Dinsdag 1 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14425 Een zeldzaam jub'lé. Haarlem woonstad 2 MEI UIT nm OMTREK. m NUFMER BESTAAT U3T 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Of: Knip dit uit. STADSNIEUWS. ADEM Jubileum L. Jansen Fzn. Kamer van Koophandel. Rifwleïverduistering. Brug beschadigd. Aanranding In een trein. De Rijksnormaallessen gesloten. Rectificatie. Personalia. H. O. V. Nuts-Spaarbank te Haarlem. De 1-Mei-dag. Collecte. De bezorging onzer courant De „gele" tram. Voor de noodlijdenden in het Roergebied. De overtreding van de drankwet. LANGS DEN WEG. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", Gem. Zweminrichting. Jubilea. Het Melkconïlict. LeerUfigep-Comnusste ïn de Typografie. Lezing Prof. G. Kerschenstelner. BïTPOFRLTJKE ST\ND. SCHOTEN. On ze Waterleiding #0 OPGAVE VAN» Y J. J. WEBER ZOOtf^- Opflciens s«* Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem -! EGRAFISCH WEERBERICHT LAATSTE NIEUWS. Professor R. Weischeg P* N.V. Dagblad „De Dag Oe abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen Per Kwartaal 3 25 Per week 0 25 Franco per post p kwartaal hij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux. Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 et-, op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooiuitbetaling Morgen wordt in ons bisdom een eigen aardig jubileum herdacht, 't Zal dan n.ro, een kwart eeuw geleden zijn, dat de kathedrale kerk van Sint Bavo te Haarlem werd gewijd. Terecht heeft de HoogEerw. Heer Plebaan in dit feit een heuglijke gebeurtenis voor het geheele bisdom gezien en een feestviering bedacht, welke onze gedachten van zelf doen teruggaan naar den bloeitijd van den Katho lieken godsdienst. In de middeleeuwen, welker sterk, geor dend en diep godsdienstig leven zoo stijl vol en teekenend wordt uitgedrukt en be waard in de opstrevende gotische kathedra len, aan wier spitsbogen en kantwerk van steenen versiersels geheel een geslacht van nijvere en bekwame handwerkslieden met vromen zin werkten; in dien tijd, dat de liefde voor het ambacht tot de volmaakste uiting kwam in den tempeldienst van den levenden God, was de kerk het middenpunt van het geheele leven eener stad. Vierde die kerk feest, dan vierde geheel de bevol king mee en trok men uit met muziek en ba nieren, hetzij in een sacramentsprocessie hetzij op den patroondag van kerk en pa rochie, om den beminden stadsheilige, wiens kostbare relieken op een draagbaar werden rondgevoerd, te huldigen en te eeren. Zulk een feest werd door hoog en laag, door rijk en arm, door de autoriteiten van kerk en stad zoowel als door den eenvoudigsten poorter meegevierd. Want nooit meer was het volk één dan juist in den tijd, dat de godsdienst bloeide; nooit meer durfde men bet leven rijker, in al zijn volheid en schoon heid uitleven, dan toen. Zij het ook in beperkte mate "en binnen de omheining van het eigen domein, zal morgen toch in dien middeneeuwschen geest weer de eerste zilveren gedenkdag van onze nieu we kathedraal worden gevierd: geestelijken en geloovigen uit de eigen parochie, maar ook bestuurderen van kerk en stad, zullen bij den rondgang van Sint Bavo's reliek te genwoordig zijn; van heinde en ver zullen ook de relikwieën van denzelfden heilige worden aangedragen en mede in triomf wor den rondgevoerd; een geestdriftige schare, corporaties met hare vaandels, zullen tegen woordig zijn en de lofzangen zullen schallen God en Sint Bavo ter eere. Dat is inderdaad een schoone gedachte en eere aan hem, die ze omzette in een daadl Wij klagen zoo vaak over de slechtheid van onzen tijd, over verval en bederf der zeden, over godsdienstloosheid en ontaar ding, over zooveel wat in onze ten deele heidensche maatschappij schril afsteekt bij een samenleving, zooals wij die voor christe nen betamelijk en wenschelijk zouden ach ten. En velerlei uitingen in het openbare le ven geven daartoe ook inderdaad aanleiding. Maar er is toch ook veel, wat tot verheu genis en blijdschap stemt in onzen tijd. Het moge waar zijn, dat ter wille der zoogenaam de neutraliteit God en de vereering van Hem en Zijne heiligen uit het openbare leven zoo veel mogelijk wordt geweerd; dat in een ge mengde samenleving van katholieken met on- gedoopten en protestantsche christenen alles moet worden vermeden, wat andersgezinden aanstoot kan geven, er is toch in de rijke ontplooiing van het Roomsche leven, zooals wij die in de latere jaren op den vrijen Ne- derlandschen bodem mogen aanschouwen, ook veel verheffends en veel, wat tot dank baarheid stemt, Hadden onze vaders, die onze godsdienst vrijheid moesten bevechten ten koste van hun goed en leven, ooit kunnen droomen, dat hun nakomelingen in het begin der 20ste eeuw de eerste plaatsen in de regeering van land, gewest en stad zouden bezetten? Dat de deuren onzer kerken zouden worden opengezet en voller zouden stroomen met niet-Katholieken, met hunkerenden naar de waarheid, dan zij meestal door de eigen ge loovigen bezet worden? Dat er retraite-huizen zouden verrijzen en ook daar de niet-katholieken rust zouden komen zoeken voor hunne naar God hakende zielen? Zie, dat is een prachtige compensa tie voor veel, wat dan in onzen wuften en woelzieken tijd mag afstooten. En nu weer dit zeldzame feest van onze Kathedraal. Moge het slagen naar den geest, zooals de organisators het zich hebben ge dacht en boven hunne verwachting uitgaan! Dan zal onder ons, Katholieken, bevoor rechte zonen en dochters van de onvergan kelijke Kerk van Rome, weer die vruchtbare geest worden gewekt, welke leefde in de stoere middeneeuwers: een geest van liefde tot God en Zijn heiligen, eerbied en aan hankelijkheid voor Zijn kerk, broederlijke eensgezindheid ook en onderlinge waardee ring, ondanks verschillen van maatschappe- lijken stand en inzicht over aardsche dingen; het rijke leven van den waren christen, de blijdschap in Godl Teder burger dient propagandist fe zijn voor de stad zijner inwoning. Vooral geldt deze waarheid voor den winkelier, die dus allereerst de zoekende menschheid moet wij zen op Haarlem's schoonheid, op haar om streken, onderwijs, uitleving op kunst- en sportgebied, op haar muziekhoogte, op haar musea, schouwtooneel en nog velerlei soort aantrekkelijkheid, die tot blijvende vesti ging bekoort. Het wordt alles grif en gaarne toegege- Ten, d eb de klachten over Haarlem's be lastingen zijn niet van de lucht en vreemd genoeg juist de winkelier heft een klaag zang aan, die ieder afschrikt aan Haarlem als woonstad te denken. Neen, dan Arnhem of Nijmegen! Nu is het hekend, dat plaatsen als Utrecht, Groningen, Leeuwarden, zeer hooge belas tingen hebben, dat zij steeds boven Haar lem in dit opzicht uitsteken, die plaatsen worden niet genoemd, al ware het slechts om eigen Haarlem in een gunstig daglicht te stellen. Zij zijn ook geen concurrenten bij keuze van vestiging. Neen, nogmaals: Arnhem of Nijmegen! Inderdaad, dit type is vergelijkbaar. En als woonsteden èn.op het stuk van be lastingen. Want zeer toevallig hebben Haar lem, Arnhem en Nijmegen hetzelfde type be lastingstelsel: honderd opcenten plus een evenredig percentage. Wie heeft nu hooger belastingen? 't Is doodeenvoudig naast el kaar te plaatsen, immers «te honderd opcen ten bleven bij alle drie, 1 verschil zit dus in de evenredige percentages: 1921 1922 1923 1922 1923 1924 Haarlem 6% 3 0 Nijmegen 4 >4 134 Arnhem 6)4 1 234 De ïwee vraagteekens (gebrek aan mijn kennis of memorie uitdrukkend) doen aan het eindresultaat niets af. Zij geven althans getallen aan die hooger waren dan Haarlem in 1922-1923. Haarlem komt er dus schitte rend tusschen uit. Het is slecht debatteeren met een wethou der van Financiën, zuchtte laatst een winke lier, hij weet van zijn zaagje evenveel af als wij van het onze en als je denkt een klacht te hebben (en men is blij met elke klacht!), blijkt het dat de critiek alweder op een ver gissing bertist. Als ik meer tijd had om alles recht te zet ten f Men doet zijn best, maar schrijven kost veel tijd. Toch, zoo kan men zeggen, is het dwaas heid Haarlem met Nijmegen of Arnhem te vergelijken. Iemand die in Holland zich wil vestigen, zal Haarlem gaan vergelijken met b.v. Amsterdam, dat vlak bij ligt en heel wat méér biedt. De belastingen mogen in Amsterdam wat hooger zijn (de huren ook), dan ligt Haarlem nog achterop. Willen wij alweder ook hierop ingaan. Zouden wij dan bewezen hebben dat de be lastingen niet „een beetje" verschillen ten voordeele van Haarlem, maar „vrij" aan zienlijk, dan moet ge niet denken dat de Haarlemsche winkelier tevreden is, want dan wijst hij op de Zakelijke Bedrijfsbelas ting. Maar die is er in Amsterdam ook. Nu, dan de precario nu heb ik u toch! mahr die is in Amsterdam aanzienlijk hoo ger, Mijn poging enkele Haarlemsche ta rieven aan Amsterdam gelijkvormig te ma ken, heb ik niet doorgezet. Men vraagt be scherming van Haarlemsche winkeliers bo ven „buitensteedsche," Althans wat aangaat de groote concurrente: Amsterdam, kan men in alle opzichten over Haarlem tevreden zijn. Cijfers; Haarlem Amsterdam Inkomen: 1923/1924 1922/1923 1500 10.50 22.50 2000 21.—i 60— 2500 36.50 97.50 3000 54.i 135.26 10.000 340.— 791.25 12.000 483.i 1037.25 15.000 588.— 1441.50 Houd op! Denkt u dat wij 't niet bemerken? Dit is geen vergelijking! 't Zou ook te bar zijn. U slaat de middeninkomens over. Dit allereerst. Natuurlijk niet zonder reden. Maar wat erger is: U vergelijkt Haarlem met Amsterdam.... een jaar vroeger. Dacht u dat wij niet gelezen hadden, dat ook Amster dam haar eigen gemeentelijke inkomsten- belasti. <5 verlaagd heeft. De Raad accepteer de nog niet? 't Is nog slechts een voorstel van B, en WZij stelden slechts voor den vermenigvuldiger van 0.75 tot 0.675 te doen zakken. Formeel uitvluchtje. Durf eens „laag" Amsterdam met „laag" Haarlem te vergelijken en dan met inbegrip der midden inkomens, juist voor den Winkelstand van be lang! Neem dus maar vast den vermenigvul diger 0.675 aan. Best. Haarlem Amsterdam Inkomen: 1923—1924 1923—1924 1500 10.50 20.25 2000 21.— 54— 2500 36.50 87.75 3000 54.— 121.50 3500 71.50 155.25 4000 89.— 191.70 4500 107— 228.83 5000 127— 265.95 6u00 167— 346.28 7000 207— 429.98 8000 250— 517.73 9000 295— 611.55 10.000 340— 712.13 12.,J0 483— 933.53 15.000 588— 1297.35 Gehuwd en iwee kinderen? Ja. 't Is werke- lijk frappant. Maar 't zegt nieis. U moet Haarlem vergelijken met aantrekkelijk Bloemendaal en Heemstede. En er vestigt zich geen kip in Haarlem, 't Beetje tramgeld maakt bij die verschillen niets uit. Maar is 't wel eerlijk 'n stad te vergelijken met 'n dorp? En zulke mooie dorpen! Met heel lage belastingen (Heemstede van de laagsten in 't geheele land). Toch maar doen. Volgend artikeltje. Mr. BOMANS. Sociëteit „Sf. Bavo'' Lich thee! denttvon d van den R.-K.Vollksbond, 8 uur Examen Han delsavondschool 8 uur Bevolkingstou- reau van 810 uur Spaarbank voor Ka- 'boiliek Nederland van 5half 8. Schouwburg Jansweg Lezing met licht beelden uit het Roergebied 8 uur. Hanzcgebouw Klein it Capellakoor 8 uur Haarl. Intkuopcombmatie half 9 Krnisverbond kwart over 8 Sociëteit „Vereeniging" Zijlweg Ope ning Sociëteit „Vereeniging" half 4. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kei ijk. R K. Leeszaal en trill eenbibliotheek Jan» straat 49 Eiken dag geopend van 10 12l/!j, van 25 en van 7—10 uur, behalve des Maandagsochtend» en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R K. Arbeidsbeurs voor man-ren Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 cur. Zaterdag» alleen van 9—12 uur. R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 mm Alle werkdagen da* y.a». van half 11 tot half 12, des nam. van S tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Mart ha-ver eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Kathedrale Kerk StBavo" Herdenking van het 25-jarig bestaan der Kathedraal. De heer L. Jansen Fzn. heeft de vorige maand zijn 40-jarig „werkend" lidmaatschap van de Haarlemsche Dilettanten-toomeelver- eenigimg „J. J. Cremer" herdacht. Gisterenavond is in den schouwburg aan den Jansweg door „Cremer" een feestvoorstelling gegeven, waarin het jubileum van den heer Jansen gevierd werd in „Hein Roekoe" van Jan Fabrioius, waar in de heer Jansen opt rad in de titelrol. Het is een mooie huldiging geworden voor den jubilaris. Allereerst werd hij toegespro ken door den direct out van den Stads schouwburg, den heer G. J. van Gasteren, tevens voorzitter van „Cremer," die de vele verdiensten van «Jen jubilaris in het lidht stelde en beim namens den eere-voorzitter, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, een krans overhandigde, namens bestuur en leden een clubfauteuil en ais een groote verrassing een krans van Louis Bouwmeester, die de fe©st- voorstelling bijwoonde. Namens do werkende leden «prak mej. F. Busuuet en overhandigde een bloemen mand. Een van de werkende leden, «Je heer Bakker, huldigde den jubilaris eveneens, evenals mevrouw Hamann, «lie met «ie hee- ren Van Gasteren en Van Looy nog de eenige is, die «ie entrée van den jubilaris op het tooneel hebben meegemaakt. De jubilaris dankte met hartelijke woor den en bracht vooral ook danlk aan «Jen regisseur, den heer Van Dommelen, waarna hij de onlangs door „Cremer" verworven medailles aan het vaandel hechtte. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is_ het jaar verslag over 1922 verschenen. Het is de eer ste maal, «Jat het In zijn huidigen vorm ver schijnt, Het is een flink boekwerk geworden van 210 bladzijden druks. Het bevat een alphabetisch register, waardoor het makke lijk is, iets in het boek na te slaan. Het boek is in 9 hoofdstukken verdeeld. Hel eerste bevat o.m. de samenstelling der Kamer, de data van de vergaderingen der Kamer en van de vaste commissies, alsmede de in 1922 uitgesproken faillissementen. In hoofdstuk II zijn de „algemeen© zaken" on dergebracht. Verder de nriddenstandsbelan- gen, belastingen, posterijen, telegrafie en te- lefonie en het verkeerswezen. Hoofdstuk ni geeft een overzicht van de nijverheid fn 1922. Hoofdstuk IV geeft een overzicht van groot- en kleinhandel en winkelbedrijf, hoofdstuk V bevat het bankwezen. Verder zijn in de volgende hoofdstukken onderge bracht de visscherij in 1922, het marktwe zen, het verkeerswezen en ten slotte opmer kingen en klachten. De indeeling is werke- liik zéér praetïsch gehouden en het boek is voor hen, die het noodig hebben, een handig gebruik. Door de recherche is aangehouden dé Tos- werkman P. H. J„ wonende alhier, verdacht van verduistering ten nadeele van den rij wielhandelaar S„ alhier. Gisterenavond kwart voor 6 reed een zeer zware vrachtauto met volgwagen, uit «Jen Haag komende, op den Kindethuissin- gel. Bij het oprijden der Noonderbrng nam de auto den draai te kort, waardoor een 'dér voorwielen op het verhoogde gedeelte der brug kwam en een vijftal planiken dier brug brak. Het beschadigde gedeelte is afgezet. Door de recherche is aangehouden een Duitscher, die gisterenavond omstreeks kwart voor tien in den trein tusschen Leiden en Warmond, een dame, met wie hij zich alleen in den coupé bevond, heeft aangerand, door haar een met bloed bevlekten zakdoek tegen den neus te duwen. De dame heeft aan «Je noodrem getrokken, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. De recherche sfelt een verder onderzoek in. De Duitsche bevindt zich op het politie bureau te Haarlem, doch schudt op elke vraag, die hem gesteld wordt, gestadig het hoofd, zonder «en woord te uiten. Hij is niet in bezit van de noodige papieren en wordt als zoodanig ook reeds door de politie vast gehouden. Zooais bekend is zal «ie Rijksnormaal lessen alhier, met 1 Mei gesloten. Zaterdagmiddag half zes namen de leerlin gen afscheid van de directeur en leeraren In de Rijksleerschool, waar de lessen in den laatsten tijd gegeven werden. Den directeurr, den heer E. ien Broeke, werd, nadat een der leerlingen een korte toespraak had gehouden, een bloemenhulde gebracht. Door «Ien directeur werd een dankwoord gesproken. In ons nummer van gisteren stond abu sievelijk boven een verslag vermeld wat de Kring Haarlem van het Ned. R. K. Kiesver- eeniginsseomité deed. Dit moet evenwel zijn wat de Kring Haarlem van het Ned. R. K. Huisvestingscomité deed, wat trouwens uil het verslag zelf voldoende bleek. Hoewel de jubileumsdatum 1 Mei is, werd op verzoek van den heer Mr. H. J. D. D. "nschedé die «Joor plotselinge uitstedigheid verhinderd werd, de huldiging van den heer A. Voogel, chef ter zetterij, ter gelegenheid van zijn jubileum, uitgesteld tot Vrijdag 4 Mei. j Met medewerking van onze Haarlemsche ^rkeslvereeniging zal op Donderdag 3 Mei, 's avonds 8 uur een uitvoering gegeven wor den van het oratorium „De Schipbreuk" in het Concertgebouw te Amsterdam door de R. K. Oratoriumvereeniging, aldaar, direc teur de heer Louis Tulder. Aantal Magen 2011, v.j. 2014. Aantal terug betalingen 1303, v.j. 1349. Ingelegd 184633.2334, v.j. f 207092.4634- Terugbe taald ƒ.229.139.87, v.j. 264.977.58. Minder ingelegd 44.506.63)4, v. j. minder 57885.1134. Aantal nieuwe boekjes 119, v.j. 125. Aantal afbetaalde boekjes 59, v. j. 58. Spaarbusjes op 30 April 1923 in omloop 1181. Geledigd in April 1923 189 busjes met totaal f 2993.1834. Aantal in bmvaring ge nomen bodkjes op 30 April 1923 304. Zooals andere jaren, houdt ook thans de S. D. A. P. weer haar 1-Mei-dag. Van morgen werd een ommegang gehouden, vanmiddag was er een kinderfeest in de ge meentelijke concertzaal en vanavond wordt de jaariijksche wandeling gehouden. Om half 7 stelt de stoet zich op en om 7 uur wordt van de Groote Markt vertrokken. De rondgang neemt den volgenden weg: Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlsingel, Leidsche Vaart, Rdlilandstraat, Brouwersplein, Voorzorgstraat, Leidschestraat, Wilsonsptein, Raam singel, Van Eedenstraat, Julia na straat, Baan, Kleine Houtweg, Kleine Houtstraat, Lange Veer- straat, Klokhuisplein, Lange Begijnestraat naar het Gemeentelijk Concertgebouw, alwaar tegen 8 uur een vergadering der S. D. A. P. belegd is. De Zondag IJ. te Heemstede door den Zeer- Eerw. Heer H. G. Gaarls gehouden collecte in de R. K. Kerk aldaar voor zijn nieuw te bouwen kerk te Rotterdam, heeft opgebracht de som van 800. Ten gevolge vnn een reparatie aan een on zer machines, welke niet tijdig gereed was, heeft gisteren een gedeelte der abonné's «le courant eenigszius te laat ontvangen. Heden is alles weer in orde. Vandaag rijdt de „gele" tram 10 jaar. Wie herinnert zich niet meer het oude paarden- trammefje? En diens laatsten rit? De men- schen hingen aan de tram. Als we ons niet ver igissen hebben de mensehen tenslotte het paard uitgespannen en zelf de tram .graf'-waarts ge trokken. De paardentram was bij de men- schen m eere. Maar onze tegenwoordige „gele" ruilen we er toch niet meer tegen in. Morgenavond, Woensdag, 2 Meï, zat er in den schouwburg Jansweg een voorstelling ten bate «Ier noodlijdende kinderen in het Roerge bied worden gegeven. Er zal een lezing met lichtbeelden worden gehouden, terwijl mei. Dite Blooker (sopraan), «Je heer Albert Rijkx (barriton) met begeleiding van Emmy v. Eden aan den vleugel en een symphon.ieovk<«t onder C. G. J. Rühtl een rijk programma znïlen af werken. Men vroeg ons een woord van' aanbeveling voor dezen avond te schrijven, wat wij gaarne doen. Nog onlangs heeft men in dit Wad uit voerige mededeelingen kunnen lezen over den vreeselifken nood, waarin «Je Duitsche moe ders met 'haar zuigelingen in het Roergebied verkeeren. Voor pasgeborenen, die het onmis bare voedsel, die melk, moeten ontberen, gaan onze harten zoo gemakkelijk open. Moge dat ook morgen blijkenl Elders in dit blad vinden onze lezers een In gezonden stuk van den heer P. J. M, van Te- tering. Wij gaven dit stuk ter in rage aan den Com missaris van Politie in onze stad. Deze wenschte er echter geen kaïïtteekening bij te maken, Intusschen kunnen wij meftedeeten. dat de juiste toedracht «ier zaak nog in ondier- zoek is bij de politie en wij twijfelen «ar niet aan, of mocht de door inzender gegeven le zing, aan d'e politie juist blijken, van een straf vervolging wel niets zal komen. De commis saris van politie huldigt in dezen de opvattine dat geen vervolging moet worden ingesteld al leen om het genoegen een proces-verbaal op te maken. Weervoorsp elHng. WeNïrprofe'fen hebben tien allen rijde zeer de aandacht getrokken van de mensohhrid. Verklaarbaar is «Je belangstelling voor deze zieners alleszins. Immers alle leven op deze aarde is afhanke lijk van de zomne-eneigie, In het onlangs hier te lande gehouden Na tuur- en Geneeskundig Congres 4e Maastricht is door prof. Eug. Dubois een rede uitgespro ken over klimaatsveranderingen. Prof. «Jr. E, van Everdingen, hoofddirecteur van het Kon. Ned, Meteorologfeeh Iresttitinrt te De BiHf, is het niet geheel eens met de uitspraken van zijn confrater. De Bildt beschikt over een rijk feitenmateriaal, terwijl prof. Dubois zijn uit spraken grondit op de waarneming van een entkei meteorologisch station, n.l. dat te Maas tricht. Aan het etta«te van zijn beschouwingen komt prof .van Everdingen tot de volgende con clusie: „Ik herhaal, dal ik het niet onwaarschijn lijk acht, dat er onder de tien volgende jaren eenige zullen voorkomen, waarin de neerslag beneden de normale zal blijven, doch daar naast zullen ook wel jaren komen met meer dan normale neerslag." Deze uitspraak verheugt offls ten zeerste. Aan de hand daarvan n.l. zien wij ikams ons tot een peil van professorale geleerdheid op te heffen. In alle gerustheid wagen wij ons aan de volgende voorzeggingen: Het is met onwaarschijnlijk, dat wij In de moand Mei verschillende dagen zulten heb ben, waarop de zon schijnt, maar er zuilen ook' d'agen komen, waarop zij zich schuil houdt. Het is geenszins uitgeslotendat wij in «fe maand Juni verscheidene malen doornat zul len thuiskomen, maar wij zullen ook dagen hebben, waarop de regen ons geen, parten speelt. Met onze voorzeggingen voor de volgende maanden hopen wij tijdig gereed te komen. Men schrijft ons: Op toet Zondag gehouden Vo%«conOert der Vergelijk end'overzicht over April 1923-1922. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap', wer- Aantal behandelde posten 3314, y.j, 3363. den door den heer Dr. Btroesa van Groenou, den waarnemend directeur den hoer Nico Gerharz, namens de Liedertafel waatrdeerende woorden toegesproken. Nu hij afscheid nam, werd den heer Gerharz een prachtige bloe menmand overhandigd. De gemeentelijke zweminrichting wondt 15 Mcd a.s. geopend1. f Heiden" herdacht de heer A. Maasdam dien dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. S. P. Reeser en Co's Handel-Mij. als boekhouder, 's Morgens werd hij door den «larecteur toegesproken, die hem een ca deau overhandigde. Tevens ontving de jubi laris verschillende telegrammen en bloem stukken van handelsvrienden uit binnen- en buitenland. Heden herdacht de heer J C. Beets den dag, dat hij 10 jaar chauffeur is bij mr. H. ,T. D. D. Enschedé, Eiikenhoek, Aerden- hout. Deze dag ging niet onopgemerkt voor hem voorbij. Verscheidene geschenken wer den hem geoffreerd. Vandaag herdacht de heer D. P. v. Acker, boekdrukker bij de firma Joh. En schedé en Zonen den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij genoemde firma. Er had zich een commissie gevormd, waar van de voorzitter, de heer L. L. Rog, namens den chef en het personeel van de afd. druk kerij woorden van geluk wen «eb richtte tot den heer Van Acker en hem een gouden horloge ten geschenke aanbood. Later op den ochtend werd hij op het kantoor der firmanten ontvangen en daar, door den heer B. F. Enschedé toegesproken. Deze bood hem het gebruikelijke geschenk, een enveloppe met inhoud, aan, met den wensch. dat de jubilaris nog eens zijn 50- jarig jubileum zou mogen vieren. De jubilaris dankte getroffen voor de blij ken vatn belangstelling. De heer R. Tromp, hoofdcond"c!eur, was vandaag 25 jaar in dienst der Neder- Inndsche spoorwegen. Omtrent het molk conflict valt ie vernielden. r'at gisteravond te half 12 melkhandel en vee houders vergaderd hebben. Men is echter niet tot overeenstemming kunnen komen. Alleen is besloten, dat voorioopig nos geen strijd" zal worden gevoerd. De onderhande- 'ingen zullen worden voortgezet. De veehou ders blijven nog de melk leveren aan den Melkhandel. Voor Kef eerst, sedert het hetende1 conflict :n de typografie vergaderde gisteravond die "•istr. Leerl.-Commissie voor Haarlem en Om streken. Met een hartelijk woord installeerde de heer 1. C. Peerehoom de nieuwe en herbenoemde 'eden. Hij wee» op het gtroote nut «Jat een goede vakopleiding heeft en sprak het ver- 'rouwen uit, dat ook voor de toekomst weer alle te den zullen medewerken aan een goede vakopleiding. Bij de hierop volgende bestmirsverk'ezin werd tot voorzitter benoemd de heer B. F. En schedé, tot penningmeester «Je heer P. W. "pereboom en tot secretaris de heer J. L. Berg- huys. Den heer .T. C. P eere boom, die vanaf d oprichting der Leerfingen-Comm. het voor-' tersohap waarnam, doch wegens drukke w zaamheden hiervoor moest bedanken, wee' woord van hulde gebracht voor 't vele v in het belang der Jeerfingenopleiddng geda- DaartoC uftgenoodigd door de Plaatselijke Vereeniging van Leeraren en Leeraressen aan Gemeentelijke Inrichtingen van Gymnasiaal -n Middelbaar Onderwijs te Haarlem en Dr. A. de Vletter, Rector van het Lvoeum te Bloemendaal, zal Prof. Dr. Georg Kerschen- sfeiner op Vrijdag 4 Mei a.s., avonds te 8 uur in de groote bovenzaal van „De Kroon" "en lezing houden over: Die Bedewting des Interesses in Erziehung rand Uinttemchi Geboren 28 April: z. van M. F. J. Hoekstra van Emmerik; d. van M. J. Gubbi-Bnch- 'nann; 29 April: d. van E, M. de Boer-v. d Linden; d. van H. M. Kuiper -Piasmeijer- z. rah A. M. Chris tin am-van Deur sen; 30 April; z. van J. M. Hartman-Vader; z. van M. G. W. Bindels-Korremans; d. van J. de Tong-van Aan hout; z. van H. M. EekJhout-vnr Koersel. 1 Met: z. van J. Fortgens-Philippi. 28 Aprii: d. van P. S. Hozenhart-Monué. Overleden: 30 April; F. Halldermatn, 86 Schotersingeü. Vereeniging 'Koninginnedag. Maandag avond vergaderde «leze ten huize van den heer Plug, Soendastraat. In het openingswoord van den waarnemend voorzitter, den heer J. J- v. Kolk, betreurde deze de geringe opkomst der leden. Spr. zette n®Wen, waarom «leze vergadering eerst nu plaats heeft, n.l. door «Je wissefag in het bestuur, evenwel its het nog niet te laat voor de uitvoering van «Je 4e houden plannen. Hef bestuur is voornemens aan «Je ge meente Schoten een bedrag van f 1000 aan te vingen voor het houden van verschillende feesten. Afschriften van het verzoek zullen gezonden worden aan de raadsleden. Spr. memoreerde nog het heengaan van «Je drie bestuursleden, n.L van «ten voorzitter, den beeT J. Dekker, wegen» ritefcteomiStandig- hedten, den heer Th. v. «J- Wijden, secretaris en den heer H. Kolderie. Spr. bracht een woord van dank vo<*r de vete werkzaamheden, welke zij in het behvng van de yereenigimg hebben verricht, in het bijzonder aan den beer v. d. Wljd'en. Het jaarverslag van den secretaris werd goe«fgekeurd, evenzoo dat van eten penning- m eestier, den heer v. Deernen. De voorzitter ontplooide da® de plannen welke het bestuur heeft voor het. vieren «ter a.s. 25-jarige Kroarings-juhileuin feesten. Het plain is, zooals dat ook vorige jaren ge schiedde, eera tkintderoptocht 4e honden met aubade en kinderspelen om prijzen; het »a- menstellen van straatvereenigingen ter ver krijging van straat-, pui-, en élaiageversieriin- gen; het organiseeren van Volksfeesten, voor jongens en mannen op een open terrein, zon der «laarvoor entrée te heffen; het houden van een bloemencorso door jongens en meisjes van 1620 jaar met fietsen, wagens eraz., eveneens «wn prijzen Verder het houden van het .taariijkeche avondfeest, met zang, inuziek. Jïioscoop en vuurwerk. Vandaag is Haarlem 25 jaar in bezit van zijn eigen «Juinwaterledding. Van, zijn etgsn duinwaterleiding, want wel leverde de Amster- damsche Waterleiding vóór dien tijd water aan Haariem, maar het ging heelemaal niet vlot. Doordat Amsterdam zelf steeds meer water noodig had voor zijn eigen bewoners, maakte het steedis meer moeilijkheden om aan Haarlem te leveren. De nieuwe wijken in de stad kregen in '1 geheel geen aansluiting meer <m daar moest men zich met pompen tevreden stelten. De oudere Haarlemmers zulten zdcli dat nog wel herinneren. Wat een voorhisto risch gedoe, als we ons dat nog indenken! Eindelijk kreeg Haarlem een eigen duin waterleiding, darik zij de ijverige bemoeiingen van den toenmaligen burgemeester van Haar lem, Jhr. Mr. J. W. G. Bareel van Hoge- landen. Stichter was ingenieur Schotel, eerste di recteur de onlangs overleden, zeer kundige toeer L. W. Havelaar, die ontzaglijk veel voor den bloei van dit zoo bij uitstek hygiënisch gemeentebedrijf heeft gedaan. Het ds de moeite waard aan «Jat zilveren gebeuren even te herinneren. Ook zij, die vroe ger grootelijlks gehecht waren aan hun „pomp. water", zulten waarschijnlijk den ouden toe stand nart meer terugwenschen. En inderdaad beteekent de duinw a teTVOor. ziendng in alle opzichten een vooruitgang. Mogen de duinen ook in d>e volgende 28 aar niet ophouden ons overvloedig van wa ter te blijven voorzien. Dit is geen naieve wensch. Immers, bet is bekend dat de waterwinning som» wel voor eendge gegronde vrees aanleiding geeft. Barometerstand: 767, Toert# cedeeld door het Kon. Ned, Meteor oh Instituut, te De Bildt. naar waarnemingen te 3sn mor Mei 1923. barometerstand 770.8 richt van I "logste rich. Laagste Skagen. Verwachting va® den «vond avond van 2 Meat Zwakke tot matigen zuidelijke tof wösteli.i leen wind, meest half of zwaarbewolkt, aan vantkelijk weinig of geen neerslag, tets zach ter. mM., te barometer stand 749.S mM., te T Ifot «Jen i. ,..r-.-rp^;TTpfriy Maandag 7 Mof «fes namiddags 5 uur, zal de hooggeleerde pater R. R. Welschen, O. P., benoemd van wege het R. K. Episcopaat in Nederland tot Kerkelijk boogteeraair in de Thomistische wijsbegeerte, aan de Universi teit van Amsterdam zijn hoogleeraarsambt openlijk aanvaarden door het uitspreker eencr rede in de aula der Universiteit, AMSTERDAM, 1 Mei. De Koninklijke Be- wlliing is aangevraagd op de statuten van bovengenoemde te Amsterdam te vestigen Vennootschap. Uit «Je ontwerp-Statuten, het navolgemie: Het kapitaal der Vennootschap bedraagt vijf miihoen oprichters zijn: N. V. HoT- lamdsche Credtetbank te Rotterdam, N. V. Holl. Verzekeringsbank te Amsterdam en de N.V. ZnJd-Nederiandsche Credietfoank fe Heerten. Directeur wordt W. H. Broekhuys, hoofdredacteur J. C. Schroder. Artikel 10 der acte vami oprichting bepaalt o.m.: het is der vennootschap niet veroorloofd oremte-oMigatieteeningen uit te geven. 25 pril. der winst komt volgens «te statuten ten baiftl van de redactie, 25 pet. is bestemd voor de directie en 50 pet. voor aandeelhouder». Redactieleden worden aangesteld voor den tijd van vijf jaren en kunnen niet worden ont slagen zonder goedkeuring van tenminste twefl derden der overige leden der redactie, Voor al deze verschilten«te onderdeden van het geheele feest, moeten «sommissies be noemd worden, doch uit een opkomst van 17 'oden ter vergadering was diit niet mogelijk en besloten wérd dtaarom, een© tweede ver- gadering te houden met de oommiifssdefeden en speJleidersjsters) van de laatste feestien. Bij die bcstmirsvierkieziTig werden gekozen tolt voorzitter «te lieer G. J. D. Kap tón en tot bestuursleden de heeren J. H. Metten en E J. Niieuwenhuizen. Bij de med'edieelinigen zette de voorzitter uit. een, waarom het bestour zich niet meer dis ponibel stelde tot het houden van een étalage- wedstrijd. Hoogstwaarschijnlijk zal dit ïiu door de winkelier» zelf worden uitgeroerd. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met een dankwoord voor de op komst deze vergadering. Personalia. To 's Gravenhage te geslaagd voor het theorethisch gedeelte van diploma G van het mochhiisten-examen de heer J, A. Zwaag, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1