NIETS VOOR NIETS MAISON MODERNE N.V. „De TIJDGEEST" NINENfiD nieuws. IngezQüdsn fflededeelingen. SPORT IN SPIL WIELRIJDER UIT DE PERS. UIT DEN OMTREK. VERGETEN AAN TE TEEKENEN. a 60 CENT PER REGEL. SPECIALE AANBIEDING FRANSCHE CORSETTEN Corsetten met Flast. Buikband Hempeorsetten met Jarretelles 1.90 2.90 Bustehouders - Prima Coupe 67 c. 87 c. t.45 Warmoesstraat 26 Wasschen en Repareeren van Corsetten - Spoedig - Billijk Het gevaarlijke niezen. JOHN. P. ROCKEFELLER. ASSENDELFT, ZANDVOORT. VELSEN. HEEMSTEDE. SPAARNDAM. Maandag 30 AnrH <9231 100 2298 47051^41 Olll 15893" Prijzen van f 90.— (eigen geld). SCHOTEN (Dorp). NOORDWUK. DOODELIJK MIJNONGEVAL. De mijnwerker J. P. Klaus uit Brunssum werd Donderdagavond in de kolenwasscherij der staatsmijn „Hendrik" aldaar, door den riem van een vliegwiel gegrepen. Hij werd daarbij zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij een ernstige hersenschudding opliep, aan welker gevolgen hij heden in het hospitaai is overleden. Klaus laat een weduwe met zes kinderen achter. VERDUISTERDE RIJWIELBANDEN. De politie te Tilburg heeft bij den voerman H. H., Brokhovenschen weg aldaar, 400 rij wielbanden in beslag genomen, welke te Hedel op een valschen vrachtbrief aan onbevoegden waren afgegeven. Het is gebleken, dat H. H. een zwager is van zekeren M. uit Eindhoven, die verdacht wordt van den valschen vracht brief gebruik te hebben gemaakt. De koopman C. G. uit Hilvarenbeek werd in 't bezit van 34 banden gevonden, die hij van M. had gekocht. EEN BANDEROLLES-VERZAME LAAR. Speurend in hoeken en gaten, met aan lacht kijkend in de goten en op het trottoir, zoo nu en dan iets oprapend, liep hij langs de straat. Reeds een oogenblik had ik met aandacht zijn bewegingen gevolgd en me afgevraagd wat er toch van waarde in dien grooten broekzak verdween wanneer hij zich weer gebukt had. 't Was nog vroeg in den morgen en weinig voorbijgangers hinderden hem bij zijn werk, waarbij hij schijnbaar al zijn aandacht noodig had. Eindelijk kon ik m'n nieuwsgierigheid niet langer bedwingen en daar ik den man wel kende, omdat hij zoo nu en dan sigaren aan me verkocht, liep ik op hem toe en vroeg belangstellend wat voor bijzonders daar tel kens door hem gevonden werd. Een oogenblik keek hij me aan, als wilde hij zeggen „Wat heb jij daarmee te maken doch dan, ziende dat een bekende hem aan sprak, die zeker geen kwaad in den zin had, stak hij zijn hand in den broekzak en_. ha.1de een handvcl heele en halve sigaren belasting-banderolles te voorschijn. Op mijn vraag, aldus vertelt men aan de Rott., wat hij daarmee deed haalde hij de schouders op en zei, dat hij de papiertjes voor z'n kleine jongen verzamelde, die erg op sluitzegels en dergelijke gesteld was. Ik knikte toestemmend, alhoewel ik be greep, dat hij me wat stond voor te liegen, omdat ik niet gelooven kon, dat iemand voor een dergelijk doel reeds zoo vroeg uit bed zou gaan en in de kou gaan loopen. Benige dagen later kwam hij met twee oude sigarenkistjes bij mij en vroeg of ik nog niet eenige sigaren van hem wou koopen ze wa ren piekfijn en erg goedkoop, er waren siga ren bij van 12, 10,9 8, 7 rn 6 cent, welke hij van een winkelier gekocht had, die het restant niet kwijt kon hij verkocht ze nu door el kaar voor 6 cent. Omdat hij werkloos en arm was kocht ik en 25-tal. Toen ik er echter een paar van ge lokt had moest ik tot de conclusie komen, at ze alle van dezelfde kwaliteit waren en at eenzelfde soort tabak gebruikt was. De ge- ,eele geschieden:van het bandjes-zoeken verd me toen zsc ..jts-aati duidelijk. Had hij it weer een 100-tal bijeenverzameld, dan werden sigaren van diverse grootte gemaakt :n daar de verschillende bmderolles al naar le prijs welke erop stond om gedaan. De si- aren werden als uitschot ver kocht en ij verdiende het bedrag dat anders de staat •oest ontvangen. Later vernam ik nog bij toeval van een mij- cr kennissen, die in het restaurant g* 't as, waar de oudste jongen van de: ,i- nmaker werkzaam was als piccolo, da- ue- daar ook zijn best deed, om zoo groot mo- lijke hoeveelheid banderolles te verzame- n, en dit aantal beliep|soms per week een .50, JEN DROOMEND POSTKANTOOR Sedert September 1922 staat in Ruurlo het ieuwe postanktoor te droomen. Maar niets eeft blijk, dat het binnen afzienbaren tijd ctief zal gaan leven, schrijft de „Zutf. Crt. De brievenbus in den voorgevel, die van erveh'ng gaapte, is nu dichtgespijkerd, om- 'at vreemden er wel eens een prentbriefkaart a lieten glijden. Tot eer van de Ruurlosche ;ugd mag vermeld worden, dat het gebouw iet zoo lang slapend heeft volgehouden, zonder dat de muren bekrast en de ruiten ngeworpen zijn. De regeering had geld genoeg om een post kantoor te doen bouwen, maar ze heeft het blijkbaar niet, om het kantoor te gebruiken. Of zou hier weer zoo'n bezuimgings-be- vlieging in het spel zijn, die duurder is in '"•aar toepassing, dan in haar nalating Men zou het zeggen, want de post laat haar egen gebouw gemeubeld voor den dienst, ongebruikt staan, terwijl ze huur betaalt voor /en hulpkantoor. Te Venray (Limb.) kwam een dezer dagen ien jonge man met zijn verloofde, familiele den en getuigen bij den ambtenaar van den Jurgerlijken Stand om zich te laten trouwen. ~>p "het gemeentehuis bleek echter dat hei paartje vergeten had „aan te teekenen Het -zzelschap kon onverrichterzake naar huis vaan tot over drie weken. De geestelijke die hun huwelijk zou inzegenen, wachtte tever- zeefs. DE ONVEILIGHEID IN DE GRENSSTREKEN. Een rooversbende onschadelijk gemaakt De politie te Aken heeft de hand weten te leggen op een bende roovers van 17 tot 23 jaar, die in den laatsten tijd het Neder- landsch-D uitsche grensgebied onveilig heelt gemaakt door haar diefstallen. Vijfentwintig van deze jeugdige misdadigers zijn reeds ingehouden. De bende, die vaak in groepen verdeeld te werk ging, hield zich in hoofd zaak bezig met winkeldiefstallen. Eemgen hunner gingen dan een winkel binnen en ter wijl een tweetal den winkelbediende aan den praat hield, sloegen de anderen hun slag en stalen alles, dat maar voor de hand lag. Een groote partij kleedingstukken, manufacturen, schoenen enz. is reeds in een opslagplaats ontdekt. Reeds 70 winkeldiefstallen zijn daardoor opgehelderd, terwijl het onder zoek nog steeds wordt voortgezet. In Nederland hebben de dieven o.a. hun slag geslagen te Kerkrade en Bleyerheide. Ande re benden is men nog niet op het spoor. In de laatste nachten is op tal van plaat sen ingebroken. In de omgeving van Scher- penzeel werden twee mijnwerkers, die met hun pas ontvangen loon terugkeerden naar ïun woningen aan de grens, door een aan- al individuen aangehouden, mishandeld en an hun loon beroofd. van een zoo juist aangekomen zending welke wij door de lage Frankenkoers tegen een eenheidsprijs van 3.95 UITVERKQOPE5I. 4.90 7.75 9.75 CQ7SSETTERJE b/d. Anegang. /ASTGEHOUDEN TRAMWAGENS. Naar het Haagsche Corr. Bur. verneemt Is le mogelijkheid niet uitgesloten, dat bin- tenkort een tiental intercommunale wagens oor de Haagsche Tramwegmaatschappij estemd en die tot nu toe in het Ruhrgebied erden vastgehouden,zullen worden doorge iten naar ons land. Deze wagens zullen wor sen gebruikt voor den dienst op Rijswijk en /oor de verbinding met Wassenaar, welke 'ijn binnenkort zal worden geopend. De da tum staat echter nog niet vast ONGEVAL BIJ DINXPERLO. Bij Dinxperlo is Zondag een ernstig onge val gebeurd. De arbeider D. R. K. uit Dinx perlo kwam zonder de noodige papieren te Suderwick op Duitsch gebied. Een Duitsch kommies wilde hem aanhouden maar K. wilde wegloopen. De kommies trok toen zijn revolver en een kogel drong K. door de heup zijn verwonding was van dien aard, dat overbrenging naar een ziekenhuis direct noodig was. DE OVERROMPELING OP LOMBOK IN 1894. Een dezer dagen vermeldden de bladen het overlijden van den gepensionneerden luitenant-kolonel J. C. Lindgreen, die de Lombok-expeditie van 1894 heeft meege maakt en daarin een belangrijk aandeel heeft gehad. Bij den onverhoedschen aanvalfder Baliers bij Tjakra-Negara werd zijn colonne van de hoofdmacht afgesneden. Met vijf officieren en ruim 80 gezonde manschappen, 40 gewon den en een tiental dwangarbeiders, stelde hij zich op binnen de muren van een Dewa- tempel. Deze tempel werd zoo goed en zoo kwaad het ging in staat van verdediging gebracht. Men hoopte onbekend met den vollen omvang van den ramp nog op ont zet van uit Ampenan. Dit gebeurde niet. Vreeselijke dagen wer den doorgebrachtvooral door gebrek aan water en eten en verbandlinnen, waardoor de gewonden erg te lijden hadden. Men deed nog een poging om het leven zoo lang mogelijk te rekken. Op den grooten weg lagen neergeschoten draagpaardeti, die levensmiddelen voor twee dagen bij zich moesten hebben. Eenige manschappen slo pen uit den tempel en kwamen na eenige minuten, die uren schenen, terug, met twee kisten harde beschuit en een kistje patronen Nog een tocht werd oeproefd. Weer keerden zij met een kist met blikken gehakt en blikjes boter.maar brachten de tijding mee, dat overste Von Lawck, de zoo geliefde comman dant. gesneuveld op den weg lag 1 Dadelijk zond kapitein Lindgreen een patrouille uit om den commandant te halen. Dit gelukte, ofschoon de vijand het bemerk te en een menigte kogels nazond. Aldus wer den een vijf k zestal tochten gemaakt. Den volgenden dag naderde een dwang arbeider met 'n witten vlag den tempel. Kapi tein Lindgreen liet hem over den muur klim men. Hij kwam van den kroonprins met een brief voor den commandant. Niemand kon echter het op lontarblad geschrevene ontcij feren. Wel vernam men van den dwangar beider de vreeselijke verhalen over de slach ting. De bode werd teruggezonden met het verzoek aan den \kroonprins om een bner in het Maleisch met Hollandsche letters ge schreven. Eenigen tijd later verscheen een andere dwangarbeider met een brief, die een aanbod bevatte van vrijen aftocht der officieren, man schappen en gewonden tegen afgifte van wapens. Kapitein Lindgreen weigerde dit; men kon het immers nog eenige dagen uit houden. Wie weet kwam er geen ontzet. Na een tijdje begon weer het vuur vier zware dagen, van 28 31 Augustus, werden doorgebracht. In den middag van 31 Augus tus werden verschillende verkenningstoch ten gehouden of het mogelijk was naar de sawah te komen, maar onverrichter zake keerde men steeds terug. De Balische pa trouille was hen op het spoor gekomen en had alarm geslagen. Bij honderden kwamen Zij Lindgreen en zijn mannen in hun schuilplaats, een kleine door muren omringde ruimte, vlak bij den temoel, bestormen. De manschappen raak ten uitgeputer was geen voorraad meer omzet was niet meer te wachten, Er bleef niets anders meer over dan capituleeren. Kapitein Lindgreen schreef een Maleisch briefje aan den kroonprins, v/aarin hij ver klaarde, bereid te zijn de wapens neer te leggen, mits tegen vrijen aftocht van allen naar Ampenan. De kroonprins wilde zelf met den commandant onderhandelen en na korten tijd kwam de kapitein terug met de mededeeling, dat de voorwaarden werden aangenomen. De wapens werden afgegeven maar nog was men niet vrij. Eerst wilae de kroonprins alleen de officieren laten gaan. Dit weigerde de commandant. Weer volgden onderhandelingen. De gevangenen werden weggevoerd, eerst naar een ellendige ruimte, zonder voedsel en drinken, naderhand, na protest, in een beter gebouw. Eindelijk, kwam op_ 6 September, des morgens te 8?uur, het bericht, dat Lind- green en de zijnen zich gereed konden maken voor hun vertrek en om 4 uur zagen de bevrij den de driekleur, die boven Kalö woei., Lind green en de zijnen waren gered. DE INBRAAK IN HET POSTXANTOOR TE 3TEENWIJK. Een gedeelte van het geld gevonden. Vrijdag jl. werd op verzoek van den offi cier van justitie de moeder van B. te Barger- oosterveld, een der drie verdachten van de inbraak in het postkantoor te Steenwij k, in arrest gesteld en in verhoor genomen, doch 't gelukte niet haar tot eenige bekentenis te brengen. De burgemeester wist haar even wel Zaterdag de bekentenis te ontlokken, dat een deel van *t gestolene verborgen was in den tuin van den pastoor te Bargeroosterveld. Inderdaad vond men daar op haar aanwijzing een kleine 19.000 gulden in den grond be graven. (Tel.). EEN AVONTURIERSTER. Door een inspecteur van de Centrale Recherche werd in een hotel te 's Hage, aan gehouden de 29-jarige dame J. G. M. Th. B. zonder vaste woon- of verblijfplaats. Deze dame leidde een zeer avontuurlijk leven. Onder diverse namen. o. a. mevr. de wed. Vlek, logeerde zij in dure hotels en wist zij personen te bewegen haar gelden af te staan. Een Hagenaar wist zij 700 af te troggelen. Zij ging steeds in rouwgewaad gekleed. Haar meest voorkomende truc was, te vertellen 'a: I zij in geldelijke moeilijkheden ver keer. .e omdat zij pas een vriend geholpen had, die ook in de war zat. Zij is hedenochtend naar het Huis van Bewaring gebracht. „Niet op den grond spuwen", luidt een vermaning, wier opvolging voor de tubercu losebestrijding van het grootste belang is sedert wij weten, dat deze ziekte hoofdzake lijk door de tuber kel-bacillen van het sputum wordt verbreid. Haast nog noodiger is de ver maning „Bedek uw gelaat, als gij niest of hoest," ze moest overal in treinen, trams en op plaatsen, waar vele menschen bijeen komen v/orden aangeplakt. Ket niezen en hoesten zonder mond en neus met den zakdoek of desnoods met de hand te bedekken, is een ongepaste gewoonte, die lijnrecht tegen de hygiëne indruischt en die in tijden van griep epidemie vermoedelijk het meest tot de bliksemsnelle verbreiding dezer ziekte in stad en land bijdraagt. Dr. Seiffert heeft deze soort van besmet ting, de z.g. droppel-infectie, grondig onder zocht en het resultaat van zijn langdurige en zeer nauwkeurige onderzoekingen gepubli ceerd. Bij het hoesten en niezen worden drop peltjes waterachtig slijm uit mond en neus geslingerd, waardoor, bij inademing er van, gezonde personen besmet kunnen worden. Deze droppel-infectie speelt de hoofdrol bij de verbreiding van longenpest, griep, kink hoest en besmettelijke neusverkoudheid, terwijl zij ook bij andere ziekten, zooals maze len, longontsteking, dijphtherie, als bron van besmetting in aanmerking komt. Dr. Seiffert toonde door de z.g. Berlijnsche blauw-reactie op bepaaldelijk voor dit doel geprepareerd papier, dat voor het gelaat van hoestende en niezende menschen wordt ge houden de grootte en de hoeveelheid der weg geslingerde droppeltjes aan. Door vernuftig bedachte experimenten was hij zelf in staat vast te stellen, hoeveel droppeltjes uit den mond kwamen en hoeveel van de dieper ge legen deelen der luchtwegen afstamden. Daarbij bleek, dat bij 't spreken over 't alge meen slechts zeer weinig droppeltjes worden afgescheiden bij 't hoesten veel meer en 't meest bij 't niezen. Voor de besmetting is het niet noodig, dat de ziektekiemen, die in deze droppeltjes zijn vervat, diep in de longen in dringen, het is voldoende als zij zich op de slijmvliezen van den neus of de keel vastzetten om bij vatbare personen de ziekte te veroor zaken. Ja, deze geleerde gaat zoo ver, de meer of mindere onmiddellijke infectie door drop peltjes uitgehoest of uitgeniesd slijm voor een der hoofdoorzaken der groote verbreiding der tuberculose te verklaren. Hoe dit zij, zeker is het, dat aan deze bron van infectie nog te weinig aandacht wordt geschonken en dat het hoog noodig is, in dit opzicht beter hygiënische begrippen te ver breiden. Want de voorzichtigheid bij het hoes ten en niezen mag niet op de tuberculose of op een ander der genoemde besmettelijke ziekten beperkt worden, maar zij moet allen menschen var. de vroegste jeugd af, vooral ook op school, ingeprent worden, zoodat zij tot een vanzelfsprekende gewoonte wordt, en dat zoowel om hygiënische als om aesthetische redenen. Daarom „Bedek uw gelaat, als gij niest of hoest 1" (De dokter in huisj IN EEN MES GEVALLEN. Toen Maandagmiddag zekere H. S., werk zaam bij de Wollenstoffenfabriek der firma Brandts te Tilburg onder schafttijd met een zakmes zijn nagels aan het snijden was, kwam hij door een noodlottig toeval te vallen ten ge volge waarvan het mes in zijn buik drong en ook de maag raakte. Hij werd terstond naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was zoodanig dat een oogenblikkelijke operatie noodzakelijk bleek. GEVOLGEN VAN SPIRITISTISCHE HULP. De hulp, welke bij het polltiécmderzoek in zake de inbraak bij de firma v. Leer te Weesp, door een ingezetene, die gaarne con tact met de geestenwereld zoekt, aan de po litie werd verleend, heeft volgens de „Tel. nog onverwachte gevolgen gehad. Tijdens het onderzoek ten kantore van ge noemde firma werd nlJJdoor dien spiritistisch aangelegden persoon, de naam van 'n Wees per arbeider genoemd, in eenig verband met de plaats gehad hebbende inbraak. Het blijkt Hat bedoelde arbeider of> de een of andere wijze hiermede in kennis is gesteld. Hij acht te zich hierdoor in zijn goeden naam aange tast inderdaad stond ae man geheel bui ten de zaak en ging raad vragen bij zijn oe- ganisatiebestuur, dat den organisatie-rechts kundige raadpleegde. Gevolg van een en an der is geweest, dat de officier van justitie met het gebeurde in kennis werd gesteld, die hierin aanleiding vond, aan de marrechaussee een onderzoek op de dragen.In de afgeloopen week werd door de marechaussee dientenge volge bij 'n vijftal ingezetenen te Weesp een onderzoek ingesteld naar mededeehngen» welke hun ter oore zouden zijn gekomen. DE MOORD TE TER APEL-KANAAL. De indentiteit van den vermoorde vastgesteld. Omtrent den moord te Ter Apelkanaal deelt de Tel. nog het volgende mede De politie verklaarde dat nog geen personen in verband met den moord zijn gearresteerd. Eenige personen die aangehouden waren, zijn reeds weder op vrije voeten gesteld. We brachten een bezoek aan het lijken huisje op de algemeene begraafplaats, waar het lijk is ondergebracht. Een groote menigte stond daar reeds te wachten, omdat aan de burgers was verzocht het lijk te komen zien. Tot op dit oogenblik is de identiteit van den vermoorde nog niet vastgesteld. Het is een klein man, smal, doch niet ma ger, rond gezicht, zonder snor of baard, eenigszins donker haar. Zijn kleeding be staat uit een donker pak, van ruwe minder deugdelijke stof, 2 boezeroens over elkaar, 1 gestreepte en 1 witte, gummiboordje, liggend, met zelfbinder, boord met touw vastgemaakt, geruite pet, grijze sokken en hooge zwarte schoenen met gummihakken. De hals vertoont een diepe snede, aan de rechterzijde, waaruit misschien valt op te maken, dat hij van achteren is aangevallen. Ook in de jaskraag vond men nog een mes- snede. Op hem werd alleen een horloge ge vonden en een stukje papier, met eenige on samenhangende woorden. Geen ringen of andere aanduidingen. Aan zelfmoord kan niet worden gedacht. De plaats waar het lijk werd aangetroffen ligt aan den z.g. Nulweg, een zandweg, die van Ter Apelkan. naar Ter Haar leidt, en is ongeveer 10 minuten gaans van Ter Apel kanaal gelegen. Aan weerszijden van den weg bevinden zich boomen, en op de bewuste plaats staat een zeer dicht boschje van jonge dennen, zoodat men vanaf den weg niet kan zien, of tusschen de dennen iets op den grond ligt. Nader wordt gemeld, dat de vermoorde persoon Komduur heet en in 't naburige Valthe thuis behoort als kostganger. Hij was commissionnair en als zoodanig op reis gegaan en werd Zaterdag thuis verwacht. Toen hij Zaterdagavond niet terugkwam, stelde men een onderzoek in en herkende de kleeren. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. Onder Purmerend reed Vrijdag de melkrij der Beets uit Jisp met paard en wagen langs den Kanaaldijk, toen een draad van het boven- gremdsehe cleetrisëhe liehtnet knapte, en in aanraking kwam met het paard, dat direct dood neerviel. NED. R. K. DAMBOND. Bovengenoemde bond "hield zijn jaarver gadering te Haarlem onder leiding van den voorzitter, den heer C. P. v. Oostveen. Deze vergadering werd bijgewoond door de afgevaardigden van 9 clubs met een leden tal van 192. De jaarverslagen van penningmeester en secretaris werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren er vele, die veel tijd vorderden, doch verder van huis- houdelijken aard waren. Hierna kwam de verkiezing van een nieuw bestuur ter tafel. De voorzitter, die reeds zoo lang door drukke bezigheden gedwongen om ontslag gevraagd had, zou nu dan aftreden. Als voorzitter was dejweieerw. heer'Brinkman uit Haarlem voorgesteld, die echter niet in staat was deze functie te aanvaarden. Men moest 'dus 'n anderen candidaat vinden, het geen echter niet gelukte, waarop de heer v. Oostveen dan ook maar besloot, het voorzit terschap te blijven behouden. Op voorstel van de damclub O.D.I. werd het bestuur van den bond voorloopig op 5 leden teruggebracht, zulks in verband met de hoogc reiskosten voor bestuursvergaderingen. Ook werd be sloten, het bestuursvoorstel tot het benoemen van een dagelij ksch bestuur in een district te aanvaarden. Hierover zal nog nader worden gemeld in welk district dit bestuur zitting zal houden. Betreffende de contributie werd bepaald, dat deze van 1 Juli a.s. af 1.50 per jaar zal bedragen, terwijl het bestuur zal zorg dragen dat ieder clubbestuur elke maand officieele mededeelingen zal ontvangen, zulks ter ver vanging van het orgaan, dat door de groote onkosten niet meer kon worden uitgegeven. Als verdere bestuursleden werden gekozen de heeren R. Pannekeet te Haarlem, L. J. Floris te Heemstede, G. Regouw en J. Jan sen te Rotterdam. Er werd nog besloten dit jaar een krachtige propaganda te blijven voeren, opdat spoedig Amsterdam en Waddinxveen bij den -bond zouden komen. BILJARTEN. KAPIOENSCHAP „HAARLEMJEN OM STREKEN". Men schrijft ons Evenals andere groote steden in ons land heeft ook Haarlem zijn biljartmatadors, welke spelers bij hooge uitzondering op het groene laken tegen elkaar uitkomen. De reden hiervan is dat de biljartverenigingen in Haarlem niet alleen met elkaar zijn verbon den en zoodoende is het spelen van onder linge wedstrijden uitgesloten. Hierdoor zijn de beste spelers van de verschillende clubs niet in de gelegenheid zich met elkander te meten. Daarom is het van de biljartclub „De Korenbeurs" goed gezien voor Haarlem en omstreken een persoolijk kampioenschap uit te schrijven. Deze vereeniging heeft in het bealng van het biljartspel reeds veelgge- daan. Ook deze wedstrijden beloven een suc ces te worden. Zonder uitzondering hebben de tien beste spelers van onze Spaarnestad zich hiervoor aangemeld. De animo was zoo groot, dat het spelen van voorwedstrijden noodzakelijk is geworden en 10-tallen spelers uit den biljartbond Haarlenm en omstreken gaven zich voor deze wedstrijden op. Allen kunnen niet deelnemen aan dezen strijd. De voorwedstrijden zullen plaats vinden op 2 en 3 Mei a.s. des avonds 7 uur in Korenbeurs en zullen daaruit nog enkele spelers worden toe gevoegd aan de lijst van hen die hiervoor in aanmerking komen. De wedstrijden worden gehouden in een appart lokaal in genoemd gebouw. De kampioensbeker wordt gewonnen door den speler met de meeste winnende partijen, terwijl een hoogste serieprijs en een voor het hoogste gemiddelde wordt toegevoegd. De volgende bekende figuren nemen reeds deel aan den wedstrijd L Calcar Sr., J. Metz, G.G. v. Bussum, W. Kobus, P. Calcar Jr., G. Metz, V.K. Jager, N.N. Uit bovenstaande lijst blijkt dat verschil lende leden van B.C. Haaarlem m tes 1 de Soc. Vereeniging eveneens v partij is. Op Ilemelvaartsdag as. tel door ruim 360 wielrijders een rtt door Keamemerlamd gehou- den worden. De plaats van afrit is Uitgeest. Verder gaat het over Lammen en Heiloo naar Alkmaar, Hugo waard, 'N. Niedorp en Schagen vla Zijpe naar Bergen, de Egmon- ctem over Noorddorp terug naar Uitgeest. De maximum tijd is op 5H uur gesteld, daar de afstand ongeveer 100 K.M. bedraagt. Deze rit wordt uitgeschreven door den heer v. d. Berg die tevens 'het voornemen heeft opgevat meerdere tochten op touw te zetten met daaraan verbonden prijzen. PLAATSELIJKE KEUZE. Het „Huisgezin" betoogt, dat het niet ge- wenscht is een meerderheid haar wensch en inzicht aan een minderheid te laten opleggen: Wat wij van de invoering en doorvoering van plaatselijke keuze het meest duchten, is oneenigheid vooral in de kleine gemeenten, rok onder de katholieken. Een volksstemming, waarbij verschil van oolitieke richting wegviel, heeft tot invoe ring van plaatselijke keuze geleid. Katholieken hebben vóór en katholieken bben tegen gestemd. Nu komen de gemeenteraadsverkiezingen die een middel aan de hand doen om de ingevoerde plaatselijke keuze weer ongedaan s maken. Meent men, dat bij die verkiezingen de rlaatselijke keuze niet factor, sterker, inzet /an den strijd zijn Denkt men bij dezen strijd de eenheid 'n de katholieke gelederen te kunnen be houden? Vreest men niet, dat de scheidingslijn niet zal zijn verschil in politieke richting en overtuiging, maar vóór of tegen plaat selijke keuze? Acht men zulk een strijd gewenscht Afschaffing van alle vergunningen door gemeen overleg, door een als het ware een stemmige volksovertuiging, kan een wel daad zijn. Afschaffing door een meerderheidsbe slissing, met als gevolg een blijvende, vinnige strijd aan de gemeentestembus, kunnen wij moeilijk als een goed en als een moreele winst beschouwen. Laat de drankbstrijding haar mooien en christelijken arbeid voortzetten ont moete zij daarbij de instemming en mede werking van alle weidenkenden. Maar werpe men niet door het stelsel van plaatselijke keuze een twistappel onder de bewoners van een zelfde gemeenschap. De drankbestrijding heeft de plaatse lijke keuze niet noodig om blijvende over winningen te behalen, mooiere ook dan meerderheidsdwang kan verschaffen. Heb het uitat-dtendste aan te bieden dal iemand wenschen kan, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. Personalia. Onze plaatsten/vol, de heer C. de Boer Kz., slaagde dezer dagen te Am- Sterdam voor liet le gedeelte artsexamen (semi-arts.) Gemeenteraadsverkiezing. Het hoofd- stembureau hield j.l. Zaterdagmorgen zitting 'tot nummering der lijsten op hot officieels stembiljet. De ulitslag was als volgt: De A. R. lijst Heeremam No. 1; De Plattelanders lijst Bais Kleijn Cz. No. 2; de Vrijheidsbond lijst H. Aafjes No. S; De R. K. lijst E. Boon No. 4: De S. D. A. P. lijst Y. Veeno's Jz. No. 5 en de C. P. lijslt K. Koomen dz. No. 6. Dus Roomsch Katholieke stemgerechtigden, onze lijst is Lijst 4. Laat geen enlkele slem voor de Roomsche lijst verloren gaar.. Het gaat om den vijfden Rnomschen zetel. Vrijwillige Landstorm. Donderdag 3 Mei houdt onze plaatsrlijtke afdieellng van den vrij- wüiigen Landstorm een vergadering met oen eenigszins feestelijk karakter. Ons R.K. fanfa recorps zal er dien blijden toon inbrengen door eenige muzieknummers ten beste te geven, terwijl «enige landetormers op zich hebben genomen de vroolijkheid er in te houden door eenige luimige voordrachten. Er wordt gezorg d vo or een lveschei den tiracta lie, be staande uit «en vrij gelagjo en «en geurig rooikertje. Zaterdag 5 Meai zal er waarschijn lijk een schietwedstrijd worden gehouden om eenige aardige prijzen. Tijdens dien wedstrijd tijd en plaats worden Donderdag vastge steld moeten de Landstormers hun maam teeikenen in het Huldiigiingtsalbum voor H. M. de Koningin en ontvangen zij hun legimitatiie- bewijs. Keuring Nat. Militie. Van do lichting 1923 d«r Nationale Militie alhier zijn afge keurd: P. Kerssens (voortloopig voor 1 jaar); P. Koomen: P. v. d. Hoorn, Marl. Peetam, Th. Tjipjes, Alb/ Jongejans, Jac. Duim»veld, Roe lof Kleijn, S. Span, Fr. Ba!k, MA Mooy en Com. Bleaker. Tevens is do dienstplichtige C. Koomen Pz. van de lichting 1922 wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen. Melkoorlog. Gisteren is ook hier weder om de melkoorlog begonnen. Als gevolg kun nen wij ook noemen de ooncurrentie-oorlog. V/at toch is het geval. Twee ondeugende ge ëmployeerden van het filiaal do Sierkan te Za nclvoort zijn voor zich zeiven een melk- stanbje op gaan zetten, zoodanig dat genoemd filiaal trier nogal eenige sdhade vain onder vindt. En nu kapitaal tegenover arbeid plaat send, hoeft gisteren die Sierkan don melkprijs gezet op 13 cent per liter. Of deze prijs lang gehandhaafd zal blijven en de strijd lang zal voortduren, wij durven het niet voorspellen, dooh dit staat vast: de huismoeders van dezen melkoorlog en concurrentie-strijd het meest zulten kunnen profiteeren. Woningbouw. Onze oon-espondent schrijft ons: Voor een paar jaar besloot men op Wij- keroog een woningbouwvereeniging oip coöpe ratieven grondslag op te richten. At spoedig werd met het gemoentelvestuur overleg ge pleegd om te komen tot bouwplannen. Voor opgezet doel was, dat de leden geleidelijk eigenaars van do huizen worden. Men kwam met hot gemeentebestuur tot overeenstemming. Aan den Wijkerstraatweg werd een stuk grond gekocht en mon ver- kroeg een rijkspremie voor den bouw van 19 woningen, waarvan 2 winkelhuizen. Deze huizen schieten nu al een heel eind op en wij 'hCbben ze gisteren eens bezichtigd. Deze bezichtiging had ook nog een ander doei. In de vereeniging word onlangs oritiek uitge oefend op de gestes van hot bestuur, waar door dit in een kwaad daglicht werd gesteld. Het bestuur liet 'het er miet bij zitten en uit de vergadering werd een oommissie van onder zoek benoemd, waarin ook deskundige bouw vakarbeiders zitting namen. Deze ocnuntssie heeft een onderzoek inge steld en in de vergadiering een zeer gunstig rapport uitgebracht over den bouw en het be leid van het bestuur. Er werd met lof gespro ken over den bouw dezer woningen. De verga dering was met dit rapport dan ook zeer inge nomen. Maar begrijpelijk is, dat het bestuur hieraan wait meer publiciteit wensoht te geven en daarom nooddgde het de pers uit om de hui zen eens te komen zien, leuneer omdat men er nog meer wil bouwen. Nu zijn wij wel leek op bouwkundig gebied, maar wat we gezien hebben, heeft oms toch de overtuiging gegeven, dat hier goede en degelijke arbeiderswoningen worden gebouwd- Er zijn beneden een flinke voor- en achter kamer, met ruime keuken, boven zijn drie flinke slaapkamers. Alles is zeer solied ge bouwd, de zolderingen hebben plafonds en er zijn acht kasten in iedere woning. Tusschen de slaapkamers boven zijn gangen en boven de trap is nog een klein raampje met daarvoor een bloemenbakje. Bij ieder huis is een flink stuk grond. Wij hebben niemve woningen gezien van verschillende woningbouwvereeni- gingen in onze gemeente en van particulieren woningbouw met rijkspremie, maar wij dur ven eerlijk te verklaren, dat deze woningen der Coöp. Vereeniging alle andere verre over treffen in soliditeit en grootte. De vereeniging kreeg voor iedere woning een premie van 633. Voorts verleende het rijk een voor loopig bouwcrediet van 46000 met een vaste hypotheek van 90 procent na taxatie der wo ningen. Waar deze woningen tegen zeer matigen huurprijs het eigendom der leden worden, achten wij dit een mooi stuk sociaal werk. En we hopen dat de vereeniging spoed,ig ook de 41 woningen zal kunnen zetten, waarvoor haar reeds weder een rijkspremie is toege kend. Oprichting B.-K. Jonge Vrouwenbond. Een circulaire is gericht aan alle R.-K. blee- ■kerspatroons dier ter plaatse, waarin gezegd wordt, dat getracht wordt, in Heemstede een aMeeling van den R.-K. Jonge Vrouwienbond op te richten (Groep A 2) voor dien arbeiden den stand van 1721 jaar. Daarom worden alle R.-K. Meekerspatroon.s en in hen eigenlijk allen verzocht, de bij hen, arbeidende R.-K. blerikersmei'sjes en dienstboden uit Heemstede, die van ddien, leeftijd zijn, te vragen oan ie komen op een vergadering in heit nieuwe Pa- tranaatsgebouw op Vrijdag 4 Meii, 's, avonds 3 uur. De verwachting ds, dat veilen aan dezen, op roep gehoor zullen geven. Binnenkort hoopt men ook te komen tot een dergelijke vtereeniiging voor jonge mannen n.I. een „Gezelleijjrereendging". Voorts is dn voorbereiding de oprichting van een afdeeling van den R.-K. Joragcn Vrou wenbond (Groep B) voor jonge meisjes, die M.U.L.O.-onderwijs genieten of genoten heb ben. Als Heemstede belangstelling toont te heb ben in al deze afdeeiliingen, is hare jeugdorga nisatie in orde. Concert. Gisterenavond' werd op de Kolk door Crescendo een concert gegeven. Er was voet belangstelling, nieltegenstannde bet weer minder gunstig was. Er werd heel goed ge- speeld. eïl en Geyaarlijk spel! Een kindje van een onrer Trekking van 509 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mullé. Prils van f 25000 8708 5000 16953 1000 1373* 400 10893 71 2541 4820 6930 9381 11769 14245 16203 18953) 101 72 37 83 9465 11812 92 21 82J 206 87 43 95 69 32 94 47 88 15 2573 59 7011 84 55 14439 75 19004 84 2716 85 21 9529 12034 52 86 42 88 49 4934 7145 62 12153 86 16347 19142 397 85 47 7232 65 08 14516 85 7!' 433 92 52 94 9611 12203 74 86 1920b 43 2828 55 7340 43 12336 79 16457 42 72 52 67 78 55 54 14660 67 80 609 56 94 7415 87 6-1 84 16576 19336 63 60 5052 32 9746 12470 14827 16752 19417 714 2951 98 7530 58 12505 31 64 97 821 3005 5139 7623 9815 22 14900 72 1958/ 23 83 5244 83 47 12602 3 77 19609 61 3171 53 7713 69 72 70 80 12 67 90 74 62 88 86 15015 1680/ 20 628 3265 5329 72 92 92 54 24 60 39 85 41 93 9812703 75 31 19794 53 89 88 7815 9919 7 8u 50 19828 1058 3336 5410 34 30 16 15159 66 50 69 41 67 7913 42 37 61 16922 57 79 90 5527 30 61 96 76 92 64 81 3423 67 89 10054 12804 78 17017 85 1101 31 79 9610104 1815247 72 19909 5 3629 5637 8028 11 52 15314 17125 24 31 36 81 48 48 12914 22 39 48 39 52 5728 58 10327 40 34 17236 89 45 98 5969 70 10438 57 15470 8q20O26 1259 3703 82 97 56 13106 81 17357 53 73 38 86 8120 07 26 15519 73 92 1330 77 0009 27 10531 36 74 §7 20105 68 78 10 78 41 44 15608 17451 69 88 3804 12 8205 45 87 38 98 81 1541 3903 22 48 10644 92 41 175o4 20262 61 64 56 89 73 93 54 14 20416 1605 90 6125 8491 98 13246 56 26 25 1736 4006 98 8640 10750 52 89 17733 88 1836 23 99 8796 81 13423 15749 41 20612 83 38 6338 8864 10870 33 65 63 19 1915 65 6505 89 10970 69 15867 73 50 50 91 17 8915 11003 91 77 17897 86 2020 4148 18 25 8 13587 16000 17974 9t 28 4241 42 88 11158 13751 30 84 20701 29 46 68 99 11239 13832 24 18089 14 56 4303 77 9023 80 82 32 18110 45 73 77 6678 911211366 13926 34 92 52 85 4407 6707 6611414 31 37 18272 64 2154 75 27 9218 51 45 43 18368 20808 2240 93 95 9302 79 73 51 18539 93 82 99 6854 311537 14001 56 58 95 83 4507 73 26 82 3 99 18779 2409 22 6901 30 86 14105 18117 1885S 58 50 9 43 U727 83 18 82 2305 4614 20 57 60 14202 95 18938 bewoners speelde met een schaar en stak riob in (het oog. Goddank is de wond niet gr vaarlijk. Geen plakkergen. De A.-R., C.-H. en R.-K Kiesvereendgingen te Schoten, benevens de afd. van de V.-D. B. en die der S.D.A.P- kwamen overeen om voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen ter aanbeveling hunner candidaten niet te plakken op muren of .schuttingen, noch te schilderen on straten of pleinen. Een spoedig bezworen revolutie. Men meldt uit Noord wijk aan het „N. d. D,u d.d„ 30 April. De ingeze lenen die in den vroegen morgen van heden naar den toren der Ned. Herv, Kerk zaken, hebben angstige o ogenblikken beleefd. In plaats van de bekde driekleur met den oranje-wimpel wapperde daar vrij moedig het biauw-wit-rood. Niemand wist aan welke nationaliteit deze vlag toebehoor, de, maar »1 spoedig was men het er over* eens, dat dit een totale omwenteling moest beteekenen en men bracht het in verband met de felle tegenkanting, die een voorstel van B. en W. in de laatste raadsvergadering om 400, ter beschikking der Oranjever- eendgdng te stellen teneinde daarvoor de schoolkinderen te kunnen onthalen, bij het communistisch raadslid had ontmoet. Als we eens in de macht der Communisten wa ren geraakt.... Angstige zielen spoedden zich naar het Raalhuis. om te zien in wiens macht zich dtt zon 'bevinden. Ook daar een groote om loop, maar van vreedzamen aard. Te mid den van 'ben, de schuldige, die in zijn slaap dronkenheid de vlag 't onderstboven, had op- geheschen. loidt het spreekwoord Ook adyerteeren kost geld. - Niet adverteeren komt u echter nog dur-der ADVERTENTIËN In de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. STORM OP DE ZUIDERZEE- Schepen met averij. Men schrijft uit De Lemmer d.d. 26 April: Gisteren en in den afgeloopen nacht teis terde een hevige Z.-W. storm onze kust. Ver schillende schepen kwamen hier, door storm overvallen, met meer of minder averij binnen, o.a. voer hier met de grootste moeite uit zee onze haven binnen, schipper D. Wellemus uif Avereesl, diep geladen met zand, op reis van Vreeswijk naar de Gaarkeuken. Deze schipper had door den storm zijn zeilkleeden en fokke- klecd verspeeld. De 20-jarige visschersknecht F. v. d. Bijl, van Lemmer, die bij zijn vader aan boord, in zee tusschen Lemmer en Urkj^ischte, sloeg door den storm overboord en in zee. Hij wist echter nog juist bijtijds een lijn te grijpen, die aan de sloep was bevestigd, die achter de vischaak hing, die lijn in te halen en zoo weer aan boo-ri te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7