Vierhonderd Gulden, Donderdag 3 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14427 Heden keerden wij uit, aan de Wed. F. DE KEULENAAR-MEEUWENOORD, Westergracht 115rood te Haarlem, de Somma van wegens een overkomen ongeluk aan haar echtgenoot, waardoor hij zijn leven verloor HET FEEST DER KATHEDRAAL 'ter V I, te o IL. mm. BIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BlfiD Directie Nieuwe Haarl. Courant HET ZILVEREN FEEST DER NIEÏÜWE KATHEDRAAL De Ommegang van den H. Bavo. Exau Hts L. O. Jubileum. Personalia. Verlof Drankwet. De heer Gonnet spreekt den Bisschop toe. Kruisyerbónd. De H. Landstichting. De menschenmenigte in den tuin STADSNIEUWS. AGENDA 4 MEI Avond-orgeJbespelingen. Faillissementen. Onbestelbare stukken. Middelbare Technische School. Aanrijding. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. „CODRO". LANGS DEN WEG. De oude Piet OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticieus *-» Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Voor de Noodlijdende Kinderen in het Roergebied. Tie abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post pi kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per re Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling, op d( le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag» en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij voovmtbetaling. Tot besluit van den eersten Feestdag het IVijdingsfeest der Kathedraal heeft een heel Octaaf! had gisterenavond in de Kathe draal de plechtige Ommegang plaats met de reliquieën van den H. Bavd. Zooa'Is wij reeds meldden, was de bedoeling met deze processie oen oude plechtigheid te doen herleven, die vóór drie, vier eeuwen in Haarlem ook herhaaldelijk moet hebben plaats gehad inden ouden Sint Baaf op de Markt en waarschijnlijk daarbuiten. Sinds de hervorming echter is er van een processie met de reliquieën van Simt Bavo niets meer gekomen. En zoo deed dan Haartem's Schutspatroon, de H. Bavo, gisterenavond weer een jubeltocht te midden van een groote schare getoovigen, die uit alle deellen der stad en van daarbui ten naar de Kathedraal' waren opgetrokken om van dit bijzondere schouwspefl getuige te zijA. Behalve bijna alle leden van het Hoogwaar dig Kapittel, vele Eerw. Heeren Geestelijken uit stad en omtrek, de reeds genoemde groote schare belangs-tdiilenden, werden oolk opge merkt de heer en mevrouw Maarschalk, bur gemeester van Haarlem, de heer e.n mevrouw Hoenkens Thijssen en Bomans, R.-K. Wethou ders van Haarlem en de raadsleden die heeren C. H. Kuenen, J. H. Visser, M. L. A. Klein, W. A. J. v. d. Kamp en F. Hagemeyer. Deze autoriteiten hadden plaats genomen voor het parochiaal altaar. Het gouden eleclrisch licht ct raaide over vloedig in den bogen en den koepel der'kath e draal. maar nog overvloediger in het. pries terkoor. Goudglans lichte in de tri f aria en schonk den hart-rooden tulpen, in tuilen en bod den aaneengereid, nieuwen luister, die fleurig aandeed tegen het zachte groen der fraaie laurieren, de Hortensia's en andere bloemen, waarmede het priesterkoor was afgezet en met de blanke» leliën op het hoogaltaar. Lang vóór zeven uur, het oogenbliik dat de plechtigheid zou aanvangen, was reed's geen plaats meer onbezet in de kathedraal. In den. ikooromgung stelde z.icli de pro cessie öp, wat heet veel zorg baarde, maar vlot van stapeJ liep, dank zij de genomen maatregelen en de goede regeüing. Om kwant over zeven zette zich de proces sie in beweging. Het was een lange stoet, die achter den staf volgde. Zoo goed als alle stands- en vafk- vereenigfegeii der stad waren met hun vaan dels vertegenwoordigd en door een deputatie Verder de heeren kcilk- en armmieeslers, Vin- centianen, leden van het college van collec tanten. de Vriendenkring, hel R.-K. Lyceum, enz. Een bijzonderheid was dat oo'k vertegen woordigd waren die parochies in ons Bisdom, die eveneens den H. Bavo tot patroon hebben, o.'a, de parochie van Ursem, Oud-Ade, Scho ten en Heemstede. Deze waren gekomen met vaandels en hun eigen paroehie-reMquieën en waren vertegenwoordigd door hun pastoor en kerkbesturen. Op feestelijk met bloemen ver- tierde baren en omstuwd door bruidjes met wuivende palmen, werden de ligilige over- bliifselen meegevoerd Van Ursem was o. a. ook de burgemeester aanwezig en de hoofdonderwijzer. Ursem's pastoor was ongesteld, zoodat in diens plaats de kapelaan vvais meegekomen. Van Oud-Ade waren er de pasloor en het kerkbestuur,ais- mede een twintigtal parochianen. Van Scho ten en Heemstede zagen wij de pastoors en tie kerkbesturen. Onder krarhtigen zang vain psalmen en de litanie van Alle Heiligen, uitgevoerd door ae E.E. Broeders van Sint Joannes de Deo, on eer leiding van hun dirigent den heer Jac. de Jong. troik de processie door het kerkgebouw. Een schitterende stoet door de vele keurige vaandels en banieren wart heeft Roomsch Haarlem toeh een praclitcollectie! en de voot door het groote aantal biddende pries ters en de. witte maagdelijns, alle leden der Édel wacht. 1 Op een zeer fraai versierde baar werden de reliquieën der kathedraal gedragen. Vooruit liep een bruidje met op een satijnen kussen de authentieke reliquic-brieven. De baar werd gedragen, door beslurslcden der Maria- 'Gongregatie. t Achter de baar hel fraaie, nieuwe vaandel der Kathedraal en dan volgden de zuiveren parochianen der parochie, aangevoerd door den lieer Scihorel Sr.. als oudste, die met een zilveren staf de talrijke groep vooruitliep, tal van priesters in wille superplis, waaronder ver scheidenen, die 25 jaar geleden de eerste waren, die in de Kathedraal werden gewijd, en ten slotte de HoogEerw. heer Mgr. M. P. J, MöHmann, Vicaris-generaal van hel Bis dom, voorafgegaan door een achttal leden vn het Hoogwaardig Kapittel en de eerc Kanunnikken. Eren ordelijk nis de stoet was ineengezet Werd zij ook 'ontbonden. Voor de processie- gangcirs waren aparte plaatsen gereserveerd in de Sacramentskapel', in hert middenschip der keek en op de koren. Rond half acht* was de processie aan het einde van haar weg. Dan sloeg plotseling hel orgel nieuwe ac toorden aan. Het hoogkoor laaide op in hel len lichtglans: het Pontificaal Lof, gecele breerd door Mgr. MöHmann, nam een aan vang. Z.H. E. werd daarbij geassisteerd als diaken en subdiaken door de oud-kapelaans der parochie, de ZeerEerw. herten Pastoor I. J. J. Meyer te Leiderdorp en L. J. WAlIen- borg, te Blocmendaail; de WeJEerW. heer Ka pelaan G. H. Hubers. te Amsterdam, een zoon der parochie, vervulde de. functie ad mitram. Ook de Wel Eerw. heer Beunc, een andere 'non der parochie was aanwezig. De welverzorgde zang van hot Ikoor, de feestelijke verlichting, de bloemenpracht en de wierookgeur, alles schiep een sfeer, dje deed dendoen aan de vreugden van hot Para dijs. De HoogEerw. heer Plebaan hield onder •andachtige stilte dc feestpredikatie. Als tekst had de redenaar deze treffende woorden go- kozen: Benedixit om.nas Ecclesia Dominum et indinaverunt se et Adoraverunt Deum. Pal ral I. 29 20. De gcheele gemeente loofde den Heer, zij bogen zich neer en aanbaden God. Na een prachtige inleiding ontwikkelde de gewijde spreker deze twee gedachten: waarom buigen wij ons neder voor God om te bidden en waarom doen wij dat zoo gaarne op deze plaats, en wees er op hoe onze kerken zoo bij uitstek geschikt zijn onze gedachten tot God op ite voeren en hoe wij vooral op deze plaats niet moeten verzuimen lol God te bid den. Dan werd bet Te Deum gezongen en de Zegen met het ABerheOiigste gegeven. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Haarlem. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten: geslaagd de dames A. J. Hurp, te Alkmaar, M. C. Naastepad, M. C. Heitla- ger, M. A. de Vries, H. Bijleveld, M. M. Fa bel, allen te Haarlem. Dinsdag 5 Juni a.s. herdenkt die heer A. van Dijkhorst, boekbinder den dag waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig bij de firma Joh. Enschedé Zonen alhier in dienst trad. Bij het op '1 en 2 dezer alhier afgenomen examen van de Vereeniging voor Gemeente belangen slaagde voor het schriftelijk gedeel te candiidaat-gemeente-secrctaris, de heer J. W. van. Hezol, adj.-commies ter gemeente secretarie (afd. Onderwijs) Haarlem. Bij Kon. besluit van 28 April j.l. is met ingang vat^ 1 dezer, benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haar lem: mr. J. Moolenburgh, advocaat en pro cureur te Heemstede. Ingekomen is een verzoekschrift van 'I. Spekken, om verlof tot het vemkoopen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop In de beneden lokali teit van het perceeü aan de Brouwersvaart No. 146. Na het lof werd door een knapenkoor in den koepel het Hosaniiah-lied gezongen. Tot slot zongen alle geioovigen nogmaals uit volle barst het Sint Bavo-lied. Naar wij vernemen is gisteren aan de feest- vierei'de Kathedraal aangeboden een feest cantate Ier eere van den H. Bavo, gecompo neerd door den beer J. Nibbering. Het lied wrd aangeboden door den beer J. Kraakman. Ook zijn ten geschenke aangeboden een 12-tal koperen consecratie-kruizen. In de processie liepen ook mede de heeren Cuvpers, Stuyt, Heemskerk, Hulsebosch en Ei- muns, die allen bij den bouw der Kathedraal betrokken zijn geweest. De ledenvergadering van het K rtrieverbond gisteravond in het Hanzegebouw gehouden, was de eerste sinds het overlijden van den secretaris, den heer J. de Zwager. Daarom herdacht de voorzitter thans in gevoelvolle woorden den ontslapene, die voor de ver eeniging zulke groote verdiensten had ver storven en wiens heengaan zoo algemeen werd betreurd. Later op den avond werd voor zijn zielerust nog gezamenlijk gebeden. Op 27 Mei a.s. te 7 uur zal in de kerk van St. Joh. de Dooper een H. Mis voor hem worden opgedragen en de voorzitter spoorde Sociëteit „St. Bavo" Lichtbceldenavond over de Kathedraal 8 uur Examen Handelsavondschool 8 uur Haar lem's Gemengd Koor 8 uur Gros siers 8 uur Rederijkers 8 uur R.K. Bevolkingsbureau van 810 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur. Hanzegebouw Zangvercen. „Cecilia" 8 uur Tooneelclub „Proza" 8 uur. Circus H. Altholl Standplaats Schoten, tegenover het Raadhuis, Voorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 —1214, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen'. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uup allen aan daar aanwezig te zijn en zoo mo gelijk te communiceeren. Er werd één lid geïnstalleerd. Wegens de geringe opkomst werd de bestuursverkiezing uitgesteld tot de volgende vergadering. Na behandeling van den beschrijvingsbrief, za gen de heeren Bogaard Sr. en Rijbroek Sr. zich gekozen als afgevaardigden naar dern jaarvergadering van hel Diocesaan Kruisver band. De heer Rijbroek bracht voor de commjssie verslag uit van den gehouden tooneelavond ten bate van het. vaandelfonds, waaruit bleek, dat er, trots gunstige omstan digheden en dank zij het ijverig werken der commissie toch nog ben klein batig saldo is. Bij hel eerstvolgend 'bondsorgaan zullen de leden drie exemplaren van een propa gandablad ter verspreiding ontvangen, een uitgave van de Centrale Jeugdcommissie van Sobriëtas, getiteld „Voor Vader en Moeder.' B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat de kosteloos toegankelij ke avond-orgelbespelingen in de Groote- of St. Bavo-kerk gedurende de maanden Mei tot en met Augustus 1923 zullen worden gehouden op Donderdag van 7/4 tot 854, uur. Het vorige jaar had vicaris Suijs van de H. Landstichting reeds een voordracht met lichtbeelden over de H. Landstichting nabij Nijmegen gegeven voor de leden van den R.-K. Volksbond. Dit had het bestuur van den Volksbond echter niet afgeschrikt, den vicaris nog eens uit te noodigen en deze had aan dit verzoek bereidwillig gehoor gegeven. En gisteravond vond dan de tweede voor dracht plaats. En wederom is het een suc- c.es geworden. Vicaris Suijs is een bijzonder aangenaam causeur met prettig stemgeluid, die er slag van heeft, het gesproken woord in de har ten zijner toehoorders te doen doordringen. In een aangenamen verhaaltrant droeg hij zijn causerie voor en wist haar te kruiden met vele wijze raadgevingen, welke de menschen pakten. Geen wonder dan ook, dat de spreker met de grootste aandacht den ge- heelen avond gevolgd werd. Men hing aan de lippen van den causeur en het enthou siaste applaus, bij de pauze en het einde der lezing de dankbaarheid der toehoorders ^vertolkend, was werkelijk hartelijk ge meend. Voor de pauze werden, na een kleine in leiding, op het witte doek bezoeken ge bracht aan Nazareth, het meer van Genesa- reth. Galilea, Samaria en Bethlehem, terwijl na de pauze de Jordaan en de Doode Zee vertoond werden en kijkjes uit Jeruzalem en werd de Zaligmaker op Zijn Lijdensweg gevolgd. De avond werd nog afgewisseld door ver schillende kerkelijke gezangen. Het was waarlijk een buitengewoon mooie avond, welke tot groote voldoening stemde. Ons dunkt, dat de lichtbeeldenserie van vicaris Suijs een prachtige propaganda is voor de H. Landstichting. Zijne lezingen moeten wel succes hebben. In staat van faillissement werden ver klaard: I. De Zwart, schoenwinkelier, wonende te Wormerveer, Noordeinde 14. Curator Mr. A. K. Vink. II. Méj. M. Kanger, wed. v. G. Kolmer, winkel in sajet, wol enz., wonende te Zaan dam, Hoogendijk 80. Curator Mr. A. K. Vink. III. P. J. Stomps, eigenaar en directeur van het theater „Modern", wonende te Haarlem, Raaks I—III, thans verblijvende te Nieusyer is. IV.: J. van Zoelen, behanger en stof feerder, wonende te Haarlem, Maarten van Heemskerkstraat 60rood. Curator Mr. A. H. J. Merens. V. A. van Lint, sigarenmaker, wonende te Beverwijk, Heemskerkerweg 44. Curator Mr. P.'Tideman. Rechter-Commissaris in deze faillisse menten is Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Gedurende die tweede helft der maand April. Brieven binnenlandMej. G. A. B. van Ber ken, Amsterdam; Biierma, St. Jacobd Parochie; Mej. I,. Bosch, Haariem; Brom, Castricum; Mej. C. A- Buur, Haarlem; Mevr. Dillewijn, Amsterdam: J. B. van Dijik, BemelumJ. C. Fabels, Haariem; F ranser, Hoemsbroek; Haarl. Dagblad, Haarlem; Mej. v. d. Heijden, Deventer; Mej. A. Jansen, Haariem; Jansisener, Haariem; Mej. R. van Kempen, Zeist; J. Kui per Jr., Amsterdam; Mej. A Libbe, Amster dam; Mej. P. J. Mac Lean, Roden; Reguliers- dwarsstraat 76, Amsterdam; Schenkels, Hel der: Paul v. Sch uilenburg, Arnhem; Aikf. van Saqjibeng, Santpoort; Sportredacteur, Haarlem; Venema, Zuidbroek; Mej. A- Verhuist, Amster dam; H. Vliegen, Maastricht; Mej. K. Vreede, Amsterdam; Vrij Vervoer, Utrecht. Binnentandsche briefkaartenE. Akkerman, Rotterdam; F. v. d. Berg, Amersfoort; A. van Eik, Den Haag; R. Gomes G. Jansen Jepi>e, Amsterdam; D. Krantz Roozenbtng, Rotter dam; A. B. Lulofs, Amsterdam; Joh. Nijssen Marees, Haarlem; Ponsen, Dordrecht; G. Rel- toke, Amsterdam; Rup, Leeuwarden; Se.hunlte- ma Koppers,Groningen; Mej. v. d. Scheffer, Haariem; J. Trag. Amsterdam; T. Tuiister, Statendam; S. W. Vredenbuig, Rotterdam; A Wolf, Amsterdam; M. Wormhout, Amsterdam; A. Theo!, Haarlem. Buii tenten dsche brieven: Frau Dijkhoff. C. run pen W. Ennsloin, Brussel; G. Emould, Brus-set; J. GoHisard, Hamburg; Arnold lm-' peratori, Würselen; J. D. v. d. Schans, Lvon; J. W. S-torse, Plymouth; S. van SKgen, Rome; v. Weet, Gairdoza; M. Wijt, Weimar. Buitenland-sehe briefkaartenAlma Awe, Bremen; Brereton, Hyth'e Kent; A. Frey, Lvon; Hella Ontwig. Berlin: Srhulze. Braumchweiz; Schmaik, München; v. d. Wijngaarden, New- York. 2 stuks. N.B. Aanbevolen wordt om' het adres van den afzender op de stukken te- vermelden, opdat deze btj onbrsle'baarheid kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnum mer te voorzien. Voor het eerste eindexamen der M. T. S. zijn ingeschreven 32 candidaten. Het tac tische gedeelte, bestaande uit ontwerpen en laboratorium-onderzoekingen zal plaats vin den van 27 Juni tot 4 Juli; het schriftelijk ge deelte van 4 tot 11 Juli; -het mondeling examen van 12 tot 17 Juli. Door het Koninklijk Instituut van Inge nieurs zijn tot gedelegeerden bij dit examen benoemd: voor Bouwkunde en voor Weg en Waterbouwkunde Prof. ir. S. G. Everts,Pre sident van het Instituut en van de af deeling voor Bouw- en Waterbouwkunde, Den Haag, en voor Werktuigbouwkunde, Eteetrolechniek en Scheepsbouwkunde, Ir. L. H. N. Dufour, Oud-Hoofd-ingenieur in Atg. Dienst bij dc Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, Den Haag. Dinsdagmorgen te ongeveer 7 uur had een aanrijding plaats onder het viaduct aan den Harmenjansweg. Een meisje, wonende aan de Westerst-raat 20, dat zich per rijwiel naar de chocoladefabriek van de fa. Droste begaf, werd, nadat zij een uit tegenovergestelde richting komende vuilniswagen had gepas seerd, door een jongen, eveneens per fiets, aangereden, waardoor het stuur van haar fiets in tegenover gestelde richting geduwd werd van den wagen en het achterwiel de fiets greep, zoodat' het meisje op den grond vieL De vermoedelijke dader reed door, ter wijl de voerman direct stopte. Bewusteloos werd het meisje naar een der gebouwen van den Gem. Reinigingsdienst gedragen, waar de heer Holzhaus, lid van „Eerst Hulp bij On gelukken" haar verbond. Per auto werd zij daarna naar hare woning vervoerd, Het rij wiel was geheel verniel In de gisteravond gehouden jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering werden het jaar verslag en het finantieel verslag over 1922 goedgekeurd en vastgesteld. De periodiek aftredende leden van den Raad van Bestuur werden allen herkozen. Iri een vacature werd gekozen Mevrouw Heerkens Thijssen-v. d. Kun. In de op 10 April j.l. gehouden vergade ring van den Raad van Bestuur werden de aftredende leden van het Dagelijksch Be stuur herkozen en in de vacature Mevr. Beijnes, die Haarlem verlaten heeft, werd Mevrouw Heerkens Thijssen tot lid van het Dag. Best. benoemd. Aan het jaarverslag ontleenen -wij het volgende: Het D. B. had het verlies te betreuren van den heer L. W. Havelaar, sedert de oprich ting der 'Vereeniging lid van het college. Zr. A. A. Breda Kleijnenberg bedankte voor het lidmaatschap van den Raad van Bestuur. Onder de huisbezoeksl-ers hadden geen mutaties plaats. Mej. Crama behaalde het diploma der N. C. V. De plannen tot het stichten van een nacht verblijf voor patiënten bij de Lighal zijn in het afgeloopen jaar nog niet tot uitvoering gekomen; de onderhandelingen daaromtrent zijn onlangs weer hervat. Het aantal donateurs, leden en begunsti gers onzer Vereeniging bedroeg op 1 Jan. 1923, 3119, dat van het Lighalfonds 1463. De buitengewone toename van het aantal donateurs, leden en begunstigers, n.l. met 1458 nieuwe begunstigers, dankte de ver eeniging aan de verspreiding van het pro- pagahda-boekje „Voor de Jeugd, tegen de Tuberculose". De verspreiding van dat z.g. „Guldenboekje" is begonnen in Oct. j.l.; het succes komt geheel voor rekening van de beide administrateurs. Het Consultatie-Bureau. Het aantal ge neeskundige onderzoekingen bedroeg 1429, loopende over 307 mannen, 470 vrouwen, 317 jongens en 335 meisjes, kinderen beneden 14 jaar. Ingeschreven werden 543 nieuwe patiën ten: 104 mannen, 140 vrouwen, 153 jongens en 146 meisjes. Afgevoerd werden 61 patiënten, terwijl 27 patiënten overleden en 14 vetrrokken naar elders. Sputom-onderzoek werd verricht 139 maal in het Laboratorium der Gemeente Haarlem, Tuberkelbacillen werden gevonden bij 42 patiënten. Huisbezoek. In 1105 gezinnen werd hy giënisch huisbezoek gedaan. Op 31 Decem ber bedroeg dit getal 1064 met 1535 pa tiënten. Het totaal der huisbezoeken bedroeg 10288, met bovendien 2641 maatschappelijke bezoe ken. Door bemiddelihg en met medewerking van de Vereeniging werden 10 patiënten ge zonden naar Sanatoria; 15 kinderen naar Egmond aan Zee, 5 naar het Jongenskamp in Didam; 2 naar Nunspeet Boschhuis, Ko loniehuis: 6 naar Zandvoort; 3 naar de Cla- ra-Stichting en 3 naar Badhuis „Zeeduin", 1 naar het Zeehospitium te Katwijk, terwijl 73 kinderen werden uitgezonden naar het platte land in gezinsverpleging. In dc Lighal te Schoten werden verpleegd 43 patiënten. Op 31 December waren er aan wezig 16 patiënten. Op 1 Juni werd het Kinderversterkings- oord, „Thalatta", gelegen aan den Hoogen DuinenDaalschen weg geopend, waar sinds dien iedere maand een groep van 12 kinde- ren, van 612 jaar, afwisselend jongens en meisjes, den dag doorbracht. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van de hulp, die in den vorm van geld of goederen geboden werd bij uitzending van patiënten naar sanatoria e.d.; of in geval van nood in gezinnen. De Winst- en Verliesrekening sluit met een nadeelig saldo a 2621.4714, hetgeen o.a. te verklaren is door het feit, dat dit jaar be langrijk minder aan giften is ontvangen dan in 1921 en wel circa 1800.terwijl men genoodzaakt was, eenigc belangrijke repara tion aan gebouwen te doen verrichten en bovendien voor ledikanten en ligstoelen 3600 meer uit te geven dan verleden jaar. Ten aanzien van het Lighalfonds wordt medegedeeld, dat de financieele toestand ta melijk bevredigend is. Dc eisch! Men seint ons d/d. 3 Mei uit den Haag: In de bekende zaak van de Codro tegen den Staat, betreffende door den Staat te be talen schadevergoeding, heeft 'heden de Of ficier van Justitie, Mr. Bauduin voor de Haagsche Rechbtank geconcludeerd, dat de vordering aan de Codro moet worden ont zegd op grond van 't feit, dat zij in gebreke is gebleven, het door de Rechtbank opge legde bewijs te leveren inzake een uitlating van den Minister van L. N. en H. tot dp Codro, dat hij de groente tot welker over name hij jtich verbonden had, niet zou over nemen. De groote dag. Bleek-triestige morgen van klamme regen lucht ligt loom over de stille buitenbuurt. Kinderen en vrouwen gaan en komen om het massieve, voorname kerkgebouw. Werk lui, die gaan beginnen pas geschaft heben misschien, staan stoom bijeengegroept,: som migen pratend met traag geljaar van slungelig bungelende handen; andere, in de ihanden spuwend, ooien jassen nit. Een paar oude mannetjes staan hij het graafwerk in den weg te kijken, mummelen even tegen elkaar nu en dan, kauwen verder op geweldige ta bakspruimen, die ze uit elkanders doozen nemen. Kinderen springen over de vieze plassen in den juist dichtegooiden grond. Dan schreeuwt er een uit de verte plots: „ze komen d'r an, jongèèèèsll" En alles op 'n holletje naar het romme lige plein met de vuile remise en het zwarte stoomImmmc/jc, waar eene nette gele tram wagen bij slaat, of-ie d'r niet 'hoort. Vandaag moet het circus d'r komen, de wagens komen van hot station. Tanige kerels met harde, stroeve plooien in d'r gezichten staan er te praten, een niet ihuis te brengen taaltje. „Kijk 'rs, heelemaal van ijzer, leeuwen wagens, jongèèèss, leeuweuwagèèès, Kèèèès! Ze zijn d'r at!" F.n twintig, dertig klrine knuisjes duwen tegen den plompen wagen, als konden de schon.kebonteerige paarden liet alleen niet af, en zal dc tent anders niet op lijd klaar ko men voor de voorstelling. Vanavond moeten ze al spelen! laten ze ze maar goed opsluiten, me- tieer." „ik ben d'r banger van as van 'n k eeshond iel" En onder srhreeuw-auhados van de Scho- tensche jeugd wordt de lcvuwenfamitie inge haald. v Ook voor hen, die niet willen zien, moei het tenslotte duidelijk geworden zijn, dat het katholiek leven in Haarlem en omgeving bloeit. Niet alleen zijn daarvan de overal oprij zende en niet zelden majestueuze Room- scbe gebouwen het symbool, maar ook in de openbare levensuiting kwam de groeiende kracht der Roomsch-Katholieken steeds heftiger naar voren. Zij laten zich tegenwoordig gelden! Dit kon ook wel niet aan de aan dacht van onzen alom bekenden, den on-' sterfelijken Mr. Piet Tideman ontsnappen. Alleen verwonderde 'het ons in zoo langen tijd van hem niets te hebben gehoord. Wij begonnen reeds te denken aan de bezadigd heid, die met de jaren komt, en die Mr. Piet Tideman tot de overtuiging had gebracht, dat zich bloedend wont hij, die pooogt een rots met de handen kapot te slaan. Maar sinds kort is de lier, die sinds lang niet meer ruischte, weer aan 't tokkelen ge slagen. Was 't ook wonder? Piet Tideman is nu bezig zich' nieuwe lauweren te vergaren. Hij roept per adver tentie, iederen geestelijke of leek, ambtenaar of burger, arbeider of werkgever, vrouw of man van elke gezindte of partij op, om langs ordelijken weg den verderen roomschen. invloed in onze volkshuishouding. Staat kunde en rede te stuiten. Hij vindt daartoe aanleiding in het feit, dat mr. Bomans en de zijnen hebben getoond, nu zelfs onze ge vestigde Staatsinstellingen te willen aan tasten.... Voor wie het mocht zijn ontgaan, zij er op gewezen, dat met dit „feit" is bedoeld de mededeeling van mr. Bomans in een stu dentenvergadering te Amsterdam gehouden, over het plan om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat geestelijken kunnen ge straft worden, als zij een huwelijk inzegenen, zonder voorafgaande inschrijving in het re gister van den Burgerlijken Stand. Onze Piet is dus bazig zich nieuwe onster felijkheid te verwerven. Intusschen zit de Evangelische Maat schappij, Tideman's troetelkind, ook in Haarlem niet stil. Naar aanleiding van de conferenties voor niet'-katholieken, heeft zij een tegenactie in het leven geroepen. In de Groote Kerk zullen door bovenge noemde Maatschappij bijeenkomsten worden belegd. Gesproken zal worden over „Het Roomsche gevaar!"; „De Biecht"; „De oogen open en de harten warm' Zooals men ziet, heerscht er warme be- langstelling in en om Haarlem in de Room sche zaak, een belangstelling zich uitende in agitatie. Waaruit wij zouden concludeeren, dat het ons niet kwaad gaat. Barometerstand 762. Stilstand. Op initiatief van bet Comité voor d« noodlijdende kinderen in het Roergebied werd gisterenavond in den Schouwburg, Jansweg een liefdadigheidsavond gegeven. De avond werd geopend door het Orkest ensemble Toynbe>e-Vereeniging onder lei ding van den heer C. G. J. Rühi, dat een heel aardig rondo over het thema „der Kleine Tambour" van J. Weiss en de Ouver ture van Don Juan ten gehoore bracht. Dr. W. D. van Renesse leidde dan den avond in, door het publiek en de medewer kende artisten hartelijk welkom te beeten. Spr. wees op het lijden der bevolking van het Roergebied en op onzen plicht om haar te helpen. Speciaal dc academisch-gevorm- den herinnerde spr. aan de vele verdiensten van Duitschland op het gebied der weten schap, evenals op dat van kunst. Dan schetste spr. uitvoeriger aan de hand van officieele gegevens den gezondheidstoe stand in het Roergebied, waardoor vooral de jeugd bedreigd wordt. Spr. verzocht aller medewerking om deze jeugd voor den ondergang te behoeden, en daarmede den wederopbouw van het Rijk aan onze Ooster grenzen te steunen. Mej. Dite Blooker (sopraan), de heer Al- bert Rijkx (haryton) en mej. Emmy van Eden (vleugel), brachten dan, en dit was het glanspunt van den avond, eenige Duetten van Brahms ten gehoore: in de beide eerste leek ons dc heer Rijkx minder gedisponeerd, maar hij herstelde zich spoedig, en zoowel hij als mej. Blooker met haar grtaf, staand geluid mochten een dankbaar applaus oog sten, waarin eveneens mej. van Eden, die zeer verdienstelijk accompagneerde, terecht deelde. Mej. Blooker droeg daarna „Kinderstube" vaan Mussorgski, zes episoden uit Kinder leven, op psychologisch en muzikaal heel fijne wijze getoondicht, zeer juist voor. Beide dames hadden hierna een welver diende bloemenhulde in ontvangst te nemen. Dan gaf Albert Rijkx ons eenigc liederen van Hugo Wolf en van Schubert, die even zeer in den smaak vielen. Na de pauze, waaronder Duitsche en Hol- landsche jongedames zich beijverden om al lerlei kleine artikelen voor het goede doel te verkoopen, gaf het orkest Weiss' Varia ties op het Thuringsch Volkslied „Ach, wie ist 's möglich danriwaarna de heer H. W. de Rijk aan de hand van eene serie licht beelden ons een kijk gaf op het landschap, den volksaard .en speciaal de industrie van I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1