Vierhonderd Gulden, Yip en dertig Gulden VRIJDAG 18 MEI mgg RH in SST mmm bestaat mi s bl&dzuben, eerste blad Vrijdag 4 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14428 Heden keerden wij uit, aan de Wed. F. DE KEULENAAR-MEEUWENOORD, Westergracht 115rood te Haarlem, de Somma van wegens een overkomen ongeluk aan haar echtgenoot, waardoor hij zijn leven verloor Heden keerden wij uit aan den Heèr C. VAN DEN BERG, Tuinlaantje 2h, te Haarlem, de Somma van: wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn linkerarm. Haarlem woonstad. 'r, Directie Nieuwe Haarl. Courant Directie Nieuwe Haarl. Courant. Een gelukkig besluit. LEVENSDURF DE KLOVE Of: Knip dit uit. 1500 2000 2500 3000 3500 4000 4500 5000 6000 7000 8000 9000 10.000 12.000 15.000 10.50 21— 36.50 54— 71.50 89— 107— 127— 167— 207— 250— 295— 340— 483— 588— 1500 10.50 16— 13— 2000 21.— 36— 23.75 2500 36.50 56— 36.25 3000 54— 76— 49.50 3500 71.50 96— 64.50 4000 89— 116 79.50 4500 .107— 136. 94.50 5000 127— 156— 110.25 6000 167— 196— 145.25 7000 207— 236— 180.25 .8000 250— 276—, 255.25 VOOO 295— 316. 251. 10.000 340— 356. 291. 12.000 483— 436. 371. 15.000 588— 556— 491 KORTE BERICHTEN. Alle R.-K. Vereenigingen to Haarlem worden beleefd ver zocht op GEEN vergaderingen uit te schrijven, daar alsdan door de geheele stad MASSA PROPAGANDA VERGADERINGEN voor de a.s. verkiezing worden gehouden Een bijna volmaakt gebak, is Franken's Melkbrood AGENDA MEI CODRO TEGEN DEN STAAT. HET ZILVERENFEEST DER KATHEDRAAL. Lezing over bouw en symboliek der kathedraal. w Circus Hermann Althoff. rr *rr 'Prr rr Uitbreiding. Een uitvoering der H. O. V. te Amsterdam. Werken van Barmhartigheid- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. ■Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HEIR ÜH E COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regel# 60 cent per plaatsing; plke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Dc Eerste Kamer beeft gisteren de Ar- beidsgeschillenwet met zeer groote meerder heid aangenomen. Wij noemen dat een ge lukkig besluit. Men zal zich herinneren, dat wij, na het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over dit wetsontwerp en bij den storm die daarover in werkgeverskringen opstak, waarschuwden tegen dezen nieuwen waan van den dag, welke maar al te zeer den in druk wekte van kwaadwillige reactie. Im mers, het wetsontwerp, dat langs vreedza- men weg arbeidsconflicten wil voorkomen of zoo spoedig mogelijk beëindigen, bevat in zich een uitermate juiste, een economisch zuivere en bovendien een christelijke ge dachte. Men kon hoogstens bezwaar maken tegen enkele ondergeschikte punten van uit voering, (het boekenonderzoek door de staats-enquête commissie), maar daartegen zouden wel waarborgen te geven zijn. Het aannemen of verwerpen der Arbeidsgcschil- lenwet zal dan ook de toetssteen zijn, hoe het momenteel met de reactie in Nederland slaat, schreven wij indertijd: of n.nu werke lijk van een moedwillig terugdraaien van de tijdwijzers gesproken kan worden of wel, dat al dat praten over reactie voor het grootste deel maar humbug is. Gelukkig heeft de Eer ste Kamer door het aannemen der Arbeids- geschillenwet met een meerderheid van twee derde der stemmen bewezen, dat de sociale wetgeving in Nederland niet wordt stop ge zet en dat kwaadwillige reactie in ons chris telijk parlement nog geen troef is. Minister Aalberse heeft de wet op schit terende wijze verdedigd en daarbij de enkele Brabantsche Senatoren, die met dikke woorden zonder eigenlijke argumenten de wet wilden afmaken, uitmuntend op hun plaats gezet. Het heette, dat deze wet ontstaan was in den gouden tijd, toen het de industrie nog goed ging en de regeering de gemakkelijke strooming der hoogconjunctuur volgde. Maar nu, in dezen malaisetijd, moest het uit zijn met zulke moderniteiten. Minister Aalberse deelde mee, dat hij zelf, noch deze regeering, deze wet heeft ontwor pen. Zij stamt reeds uit het vorige ministe rie Cort van der Linden! Bovendien was zij kort geleden in de Tweede Kamer bijna een stemmig en zonder eenig rumoer of sensa tie aangenomen, dus volop in den malaisetijd. Daarna eerst hadden de heeren Simon Maas c.s. plotseling ontdekt, dat hier een economisch gevaar dreigde! Als er dus van een waan van den dag ge sproken kon worden, was het juist de agi tatie, welke na het Tweede Kamerbesluit in sommige werkgeverskringen was opgezet. En het zou nu wel eigenaardig zijn, dat de Eerste Kamer, die er juist is om den waan van den dag tegen te gaan, den wind ging volgen van een plotseling opgestoken re actionair stormpje. Met evenveel juistheid waarschuwde de Minister zijn Katholieke partijgenooten in de Eerste Kamer om te denken, dat, waar zoo veel honderdduizenden christelijke arbeiders nog pas bij de Statenstembus hun vertrou wen in een christelijk bewind hebben uitge sproken, het onverantwoordelijk zou zijn om dienzelfden menschen nu door verwerping van deze wet een klap in het gezicht te ge ven. De Minister heeft zijn pleidooi schitterend gewonnen. Met een buiten alle verwachting groote meerderheid is dc wet aangenomen en daarmee, naar wij hopen, het vertrouwen in deze rechtsche regeering en dit rechtsche parlement, bij de overgroote meerderheid onzer kiezers weer versterkt! Oorspronkelijke roman d H. B v. d. SANDL" f'rijs gebonden 4.50, franco pp. 4 75 Prijs Gebrocheerd 3,'ranco p.p. f 3.25 Roman van denzel.'den popula'ren schrij Prijs gebrocheerd ƒ2.25, franco p.p. N.V, DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD ■liver 2.50 ii 't Is wel hard voor een wethouder van Fi nanciën eener vrij groote stad. die heel veel (onderwijs) kosten ook voor buurtjes moet betalen, al is het ook goed besteed, om nu de belastingen te moeren vergelijken met grensgemeenten, waarin menig Haarlemmer zich juist om de lage bel iing gevestigd heeft. Natuurlijk zijn de verschillen enorm, maar hoe te vergelijken Eerlijk blijven. Geen huis houden nemen van man, vrouw en zes of vier kinderen, want dat komt Haarlem ten goede met haar hooge aftrek voor gehuwd f 800) en kind 100). Daarom slechts genomengehuwd en twee kinderen. Vergelijking Haarlem 1923/1924 Be staande belastingen Bioemendaal en Heem stede. Inkomen Haarlem Bloemend. Heemstede (geh. en 2 k 1923/1924 1922/1923 1922 1923 20— 45— 70— 95— 120— 145. 170. 195. 245— 295— 345— 395— 445— 545— 695— 14 30 26.13 39.88 54.45 70.95 87.45 103.95 121.28 159.78 198.28 236.78 276.10 320.10 408.10 540.10 De verschillen ten nadeele van Haarlem vallen nog al mee. Eerlijk gezegd valt het den Haarlemschen klagers geweldig tegen. Tot 5000.is zelfs voor Heemstede (zooals gezegd een der laagste heffingen in het land) de vergelijkende staat van Haarlem concur- reerend. En zeker behoeft niemand hierom te verhuizen. Maar alweder volkomen eerlijk is het niet. Want de jaren van verge lijking verschillen. De kohieren zakken in de (buiten)gemeenten der groote inkomens wel Zeer aanzienlijk en bekend is er weinig of niets, maar 't zou toch niet onmogelijk zijn dat Bioemendaal en Heemstede ook overgin gen tot belastingverlaging. Doe een greep Stel voor dat Heemstede's vermenigvuldiger 1.1 op 1 terugviel. En dat Bioemendaal een 20 procent verlaagde, dus van 5 op 4 procent zakte in 19231924. Vooruitloopend op deze mogelijkheid (af gezien van de waarschijnlijkheid zou dan de vergelikende staat er aldus uitzien Inkomen Haarlem Bloemend. Heemstede (geh. en 2 k.) 1923/J924 1923/1924 1923/1924 Het valt zelfs dan nog mee. En dit in de veronderstelling dat zéér laag Heemstede nóg lager kan gaan. Wat ik de Heemsteed- sche burgerij van harte gun. Mogelijk is dit cijfermateriaal een openbaring voor menig Haarlemmer. Onze „kleinste luyden" mogen wel eens overdenken of deze statistiek geen 1 cent gasprijs waard is, vooral als onze tarie ven voor gas en stroom die der Buitengemeen ten niet overtreffen. Integendeel. Maar dan komen wij op een ander terrein. Of namelijk „al het overige" compenseert eenige opcen ten op Vermogensbelasting (gering) en Per- soneele Belasting (van meer gewicht), of de voordeelen van in Haarlem te wonen, door tarieven, gasthui?, armenzorg, enz. enz. op wegen tegen iets grootere offers. En of deze meerdere offers er per saldo wel zijn. Deze beschouwing eischt veel meer pa pier. Mijn doe! was slechts ijselijke praatjes over enorme belastingverschillen even op ware grootte terug te brengen. Als ik dit doel bereikt heb, is dit van belang voor Haar lemmers, maar ook voor inwoners der grens gemeenten. Schoten en Spaarndam willen natuurlijk. Maar mij ontgaat langzamerhand waarom Bioemendaal en Heemstede niet willen. Doch dit is bijzaak. Daarom is het niet begonnen. Mr BOMANS. OVERVLOED VAN SOLLICITANTEN, Te Barneveld zijn 180 sollicitanten naar de betrekking van gemeente-architect. Besturen van R.-K. Kiesvereeniging en R.-K. Pol. Prop. Club. Sociëteit „St. Bavo." Gewone zittingen Kinderkoor half 3 Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5half 8. Schermzaal Brassine Raamsingel 30 i Uiteenzetting Honkbalregels door den heer v. Buesing. Hanzegebouw Zangver. „Kunst na Ar beid" 8 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinee en Avondconcert. Circus H. AHhofi Standplaats Schoten, tegenover het Raadhuis, Voorstelling - 8 uur. Zaterdag Matinée. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat ^9 Eiken dag geopend van 10 1234, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm; van 912 uur, n.m, van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereemging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671, Conclusie van den Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank. EISC.H TOT ONTZEGGING DER VORDERING. In aansluiting met ons korte bericht in het nummer van gisteren, laten wij hieronder nog een uitvoeriger volgen over deze „Codro' - raak, waarbij de bloembollenstreek zeer ge ïnteresseerd is. Nadat de Haagsche rechtbank bij een in terlocutoir vonnis had beslist, dat de Staat tegenover de Codroschadeplichtig zou zijn, indien bewezen werd dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in zijn audiëntie van 2 October 1918 aan Codro had medegedeeld, dat hij de groenten, tot welker overname hij zich verhonden had, niet zou overnemen, heeft inmiddels de desbetreffen de enquête plaats gehad. Naar aanleiding hiervan werd gisteren door het Openbaar Ministerie, waargenomen door Mr. P. M. F. Bauduin, conclusie genomen. De Officier van Justitie ging bij zijn con clusie van de meening uit, dat het bij het interlocutoir de bedoeling van de rechtbank is geweest, dat zij alleen dan de mededeeling van den Minister als een beslissende afwij zing van de verplichtingen van den Staat wil aanmerken, indien kon worden aangenomen, dat de mededeeling van den Minister als een weloverwogen besluit door de Codro kan worden aanvaard en bij haar rechtmatig de verwachting is kunnen ontstaan, dat de Staat weigerde verder gevolg te geven aan de door hem aangegane overeenkomst. Ten einde nu te kunnen vaststellen, of de uitlating van den Minister inderdaad dit karakter heeft gehad, ging de Officier na, onder welke omstandigheden deze uitlating is geschied en kwam daarbij tot de conclusie, dat dit geenszins het geval was. Ter audiëntie toch hebben zich doen in schrijven een vanwege het Rijk ingestelde commisie voor het Bloêmbollenbedrijf en niet de Codro. Wel waren deze heeren tevens bestuursleden van en belanghebben den bij de Codro, doch de Minister, .die eerst onlangs als zoodanig was opgetreden, kon niet vermoeden, dat het hier een be spreking h fond van de gecompliceerde ver houdingen tusschen den Staat en de Codro zou gelden, te meer niet, nu de heeren niet het geheele bestuur dier vereeniging uit maakten. Bij de audiëntie kwam de overeenkomst tusschen Staat en Codro ter sprake, die de Minister niet bleek te kennen, en waarvan hem daarop een afschrift werd overhandigd. In den loop van het onderhoud heeft daarop de Minister zich uitgelaten niet aan over name der groenten te denken, daar hij niet wist wat met al die groenten te beginnen. Aan deze uitlating, gedaan door een Minis ter, die slechts enkele dagen in functie was, onvoorbereid zijn meening te zeggen over een zeer gecompliceerd contract met de Codro, loopende over meerdere millioenen, aan eenige heeren, die zich hadden laten aandienen, niet als het bestuur van de Codro, doch als dat van een Staatscommis sie, kan men niet het ernstige karakter geven, dat eischeres daaraan toekent. Deze woorden zijn slechts te beschouwen als een losweg gemaakte opmerking, waar op kan worden teruggekomen en geenszins als een weloverwogen beslissing in zijn ver houding tot de Codro, die een in gebreke- steliing zou overbodig maken. Deze opvatting wordt nog versterkt door een schrijven van den voorzitter van de Codro, een der heeren die als lid der Bloem bollencommissie bij den Minister op de meer genoemde audiëntie was. In dien brief werd gezegd, dat de Minister had verklaard de door spr.'s ambtsvoorganger gemaakte bepa lingen zeer onereus te vinden, doch deze te zullen nakomen, terwijl de schrijver daaraan toevoegt, dat de Regeering derhalve thans de producten zal moeten overnemen. Uit dat schrijven van 19 December blijkt dus, dat op dien datum de Codro den Staat nog tot over name der groenten verplicht achtte en deze vereeniging beschouwde de uitlating op 2 October daaraan voorafgaande dus niet als zoo ernstig als zij thans voorgeeft. Mr. Bauduin kwam derhalve tot de con clusie, dat de op 2 October 1918 gedane uit lating van den Minister niet is gedaan aan de Codro of een commissie, die haar vertegen woordigde. Mocht de rechtbank evenwel aannemen, dat de uitlating wèl aan de Codro is geschied, dan mist die verklaring op grond van de omstandigheden, waaronder zij is gedaan en in aanmerking nemende de houding van eischeres in haar voormeld schrijven van 19 December 1918, voor beide partijen het verbintenis-verbrekende karak ter, dat eischeres daar thans aan toegekend wil zien. Nu de Codro derhalve niet geslaagd is in het opgelegde bewijs, zal haar vordering haar ontzegd moeten worden. Het vonnis der rechtbank zal nader wor den bekend gemaakt. Gisteravond is de eerste der lezingen ge houden bij gelegenheid van de herdenking der wijdingsfeesten der Kathedraal. Een volle zaal met in spanning wachtenden bewees wel de groote belangstelling, welke ook voor dit deel van het feest bestond. En die interesse bleek niet onverdiend te zijn. Het is een avond geworden vol van genot. Hiervoor heeft op de eerste plaats zorg gedragen de ZeerEerw. Rector W, v. Adri- chem uit Amsterdam, die een lezing over den Kathedraalbouw en symboliek hield. Daarnaast zorgde het zangkoor de Kathe draal door het uiterst fraai vertolken van eenige kerkelijke liederen onder leiding van den heer Jan Nibbering yoor een aangename afwisseling van den avond. Voor het tooneel prijkte een keurige ver siering. Dt lezing van Rector van Adrichem vorm de waarlijk het glanspunt van den avond. Op treffende wijze wist hij de schoonheid van HaSrlem's Moederkerk naar voren te bren gen en dc symboliek op heldere wijze te ver klaren. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmanü, vicaris-generaal van het bisdom en den Zeer Eerw. Heer Prof. P. G. Groenen, uit War mond. De HoogEerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt opende den avond met den Cliristelijken groet en heette dan allen har telijk welkom, inzonderheid den HoogEerw. Heer Vicaris van het Bisdom, wien spr. dankte voor zijn komst. „Er kan," aldus de Plebaan, „geen enkele groote plechtigheid gevierd worden in de Kathedraal, of de HoogEerw. Heer Vicaris heeft er een zeer groot deel in. De luister van het Godshuis is dan ook voor een zeer groot deel te danken aan den Vicaris." Hierna heette de Plebaan welkom rector Van Adrichem, dien hij inleidde als een aan genaam spreker. Nu, de avond heeft deze woorden van den Plebaan ten volle bewaarheid. Nadat door het jongenskoor der Kathe draal het „Hosannah"-lied was gezongen, nam rector Van Adrichem het woord. Spr. herinnerde er eerst aan, dat het 4 Maart van dit jaar 70 jaar geleden was, dat de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland hersteld werd. Na den catacombentijd kon hier weer de Katholieke godsdienst uitge oefend werden, zooals door den Goddelijken Stichter verordend en vastgesteld was. Er ontstonden nieuwe congregaties. Sociale ver eenigingen organiseerden mannen en vrou wen, de jeugdorganisatie werd ter hand ge nomen. Scholen en kerken werden gebouwd, vooral de laatste. Sinds het herstel der hi ërarchie zijn volgens betrouwbare gegevens 200 kerken gebouwd; sinds het pontificaat van Mgr. Callier minstens 50. Het leven begint bij het hart. Het hart der kerk is de Eucharistie. Voor het bereiden van den koningsdisch van dit H. Gastmaal werd allereerst gezorgd. Na deze inleiding kwam spr. tot zijn eigen lijke lezing. Een kathedraal is een moederkerk. Daar wordt het leven van het bisdom ge boren en herboren in de consecratie van den Bisschop, in de wijding der priesters en in de wijding der H. H. Oliën. Daar is de zetel van den Bisschop, de ca thedra, waaraan zij haar naam ontleent. Spr. zeide dan, door woord en beeld te trachten het inzicht der aanwezigen te ver rijken in de geestelijke en stoffelijke schoon heid van het bouwwerk. Allereerst werden de foto's vertoond van Mgr. C. Bottemanne, die het initiatief nam tot den bouw, Mgr. A. J. Callier, onder wiens pontificaat der Kathedraal verder werd afge bouwd, en Jos. Cuijpers, den architect. Na een vluchtige beschouwing van de oude St. Bavo, kwam dan de Kathedraal aan de beurt, nadat eerst nog de vroegere molen vertoond was. Aan de hand van het grondplan der Kathe draal zette spr. uiteen, dat deze een 5-beu- kige kerk is, 100 M. lang en 40 M. breed, aan de oostzijde afgesloten door een reeks van 7 straalkapellen en> aan de westzijde door twee torens en den buitengevel, bene vens door een votiefkapel aan de Noord- Westzijde en een bouwkapel in het westen. Spr. wist op heerlijke wijze de symboliek naar voren te brengen van fundament,, kruisvorm en zuilen. Verdere lantaarnpaaltjes vertoonde het oorspronkelijke plan der St. Bavo aan de oost- en noordzijde, de zuidzijde der kathe draal zonder en met den tuinaanleg, waar na spr. de oriëntatie der kathedraal ver klaarde. Nadat ook de noordzijde bezichtigd was en de kathedraal van buitenaf des avonds in volle licht aanschouwd was, werd door mid del der lichtbeelden een ommegang door dt kerk gemaakt, waarbij zij vanuit verschillende deelen der kerk beschouwd was. Bij elk plaatje vond de causeur gelegenheid, op de harmonische schoonheid van het gebouw te wijzen, hare prachtige lichtindeeling, hare heerlijke versiering. Ja, deze redenaar weet wel op het waar lijk schoone de aandacht te vestigen. Geen wonder was het dan ook, dat de "lezing meermalen door luid applaus onderbroken werd en bij het einde van het eerste ge deelte eveneens een dayerend applaus op klonk. In dc pauze was gelegenheid, in te schrij ven op een album ,.De Kathedraal van Haarlem," gedrukt op kunstdrukpapier en rijk geïllustreerd met prachtige platen. Ver scheidene aanwezigen teekenden voor dit fraaie boekwerk, dat meteen een blijvende herinnering aan het feest is, in! Na de pauze kwamen op het witte doek de portretten van Mgr. M P. J. Möllmann, den HoogEerw,. Heer Mgr. Th. A. J. Bosman, den HoogEerw. Heer Plebaan F. Rikmenspoel z.g., en den HoogEerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Ging bij elk der portretten, ook bij die, welke voor de pauze vertoond werden, een donderend applaus op, dit werd tot een grootsche ovatie bij de vertooning van de portretten van Plebaan Rikmenspoel z.g. en den tegenwoordigen Plebaan. Toen van dezen laatste de foto op het doek verscheen, hief Mgr. Möllmann een „Lang zal hij leven aan, welke kreet spontaan-jubelend door de vergadering overgenomen werd. Er scheen geen einde aan het gejuich te komen. Eindelijk toch kon rector Van Adrichem voortgaan met zijn lezing. Vertoond werden het hoofdaltaar met altaarvensters en koor hek en verscheidene kapellen, o.m. de Alo- syus, de H. Hart- en de H. Sacraments-ka pel. Bij het einde zijner lezing wees de Eerw. spr. er nog op, welk mooi terrein voor ver schillende vereenigingen nog open ligt. door voor hun leden bezoeken aan de Kathedraal te organiseeren, waardoor zij meer de schoonheid dier kerk leeren. De heerlijke beschrijving door Rector van Adrichem, zij hef dan ook, dat zij min of meer vluchtig moest geschieden (hoeveel avonden zouden er wel niet noodig zijn om het machtig-grootsche bouwwerk in al zijn details te beschrijven) heeft ingeslagen bij alle aanwezigen. Wij gelooven stellig, dat ook voor rector Van Alrichem een mooi arbeidsveld open ligt. Het zou alleszins wenschelijk zijn, indien ZijnEerw. ook in andere plaatsen deze heer lijke lezing vertoonde. De schoonheid van Haarlem's kathedraal wordt dan meer be kend in het bisdom en de gelukkige gevol gen daarvan laten ziph gemakkelijk raden. Na de eigenlijke lezing werden nog eenige foto's vertoond van het gouden priesterfeest van Mgr. Callier in Augustus van het vorige jaar. Zoo o.m. de versiering in de Kathedraal en het vaandeldefilé. Door het jongenskoor der Kathedraal werd het lied gezongen, dat Mgr. op dien 15en Augustus toegezongen is: „Gegroet, Monsèigneur van uw kind'ren, „Uw bisdom dat juicht in ons lied," Als een bijzondere verrassing werd nog een foto vertoond 'van de tuinhulde op Woensdag 1.1. Ook deze lantaarnplaatjes lokten geest driftige toejuichingen uit. Nadat het Bavo-lied gezongen was, dankte ten slotte Plebaan Westerwoudt aan het einde van den avond Rector Van Adri chem recht hartelijk voor zijn leerrijken avond, waardoor in allen, naar spr. overtuigd was, de liefde voor de Kathedraal nog ver sterkt was. Voorts dankte spr. nogmaals den Vicaris voor zij tegenwoordigheid en ver zocht hem, namens allen aan Mgr. den Bis schop de verzekering te willen gfcven, dat men altijd de Kathedraal zal willen versie ren, maar vooral dat we altijd gaarne zullen komen in tegenwoordigheid van Onzen Lie ven Heer in de Kathedraal. In spontane geestdrift werd dit slotwoord toegejuicht. Men had zijn Plebaan begrepen. Vanavond wordt wederom dezelfde lezing gehouden. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het gebouw „St. Bavo". Tevens herinneren we er nog eens aan, dat Dinsdag en Woensdag a.s. Pater Zeij S. J. lezingen houdt over Vondel's „Altaargehei menissen". K Donderdagavond vond in Schoten de openingsvoorstelling plaats van het circus Althoff. Het varieerende en interessante program ma is een bezoek overwaard. Mejuffrouw Ruth, trapezekunstenares, opent het programma met haar sterke toeren. Texas Billy, de cow boys, voeren een stoute voltige uit. Een knap staaltje van rijkunst geeft ons te zien mejuffrouw Niklaus en mr. Alwin met hun dubbel tandem. Verder het programma volgend, komen we aan No. 8, looping the loop, uitgevoerd door mr. John. Becker. Men houdt onwillekeurig den adem in, als men dezen kunstenaar ziet. Met een geweldigen boog maakt hij zijn om zwaai, tot drie maal toe, eerst voorwaarts dan voor de tweede maal nog eens achter waarts. De gebroeders Gustave en Xaver blijken knappe jongleurs te paard te zijn, die onder het rijden hunne kunststukk.en volbrengen. De aandacht verdient het hoogeschool- paard, Goldjunge, bereden door den heer Hermann Althoff Jr. Walsen of dansen van paarden zagen we vroeger al eens meer, maar nog nooit zoo meesterlijk als door dit prachtdier. Hier is niet meer het potsierlijke element aanwezig. Hier heeft de dressuur buitengewoon knap werk tot stand gebracht: harmonische bewegingen en een zuiver tempo. Erik Louis met zijn gezelschap zijn uit stekende ladder- en perche-acrobaten. Na de pauze komt het nummer, waarnaar menig bezoeker reikhalzend zal hebben uit gezien: Kapitein Alfred Schneider met zijn leeuwengroep. Het programma vermeldt 48 stuks. Met een simpel zweepje houdt hij dit gevaarlijke gezelschap in bedwang. Het is merkwaardig, om te zien hoe vrij en onge dwongen de temmer zich beweegt tusschen deze dieren, grommend en grijnzend en muilsperrend. De voedering der beesten maakt dit nummer tot een ademstokkende attractie. Allergrappigst zijn de jonge leeuwtjes. Er werd een exemplaar vertoond, dat 14 dagen oud was en de grootte had van onze huis kat. Het orkest, onder leiding van den kapel meester J. Kopa, is goed, terwijl de clowns met hun dolle kluchten en malle fratsen de onvermijdelijke leemten op aangename wijze vullen. Men verzoekt ons te melden dat de firma H, van Dam, Barteljorisstraat nr. 3 haar zaken weder belangrijk zal uitbreiden. De firma heeft n.l. in de Barteljorisstraat het perceel nr. 29 aangekocht hetwelk zoowel in- als uitwendig geheel verbouwd en naar de eischen des tijds ingericht zal worden. De firma hoopt binnen korten tijd de ope ning van haar Iweede zaak te kunnen be kend maken. Wel een bewijs van vooruit gang van haar zaken. De Haarl. Orkest Vereeniging verleende gisteravond haar medewerking aan een uit voering der R.-K. Oratoriumvereeniging te Amsterdam. Aan het verslag in het „Alg. Hbld." ont- leenen we over deze uitvoering het vol gende: Het bestuur der R. K. O. V. heeft aan de vele aanwezigen bij haar derde concert jn dit seizoen een kostelijken avond bezorgd, door dc gelukkige programma-samenstelling Om weer eens dmide/ijk te doen uitkomen hoe goed een weldoordachte en wel over legde armenzorg is, zij het ons veroorloofd het volgende staaltje van armenzorg aan grootere bekendheid prijs te geven. Wij ont- leenen het aan „De Schakel," gemeenschap pelijk orgaan van de instellingen voor Maat schappelijk hulpbetoon te Amsterdam. Het stukje is getiteld: Een eigenaardige oorzaak van „maatschappelijke orgeschiktheddl" en luidt als volgt: Het betreft mijn zuster, een meisje van 19 jaar, die een instrument noodig heeft, hetwelk f 100.00 kost. Aangezien mijn moe der weduwe is en wij beidt- de kost moeten verdienen, zoo laat ens inkomen niet toe, dat wij dat bedrag in eens konden beta len...." Zoo stond het in het briefje, dat de Armenraad ontving. Of er iets op te vinden zou zijn, dat ze dat geld ter leen konden krijgen. Het gezin was op den Armenraad bekend: een heel net, arm gezin. Vader aan tuberculose gestorven, kinderen zwak. Maar van muzikalen aanleg bij oen van de kinderen of van een lichaam sgebrek vermeld de het dossier niets. Waarvoor was dia! „instru ment" noodig? Er werd een nieuw onderzoek ingesteld. De bezoeker kwam in het gezin en trof de bejaarde moeder en de beide doch ters aan. De oudste bij de hand, gewend met menschen om te gaan, deeid hel woord. In een hoelk van de kamer zat de jongste, met haar figuur vertegen. Om het hoofd droeg zij een doek: Zij had geen haar! Voor eenige jaren had een ziekte haar kaalhoofdig gemaakt. Dit had zij zich zoo aangetrokken, dat zij na dien tijd geen leven had gehad. En op het heole gezin lag de druk van dit angstvallig verborgen verdriet. Zij wilde zich niet aan dc menschen vcrloonen. Schuw liep zij door het huis, bang iemand te ontmoe ten. Het gerinkel van de huisbel .joeg haar naar boven. Zij kwam op straat slechts als het donker was. En dal alles omdat het sommetje geid om een kapsel te koopen er niet was! En omdat het dezen menschen te gen de borst stuitte daarvoor bij „de licf- dadligheid' aan te kloppen. He! meisje was een handige naaister, maar omdat zij zóó geen werk kon zoeken, hielp ze boven op 't kamertje haar zuster maar wat bij haar naai werk. En wat meer verdienste zou toch zoo goed te pas gekomen zijn! Zoo was dit meis je door een betrekkelijk onbeduidende oor zaak practise!) maatschappelijk ongeschikt gewondten. Het Bureau vond gelukkig spoedig een in stelling bereid hier op kiesche wijze door toekenning van een renteloos voorschot te helpen, waardoor dit gezin van een driik- kenden last werd bevrijd. Tot zoover het verhaal. Met zooveel genoegen wijzen: wij op dit prachtig voorbeo'd van gelukkige armenver zorging, omdat het ons bekend is. dat vele, vele analen in Haarlem op even kiesche en zoo bij uitstek doeltreffende wijze dbor armencolleges van verschillende richting wordt geholpen, als hierboven is vermeld. Wij, dat zijn alle burgers, kennen over 't algemeen zoo weinig hef kiesche en dikwijls zeer ondankbare werk onzer armenverzor gers R.K. en niet R. K. Hun werk wordt zoo dikwijls zelfs miskend. Alleen de klagers en de schreeuwers buiten uit wat, niet geheel naar hun zin is en de velen, die weldaden ontvangen pralen daar in den regel niet over. Dat is ook niet noodig, maar het gevolg diaarvan is dat zoo dikwijls alleen verwijten onze armencolleges treffen. Met genoegen wijzen wij daarom door het bovenstaand treffend geval ook op de zoo mooie zijde van de armenverzorging en zon der iemandfs naam speciaal fe vermelden, mogen wij van dteze gelegenheid gebruik maken een warm woord van waardeering uit te spreken voor wat in 't algemeen! die armenverzorging in onze stad doet. Zij werkt met ijver, liefde en naar beste weten en kunnen. Barometerstand: 766. Stilstand. OPGAVE VANt Medegedeeld door het Kon Ned. Mcteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den tr.or- gen van 4 Mei. Hoogste barometerstand 767.7 m. M. te Karlsruhe. Laagste barometerstand 741.6 m. M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Mei: Zwakke tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidwestelijkcn wind, meest gedeeltelijk bewolkt, mogelijk eenige regen fo onweer, zelfde temperatuur. van dit concert. En wel in de eerste plaats door de prachtige uitvoering van Wage- naar's „De Schipbreuk." Al is er veel ge lachen, men heeft er niet minder het mees terschap van den componist om bewonderd. Ongetwijfeld is dit werk van Wagenaar meesterlijk van vormbeheersching, van inspi ratie en van afwikken der komische effecten. Maar dit juist treffen der nuances is niet alleen den componist, maar ook de solisten en den dirigent Van Tulder volmaakt ge lukt. Mej. Heymans, Rudolf van Schaick en Jan Dekker waren vocaal in de beste con ditie; en het complete regie-boek, dat men in den loop der vele uitvoeringen bij elkaar fantaseerde, werd met evenveel zorg nage komen, als er met animo en distinctie ge zongen werd. De dames en heeren der R. K. O. V. ver vulden hun, lang niet gemakkelijke, par-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1