wrrwËRÏti Ingezonden Mededingen laatste nieuws. N.V. „De TIJDGEEST" N.V. „De TIJDGEEST" Tweed® Kamer. Examens Lager Onderwijs. Haarlemsche Jachtclub. Cabaret-avond Jean Louis Pisuisse. W. J. C. Wijsmuller Jr. Toediening van het H. Vormsel. De treinroof. Personalia. Loonsverlaging Bakkersbedrijf. De fuse! van de Haarlemsche en Rijnlandsche Hypotheekbank. Voor den Politierechter. Schuldvorderingen. Zondagmsddagconcert. Verbetering. Aanbesteding. Relletje. Schriftelijke cursus In Kerklatijn. Ernstige onvoorzichtigheid? BURGERLIJKE STAND a 60 cents per regel. HET FUN5TE voo» !PU0DINi5;l§&H U3T EO GETREK. HFFMSTFDE. SCHOTEN (Dorp). .1,eivPne!kcon*''c* te Amsterdam. ENGEiSGHERIJWIELEÏ. Nette aankomende VERKOOPSTER in het DAMES- en HEEREN MODEVAK gevraagd. GROOTE HOUTSTRAAT 126. M. DIENSTBODE BINNENLAMDSfeH NIEUWS, DE SCHOENENWET AANGENOMEN. Eerste Kamer. Spr. is niet van plan opnieuw een commis sie daarheen te zenden. Hij heeft geen ge brek aan voorlichting, wel aan geldmiddelen. Woensdag 2 Mei 1923 ïa ïoeoü Donderdag 3 Mei 1923 In de Tweede Kamerzitting van heden was voor het eerst na zijn langdurige ziekte, prof. Visser vaa Uaeadoora weer aaaweziz. tijen mooi van klank, zeker van intonatie en met veel entrain. De componist begeleidde aan den vleugel uit het hoofd! Voorts dirigeerde dr. John Wagenaar een tweetal van zijn bekende orkest-composi- lies, n.l. de ouverture voor Shakespeare's „De Getemde Feeks" en het „Romantisch Intermezzo"; onder de zorgvuldige directie liet de Haarlemsche Orkest-Vereeniging volop genieten van de coloristische, poly- phone en melodische qualiteiten der beide voortreffelijke werken. Drie liederen - uit nemend vertolkt door Rud. van Schaick en een tweetal „Dialogen" voor bariton en sopraan, waren de overige Wagenaar-num mers; de laatsten werden subliem gezongen door mej. M. Heymans en Jan Dekker, waar bij men het artistieke evenwicht van gaven zang en komische kracht onverdeeld moest bewonderen. Onder leiding van zijn eigen dirigent Nico Gerhart, speelde de „H. O. V." nog Grieg's „Peer Gynt-Suite" en Rossini's ouverture „Guillaume Teil". En de Amsterdammers hebben de pittige, muzikale directie van dezen ras-musicus die steeds uit het hoofd leidt van harte gewaardeerd en ge huldigd. Zoodat werkelijk alles en iedereen medewerkte tot het welslagen van dezen avond. C. H. HAARLEM, 3 Mei. Geëxamineerd 8 vrou welijke candidaten. Geslaagd de dames: S. van der Hoek en A. Wisset, heiden te Haar* lem; G, L. van Rijswijk te Velsen; A. Strij- bh te Zaandam; M. van Oldenborgh te Overveen. Hot bestuur van, <ïe Haarlemsche Jachtclub thans ais volgt samengesteld: C. W. de Visser, voorzitter. Parkweg 3, Bloemendaal, Tel. 22135; C. N. Hiin, Onder voorzitter, Zijl weg 112, Haarlem, Tel. 2521; Lr. B. Böiger, secretaris, Klever-parkweg 82. Haarlem, Tel. 1236; M. Sluvter, penningmees ter Temipeliiersstraait 6. HaaFlem, Tel. 3392; M. van Breemen, commissaris, Rlilpperdapark 28, Haarlem, Tel. 2681. Gisteravond gaf Pisuisse met zijn troep, Jenny Gilliams, Paul Collin en Henk Stuurop een cabaretavond voor het Nederl. Tooneel- verbond, afd. Haarlem en Omstreken, tot sluiting van het seizoen, een overgang van „de ofiicieele kunst, die we in den winter ge noten, naar de amusementskunst, die in den 1 zomer meer geboden wordt. Het was een zeer geslaagde avond. Zoowel door z'n eenige kwaliteit als confe rencier als door z'n reuzenkracht als ca baretier was de leider natuurlijk de ster van den avond, en het publiek, dat hij kostelijk amuseerde, toonde zich er zeer dankbaar voor door daverend applaus. Er werd aangevangen o.a. met een ode aan de „meisjes van Kieldrecht' het liedje van „Wijntje en Trijntje, het schalksche her bergiersdochtertje". en „Anne Maryke", die haar schatten bij dozijnen telde, alle door het couplet-gezelschap voorgedragen. Pisuisse droeg dan zelf een roerend be koorlijk liedje voor; „Brief van de ouwe Sientje uit 't bestjeshuis aan den zoon van 'r vroegere meesteres," en nog een ander liedje van den ouderdom „Drei Walzer". Ook een paar liedjes van Piet Klopper, (alias Freddy) vielen zeer in den smaak, ter wijl de guitige nummertjes „de laatste^ wagen van lijn 11" en „de vrouwen van thans mach tig applaus verwekten. Het programma bood dan ook cabaret kunst van de betere soort; het luimige lied, dal werkelijk fijn geestig bleef en tot aange name afwisseling de licht-aansprekende ern stiger stukjts. u Zoo was ook „de zonnige ouderdom" een waar succes voor Jenny Gilliams en Paul Collin evenzeer als het geestig voorgedragen „Sur le pont d'Avignon", bij welke laatste vooral ook de kleeding bet effect sterk ver hoogde. VoorJenny Gilliams' aardige, coquet te voordracht een apart compliment Het programma was wat overladen; onder de Zeeuwsche en Fransche liedjes na de pauze verliet veel publiek reeds de zaal, minder omdat deze niet het peil bereikten van het voorafgaande, dan om het late uur. De creatie van den geheelen troep „de Pa- rijsche straatzangers" was een waardig slot, dat bij de aanwezigen ook buitengewoon bij val vtnd. Den begeleider, Henk Stuurop, vergaten we apart te noemen, hij verdiende als zoo danig werkelijk een groot gedeelte van het succes. De toestand van den heer W. J. C. Wijs- in ulcber Jr., bestuurslid van de sociëteit „Vereeniging," van wiens ernstige ongesteld heid wij melding maakten, is iets vooruit gaande. De patiënt bracht een rusligen nacht door. Door Z. D. H. is in de navolgende plaat sen op darbij genoemde datums het H. Vormsel toegediend; 15 April: Vogelenzang, aan 120 m. en 140 vr.; Bennebroek, aan 59 m. en 40 vr.; 16 April: de Zilikaan 107 m. en 117 vi.; Hille- gom (St. Jos.), aan 188 m. en 193 vr.; Hille- gom (St Marl.), aan 225 m. en 198 vr.; 17 April: Lisse. aan 411 m. en 366 vr., Sascen- heim, aan 214 m. en 214 vr.; 18 April: War mond," aan 90 m. en 132 vr.; Noordwijker- hout, (St. Bavo-Gest.)aan 14 m.; Noordwij- kerhout (St. Jos.) aan 181 m. en 163 vr.; Noordw-ijkerhout (St. Victor), aan 85 m. en 173 vr.; 19 April: Noordwijk, aan 286 m. en 309 vr.; Voorhout, aan 129 m. en 112 vr. Totaaal in het Dekenaat Noordwijk aan 4266 personen. De drie verdachten in de zg. treinroofzaak hebben in het vonnis der Haarlemsche Rechtbank berust. Ze zijn naar de strafge vangenis overgebracht. Bij Koninklijk besluit van 2 Mei 1923 zijn benoemd bij het rescrvepersonecl Her land macht tol reserve eerste luitenant bij hel wa pen der infanterie, onderscheidenlijk met in gang van 2 Mei 1923 en van 31 Mei 1923 de reserve 2de luitenants, met ingang van 2 Mei: G. Hetlinga van het 10de Regiment. Barends van het 21ste Regiment. Met ingang van 31 Mei 1923: A. W, van Vorsen, van het 10de Regiment. Tot secretaris van den financieelen advi seur van den Volkenbond bij de Albanee- sche regecring is benoemd Mr. W. J. C. A. Nijgh, leera-.r aan de eerste en tweede H. B. S. met 5-jarigen cursus, alhier. De Bnkkerspatroonsvereeniging te Haar lem heeft besloten om'in deze weck de loo- ren der gezellen te verlagen, zoo deelt men ons mede. In verband met deze beslissing Heeft het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Alg. Bond, in overleg met het Bondsbestuur, besloten tegen Maandag a.s„ 7 Mei een bui tengewone ledenvergadering te houden, waarin de bondsvoorzitter A. Hillebrecht het woord zal voeren. Ter verduidelijking herinneren wij ,er aan, dat eenige maanden geleden het collectieve arbeidscontract in het bakkersbedrijf geëin digd was, en er een nieuw opgemaakt moest svorden. In dit nieuwe contract was ook «en loonsverlaging van 1 per week opgeno men. De modernen konden zich met die loons verlaging niet vereenigen en weigerden op dien grond, het contract te teekenen. Alle andere bonden in het bakkersbedrijl gingen echter met het contract accoord en teekenden het. Om verschillende redenen, o.m. omdat in den winter loonsverlaging min der gewenscht is, werd door de patroons de verlaging eenigen tijd opgeschort. Thans echter meenen zij. dat de verlaging doorge voerd kan worden. Deze gaat morgen dan ook in. In Je Don'tterrfag ten kantore der Bank gehouden buitengewone vergadering van aan deelhouders der Haarlemsche Hypotheek bank, is het voorstel aangenomen om de 500 aandeelen der Rijnlandsche Hypotheekbank in le ruilen tegen aandeelen van de Haarlem sche zoodat de tegenwoordige aandeelhou ders der Haarlemsche voor d!ie 500 uit te ge ven aandeelen. afstand doen van hun claim recht. Per aandeel Rijnlandsche zal voor in koop in de sterikcre reserves der Haarlem sche een bedrag worden bijbetaald1, vastge steld in overleg met de accountants der beide banken. Naar ter vergadering werd medegedeeld, hebben de houders van alle aandeelen Rijn landsche zich l>ereid verklaard op dezen voet tot eene fusie mede te werken. De termijn voor Inzending der aandeelen werd gesteld tot 1 Juni a.s. De President-Commissaris der Rijnlandsche, Jht. Mr. D. E. van Lennep, werd benoemd tot Commissaris van de Haar lemsche Hypotheekbank, ter voorziening in de vacature, indertijd ontstaan door het over lijden van Mr. van der Mersdh. Verder zijn als commissarissen benoemd de heeren Mr. S. H. Vening Meinesz, J'hr. mr. A. F. de Savornin Lobman Jr., en J. F. baron van Heeokeren van Waliën. thans commissarissen en leden van den Raad van Toezicht der Rijn landsche Hypotheekbank. In de na afloop der Algemeene Vergadering gehouden vergadering van commissarissen der Haarlemsche. werd de heer A. E. Thierry de Bye Dolleman, directeur der Rijnlandsche Hypolheetkband benoemd tot adjunct-direc teur der Haarlemsche Hypotheekbank. Het kantoor der Rijnlandsche wordt, vrij zeker, met 1 Juni a.s. overgebracht naar het gebouw der Haarlemsohe Hypotheekbank, Gedempte Oude Gracht 65. (Zitting van boden Mfathandeling. Dc 32-jarige vischkoopman W. B., te IJmui- iten, heefit op 2 April in den trein van Haar lem naar IJmuiiiden, met een paar jongere collega's, een ruzietje gemankt. B., die anders geen 'kwade kerel is, had een borrel op, maak- le zich driftig en gaf van der Z. een geweldi gen slomp.'waardoor veel bloed- vloeide; pak en regenjas van getuige waren er door be dorven. Beklaagde had spijt gehad en kwam overeen f 25 schade te vergoedenals de zaak niet doorging. De Commissaris van Politie'te IJmuiden wilde daar miets van we ten en ooik de ambtenaar van het O. M„ die mishandeling in den trein ernstig vrind, achtte het recht te hoog, om er mede te laten sol len en te „massden". Gezien de overigens gunstige antecedenten van beikl. vordert het O. M. een boete van f 50. De politierechter meende, dat wèl een voorwaardelijke straf mocht worden opgelegd, en veroordeelde B. tol 10 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk, met verplichting dat binnen 3 maanden f 25 schade wordt vergoed. Ondankbare mcrklooze. De 31-jarige werklooze meubelmaker L., te Haarlem, die uillkeering krijgt van het Bur gerlijk Armbestuur, heeft op 7 Maart oen rel letje gemaakt in het lokaal in het Proveniers huis. waar 'de steun wordt uitbetaald. Hij be weerde 4 te weinig te hebben ontvangen en maakte daar vee! kabaal over. Hij was her haaldelijk gesommeerd het lokaal te verlaten. Hij deed hot niet en toen de politie kwam, pleegde de man lievig verzot. Dc politierechter vond dlit terecht, een schandelijke manier van doen voor iemand, die door de autoriteiten gesteund wordt. De heer Bonman, de opzich ter van het Armbestuur, zeilde, dait er op zoom dag 400 ft 450 personen uitkeering ko men halen. Geen enkele stagn..tie kan daarbij worden toegestaan. Tweemaal per dag moe ien de werkloozen teekenen, maar deze beikl. heeft dit viermaal niet gedaan. De politierech ter deed nog eens uillkomen, dat de houding van beklaagde ongehoord is. Hot O. M. achtte het feit zeer ernslig; dergelijke intimidatie is ongehoord. De cisch luidde 1 maand gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde bekl. tot dezelfde straf. Stroomdiefstal. Juffrouw V, gob. K„ die eleetrisehe strijk ijzers gebruikt, had de gewoonte, deze zoo in contact te brengen inot de stroom levering, dat de meter het stroomverbruik niet aan wees en er dus niet voor betaald werd. Voor dezen diefstal van oleotnieiteiit eiiischte het O. M. 2 maanden voorw. gev.straf. Het vommis luidde 1 maand voorwaardelijk. Dievegge. De 57-jarige Maria Br., wordt er door de politie sterfc van verdacht dait zij er werk van. maakt, menischen, die inlkoopen doen, te be stelen. Ze moest zich vandaag verantwoorden omdat ze op 17 Maart in een tlmie-winkel een [jakje meenam, dat een andere juffrouw liet vallen. Het O. M. eischte 14 dagen gevange nisstraf. Mr. Jossrilm de Jong, de politierech ter, wilde bekl. voor dezen keer nog clement behandelen en veroordeelde haar tot 8. boete of 4 dagen heeclenis. Drie beklaagden stonden tenslotte terecht, die met z'n drieën gezamenlijk 192 jaar zijn! De eerste, Chr. Wt, een 86-jarige oude man, de tweede zijn 76- jarige vrouw en hun 30-jarige dochter. Hun wordt ten laste gelegd; mishandeling in ver- eemiging. Ze hadden kwestie met Teunitje M. geb. B„ over een broche en hebben Teuntje op 20 Maart mishandeld, door haar te duwen en met een klomp le slaan. Er was erg ge kibbeld, zelfs in de rechtszaal schoten de men- schen, die in Vel-sen wonen, nog gi.ftpijltjos op elkaar af. Ze staan overigens heel gunstig hekend, maar hebben zich op hun ouden dag nog erg opgewonden over dat geval mol hel brochje. Lnttuasehen werd door afwezigheid van een getuige tegen de oude juffrouw geen besvijs geleverd. Zij werd srrijgesproken. De beide anderen werden veroordeeld lot f 3. boete of 3 dagen. Door Burgemeester en Wethouders van Haarlem wordt in herinnering gebracht, dat alle schuldvorderingen over het jaar 1922 ten laste der gemeente vóór of op den laatsten Juni e.k. moeten worden ingele verd en dat alle schuldvorderingen, welke niet binnen genoemden termijn zijn ingele verd, yerjaard en pietig zijn. Programma voor het namiddagconcert in den Hout te geven door de Haarlemsche Orkestverceniging onder leiding van den tweeden Dirigent, den heer Willem Knik ker, op Zondag 6 Mei om half drie. 1. Marchc de „La Princesse Polichinclle"; 2 Ouverture „Raymond" A. Thomas; 3 „Mon reve," vaise E. Waldteufel: 4. Scènes pitto- res-ques J. Massenet; 5. Rakoczy-Guvertu- re Eéler-Béla; 6. „Barcarolle" de l'opéra ,Les Contes d'Hofman," J. Offenbach; 7 Fantasie de l'opera „Carmen", G. Bizet. Langzaam aan vorderen de werken der as falteering van een gedeelte der Groote Markt. De verschillende electrische kabels, telefoonlijnen enz., zijn „genormaliseerd" d. w. z. er is wat orde in de ligging gebracht, en thans is men gereed gekomen met de werkzaamheden aan de omlegging van de trambaan vóór het stadhuis,zoo dat de tram nu met een breeden boog vóór den gevet vim het stadhuis heenrijdt. Zooals bekend, komt aan de voorzijde van het stadhuis een vlucht heuvel. Heden werd op last van het ministerie van Waterstaat aanbesteed: het verbreeden van den aarden baan van den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem, tusschen de hectometerpalen 25 en 65, in de gemeente Amsterdam. Laagste inschrijfster was de N. V. Amster- damsche l^llast Mij., Amsterdam, voor 249,000. Hierna werd aanbesteed: hetonderhouden en vernieuwen van verf- werk aan de gebouwen en inrichtigen van het Noordzeekanaal, gedurende de jaren 1923 en 1924. Laagste inschrijver was: A. J. de Pauw, Hansweert; voor 1923 10945; voor 1924 10945. Op het wenk aan de Pijlslaan vervoegden zich gisteren eenige werkilonzen, die er niiel thuis hoorden en toch aan het werlk gingen. Het waren weer luid'jes van het W. A. C Daar ze niet verkozen weg te gaan, beeft de beer Metselaar ze door de polilie doen ver wijderen. Bedreigingen tegen de autoriteiten uitend, zijn zij heengegaan. Het was blijkbaar alleen de bedoeling om wat herrie te maken. 9 •De heeren. A. J. C. Blaas, Leeraar Lyceum SanctLssimae Trinitatis, Overveen,, en H. A. M. Douwes, Hoofd eener R. K. Bijz. School te Amsterdam beginnen een schriftelijken cursus in 'kerklatijn. Gisteravond omstreeks kwart over 9 a half 10. heeft nabij bet circus iets plaats gevon den, dat zeer ernstige gevolgen bad kunnen hebben. Rondom het circus is een prikkeldraad versperring aangebracht door de gemeente. Nabij dit prikkeldraad, ongeveer 154 M. er van af, is de wagen van den monteur van het circus, A. S. geheeten, opgesteld. In dien wagen bevindt zich het schakelbord. Hoe is nog niet opgehelderd, maar een draad, ver bonden met het schakelbord, is in aanraking gekomen met het prikkeldraad. Aan de draad hielden zich een groot aantal perso nen vast, terwijl anderen er tegen aan leun den. Het waren meerendeels kinderen, maar er waren toch verscheidene volwassenen ook onder. Het treurige gevolg van het in contact komen van den electrischen draad met het prikkeldraad was, dat zeer velen aan de handen gewond werden. Enkelen sloegen door den schok zelfs tegen den grond. Door dr. Lindenbergh zijn verscheidenen verbon den moeten worden. Het juiste aantal der gekwetsten is nog niet op te geven, maar het moeten er vrij veel zijn. Er was een vrij groote menigte ter plaatse, toen het gebeurde voorviel, die ten hevigste verontwaardigd was. Zij wilde zelfs den di recteur vaa bet circus te lijf gaan, wat de po litie gelukkig nog kon beletten. Door den Inspecteur van Politie te Scho ten werd gisteravond ter plaatse dadelijk een ernstig onderzoek ingesteld, dat vanmorgen voortgezet werd. Ook de -Officier van Justi tie heeft vanmorgen ter plaatse een onder zoek ingesteld. Tegen den monteur zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Naar we nog vernemen, is de toestand van geen der gekwetsten ernstig. Was het weer echter eenigszins vochtig geweest, dan zou den ernstiger ongelukken waarschijnlijk niet uitgebleven zijn en zou het geval zelfs wel den dood van iemand tengevolge gehad kun nen hebben. JUBILEUM. Op Dinsdag lMei herdacht de heer A. Voogel den dag waarop hij voor 25 jaar be noemd werd tot meesterknecht over de afd. letterzetterij van de drukkerij van dc firma Joh. Enschedé en Zonen, alhier. Hedenmorgen 9 uur kwam de jubilaris op de zetterij, waar hij werd toegesproken door den heer J. H. Burgonje, die hem 'n staanden bronzen electr. lamp met kap aanbood, bene vens een groot bloemstuk. Verder werd de jubilaris aangenaam verrast door een gewel dig grooten mand met bloemen door de firma gezonden en een zeer prachtig gebeeldhouw- den eiken leuningstoel vergezeld van bloe men, aangeboden door de hoofden van afdee- lingen. Voorts ontving de heer V. van de di rectie en redactie der O. H. Ct. een envelop pe met inhoud en sigaren. Namens de firma werd hij gehuldigd door Mr. H, Enschedé, die Jen jubilaris met een. gouden horlogeketting vereerde. Ondertrouwd: '4 Mei. J. Bank en A. M. Verbeek. Geboren: 3 Mei. d. van C. Spijkerv. d. Mairk. d. van J. L. Visser—Bakker. z. van C. M. StapelHees. 4 Mei. z. van T. FiegcKoster. Overleden: 3 Mei. E. SchouwScheutcr, 80 j., RuijsdaelstraaL BLOEMENMAGAZIJN HADLEY. In het daartoe verbouwde perceel Scholpv- weg opent de heer H. Jansen, hedenavond naast zijn ouden winkel een nieuw bloemen magazijn „Hadley" genoemd, naar een der mooiste rozen.soorten van den laatsten tijd. Het middenstuk van de étalage word't door deze bloemen gevormd, die met hun diep- warmen toon een genot zijn voor het oog. De étalage hevat verder eenige groepen horten sia's, calceolaria's leliën, a aronskelken, enz. Bijzonder op te mekken is de boven versiering in chemisch geprepareerde naluurblocmen, die de kunstbloemen zullen gaan verdringen. In dit procédé vinden we ootk prachtige kran sen, en bloemenmandjes. Verder its natuurlijk behalve bloemen ook allerlei anders tentoongesteld, dat men in een bloemenwinkel zoekt: manden, potten, vazen in de fijnste uitvoeringen. Wij wenschen de firma Jansen van harte succes in haar nieuwen, vergroalen winkel, en de pracht dlie hedenavond wordt tentoon gesteld, belooft het publiek, ®)el te trekken, Een nieuwe winkel. Weer is Heemstede een fraaien winkel rijker geworden. De heer C. Booms had circa 4 jaar een aardig winkeltje in kruidenierswaren en aan verwante artikelen op het Res. Novaplein. Heemstede wordt echter met den dag grooter en de heer C. Booms, een zeer on dernemend zakenman wist met den groei der gemeente zijn zaak geleidelijk uit te breiden, zoodat zijn winkel, die het eigendom was der woningvereeniging „Berkenrode" veel te klein was. Doordat deze niet uitgebreid kon worden, moest hij naar iets anders uitzien. Door den aankoop van het perceel Bin nenweg No. 3, een der mooiste standen dus voor het winkelbedrijf, kreeg de heer Booms eene goede gelegenheid een winkel naar de eischen des tijds te bouwen. De heer H. J. Nijman, architect alhier, maakte het ontwerp, en de heeren Gebr. v. d. Putten alhier, schiepen een prachtwinkel, waarbij ruimte, licht en hygiënische inrich ting met de beste zaak van Haarlem zullen kunnen concurreeren. Gisteravond is de winkel geopend. Een prachtige étalage in een zee van electrisch licht, benevens een massa bloemstukken trokken den geheelen avond veel belangstel ling. Ondertrouwd. A. Wiggers en J. Spitse P. N. Jonschier en G. M. Adriaanse A. Koopman en A. W. Boom H. L. Beijers en A. M. Nijden. Getrouwd: C. P. Wa.merduin met A. Teeuwen. Geboren! d. van M. A. HooremanWul- lems z. van M. J. S. v, d. VlugtIdman z. van M. HounietPolak d. van H. J. van BruggenKamrkes z. van G. M. F„ WiegmanBruggemc;"er. BLOEMENDAAL. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij A. v. d. Ham, Bloemendaalscheweg 65 Bloemendaal, een gulden A. v. d. Werf, Korte Kleverlaan Bloemendaal, een pakje waschgoed v. d. Linden, Ged. Oude Gracht 94 rood Haarlem, een etui met teeken- en schrijfbehoeften N. Wiebes, Hofje van Stoel Bloemendaal, «en R.K. kerkboekje G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 9b Bloemendaal, een pantoffel Teseelaar, Bre- deroderweg 19 Bloemendaal, een spring touw Oudman, Rusteburcherlaan 14 Bloe mendaal, een étui, inhoudende een kam metje Politiepost Aerdenhout, een num merplaat van een auto G. 19155, en een portemonnaie Willemse, Munterslaan 2 Heemstede, een armband-horloge H. Toor- ent, Boschlaan 6 Bloemendaal, een honden ketting P. Kernekamp, Cronjéstraat 131, Schoten, een kussen A. Geldof, Schermer- straat 34 zwart Haarlem, een kaatsbal Stoffer, Zomerzorgerlaan 46 Bloemendaal, een tang Wesseling, Düinlustweg 42 Over veen, een portefeuille aan het* bureau van politie te Overveen, een dameshandgchoen, een cahier, twee dubbeltjes, een wit beenen broche, een rozenkrans. Komen aanloopen bijRoozen, Rol landspad 13 Overveen, een klein hondje. Burg. Stand. Bevallen A. L. de Graaff- Donker, z. J. Gravin van Aldenburg Ben- tinck-van den Heuvel, d. Overleden M. G. Wouters, 43 j. A. G. Brongersma, 55 j. A. Bakker, 62 j., wonen de te Amsterdam J. Potharst, 61 j.C. J. Allard, 75 j. „Kinheim." A. s. Zondag 6 MeJ, 's avonds 8 uur, zal in het patronaatsgebouw aan de Kerklaan een bijeenkomst plaats hebben van leden, oud-leden en donateurs der R.K. voetbalvereeniging „Kinheim." Daar deze vefeeniging dit seizoen het kampioenschap heeft weten te veroveren, zal er op dezen avond een bespreking ge houden worden voor het opzetten van een feestavond •••'tvoerip'' leden, oud leden en do--<^„rs d"r vereeniging. Naar mate dus --'-ous* "*mot zal zijn, des te beter zal het feest zich doen slagen. Dus niemand (vooral oud-' ----zuime, Zondagavond even een kijkje te gaan ne men in het patronaatsgebouw. AMSTERDAM, 4 Mei. De vergadering van den Rond vah Melkveehouders welke gistermorgen in Parkzicht plaats had, heeft geen toenadering omtrent het melkconflict gebracht. Integendeel, de strijd zal, naar men' ons meedeelt verscherpt worden. Nog meer veeboeren znullen thans hun melk in de straten der stad rondventen, DE TEXTIEL-STAKING. ALMELO, 4 Mei. De bemiddelingspoging in bet conflict in de textiel-industrie van ,de commissie-Sybrandi is mislukt, nadat van^ dc zijde der fabrikanten duidelijk te verstaan was gegeven, dat in het huidige ge val iedere poging nutteloos zou zijn. De R.K. georganiseerde arbeiders hebben tót nu toe geen uitkeering van hun Bond ont vangen, omdat de Bond zich op het stand punt stelt, dat het conflict buiten hem om, uitgebroken is en dus de stakers geen recht Wij leveren onder stipte geheimhou ding op termijnbetaling a 3 p. week, zonder vooruitbetaling, Dames- en Heerenrijwielen, luxe uitvoering of zwarte monteering met torpedonaaf. Totaalprijs 135. Een jaar garantie. Br. onder No. 2524 Bur. van dit blad. Er biedt zich aan een ook genegen voor Huishoudster, om al lo voorkomende werkzaamheden op zich te nemen. Liefst omtrek Heemste de of Haarlem. Brieven onder No. 8353 Bureau van dit blad. Bekwaam Stucadoor biedt zich aan. VOORUITGANGSTRAAT 11. mooie witte, m.z.g.a.n.k, 32.50t yOORZORGSTRAAT 34, v COMITé'S NAAST DE K. S. A. M. de R.. In he begin der vorige weetk had ik de eer, door middel van een ingezonden stukje in uw geacht blad, te vragen naar den formateur van een comiJé lot huldiging eener ondernf- deetliimg van, den Volksbond en tot welk comité waren toegetreden: Vrouwenbond, Hanze en VQ'lksbond (d.w. z. voorzitters en géestel. adv.) Op die vmng werd geen antwoord gegeven. Toch mag, naar de geruchten zeggen, met grond veronderS'teTd wohrden, dat dit comité is samengesteld door den heer Duyn ui;t de Jansetraat. Veroorloof mij, M. de R., een drietal op merkingen te mogen maken. Vooreerst deze, dal de intenties van den geachlen formateur hoven allen lof verheven zijn. Ten tweede, dat de formateur eveiigoed zes of lien social evereenngingen bijeen had kun nen roepen (vereenagingen, die hun sariien- hang vinden in de K. S. A.). T enderde, dat als Mijnheer Jan vandaag op eigen gelegenheid een semie-K. S. A. vormt, Piet dait morgen evenzeer Ikan doen en Mijn heer Klaas weer bij e envO'gende gelegenheid. En nu de conclusie? Is het wel gewenscht deze neven-comilé's op te richten of in de hand te werken? De neven-comilé's of neven- organisalie's maaien -het gras weg voor de voet ender wettig gestelde organisatie, halen soms den grond weg vam onder de voelen, ja kunnen zelfs ten zeerste de werkzaamheden der wel lig gestelde organisatie belemmeren of verhinderen. Dantkzeggend vooj- de plaatsing, JOS. DE LOBEL, Voorzitter der K. S. A. H.. 2—5—'23. Nota. De K. S. A. is de organisatie door het Doorluchtig Episcopaat aanbevolen en be staat uiiit alle sociale vereenigingen onzer sitad. DE ZOMERTIJD. Geen interpellatie-Braat. De heer Braat verraste Donderdagmiddag bij den aanvang der 1 uur geopende vergade ring, de Tweede Kamer met de mededeeling, dat hij bij nadere overweging zijn verzoek, Woensdag gedaan om een interpellatie over den zomertijd te houden weer introk. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO. De Koningin, de Prins en de Prinses zijn Donderdagmiddag met den gewonen Staats- spoortrein van 2.43, waarin de Koninklijke salonrijtuigen werden opgenomen*, uit de Residentie naar het Loo vertrokken, voor het verblijf aldaar gedurende de zomermaan den. DIENSTWEIGERING. De heer Deckers heeft op het wetsontwerp betreffende de dienstweigering een amende ment ingediend, bedoelende om te voorko men, dat de diensttijd van een voorgeoefend dienstweigeraar veel korter kan zijn dan die van niet-dienstweigeraars. De Eerste Kamer heeft Donderdagmiddag de schoenenwet zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. KOFFIEHUIZEN ENZ. EN PERSONEE- LE BELASTING. De Permanente Commissie inzake Belas tingen, ingesteld door een aantal vereenigin gen, heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, om restaurants en koffiehuizen ten aanzien van de personeele belasting gelijk te stellen aan winkels, en aan hotels, restaurants en koffiehuizen in seizoenbe- drijf een verminderden aanslag op te leggen. DE ARBEIDS GE SCHILLEN WET. Het Wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft Donderdagmiddag de ArbeidsgeschfUenwet met 22 tegen 11 stemmen aangenomen. Vóór stemden de katholieken Heerkens Thijssen, Gilissen, v. d. Maesen de Sombreff, Haazevoet, Steger, Wittert van Hoogland, van Lanschot, Haffmans, Janssen, en van der Does de Wiliebóis de Anti-revolutionairen Diepenhorst, Douwes, Beelaerts van Blok land, Anema, Sijtsma, de Waal Malefijt, Idenburg de Chr. Historische Slötemaker de Bruine, de Vrijz. Democraten Schönfeld en Slingenberg en de sociaal -democraten mevr. Pothuis-Smit en Wibaut. Tegenstemmers waren de Katholieken Arntz, Smits, Blomjous, van Basten Baten burg, en van Loon., de chr. Historischen V. d. Hoeven, Verkouteren, van Wassenaer van Catwijck, de Vos van Steenwijk en L. de Vries en de Vrijheidsbonder Smeenge. Zitting van Donderdag 3 Mei. Aan de orde is de voortzetting der Arbeidsgeschillenwet. De heer BLOMJOUS R.K. heeft over wegend beswaar tegen paragraaf 4, welke inhoudt een eersten stap tot medezegging schap der arbeiders in de leiding van het bedrijf en zoowel aan nynisters als aan leden der enquêtecommissie onbeperkte bevoegd heid geeft. De heer VAN DER HOEVEN C.H. op pert overwegende bezwaren tegen het Ant werp dat hij overbodig noemt en dat ook te veel geld kost. De heer STEGER R.K. verdedigt het ontwerp. De MINISTER VAN ARBEID wijst erop dat het ontwerp gemaakt is in 1917. De voornaamste artikelen hadden in den Hoogen Raad van Arbeid bij de werkgevers algemeene instemming Nederland is het eenige beschaafde land dat dusdanige wet nog niet heeft. De enquête-commissie be handelt uitsluitend onder instructie van den Minister. Spr. wil toezeggen dat hij in die instructie steeds zal opnemen, de voorwaarde dat de commissie eerst zal mogen overgaan tot boekenonderzoek na toestemming van den Minister. Het ontwerp wordt hierna aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Aan de orde is de begrooting van Suriname. De heer ARNTZ R.K. dringt aan op ver koop van Suriname, daar Nederland niet in staat is, deze kolonie voldoende in staat te stellen, zich op te richten. De heer IDENBURG A.R. vindt dit idee verwerpelijk. De immigratie moet in Suri name worden bevorderd dan kan deze kolo nie een goede toekomst tegemoet gaan. Spreker critiseert den weg dien de gouver neur betreedt om de grieven kenbaar te maken n.l. in een publiek stuk aan de kolo niale staten. MINISTER DE GPAAFF verwerpt de idee van verkoop van Suriname. Nederland heeft reeds veel gedaan voor de kolonie en draagt jaarlijks ruim 150 gulden per gezin bij. De immigratie voor werkkrachten, voor al voor den landbouw moet worden in de hand gewerkt. Trekking van 509 nummers ten overstaan van Notaris A. G Mulié. Trijs van f 2000 16929 1500 3160 5245 1000 8571 12537 13235 400 5415 8767 19236 200 4334 16203 100 23 14680 16153 16775 9 64 67 184 85 94 209 20 304 10 60 S3 416 74 555 605 7C5 878 911 16 35 3d 45 47 57 94 1091 1200 4 29 36 55 71 1301 33 52 1527 35 90 1649 69 1758 97 4829 32 47 1905 '88 96 2023 34 97 2165 Prijzen van f 2202 4502 6736 42 84 2342 61 88 4707 2424 26 4817 52 31 2552 2654 8 42 18 6801 62 69,12 80 22 98 15 7003 4 15 38 73 29 7633 40 76 41 68 2804 4922 7160 59 85 62 84 86 73 2909 5029 7225 73 5187 33 3C48 5235 51 3105 41 7316 44 70 30 53 5357 62 3215 80 7427 45 5437 7524 92 76 28 3405 5500 52 9 84 14 3505 35 7 97 7715 36 5814 85 50 56 7836 95 66 7947 3634 89 93 42 6033 8022 47 47 37 81 39 82 813'J 95 6139 69 99 62 8233 91 91 6279 8390 94 6305 8436 4008 73 65 81 76 84 8514 94 82 97 93 90.(eigen geld). 11216 13590 15780 18343 11357 13513 15912 18418 71 14 63 55 11422 25 71 76 66 51 16029 91 76 65 47 18503 82 13711 63 23 11509 33 74 18677 69 SI 16190 18731 87 54 16206 62 11604 13879 7 1S818 32 13909 23 26 38 16 251902Ï 99 66 31 49 11707 69 61 63 45 79 72 71 53 84 37T5 3851 15 33 4118 53 61 6402 8620 90 4215 4323 23 19 8723 76 73 79 88 88 8835 80 6554 74 4439 93 8954 62 6642 «JOlö 9024 32 51 9104 51 52 92 9287 9375 80 9414 32 9511 14 9620 78 90 92 S705 9833 48 9900 44 10002 25 40 91 96 10130 66 10264 10335 99 10441 10555 73 93 59 10761 86 95 96 99 10803 10942 43 90 11015 49 57 lllöi 96 11203 51 14018 16369 19106 11800 78 95 21 21 14179 16412 66 99 14269 34 77 11970 14309 89 19253 86 18 16583 63 12031 81 16619 85 66 14523 58 19342 12217 24 59 90 34 63 65 19446 67 14617 16700 57 8/ 73 lc934 19638 12312 14825 63 19764 24 51 85 13812 37 14917 17031 45 69 2t> 55 76 12515 77 64 19933 69 83 73 68 12643 1502 1 83 95 7ü 65 17174 20018 81 69 17275 23 12727 74 S3 87 46 15103 96 20182 12845 18 17371 20255 12953 33 17403 61 66 73 61 20337 7315391 84 55 13007 15407 97 91 12198 35 17574 20520 13202 63 17639 34 23 95 87 20665 82 15512 17751 84 13321 82 73 20703 29 15679 1783U 28' 13400 83 17304 51 36 15741 18004 20851 77 53 18289 20912 13549 73 18316 Trekking van 109 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Prijs van f 200 18528 100 14930 Prijzen van f 90.— (eigen geld). 122 1921 4476 7274 9770 11513 13061 16720 19583 54 2138 4541 7365 10044 11842 13199 17098 19628 83 2880 4601 73 10132 93 13352 17135 1S748 528 94 4748 7453 69 12036 13730 17811 20503 838 2928 63 7659 10338 62 13828 16 37 4 1 49 4856 7719 10539 12109 14107 18635 86 1004 3261 5231 94 10662 27 11516 18813 20648 1117 3465 5364 8317 71 51 14742 18961 20759 1276 3666 5865 8578 10730 12458 14927 97 20ÏÜ5 1328 3755 6619 8654 11369 12858 15098 19267 41 1703 3849 96 9731 11408 1S027 15771 19557 De keuze van den vorm tot uiting van klach ten door den gouverneur, keurt spr. even eens af. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. #Bij het ontwerp Bouwfonds voor Onderwijs en Binnl,. Zaken. komt de heer DE WAAL MALEFIJT A. R. op tegen de zeer hooge kos ei voor een zie- kenstad te Leiden. MINISTER DE VISSER antwoordt dat de kosten door de oorlogsduurte belangrijk overschreden zijn. Met de bezuintgingscom- missie zal overwogen worden of aan een ge deelte een andere bestemming kan worden gegeven en de installatie stuksgewijs en so ber zal geschieden. Aan de orde is het ontwerp Tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. De heer SCHÖNFELD V. D. oppert een aantal bezwaren en zegt dat het ontwerp zijn doel zal missen omdat er niet meer productie door komt. Na verdediging van den MINISTER, die erop wees, dat zeer weinige industrieën ge baat zijn met invoerverboden, wordt het ontwerp zonder stemming aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 2 uur. Zitting van Donderdag 3 Mei. De heer BRAAT PI. P. trekt zijn inter pellatie over den duur van den Zomertijd in. Een aantal kleinere wetsontwerpen wor den zondert beraadslaging goedgekeurd. Bij behandeling van het Zuiderzeefonds 1923 bestrijdt de heer ALBARDA S.D.A.P. het verzet van den heer Van Gijn tegen de droog legging der Zuiderzee. Het plan Van Gijn in zake drooglegging der Wieringermeer beteekent 10 jaar vertragingjgen'gkostentoe- neming. Spr. bepleit ter bestrijding van dc kosten de algemeene belasting op waardevermeer dering na de indijking en eventueele combi natie van het regeeringsplan en het plan Van Gijn. De heer BONGAERTS R. K. verdedigt het regeeringsplan. Spr. bepleit indijking van hooggelegen raadpolders. De heer KRIJGER C. H. steunt het plan Bongaerts met voorzetting van den arbeid aan den afsluitdam. De heer DUYMAER VAN TWIST A. R. verwerpt alle partieele indijking in verband met verhoogd stormgevaar. Spr. vraagt een besliste toezegging be treffende wettelijke voorzieningen voor Zui- derzeevisschers. De heer v. d. WAERDEN S.D.A.P. be strijdt het plan-Bongaerts betreffende rand- polders en het plan-Van Gijn. Dit produc tieve werk moet snel worden aangepakt. DeheerSNOECK HENKEMANS C.H., bepleit de belangen van de eilandenbevolking, die met het plan-Bongaerts zouden worden gediend. De heer H. COLIJN A. R. vraagt den heer Bongaerts of het waar is, dat het Zuiderzee fonds gemakkelijker kan leenen dan de Staat. Minister VAN SWAAY bestrijdt het standpunt Van Gijn spr. becijfert de totaal- kosten van den afsluitdijk op 156 miJlioen (verzorging visschersbevolking, Amsteldiep Zwolsche diep, sluiswerken inbegrepen). Spr. acht een snelle afwerking van het geheele plan noodig en bewerkt daarvoor, een plan tot geheel afzonderlijke financiee- ring. Het Regêenngsplan zal beslist rendabel worden. Het wetsontwerp tot schadeloos stelling van de visschersbevolking heelt spr.'s Departement verlaten verder kan de mi nister er niets naders omtrent mededeelen. Na repliek van de heeren VAN GIJN, BONGAERTS, SNOECK HENKEMANS, DUYMAER VAN TWIST en dupliek van den MINISTER, wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2