BUITENLAND De Gouddelvers. Tweede Blad 4 PARLEMENTAIRE KRONIEK. Het Duitsche aanbod: de indruk in Engelsche regeeringskringen; de Fransche ministerraad verwerpt het voorstel' Fransche en Engelsche persstemmen. De Engelsclie regeering wil de handelsovereenkomst met Rusland opzeggen. Onder de Telegrammen: Het Fransche antwoord op de Duitsche nota; besprekingen met België. UIT DE VOORGESCHIEDENIS VAN DEN OORLOG. GEÜ. BUITEML BERICHTE». KERK EN S0HOOL PROF. MAG. J. DE LANGEN WENDELS H&RKTHIEUWS. FEUILLETON. EERSTE KAMER. Begrooting van Arbeid. Arbeidsgeschillen- wet. Ofschoon de Senaat zich niet over de be grooting van Arbeid onbetuigd gelaten heeft, zoo is hij er toch vrij spoedig mee klaar ge komen. Woensdagmiddag is zij zonder hoof delijke stemming goedgekeurd en daarna stelde de Voorzitter de Arbeidsgeschillen- wet aan de orde. Aan de algemeene beschouwingen over de Arbeidsbegrooting namen meerdere leden deel. De heer Slingenberg hield een rede over de woningpoütiek. In het bijzonder waarschuwde deze spreker er voor, dat de regeering haar handen te snel van de wo ningvoorziening zon terugtrekken. Voor som mige woningvormen is hulp uit de openbare kas misschien niet meer noodig, maar er zijn maatschappelijke categorieën, waarvoor slechts met Staatshulp is te bouwen. Intus- schen opperde hij het denkbeeld, dat men een deel der gelden, door den Staat in wo ningbouw gestoken maar zou beschouwen als fonds perdu gestort, en dus afschrijven, daar men anders ook de huurprijzen bij dalende economische conjunctuur te hoog moet houden. De heeren Wittert van Hoogland, prof. Slotemaker de Bruine, prof. Diepenhorst, de heeren Hazevoet en Douwes oefenden cri- tiek op den minister uit, de heer Wittert van Hoogland beweerde zelfs, dat Z. Exc. onze sociale wetgeving geheel afbrokkelde en ver nietigde. Woensdagmiddag kwam Minister Aalberse aan 't woord. Hij vertelde, dat hij bezig is met een geheel nieuwe drankwet, die zal leiden tot billijke en eenvoudige regeling dezer materie. In afwachting daarvan, wilde hij ook berusten in de huidige jurisprudentie van den Hoogen Raad, dat de gemeente besturen bevoegd zijn tot het uitvaardigen van tapverboden. Komende tot de sociale politiek, deelde de minister mede, dat dezer dagen een Kon. Besluit zal verschijnen waarbij de woord- roerder der groot-werkgevers de heer Simon A. Maas, als lid van den Hoogen Raad van Arbeid zal worden benoemd. Met nadruk ontkende de minister, dat de Hooge Raad een rem geworden is voor de sociale wetgeving, zooals de heer Haazc- voct had beweerd en met eenige voorbeel den toonde hij aan, hoe onjuist die opvat ting was. Bij de woningpolitiek stond de minister lang stil en ontkende niet tegenover den heer Haazevoet, dat de minister van finan ciën ook hier iets te zeggen had, wat immers nog al van zelf spreekt. Inperking van het woningbouwtype was noodig, omdat er woningen met 5 kamers genoeg waren, maar geen woningen voor pas gehuwden en kleine gezinnen. Verblij dend was de mededeeling, dat sinds Januari het aantal werkloozen in ons land steeds slinkt, waarin de minister een gunstig voor teeken zag al geloofde hij wel, dat de abnor male werkloosheid nog wel eenigen tijd zou duren. Van een invoering der Ziektewet wilde de minister niets weten, alvorens hij de geheele sociale verzekering had gereorgani seerd, De onmiddellijke invoering zou een nieuwe last van 30 millioen op de industrie zijn. De nog al scherpe critiek van den heer Wittert van Hoogland had hem leed gedaan, speciaal dat hij de verzekering degradeerde tot een soort staatspensioen, hetgeen de mi nister met nadruk ontkende. De ernstige beschuldiging van dezen afge vaardigde. dat hij, de ministet, de sociale wetgeving afbrokkelde en sloopte om de politieke invloeden van tegenovergestelde richting, merkte hij als niet ernstig gemeend aan. Mijn verleden, zoo eindigde de minister veroorlove mij om de bewering van den heer Wittert met een schouderophalen voorbij te gaan. Zooals gezegd de begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen In de avondvergadering werd de discussie over de arbeidsgeschillen niet voortgezet. Bij de Katholieke afgevaardigden Dobbelman en Fransen vond de minister geen steun. De eerste geloofde niet aan „geheimhou ding" bij officieel onderzoek en de laatste vond de gedachte der wet wel sympathiek, maar de uitvoering onaanvaardbaar. Een warm verdediger van de wet is Prof. Diepenhorst (a. r.), die de bezwaren tegen het enquête-recht uiteenrafelde en ook voor het grootste deel zijner politieke vrienden' vóór-stemmen aankondigde. De heer Wittert van Hoogland verklaarde hartelijk in te stemmen met het wetsontwerp en zette duidelijk uiteen, dat het enquête recht niets gevaarlijks inhoudt. Het einde van 't lied is intusschen dat de Arbeidsgeschillenwet met 22 tegen 11 stem men 'werd aangenomen. TWEEDE KAMER. De Personeele belasting. Door den Minister _van Financiën waren eenige wijziging en in de Personeele Belas ting voorgesteld, om eenige onbillijkheden weg te nemen en eenige mazen te stoppen. Waar de Regeering voorging in het wij zigen „in enkele opzichten" van deze wet, togen verschillende Kamerleden aan het werk om er meer wijzigingen in aan te bren gen. Zoo wilde de heer Michielsen den kin deraftrek verhoogen (gecompenseerd door verhooging van dc belasting op mobilair en motorrijtuigen), de beer J. ter Laan wilde hardheden wegnemen voor de huurders van woningen met la*e huurwaarde cn het café- en restaurantbedrijf meer tegemoet komen, mevr. BakkerNort wade ook de weduwe ot iemand wiens echtgcnoote of wier echt genoot wegens ziekte elders wordt ver pleegd, voor één vrouwelijke dienstbode geen belasting laten betalen (gelijk de we duwnaar één vrouwelijke dienstbode belas tingvrij mag houden); de heer Van Voorst tot Voorst wilde tegemoet komen aan ten bezwaar bij het taxeeren van de waarde van een motorvoertuig of -rijtuig en de heer Staalman wilde onbillijkheden in verband met de schatting van de waarde van auto's en pleiziervaartuigen wegnemen Maar Van dat alles is niets, letterlijk niets gekomen Gedeeltelijk waren de amendementen tech nisch onjuist en voor het overige heeft dt Minister van Financiën zich kort en goed op het standpunt gesteld, dat hij slechts en kele scherpe kanten wil afsb'^en, gelijk hij zulks ook wil doen met andere belastingwet ten Inkomsten- en Successiebelasting doch dit mocht niet leiden tot wat de Mi nister noemde een lange jacht op alle bepa lingen van deze belastingwetten. Zoo bleef de leiding bij den bewindsman en alle amen dementen werden ingetrokken of met groote meerderheid verworpen. Gevolg: het ontwerp werd ongewijzigd goedgekeurd. Ten slotte zijn nog twee kleine wetsont werpen aangenomen. Ket schrappen van art. 1933 van het Burgerlijk Wetboek heeft ten doel mogelijk te maken, dat getuigen- bewijs wordt to-*Mi?en omtrent het bestaan van een akte of overeenkomst, die een ver bintenis bevat looiende over meer dan 300 gulden. Het algemeene puntje, de toeneming van de beteekenis van het getuigenbewijs, had wel eenig verzet uitgelokt, maar veel had het niet om het lijf. In de Kamer bleek nu geen sprake van oppositie te zijn. Ten slotte heeft de Kamer aanvaard het wetsontwerp dat alle inzetgelden, premiën, wijnkoop, en strijkgeld bij verkoopingen en verpachtingen verbieden zal. Al deze gel den zijn gedeeltelijk middelen om de prij zen op te drijven, gedeeltelijk gokkerij. De heeren Bakker en Weitkamp v/enschten het strijkgeld nog te behouden, maar verschil lende leden hebben dit bestreden en de Minister, die aanvankelijk in zijn ont werp dit geld nog toeliet, heeft het ook af gewezen, zoodat deze heeren hun pogingen maar opgaven. HET DUITSCHE AANBOD. De Engelsche opvatting over de Duitsche nota. De algemeene indruk in Engeland is dat de Duitsche nota ongunstig is daar de voor stellen onvoldoende en de toon ongelukkig geacht worden. Men verwacht hier dat Frank rijk de nota kortaf zal verwerpen, ofschoon in eenige kringen de hoop bestaat dat zij zal lei*- den tot een gedachtewisseling onder de geal lieerden en den weg zal openen tot een gun- stigen toestand. De Daily Mail zegtDe onbeschaamd heid van de Duitsche nota is moeilijk te over treffen. Zij is een typisch Hunsch voortbreng sel. De Morning Post is van meening, dat de opdieners een massa oudbakken en verworpen ingrediënten gebruikt hebben. Het blad hoopt dat de regeering zich naast Frankrijk zal stel len teneinde Duitschland's overgave te be werken. De Daily Telegraph vindt dat de nota bedorven wordt door de hardnekkig heid van de opstellers. Het aangeboden to taalbedrag is belachelijk beneden het mini mum dat Duitschland zou kunnen heffen. Het blad kan in de nota geen greintje hoop ontdekken voor een hervatting der onderhan delingen. De Times zegt dat de nota de kwestie der Xhadevergoedingen niet oplost. Zij acht haar dom' gesteld, en zij moet de Fransche gevoeligheid prikkelen. Het blad gelooft nochtans dat Frankrijk en België goed zul len doen de nota niet overhaast te verwerpen. Er staan punten in, meent de Times, van' waar in de richting van een regeling stappen kunnen gedaan worden. De Daily News is teleurgesteld over de no ta. Engeland, België en Italië zouden haar waarschijnlijk aanvaarden, maar het is een ijdele hoop te meenen dat Frankrijk bereid zou zijn op den grondslag der nota te onder handelen. De Westminster Gazette vindt dat de nota een met redenen omkleed antwoord van alle geallieerden eischt. De Daily Chronicle (het orgaan van Lloyd George) acht het aangeboden bedrag te ge ring, maar spoort Frankrijk aan, den twist niet langer voort te zetten. Het blad kriti seert de buitensporige Fransche uitgaven aan de Roer scherp. De Daily Express merkt op dat Duitsch land zijn laatste woord niet heeft gezegd en dat de Duitsche nota ons toestaat optimis tisch de regeling der kwestie tegemoet te zien. De Fransche minister raad verwerpt de nota. De ministerraad heeft de Duitsche voor stellen eenstemmig als onaannemelijk be schouwd, wegens de daarin gestelde voor T wereld wordt voortdurend irt dé war gebracht waarder, de afwezigheid van waarborgen en door uitingen van sympathie en zoogenaamd het onvoldoende karakter der aangeboden cijfers. FRANKRIJK EN HET DUITSCHE AAN BOD. De Fransche regeering heeft de Duitsche nota ontvangen, nadat deze reeds in de pers was gepubliceeid. In den loop van den avor.d werd in officieele Fransche en Belgische kringen te kennen gegeven, dit het Duitsche aanbod niet kan worden aanvaard. Een be langrijk deel van de Britsche en Italiaansche openbare meening oordeelt sveneens on gunstig over de Duitsche voorstellen, welke onvoldoende en illusoir worden geacht. In Fransche kringen is men van oordeel, dat Duitschland de kwijtschelding eischt van een enorme schuld het biedt een maximum a2ii van derlig milliard gor.dmark in plaats van de vastgestelde 132 milliard. Het ver langt, dat op een basis van wederkeerigheid door onderlinge overeenstemming eén nieuw verdrag zal worden gestoten, waardoor dc Commissie van Herstel van haar bevoegd heden wordt ontheven. Met betrekking tot de schatting van Duitschland's betaiings- capaciteit stelt de Duitsche regeering ce vorming voor van een internationale com missie, waar de geallieerden in de minder heid zouden zijn en hun het recht zou worden ontzegd sancties toe te passen of onderpanden te nemen. De Duitsche nota schakelt liet verdrag van Versailles eenvoudig uit, evenals de overwinning der geallieerden. De Fran sche en Belgische regeeringen zullen op ge paste wijze antwoorden, de exploitatie van het Roer-gebied versterkend. Fransche persstemmen. De officieuze Petit Parisien bevat den tekst van de nieuwe Duitsche nota, die zij echter vooraf laat gaar door een kritische bespre king, d.w.z. verwerping van de nota onder het opschrift de aanbiedingen van het Duitsche rijk zijn een bespotting. De Duitsche voorstellen, zegt de Petit Parisien o.m. bevatten ongelukkigerwijze niets onverwachts. Zij kunnen zelfs niet tot uitgangspunt dienen voor een bespreking. Wat de vergoeding betreft, aldus het blad, biedt Duitschland slechts dertig milliard goudmark aan. Maar van die dertig milliard zijp r tien, die hypothetisch blijven, daar zij afhankelijk zijn van een appreciatie van de betalingscapaciteit van het Duitsche rijk. Wat de overige aangeboden twintig milliard betreft, daar meet nog bijna vier milliard afgetrokken worden voor interest aan de in schrijvers tot 1 Juli 1927. Blijven over slechts zestien milliard de gezamenlijke schuld- eischers van Duitschland zouden met zeker heid slechts op die som kunnen rekenen, die ongeveer overeenkomt met de helft van de oorlogsschade van Frankrijk alleen. Duitschland vraagt, dat zijn betalingsca- nzciteit voor de voldoening van de laatste tien milliarden beoordeeld wordt docr een internationale commissie, m.a.w. dat de commissie van herstel beroofd worde van de bevoegdheden, die zij ontleent aan het verdrag van Versailles, dat toch door de ver tegenwoordigers van het Duitsche rijk onder teekend is. Ieder commentaar, meent de Petit Parisien, is hier overbodig. Wat de waarborgen aangaat de Duitsche regeering verklaart zich bereid om wetten te laten aannemen ten einde de Duitsche eco nomische kringen te dwingen voor de ver goeding te werken. Met andere woorden, zegt de Petit-Parisien, de Duitsche regeering herhaalt haar eeuwige belofte, die zij sinds '19 nooit is nagekomen „morgen zullen wij de industrieelen dwingen hun plicht te doen." Vierde punt, de kwestie van de veiligheid. De Duitsche regeering biedt een wederzijdsch waarborg-verdrag aan. Dat is voor de Petit Parisien slechts een andere vorm var» het réeds in December door bemiddeling van Amerika aan de bondgenootcn aangeboden voorstel, dat Poincaré als een „grove manouevre" heeft moeten kenschetsen. Om de veiligheid van Frankrijk en België te waarborgen biedt Duitschland niets anders dan woorden, die trouwens een noodelooze herhaling schijnen te zijn van artikel 10 van het covenant van den Volkenbond. Ten slotte vraagt Duitschland in ruil voor deze even vage als onvoldoende beloften de ontruiming van de Roer binnen den kortst mogelijken tijd. Het erkent niet, dat de Roer tijdelijk als onderpand bezet gehouden wordt. Onder deze omstandigheden, zoo besluit de Petit Parisian, is het duidelijk, dat de Fransche en de Belgische regeering het over bodig zullen achten aan Duitschland een ge- detailleerdsantwcord te geven. Zij zullenszich ertoe beperken Duitschland naar hun vorige beslissingen te verwijzen. De correspondent van het JournalJte Ber lijn Zegt, na gewezen te hebben op het vage karakter van de Dui'sche nota, dat deze min der een voorstel inhoudt, dan wel het proces verbaal van de beraadslaging tusschen de leden van de Duitsche regeering en de ver tegenwoordigers van de verschillende par tijen uit dsn Rijksdag. De Gaulois Het Duitsche rijk verkiest zijn ondergang het rekent er op, dat zijn failliet de wereld in'een katastrofe meetrekt. De Echo de Paris Over dit voorstel moet men niet met Duitschland in discussie treden. Echo National Na vier maanden bezet ting van de Roer bevat het nieuwe Duitsche aanbod minder dan wat verleden jaar door Duitschland is aangeboden. Dat treft de le zers van Cuno's nota in de eerste plaats. De Républipue fran^aise schrijft Even als vo i ;e nota's vertoont oohgdeze den kop- pigen opzet om de verplichtingen niet na te komen. Deze Duitsche nota moet wel de blindsten overtuigen van de onvermijdelijk heid van de Roer-bezetting, die dan ook door gezet moet worden door de naties, welke gedwongen waren, haar te beginnen. Prof. Cassel over Duitsche nota. de Over het Duitsche aanbod schrijft prof. Gust. Cassel in Svenska Dagbladet, dat het bij uitstek nuttig zou zijn, als de onderhan delingen daaromtrent tenminste zoover kwa men, dat het vraagstuk van een internatio nale leening ditmaal in ernst met vooraan staande financiers in bespreking komt. De begrip voor het Fransche politieke stand punt, doch waar de kwestie feitelijk op neer komt is wat koelbloedige financiers mee nen te kunnen aanbieden en welke voor waarden zij meenen te moeten stellen. Zoo dra dit is geschied, zal de wereld langzamer hand weder tot -ust kunnen komen. DE REDE VAN DR. CUNO. De soc.-dem. Vorwarts zegt naar aanlei ding van de rede van den rijkskanselier Het buitenland dient te weten, dat de kanselier heeft gesproken uit naam van het Duitsche volk, dat zich tot den la-'sten man en tot de laatste vrouw voelt ar rand en zwaar in zijn rechten gekrenk! orwijl het in zijn allerbeperktste bestaan bedreigd wordt. Frankrijk doet 'n beroep op geweld, Duitsch land daarentegen op het streven naar over eenkomst, die alles kan redden, terwijl met geweld alles te gronde gaat. UIT HET BEZETTE GEBIED. De beschikking der Fransche bezettings overheid dat alle auto's voorzien moeten zijn van ligitimatie-bewijzen heeft de autodien sten, die tot dusver de verbinding onder hielden met de van het spoorwegverkeer af gesneden steden in het E.G. on den linker Rijnoever, gedwongen het bedrijf te staken, daar de eigenaars van auto's weigeren de^ be wijzen aan te vragen. Daaronder zal cok in zeer sterke mate het verkeer met Nederland lijden. Alle partijen en vakbonden in het B. G. (behalve de communisten) en voorts de bond van Rijnlandsche industrieelen, de boeren bond en de vrouwenbond publiceeren een manifest, waarin zij onwankelbare trouw z .veren aan het Duitsche volk en vaderland en verklaren, dat de Rijnlanders ncoit een 'vreemde mogendheid over recht en wet in hun lar.d zullen laten beschikken. De Fran sche plannen tot stichting van een West- Rijnsche republiek worden slechts door een nietig hoopje erbarmelijke menschen ge- steund cn liet Rijnlcindschc volk z«ü cr Zicii als één man tegen kanten. Daar de Franschen bevreesd zijn, dat het oersoneel van Krupp een betcoging tijdens het proces tegen de directeuren van Krupp zou kunnen houden, Zijn alle wegen, die naar Werden leiden, waar het proces plaats vindt, door sterke Fransche posten afgezet. Slechts zij, die in het bezit van een door de Franschen af te geven bewijs zijn, mogen de controle posten passecren. Te Trier hebben de Franschen, toen het gemeentebestuur hun eisch tot inrichting van eenige honderden woningen voor hun scoorwegpersoneel weigerde, het huisraad van het uitgezette Duitsche personeel en van andere ingezetenen met geweld in beslag genomen. Mgr. Testa is Dinsdag te Rome aange komen. Hij had onmiddellijk een onderhoud met Gasparri en is gisteren door den Paus ontvangen om verslag van zijn reis naar het Roergebied uit te brengen. Volgens den correspondent van het Berliner Tageblatt te Rome moest Testa op den treungen econo- mischen toestand en op het in het Roerge bied bestaande bolsjewistische gevaar he»- bcn gewezen. Onomwonden zou hij er aan hebben toegevoegd, dat de Fransche politiek voor deze treurige toestanden verantwoor delijk is. DE STEENKOOLPRIJS. Uit Berlijn wordt gemeld In verband met de verhooging der mijnwerkersloonen gemiddeld 11 pet» zijn vandaag de onder- handelingen over 'een verhooging van den steenkoolprijs begonnen. De mijnen ver langen een opslag van 25 pet., het ri)ks- ministerie van ekonomie is van oordeel dat onder de huidige omstandigheden elke prijs- verhooging van steenkool achterwege dient te blijven, omdat deze tot stijging van het algemeene prijspeil en mitsdien tot allerlei looneischen zou leiden, terwijl het streven juist moet zijn loonen op het huidige peil te houden. Dat zal, nu de vreemde deviezen weer neiging tot koersstijging vertoonen, toch al veel voeten in de aarde hebben. DE ENGELSCH-RUSSISCHE HAN DELSOVEREENKOMST. Volgens de Daily Telegraph bestaat in Engelsche regeeringskringen sterke ge neigdheid een einde te maken aan de han delsovereenkomst die tusschen Engeland en Sowjet-Rusland eenige jaren geleden ge sloten is. Een der voorwaarden voor de overeen komst was, naar men zich herinnert, dat de boljsewiki zich in alle landen van anti- Britsche propaganda zouden onthouden. De Engelsche regeering heeft echter stel'ije bc~ wijgen dat deze bepaling herhaaldelijk is ge schonden. Ook blijkt dat de voornaamste handels transacties tusschen beide landen rechtstreeks en niet door bemiddeling van de Russische handelsddtga'i: plaats hebben. Men mag verwachten dat de regeering de beslissing niet lang zal uitstellen. Naar men weet heeft prins Hcinrich van Pruisen, de broer van Keizer Wilhelm en be\ e'hebber der Duitsche Oostzeevloot, kort voer het uitbreken van den wereldoorlog, t.w. van 25 tot 27 Juli 1914 in Engeland ver toefd. Kautsky heeft over dat bezoek een en ander meegedeeld in zijn bekend boek over het ontstaan van den oorlog. De prins heeft hu onlangs aan de Sud-Deutsche Ztg. (Stuttgart) enkele gegevens gezonden, die Kautsky's mededeelingen aanvullen. Hij vertelt dat bij zijn aankomst te Londen de pessimistische opvatting van den inter nationalen toestand in de Engelsche pers hem zoozeer trof, dat hij besloot zijn terugkeer naar Duitschland te verhaasten. kingham PaTace en ontving een antwoord waaruit bleek dat ook koning George de kri- sis zeer denker inzag. Z. M. schreef o.a. „Ik gelooi, dat Europa op dit oogenblik dichter bij een algemeenen oorlog staat, dan in vele jaren het geval is geweest." Op 26 Juli begaf de prins zich naar Bu- ckingh m Palace, en deelde Z.M. mee dat hij de berichten in de pers zoo ernstig vond, dat hij 't noodig achtte onverwijld terug te keeren. „De koning, die zulks beaamde, hoopte dat de krisis in een gezantenconferentic tusschen Duitschland, 'Frankrijk, Engeland en Italië nog zou kunnen worden bezworen, c.q. door een localiseering van den oorlog. „Gevolg gevende aan een natuurlijke im puls zeide ik tot den koning, dat m.i. het oogenblik was gekomen, waarop Engeland en Duitschland de handen ineens moesten slaan, aangezien daardoor ongetwijfeld een ramp kon worden verhoed. „Het antwoord van den koning luidde bijna woordelijk (in elk geval was de zin ervan stel lig deze) „Wij zullen trachten ons er buiten te hou den, wij zullen vermoedelijk neutraal blij ven". (Well, we shall try to keep out of it, we shall probably remain neutral). Toen de prins (die op 27 Juli de terugreis aanvaardde) in Duitschland aankwam, meldde hij telefonisch uit Kiel zijn terugkeer, waarop hij op 29 Juli in het Neue Palais te Potsdam den keizer, in tegenwoordigheid van den rijkskanselier (Bethmann), admiraal van Tir- pitz en generaal v. Plessen, verslag uitbracht van zijn wedervaren. „Mijn uiteenzetting werkte geruststellend, wellicht werd aan de uitdrukking „neutraal blijven" te veel, in elk geval meer waar 'e gehecht, dan aan deze uiring van den koning van Engeland toekwam. Later is, naar ik ge hoord heb, die uitlating derwijze verdraaid, dat de koning zou hebben beloofd neutraal te blijven, een interpretatie die geenszins met de feiten strookte en waartegen ik altijd^ben opgekomen. HET SPAANSCFEKONINKLIJKE PAAR TE BRUSSEL. De kening en de koningin van Spanje zijn om elf uur gisterochtend hier aangekomen. De koninklijke familie van België begroette de Spaansche gasten aan het station. Er was veel belangstelling. UIT BARCELONA. Naar aanleiding van het gerucht, dat er aan een republikeinschen candidaat een Kamer zetel toegekend zal Worden, die thans door een extremistischen nationalist bezet v o dt, hebben nationalistische jongelingen een be tooging gehouden voor het stadhuis en daar verwoestingen aangericht. Zij rukten er een vlag af en brachten die naar den zetel van de Kataltansche actie. Er ontstonden botsin gen j de politie voerde charges uit er zijn enkele menschen gekwetst en eenige aan houdingen gedaan. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VER. STATEN. 1 WDe tegenstanders van de anti-drankwe aan de Amerikaansche kust ontvingen met vreugde het nieuws omtrent de beslissing van het Opperste gerechtshof, dat sterken drank mag worden verkocht buiten de 3 mijls grens. Er wordt reeds gesproken van diensten met plezierbooten tot het vervoeren van pas sagiers naar „vreugdepaleizen", hetgeen de naam zal zijn voor drankschepen, welke even buiten driemijls grens geankerd zijn. De Morning Post meent te weten, dat in Londen of Parijs een internationale conferentie zal worden gehouden, ten einde de beslissing van het Amerikaansche Opperste gerechtshof ten aanzien van drankverbpd te bespreken. EEN COURANT IN OPEN ZEE. Men schrijft aan het „Hbl.": Het allernieuwste op journalistiek gebied is zeker het feit dat door de „Daily Mail" maatregelen getroffen zijn inzake de publi catie van een „Oceaan Editie" aan boord van de stoomschepen der Cunard Lijn, varende tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De „Oceaan Editie" der „Daily Mail" is een dagblad, hetwelk aan boord door jour nalisten van dit blad zelf verzorgd en aan boord op de meest moderne wijze gedrukt wordt Aan boord van de „Berengaria", de „Aqui- tania" en de „Mauretania" zijn groote lyno- types geïnstalleerd, welke ongeveer 13000 K.G. per stuk wegen. Tweemaal per dag worden de belangrijkste gebeurtenissen draadloos naar de schepen geseind, zoowel van Engeland uit als wel van Amerika uit, terwijl de belangrijkste beursberichten en koersen eveneens worden opgenomen. GOEDKOOPER LEVENSMIDDELEN? De Daily News schrijft dat de levensmid delen dezen zomer goedkooper zullen wor den, vooral boter, kaas en eieren. De prijs opdrijving van suiker in Amerika zal daar door meer dan goed gemaakt worden. In de laatste drie weken zijn de prijzen van boter in Engeland al zoo gedaald, dat de prijs in het klein met 6 tot 7 stuivers achteruit is gegaan. Het is voor huisvrouwen nooit zoo noodig geweest als nu, om de prijzen van allerlei levensbehoeften te vergelijken. De Londensche groothandelaars verkla ren de daling van de boterprijzen uit toe neming van de binnenlandsche productie en grooten invoer uit Denemarken, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Sommige groote firma's hebben zware verliezen geleden. Twee of d.i: verloren ongeveer 100.000. Met kaas heeft zich hetzelfde verschijnsel voorge daan. De prijs van geïmporteerde kaas is op het oogenblik in het klein 1 sh. per Eng, pond (445 gram)). "fegen de verrichtingen van de British Broadcasting Company, de onderneming die instrumentale en vocale muziek draadloos Daar hij voordien een bezoek aan detPl verspreid, is op het oogenblik een groote koning wilde brengen, schreef hij naar Buc- i protestbeweging aan het opkomen. De uit gevers van muziek en de uitvo-.renae an? risten beweren dat deze snel v: 1 "v i mende praktijk orr den menschen thuis concerten te „leveren" een inbreuk op de auteurswet vormt. Muziek is in Engeland pas na 5Q jaar vrij en er zijn uitgevers en artisten, dis dus alleen'muziek, welke een halve eeuw oud is, voor draadlooze verspreiding in aan merking willen laten komen 1 Een gisterenmiddag gehouden vergad- ring <usschen directeuren van ontspannings- gelegcnheden en vertegenwoordigers van ie British Broadcasting Company is geëin digd zonder dat men tot overeenstemming is kunnen kemen. Intusschen staat de pers vol met verkla ringen van bekende personen. Sir Landon Ronald, de bekende Engelsche componist en dirigent zegt in de Evening Standard dat het draadlooze luistertoestel een verbazingwekkende uitvinding is. „Ik heb er zelf een", vervolgt hij, „en ik geniet van de faciliteiten die het geeft, maar als con certgever en als werkzaam beroepsmusicus kan ik natuurlijk niet anders dan met onge rustheid het ontzaglijke succes beschouwen, dat elk concert van de B. B. Cy. heeft, wan neer zij praestaties van bekende kunste naars vooraf heeft aangekondigd. „Ik wil twee vragen stellen waarom mag de B. B. Cy. concerten geven, vrij van ver makelijkheidsbelasting, terwijl ik, wanneer ik er een geef, belasting moet betalen Waarom moeten gramophoon-maatschap- pijeti enz. een recht betalen, waanneer een van mijn liederen gezongen of gespeeld wordt, terwijl de B. B. Cy. ze eiken avond gebruikt, zonder dat ik er een halven stuiver foordeel bij heb?" Naar aanleiding van het besluit der Vereenigde Staten met betrekking tot het vervoer van alcoholische dranken aan boord van schepen zal binnenkort te Liverpool of te Londen een internationale conferentie van belanghebbenden bij de scheepvaart worden gehouden, om te overwegen wat tr doen staat. De Freiburgsche bladen berichten dat de kantonale Staatsraad het ontslag heeft aan vaard van Professor Magister Jordaan de Langen Wendels met ingang van 1 October van dit jaar als professor der theologische faculteit der R. K. Universiteit te Freiburg. De voorzitter van den raad sprak zijn diep leedwezen uit over zijn spoedig vertrek, dat door heel Zwitserland met leede oogen zal worden aangezien, en dankte hem voor zijn vele lange en uitstekende diensten aan d# Universiteit bewezen. Algemeen wordt het ontslag in verband ge bracht met de Universiteit te "Nijmegen, die October van dit jaar opent. De Utrechtenaren mogen er groot op gaan dat een hunner groote zonen voor het katholieke belang van Ne derland is teruggewonnen, ofschoon de Frei burgsche Universiteit een harer superieurste krachten missen gaat. (Centr.) SCHAGEN, 3 Mei. Ter markt wanen heden aangevoerd 321 geldekoeien magere 200-—400, 88 idem vette 275550, 178 kalfkoeien 375—525, 12 vaarzen 200 275, 60 pinken 100180, 215 nuchtere kal veren ƒ1226, 138 overhouders 3657 62 lammeren 1624 23 bokken en geiten 10—20 15 varkens magere 3855 55 id. vette per K.G. 0.80—0.98; 188biggen 23—35 39 lappen ƒ1.503 haantjes ƒ0.50 238 K.G. boter ƒ1.60—1.70 persK.G. 10851 kippeneieren ƒ4.505.25 en 2718 eendeneieren ƒ4.90 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 2 Mei Groene erwten ƒ1517, wijker vale ƒ1519, vale 23 27 y2, grauwe 2630, bruine boonen 15 16 per H.L.mosterdzaad 2028 per 70 K.G. maanzaad 2022 karwijzaad 80 per 50 K.G. AMSTERDAM, 3 Mei. (Centrale Botet mijn). Boter 158, 153 en 1.45. MIDDELBURG, 3 Mei.Boter 85—95 ct. per K.G. eiereh 4y:5 '4 ct. per stuk. HOORN, 3 Mei. Aanvoer 16 stapels kleine fabriekskaas 52, 14 stapels kleine boerenkaas 57, 5 stapels fabriekscommissiekaas 57, 12 stapels boerenkaas 66. Handel vlug. Aanvoer 47.251 K.G. BARNEVELD, 3 Mei. Aanvoer 950.000 eieren 56.25. BARNEVELD, 2 Mei. De prijzen van den honig zijn thans boekweithonig 1.151.25 heidehonig 1.351.45, taphonig 7080 ct., pershonig 5565 ct., ruwe was 2530 ct., gesmolten was 7585'ct. alles per pond. AMSTERDAM, 3 Mei. Prijzen onveran derd. Aanvoer 4 ladingen 2650 H.L. GOUDA, 3 Mol. Kaas. Aangevoerd 177 par tijen, hajRjel matig. Ie kwal. f 5358, Ie ik wall, 48—52, zwaardere rijksmerk 65; met rijksmerk f 4860. Bote.r. Red. aanvoer, banded red. Goeboter f 80—90, Weiboter f 75—85. Eieren, Groote aanvoer, handel redelijk, pee 100 stuks f 55.50. Veemarkt. Vette varkens weinig aanvoer, handel vlug *4244 -ot. per half Kg.; magere varkens red. aanvoer, handel flauw 4565 et per half Kg.; magere biggen groote aanvoer» handel stug f 2536 por stuk; lammeren groote aanvoer, handed flauw f 1826; nuch- lere kalveren red. aanvoer, handed vlug f 12—24. HOOFDDORP. 3 Mei. Tarwe, oude, 14.25 A f 14.75. Tarwe, nieuwe, 12.25 A 13.25. Rogge, 10 A 10.50. Gerst Chevallier 10.50 a 11.25. Wintergerst, 9.25 A 9.75. Haver 14.25 5 12. Witte Duiveboonen 19 4 21. Groene erwten 18 20.50. Geel mosterd 28 a 31. Blauwmaanzaad 37 A 42. Kanariezaad 15 A 17.75. Prijzen per 100 K.G. 14. „Een vriend uit zijn jeugd, dien hij toeval lig hier in California tegenkwam," antwoord de Mts. Hetson. „Han, het is zeer raadzaam dien man hij hem te brengen .Weet u waar hij te vinden is?" „Hij woonde, voor zoover ik weet, in Par ker House; hij scheen er althans zeer bekend te zijn; want niettegenstaande daar alles be set was, bezorgde hij er ons toch logies; maar ik moet zeggen dat zijn uilzichi niet bijzon- der gunslig is. Ik, ja ik kan mij vergissen, Wiaar ik geloof niét dat hij te vei trouwen is." „Beste Mrs. Hetson," zeide de arts schouder ophalend, terwijl hij den arm san den pa tiënt weder liet rusten. „Na hetgeen ik totnu- to« van dit land gezien heb, schijnt het mij toe, dm men hier niet naar het uiterlijk dc heden beoovdeelen moet. In alle geval wil ik dien man in Parker House opzoeken, en in dien we van zijn aanwezigheid kunnen partij trekken tot beterschap van den pa'iënt, breng W®1. hier. Vindt u dat goed?" „Ik vind alles goed wat u oordedt. dokter," •eide de yrouw. „Zoowel aan boord als bier hebt gij u zoo barmhartig en edel betoond, dat ik „Goede, beste mevrouw," antwoordde de oude beer, met een glimlach haar hulde af wijzend, „ik wensebte dat ik werkelijk iets voor u doen kón; spaar uw compliment." „En wat zal ik nu met den zieke doen? Den ge heel en nacht alleen, zonder hulp, zondor bijstand „U móógt ook niet alleen blijven," zeide de dokter, „men kan niet weten wat gebeurt. Ik •heb er dan ook al aan gedacht, u een vrouw te sturen; dezelfde die de reis met ons heeft meêgemaakt: mevrouw Siebert En daar zij slcbls een paar huizen hiervandaan woont en haar kinderen onder toezicht van een reis genoot staan, zal zij wel niet weigeren. Ik ben haar op reis vaak van dienst geweest, en bad het geluk haar jongste kind van een nogal ernstige ziekte te genezen. Mijn Engel sche collega zal u intusschen waarschijnlijk iets kalmeerends voor uw man brengen; want een bepaald afdoend middel kunnen we niet geven zoolang we den aard der ziek te niet nauwkeurig hebben leeren kennen. Maar over een uur kom ik terug, met wat medicamenten en, naar ik hoop, met me vrouw Siebert." Het werd avond Parker House, nu de tent dan, was weer vol leven en licht Van het uit ruwe planken opgetrokken orkest ruischte weder opwekkende muziek en rond om de met groen laken bedekte tafels schaar den ziclj weder de spelers. Uit nieuwsgierig heid waren er reeds vele vreemdelingen ge komen; in een paar uur tijds immers was Parker House tot den grond toe afgebrand en als een p'henix uit zijn assche herrezen. De concurrente speelholen waren niet zoo geluk kig, de eigenaar van Parker House bad •geld, geld in ruime mate om door dadelijken weder-epbouw de ramp te boven te komen. Natuurlijk kwamen er de iui om te spelen. Waarmee anders zouden zij den langen avor.d verdrijven? Wie maar kon, maakte dat bij een plaats had. Ook de eetzaal was, zij 't dan eenvoudig van zeildoek, in orde, genoeg al dat de spe lers, in plaats van elders hun tijd te verliezen, hier ten spoedigste den inwenddgen niensch konden versterken, om wéér ten spoedigste naar de speelzaal terug te keeren. De cham pagne vlooide er rijkelijk; vijf dollar de flesoh was voor den ondernemer een aardige tege moetkoming bij de geringe prijzen die voor het eten werden gerekend. De kelitner Eimil was, evenals ieder, den ganschen dag in de weer geweest. Eerst nu, nu het aantal eellustigen wat begon te stin ken, kon hij aan zijn eigen maag denken, koos zich een tafeltje, bediende zich zelf en at kalmpjes naar hartelust, niettemin toch lettende op den ingang, teneinde dadelijk, in dien plotseling veel gasten tegelijk zouden komen, voor hen plaats te maken. Daar werd het zeildoek op zij getrokken, en een bekend gezicht, dokter Rasoher, deed hem van zijn stoel opspringen» „Hallo, dokter, hoe gaat het u? Hebt a bij den brand veel van uw goed verloren?" „Blijf stil zitten, baron, en eet ze met smaak," zeide de oude dokter. „Als u me maar niet weer „baron" gaat. noemen!" zeide Emil met een glimlach, terwijl hij mes en vork weder ter hand nam. „U zult mij toestemmen dat titel en ambt hier niet best bij elkaar passen, tenminste naar onze oud-Europeesche 'begrippen. Noem mij dus eenvoudig Emil. Ontmoeten we elkaar weder eens, wal ik hoop, in ons eigen land, noeiy. mij dan hoe gij wilt" „Als u 't dan volstrekt wilt n „Nu, zeg dokter, is er veel van u verbrand? „Goddank, neen. De toestellen enzoovoort voor mijn verzamelingen waren gelukkig nog aan boord. Alleen mijn medicijnkist en wat linnengoed had ik aan land en dait alles heb ik gered." „Dat doet me innig genoegen, zeide Emil. „Nu echter ben ik kiaar met eten en vraag ik u wat er van uw dienst is. U wilt tocli ze ker wat eten? Geen complimenten, ik hoop dat we elkander verstaan." De oude heer lachte. „U moet het een volbloed Duitscher nie^ euvel duiden," zeide hij, „dat hij zijn oude ideeën niet zoo maax ineens kan afleggen. Emil zeg ik hel zóó goed? ik zal je strakjes wat bestellen, want ik ben nog zoo goed als nuchter. Maar eerst wou ik je een informatie vragen omtrent een man die in Parker. House heeft gewoond, er althans vóór den brand druk heeft gefrequenteerd» SifUy moet hij heeten." „Siftly?" zeide de kellner met verbazing. „Wat hebt u met dien man uit te staan?" „Kent u hein?" „Of ik hem kent Hij behoort tot dat eBen- dige gilde van Amerikaansche spelers, die nu reeds de vloek van het land zijn geworden. Over het geheel met zekeren graad van be schaving maar een gelaat waarin al het kwaad van de wereld met duidelijke trekken gegrift is, in staat tot alles wat hem nader kan brengen tot zijn doel: goud, zoo is hij aan deze kust aangeland, en hij zal die stellig als een rijk man willen verlaten, al zou hij daartoe moeten moorden en plunderen." „U schildert wel met schelle kleuren." „Ik schilder u niet louter dien eenen," ver zekerde de jonge man, „maar helaas een ge- heoie klasse van zulke menschen, van wie Siftly de representant het type mag heeten. Indien u dus mijn raad en ervaring van Ca- lifomië wilt aannemen, laat u dan met dien man in geen enlkel gieval in, waar gij een eerlijk man meent noodig te hebben." „Ervaring," herhaalde de oude arts met een goedmoedig lachje, „hoe lang bent u dan eigenlijk al in Califomië?" „Drie maanden, u dient echter te welen dat ons jaar slechts één maand heeft, of dat de gebeurtenissen van een geheel jaar zich hier in één maand afspelen. Wij leven liier ontzet tend snel, en zelfs de renten van kapitalen worden hier niet, zooals ia andere lauden, naar jaren, maar naar maanden gerekend. Vermogens worden hier in maanden, zelfs in weken gewonnen, en vaak in dagen of uren verloren. Wie eens vijf jaar in dit land heeft doorgebracht, mag gelden als vergrijsd in er varing." „Het kan zijn, doit u gelijk hebt," gaf de oude arts toe. „Ten minste wat ik hier al in! die vier-en-twintig uur heb ondervonden en gezien, bevestigt volkomen uwe woorden. Ik zelf heb echter met dien mijnheer Siftly niets anders te doen dan dat een van mijn rcisge- Dooten, die ernstig ziek ligt, naar hem ver langt. Is bet echter werkelijk zoodanig perso nage, als door u besahreven werd, dan zal ik waarschijnlijk geen aanleiding vinden hem lost te veroorzaken, maar ik zou hem toch well willen zjen. Is hij hier in de tenit?" „Zeker; want de speeltafels zijn het element waarin hij leeft. Hij kan even zoomin buiten 'het groene loken en de kaarten, aks de vis- schen buiten het water. Trouwens hij komt hier ook eten, want hij is bij o<ns geabonneerd en hoeft vooruit betaald. Zoo u dus nog even wilt wachten, kunt u hem met welgevallen gadeslaan. Anders ga ik met n in de speet ten! en viscih 'hem daar op; het is echter wel wat druk."- „Ik heb nog wel wat tijd," zeide de dokter, en daar ik toch wat gebruiken moet, kan ik het eene met het andere verginden. Wees du* zoo goed Eoiil, iets me te hesteilen." (Wordt vervolgd.^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5