Brieven uit Borneo. DE 10ets 3IGAAR 0 1. v. RÜITEN, Hoofdstr. 73 BINNENLANDSCH HIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. GEMENGD NSE8WS, S fOÜfif ¥MRÏLI JftEN. RECHTSZAKEN. *é£e~$T@®ardèe zoe&Omii (/vinden onder hei merk Verkrijgbaar te Hillegom Sigaren- en Cigaretternnagazïjf VIRIBUS AUDAX INGEZONDEN. LEOLA'S ERFENIS Gisteren ontving ik een brief van de| Een huis van Tagas. Even den weg vragen, -Hoofdredactie met 'n ingesloten muntbillet- doch de baas van 't zaakie had juist kom- ie, mij gegeven door een lid van den vrouwen- kommers geplukt en vrijgevig bood hij ons bond. Mijn besten dank en aan die dame aan te eten zooveel we wilden. Mijn mannen en aan de redactie die het zoo welwillend mij en twee jongens wachten op geen tweede opgestuurd heeft. Dat is 'n goed werk dat j aanbod doch zochten de grootste komkom navolging verdient IVoorbeelden trekken 1.mers uit, die direct verorberd werden. Ik heb 't Is al zoolang geleden dat ik Haarlem ver iiet en Borneo mijn vaderland werd, dat ik glad vergeten ben wat er zooal voorvalt. Een „Nieuwe Haarlemsche" zoo onderhand Jicht me weer in en ik weet dat al wat Roomsch is bloeit 1 De Vrouwenbond ook, moet ook met goedgeefsche dames Ik zou nu wel over den Borneoschcn Vrou wenbond mogen schrijven, doch dat gaat niet, omdat er hier geen bond is. Om over het vrouwenvraagstuk te schrijven gaat niet zoo voor de vuist weg. Een paar van mijn brieven waren toch over Doesoensche en Dyaksche dames, en als ik 'ns Europeesche vacantie krijg kom ik, op verzoek, wel 'ns 'n lezing houden over „dc Vrouw in Borneo". Afgesproken 1 De» laatste paar \yeken heb ik op z'n minst 250 K. M. gesjouwd, alles op de pootjes. Gisteren pas thuisgekomen van 'n 5 dagen beenen. Vandaag Vrijdag en vastendag. Maan dagmorgen ga ik weer opstap, de zon te ge- moet, en dan is het al de goede week. 1923 loopt alweer hard naar het einde. Een paar weken geleden ben ik op stap liever geen buikpijn 1 Komkommer in 't zuur is lekker frisch, doch rauwe komkommer zoo van het veld was tè veel voor mij, ik durfde er niet aan. Weer op stap en eindelijk zagen we op een heuvel het huis van den burgemees ter van Dirian en omstreken. Daar zouden we overnachten, 't Werd tijd want hst was al half vijf. Een bad, een ander pakje en ik strekte mijn stijve onderdanen languit op m'n mat en begon te brevieren, want ik moest van het daglicht gebruik maken. Eten kooken en eten 1 De lui waren erg vriendelijk, 't gebeurt alle dagen niet dat 'n witte man komt en ik had veel bekijks. Kinderen waren bang en dachten zeker dat ik de boeman was. Praten en praten, doch ik lag languit want ik zou om vier uur mijn jongens wekken om te kooken, doch het was bijna vijf toen ik zelf wakker werd. Een groot gedeelte van mijn brevier bad ik bij het takkevuurtje, waarboven de rijst te koken stond. Om zeven uur waren we weer in de rivier 11 Anderhalf uur over steenen en steenen en we stonden voor de reuzen Papar 1 Ik had haar gezien bij haar oorsprong, geweest voor 5 dagen. Magnifiek 1 's Morgens en ook ver beneden, doch nu 1 Een 40 meter voor de zon den hemel verlichtte gingen we op weg. De kleine Putatan rivier langs. Tot kwart over tienen gebaand en zeker 'n vijftig maal door de rivier, soms alleen over steken, soms weer door het water als er langs 'den kant geen pad zelfs was want rotsen, kaal en glad gingen bijna loodrecht naar bo ven. Waar de rivier van het Noorden komt en tegen een bergplat loopt en naar het westen zwenkt zaten we neer omde onderdaantjes wat breed en wat 'n water 1 Eenige oogenblikken stond ik stil te kijken. Dat Papar in haar boven loop Jacques Perk kwam voor me staan en zong: „Uit stronk en struik en warrelklomp van steenen Stort de kristallen vliet zich bruisend neer En wordt tot sneeuw en schuim en buldert henen En kust de lisch die wiegelt heen en weer." Ik heb meerdere malen bergstroomen ge- te doen rusten. We zaten op groote steenen zien, doch ik „Stond te kijken" en genoot. waar tegen het voorthollende water spetterde Prachtig Maar dan ook gevaarlijk! Twee en we dronken van het lekker koude water dagen hebben we gesjouwd door en langs die zooveel, dat het de dorst „onder den knie sterk stroomende rivier, hield, want de eerste paar uur hadden we j Voor twee dagen over een warrelklomp geen kans meer om te drinken. Dorstigen van steenen 1 't Was geen wonder dat mijn laven is n werk van barmhartigheid al Na schoenzolen allebei afscheid namen van de dat goede werk smaakte de pijp tweemaal zoo bovenschoenen, die van canvas waren. Ik kan j veel, doch om hier Op bloote baanders te loo- Dan klimmen, klimmen, langs klein pen was me te gewaagd 1 Met 'n paar lianen paadje, steun vindend op steen of wortel.,bond ik de zooien weer onder m'n pootjes en je zelf ophijschend hier en daar, steeds maar wipte, gelijk 'n gèms, van steen tot steen, tiaar boven 1 Even uitblazen mijn hart pomp-De lianen moesten er natuurlijk stijf om, te als de Leeghwater 1 Naar boven 1 Reuzen met het allernatuurlijkste gevolg dat ze het boomen rijzen rondom ons, ook kleinere vel van mijn voeten wreven 't Deed pijn 1 boomen, maar geen struiken of lage gewas-Vooral de volgende dagen, als ik 's morgens een. 1 mijn zoogenaamde schoenen weer aanknoop- Fijn hier want de zon stond nog aan den te. Doch het moest. Waar we dien nacht ver anderen kanten was nog niet zichtbaar. We bleven hoorde ik van 'n grootvader, die zijn zóó hoog dat tusschen de stammen en altijd daar gewoond had, dat nog nooi^ zoover takken door, over de reuzeboomen beneden hij wist, een Europeaan daar geweest was. v.e ver veeg de glinsterende zee zien in dan- Best mogelijk, niemand gaat daar voor zijn senile prismatische kleuren. Mijn haren wa- plezier heen, over bijna onoverkomelijke ren niet lang genoeg om mijn poëtische ge- rotsen en hier en daar door bijna ondoordring- voelens te luchten 1 Maar weer naar boven baar kreupelhout. Boven ofschoon 1400 meter hoog is het uit- Twee dagen Twee moeizame dagen, doch zicht beperkt, 't Is bosch en oerwoud. Nog een geluk, dat er water genoeg was, te veel een half uurtje over den bergrug en we gaan dikwijls als men tot z'n nek er door sjouwde 1 naar beneden. Dalen gaat gauwer maar is ook Ik zou graag tioorgeloopen zijn naar Papar- gevaarlijker dan klimmen. Een bron, het aller- missie, doch die was nog 2 dag verder, en 't eerste begin van de Karongan, zijrivier van de was al Woensdagavond. Zondag moest ik Papar. Even verder waar groote rotsklompen weer thuis zijn. Daarom zouden we van hier kris en kras liggen waarlangs het water zich de bergen rechtsch, oversteken naar Don keen weg spatte, aten we. Min of meer in de gom. zon en moeten dus, onzen zonnehelm ophou- Den volgenden morgen moesten we klim- den. De koude rijst met een stuk gezouten men 4500 voet hoog Een prachtig gezicht visch is spoedig naar binnen gespoeld met over de Paparvallei. Uren en uren aan een groote slokken koud water. Een pijp wordt stuk, klimmen. Daar zijn Hollandsche poOt- weer opgestoken, nog even rusten en we stap- jes niet aan gewoon, 's Middags tegen vieren pen weer op. kwamen we te Dongom, waar een van onze Langs en door dit riviertje, dan een flinker Christenen me goed onthaalde. De vetste kip heuvel op en weer af een beek buldert over werd gauw gekeeld!! Een drukke avond, steenen, nog een heuvel en er is geen pad met vele bezoekers 1 meer te bekennen. Mijn Tagas die den weg Volgenden^ dag_ het laatste stukje, doch wist, was even te vroeg denjheuveljbeklommen en afgedaald 1 Goeie genaaie is dat loopen Bukken, kruipen, ruggelings door takken en blaren etc. De eenigste „mop" die ik toen hoorde was Juist waren we op 'n varkenspad nu zijn we op 'n muizenpaadje, waar alleen mieren kunnen gaan. Dat was 'n Doesoensche ui I Een klein half uurtje zoo en dan weer een riviertje 1. vastendag 1 's Middags twee uur was ik thuis en kon ik mijn voeten verbinden. Moe maar gezond, 't Is het waard, we hadden weer 'n nieuw stuk Borneo gezien 1 t. t. J. STAAL. Pr. Miss. Inabo ng. Feest van den Patroon van Ierland. 17 Maart 1923. JAARVERGADERING VAN HET DIOC. COMITÉ VAN DE K. S. A. Woensdagmiddag werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van het Dioc. comité voor de K. S. A. in het Bisdom Haar lem. De voorzitter, Mr. G. Kropman, con' stateerde in zijn openingswoord, dat het af- geloopen jaar weinig reden tot tevredenheid geeft. Er zijn echter verschillende oorzaken voor het weinig vruchtb'aar werk der K. S. A. aan te wijzen, waarvan de malaise niet de geringste is. Met leedwezen constateerde spr. dan dat er in dezen tijd waarin toch wel een en ander van de Katholieken verwacht wordt, er nog zoo weinig door de plaatselijke comité's der K. S. A. wordt gedaan. Aange legenheden als algemeene ontwikkeling (Volksuniversiteiten) en wijkverpleging (Wit- Gele Kruis) schijnen geheel aan de aandacht der comité's te ontsnappen. Spr. besloot met de hoop te uiten, aat hierin spoedig verandering moge komen. Besloten wordt hierna tot veriending van het volgende telegram aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Het Dioc. Comité voor de K. S. A. in het Bisdom Haarlem in jaarvergadering te Am sterdam bijeen herdenkt dankbaar de stich ting van Haarlem's Kathedraal en betuigt tl kinderlijke gehoorzaamheid. Medegedeeld werd dat van de 70 aangeslo ten plaatselijke comité's er 15 op deze verga dering vertegenwoordigd waren en van de 6 aangesloten diocesane vereenigingen 2. Hierna bracht de heer Grobben het jaar verslag uit loopende over den tijd van 1918 tot heden. De verslaggever constateerde, dat de groote toenam^ van het aantal plaatselijke comité's in het jaar 1918 in hoofdzaak slechts een numerieke aanwinst is geweest. Het heer- schende onvoldoende begrip omtrent het geen de K.S.A. wil heeft haar werk in ern stige mate belemmerd. Toch kon het jaarver' slag van gestadig werken melding maken. De hoop werd uitgesproken, dat de resul taten der tot stand gebrachte reorganisatie piet zouden uitblijven. Het jaarverslag van den secretaris werd on der applaus goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Ant. G. M. Angenent, ontlee- nen we, dat de ontvangsten in 1922 bedroe gen f 527, de uitgaven f 462, zoodat er een ba tig saldo is van f 65. Het bedrag der bezittin gen bedraagt f1972. De heer Angenent werd als bestuurslid herkozen. Vfcorts moesten twee leden aan het bestuur worden toegevoegd te kiezen uit een voordracht ingediend door den Dioc. R.K. Vrouwenbond. De vergadering benoemde hieruit tot be stuursleden de dames Post te Delft en Bon- pike te Amsterdam. Hierna werd de algemeene klacht geuit over weinige medewerking der plaatselijke comi té's met het Dioc. Comité vooral de afdracht der contributies door de plaatselijke comité's liet alles te wenschen over. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard werd ae vergadering gesloten met een opwekking van den voorzitter aan de comité's om inderdaad comité's van actie te Min. TAXATIE GEBOUWEN VAN CAFÉ HOUDERS. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de personeele belas ting, verklaarde de minister van Financiën in antwoord op een desbetreffende vraag, dat een nieuwe taxatie van gebouwen der café houders door hem overwogen zal worden. WETSONTWERP RIJKSKINDER FONDS. Het wetsontwerp betreffende het Rijks kinderfonds is gereed. Het zal door den mi nister worden ingediend, zoodra het in de Kamer kans van slagen heeft. GEEN INLICHTINGEN OMTRENT DE CATEGORIEËN. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat het niet geoorloofd is om bij het desgevraagd verstrekken van inlichtingen omtrent perso neel, wanneer dit naar burgerbetrekkingen solliciteert, melding te maken van de categorie waarin belanghebbenden, ingevolge de rang schikkingsregeling zijn ingedeeld. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Een comité in Italië. Te Rome heeft zich op initiatief van de11 Ned. gezant aldaar, mr. dr. J. H. v. Royen een comité gevormd voor Italië om ook daar te lande giften in te zamelen voor het Na tionaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin, Eere-leden van het comité zijn mr. dr. J. H. van Royen H. M. gezant bij Z. M. den koning van Italië en jnr mr. O. F. M. van Nispen tot Sevenaer, H. M. gezant bij den H. Stoel, mr. C. Fledderus, consul-generaal der Nederlanden te Rome voorzitter Mgr. Dr. A. H. Hensen, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome Marcel de Jongh., ingenieur Mgr. Dr. B. J. Eras, pro curator der Nederlandsche Bisschoppen te Rome., Pater F. Huisman, vertegenwoordi ger van het Algemeen Nederlandsch Ver bond te Rome, secretaris. Dr. D. Penning- ton de Jongh, bankdirecteur, penningmeester DE „BEZUINIGING" BIJ HET UNIVERSI TAIR ONDERWIJS. In „Studiën en Schetsen", Nr. 11, Mei 1923,3 schrijft mr. D. P, D. Fabius: „De 22ste professor. In de vorige maand is op voordracht van den Minister van On derwijs enz. benoemd de 22ste, uit 's Rijks kas bezoldigde professor in de theologie (16 hoogleeraren aan de Rijksuniversiteiten, 6 aangesteld van wege het Ned. Herv. Kerk genootschap) voor ongeveer 200 studenten." VOOR LIEFHEBBERS VAN TUINIE REN. De volgende practische wenjcen voor lief hebbers van tuinieren ontleenen wij aan het ■weekblad „Floralia WINTERWORTELEN. Wanneer we a.s. winter hutspot willen eten moeten we behalve uien, die reeds gezaaid en ook al opgekomen zijn, ook 'wortelen tchn. In Mei kunnen de winterwortels gezaaid worden en daar ze vrij ruim moeten staan, om flinke wortels te oogsten,is derijen cultuur ook hier aan te bevelen. Breed uitgezaaid, is een lood zaad op 10 vierk. M. voldoende. Op rijen geteeld, geven we die 20c.M. afstand en op de rij 5 c.M. De voortjes mogen niet te diep gemaakt worden en stevig aandrukken na 't zaaien is noodig. Het zaad komt daar door beter in aanraking met de aarde. Een zeer goede soort is de Berlicummer stomp- puntige. AARDBEIEN IN KOUDE BAKKEN. Tusschen de laatste aardbeien uit de koude bakken en de eerste van buiten is dikwijls een hiaat. Om dit te voorkomen, nemen we het glas van een bak af, zoodra ze grooten- deels zijn uitgebloeid. Met een rietmat kan dan nog gedekt worden als de nachten te koud zijn. De pluk valt dan juist voordat die van den open grond begint en in de bakken minder wordt. BOONEN. De eerste boonen kunnen nu wel gelegd worden. Een late nachtvorst kan ze nog wel kwaad doen, doch dat moet gewaagd worden. Stamboonen dragen vlugger dan de klim mende soorten en daarom leggen we die soorten het eerst en liefst op beschutte plaat sen. Er zijn princesseboontjes met donkere zaden die sterker zijn dan de gewone en daarom het best vroeg gelegd kunnen wor den. De chocolade-bruine of rotjes is zoo een. 't Is tevens een beste boon voor droog gebruik. Onder glas zaaien en uitplanten gaat zeer goed. Vervroegt de oogst. Bij scherp weer kan dan zeer geschikt gebruik gemaakt wor den van bloempotten. Midden op den dag zetten we een pot over de plantjes, om ver drogen te voorkomen en 's avonds gaan ze er weer over als er nachtvorst dreigt. Met een bed vroege boonen is dit best te doen en het loont de moeite als het weer tegenwerkt. CHRYSANTHEMUMS. De Chrysanthemums vragen nu onze aandacht. Er zullen er vele zijn, die een grootere pot verlangen. De vroegst gestekte (October) zullen al reeds in een pot van 12 c.M. diameter staan, maar ook deze blijkt nu weer te klein. Voor het verpotten gebruiken we nu zeer stevigen grond, b.v. 1 deel klei grond, 1 deel verteerden stalmest, wat roet en zand. Later gestekte staan nog in een stekpotje en verlangen naar meer voedsel. Voor deze nemen we de compost minder zwaar, b.v. 1 deel kleigrond, 1 deel verteerden stalmest, 1 deel bladaarde en 1 deel zand. We zorgen er voor, dat tijdig genepen wordt. Deze kopjes kunnen nog zeer goed gestekt worden; wel kunnen we daar geen grootte planten van verwachten, maar voor 't kweeken van kleine planten en eenpoters gaart het best. VROEGE ANDIJVIE. Tegen 't laatst van April begin Mei kan andijvie in den vollen g ond gezaaid worden. Niet te veel nog, want ze schiet nog gemak kelijk door. We zaaien ruim en waar ze te dicht staan moet gedund worden. Die plan ten kunnen elders gezet worden en daar ze spoedig oogstbaar zijn, kunnen ze als tus- schengewas dienst doen, bijv. tusschen late boonen. BUITEN ZAAIEN. Wie geen beschikking heeft over kas of bak, moet met zaaien wachten, tot de na tuur het toelaat het buiten te doen, We kunnen nu een begin maken met zaaien, waarvoor de yolgende soorten ia aanmerking komen Papavers in soorten, Goudbloemen, Zonnebloemen, Asters,Cal- liopsis, Nigella, Tropaeolum, Clarkia, Go- detia, Reseda, Afri kaantjes, Gentaurea, Del phinium, Lathyrus enz. De grond waarin gezaaid wordt, moet goed los en fijngemaakt zijn, tevens zoo noo dig bemest. Voor we tot zaaien overgaan, overtuigen we ons of de aarde voldoende vochtig is, wat op hooge gronden veelal niet het geval is. Bij voorkeur zaaien we op rijen. Zoo mogelijk beschermen we het gezaaide bij scherp drogend weer, gieten is dan minder n°We8'merken op, dat Clarkia, Reseda, Pa paver e. a. zich niet gemakkelijk latan ver planten, deze worden dus direct ter plaatse gezaaid. Andere kan men later desgewenscht met een kluitje opnemen en elders planten. BLADLUIZEN. Met het zonnige weer van Maart en de eerste week van April is er in onze overwin terde planten weer frisch leven begonnen. Maar gelijken tred met die ontwikkeling houdt ook die van het ongediert, in de eerste plaats van de bladluizen, schrijft „Onze Tuinen". Ik houd dat kleine gespuis regelmatig in de gaten, Zegt de schrijver, maar toch ge beurt het me, dat ik tot mijn verrassing op een af onder plantje een prachtkolome ontdek. Zoo heb ik een paar mooie potten met Dar- wintulpen staan, op het punt van bloeien. Daarbij zijn een paar kleine nevenbolletjes, die naast de bloeiende bol met een spoedig groen blaadje opschieten. Op die waardelooze blaadjes had ik geen acht geslagen, en daar bleken er zoowaar eenige stijf vol te zitten. Met een vlijmscherp mes heb ik die blaadjes afgesneden en uiterst voorzichtig op een oude krant gelegd, voorbereiding tot een autodafé in de vulkachel. En ondanks alle voorzorg was dat hier ook reeds geschied. Twee dagen later vond ik ze Ze waren bij de stengels der andere tulpen op geklommen en daar hadden ze zich weer ge moedelijk vastgezogen en terwijl ze zicnzeit volzogen met de levenssappen der plant, hadden ze zich weer omringd door een veel belovend kransje nakomelingsschap Waar die bladluizen zoo opeens vandaan komen Vermoedelijk zijn er den heelen win ter doorjenkele weerstand krachtige exempla ren geweest, die er in slaagden het geslacht in stand te houden. In de vrije natuur ge schiedt de overwintering gewoonlijk door eieren, die men als vrij groote, helder zwart glanzende korreltjes op de takken van allerlei planten kan vinden. Met de 5 k 7 carbolineum-lopossmg in Januari of Februari worden die gedood. Maar binnenshuis kunnen we dat probate middel niet toepassen en zoeken we naar wat anders. Op mijn stekken van dubbelbloemige O. I. kers, Kamerklimop, Margrieten, Begonia Semperflorens, enz. strooi ik wat stoffijn tabakszand en blijf daarmee gewoonlijk gemakkelijk baas van den toestand. Anders kan men gebruik maken van Phytophiline, X L. All, tabakswater, enz. Sterk verluisde potplanten doopt men met den heelen kroon in een kuip met een of ander insecticide. Men moet hierbij zorg dragen, dat het water, dat voor de oplossing wordt gebezigd, niet kouder is dan de omgeving. Ik kijk intusschen dagelijks uit, of er onder de volwassen bladluizen niet enkele zijn, die abnormaal dik en abnormaal van kleur zijn. Dan weetik, dat mijn vriendjes op het oorlogspad zijn miniatuur-sluipwespjes, die weldra het werk zullen overnemen en meestal goed ook. EEN VREESELIJKE DOOD. Aneta meldt aan het Bat. Nbl. De in Soerabajasche kunstkringen bekende Brit- sche stadgenoot de heer van Breda is den 30sten Maart te Parangtretes aan de Zuidkust bij het baden door een zeemonster gegrepen en doodelijk gewond. Hij werd te Djokja begraven. Van vrienden van wijlen den heer van Breda ontving het Soer. Hbl. de volgende bizonderheden omtrent diens tragisch einde Het gezelschap, waartoe de heer Breda behoorde, bestond uit 2 dames en 4 heeren. Zij namen op Goeden Vrijdag tegen half vijf 's namiddags een zeebad te Parang Tritis, ten zuiden van Jogja, op een plaats in de onmiddellijke nabijheid van de kust, v/aar nergens meer dan vier voet water stond. Plotseling hoorde men den heer Van Breda om hulp roepen; waarop zijn vrienden zich tot hem spoedden en trachtten hem naar het land te trekken. Zulks kon slechts met de grootste inspanning geschieden, daar het zeemonster, dat bleek hem gegrepen te hebben, zijn prooi niet wilde loslaten. Bij deze worsteling reeds bleek, dat de heer Van Breda vreeselijke verwondingen had gekre gen. Eenige oogenblikken na zijn bevrijding blies hij door verbloeding den laatsten adem uit. Uit den omvang en den aard der wonden in zijn linkerzijde en dijbeen, kon met zeker heid worden opgemaakt, dat hij zijn bewust zijn reeds onmiddellijk moet hebben verlo ren. De vraag welk soort zeemonster zijn dood veroorzaakt heeft, zal wel nooit met zekerheid kunnen worden opgelost, daar het zich niet liet zien, alleen kan met zeker heid worden vastgesteld, dat het uithoudings vermogen, het gewicht en de kracht had om de gezamenlijke krachtsinspanning van zes personen eenigen tijd te weerstaan. Sommigen beweren, dat het een haai is geweest, doch, zij die bij het gebeurde tegenwoordig waren hebben veeleer reden om aan te nemen dat men hier met een reuzenrog heeft te doen gehad. EEN TRAGI-CQMEDIE. Het is gebeurd dezer dagen in een onzer volkrijke buurten, vertelt het Utr. Dagblad. Daar leefden een man en een vrouw als kat en hond, en, zooals dat meer gaat, het geval had de volle belangstelling van de buurt bewoners, speciaal van het vrouwelijk deel, dat er in zag een onuitputtelijke bron voor allerlei praatjes aan de deur en over de schut ting. En het spreekt natuurlijk ook vanzelf, dat de sympathie der buurvrouwen geheel was aan den kant van de vrouw. En naarmate de sympathie voor haar groeide, steeg ook de verontwaardiging van de vox populi tegenover hem. Dat bereikte het hoogtepunt, toen de buurt vernam, dat de man de vrouw met een gloeiende pook de oogen had uit willen steken. De buurt heeft gerild van verontwaardiging en van sympathie. Maar ook dat rillen nam ziender- oogen af, toen de bron geen nieuwe stof opwelde. Totdat de getergde vrouw een kloek be sluit nam, en op een goeden morgen haar boeltje pakte, en naar het ouderlijk huis repatrieerde. De buurt gaf haar schoon gelijk. En rilde weer van sympathie. Maar om 12 uur kwam de man thuis, en ziet, hij werd opgewacht voor z'n huis door gezegde vrouwelijke buurtgenooten, die hem met dreigend gemor ontvingen, en thans weer rilden van verontwaardiging. De man kreeg verm^dens, zag dat z'n vrouw de plaat had gepoetst, pakte toen zijn boeltje, en wielde heen, uitgeleide gedaan door de zelfde garde d'honneur die hem had opge wacht, onder luid gejuich en de noodige schimpscheuten. Men heeft noch man noch vrouw meer terug gezien. En men zegt, dat de buurt ten leste nog eens gerild heeft, ditmaal van voldoening. GEMERKTE HUIZEN. t We lezen in de Tel t Het feit doet zich de laatste dagen voor, dat op de gevels van verschillende huizen in Amsterdam witte kruisjes voorkomen. Deze Zijn steeds te vinden naast de voordeur of naast de stoep. Zij zijn klein en beslaan niet meer oppervlakte dan de dikte van één steen. De hoogte waarop zij zijn aangebracht, varieert, maar is doorgaans te ver van den grond om het vermoeden te wettigen, dat men hier met een straatjongensstreek te doen heeft. Bovendien valt duidelijk te be speuren, dat het een vaste hand is geweest, die de merkteekens aanbracht. De strepen van het kruis zijn recht en dik en vertoonen niet dat onafgewerkte en haastige van de strepen, waarmede de Amsterdamsche straat jeugd de gevels van de huizen pleegt te ver sieren. Daarenboven liggen de gemerkte huizen te ver uiteen. De eerste serie zagen we aan de oneven Zijde op de Keizersgracht tusschen den Am- stel en de Utrechtschestraat. Uit de helder- heidlvan de krijtstrepen viel af te leiden, dat ze er zeer onlangs op waren gezet. Bijna alle kruisjes waren aldus Slechts een paar waren van x model. Een meer nauwkeurige beschouwing deed zien dat een dik stuk vet krijt gebruikt was. In de van Baerlestraat tegenover de Rijks postspaarbank vonden we twee huizen ge merkt terwijl we op den Willemsparkweg tusschen Alexander Boersstraat en Jacob Obrechtstraat een derde serie, die zeer uitge breid was, aantroffen. De gemerkte huizen baren Zoowel op de even, als op de oneven Zijde te vinden. Ook in de P. C. Hoofdstraat nabij de Van Baerlestraat namen we de tee kens waar. Bij uitzondering was het, dat hier evenals op de Keizersgracht, het decimaal-teeken was aangebracht. Eén maal zagen we een blauw kruis. Onder de gemerkte huizen waren die van advocaten, notarissen, doctoren en personen zonder beroep ook was een kantoorgebouw, een wasscherij, een kapperswinkel en het huis van een hoteldirecteur gemerkt. Ons onderzoek wees uit, dat nóch de post» nóch nachtwakers, nóch melkbezorgers of eenige andere categorie die er belang bij zou hebben een huis te merken, hier de hand in het spel kon hebben gehad. Indien zulks het geval waré geweest zouden de teekens zeer zeker voorkomen op wegen als Stadhouderskade, Ceintuurbaan, Weesper- zijde, Sarphatistraat, Weteringschans of Marnixstraat. Omdat iedere melkslijter, be wakingsmaatschappij, glazenwasscher enz. allicht in zoo'n lange straat wel een klant heeft. De politie kon, evenmin als de bewo ners, waarvan wé'er verschillende bezochten, uitkomst geven. Een onzer bekenden achtte het niet onmogelijk, dat de huizen van leden der Burgerwacht van het onderscheidingsteeken waren voorzien, daar vroeger deze perceelen wel eens met een zwart kruis waren gemerkt. Deze lezing klopt niet met de feiten, daar ons onderzoek uitwees, dat er onder de bedoelde woningen slechts een paar waren, die bewoond werden door leden der Burger wacht. Het meest aannemelijke is ons inziens, dat bedelaars deze teekens hebben geplaatst. Ver schillende bewoners die we spraken hadden natuurlijk bezoek van bedelaars gehad. Het is een feit, dat er een gebruik onder landloopers en bedelaars bestaat, de „gunsti ge" of „ongunstige" huizen te kenmerken. Er moet zelfs een speciale code bestaan. Zoodat we het voorloopig maar op de bede laars houden. Tenzij een onzer lezers een nog waarschijnlijker vermoeden weet oo te geven. ALKMAAR (W.I.M.) Amsterdam-Chili p. 2/5 Dungeness. ADONIS (K.N.S.M.) 1/5 v. Messina n. Palermo. ARIADNE (K.N.S.M.) 1/5 v. Oran n. Vene tië. AURORA (W.I.M.) 30/4 v. A'dam te Ham burg (verbetering). AMSTF 'ELLAND (H. Lloyd 1/5 v. R'dam n. Buenos Ayres. ALHENA (R.Z.A.-lijn) uitreis 1/5 te Mon- te-video. ALCYONE (R. Z. A.-lijn)thuisreis 30/4 v. Rio Janeiro. BOETON(NederL) 29/4 v. Batavia n. A'dam. BORNEO (Nederl.) uitreis 28/4 te Sabang. BURGERDIJK. (H.A.L.) 2/5 v. Baltimore te Rotterdam. BERENICE (K.N.S.M.) 1/5 v. Genua n. Livorno. CERAM (Java-Bengalen) 30/4 v. Rangoon n. Java. DRECHTDIJK (H. A. L.) R'dam-Patific 1/5 op 450 mijl van Lizard. DEUCALION (Oceaan) Japan-R'dam p. 1/5 Perim. DELFT (W.I.M.) 1/5 v. Londen te Antwer pen. DIDO (K.N.S.M.) l/5v. Oporto te Bordeaux. GOENTOER (R. Lloyd) uitreis 1/5 v. Mar- sciils* HECTOR (K.N.S.M.) 1/5 v. Constantinopel n. Bourgas. HERMES (W.I.M.) 2/5 v. Hamb. te Amster dam. HEBE (N.N.S.M.) ValenciaA'dam p' 1/5 Peniche. IRIS[(K.N.S.M.) 1/5 v. Dantzig n. Hamburg. JOHAN DE WIT (Nederl.) 2/5 v. Batavia te Amsterdam. KLIPFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) uitreis 1/5 v. East London. LOMBOK (Nederl.) uitr. 1/5 van Southamp ton. MENTOR (Oceaan) Japan-R'dam 28/4 v. Hankow. MOERDIJK (H. A. L.) Padfic-R'dam 1/5 v. San Francisco. MENADO (H. O. Afr. lijn) 2/5 v. A'dam te Antwerpen NIJKERK (H. O. Afr.-lijn) 30/4 v. Beira n. Algoabaai. ORANIA (H. Lloyd) uitreis 1/5 te Santos. OMBILIN (Paket) 28/4 v. Colombo n. Rangoon. ORESTES (H.W.Afr.-ijn) 2/5 v. Hamburg te A.dam. POLLUX (K.N.S.M.) 1/5 v. Ibrail n. Constantinopel. RHEA (K.N.S.M.) Tunis-Cadix p. 1/5 Gi braltar. RIOUW (Nederl.) uitreis 28/ tte Sabang. RIETFONTEIN (H. Z.-Afr./ n) thuisreis p. 29/4 Dakar. (Verbetering). STENTOR (Oceaan) 1/5 v. Liverpool te Port Swettenham vertr., n. Soerabaya. SOMMELSDIJK (Br. Indië-ijn) uitreis 2/5 te Rangoon. STRABÖ (K.N.S.M.) A'dam-Bordeaux p. 2/5 La Conbre. TJIKANDI (H. Austr.-lijn) thuisreis 2/5 tc Alcxstidirë* VONDEL (Nederl.) uitreis 30/4 te Sabang. VOLENDAM (H.A.L.) 2/5 v. R'dam n. New York. ZEELANDIA (H. Lloyd) thuisreis 1/5 v. Santos. EEMLAND (H. Lloyd) uitreis 30/4 v. Lis sabon. EURYADES (Oceaan) Batavia-Amsterdam 2/5 v.m. 1.15 op 60 mijl Z.W. van N. Voorland. FLANDRIA (H. Lloyd) uitreis 1/5 v. Lis sabon. GORONTALO (R.-Lloyd) 1/5 v. Batavia te Soerabaja. GELRIA (H. Lloyd) thuisreis 1/5 v. Las Palmas. GROOTENDIJK (H.A.L.) New York— R'dam p. 2/3 Scilly. GROTIUS (Nederl.) thuisreis 2/5 te Suez. POELDIJK (R.Z.A. lijn) uitreis 30/4 te Bahia. RHEXENOR. (Oceaan) Hongkong-R'dam 2/5 n.m. 12.30 van Duinkerken. ROTTERDAM (H.A.L.) R'dam—New York p. 1/5 Cape Race. VECHTDIJK (Java-New-lijn) Soerabaya 1/5 v. Port Said. Het is noodig, dat de man voor geruimen tijd uit de maatschappij verdwijnt Eiseh: twee jaair gervaugeniissliraf. Beid. hield vol onschuldig te zijn. De verdediger mr. A. J. de Wolff wees ér in zijn pleidooi op, dlat bdkL den trommd bij de ipalittie in (handen heeft gehad, vóór <f foto's van de v-Ligera fdrukken genomen wt dien. Dat is een onachtzaamheid der politie, welke onderzocht dient te werden. Beikil. is tweemaal gewond dn dien oorlog. Pleiter vroeg vrijspraak en beikl.'s m-vrijheidstelling, subsi diair oen nadere instructie. Later uitspraak. DE MOORDAANSLAG TE VALKENS WAARD. Naar de Tel. verneemt, zal de strafzaak in hooger beroep tegen J. Kerssemakers uit Eindhoven, veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf in zake het opzienbarend drama te Woensel, op Maandag 28 Mei a.s. voor het Gerechtshof in Den Bosch borden behandeld Men deelt nog mede, dat telkens bij de verhooren, noodig voor het onderzoek in de aanhangige strafzaak, beklaagde Kersse makers alle schuld op mevrouw Desmet werpt. De houding van beklaagde Desmet is geheel anders. Deze beklaagde is in tegen* deel met Kerssemakers, bij ieder verhoor Zeer onder den indruk. POOLSCHE INBREKER EN DB JUFFROUW AAN HET RAAM, Dinsdag stond voos dc Amsterdamsche Rechtbanrt terecht de 35-jarige Poolsche 'koet sier Mendel Krzepdcki, beschuldigd van in braak Sn een synagoge in de Swammerdlam- straat aldaar, waar hij uit een koperen trom mel eenige offerbussen met geld zou gestoften hebben in dien avond van 38 Maart. Bdk'l., door middel van een tcflk onder vraagd:, ontkende. Hij hadi een Hoflaralschen jongen ontmoet, die hem vroeg dB bussen' vast te houden. Even later werd' hij gearresteerd. Het getuigenverhoor was voor dien rrfrn niet bijs'ter gunstig. In de Blasiusktraat tegen over de synagoge zat een juffrouw rit het mam te kijken. De®e zag een man verdacht op-en-neer loopen. Later kwam er een tweede bij. Zij zeide tot haar moeder, „'t is niet zui ver, daar." De mammen verdwenen jn de por tiek, waar de deur vatn de synagoge was. De juffrouw waarschuwde de politie. Twee agen ten kwamen, stelden een onderzoek in, dat zich blijkbaar slechts tot de portiek uitstrek te. De deur was gesloten'. Toen de politie weg was, (kwamen twee maminen uit het portiek, van wie elk een anderen kant uitging. De juffrouw volgde een hunner, en wees deze aan de politie, düe nog to die buurt was, aan. De man word gearresteerd, en de agent be merkte, dait de man onder zijn ja® twee offer- bussen met geM verborgen hield. Ook had hij een nijptang en vijl in zijn bezit. Maar bij dit bezwarende bewijs Icwam nog vets anders. De vingerafdmikkjen op den kope ren trommdl, die in de synagoge wa® achter gebleven, klopten met die van dien Pool. Niet aüeen waren er die benioodfigde punten van overeenkomst, maar ook het lidteeken van een dier vingers was op de fotogrammen te zien. Voorts bleek uit een correspondentie met de Duitsche poMe-aiuloritoiteni, dalt beklaagde on der een anderen naam to Duitsohlanld ver schillende malen veroordeeld is. Mr. Wolfsom, dB officier van justitie, zeide in zijn requisitoir, dat de eer van de ontdek king van dien diefstal toekomt aan de juf frouw, die twee mannen op verdachte wijze bij de synagoge had gezien. De agenten had eten niets kimmen vinden, maar de juffrouw bleef de wacht honden en weldra verschenen twee mannen, die naar Pootech systeem elk een kant uitliepen, in de hoop dart de man, düte niets bij zich had, door de politie gepakt zou worden en de man miert den buit kom ver dwijnen. ToevaJhg achterrvolgdB da juffrouw juist den man met den buit. Aan de bewering van bckl-, dat hij kenciïs had gemaakt met een Hollamdschen jangen, die 'hem later de bussen had gegeven, hechtte het O. M. geen geloof. Wat het net om betkl. toehaalt, is het feit der vingerafdrukken. Die op den trommel en de zijne zijn idenüek. Hij is dus 3m de synagoge bezig geweest en heeft den trommel opengebroken. Bckl. is in Den' Haag en in DuitscMacvd meermalen veroor deeld. Hij behoort tot de categorie menscihen uit Rusland, die daar geen arbeidsveld heb bel'' en bier komen stelen en zakkienrolfen. f 432e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 3 Met 4e Klasse 4e LUst Hooge prijzen: 10426 1500: 10397 400. 1959 100. Prijzen van 60: 136 266 574 648 726 1021 1578 1607 1856 2573 2768 3364 4001 4292 4373 4679 4753 4894 5074 5150 5178 5380 5535 5805 5959 5962 6261 6462 7089 7709 8033 8453 9012 9262 9770 9871 10545 10678 10891 1C929 11126 12312 12448 12799 13115 13184 13201 13780 14282 14342 14367 14702 15096 15377 15485 16189 16718 16827 17125 17135 17796 18241 18257 18330 18346 18746 19277 19414 20016 20024 20168 20218 20653 20688 20878 20897 21006 22045 22073 22230 22292 22507 22706 22905 1038 3604 5034 5909 7817j 10243' 12313 14032 15406; 17627 18966 203721 22067 4e Klasse 3e Lijst: 14428 m.z. 14478; 16455 m.z. 16457. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de bespreking op de vergadering dér R. K. Kiesvereeniging (1 Md), over de Maandagsche Markt, wilde ik, als be woner en winkelier van de GedcJhpte Oude Gracht, als mijne- meening te kennen geven, dat ik geenszins met de beweringen van dien avond acooord ga- Op de eerste plaats wilde ik vragen: Is de markt noodig? en waarom? En als antwoord zult u het met mij eens zijn, dat zulks toch niet 'het geval is, want waar win kels zijn, is de straatverkoop niet noodig en behoort men deze oude traditie van verkoop eerder van de baan te schuiven, d'an dat men ze bevordert, wil men de veredeling van den winkelstand niet schaden. En als men beweert, dat het publiek de markt over gaat, en don weer de stad intrekt, om dédr hun inkoopen te doen; vanwaar is dan deze plaag en ver- keersafsluiting, voor de winkeliers die daan wonen, noodig. Zoo'n lottetje is 'het niet. Dia beweging vanZondagnacht 12 uur af tol Maandagnaéht, en dan afgesloten zitten turen tegen de mooie dekkleeden der tenten. (Voor waar een sieraad van tentoonstelling voor dn luxe stad Haarlem). En met de bewering, dat. do winkeliers het hierdoor drukker hebben, ben ik 't niet volkomen eens. Want als men een dietal jaren terug denkt, toen alleen do oud-ióest-markt er was, op de botermarkt, met een enkele kip of duif, en nog niets op dei Oude Gracht, dan waren die dagen voor den winkelier het drukste, echter niet door da markt, maar doordat het publiek tor dege naar de stad ging om te winkelen. En vraagt gij mij af, of de markt schade geeft voor den winkelstand? Ik ben er iederem Maandag getuige van, dat duizenden gulden» onze goede stad uitgaan. (Prachtig niet waar) en een klein gedeelte in Haarlem blijft van winkeliers en neringdoenden, hier gevestigd* die ook al, (omdamiks zelf een winkel hier heb bende) toCh nog een andier in zijn bedrijf moe ten hinderen, waaruit vanzelf voortvloeit, daJi dat gebt, hier besteed, ook weer hier produc tief gemaakt zou worden, wat zoo wél 't Ge meentebestuur ais de inwoners ten goede zotl komen. Daarbij, waar blijft 't einde, als de markt zsch nog verder uitbreidt, dan de Nassaulaan? Och arme Kenaupark- en Parklaambewoners! Ook slaat n dit lot misschien te wachten, of niet? Enfin ik hoop evenwel dat in deze, om do veredeling van den winkelstand te bevor deren, andere stappen gedaan worden. Niet een verscherping van hooger staangeld, want dat is het mes op de keel zetten en de koop* Beden den schrik op het lijf jagen, maar een voudig zeggen: Ja of neen. Laat anders van ge meentewege hij de -winkeliers een circulaire rondgaan: voor of tegen; en de meeste stem men gelden. Dat is recht. U, geachte Redactie, dankend voot de vers leende plaatsruimte, achtend. Een bewoner-Winkelier det Oude Gracht. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVIC13 Circa 370 tladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbrar bij den boekhandel en bij dfl N.V. DRUKKERIJ „DE SP AARNEST AD,* Nassaulaan 49, Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6