re Uonze kkedinpi ook bekykf, o/fooj zal de e/eQanfe pasvorm U opvallen. Zoowel op onze Da* mes a/s op onze h'of steeds zen by zonder -K M 'o -A Mm BINNENLAND KL EE O/Nffffl MA0AZYNEN RAftOLOOZE TELEFOON W-> %»*suaf4St i' DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. BIMHESSLANDSGH KIEUWS. Uit onze Oost. Onzo Heeren- en Jongenskleeding munt uit door prima pasvorm, solide afwerking, billijke prijzen. IS DUS OOK GESCHIKT VOOR U! Wij verwerven steeds meer clientele! Wanneer probeert U eens bij ons? De jn onze atdeelïng "»«engewone JESKLEED|jyG A MIES- O®1 dat «Ij op dit gebied bewii#t afd0®nMDERE PLAATS 'NHEMem GEHEEL Vraagt stalen van onze Heeren-Colbert-costuums naar maat voor f55.— VAN ONZE nui illlt 1IIU FRANKRIJK EN DE DUITSCHE NOTA. PARIJS, 3 Mei. De eerste minister zal Zich met de Belgische regeering verstaan over het aan de Duitsche regeering te zen den antwoord en de aan alle geallieerden te richten mededeeling. PARIJS, 3 Mei. Poincaré heeft vergaderd met de Lasterey, Reibel, le Troquer en Earthou, Men veronderstelt, dat er beraad slaagd is bver de opstelling van het ant woord op de Duitsche nota de opgestelde tekst zal nog vandaag door een bijzonderen koerier naar Brussel gebracht worden om er de Belgische regeering mee in kennis te stellen. PARIJS, 3 Mei. De voornaamste redenen, die de Fransche regeering beletten de Duit sche voorstellen in overweging te nemen zijn lo. de voorwaarden, die Cuno steit, met name de voortzetting van het lijdelijk verzet in het bezette gebied, het bij voor baat ontruimen van dat gebied, het ophef fen van de douane-barrières, afschaffing van het recht tot het nemen van sancties en panden 2o. het ontbreken van waar borgen hetzij van rijkswege hetzij van par ticulieren aard als medewerking van de groo- te industrie aan de uitvoering van de beta lingen. Het bedrag, dat aangeboden wordt is ge heel onvoldoende en zou op zijn hoogst 30 milliard ter beschikking van de geallieerden stellen, terwijl de staat van betalingen, door Duitschland in 1921 aangenomen 132 mil liard beliep. Men wijst er ook op, dat het aanbod van 30 milliard in geval van kwaden wil van Duitschland eventueel tot 20 milliard verminderd zou worden, waarvan de gealli eerden, in geval de leening van 20 milliard geheel volteekend werd, van wege aftrek van rente, op zijn hoogst 15 milliard zouden ont vangen, waarvan Frankrijk op zijn hoogst 8 milliard. Poincaré Zal met de Belgische regeering, welke het aanbod ook onaannemelijk acht, den tekst van een gezamenlijk antwoord aan Duitschland overwegen zij zullen dat ant woord dadelijk aan de regeeringen te Londen en Rome mededeelen. De Fransche en Bel gische ministers zullen dan de middelen na gaan om te komen tot een versterking van de actie in de Roer, totdat die actie definitieve uitwerking zal hebben. PARIJS, 3 Mei De avondbladen keuren eensgezind de vanochtend door denjininister- raad getroffen beslissing goed. PARIJS, 3 Mei. De Fransche nota, die bijna even lang is als de Duitsche, is vanavond naar Brussel gezonden. Zij omschrijft de redenen, waarom de voorstellen van Duitschland onaan neembaar zijn. De ontruiming van de Roer, die Cuno als voorafgaande voorwaarde voor elke bespreking st^Jt, maakt het Duitsphe aanbod onaannemelijk' en zal elk mogelijk voorstel eveneens onaannemelijk maken. De gealli eerden zijn van plan, het onderpand te be houden, dat zij hebben genomen na drie jaren van moeite en gedulfl om Duitschland te dwingen tot de betaling van zijn schadever goeding. Het aanbod van Cuno bezit geen enkele positieve waarborg voor de goede trouw van het rijk. De bedragen zijn een aan zienlijke vermindering van de betalingsstaten van 1921 en de bijkomstige eischen, erin ver vat, zijn in strijd met het verdrag van Ver sailles. De Fransche regeering zal morgen aan Londen en Rome den tekst van haar ant woord mededeelen, en Vrijdagavond of Zaterdagochtend aan de Duitsche regeering. ENGELAND EN DE DUITSCHE NOTA. L-ONDEN, 3 Met. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis zeide Baldwin, dat de regeering te weinig tijd had gehad sedert het aanbieden van de Duitsche nota om daaromtrent thans reeds een verklaring af te leggen. De commentaren van de bladen zijn in den loop van den dag scherper geworden ten aanzien van de Duitsche voorstellen, zoodat de kritiek der avondbladen harder is dan die in de ochtendpers. De Evening Standard merkt op, dat 1500 millioen pond, hetgeen aan alle geallieerden tezamen wordt aange boden, nog niet de helft is van wat Engeland alleen verplicht is aan Amerika te betalen en belangrijk veel minder dan het bedrag, dat de bondgenooten aan Amerika schuldig zijn. Wij hebben nooit een politiek van wraakzucht of vernedering van Duitschland gevolgd, doch Duitschland moet eens en vooral begrijpen, dat dit niet beteekent, dat wij goedvinden, dat het zich aan zijn ver plichtingen onttrekt. Met het aanbieden van een behoorlijke basis van onderhandeling zal Duitóchland een krachtige Britsche opinie aan zijn zijde vinden, doch wij kunnen on mogelijk een voorstel, zoo onvoldoende als dit, in overweging nemen, of iemand raden, het in overweging te nemen. LAUSANNE, 3 Mei. De economische commissie heeft vanochtend de fiscale be palingen van de conventie over de vestiging van vreemdelingen in Turkije besproken. LAUSANNE, 3 Mei. De geallieerde ge volmachtigden hebben besloten, in het geheel geen antwoord te geven op den laatsten brief van Worowski, den sowjet-vertegenwoordi- ger. Aan de Zwitsersche bondsregeering zal morgen worden medegedeeld, dat, waar Worowski de verklaringen niet heeft gele verd, die van hem werden gevraagd over de houding van zijn regeering, hij in het vervolg in het geheel geen officieele positie heeft ten aanzien van de vredes-conferentie. LAUSANNE, 3 Mei. Ismet pasja is gaan confereeren met generaal Pellé over de finan- cieele bepalingen van het a. s. vredesverdrag. TURKIJE EN ENGELAND. KONSTANTINOPEL, 3 Mei. Een of ficieel communiqué uit Angora zegt, dat een Britsch bataljon, bestaande uit Hindoes, Armeniërs en Engelschen militaire opératies uitvoeren in het district Rowandoes. De Armeniërs plegen gewelddaden tegen Koerdische vrouwen. Britsche vliegers ver nietigen dorpen en scholen. HONGARIJE EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. BOEDAPEST, 3 Mei. Volgens berichten uit Parijs zijn de beide Hongaarsche ministers, die zich op het oogenblik daar bevinden, voornemens de commissie van herstel te bewegenjfom afstand te doen van het algemeen pandrecht, teneinde het mogelijk te maken twee leeningen te kunnen sluiten, n.l. een op korten termijn van 600 millioen goud kro nen, welke tot reorganisatie van het econo mische leven en stabiliseering van de kroon zal moeten dienen. In dilpomatieke kringen te Parijs heerscht de opvatting dat de com missie van herstel het verzoek zal inwilligen. f HONGARIJE EN TSJECHO- SLOWAKIJE. FRANKFORT a. d. M., 3 Mei. Uit Boe- depest wordt gemeld, dat het verkeer met Tsjecho-Slowakije vanmiddag weder geopend werd. Tsjecho-Slowakije blijft echter met de uitzetting van Hongaarsche onderdanèn voort gaan. De commissie voor onderzoek der grensin cidenten heeft vastgesteld, dat deze incidenten een gevolg zijn van de ongeregelde grens- toestanden. 1 MEI IN RUSLAND. FRANKFURT a. d. M., 3 Mei. Volgens bericht uit Moskou heeft Trotski, bij een toespraak op het 1 Mei-feest tot de troepen gericht, verklaard, dat het roode leger, de roode vloot en de roode luchtvloot dit jaar sterker waren dan ooit. Sowjet-Rusland moet, bij de weigering van de andere landen, in' het bijzonder van de buurstaten, tot ontwapening over te gaan, den 1 Mei-dag met bajonetten en met de blanke sabel vierefl. BERLIJN, 3 Mei. Uit een hedenavond door de redactie van de Vorwarts ontvangen telegram uit Riga blijkt, dat aldaar sociaal democraten en fascisten op het 1 Mei-feest ernstig handgemeen zijn geworden. Dertig betoogers van beide partijen werden gewond. DE DRANKWET IN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 3 Mei. De nieuwe maat regelen ten aanzien van het verbod van ster ken drank treden in werking op 10 en niet op 15 Juni, zooals gisteren is gemeld. LONDEN, 3 Mei. De Engelsche stoom vaartmaatschappijen, die lid zijn van de Noord Atlantische conferentie hebben be sloten, voorloopig nog geenerlei stappen te doen in verband met de nieuwe maatregelen der Vereenigde Staten inzake het aan boord hebben van alkoholische dranken. Men wenscht te v/achten tot de tekst der des betreffende uitspraak te Londen door rechts geleerden kan worden bestudeerd. In het Lagerhuis heeft men gepoogd, eenig licht te verkrijgen aangaande de houding, die de regeering zou aannemen als Engelsche schepen met drank aan boord geen toegang tot de Amerikaansche havens zouden kunnen verkrijgen. Baldwin antwoordde echter, dat hij op hypothetische vragen geen antwoord kon geven. VLIEGTOCHT. NEW YORK, 3 Mei. De eerste trans continentale vlucht zonder te landen van New York naar San Diego, met een Ameri- kaansch legervliegtuig-Fokker, is met succes door de luitenants Macready en Kélly in 27 uur volbracht, met een gemiddelde snel heid van 21 mijl per uur. 1 SPOORWEGONGELUK. SALTLAKE-CITY, 3 Mei. Acht passa giers, de machinist en de stoker zijn gedood en 25 passagier gewond, waarvan sommige doodelijk, bij 'een spoorwegongeluk in de buurt van Woodside, dat, naar men meent, veroorzaakt is door een grondverschuiving in een verraderlijke bergachtige streek. OPLEIDING VAN VERPLEEGSTERS. In het orgaan van den Ned. R.K. Bond van Ziekenverpleegsters kwamen den laatsten tijd meerdere beschouwingen voor over het gevaar, dat katholieke meisjes loopen, als zij in niet-katholieke stichtingen worden opge leid tot ziekenverpleegsters. Tot dusver wérd dat gevaar in hoofdzaak gesignaleerd als voortkomende Uit de omgeving In het jong ste nummer van het orgaan laat kapelaan A. van Eeden echter meer het licht vallen op de opleiding als zoodanig. Hij merkt dienaangaande het volgende op De opleiding bestaat vooral in het onder wijs in de verpleegkunde, en 't is mijn over tuiging, uit ondervinding opgedaan, dat daar op het terrein der theorieën voetangels en klemmen liggen. 't Bezwaar gaat niet tegen het technisch en 1 practisch onderricht omtrent behandeling en verzorging van zieken indien iemand beweren wil, dat de neutrale inrichtingen onder dat opzicht de Katholieke overtreffen, dan zal ik, als onbevoegd, zwijgen en het antwoord- aan onze Katholieke doctoren overlaten. Maar iedereen zal toch wel toegeven, dat het onderricht over 't ontstaan, de samen stelling en genezing van het menschelijk lichaam op den duur niet kan blijven buiten de beginsel-theorieën over „het leven", den oorsprong van het menschelijk geslacht, de al of niet verstandige regeling der voortplan ting, de vrijheid van den wil ten opzichte van lichaamsneigingen, enz. En nu is het bekend genoeg, dat wij, Ka tholieken, in die beginsel kwesties soms he melsbreed verschillen met meerdere docto ren, die thans den cursus voor verpleegsters leiden in de verschillende inrichtingen. Zoo weet ik, dat op zoo'n cursus onze a.s. verpleegsters de verouderde (Darwinistische) leer te slikken kregen over 't ontstaan van den mensch uit een ontwikkelde diersoort. De opmerking van den leeraar, dat geloovi- ge menschen anders dachten, was het eenige doekje voor 't bloeden. Een ander dokter zou wetenschappelijk spreken over de ziel en had deze gevonden, in de trillingen, welke door het hersenwater worden overgebracht. Op de vraag van eeti bij-de-hande leerling gaf hij ten antwoord dat het geloof natuurlijk de ziel als iets aparts voorstelde en dat hij dat geloof in zijn waarde liet, maar dat hij alleen redeneerde van we tenschappelijk standpunt. Alsof het be staan der ziel niet wetenschappelijk bewe zen kon worden en er strijd mogelijk was tusschen geloof en ware wetenschap 1 Ik heb 't woord „Neo-Malthusranisme" maar te noemen, om mij te herinneren de droeve beweringen, welke de zusters soms op cursus te hooren- kregen, zonder tegen spraak of weerlegging. En wanneer de neutrale psychiatrie den leerstoel beklom, waar bleef dan vaak de yrije wil. Ik ken er, die tengevolge of naar aanleiding van de „cursus" het geloof in toerekenbaarheid en zonde hebben verloren. Ook weet ik, dat met een zwaai door den cursusleider werd afgerekend met wonderen en wonderbare genezingen. *t Lijstje voorbeelden is hiérmee niet ten einde. En al zijn zulke beweringen niet altijd bedoeld als directe aanvallen tegfen de ge- loofs- en zedenleer der Christenen, toch geef ik u te denken, welk een doodenden indruk dat maakt op de ziel van 18- of 20- (arige meisjes, die geen andere wetenschap pelijke opleiding ontvingen, dan de lagere school en geen andere godsdienstige oplei ding dan den kindercatechismus, welke, uit den aard der zaak, niet apologetisch is. Ik weet het wel vele hooren dat getheo retiseer zonder er over na te denken en blok ken alleen om te onthouden, wat zij voor het examen kennen moeten, maar ook onder jonge meisjes vindt men denkende hoofden. En hoé zal de geest van zoo'n meisje, ge schokt door de plotselinge openbaring van Zooveel tegenspraak uit wetenschappelijke hoogte een tegenwicht vinden dat haar ge loofsovertuiging weer omhoog balanceert Het bovenstaande lijkt ernstig genoeg om er ook buiten den kring der verpleeg sters de aandacht op te vestigen. Te meer omdat er nog steeds te weinig gelegenheid is voor katholieke meisjes om in katholieke gasthuizen te worden opgeleid. De schrijver merkt daaromtrent zeer juist op, dat wij even hard moeten roepen om R.K. opleiding voor verpleegsters, als wij geroepen en gestreden hebben om R.K. lager-, middelbaar- en hoo- ger onderwijs. „Slechts dit verschil hier gaat het geroep niet tegen buitenstaanders, maar tegen de huisgenooten des geloofs, die om een of andere reden niet begrijpen en niet meewerken". COMMUNISTISCHE MANIEREN. In den Amsterdamschen Raad is voor de zooveelste maal door den communist Lisser, weer eens geïnterpelleerd over de „toe standen" in het Armenhuis. Hoe serieus zoo'n interpellatie van die zijde bedoeld is, blijkt uit het feit, dat blijkens inlichtingen door wethouder Dr. Vos verstrekt een verpleegde, die over ondèrvonden mishandeling in de inrichting geklaagd had, die klacht later schriftelijk heeft ingetrokken, met dc bijvoeging, dat ze gefingeerd was op aandringen van een heerschap dat „artikelen" erover sch.eef in deze nig in haar bezit had. „De Tribune". Lisser wist dit natuurlijk ook, maar interpelleerde niettemin. Commentaar over zoo iets rijkelijk over- bodigl DE BIOSCOOPKWESTIE. In een Politiek Overzicht in het Mei-num mer van „De Katholiek" schrijft het Kamer lid, de heer A. C. A. van Vuuren over de verwerping door de Tweede Kamer van het oorspronkelijk ontwerp-Bioscoopwet onder meer het volgende: „Zooals gewoonlijk, wanneer er gekeven wordt, hebben alten, die daaraan meedoen, schuld. De regeering heeft een te passieve rol willen spelen en het aan Fortuna overgela ten of het halletje den inzetter op rouge dan wel dien op noir als de winnende partij zou aanwijzen. Indien zij de leiding had genomen en zelf voorstellen had gedaan,om aan de bezwaren tegemoet te komen, zon de zaak anders zijn geloopen. Zij had er echter irt dit geval al heel vroeg bij moeten zijn en gemakkelijk zou het haar dan ook niet zijn gevallen, waar een "deel der katholieken, bij monde van haar leader, zioh genoopt zag dadelijk een woord van waarschuwing en vermaan te moeten richten tot den premier, toen deze zich tegen over het eerste amendement niet onwelwil lend uitliet. Mgr. Nolens zag toch in dit voorstel m.i. in dit verband en tegenover de Kamer ten cmreohte het resultaat van een compromis en vond „het 't beste ook voor den Minister om rich zooveel mogelijk daaraan te houden." „Daaruit volgt, dat ingrijpende amende menten zoowel van „links als van rechts, zooveel mogelijk bestreden moeten worden," voegde hij erbij. Men kan begrijpen', dat deze russehenkomst van den leider der katholieken, die zich tot dat oogenblik buiten het debat had gehou den, prikkelend werkte op de voorstellers der amendementen en hun medestanders, die na de welwillende tegemoetkoming van den Mi nister op een overwinning hoopten. Zij er gerden zich vooral in den aandrang bij den Minister ohi een gelijke houding aan te ne men tegenover amendementen van links en rechts. Zij meenden daarin de bedoeling !e lezen, om aan het voorstel het cachet van gematigdheid te druklken en daaraan dien tengevolge bij de eindstemming den steun te verzekeren van een deel der linkerzijde, al zou daardoor een deei der rechterzijde wor den afgestooten. Indien dit zoo ware geweest, zon voor de ontstemming alle aanleiding zijn geweest, In ons land hebben wij een parlementaire re geering, voortgekomen en steunende op een zuiver reahtsche meerderheid. De regeering heeft, met eerbiediging der rechten van do minderheden, te regeeren in overeenstemmingr en naar de beginselen van haar meerder heid, op wier steun zij omgekeerd1 moet kun nen rekenen. Men moet dus, zoowel van de zijde der regeering als van de partijen, over eenstemming tusschen de leden der meerder heid zoeken en niet, op den rug van een deel van deze.zich trachten te verstaan met den gemeensohappelijken tegenstander, om met dezen eén gelegfenheidsmeerderheid te vormen. Niet alleen is dit in zich onbehoor lijk, maar het is nog bovendien een zeer ge vaarlijk spel. Wat de een zich heden ver oorlooft, doet morgen met gelijk recht da ander, met het gevolg at de coalitie uiteen valt. zonder dat men zich de moeite behoeft te geven ze op te zeggen. De bondgenooten hebben eebter in de be wuste rede een dergelijke booze bedoeling nooit behoeven te zoeken, indien zij niet de eerste en grootste fout hadden begaan. De heer Nolens heeft ten slotte niets anders gedaan dan, zij het tegen den vader in, de verdediging op zich nemen van het voorstel der rechtscbe regeering. Men kan daarin nooit een vergrijp zien tegen het bondgenoot schap,- noch een strijd met dé trouw die men, elkaar verschuldigd is. Indien de Christelijk-historischen tegen hef regeeringsvoorstel overwegende bezwaren hadden, was het aan hen geweest, over de oplossing daarvan in overleg te treden met de regeering en met de partijen van rechts. Voor een dergelijk overleg was dit te meer reden, omdat het voorloopig verslag aller minst een oppositie als deze deed verwachten en bij het overleg aan het optreden van het kabinet voorafgegaan toen het wetson'- werp ter openbare behandeling gereed lag deze evenmin is aangekondigd. Tot een officieel overleg heeft men hef echter nooit laten komen. Er is daarvoor meer noodig dan dat een der jongste leden der Christel.'-Historische partij, die nog geen lid van de Kamer was, toen het voorstel in de afdeelingen werd onderzocht, 'n amende ment man'kt en daaronder den naam van een Katholiek als mede-onderteekenaar ver krijgt. Men heeft zich behoorlijk van partij tot partij met elkaar in verbinding te stellen. Hoewel de schrijver m hét wezen der zaak' geheel staat aan .de zijde van de voorstellers der amendementen, aan deze zijn stem heeft gegeven en een daarvan heeft verdedigd, is het desniettemin zijn eerlijke meening. dat, als het op het doen van verwijten aankomt, onze vrienden beginnen doelen,- in deze zaak allereerst naar zioh zeiven te zien. DE RADIO-VERBINDING MET NEDERLAND. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat de blik sem is ingeslagen in het Radio-zendstation te Malabar. De plechtige openstelling van die verbinding met Nederland gaat niet door. LANGE VÊERSTRAAT-ANEGANG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7