mmm J.A.bOJKAMM M Zterdag 5 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14429 Oit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN Ingezonden Mededeelingen. a 75 cents per regel. Afnemende werkeloosheid. STADSNIEUWS. AGENDA 6 mi BEhANGERf MflKLMAKEM AGENDA 7 MEI Bestrijding van Dierenmishandeling. S Kijkt uw kasten eens na. De boIJenveilingen. Gered. Een adresboek voor 1924. Baden. Examens Krankzinnigenverpleging. Kunsthandel Smit. Tentoonstelling van Teekeningen. Provinciale Staten van Noord- Holland. De bioembolienbeurs. Luxor-Theater. HET ZILVERENFEEST DER KATHEDRAAL. v. ^rr j bPrr Bolje bij Botje HET GEBEURDE TE SCHOTEN. PcrsoiiRÜs- De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: F'er Kwartaal 3.25 Per week G.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, "elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Xavotentién 33 cents per rege«. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op d» le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het is een verheugend verschijnsel, dat al reeds sinds vele weken de werkloosheid in Nederland afnemende is. Zooals men weet, zijn er in de voorbije winterperiode tijdstippen geweest, waarop het aantal officieel-geboekte werkloozen de honderdduizend beduidend overschreed; •net de komst der lieve lente is dit noodlot tig aantal geleidelijk geslonken en vol gens de laatste officieele publicatie waren er op 22 April 1.1. nog „slechts" 86.369 werk loozen, mannen en vrouwen tezamen. Een week tevoren bedroeg dit aantal 87.695 een week daarvoor 91.975. Over 2 weken derhalve een verminde ring der werkloosheid met 5.606 gevallen. Voorwaar een sterke daling. Welke tot vreugde stemmen mag. Zij het voorloopig ook nog tot een zeer be scheiden en een zeer getemperde vreugde. 't H opk hier allemaal geen goud, wat er blinkt! De intrede van de lente doet ieder jaar de seizoen werkloosheid afnemen, en t is ten deele dus een heel gewoon ver schijnsel, dat in deze dagen het aantal geval le- van werkloosheid vermindert. Doch ditmaal heeft de vermindering der werkloosheid dunkt ons toch gróóterc beteekenis. Wij gclooven, dat thans niet alleen de sei- zocnswerkloosheid heel natuurlijk een vermindering ondergaat, ja, langzamerhand verdwijnt doch tevens ook, dat dc crisis werkloosheid dalende kan worden geacht. Het fëit, dat de buitenlandsche concur rentie, vooral tengevolge van hoogere Duitsche prijzen veel minder belangrijk is geworden, ten deele zelfs wordt uitgescha keld, zal aan dit laatste voorzeker niet vreemd zijn. Aldus naderen wij zij het ook in een niet snel genoeg tempo wederom het nor male, zooals andere landen met edele valu ta's, Amerika en Engeland, ons reeds zijn voorgegaan. Als 't zoo dóórgaat, mogen wij tevreden zijn. Jammer is 't alleen maar, dat het voor velen te langzame tempo bij den terug keer tot het normale bovendien zoo onzeker is! En dat we, bij het herstel van ons bin- nenlandsch economisch evenwicht geheel of althans voor een te groot deel, afhankelijk zijn van internationale machten, welke bet egoisme en de uitvoering van den haat hoo- ger stellen dan het herstel van den vrede in den waren zin van het woord! No. 4. Amice! Als rechtgeaard peregrinus heb ik mij natuurlijk aanstonds geworpen op alle gid sen, die over ons dorp verschenen zijn. Dat zijn er niet weinig. De meeste zijn van Haarlemsche makelij en behandelen Hcem- tede als appendix van de Spaarnestad. Of de annexatie ook diep geworteld zit! Na deze lectuur, welke soms van verkwikkenden, soms van slaapverwekkenden aard was bij kranten doe je dezelfde ondervinding op ben ik op mijn fiets gestapt en heb het gelczene aan de werkelijkheid getoetst. Welk een gezegend land, amice! En hoe weinig kunnen wij Hollanders toch reclame maken. Hoe zouden die gidsen eruit hebben gezien, wanneer Amerikanen daarin aan het woord waren geweest? Misschien is het bescheidenheid, die ons beneden dc werke lijkheid doet blijven. Misschien ook zien wij die Hollandsche schoonheid niet meer. Ik ben ae heerwegen afgereden langs buitenplaatsen zonder tal. Ik heb de atmos feer ingeademd, die de historie over deze streek heeft uitgespreid. Ik heb de melan cholie gevoeld van dit wazig-blijde land schap, dat zijn bekoring dankt aan den over gang van zand en veen. En ik heb de poëzie begrepen van dit oord, dat onzen Hofdijk inspireerde. De poëzie van 't onvolprezen Kenneme-land. Ja, we zijn wél gezegend! Maar gidsen zijn nooit volledig. Toen ik alle aanwijzingen had afgewerkt, ben ik op eigen kompas gaan exploreeren en heb eenige tochtjes ontdekt die niet in dc gid sen staan vermeld, maar het toch verdienen. Zoo fietste ik op een zonnigen dag, dat de wind zich te rusten had gelegd de wind rust hier weinig - - langs het oude kerkje, dat achter zij mnet kilmop begroeide muren het stoffelijk omhulsel bergt van de afge vaardigde ten Vrede van Munster, den staatspensionaris Adriaan Pauw, en langs de weinige overblijfselen van diens roemrijk slot, dat eens vorstinnen hospitaliteit ver schafte, naar de Ringvaart, den watergordel van het groole meer, dat onze vaderen her schiepen in een vruchtbaar land. Toen ik de brug over was, sloeg ik links af en peddelde voorbij het bekende stoom gemaal, dat de Hoofd- en ande'e dorpers voor natte voeten moet behoeden, langs de vaart in de richting van de Spaarnestad, Ajakkes, wat een saaie tocht, hoorde ik thuis iemand zeggen, toen ik vertelde, waar ik geweest was. En misschien, amice, ontsnapt ook u die uitroep? Maak u echter niet ongerust; ik heb mij liet verveeld. Integendeel, ik heb genoten, Rechts in de diepte de onafzienbare vlakte van het groote polderland, met zijn frisscbe teere voor*--teoi. met zijn bonte vee, zijn boerenhuizen tusschen groen verscholen, hier en daar opduiken als oassen in de 'andwoestijn en over dat alles gespreid dat vondere Hollandsche licht, dat men nergens anders vindt. Ter linkerzijde een heel ander beeld. Hier "luiken over een vlakte van groen, water en dambordjes van bloemen, de wazige contou ren op van Heemtede eerst en verderop r an Haarlem, dc laatste massa gekroond "loor 't hooge schip en den toren van de Bavo. Jit is niet alleen mooi, het is imposant en "ie het niet gelooven wil, zooals mijn huis- '"•i-.ot daareven, die doe zooals ik en over- 'ge zich met eigen oogen. Ren ander tochtje is door het buurtschap -halkwijk. Even voorbij het stoomgemaal "Raat gc met dc pont over de Ringvaart en jl den kronkelweg langs het Spaarne tot Re pont bij Oldehoeve aan de Vijverlaan. Dit Holland in zaklormaat. Een knus, smal. "eggetje met droomerige slootjes aan beide "'anten, waarin knoestige wilgen spiegelen; Poppehuisjes hier en daar in landelijke orde loosheid en onverzorgdheid neergezet en rlapend in bijna ongestoorde rust. Een korte maar bijna volmaakte idylle. Zoo is er wellicht meer. Maar ik vraag mij af- waarom de schrijvers van de Gidsen deze "Voorlijkheden hebben overzien. Zouden zij een herdruk die vraagt overweging wil len nemen? De gemeenteraadsverkiezingen naderen. Van een toenadering tusschen de bestuurde- ren van de R.-K. Kiesvereeniging en dc dis sidenten is echter nog niets beleend, ook niet of alsnog nieuwe besprekingen geopend zijn. Waar nog slechts drie weken resteeren, is het te hopen, dat het spoedig anders wordt. Ik weet niet of de dissidenten op eenigen redelijken grond rekenen op een zetel. Zoo ja, dan geldt althans deze verzachtende om standigheid dat die zetel voor de Katholie ken in 't algemeen behouden blijft. Zoo zij echter twijfelen aan dien zetel, welke ver antwoordelijkheid laden zij dan op zich, wan neer zij op hun eigen candidatcn zouden blijven stemmen en die stemmen aldus voor de Katholieke fractie zouden doen ver loren. gaan? Wij hebben thans 6 Katholieke leden in den Raad. Of we er een zevende bij krijgen is zeef twijfelachtig. Maar wanneer de dissi denten op hun standpunt blijven staan, is het zelfs mogelijk, dat wij den zesden niet be houden. Mogen wij deze blamage riskeeren? Ik behoef er geen woorden aan te verspillen. De dissidenten zien dat evengoed als ik. Maar dan zal er ook iets gedaan moeten worden. Wht, behoef ik wel niet te zeggen. Er is in een plaatselijk blaadje, welks be staan ik overzien had, toen ik de aantrekke lijkheden van Heemstede bezong het wordt als verzachtende omstandigheid te Haarlem gedrukt en uitgegeven een aan val gedaan op onzen Katholieken candidaat V. d. Erf op grond, dat deze zich aan het chronisch misdrijf zou schuldig makaen van te zijn voorzitter eener bouwvereeniging, welke subsidie ontvangt van de gemeente. Het feit op zichzelf is misschien heel erg, ik kan het niet beoordeclen, aangezien ik van bouwvereenigingen evenveel weet als van sociale wetgeving op Lapland, maar de vraag is: in welk verband staat het tot de gemeente? De z.g. „Koningskrakeling", die dit nootje kraakt, ziet denkelijk het verband in de subsidie en hij ruikt daarin of veinst daarin te ruiken een belangenstrijd. Hij heeft wel eens gehoord, dat zoo iets der gelijks in de gemeentewet verbonden wordt. Mag ik dien Krakeling in overweging geven die Gemeentewet eens na te lezen en zijne bizondere belangstelling te willen wijden aan de artikeien 23 en 24? Deze artikelen rege len de z.g. incompatibiliteiten en de verbo den werkzaamheden der gemeenteraads leden. Misschien wil hij mij na lezing dan wel eens vertellen, weike artikelen en welke alinea daarvan hier toepasselijk is. De heer Krakeling haaste zich echter inet. Ik heb den tijd. Met dat al heeft de Koning der Krakelin gen het wat ver gezocht. De oplossing is veel eenvoudiger, Dc voor de hand liggen de redeneering luidt aldus: Elke financieele band tusschen gemeente en gemeenteraads lid maakt dezen onbevoegd in dien Raad zitting te nemen. De heer v. d. Erf is aan geslagen in de Gemeentebelasting; deze be lasting vormt een financicclen band tusschen genoemde grootheden, maakt den man in kwestie zelfs zeer suspect in gemeenteza ken, ergo. Het is zeer te betreuren, amice, dat dc heer v. d. Erf niet op 't idee is gekomen om zijne echtgenoote (ik hoop, dat hij die heeft; anders wel excuus!) te doen candideeren. Thans heeft dc Gasfabriek octrooi genomen op 't systeem. Hij komt dus net te laat. Geloof me inmiddels als steeds Uw PEREGRINUS. Den Hout. Concert H. O. V. half 3. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma tinee en Avondconcert- Circus H. Althoff Standplaats Schoten tegenover het Raadhuis Matinée en Avondvoorstelling 8 uur. Luxor-Thcater - Groote Houtstraat 139 Bioscoop en Variété. Tuin v. d. Melkinrichting v.h. Van Bruggen Den Hout Strijkorkest, Examens Handels- Sociëteit „St. Bavo" avondschool 8 uur. Circus H. Althoff Standplaats Schoten, tegenover het Raadhuis, Voorstelling 8 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12Fs, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorrn. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van. 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 -.1 van 89 uur. Tel. I67l. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Luxor-Theatcr Groote Houtstraat 139 Bioscoop en variété. Rusthoek Bloemendaal - Concert half 8. Sint Elisabeth's Vcreeniging Jansstr. 49 Van l—2 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. Fanzegebouw Jacobijnestr. 17 R.-K. Jonge Vrouwenbond, Groep B, Zang en Mu ziek van half 89 uur Zangvereeniging „Zangkunst" 8 uur. De Zondag- en nacahtdienst der Apothe kers, wordt deze week waargenomen door van Rijn's Apotheek, D. Th. A. v. Rijn, Kleine Houtweg 15 en de fa. C. G. Loo- meyer Zn., Zijlweg 88. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags cn 's nachts ge opend. Wc optvingen hel vn'gendc uittreksel van het verslag over April 192.3 van den Inspec teur der Vereèntgiinig legen het mishandelen van .dieren voor Haarlem en 'omstreken. Se cretariaat Heerenweg 199. Tel. 2265. Er werd deze maand vooral gelet op de oog kleppen van paarden en gepoogd de eigenaars te bewegen die weg te laten. Zoo dikwijls kon worden waargenomendat die kleppen hin der veroorzaakten, werden de voerlieden daar op gewezen en er voor gewaakt, dat verbe tering werd aangebracht. Een voerman, t'ie tweemalen door den rechter veroordeeld is wegens het gebruiken van een kreupel paard, werd andermaal aan getroffen met heizelfde paard voor een zand- wagen. Het schijnt dat de geringe boele den man niet heeft afgeschrikt. F.r zal nu weder om tegen hem worden opgetreden. De eigenaar van een hit, die diit dier ruw behandelde en te veel werk liet doen. werd daarover onderhanden genomen. Evenzoo werd een bakker, die een paoTd gebruikte dat afgewerkt en slecht ter been was, aangemaand dat dier te paren. Wederom werden talrijke gevallen van slechte bespanning van trekhonden waargeno men en is bewerkt, dal hieraan is tegemoet gekomen. Ook werd een paar malen gelaat honden, die drachtig of zoogende waren, uil te spannen. Een karvoeirder, die geen rijbewijs kon vertonnen, werd naar de politic verwe zen. In de nsnhyxiatio-inrichting werden, pijnloos gedood 63 bonden en 85 katten. Daaronder be vonden er zich 28. de als zwervers in 'den Kennel Fauna waren ondergebracht en raar eenfgc dagen op kosten der vcreeniging in het 'even gehouden. De behandeling geschiedde in 39 gey»Uen Iko tel ons. Het kwam verder eenfge ma'en voor. dat dieren door bun eigenaars als zwerver, wer den aangegeven, om in het verf'V"irgx!oesitel gedood te worden, zulks teneinde de daaraan verbonden korten le ontduiken. Op liet mis bruik wordt streng gelet. Nil en dan bereiken hel bestuur meciedce- lirgen over mishandeling van deren, zonder dat daarbij zoodanig" aanwijzingen gedaan worden, we'.ke lot opsporing kunnen kiid.cn. Dergflo klachten moeten worden ter zijde ge'egd. Het bestuur zal graag a'lp klachten, weike te zijner kennis worden gebracht, doen onderzoken, maar dan moeten namen ge noemd of dc nummer® der voertuigen bekend gemaakt worden. Vage berichten veroorzaken alleen vruchteloos werk. Het is alweer oenlgeh lijd geleden, dat we een beroep doden cp onze lezeres jen, bij den schoonmaak van haar woning ook eens duch tig opruiming te houden in dc kleerenkasten ten behoeve van de Zuster van Maatschappe lijke zorg voor Zieken, verbonden aan de Ma ria stichting. Dal hebben velen uwer rog ver geten, mri.-r 'I is beitseh niet e™. want er is nog tijd genoeg voor.We weten wel,wat de re den was, dat nog niet alle overbodige kleertjes naar de Mariasitchtiog verhuisden! Toen gij 'I stukje, dan oproep laast. hebt ge lot u zclven gezegd: daar zal ik nu eens dadelijk voor zor gen. F.n inderdaad zijt gij in de kast aan het rommelen geweest. Maar toen kwam Pietje o' •laantje u weer storen. Ge moest van uw werk af en bent er niet weer aan toe gekomen, het onderzoek opnieuw te beginnen. Laten we u nogmaals aan uw goede voor nemens herinneren! Er zijn zooveel Ikleercn nood'g, groote en kléine, boven-en ondergoed, kousen en schoe ien, van alles, voor de zeken, die geen geld hebben zich. na liet verlaten van hel zieken huis behoorlijk le kierden, en straks voor dc vele bleekneusjes, die naar 'n vacauliehuis moeien! Kom, telefoneer de Mariastichting eens of laat uw pakje daar even aanreiken! Laat bet nu eens niet door uw hoofd gaan! Ge doet er de Zuster zoo'n groot pleizier medel Laat ze het maar gerust druk hebben. 7c is-£x Q'ofr h.ang .voort De groene bollenveilingen in de duin streek loopen ten einde Ze mochten zich van hét begin tot het einde in een levendige be' a ngstelling verb eugen. Voor best te veld staande handelssoorlen werden prijzen besteed in overeenstemming mei den drogen handel in 1922 die van nogal tamelijke beteekenis was en zich ook uit strekte tot het bijgoed, als Narcissen en Iris- sent Vandaar de reden dat deze groene ge wassen eveneens flink van de band gingen. Tot de courante tulpen behooren o.a. Kei zerskroon en Oostenrijk, minder gewillig zijn MinIKo en La Reine, wat zeer zeker in over productie moet gezocht worden. Wij laten van de veiling op 2 Mei enkele notities volgen: Vuurbaak, 479 regels, 256; Theeroos, 231 regels, 62; Oostenrijkers, 1660 regels, f 540; Gele Prins, 232 regels, f 35; Pink. Beauty, 355 regels, 194: Vcrm. Btrülanl, 203 regels, 169; Keizerskroon, 440 regels, 158; Tournesoll, 1291 regels, 234; Saivator Rose, 340 regels, f 96; Couronnc d'or. 56e regels, 182; Darw. Farna Combre Samlens, 295 regels, 76: Poëlicus Ornatus extra 2-jarig, 660 regels, f 3227; idem Lou- rens Koster, 880 regels, f 509. Gistermiddag 6 uur viel een jongen, .Tan K„ bij hel vischjes vangen van den boegen kant voorover in de Leïdsc'ievaart. Een werkman, de heer L.. had de tegenwoordig heid van geest in een bootje te springen, den jongen le grijpen en vervolgens weer op het droge le brengen. Naar we vernemen, zal op et einde van dit jaar een nieuw adresboek voor Haarlem ver schijnen. Het zal voortaan uitkomen onder den naam van „Kopoen's Adresboek". In het nieuwe adresboek zullen ook de namen en adressen opgenomen worden van de bewo ners van Bloemendaal, Heemstede en Scho ten. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn inde afgeloopen week 286 baden geno men, in dat aan het Leidscheplein 889 en in dat aan den Schotersingel 1185, De examens zijn voortgezet met candida ten uit Meer en Bosch te Heemstede. De uit slag is als volgt: Eerste gedeelte, 8 candidaten. Geslaagd: J, Duursma, N. Jongert, N. Kieft, J. H. Koch, J, Monteban, P. Spans, C. Vermaat en R. de Vries. Tweede gedeelte, 4 candidaten. Geslaagd: D. van Ingen, J. Trappel, W. J. Verburg en L. Visser. Het is niet alleen een aantrekkelijke, maar ook een belangrijke tentoonstelling, die thans in Smit's kunstzaal te bezichtigen is. Dc schilders A. Miolée en H. Heuff expo- seeren een collectie teekeningen en beide toonen zich daarin „teekenaar" in de bes te beteekenis. Deze teekeningen worden door de vervaardigers beschouwd als „stu dies" en verschillende er van zijn vóórstu dies voor hun schilderijen. We vinden er echter vele onder, die met recht als zelf standig kunstwerk mogen worden aange duid. Men ziet over 't algemeen graag kleu ren en loopt op tentoonstellingen een een voudige teekening licht voorbij en toch, zoo als Miolée ze weet te maken, stellen we ze vaak hooger dan menig schilderij, dat pra lend in gouden lijst, den voorrang krijgt. Miolée is een echter minnaar van natuur schoon, met z'n schetsboek trekt hij cr op uit cn zwerft door bosch en duin, langs beek en plas. In schijnbaar onbelangrijke dingen die menigeen ongezien vooioij gaat, ziet bij het schoone en, fijn vertolker als hij is, leert hij ons, dat ook zien en er van genieten. Heuff zoekt het in de steden, waar dc schilderachtige straatjes, huizen en torens zijn kunstenaarsoog boeien, of langs het open water waar de statigheid van een voorbijschuivend zeilschip hem niet ontgaat. Van hem zien wc hier voornamelijk vlotte en rake schetsen, die den indruk wekken, alsof ze zonder moeite als 't ware zijn neer geschreven. Hij heeft een pittige manier van teekenen, die aan zijn werk een bijzondere bekoring geeft. Wel blijft hij wat aan de oppervlakte der dingen, doch dit ligt in den aard van het werk, dat slechts beoogt een indruk te geven, van datgene, wat den schil der op zijn reizen aantrok. Hij noteert in zijn schetsboek, zooals een ander zijn herin neringen in een dagboek opteekent en hij doet het knap en geestig. Het werk van Miolée is meer geacheveerd hij verantwoordt bijna elk detail en weet toch een mooi en levendig geheel te berei ken. Hij weet een boomengrotp zóó te ge ven, dat we de soort kunnen erkennen en maakt zeer minutieuse studies uaar plan ten. Toch is hij nergens „peuterig doch blijft in alles artist. Wat hij met een ge kleurd stukje krijt weet te bereiken, is voortreffelijk. Zijn dierstudies doen hem er kennen als een dierentetkenaar van meer dan gewone gave. Mlolce is een fijn talent, moge dit velen duidelijk worden en ''et hem ook ander dan artistiek succes brengen. M. v. d. W. De commissie van onderzoek deel'! mede, dat, alhoewel een bedrag van f 3200 voor een Karree in den tuin van het bureau van den Provincialen Waterstaat hoofdzaikelijk voor opslag van sléchts één automobiel, vrij boeg geacht wordt, zij toch voldoende aan leiding vindt, lot toestaan van bovenbedoeld tx1 rag te adviseeren. Zij nieen.l daarbij te mogen aannemen, dat hef besteden van dM bedrag onvermijdelijk is, afgezien van de toevallige omstandigheid, dat dit ook ongeveer verkregen wordt door kapi talisatie vair hetgeen thans voor garagehmtr en admlrnrtraltetko'rteri lie leed moet worden. Door een der leden van de betreffende commissie werd van bet aanwezige Md van Ge;!. Staten de vraag gedaan of hem ook iets bekend was van uitbreiding van liet aantal vrije bedden in li t „Amslerdamsch Kinder- sanatorium". Hij zou gaarne w'llen weien of het aantal van 1! vrije bedden is vermeerderd. Wanneer dat niet het geval is, zou hij dc vraag willen stellen pf dan nu niet de tijd gekomen zou zijn, een voorstel bij de Staten in te dienen om te komen tot uitbreiding van dat aantal. Op de vraag of nu de garantie door de pro vincie alleen zal worden verleend, dit voor ,haar hoceace tkosteu zal medebrengen, werd geantwoord, dat het risico iets grooter zou worden, doch dat daarentegen de provincie de beschïklkiïmg krijgt over meer bedden dan an ders het geval zou zijn geweest. Door een der leden werd de wensch uitge sproken, dat Gedeputeerde Staten, wanneer van confessiioneelo zijde steun of garantie wordt gevraagd voor den bouw van een sa natorium, ook dan termen zullen vinden den Staten, voor te stellen dien steun geheel of gedeeltelijk Ie verleenen. De Commissie vereenigt zich mot deze voor dracht. Wij lezen in het „Wkbfd. voor BI. C.": Met ingang van a.s. Maandiag 7 Mei, opent de Algenicene Vereeniging voor Bloembollen cultuur haar Beurslokaal voor hare leden o:n het voortaan in het najaar niet meer le sluiten. Reeds eerder werd medegedeeld, hoe doordat op arte Maandagen de beschikking is verkregen over cle benoodigde lokaliteiten in hef Stedelijk Concertgebouw (a. d. Lange Begijnestraat, populair gesproken: de Veree niging), de Algemeene Vereeniging niet meer genoodzaakt zal zijn om sleehls gedurende de tweede helft van het jaar de Beurs geopend le houden. De regeling, die thans met de gemeente Haarlem is getroffen, waarborgt voortaan aan de leden, dat zij hun zaken gedurende liet gehee'e jaar kunnen afdoen in de bekende groole zaal. Natuurlijk zal pas van den zomer, in den drukken handelstijd de zaal liet aanzien van een Beurs krijgen, maar gemakshalve spreken wij nu ook maar van „de Beurs'. Een tweede bijzonderheid die de beursbe zoekers moeten weten, is dat het Beurslokaal voortaan niet om 2 uur moet worden ont ruimd, doch dat tot 4 uur 's namiddags de zaal ter beschikking is van de leden der Ver eeniging. Deze maatregel is getroffen om met medewerking van e'ken Beursbezoeker een einde te maken aan de z.g. geïmprovi seerde nabeurs bij Brmkmann. Zonder eeni ge onvriendelijkheid daarmee te bedoelen aan liet dares van den. gastheer op de Groote Markt, hopen wij, dal het langer openstellen van een beurslokaal dn de Vereeniging en nog iets, dait wij straks bespreken een ein de zal maken aan den „onhoudbaren toe stand bij Rrimkmamn". De ruimte is daar te beperkt, de lokaliteiten te weinig overzichte lijk, het zakendoen te onvrij. Wij schreven hierboven dat steclits met medewerking ran eiken beursbezoeker dit bereikt zal kunnen worden. Wanneer ieder een, ook des namiddags de ruime lokaliteit in het Stedelijk Concertgebouw benut, waar niemand toegang heeft die er niets te ma ken heeft en waar de leden der Vereeniging allen vrijen toegang hebben op vertoon ran hun diploma, slechts dan zal de nabeurs met zijn bezwaren, verdwijnen. Om nu légemoet te komen aan het bezwaar dat men voor zijn koffiemaaltijd heen, en weer zou moeten loo pen, zijn op ons verzoek door den exploi tant van de restauratie in het gebouw maat regelen getroffen dati in een der kleinere zaaltjes beneden, gelegenheid is voor bet ge bruiken van een lunch. In de groote zaal is natuur lijk, zooals vroeger, koffie, c.d. verkrijgbaar en er zal worden toegezien, dat de prijzen billijk en de bediening behoorlijk is. Thans over een derde nieuwigheid nog een enkel woord. Over eenige weken zullen de drie telefooncellen, die de gemeente Haarlem in de nabijheid van het Beurslokaal iaat aan. brengen, gereed zijn. Hoewel bet beloofd was. is een, en ander nog niet gereed. Wij hebben dank zij de vriendelijkheid van den telefoon dienst. kunnen zorgen dat met ingang van ebrf Maanrag, all thans één tioeslel in een apart kamertje aanwezig is ten gebruike voor dé beursbezoekers. Men melde zich daarvoor aan bij het kamertje links van den ingang. Na verloop van 1 'A jaar krijgt de Veree niging de beschikking over een naast de groote zaal gelegen kleinere zaal met boven licht voor het houden der Bloemenkeuringen en de winterbeurs en: komt de kleine concert zaal beschikbaar voor e.v. kleine tentoonstel lingen en de vergaderkamer beschikbaar voor vergaderingen van het Hoofdbestuur en het Scheidsgerecht. De verhuizing van het secretariaat der ver eeniging is uitgesteld moeten worden, daar de administratie van hei Steriel. Concertge bouw pas in den loop van deze maand kan overgaan naar haar nieuwe lokaliteit. Het hoofdnummer in deze bioscoop: ..De Graaf van Essex", is oen geschiedkundige film. De „story" speelt in den tijd- van ko ningin Elisabeth van Engeland. Hel is een keurige filtp. schitterend van ertsceneerimg. De massa-opnamen zijn ©enig, zoo o.m. bij de huldiging van den graaf te Londen en bij het oproer in zijn legerkamp in Ierland. De fakkeloptocht !.s bewonderenswaardig. De geschiedenis zalf is uiermale boetend. De graaf van Essex, eerst geëerd en gezien, wordt door zijn vijanden bij de Koningin belasterd, valt in ongenade en wordit ter dood veroordeeld. Echter, het drama neemt oen allergelukkigst einde. Van het bijprogramma zijn vooral de we tenschappelijke films te vermelden. „The Brothers Lawn" verrichten op het tooneel sterke staaltjes van balanceerkunst en oogsten veel succes. Gisteravond heeft rector Van Adrichem wederom ziin lezing over bouw en symbi- liek der Kathedraal gehouden. De vcgadering was weer uitstekend bezet. Zij werd voorgezeten door mr. J., N. J. E. Heerkens Thijssen, die in zijn openings woord o.m. zeide, dat na de kerkelijke vie ring van het feest de menschen wel gaarne naar een lezing over de kathedraal gingen uisteren. Rector Van Adrichem was wel de junstc man, om de schoonheden der Kathe draal le verklaren. Hierna ving de rector zijn lezing aan, wel ke ook thans weder een groot succes werd. Het enthousiaste applaus tijdens en na dc le zing toonde wel dc dankbaarheid voor het hur. gebodene. Van de gelegenheid, in te schrijven op het gedenkboek der kathedraal, waarvan dc prijs 3 bedraagt, werd vrij druk gebruik ge maakt, terwijl ook verscheidenen de „Herin nering aan het zilveren consecratiefeest der Kathedraal" kochten. Het zangkoor der Ka thedraal luisterde den avond weer op. fn zijn slotwoord dankte mr. Heerkens 1 Thijssen den redenaar op hartelijke wijze voor zijn schoone lezing en uitte den wensch, dat nu ook velen in werkelijkheid de schoon heid der Kathedraal zullen gaan bewonderen. Voorts bracht spr. nog dank aan den jon gen dirigent, den heer Jan Nibbering, den jongen organist, den heer Chr. Hulsebosch en mevr. Philippeau. die zoo uitstekend voor de leiding van het jongenskoor gezorgd heeft. Het is weer eeri mooie avond geweest, K» ft* IvH P Heden werd, zoo wordt ons geschreven, het comité van „Botje bij Botje" (hetwelk, zooails bekend is, beoogt, het. bezorgen van oen jaarlijkschen feestdag aan dc arme kin dleren uit het Gesticht „de Goéde Herder" aan het Spaarne) zeer aangenaam verrast door de mededeling van den heer Pronker, Directeur van de bekende Stoomboot Mij. Bus", dat ook dit jaar voor dien feestdag wederom gratis een geheele pleizierboot zou worden beschikbaar gesteld. Ge kunt begrijpen, hoezeer het comité, in dezen malaisetijd, hierover in dc wolken was Een ieder, die een vorig jaar van het af varen aan het Spaarne cn weder terugkomen der gelukkige kleinen, getuige is geweest, zal moeten erkennen, dal de giften en gaven hieraan geofferd, ten voüe tot hun recht zijn gekomen en. uitermate goqd besleed zijn en liij zal kunnen begrijpen met hoeveel onge duld, ieder jaar weer, door de kleinen naar dien feestdag wordt uitgezien en verlangd. En nu in eens weder dat mooie belang- looze aanbod van den kindervriend PronkerI Echter 'n waterreisje ma&ikt hongerig, en om ongeveeT honderd hongerige en eelluslige kleintjes den geheelen daig te spijzigen en te laven, is waarlijk geen peulesehïHetje! En daarom vraagt het comité aan de ge achte en edele weldoeners voor dezen dag weer hun oninisbaren steun, opdat ook dit jaar. den van zooveel kindergenol verstoken kleinen, bun jaarlijkschen, blijden vacanlie- diag weer kunnen genieten. De goede God laat zich nimmer in edel moedigheid overtreffen, maar zal zeker die gift voor arme kinderen, in de eigen kinde ren en zaken der weldoeners terugschenken! Alhoewel de adressen van de comilêleten, bij de trouwe jaariijksche gevers wel be kend zijn, is het misschien toch niet over- Ixidig vooral ook voor evenlueele nieuwe ki nderen vri en den te melden, dat alle gif ten, hoe klein ook, met innige dankbaarheid worden aanvaard, door: G. .lansen Hendriks, Krelagestraat 32; G. Sehous, Ged, Oude Gracht 30: H. A. Kroes, Kamper.singel 68; H. .1. Nei'issen, Anegang 7. Misschien zijn er wel onder onze lezers die niet willen laten weten, vanwaar de ga ven komen, welnu deze kunnen hun giften zenden aan het adres der Nieuwe Haarlem sche Courant, Nassaulaan 49. We zulllen gaarne zorgen, dat de giflen hun bestem ming bereiken! Barometerstand: 765. Stil stand. OPGAVE VAN« 'J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlen» waarmede de eerste serie lezingen schitte rend besloten is. Voor de lezing van pater Zeij S. J. over Vondel's „Altaargeheimenissen" is aan het gebouw „St. Bavo" nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. j VERKIEZING HOOFDINGELAND Bij de op 4 dezer te Hoofddorp gehouden verkiezing van een hoofdingeland van den Haarlemmermeerpolder is, in de plaats van den heer E. Vas Visser te Bloemendaal, die zijne benoeming op 19 Maart j.l. niet had aangenomen, gekozen de heer J. H. J. van de Mortel te 's-Bosch met 303 van de 464 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer Jehs. Verkuyl Mz. te Haar lemmermeer waren 155 stemmen uitge bracht, terwijl de heer A. Roodenburg te Haarlemmermeer 1 stem verkreeg. EXAMENS L. O, Haarlem. Geëx. 8 vr. can 1'da les Ge slaagd de dames L. v. Tenten, Haarlem; M A. Schermer, Heemstede; N. de Jong, Haar lem; A. de Oude, Monnekendam; D, H. Dieren, J. E. v. Diermen, beiden Edam, D Bankersen en P. v. Zaanen, beiden Z»-- dam. EEN BIJZONDERE ETALAGE- In het sigarenmagazijn „Het Amccr,'' aan de Groote Houtstraat, is in dc cfalogc «.en wel bijzondere étalage gemaakt. Niet min der dan twee jonge leeuwtjes z ju daar In een stevig hok tentoongesteld, ;n Lekken enorm veel bekijks. De beestjes zijn afkomstig van het circus Althoff, verblijven overdag vanaf een uur of half elf 's morgens in dc etalagekast en worden 's avonds om half zeven veer naar 't circus gebracht, om daar op te treden. Voordat zij in den winkel komen zijn de beestjes voldoende gevoederd voor Jen ge heelen dag. Het is een leuk gevonden re clame. Vanmorgen werd de monteur S. aan $ef parket te Haarlem verhoord. Tevens zon wor den besloten, of hij in voorloonige hech tenis zou worden genomcii Tof. lid der jury voor liet concours van rte Chr. Muziekvcreenrging „Euphonie" Ie Eng- v.ierum (Fr.) is o. m. benoemd dc heer A. U Hazebrodk, gepen®, lui tenant-(kapelmeester der, Kon. MIL Kapel, wonende alt'»'*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1