Bomiaeus de Greeve Groote Propaganda avond a Maandag 7 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14430 Groote Gemeentel, Concertzaal PIT NUK3MER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA 8 MEI HET „RERUM-NOVARUM"-FEEST OP HEMELVAARTSDAG. op VRIJDAG II MEI a.». des avonds 8 uur in de LANGE BEGI1NESTRAAT Spreker: de Eerw. Pater Onderwerp: „HET HOOGSTE G0E0" Toegang vrij voor alle R.K. Kie zers en Kiezeressen. De electrische cfraad aan het circus. Etalagewedstrijd Haas' gesteriliseerde azijn. Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en Omstreken over 1922. Haarl. Reddingsbrigade. Een volmaakt voedsel, is Franken's Melkbrood Overreden. Aanbesteding. Het gewone verschijnsel. Haariemsch Instituut voor Lichamelijke Opvoeding. Bloemendag. GEMEENTEZAKEN. Gevonden voorwerpen. „Het beleg van Haarlem" door Ferdinand de Braekeleer. Gemeenteraad. Openingstocht Haarlemsche Zeilvereeniging. Brievenbussen aan de tramwagens J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. „Onderling Genoegen". Het Melkconilict. De maximum-snelheid. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op d« le Pagina 75 "et., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag» en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij voovaitbetaling, EEN SOCIALE WET. Het „Centrum" schrijft De Eerste Kamer heeft met stevige meer derheid de Arbeidsgeschillenwet aangeno men. Het geldt hier inderdaad een wet die past in onzen tijd en waarvan de invoering ur gent kan worden genoemd. De minister was als gewoonlijk goed ge documenteerd en krachtig in zijn verdedi- ging. Reeds de omstandigheid dat van alle beschaafde landen in Europa, Amerika en Australië alleen in het onze een dergelijke wet ontbreekt, spreekt boekdeelen. Bovendien leert de elders opgedane onder vinding de minister verwees naar Zwe dendat een bemiddeling als nu mogelijk Zal worden zeer goede resultaten kan op leveren. De cijfers wijzen het uit. In 163 gevallen kwam het anno 1921 in Zweden tot werkelijke bemiddeling en in J11 van die gevallen leidde zij tot een bevre digenden uitslag. Waarom zou men dan hier te lande niet eveneens trachten den vrede in het bedrijf ook langs dien weg te verzekeren en te. her stellen In één jaar tijds (1920) gingen door uit sluiting en staking niet minder dan 1.720.000 werkdagen verloren wat een geldelijk na' deel van 10 millicen beteekende. Had men dit tot een derde kunnen terug brengen dan zou er nog meer dan 6 milli- oen bespaard wezen zeide de minister. En bij dat stoffelijk voordeel komt ook de moreele winst welke uit een spoedige be slechting van geschillen voortvloeit. De Eerste Kamer deed een goed werk met dit ontwerp aan te nemen. Het kan heel wat ongewenschten strijd voorkomen of stuiten in zijn duur en ver dere ontwikkeling. Er ligt ook zooals prof. Steger deed op merken een goede gedachte aan den grond slag in overeenstemming met de christelijk- sociale wereldbeschouwing. En dit argument woog natuurlijk niet het lichtst," Sociëteit „St. Bavo" R.K. Pol. Propagan- daclub 8 uur R.K. Metaalbewerkers 8 uur Feestavond Kathedraal, Le zing Pater Zey 8 uur Rechtskundig bu reau van half 9 tot half 10. Schouwburg Jansweg Feestavond „De Damiaten 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Prov. St. half 12. Hanzegebouw Haarl. Schoenmakerspa troons half 9 Gecomb. Kerkkoren half 9 Tooncelclub Proza 8 uur Zangvereen. „Kunst na Arbeid" 8 Circus H. Althoff Standplaats Schoten, tegenover bet Raadhuis, Voorstelling 8 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibüotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 1214, van 2—5 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur, R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voohn. van 912 uur, n.m. van 25 uiir. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van. 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Bloctr,holstraat 1 Betrekkingburea- voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 -a van 8—9 uur. Tel. 1671. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Luxor-Thcater Grootc Houtstraat 139 Bioscoop en variété. Op 10 Mei a.s. zal hier in Haarlem weder om herdacht worden, dat, 15 Mei vóór 33 jaar, de Pauselijke Zendbrief, over den toe stand der werklieden, genoemd „Rerum Novarum" door Z. H. Paus Leo XÏII, z.g. over geheel de wereld werd gezonden. Dit feit is een feest voor den Ned. R.-K. Volksbond en de vakorganisatie. Voor den R.-K. Volksbond, omdat deze bij het verschijnen van den brief de voldoening bad t'e bemerken, dat zijn organisatie ten volle de goedkeuring wegdroeg van het hoogste Kerkelijk Gezag. Voor de R.-K. Vakorganisatie, omdat toch zij vooral haar ontstaan dankt aan het ver schijnen van de „Rerum Novarum". Niet al leen dat haar terrein werd bewerkt door den in bloei steeds toenemenden R.-K, Volksbond maar direkt, doordat zij bijzonder in de En cycliek wordt genoemd en haar bestaan wordt gerechtvaardigd als de oude gilde in modernen vorm. Het is ook een feest voor de geheele Room- sche wereld. Patroons en werklieden hebben uit dezen brief kunnen leeren, wat hun plichten en rechten zijn. Daarover moeten zij zich ver heugen. Maar bovenal het een feest voor Roomsch Haarlem. -, Hier toch zetelt onze doorluchte Kerk vorst Mgr. Callier, die immer een groot be vorderaar was van het Katholiek Vereeni- •gingsleven. Zonder zijn vaderlijken steun, zonder zijn krachtdadige aanmoediging zouden wij niet veel vermogen. Onze aanwezigheid op het Rerum-Nova rum-feest zal dan ook een bewijs zijn, hoe zeer we naar Mgr.'s wenschen luisteren. Laat ons daarom dezen dag waardig vie ren. Wij hier in Haarlem gaan des mor gens allen ter H. Tafel om kwart vóór zeven in de Kathedrale Kerk „Sint" Bavo" aan de Leidschevaart en des middags om 2 uur naar de Gemeentelijke Concertzaal, om aan onze feestvreugde uiting te geven en onze sympathie voor de R.-K. beweging te verle vendigen. 's Avonds om zeven uur gaan wij allen mee naar de Kathedraal om den dag te be sluiten met een plechtig Lof met feestpredi katie en processie. Geen lid van den Volksbond of de R.-K. Vakbeweging mag zich aan dezen feestdag onttrekken. Tot en met Woensdagavond zijn aan het loket van de Sociëteit „Sint Bavo", Smede- straat, programma's, tevens bewijs van Toe gang, voor de Gemeentelijke Concertzaal verkrijgbaar a 20 cent. Aan de Concertzaal op Hemelvaartsdag a 25 cent. Op de groote Feestvergadering in de Ge meentelijke Concertzaal zal het woord voe ren de welbekende redenaar, de ZeerEerw. Heer Rector J. P. J. Kok, terwijl het Vocaal Kwartet „Euphonia" van Haarlem en de Mu- ziekvereeniging „Euphonia" van Overveen hare medewerking verleenen. Uit het verhoor van den monteur A. S. is duidelijk gebleken, dat hij op zijn minst ge nomen met heel weinig voorzichtigheid is te werk gegaan, dat hij opzettelijk nagelaten heeft maatregelen voor de veiligheid te ne men, welke in zijn functie noodzakelijk wa ren. Volgens zijn verklaring had hij contact met de aarde gezocht, zooals hij beweerde, met het oog op naderend onweer, een mo tief dat volgens een deskundige, den electro- technisch-ingenieur van het Gem. Electri- citeitshedrijf kant noch wal raakt. Naar we verder nog vernemen zal door de justitie een strafvervolging tegen den mon teur worden ingesteld. Echter heeft zij geen termen gevonden, den man in arrest te stel len. Wij laten hieronder de namen der juryle den volgen, die hun oordeel hebben uitge sproken omtrent de mooiste etalages van den etalagewedstrijd met Haas' gesteriliseerde azijn. Het zijn de heeren P. C. Akkerman, J. Leupen Jzn., en A. Meyer, allen te Haarlem. De keuring der etalages had Vrijdag 4 Mei plaats. Het vaststellen der punten geschiedde op de volgende basis: in hoeverre de etalage smaakvol en daarnaast in hoeverre zij een sprekende reclame voor Haas' azijn was. Deze punténgroepen werden opgeteld. Wie het hoogste totaal had, ontving den eersten prijs. De firma had drie prijzen uitgeloofd, n.l. voor den lsten 25, den 2den 20, en voor den 3den prijs 15, of kunstvoorwer pen ter waarde daarvan, al naar gelang de prijswinner die wenscht. De uitslag was als volgt: P. Diekman, Heemstede le prijs met 27 punten; W, van Zijf, Bronsteeweg 2, Heem stede 2e prijs met 26 punten; Fa. A. P. v. d. Linden, Zijlweg 39 Haarlem, 3e prijs met 25 K punten. Aangezien de firma verschillende etalages bijzonder mooi vond, heeft zij besloten voor die etalages, die volgens haar meening tot de mooiste behoorden een 4den prijs ad 10 of kunstvoorwerp ter waarde daarvan, beschikbaar te stellen. Deze 4e prijzen werden toegekend aan de volgende deelnemers; Fa. Bakker Co. Veerstraat, Haarlem; Coöp. „Eigen Hulp", Zijlstraat Haarlem. Fa. A. J. de Jong, Warmoesstraat 24, Haarl. A. v. d. Maaren Jansen, Kruisstraat 35, Haarlem; A. J. Kol, Bloemend, weg 189. Overveen. P. Rutte, Bl.daalsche straatw. a 223, BI.daal. Rest ons nog te vermelden, dat de verdere deelnemers ieder nog een kleine verrassing ontvangen. Wij ontvangen hot 6e jaarverslag der commit sisic ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omstreken: Het werk dier veneeniging werd het geheele jaar belemmerd door geldgebrek, inen begon nog met een schuld van ruim 200 gulden en de gemeente had de subsidie niet verhoogd, zuinigheid was dus steeds het parool. De commissie nam dam ook bijna geen nieuwe gevallen aan en heeft Kluis in dit jaaT slechts aan 12 kinderen les laten geven. Van deze 12 kinderen waren slechts drie nieuwelingen, waarvan twee slechts enkele lessen ontvin gen. Van de oude patientjes ontvingen er twee Sn dit jaar nog maar kort les, zij kon den toen de scholen (beide van een Christe lijke school) weer geregeld bezoeken en bij navraag bleek, dat zij het onderwijs uitste kend kunnen volgen. Van de zeven overigen ontvingen er drie gratis les, één slechts kort daar zij weer in een ziekenhuis moest wor den opgenomen, de anderen het geheele jaar, waarbij de Commissie die betrokken onderwijzeressen zeer dankbaar is. De ouders werken zonder uitzondering zeer mee iin het slagen der lessen. In het bestuur nam zitting de heer W. J. Speller, hoofd der R. K. Parochiale jongens school aan de Nieuwe Gracht. In de Com missie kwam verdler geen verandering. 1> Commissie vroeg en verkreeg voor 19r van de gemeente Haarlem een subsidie va 800. van Schoten 25, en van de meente Heemstede 50, 1 Bond van Ned. Omd.., de Vereen,igiufi van Hoofden van Scholen en het Ned. Ond. Genootschap droegen ook bij. Ér zijn verder 56 (vorig jaar 54) contri buanten. Al eindigt het jaar nog met een tekort van 227,de Commissie hoopt toch, dtoor de verhoogde subsidie van de gemeente Haar lem, ons werk dit jaar wcerr te kunnen uit breiden en aan meer aanvragen te kunnen voldoen. Moge het aan vele kleine patientjes zijn zegen brengen! 26 Juni aA zal dg Haailcmscbe BedtdinKs- brigade voor Drenkelingen haar. 10-jarig be staan herdenken. In den geest van het karak ter der vereemigifig wemsctit de Brigade ernstig en openlijk te propageeren voor haar streven en zal daartoe van 25 Juni tot 1. Jutlu een ten toonstelling van reddingsmiddelen orgamisee- ren; op 26 Juni Ieziingen met lichtbeelden over het reddingwezen aan de -kust én Ah binnen wateren; op Zaterdag 30 Juinii Groote Nationa le Zwemwedstrijden in het Zuider-Buiten- Spaame met daaraan verbonden een gondel- vaart (bloem- en plant versiering) op Zondag 1 Juli een groote demonstralie van zwemmen en redden in Stoop's Bad. Het programma belooft dus heel watt Het 3enjarig dochtertje van C. M., dat voor de woning in de A ssendel verstraat speelde, its door een onbekend gebleven wielrijder over reden, waarbij het meisje haar linkerbeentje brak. Het is naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht Heden werd-ten raadhuize aanbesteed: a. het verrichten van vernieuwingen van verschillende gemeentewoningen. Ingeschreven werd door: I. J. B. Weyers,' Haarlem 1455. II. A. J. Lubbers 1492.50 III. fa. Boerrigter en Houtkamp 1796. IV. C. v. Dijk H. v. Due. 1799. V. P. Timmers 1817. VI. A. Visser 1870. VII. H. Hak 1875. VIII. Gebr. Romijn 1940. IX. J. B. Kroon v. Diest ƒ2353. Alle inschrijvers wonen te Haarlem. Bij den gisteren op het Edo-terrein gespeel den wedstrijd voor de kamptoeniscompeiitie van den N.V. B„ tusschen Zaridvoort en Spar taan, is een der grensrechters door een deel van het publiek lastig gevallen, omdat het meende, dat hij verkeerde beslissingen gaf. Na afloop van den wedstrijd is hij per atax naar het station gebracht moeien worden. Na de scheidsrechters de grensrechters! Zaterdagmiddag jj. werd door een 40-tal leerfingen van bovengenoemd Instituut een reisje gemaakt naar Leiden, teneinde in het anatomisch cabinet eens praktisch te behan delen en eens in nratiii ra te zien datgene, wat anders uit de boeken over anatomie en phy siologic geput moet worden. Hoe mooi het ook in de boeiken staat omschreven en hoe moo'i oofk de teeikehihgén zijn, nien kan over tuigd zijn, dat eenige van deze lessen meer vruchten zulten afwerpen, dan 'maanden!:'„ge studie uit de boeken. De excursie had plaats onder leiding van de heeren Dr. A. Donk en W. Goeliing, resp. voorzitter en secretaris van het Instituut. Zeer tol spijt der aanwezigen was Dr. O. Réys uit 's-Hage ploiise&ng verhinderd zijn voorlichKing te geven en geschiedde dit nu door den heer Goeting en een aanwezi gen assistent, terwijl daarna de leeufliingen in groepjes verdeeld nog eens onderling repeteer den. Van alleskon worden bezichtigd als: knie-, heup- en schoudergewricht met cn zon der kapsel, met en zonder aangehechte' spie ren, een (voet ,en hand gedeeltelijk ontdaan van de huid, ondier- en bovenarm en heen met alle spieren eraan, het brikken, het .hoofd en niet te vergeten de noodiige banden. De leer lingen, die voor de tweede maal deze ex cursie mediemaaklen, konden tegenover de an deren reeds van hun kien,mis doei} blijken en werden zelf nu en dan gepolst. Nadat het bezoek bijna twee uren had ge duurd en alle, groepjes de ven-schillende on derdeden hadden bezien cn besproken, werd de terugreis weer aanvaard en waren aile deelnemers nog lang niet uitgesproken over al dlie bezienswaardigheden. Het bestuur verdient een woord van waardeenfcig voor de leerzame les. Naar wij vernemen is door B. en W. van Haarlem aan de afdt Haarlem van de Ned- Vereeniging ter bevordering van de Gezond heid in de Grafische vakken, vergunning verleend tot het houden van een bloemen dag op Zondag 27 Mei, tol het in stand hou den van hun sanatorium te Eerbeek. Ter gelegenheid van baar -3e lustrum schrijft, zooals bekend, de Haarlemsche Too. neeivereen>igi.ng „Jacob van Lennep" in het seizoen 19231924 een tooneelwedistrijd uit ovot Belgi sche en Nederlamdsche vereent gin gen. B. en W. stelten nu voor. ten behoeve van dezen tooneelwedistrijd aan die vereemging een gouden miedaffle te schenken en vragen daarvoor een crediet van ten hoogste f 75 aan. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening van inkomsten en uilgaven der goederen van de voormalige rornoratiën van roeringen, ambachten en bedrijven over 1922 en het voordeelig saldik ad 1239,82 in de gemeentekas Ie storten. Mej. Jt. S. Krom verzoekI met ingang van 15 Juni a.s. eervol ontslag als onder- wrzeros a*>n school 30. B. en W. stellen voor het aandeel der gemeente jn de uitkeeringen van wachtgeld ten behoeve van werkgevers aan hun arbei ders, voor zoover dezen te Haarlem woon achtig zijn, van 10 tot 25 te verhoogen. B. en W. stellen voor, het besluit van 9 Augustus 1922, met betrekking tot de daar in bedoelde 2 perceelen aan de Oude Groen markt en 4 perceelen aan <je Damstraat, in dier voege te wijzigen, dat deze perceelen worden geacht in het gemeentelijk woning bedrijf te zijn ingebracht met ingang van 1 October 1922 tegen een bedrag van 148.481,37. Door H. v. Dantzig, Jacobijnestraat, hoek Nobelstraat, wordt verzocht, voor den verbouw van zijn perceel, geen rekening te behoeven te houden met de destijds vastge stelde nieuwe rooilijn. Toen in 1911 de rooilijnen voor de Nobel straat werden vastgesteld was eene verbree ding dier straat, in verband met het drukke verkeer, tengevolge van het ter plaatse aan wezige Postkantoor, zeer noodzakelijk te achten. Door verplaatsing van gemeld kantoor is het verkeer in de Nobelstraat speciaal het wagenverkeer echter belangrijk ver minderd. Ia varband daarmede wil het cn VX'-J^e.urinfi rekening over 1922 van de voorma voorkomen, dat zonder ernstig bezwaar voor verkeersbelemmeringen aan het verlangen van adressant zoude kunnen worden voldaan door intrekking van de bij het betreffend raadsbesluit vastgestelde westelijke rooilijn van de Nobelstraat! Terug te bekomen bij: P. Me Winter, Korte Houtstraat 7rood, beursje; W. v. Eyk, Roos- veldstraat 47, bril met groene glazen: Knegt, Kamperlaan 39, ballen; W. Wierda, Gasthuis- laan 52, broche met portretje; J Zandstra. Kolkstraat 19rd„ bril, Oliedam, L. Wijngaard straat 20, een in tuur van een regenjas; M. V. d. Ham, Groote Houtstraat 148, grijze man- teteeimtuur; N. Walbrecht, Hofdijkplein 32, duimstok; N. Boom, Potgdelerstraat 33, hals band; J. v. Kruisen, Nieuwe Spaairnwouder- straat 3rood. honden halsband; L. Klauwers, Breestraat 30, jongensjas en pet; Politiebu reau, Simedeslraat, blauwe ja,s; W. Luiken, L. Margaretihastraat 40b, drink kruik; Kennel Fauna, Parklaan, grijs-wit te kat, gebracht door Beekman, Koningstraat 48; wii-zwarte kat, gebracht door Maas, Ki'everiaan 131; M. Boorsma, Adr. Loosjesstraat 2c., lorgnet; B. B. v. Tricht, Joh. de Breukstraat 23, autolantaarn; H. BenekeT, Amsterdamsche vaart 72zw„ •heerenpoTtemonnaie; W. Filip- po, Jan 'Sfeenslra at 11, bruine kinderporte- monnaie; Politieposthuis. Amisterdamsche- poort, planken; M. Smeding. Leidschevaart 18a. reticule; S. Elermam. Kamperstraat 14 rood, bonbonschaaltje; P. Schouw, Hooi- marlkt 17 (noodwoning), gummi heeren^ schoen; Kiosk, Stationsplein, huissleutel. C. Hartsuiker, Lfdidlscheva arlweg 215. Heem stede, stuk was; A. de Vries, DubbVebuurl 42a., armband; J. Broekman, Doelsiraat 7 rood, plantkundebock: Roest, Lange Anna- straat 12e, notitieboekje; Politiebureau. Sme- dieslraat, brief (J. M.); rijwiel; ,T. v. Zante, Raaks 36, blauwe ceintuur; Groeneveld, K. Wijngaardstraat 3. grijze ceintuur; Kuver. Merkmanslraat 13, beige ceintuur; Knook, Glasiblazerstraat 20 rood. ceintuur van regen jas; J. M. Schreuder. Adr. Loosjesstrarat 44, zwart étui niet portretten: Leonard. Bakenes- sergracht 11, Face a main: Tack, Wagenweg 1 rood, bruin wollen handschoen; E. Steen, Lange PoePaan 20 rood, keeshondje; J. de Vries, Camplaan 26, Heemstede, bruine por- temonnaie; Leising, Schoferweg 26, potlood houder; H. Nielanid, Olycaostraat 36. kinder- portemonnaie; C H. Sterok. Harmenjans- straat 67, bruine damesportemonnaie; C. Zuidhoek, Allanstraat 74, schildenskiel; C. Houclenberg, Bloemertsteeg 8, regenjas; Huis in 't Ve'd, Ludtesteeg 21. riem; G. v. d. Vecht, Esschikterstrarat 6 rood, stempel; Steeman, Saennedamstraat 57, bruine tasoh; Barger, Krelagestraait 10, zilyenbon. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Srne- destraat, beursje; R. Linke, L. Margaretha- straat 40B, hond (grijs-blauw) met penning; v. Grotke, Ripperdapark 26. jonge Herders hond; Kennel Fauna, Parklaan: herdershond, gebracht door v. Nifterik, Ripperdapark 37; P. de Rooy, Jansweg 48, medaillon met por tretten; H. v. d. Rroek, Leidsrbestraat 46rd., bruine daimesportemoninaie; H. de Niis, Ach terweg 26, Heemslede,' pijp in étui; G. Nieu wen huizen. 2e Zuid Polderstraat 66, grijze jongenspet; L. Klijn, Park'aao 67, dames portemonnaie; J. Dreyer, Spoorwegstraat 10, gouden ring; C. Vooges, Anthoniesteeg 13, fantasiespeld; 3. Voorhoeve, Ipenrodestraat 11, touw en punaises; P. Oisterkeprt. Duven- voordeslraal 15, zakdoek niet geld. Voor bet winkelraam van den kunsthandel Smit trekt een schilderij, voorstellende een episode uit hel beleg van Haarlem, veler aan dacht. Inderdaad is het deze ten volte waard, niet alleen omdat het onderwerp den Haar lemmers meer dan gewone belangstelling inboezemt, doch vooral ook omdat het een schilderij van historische waarde en uitne mende kwaliteiten is. Het is van de hand van den Belgischen schilder Ferdinand de Braekeleer, die vooral als genre- en hiitorieschiilder naam heeft ver worven. Hij werd geboren te Antwerpen in 1792 en is daar overleden in 1883. In vc'c musea is werk van hem te vinden o.a. te Ant werpen, Brussel, Gent, Amsterdam, Berlijn en Hamburg. Voor zooveT ons bekend, is ons Frans Hals-museum geen werk van hem Tijk. Het schilderij, groot ongeveer 2 X 1 Vi me ter ziet er gaaf en frisch uit en getuigt in alles van een zeer bekwame hand. Op de watten der stad, met een der poorten op den achter grond, zijn we getuige van den strijd, waarin de vrouwen, met Kenau Hasselaar aan t hoofd, een belangrijk aandeel hebben. De Braekeieer beeft dit moment levendig in beeld gebracht. De figuren zijn vol actie, men zie bijv. de vrouw, die de mustket aanlegt, hou ding en gebaar der aanvoerster en beschouwe aandachtig de groep op den voorgrond. Ook de compositie, licht- en kleurschakeering van het geheel zijn te loven. Het ware te wenschen, dat een „Maecenas" onze gemeente dit schilderij ten geschenke bood mf de Voreeniging tol uitbreiding en in standhouding van het Frans Halsmuseum er kams toe zag hel aan onze stedelijke kunst verzameling toe te voegen. •k Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 9 Mei 1923 des namiddags ten 1 ure, zoo noodig voort le zetten des avonds 6 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan .de orde zal worden gesteld: 1. Mede deel ingen en ingekomen stukken: Verzoek schrift Mr. W. J. G. A. Nijgh, om eervol ont slag als leeraar te H. B. S. met 5 j. c.. 5 er- zoekschrift R. v. d Hoes, hm eervol ontslag als leeraar le H. B. S. met 5 j. c. Verzoek schrift Mej. A. S. Krom, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 30. 2. Voor stal" B. en W. tot het instellen van beroep tegen het besluit van Gcd. Staten inzake be taling van Personeele belasting over 1921. 3. Voorstel B en W. tot goedkeuring rekening en verantwoording, dienst 1922. en le suppl. begrooting, dienst 1923, Armenraad. 4. Voor stel B. en W. tot vaststelling rekening en verantwoording, dienst 1921, met advies der Commissie' van bijstand in het beheer der gemeenite-financiën, 5. Voorstel B. en W. tot goedkeuring van begrootingen van woning- bouwvereenigingen. 6. Voorstel B. en W. lot goedkeuring rekening en verantwoording, dienst 1922, Bewaarschool in het v.m, Bar- bara-gasthniis. 7. Voorstel B. en; W. tot goed- lige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven. 8. Voorstel B. en W. tot aanvaar ding van een geschenk. 9. Voorstel B. en W. beschikbaarstelling medaille tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep". 10. Voorstel B. en W. tot overschrijving der huur van het ge bouw „De Korenbeurs". 11. Voorstel B. en W. betreffende wijziging inbreng perceelen Damstraat in Woningbedrijf. 12. Voorste] B. en W. tot beschikbaarstelling gelden voor uitvoering van openbare werken nabij het O. I. Vaartje. 13. Voorstel B. en W. tot wij ziging dier verordening, tot regeling van de levering van électrischen stroom. 14. Ver zoekschrift H. van Dantzig inzake rooilijn in Nobelstraat met voorstel B. en W. 15. Voor- sfe:!-KIein met voorstel B. 'en W. inzake te rugbetaling der kosten van aanleg van dienstleidingen voor waterlevering. 16. Voor stel Commissie, art. 166 der Gemeentewet, tot vaststelling eener verordening op den ver koop van melk en melkproducten op Zon dag. 17. Voorstel B. en W. wijziging raads besluit toekenning van steun aan werkgevers voor wachtgeldregelingen. 18. Benoeming van a. een lid der Commissie A tót wering van schoolverzuim; b. een lid bestuur Vereenigima voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs; c. leeraren aan de gom. avondschool voor nijverheidsonderwijs. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Men meldt ons uit Haarlem, dat door de heer Goeting en Hoütkooper, docenten aan het Haarlemsche Instituut voor de Lichame lijke Opvoeding, toestemming is verkregen, tot het houden van een cursus in lichte Athletiek en Openluchtspelen en wel op de Vijf Zaterdagavonden in Juni van 6 tot 9 uur op het Gemeente Sportterrein aan de Leidsche Vaart. Daar, waar de cursus tot nu toe, door den Bond van Lichamelijke Opvoeding in Den Haag gegeven, niet verzekerd is, kunnen de candidaten daarvoor in de plaats een ge legenheid vinden zich te oefenen. Speciaal kan deze cursus van belang wor den geacht voor de candidaten, die zich aan het examen voor de acte M. O., voor de acte S. en voor het Leidersdiploma willen onderwerpen, Zoowêl dames als heeren kunnen aan den cursus deelnemen. De te behandelen oefen stof zal met de daarbij behoorende voorbe reiding o.a. bestaan uit: Athletiek, loopen, werpen, springen. Wat de spelen betreft, zal speciale aan dacht worden geschonken aan de grootter- reinspelen met hun voorbereiding, n.l. aan voetbal,, hockey, korfbal, rugby, tennis, cricket, honkbal keepers. Bij ongunstig weer zal de oefenstof in de zaal behandeld worden. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. In de vacature van E. J. van Det (die in de vacature-Jos. Loopuit gekozen was, maar bedankt had) is Zaterdag gekozen tot lid der Prov. Staten van N.-Holland, de heer R. Hoogland te Amsterdam, die dus zitting heeft tot Juli a.s. Er deed zich een eigenaardig geval voor. De lijst wees als opvolger aan den heer R. Hoogland te Amsterdam. Bij een informatie bij den Burgerlijken Stand was medegedeeld, dat indertijd candidaat was gesteld Hoogland secretaris van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., wonende. Da Costakade aldaar. Nader was evenwel gebleken, dat Hoogland, secretaris van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., wonende Da Coatakade 13, niet R. maar P. heette. Het stembureau, dat zich aan de lijst der candidaturen heeft te houden, benoemde dus tot lid der Provinciale Staten R. Hoogland. Naar aanleiding van de verkiezing van den heer R. Hoogland tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in de vacature- Loopuit in de plaats van den heer P. Hoog land, heeft de Tel. een onderhoud gehad met laatstgenoemde, die schoolopziener is en secretaris van de federatie Amsterdam der S.D.A.P. De heer P. Hoogland verklaarde ons, dat hijzelf in 1919 de candidatenlijsten voor de Staten in orde had gebracht en daarop kwam, door hem zelf geschreven, zijn naam volkomen juist voor. De eenige mogelijkheid is dan ook, dat in de gedrukte lijsten een fout is geslopen, de P. door een R. vervangen. De heer R. Hooglans is een broer van den heer P. Hoogland eft secretaris van het Bu reau voor Kinderbescherming. Ook hij is lid van de S. D. A. P. „Hij zou een waardig plaatsvervanger van mij zijn," verklaarde ons de heer P. Hoogland. Doch als hij straks in de Staten zijn geloofsbrieven moet indie nen zal blijken, dat hij toch niet de ware Jozef is en dan zal alsnog de heer P. Hoogland ver kozen moeten worden verklaard. Hij heeft evenwel slechts zitting tot 1 Juli a.s. Voor de nieuwe Staten stelde hij zich niet verkiesbaar. Door het prachliige weer vam Zaterdag wa ren de verwachtingen voor den Zondag ten hoogste, gspanmen. Doch deze begon onder ntet al te beste verschijnselen. Wel liet de zon zich nu en dan even ziien, doch het rechte was het niet. De start voor den openingstocht zou aan de Sohotensche gasfabriek plaats vinden en reeds vroeg in den moTgen werden do tas- schen met viictunliieën volgenrO'P'l en met een goode dosis enthousiasme en vertrouwen op goed weer naar het Noorder-Buiiten-Spaame getrokken, alwaar het toen nog tamelijk sliJ was. Bij de Schoter gasfabriek, neen, aan de Friesche Varloensmarkl reeds, waaide ons de H.Z.V.-v'ng bemoedigend loc. Aan de Jan G ijzen vaart was hel een en al leren, de vlaggen aan bet vtetterhuis, een goede gedachte van den heer Frainzen, klap perden wool ijk in de lucht. Dc bootjes, waar aan nog Zaterdagavond door menigeen de laatsle hand was gelegd, werden opgetuigd en tegen dien wind op naar den start gezeuld. Toen da ni ail.l «bootje» bij elkander waren, werd door no. 1 hel sein gegeven en met een voor den winder naar Spaarnda mgezeild. Menigeen had een rif je gestoken, want bij den afvaart stond er een dikke smeer wind en de lucht belruk meer en meer. Een niolorboo! niet talrijke belangstellenden, die weer en wind irolseerden, volgde. Daar het weer zicib al slechter en slechter ïet aanzien en reeds eeniigz regendroppels vif !en, werd ^het oorspronkelijke plan: admiraal- zeilen in de Mooie Nel, afgelast en achter no. 1 aian, dlie niet moer gepasseerd mocht worden, naar Spaarndam gezeild, alwaar aan den ingang van de sluizen gemeerd werd. Hier van werd toen een foto gemaakt. Deze zullen er geen spijt van gehad hebben. Een ieder, doe wel eens de talrijke zeiltjes ge- tien heeft, weet wat een bekoring er van uit gaat. In optocht ging hel naar den dijk, alwaar in een café eenigen tijd gezellig werd door gebracht. Hier vond de voorzitter, de heer VeMhuys, de 'gdlegenlheid zonder officieel© ce remoniën toch officieel te openen. Zijn wen- Met belangstelling, zoo schrijft ons een abonné, heb ik eenigen tijd geleden uw pleidooi gelezen voor brievenbussen aan de tram, die dan b.v. aan het Stationsplein door een ambtenaar der posterijen zouden worden gelicht. Ik vond bet een zeer practisch denk beeld, waarvan vooral de bewoners van Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerhout park en Overveen zouden kunnen profitee- ren, Misschien is het denkbeeld bij de betref fende autoriteiten wel in overweging, maar hulde aan de Haarlemsche traagheid! is er van uitvoering nog niets gekomen» Ik beveel het nochtans weer warm in de belangstelling aan. Een ruggesteuntje in dezen kan wellicht vormen het vleiende oordeel van onze leden der Staten Generaal over de proef, die in Amsterdam genomen is. Deze oordeelen als volgt: Nu de te Amsterdam genomen proef met het bevestigen van brievenbussen aan tram wagens bijzonder gunstige resultaten blijkt op te leveren, meende men, dat hieraan zoowel daar ter plaatse als elders uitbreiding moet worden gegeven. Men zou gaarne vernemen of de minister daartoe bereid is. Kan Haarlem in deze nu niet eens vlug wezen? Barometerstand 766. Vooruit. OPGAYE VANi Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorot. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 7 Mei. Hoogste barometerstand 767.7 m. M. te Toulon. Laagste barometerstand 747.6 m. M. te Roest. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Mei: Aanvankelijk zwakke ver anderlijke, later zwakke tot matigen noord westelijke tot Noordoostelijken wind, meest zwaar tot half bewolkt, later opklarend, wei nig of geen regen, iets koeler. schen wej"dien ten volle beaamd en een luid hoeraatje daverde door de zaal. Van het ge heel werd een foto genomen, waarna door allen, met de v'.eg yoorop weer naar de ver- schillemde bootjes geslapt werd. Het zonnelja was intusschen doorgebroken en hel weer ge heel opgeknapt. Mot een zacht briesje ging het toen hel schitterende Spaamc op. waarna talrijke zei'ers z.oh nog m hel vloHertuiis ver- eemigden. Met de belofte a.s. Donderdag een gezamenlijke toebt naar de Varsity te maken, ging eenieder voldaan huiswaarts. Metrecht kan gezegd wonden, dat de openingstocht een ongekend succes was. Dc tegenwoordigheid van eenige zeilers uit de Zaan werd door al,en ten zeerste op prijs gestold. Men schrijft ons: Zaterdagavond^ heeft de Vereeniging „On derling Genoegen" in den Schouwburg aan de Jansweg eene uitvoering gegeven. Opge voerd werd „De Heks van de Boschhut," eene kinderoperette. Voor den aanvang daarvan heette de voor zitter, de heer Boogaard, allen welkom en het verheugde hem, dat het gebouw weder om, zooals altijd het geval was, zoo met be langstellenden gevuld was. Verder deelde hij mede, dat cr een verloting ten bate der kinderen die dezen avond speelden, om hun n.l, een gezelligen avond te verschaffen, zou worden gehouden. Hierna begonnen de kleinen hun spel, dat tot het einde toe vlug van stapel liep. Na' het laatste bedrijf had de verloting, bestaande uit 10 luxe huishoudelijke artike len, plaats. Uit het publick werd een meis-, je gekozen om de eerste 10 nummers te trek ken, welke de prijzen aanduidden. Hierna werd door de leerlingen, aan den directeur, den heer Post een blocmenman4 aangeboden. i Het melkconflict hier ter stede is «oorloo- pig zoo goed als ten einde. Melkhandel en veehouders zijn 't bijna geheel eens gewor den met elkaar. Alleen op enkele onderge schikte punten moet nog overeenstemming bereikt worden. De prijs, welken de melkhan del te betalen heeft, is voor de melk, welke van plaatsen komt, niet in de naaste omge ving van Haarlem liggend, vanaf boerderij goedkooper. Door de hoogere transportkos ten wordt de prijs dan toch gelijk aan dien van de melk, welke uit de naaste omgeving komt. De verkoopprijs aan het publiek wordt vanaf morgen 16 cent per liter. De regeling geldt voorloopig tot 20 Mei. Zaterdag is weer tegen 11 bestuurders vani auto's en motorrijwielen proces-verbaal opge- maa'kt wegens te snel rijden. De snelheid FÜv soldie af yam 32-45 h .M, i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1