Sport en wedstrijden. De Gouddelvers. Tweede Blad 7 Mei 1923 EEN ROOMSCHE VOETBALDAG. Het R.-K. Haarlemsch elftal. Een oefenwedstrijd voor de officiëele ontmoeting tegen het R.K. Leidsch elftal. De eindstrijd om den Nieuwe Haarlemsche Courant-beker. 3. V. B. FEUILLETON. 39—21 29 41—31 27 47—33 25 24—24 24 31—26 22 41—36 22 43—46 21 28—34 20 24—31 19 34—45 19 37—40 18 20—42 16 w.v.v. Komende Zondag 13 Mei, kan een belang rijke dag worden voor de Roomsche Sport- beweging in Haarlem's contereien! Het is bekend, dat ons Districtsbestuur op Zondag 24 Juni, in samenwerking met den Gymnastiekbond, een Districts-sportdag organiseert. Deze zal echter in hoofdzaak aan de zomersport gewijd zijn. Nu is athle- tiek zeker een onmisbaar preparaat voor den voetballer en op het programma van dezen Districtssportdag zullen ook wel «enige athletische nummers voor voetbal lers bijzonder aantrekkelijk worden ge maakt. Maar toch zou op dat program van dezen dag een voetbalwedstrijd eigenlijk niet ontbroken mogen hebben, ware het niet, dat dit sportfeest georganiseerd wordt in den tijd dat het voetbalseizoen voor of- ficieële wedstrijden gesloten is. En het be stuur van het Haarlemsche voétbaldistrict wenscht zich nu dit gesloten seizoen voor het eerst van kracht is beslist aan deze bepaling te houden. Men heeft even wel een ongezochte gelegenheid, die zich voordeed, aangegrepen, om nog vóór de sluiting van het seizoen eens een flinken Roomschen voetbaldag voor het District .Haarlem op touw te zetten. Het Bondsbestuur, voor de Bondselftal- commissie het overzicht over de beste spelers voor ons diocees willende uitbrei den en verbeteren, gelastte de organisatie van districts wedstrijden. Waarschijnlijk op 27 Mei zullen spelen Amsterdam tegen Zaandam, Haarlem tegen Leiden, en Den Haag tegen Rotterdam. Het district Haarlem moet spelen tegen bet district Leiden! Dat maakte de kwestie der samenstelling van het R.-K. Haarlemsch elftal meer urgent en reeds heeft de proef- wedstrijd daartoe plaats gehad en de districtselftalcommissie heeft' haar keuze gedaan en is voor onze meening heel goed geslaagd. Het is natuurlijk gewenscht, dat dit ge kozen districtselftal vóór de officieële ont moeting tegen Leiden een oefenwedstrijd speelt en dat zal nu Zondag gebeuren. Het Districtselftal, dat een uitstekende combi natie belooft te* zijn, zal dan een wedstrijd spelen, en als tegenpartij heeft het dis trictsbestuur de sterke Haagsche R. K. F.- overgangsclub Graaf 'Willem II aangezocht. In ieder geval belooft deze wedstrijd be langrijk te worden en wij mogen zeggen, dat mooi spel in dezen kamp kan worden ver wacht. In samenwerking met de commissie van den N. II, Crt.-voelbalbeker wil het bestuur v.an het District evenwel nog eens een uitgebreider poging wagen de Roomsche Sport in de verhoogde belangstelling der katholieken een plaats te geven. Het loopt juist zoo, dat de seriewedstrijden om „het zilveren dingetje" van de Nieuwe Haarlem mer de finale genaderd zijn en nu heeft men deze eindstrijd mét den oefenwedstrijd van het Haarlemsche Districtselftal tot een Roomschen Voetbaldag gecom bineerd. De finale om dezen beker (welke laatste in de eerstkomende dagen in de éta lage van den heer Stam, Zijlstraat zal zijn tentoongesteld) gaat tusschen R. K. V. Z. (de Haarlemsche Zwaluw) en S. D. O. uit Beverwijk. Ook dit wordt een aardige wed strijd van twee vlugge, goede ploegen. De dag begint om half 2 met den oefen wedstrijd. Omstreeks half 4 neemt de beker-finale een aanvang. Na afloop zal het kleinood door den hoofdredacteur der Nieuwe Haarl. Courant worden uitgereikt. Deze Roomsche Voetbaldag kan een suc ces worden. Echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat, na het weer, alle clubs in Haarlem en omgeving ertoe medewerken. En na en dóór! de clubs het publiek het Roomsche publiek, dat zich nog maar steeds door neutraal gedoe verwennen Iaat. Op die medewerking van het publiek en van de clubs, doen wij bij dezen een ern stig beroep. Alleen met algemeene medewerking van alle clubs kunnen wij iets bereiken en dat willen wij natuurlijk' alle maal gaarne. Naar onze meening mag a.s. Zondag geen enkele katholiek, die iets voor sport ge voelt, afwezig blijven van het R.-K. Sport park. Mochten nu de katholieken eens in groot getal opkomen, om de rangen van het Sportpark dicht te bezetten en getuige te zijn van den eersten Roomschen voetbaldag voor onze Haarlemsche District, welke de Roomsche Sport eindelijk weer een stap dichter moge brengen bij de waardeering en erkenning, waarop deze noodzakelijke katholieke actie volkomen recHt heeft! DISTRICT HAARLEM. Juniorencompetitie. Uitslagen 6 Mei. Geel Wit 3—S. D. S. 2 0 -2 Victrix 3Damiaten 3 12 Programma 10 Mei. (Hemelvaartsdag.l Victrix 3S.D.S. 2 luur Zwetsloot. Westen 3Geel Wit 3 (terrein Geel Wit) 1 uur, F. Duyn Jr. Geel Wit4Damiaten3, half 3 v. Assendelft Programma 13 Mei. S.D.S. 3Damiaten 3 12)4 uur Zwetsloot Westen 3Victrix 3 (terrein Victrix) 12)4 uur, v. Assendelft. In verband met den Roomscnen Voetbal dag zijn de junior wedstrijden op 13 Mei bij uitzondering vastgesteld op 12)4 uur. Schorsing opgeheven. De voorloopige schorsing van het Westen is opgeheven. DE COMPETITIELEIDER. R.K.S.V. „Geel Zwart" Secretariaat Harmenjanswcg 37. A.s. Vrijdagavond half acht jaarvergade ring in 't gebouw „St. Bavo" Smedestraat. Aller opkomst dringend gewenscht, mede n verband van 't kiezen der nieuwe bestuurs leden, daar, uitgezonderd de penningmeester allen aftreden. Het Bestuur. Uitslagen 6 Mei. R.K.F.: D.H.LR.K.B.V. beslissingswed strijd kampioenschap 2e klasse H (1) 43 D.H.V.B.: Geel Zwart 3-S.D.S. 10 Geel Wit 2Zilk 1 23 S.D.O. 2-Lisse (promotiewedstrijd) 00 N. H. Crt. beker: R.K.V.Z.—Damiaten II 2—0 S.D.O—R.C.IJ. jo Proefwedstrijd: H.B.C.—Proefelftal 01 HET DISTRICTSELFTAL. De elftalcommissie in het District Haar lem en omstreken van den D. H. V. B. heeft het R.-K. Haarlemsch elftal als volgt samen gesteld: doel: H. Neeskens, H. B. C.; r. achter: M. v. Deurzen, H. B. C.; 1. achter: F. Mooren, H. B. C.; rechtshalf: A. Mooren, H. B. C.; spil: P. Smit, Santpoort; linkshalf: W. Vintges, Damiaten; r. buiten: P. Borghouts, Damiaten; r. binnen: J. Vester, H. B. C.; mid-vooij: A. Snoeks, Geel Zwart; 1. binnen: A. Mathot, Concordia; 1. buiten: C. Heemskerk, Concordia. Wijzigingen voorbehouden. R. K. V. Z.—DAMIATEN II 2—0. Deze demi-finale om den N. H. Ct.-beker had op het Sportpark plaats en werd onder uitstekende leiding van scheidsrechter P. J. v. d. Horst van den aanvang af pittig, soms wel wat al te pittig! gespeeld. Gelukkig trad de arbiter streng op, wat een paar maal voor hardhandigen aan beide zijden wel noo- dig was. De Zwaluwen kregen twee straf schoppen tegen zich, een voor hands en een wegens unfair optreden; beide penalties wer den echter niet benut. De eerste schoot de centervoor tegen den keeper, de tweede pil de de linksbinnen tegen de lat. Het hoodlot was tegen de strafschoppen, want ook R. K. V. Z. kreeg voor freekick binnen bezet ge bied, een penalty te nemen, die gestopt kon worden. De eerste speelhelft verstreek zonder doelpunten. Beide partijen misten verschil lende kansen. De zwarte vogels waren iets gevaarlijk, maar men kon het net niet vin den, dank zij mooi verdedigen van Damiaten. In de tweede helft domineerden de eerste klassers meer en meer en namen uit een on- stuimigen aanval de leiding, die even later vergroot werd. De Damiaten-reserves bleken niet in staat, den achterstand in te halen, maar wisten toch verder scoren te voorko men. Met 20 plaatste R. K. V. Z. zich in de finale. DE PROEFWEDSTRIJD VOOR HET DISTRICTS-ELFTAL. Zondagmidag wérd op het H. B. C.-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen eenproefelf- tal voor het district Haarlem en een H.B.C.- comb. Het weer was voor de spelers nogal schikkelijk, voor de toeschouwers allerheer lijkst. Het was dan ook in grooten getale thuis gebleven zal niet het juiste woord zijn, daar het geen weer was om thuis te zitten, maar dan toch niet naar het mooie Heem stede en het gezellige H. B. C.-terrein, om onze Roomsche jongens te zien spelen of aan te moedigen. Om ruim 3 uur laat scheidsrechter van Tol aantreden en verschijnen de volgende elftal len in het veld: Districtselftal: De Vries (Westen), van 't Hoff (Damiaten), P. Paradijs (Westen). J. Vintges, P. Smit, N. de Zwager, (Damiaten) (Santpoort) (Westen) Borghouts Slenders, Snoeks, Mathot, (.Damiaten) (Geel-Zw) (Geel-Zw) (Concordia) H. Rings (Amicitia) O H. v. Leuven, B. Banke, J. Veser, Th. Leu ven, Juffermans, H. Leuven, A. Mooren, v. d. Eem, F. Mooren, M. van Deurzen, H.Neeskens. H. B. C.: Het Haarl. elftal speelt in de Geel Wit- kleeding. Het begin is onzeker. De Haarl. Comb, is niet gewend, terwijl H. B. C. vele invallers telt. Daarbij kpmt nog, dat het gras, vooral aan de kanten, te lang is, zoodat de vleugels niet op kunnen schieten. De Haarl. Comb, is, geholpen door wind en zon, al spoedig iets sterker, en F. Moore moet zijn verdedigingstalenten toonen, en dat deed hij op een wijze, zooals wij van hem ge woon zijn. De voorhoede van H. B. C. is veel te licht om gevaarlijk te zijn. Vesters wil het nog wel eens probeeren, maar Smit is in prachtvorm, zoodat hij hem maar zelden een kansje geeft. Al spoedig komt de eenige goal. H. Leuven laat Borghouts even los, deze zet mooi voor, Mathot loopt toe, en kopt het leder fraai in het hoekje, waar Neeskens nog wel tracht te redden, maar den bal nog maar alleen tegen den binnenkant der paal duwt, 0-1. Sporadisch komen de H. B. C.-ers voor het Haarl.-doel, waar de Vries een paar bal len wel wat zenuwachtig verwerkt. (Later herstelde hij zich, en hield er op schitterende wijze alles uit). Smit zet gedurig de vleugels aan het werk. Neeskens stopt een hoog hard schot van Snoeks, waarvoor hij een welverdiend ap plaus krijgt. Langzaamaan komen ook de H.B.C.-ers in achtie en we denken den gelijk maker te zien komen, doch v. d. Eem schiet langs den uitgeloopen keeper naast. Een cor ner op het H. P. C.-doel goed door Borg houts genomen, weet Neeskens weg te stom pen. Snoeks wil het zoo nu en dan alleen probeeren, maar heeft geen succes. Even wordt het Haarl. doel oestormd, waar Vintges .tenslotte het gevaar bezweert. Een vrije trap wordt door Snoeks naast- getrapt, terwijl Mathot een onverwacht schot inzendt. De bal gaat rakelings naast. Dan nog een mooie doorbraak van Vester, vi larbij de Vries na eerst uitgeloopen te zi n, nog net terug kan komen om een hard si hot te stoppen, en aan de overzij een hard schot van Slenders, waar Neeskens over- heentrapt, maar dat nog net naast gaat en dan wordt de rust aangekondigd. Na rust zijn de blaadjes omgekeerd. H. B. C. is met wind en zon in den rug veelal sterker, en de verdediging moet alle zeilen bijzetten om scoren te voorkomen. De Vries in doel bleek zeer betrouwbaar. Een vrij schot weet hij corner te werken, terwijl Paradijs nog juist een hard schot verwerkt. De doorbraken zijn veelal gevaarlijk, maar stranden alle op de gebr. Mooren.^ Lens is Slenders Frits gepasseerd, maar zijn schot gaat naast. Als Th. Leuven uitvalt wegens een klem ongeval aan zijn been, komt J. Draijer hem vervangen. In den .tijd dat echter met^ 10 man gespeeld wordt is het Haarl. elftal iets sterker en krijgt Neeskens nog een paar moeilijke ballen van Mathot en Snoeks, ter wijl Rinks over schiet. Als slot een mooie aanval van H. B. C„ waar v. Leuven Vintges passeert en mooi voorzet, even te hoog voor Jufiermans, waarna v. Tol laat inrukken. Geel Zwart 3—S. D. S. I—0. Geel Zwart wint den toss en laat S.D.S. met zon en wind in den rug aftrappen. Di rect is S.D.S. in den aanval doch de backs en in de laatste instantie de keeper weten alle gevaar te bezweren. Een menigte corners worden op het G. Z. doel gehomen, doch alles zonder resultaat. Ook G. Z. gaat ten aanval over, doch weet ook geen goals te maken. G. Z. komt er nu beter in en gaat nu dikwijls ten aanval over doch door slecht schieten gaan vele aan vallen verloren. Ook S.D.S. zit niet stil, doch brengt ook niets klaar. De Geel Zw. keener keert een paar mooie schoten van rechts. Als G. Z. dan ten aanval gaat, zendt de midvoor een mooi schot in, wat de keeper stopt, maar hij laat den bal uit zijn handen vallen. De toesnellende rechtsbinnen schiet juist naast. S.D.S. krijgt een penaltv te nemen, welke wordt naast geschoten. Direct gaat G. Z. nu ten aanval, en als de keeper den bal laat vallen, geeft de toesnellende linksbin nen met een keihard schot G. Z. de leiding. Kort hierna is het rusten. Na rust gaat G. Z. direct ten aanval en krijgt kort na den aanvang een penalty te nemen welke wordt overgeschoten. G. Z. blijft aanvallen. Doch alles gaat door buiten spel en slecht schieten verloren. G. Z- is nu sterker, doch weet dit niet in doelpun ten uit te drukken. Dan nog eenige aanvallen van S.D.S. en als scheidsrechter Vissers, die zeer goed voldeed einde blaast heeft de G. Z. verdiend dezen zeer vriendschappelijk gespeelden wedstrijd gewonnen. KAMPIOENSWEDSTRIJD. 2e kl. R, K. F. D. H. L.—R. K- B. V, 4—3, In den 3den wedstrijd tusschen de kampi oenen der 2e kl. I. en K. is de beslissing ge vallen wie in de overgangsklasse zal pro- moveeren. De wedstrijd had Zondag plaats op het R.-K. Sportpark. Scheidsrechter was de heer J. Drayers, terwijl de heeren Platte en Duin als neutrale grensrechters fungeerden. Om 3.15 stelden de elftallen zich op. D. H. L. trapt tegen wind en zon in, af, bestormt direct het Bussumdoel en forceert een corner, die echter geen resultaat ople vert. Het' spel verplaatst zich dan enorm snel, doch het duurt circa 20 min. eer de eerste goal komt, als Haanappel Fcnnis pas seert., aan Schweigman overgeeft, die Kraai- kamp laat visschen. 10, Het spel blijft, dank zij de goede leiding tamelijk kalm, al leen zijn de verdedigingen soms wat te forsch, maar het fluitje is onverbiddelijk en strikt neutraal. Bussum komt gevaarlijk opzetten, en de Poel maakt een fraaie goal, doch zeer terecht annuleert Drayers die. Als Lamp eens den bal met de hand bewerkt, krijgt Bus sum een penalty, die Fennis goed neemt, maar Haanappel fraai stopt, doch 5 min. la ter weet Post het leder in het D. H. L.-doel te deponeeren. 11. Het spel wordt steeds vlugger, met Bussum iets in de meerderheid. Een vrije trap wordt verwerkt, het leder verhuist naar de overzij, waar Koelewijn voor D. H. L, de leiding herneemt. Met 21 wordt gedraaid. De 2de helft begint even vurig als de le helft eindigde. Een vrije trap op het Bus- sum-doel wordt verwerkt. Na een kwartier van vlug spel treedt eenige verzwakking in, waarvan Koelewijn tenslotte profiteert om Kraaikamp ten derde male te laten visschen. 31. Dat wordt de Bussumers te bar. On stuimig vallen zij aan, en een minuut later ligt het leder achter Haanappel, door een schot van de Poel. 32. Nog geeft Bussum niet op. Bij een alge meen opdringen krijgen zij een penalty, die door Post in een goal wordt omgezet. 33. De laatste minuten een strijd om de lei ding, die echter uitbleef. Einde 3-3. Dan wordt verlengd. D, H. L. komt op zetten en weet binnen de eerste helft de lei ding te hernemen. 43. Dan legt D. H. L. het op verdedigen toe, en hoe R. K. B. V. ook werkt, de gelijkmaker blijft nu uit en onder enorme spanning klinkt tenslotte het laatste signaal van den heer Drayers en mocht D. H. L. na een zwaren strijd het genoegen smaken naar de overgangsklasse te promo- .veérenf 15. Nu was de Amerikaan dicht achter haar, en jn 'hand om r middel slaande zeide hij: „Kom, lief torbeltje, het helpt je toch mets. Wij behooren nu eenmaal bij elkaar; jij speelt boven en ik beneden, en.... „Senorl" riep het meisje, sued van haar stoel opstaande, terwijl zij de hand van den vermetele met een blik van bitteren haat van zich afstiet. De brutale gast was echter niet zoo hcht uit het veld geslagen en schaamde zich daarbij misschien ook voor enkele, juist aanweige ka meraden, om zoo op zijn plaalts gezet te worden. Met ijzeren hand daana weder het meisje aanvattend en trots haar verzet naar zich toe trekkend, riep hij: „Ei, ik wil .toch eens zien, of ik van dien kouden zwarten nachtegaal niet een kus...." Hij kwam niet verder, en wel tengevolge van een even eigenaardige als onzachte tus- schenkomst. De keflner, Emil namelijk, had toevallig of jubd on dot -nrr~-"* eenioe ledkze borden van tafel gehomen toen Siftly het meisje om vatte. Bliksemsnel echter keerde hij zich tot hem en sloeg hem met alle kracht een juist niet van de lichtste borden zoodanig op bet hoofd, dat het in duizend stukken sprong en de getroffende zijn prooi losliet en neer tui melde. Had de vilthoed den slag niet wat getem perd, wie weet, of 't niet gevaarlijk zou zijn afgeloopen. „Beest!" siste de getroffene tandenknar send en rukte de onder zijn jas verborgen re volver te voorschijn. Ineens vloog al wat achter of dichtbij den jongen Duitscher stond op zij, want noodlottig afgegane schoten uit zulke wapenen hadden in de laatste weken reeds menigen onschul dige getroffen. Alleen Erail, een zelfde wapen uit zijn jas te voorschijn halende, hield stand, doch ging een paar schreden uit het bereik van Manuela, opdat haar de kogel niet zou tref fen. Maar plotseling viel den speler in de gedachte, dat, indien hij na het schot ook maar één dag werd opgehouden, zijn kame raad van den tijd gebruik zou maken om met den buit, die de brand hun had opgele verd, er van door te gaan. Misschien dat hij nu reeds bezig was. Daarom begreep hij, zijn wraakneming tot een gunstiger tijdstip te moeten verschuiven; de kellner liep toch niet weg, en de revol ver weder opstekepd trad hii oo Emil toe en zeide vragend» „Sir, ge hebt de brutaliteit gehad mij te slaan terwijl ik met mijn rug naar u toege keerd stond? Dat doet alleen een lafaard. Ik hoop, dat gij mij daarvoor genoegdoening zult geven zoodra ik dat verlang. „Met genoegenl" lachte de jonge man fier, die geen duimbreed van zijn plaats week. „Den slag met het bord zou ik slechts be schouwd hebben als straf voor uw lagen aan val op die jonge dame, maar dat woord „ld- aard" eischt nog een extra afstraffing, en ik verzoek u dus mij daartoe een tijd te bepa len op morgenochtend." Siftly knartse zijn tanden en greep weer onwillekeurig naar zijn wapen, maar hij voe'" de ook zijn handen gebonden, want het goljd, waarvoor hij alles had gewaagd, mocht hij niet op het spel zetten. „Gerust man," beet {rij zijn tegenstander toe, „ik zal je een tijd bepalen, daar kan ie op aan; mischien vroeger dan je lief is. „En gij, Senorita," wendde hij zich barsch en ruw tot het jonge meisje, dat bevende getuige van dit tooneel was geweest, „indien u dan zoo bijzonder koud en voornaam bent en daarbij staat onder zoo hooge bescherming als de kellner uis een restaurant, och, maak dan dat uw vader mij dadelijk de zes oneen betaalt die hij mij van vanmorgen schuldig IS. „Wat zegt hij?" vroeg Don Alonso. „Vader, om Gods wil, spreekt die ellende ling de waarheid? Zijt gij hem geld, zijt gij toun zulk een som schuldig?" De Spanjaard Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be QuickWillem II 02 Haarlem: R.C.H.Go Ahead 30 Westelijke afdeeling. 1 IfljIWP Den Haag H.B.S.—D.F.C. 1—1 Rotterdam V.O.C.Blauw Wit 21 Voorloopige comp. nieuwe indeeling. Delft S.V.V.—A.S.C. 1—1 Haarlem SpartaanZandvoort 21 Reserve le klasse. A Amsterdam Ajax IIHaarlem II 11 B Schiedam H.D.V.S. Il-St. Hooger II 3-3 2e klasse. B UtrechtD.O.S.—D.O.N.A.R. 0—2 C Rotterdam St. HcogerFortuna 50 3e klasse. G Schiedam: Schiedam-St. Volharden 15 H Vlaardingen: Vlaardingen-'t Noorden 3-5 Rotterdam Saturnus-U.D.I. 30 Kampioenswedstrijden. Groep II. Bussum KampongD.W.S. 12 Reserve 2e klasse. F Rotterdam: Neptunus IIV.O.C. III 1-4 Kampioenswedstrijden. Groep I. Amsterdam U.V.V. IIE.D.O. II 13 Groep II. Leiden A.F.C. II—D.H.C. II 1—3 Zuidelijke afdeeling. le klasse. Breda VelocitasEindhoven 12 Noordelijke afdeeling. Leeuwarden FrisiaForward 6—0 Buiten de competitie. 5 Mei. Zaandam Z.V.V. Duisbu;er Sport- verein 43 6 Mei. Rotterdam :SpartaN.A.C. 24 C.V.V.Excelsior 11 Amsterdam: E.D.W.T.O.G. 10 Leeuwarden: FrieslandF.V.C. 11 Zaandam: Z.V.V.Bloemendaal 30 Hoorn: HollandiaDuisburger Sport- vereein 1848 00 Enkhuizen: West FrisiaAssendelft 22 Amsterdam: AjaxStormvogels 14 Den Bosch: B.V.V.—White Star (Brussel) Venlo: V.V.V.—M.V.V. 3—2 De voorronde om den Begeerkrans. AMSTERDAM, 6 Mei. De uitslagen van de heden gespeelde wedstrijden (voor ronde) om den Begeerkrans luiden UtrechtU.P.V.B.Goudsche BV. B. 2-1 Leiden L.V.B.Haagsche V.B. 02 Deventer Geld. V.Bl— N.C.V.B. 4t—0 Amsterdam Amst. V.B.N'.H.V.B.^ 40 Vlissingen: Zeeuwsche V.B.Dordtsche V.B. 1—3 Kampioenschap van Nederland. Be Quick (Gr.) 3 111 32 3 Go Ahead 4 112 2—6 3 Willem II 11 20 2 R.C.H. 2 1—1 3—2 2 BE QUICK—WILLEM II 0—2. De Zuidelijke kampioenen hebben de kam- pioenscompetitie goed ingezet door Be Quick op eigen terrein te kloppen. In de eerste helft hebben de Groningers lal van goede aanvallen gedaan en ook goed geschoten, doch doelman Mathijssen stond telkens op de juiste plaats. Niettemin was het spel der Tilburgenarcn over het geheel toch beter dan dat van Be Quick, dat niet steeds met entrain speelde. Daarbij kwam, dat Van Lin- ge zeer uit vorm was. Be Quick miste E. J. Bulder, waarvoor Kremer inviel. Deze invaller heeft het beste werk van de voorhoede verricht. Voor een deel vond dit echter zijn oorzaak in het on oordeelkundige spel van Stevens, dien we zelden zulk een slechten wedstrijd hebben zien spelen. Bij Willem II leverden Mom- mers en Jole het beste w.erk. Eerstgenoemde was dezen middag <le meerdere van Van Linge. Wanneer de Tilburgers het spel meer open gehouden hadden en niet zoo angstvallig het korte spel hadden doorgevoerd, had de Be Quick-verdediging voor een nog veel moei lijker taak gestaan. Bovendien speelde Gehring zeer zelfzuchtig. Hoewel hij voor beide doelpunten zorgde, had hij door on- baatzuchtiger spel vermoedelijk meer succes gehad. V Reeds vóór 2 uur wordt begonnen onder leiding van scheidsrechter De Wolf. Her eerste kwarter zijn de gasten het meest in den aanval, doch het schieten der Zuidelijken is slecht. Be Quick doet enkele goede uit vallen, doch ook de Groninger voorhoede bezorgd Mathijssen niet veel moeilijk werk. Doordat Sissingh zich niet vlug genoeg her stelt, kan Engel ongehinderd voorzetten; Noltee, een zeer productieve rechtbuiten, krijgt in goede positie den bal, doch hij schiet tegen den paal. Het Bc Quick-doel ontkwam hier aan een groot gevaar. Van af dit moment pakt Be Quick beter aan. Er wordt vaak uitstekend gespeeld en de Gro ningers hebben thans het beste van het spel. De linksbuiten Hemmes bezorgt Mathijssen lastig werk, dat deze echter naar behooren verricht. Hoekschoppen leveren dezen middag aan weerskanten weinig gevaar op. Rambonnet laat een. paar fraaie staaltjes zien van re soluut uitloopen, waardoor hij eenmaal Gehring een zeker schijnende kans op een doelpunt ontneemt. De laatste minuten voor de rust zijn vAor Be Quick. De beide vleugelspelers laten uit stekend werk zien, doch de schoten van J. Bulder zijn veelal te zacht, zoodat Mathijs sen ze alle onschadelijk kan maken. Rust komt met blanken stand. Om 2.55 wordt weer begonnen. Be Quick is het eerst in het offensief, doch zonder succes. De Noordelijke kampioen blijkt geen elftal te zijn om een overwinning uit het vuur te sleepen. Wederom komt er een zekere matheid over de ploeg. Het gevolg is, dat Willem II komt opzetten. Een fout van Van Linge, welke Tetzner niet meer kan herstel len, is oorzaak, dat Rambonnet noodgedwon gen uitloopt, doch hij mist en Gehring geeft zijn elftal de leiding (01). Wel doet Be Quick dan enkele gevaarlijke uitvallen, doch het blijft Willem II alleen dat speelt. Uit een vrijen schop tegen Tetz ner ontstaat een angstig oogenblik voor het Groningsche doel. Van Son schiet den bal naar het verlaten doel, doch Rambonnet weet zich te herstellen, en verwerkt het leer nog juist tot corner. Een goede voorzet van Noltee verzamelt een kluwen spelers voor den Groninger doemond; Rambonnet springt hoog boven allen uit en weet schitterend het gevaar af te wenden. Be Quick probeert het dan met een an dere opstelling. Groen verwisselt met Rec- der van plaats, ^evenals Legger met Sissingh. Even komt hierdoor een opleving in do Be Quick-gelederen. Legger lost een fraai schot dat Mathyssen nog juist kan wegstom- pen; Groen snelt toe, doch de doelpaal voor komt den gelijkmaker. Als het Gehring dan.na eeh half uur spe len gelukt, met een goed schot den voor sprong van'Willem JI te vergrooten, berust Be Quick in de nederlaag. Rambonnet had echter dit doelpunt moeten voorkomen. Hi) liet zich te laat vallen. Wel doet de Be Quick-linkervleugel enkele goede dingen, doch van J. Bulder gaat niet voldoende doorzettingsvermogen uit om succes te heb ben en ook de andexe aanvallers zijn niut doortastend genoeg. Voor de duizenden Be Quick-enthousias- ten is deze wedstrijd een grootw teleurstel ling en velen verlaten dan ook reeds voor het einde het terrein. Het blijft 20 voor de Zuidelijke kampioenen. Toch is ons het spel der Zuidelijken niet meege tallen en zij moeten beter spelen om b.v. van Go Ahead te winnen. De wedstrijd werd op correcte wijze door scheidsrechter De Wolt geieid. Het spelpeil^ stond in deze ontmoeting niet bijzonder hoog. De Crt. R. C. K—GO AHEAD, 3—0. R. C. H. heeft revanche genomen op de in Deventer geleden 20 nederlaag. De Ooste lijke kampioenen hebben een sprekende 3-0 nederlaag geleden in een wedstrijd waarin R. C. H. vooral na de rust gedecideerd de meerdere was en waarin laatstgenoemde zich geheel hersteld heeft na den futloozen wedstrijd in Deventer. De overwinning was volkomen verdiend en had zelfs met gemak nog grooter kunnen zijn, daar de R. C. H.- voorhoede na de rust eenige gemakkelijke kansen onbenut liet. Evenals in Deventer was het spel van Go- Ahead voor ons ook thans geen openbaring. Het verschil in de resp. uitslagen is dan ook slechts toe te schrijven aan het verschil in spel van R. C. H. in die heide wedstrijden. Waar de Devenfenaren nu reeds 5 punten verspeeld hebben is hun kans op het lands kampioenschap vrijwel verkeken en in dezen vorm spelende, zal R. C. H. daarnaar nog een goeden gooi doen. De wedstrijd werd bijgewoond door een groot aantal toeschouwers, die mede door de aanwezigheid van Harmonie-Crescendo en het uitvoeren van eenige athletische num mertjes wel geen spijt van hunne aanwezig heid zullen hebben gehad. Het weer was bij uitstek geschikt in tegenstelling met de ab normale hitte van Zaterdag en het malsche regenbuitje des morgens. Voor den aanvang wordt het elftal een prachtige bloemenhulde aangeboden door een leger adspiranten, waarbij een der jon gens een keurig speechje afsteekt. Door den voorzitter van Go-Ahead v/orden eveneens bloemen aangeboden en dan laat scheidsrechter van Dungen, die den heer Eymers remplaceert tossen. Van Putten raadt goed en verkiest het voordeel van zon en wind. De elftallen stellen zich als volgt op: R. C. H. Radsma Kijyt Hazevoet Gutskens Nieuwenhuis Krom Koning v. Dam Roelfsema Nachtegeller Boekelaar. Go-Ahead: Pijpenbroek Haes Jr. Putten Halle Kolkman Remeyer Hulsman Haes Sr. Assen Roetert De Weerd Precies om 2.15 trapt Roelfsma af en in een sneltreinvaartje gaat het op de Weerd af. De eerste aanval wordt afgeslagen en dan neemt de Go-Ahead voorhoede het leder mede tot dicht voor Radsma. Kuyt en Ha zevoet zijn echter op hun qui-vive en bijten ook flink van zich af. Al spoedig heeft R.C.H. een corner te ne men waaruit Geutskens den bal hoog over doel trapt. Het spel is uiterst snel en om u tr. <U <U O) O O O Westelijke le klasse. R.C.H. 22 9 11 2 Blauw-Wit 22 II 3 6 Feijenoord 22 10 5 7 H.B.S. 22 8 8 6 Aiax 21 9 4 8 V.O.C. 22 9 4 9 Haarlem 22 9 3 10 Sparta f 22 8 4 10 Quick 22 6 7 9 ri.V.V. 72 8 3 11 D.F.C. 21 8 2 11 U.V.V. 22 5 6 11 c u, CJ O bn O f- Oostelijke le klasse. Go Ahead 18 15 3 55—9 33 Heracles 18 9 6 3 33—23 24 Enschedé 17 7 7 3 36—21 21 Quick (N.) 18 7 5 6 24—21 19 Ensch. Boys 18 8 2 8 28—29 18 Hengelo 18 6 3 9 23—28 13 U.D. 18 6 3 9 31—39 15 Theole 17 5 3 9 19—37 13 Z.A.C. 18 5 2 11 27—36 12 Be Quick (Z) 18 .4 14 14—47 8 H.F.C. Overgangsklasse. 22 15 4 3 54—29 34 Stormvogels 22 13 4 5 39—27 30 Excelsior 22 13 2 7 41—30 28 't Gooi 21 11 4 6 36—25 26 Z.F.C. 22 9 4 9 32—29 22 O.D.S. 22 8 5 9 25—35. 21 Hilversum 22 6 8 8 28—36 20 Spartaan 22 5 9 8 35—37 19 S.V.V. 22 6 7 9 22—26 19 A.D.O. 22 7 2 13 35—45 16 V.V.A. 22 5 4 13 33—44 14 V.U.C. 21 5 3 13 26—43 13 Noordelijke le klasse. Be Quick 16 12 3 1 69—17 2? 18 10 3 5 5249 23 Achilles 18 9 5 4 39—22 23 Velocitas 1) 17 12 5 37—19 22i Frisia 18 7 4 7 33—30 16 Friesland 2) 18 6 4 8 26—31 16» Upright 17 6 3 8 18—39 15 Veendam 18 5 2 11 24—32 12 Alcides 3) 18 4 5 9 18—43 11» Forward 18 2 1 15 12—50 5 Zuidelijke le klasse. Willem II 20 16 1 3 68—31 33 N.A.C. 20 14 1 5 53—31 29 Eindhqven 20 10 5 5 42—24 25 M.V.V. 20 11 .3 6 38—27 25 Wiihelmina 20 10 2 8 33—35 22 B.V.V. 20 9 3 8 48—34 21 N.O.A.D. 20 5 7 8 26—29 17 Bredania 20 6 4 10 27-r-27 16 DO.S.K.O. 20 6 14 19—54 12 Philips 20 4 3 13 29—49 11 Velocitas 20 4 1 15 24—63 9 J) Velocitas twee verliespunten Friesland 2 verliespunten. Alcides 2 verliespunten. beurten zweeft het voor de Weerd"» of Radsma's heiligdom. Van Putten munt uit door stevig doortasten en veroorzaakt daar door nogal eens gevaar. Het sdhieten der back-menschen is niet bijster goed en waar Radsma het oog er wel goed op heeft is er geen gevaar te vreezen. Roelfsema verdeelt het spel heel aardig hoewel zijn centers ntl en dan iets te scherp zijn. R.C.H. schijnt iets sterker en drukt dit uit door eenige corners te forceeren. Deze worden steeds behoorlijk weggewerkt. Er zit geweldig enthousiasme in het R. C. H.-team en allen werken kolossaal. Als Koning een keurige center krijgt van v.' Dam, passeert hij handig Remeyer en v. Assen en geeft een prachtrgen voorzet. Roelfsema loopt snel toe, neemt den bal met zijn hak mee, de Weerd grijpt mis en na 20 min: heeft R. C H. de leiding. Dat prikkelt tot nog meer inspanning ei» werkelijk hebben de Haarlemmers geduren- den eenigen tijd de overhand. Go-Ahead tracht het spel te verplaatsen maar de ach terhoede van R. C.E is in dusdanige» vorm, dat er geen doorkomen aan is. R.C.H. daarentegen speelt wat rustiger en is daar door absoluut gevaarlijker. Als Roelfsema den bal geheel vrij heeft, geeft hij door aan v. Dam, die op zijn beurt den uitloopenden j de Weerd passeert en listig No. 2 in het' Go-ahead-doel deponeert. Geweldig is het enthousiasme van het pu bliek en vooral de R.C.H.-adspiranten laten zich niet onbetuigd. Go-ahead komt nu ge weldig opzetten en onderneemt eenige ge vaarlijke aanvallen. Douwe Radsma krijgt eenige schoten te verwerken en doet dit uitstekend. De verwoede pogingen om een goaltje blijven onbeloond en als de scheids rechter de rust aankondigt op het moment dat Radsma juist een kogel van v. Putten stopt, heeft de Racing een nuttigen 20 voorsprong. Na de rust laat de-muziek zich weer hooren en geven de athleten v. d. Kuyp— Best c.s. eenige staaltjes van hun kunnen, wat de aanwezigen naar waarde weten ta schatten. Om 3,17 wordt een aanvang gemaakt met de tweede helft. De eerste aanvallen zijn voor Go-ahead, dat er alles op zet om den achterstand in te halen. Als gezegd, is de blauwzwart-achterhoede keurig op dreef en weet elke aanval af te slaan. Go-ahead is gedurende de eerste minuten sterker, doch het schot ontbreekt. Aan den anderen kant heeft Roelfsema een goeden kans, doch wordt wat hardhandig opzij gezet. Spoedig heeft R.C.H. weer een corner te nemen, de Weerd redt de situatie echter. Toch weet Nachtegeller na goed doorzetten No. 3 te fabriceeren uit een scherpen voorzet van Koning. R.C.H. komt steeds meer in de meerder heid en Koning geeft eenige goede voor zetten. Uit een daarvan kopt Roelfsema keurig in, velen juichen reeds voor goal, doch de bal gaat naast. Roelfsema is in deze periode zeer actief en maakt het den keeper met uittrappen eenmaal zoo lastig, dat daaruit bijna een doelpunt ontstaat. Achtereenvolgens heeft antwoordde niet; terwijl echter een hoog- roode kleur zijn voorhoofd betrok, trad hij op den Amerikaan toe en zeide: „Gij zult uw geld hebben, Senor, mijn woord daarop, ik vraag u slechts geduld tot morgenavond." „Het doet me leed, Senor," bromde .Sritly. „Speelschulden laat men echter niet over nachten en daar ik nu vind dat mijn voorko mendheid toch niet wordt gewaardeerd, zie ik ook niét in, waarom ik hier een uitzonde ring zou toelaten." „Mag ik u verzoeken. Sir, achter aan de kas te komen?" viel Emil den speler in de rede, „daar zult gij uw geld krijgen. Ik ben Don Alonso omstreeks dat geld schuldig en geloof dat 't hem aangenaam is daardoor van u af te komen." Siftly wierp hem een nijdigen blik toe, doch antwoordde terstond met een spotlach: „Als ik maar mijn geld krijg, 't kan mij niet sche len van wien." „Vader, doe dat niet, laat dat met toe, fluisterde Manuela. „Die vreemde heer be taalt voor u. Hij sprak de waarheid niet toen hij zeide, dat hij u het geld schuldig was." De oude Spanjaard bleef als op de plek ge- nageld. Hoe trotsch en edelhij zich anders mocht hebben betoond, het spel en daarme- de de zucht naar goud had dat alles in hem gedood of verdoofd, en stil zocht hij de dochter te troosten: „Vrees niets kind, ik betaal den man mor gen "ril" schuld, en veel liever hem den aan dien Amerikanschen schobbejak, wien God moge straffen!" Emiel was intusschen met den man, in wien hij zijn doodsvijand zag, naar de kas van dén lokaalhouder gegaan, die er geen be zwaar tegen had den vreemdeling de som «ogenblikkelijk uit te betalen. Zijn kellner had immers veel meer bij hem te goed. Sift ly nam het goud, keek het vluchtig aan, stak het in zijn zak, ging toen weer naar zijn stoel van waar hij zijn mantel nam, en verliet toen zonder een blik om zich heen te slaan, de eettent. „Monsieur Emil," zeide intusschen de res taurateur tot den jongen man, „je begint domme streken uit te halen. In plaats van mijn borden en gasten te ontzien, sla je den eenen op de anderen stuk en slaat boven dien, naar ik vrees, je geld stuk." „Mon capitaine," lachte de jonge man luchthartig, aan gast en bord was weinig ver beurd, want beiden waren even min, en wat mijn geld betreft, geloof ik dat ik^nog nooit honderd dollar beter besteed heb. „Heel mooi, dat is uw zaak, zeide de kleine "Franschman, de som op Emil s reke ning boekend, „indien ge echter een goeden raad wilt aannemen, neem u dan voor dien speler in acht. Van vergeten of vergeven is bij dat soort volk nooit sprake, en in plaats van u dankbaar voor het geld te zijn, dat hij anders nooit gekregen zou hebben, vrees ik stellig.dat hij u nog eens een leeliike poets speelt, wat me voor u spijten zou. „Ik ben niet bang voor hem," lachte Emil. „Des te erger voor u," zeide de Fransch man, „Dergelijk gespuis is altoos gevaarlijk, waarbij komt dat de Amerikanen hier de baas zijn en ons vreemdelingen slechts als in dringers beschouwen. Maar ik heb u 'gewaar schuwd, weet nu zelf wat u doet." Emil knikte glimlachend en ging nu terug naar den dokter, die een zwijgend maar be langstellende getuige van het voorgevallene was geweest. Voor hij hem echter bereikte, kwam de Spanjaard hem tegemoet, vatte zijn hand en zeide; „Senor, ik dank u voor uw goeden dienst; ik zal u nooit vergeten en wees verzekerd, dat uw geld niet verloren is. Ik wenschte slechts dat ik u kon bewijzen, hoezeer ik uw dienst op prijs stel." „Dat kunt ge, waarde heer," zeide Emil op hartelijken toon, „en zonder veel moeite." „Waarmee?" vroeg Don Alonso verwon derd. „Indien u niet meer speelt," luidde hef antwoord. „Mijnheer, u weet niet „Ik weet dat u met dien schurk niet me\ gelijke wapens strijdt," viel de jonge man hem in de rede. „Tegen valsche kaarten en valsch spel, tegen hün gladde kunstgrepen zijt gij niet bestand, en het geld dat u op tafel legt is reddeloos verloren." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5