m Tr if" Dinsdag 8 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14431 Van het Vaticaan. PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE P. C.K. STADSNIEUWS. AGENDA 9 MEI DE PONTIFICALE REQUIEM-MIS IN DE KATHEDRAAL. St. Jozefgezellen-Vereeniging. Examens L» O. Personalia. Hinderwet. Statuten. Roekeloos rijden. C. Dyserinck Pzn. t. Proces-verbaal. Ongeval. Circus Althoff. Auto te water. IN DE GOEDE RICHTING. De actie In het Bakkersbedrijf. k. V kfrr Rerum Novarum ötwueiy/f TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Teylerzaak. Provinciale Staten van Noord- Holland. De abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0-25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3-58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 rejele 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. DE PAUS EN DE AANSTAANDE ZALIGVERKLARINGEN. Men schrijft ons uit Rome: Donderdag had in het Vaticaan de laatste vergadering plaats voor de Zaligverklaring van den Éerbiedw. Kardinaal Bellaminus S.J. Het decreet werd voorgelezen, waar door verklaard wordt, dat niets de Zalig verklaring op 13 dezer verhindert. Tegelijker tijd werd het decreet voorgelezen, waardoor de deugden van een anderen zalig te ver klaren Eerbiedwaardige in heldhaftigen graad werden verklaard. De H. Vader in Zijne redevoering, verheug de zich over dezen nieuwen begenadigde Gods, die een leekenbroeder is. behoorende tot de orde van den H. Franciscus van As- sisië, Br. Mariano da Rocca Casale. Over de tegenstelling tusschen den grooten en heili gen Kard. Bellaminus en den eenvoudigen broeder, die slechts een tegenstelling is voor de wereld, maar geen voor God, sprak de H. Vader langdurig. Beiden waren heilig ge worden in dezelfde school Gods, de eerste als leeraar. de tweede als leerling, beide heilige zielen waren vereend aan de voeten van het Kruis, waar de lijdende Christus aan groot en klein, aan geleerden en ongeletter- den, aan eenvoudigen van geest en aan uit stralende lichten van geest en verstand, de zelfde lessen onderwijst van opoffering, hel dendeugd, liefde tot God, allen uitnoodigend het Kruis na Hem te dragen, te overwegen en den Gekruisigde na te volgen. Tijdens de laatste Zaligverklaring van Theresia van het Kindje Jezus waren er verschillende bisschoppen te Rome, die te zamen een smeekbriefden Paus aanboden om aan te dringen op de Zaligverklaring van Paus Pius X, die zooveel goeds gedaan heeft voor het zieleheil, ook der geestelijkheid en een onvervaard verdediger der rechten der Kerk is geweest. I HET ENGELSCHE KONINGSPAAR IN IN ROME. Onze Romeinsche correspondent seint: Het Engelsche Koningspaar zal Woensdag door den Paus in audiëntie worden ontvan gen. (Ingezonden), Met deze P. C. K. bedoel ik de P(olilieke) C(ommissie) K (iesvereeniging)welker op richting vorige week in de Vergadering on zer R.K. Kiosvereeniginig door mij is voor gesteld. Tot goed begrip der zaak Iaat ik hier heit desbetreffende voorstel nog eens volgen: In en uit de R.K. Kiesvereeniging wor de gevormd een Politieke Commissie, welke zal staan onder praosidium van Hen Voorzitter der Kiesvereeniging. In deze Politieke Commissie zullen zit ting hebban vertegenwoordigers van de IntelleclueeJe en Hoogere Standen, de Groot-Industrie, den Middenstand, den Klein-Handel en den Arbeidenden Stand, desgewensc.ht in meerdere categorieën on derverdeeld. De wijze van verkiezing en andiere huis houdelijke zaken worden nader geregeld. Deze Commissie zal tot taak hebben het in ontvangst nemen via de Sociale Veree nigingen van algemeène en persoonlijke wenken, verzoeken, bezwaren en grieven en deze, zoo noodig, ter kennis brengen van of in contact brengen met de Ra+h. vertegenwoordigers, ofwel de Commissie zal rich rechtstreeks wenden tot het Stads-, Provinciaal- of Landsbestuur, enz. Zij ontwerpt tegen den verkiezingstijd na gezamenlijke bespreking en overleg een Ontwerp-Groriijst cn dient deze in bij het Bestuur der R.K Kiesvereeniging ter be spreking en goedkeuring in de Algemeene Ledenvergadering. Aan dit voorstel en aan deze P. C. K., zij het mij vergund, reeds nu in onze N. H. Ct. eenige beschouwingen te wijden. Ik d'oe dat hoofdzakelijk in het belang van den goeden afloop <ier a.s. stemming, omdat ik weet, dat er nog tal van ontevre denen overal schuil gaan, die we voor de Roomsche lijst willen behouden, en dat zal, wanneer ook door het Bestuur en ook dOor de vergadering zelve nog tijdig vóór de stemming het verlossende woord zal wonden gesproken, n.l. dat er in de naaste toekomst Ingrijpende verbeteringen zullen worden aangebracht. Daarom kome reeds in de eerstvolgende vergadering het Bestuur met zijn praeadvies en in de vergadering Spreken de stemmen uit alle hoeken rich uit ten gunste der in stelling dezer P. C. K. Dit is tc meer mogelijk, omdlat Ik om trent deze zaak de stemmen beluisterd heb en tot mijn voldoening mocht ik ontwaren, dat er sympathieën voor deze P. C. K. be staan bij ALLE standen en tot mijn groote vreugde zelfs warme sympathieën bij den Arbeidenden Stand. Men wil dóér geen ver wijdering, geen verbrokkeling, doch men wil ook déar innige samenwerking. Dit voorstel, dat, van veel verdere strek king is, koppele men dan ook niet aan een gelijktijdige behandeling jn de verre toe komst van de Motie-Oranenbu rgh en het BevredlgingsrappoTt-Barge. Met alle respect voor de nobele intentiên van de Vaders der Motie en van het Rap port, kan ik toch niet anders zeggen, als dat. ik zeer sceptisch sta tegenover het uit eindelijk succes van wat zij met htm voor steden voor goeds beoogen. Wat 'toch is er te verhopen van een Com missie, die kort vóór de stemmingen, ge vormd wordt uit de meest heterogene be- slanddeelen, uit personen, wel Part i/genooten, doch, die al of niet uit de sociale verceni- giniacn komen, waar terecht of ten onrechte Teeds de animositeit is aangekweekt en waar het kwaad der ontevredenheid op goede grondenof door verkeerde opvattingen reeds sedert lang heeft doorgewoekerd? Neen, van een dergeliike samenvoeging A riwiproviste en incidenteel is geen heit te verwachten. En daarom, gezien de heer- söhenüe ontstemming, behoeft het ook aller minst te verwonderen, dat de conferenties van de zg. Bevrediginirscommissie, die ee nige weken geleden temidden der hitte van de wri'vineen. gehouden werden, bij herha ling schinbneuk moesten liiden. Daarentegen in ren Permanente Commis sie komen, als ik het zoo noemen mag, de heterogene beal anddreien nader tel elkaar, leeren elkaar waardrerrn, komen voor el- kaars belangen op. Daar worden verkeerde voorstellingen en in drukken voorkomen of weggenomen. En, wanneer dan de verkiezingen in richt komen, dan behoeft samenwerking niet kunstmatig geschapen of geforceerd te wot- den, dan wordt ze reeds vooraf in de har ten gevormd door d)e liefde en de waardee- ring, die de leden cmderling voor elkaar ge voelen, vruchten van jarenlange, yiend- schappelijke samenwerking. Die „tussclienvorm", die „buffer", tus schen onze Politieke en Sociale Organisa ties MOET er komen. Hij is als vanzelf naar voren gedrongen en hij biedt zich met onweerstaanbare kracht aam' door de geweldige gevaren, die tlhans de grootheid en de eenheid onzer mooie Partij bedreigen. - Doch hij moet er op de allereerste plaats komen, omdat wij, Katholieken, willen ge hoorzamen aan dien wensch en den wil van onze Bisschoppen. Onze Kerk en onze Partij beschouw ik als groote gebouwen met wijd openstaande dieureu. Ieder, wie wil. kan eruit loopen, doch wie erin wenscht te blijven, weet, dat hij absolute gehoorzaamheid verschuldigd is aan onze Bisschoppen. Welnu, de Bisschoppen verbieden, dat de' Sociale Vereenigingen aan politiek doen. En nu zou ik én de Midden»!and svereen.i- gingen en de Vereenigingen van de Arbei ders wel willen vragen, of zij zich immer strikI aan dezen wensch van het Doorluch tig Episcopaat gehouden hebben? Inderdaad, zij liet dan al niet openlijk en officieel, bedek tel ijkhebben beide zich daar aan bezmdigd, niet eens, herhaaldelijk.... Bedektelijk, gelukkig nog maar! Want pleit het niet voor den vooruitrien- den blik van onze Bisschoppen? Ik vraag u toch, wanneer thans, in deze tijden van gis ting, de Sociale Vereenigingen eens openlijk aan de Politiek hadden mogen deelnemen, wat heerlijke arbeid," verkregen door jaTen cn jaren wroet en en arbeiden, zou thans niet onherstelbaar verwoest zijn geworden? Nu zijn tenminste de conflicten beperkt ge bleven tot de Kiesvereenigingetnt Maar, daarom moet ook het bedektelijk politiek voeren door onderafdrelingen, dooT clubs, of hoe men ze ook noemen wil, ge weerd en nagelaten worden. En het is we derom onze P. C. K.. die dit bewerken zal. Ten aanzien van het innige verhand en, in zekeren zin,-het ondergeschikte verband, dat ik leggen wil tusschen de P. C. K. cn <je Kiesvereeniging, kunnen verschillende vragen opgeworpen worden, welker beant woording ik bier in het kort zal saamvat-. Eerstens kan "de Kiess-erecniging self me! als P. C. K. optreden. De Kiesvérceniging ia en moet Wijven hel KTESINSTRUMENT, het INSTITUUT, dat in het bijzonder dcor de nieuwe Kieswet erkend is. Deze organisatie moet autonoom blijven, terwijl de taak en bet doel der P. C. K-, hoe belangrijk ook, is van voorberei denden aard. Vervult deze taak goed, dan is ook de eenheid in deze Kiesvereeniging verzekerd en kan daardoor het Kiesinstituut de hoogste en voortreffelijkste capaciteit ont wikkelen. Voorts, ales, wat in de P. C. K. bespro ken en onderzocht zal worden, behoort niet thuis'Sn de vergaderingen onzer R.K. Kies vereeniging. Eén voorbeeld: Hoe nuttig ook op Zich zelf, de opmerkingen van den heer Alders in de laatste vergadering over dynamoos en andere zaken, interesseerden slechts enke len. Evenmin waren de persoonlijke klach ten op hare plaats. In allereerste instantie zesde ik bet reeds, dat die vergaderingen niet mochten worden een z.g. „vnitaispuijV. Doch, waar Kiesvereeniging en P. C. K. oen niet van elkaar te scheiden geheel moe ten Wijven, spreekt het vanzelf, dat er tus schen heide een innig verband moet blij ven bestaan. .Vandaar, dat ik in mijn. voorstel aangaf, dat de Voorzitter der Kiesvereeniging tevens President der P. G. K. zal moeten zijn. En hier hebben we een gezonde demokra.ti- sche opvatting tot volle ontplooiing laten komen. Want. liet ziin dus weer de leden der Kiesvereeniging, die hun loorzitter kie zen, doch daardoor tegelijk hot Hoofd der P. C. K. Is het wel noodig erop te wijzen, van boe buitengewoon groot gewicht hierdoor de keuze wordit van den voorzitter der K. V.? Hier Is voor een halven. voor een eenzij- digen, half ontwikkelden man geen plaats. Een heele man wordt voor deze functie vereiischt, een man met groote gaven naar geest en hart, een door alle standen gewilde persoonlijkheid. Te wanhopen om een dergelijke figuur te vinden, behoeft men geenszins. Onze partij is groot genoeg en groot is ook de liefde en opofferingsgezindheid harer beteekenende figuren. Ook in demokratischen zin is de opvat ting omtrent de samenstelling van de gros lijst, die, hoewel eerst na onderlinge be spreking en overleg door^ alle leden, d.i. uit alle standen, wordt saamgesteld, toch weer uiteinde]ijk moet goedgekeurd worden door de Alg. Ledenvergadering der K. V. Hoe ik mij de samenstelling en de ver kiezing dezer P. C. K. denk? Ik heb reedis in mijn voordel doen uit komen: deze kwestie Is ondergeschikt en kan nader geregeld worden. Men beslisse allereerst en wel, zoo sooedig mogelijk over de HOOFDGEDACHTE. Wil men evenwel mijn denkbeelden over die saam-sitelling en de verkiezingawijze ken nen, dan zijn zij deze: In de P. C. K. worden vertegenwoordigd: le. de Intelleotueele en Hoogere Standen; 2e. de Groot-Industrie: 3e. de Middenstand; 4e de Kleinhandel; 5e. die Arbeidende stand (deze desgewenscht in meerdere categoriën) De sociale vereenigingen dezer standen kie zen ieder voor rich de af le vaardigen leden in deze P. C. K. On-lhreekt van deze standen een sociale ver- eenigimg, dan richten zij er ten spoedigste een op, desnoods alleen om een representant aan le wijzen. Dat oo!k deze vericiering-en van enorm veel gewicht zijn, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Doch aan de sociale vereenigingen kan met gerustheid de keuze worden overgelaten. De vervulling van de onderscheiden bestuurs- functiën in de P. C. K. worden in de eersite cons'.ilueerende vergadering geregeld. Ert nu de werkzaamheden omzer P. C. KJ Deze ziin in hoofdzaak drieërlei; te. Het' in ontvangst nemen van klachten, wenschen, vcr'angens. verzoeken, opmerkin gen via de sociale vcreenigijngen, het booten van leden dezer S. V., het onderzoek, beant woorden en e.V. doorzenden. Dat meer en beter dan tot dusverre studie zal moetien worden gemaakt van de Raad»-, de Provindestukken en van de wetsontwer pen is overduidelijk. 2e. Contact en voeling honden met de Kath. vertegenwoordigers; adressen zenden aan. het Stads-, Provinciaal- en Landsbestuur. 3e. De voorloopige saamsbóliling der groslijs ten tegen naderen-de verkiezingen. Deze com missie zal dus reeds in het beginstadium Mach ten en bezwaren bereiken. Het allereerste suc ces zal de P. C. K. reeds hiermee boeken, dat bezwaren niet meer rullen voortwoekeren en vorgrooten, al naarmate de verkiezingen naderen. Ik 'ben ervan overtuigd, dat er thans veie bezwaren bestaan, die gemotiveerd zjjn, doch wellicht nog veel meer, die ongemotiveerd rijn en die als sneeuw voor de zon zouden ver dwijnen, wanneer er maar het juiste licht op werd geworpen. Intijds gedeponeerd bij de P. C. K. zullen vele voorkomen, bezworen en zelfs opgelost worden. Heeft mr. Bomans in zijn laatste rede zelf niet verklaard: Maakt mij uw wenschen en verlangens kenbaar? Ziedaar, geachte Redactie, en ik dank n in- tusschen voor de plaatsruimte, welke overwe gingen mij geleid hebben tot de indiening van mijn voorstel en ik meen ook thans mijn paTtijgenooten duidelijk te hebben gemaakt, hoe ik mij de inriich'ting en dd werking dezer P. C. K. voorstel. Tot slot wensch Sk nogmaals ex op aan te dringen, dat, dn het belang der a.s. stemmin gen, doch ook, wijl het kwaad der ontevre denheid, dat onze Eenheid bedreigt, het be stuur onzer Kiiiesveroendgfng, zflch van zijn verantwoordelijkheid bewust, reeds in de e.v. vergadering pTaeadviseert en de beslissing over de hoofdgedachte m dezelfde vergadering laat vallen. Dan kan met vrucht aan de verdere vor ming worden voorigewerkt en kan het besluit der oprichting van de P. C. K. reeds zijn goe den in/vloed op de e.v. keuze voor den va can- ten voorrittcTSzctel laten gelden. P. J. M. VAN TETERINg. Naschrift. Wij hebben geen bezwaar om aan bovenstaande schets tot reorganisatie <ler Kiesvereeniging plaats te verleenen. Men kent onze ideeën over de noodzakelijkheid der re organisatie sinds de uitbreiding van het kies recht cn den groei der politieke belangstelling. Voor de wijze, waarop dat herbouwen en uit bouwen geschiedt, hebben wij geen bepaalde voorkeur, mits ze in Katholieke lijn blijft en de ovexgroote meerderheid bevredigt. Daarom geven wij gaarne gelegenheid daarover van gedachten te wisselen. Gaan we dus op heden op de hoofdgedachte van den geachten inzender niet in. op een schijnbaar ondergeschikt, maar o. i. zoor voor naam punt willen wij toch nog even wijzen. Terecht wordt de juistheid van scheiding tus schen politieke en socialo vereenigingen voor opgesteld. Maar heeft inzender er wed aan ge dacht, dat hij door zijn P. C. K. Ie laten samenstelt en uit en door vertegenwoordigers der sociale organisaties, de politiek toch zij delings bij deze laatste binnenhaalt? .Tuist om de groote macht,welke hij aan zijn permanent politiek huw a u toekent Jijktt ons een samen stelling in dezen vorm niet zonder gevaar. z REDACTIE „N H. Ct" Sociëteit „St. Bavo" Lichtbeelden avond kathedraal 8 uur Hoofdbestuur Volksbond half 8 Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5—half 8 R-K. Bevolkingsbureau van 810 Propagan- daclub 8 uur. Hanzegebouw Zangvereeniging Klein a Capelle koor 8 uur Haarl. Inkoop Combinatie half 9 Bestuur Bond van Groote gezinnen 8 uur Tooneelclub Proza 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half twee. Circus H. Althoif Standplaats Schoten, tegenover het Raadhuis, Voorstelling 8 uur Matinee 2 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12J4, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van. 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 - Betrekkingburea- voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 -n van 89 uur. Tel. 1671. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk, Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop en variété. Bij de herdenking der wijdingsfeesten van de Kathedraal zijn de overledenen niet ver geten geworden. Hedenmorgen te half 10 werd in de Kathedraal door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een pontificale Re quiemmis opgedragen voor de zielerust van Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne, den Hoog Eerwaarden Plebaan F. Rikmcnspoel, de oud-kapelaans en allen, die in de laatste 25 jaren als lid der St. Bavo-parochie overleden zijn. Z. D. H. werd geassisteerd door den Hoog- Eerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris- generaal, als presbyter-assistens, de Hoog- Eerw. Heeren Mgr. H. J. M. Taskin, presi dent van het Groot-Seminarie Warmond en Th. F. Ebbinkhuysen, regent van het semi narie „Hageveld", als troondiakens, de Zeer- Eerw. Heeren C. Brouwers, pastoor te Schoten en H. M. van Beek, pastoor te Aer- denhout, resp. als diaken en sub-diaken. Het zangkoor voerde op stemmige wijze de Gregoriaansche Requiemmis uit. Een groot aantal geloovigen vulde het kerkgebouw, daarmede bewijzend in feest- jubel toch zijn dierbare dooden niet te ver geten. Tevens waren vandaag voor het eerst de nieuwe rouwdraperieën in gebruik genomen, bestaande uit een altaarkleed, afgezet met oud-goud en paars en een nieuw baarkleed, waarop de letters R. I. P. eveneens in oud goud ea paars zijn aangebracht. Stond de lijkbaar voorheen op den grond, thans rust zij op een voetstuk. De nieuwe rouwdrape. rieën zijn werkelijk sierlijk bewerkt. Na de H. Mis werd de absoute verricht door mgr. den Bisschop. Nog een laatste maal herinneren we aan dg lezingen van pater Zey S. J. over Vondel's „Altaergeheimenissen" vanavond en morgen avond. De lezingen beginnen om 8 uur. Voor dié van morgenavond zijn nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar aan het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Zondag jj. had in het gezellige, pas keu rig geschilderde zaaltje van de St Jozefs- gezelten-Vereeniiging aami de Jan astraat, de laatste feestavond' plaats, van de reeks van avonden die gegeven zijn voot de leden, donateurs enz. van de Gezellen-Vereeniging. Pater Verhaar, de praeses der Gezellen opende met een korte, 'krachtige toespraak dén avond, waarin hij in het kort het doel der Vereeniging ontvouwde, den weniseh uitsprokenrte, dat de Vereeniging in het komende jaar zeker op aller hulp en steun zal mogen rekenen,. De 1 o on oei-vereeniging ,.St. Genesius," gaf hierna een tooneelschets van G. Nieten, getiteld: „Het pakje," wat in één bedrijf de drankellende demonstreerde, zonder te ver vallen in de kwalen van zoovele drankbe- strijdingsstukken, n.i! het tè opvallend en tè dik opleggen van de propagandistische bedoeling. Het stukje werd meit veel zorg gespeeld, Hendrik van Dalen, welke rol door L. Smit werd! vervuld, was soms wat al te dramatisch, en gaf niet altijd de juiste bedoeling weer, wat niet wegnam dat hij dikwijls zeer. goede momenten had en zeer zeker dramatisch talent bezit. De rol van Klaas Witteman,door A. Kamoen ver tolkt, werd goed gespeeld. De uit den aard der zaak, meest dankbare en ook gevoeligste rot was zeker die van Jan, zoon van Hendrik, van Dalen. G. Kruij- ver. de vertolker had' er veel werk van ge maakt, en bracht niet alleen het publiek, maar ook zichzelf onder dien indruk, wél een bewijs, dat hij geheel meeleefde, wat dan ook het groote succes van dit strikje tot gevolg had. Hij werd goed terzijde gestaan door Wim Helmers, vertolkt door A. Kruijver. Tijdens dit ernstige stukje was hef dood stil in de zaal. Voor de pauze traden nog op de heeren De Ronde en Giling, als acrobaten. Zij ga ven zeer mooie standen te zien en ook dito krachttoeren). „St. Genesius" voerde daarna nog op 'n drie acter van B. A. L. Lings: „De Verlo ren Erfenis", waarin P. Visser, als Teun en J. Hnfkenscheidt als professor Katchary, triomfen vierden en bijgestaan door alle 'overige spelers, de aanwezigen deden schud den van 't lachen- Eir-mag dan ook met veel genoegen op de innrfepsten van de Gezellen-Vereeniging wor den teruggezien, waaraan de muziekvereeni- ging „Utille Drilci," onder leiding van den beer v. d. Bnrg, een groot aandeel heeft gehad. Trouwens de prestatie van dit mu ziekgezelschap is genoegzaam békend en wordt niet minder op prijs gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. J. Antonisse, Alb. Thvmstraat 31, Ar - band horloge t Ph. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, Bal G. Vugt, Kruistochtstraat 19, Bril T. v. Nieuwenhoven, 2e Vooruitgangstraat 23, Ceintuur Kievit, Delftstraat 36, Bruin hondje v. Velden, Bakenessergracht 75rood, Horloge-achterplaatKennel Fauna, Park- laan geel hondje, gebracht door J. Meijer, Mr. Joosfenlaan kat, grijs met wit, gebracht door Kingma, Parklaan 103 kat, grijs, ge bracht door W. Vet, Coltermanstraat 2 Tuin, Oranje boomstraat 29, Loterijbriefje T. Janus, Kennemerstraat 9G, Witte kiel P. Rieu, Jan Steenstraat 9, Lorgnet en sak- mesje J. Verkley, Omvalspoort 9, lepeltjes Breeuwer, Gen, Joubertstraat 61, Medaillon met portretWed. v. Ketel, Rollandstraat 69, kindermuts v. Herp, Z. B. Spaarne 144, potloodhouder Politiebureau, Smedestraat, bruine portemonnaie Drupsteen, Colter manstraat 14, sleutel van melkbus Kerkhof, Nagtzaamstraat lOrood, kinderschortjes P, Oerlemans, Gortesteeg 20, een paar gummi schoenen A. Timmer, KI. Houtstraat 77, strikje met speld Drenth, Teylerplein 11, taschje met koffie enz. F. Neeven. Bisschop Ottostraat 14, 2 manchetten en boord. Geslaagd de dames S. van der Hoék, E. Wy- naa, Haarlem; A. J. Harp, Alkmaar en de heer J. B. J. Haamen, Beverwijk. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Duin en Bosch te Bakkum. De uitslag is als volgt Eerste gedeelte, 30 candidaten, afgewezen 10, geslaagd: J. Bastinck, C. M. van Bercum, T. Berkendonk, T. Berlee, J. Blauw, T. Boelhouwer, M. Koopman geboren Bijl, M. C. van Doorn, J. A. tan der Draag, H. Edens, K. Gouma, L. M. Grandia, A. C. Gravemaker, A. M. G. Hagen, F. G. M. L. de Koning, E. S. Langenkamp, E. Monsma, G. den Ouden, J. W. Prins en W. C. Verdaas donk. Tweede gedeelte, 13 candidaten, afgewe zen 2, geslaagd F. Bakker, A. C. Bootsma, J. Broersen, J. de Haan, B. M. Hammer, A. Hoek, M. J. de Krijger, C. Muste, M. Schaap, G. G. Seijffert en E. C. H. Stam. Derde gedeelte, 15 candidaten, afgewezen 3, geslaagd A. A. Beck, H. H. Beltman, C. A. Th. Jansen, W. Jongsma, B. Kleijmeer, T. M. Kloppenburg, W. C. Logeman, M. E. Ni cola J. Nienhuis, W. Rabenburg, J. Th. Schmidt en A. Vat. Na een .13-jarigen staat van dienst is aan den heer P. W. Voskuijl, hoofdagent bij het politiekorps hier ter stede, eervol ontslag ver leend. Hij is teven» in het genot van pensioen gesteld. Als le violist bij de Haarlem cbe Orkest- veTeenigung is benoemd de 'heer Jan Bresser, van Amsterdam. Door het Kon. Instituut van Ingenieurs 5» als vertegenwoordiger bij het van 27 Juli le Londen te honden 13e internationale soheep- vaartcongres aangewezen Jhr. C. J. A. Reigers man, hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland, alhier. Voor het theoretisch gedeelte van diplo ma C van het machteieten-examen is 1e 'sGra- venlhage geslaagd de heer J. D. ter Hart, al hier. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare ikennas, dat door hen is ontvangen cene bekendmaking van B. en W. der ge meente Bloemiendaal dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma KintTouw voor heen Torcque, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een door eiectrische kracht gedreven kieerenwa'Sscherij en droge rij op een perceel aan de Wilihelminalaan no. 20 te Bloemendaal. Op Vrijdag 11 Mei 1923, des voormid- dags ten 10J4 ure, zal ten Raadhuize te Overveen gelegenheid bestaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secre tarie der Gemeente Bloemendaal kennis ne men van de terzake ingekomen schrifturen. ESPERANTO-EXAMENS. Voor dc o. a.s. Donderdag te houden examens heben zich 68 candidaten aange meld voor examen A en 12 voor B. De examens worden te 's-Gravenhage ge houden. CONCERT IN DEN HOUT. Programma voor het concert in den Hout, te geven door de Haarlemsche Orkestver- eeniging, dirigent: Willem Knikker, op Woensdag 9 Mei om 8 uur: I. 1. Cortège de l'opera „La reine de Saba", Ch. Gounod. 2.0uverture de l'opéra „La Muette de Por- tici" M. D. C. Auber. 3. „L'Espana", valse E. Waldteufel. 4. Fantasie de l'opéra „Mignon" A. Thomas. II. 5. „La Trombetta del Bersagliere", marcia, A. Cerri. 6. Ouverture „Zampa", F. Herold. 7. Intermezzo" aus Tausend und ein nacht. J. Strauss. 8. Potpourri a. d. Operette „Der fidele Bauer". I* Fall. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Maatschappij voor goederenvervoer „Grazodia", alhier.^ Tegen den chauffeur N. H. P., uit Schoten, is proces-verbaal opgemaakt terzake het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Hij had op den hoek Delfstraat- Zijlweg te roekeloos gereden, tengevolge waarvan een aanrijding met de tram is ont staan. De heer C. Dyserinck Pzn. is gisteravond onverwacht overleden in den ouderdom van 49 jaar. De overledene was lid van de firma Dy serinck Zn. en regent van het Hofje van Gratie. Tegen den landbouwer J. E., alhier, is proces-verbaal opgemaakt terzake het op noodeloos kwellende wijze Vervoeren van twee nuchtere kalveren in een kruiwagen. Een wielrijder is gisteren op de Dreef van zijn fiets afgevallen, toen hij wilde afstappen, om een motorfiets te laten passeeren, die van de Baan kwam. Hij sleepte in zijn val een juffrouw mede die achter hem reed. De juf frouw bleef bewusteloos liggen. Door dr. Me- rens werd zij bijgebracht en kon later haren weg weder vervolgen. Ook Maandag was de belangstelling in de prestaties van het circus bijzonder groot. Zoowel de paardendressuur als de acroba tiek oogstten algemeenen bijval; terwijl de omgang van den heer Schneider met ziin 48 leeuwen, hun voedering enz., algemeen als „noch nie dagenesen" werd geprezen. Naar wij vernemen is door de Directie van het Circus Herman Althoff aan alle weezen hier ter steede aangeboden de matinée op Woensdag a.s. mogen te bezoeken om de kinderen in de gelegenheid te stellen de grootste leeuwenfamilie der wereld kunnen te zien. Gistermorgen is bij het achteruit rijden een auto Van de fa. Fiinke, roggebroodfabrikant, in een sloot aan den Oudenweg gereden. De auto was nog beladen met ongeveer 600 rogge- brooden.. Mét behulp van een hijscbtoestol van de fa. Kimman 5ts de auilo uit de sloot gehaald, waarmede men omstreeks 4 uur des middags gereed was en naar de garage der fa. Kimman gebracht De roggebrooden waren voor gebruik ongeschikt geworden en rijn als veevoeder verkocht De commissaris van politie heeft gisteren een onderhoud gehad met de voormannen der verschillende kiesvereenigingen hier ter stede omtrent het plakken en neerkalken van aanbevelingen van candidaten voor den gemeenteraad. Alle partijen waren vertegen woordigd, behalve de S. D A. P., die be richt van verhindering gezonden had. Met deze heeft' die commissaris van ochtend een bespreking gehad. Voor de komende raads verkiezingen is door de politie verlof ver leend tot het beschilderen der straten voor aanbeveling van candidaturen. Door alle partijen is daartegenover toe gezegd, dat zij geen muren, kaden e.d. zul len beplakken, bekalken, enz. Behalve door de S. D. A. P. en dc communisten, is voorts door alle andere partijen nog toege zegd, dat zij ook geen gebruik zullen ma ken van het verlof de straten te mogen be schilderen. Eén mooi resultaat, dat niet genoeg toe gejuicht kan worden en waarmede de ont siering onzer stad flink wordt tegengegaan. Men schrijft ons*. Gisteren vond in het gebouw „Tte Cen trale" de vergadering plaats van bovenge- noemdipti bon'd, waarin de bond'svpoirzitter, A. Hil'ebrecbt. het woord voerde over de loonsverlaging in het bakkersbedrijf. In een uitvoerige uiteenzetting betoogde de inleider - dat de strijd die in een paar plaatsen, van ons land gevoerd wordt, behoor lijk resultaat gaat opleveren en da patroons- Hemelvaartsdag is zoo langzamerhand voor Roomsch georganiseerd Haarlem geworden de jaarlijks terugkeerende jubeldag bij uitne mendheid. Dan voelt alles wat Roomsch georgani seerd is zich fier en sterk, bewust van Roomsche kracht in Roomsche Blijdschap. Het is goed en hartverheffend dat, na een jaar werken, alle organisaties eens te zamen komen als voor een machtige wapenschouw. En het is wel dit bewustzijn dat elk jaar weer de Encycliek-meeting tot een succes meakt. Wij weten wat er in ons leeft aan kracht en willen om de Maatschappij te herstellen in Christus, en het is nuttig en noodig, wij hebben er behoefte aan dat zoo nu en dan ook naar buiten te laten zien. Met nieuwen moed en ijver keert men van zoo'n jaarlijksche meeting terug. ioo zullen wij dan weer a.s. Donderdag tezamen komen en wij hopen hartelijk dat allen eenige middaguren zullen opofferen om aan die Roomsche uiting van eendrach tige samenwerking luister bij te zetten, om dan den dag op echt godsdienstige wijze te besluiten met een samenkomst in onze ka thedraal. Het is een mooie gedachte geweest de uitvaardiging van de Encycliek Rerum Nova rum op deze wijze te herdenken, omdat zij aan ons Roomsch organisatieleven en daar door aan ons godsdienstig leven nieuwe krachten heeft geschonken. Die herdenking is voor ons een reden ora dankbaar te zijn en fier. Moge de Encycliek-herdenking van Don derdag in Haarlem niet minder grootsch zijn dan voorgaande jaren! Barometerstand: 767. Stilstand. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticieus te» Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 8 Mei. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 749.5 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Mei. Zwakke tot matigen noord westelijke tot noordoostelijken wind, meest zwaarbewolkt, waareschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. organisaties overleg zoeken om de beslaande geschillen tusschen werkgevers en den bond op te lossen, In de nog gisteren gehouden conferentie tusschen werkgevers en den bond is gedeel telijk resultaat bereikt. •Éen definitieve oplossing is nog niet ver kregen, maar is mogelijk. Indien de werkgevers niet verder willen dan gaat de strijd voort en wordt in Haar lem begonnen. ■De vergadering was zeer druk bezocht. De uitspraak in de Teylerzaak. waarin mr. Brucih als procureur optreedt, is 3 wéken uit gesteld en bepaatd op 29 Mei. De Provinciale Staten van Noord-Holland hielden Woensdagmorgen een vergadering, ter behandeling van eenige voorstellen. Goedgejceurd werd het voorstel van Ged. Staten ten behoeve van den bouw eener nieuwe dubbele brug over het Amstel- Drecht-kanaal te hunner beschikking te stellen een bedrag van 63,000 en ten be hoeve van twee dubbele dienstwoningen een bedrag vap 30,000; voor den bouw van eene garage in den tuin van het bureau van den Provincialen Waterstaatwerd een bedrag van 3,200 be schikbaar gesteld; Aangenomen werd het volgende voorstel: a.met intrekking van het besluit van 21 December 1920, sub f en sub g, Ged. Staten te machtigen, roet'de Rijksver zekeringsbank een overeenkomst aan te gaan, waarbij de Provincie zich borg stelt, voor de richtige naleving van dc overeen komst van geldleening, welke de Vereeniging „Amsterdamsch Kindersanatoriutn" te Am sterdam zal aangaan met de Rijksverzeke ringsbank en krachtens welke overeenkomst genoemde vereeniging op nader te regelen voorwaarden a pari ter leen zal ontvangen een bedrag van ten hoogste 300,000 af te lossen in 40 jaarlijksche termijnen, tegen eene nader overeen te komen rente. b. met intrekking van hun besluit van 18 Juli 1922, sub c. aan de Vereeniging „Am sterdamsch Kindersanatorium" onder de door Ged. Staten te stellen voorwaarden tot we- deropzeggens een jaarlijksche bijdrage te verleenen in het over ieder jaar blijvende tekortop de exploitatie van het door haar geëxploiteerde sanatorium na de daaraan te geven uitbreiding, tot ten hoogste het door de Vereeniging aan de Rijksverzekeringsbank telken jare verschuldigde bedrag voor rente betaling en aflossing van het aan haar door deze bank voor de uitbreiding van dit sana torium te verleenen voorschot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1