V Vfwéé w mi tl'.. bij allo Rijwielhandelaren verkrijgbaar la, komen andere merken pk&t meer In aanmerking. i HALFWEG, VELSEN NOORDWIJK. JJMUIDEN. Heidebrand, Begrooting afgekeurd. J Een tragisch ongeval. HILLEGOM. .VIJFHUIZEN. AMSTERDAMSCHE BEURS, Examens L. O, Examen vriie- en ordeoefeningen. KROMMENIE. BURGERLIJKE STAND, HEEMSTEDE. SCHOTEN. DUIVEN. ZANDVOORT. NOORDWIJKERHOUT. bouw aan S(5oöilfaant}e< ÏS. Trgékomett stokken ;eni mededeelingeit Vrijz. Dem. Bond. HdJ hoofdbestuur van dtem Vrij®. Dem. Bond hoe fit den heer P. Wezel afgevoerd als personeel Md ran dem Bond. Dem heer P. Bow, die zonder mede te doelen dat hij uit de afd. Schoten tras getreden!, zich als personeel lid1 ram dien Bond opgaf, is door het hoofdbestuur be richt, dat hij als zoodanig «iet geaccepteerd kam worden. De statuten van den Bond ver bieden toch. dot personen! wonende in plaatsen1, waar eenl afd. van dien bomldi is gevestigd', personeel lid zijn, zonder tevens lid van de afdeelimg te zijn. i 1 Daarna was aar. da orde de bcjjrooting van het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik. Mevr. BOISSEVAN-PIJNAPPEL merkt op, geen gelegenheid te hebben gehad het voor stel te onderzoeken. Zij behoudt zich voor la ter met voorstellen te komen. Met deze be grooting goed te keuren, moet men niet mee- nen, dat spr. het systeem goedkeurt. De heer de HARTOGH merkt op dat vroeger is gezegd dat elk patiënt zou kos ten 1468, maar nu blijkt dat het 1783 is. In de religieuze gestichten kost elk patiënt 600 A 700. Men zal de concurrentie met deze gestichten alleen kunnen volhouden door verlenging van den arbeidstijd van het personeel/Verder zegt spr. dat sommige em ploye's van het gesticht ook een betrekking in de stad Medemblik hebben. Dat komt hem ongewenscht voor. Ook maakt spr. er aan merking op, dat de directeur van Medemblik is geplaatst in een salaris-klasse, die 1000 hooger is dan die van den dierecteur te Santpoort. Mevr. AUKES-TIMMER gelooft niet dat het salaris-reglement voldoet aan alle eischen, omdat in Medemblik maar 650 Voor wo- ninghuur van den directeur wordt afgetrok ken en in Santpoort 1400, en in Bakkum 1300. De heer POTHUIS vreest dat de salaris- regeling niet zoo is dat men steeds de beste krachten kan krijgen. Een kort geleden ge promoveerd arts moet optreden als plaats vervangend directeur. De heer VAN LENNEP, het iid van Ged. Staten merkt op, dat deze begrooting slechts een kas begrooting is en kan zich er mede vereenigen dat de groote lijnen worden uit gestippeld bij de behandeling der begrooting 1924. Daarom gaat spr. ook niet op aile be zwaren in. Het salaris-reglement dat Gedep. Staten toepassen, is door de Staten vastge steld. Het is ed. Staten gebleken dat daar mede niet altijd de beste krachten aan het hoofd der gestichten zijn te krijgen. Zij zullen dan ook voorstellen doen om het reglement te herzien. Maar zooiets dan behoort zeer ze ker dit voorstel om advies gestuurd te wor den naar de voorloopige commissie van geor ganiseerd overleg. De kwestie van arbeids tijdverlenging kan moeilijk hier incidenteel ter sprake worden gebracht. Dat kan bij de behandeling van de begrooting voor 1924 ge schieden. Wat de kosten per patiënt betreft, deze zijn zeer hoog, omdat het gesticht nog niet op volle capaciteit werkt. Straks als het aantal patiënten voltallig is, dalen ook de kosten per patiënt. z j Het voorstel van Gede.p pordt aangeno- men.Daarna merkt de voorzitter op, dat dit de laatste zitting der 4-jarige periode is. Als de Saten dezen zomer opnieuw bijeenkomen zal het aspect der vergadering een gansch ander zijn, en zullen wij, naar het zich thans laat aanzien, niet minder dan 24 leden der tegenwoordige provinciale vertegenwoordi ging door anderen zien vervangen. Het komt mij voor, dat van de leden, die hier niet meer terug keeren, hetzij dan dat de politieke krijgskans zich tegen hen heeft gekeerd, hetzij dat zij zelf den tijd van heen gaan gekomen achtten, een woord van af scheid mag worden gebracht, gepaard aan de betuiging van erkentelijkheid voor de wijze, waarop zij gedurende korteren tijd of langeren tijd hunne krachten aan de belan gen der provincie hebben gewijd. Indien ik mij veroorloof aan die scheiden de leden dat soort van dank en van vaarwel toe te roepen, dan spreek ik niet alleen na mens. mijzelven, maar reken ik ook uw aller gevoelens te vertolken. De Staten zullen niet van mij verwachten, dat ik die allen individueel toespreek, maar zij zullen mij zeker vergunnen de twee in diensttijd oudste leden dezer vergadering, de heeren Hubrecht en Breebaart, in het bijzon der te gedenken, die onderscheidenlijk gedu rende 25 en 20 jaar in de Statenvergadering een zoo eervolle en gezaghebbende plaats hebben ingenomen. In de laatste jaren zijn tal van veteranen aan de Staten ontvallen en menigmaal rustte op mij de droeve taak een kort „in memori- am" aan hunn nagedachtenis te wijden. Aan deze beide veteranen bij hun leven, dat wij nog met menig jaar hopen te zien verlengd te mogen zeggen, dat hun werk zaamheid op menig gebied, zoowel in ais buiten deze vergadering, die van den heer Hubrecht in de laatste jaren ook als Gede puteerde hun aanspraak geeft op de waar deering en de dankbaarheid van de velen wier belangen zij met de toewijding van hun beste krachten gedurende zoo langen tijd hebben behartigd, is mij daarom een wel kome en hoogst aangename plicht. Kwijt ik mij van dien plicht met bijzondere voorliefde, niet minder hartelijk zijn de ge voelens, die u en mij tegenover de andere scheidende leden bezielen en die ons den wensch doen uitspreken, dat het hun allen in lengte van jaren wel moge gaan, en dat zij steeds met voldoening op hun lidmaat schap van de Staten van Noord-Holland mo gen terugzien 16. J. Broekhof; 17. dezelfde; 18. J. Philippo; 19, B. v. d. Meer; 20. H. de Droog; 21. P, Boeré; 22. Kaatee; 23. P. Boeré; 24, B. C, v. d. Meer; 25. J. van Leuven; 26. H. v. Alphen; 27. B. v. d. Meer; 28. J. Broekhof; 29. P, Boeré; 30. J. Nijssen; 31. H. v. Alphen; 32. P. Boeré; 33. A. Carpentier. Vrij Se^S'fca&TOni' prachtigenroman Van den bekenden }Engelschen auteur GAR VICE Circa: 370 hljffz. drukt, in handig formaat, Prijs^fi.50, franco per post ƒ1.60, Verkjftgbaar bij den boekhandel en bfj de N.V,'DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem, li.K. Volksbond. In de laatstgehouden algemeene vergadering van den R.K. Volksbond alhier, was de bespreking van 't punt: regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin het meest belangrijke. Besloten werd le ihamidtelen geheel in overeenstemming met de plaatselijke af deeling dier K. S. A. tiaamisSie, wagenmaker alhier, ia een ver zoek bij B. en W. ingediend om op het trottoir voor zijn werkplaats een benzine pomp met reservoir te plaatsen. Bouwvergunning. Door B. en W. is aan P. J. Warmerdam vergunning verleend tot het bouwen van een bouwmanswon ing inde Zük alhier. Nat. Militie. De Burgemeester maakt bij publicatie bekend aan dte dienstplichtigen van de lichting 1924, d'at zij tussciben 16 31 Mei a.s. ter secretarie een aanvraag kunnen indienen voor vrijstelling wegens broedterdilenist enz., verzocht wordt meer speciaal, op Donderdag 17 Mei die aan vraag te willen doen. Burgerlijke Stand. Geboren: GorneMa Ali- idla Huberta, d. van P. C. van Haaster en A. C. Warmerdam. Cornelia, d. van P. Th. Kots en H. A. van Haaster. Overleden: Ghristdtaan. Dóuffert, 81 jaar, to Amsterdam. Petronella Johanna Lan- geveld, oud 1 jaar, alhier. Ondertrouwd: Johannes HemdricUS Link, 25 jaar te Amsterdam en Wilhelmiima AldWa- na Remmerswaal, 21 .jaar, alhier. Getrouwd: Theodoras van den Berg, 43 jaar en Dirkje Rodenhuis 32 jaar. bestaand leerplan in 1921 aan dien cursus in 5 vakken van het lager onderwijs onderricht werd gegeven, n.l. lezen, schrijven, rekenen, Nederïandsche taal en Vaderlandsche ge schiedenis, waartegenover staat dat aan den openbaren vervolgcursus volgens bet desbe treffend leerplan in 1921 in 7 vakken van het lager onderwijs werd onderwezen, n.l,: lezen, rekenen, Nederïandsche taal, Vader landsche geschiedenis, aardrijkskunde, ken nis der natuur en nuttige handwerken voor meisjes; dat alzoo het bijzonder vervolgsonderwijs niet voldeed aan de voornaamste voorwaarde (n.l. het aantal vakken) door de gemeente voor het openbaar vervolgonderwijs gesteld, zoodat reden' tot afwijzing van het verzoek bestaat. HET DUITSCHE AANBOD IN DEN RIJKSDAG, Scholenbouw. B. en W. stollen; ivtodM Overwegende, dat die gemeente hinnienikort uitgaven zal hebben te doen voor de stichting door de Vereeniging tot stichting en instand houding van scholen miet den Bijbel, te Haar lem, van een bijzondere lagere school van 7 lokalen en gymnastieklokaal aan de Hertzog- straalt, Overwegende, dat de afbouw door 6 loicafen en 3 teekenlokalen van school A aan de Over- tomatraat, waartoe op 17 Maart 1921 «Is be sloten een uitgaaf zal vorderen van, naar ra ming f 118.500; tot dekking van bovenge noemde uitgaven, een geldleeining aam te gaan van: a. ten hoogste f 116.000, ten behoeve van de sflichting van boven ontschreven bij zondere school; b. ten 'hoogste f 134,000, ten behoeve van den afbouw der openbare lagere school A, 'tegen een rente van niet meer dan 6% pet. per jaar. Sproei- en veegwagen. B. en! W. vragen een orediet van f 750 voor den aankoop van een sproei- en veegwagen. Gebruik van een schoot. B. en W. stellen voor aan het bestuur dier Zondagsschool- vereenlging „Samuel" het gebruik van school A aan de Overtonstraat toe le staan dies Zondagsmiddags tusschen 12% en 1% uur, onder de door B. en W. te 'stellen voor waarden betreffende het verwarmen, ver lichten en schoonhouden der lokailen en beschadiging van gemeente eigendom. —i De centrale commissie van overleg voor de ambtenaren en de werklieden, adl- •viseeran om te willen bevorderen dalt de verordening tot, regeling van het georgani seerd overleg tnsschen het bestuur en hot. personeel dier gemeente, zoodanig wordt gewijzigd, dat in (het vervolg in het overleg ook 4 leden van den raad zulten zitting hehben. B. en W. vereenigen zich met de idee der commissie. GemeentezakenB. en W. stellen voor een nieuwe verordening vast te stellen op de heffing van leges ter secretarie. De betalingen voor huwelijksvoltrekking zulten voortaan zijn sal volgt: p. Huwelijksvoltrekking op anderen tijd, dan waarop zij, ingevolge artikel 4 der wet van 23 April 1879 (Staatsblad no. 72), kosteloos plaats heeft, geschiedt op een,, In overleg met dien ambtenaar van 'den burgerlijken stand te bepalen dag en uur. Voor eikie zoodanige voltrekking wordt een recht geheven^ voor voltrekking: a. op een van die bepaalde dagen, doch op een anderuur, op den eersten dag van 5; op den tweeden dag van 7.50; •b. op een Maandag van f 10; c. op een Zaterdag ran 20; d. op een dor andere werkdagen Vani de weck, die niet voor kosteiooze voltrekking worden aangewezen,: 1 op den eersten van düe twee dagen, van f 40, 2. op een anderen van die twee dagen; van f 50.—. I f.r.vJ e. op een Zondag, van f 100.-^, v f. buiten het Raadhuis, va« f 40'.-—.1 of, zoo een recht, genoemd onder a. tot en met e. verschuldigd is, bovendien van 40. B. en W. kunnen, indien uiilt hoofde van ge wichtige of wettige oorzaken, ter beoordee- l&ng van dat college, van de gelegenheid tot koBlclooze huwelijksvoltrekking geen gebruik kan worden, gemaakt, geheele of gedeeltelijke vrijstelling van die betaling dezer rechten toe staan, Gelieële vtrfjsleïiing wordt verkend aan on- vermogenden, terwijl door minvermogenden, naaT gelang van den graad van min verin ogen, ter beslissing van B. en W., zal verschuldigd zijn een vierde, de helft of drievierden van ge noemd e rechten. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor ontheffing der Bouwverordening te ver- leenen aan M. Henneman, voor het gebouw Hoogewoerddwarsstraat 33; aan H. Éeltink voor pakhuizen aan de Pieter Marltzstraat 511; aan het bestuur der woningbouwver- eeniging „St. Bavo" voor een bergplaats achter perceel Eikenstraat 4; aan C. Fauber voor den bouw van een bergplaats achter perceel Eschdoornstraat 2; aan P. Kloos voor den bouw van een serre achter perceel Spionkopstraat 7. B. en W. stellen voor, eenige ruiling van grond aan te gaan met de heeren Hen neman en Bulters, betreffende terreinen ach ter de algemcene begraafplaats. B. en W. stellen voor, voor de aan sluiting aan bét"gemeenteriool voor elk per ceel een vast bedrag (ƒ1.vast te stellen en dienovereenkomstig de betreffende veror dening te wijzigen. Daar Ged. Staten er bezwaar tegen maken, stellen B. en W. voor het besluit van 18 Januari 1923, tot het doen van uitga ven uit de post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor het dienstjaar 1922, op grond, dat de vorderingen, waarover de uit gaven loopen, respectievelijk betreffende de dienstjaren 1919 en 1921, in te trekken. B. en W. stellen voor: A. in te trekken het besluit, d.d. 5 Sep tember 1922, tot wijziging van het besluit van 28 Juni tevoren; B. het besluit van 28 Juni 1922, tot het verkoopea van grond aan de woningbouwver- eeniging St. Bavo, aldaar, en het verleenen van voorschotten %an haar, ten einde haar in staat te stellen over te gaan tot den bouw van arbeiderswoningen achter de voormalige school A op het dorp, in Zooverre te wijzi gen, dat daarin wordt gelezen onder I: I. aan de woningbouwvereniging St. Bavo, aldaar, ten behoeve van de stichitng van negentien woningen: a. een oppervlakte grond te verknopen van 2855 centiaren, of zooveel meer of min der als zal blijken noodig te zijn voor de som van in totaal 13.300, behalve de onkosten op den verkoop vallende, en onder nader door burgemeester en wethouders vast te stellen voorwaarden; b. een voorschot te verleenen van ten hoogste 14000, tot dekking van de kosten van aankoop van dien grond; c. een voorschot te verleenen van ten hoogste 60.800, tot dekking van de kosten van stichting van negentien woningen als hierboven omschreven; en voorts aan het rijk voorschotten te vragen van ten hoogste 14.000 en 60.800. B. en W. stellen voor, in te willigen het ingekomen verzoek van den bewaarder van school A, om hem een rijwieltoelage te ver strekken. B. en W. stellen voor, in hun handen om prae-advies te stellen het voorstel-Klein, den prijs van het gas terug te brengen van resp. 0.13 en 0.06 op 0,12 en 0.05 per M3, B. en W. stellen den raad der gemeente Schoten voor, op de aanvrage van net R.-K. Kerkbestuur van St, Bavo, aldaar, om toe kenning van de gemeentelijke bijdrage, be doeld in art. 102 der lager-onderwijswet 1920, zooals dat artikel ongewijzigd luidt, ten be hoeve van den van hem uitgeganen cursus voor vervolgonderwijs, voor zoover betreft het dienstjaar 1921 (tijdvak 6 Oct. t.m. 31 Dec. 1921); Overwegende, dat volgens het daarvoor BERLIJN, 8 MeL Te Berlijn wordt ver wacht dat heden direct na den terugkeer van den Rijkskanselier de beraadslagingen van het Rijkskabinet over de Fransche en Belgische nota zullen beginnen. Eervol ontslag. Aan den gemeen te-veld wachter P. Lokerse alhier, is eervol ont slag verleend uit zijne betrekking met in gang van 1 Augustus a.3. Hij zal den dienst met pensioen verlaten. Werkverschaffing. De Gemeentelijke werkverschaffing ia Maandag 7 Mei jl. stopgezet. Een historisch stuk verdwijnt. In ver band met de verbreeding van den Rijks straatweg Haariem—-Halfweg wordit het zg. „Oulde Raadhuis'staande te Haartemmer- tiede afgebroken. Vroeger werden daar al leen de huwelijken voltrokken en de raads vergaderingen gehouden, terwijl de secreta rie in Haarlem, aam de Raikenessergracht gevestigd was. De ouderen onder ons zullen dit ongetwijfeld nog wed weten. GESTRAND, PARIJS, 8 Mei. Uit Cherbourg wordt be richt dat een Engelsch Stoomschip op een bank gestrand is en om hulp is gevraagd, DE EISCHEN IN HET KRUPP-PROCES. BERLIJN, 8 Mei. Naar uit Werden wordt bericht, heeft de auditeur-militair in het Krupp-proces geëischt tegen Krupp von Bohlen und Halbach vijftien jaar gevangenis straf en vijftig millioen mark boete en tegen de directeuren Baur, Kunz en Schraepler, Oesterlen en Hartwig ieder zeven jaar ge vangenisstraf en 10 millioen mark boele, terzake van samenspanning tegen de veilig heid van de bezettingstroepen. Tegen den directeur Gross, die niet ver schenen was, werd 20 jaar gevangenisstraf geëischt en ten opzichte van Muller heeft de auditeur militair de strafmaat aan den Krijgsraad overgelaten. Van twee vergaderingen. Donderdag avond trad hier voor de Vereeniging „De Dageraad'' op een afvallige priester met het onderwerp: „De armoede van Christus en de Rijkdom van den Paus." De bioscoopzaal vlak over het klooster der eerwaarde paters Capucijnen was voor die gelegenheid afgehuurd. Honderden en honderden moesten wegens plaatsgebrek nog buiten blijven. De lieer det Wolf uit Amsterdam had zich op herhaald en dringend verzoek der katho lieken te Velseroord, bereid verklaard te ko men debatteeren. In het half uur debat en de repliek van 5 minuten is het hem dan ook zeer wel gelukt veel kromme voorstellingen weer recht te zetten. Zóó zelfs, dat de heer De Wolf aan het slot van zijn repliek kon constateeren, dat deze vergadering van „De Dageraad" juist door het optreden van den ongelukkige, die zich ais een godsdiensthater deed kennen een mislukte was geworden. „Want," zoo zei de heer Wolf „voor allen hier, zoo er ten minste nog iets van eenig godsdienstig gevoel aanwezig is, moet het optreden van dien man een beleediging zijn geweest, een teleurstelling, en ge zult afge schrikt worden, tot een vereeniging, die der gelijke menschen laat optreden, als lid toe te treden. Voor zoover wij dan ook konden waarne men, gaven aan den oproep van den leider der vergadering, den heer Hyman Croiset uit Amsterdam, slechts enkelen gevolg. Wel spraken er, en het waren meest pro testanten, er hun verontwaardiging over uit, dat op zulk een wijze hun godsdienstig ge voel beleedigd was geworden en zij stemden mede in, en dit bleek uit het donderend ap plaus, dat hem ten deel viel, met de ernstige waarschuwing, die de heer de Wolf aan het slot van zijn debat den afvalligen spreker voorhield: weet wel wat geschreven staat: „Wee degenen, die den weg geweten en niet bewandeld hebben!" De vergadering zelf had een kalm verloop. Toen echter in zijn slotwoord de Dageraads- spreker zich liet verleiden tot eenige belee- digende insinuaties betreffende het coelibaat der R.K. geestelijkheid, werd hem door den voorzifter te verstaan gegeven, dat nu te laten en werden de aanwezigen rumoerig. Intusschen waren alle katholieken in de groote vergaderzaal der Paters Capucijnen bijeen gekomen, om daar den uitslag van de vergadering te kunnen vernemen. Tegen elf uur kwam de heer de Wolf de zaal binnen welke geheel gevuld was met protesteerende katholieken. Aan het gejuich kwam bijna geen einde. Alle paters Capucijnen waren aanwezig en de eerwaarde pater rector bedankte den heer de Wolf voor zijn optreden en zijn bereid willigheid om te Velseroord te komen. Ik weet, dat gij met tegenzin dit werk verricht en dat dit werk door u vies werk wordt ge noemd, maar het is noodig. Wij wilden hier in Velseroord niet onder den voet geloopen worden en niet den in druk wekken bij andersdenkenden, dat niet is te weerleggen datgene, wat door een on gelukkige afgedwaalde in zijn blinden haat ge zegd wordt. Pater Rector dankte zijn Katholieken, die met hem in het Maria-lof zoo innig voor de bekeering van den ongelukkige hadden gebe-» den en voor de waardige wijze, waarop zij zich in die voor katholieken beleedigende vergadering en ook daarbuiten hadden ge houden. Mijnheer de Wolf, zoo ging Pater Rector voort, u zult wel vermoeid zijn, maar toch, zij wachten hier allen op een woordje nog van u. Onder donderend applaus nam de heer de Wolf nog even het woord, merkte op dat hij alleen, indien de noodzakelijkheid wordt aangetoond, bereid is tegen ongelukkige af valligen op te treden en dat zeker nooit zal doen indien het geestelijke gezag dit minder gewenscht vond. En waarschuwde de heer de Wolf: gaat niet naar die vergaderingen van „De Dageraad:" gij wordt er beleedigd in uw heiligste gevoelens. Laten wij liever onze eenheid versterken en daardoor onze Roomsche kracht. Toonen wij aan onze tegenstanders, wat het is, goed katholiek te zijn, n.l. een beeld te geven wat een volledig uitgegroeide christen is. Onder donderend applaus werd daarop de heer de Wolf voor zijn woorden beloond en werd deze werkelijk stichtende vergadering met den Christelijken groet gesloten. De katholieken te Velseroord hebben een waardig antwoord gegeven op de beleedigin- gen, hun door „De Dageraadaangedaan. -j. -tev—y* 4 Het Centraal Administratie Bureau. Men schrijft ons: In verband mot de mededee- limgon, die van sommige zijden werden ge daan betreffende ihet Oemtraal Administratie Bureau, deelt 'het Bestuur daarvan mede, dat dieze geruchten allen grond missen en met name aan den secretaris-penningmees ter geen enkel verwijt kan wonden gedaan. De administratie staat niet alleen onder bevoogd acoounitantstoezdcht, maar boven dien is aan bet Bureau gedetacheerd! een' ambtenaar van den Raad van Arbeid te Haarlem, die speciaal toezicht 'heeft te hou den dat ieder zegel, dat geplakt moet wor den, ooik werkelijk geplakt wordt, terwijl geen enikete rentekaart wordt opgezonden, alvorens deze ambtenaar die geheel heeft gecontroleerd. Bovendien is er een Commissie van Toe zicht, waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van den Centr. Bond van Haven- en Transportarbeiders, van de IJmudder Fede ratie. van dien Gh. Zeeliedesnbond en van den R.K. Bond van Haven- en Transport arbeiders en wanneer dus werkelijk eenige onregelmatigheid had plaats gehad, dan was het do taalk der vakorganisaties geweest, om, door It'usschenkomst hunner vertrou wensmannen in de Commissie van Toezicht, daarin verbetering te brengen. Maar van de zijde van de Gonntnissie van Toezicht zijn nog nimmer klachten ingebracht, dat aan het Genltraal Administratie Bureau iets zou zijn gedaan óf nagelaten, dat niet in orde wais of gedaan had behooren te worden. De geheele zaak berust op de omstandig heid1, dat het plakken der zegels geschiedt volgens een ander systeem, met het oog op het binnenkomen, der loonopgaven, welk systeem voor verantwoording is van het geheele bestuur, dat het aldus na gepleegd overleg heeft vastgesteld. De heeren1. die gemeend' hebben aanmer king te moeten maken, hebben dus alleen blijlk gegeven niet op de hoogt® te zijn ge weest van de zaak, waarover zij oordeelden, getuige ook 'hun aanmerking over bet te veel plakken voor een zieke, terwijl in over eenstemming met artikel 1638 c. Burg. Wet boek ziekeiti in vele gevallen wel degelijk recht hebben op rentezegels, aangezien het plakken van rentezegels door moet gaan, wanneer krach tens de wet of arbeid so ver- eenikomst uitfkoering plaats heeft. Houïmot in plaats van steenkolen', Voor het Leidsche kantongerecht is gisteren behandeld een zaak tegen H. J. W„ brood bakker te Noordwijk. Aan beklaagde was ten laste gelegd dat hij, in strijd met de voorwaarden waaronder hem door B. en W. van Noordwijk vergunning voor hef bouwen en in gebruik nemen van een oven was verleend, in plaats van steenkolen houtmot had gestookt. Feitelijk was het gisteren een voortzetting van Woensdag. Beklaagde, bijgestaan door zijn raadman, mr. Averbeek, voerde toen aan, dat hij sinds 1910 deze oven in gebruik heeft, doch dat hem na een verbouwing door het gemeentebestuur van Noordwijk nieuwe voorwaarden waren opgelegd. Beklaagdes raadman betoogde naar aanleiding hiervan, dat art. 17 van de Hinderwet, waarop het besluit van B. en W. was gegrond, voor schrijft, dat bij een wijziging van de voor waarden deze alleen kunnen worden opge legd bij een met redenen omkleed besluit, nadat de concessionaris is geboord of be hoorlijk opgeroepen. En nu is beklaagde noch geboord noch behoorlijk opgeroepen. Het be sluit van het gemeentebestuur van Noord wijk miste derhalve z.i. alle wettelijke kracht waarom beklaagde dan ook zou moeten wor den ontslagen van rechtsvervolging. Beklaagde zelf voerde nog aan, dat hij geen steenkool stookt, wijl hem dit 15 per week meer kost, en verder, dat steenkool meer roet geeft dan houtmot. De kantonrechter vond termen, burge meester en wethouder van Noordwijk, alsmede den gemeentesecretaris als getuigen te hooren, waarom de zaak tot gisteren werd uitgesteld. Door een misverstand waren nu alleen de burgemeester, jhr. Van Panhuvs, en de waar nemend secretaris, de heer Elzinga, gedag vaard, alsmede de heer Oehl, die het hotel Hof van Holland, dat naast beklaagdes bak kerij is gelegen exploiteert. De woning van den burgemeester grensde aan den anderen kant aan beklaagdes woning. Op een vraag van, den kantonrechter of bet juist was dat beklaagde niet vooraf door B. en W. was gehoord, antwoordde de bur gemeester, dat hij zelf naar de woning van beklaagde is gegaan en met dezen over de zaak heeft gesproken. Beklaagde merkte naar aanleiding hiervan op, dat dit een par ticulier bezoek was en geenszins een amb telijk karakter droeg. In ieder geval was er niet zoodanig gesproken dat het op een ver hoor leek. Er ontspon zich hierna een gedachtenwis- seling tusschen den kantonrechter en den burgemeester, over de interpretatie van art. 17. In de groote gemeenten gebeurt het, al dus de burgemeester, zelden of nooit, dat B, en W. den betrokkene zelf hooren. In den regel doet dit een technisch ambtenaar. Het zou trouwens ook ondoenlijk zijn. Op een vraag van den kantonrechter of het besluit, waarbij aan beklaagde de nieuwe concessievoorwaarden zijn opgelegd, geno men was in een voltallige vergadering van B. en W., antwoordde de burgemeester beves tigend. Hierna werd de waarnemende secretaris gehoord, die reide de vergadering van B en W. te hebben genotuleerd en dat het be sluit met algemeene stemmen is genomen. Getuige Oehl verklaarde, dat hij veel iast van beklaagdes bakkerij had doordat er roet uit de schoorsteen vloog. Op een vraag van den verdediger verklaarde hij, dat hij nooit bij B, en W. heeft geklaagd, wel eens bij den vorigen inspecteur van politie. De kantonrechter vond hierna termen, deze zaak wijl er nog vier proces-verbalen te gen beklaagde zijn binnengekomen tot Maandag a.s. aan te houden om ook de wet houders van Noordwijk als getuigen te hoo ren. DE TRIPOLI-EXPEDITIE. ROME, 8 Md. De Italiaamcho Tripoli- erpeditie die van Misurata vertrokken was, geraakte slaag» met 1500 opstan-dieli.ngen. Er ontstond een hevig gevecht De rebellen verloren 200 do oden. DB TROEPENCONCENTRATIE BIJ SYRIë, BERLIJN. 8 Md. Over het samentrekken van troepen aan de grenzen van Syrië, ant woordde de Angora-r oge e ring, da t deze troepenbeweging samenhangt met de voor bereiding der demobilisatie, die na d'e omier- teekening van 't verdrag van Lausanne een aanvang zal nemen. Bij die sdhtetoefenlngeni, wefce door de ves tingartillerie ui t Naairtten LI. Vrijdag in het kamp van Old'ebroelk werden gehouden, is bij lid ontploffen van een granaat de beide in brand geraalkt. Het onhedï word spoedig omit- delkt en met een groote troepenmacht trachtte men den brand te bhrssohenl. Door den vrij sterken wind liepen de bossdien bij Tongeren langen tijd gevaar, doch bet geblikte dioor voorbranden den bnamd met veel moeite te stuiten. Toch zijn nog ongeveer 6 H.A. heide afgebrand. f' MAASTRICHT, 8 MeL Naar wij rftf góWe bron vernemen, hebben Gedep. Staten van Limburg do begrooting over 1923 niet goedge keurd. Er zou gebleken zijn, dat een groot aantal posten belangrijk Jager is geraamd; dan gewettigd is, hetgeen onvermijdelijk tot gevolg zal hebben, dat de begrooting voor 1924 be- duadlen'di .hooger zal zijn dan die van 1923, Een V, D.-bericht uit Parijs meldt, dat mevr. Escar L. Richard, de echtgenoote van een New Yorkschen bankier, Zondagmorgen werd gedood, doordat zij in den liftkoker van een hotel aan de Champs Elysées viel. Mevrouw Richard, die den liftjongen een boodschap had laten doen, had onderweg ge probeerd de lift zelf in werking te stellen, doch drukte daarbij op een verkeerden knop. Door den plotselingen schok viel zij uit de lift tusschen de lift en den liftkoker. Zij viel bijna voor de voeten van haar echt genoot en haar broeder, kolonel Littaner, die vóór haar naar beneden waren gegaan. Door den val was zij onmiddellijk dood. Bondshotél.Hotel „Flora", aan da Hoofd straat alhier, 3b, maar bet Hoofdconsulaat va n den Alg. Ned. Wielr. Bond ons mededeelt, tot Bondshotél aangesteld. Promotie. De heer A. v. d. Vliet, rijks- kletlk ten kantore van de Directie Belastingen alhier, wordt met ingang van 1 Juni a.s. be vorderd tot adjuiiuct-oommics ter Inspectie Hilversum. Onze R.-K. LeesbibliotheekWas het tot voor enkele jaren gewoonte de R.-K. Gees bibliotheek slechts gedurende de wintermaan den open te stellen, thans wordit de mooie, degelijke boekerij slechts een paar weken ge sloten ooi alles te herzien. Dit is ook thans geschied en vanaf a.s. Vrijdag is er weder voortdurend gelegenheid zich van. goede en aangename lectuur te voorzien, zoodat men in geen enkele andere Jeesi'nmdhting behoeft te beiianden. We maken gaarne leeslustigen op merkzaam op onze schitterende boekerij; la ten zij, die nog geen kennis maakten, dit toch ten spoedigste doen. Maar men late ook voor al de boeken niet thuis slingeren; in de Bibli otheek wordt meermalen op boeken gewacht,' die uiit nonchalance hier en daar thuis liggen, bovendien kost het leesgeLd, al is dat bedrag dan ook zoo sobertjes mogelijk gesteld. Onze besproeiing. In onze zandige en zanderige plaats is een sproeiwagen geen weelde-, maar een noodzakelijk „artikel". We hebben er dan ook één. Maar één is v.eel te weinig voor zoo'n uitgestrekte gemeente. Aan houdend wordit er gemopperd, dat sommige straten aanhoudend worden besproeid en an dere steeds worden vergeten. Nu i« dat ver geten meest niet opzettelijk, omdat men een voudig niet alles bereiken kan met één wagen; maar de belastingbetalers spréken van voor beur en stiefmoederlijk behandelen. Een twee de sproeier is geen luxe. Niet aangenamer wordit de zaak, al men op 'm stoffige, drukke laan dien sproeiwagen precies riet ophouden en omlkeeren, als hij de villa van den daar wónenden wethouder voorbij is. Ook dat is geen opzet, maar stemt toch onaangenaam. Concours Hippique. i— Dé vereenoging „Vooruit" ter bevordering der paardenfokkerij in Haarlemmermeer, zal haar jaariijksch Con cours Hippiqne houden op het Gemeentelijk Sportterrein te Hoofddorp op Woensdag 18 Juli 1923. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 96, 6 pet. Indië 98 15/16. Culturen. Koldniale Bank 172%, Indi sche Bank 123, Vorstenlanden 179, H. V. A. 467., Industrieel^ waarden, Jurgens 65%. Oliewaardeu. Koninklijke 364%, Consols 125%, Orion 34. Tabakken. Deli Mij. 281, Deli Batavia 318, Semembah 308. Rubbers. Amsterdam Rubber 153%, Deli Batavia 36, Nederl. Rubber 73, Rott Tapa- noeld 30. Scheepvaartwaarden. Holl. Boot 25%, Kom. Lloyd 8%, Japamlijn 88, Palkelvaart 106, Scheepvaart Unie 115%, Marine 10. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 62%, Steel 104, Smelling 62%, Anaconda 97, Cigar 86, Voting Rails 32, Southern Paci fic 92, Union Pacific 138. Wabasch 9%. HAARLEM. 5 Mei. Geëxamineerd 2 vr. randldaten. Geslaagd de dames: G. Vos, Haarlem; G. M. M de Wit, Bergen. De examens zijn hiermede geëindigd. Geëxamineerd zijn 62 mnl, candid'aten •waarvan 46 geslaagd en 72 vr., candidatcn, (waarvan geslaagd1 rijn 55. HAARLEM. 5 Mei. Geëxamineerd 4 vr. 'en 1 ml. eandidaaf. Geslaagd de dames S. van der Hoek, Haarlem; A. J. Harp, Alk maar; E. W. Wijnin, Haarlem; en de heer J. B. J. Haamien, Beverwijk. Hiermede zijn de examens afgeloopeü Gaslevering Assendelft. De niéuwe gas buizen laten door de Roerbezetting lang op zich wachten, doch naar men ons van des kundige zijde mededeelde, zal zeer spoe dig met de afzending begonnen worden. De directie heeft goede hoop, dat begin Augus tus aan Assendelft gas zal geleverd worden. Marktbericht. Op de laatst gehouden weekmarkt werden 3000 kipeieren aange voerd, die slechte 3 tot 3.30 de 100 stuks opbrachten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. Avis en H. M. Gebhard. Getrouwd: A. W. M. Wamelink en J, C. M. A. Pielage. Geboren: d. van J. BoomsTam; d. van M. OerlemansMeijers; z. van M, J. Barend v. Damme. Overleden C. H. Vrugt, 87 j., M. v. Heems kerkstraat; C. Dijserinck, 49 j„ v. Eedenstr.; G. Renooij, 73 j. Jan Nieuwenhuijzenstraat; H. H. v. Leeuwen, 80 j. Kampervest; T. v. SoenHordijk, 76 j., Leidscheplein. Gedonden voorwerpen. Terug te beko men bij J. Burger, Eikenlaan 7, een tabaks doos. Wesselman, Molenweirfslaan 98, een ceintuur. B Deen, Glip per weg 22, een bril in étui. W. Thöne, Oronjeplem 2, een (kimdierpor- lemonnaie met inhoud. P. Pijst, Raadhuis straat 66, een hondientuig en een broodzak. C. Tuikker, Molerowerfslaan 56, een schoollasch met inhoud. A. Baars, BeukemstTanit 11, Scho len, een d'amespartemiomnaie met inhoud. G. NeeAenis, Iepenlaan 16, een beursje met in houd- Gemeenteraad. Vergadering Van dén raad der gemeente Scholen op Woensdag 9 Mei 1923, 's namiddags 2 uur ten raad- huize. -.ril,. De agenda vermeldt; 1. Voorstel, tot ilnet verleemeni van ont heffing van bepalingen der bouwverorde ning. 2. Idem, tot ruiling van grond, 3. Idem, tot wijziging der verordening op dé heffing van rechten voor het gebruik van gemeentegrond. 4. Idem, tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing van lege» en van rechten voor den burger lijken stand. 5. Idem, tot het toestaan van een orediet voor het aanschaffen Van een sproei- en een veegwagen. 6. Mem, tot af wijzing van het verzoek van het bestuur der St. Bavoschool, om vergoeding in de kosten- van het vervolgonderwijs.7. Idem. tot hel in gebruik geven van lokalen van school A. 8. a. voorstel tot vaststelling eener supple toir© begrooting voor het burgerlijk armbe stuur; b. idem, tot intrekking van het raads besluit tot betaling uit den post van onvoor ziene uitgaven over 1922; c. idem, tot niet wijziging van de gemeente-begrooting voor 1923. 9. Idem, .tot wijziging dier verorde ning op het georrgnniseerd overleg met het gemecn'te-pensoneel. 10. Idean, tot het aan gaan oener geldleening voor school bouw. 11. Idem, tot nadere vasts telling van den prijs van gemeentebouwterrein en steun verleening voor den bouw van arbeiderswoningen. 12. Idem, tot wijziging van het raadsbesluit tot toekenning van een voorschot aan de wo- ïdngbouwyeroeniging St, Bavo, voor woning- De nieuwe toren. De Krommeniedijkers hebben geregeld aangedrongen op de herstel ling van den kerktoren en terecht. De werk zaamheden er aan, zijn dermate opgeschoten, dat de vlag reeds wappert op den top. Negen jaar lang hebben we het plompe, vormlooze onderstuk zien staan. We moeten eerlijk bekennen, dat de nieuwe toren tus schen het jonge groen een schilderachtigen aanblik biedt. Het oude uurwerk, voorzien van nieuwe wijzerplaten, zal den Kromme niedijkers opnieuw den tijd verkondigen. Schadepost. Door het nemen van een verkeerden draai, kantelde een wagen van de grossiers Gebr. van Vliet, beladen met vaten. Een groot vat bakkershoning van on geveer 300 K.G. liep zoo goed als leeg. Wei trachtte men nog een deel van 't zoete vocht te redden, maar 't grootste gedeelte was ver loren. Zaanl. Bank. In de Vrijdagmiddag ge houden vergadering der Zaanlandsche Bank, werden de winst- en verliesrekening en de balans goedgekeurd, terwijl besloten werd het dividend, zooals voorgesteld was, over 1922 te bepalen op 5 Als commissaris is gekozen de heer H. C. Oud van Amsterdam. Een ernstige botsing. Er fs aangifte ge daan, dat op den Nieuwen Zeeweg onder deze gemeente een ernstige botsing heeft plaats gehad. Een inwoner van Haarlem, <fe heer K. is in botsing gekomen met een onbekenden heer, waarschijnlijk een inwoner van Am sterdam. Dat de botsing nog aü hevig geweest is, bleek uit de gevolgen. De heer K. bekwam een beenbreuk, de ombekende heer kwam zoo ongelukkig te vallen', dat hij bewuste loos bleef liggen. Met een ante die passeer de werd hij in bewusteloozen toestand naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haariem ver voerd.. Kort nadat dit ongeval hald plaats gehad reden weer twee fietsers tegen elkaar, dit maal zonder zulke ernstige gevolgen. HAARLEM, 4 Mei 1923. Groentenmarkt. Appelen 14—11 ct„ Peren 2016 ct. per pond; Bloemkool 2814 ct., Gele kooi 14 —11 ct. per «tuk; Bieten 87 per 100 Ongeluk. Zaterdag j.l. waren eenige kin- Kg.; Prei 16—13 ct., Selderij 13—10 ct. per deren met een leege kar aan 't wippen, bos; Spinazie f 2.40—1.10 per kdsl; Raup- Een zekere Jan van Buuren. leerling der stelen f 2.301.40 per 100 bos; Salade R.K. school alhier, kwam onder 't voertuig f 3.801.70 per 100 krop: Komkommers terecht en bezeerde zijn eene been danig. 2012 ct. per «tuk; Worielen 2613 öt. De agent van politie, Zwart, die 't onheil per bos; Postelein 1.401.10 per mand; zag, braciht 't ventje naar dokter Talssma. Roode kool 16—11 ct. per stuk; BrusseLsch 't Boen is dermate gekwetst, dal opname lof 129 ct. per pond; Radijs 42 ct. per in. 't ziekenhui» noodzakelijk is geacht. bos; Rabarber 11—7 ct. per bos. Grootsleedsch. Dooi; den heer J. Th. Gris-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2