MARKTNIEUWSi UIT BOEK EN BLAD, Vonk's Reisgids. LANDBOUW EN VISSCHERIJ DE TREIN-OVERVAL IN CHINA. zoefk, to eéhter niet elke veearts kan ver-ten aan' <ïe ingevoerde Boirandsche koud- riohitcn. bloedhengsten, werd voorgeschreven, dat van In verband met de meening, van het Prul- uit Holland ingevoerde paarden moesten wor- sisdh Ministerie van Landbouw, dat de ziek- den onderworpen aan een onderzoek op te ook van 'uit Holland zou worden binnen- anaemic. De stations Emmerik en Aken- gehaakl, welke meening nog werd versterkt West werden ais in voer stations aangewezen, door de uitingen in die pers in het begin van omdat alleen de veeartsen aldaar het onder- het vorig jaar, dat de onder de hengsten in zoek kunnen uitvoeren. Silezië voorkomende anaemie zou zijn te wij- tenjk de eenige verkeersmiddelen. Het is voor de Ruhrbevolking een geluk, dat het tramnet hier zoo buitengewoon groot is, zoo dat men per tram het geheele Roergebied kan doorreizen. Maar nu gaan er reeds se dert geruimen tijd allerlei geruchten, dat de Franschen ook dit verkeer willen stopzetten, door een belasting van 10 pet. van de op brengst der trams te heffen. Dit zou door de bekende verboden der Duitsche regeering niet betaald mogen worden en dus het ver keer voor de Duitschers onmogelijk maken. Van Keulen kan men, zooals boven reeds verteld, gemakkelijk per trein naar Frankfort a.M. komen. Wil men van hier weer verder in het bezette gebied, b.v. naar 1 t door Ne derlanders zoo gaarne bezochte Wiesbaden, dan kan men nu niet meer per trein daar heen, omdat het treniverkeer gestremd is. De Duitsche spoorwegen loopen nog slechts tot het eerste kleine stationnetje en dienen alleen nog voor arbeidersverkeer. Om naar Wiesbaden of Mainz te kon-en moet men dus (Tebruik maken van een der vele auto's welke op het stationsplein te Frankfort op reizigers staan te wachten. Het beste doet men. als men den dienst van de Duitsche posterijen neemt. Een dergelijke tocht naar Wiesbaden is interessant. Bij bet overschrijden van de grens van het bezette gebied, direct nadat men de laatste huizen van Frankfort gepasseerd is, ondervindt men al heel weinig moeilijkheden. Op een drogen dag heeft men veel meer hinder van het enorme verkeer, meestal per auto, dat zich op dezen grooten verkeersweg afspeelt. Auto na auto komt men tegen, daartusschen aller hande voertuigen enook vele verhuis wagens met de boedels van uitgewezen fa milies. Vrachtauto's met menschen en goe deren hoog bepakt, zoo hoog dikwijls, dat men zich verwonderd dat alles goed afloopt, razen over den weg, wolken van stof op werpend. Vooral 's morgens vroeg en s avonds, als de, fabrieken in de buurt hun poorten openen of sluiten is de drukte op deze groote toevoerwegen buitengewoon. Heele karavanen van vrachtauto's met men schen tot op het laatste plaatsje volbepakt, ziet men in weer en wind heen en weer rij den." rameh, op ongeveer 300 meter van de Mulo- school, een drama afgespeeld, dat als slacht offer eischte den reserve le. luit. B„ terwijl een Menadoneesch sergeant niet levensge vaarlijk gewond werd. De moordenaar werd door een paar scho.ten in het hoofd niet leevensgevaarlijk gewond, in het Inlandsch hospitaal, terwijl luitenant B. en de ser geant in de kliniek van dokter Stibbe wer den opgenomen. De eerste stierf kort na de opname, de tweede maakt het vrij goed. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: De 3e compagnie van het 8ste bataljon van Malang hield hier schietoefeningen en lag in bivak te Soekarameh. Gisteren in den voormifldag werd op het schietterrein de fuselier Pai. stamboeknum mer 394, vermist. Later bleek het, dat hij was gedeserteerd met medeneming van ge weer en 10 patronen. Direct werden er pa trouilles uitgezonden om den voortvluchtige te vatten, doch deze pogingen waren tever geefs. Zaterdag zou de compagnie weder naar Malang terugkeeren en de eerste groep, waaronder luitenant B. en de sergeant Ku- montay, marcheerde te omstreeks half 12 van het bivak af, in de richting van de Muloschool. Toen deze troep de Muloschool genaderd was op ongeveer 300 meter, werden er plot seling van den sawahrand eenige schoten gelost. De deserteur had zich naast den weg, op den sawah, achter den pagger ver dekt opgesteld, zoodat niemand hem had opgemerkt. Door deze schoten werden luitenant B. en sergeant K. geveld. De troep was niet van patronen voorzien, dus weerloos aan den amokmaker overgelaten. Alles stoof uit elkaar en zocht een goed heenkomen. Een deel vluchtte de richting van het bivak uit om patronen te halen om den amokmaker te kunnen overmeesteren. Van de zijde van Soekarameh kwam daar op de kapitein van de 3de compagnie met een luitenant, in een toevallig passeerende auto van een Chineesch ingezetene naar de plaats des onheils rijden. Het gezelschap werd door een schot ontvangen, hetwelk gelukkig geen persoonlijke ongelukken aan richtte. De kogel ging door den koperen bovenrand van de voorruit en verliet bij het kiikgat achter In de kap den wagen weer. Alleen werd de chauffeur door de versplin terde voorruit licht aan het hoofd gewond. Intusschen had de gedroste fuselier gele genheid gevonden nog een schot te lossen in de richting van den driesprong Medjenang, waar hij een auto ontwaarde, waarin geze ten waren een paar personen met uniform petten. Hoewel de afstand ongeveer 600 meter geweest zal zijn, vloog de kogel de inzit tenden rakelings voorbij. Kort daarop werd de woesteling neerge legd. Zooals te begrijpen, was het in de na bijheid van het gevechtsterrein een heele consternatie. Van den pasar terugkeerende menschen vluchtten het terrein van de Muloschool over en daardoor op het geval opmerkzaam gemaakt, werden de deuren en ramen van het gebouw direct gesloten. De in deze richting vluchtende soldaten kregen ook nog een schot na, gelukkig zonder iemand te raken. Het mag nog werkelijk een wonder heeten, dat niet meer slachtof fers werden gemaakt. Wat feitelijk de aanleiding is geweest van het woeste optreden van den gedroste, ligt nog in het duister. Mgn vertelt dat hij een berisping zou hebben gekregen, welke hij zich zoo zou hebben aangetrokken, dat hij mataglap zou zijn geworden. Indien de amokmaker en de gewonde sergeant er het leven afbrengen, zal de werkelijke oorzaak misschien aan het licht komen. Naar wij ver; nemen laat luitenant B. vrouw en kinderen achter. De deelneming is hier groot. waflbaar embryo jfidb er Sn kunnen ontwük&ë- lenu Betrekkelijk groote eieren leggen ganzen, zwanen en eenden. De jongen komen zeer ont wikkeld ter wereld en behoeven wedmig zorg ran de ouders. Pelikanen daarentegen leggen zeer JdritM eieren, waaruit rich hulpbehoe vende jongen omtwikkelen. Over het algemeen valt nat de tabeHen en grafische voorstellen op te maJken, dat een hoog orartwikketóngsstadiusn van het embryo een groot ei vraagt Hoewei een vaste regel niet valt op te maken, kan men ook veelal opmerken, dat relatief groote eieren in min der aantal door de vogels gelegd worden dan redataef Ikletoe. e Een groote onregefaaiighedd valt waar te nemen bij den broeitijd der vogels. De zwaan rót op het uit 6 tot 8 eieren bestaande broed sel 35 dagen, waarna de hoog ontwikkelde jonge dieren spoedig het nest verlaten. De lammergier broedt 55 dagen, waarna ©en zeer langzaam zich ontwikkelende nestvogei uit 't ei komt. Opvallend lang fcs de broeitijd bij de stormvogels. Daarentegen broeden de nachte gaal, bet roodborstje en de vdnlk slechts 13 dagen. Volgens Hekvrofh is de zeer lange broedtijd oorspronkelijk en is deze daar behouden ge bleven, waar de broedende vogel weinig ge vaar te duchten heeft. Een zeer korte broed tijd wordt in de hand gewerkt door geringe afmetingen der eieren, door een weinig ont wikkeld ter werdM komen der jongen en door vele gevaren gedurende den broedtijd, hetgeen net op den bodem broedende vogels het ge stal is. Het gewicht van een pas, geboren vogel be draagt volgens Heinroth bij aiie door hem on derzochte vogeüs precies 2/3 gedeelte van het gewicht van een pas gelegd ei. ZIEKTEVERSCHIJNSELEN BU SCHILDERS, Onlangs werd in de .Académie des Scien ces" te Parijs gesproken over den invloed van lood en terpentijn op de ziekteverschijnselen welke zich bij schilders voordoen. Het „Poly- iechn. Wkbld." geeft een beknopt verslag van deze besprekingen. In de laatste jaren werd door verscheidene Engelsche specialisten opnieuw gewezen op een veronderstelling welke vóór 60 jaar reeds werd geopperd, n.l. dat vele der ziektever schijnselen welke ten onrechte aan het ge bruik van loodwitverven werden toegeschre ven, in werkelijkheid te wijten zijn aan den invloed van terpentijngeest, door de schil ders gebruikt. Het staat vast, dat terpentijn in groote do sis genomen, of wel langdurig gebruikt, be slist giftig is en namelijk het hart en de nie ren aantast. De vraag werd echter gesteld, of die ziekteverschijnselen zich ook voordoen bij schilders, die slechts blootgesteld zijn aan een min of meer met terpentijn bezwangerde lucht. Deze voor d,e bedrijfshygiëne van het schildersberoep zoo belangrijke vraag kan beantwoord worden door vergelijking van een serie onderzoekingen uitgevoerd met drie reeksen schilders; de eersten welke nooit anders dan zinkwit verwerkt hebben, de an deren daarentegen die altoos loodwit verwer ken en eindelijk diegenen, welke vroeger loodwit gébruikten en nu uitsluitend zinkwit aanwenden. De conclusie luidt, dat bij dé schilders, de overspanning van het hart en de stoornissen der nierfuncties niet toe te schrijven zijn aan terpentijn, maar wel aan het loodwit. PEKING, 7 Mei. Een vreemdeling, de Engelschman Joseph Rothmen, is bij den aanval op den trein bij Lintsjeng gedood. Onder de gevangen vreemdelingen zijn een twaalftal Amerikanen, eenige Italianen en Engelschen. Miss Lucy Aldrich, de schoon dochter van Rockefeller, behoorde tot de meegevoerde vrouwen, maar een bericht -uit New-York bericht inmiddels, dat de bandieten alle vrouwen, waaronder haar. de vrijheid hebben hergeven. HET KRUPP-PROCES. WERDEN, 7 Mei. Heden, den derden dag van het proces-Krupp, werden als getuigen gehoord Schupner, particulier secretaris van Krupp v. Bohlen u. Halbach; Hass, bureau chef van den directeur Oesterlen en de „Botenmeister" Greulich, wier verklaringen geen nieuwe gezichtspunten openden. Nadat een paar maal was gepauzeerd, waren om half 7 de getuigenverhooren afge- loopen. Het proces werd tot Dinsdagmorgen 9 uur verdaagd. Des voormiddags komen de vertegenwoordigers van het O. M. en de verdedigers aan het woord. Het vonnis k,?n tegen den avond worden verwacht. l{i-> VAN OM ZE ÉP^AADLOOZE TELEFOON UIT DUITSCHLAND, ENGELAND EN DE DUITSCHE NOTA LONDEN, 7 'Mei. Reuter verneemt Curzon heeft vanochtend een kabinetsraad gepresideerd, waarin, naar aangenomen wordt de Duitsche nota werd besproken alsmede de Fransche stap van een afzonderlijk antwoord op de nota te geven. De Britsche regeering zal waarschijnlijk het Fransche voorbeeld volgen en een afzonderlijke antwoordnota aan de Duitsche regeering richten, waarin zal worden medegedeeld, dat het Duitsche aanbod onvoldoende en niet geschikt is. Het Britsche antwoord zal echter geen botte verwerping beteekenen, en zal trachten de heropening der onderhandelingen tusschen Duitschland en de geallieerden mogelijk te maken voor de regeling van den huidigen onbevredigenden stand van zaken. LONDEN, 7 Mei. Op een vraag in hgt Lagerhuis, aangaande de houding der re geering t.o.v. de Duitsche voorstellen tot schadevergoeding, antwoordde Baldwin in afwezigheid van den premier, sprekend na mens de regeering, dat hij hoopte morgen een verklaring dienaangaande te zullen kunnen afleggen. De avondbladen vernemen, dat de kwestie in de kabinetszitting van heden onder presi dium van lord Curzon ter sprake is gekomen en men vermoedt algemeen, dat Engeland binnen enkele dagen, evenals Frankrijk heeft gedaan, een eigen antwoordnota naar Berlijn zal zenden. In offideele kringen is nog steeds geen commentaar gegeven omtrent den toe stand. De meeningen der avondbladen komen in hoofdzaak hierop neer, dat het Duitsche aanbod, zooals het is ingediend, ontoereikend en onbevredigend is, doch dat als Duitsch land van de gelegenheid gebruik maakt om het aangeboden bedrag te verhoogen en ver schillende andere onderdeèlen van zijn aan bieding te herzien, het toch zou kunnen worden gebruikt om den weg naar onderhan deling te openen. DUITSCHtE persstemmen over HET FRANSCHE ANTWOORD. BERLIJN, 7 Mei. Het antwoord, dat Poin- caré uit naam van Frankrijk op het Duitsche vergoedingsvoorstel heeft gegeven, wordt door de bladen een zuiver propaganda-ge- schrift genoemd, dat in eiken regel den op zet verraadt om de openbare wereldmeening te bewerken. De eisen van Poincaré, het pas sieve verzet in de Roer op te geven, wordt door de geheele pers onvervulbaar genoemd. Het Berliner Tageblatt dringt aan op ver sterking van het passieve verzet. De Vorwarts zegt Zoo de Fransche nota beteekenen moest, dat de onderhandelingen eerst zullen beginnen wanneer de laatste Duitscher zich gewillig voegt naar de bevelen van den wederrechtelijken geweldenaar, dan zouden de onderhandelingen nooit mogelijk zijn. Maar daar de onderhandelingen noodig zijn, zal er een weg gevonden moeten worden om deze moeilijkheid te overwinnen. UIT HET BEZETTE GEBIED. LUIK, 7 Mei. Vannacht is er bij Duren een aanslag gedaan op den spoorweg Brus- selAkenKeulen. Een bom, onder den boog van een brug neergelegd, vernietigde een gedeelte van dit kunstwerk. De schade .is zeer groot. Een trein, die enkele minuten later voorbij moest komen, is intijds aange houden. KEULEN, 7 Mei. Te Altkirchen houdt de massa-uitzetting van spoorwegpersoneel aan. Er zouden reeds zes- tot zevenhonderd menschen zijn uitgezet. KEULEN, 7 Mei. De als separatist be kende blikslagersbaas, Nikolai, was te Ko- blentz uit de leesclub van de katholieke ver- eeniging uitgesloten. De Fransche overheid heeft de vereeniging, onder bedreiging met gevangenneming van den voorzitter, ge dwongen Nikolai weer aan te nemen. KOBLENTZ, 7 Mei. De hooge geallieerde commissie heeft nog 295 nieuwe uitzettingen van Duitsche ambtenaren uitgesproken. CACHIN IN VRIJHEID GESTELD. PARIJS, 7 Mei, Het Kamerlid Cachin en t. andere communisten, die gedetineerd zijn wegens een samenzwering tegen de veiligheid van den staat, zijn voorloopig in vrijheid ge steld. UIT DONKER-ROTTERDAM. In den Oppert te Rotterdam wilde Zon dagavond een agent van politie een beschon ken persoon opbrengen, den varensgezel J. G. De man verzette zich en ging er bij liggen. Toen de politieman hem stevig aan pakte, werd deze aangevallen door den 19- jarigen W. F. G., een broer van den beschon- kene, waarop de agent assistentie inriep. Een collega verscheen spoedig ten tooneele, maar werd plots aangevallen door de vrouw van den varensgezel, met het gevolg dat de agent z'n sabel trok. De vrouw kreeg een höuw in het gelaat, waardoor haar eenige tanden werden uitgeslagen. Het drietal keer de zich gezamenlijk tegen de agenten, die het danig benauwd kregen, temeer daar een groot aantal nieuwsgierigen steeds meer opdrong. Dra kwam echter de bezetting van den post aan de Galerij te hulp en met vereende krach ten slaagde men er in, de drie verzetplegers te overmeesteren. Op den Schiedamschedijk heeft Zondag avond ook een relletje plaats gevonden. Twee politieagenten maanden daar een zeventien jarigen loopjongen, die wat al te luidruchtig was, tot doorloopen aan. Het jongmensch weigerde hieraan gevolg te geven en verzette zich en werd bijgestaan door de zeventien jarige dienstbode J. V., die overigens met het geheele geval niets te maken had. De volks logica stapt echter over deze beletselen ge woonlijk heen. Er ontstond natuurlijk een oploop en het publiek nam een dreigende hou ding aan, toen de politie trachtte, de twee te arresteeren men gooide zelfs met steenen, evenwel zonder iemand te raken. De agenten trokken toen den sabel en veegden in ver eeniging met inmiddels gearriveerde assisten tie den Dijk schoon. Een man werd licht ge wond en moest in het ziekenhuis worden verbonden. De twee jeugdige belhamels werden achter slot en grendel gezet. Kort na dit relletje zette een beschonken loswerkman den boel op stelten. Dit heer schap kon echter zonder moeilijkheden ge arresteerd worden. Bij onderzoek bleek de man in het bezit te zijn van een zilverenbeurs je, een zakmes met gouden heft, een kompas, een vulpen en een horlogeketting. Hij kon van deze dingen geen herkomst opgeven. Men heeft hem toen maar op het bureau gehouden en stelt nu een onderzoek in of de voorwerpen misschien van den een of ande ren diefstal afkomstig zijn. EEN NIEUWE REISGIDS REIZEN IN HET BEZETTE GEBIED. Een medewerker van de N. R. Crt. schrijft o.m. over het reizen in het bezette gebied: Menig Nederlander, die voor zaken in het bezette gebied moet zijn, zullen de ervarin gen, die ik daar heb opgedaan, waarschijn lijk wel belang inboezemen. Het verkeer per spoor is meer. dan droe vig. Komt men over den minst gevaarlijken weg, via Heerlen, van daar per auto naar Kerkrade en verder per tram naar Aken om verder met den D-trein naar Keulen te rei zen, dan heeft men toch al het een en an der van de nieuwe toestanden in het bezette gebied leeren kennen. Wil men nu van Keulen naar 't Ruhrge- bied, dan kan men met de electrische tram naar Düsseldorp en van daar steeds per tram verder. Men kan ook met den Duitschen D-trein naar Elberfeld en verder per tram. Over Elberfeld en Hagen rijden namelijk nog twee D-treinen per dag naar Frankfort a. d. Main. Dit is blijkbaar mogelijk, omdat deze weg juist aan de grens van 't nieuw bezette Ruhrgebied voorbij loopt en alleen aan den uitgang van het door de Engelsche bezette gebied een Franschen controlepost moet pas- seeren, maar hiervan weinig last onder- ivndt. De reis per tram, dat uren en uren lang in de tjram zitten, is alles behalve aan gename taak. Men kan zich voorstellen, hoe vol de tramwegen dikwijls zijn en hoe lang zaam men opschiet. Maar de bevolking denkt er niet aan om de Fransche treinen te ge bruiken. „Veel te gevaarlijk" is het algemee- ne oordeel; afgezien natuurlijk van het re- geerings-verbod tot het reizen met Fransche of Belgische treinen. De gesprekken in de tram draaien natuurlijk uitsluitend over de bezetting en de door de Franschen bereikte resultaten. Om bij de spoorwegen te blijven: men gelooft niet, dat de Franschen er in zuil enslagen het verkeer beter in orde te krijgen, dan dit tot nu toe het geval was. Een Duitsch spoorwegman verklaarde, dat in het bezette gebied met zijn zoo bij uit stek ingewikkeld spoorwegnet vóór de be zetting ongeveer 200.000 man werkzaam waren. Met een personeel, dat ten hoogste een tiende gedeelte bedraagt, kunnen de Franschen misschien een paar boemeltrein tjes een toch nog gevaarlijke reis laten ma ken en enkele goederentreinen laten loo pen, maar daarmede 'zijn ze dan ook uitge praat. Het materieel zal, waar aan reparatie nauwelijks te denken valt, met den dag slechter worden, zoodat men er wel op re kenen kan, dat het tegenwoordige verkeer eerder kleiner dan grooter zal worden. Trams en auto's zijn op het oogenblik fei- Naast het spoor, of tramboekje maaikt de Isnelle uitbreiding van het aantel atrto-buis- doensten thans een. bus-boekje noodtzakelijk. Hierin is voorzien door de uitgaven van Voak's Reisgids, waarin zijn opgenomen dé autobus-, boot-, tram- en vliegdiemsten in ons land. zooveel mogelijk met opgaaf van vrachtprijzen. Het boekje zal viermaal per 'jaar verschijnen, terwijl elke maand een sup plement wordt ui (gegevenHet boekje bevat verder nog allerlei inlichtingen omtrent pas bureau, reis- en informatiebureau, vereenigin- gen voer vreemdelingenverkeer. IN WAANZIN. Zaterdagmorgen kreeg de 38-jarige' Kuis vrouw van H, J. Smit, brievenbesteller te Zwolle, die geesteskrank is, een hoeveelheid petroleum over haar kleeren, waarna zij met lucifers zich zelf in brand heeft gestoken. Ge heel in brand staande wilde zij vluchten en viel van de trappen. Hier werd zij door haar moeder gevonden, die bij de poging om het vuur te blusschep ernstige brandwonden kreeg. De vrouw is in hopeloozen t-estand naar het ziekenhuis overgebracht. De brand weer slaagde er in het vuur tot de boven woning te beperken. ZE DOEN 'T ALLEMAAL In de „Telegraaf", men zou haast geneigd zijn te schrijven zelfs in „de Telegraaf" wordt gewezen op de domheid der ouders die de kinderen allerlei vermaak toe staan omdat „ze 't allemaal doen". En die „alle maal" die dikwijls maar enkelen zijn, worden Jjij alle ouders opnieuw en tegenover elkaar uitgespeeld. Wanneer iedereen slechts naar eigen goede opvatting handelde zonder zich te storen wat anderen doen, zou men tot heel wat betere resultaten m de opvoeding komen en zou 't opgeschroefde uitgaan der kinde ren: bioscoop, schouwburg, danspartijtjes, tnz., heel wat beperkt worden. EEN MILITAIR DRAMA TE KEDIRI. De Kedirische correspondent van de „Loc." schrijft: Hedenmorgen, Zaterdag 24 Maart heeft zich op den weg naar Soeka- en korte houweelen, en nog hooger damde een grooter groep Amerikanen den gcheelen bergstroom af, om in het dus gevormde bed de schatten uit te scheppen. Maar ook het „Hemelsche Rijk" had zijn zonen op deze Caiifornische aarde. Nog iets verder opwaarts, waar het dal smaller werd en de bergstroom zoo naar zijn rechten oever stroomde dat hem de weg hier kruisen moest, werkte een kleine troep Chineezen in hun blauwe wijde jakken en korte witte broeken. Een onderscheidde zich nogal bij zonder van de anderen, niet slechts in klee ding, maar ook in zijn geheele uiterlijk en scheen de voorman van den troep te zijn. Ongewoon groot en sterk voor dit slag van menschen, had hij een bijzonder mooie, lange haarvlecht, welke hem echter bij het werk in den weg was en die hij daarom, het benedeneinde opgerold, in den zak van zijn jas stak. „Drommels, Edelachtbare," zeide een der reisgenooten, die de Chineezen reeds met groote belangstelling had gadegeslagen, „wat heeft die man 'n prachtigen staart!" „Hm, ja", bromde de raadsheer, die met zijn onafscheidelijke lange pijp evefleens aan den zoom van den weg stond en vastbeslo ten scheen zich over niets in Califomië meer te verwonderen, „niets aan lang baar dat kan ik ook!" „Maar zeg, neem me nu eens niet kwalijk," riep de ander verwonderd. „Neem het liever Zijn Edelachtbare niet kwalijk, mijnheel; Hufner," verbeterde een BLOEDARMOEDE BIJ PAARDEN. Op dé ,La,nd'wirtsohaftliche Woche", van 1924 Februari In Duitschland gehouden, hield Prof. Pfeier, dezelfde die zich met «ucoes bezighoudt met het onderzoek naar den verwekker van het mondt- en klauwzeer, een interessante lezing over de „infectieuse anaemie of bloedarmoede van de paarden." Bij snel 'verloop van de ziekte is het voornaamste verschijnsel bloedvergiftiging; bij een langzamer verloop nit ze zich door bloedarmoede, gepaard gaande met vermage ring en absolute ongeschiktheid voor het werk, zwalkte en verval van krachten. De typische koortsaanvallen en eenige an dere verschijnselen doen denken aan mala ria-ziekte bij menschen. Daar de smetstof niét mot microscopische instrumenten, n ïc.h door isolatie is af te zonderen en men dus over -het wezen van de smetstof nog niet georiënteerd is, beschikt men thans nog niet over een direct bestrij dingsmiddel. Men moet zich daarom voorloopig bepa len tot het toepassen van afweermiddelen. Een van de beste middelen om verspreiding te voorkomen, is het afmaken van de dieren, wanneer men de ziekte herkent. Dit is nu lang niet altijd mogelijk, daar er veel dieren rondloopcn, welke de smetstof bij zich dra gen, doch uiterlijk gezond zijn. Wel meent men een vrij zekere methode van diagnose te bezitten in het btoedonder- DE CONFERENTIE TE LAUSANNE LAUSANNE, 7 Mei. Het economische comité heeft de bespreking hervat over de economische bepalingen, artt. 71 tot 81, die naar de deskundigen waren teruggezonden. Deze hebben een compromis-redactie opge steld, die aanvaard is. De Turken maakten op verschillende artikelen voorbehoud. Art. 81 bepaalt, dat de liquidatie van bezittingen, die aan Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije of onderdanen van die landen heb ben behoord, direct tusschen de geallieerden en die landen zal plaats hebben. De vier eerste artikelen van de handelscon ventie, die aan het ontwerp-verdrag is toe gevoegd, zijn naar de deskundigen terugge zonden. Generaal-Pellé kwam terug op de kwestie van de betaling in goud van de coupons van de Turksche schuld en verklaarde, dat de re geeringen zich niet in de plaats; konden stel len van de houders dier schuldbewijzen. De kwestie zal nog door de deskundigen wor den onderzocht. derde die juist hen had ingehaald; „dat de haarvlechten hem niet zoo lang voorkomen, is licht te verklaren, want thuis op zijn bureau heeft hij ze zeker veel mooier en hijzelf loopt met een pracht-exemplaar." „Onuitstaanbare vent die Binderhof," bromde de raadsheer, deed een haaltje aan zijn pijp en trok, zonder verhaal te nemen op de spotachtige opmerking, zwijgend af, om den vrachtwagen weder in te halen. „Maar mijn waarde heer Binderhof, wat heb je toch altijd tegen dien goeden man?" zeide de heer Hufner met een zachte beris ping. „Volstrekt niets", lachte de lange, „ik maak maar gekheid." „U zult hem nog eens ernstig boos maken." - „Dat zou me erg spijten, want hij is mijn eenige afleiding hier in dit akelige land," zeide de lange. „Hoor eens, Hufner, het be valt me hier niemendal; want als ik zulke gaten in den grond moet krabbelen als dip lui hier doen, dan zal ik maar bitter wei nig goud vinden." „Hm, ja," merkte de heer Hufner tamelijk duidelijk op. „U kondt daar wei gelijk in hebben. Volgens hetgeen ik over de mijnen gelezen heb, moet het werk heel anders aangepakt worden. Men moet eenvoudig het goud met een mes uit de ritspleten uit krabben." „Niet waar? Dat zeg ik ook, maar wat doet het er toe; wij zullen ons goud wel een die op een Chineesche tamtam of gong trommelde, zoodat de schrille, oorverdoo- vende tonen ver over de bergen weerklon ken; daar stond een ander met een kinder- trommetje waaraan hij met tot berstens bolle en bloedroode wangen de snerpendste gelui den ontlokte. Daar weer roffelde een op een trom, hier sloeg een vierde een paar bek kens op elkaar, terwijl een vijfde met alle macht een oude gebarsten klok luidde. Het scheen den lieden er slechts ora te doen te zijn zooveel mogelijk spektakel te maken en terwijl de goudwasschers van alle zijden toestroomden, zag het geheel er uit alsof er storm moest worden geloopen. „Wat is hier toch om 's hemels wil aan de hand?" vroeg een der Amerikanen aan een voorvliegend landgenoot. „Is er brand?" „Brand? lachte deze ja, in de keu ken. Honger hebben we, en dat zijn éénvou dig de signalen, zoodat ieder van ons weet waar hij wezen moet. U komt precies op tijd!" De man had juist ingelicht, want de on derscheidene kooptenten maakten er ook zaak van, dat men er voor twee dollars per couvert kon dineeren. De verschillende sig nalen dienden er toe, den gasten kond te doen dat het eten klaar stond, en daar er geen klokken genoeg waren en de gelijklui dende klanken toch maar in de war zouden maken, bediende elke tent zich van een an der instrument. De nu juist aangekomenen konden van de gelegenheid nog geen ge bruik maken, want hun bagage moest eerst vinden, al zouden wij anderen voor ons laten graven." De voerman had er slag van, met zijn vier ossen om te gaan. Met woord en zweep hield hij ze prompt in het spoor waar zij gaan moesten en als de eigenaars van de opgeladen bagage wel vaak angstig de las tigste plekken gadesloegen, waar het ge ringste uitwijken van de wielen de geheele vracht had kunnen doen kantelen, wist de voerman het evenwicht te herstellen en den wagen in het goede spoor terug te brengen. Hij had daarboven in de bergen wel gevaar lijker wegen bereden. Nu bereikten zij den bovensten bergpas, en dicht voor hen uitgespreid, op nauwe lijks honderd pas afstands, lag het wonder land van deze wereld, 't welk zelfs den raadsheer het hoofd deed opgaan van be wondering en hij had daar reden toe; want zelfs de aan drukte gewende Amerikanen keken verrast op en konden eich niet ver klaren wat het doffe rumoer te beteekenen had. Het geheele vlek scheen niet alleen in staat van opgewondenheid te verkeeren, want van alle zijden sprongen de mijnwer kers schreeuwend, juichend, dansend en lachend dooreen, maar ook over het plaatsje zelf moest een wondere geest ge varen zijn, want de lieden gedroegen zich als op een maskerade-feest. Hier stond er fWordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6