GEMENGD NIEUWS. Indische Brieven. RECHTSZAKEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Uit onza Oost. KERK EN SCHOOL BRUTALE INBRAAK MET DIEFSTAL. Rihp rihp rihp rihp rihp rihp irhp rihp ih Zezezezezezezezazazazazazazazazazi Ji jih qüh güh qüh guh dadahidowitz. VRAGENBUS. BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. ORDE m ARBEID. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. INGEZONDEN. &PROF. R. WELSCHEN O. P. Maandag heeft de Zeereerw. pater profj XV. *"V>' ^)e Araerfkaansche invasie duurt voort. De vorige week arriveerde eerst een tou- risten-schip met 400 globe-trotters en eenige dagen daarna een nog grooter met 800 Cooks-reizigers Meerdere kunstnijverheids-inrichtingen gaan zich richten op verkoop aan deze spil- grage Yankee's. „Emuliation", een inrich ting, welke het „batikken op zijde" als spe ciaal vak beoefent, heeft ten hunnen behoe ve een tentoonstelling van hare kunst-pro ducten georganiseerd in het Hotel „de Neder landen". Al te. maal is dat gehengel naar Ameri- kaansche dollars, een bedrijf dat blijkbaar gemakkelijk en voordeelig is. Natuurlijk zijn er naar aanleiding van dat vreemden-bezoek eenige moppen in omloop geraakt. Aan een wil ik mijne lezers te ver gasten zetten: Een Amerikaansch tourist rijdt hier, bege leid door een Hollander, op een dag door de stad rond. De tocht gaat eerst langs Noordwijk. Met eenige trots wijst de begeleider op het groote gebouw van de Levensverzekeringsmaat schappij' „Arnhem", een der nieuwste en grootste kantoorpaleizen, en, naar ik. meen, het eerste gebouw van vier verdiepingen, dat te Batavia werd opgetrokken. „In zes maanden gebouwd", merkt hfj ver klarend daarbij op. De Amerikaan kijkt er even tegen op, met een air vafa „is-dat-nou-alles" en zegt: „0, zulke dingen zetten wij bij ons in minder dan den halven tijd op". Eenige oogenblikiken later rijden zij langs Koningsplein-Oost, waar het geweldige ge bouw van de „Koninklijke Paketvaart Maat schappij" hare voltooiing nadert. Ter infor matie van mijne lezers kan ik er bij vertel len, dat dit kantoor-gebouw werkelijk een der grootste, zoo niet het grootste, is van geheel Indië, „Wat is dat", vraagt de Amerikaan. „Dat? Weet ik ook niet," antwoordt de Hollander, „gisteren stond er nog niets." Men zegt, dat toen de Amerikaan even Baar lucht heeft gehapt. Si non e vero.... Nietwaar? fk over dat K. P. M.-gebouw te schrij ven ben gekomen, kan ik er nog wat anders van vermelden. Dat gebouw, wat men van den overkant van het groote plein, als een hoog, wit kas teel boven de boomen ziet oprijzeij, kan in derdaad een waardig tehuis worden genoemd voor de maatschappij, welke met hare 100- schepen-vloot de geheele archipel bedient. Men fluistert echter, dat de K. P. M. met dit paleis momenteel geen raad weet. Ze zit er een beetje mee in de maag. Begonnen in een tijd, die voor de volgen de jaren gouden bergen beloofde ook voor de scheepvaart-maatschappijen, blijkt het nu 'bij de noodzakelijkheid van overal doorge voerde bezuiniging, te groot en te grootsch. In een der dagbladen werd er al een balle tje over opgeworpen, of het Gouvernement, dat talrijke particuliere woningen in huur heeft voor diverse afdeelingen zijner dien sten, dit gebouw misschien huren wilde. Het zou tegen redelijken prijs daarvoor beschik baar kunnen worden gesteld. Daarmede zou dan een dubbel voordeel worden bereikt. Vooreerst zou dan het Gouvernement veel goedkooper uit zijn, iets wat in deze tijden van felle bezuiniging van groot gewicht is; en tweedens zouden daardoor eenige tiental len huizen weer voor bewoning vrij komen, Wat bij de tegenwoordige huizen-schaarschte evenzeer een groot voordeel moet worden geacht. Toch zal er wel niets van komen. Ondanks alle argumenten, welke voor deze transactie pleiten. Zijn er duistere madhten werkzaam, welke onoverkomelijke beletselen zullen weten te vormen? Het publiek heeft daaromtrent een opinie, welke niet vleiend is voor diverse bureau- ambtenaren. Vooreerst zijn de kantoor lokalen er groot en ruim, en er op ingericht de employé's van dezelfde afdeeling zooveel mogelijk bijeen te houden. Voor een gouver- ncments-bureau zijn ze daardoor te overzich telijk, zegt „men". Immers zou er dan veel te gemakkelijk gecontroleerd kunnen worden, of ieder aan zijn werk is. Al die hokken en hokjes, welke men in vele gouvernements- bureau's gemeenlijk aantreft, zijn zoo gezellig en knus, dus.... Bovendien mompelt men en dat is nog erger dat voortaan dan geknoei bij het huren van particuliere wonin gen onmogelijk zou zijn, en dus Ik laat in het midden, of inderdaad derge lijke onedele motieven in deze kwestie den doorslag zullen geven. Het is droevig genoeg, dat het publiek er aldus over spreekt. En ik verwacht ook niet, dat ik in een volgenden brief het slagen van de onderhandelingen zal kunnen melden. Toevallig hoorde ik laatst van een ander aanbod aan de Regeering gedaan. Een ondernemend bouwer ha^ de verschil lende staatsspoor-bureaus opgemeten en be rekend, dat het Gouvernement daarvoor een huur betaalde van 12.000 per maand. Hij bood aan, een groot kantoorgebouw te zet ten met even groote ruimte als al die bu reau's tezamen, en dat aan het Gouverne ment te verhuren voor 3000 p. m. Ik kan niet controleeren, of deze cijfers juist zijn, doch zeker is, dat vroeger ook hier een groote bezuiniging mogelijk zou zijn geweest. Dit aaifbod zal echter nu van de hand ge wezen moeten worden, omdat het vast staat dat de S.S. bureau's successievelijk zullen worden overgebracht naar Bandoeng, om te worden ondergebracht in het groote ge bouwencomplex, dat voor het Departement van „Gouvernements-Bedrijven" in die stad op de hoogvlakte is neergezet. Hierbij is dus geen sprake van minder goed overleg. Voor Bandoeng beteekent deze overbrenging van het Departement van G. B. een niet .on aardig voordeel. Teneinde een onderaak te verschaffen aan de Departements-ambtenaren, die in groot aantal meekomen, heeft het Gouvernement 1.500,000 beschikbaar gesteld voor den bouw van dienstwoningen. En waarschijnlijk zal het bij dat bedrag niet blijven. Bandoeng heeft dan binnen.zijn veste twee groote Departementen gekregen, dat van Oorlog en dat van G. B. Buitenzorg heeft er een: dat van Land bouw, Handel en Nijverheid. Batavia behoudt vooralsnog dat van B.B. (Binnenlandsch Bestuur), dat van B. O. W. (Burgerlijke Openbare Werken), dat van O. en E. (Onderwijs en Eeredienst) en van Ma rine. Enkele onderdeden daarvan zijn echter ook reeds naar Bandoeng overgebracht, zoo als het „Instituut Pasteur". Ook de Tech nische Hoogeschool heeft daar een plaats ge kregen, doch de toekomstige Medische Facul teit zal wel voor Batavia bestemd blijven. In den laatsten tijd is aan de rivaliteit tus- schen deze twee steden weer nieuw voedsel gegeven. Men weet, dat de vorige C. Cl, Graaf van Limburg fmrum, bijzonder geporteerd was voor Bandoeng; hij was het, die langzamer hand de regeeringszetel geheel en al daar heen overgebracht wilde hebben. Evenzeer Ï3 het algemeen bekend, dat de huidige land voogd om bezuinigings-redenen die overbren ging, waar dat nog mogelijk was, heeft stop gezet. Batavia ziet zich daardoor een goede kans gegeven, om wat ze nog heeft, voor goed te behouden, terwijl Bandoeng blijft doen wat ze kan om de vroegere plannen doorgezet te krijgen. Het aloude twistgeding wordt daarom met hernieuwde animo gevoerd. Onlangs nog deed een publicatie van vier Bataviasche doktoren over de hygiënische nadeelen van Bandoeng weer een 'heftigen pennestrijd onstaan tusschen de wederzijd- sche pers-organen. Het is heel moeilijk om uit te maken, wie het gelijk op zijn hand heeft. Heel vroeger had Bandoeng den naam van een „kinder-kerkhof" te zijn, doordat buik ziekten onder de kinderen er vaak pleegden voor te komen. Inderdaad is Bandoeng voch tig, aan alle zijden omringd door hooge berg ketens is de Bandoengsche hoogvlakte in de vroege ochtend-uren bijna immer bedekt door een nevel. Den laatsten tijd is men veel gunstiger over deze stad gaan spreken, zoodat juist haar koel klimaat een argument geweest is voor de overplaatsing der Gouvernements- bureau's. Langzamerhand is Bandoeng als ge zonder gaan gelden dan Batavia. Doch oo k aan deze meening is weer heftig getornd. En wel door vier Bataviasche geneeshee- ren van naam, die in een uitvoerige publica tie het tegendeel hebben trachten te bewij zen. Van Bandoengsche zijde is men het medi sche antwoord niet schuldig gebleven. Zoodat de goed-geloovige burger, die' in tweestrijd verkeert zooals ondergeteekende of hij hier zijn matten op zal rollen om ze in de hoogvlakte uit te spreiden, niet meer weet waaraan hij zich te houden heeft. Zoo gaat het meer. Het gekijf der deskundigen maakt, dat de ondeskundige maar weer zijn eigen gezond verstand te hulp gaat roepen om tot een be slissing te komen. J. A. M, d. F. DE ONTVLUCHTING VAN PIET. r -Omtrent Piet's avontuur in den Rotterdam- schen Dierentuin wordt nader aan de N. R. Crt. geschreven: Een der kenmerkende eigenschappen van den verslaggever is zijn alom-tegenwoordig- hcid. Vandaar dat mijn instinct mij juist naar den dierentuin voerde, toen ik getuige kon zijn van de slotscène van het „gemengde be richt", dat Zondagmiddag zoovelen daar had doen samenstroomen. Ook dit taereel was de belangstelling ten volle waard en bezat de deugd van een goed drama op klassieke leest geschoeid, n.l. dat het in een tot climax stij gende spanning snel tot de ontknooping voerde. Daarnaast echter was het, uit dier- psychologisch oogpunt bezien, een interes sant schouwspel, want de wijze, waarop Piet gevangen werd, de manier waarop hij in den val gelokt werd, had niets gemeen met de klopjacht,, waarmede anders wel eens ont snapte dieren worden gevangen. Eerst een enkel word over het tusschen- spel, waarover mij de oppasser inlichtte. Piet had den heelen Zaterdag door de boomen rondgescharreld, zich te goed doend aan het groen, tot hij tegen den avond neiging ver toonde, zich af te laten op het dak van het pakhuis-achtige gebouw, dat achter de di recteurswoning staat. Inderdaad zal hij 's avonds daar al eenige oogenblikken op, maar de poging om hem te knippen mislukte. De vraag was nu maar: hoe lang zou hij weer stand kunnen bieden aan de verleiding gebo den in den vorm van een sinaasappel, die op flinken afstand van zijn tot op het dak rei- kenden tak in de dakgoot was neergelegd? Blijkbaar was hij juist voor die verleiding bezweken, to enuw reporter verschen. Hij zat tenminste op het dak, maar hield den tak, zijn eenigen aftocht, stevig vast. Beurte lings keek hij naar de verleiding, naar de vrijheidsboomen en naar de menigte, die aan zijn voeten gestadig aanwies. Het was alsof hij de massa monsterde, of zich ook van die verraderlijke werkkielen daaronder bevon den, Maar wegens den Zondag waren die voor hem gevaarlijke sujetten zorgvuldig ge camoufleerd in met goud gebiesde jassen, en die vermomming kende hij nog niet. De omstandigheden schenen hem dus gunstig. Langzaam en voorzichtig schoof hij over de steilte van het dak naar den Sinaasappel, weldra had hij hem bereikt en maakte hij er zich van meester. Toen maakte hij evenwel een strategische fout, die hem noodlottig zou worden. In plaats van zich met zijn buit jjlings terug te trekken op zijn eenige ver bindingslijn, zette hij zijn tanden in de oranjevrucht en genoot! Larig duurde zijn rust niet. Plots verrezen van achter den bo venrand van het dak twee, aanstonds drie figuren, voorzien van een touw. Piet doorzag terstond het gevaarlijke van zijn positie en nam den terugtocht aan door de dakgoot. Maar ru demonstreerde hij voor eten toeschouwer op onmiskenbare wijze zijn natuur van boombewoner. Hij was en bleef ia het loopen een kruk. En vóór hij zijn red- dlngslijn, den tak, kon bereiken, had zich een gegalloneerde jas aan het touw van den nok afgelaten naar de goot en hem den pas afge sneden. Nog gaf Piet zich niet gewonnen! Het geval was de film waardig. Hij liet zich over den rand van de dakgoot naar beneden zakken en vond daar houvast aan de kapver- siering; maar nu was het ook met hem ge daan. Van binnen uit den hooizolder ver scheen zijn eigen oppasser, die zoo juist nog op den nok zat. Ër werd een ladder ge plaatst binnen Piet's bereik, één greep aan zijn poot, Piet Het zich gewillig arresteeren, de toeschouwera juichten als bij een doelpunt op een voetbalwedstrijd, en fn een triomf- tcoht eindigde Piet's avontuur. „LOOP NAAR DEN BLIKSEM". Een advocaat had aan een rijksveldwach ter toegevoegd „Loop naar den bliksem" en vervolgens „Dat is 'n snotneuzenstreek". Hierop volgde een strafzaak wegens beleedi ging, die werd voortgezet tot voor den Hoo- gen Raad. Aan de conclusie van den Advocaat-Gene raal mr. Tak voor den Hoogen Raad ontke nen wij „De Hooge Raad heeft terecht aangeno men, davgfbeleediging slechts dan voorligt, wanneer iemand in zijn karakter rechtstreeks wordt aangerand. Dit geschiedt indien men een ambtenaar minachtend verwijt zich aa# een handeling als van een snotneus te heb ben schuldig gemaakt, maar dit gebeurt niet, wanneer men dien ambtenaar krenkend naar een plaats wenscht, vanwaar hij niet licht zal wederkomen. „Loop naar den bliksem" is, evenals „loop naar de maan" of, gelet op de verkregen com municatie met die planeet, „loop naar de Mars", eene verwensching, een minder aan genaam uitgedrukt verlangen naar een snel komend scheidingsuur, echter geen beleedi- ging en de ambtenaar, wien het geldt, wordt daardoor niet in zijn eer aangetast. Het wil mij derhalve voorkomen, dat ten onrechte het verzoek om naar den bliksem te Heb bet tritsttkendste aan te bieden dal iemand wenscben kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN, P. ROCKEFELLER. loopen als beleediging is aangemerkt en dat requirant deswege zal moeten worden ont slagen van alle rechtsvervolging, met een evenredig? vermindering der strafmaat voor het overblijvende". Conclusie was ontslag van alle rechtsver volging voor „loop naar den bliksem" en 30 boete voor „dat is een snotneuzen- streek". HET GEVAL VAN VERVUILING IN DEN HAAG. Dezer dagen berichtten wij omtrent een geval van vervuiling in de Residentie, waar een oud vrouwtje, wonende boven een anti- quiteitenhandel in de Zeestraat, een geheele menagerie op haar kamer hield. Het Vaderland deelt hieromtrent nog het volgende mede Een paar jaar geleden hield zij twee geiten op haar kamers. Verder heeft zij 12 korven met bijen gehad. Door haar kamers sprongen de noodige katten en de laatste maanden hield zij op zolder 36 a 40 kippen. Het vrouw tje zal ongeveer 45 jaar zijn. Zij zegt tuin- architecte te zijn, maar weldoeners onder houden haar. Toen de hoofdopzichter S. W. A. Schott met zijn mannen die woning binnenkwamen wisten ze niet wat ze zagen. De hoeveelheid rommel en vuil gaat alle beschrijving te bo ven. De heer Hangjas die beneden woont, heeft reeds 2% jaar geleden geklaagd. De vorige maand is hij naar den burgemeester gegaan. Het werd te erg. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Toen trein 193, die Zondagavond te 6.36 van Rotterdam naar Dordrecht vertrokken was, den Varkenoordschedijk passeerde, werd van den restauratiewagen een ruit stukge schoten. Er werd gelukkig niemand gewond. De inzittencien verzonden echter te Dordt een telegram aan den commissaris van de vijfde afdeeling (bureau Nassaukade) ter waarschu wing. Deze liet onmiddellijk een onderzoek instellen en aan den West Varkenoordsche dijk werden zes jongens van vijftien tot ze ventien jaar aangetroffen, waarvan er êén, de 17-jarige A. B. G. in het bezit was van 'n windbuks. De jongelui werden naar het po litiebureau overgebracht, waar procesverbaal werd opgemaakt. Het wapen is in beslag ge nomen. EEN 28-JARIG MEISJE IN DE VLAM MEN OMGEKOMEN. Te Ell-Hunsel (L.) is de boerderij van de weduwe Moors afgebrand. De 28 jarige dochter, die de woning inhep om het geld te redden, verbrandde. Het verkoolde lijk werd later gevonden. BEROOVING TE FRANEKER. Een buitenman die wat ruim bier had ge dronken, vermiste na een bezoek aan n café te Franeker een portefeuille met een bedrag van 1220. Door de gemeentepolitie en de marechaussee is de caféhouder gearresteerd, terwijl di?ns inwonende zwager, die eveneen- thans door de politie gezocht wordt, voort, vluchtig is. EEN VOSSENNEST. In de Kootwijksche zandduinen hebben eenige arbeiders met heel veel moeite een viertal jonge vossen uit den grond gegravens De diertjes, die ongeveer de grootte van een volwassen poes hebben bereikt, zijn thans door de eigenaars aan een ketting gelegd, met het doel ze verder op te fokken. Bij den heer H. V. I. te Etten heeft Zon dagnacht een brutale inbraak plaats gehad. Toen de vrouw van v. I. opstond vond zij het geheele huis overhoop. Alle kasten en laden waren uitgehaald en de inhoud over den vloer verspreid. Hevig ontsteld wekte zij spoedig haar man, terwijl onmiddellijk de commandant der plaatselijke marechausseé werd gewaar schuwd. In het achterhuis waren twee ruiten uitgesneden, waarvan de stukken glas zorg vuldig bijeen gelegd waren. Eenmaal binnen, hebben de dieven zich toegang verschaft tot de rijwielherstelsmederij, waaruit zij di verse gereedschappen hebben genomen, om zich verder toegang door de afgesloten deu ren te verschaffen. Zoo werden o.a. in het woonvertrek gevonden een boormachine en breekijzers. Diverse goederen van waarde, als zilveren voorwerpen, een gouden horloge en gouden ringen alsmede een flinke som gelds, zijn door de inbrekers medegenomen. De ledige spaarpotten der kinderen, alsmede ledige portemonnaies en doosjes zijn op eenigen afstand van de woning teruggevonden. Door de marechaussee wordt ijverig ge zocht. Getracht is met een politiehond eenige aanwijzigingen te krijgen. Tot dusver echter voor zoover bekend zonder resultaat, AUTO-ONGELUK. In den nachtvan Zaterdag op Zondag ont dekten surveilleerende agenten van politie, dat een auto aan den Hooge-Rijndijk te Lei den, nabij de Wilhelminabrug, vrijwel ver nield aan den walkant lag, terwijl een paar boomen aan den weg erg beschadigd waren. Ongeveer acht M. verder vonden ze een man liggen in half-bewusteloozen toestand. De Eerste Hulpdienst bij Ongelukken voerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. Hij bleek een zijner beenen te hebben ge-, broken. De man verklaarde te zijn Monchen rentenier, te 's-Gravenhage. Volgens zijn verklaring had hij met eigen auto een vriend naar Bilthoven gebracht. Plotseling was op den terugweg het stuur onklaar geworden en sloeg het voertuig van den eenen boom naar den anderen. Hij zelf trachtte zich te redden door eruit te springen met bovenge noemd gevolg. EEN GEVAARLIJK WATERBALLET. Een vijfjarig meisje is Maandagmiddag in het water van den N.-W. Binnensingel te 's-Hage gevallen G. B. K., die niet kon zwemmen, sprong 't kind na. Daar 't hem met gelukte het te redden, begaf een onbekend man zich te water, die wel kon zwemmen, doch zich, daar K. zich aan hem vastklampte, niet voldoende kon bewegen, met het gevolg, dat beiden in de diepte dreigden te verdwij nen. Hierop begaf zich weer iemand, die on bekend is gebleven, te water. Politie-assisten- tie was inmiddels gearriveerd, met het gevolg, dat allen gered konden worden met een opei- K. is echter naar het ziekenhuis overgebracht moeten worden. AAN DEN GROND GELOOPEN. Zaterdagnacht is de sleepboot „Gesina", van Amsterdam, komende van Amersfoort, op den Vorm, nabij den Urker vuurtoren aan den grond geloopen. Wijl daar tal van groote rolsteenen liggen, werd later op den dag, toen de wind opstak, de positie van het bootje gevaarlijker. Door den motorbotter U. IC. 98, van schipper J. Korf, die spoedig aanwezig was om hulp te bieden, werd het vaartuig, dat reeds door het stooten op dg steenen geleden had, in de haven van urk gebracht HET LIED VAN DEN NACHTEGAAL. Wij hebben schrijft J. K. B. in de Tel. den koninklijken zanger weer gehoord in de stilte van den nacht, wanneer alles slaapt. De fon kelende sterren en de zily'ren maan waren er getuigen van hoe wij achter een knoestigen eik ons ietwat verscholen hadden opgesteld om naar hem te luisteren Juichend stegen zijn zangen vanuit het jong bebladerde struweel naar de toppen der boomen, naar de sterren en de maan. Geen blaadje bewoog zich, geen geluid liet zich hooren, alles luisterde met ingehouden adem en een brok in de keel naar dezen nachtelijken zanger. Men wordt niet moede, die getooverde s trillers, die pnder de groene gewelven der boomen, als in een tempel weerkaatsen. En wanneer de vogel zijn lange juichtonen den helderen nacht inzendt, dan is het of de gansche natuur even wakker wordt en de musschen het elkaar onder de dakpan nen vertellen dat hij toch de koning van alle zangvogels is. Merels mogen hoog zingen, lijsters jubelen in de toppen der boomen, wanneer de nachte gaal overdag in hun gezelschap is, dan komt hij er boven uit. Het is heusch niet van vandaag of gisteren dat hij een bewonderend oor vond, dit gebeur de al door Aristoteles, 344 jaar voor onze jaar telling geboren en thans doen zij het nog. Soms concerteert hij ver van het drukke gewoel der stad, 't vorige jaar evenwel zaten er twee paartjes te broeden op het R.K. Kerkhof te Utrecht in de onmiddellijke nabijheid der huizen en slechts een twintigtal meters van een rinkelende tram. Wij hebben z'a zoete toonen wel gehoord op klaarlichten dag, vlak boven ons. Hoewel men het tot in de grijze oudheid beproefd heeft, kan men het ued van dezen vogel noch vocaal, noch instrumentaal weer geven. Naumann geeft er de volgende voorstelling van Ih ih ih ih watewatewate 1 Diwate quoi quoi quoi quoi quoi quoi Italülülülülü watewatewatih Itih tita qirarrrrrr itz, Lü lu lu lu lu lu lu watititi, Lülülülüliilülü dadidowitz, Twor twor twor twor twor twor twor twortih Dadadajetjetjetjetjetjetjetjetjetjet Tütütütütütütütütü qui zatuzatuzatuzi Iht iht iht iht iht iht zirhadinz Iiiiiiiia zata zi F iderich zegt in zijn Natur-geschichte der Deutschen Vogel, dat elke goede nachte gaal van 20 tot 24 verschillen de strophen op zijn lier heeft en hij beschrijft die als volgt Fid fidfidtrr, trrtzi tzi, dorido ririderit Tzi tz tzi lo lo lo ly Fid a zquo zquo zquo tirririririri Lu lu lu lu lolololy Dazi dazi dazi rrrrr a tzururururuzi Hudrrrr a drr a drr zorre zorre zorre tzi Lfi lü lü lü ly .y .y .y .y li li li li orrororr Zack zack zack zack zack zack zirrirrir zi rrtradi Djo djo djo djo djo djo djo djo djo gürür- rürr qü Tz trr tz trr tzkkrr tzkrr tza tza tza arrarar hüd Tief tief tief dief dief dief zio tirrirririz Tzri tzri tzri tzri dorrorrorrhiiid Lolololololololololololololo gia lodododo- doi Dorido ririderit Tza tza tza gürrürrürr qui Li li li li ly ly ly ly lü l„üü dorr dorr dorr Hehehehehehehehehehehehezes orrorrrhid Wid wid wid id id id drredorrezi Tzrata tzrata tzrata tzata tzata gorrorr gSr gipi Dri dri dri dir hollehollehid GoIIollolololololololl trrrr a tzi Daza daza daza querrehoi ddridi doridi gorr rorrgi Dedidididididididididi zi horrdia dissisisi Zio zio zio dorrorrorrdi Lililililili dörrodörrodörro zazazazaza zwid! Een gevoelige Engelsche vogelvriend heeft in een plantsoen te Henly den nachtegaal beluisterd en wat hij hoorde in een steen gegrift „The Nigtengale's song in words." Tionou tionou tionou tionou Sphe tiou tokona Konontio konontio konontio konontio Tsü tsüntsü tsü tsü ts„ tsü tsü tsü tsü tsü Konorror tiou tskon, pipilksonis Tso tso tso tso tsotso tso tso tso tso tso tso Tsirrhading. Tsi tsi tsi tosi si si si si si si si si Tsorre tsorr tsorre tsorreki Tsatu tsatu tsatu tsatu tsatu tsatu tsatu tsi Dio dlo dlo dlo dlo dlo dlo dlo dlo Koniou trrrrrrrrrritzt Lu lu lu ly ly ly li li li li li. IN HET VUUR DER VERKIEZINGS ACTIE In Aalst was de verkiezing van candidaten voor het Hdmaatschap van den Gemeenteraad in vollen gang. Ook de heer A. J. v. d. V., oud-burgemeester van Waalre, stelde zich beschikbaar en er was in Waalre indertijd iets niet in den haak met de financiën der ge meente een distributie-geschiedenis: Een bedrag was niet op tijd afgedragen en in verband hiermede richtte destijds de com missaris der Koningin in Noord-Brabant een brief tot het gemeentebestuur van Waalre, waarbij in krasse termen werd aangemaand tot het in orde brengen der financiën. Hij stond nader toe aan dezen brief publiciteit te geven. Tijdens de verkiezingsactie nu had J. M. v. E. te Aalst in een café onder acht oogen ge zegd De oud-burgemeester is een diefHij heeft onrechtvaardig geld van da gemeente gehouden. Th. H. H. nam de partij op voor den oud burgemeester en ging het dezen1 vertellen. De oud-burgemeester maakte werk van een vervolging wegens beleediging en stelde een civiele vordering in voor schadevergoeding En zoo kwam de zaak voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Bekl. gaf den brief van den Commissaris der Koningin aan de rechtbank en verzekerde den oud-burgemeester niet te hebben willen beleedigen daar had hij niets aan. De be doeling was een wethouder te verdedigen. Beklaagde was de eerste niet die zich over den oud-burgemeester uitliet. Het werd heel dikwijls gezegd dat deze geld achterhield. De president las den brief van den Com missaris en richte zich dan vervolgens tot den oud-burgemeester v. d. V. met de woorden De brief van den Commissaris is niet in uw voordeelIk had maar liever gevraagd aan de personen die daar bij waren niets te zeggen en geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Is het geld al afgedragen Ja. Maar toch niet op tijd, aldus de president. Het O. M. eischte wegens beleediging ƒ25 boete. De eisch om schadevergoeding achtte het onnoodig. De president vroeg aan beklaagde of er eenig nadeel kan berokkend zijn door het gezegde in kwestie. Neen, was het antwoord hij lijdt er vol strekt geen schade door, want hij geniet nog 14 jaar wachtgeld en dan krijgt hij pensioen. Vr. Welke inrichting geeft gratis les voor particulier verpleegster? Amtw. Wendt u tot Dr. H. y, d. Berg, Spaar- me 0, Haarlem, NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Het bestuur van den Ned. Journalisten Kring komt deze week in vergadering bijeen ter bespreking van de verschillende gebeur tenissen in het dagbladbedrijf. De voorgenomen herdenking van het 40- jarig bestaan van den Kring, die de volgende maand zou plaats hebben, is voorloopig uitgesteld. LEENING NED. INDIE. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een leening van ten hoogste 400 millioen ten laste van Nederl. Indië. DE ZOMERTIJD EN DE VEEHOUDERS De Utrechtsche Bond van Melkveehou ders besloot den zomertijd niet in te voeren. NED. R.K. ONDEROFFICIERENBOND St. Martinus houdt haar jaarvergadering op 14 en 15 Mei a.s. te Breda. Tijdens deze jaarvergadering zal de plechtige toewijding van den Bond aan het H. Hart van Jezus plaats hebben. NEDERLAND—ZWITSERLAND. In het jongste no. der Zwitsersche „Natio- nal-Zeitung", organ für Handel und Indus trie, komt o. m. voor een artikel van onzen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer van Karnebeek, over de betrekkingen tus schen NederlandZwitserland. VERKEER NEDERLAND—ZWITSER LAND. Van bevoegde zijde wordt aan het Hbld. medegedeeld, dat tusschen de betrokken spoorwegmaatschappijen hier te lande en, in het buitenland onderhandelingen hangende zijn, om voor den komenden zomer het ver keer NederlandZwitserland vice versa, gedurende de bezetting van het Ruhrgebied, zoo goed mogelijk voor andere routes te be werkstelligen. Onder meer bestaat het voornemen in aansluiting aan bestaande nachttreinen tus schen Frankfurt a/M. eenerzijds en Basel en München anderzijds een nieuwen trein van Frankfurt naar Nederland en terug in te leg gen over Hamm-Münster-Rheine-Bentheim. Verder worden onderhandelingen gevoerd over verbetering van het verkeer Nederland Zwitserland over Brussel-Luxemburg en Maastricht-Jemelle-Luxemburg door ver snelling der bestaande verbindingen efi zoo mogelijk door het tpt stand brengen van een nieuwe directe verbinding over een dezer routes. GEMEENTEREKENINGEN. Het Prov. Bestuur van Noord-Holland heeft aan de Gemeentebesturen eenigen tijd geleden nieuwe voorschriften toegezonden betreffende de inrichting der begrooting en der rekening van inkomsten en uitgaven van de gemeenten in deze provincie.Het volledig voldoen aan die voorschriften, die voor het eerst toepassing zullen vinden ten aanzien van de gemeentebegrooting voor 1924, zou eene omwerking medebrengen zoowel van de begrooting voor 1923 als van de laatstvast- gestelde rekening, daar toch, volgens het model der begrooting, de raming voor 1923 en de ontvangst of uitgaaf volgens de reke ning 1922 bij eiken post zijn te vermelden. Met het oog op de vele werkzaamheden, die dit voor de gemeentebesturen zou mede brengen, hebben Ged. Staten er geen be zwaar tege'n, zooals zij aan de gemeente besturen mededeelden, dat de invulling der kolommen ^betreffende de begrooting 1923 en de rekening 1922 voor de begrooting 1924 achterwege blijven, mits in de toelichting zooveel mogelijk aan de hand van de ont vangsten en uitgaven 1922 an de raming voor 1923 de posten worden omschreven. Voor 1926 wordt dan het model voor de eer ste maal volledig gevolgd. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ GEZET. De personen J. de Kadt, S. A. Eggink, S. H. Delhaas, J. W. Jansen, J. W. L. Meyer W. S. van Reesema en E. Bouwman, zijn als leden van de communistische partij ge royeerd en daardoor er uit gezet. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt De Koningin ziet tegen 5 Juni a.s. het officieele bezoek tegemoet van den Koning van Noorwegen. De Koning, die voorne mens is, de reis per oorlogsschip te doen, zal dien dag te Amsterdam aankomen en op 7 Juni vertrekken. DRAADLOOZE VERBINDING NEDER- LAND-INDIë. Uit Weltevreden wordt d.d. 5 dezer ge seind Vanmorgen is de radioverbinding Java Nederland officieel geopend in bijzijn van den gouverneur-generaal, mr. Fock, en de aanzienlijksten in den lande. De landvoogd zendt zoo juist het eerste radiogram af aan de Koningin en aan den minister, waarna dit telegram werd weggeseind, dat het eerste Aneta-persbericht zou zijn, dat radiografisch naar het moederland wordt overgebracht." Wegens het uitblijven van de recht- streeksche radio-telegrafische gemeenschap NederlandNederlandsch-Indië heeft het hoofd van den post-, telegraaf- en telefoon dienst ia Nederlandsch-Indië het boven staande telegram per kabel aan den directeur- generaal der posterijen en telegrafie alhier gezonden, met verzoek om doorzending aan Aneta te 's-Gravenhage. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zijn de radiogrammen van den land voogd aan de Koningin en den minister hier te lande aan het ontvangstation Sambeek niet opgevangen. Men wacht nu af, of deze radio's zuilen worden herhaald. K. Wèlschen O. P„, aan ere Universiteit van Amsterdam zijn hoogleeraarsambt in de Thomistische Wijsbegeerte aanvaard met het uitspreken van een rede over „Continuïteit en wetenschappelijke zelfstandigheid in de Thomistische wijsbegeerte." MGR. Dr. L. A. H. HENSEN. Uit Rome wordt aan„ De Tijd" bericht, dat mgr. dr. L. A. H. Hensen, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut aldaar, door den Paus benoemd is tot protonotarius apostolicus a.i.p. DE HOLLANDSCHE PELGRIMS TE ROME. Men seint ons uit de Eeuwige Stad d.d. 7 dezer Heden zijn de 300 Hollandsche pelgrims onder geleide van Mgr. Mutsaers en Henri Hermans te Rome aangekomen. Vrijdag a.s. zullen zij door den H. Vader in audiëntie worden ontvangen. DE AMBTSAANVAARDING VAN PROF. R. R. WELSCHEN O. P. De aanvaarding van het hoogleeraars ambt in de Thomistische wijsbegeerte aan de Universiteit van Amsterdam, door Prof. Welschen O. P. had Maandag onder buiten gewoon groote belangstelling plaats. In de aula werden opgemerkt de Hoogeerw. heer Mgr. Th. J. A. Bosman, deken van Amsterdam, de heer J. B. van Dijk, lid der Tweede Kamer, de heer F. J. A. M. Wier- dels, wethouder van Amsterdam, de raads leden, mevr. Crielaers en de heeren J. G. Erftemeijer en mr. Rits, tal van Eerw. heeren geestelijken, reguliere zoowel als seculiere, w.o. vele heeren pastoors uit Amsterdam, de heeren prof. Roels uit Utrecht, prof. Barge uit Leiden, E. Brom, mr. R. H. A. Rotnme, curator der Universiteit en J. J. Roovers Jr., waarnemend gemeente-secretaris. Terwijl prof. Welschen de aula binnen trad, voorafgegaan door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, en den Hoog eerw. pater provinciaal der Dominicanen, verhieven alle aanwezigen zich van hun ze tels. Onder de aanwezigen bevond zich ook wet houder Wibaut als waarnemend burgemees ter. OVERWERK GEWEIGERD. De directie der N.V. Stoomspinnerij- en weverij v.h. S. J. Spanjaard te Borne, heeft aan een commissie uit de arbeiders medege deeld, dat het wenschelijk is gedurende acht weken één uur per dag langer te werken in de Trostlezaal, waarvoor overwerkvergun- ning werd verkregen. Door de arbeiders werd hierover vergaderd, waarna aan de directie werd medegedeeld, dat allen overwegende bezwaren hadden tegen overwerk. Sindsdien zijn weverij en een deel der spinnerij één dag per week stopgezet, aldus bericht het „Hbl." OEDERTTJDEN VOOR EEN GEIT. Over de vraag, hoe vaak gevoederd moet worden, zijn de meeningen nogal verschillend. Bij grootvee kan meestal volstaan worden met twee maaltijden per dag, bij de geit is het wenschelijk het voer over drie keer te verdeelen. Te vaak voeren is niet gewenschtdan blijft er niet voldoende tijd over voor het her kauwen. Ook kan het geen kwaad,' dat de maag telkens goed geleegd wordt en dat het dier met gragen eetlust aan een volgenden maaltijd begint, en bovendien neemt een herhaald voederen veel tijd in beslag, terwijl het licht leidt tot ongeregeld voederen, wat het dier niet ten goede komt. Driemaal voederen en vooral op tijd werkt een goed functioneeren van de maag en een geregelde en rijke afscheiding van verterings sappen in de hand. COMITé'S NAAST DE K. S. A. M. de Redacteur! Hierbij verzoek ik u nogmaals beleefd eenige plaatsruimte beschikbaar te stellen, als antwoord aan den heer de Lobel. Wanneer ik de hoofdzaak naar voren breng, dan moet ik mededeelen, dat er geen comité gevormd is, bestaande uit den Vrouwenbond, de Hanze en den Volksbond; maar dat er een commissie is gevormd waarin zitting hebben de heeren Duyn, Molenkamp en Hubers. Deze commissie is benoemd door het be stuur van den Volksbond en de heeren Molenkamp en Hubers door den bestuursraad daartoe aangewezen. Door deze commissie zijn aangezocht ver schillende vooraanstaande katholieken uit eiken rang en stand, om een Eere-comité te vormen. „Het feit, dat Alb. Thijm meermalen voor verschillende sociale en charitatieve vereenigingen haar medewerking verleende, zal de samenstelling van dit comité zeer ver gemakkelijkt hebben." Wanneer dan ook mej. F. A. M. Peeters en de/ heer J. N. Hensen zitting hebben in dit comité, dan wil dat niet zeggen, dat daar de Vrouwenbond en Hanze ,,in zijn ge heel" aan deelnemen, maar dat „de persoon" van mej. F. A. M. Peeters en de heer J. N. Hensen zitting hebben in het Eere-comité. De heer de Lobel is er dan ook glad naast, want in de circulaire wordt absoluut niet van Vrouwenbond en Hanze gesproken maar alléén van den Volksbond. Ik zal dan ook niet verder trachten den heer de Lobel te overtuigen, maar laat gaarne het oordeel over aan de lezeressen en lezers van de N. H. Courant. J. Ph. H. CASTRICUM, Voorzitter Ned. R.-K. Volksbon» HEMELVAARTSDAG. De overwinnaar van den dood, gaat van dieez' aarde scheiden, Zijn loopbaan is volbracht, de zondeschuld geboet. Nu geen Relh'lems Krib, waar we Hem als kind aanschouwen, Geen kruis op Golgotha, besprenkeld met Zijn bloed. Eens kwam hij voor ons op deze aarde neder, Als hulp'loos widht in een verlaten stal. Nu stijgt Hij juichend op de ketens zijn verbroken Van slavernij En zondeval. Hij voer ten Hemel op, met volle pracht en luister, Met menisch- en Godheid saam, verliet Hij deze aard. 't Bazuingeschal waelkJonk. «te Engelen daalden neder Op b<* feest van Christus* Hemelvaart Willen wij ook eens ten hemel op gaan varen, Draag dan uw levenskruis', mei liefde en geduld. Want slechts voor hem ailcen, ontsloot Hij 's Hemels poorten. Die hier cf> aard' getrouw zijn plicht vervult. Willen wij ook cena voor eeuwig trkmvpheeren, In Jezus' Hemelwoon, na volbrachte levensbaan, t Gedenk dan aan de spreuk, düe Hij ons heeft gegeven: Wat gij den minste Mijner doet, hebt gij Mij Zelf gedaan. - St. Bavo-Gesticht Nooïdwjjksrbo» F. DE VROEGJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7