Borromaeus de Greeve - 'frr kP Woensdag 9 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14432 Groote Propaganda avond Groote Gemeentel. Concertzaal PIT HUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN* EERSTE BLAD Wegens den feestdag van 'sHeeren Hemelvaart, zal dit blad morgen niet verschijnen. Js> In „vredestijd." STADSNIEUWS. AGENDA 10 MEI AGENDA 11 MEI Lezing „Vondels Altaar geheimenissen." Serenade. Waarschuwing. Circus Hermann Althoff. Actie van het Blauwe-Week-Comité. Bond van Leerlingen der M. T. S. te Haarlem. Eindexamens M. T. S. Hinderwet. Prov. Drank weer-Comité. VAN HET KANTONGERECHT. Overtreding drankwet. De wereld rond. Professor Einstein te Leiden. Rectificatie. i Het onovertroffen brood, is Franken's Melkbrood t De Raadsverkiezingen. Jubileum. op VRIJDAG II MEI a.s. des avonds 8 uur in de LANGE BEGIJNESTRAAT Spreker: de Eerw. Pater Onderwerp HET HOOGSTE Ë0ED" Toegang vrij, voor alle R.K. Kie zers en Kiezeressen. Personalia. DE ROOMSCHE VOETBALDAG. Fietstocht 3-j. H. B. S. en H. H. S. Bakkerij van der Linden. Programma. rr Gekozen en niet gekozen- Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. ttounnemenxspri)s oearaagr voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 France per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooiuitbetaling Gisteren is de uitspraak gevallen van den Franschen krijgsraad in het Krupp- proces, waarbij zeven bedrijfsdirecteuren van de fabriek te Essen tot gevangenisstraffen van tien tot twintig jaar en boeten van 50 en 100 millioen mark veroordeeld werden. Dit vonnis heeft, evenals het geheele ver loop van dit proces, de publieke opinie in spanning gebracht. De zaak, waarom het ging, was een zeer ongewone. Het is een zeldzaam verschijnsel, dat een zevental be kwame, ijverige, hardwerkende zakenman nen, 'bedrijfsleiders van fabrieken met wereldreputatie, in een beklaagdebank te recht staan. Even zeldzaam is het feit, dat omtrent de ten laste gelegde „misdaad" een zooo groot verschil van meening bestaat; dat eenerzijds de daad een rechtvaardige zelfverdediging wordt genoemd, anderzijds van een samenzwering en ernstige verstoring van de openbare orde wordt gesproken, j Zulke geweldige meeningsverschillen, die het publieke rechtsgevoel schokken, de open bare meening verwarren, kunnen enkel voorkomen in ellendige tijden als we nu beleven, waarin volken vol nationalen haat tegenover elkander staan. We denken terug aan de eerste jaren van den grooten oor log, toen de Duitschers het ongelukkige België bezette en ons gemoed telkens in op stand kwam bij het lezen der verhalen van de „franc tireurs", die tegen een muur werden geplaatst en vaak zonder eenigen vorm van proces doodgeschoten. Dat was afeschuwe- lijk; en het eenige, wat nog berusten deed, was de verzuchting: 't Is oorlog, straks komt er weer een betere, een menschelijker tijd! Nu heet het, dat er vrede is sinds 1918. Aan de Roer zou slechts een economische oor log worden gevoerd; het zou gaan om kolen en cokes, om ijzer en staal. Maar als schiet partijen, zooals te Essen voorkwamen met fels einde processen en krijgsraadsuitspraken fels bovenvermeld het karakter van den modernen, economischen, den „vreedzamen" oorlog typeeren, wat wacht ons dan straks. Wanneer het weer eens tot een militairen krijg komt?! Gem. Concertzaal Herdenkingsdag „Re- rum Novarum" 2 uur. Groots Kerk, Groote Markt Orgelbe speling door' den heer George Robert TA8'A uur. De nachtdienst der apothekers zal vanaf heden worden waargenomen door de fa. Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 14, en de Frans Hals apotheek L. Schoorl, Frans Halsolein 1. Ook de Centraal Apo theek, Gr. Houtstr. 28 is op Feestdagen en 's nachts geopend. Den Hout Concert H.O.V. half 3. Circus H. Althoff Standplaats Schoten, tegenover het Raadhuis, Voorstelling 8 uur Matinee 2 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop en Variété. Sociëteit „St. Savo" Feestvergadering Spoor en Tram 8 uur Haarl. Gem. koor 8 uur Geel-Zwart 8 uur Overheidspersoneel 8 uur R.K. Be volkingsbureau van 810 Rederijkers 8 uur. Gem. Concertzaal Lange Bagijnestraat Propaganda-avond R.K. Kiesvereeniging 8 uur. Sint Jozefskerk, Jansstraat 8!4 uur Recollectie oud retraitanten. Kanzegebouw JacobijnestrJat 17 Zang ver. Cecilia 8 uur Tooneelclub Pro za 8 uur. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12'A, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bjjnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van. 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981, Marthavcreeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingburea- voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 -J van 89 uur. Tel. 1671. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Onder zeer groote belangstelling hiled gis teravond in gebouw St. Bavo Pater J. Zeij S. J„ de eerete zijner beide bij gelegenheid van het wijdingsfeest der Kathedraal aange kondigde lezingen over „Vondel's Altaerge- heimenissen.' De bedoeling dezer lezingen waarmede spr., zooals door Dr. van den Bergh in zijn openingswoord, waarbij hij zijn vreugde uit sprak over de groote belangstelling en_ met eenige complimenteuze woorden den Eerw. spreker inleidde, werd gememoreerd, gedu rende de laatste 10 jaren reeds meer dan 400 maal door heel den lande optrad, is: aan de hand van poëzie en beeldende kunst, hier nog bijgestaan door de muziek, kennis van en liefde tot de H. Eucharistie onder de geloovigen tc verlevendigen en te verbrei den. Terwijl 't derde Boeck: „Oferhande," heden avond behandeld worden zal, declameerde spr. gisteravond met zijne prachtig geschool de slem verschillende fragmenten uit het F.erste en Tweede Boeck, „Offerspijze" en „Offereere," na eerst eene kleine inleiden de beschouwing over het ontstaan van de «.Altaergeheiraenissen" en het werk en den dichter in het algemeen gehouden te hebben. Een groot deel van het succese dezer le zingen is ook gelegen in de lichtbeelden, waarmede zij worden opgeluisterd, een col lectie, waarin spr. een schat van oude gra vuren en andere kunstwerken, die met de behandelde stof in verband kunnen gebracht worden, verzameld heeft. Na de Pauze declameerde spr., na eene korte, interessante bespreking het „Eeuwge tij der Heilige Stede t'Amsterdam," wat daar dit een meer afgerond geheel is, het publiek blijkbaar meer voldoening gaf dan de fragmentarische behandeling der Altaerge- heimenissen. Ter wille van het zeer gemengde publiek is de inhoud der lezingen ook zoo'eenvoudig en oppervlakkig mogelijk gehouden en de bijzonderheden, die spr. overal naar voren brengt zijn voor zulk een gehoor ook zeker wel interessant. Wij gelooven dan ook, dat zeer velen van degenen, die gisteravond aan wezig waren, heden ook de tweede lezing zuilen willen bijwonen. Behalve aan den Eerw. spreker, die dank baar applaus mocht oogsten, dient ook een woord van hulde gebracht aan Mevrouw Phlippeau, die door een jongens-koortje en een heeren-quartet eenige fragmenten van het voorgedragene, zeer verdienstelijk deed uitvoeren, en aan den pianist, den heer Chr. Hulsebosch. UITVOERING „DE DAMIATEN". De R. K. Haarlemsche Sportvereeniging „De Damiaten" had gisteravond in den schouwburg aan den Jansweg een feest avond georganiseerd. Dit was in hoofdzaak gedaan, aldus zeide de voorzitter van „Dami aten", de heer H. N. Smits, in zijn openings woord, om Haarlem's Katholieken wat meer bekend te maken met de Roomsche sport- beweging in Haarlem en omgeving. Zeven jaar lang reeds, zoo klaagde hij, pogen ver dienstelijke mannen de Katholieken voor de Roomsche sport en vooral voor de voetbal beweging, te. interesseeren, maar het helpt niet. Laat deze avond u allen er ten minste wat warmer voor doen gaan gevóelen. We willen met den heer Smits hopen, dat de aanwezigen, die vrij talrijk waren,ook ge hoor aan zijn roepstem zullen geven. De avond werd o. m. bijgewoond door den geestelijk adviseur van den R.K. Kring, den Weleerw. Heer A. J. Boks, den Zeereerw. Heer Pastoor J. P. Reijnenberg, den heer F. van Veen uit Amsterdam, bestuurslid van den D. H. V. B. en het bestuur der „Hanze", voorts door vertegenwoordigers van ver schillende zustersvereenigingen. Door de reciteerafdeeling van den R. K. Kring, welke, daartoe aangezocht, bereid willig gehoor aan dit verzoek had gegeven, werd opgevoerd „Excellentie", klucht in 3 bedrijven van Jan Grosfeld. De dilettanten hebben er meer dan een klucht van .gemaakt. Het was zoo nu en dan allerdolst. Doch dit onzinnige maakte juist effect. Het publiek amuseerde zich er mee. Het stuk zelf heeft niet veel om het lijf, waar door het dus voor de spelers dubbel moeilij k werd, er iets van te maken. In het tweede doch vooral in 't laatste bedrijf, zijn zij daar in wel geslaagd. De hoofdrollen waren in goede handen. Bigmans, Slijpsteen en Vulpen vervulden hun rollen op zeer goede wijze, terwijl Paling door zijn allerzotste mimiek er uit stekend toe bijdroeg, het stuk ook werkelijk kluchtig te doen zijn. De reciteerafdeeling van den R. K. Kring heeft wel een extra dankwoord verdiend, dit stuk zoo kort na de eigen Kringuitvoering voor het voetlicht te hebben willen brengen ten dienste der R. K. Sportbeweging. Het Hanze-orkest had het muzikale ge deelte in handen en deed zijn best, zich zoo goed mogelijk van zijn taak te kwijten. Alles bijeen genomen, gelooven we, dat de heer Smits in zijn slotwoord dan ook wel mocht beweren, dat het een prettige avond geweest was. Een bijzonder woord van dank richtte hij aan de reciteerafdeeling van den R. K. Kring en aan diens regisseur, den heer A. Buijs, die welverdiend met een krans ge huldigd werd. Als het publiek zoo gul wordt met zijn steun aan de Roomsche sport als het gisteren avond met zijn applaus was, gaat het haai en waarschijnlijk vooral „De Damiaten" spoedig heel goed HET GEREINIGDE EN HERSTELDE SCHILDERIJ IN HET FRANS HALS MUSEUM. Thans is ook het schilderij van Frans Hals „Vergadering van officieren van den Cluve- niersdoelen", door den restaurateur D. de Wild gereinigd en hersteld en. weder voor het publiek in het museum ter bezichtiging ge steld. Evenals de vroeger, door denzelfden restaurateur behandelde werken van Frans Hals, is ook dit schilderij van onder de oude vernislagen frisch te voorschijn gekomen. Dezelfde verschijnselen, die we bij voorgaan de restauraties opmerkten, zijn ook nu waar te nemen. De kleuren verkregen hun oor- spronkelijken gloed en kracht, de tee kening verscherpte zich en dat alles gaf aan het schil derij meer relief en daardoor ook meer leven. Er is meer schittering in het brocaat, in het fluweel en satijn en het metaal glanst ons meer tegen. We kunnen weer zien, hoe een meester Hals was in" het weergeven der stof, hoe raak zijn toets was en hoe zuiver zijn palet. In den achtergrond is de boomenpartij, die zich vroeger bijna geheel als een donkere massa voordeed weer in geheel z'n fraaie werking van kleur en toon te zien en kwam ook in de figuren voor den beschouwer rechts op den achtergrond meer tee kening. Slechts daar, waar het onvermijdelijk bleek zijn deze bijschilderingen niet licht te vinden. Slechts het gevest van den sabel van Colonel Johan Claasz. Loo, verraadt zich in dit op zicht door een gering verschil in toets. Wanneer we het pas herstelde schilderij vergelijken met het nog niet behandelde „Officieren van den Cluveniersdoelen", dat in de nevenzaal geplaatst is, krijgen we een indruk, van wat het herstellingsproces heeft teweeggebracht. De vergulde vernislaag, die dit schilderij als 't ware met een sluier overdekt, geeft er wel een zekere bekoring aan, die met den gloed der nieuwheid ver dwijnt, doch o. i. weegt dit niet op tegen het gemis van veel, wat er door aan het oog wordt onttrokken of verduisterd. We laten het dan nog buiten beschouwing, of het schilderij wel in dien toestand mag worden gelaten. M. v. d. W. Het echtpaar W. G. Korte-C. H. Sikman, vierde gisteren zijn 50-jarig huwelijksfeest. Bij die gelegenheid werd het des avonds door eenige muzikanten een serenade ge bracht, welke van 89 uur duurde. Door de politie wordt gewaarschuwd tegen zekeren Wilhelmus Johannes Thoolen, zich noemende directeur der Eerste Zuid-Hol- landsche Glasverzekering, wonende West- einde 569A te 's-Gravenhage. Hij sluit ver zekeringen tegen schade aan glas, doch komt zijn verplichtingen niet na. In enkele plaatsen van Nederland heeft hij zich daar aan reeds schuldig gemaakt. Hij trekt van plaats tot plaats, zoodat het niet onnoodig is, bij voorbaat tegen hem te waarschuwen. Alvorens met hem in relaties te treden, wende men zich tot de politie te 's-Graven hage. Eiken avond weer trekt het circus Her mann Althoff vele kijkers, die in bewonde ring de toeren van menschen en dieren gade slaan. Het hoogtepunt van den avond blijft natuurlijk steeds vormen het nummer na de pauze: kapitein Schneider met zijn leeuwen. Het publiek bewondert de dapperheid van den temmer en geniet van de griezelige din gen, die hij met zijn „diertjes" uithaalt. Van 10 tot en met 19 Mei wordt de Blauwe Week hier ter stede gehouden. Morgen ochtend om 8 uur wordt door een viertal koren in den Hout gezongen. Op 14 Mei des avonds half 8 wordt een openluchtsamen komst gehouden op het terrein der voor malige Katoenmaatschappij. Ook zal een propaganda-rijwieltocht worden gehouden, terwijl Zaterdag 19 Mei een optocht met muziek eo vaandels zal worden gehouden. Op Zaterdag 12 Mei geeft bovengenoemde Bond een Soiree in het Etablissement „Mo- nopole" te Zandvoort. Doqr de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Archi tecten, is tot gecommitteerde voor de Eind examens 1923 der Middelbare Technische School te Haarlem benoemd de heer Mau- rits Plate, architect B.N.A. te Haarlem. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat de Continental Petroleum Company te Rotterdam bij H.M. de Koningin in beroep is gegaan van hunne beschikking d.d, 21 April waarbij baar vergunning is geweigerd tot oprichting jun eene inrichting voor op- slag- en verwerken van 75.000 liter petro leum en 40.000 liter benzine in ondergrond- sche ijzeren tanks en 10.000 liter smeerolie in houten vaten en de petroleum te vertap pen in ijzeren vaten en in 4 L. petroleum- bussen, en de benzine te verappen in ijzeren vaten en in metalen bussen van 10 L. op een terrein gelegen aan den Spaarndamschen weg kad. sectie G. Nr. 1708 gedeeltelijk. Dezer dagen hield het Provinciaal Drank- weer-Comité in Noord-Holland zijn jaarverga dering te Haarlem. Als voorzitter is opgetre den de heer G. A. Aalderink te Velseroord, die in 't bijzonder de nieuwe organisaties welkom heette. Met blijdschap werd kennis genomen van het besluit der Prov. Staten, om het subsidie voor drankbestrijding van 2000 op J 3000 te brengen. De voorzitter achtte dit een verblijdend verschijnsel en richte een woord van welgemeenden dank van het adres der Staten. Het aantal aangesloten organisaties kwam op tien, want op. deze vergadering werd de Prov. Commissie voor den Jeugdbond voor Onthouding toegelaten. In de commissie tot het nazien der boe ken van den penningmeester werden be noemd de heeren B. D. G. Wardenburg te Haarlem en J. Duinker te Zaandam. Smakelijk eten. Er viel weer niet veel 'bijzonders voor aan het Kantongerecht. Een winkelier uit Velser oord had een partijtje beschimmelde bokkin gen in zijn winkel in voorraad voor den ver koop. Dait werd ontdekt en hij werd geverba liseerd, terwijl de bokkingen in beslag wer den genomen. Hij was vanmorgen niet verschenen. Te gen hem werd f 15 boete of 15 dagen hech tenis geëisclht en de kantonrechter veroor deelde hem tot 10 of 10 dagen. Overeenkomstig de conclusie van den PTo- cureur-generaal is de lieer Th. G. C. H. door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 2 maal f 50 boete. Door twee Hollanders, S. Bosman en L. Thijs, zal ©en voetreis om de wereld ge maakt worden. Maandag 16 April vertrok ken zij vanuit Rotterdam, waar de rondreis begon, en trekken nu eerst ons land door Dezer dagen waren zij ook in Haarlem. Flinke, stoere kerels zijn het, terdege uitge rust voor de reis. Zij maiken tevens reclame voor een bijzonder soort schoeisel, hetwelk zij dragen en dut hun gratis geleverd is door de firma, die liet vervaardigt. Gisteren zijn zij doorgereisd naar Amsterdam. Prof. Einsten, die een reis om de wereld heeft gemaakt, bevindt zich thans te Leiden, waar hij als bijzonder hoogleeraar vanwege het Leidsche Universiteitsfonds ©enige weken college zal geven. In ons verslag van de zitting der Provinci ale Staten van Noord-Holland wordt aan den heer, Jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Ge deputeerde Staten, in den mond gelegd, dat hij zou gezegd hebben dat aan Ged. Staten is gebleken dat met het huidige salarisregle- raent niet altijd de beste krachten aan het hoofd der provinciale ziekenhuizen zijn te krijgen. De heer Jhr. van Lennep verzoekt ons te melden, dat hij niets van dien aard heeft ge zegd. De verslaggever onderschrijft deze ver klaring gaarne. Het was een ander lid der Staten dat de veronderstelling heelt geopperd over de mo gelijkheid dat zulks het gevolg zou kunnen zijn van het salarisreglement. Wij geven daarom gaarne bovenstaande rectificatie, [Wij vestigen de aandacht op dc vergadering van a.s. Vrijdagavond, waarop de ZeerEerw. Pater Borromaeus de Greeve zal spreken. De opkomst belooft zeer groot te worden. Vandaag herdacht de heer A. van Hei ningen den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de firma. Joh, Enschedé en Zonen, als handpersdrukker in dienst trad op de afd. drukkerij, eerst aan de snelpers, later aan de handpers. Namens het personeel der drukkerij werd hij vanmorgen toegesproken door den heer J. van Looy, die hem tevens een zilveren hor loge met ketting en een fraaien bloemenmand overhandigde. Op het kantoor werd hij later namens de firma in waardeerende bewoordigen toege sproken door den heer mr. H. J. D. D. Ensche dé, die hem 't gewone huldeblijk, enveloppe met inhoud overhandigde. Het verdere gedeelte van den dag had de jubilaris vrijaf. In het eere-comüté voor de algemeen© Ne- derlandsche en Nederl.-Indische tuinbouw- en bloemenlenlioonistelLing, die van 14 "tot 23 Sep tember te Amsterdam gehoudenwordt, heeft o. n). zitting genomen jhr. m.r. dir. A. Roëll, commissaris der Koningin in Noord-Holland. Te 's Gravenbage zijn geslaagd voor het vooarloopig machiinislten-diploma de heeren D. J. Burgerhout en P Louter, alhier. De algemeen® vengadfering der „Groot- Noorrl'hoilandBche van 1845", vereeraging van levensverzekering en lijfrente te Amsterdam, heeft tolt bestuurslid gekozen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer R. J. Cal k oen, dien heer F. C. Duf our, 'alhier. Bij Koninklijk besluit van 4 Mei 1923 is. met, ingang van 1 Mei 1923, benoemd tot hoofdoommies-chartiermeeister bij het Rijksar chief in Noordholland dte heer R. D. Baart de Ia Faille, 'thans commies bij dait archief. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Op een dezer dagen alhier gehouden ver gadering is een commissie gevormd voor de gemeente Haarlem, die zich ten doel stelt, gelden bijeen te brengen voor het nationaal huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Ko ningin ter gelegenheid van haar zilveren Regeeringsjubileum. Deze commissie is als volgt samengesteld C. Maarschalk, eerevoorzitterJhr. F. Teding van Berkhout, Voorzitter Mr. M. van Toulon van der Koog, Secretaris R. Fontein, Penningmeester Mevr. Wille- kes Macdonald-Reynvaan Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen A. H. Weyburg P. E. Barbas Mevr. van Beem-Gerzon W. F. Beeremans J. W. A. Beynes C. ten Boom; J. Ph. CastricumC. G. Crommelin J. van Daale J. W. van Dorp Mevr. Dufour- Lohr W. Dyserinck J. A. Fontein Mevr. de Josselin de Jong-Kappeyne van de Cop- pello P. J. van Kessel Ernst H. Krelage B. W. LasschuitJhr. O. van Lennep W. J. B. van LiemtJ. H. C. T. Limperg Jos. de Lobel V. Loosjes J. Luttik Jr, A. J. H. Graaf van Lijnden W. C. G. H. van Mourik Broekman Mr. P. J. G. van der Muelen Dr. L. C. ProotDr. C. Spoelder G. Stoffels Jhr. Mr. F. W. van Styrum Mevr. Tadema-de Breuk E. H. Tenckinck P. J. M. van Tetering Dr. J. Timmer H. Vellinga S. Ph. de Vries Mz.J. Wil- lems. „St. FRANCISCUS VAN ASSISIE." De vergadering van deze Kruisverbond- afdeeling, welke zich meer in het bizonder wijdt aan de redding van katholieke drank zuchtigen, had gisterenavond een buiten gewoon karakter. De tooneelzaal van de R.K. Militairenvereeniging was gevuld met leden I en genoodigden en aan de bestuurstafel stonden twee versierde stoelen. De reddings brigade verrastte haar voorzitter, den heer G. W. v. d. Hoek en zijn echtgenoote met een hartelijke huldiging ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. De voorzitter der feestcommissie, de heer Rijbroek, sprak i het welkomstwoord en stelde dan de ver diensten van den jubilaris, die met zijn echt genoote onder gezang was binnengeleid, in het licht. De voorzitter van het Kruisverbond, de heer H. B. van der Sande, wenschte na- mens de vereeniging het echtpaar geluk en wees op de mooie samenwerking van man en vrouw in de drankbestrijding. De heer H. v. d. Raadt, oud-voorzitter der reddings brigade spoorde de leden aan, door trouwe medewerking met den voorzitter hun waar- deering te toonen. Als geschenk van de le den werd een fraaie klok en een bloemen mand aangeboden, benevens een particulier cadeau van den heer Reiber, een keurig uit gevoerde plaquette, voorstellende den Goe den Herder. De secretaris der brigade, de heer Bouwens, dezer dagen gehuwd, deelde met zijn echtgenoote in de feestelijke hulde. De heer van den Hoek dankte hartelijk voor deze onverwachte feestgaven en sprak dein nog ccfl opwekkend woord tot propa- ganda voor het reddingswerk. Verder werd de avond gevuld met muziek van een man doline-gezelschap en vroolijke voordrachten van de rocneeiclubs „Victoria en „Excel sior" van Mariavereeniging en Kruisver bond. Het was een welverdiende hulde voor den ijverigen voorzitter van „St. Fraaciscus van Assisië", die door zijn enthousiaste lei ding het reddingswerk onder de drankzuch tigen vruchtbaar maakt GEVONDEN VOORWERPEN. D. Overdam, Ursul astraat 10 zwart, Cein tuur van schortH. Woutstra, Jansstraat 51, Beige ceintuur A. M. Schmegens, Schouw tjeslaan 41 rood., Foudraal van parapluie; Macp.herson, Regulierstraat 7, Horloge C. Diets, Korte Lakenstraat 4, Zwarte hond Kennel Fauna, Parklaan Bruin hondje, ge bracht door Zur Muhlen, Oosterhoutlaan 1, Grijs met witte kat, gebracht door Breskens, v. Marumstraat 57, C. Kats, Esschil derstraat 12, HorlogekettingG. Krrp, Roosveld- straat 5, Motorketting P. v. d. Zon, Kerk- laan 109, Heemstede, Strengen zijde v. Heu len, Vooruitgangstraat 122, Portemonnaie J. Vreeken, J. Nieuwenhuizenstraat 13rd., Portemonnaie A. Koppen, Doelstraat 27, Bruine pet P. Gerrits, Zoetestraat 1, Zwarte damesportemonnaie B. v. Leeuwen, Fran- kestraat 45 rood, Gummi pop D. Byster, Teylerstraat 50, Portemonnaie L. Schreur, Esschilderstraat 15 Nekspeld C. v. Es, Pa- tientiestraat 19Hondenzweep J. Antonisse, Alb. Thijmstraat 31, armbandhorloge Ph. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, bal G. Vugt, Kruistochtstraat 19, brilJ. van Nieuwenho- ven, 2e Vooruitgangstraat 23, ceintuur Kie vit, Delftstraat 36, bauin hondje., v. Velden, Bakenessergracht 75 rood, horlogeachter plaat Tuin. Oranjeboomstraat 29, loterij briefje, J. Janus, Kennerherstraat 9, G. witte kiel., P. Rieu, Jan Steenstraat 9, lorgnet en zakmesje J. Verkleij, Omvalspoort 9, lepeltje, Breeuwer, Gen. Joubertstraat 61, medaillon met portret., Wed. v. Ketel, Rollandstraat 69, kindermuts., v. Herp, Z. B. Spaarne 144, potloodhouder Politiebureau, Smedestraat, bruine portemonnaie., Drupsteen,Colterman- straat 14, sleutel van melkbus, Kerkhof, Nagt- zaamstraat »10 rood, kinderschortjes; P. Oerlemans, Gortesteeg 20, paar gummischoe nen A. Timmer, KI. Houtstraat 77, strikje met speld., Drenth, Teylerplein 11, taschje met koffie enz. Kennel Fauna, Parklaan geel hondje, ge bracht door J. Meijer, Mr. Joostenl? .Tat, grijs met wit, gebracht door Kingma, Park laan 103 kat, grijs gebracht door W. Vet. Coltermanstraat 2. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie in de 8e sectie te Amsterdam (bureau Spaarndamm erstraat 100) verzoekt namens den man, bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Antoinetta Carolina Lansheer, geboren te Doesburg,'11 Februari 1892, zonder beroep, huisvrouw van Hermanus Johannes van Gee- men, die 2 Mei jl. met medeneming van haar kind, genaamcl Carolus Lodewicus van Ge- men, geboren te Haarlem, 6 October 1915, de echtelijke woning, van Hallstraat 89 II, te Amsterdam heeft verlaten en sindsdien daar in niet is teruggekeerd. Signalement der vrouw luidtlang 1.56 M., gewoon voorhoofd, blond haar, idem wenk brauwen, grijze oogen, wipneus, gave tanden, ronde kin, rond aangezicht, bleeke kleur, klein postuur, Geldersch dialect, gekleed in gestreepte bruine japon, donkerblauwen langen mantel, zwarte muts met gouddraad gestreept, zwarte kousen, hooge zwarte schoenen. Signalement van het kind luidt lang 0.80 M., rond voorhoofd, blond haar, idem wenk brauwen, blauwe oogen, gewone neus, gave tanden, kuiltje in de kin, rond aangezicht, bleeke kleur, flink postuur, Haarlemsch dialect, gekleed in roode trui, manch. broek, geruit petje, zwarte schoenen, zwarte kousen. Een ongeluk wordt gevreesd, Voor den eersten Roomschen Voetbaldag in het district Haarlem is de belangstelling reeds flink gaande gemaakt. Wij kunnen op de eerste plaats mededee- len, dat de Haagsche overgangsclub Graaf Willem II, een der sterkste en beste katho lieke clubs uit den lande, de uitnoodiging tot het spelen van den wedstrijd tegen het R.-K. Haarlemsche Districtselftal heeft aangenomen. Daardoor zijn wij verzekerd van een goeden voetbalwedstrijd tusschen twee sterke partijen, en is een cachet van voornaamheid op onzen eersten Roomschen voetbaldag gedrukt. Ook de bekerwedstrijd, die onder de Haarlemsche voetballers reeds den populairen naam krijgt van de „finale om de Nassaulaan-cup", belooft een succes te worden. Beide partijen komen op hun sterkst uit. Ook in de omstreken natuurlijk niet het minst in Beverwijk bestaat groote belangstelling voor dezen dag. In Haarlem en omgeving vragen groote gele affiches de aandacht voor den voetbaldag en de rege lingscommissie heeft een groot aantal uit- noodigingen aan autoriteiten en notabelen verzonden. Wij kunnen nog mededeelen, dat de dag waarschijnlijk door muziek zal worden op geluisterd. Zooals men weet, wordt de Roomsche Voetbalda^ gehouden in het R.-K. Sport park aan de Molenwerefslaan te Heemstede. Gisterenmorgen ruim 8.30 uur vertrokken de leerlingen der 3-j. H. B. S. en H. H. S. per fiets, onder leiding van_ den directeur en leeraren naar Wijk aan Zee, alwaar zij den dag doorbrachten. Deze jaarlijksche fietstocht is steeds een attractie voor deel nemers en deelneemsters. De firma van der Linden heeft dezer da gen haar bakkerij-bedrijf aan den Ouden Weg volledig in werking gesteld. De voor uitgang harer zaak is een mooie demonstra tie van den bloei, die ondernemende men schen in hun zaken kunnen bereiken! In 1919 namen de heeren van der Linden een bakkerij-bedrijf over van den heer Walewijn. Er was toen 6 man personeel en de zaak had 3 wijken. Thans heeft de zaak 34 man per soneel en 20 wijken. De fabriek, die thans in volledige werking is,, werd in 1922 ge bouwd. Wij hebben het bedrijf dezen mor gen gezien en de drie groote heet-water- ovens bewonderd, welke, volgens modern systeem van rollende vloeren voorzien zijn. Het bedrijf der fa, v. d. Linden die sinds 1921 met succes het dividend-systeem toe past is op de hoogte en thans een der belangrijkste bakkerijen der stacLi i Het programma voor het nafifiddagcioTicerit in Den Hout, te geven door cte Haarlemsche prkestvereeniging, dirigent Willem Knikteer, op Donderdag 10 Mei (Hemelvaartsdag), 0m half drie, bevat de volgende nummers: Als opvolger van den heer Van Det be noemde he tCentraal Stembureau te Haarlem tot lid der Provinciale Staten den heer R. Hoogland. De officieele lijst gaf den naam R. Hoogland te Amsterdam, maar achteraf blijkt dat die letter R, een drukfout is en dat in dertijd officieel candidaat gesteld werd de heer P. Hoogland, te Amsterdam. Het eigenaardige is dat er inderdaad een R. Hoogland in Amsterdam bestaat. Dat is een broeder van P. Hoogland. En zoo doet zich het geval voor dat tot lid der Provin ciale Staten van Noordholland gekozen is iemand, die nooit candidaat werd gesteld, die het baantje ook niet ambieerde en die nu de plaats zou innemen avn zijn broeder, die eigenlijk gekozen behoorde te zijn. Het geval wordt pikant als men verneemt dat op de ingezonden candidatenlijst de naam P. Hoogland juist was opgegeven, want het was de heer P. Hoogland zelf, die de indie ning van deze candiaatenlijst verzorgde. "Wat 'n drukfout al niet doen kan. Uitgemaakt is dat ons centraal stembu reau vrij uit gaat. Ook zoo de afdeeling ver kiezingen in Haarlem. Onze afdeeling krijgt van het stembureau te Amsterdam niet de officieele candidatenlijst, maar een afschrift, dat te Amsterdam wordt gemaakt. In dat af schrift moet de fout, moet de verandering van de letter P .in R. zijn aangebracht. Practisch doet het geval nu niets meer aan de zaak af. Het geldt een verkiezing voor de oude Provinciale Staten en deze komen niet meer bijeen. Noch de heer R„ noch de heer P. Hoogland zullen dus zitting nemen. Zelfs zullen de Staten niet meer be slissen over de toelating van den een of den ander, omdat de oude Staten niet meer bij eenkomen. Dat spijt ons wel eenigszins, want wij zou den gaarne eens gezien hebben hoe dit geval zou zijn afgeloopen. De heer R. Hoogland zou als hij de papie ren thuiskreeg, het volle recht hebben zijn benoeming te. accepteeren, want hij is wette lijk door het Centraal Stembureau benoemd. Hij zou zijn geloofsbrieven hebben in te die nen bij de Staten en dezen "zouden hebben te beslissen of hij al of niet als Statenlid zou worden toegelaten. Zouden zij beslissen tot toelating, dan zou iemand Statenlid zijn, waarover nooit ge stemd is, die zelfs nooit gecandideerd zou zijn geweest. Wat toch een vreemd geval zou zijn. Zouden zij toelating-weigeren op grond b.v. dat niet bedoeld is door de kiezers den heer R. Hoogland tot Statenlid te kiezen, dan zou het stembureau een ander moeten gekozen verklaren .Maar niet den heer P. Hoogland, want die komt niet op de officiëel vastge stelde lijst voor. Dus dan zijn opvolger, als die er is. (In dit speciale geval werd het ge val nog interessanter, omdat er geen opvol ger meer is, daar de lijst is uitgeput). Maar op deze wijze zou de heer P, Hoogland een rechtmatige benoeming ontgaan. Misschien zou het Centraal tSembureau ook een on derzoek kunnen instellen welke mijnheer Hoogland door de kiezers bedoeld is. Dat zijn allemaal mogelijkheden, doch de wet voorziet daarin niet, naar we meenen. Daarom zou het wel aardig geweest zijn, in dien het centraal stembureau een uitweg in dezen had moeten zoeken. Het geval is hierom wel van belang, om dat een schrijf- of drukfout allicht kan voor komen. En verondersteld eens dat dit ge beurt met den naam van een voorman, een bekende figuur in den lande. Zou daarvan dan het gevolg zijn dat deze, buiten zijn schuld en buiten den wil der kiezers, alleen door de fout van een ambtenaar, geweerd zou worden uit Kamer, Staten of gemeente raad? Er zal wel wat op gevonden moeten wor den. Niemand en dat is niet te verwon deren! heeft bij de samenstelling van de kieswet blijkbaar gedacht dat er fou ten kunnen gemaakt worden. Barometerstand: 758. Achteruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 9 Mei. Hoogste barometerstand 766.6 m. M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 749.9 m. M. te Roest. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Mei: Zwakke tot matige Wes telijke tot Noordwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, enkele regen of hagelbuien zelfde temperatuur. 1. „The Liberty Bell", marsch, J. P. Souza. 2. Ouverture „Les Dragons de Villars", A Maillart. 3 „Manola", walzer, E. WaWteufel. 4. ,.Le Féria", Suite Espagnoüe, P. Lacome. 5. Ouverture „Tutti in Masehera", C. Pe- drolli. 6. „Cavalleria Rusticana'', fan tame, P. Mas- cagni. 7. Balletlo dell' opera „La Gioconda", A PonehiellL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1