OLDO Ingezonden Mededeelingen a 60 cents per regel. Boller.kweekerscirculaires. LAATSTE NIEUWS Bengels, w TABAK Hypothecaire BeleggingSbank, Faillissementen. KUNST EN KENNIS, Lezing in het Museum van Kunstnijverheid. Verkorting werktijd. BURGERLIJKE STAND, OVERVEEN. MSTUDlMSCn BEURS, AMSTERDAM vblsieerd zaT w'ofden. Regen efi warmte heb ben het hunne bijgedragen om er een aller aardigst geheel van te maken. De beleekenis van deze regelen zal dui delijk worden, ais men morgen eens een (kijkje gaat nemen bij het hek van 't Over- veen-schc station. Hoe bespottelijk sommige Nederlandsche kweekers zich in het buitenland maken met hun in lyrisch, doch moeilijk Engelsch opge stelde bedelcirculaires, blijkt uit de boutade van Sir William Bull, eenige dagen geleden, die, sprekende over nieuwe uitvindingen der laatste jaren, meende, dat er nu eindelijk ook eens moest worden uitgevonden.... een brievenbus, die automatisch alle bollenkwee- kerscirculaires uit Holland weigert op te nemen. „Ned. Werkgever". ■- Generaal Young van het leger der U. S. A, schrijft: UIT DE METAALINDUSTRIE. Naar wij vernemen, zouden er bij de werkgevers in de metaal-industrie te Am sterdam plannen bestaan, om dezer dagen wegens de staking aan de Nederl. Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam, aldaar de algeheele uitsluiting te proclameeren. OVERREDEN. „Sanatogen Is buitent gewoon goed om een verslapt zenuwgestel weder op te bouwen •èn te versterken. Ik kan het warm aan bevelen aan allen die aan zwakte en nerveusiteit tijden." Dat do jeugd het den beshni rdters van trams niet gemakkelijk maakt, ondervond gis'era vond 6 uur zoo'n bestuurder op den Kleinen Hout weg, richting Hont. Een jongen liep op de rails en of de wagenvoerder al belde, de jon gen bleef op de rails loopen alsof er niets achter hem aankwam Ten laatste moest de man voor den jongen stoppen om hem niel te overrijden; maar toen was zijn geduld ook op. Hij vloog de tram af en gaf den jongen zoo'n tilk, dat hij het trottoir opvloog! MAASTRICHT, 9 Mei, De fietsenhandelaar Bondewel, wonende aan den Meersserweg te Maastricht, werd met zijn motorfiets op weg naar Wijlre, door een auto overreden, Hij werd op slag gedood. jjjpjfc; Portortco, Vb rins 9 l|w rraryfana of Boaij fo.25 f, Gevoelt gij U slap en lusteloos'? Begin 'dan nog heden een kuur met Sanatogen en gij zult spoedig ondervinden dat opgewektheid en veerkracht terugkeeren en gij Uw dagelijkschen arbeid met energie en genoegen kunt verrichten. Sanatogen.Is verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterijen. Eischt verpakking metTooden band. VERDUISTERING. MAASTRICHT, 9 Mei. Mr. F. Quaedvlieg is heden wejjens verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangennisstraf. De eisch was 2 jaar. In de gehouden algemeens vergadering van de Hypothecaire Beleggingsbank is de balans, winst- en verliesrekening goedge keurd. Tot commissaris werd hedkozen no taris D. C. Dolv Ouwen®. k'-Vfe In staat van faillissement werden ver klaard: I. de H. V. onder de fa. Lommerse Brink man en hare individueele leden J. M. etf P. M. Lommerse. bloembollenhandelareft, te Hillegom. R. C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, Curator Mr. A. Bruch. IL M. van Wildum, koopman, wonende te Aalsmeer, Wijk I. R. C. Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen. Curator Mr. F. van der Goot. Bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 8 Mei 1923 is aan Catharina Combrink eenig fir- mante van de H. V. onder de firma C. Com brink, gevestigd te Haarlem, definitieve sur- cance van betaling verleend, voor den tijd van één jaar en zes maanden, gerekend van den dag waarop de voorloopige surseance is toegestaan. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN. DOORN, 9 Md. Vermoedelijk door onvol doende oplettendheid van denbestuurder, reed hedenmorgen een vrachtauto van den brandstof fenihanddaar Pihilip Oom uit Utrecht, toeni deze vanaf de buitenplaats van Mever. Melelerkamp dien Rijksstraatweeg wil de oprijden, tegen de locomotief van een juist passeeren.de tram van de Ooster Stoom- trammaatschappij. Het voorstuk van de auto werd tusschen de locomotief van die tram en een boom totaal 'versplinterd. De bestuur der van de auto en een knecht konden bij tijds van de auto springen, doch een 17-ja rige- broer van den knecht werd op slag ge dood. Dc locomotief en de goederenwagen' van de tram werden zwaar beschadigd! en 'kwa men dwars over den weg te staan. Het verkeer van de tram is gestremd. Uit beide richtingen wordt thans tot de plaats van het ongeluk gereden. Van de personen rijtuigen der tram braken sleahts eenige rui len, waarbij geen der passagiers verwondin gen opliep. Te Maarn reed gasteren in de gevaarlijke bocht bij dé villa ,,'t Wed" een vrachtauto, komende van Doorn, legen een boom. De au to werd zwaar beschadigd. Even la Ier reed een motor met zijspan te gen den zelfden boom en werd eveneens ern stig beschadigd. De bestuurders van beide voertuigen werden ernstig gewomidi en per au to naar Amersfoort overgebracht. Te snel rijden schijnt in beide gevallen de oorzaak van het ongeluk te zijn. STEPKT ZCNUWENcnLICMAAM ft. 25 WAAROM LEIDT PARIJS DE WERELDMODE? In een Amerikaansch damestijdschrift zag onlangs een mode-specialiste de vraag on der de oogen, waarom Parijs de wereld leidt op modegebied. Sterk patriottisch ge zinden Amerikanen is dat 'n doorn in 't oog, en omdat de Vereenigde Staten wel onge veer 't grootste moderne land ter wereld is, vindt zij dat 't niet meer dan behoor lijk zou zijn, als New York b.v. de leiding had in plaats van Parijs. Maar het is nu eenmaal een feit, dat aan 't gezag van Pa rijs als modestad niet te tornen valt. En al maakt Amerika nu wel aansoraak op het voorrecht, de meeste goedgekleede vrou wen ter wereld te bezitten, toch is het Pa rijs, dat haar feitelijk kleedt, en waaraan biervoor toch in eerste instantie de eer toe komt. Parijs schept de mode-ideeën; Amerika koopt ze, past ze toe en verkoopt de lcleeren aan zijn vrouwelijke onder danen. Wel heeft Amerika goede en talent volle mode-teekenaars, maar de meerder heid hunner gaat tweemaal per jaar naar Parijs om indrukken op te doen, en als Pa rijs gedrapeerde rokken decreteert, is er geen Amerikaansche artist, die gladde ont werpt. Amerika heeft ook fabrieksteeke- naars voor 't ontwerpen van stoffen, maar als Parijs zijden crêpe beveelt, is er geen hunner, die dat materiaal over 't hoofd ziet. Zoowel de eerste klas „dressmakers" als de fabrikanten van massaproducten voor de vrouw met weinig geld, volgen de indicaties van Parijs, zoodat zelfs 't goedkoopste mo derne japonnetje een zekeren Parijschen snit en lijn bezit. Zelfs al is het patroon in Ame rika gemaakt, dan komt nog de stijl uit Pa rijs. Een uitzondering moet alleen gemaakt worden voor enkele onderdeden der klee ding, b.v. sportkleeding, die meestal origineel Amerikaansch is, zonder eenigen invloed van Parijs; maar buiten deze speciale afdee- ling overheerscht in alle kleeding toch de geest van Parijs. Waaraan dit te wijten is? Aan het verschillend karakter der Ame rikaansche en Fransche vrouw, een verschil, dat de Fransche vrouw ook van vele andere naties onderscheidt. De Amerikaansche vrouw, zoo goed als de Engelsche, de Ne derlandsche en de Duitsche draagt gaarne goede kleederen. Maar haar belangstelling gaat er niet zoo volkomen naar uit als bij de Parijsche vrouw in het algemeen het geval is. Zij heeft andere belangen wat direct zoowel op de Engelsche vrouw, met haar sportneigingen, op de Duitsche met haar huishoudelijken aanleg, als op de Amerikaan sche met haar publieke en maatschappelijke belangstelling ,een geheel ander stempel drukt. Voor de Fransche vrouw is de, klee ding een belang van allereerste grootte, dat bijna op haar geheelen dag en al haar ge dachten beslag legt; daardoor wordt in Pa rijs de kleeding der vrouw meer als een kunst beoefend, terwijl de buitenlandsche vrouw er eerder eerst zijdelings aandacht aan schenkt. Daarom zal in het land van laatstgenoem den de modekunst nooit tot zulk een hoog peil opgevoerd kunnen worden als in Frank rijk, dat eeuwen lang de bakermat der mo des is geweest en dat zeker ook nog wel lange jaren blijven zal. i.et is een feit, dat vele groote ontwerpers der Parijsche mode inspiratie zoeken in de vele musea van oude kunst, waar oude schil derijen en prenten hen op nieuwe ideeën brengen, die men b.v. in Amerika, „het land zonder historie," niet zal vinden. Maar deze redenen, ontleend aan het tem perament en den aanleg der bevolking en de historische atmospheer, waarin zij verkeert, zijn niet de eenige, waardoor Parijs haar scepter weet te zwaaien. Er zijn ook meer practische "-onomische redenen, In Pa rijs worden twintig of dertig groote mode huizen elk jaar voorzien van de laatste pro ducten der textielfabrieken, door speciale teekenaars voor elk komend seizoen ont worpen. Er is een voortdurende wisselwer king tusschen de Fransche textielindustrie en de modehuizen van Jenny, Poiret, Viounet, Callot-Soeurs, etc. De textielfabrikant is be reid, al het mogelijke te vervangen om de proefnemingen det modelkunstenaars te be gunstigen, en laatstgenoemde ontwerpen weer hun nieuwe modellen in een lijn, die past bij het nieuwe materiaal. Nergens in het buitenland bestaat zulk een nauwe rela tie. Speciaal de groote Amerikaansche fa brieken produceeren in massa en zouden zich nooit leenen voor de werkzaamheden, die van een Fransche textielfabriek verwacht worden. Zij produceeren de stof in massa, en die is dan bereikbaar voor iedereen. Maar dan kunnen deze producten ook niet meer toonaangevend zijn voor een nieuwen stijl. De groote modehuizen verlangen steeds het monopolie voor het gebruik der nieuwe stof fen gedurende het volgende seizoen, terwijl het Amerikaansche zakenleven dergelijke be perkende voorwaarden niet kent. 't Zelfde geldt voor alle „noviteiten" op het gebied van garneering e.d. Daarbij komt, dat de Parijsche couturiers zeer hecht georganiseerd zijn. Hierdoor ver zekeren zij zich eenerzijds het uitsluitend ge bruik der nieuwe materialen, anderzijds zet ten zij daarmee de door hen gedecreteerde modes kracht bij. Een zoo hechte organisatie kent men elders niet. Als Parijs zegt, dat de rokken lang worden, dan kan men er zeker van zijn, dat dit het resultaat is van een ge- zamenb'k besluit, waarvan door geen Parij schen couturier afgeweken wordt, en al zou dan een talentvol Amerikaansche modekun stenaar besluiten korte rokken te lancceren, dan zou zijn stem „die eens roependen in de woestijn" zijn, en zijn rokken zouden een zaam eji belachelijk lijken. Al die omstandigheden te zamen, zoowel de economische als cultureele, doen daarom Parijs onbetwist de leiding behouden in de mode-industrie der wereld. Dinsdagavond j.L, is in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid, alhier, een lezing gehouden met lichtbeelden en des kundige toelichting over „Altaegyptische Möbel. Hausgerat und Wanddekoration", door den bekenden Duitschen Egyptoloog Freiherr W. von Bissing, hoogleeraar te Utrecht. Wegens duurzaam gebrek aan werk, ziet de directie van de „Werf Conrad", alhier, zich genoodzaakt .den werktijd tot nadere aankondiging te stellen op 42% uur per week cn dus des Zaterdags de werkplaatsen te sluiten. De uitbetaling van het loon zal als ge volg hiervan des Vrijdags om half zes plaats hebben met ingang van Vrijdag 11 dezer. Een uitzondering op dezen regel wordt voor de loopende week gemaakt voor de draaierij en bankwerkerii, waar- dus a.s. Zaterdag wèl gewerkt wordt; het loon zal echter evenals in de andere werkplaatsen Vrijdag worden uitbetaald. I COMITé'S NAAST DE K. S. AL k| Mijnheer de Redacteur. 'F' I 1 '""T" Wanneer ik dén geachten Voorzitter van den Volksbond goed begrijp in zijn ingezon den stuk van gisterenavond1, dan is en blijft de huldiging der toonieelclub geheel en al een zaalk van den Volksbond. Er is geen sprake van andere bonden, or zijn alleen nog enkele vooraanstaande katholieken uit eiken rang en stand uitgenoodigd. „En de iheer die Lobel is er idan ook glad naast," zegt de heer, Cas- tricum. Toen ik dat la®, heb ik berustend heb hoofd' gebogen, waardoor mijn oog op die circu laire viel, die hoofdzakelijk buiten de krin gen van den Volksbond is rondgezonden, om geld in te zamelen voor die looneelclub. Hoe ben ik, M. de 'R. op het idiee gekomen in deze huldiging jets algemeen® te zooken? Ziehier, wat mij opviel. 1. In de circulaire wordt ide toonetelclub niet genoemd, wat ze i®, namelijk een onder afdeling van den Volksbond!, die zich ten doel stelt de jaarfeesten op te luisteren, doch een vereeniging, „die nu bijna gedubendc 25 jaren den strijd heeft gestreden tegen de ont aarding op tooneeigebied" (bedoeld word't te gen het moderne groot tooneel). 2. Het „Algemeen adres" voor de huldi- gingsheweging is niet het bureau van den Volksbond, Smedestraat 23, doch bij dien lieer Duyn dn de Jansstraat, welke heer niel eens lid is van den Volkshond. 3. Er zijn enkele vooraanstaande Katholie ken uit eiken rang en stand uitgenoodigd. a. uit den geestelijken stand. Wie? Noo- digde dé heer Duyn de geestelijke adviseurs uit die oinderafdealingen van dén Volksbond. Neen! Of zij, die meeleven met 't dagelijkséh leven van den Bond! Neen! Wel de geeste lijke autoriteiten. b. Uit den deftigen stand. Noodigde dé heer Duyn eenige donateur® uit van den Volksbond? Neen, alleen die twee Rootnsche wethouders. c. Vooraanstaande tnadnienl. Dus bijv, 'de hoeren voorzitters der vak vereen.igi ngen? Neem, maar wel: Mej. Peelers, met de ver melding „Presidente vain den. Vrouwenbond," den heer Hensen met do venmelding: „Voor zitter van de Hanze" em ook (als ware hij een buitenstaander te deze zaak) den heer Gastricuira met dé venmelding: „Voorzitter van den Volksbond," benevens „dien geeste lijken adviseur van voornoemde bonden." Uit dit alles conrludeende ik, dat de ge achte heer Duyn, Hanzeman, die dte zaak in elkaar zette, iets geheel andiers bedoelde, dan een hulde van het Votksbondbestuur aan een zijner onderafdeelingen. Het debat is hiermede op het doode ptinit gekomen en we zullen het daar maar laten, doch éémi ding vind ik erg verdrietig, dat is, dat naar mijn bescheiden meening de heer Castrieum een schitterende gelegenheid heeft laten voorbijgaan om te zéggen, hoe hij denkt over bijorganisatiés naast de wettig- bestaamde. Met dank M. de R. voor uwe welwillend heid. J| JOS. DE LOBEL. - 'H Voorz. K. 5. A. Haarlem', 9 Mei 1923'. T k_i 1 De „Overveen"De bouwmeester Van „De Overveen", deelde ons mede, dat morgen, Hemelvaartsdag, zijn schepping geheel gepa- Geachte Redactie! '"rs Met belangstelling heb ik uw geëerd otrl- dersrihrift gelezen. Terwijl u de hoofdgedachte hierover valle alvast de beslissing onaangetast laat, 1) vestigt u de aandacht op een onder geschikte bijlkwestie, hoe belangrijk ook. Mij dunkt, als bet zóóver is, kan aan Monseigneur de vraag worden voorgelegd of or bezwaren beslaan1, dat dé Sociale Ver- eenigingen eien afgevaardigde kiezen. Bos t aan d aar bez waren tegen, dan kun nen de afgevaardigden rechtstreeks uit dé lödienvergaderingen der K. V. gekozen wor den. Doch, de P. C. K is een Politieke Organi satie, een tehaermt deel der Kiesveroeru- ging. Dankend, v. TETERING. 1) Wij hebbëhf oWs 'daarover opzettelijk nog niet uitgelaten; dit is allereerst een zaak van de Kiesvereeniging zelf. Red, De Beurs opende heden iets betier. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 96%, 6 pet. Indlië 98%, Culturen Koloniale Bank 173%, Indi sche Bank 122, Vorstenlanden 180%, H. V. A. 472. |A Industrieele waarden. Jurgens 65. OKewaarden. Koninklijke 368, Consols 127%, Orion 33%. Tabakken. Deli Mij. 279, Besoeki 22, Deli Bat 320, Senembah 308. Rubbers. Amsterdam Rubber 151, Deli Batavia 320, Nederl. Rubber 72, Rotit. Tapa- noeli 30%. Scheepvaartwaarden. Holi Am. Lijn 111, HoB. Boot 25, Kon. Holl. Lloyd 7%, Japan- lijn 87%, Pakelvaart 106%, Scheepvaart Unie 116, Marine 10% AmerOkaamsche waarden. Hide and Lea ther 63 Steel 103, Smelting 60 1/16, Ana conda 96%, Cigar 85, Atchison Topefca 104, Voting Raits 32, Southern Pacific 92, Union Pacific 139, lie Mexican 5%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2