m In en om Haarlem. Hedenavond 8 uur Grouts Gemeentel. Concertzaal _L Vrijdag 11 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14433 12 m\ PST MEft BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ui) den Gemeenteraad. De reorganisatie in onze Kiesvereeniging. s Naar aanleiding van dit ingediende schrij- Het duurste en beste, is Franken's fdelkbrood SPREEKT IN BE PATER BORROMAEUS DE GREEVE voor alle R K. Kiesgerechtigden STADSNIEUWS. AGENDA Amerikaansch bezoek aan de Bloembollenstreek. Nederlandsche Roode Kruis Afdeeling Haarlem. d. Wijck. LANGS DEN WEG. Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Muziek in den Hout. Benoeming Geestelijk Adviseur. i,St. Raphael." Patronaatsavond „St. Joannes de Dooper". Personalia. B esmetteiijke ziekten. Cricket en Tennis. In de leeuwenkooi. Ned. Bond voor Ziekenverpleging. Haarlemsche Christelijke Besturen bond. Het gereinigde en herstelde schilderij. In het Frans Hals-Museum. Goedkoope melk. Het concert van Woensdag. Een verregende Hemelvaartsdag. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verbetering. Geen concert. Feest in de Bakkerstraat. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 et., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel seer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat een maal per maand vergaderen voor onzen Raad. voldoende is. Woensdagmiddag, toen de gemeenteraad na een tusschenpauze van drie weken weer bijeen was gekomen, .was de agenda reeds te half drie afgehandeld. Men blijft dan nog wel een dik uurtje na praten en theedrinken onder het motto van „de rondvraag", maar wat wij daarbij te hoo- ren krijgen is meestal zoo weinig zaaks en kan gewoonlijk zooveel eenvoudiger bin nenkamers worden afgedaan, dat daarvoor geen dure raadsvergadering noodig is. Er was Woensdagmiddag één aardig punt aan de orde, n.m. een aanslag der gemeente in de personeele belasting, uitgereikt op 3 Januari 1923 en geldende voor de maanden October/December 1921 voor perceel Lange Begijnestraat 13 (gemeentelijke Concert zaal). Men zal zich herinneren, dat inder tijd een ingezetene der gemeente Haarlem, die zijn vordering op het gemeentebestuur indiende na afsluiting van het betrokken dienstjaar, op last van Gedeputeerde Sta ten zich zijn geld zag ontgaan, omdat ziin vordering verjaard heette. Moet nu ook aan het Rijk, dat de gemeente in 1923 over 1921 aanslaat zulk een vordering niet worden ont zegd, hadden B. en W. terecht aan Gedepu teerden gevraagd? En dit laatste college had inderdaad beslist, dat de gemeente Haarlem deze belastingschuld, als zijnde verjaard, niet mocht betalen. Het nauwgezette gewe ten van ons dagelijksch bestuur was daarte gen echter in opstand gekomen en aan den Raad werd voorgesteld van deze beslissing van Gedeputeerden in Hooger beroep te gaan bij de Kroon. B. en W. verzoeken dus aan de Kroon vergunning om de belasting der gemeente te mogen betalen! Zij smeeken cr om! Geen wonder, dat de soc.-democrati- sche belastingspecialist, de heer Poppe, dat allervreemdst vond en een academisch debat met mr. Bomans uitlokte. Toch deed de Raad verstandig om B. en W. te machtigen in hooger beroep te gaan; immers nu moet in hoogste instantie beslist worden, of de oude bepaling der wet van 1815 op de verjaring van toepassing is. Merkwaardig, dat het Rijk hier rechter is in eigen zaak; maar tevens wordt dan uitgemaakt, of particuliere vorde ringen op de gemeente, na sluiting van het betrekkelijke dienstjaar ingediend, van kracht blijven. Het lijkt vreemd, dat pu bliekrechtelijke lichamen, die in den vorm van belastingbiljetten on, burgers, op de meest willekeurige tijdstippen kunnen ver volgen en zelfs navorderingen kunnen in dienen, aan hun eigen schuld door .afslui ting van het dienstjaar" automatisch zouden ontkomen! Een tweede debatje leverde de vaststel ling der verordening, regelende den verkoop van melk op Zondag, op. Men heeft kunnen lezen, dat de bedoeling is het venten met melk op Zondag geheel en den verkoop in een winkel op bepaalde uren te verbieden. De heer Castricum vroeg „wat is een win kel?" Niet geheel ten onrechte. De strijd om het begrip „winkel" is in de rechtszalen da delijk na de eerste afkondiging der Amster- damsche winkelsluitingsverordening ge voerd. Nu onlangs weer hebben de juristen opnieuw hun scherpzinnigheid kunnen spit sen aan een geval in Amsterdam, waar een handig koopman probeerde in een huiska mer schoenen te verkoopen op verboden tijd en daardoor meende aan de winkelsluitings verordening te ontkomen. Mr. Bruch ver haalde, hoe dit geval bij den kantonrechter, den rechter en het Openbaar Ministerie van den Hoogen Raad al reeds een zeer ongun stig onthaal heeft gehad, zoodat men gerust kan vertrouwen dat straks „de hoogste ju ridische wijsheid" in ons land, de Hooge Raad zelf een uitspraak zal doen, waardoor de enkele omschrijving van een verkoop plaats door het woord winkel in onze verordening voldoende kan worden geacht. Wethouder Bruch sprak tevens zijn vol doening uit over het lot stand komen dezer verordening, omdat ze, naast een sociaal- hygiënisch belang, ook tevens zij het dan niet opzettelijk een meer immaterieel be lang diende, namelijk bevordering der Zon dagsrust Ook vroeg de Wethouder of het niet langzamerhand tijd werd om een aparte Zondagssluitingsverordening naast eene op de winkelsluiting te maken. Immers, deze nieu we bepalingen op den verkoop van melk, werden nu weer, naast die van de regeling van Zondagssluiting in barbiers- en confectie zaken, in de verordening op de winkelslui ting opgenomen, die daardoor het onge- wenschto karakter van een lappendeken kreeg. Op dit laatste punt werd de Wethouder door zijn partijgenoot, den heer Wolzak, be streden, o.i. terecht. Want ook wij gelooven, dat men ten deze zeer omzichtig te werk moet gaan. Afgezien van het bezwaar van den heer Wolzak, dat een gemeentelijke re- geiing der Zondagsrust vermoedelijk ver nietigd zou worden, omdat wij toch nog al tijd (in naam!) een Zondagswet hebben, ge looven wij, dat het beter is deze zaak maar aan den Rijkswetgever over te laten. De gemeenten kunnen onderwijl voor speciale gevallen bijzondere maatregelen treffen. En dit laatste is ons even sympathiek als het mr. Bruch is, doch blijkbaar niet aan den beer Reinalda, die zich over de vreugde van onzen wethouder van Onderwijs erg boos maakte. Namens de sociaal-democratische fractie verklaarde de beer Reinalda, dat bij niets voor een regeling der Zondagsr u s t in den zin van Zondagsheiliging gevoelde en met regelingen als deze alleen op materieele gronden, n.m. uit sociaal-hygiënisch oogpunt meeging. De heer Reinalda poogde als mo tief voor zijn verontwaardiging aan te voe ren, dat thans alleen over de redactie der verordening, zooals deze door de com missie voor de strafverordeningen was ont worpen, moest worden beraadslaagd; wie principieele beschouwingen wenschte te le veren, had dat moeten doen, toen de Raad op 21 Maart j.l. in principe tot het maken dezer verordening besloot. Iedereen voelde, dat hier het motief de zaak niet dekte. De korte opmerking van den heer Bruch was met de boosheid van den heer Reinalda niet in evenredigheid, 't Was dan ook meer 't getuigen van 't zuiver materieele standpunt tegen de christelijke opvatting van overheidsplicht. Op de mooie gelegenheid, die mr. Bruch vond om te' getuigen voor z ij n beginsel, had de heer Reinalda niet zoo jaloersch moeten zijn! De rondvraag stond natuurlijk in hef tee- ken der naderende raadsverkiezingen. Er is echter bitter weinig aanleiding in de gemeentepolitiek om dit sterke Haarlemsche college van dagelijksch bestuur dwars te zitten, waarom dan ook alleen onze commu nist nog een wanhopige poging waagde om uit deze laatste raadszitting vóór 23 Mei ver- kiezingsmunt te slaan. Maar 't was wel droe vig, dat hij al weer met het nu toch wel ge heel uitgeputte werkloosheidsvraagstuk moest komen aandragen en alweer over het werk aan de Pijlslaan moest praten. En nu was*daar zelfs met den besten wil geen de magogisch relletje van te maken. Wethouder Slingenberg gaf een uitvoerige uiteenzetting van de regelingen, die B. en W. ten opzich te van het werk aan de Pijlslaan met den aannemer getroffen hebben. Daarbij heeft uitsluitend het belang der werkloozen voor op gestaan; en 't ts bijna bedroevend om aan te hooren, hoe alle economie opzij wordt ge zet en zulk een groot werk enkel als een stuk werkgelegenheid wordt beschouwd. Maar dat kan nu eenmaal niet anders; we moeten ons daarbij neerleggen. Doch de zorg van B. en W. voor de werkloozen is dan ook wel zóó groot, dat zelfs de heer Peper zich voldaan moest verklaren. En dat wil wat zeggen.... veertien dagen voor de verkie zingen! Toen onze communist op B. en W. geen vat had, probeerde hij zijn succes op de so ciaal-democraten. In de vorige raadszitting heeft de heer Gerritsz een voorstel tot gas- prijsverlaging ingediend. Dat voorstel had toch zeker thans met een advies van B. en W. op de agenda behooren te prijken. En het allerdroevigst was wel, dat de sociaal democratische fractie nu, zóó kort voor de verkiezingen, niet eens protesteerde over de weigerachtige houding van B. en W.! Aldus sprak de heer Peper met een onbeperkte vrijmoedigheid, alsof een raadszaal er enkel is voor het voeren van politieke propaganda. Maar ook deze communistische vlieger ging niet op; de heer Reinalda deelde heel kalm mee, dat het voorstel-Gerritsz nog Dinsdagavond in de commissie van bijstand uitvoerig was behandeld; dat 't dus onmo gelijk was het in deze raadszitting te be handelen; dat het echter vaststond, dat het voorstel Woensdag, 30 Mei, op de agenda kwam en dus alle aanleiding voor het voe ren van oppositie ontbrak! We zouden zoo nog een beetje door kun nen gaan over des heeren Peper's misluk kingen: een interpellatie over zoogenaamd onbeschaamd optreden van een politie-in- specteur tegenover werkloozen, welke door mr. Slingenberg uitmuntend werd gepareerd. Maar de liedjes, die de heer Peper zingt, zijn altijd dezelfde en worden erg vervelend. En daar hij niet van plan schijnt of bij mach te is eens wat anders te zingen, was het wel te wenschen, dat de kiezers ons van de zen politieken koekoek verlosten! (Ingezonden). Door den inzender van het P. C. K.-voor- stel, voorts door de bestuursleden van de R. K. Middenstandsvereeniging en door ver schillende anderen is een schrijven gericht tot het bestuur der R. K. Kiesvereeniging alhier. - Ook van werknemerszijde zal eenzelfde schrijven verzonden worden. Wij laten dat hier volgen: Aan het Bestuur der R. K. Kies vereeniging te Haarlem. Mijne Heerenl De ondergetekenden, allen leden der R. K .Kiesvereeniging, gehoord het inge diende voorstel van P. J. M. van Tetering, gelezen de daarbij geleverde uiteenzettingen in de N. H. Ct. en mede van oordeel, iat in ds bestaande voorzittersvacature zoo -poe- dig doenlijk dient voorzien te worden, noo- digt Üw Bestuur beleefd, doch dringend uit reeds in de e.v. vergadering, alzoo vóór de a.s. stemmingen, prae-advies over dit voor stel uit te brengen en in dezelfde vergadering de beslissing door de Algemeene Ledenver gadering over de hoofdgedachte te laten val len. U, mijne heeren, bij voorbaat onzen be leefden dank betuigend, teekenen wij, Hoogachtend, {volgend de handteekeningen.) ven had de eerste onderteekenaar een tele fonisch onderhoud nset' den secretaris der K.V. In verband hiermede werd een schrijven aan het bestuur der K.V. .verzonden, dat wij hier in zijn geheel laten volgen, daar wij het niet dienstig oordeelen, dat in deze belang rijke zaak achter de schermen zou worden gewerkt. Alle leden dienen er kennis van te nemen: Hemelvaartsdag, 10 Mei 1923. Aan het Bestuur der R. K. Kies vereeniging Haarlem Zeer geachte Heerenl Nadat ik van middenstandszijde bij Uw be stuur het verzoek had ingediend, om princi pieele behandeling van mijn voorstel nog vóór de a.s. stemmingen te doen plaats heb ben, mocht ik dezen morgen een telefonisch onderhoud hebben met uwen secretaris. Naar aanleiding daarvan zij het mij ver gund, u mijne heeren, nog op het volgende te wijzen en te verzoeken: Onze actie is noch tegen personen, noch tegen besturen gericht. Zij heeft, dat verklaar ik u op mijn eerewoord, enkel en uitsluitend tot hoofddoel de eenheid in onze partij terug te brengen en, wat meer zegt, haar in de toe komst te handhaven. Het bijkomstige en tactische doel is te be werken, dat door Üw bestuur nog vóór de a.s. stemmingen onomwonden het verlossende woord zal worden gesproken, n.l. dat de re organisatie der K.V. en, in verband daar mede, mijn ingediend voorstel inzake de P. C. K., niet slechts na, doch direct na de ver kiezingen aan de orde zal worden gesteld. Waar evenwel Uw secretaris mij mede deelde dat eigenlijk een ledenvergadering vóór de stemmingen niet meer kan plaats hebben, doch wel een zestal propagandaver- gaderingen, daar willen wij in den goeden gang der zaken geen stagnatie brengen en zullen wij met een duidelijke, sympathieke motie door Uw bestuur voorgesteld, en door Uwen secretaris toegezegd, gaarne genoegen nemen. Deze loyale medewerking zal dan onzer zijds beantwoord worden met een krachtige, openlijke opwekking om thans, nh de reor ganisatie weldra haar beslag zal krijgen, alle ontevredenheid op zijde te zetten en als één man op No, 1 van de Katholieke -ijst te stemmen. Zou uwerzijds NIET dat verlossend woord gesproken worden, ik ben vrij goed georiën teerd, dan zou,, helaas, de Katholieke partij vrij zeker zéér gehavend uit den strijd ko men. 1 Want, zooals het tot nu toe gegaan is en de onverkwikkelijke tooneelen, die zich kort geleden hebben afgespeeld, daar wil men geen repetitie meer van, coute que coute. Zóó wil men niet voortgaan. De klassenstrijd in onze partij gaat steeds verder en verder. De verschillende leden van de diverse stan den, hoewel allen behoorend tot één en de zelfde Moederkerk, worden, hoe langer zoo meer, eikaars gezworen„vijanden." Wij willen eikaars liefde in een constante vruchtbare samenwerking. Wachten in de toekomst, of zich wellicht betere geneesmiddelen aanbieden, willen we dan ook allerminst. Het kwaad dient ten spoedigste gestuit met de voorhanden medi camenten, die evenwel voor verbetering en aanvulling later vatbaar zijn. Het zal u duidelijk zijm heeren, dat wc m dezen gedachtengang, ons dan ook niet kun nen vereenigen met het oordeel van uwen secretaris om de reorganisatie en baar des betreffend voorstel uit te stellen tot het a.s. najaar. Het zou misdadig zijn onze partij zóó lang te laten doorzieken. Tal van zaken en kwesties dringen zich reeds bovendien op aan het program dat de werkzaamheid en het onderzoek door de P, C. K. onzer K .V. zal beheerschen. De reorganisatie moet ten spoedigste doorwer ken en niet eerst ingevoerd worden tegen den tijd, dat we wéér voor de voorbereidin gen van nieuwe verkiezingen staan met het oog op de a.s. annexatie. Hebben we een paar weken geleden geen leergeld genoeg betaald? „We hebben toch gewonnen," zult u mis schien zeggen. Doch, dan antwoord ik U: „Nog één zoo'n overwinning en onze partij is verloren!" Daarom noodigen wij Uw bestuur uit in de vóór de Stemmingen in te dienen Motie vast te leggen, dat het ingediende voorstel dadelijk na de verkiezingen in behandeling zal komen en vóór 1 Juli a.s. in ieder geval de Alg. Ledenvergadering zal worden gecon voceerd. Immers, wij zien liever, dat Uw Bestuur, eigener beweging, in deze handelt, dan dat wij van ons recht gebruik zouden moeten maken om door een statuair vastgelegd aantal leden een vergadering aan te vragen. Met gevoelens van oprechte hoogachting en met mijne respecten voor Uwe prestaties in de moeilijke dagen die achter ons liggen, heb ik de eer te zijn Uw dienstvaardige w. g.) VAN TETERING. Onze leden der Kiesvereeniging, na kennis te hebben genomen van het bovenstaande, zullen dus thans hebben af te wachten de a.s, Propagandavergaderingen, waarin het Be stuur met zijn Motie voor den dag zal komen. Met besten dank, VAN TETERING. Sociëteit „St. Bavo" Kinderkoor half 3 Gewone zittingen Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5 tot half 8, Hanzegefcouw. Zangvereen. Cecilia" 8 uur Tooneelclub Proza 8 uur. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma- tineé en Avondconcert R,K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12/4, van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereenfging Bloemhofstraat 1 Betrekkingburea- voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 -a van 8—9 uur. Tel. 1671. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zen- en Feestdagen, toe gankelijk. Men meldt ons: Woensdag j.l. heeft de nieuw benoemde Amerikaansche Gezant, de heer Richard Tobin, met den Handelsattaché den heer Paul Guinn, een bezoek gebracht aan de bloem bollenstreek. De uitnoodiging was uitgegaan van den Bond van Bloembollenhanadelaren, wiens leden in Amerika een zeer belangrijk afzet gebied vinden voor hunne artikelen, doch waar, zooals bekend is, tengevolge van de maatregelen van den Federal Horticultural Board de vrije invoer van sommige artikelen, in het bijzonder de narcissen, wordt be dreigd. De bedoeling van dit bezoek was den gezant den zeer gunstigen toestand te toonen waarin zich de culturen bevinden en hem tevens in kennis te brengen met de maatre gelen, die door het vak worden genomen ter bestrijding van ziekten in de bollen en in de eerste plaats met het werk van Dr. van Slogteren, den phytopatholoog van de bloembollenstreek. Te Leiden werd de gezant ontvangen door de heeren van Til en mr. van der Koog, als voorzitter en secretaris van den Bond van Bloembollenhandelaren en door de heeren Arentshorst, Meskers en Koning, als bestuursleden van den Amerikaanschen Groep uit dien Bond. In een drie-tal auto's werd gereden naar Sassenheim, alwaar de firma's Speelman en Zonen en Warnaar en Co. werden bezocht en een eerste indruk gegeven van de prachtige collecties darwintulpen, die zich nog in hunne schoonste kleuren toonden. Vandaar werd gereden naar Lisse, een bezoek gebracht aan het laboratorium van Dr. van Slogteren, waar de gezant met zeer veel belangstelling kennis nam van de werkzaam heden, die hier worden verricht, terwijl daar na werd bezocht de kweekerij van de firma H. de Graaff Zonen. Vervolgens werd in café de „Nachtegaal" aan de heeren een lunch aangeboden, waar bij de gelegenheid werd gevonden de be langrijke punten aangaande den invoer in Amerika te bespreken. In den namiddag begaven de heeren zich naar de firma Grullemans Zonen om ver volgens in Hillegom de tuinen van de firma van Zanten en Co. in oogenschouw te nemen. Na afloop daarvan werd langs den Achterweg en over Sassenheim naar Oegst- geest gereden, waar de tocht werd besloten met thé in „Het Witte Huis". Zoowel de gezant als de handelsattaché gaven voort durend hunne bewondering te kennen over hetgeen de heeren hadden gezien; de indruk die het bloembollenbedrijf op deze vertegen woordigers van Amerika heeft gemaakt, was zeer gunstig. In de Woensdag gehouden algemeene ver gadering werden mevr. Levenkamp en de heeren dr. A. A. G. Land en C. L. W. van JJsendijk esp. als 2e secretaresse, secre taris en penningmeester benoemd. De aftredende bestuursleden: jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, mevrouw Gue- pin en Jonkvrouwe van der Wyck werden met algemeene stemmen herkozen. Het jaarverslag en het financieel verslag over 1922 werden goedgekeurd. Als afgevaardigden voor de algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis wer den aangewezen jhr. Teding van Berkhout, dr. Land; als plaatsvervangster Jonkvr. v. Hengelaarsverrassingen. 't Was Woensdagmiddag en mooi weer. Bijgevolg zaten ze met z'n viertjes op een rij langs een miniatuurslootje. Dit grensde aan een voetbalveld, t Was niet meer dan een modderpoel, maar „ken ners" als zij, noemden het rijk ,,visch"-wa- ter. Allerlei materiaal lag rondom verspreid: wormen, brood enz. enz. Een groote tascb denkelijk van een vuil niswagen afkomstig was meegesleept, voor eventueel te vangen „snoek. De kleinere „buit" kon wel in den knik kerzak. De afspraak was den middag te blijven kampeeren en bij het voprukken" de vangst te verdeelen. Ze zaten daar dan gevieren, pet over 't hoofd getrokken, broederlijk een quartet fluitend. Zoo af en toe een schreeuw als een „beet" had. 't Was dan nog maar een beestje, dat nog niet op de benaming van „visch" aanspraak kon maken, maar met bewondering werd het ingepalmd, van hand tot hand doorgestuurd en beaaid. Zoo hadden ze cr al drie. De vierde het nog al lang op zich wachten. Men zou 'm verlokken met een buitenge woon dikken, vetten worm. Zoo gezegd, zoo gedaan. De hengel verdween met een plons m het groezelige water. Oei! Wat was dat? Met een ruk werd de dobber naar bene den getrokken. Heel geheimzinnig! De anderen schoven dichterbij, het oog getrokken naar dat ééne punt, waar de worm verdween. Heeremetijd, zie je dat! 'n reuze staart!! 'n Snoek! 'n Snoek! werd er gegalmd, Trekken maar, trekken! De desbetreffende hengelaar trekt, rood van opwinding met alle macht z'n dobber omhoog, rukt en trekt envalt achter over, 'n druipenden voetbalschoen in z'n ar men omkneld, Geslaagd voor heft toelatingsexamen: N. van Aalst; J. Akerboom; A. Baiklker; J. v. d. Berg; H. de Booc'e, voorw.; A. C. Bras penning; N. W. Castten; H. A. van Dijk; J. H. C. F. Eckhard't; E. v. d. Eyde; M. J. H. Giesber®, voorw.; W. Hemslkes;; A. de Jong; G. J. Joosten; P. H. Kelderman; J. H. van Keulen; J. B. Kok; H. P. F. Kruyer; A. Kudk; W. A. C. Machielise; J. Maas; C. Meyer; J. L. Mintke!®; P. H. Muller; B. G. Roest; J. D. Schillen; A. J. Steffers; T. J. Struykenlkamp; J. Theil; KI. Tichelaar; P. Tichelaar; A. D. Visser; A. Visser; L. C. Warmerdam; A. Zon dierland; W. J. Bus; J. van Beiden; P. M. Scherpenhuyzen.J. G. Rijbroek, voorw.; R. J. Hendriks, voorw. Ie' geven door de Haarlemsche Orkestvereeni- ging, dirigent Willem Knikker, op Zondag 13 Mei, om half drie: Programma voor het namiddagecmoert 1. „The Liberty Bcffl", marsch, J. F. Souza. 2. Ouverture „Ler Dragon de Villars, A. Mallart. 3. „Manoilo", walzer, E. Waldleufel. 4. „La Fenia Suite Bspagnola", P. Lacombe. 5. Ouverture „Tutti in Maschera", C. Per- dol'li. 6. „Cavalier;® Rusticana", Fantasie, F. Mas- cagni. 7. Ballet dell Opera „Gioconda", A. Pandhilli Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot Directeur van het Jongenspatronaat „St. Joannes de Dooper" en tot geestelijk adviseur van de HaarJ. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding in het district Haarlem van den D.H.V.B. benoemd den WelEerw. heer A. J, H. Poistma en tot directeur van de afd. A 2 van den Jongensvrouwenibond alhier den Wel Eerw. heer A. W, J. Liihn. Naar wij vernemen, houdt de 8ste vakaf- deelatng (tramwegpersoneel) a.s. Dinsdag 15 Mei, onder leiding van den voorzitter dier afd., den heer L. Geers, van Zand voort, te Nijmegen een vergadering, ten einde de toestanden van heit tramwegpersoneel te bespreken. Na afloop der vergadering wordtzoo de tijd zulks nog toeilaat een bezoek gebracht aan de H. Landstichting, De Ouders-avond van het Patronaat „St. Joannes de Dooper", die afgelast werd we gens het vertrek van kapelaan Groot, zal a.s. Zondag plaats hebben. De welbekende oud-kapelmeester van het Haarlem's Muziekkorps, deheer C. Krierns, hoopt Zondag zijn. 70en -verjaardag te vlieren. In de weck van 29 April tot en met 5 Mei kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke riekten voor: Haarlemmer meer 1 van diiphteritis; Velsen 2 vandiphthe- jneer 1 Van diphiteritis; Velsen 2 van diphthe- theriti®. Op initiatief van het Kennemer Instituut gaven de heeren Beuth, captain der A.C.C. en Jhr. Molleru-s, bestuurslid van den N.Z.T.B., voordrachten resp. over cricket en tennis. Beide lezingen waren bestemd voor begin nelingen in beide sporten. Op afzonderlijke avonden zullen beide heeren nogmaals spre ken en wei voor gevorderden. Men verzocht ons mede te deden, dat de lezingen van het Kemnemer Instituut voor sportmenistihen gratis toegnakelijk zijn, Zooalls geadverteerd was, zou een journa list Donderdagavond met den temmer in de leeuwenkooi gaan, om met hem een glas champagne te drinken. De politie te Schoten had hiertegen wel bezwaar, doch heeft het niet verbod Ech ter begreep de journalist de bezwaren van den inspecteur yan politie en hij heeft zich teruggetrokken, zoodat het „interessante" niet doorgegaan is. Voor het op 8 Mei gehouden examen van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging .Vlaag- den de volgende zusters uit het Diaconessen- huis alhier: WiMempje Brem, Anna Constant, Aikke van Dijk, Garry Kern pers, Bietje Moer beek, Margreet Timmermans, Bertha Wessel en Anna Zambeek uit 'het Diaconessenhuis te Hilversum de zusters: Hamma van Vliet en Gesina Meijer. In de Maandag gehouden gedelegeerden vergadering is als voorzitter van den Haar- lemschen Chriislelijken Besturenbond gekozen dejbeer H. Souveroin, ter vervanging van den afgetreden voorzitter, den heer C. Niemiiller. Het dagelijkscli bestuur is thans als volgt sa- imengesteM: H. Souvereim, voorzitter, Tajt- maistiraat 12; P. Brui.jn, Johannes die Breuk- straat 45, secretaris; J. v. Daate, penning meester, Slachthuisstraat 19. In de bespreking over dit schilderij, voor komende in de krant van 9 dezer is een ge deelte verkeerd gezet en een zin weggelaten. Waar gesproken wordt over het bijschilde ren, gelieve men het volgende te lezen: „Slechts daar waar het onvermijdelijk bleek, is bijgeschilderd, doch zonder aanwijzing zijn deze bijschilderingen niet licht te vinden. Woensdag verscheen een melkboer in het Leidsche Kwartier die zijn melk voor 13 cent per liter aanbood. Hoewel hij een flinke voorraad melk bij zich had, was hij spoedig uitverkocht. Woensdag gaf de Haarlemsche Orkestver- eeniging haar eerste avondconcert in (Jen Hout, dat stond onder leiding van den heer W. Knikker, concertmeester. Een mooi pro- m Dat was me nu toch een met recht ver regende Hemelvaartsdag gisteren, zoo>ls we er de laatste jaren maar weinige gekend hebben. En weerprofeten die brood eten! voorspelden Woensdag nog al zooveel goeds van den komenden feestdag, dat velen hun winkelier en naaister 't op hun zenuwen jaag den om toch maar hun mooiste zomerplunje nog Woensdagavond thuis te krijgen. Helaas, wat al kostbare toiletjes zullen gisteren bedorven zijn! Want al vroeg in den morgen zagen we ze bij troepjes zitten voor het raam van een of ander café, waar zij een toevlucht gezocht hadden, of onder een afdakje, de dauwtrappers en dauwtrap- sters, die toch nog verrast waren door den drensenden regen, die rond 9 uur uit den huilerigen hemel begon te plassen om niet meer op te houden dan in den laten namid dag. Lijmerig sijpelden de ijzige waterstraaltjes heêl den dag door uit de grauwe lucht, dreinend deinde de lijzige regen over de verlaten straten, die glimmend van slijmerige natheid wijd-open lagen en stil en naargees tig, waarlangs alleen de tram rinkelbellend voortschoof, en de een of andere mismoedige voetganger of gestrande hemelvaartganger. En uur na uur ging 't triestig regenen door, zóó, dat het leek of de regen niet viel, maar de nare natte vochtigheid als in een vunzigen kelder u aangreep van overal, van boven en van onder, van vóór en van achter en terzij. 'n Persiflage van den Hemelvaartsdag, die toch doet denken aan zon en zonneblij heid. Nijderig en niezerig scholen we bij elkaar, in het trieste halfdonker van den grauwen regendag, die géén dag meer worden wilde en we keken naar de grijze lucht, en naar de droevige eentonigheid van den regen, die maar niet wilde ophouden, en naar de stille straten, en de klok ging langzaam voort, uur na uur. En langs den zelfkant van Haarlem peddel den fietsrijders op race-karren, met streepen modder over den rug en in den nek.... zij hielden voor hun pleizier een wedstrijd van Den Haagjnaar Amsterdam. Totdat «fcdelijk, in den na-namiddag, de nattigheid ophield en het zoowaar droog werd.... Toen stroomde alles uit en het werd nog een oogenblik levendig.in de stad. Maar de Encycliekmeeting is er niet min der goed om geslaagd. Baromtcrsland 717. Achteruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt, Verricht naar waarnemingen in den mor' gen van 11 Mei. Hoogste barometerstand 765.8 m. M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 738.8 m, M. te Shieldi Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Mei: Krachtige tot stormachtige, later afne mende Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken met regen, la-* ter iets zachter. gramma en goed weder waren twee redenen om een groote menigte menschen naar den Hout te lokken en daar te doen genieten. Van gemeentewege is een groote verbete ring aangebracht door het maken van een geheel nieuwe bestrating in de Schagchel- straat en ook voornamelijk door het weg breken van het z.g. pothuis van het perceel Ged. Oudegracht hoek Schagchelstraat waar nu een trottoir voor in de plaats komt, zoo dat genoemde straat daar aanmerkelijk bree der wordt. Wegens het zeer ongunstige weer is het concert gistermiddag in de stadstent in den Hout, te geven door de H. O. V. niet door gegaan. Men schrijft ons: In perceel no. 19 in de Bakkerstraat te Haarlem wordt feest gevierd. Reeds op Hemel vaartsdag en den Zondag voor den heugelij- ken dag kwamen vele familieleden en kennis sen om Cornells en Cornelia van Schie Schneider gelulk te wenschen met hun gouden feest, want ze zijn 14 Mei 50 jaar getrouwd; een gebeurtenis, die niet ongemerkt voorbij niag gaan. Geboren in 1847 in Schoten, waar de ouders van Cornells een groot boerenbe drijf hadden, kwam hij ai spoedig met ver schillende lande! ijlke werkzaamheden in aan raking. Met grooten werklust zette hij zich, 30 jaar lang, op de boerderij „Veelust" aan den arbeid. Spoedig kreeg hij een eigen melk fabriek met 4 melk salons in de stad. 't Is waar, zijn pad ging niet op rozen. Ook tegen spoed Ikwam, maar we'Jke mensch heeft nief zijn moeilijkheden? Een hunner kinderen moesten zij door den dood veriiezen. De hoer Van Schie echter, zooals ieder hem kent, heeft het wonder in zich, de kracht om op zeventig-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1