BUITENLAND BINNENLAND. De Gouddelvers. Tweede iSI&d 11 Mei 1923 VAN HET VATSCAAN. GEM. BUITENL BERICHTEN. ~Teola»s~ erfehis Dc verklaringen van Curzon en Baldwin in het Engelsche parlement. Persstemmen over de uitspraak in het Krupp-proces. Engeland en Sovjet Rusland. De treinroovers van China. Onder de Telegrammen: De Rus Worofski door een Zwitsersch fascist te Lausanne doodgeschoten. De Engelsche koning is in Italië ongesteld geworden. Een ontploffing op een Italiaansch oorlogsschip. DE VERKLARINGEN VAN CURZON EN BALDWIN IN HET ENGELSCHE PARLEMENT. WEDEROM ENGELSCHE SCHEPEN DOOR RUSLAND AANGEHOUDEN. MtRrrNliUWS. FEUILLETON. HET VORSTENPAAR VAN ENGELAND OP HET VATIC AAN. den seint ons uit Rome dt. 9 Mei: Heden, Woensdag, bracht het Engelsche koningspaar een bezoek aan Z. H. den Paus. Auto's van het Vaticaan haalden de Engel- sche vorsten vanaf den ze iel van he t Brit- sche gezantschap bij het Vaticaan, voor de gelegenheid gevestigd in de villa van Mar kiezin Patrizi-Cooper. De auto's droegen de Pauselijke en Engelscbe kleuren en met de Engelsche vorsten en hun gevolg hadden le den der edelwacht en der Pauselijke hofhou ding in de auto's plaats genomen. In het Vaticaan werden Koning George en zijne ge malin ontvangen door Mgr. Maggiordoom en den Maestro di Camera van Z. H., die hen langs den Pauselijken trap geleidden naar de vertrekken des Pausen. Het onderhoud duurde ruim twintig minuten. De koning stelde ook de leden der hofhouding voor. Na de audiëntie werd een bezoek afge legd bij Kard. Gasparri en begaf zich de stoet, vergezeld door de leden van het Pau selijk Hof naar de Sint Pieterskerk. Tegen den middag keerden de vorstelijke personen naar het gezantschap bij den H. Stoel terug, waar Kard. Gasparri een tegen bezoek bracht en een lunch aan verschillen de Kardinalen, en leden der Pauselijke Hof houding aangeboden werd. Talrijke Engelsche geestelijken waren ook hier uitgenoodigd. DE HOLLANDSCHE PELGRIMS TE ROME. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Woensdagavond: Ter eere van de Hollandsche pelgrims hield de Nederlandsche gezant bij het Vaticaan, jhr. Van Nispen tot Sevenaer een schitterende receptie, waarbij Kardinaal van Rossum, Mgr. Henzen, Mgr. Eras, Mgr. Poels en Mgr. Mutsaers, de 2e Kamerleden Henri Hermans en Van der Bilt, de heeren Laane en van der Lans alsmede alle pel grims, de Hollandsche kolonie te Rome, talrijke geestelijken enz. Mevrouw van Nis pen ontving. De leden van aüe partijen in Engeland keu- ren de verklaringen van Curzon en Baldwin ten aanzien van het Fransche antwoord op de Duitsche nota goed. De meeste bladen vcr- oordeelen de eigengerechtigde houding van Frankrijk en België, welke de eenheid der geallieerden schaadt en de vooruitzichten op een regeling van de schadevergoedings- quaestie verduistert. De pers legt er intus- schen den nadruk op, dat het Duitsche aan bod geheel ontoereikend is en deswege van den aanvang af tot mislukking is gedoemd: De Engelsche draadlooze dienst meldt nogs De bladen zijn het er algemeen over een dat 't door de regeering in Lager- en Hooger huis geuit protest met betrekking tot het door Frankrijk en België afzonderlijk verzonden antwoord op de Duitsche nota zoowel waar dig als gepast was. Tevens richten zij tot Duitschland de waarschuwing niet te veel aanmoediging te zoeken in het meenings- verschil tusschen de Geallieerden terzake van de gevolgde handelwijze. De „Man chester Guardian" wijst erop dat_ Duitsch- land's schadevergoedingsverplichtingen de gemeenschappelijke zaak der Geallieerden zijn,zoowel krachtens sentiment als uit hoofde van het vredesverdrag. Zelfs indien dit niet zoo ware, zouden zij een geeenschappelijke zaak worden wegens het feit, dat een rege ling van de schadevergoedingen niet slechts de goedkeuring, doch ook een groot financieel offer van Engeland eischt. Dit werd even duidelijk erkend in het plan, Januari j.I. door Poincaré aan Engeland voorgelegd, als Bonar Laws plan. Indien het een noodzake lijk deel is van een regeling, dat Engeland een groot deel vanzijn financieele aansprake n op Frankrijk of Duitschland, of op beide landen, kwijtscheldt, kan men Engeland bij het treffen van een regeling niet voorbijgaan Poincaré moge het recht hebben om afzon derlijk te antwoorden op Duitschland's opmerkingen betreffende het Ruhrgebied, doch hij is niet gemachtigd om op eigen gelegenheid te beslissen of Duitschlands betalingsaanbod al dan niet toereikend is. Nu de regeering op de meest formeele wijze haar protest in beide Huizen van het parle ment heeft geuit, zal de regeering naar wij hopen geen verdere aandacht schenken aan de geringschatting, die naar wij moeten aannemen niet met opzet heeft plaatsgehad en zich waarschijnlijk niet zal herhalen. De „Daily Telegraph" zegt, dat buiten- landsche diplomatieke kringen zeer onder den in druk zijn gekomen, niet alleen van de beheerschte kracht en Waardigheid van de verklaringen der Britsche regeering, doch ook en nog méér van de eenstemmige goed keuring, waarmede alle partijen in de beide Huizen van het parlement haar hebben ont vangen. DE UITSPRAAK IN HET KRUPP- PROCES. Het W.B. maakt melding van een officieele verklaring over het vonnis in het Krupp-pro ces waarin gezegd wordtIn een ongehoor de verwisselin der rollen moesten de misda digers oordeelen over hun eigen slachtoffers en wezen zij een vonnis, dat de eerste wan daad door een tweede moest verbergen. Een rechtbank, welke geen rechtbank is, om dat zij niet het minste recht had op Duit- schen bodem recht te spreken, heeft een von nis gewezen, dat geen vonnis is, maar een zui vere geweldpleging. Niet de moordenaars van 14 Duitsche arbeiders die onschuldig ten offer vielen aan het Fransche milita risme. veroordeelde de Fransche militaire justitie, maar tien eerlijke vaderlandlie vende Duitsche burgers. Mannen, die niet eens betrokken waren bij de vreedzame be tooging van de arbeiders van Krupp tegen den militairen overval op hun werkplaatsen, hebben geweldig zware straffen gekregen.Met een kreet van ontzetting is dit gruwelijk von nis in Duitschland vernomen met een kreet van verontwaardiging moet het in de geheele wereld worden afgewezen. De Fransche krijgsraad was het niet te doen om recht te spreken maar om zich in dienst te stellen van naar macht strevende politici. De Fransche justitie heeft zich hierdoor openlijk verne derd tot de dienaresse van het Framsche mi litarisme. De „B. Z. a. M." noemt het vonnis van Werden een wraakneming op Krupp. De openbare aanklager zeide in zijn rede voor den krijgsraad „Voor ons staan misdadi gers. Dit zijn de menschen, die met een la chend gezicht door Frankrijk trokken, die Fransche steden en dorpen verwoest hebben. Aan hun handen kleeft het bloed der Fran schen. Thans hebben wij ze in onze macht, thans staan ze voor ons. Thans veroordeelen wij ze voor wat ze zijn „gewone misdadi gers Wat is dit anders, vraagt de „B. Z.", aan revanche-geschreeuw Revanche voor de „dicke Bertha's" van Krupp, revanche voor de vèrschietende kannonnen. De Duit sche wapensmeden moesten en zouden ge straft worden. De veroordeelde directeuren van de firma Krupp zijn vanochtend naar Dussel- dorf overgebracht. Te Essen is alles rustig. Op de fabrieken van Krupp wordt doorgewerkt. De bedrijfsraad van de firma Krupp heeft tot een eenstemmig protest tegen het vonnis van den Franschen krijgsraad besloten. Hij zegt in zijn protest, dat ook door dit vonnis de werknemers in hun strijd voor het recht zich met zullen laten overweldigen. De be drijfsraad besloot verder, tegen den wil van de firma in, om Vrijdag ten teeken van pro test gedurende eenige uren den arbeid neer te leggen. Van de bedrijfsleiders zal ge- ëischt worden, dat zij de onderneming ge sloten houden. UIT HET BEZETTE GEBIED. De. rijkspresident heeft in een brief aan den minister van verkeerswezen, aan 17 spoorwegbeambten, die door den Franschen krijgsraad te Mainz na een vluchtig proces tot langdurige gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, zijn dank uitgesproken voor hun trouw en manhaftigheid. Het vreemde mi litarisme zal ook door deze daad van geweld den tegenstand van de Duitsche spoorweg- mannen niet breken. Woensdag hebben ambtenaren van de Fransche crimineele politie in de buurt van de rijksbank een geld-zending aangehouden. Er is ongeveer anderhalf milliard in beslag genomen, welk bedrag voor het uitbetalen van loonen bij de mijnondernemingen Zoll- verein en Mathias Stinnes bestemd was. De tramlijnen van Recklinghausen naar Datteln zijn ingevolge een verordening van de bezettingsoverheid buiten gebruik gesteld, blijkbaar om de bevolking te dwingen van de onder militair beheer gestelde spoorlijn RecklinghausenDatteln gebruik te maken. Van Recklinghausen gaat thans geen ver keersmiddel 'meer naar het Oosten. De Fransche bezettingsoverheid heeft den stadsschouwburg te Recklinghausen voor eenige dagen per week in beslag genomen. Zij verlangtdat de groote zaal volgens haar aanwijzingen weer in orde wordt gemaakt en zal anders den directeur van den schouwburg in hechtenis nemen. De Duitsche regeering heeft tegen de nieuwe verordening van de Rijnland-com missie betreffende den pas-dwang in 't be zette gebied een protest-nota ingediend bij de regeeringen te Londen, Parijs en Brus sel. De nota is vandaag verzonden. DE KOSTEN DER ROER-BEZETTING. De aan de Fransche Kamer gevraagde credieten voor de bezetting van de Roer voor de periode van 11 Januari tot 11 April beloo pen 31,511,874 frank. DE DUITSCHE ARBEIDERS EN HET HERSTEL. De commissie uit de Duitsche vakver- eenigingen maakt een manifest openbaar, waarin zij opnieuw de bereidwilligheid om innen de grenzen van het mogelijke vergoe ding te geven uiteenzet. Zij verklaart, dat al leen de Duitsche vergoeding het Europeesch economische leven weer op gang kan bren gen. Het optreden van de Franschen en de Belgen in het Roer-gebied, die daardoor het verdrag van Versailles geweld aan doen heeft de Duitsche arbeiders tot verzet gebracht. Dit verzet is spontaan uit het volk opgekomen. Geen regeering heeft daarvoor een bevel uit gevaardigd en geen regeering kan het verzet onderdrukken. De Duitsche werknemers zullen echter geen dag langer bij hun verzet volharden wanneer aan Rijn en Roer de toe stand, die met het recht in strijd is, ophoudt te bestaan. ENGELAND EN SOWJJET-RUSLAND In een nota, die de Engelsche regeering aan die te Moskou heeft gericht, wordt ge zegd dat tenzij binnen tien dagen voldaan is aan verschillende nauwkeurig omschreven eischen der Engelsche regeering, deze_ zich ontslagen zou rekenen van de verplichtingen vervat in het Russisch-Engelsche handels- tractaat. In de nota wordt gezegd, dat de toon en het karakter van de nota's, die in den laatsten tijd uit Rusland zijn ontvangen, het voor Engeland noodig maken zorgvuldig na te gaan of het in verband met het groote aantal van dergelijke incidenten, wenschelijk en zelfs mogelijk is, dat de betrekkingen tusschen de beide regeeringen nog langer blijve voortbestaan op een zoo abnormale en ongekende basis, en of de Engelsche re geering met het noodige zelfrespect kan voortgaan de herhaalde uitdagingen, die de sowjetregeering schijnbaar met opzet, tel kens aan haar heeft gericht, zonder meer te laten passeeren. Uitvoerig wordt gewezen op de anti- Britsche propaganda van de sowjetvertegen- woordigers in Perzië en Afganistan. Curzon heeft den Britschen vertegen woordiger te Moskou opgedragen met de geheele missie naar Engeland terug te keeren, wanneer de sowj et-regeering niet binnen tien dagen op de Engelsche nota heeft ge antwoord of wanneer haar antwoord ten ee- nenmale onbevredigend is. De Britsche nota aan Rusland, die verle den week naar Moskou is gezonden, is Dins dag door den Britschen vertegenwoordiger aan de sowjet-regeering aangeboden. Het ul timatum liep Woensdag over negen dagen af. Men verwacht, dat, indien Rusland geen voldoening verschaft, Hodgson met zijn mis sie Moskou terstond verlaat en dat de Rus sische handelsdelegatie uit Londen zal ver trekken. Er zijn berichten ontvangen, dat opnieuw een te Hull thuisbehoorende treiler, Lord Astor, met 13 koppen aan boord, in de Witte Zee is aangehouden. Drie dier vaartuigen zijn door een Russische kanonneerboot na gezet. Twee ervan, de Rudyard Kipling en de Guy Thorne zijn ontkomen. Het inbeslag nemen van de Lord Astor, kort na dat van den treiler James Johnson, heeft in Huil groote verontwaardiging veroorzaakr. DE ENGELSCHE LUCHTVLOOT. In het Hoogerhuis heeft Salisbury,Birken head beantwoordend, die betoogd had, dat Groot-Brittannië een luchtvloot moet heb ben, grooter dan die van eenige andere mo gendheid, gezegd, dat, hoewel de commissie, door de regeering aangewezen om de geheele kwestie te bestudeeren, nog niet tot een con clusie gekomen was, het kabinet toch van oordeel was dat een aanmerkelijke uitbrei' ding van de luchtvloot noodig was. Wat er ook noodig mocht zijn, de regeering zou haar best doen, daarin te voorzien. ENGELAND EN DE AMERIKAANSCHE DRANKWET. Mac Neill zeide in antwoord op een vraag, dat het niet mogelijk was, de houding van de Engelsche regeering tegenover het drank verbod op schepen in de Amerikaansche wateren te bepalen, voordat er nadere in lichtingen te harer beschikking stonden, maar hij deelde mede, dat eenige maanden geleden de Engelsche gezant te Washington op de meest vriendschappelijke wijze de Amerikaansche regeering had herinnerd aan den last, die zou kunnen voortspruiten uit het ingrijpen in de traditioneele vrijheid van de internationale scheepvaart en handel, door het opleggen van de eigen wetgeving aan de buitenlandsche scheepvaart in de territoriale wateren in gevallen waarin een dergelijke wetgeving niet algemeen aanvaard was door het overige deel van de wereld. Onder veel gelach en toejuichingen diende Courthope (cons.) een wet in, strekkende tot het verschaffen van sterken drank op alle schepen, die passagiers in de Engelsche wa teren vervoeren. De wet werd in eerste le zing aangenomen met 184 tegen!28 stemmen. FRANKRIJK EN TURKIJE. De Fransche regeering heeft haar hoogen commissaris opgedragen aan Adnan bei, den vertegenwoordiger van de Turksche re geering, mede te dcelen, dat zij nota geno men heeft van zijn verklaring betreffende de afwezigheid van troepen-concentratie aan de Syrische grens. De Fransche zaakgelas tigde zal voorts erop wijzen, dat Frankrijk de overeenkomst van Angora volstrekt niet geschonden heeft. Het heeft alle bepalingen nagekomen, in het bijzonder de artikelen 2, 7 en II. Frankrijk heeft de in artikel 2 neer gelegde verplichting betreffende de uitwisse ling van krijgsgevangenen vervuld en aan Turkije 64 krijgsgevangenen uit Syrië, 39 uit Frankrijk teruggegeven. Het heeft er 7 gehouden omdat Angora van de 34 Fransche krijgsgevangenen er slechts 5 in vrijheid heeft gesteld. Artikel 7 is door Frankrijk eveneens nagekomen, omdat er een bijzondere rege ling met een zelfstandige begrooting aan het Sandsjak en Alexandrette is toegekend. De ambtenaren zijn uit de Turken gekozen en aan de Turksche regeering zijn faciliteiten joegekend voor hergebruik van de haven van Alexandrette. Wat artikel elf betreft, de Turksche gedelegeerden hebben een over eenkomst geteekend, die thans aan de goed keuring van Angora onderworpen is. De Fransche mededeeling herinnert aan de verzoenende rol door den Franschen ge delegeerde te Lausanne tegenover Turkije gespeeld en aan de voordeelen die dit daar door verkreeg. IERLAND. Naar men uit Dublin verneemt hebben er blijkens een mededeeling van Cosgrave on derhandelingen tusschen de regeering van den Vrijstaat en De Valera plaats gehad. De Valera heeft, zooals bekend is, op 2 Mei, na een conferentie te hebben gehad met de se natoren Jamesson en Douglas een onderhoud aangevraagd. Dit onderhoud is door de re geering van den Vrijstaat geweigerd, die de volgende voorwaarden stelde Alle politieke vragen te beslissen door de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Inlevering van alle oorlogswerktuigen of het stellen ervan onder afdoende regeeringscontrole. Na overgave der wapenen vrijlating van alle krijgsgevange nen, die met de eerste voorwaarde accoord gaan. Op 6 Mei antwoordde de Valera, dat hij alle politieke kwesties beslist wenschte te zien door de meerderheid van het "volk zon der dat de eed van trouw aan Engeland bin dend zou worden gevorderd, terwijl hij voorts verlangde, dat er voor 15 September een al- gemeene verkiezing zal plaats hebben terwijl vooraf alle klachten tegen de nieuwe kie zerslijst behoorlijk zullen zijn onderzocht. Voorts wenschte hij aïschaffing van de censuur en aanwijzing van bepaalde plaats ruimte in de bladen voor de republikeinsche propaganda. Verder verlangde hij, dat tijdens de verkiezing niet alleen de wapens der re publikeinen doch ook die van den Vrijstaat onder bewaking zouden worden gesteld en dat de republikeinen in ieder graafschap een gebouw aangewezen zouden krijgen als kazerne en arsenaal waar zij hun wapens onder speciaal beëedigde republikeinsche bewaking zouden kunnen inleveren, terwijl dit wapen tuig na de verkiezing weder aan de tegen woordige bezitters zou worden teruggegeven, dan wel dat een nieuwe regeering een rege ling dienaangaande zou treffen. Ten slotte wenschte hij dat drie weken na de verkiezing de overdracht der macht zou plaats hebben, ten tweede dat de gelden, die de republikeinsche beweging in Amerika en elders heeft, onmiddellijk vrijgegeven zou den worden voor vreedzame propaganda voor Je republikeinsche zaak en ten derde dat en ten aanzien der schadevergoeding tijdens den oorlog met Engeland geen onderscheid zou worden gemaakt tusschen republikeinen en vrijstaters, terwijl ten slotte een algemeene amnestie en vrijlating der gevangenen werd verlangd. Het Hof van beroep te Londen besliste heden eenstemmig,dat de staatssecretaris van binnenlandsche zaken niet gerechtigd was te gelasten, dat Obrien,de secretaris van den Ierschen zelfbestemmingsbond, voor zijn interneering naar Ierland zou verbannen worden. De beslissing veroorzaakte opschud ding daar ze alle deportatiegevallen van 11 Maart beheerscht. De attorney-generaal deel de mede, dat hij tegen de beslissing bij het Hoogerhuis in beroep zou gaan. Cosgrave deelde Woensdag in deDail mede, dat de regeering door tusschenperso- nen in aanraking was geweest met De Valera. Zij bood hem voorwaarden aan, welke De Valera weigerde, waarop deze een lang do cument indiende, dat door de regeering niet kon overwogen worden. De regeering ant woordde weigerend, verdere mededeelingen te overwegen, uitgezonderd de definitieve aanvaarding van de welbekende regeerings- voorwaarden. DE TREINROOVERS IN CHINA. Uit Peking wordt gemeld, dat de bandieten, die ongeveer 300 passagiers van den Poekow— Tientsin-express gevangen namen, een bedrag van vierduizend pond eischen voor de vrijla ting van de le klasse-passagiers, 1250 pond voor de tweede klasse passagiers en 266 pond voor de derde klasse passagiers. Vijf duizend man troepen van de regeenng te Peking hebben de bandieten omsingeld, doch vijandelijkheden hebben niet plaats ge had, daar de aanvoerders de voorkeur geven aan onderhandelingen over de vrijlating. Onder de vreemdelingen, die de treinroo vers hebben medegevoerd, bevindt zich, naar men vermoedt, ook de zuster van me vrouw John D. Rockefeller, mejuffrouw Lucy Aldrich, die het vorig jaar October een reis om de wereld is begonnen ten behoeve van de „Standard Oil Cy." Aan de „Westminster Gazette' worden uit Peking enkele nadere bizonderheden be treffende de treinroof geseind. Wij ontleenen hieraan het volgende De aanval had vroeg in den ochtend plaats, toen de passagiers nog la gen te slapen. Plotseling werden de passagiers door een hevigen schok van hun slaapbanken gegooid. Toen de passagiers opstonden om uit de portieren te zien wat er gaande was, sprongen gewapende mannen uit schuilplaatsen te voor schijn en gaven den passagiers te verstaan dat zij zich weer in hun wagens moesten te rug trekken. De vrouwen, die in nachtklee- ding waren, begonnen te gillen toen het leger roovers den trein beklom. De mannen, die door op hen gerichte geweren in bedwang werden gehouden, konden niets uitrichten. De bandieten dwongen daarop alle passagiers uit te stappen. Uit Havana wordt aan de „Times" een ernstig spoorwegongeluk gemeld. Tus schen Havana en Matanzas liepen juist in een bocht twee electrische freinen op elkaar, ten gevolge waarvan dertig personen werden ge dood en vijftig gewond. De eerste wagens der beide treinen werden in elkaar geschoten en verder ontstond er kortsluiting, met het 'ge volg, dat er verscheidene wagens in brand vlogen. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk was te groote snelheid. De Parïjsche politie is druk bezig de stad van ongewenschte vreemdelingen te be vrijden vóór dat het toeristenseizoen be gint. Het is haar ter oore gekomen dat juist in verband met de aanstaande komst dei- toeristen tal van duistere types uit Engeland, Italië en Spanje de stad zijn binnengeglipt zonder identiteitskaarten aan te vragen. Tal van raids zijn reeds in verschillende stadswijken ondernomen, en in de afgeloopen week zijn 200 buitenlanders naar de verschil lende politiebureaux overgebracht. Het aantal werkloozen in Engeland op 30 April bedroeg 1.218.000, hetgeen een ver mindering van 16.705 is vergeleken bij de vorige week en van 267.678 vergeleken bij 1 Januari. In verband met het bericht, dat er in Egypte een ernstige pestepidemie is uitge broken, meldt de correspondent van de „Times" te Kaïro, dat de pestgevallen van epidemischen aard zich beperken tot de pro vincies Girga en Assioet, en dat in de rest van het land de ziekte normaal optreedt. In de genoemde provincies is het ziëktetype grootendeels builenpestde ziekte is er tamelijk sterk verspreid, doch de bestrijding ervan is in goede handen en men meent, dat de epidemie, die naar men verwacht nog een zes weken zal duren, haar hoogtepunt reeds heeft bereikt. Maandag zijn te Boelawayo drie inlan ders van Rhodesië geëxecuteerd, die ter dood waren veroordeeld wegens mishandeling het vorig jaar op een Europeesche vrouw ge pleegd. Te Castro stond kapitein Locker uit Basel, de commandant van een troep recrti- ten, voor een machinegeweer, toen dit door onbekende oorzaak plotseling in actie kwam. De kapitein werd door 30 kogels getroffen, waarbij het hoofd hem van het lichaam werd gereten. Sedert Zaterdag j.I. is de Etna in wer king. Er schijnt geen gevaar te zijn voor de omringende dorpen en bouwlanden. DE FASCISTEN KOMEN! Het fascistisch gevaar nadert. Reeds dreunt de grond van hun voetstappen en is de horizont zwart van hun hemden. Dr. Verviers gaat in Italië en Albanië de nieuw ste methodes van kwaje-honden-africhten en knotszwaaien bestudeeren. En in afwachting daarvan zijn z'n aanhangers al bezig met programs schrijven. De „Avondpost" doet de volgende haar- verstijvende mededeelingen: „Wij vernemen, dat onlangs hier ter stede (d.L Den Haag) een geheime vergadering heeft plaats gehad, waarop de mogelijkheid is besproken van de oprichting eener Ne derlandsche Fascistenpartij. De aanwezigen waren in hoofdzaak Katholieken en jongelui, ook uit den Vrijheidsbond. Hoewel er reeds te voren besprekingen in deze richting hadden plaats gevonden, hebben de plannen vasteren vorm aangeno men na de bekende uiting van dr. Verviers, naar aanleiding waarvan mr. Marchant den Minister vragen stelde. Vooral onder Delftsche en Leidsche stu denten voelt men sympathie voor Mussoli ni s optreden en de politici der bestaande partijen, die, hoewel nog achter de schermen blijvende, de ontwikkeling der gebeurtenis sen met belangstelling volgen. - Op genoemde vergadering waren echter de meeningen nogal verdeeld, zoodat het nog niet tot definitieve hesluiten is geko men." Dat de meeningen verdeeld zijn, is niet be paald fasoistisch, want dat beteekent: één meening hebben en wel die van den leider. Maar alles moet leeren en ook deze jonche- lincihen zullen spoedig hun geest wel van den democratischen zunrdeesem gezuiverd heb ben. En de ernst van het geval wordt nog ern stiger. Het „Vad." ontving de volgende me dedeeling: „Katholieken, die instemmen met de ideeën van dr. Verviers en geneigd zijn tot clubvorming, worden verzocht zich aan te melden Hoogstraat 29a, den Haag. Anders denkenden bij den vice-consul van Servië, Juliana van Stolbergplein 11." Het Haagsche blad knoopt hieraan de be langwekkende mededeeling vast, dat in de Hoogstraat 29a de firma Frans Pauwels haar hoedenwinkel heeft. Vermoedelijk is ze goed gesorteerd in breed-gerande flambards. Wat met andersdenkenden wordt bedoeld is niet aanstonds duidelijk. Het „Vad." ver moedt: geen katholieken. Maar het zinsver band laat ook de verklaring toe: menschen die er anders over denken dan dr. Verviers. Zoo zouden dan hij den een de Fascisten en bij den ander de anti-Fascisten samenkomen. En de laatsten worden dan waarschijnlijk getracteerd op wonderolie. „TANTE POS" NEUTRAAL7 Citis Romanus schrijft in de „Residentiebo de": N „Er zijn nieuwe postwisselformulieren in gevoerd; ze zullen wel praktisch zijn, maar daarom ajleen wil ik ze niet roemen. Ze zijn vooral.... in de lijn van de Post. Se dert jaren is men er bij de post op uit overal zooveel mogelijk alle nationaal kenmerk weg te werken. Da tis natuurlijk geheel in den geest des tijds: monarchisme, nationa lisme zijn begripppen, die nu eenmaal uit een fatsoenlijk Nederlandsch posthoofd moeten verdwijnen. Jaren geleden is deze richting ingezet bij de wijziging der uniformen. Verschillende onderscheidingsteekenen, zelfs de knoopen droegen een gekroonde W. Daartegen was de eerste aanval gericht de post: Konink lijke Posterijen! dat ging niet meer. Het was de Volkspost, het gekroonde Staatshoofd had cr niets nies te maken. Dus die gekroon de W weg van petten en knoopen. De niet- uUra-radicalen wilden toen nog wel het Rijkswapen, maar 't lukte niet. Het onder- scheidingsteeken werd de anarchronistische posthoorn; in ied#r geval zeer neutraal! Geen nationalisme en geen monarchisme! Maar de uitvinders hebben zeker niet het ultra-reac- tionnaire van dit embleem gevoeld, anders haciden ze zeker de derden-daagsche-koorts gekregen. Daarna waren de postzegels aan de orde. Deze dingen, evenals ons bankpapier, kun nen blijkbaar in het land van Rembrandt nu eenmaal niet anders dan leelijk gemaakt worden, doch men moet zich in 't onvermij delijke schikken! Maar nu moet blijkbaar in de naaste toekomst ook alle aanduiding naar een „Koninkrijk der Nederlanden" verdwij nen. De beeldenaar der Koningin is nog niet geheel verdwenen, maar zoodra men een wijziging op 't oog heeft, begint men al met „neutrale" zegels fe drukken. Het waarde cijfer in een mooi lijstje: klaar is Kees! Als men dan „nieuwe" maakt krijgt men pro ducten, die ook in Patagonië of Oeganda kunnen gebruikt worden. Het is zoo'n futuristisch product, dat slechts een geroutineerd puzzle-oplosser bij machte is de waarde en het land van uitgifte te herkennen. Maar dat ziet elkeen: geen Rijkswapen of vorstelijk embleem kan er uitgepuzzeld wor den! De nieuwe postwisselformulieren hebben de groote verdienste, dat niemand er op gaat turen om zooiets nog te ontdekken, want ze zijn zeer duidelijk gedrukt zonder eenig fu turistisch of dadaïstisch geknoei. Voor het Rijkswapen is wel de plaats opengelaten; it 't cliché wellicht uit den vorm gevallen bij 't drukken? „Ik zou u daarop kunnen antwoorden, rechter," sprak hij in zijn gebroken Engelsch, maar indien u nog schaamtegevoel in u hndt, zou*tt gij mij, het opperhoofd van de eigen lijke heeren van dit land, niet vragen wat wij hier te doen hebben. Wie heeft u hier geroe pen? Maar genoeg," zeide hij, toen de rech ter vuurrood werd en wilde antwoorden, dèèrover hebben we niet te spreken; luister, wat ik u te zeggen heb." n „Wel voor den duivel, sherif," voer de majoor uit, „indien me die kerel nog een maal zoo iets zegt, laat ik hem het Court uitsmijten." De sherif schudde in plaats van te ant woorden ongeduldig het hoofd, en wenkte den hoofdman zijn bezwaren naar voren te brengen. „Gisteren," zoo begon deze, maar in het voor hem gemakkelijke Spaansch, „gisteren avond is een blanke in ons kamp gekomen, terwijl onze jongens op de jacht waren, en heeft tegen het verzoek van een ouden man, dat hij zou heengaan, wijl hij daar niet blij ven mocht, in, de vrouwen in het kamp ge ërgerd en beleedigd. Hij waagde het zelfs tot aan mijn hut te komen, waarvan het inwen dige geheiligd is; overviel mijne vrouwen en moest met geweld door hen verwijderd worden." „Wat vertelt hij?" vroeg de rechter, die eenige belangstelling begon te toonen. Toen hem echter Fischer het gesprokene vertolkte, schudde hij wrevelig het hoofd. „Onzin!" sprak hij. „Dat mankeert er nog maar aan ,dat we ons met zulke beuzelingen zouden inlaten. Wat raakt mij dat? Verbeeld jij je dat ik ook nog op de Indiaansche vrou wen ga passen?" „Halt!" riep de hoofdman, fier de hand uit stekend, „die weten wel op zichzelven te passen, en zijn wij in de nabijheid, dan doen wij het.Jammer genoeg," ging hij in het Spaansch voort, kwam ik te laat terug; de blanke indringer echter, ziende dat de vrou wen hem met verachting afwezen, sloeg een ouden man die haar te hulp kwam, tegen den grond, wondde een andere met zijn mes, en liep eerst weg toen hij moest vreezen dat op het gegil der vrouwen een van onze jonge mannen zou toeschieten. Zijn paard stond in de buurt, en een hem nog nagezonden pijl bereikte hem niet meer." „Zoo?" zeide de rechter. „Dal Is niet kwaad ,u schiet met pijlen naar een blanke en verwacht dan nog dat wij hem zouden straffen?" „Beste vriend," vatte nu de sherif het woord, zonder veel op den vorigen spreker acht te slaan, „dat is alles goed en wel; ik begrijp ook dat u het recht hebt, diegenen te verwijderen, die u willen overvallen." „Maar niet om met pijlen te schieten," viel de majoor heftig in de. rede. „En waarom niet?" zeide de sherif kalm, „als de kerel zijn mes getrokken en een van de menschen gewond heeft, moet hij ver wachten, dat een andec wapen tegen hem zal worden gekeerd; deze stammen hebben geen andere verweermiddelen dan pijl en boog. Maar dat alles ter zijde, weet ge den naam van den dader?" „Wat gaat ons een naam aan?" viel de rechter opnieuw in de rede, „ik wil zijn naam niet eens weten, want hij heeft een gekheidje uitgehaald, zij hebben daarvoor op hem ge schoten, en daarmede is de zaak uit." Daarmede is de zaak niet uit!" riep in fiere houding de Indiaan, „Hij heeft het bloed ver goten van een van onzen stam, een grijsaard, die nu hevig lijdt aan de bekomen wonden, en ik ben tot u, Alcalde van dit district ge komen om den blanke te straffen evenals gij er zeker van zijt dat lieden van mijn stam ge straft worden, die zich jegens een vreemde ling te buiten gaan." „Zoo?" riep de rechter met een boos^ardi- gen blik op den wilde, „heb jij bijgeval de boeven gestraft die mij veertien dagen gele den mijn muilezel gestolen hebben? Heb ik mijn dier terug gekregen?" „Het is door geen van mijn- lieden gesto len," zeide de Indiaan, met gerustheid, „wie weet waar het is heen gegaan, of wie van uw eigen vrienden het weggenomen heeft. Ik ben niet geroepen om op uw muilezels te passen." „En ik niet op uw vrouwen!" riep de ma joor geprikkeld, en toch tevreden dat hij een soort van reden had om boos uit te vallen. De sherif scheen echter niet geneigd de zaak zoo oppervlakkig te laten behandelen, want al zag hij in dat door den majoor geen vervolging tegen een blanke zou worden in gesteld, die bovendien slechts Indiaansche getuigen tegen zich had, wilde hij toch voor zijn persoon meer van de zaak te weten komen. „Maar u bent er zelf in 't geheel niet bij geweest, toen de blanke in uw kamp binnen drong," sprak hij nu weer tot het opperhoofd. „U weet zelfs niet of het een Amerikaan, een Franschman of een Duitscher is ge weest; wat helpt u zoodoende uw aan klacht?" „Het was een Amerikaan," zeide de wilde beslist. „Een Amerikaan?" bromde de sherif nog twijfelend. „Wij kennen u, Amerikanen, boven allen uit," riep Kesos veelbeteekenend, „ook sprak hij Engelsch, en 't was een lange, schrale man, met ingevallen gezicht, kleine grijze oegen, de jas tot onder den hals dichtge knoopt, en een blauwe saraap, maar anders gemaakt dan de Mexicanen en Californiërs die dragen." „En waarheen is hij gevlucht?" „Hierheen ,tot op het platgeloopen pad van uw straat heb ik zijn spoor voet voor voet gevolgd. Zijn paard, een krachtig dier, heeft uit het hoefijzer van den linkerachterpoot twee spijkers verloren." „Dat kan ons allemaal niets schelen," wjerp de rechter wrevelig er tusschen, de man heeft geheel geen misdrijf begaan, en daar „Wel zeker, majoor," zeide de sherif ern stig, „wanneer hij in de tenten der inboor lingen brak en de vrouwen aanrandde, zelfs een man met zijn mes verwondde, dan is dat zeker een misdrijf, en u als rechter bent ver plicht, op die aanklacht een jury samen te stellen." „En ik doe het niet", riep de rechter woedend uit. „Dan kan de Indiaan naar County Court gaan, en u wordt gedwongen hem minstens aan te hooren.i „Maar voor den duivel," riep de rechter, in het nauw gebracht, „laat hij dan den kerel voor brengen, die dien ouden vent gewond heeft. Als die roode duivels een blanke met hun verwenschte pijlen te lijf te gaan, zou hij zich niet eens met zijn mes mogen verde digen?" „Ja, sherif, daar heeft de majoor gelijk in," riepen nu een paar van de binnen geslenterde baliekluivers. „Ik zou dien rechter of sherif wel eens willen zien, die mij zou kunnen ver bieden uit lijfsbehoud mij te verwegen. „Bah, praat toch niet zoo'n onzin," riep Hale bitter, „niemand spreekt daarvan. Maar zooveel is zeker, als onze Kesos, die als een fatsoenlijk en eerlijk man bekend staat, den persoon kan aanwijzen die de rust in zijn kamp gestoord heeft, dan hebben wij dé wet die hem recht verschaft. Het bloed van een inboorling mag niet zonder gegronde redenen worden vergoten." „Fatsoenlijk en eerlijk man, jawel," brom de een van de aanwezigen; „in plaats van zijn rasgenooten te laten werken, om een eer lijk stuk brood te verdienen en niet hier als bedelaar en vagebond rond te loopen, jaagt hij ze de bergen in. Nog geen half uur ge leden had ik er het bewijs van. Ik had een roodhuid het bosch in gestuurd om hout voor me te halen; toen hij terug kwam moest hij, zoodra hij dien mesjeu ontmoette, den bundel op de straat maar neersmijten." „Zeker!" riep het opperhoofd fier; „maar waarom? omdat u hem in de plaats van brood of goud uw giftig vuurwater in de aderen giet. Uw wetten verbieden u een In diaan brandewijn te geven en stellen daar zware straf op. Maar komt u deze wetten na? Waart ge ooit bang voor de overtreding er van bestraft te worden? Waarlijk niet. Vraagt 't eens uw Alcalde, of hij 't getuigenis van een Indiaan, al was ik 't zelf, zou aanne men, maar onder u, blanken, verraadt de een den ander niet alleen maar uit eigen belang." (Wordt vervolgd). GOUDA, 9 Mei. Kaas. Aangevoerd 176 par lijenn, handel flauw le kwal. f 5054, 2a Ikwal. f 4549: zwaardere Rijiksmerik f 60; met RiJkismehk f 48—56. Boter. Red. aanvoer, handel red. Gocboter f 80—90; Weiboter 75—85, Eieren, Groote aanvoer, handel red. per 100 stuks f 55.50. Voamarfct. Mellkyee red. aanvoer, handel sllech t f 300450; vette varkens weinig aan voer, handel stug 3841 ct. per half K.; ma gere varlkenis weinig aanvoer, handel slecht ƒ1550' ct, per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel slecht f 2030 per stuk; lam meren groote aanvoer, handell red. 1824; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel red'. f 8—18. WOERDEN, 9 Mei. Kaasmarkt. Aanvoer 359 partijen, le kwal. f 4953, 2e kwal. f 43— 47, met rijksmerlk 4555. Handell traag. HOOFDDORP, 9 Mei. Tarwe oude 14.25 14.59; Tarwe nieuwe 11.5012.50; Rogge f 9.75—10.25; Gerst Chevalier 10.75—11; Wintergerst 99.50; Haver 1111.50; Witte Duivenboonen f 202.50; Paardeboo- men. f 10.5011.25; Bruine boonen f 10 11; Groenen erwten 1820.50; Geel mos terd 2831; Blauwmaanzaad 3741;' Kanariezaad f 1515.50. ASSEN, 9 Mei. Eieren. Op de markt vav. de V.P.N. waren aangevoerd 108.500 stuks. Prijs ƒ4.506.50 per 100 stuks. BARNEVELD, 9 Mei. Pluimvee. Tam me eenden ƒ11.50 jonge hanen ƒ0.80— 1.50 oude hanen 1.752 jonge hennep 33.50 oude kippen ƒ1.502.50 tam me duiven 0.300.33 vette ganzen 3— 3.75 tamme konijnen 12.25 alles pet stuk. ENKHUIZEN, 9 Mei. Zaden en peul vruchten. Groene erwten 15—17 grauwg ƒ2630; bruine boonen ƒzl516.50 per H.L. Bruin- mosterdzaad 2028 per 70 K.G. Maanzaad 2022 karwijzaad 80, beide per 50 K.G. GORINCHEM, 9 Mei. Paarden. Op de markt waren 413 stuks aan de lijn. Men be steedde voor Luxe-paarden ƒ400650 werkpaarden 200—450 2 '/-jarige paar den 250400 1 '/Harige paarden 170 250 veulens 120—200 hitten 150350. De handel was levendig. HOOFDDORP, 9 Mei. Granen. Tarwe oude 14.2514.50 tarwe nietïwe 11.50 12.50 rogge 9.7513.25 gerst Cheval- lier 10.25—11 wintergerst 99.50 ha ver ƒ1111.50; witte duiveboonen ƒ20 21.50 paardeboonen 10.5011.25 bruine boonen 1011 groene erwten 1820.50; geel mosterd 2831 blauwmaanzaad 37 41 kanariezaad 1515.50. Prijzea per 100 K.G. HOORN, 9 Mei. Varkens. Aanvoer 30 vette varkens. Aanvoer 30 vette varkens, ƒ8492. Handel matig. MAASTRICHT, 8 Mei. Boter. Hoogste prijs ƒ1.60, middenprijs ƒ1.61, laagste prijs ƒ1.51. MIDDELBURG, 9 Mei Granen. We gens verzette marktdag werden enkele mon sters tarwe getoond welke werden verhan deld van 12.50 tot 12.75. Van overige ar tikelen geen aanvoer, geen noteering. VOLENDAM, 9 Mei. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 470.000 eenden eieren, ƒ5.055.20 en 3000 kippeneieren, 5.305.40 per 100 stuks. ZWOLLE, 9 Mei. Huiden. Gedurende deze week werden de Volgende prijzen be steed Os- en koehuiden, per K.G. 20 centstieren- 24 centpinken- 30 cent. De handel was gewoon. ZWOLLE, 9 Mei. Paarden. Aangevoerd 772 stuks. Prijzen waren Luxe-paarden 525625 werkpaarden 360460 idem 2e soort 280310 enters 190—320 j slachtbank ƒ80160. Handel redelijk vlug, veel kooplust voor Duitschland. o Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den beltenden Engelschen auteur GARVICB Circa 370 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50. franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij del N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49. Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5