De „Rerum«Novarum"-Feestvergadering. Gemeenteraad (Haarlem.) Gemeenteraad van Schoten. RECHTSZAKEN KERK EN SCHOOL Wederom is dit j'ajjr op Hemelvaartsdag de uitvaardiging der Encycliek „Rerum Nova rum" herdacht. Echter ditmaal niet met een openluchtmeeting, doch in een feestverga- dering, welke des middags 2 uur gehouden werd in de gemeentelijke concertzaal. Ook thans mag wel weer van een succes volle herdenking gesproken worden, hoewel de opkomst vrij wat slechter was dan redelijkerwijze verwacht had mogen wor den. Het verloop van den middag deed deze teleurstelling wel vergeten. Door het vocaal-kwartet „Euphonia" van Haarlem en de muziekvereeniging „Eupho- aja" van Overveen werd de vergadering op geluisterd. Het bestuur is wel gelukkig geweest, op deze beide beslag te kunnen leggen. Zij ver schaften door hun waarlijk schoone kunst den aanwezigen een hoogst genotvollen mid dag. Zij oogstten dan ook menig hartelijk applausje. De praestaties van de muziekvereeniging „Euphonia" vallen te meer te bewonderen, als men weet, dat zij slechts één jaar be staat. Zij is een onderafdeeling van den R.-K. Volksbond te Overveen. De feestvergadering werd o.m. bijgewoond door kapelaan J. Brinkman, wethouder mr. J. B. Bomans en het raadslidW. J. B. v. Liemt. Het tooneel prijkte met een plantenversie- ring, waartusschen vaandels van onderaf- deelingen van den R.-K. Volksbond. Nadat met een jubelenden marsch de feest middag ingezet was en alle aanwezigen ,Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen hadden opende de heer J. P. H, Castricum de vergadering op de gebruikelijke wijze, waar na hij allen welkom heette en mededeelde, dat besloten was, dat eens in de 5 jaren een demonstratie zal gehouden worden, als het vorige jaar geschied is op het R.-K. Sport park te Heemstede. Een telegram van hulde en aanhankelijk heid werd aan Mgr. den Bisschop gezonden. Nadat het vocaal-kwartet „Euphonia" op schitterende wijze eenige liederen ten ge- hoore had gebracht, was het woord aan den Zeereerw. Heer rector J. P. J. Kok, die met daverend handgeklap begroet werd. Spr. begon met op te merken, dat des morgens op Roomsche wijze de dag begon nen was; dat in de kathedraal een zeer groot aantal Volksbonders, zij het echter niet in buitengewoon groot aantal, tot de H. Tafel waren genaderd. Dan zette spr. uiteen, dat men bijeen ge komen was, om de herdenking van de uit vaardiging der Encycliek „Rerum Novarum" te vieren, Als men spreekt van den „Paus der arbeiders", dan weet een ieder, dat daar mee bedoeld wordt de wel overledene, maar toch onsterfelijke Paus Leo XIII. Niet alleen de arbeiders, doch ook alle andere standen zijn opgeroepen en dat doet spr. pleizier, want „Rerum Novarum" richt zich tot alle standen, opdat de koningin der deugden; de liefde beter beoefend zal wor den. Spr. wil dan ook een woord tot alle katho lieken richten. Het heeft spr. geleken, alsof de klokken alle katholieken opriepen, om hier te komen, om gezamenlijk te trachten, te komen tot betere verhoudingen. We zijn allen, broeders en zusters van elkaar en van Jezus Christus. Spr. is hier gekomen, om te bidden en te smeeken, dat allen zich ook als broeders zullen gedragen; om uiteen te zetten, dat de beginselen van de katho lieken godsdienst steeds na te leven. Spr. zal niet komen spreken van een socialistisch paradijs hier op aarde, maar hij komt zeggen met Leo XIII, dat er nood zakelijke ongelijkheid hier op aarde moet zijn. Er zijn verschillende werkzaamheden noodig en door ongelijkheid van vermogen worden de menschen tot die werkzaamheden aangezet. Noodzakelijk is het te werken, als een •traf, gevolg van de zonde van Adam, Lijden zal er eveneens altijd zijn. Spr. komt zeggen, dat ook de arbeiders plichten te vervullen hebben tegenover de patroons. Spr. komt aan de werkgevers vragen, hun geweten eens te onderzoeken, of zij niet te veel in liberaal vaarwater zeilen, of zij zich wel aan het bekende Paaschmanifest houden, of zij wel nakomen de plichten ten opzichte van den werkman, door Leo XIII aangewezen. Spr. noemde dan enkele plichten van pa troon en arbeider op en merkte op, dat boven alle plichten, welke werkgevers en werknemers te vervullen hebben, moet staan de plicht van de naastenliefde. Men heeft elkander noodig. Kapitaal kan niet bestaan zonder arbeid, doch arbeid ook niet zonder kapitaal. Spr. besloot het eerste deel zijner rede met een opwekking, de plichten van recht vaardigheid te beoefenen, opdat de menschen elkander als broeders liefhebben en de beste verhoudingen in de maatschappij ontstaan. Luide werd spr. toegejuicht. Vervolgens speelde het orkest nog een fraai stukje, waarna eenige tijd werd gepau zeerd. De tweede helft van den middag werd we der geopend door het orkest en nadat het vocaal-kwartet eenige nummers gezongen had, hield rector Kok het tweede gedeelte zijner rede. Spr, weer er op, hoe het gezag geschokt is geworden door de vrijzinnige wereldbeschou wing, hoe er godsdiensthaat is, hoe in naam der wetenschap de mensch een beschaafd dier genoemd wordt. Spr. wees in dit ver band op het ongelukkige Rusland, waar in de Goede Week het tooneel van Pilatus zich weer voordeed, hoe men daar een hoog staand priester voor de rechtbank gesleept heeft en doodgeschoten. Als het ook hier zoover zou komen, zou ook een Augustinus Josephus gaarne zijn leven geven, zouden de priesters ook gaarne zich als offers geven en bidden: „Vader, vergeef het hun." Leo XIII heeft dit beeld van wat in Rus land thans geschietd, voorspeld, toen hij wees op wat er zal gebeuren bij een verwil derde organisatie. Spr. herinnerde aan najaar 1918 en bracht hulde aan het rechtsche ministerie, vooral aan Minister Aalberse, aan de katholieke wethouders en raadsleden en aan die man- ien, die in de 32 jaren, sinds de uitvaardiging van de Encycliek verloopen, de plichten, daarin vervat, hebben betracht. Doch spr. denkt met weemoed aan hen, die maar voort blijven slapen, aan de mid denstanders, die niet tot een stands- of vak organisatie toetreden, aan die werkgevers, die in de vakorganisaties slechts strijdorgani saties zien. Spr. wees er dan op, dat er nog veel te doen is, dat de Katholieken de wereldher- vormende taak, door Christus begonnen, moeten voortzetten. In de verschillende ver- eenigingen moeten wij de beginselen van Christus beleven. We moeten krijgen flinke, sterke, krachtige stands- en vakorganisaties. En daarvoor moeten we gaan werken, waar toe spr. in een fraaie peroratie allen op wekte. Ook thans verwierf de begaafde redenaar weer hartelijk applaus en de voorzitter zegde woorden van welgemeenden dank, terwijl hij den wensch uitte, dat het woord van den spreker ook goede vruchten zou dragen. Met muziek en zang werd verder nog de middag doorgebracht, welke ten slotte met „Roomsche Blijdschap" besloten werd. Tijdens de vergadering kwam nog een ant woord van Mgr. den Bisschop in, op het hem gezonden telegram. Om 7 uur werd in de Kathedrale Kerk een plechtig Lof gecelebreerd door den ZeerEerew. Heer Rector J. P. J. Kok, geestelijk adviseur. De WelEerw. Heer kapelaan F. A. Bur- winkel, hield de feestpredicatie. Na de pro cessie werd het Te Deum gezongen, Er was veel belangstelling. (Vervolg.) Armenraad. B. en' W. stéTten yoots 1. goed te keuren de éérste suppletoire begrooting dienst 1923 van tien Armenraad bedragende in omitvamgsi en uitgaaf eene som van 8900; II. behoudenis nadere financieele regeling, 'op den post volgn. 294 der gemeenlte-begroo- tdng diienst 1923 alsnog een bedlrag vam f 8000 beschikbaar ie stellen; III. goed te Ikeuren de rekening en verant woording over 1922 van den Armenraad be dragende in ontvangst en uitgaaf f 16.055,98. De heer CASTRICUM heeft bij, het bedrag van f 8900 geen omschrijving gevonden en wenischt nu gaame te vomemea voor wélke (doeleinden deze som wordlt aangevraagd. De heer BOMANS antwoordt dat voortaan aan dten Armenraad ral worden gevraagd een omschrijving bij de aanvraeg te voegen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Rekeningen 1921. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der rekening van de gemeen tefinamciên over het üenistjaar 1921. Goedgekeurd. Woningbomvvereenigingen. B. en W. stellen voor, de begrootingen voor het jaar 1923 van de hierna genoemde vereenigingen, tot de daarbij in inkomsten en uitgaven geraamde bedragen, goed te keuren: Woningbouwvereeniging „Rosehaghe" 139 ar beiderswoningen f 95.129,83; woningbouwved- eeniging „St. Bavo" 182 arbeiderswoningen 78.894,94; idem 41 idem f 22.213,51; idem „Onze Woning" 77 idem f 23.316, 32; Coöp. Womdngvereeniiging voor GejBeenéepersoneel 77 idem f 23.316,32; idem „Eigen Woning" 108 idem f 69.804,82; Woningbouwvereeni ging „Tuinwijk-Noord" 65 müddenistandswo- ïdr.gen f 45.850. Goedgekeurd. Bewaarschool voorm. Barbara-Gasthuis. B. en W. stellen voor de door Regenten van de bewaarschool in het voormalige Barbara- Gaisthuis ingediende rekening en verantwoor ding over het jaar 1922, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 9.107,23, goed te keuren en het subsidie uit de getneniekas vast te stellen op f 5.339,18. Goedgekeurd. Rekening. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporation van neeringen, ambachten en bedrijven over 1922 en het voordeelig caldo ad f 1239.82 tn de gemeentekas te storten. Goedgekeurd. Schenking. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in. dank voor de gemeente te aan vaarden ter plaatsing in het Frans Halsmu seum eene door het bestuur van de Vereeni- ging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden in het Frans Halsmu seum, aangeboden schilderij van Cornelis Vroom, voorstellende „Riviergezicht in Let bosten." Goedgekeurd. Medaille. Ter gelegenheid van haar 3e lustrum schrijft, zooals bekend de Haarlemsche Too- toeelvereeniging „Jacob van Lennep" in het seizoen 19231924 een tooneelwedstrijd uit ovor Belgische en Nederlandsohe yereeuigin gen. B. en W. stellen nu voor, ten behoeve van dezen tooneelweds trijd aan dlie vereemtging een gouden medaille te schenken en vragen daarvoor een crediet vaar ten hoogste f 75 aan. Goedgekeurd. Overschrijving huur. B. en W. stellen voor hem te machtigen den ten naime van wed. S. H. Booimain, ge boren A. H. Berkemeier staande huur van het perceel aan toet Spaarne no. 36 alhier, genaamd „de Korenbeurs", met ingang van 1 Mei 1923, over 'te schrijven op naam van H. H. .A B-ooiman, koffietouishoudér alhier. Goedgekeurd. Gronden nabij het Oost-Indisch Vaartje. B. en W. deelen den Raad mede, dat voor de uitvoering van openbare werken op gron den nabij het Oost-Indisch Vaartje, een be dlrag wordt noodig geacht van f 115.000. Voorts wordt voor het rio-leeren en bestra ten van de strooien grond, f ontstaan dooi de plaats gehad hebbende demping van hel Oost-Indisch Vaartje) en voor de rioleering van anderen grond, een bedrag noodig geacht van 6800. B. en W. stellen voor. om voor de uitvoe ring van bovenbedoelde werken, een bedrag beschikbaar te stellen van f 121.800. De heer CASTRICUM vraagt nadere inlich tingen. De heer SLINGENBERG vraagt in de no tulen op te nemen dat aan den heer Cas tricum nadere inlichtingen zullen worden gegeven. Het voorstel wordt aangenomen. en Rooilijn. B. en W. stellen voor de rooilijn van de Nobotstraat te herstellen op het vroegere ni veau. De heeren v. d. BAN en CASTRICUM verzetten zich er tegen. De heeren MIZERUS en v. LIEMT, Tedien der commissie van Openbare Werken, ver dedigen de voorgestelde verandering. Na eenige discussie goedgekeurd. Huurlnstallatles voor electriciteitslevering. B. en W. deelen mede, dat de noodzake lijkheid is geb'cken om arlikl 5bis, dor Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van e'eotrlschen stroom door de gemeente Haarlem, met eenige bepalingen aan te vullen. Deze bepalingen betreffen de bii-urmsta-llaties. Goedgekeurd. Restitutie boor Dienstleidingen. Door den heer Klein is eera voorstel gedaan om restitutie te verleenen van gelden sedert een zeker tijdstip betaald voor afkoop van z.g. dienstleidingen. B. en W. deelen mede dat dit vraagstuk reeds hun aandiacht had. In omdendeefem kunnen zij het voorstel Klein niiet zonder meer aanbevelen. B. en W. doen nu het volgende voorstel: Volgens onderstaand tarief restitutie te ver leenen van gelden betaald voor dienstleidin gen overeenkomstig art. 8- lid 1 der verorde ning regelende de voorwaarden voor de le vering van duinwater door de gemeente Haarlem zooals d,ie luidde vó6t de wijzi ging voor 15 November 1922 en gold tot en met 31 December 1922 aan hen, die zich daartoe, hetzij persoonlijk, hetzij door mid del van volmacht 'aan derden, vóór 1 Oc tober 1923 aanmelden ten kantore deT Ge- me te Duinwaterüedi'mg en het hew>"« We ren, d'at zij eigenaar van Jiet betreffende per ceel watren zooweM op het moment, dat de diemïttó'dimg werd afgekocht, als op 31 De cember 1922: Aan hen, die betaalden na 1 Juli 1922 wordt alles gerestitueerd. Id. na 1 Juli 1921 doah vóór 1 Juli 1922, 9/10 van hel ge storte bedrag. Id. 1920, doch vóór 1 Juli 1921, 8/10 van het gestorte bedrag. Id. 1919 dóch vóór 1 Juli 1920, 7/10 van het gestorte bedrag. Id. 1918 doch vóór 1 Juli 1919 6/10 van het gestorte bedrag. Id. 1917 doch vóór 1 Juli 1918, 5/10 vam het gestorte bedrag, ld. 1916 doch vóór 1 Juli 1917, 4/10 van het gestorte bedrag. Id. 1915 dodh vóór 1 Juli 1916, 3/10 van het gestorte bedrag. Id. 1914 doch vóór 1 Juli 1915, 2/10 van het gestorte bedrag. Id. 1913 vóór Geen restitutie beeft plaats, zoo de aan vrage betreft een tweede of volgende dienst- leiding in een en hetzelfde perceel of Oen dienstleiding wélke ma 31 December 1913 niet meer werd gebruikt. Goedgekeurd. Regeling van verkoop van melk en melkproducten op Zondag. De Commissie tot het ontwerpen en her zien van verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd, heeft, op uitnoo- diging van den gemeenteraad het volgende artikel voorgesteld, ter opneming in de ver ordening op de winkelsluiting: Art. 6 bis. Het is verboden een winkel, waar melk en melkproducten worden ver kocht, des Zondags voor het publiek ge opend te hebben vóór des morgens 8 uur, tusschen 12 en 6 uur 's middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoover aldaar verkocht wordt uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop. Art. 6 ter. Het is verboden des Zondags melk of melkproducten op of aan den open baren weg te venten of aan de woningen der verbuikers af te leveren. Deze bepaling is niet van toepassing, voor zoover het betreft levering aan ziekenhuizen, gestichten, bakkerijen, hotels, café's, restau rants en lunchrooms. Art. óquater. In geval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag, ontstaan door het geheel of gedeeltelijk stilliggen van het njelk- vervoer tengevolge van grooten sneeuwval, strenge vorst, zware storm of andere buiten gewone niet te voorziene omstandigheden, zijn Burgemeester en Wethouders, onvermin derd het bepaalde bij art. 14 dezer verorde ning, bevoegd bij openbare kennisgeving ontheffing te verleenen van de bepalingen der artikelen 6bis en 6ter. De heer Castricum vraagt of de omsehrij ving van winkel wel goed is en of men b.v. melk in huiskamers kan verkoopen. De heer BRUCH verheugt zich over deze voorstellen, omdat zij een stap zijn in de richting van Zondagssluiiieg, welke Spr. en zijn politieke vrienden wemschen. Den heer Castricum antwoordt spr., dat de omschrij ving van winkel voldoende is, volgens de jongste omschrijving van den Hoogen Raad. De heer REINALDA verklaart dat de Soc. Deim. wel geneigd zijn aan de totstandko ming van deze bepaling mede te werken, maar spr. is niet de meening van don wet houder Bruch toegedaan dat dit is een ge deeltelijke uilvoering van de Zondagsrust. Spr. vindt dat déze bepaling in 't algemeen belang is en niet strijdig met toet algemeen belang en werkt daarom gaarne aaali de tot 'Slamdkoming mede. Eenige discussie ontstaat tusschen de hee ren Rcinalda en Btruch omtrent het nut van ingrijpen der overheid inzake de Zondags rust. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Wachtgeldregelingen. B. en W. stellen voor het aandeel der gemeente in de uitkeeringen van wachtgeld ten behoeve van werkgevers aan hun arbei ders, voor zoover dezen te Haarlem woon achtig zijn, van 10 tot 25 te verhoogen. Goedgekeurd. Woningbedrijf. B, en W. stellen voor, het besluit van 9 Augustus 1922, met betrekking tot de .daar in bedoelde 2 perceelen aan de Oude Groen markt en 4 perceelen aan de Damstraat, in dier voege te wijzigen, dat deze perceelen worden geacht in het gemeentelijk woning bedrijf te zijn ingebracht met ingang van 1 October 1922 tegen een bedrag van 148.481,37. Goedgekeurd. Benoemingen Tot lid van de Commissie A tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer M. J, van Bentham Jutting. Tot lid van hel bestuur der Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs de heer P. van T-hiél. Tot directeur, leeraTen en tijdelijke leera ren aan die gemeentelijke avondschool: voor Nijverheidsonderwijs werden genoemd: a. tot Directeur: de heer J. J. Bauer: b. tot leeraar 1. G. J. H. Kerkhof, 2. J. P, Strijbos; c- tot tijdelijk leeraar: 1. F. Hage, 2. A. Wen sing, 3. G. Eichhorn, 4. H. Korringa, 5. A van Harrevetd, 6, B. Bonman en 7. G. A. C. A. Floers. Rondvraag- De he-er KOPPEN vraagt of het juist is, dat het bureau van den Geneeskundigen Dienst zal worden ingekrompen. De VOORZITTER antwoordt, dat de zaak in haar allereerste stadium van voorbereiding is, weshalve spr. den heer koppen in overwe ging geeft het stellen der vragen tot de vol gende zitting uit te stellen. De heer KOPPEN neemt hiermede genoegen. De heer KINGMA wijst op den toestand van de Dir. Schacpman.straat. Indertijd is door B en W. toegezegd, dat zij zich daaromtrent fa» verbinding zouden stellen met Haarlemmer- ïïede. Tevens wijst spr. -op den toestand van de schuiten, die géheele Zondagen liggen «e geu ren in de Leid'sche Vaart vóór dé fabriek van de firma Cohen v. d. Laan. De heer SLINGENBERG antwoordt, dat B. en W. zich in verbinding hebben gestéld met Ged. Stalen over de Dr. Schaepmamistraat. Deze onderhandelingen zijn nog loopende en zullen waarschijnlijk spoedig tot een einde komen. De VOORZITTER zegde als hoofd der po litie toe dat aandacht zal worden geschonken afin de kwestie der schuiten in de Leadsche Vaart. De heeren POPPE en PEPER stélden vra gen oveT de werkverschaffing aan de PijÜélaan, aan de Amsterdamsche Poort en andere wer ken De heer SLINGENBERG beantwoordde de gestelde vragen. Antwoo d en vragen zijn on geveer al« volgt samen te vatten. De heer Slin- gewbeirg legde nog even vast dat nimmer bij de bespreking van het vraagstuk werkverschaf fing dé voorhtotorie mag vergeten worden. Aanvankelijk was de gemeente van plan het we k aan de Pijtóaan in zuivere werkverschaf fing te doen uitvoeren. Het Rijk sitélde rfs voorwaarde dat 40 cenlt per uur als loon zou worden bétaaild. Dat werd door B. en W. niet goedgevonden. Beleend is dat, toen ook andere maatregelen mislukten, besloten werd 't werf' uit te besteden. Dat te nu geschied. Gevraagd is welken invloed B. en W. op de aanname van het werk kunnen uitoefenen. Spr.'s ant woord ia: geen invloed kunnen B. en W. uit oefenen. De aannemer is aan zijn contract gebonden, maar ook ndet moer dan dat. Wel kunnen B. en W. trachten door besprekingen eenige voor de vermindering der werkloosheid in Haarlem nuttige maatregelen te treffen met de aannemers. Dat is ook geschied en B. en W. zijn bereid zooveel te doen als in hun ver mogen is, om iets te bereiken. Op de vraag van den heer Paper of inde daad, zooals is toegezegd, 40 man aan het werk rij», ant woordt spr., dat er verleden week 43 man aan 't werk was. Het as mogelijk dait de aannemer heeft gezegd aan spr. is het niet gezegd dat hij wel 90 en 100 man aan 't werk kan zetten, maar dam moet men niet vragen hoe veel v oeger het werk zou -zijn afgeloopen. Br is nu weer oen nieuwe regeling getroffen met den aannemer. Deze is bereid, behalve de 43 man, nu reeds werkzaam, nog 25 man aan *t wenk te stellen. Dat zou dus 'totaal 60 5 70 zijn, mils dan door de gemeente een vergoe ding zou worden gegeven van 10 cent per ve welike M3 grootGeraamd wordt dolt het aantal te wenveikien M3 grond zal. zijn 67000 Dalt zou duis worden f 6700. De directeur van Openbare 'Werken vond die raming niet te hoog evenmin als de gevraagde vergoeding. B. en W. stellen den Raad dus voor deze som extra uit te t elkiken. Beloofd was, dat reeds Maandag jj, de 25 werkloozen tie werk zouden zijn gesteld, maar dat kon helaas! niet omdat Maandag bleelk, dat de D. E. M. geen bakken genoeg had om een derde ploeg aan het werk ie zetten. Men' As nu bezig die bakken te hu ren en zoo vordert de tewerkstelling nog een paar dagen, Het werk zou, indien het uiitge- voe d ware zooals aanvankelijk 'het plan was, 8 maanden omtrent geduurd hebben. Nu met de nieuwe regeling zal het 20 5 25 wéken duren. Er is gevraagd of bij alle werken de bepa ling geldt dait 80 der lewerkgesleléen Haar lemmers moeten zijn. Bij het werk aan den Wagenweg, aldus spr., is dit niet van belang. Daar werken weinig menschen en dat ijnz nog meereudeels deskundige menschen. Bij het werk aan de Amsterdam-sell e Poort te die 'be paling van 80% wé! gemaakt en wordt ook gehandhaafd. Het wordt gecontroleerd of er inderdaad 80% Haarlemmers werken. De heer PEPER ikornt op tegen eenuitdruk king van den wethouder, dat de grootste schreeuwers nog niet altijd de beste werkers zijn. Spr. kam zich voorstellen dat er zeer goedé werkers zijn, die toch weigeren voo minder dan het normale loon te werken. Hij herhaalt, wat hij reedis in eerste instantie zeide, dat de teweikgestelden aan de Pijllsflaa-n geen (verkloozen zijn, doch personen, die hier en daar van andere werken zijn weggehaald. De werlkloozen hebben aan dat werk niets. Hij wenscht dat ook wetrkloozen daar te werk ge steld: zuil jen woden. Dé heer POPPE spreekt waardeering uit voor wat verkregen werd en vraagt welk loom de arbeiders op dftt ©ogenblik verdienen. Hij wijst Op.het werk aan dten Amsterdamschen Stiha'tweg tusschen- Amsterdam' en Halfweg. Amsterdam trof met het Rijk een regeling om daaraan werlkloozen te werk te stéllen uit Am sterdam. Die regeling kwam tot stónd op voorwaarde dat Amsterdam 20 cenlt per uur per wenMooze bijpast. Dat kost bij een arbeids week van 45 uur, dte gemeente Amsterdam dus f 9 per week en per wenklooze. Dat be drag van f 9 is minder dan de werfcloosheidsc uitkeeriuig en de 'betrokkenen verdienen meer aan loon dan zij kregen aan steun. Het is niet waarschijnlijk dat aan de verbetering van den w-eg tusschen Halfweg en Haarlem wordt begonnen binnenkort, maar mocht dit het ge val zijn, dan verzoekt spr. te overwegen of ook voor Haarlemmers niet een deagdijlke re geling te treffen is. De h-eer CASTRICUM vraagt of voor de re geling aan de Pijlslaan geen moeilijkheden te vreezen zijn met BinnenlandisChe Zaken. De heer SLINGENBERG zal op deze laatste vraag niet diep ingaan. Hij vermoedt, dat geen moeilijkheden te vreezen zijn. De 25 nog aan te stellen wékkrachtien aan de P* ilslaan zulten van de Arbeidsbeurs genomen worden, werk- loozen dus. De aannemer is gebondien aan het contract, maar vrij in de methode, waarop hij het weTk wil .doen uitvoeren. Bij het bestaan de qomtract is nu een nieuwe clausule gevoegd omtrent de tewericsteffltog van de weilkloozen. Wat het loon is, weet spr. niet. Maar de aannemer verzekerde, dat hij liet werken in stukloon en, d'at een goed geschoold arbeider aan de Pijl-staan gemiddeld een weekloon kan halen van over de f 40. Pas Zaterdag boorde de D. E. M. dat Maandag met een dierde ploeg zou kunnen gewerkt worden. Hoe spijtig ook, is 'het dlu-s le verklaren dat Maandag ndet ineens genoeg bakken bij de hand waren. Wat de Amsterdamsctoe Straat weg betreft, B. en W. zijn daarmede reeds een paar maanden bezig. Spr. heeft een be zoek aan Binnenlandsehe 'Zaken afgelegd om over een regeling als 'door den heer Poppe bedoeld wordt, te spréken. Dat het werk niet spoedig zou worden uitgevoerd, weet spr. zoo precies niet. SpT. hoopt dat het in dlt na jaar ondernomen wordt. Dan zal getracht worden een regeling voor de Haarlemsche werkloozen te treffen. Over de hoegrootheid der bijdrage weet spr. nog niets mede te deelen, maar bij de bepaling daarvan zal re kening moeten gehouden worden met :het feit dat Haarlem, dloor de verbetering van de Amsterdamsdhe Poort, reedis een f 100.000 bijdroeg aan d'e verbetering van den Amster- damischen straatweg. Het voorstel van B. en W. om f 7000 be schikbaar te -stellen werd goedgekeurd. De heer PEPER 'had nog vragen gesteld aan den burgemeester als hoofd der politie, omtrent het optreden door de politie tegen over werkloozen aan d'e Pijlslaan. Dat op treden was z.i. provocatie. De menschen weT- den opgejaagd als vee door de politie en ■dte aanwezige inspecteur of ndjunet-toisnecteur trad ontactisch <vp doordat hij liet Vragen of bet onderhoud met den aannemer, dal nlaats -had in diens kantoortje, haast was afsrel-oo pen. Den volgeniden dag werl een werltlooze en ook de aannemer zelf /dien men niet kemde) van een terrein verjaagd dat dicht bij het werk ligt. De BURGEMEESTER zal op deze vragen in de volgende zitting antwoorden Hii heeft nog geen onderzoek kunnen kist ellen,doch hij geeft den heer Peper in overweging zijn men schen aan te sporen kalm en gematigd op te treden en geen moodeloo-zcn, Sast te veroorza ken. De heer SLINGENBERG wenscht een woord van lof te brengen aan de politie voor de wijze waarop zij hem Maandag is ter hulp gekomen. Toen hij 'smiddógs op zijn kantoor kwam, zaten daar 14 menschen te wachten, die tegen den wil van den bediende zijn wachtkamer wanen binnengedrongén. Spr. te lefoneerde de politie en heeft respeot voor de wijze waarop deze tactisch en toch kor daat de bezoekers verwijderde. A-Is dit immer zoo gebeurt, dan treft de politie geen blaam. Flink moet dte politóe natuurlijk altijd op treden. De heer KOPPEN wijst er op dat nog steeds die sloot aan de Kemncimersfraat niet is gedempt. De heer SLINGENBERG zegt, dat het wachten is op de overdracht van grond door het Riik. Het einde der onderhandelingen te in 't verschiet. De heer PEPER te verwonderd, dat het voorstel der S. D. A. P. tot verlaging van dten gasprijs niet op de agenda stond. Dat had zeker het geval moeten zijn. In 1021 hebben de ga .«verbruikers 5 cent per M3 te ■veel betaald. Spr. wachtte of de S. D. A. P. zou vragen waarom het voorstel nu niet op de agenda stond. Maar deze d'eeld die vraag niet. Het te haar dus blijkbaar geen ernst met dit vooratel tot verlaging van den gasprijs. Geroep: Kiest Peper! De heer REINALDA heeftjnlet gevraagd waarom het voorstel tot gasprijsverlaging niet op de agenda voorkwam omdat het hem be kend was, dat het voorstel in de pa «commis sie een ampele be,spreking heeft gehad en dal het voorstel op de raadsagenda van 30 M>ei zal komen. De heer REINALDA wijst er op dat auto- imobieilein van het Departement van Oorlog niéts mode te makien. Maar wel dienen we te zien naar dé schade, die aan onze wegen wordt aangebracht. Is van die schade een berekening te maken? Hierna sluiting der vergadering. zooveel schade aan de straten van Haarlem berokkenen. In de cavalerie-kazerne is een auto-wagenpark. Binnen het hek is daar een, 'kostbare auto-haan, wat volgens spr. geld verspilling is, maar daar hebben wij hier Gemeenteraad. Woensdag,middag vergader de de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig alle leden. B. en W. stellen voor ontheffing der Bouw verordening te verleenen aan M. Hemnetman, voor het gebouw Hoogewoerddwairsstraaf 33; aan H. Eeltink voor pakhuizen aan de Pie- ter Maritzstraat 511; aan liet best/uur der woningbouwvereeniging „St. Bavo" voor een bergplaats achter perceel Eikenstraat 4; aan C. Fauber voor den bouw van een bergplaats achter perceel Eschdoomstiraat 2; aa-n P, Kiloos voor den -bouw van een serre achter perceel Spiouikopstraat 7. Aldus besloten; het verzoek van C. J. A. Molenaars om ontheffing voor den bouw van .2 woningen aan dten Korteweg wordt afge wezen. B. en W. stellen voor, eenige ruiling van gromid aan te gaan met de heeren Henneman en Buitens, betreffende terreinen achter de ai'lgemeene begraafplaats. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, voor de aanslui ting van het gemeenteriool voor elk perceel een vast bedlrag f 1.—) vart te stellen en dienovereenkomstig de betreffende verorde ning te wijzigen. Het voorstel wordt aangehouden. Dan was aan de oude die leges-heffing, welke zonder bespreking en zonder hoofde lijke stemming onveranderd vastgesteld werd, evenals de verordening omtrent de invorde ring der gelden. B. en W. wend een crediet van 750 ver leend voor de aanschaffing van een sproei en een veegwagen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het kerkbestuur van „St. Bavo" om gel den voor den cursus voor vervolgonderwijs over 1921 te ontvangen. Aan de Zond'aigschoolvereeniiging „Samu el" werd vergunning verleend, op Zondagen gebruik te mogen maken van de school aan de Overtomstraat. Ged. Staten hadden berioht, bezwaar le maken tegen d'e wijze, waarop het tekort van f no.OOÓ voor het tekort over 1923 gedekt wordt Zij gaven in overweging dit tekort te dek ken door het heffingspercentage te verhoo gen van 3% tot 4% pet., wat f 52.000 zou opleveren, door het suhsidie van de provincie met 25.000 te verhoogen en door bezuini ging op de gewone uitgaven van 8000. B. -en W. stélden voor, d'e begTooting niet te wijzigen en aan Ged. Stalen 'te berichten, dat aan venhooging van het belastingpercen tage niet gedacht kan worden, terwijl naar hun meening een 'herziening der posten door Ged. Staten bedoeld, van een begrooting, wel ke 3 maanden geleden werd vastgesteld, geen noemenswaardig effect zal opleveren. Bij de behandeling van dit punt ging de raad in geheime zitting. Na 1% uur werd de vergadering heropend. Ten aanzien van het voorstel tot niet-wij- ziging der begrootinig, werd besloten, aan. B. erT W. op te dragen, om, wanneer nog ande re argumenten bet col-lege bekend mochten zijn, deze alsnog in den brief aan Ged. Sta ten te verwerken. -Aan de orde was hierna het voorstel tot wijziging der verordening tot regeling van het georganiseerd overleg in 'dien- zin, dat in het vervolg in het overleg ook 4 leden van den raad zullen zitting hebben. Op voorstel van den heer Jansen werd d»t pun-t aangehouden. B. en W. stellen voor: Overwegende, dat de gemeente binnenkort uitgaven zaï!' hebben te dtoen voor de .stichting door d'e V-erseniiging tot stichting en imstnn-d- houding van sriliolen met den Bijbel le Haar lem, van* een bijzondere lagere school van 7 lokalen en gymnastieklokaal aan de Herf- zogsifraait. Overwegende, dat dte afbouw dnot 6 loka len en 3 Wken'loknPem van school A aan de Overtonstraat, waartoe op 17 Maart 1921 is besloten «en uitgaaf zal vorderen van, naar raming 118.590; tot dékking van bovenge noemde uitgaven een geld-leening aan te gaan van: a. ten hoogste f 116.000, ten behoeve van de stichting van boven omschreven bij zondere school: li. ten hoogste 134.000, ten behoeve van den afbouw deT openbare lagere school A, tegen een rente van niet meer dan 6% pet per jaar. De heer LOERAKKER vroeg, of de houw van de christelijke school misschien tot ge volg zou hebben d'at aan schooSruim-te voor eendgen tijd' zoodanig werd gewpnnen, dot voor het o ogenblik de afbouw niet noodza kelijk is. ZESTIEN VERVALSCHTE KWITANTIES. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, stonden Dinsdag terecht een 26- jarifte schrijver bij de Gem. Electriciteits- werken te Amsteram, en een 26-jarige lood gieter ter zake van valschheid in geschrifte. De schrijver had een 16-tal kwitantie-formu lieren ingevuld ter terugvordering van het op voorschot te veel gestorte door hen die een tijdelijke aansluiting op het electrisch net hadden gehad. Deze valschelijk opge maakte kwitanties zou de loodgieter met verschillende namen hebben onderteekend en er daarna het geld op hebben geïnd. De loodgieter ontkende evenwel alle schuld, en zeide, dat de schrijver hem valsch beschul digde. Hij beweerde zelfs den schrijver nooit te hebben gezien. Zelfs toen getuigen ver klaarden, dat zij het tweetal wel samen had den zien biljarten en dat zij den schrijver bij den loodgieter thuis op bezoek hadden aangetroffen, zeide de loodgieter, dat zij zich vergisten en dat hij den ander niet kende. Twee schriftkundigen hadden door verge lijking uitgemaakt, dat bekl. de kwitanties had onderteekend, doch hij bleef in zijn ont- kentenis volharden. De schrijver bekende en vertelde, dat hij 2/3 genoot van de opbrengst, de ander had K gekregen. Het heel bedrag van alle bij elkaar opgetelde vervalschte kwitanties was ruim 12.000, waarvan dus de schrijver ruim 90()0 had genoten, Om de uitbetaling van die kwitanties mogelijk te maken, had bekl. ook nog fictieve rekeningen moeten inschui ven, opdat met het voorschot kon worden afgerekend. Het Ó.M., waargenomen door mr. Van Lier, wees op den ernst van het feit, dat zich over een groot tijdsverloop uitstrekt. Bekl. kwam er toe, omdat hij te groote verteringen maakte met een andere vrouw, dan zijn wet tige. Spr. vorderde tegen den schrijver één jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Ook de schuld van den loodgieter ^vas door het onderzoek der schriftkundigen en door de getuigenverklaringen voldoende be wezen, waarom spr. tegen dezen bekl. één jaar gevangenisstraf eischte. De verdediger van den eersten bekl. mr. F. Buys, wees op de merkwaarige wijze, waarop over die voorschotten tijdelijke aan sluiting door G. E. W. wordt boekgehouden D« heer KLEIN zag in dte vraag van den heer Loerakker een: poging, om d'e openbare school een iknauw te geven. Spr. vond meer reden tot afbouw van school A dan voor den bouw een-er christelijke school. De heer LOERAKKER verklaarde, dat hij, wanneer de openbare school afgebouwd moet worden, het geld- er voor wil voteeren. Maar als met den bouw van de christelijke school die noodzakelijkheid van afbouw word-t op geheven, dan zou spr. van deze gelegenheid, om de fiinaneieele lasten te verminderen, gaame gébruik maken en, dan zou voor spr. de bouw van de christelijke school ook in derdaad voorgaan, onrdat het een lang ont houden recht is. De bedoeling, welke door -den heer Klein aan zijn vraag is toegekend, te bij spr. niet aanwezig geweest. Wethouderr BIES gaf een overzicht van den toestand en, trok daaruit de conclusie, dat het openbaar onderwijs te Schoten recht heeft op twee volledige schoolgebouwen. De heer ALGRA' onderschreef het betoog van den heer Loerakker en wees eT op, dat er werkelijk behoefte aan een christelijke school bestaat Naar aanleiding van ■verschillende opmer kingen omtrent de hooge kosten van den afbouw, wees de heer KLEIN op de zuinig heid, wélke door de gemeente is betracht bij het uitvoeren van werken in eigen beheer. S,pr. rekende voor, dat bij vijf bouwwerken het voordeelig verschil tusschen de raming en de bouwkosten f 24.704.52% bedroeg. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerd, bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. t Wethouder BIES constateerde echter een onjuistheid in het voorstel, n.Jl de zinsnede, waarin de medewerking van Ged. Staten ge vraagd wordt voor den afbouw van school A. Volgens spr. was door B. en W. besloten enkel de goedkeuring voor de gelidleening te vragen en niet, om nogmaals medewerking te verzoeken. Dit zal aanleiding zijn, dat de af bouw van de openbare school wederom ver traagd wordlt. Spr. protesteerde hiertegen In heftige bewoordingen en verweet den ge- meen-te-oeeretaris hét besluit van de vergade ring aan B. en W. met opzet verkeerd te heb ben uitgevoerd. Na nog eenige discussie werd het voorstal van B. en W. aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot nadiere vaststelling van den prijs van gemeente-bouwterrein. Eveneens werd goed gekeurd, het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot toekenning van een voor schot aan de woningbouwvereeniging St. Ba vo, voor woningbouw aan het Sohoolll'aantje. B. en W. stellen voor, in te willigen heit In- gékom'en verzoek van den bewaarder van school IA, om hem een rijwiéRoelage te vet- rtréklken. Goedgekeurd. B. en W. «tellen, voor, in hun handen om prae-advies te «tellen het voorstel-Klein, den prijs van het gas terug te brengen van resp. 0.13 en f 0.06 op f 0.12 en 0.05 per M3. Aldhis besloten. Bij de rondvraag vestigde de heer BOXS de aandacht op de Paul Krugerkade, waar de jeugd de siteenen uit de straat haalt, om er de gracht mede te dempen. De heer ALGRA had een klacht over een ongewenscWlen toestand bij dte Hoogewoerd, waar een mesthoop Egt op dte plaatis waar vroeger dte woonwagens stonden. Mevr. MUNNIK—VASTENHOUDT drong aan op een spoedig antwoord op den briet van hel Burgerlijk Armbestuur, betreffende te werkstelling van werkloozen, waarna de heer ANTONISSE den ongewenlschten toestand op het Soendaplein nog eens besprak. Het bleek, dot hieraan wordt gewelkt. Naar aanleiding van de ongevallen met den elieetrischen draad om het circus, drong de heer ANTONISSE nog aan op een deskundig toeizeht, wanneer dergelijke inrichtingen weer een» komen? De heer EMANS deelde mede, dat verschil lende woningen leeg* staan, welke wel te koop, maar niet te huur zijn. De VOORZITTER antwoolUde, dait men zich dn dergelijke gevallen tot de Huurcommis- sie moet wenden. Men vergewisse zich echter vooraf, of de woningen vallen onder de be palingen deT Woningwet. Mevr. WEBER—GROENEVELD verzocht nog toezicht bij de Paul Krugerkade, waar meermalen vuilnisbakken in het water worrt géledr'gd. Hierna werd de verga dering gesloteru parafeerde, doch een groot deel van bekl. s werk geschiedde zonder contróle. Zoo'n post vertrouwde men toe aan een lossen klerjc met 1500 per jaar. De uitbetaling van de gelden geschiedde vervolgens door 'n loket, waarboven matglas zoodat de uitbetaler slechts de hand was, van den ontvanger zien kon, wat pi. wel wat al te machinaal eenvoudig noemde. Vervolgens vond pl. het onbegrijpelijk, dat men bekl.'s misdrijf niet merkte. Meer dan een jaar kon de jon^e man zijn gang gaan zonder dat men het in de gaten kreeg en dat geschiedde nog heel toevallig, omdat men een wijziging in de boekhouding invoerde. PI. vond de verleiding, waarin men 'n jong- mensch met dat loon bracht, zeer groot. Bekl. had een onberispelijk verleden, doch is in de verleiding gebracht door de zegging schap, die hij had over groote bedragen. Ten slotte vroeg pl. een voorwaardelijke veroordeeling subs, een veel mildere straf, dan de officier in zijn strengen/eisch vor derde. Mr. Savelberg trad als verdediger op van den loodgieter. Uitspraak 17 Mei. HET KLOOSTER DER PATERS CAR- MELIETEN T E MERKELBEEK. Benoeming van professoren in de Wijsbegeerte Men meldt aan de Msb. De Zeereerw. Paters Julius Dijkstra e; Marcellus Toiler, die hunne hoogere studiën in de Wijsbegeerte aan de universiteit „Gre- gorius". in Rome hebben voltooid, zijn dooi den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Carme- iieten tot professor in de wijsbegeerte be noemd in het nieuwe klooster te Merkelbeek, waarin in Augustus a.s. de Paters Carmeiie- ten hun intrek hopen te nemen. NAAR DE MISSIE. De Zeereerw. Paters Clemens van de Pas Paschalis Breukel en Linus Henckens, die door den Hoogeerw. Pater Provinciaal dei Carmelieten zijn aangewezen om de Paters Jesuieten bij hun missie-arbeid op Jaya be hulpzaam te zijn, zullen voor hun vertrek o eerst een reis naar Rome ondernemen, om Alles kwam zoowat op dezen bekl. neer. (van den H» Vader den apostolischen zegen te De voorschotten werden door hem inge- vragen voor hun onderneming zij zijn dan boekt, terwijl hij ook de rekening moest op- (voornemens van Genua uit de reis naar Java maken van het geleverde, waarbij zelfs de te ondernemen. Op 2den Pinksterdag zullen prijs door hem werd bepaald. Een controleur J ze uit Nederland vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7