Sport en wedstrijden. uit os pms. Vierde Blad 12 Mei 1923 De Roomsche Voetbaldag.7 N. V. B. KERK EK SCHOOL RECHTSZAKEN. KUNST EPS KEKNIS. VRAGENBUS. GELENSD NIEUWS. DE VLEKTYPHUS TE ROTTERDAM, Zal de eerste Roomsche voetbaldag te Haarlem slagen Het succes hangt op het oogenblik eigen lijk slechts van één omstandigheid af, waarop de mensch geen invloed heefthet weer. Wij kunnen slechts bidden en hopen. Is het weer slecht, dan zal het succes in den dag tonder twijfel tegenvallen. Is het weer goed, dan is het succes verzekerd. Er is nu reclame genoeg gemaakt, de be langstelling is, als de teekenen niet bedrie gen, gewekt. Moge het succes groot zijn, dat is onze innige wensch. De oefenwedstrijd van het R. K. Haar- lemsch districtselftal vindt om half 2 plaats. Scheidsrechter is de heer P. J. v. d. Hint, Het districtselftal is als volgt samengesteld Doel s H. Neeskens, H.B.C.rechtsach ter v. Deursen, H.B.C. linksachter F. Mooren, H.B.C. rechtsmidden J. Vintges, Damiaten spil A. Mooren, H.B.C. links- miden P. Smit, Santpoortrechtsbuiten P. Borghouts, Damiaten rechtsbinnen J. Vester, H.B.C.middenvoor A. Snoeks, Geel-Zwart linksbinnen A. Mathot, Con cordia linksbuiten C. Heemskerk, Con cordia Reserves zijn doel A. de Vries, Westen achter P. v. 't Hof, Damiaten, midden N. de Zwager, Westenvoor P. Slenders, Geel-Zwart. Aanvoerder van het elftal is P. Smit. De juiste opstelling van Graaf Willem was Op het oogenblik, dat dit geschreven werd, nog niet bekend, doch zal te vinden zijn in het programma dat waarschijnlijk zal wor den uitgegeven. Het zal nuttig zijn ook met het oog op eventueele nagekomen wij zigingen in de elftallen dit program te raadplegen. Over den N. H. Cr. Beker valt voor de tweede maal de beslissing. Verleden jaar is de beker door de late competitie niet ver speeld. Het jaar daarvoor, toen er voor de eerste maal om gestreden werd was het Westen winnaar. Dit iaar zijn de Westen mannen door R.K.V.Z. geslagen. R.K.V.Z. en S.D.O. hebben elkaar al eeni- ge jaren in de competitie ontmoet. Beide keeren heeft S.D.O. gewonnen en wij achten de Beverwijksche club, de jongens van ka pelaan van Houten, van Timmer en Braun, wel iets sterker dan de Haarlemsche Zwa luwen. S.D.O. is bovendien ongeacht een kleine hangende kwestie, die naar onze mee ning niet ongunstig voor Beverwijk zal afloopen kampioen van 1 C., en zal daar door naar de tweede klasse der Federatie promoveeren. Toch willen wij geen Bever wij ksche overwinning voorspellen, want wij weten, dat de Zwaluwen ook belust zijn op het kleinood. Liever spreken wij de ver wachting uit, dat beide partijen in een vriendschappelijken, eerlijken wedstrijd mooi spel te zien zullen geven en dat de beste en sterkste zal winnen. Voor de opstelling der elftallen verwijzen wij naar het programma. Het programma. Heeft R.C.H. morgen kans tegen Be Quick? Het is moeilijk te zeggen, want beide par tijen ontmoeten elkaar voor het eerst en bei der spel is geheel verschillend. Een gelijk spei achten wij goed mogelijk. Willem II gaat in Deventer (po Ahead be kampen. Tilburg zal' ook hier wel winnen en wij meenen trouwens in Willem II den toe- komstigen kampioen van Nederland te mo gen begroeten. Voor D.F.C, en H.V.V. is het morgen de beslissende dag. De wedstrijd D.F.C.Ajax zal de beslissing brengen, wie degradeerft. Slechts bij een nederlaag van Dordt is de Wassenaarscbe Leeuw behouden, en wij zijn er nog niet zoo zeker van, dat Ajax zich zal laten slaant R.C.H.—Be Quick. Het R.C.H.-elftal dat a.s. Zondag den strijd zal aanbinden op het R.C.H.-terrein tegen Be Quick zal als volgt samengesteld zijn: Radsma Kuyt Hazevoet Gcustkens Nieuwenhuis Krom Koning v. Dam Roelfsema Nachtcgeller Boekelaar. We vernemen nog dat „Lourens Coster" ditmaal eenge nummers muziek ten gehoore zal brengen en dat wederom een aantal Éthleten hun sport zullen komen dcmon- ftreeren. BERLIJN-BAZEL. De steden-wedstrijd BerlijnBazel eindig de met 21 voor de Zwitsers. FRANKRIJK—ENGELAND 1—4. Gisteren heeft naar onze Parijsche spoft- cofrespondent seint, de wedstrijd plaats ge had tuschen het vertegenwoordigend Fran- sche elftal en het Engelsch team, dat 's sa mengesteld uit profs en amateurs. Met rust leidden de Engelschen met 20. De einduit slag was 41 voor Engeland. NEDERLANDSCHE CRICKET BOND. Tweede Klasse West. Haarlem IIV leermuizen. Nadat de Vleermuizen eerst 68 runs had- «cn gemaakt, waarvan 27 door Reurhoff en 13 door Th, Andries, klapte Haarlem II er 74 bij elkaar voor het verlies van 6 wickets. Kleefstra bleef met 32 niet uit. Hierna gaf men het verder op, zoodat de thuisclub won met 4 wickets. Bij Haarlem waren de bowlingcijfers: Stol 4 voor 32, Musscher 2 voor 11 en Brede- rode 3 voor 13, terwijl van de Btissummers de cijfers waren: Laneraar 3 voor 34, Reur hoff 2 voor 23 en van Steen 1 voor 4. WATERSPORT. OE UNIVERSITF1TS-ROEIWEDSTRIJD. LAGA WINT. Donderdag j.l. heeft de door de studenten zoo verlangde roeiwedstrijd weder plaats gehad. Onder geregeld neervallend regenwater ving om twee uur de wedstrijd aan met het nummer Overnnadsche vieren. Aan de start: 1. Njord A: 1 F. Pels Rijcken (boeg), 2. P. Tak Labrijn 3. A. Roest Crollius, 4. A, Burman fslag), N. N. (stuurman). 2. Aegir: 1. E. G. Siemelink (boeg). 2. H. B. Wansink. 3. Siemelink, 4. T. A. Staal (slag), J. C. Fischer (stuurman). 4. Njord B: 1. F. Gerritsen (boeg), 2. H. Kleindert, 3, J. Kars, 4. A. ten Cate (slag), R. M Dgoenaedi (stuurman). 5. Nereus: 1 R. W. Boissevain (boeg), 2. W. B. Overdiep, 3 P. A. Kroesen, 4, B. G. M. van Ogtrop (slag), J. G. Massée (stuur man). Laga, dat boei 3 had, kon niet aan den «tart komen, omdat de slag van de over- naadsehe vier al een paar weken als slag In de acht zat. Onmiddellijk na den start, door dr. Har- tog gegeven, loopt Nereus naax voren, maar de A-ploeg van Njord, die onder den zuid- wal ligt, blijft vrijwel met de Amsterdam mers gelijk en loopt zelfs allengskens iets uit, Aegir ligt heelemaal achteraan. De ploeg van Nereus wordt zeer slecht ge stuurd, waardoor nogal wat terrein verloren wordt. Nu wordt de strijd om de tweede plaats tusschen Njord B en Nereus uitge vochten, terwijl Njord A onbedreigd de leiding heeft. Ook daarbij zegeviert Njord, zoodat de ploegen als volgt over de streep gaan: 1 Njord A, 2. Njord B, 3. Nereus, 4- Aegir. Tijd 7 min, 11 2/5 sec Voor het volgen nummer Jonge vier lagen de volgende ploegen om 2.20 gereed: 1 Laga: 1. L. Schepers (boeg), 2. M, van der Lee, 3. H. W. Toner, 4. F. Joseph (slag), L.. H. Gaai (stuurman). 2. Triton: 1. G. Groeneveld (boeg), 2. P. Lieftinck, 3. F. H. Julius 4. A. Udo de Haes (slag), J. J. M. ten Berge )stuurman(. Dadelijk na de start glijdt no. 2 van- Triton van zijn bankje en daardoor voor namelijk krijgt Laga onmiddellijk een goe den voorsprong. Beide ploegen krijgen veel last van vuil water van de „Graaf Willem," die-tegen den wal ligt te maien. Er is echter geen de minste strijd. Laga wint met vele lengten. Tijd 7 min. 4/5 sec. Hierna volgt het nummer: Skiff. 1. Laga (P. Adema van Scheltema). 2. Triton (P. Gischler), De start van beide skiffeurs is snel en goed. Laga ligt echter dadelijk beter stil en met mooien langen slag loopt de Delftenaar uit. Daarbij komt dat de Triton-man, die de moei lijkste baan heeft hij lag in het midden van het kanaal slecht stuurt. Daar neeft de Lagaman den steun van den Zuidwal, waardoor hij gemakkelijker richting houdt. En met vele, vele lengten verschil gaat Adema van Scheltema het eerst door de lijn. Zijn tijd was 7 min. 43 sec. Daarna volgde het nummer der oude vieren het hoofdnummer. Aan den start: 1 Laga: 1. B, Romijn (boeg), 2. P. M. Duyvis, 3. H. C. Beynen, 4. W. H. E. K. Rösingh (slag), L. H. Gaai (stuurman). 2. Triton: 1 C. H. Lenshoek (boeg), 2 M. E. Both, 3 J. W. J. de Laive, 4 P. H. Dam- sté (slag), F. E. Revers (stuurman). 3 Nereus: 1 R. h. Meurer (boeg), 2 E. Waller, 3 G. W. Tromp, 4 F, C. kuijpers (slag), II. Bienfait (stuurman) 4. Njord: 1. O. Visser (boeg), 2 H. Gos lings, 3. K. Eriks, 4 H. van Calcar (slag), N. N. (stuurman). 5. Aegir: 1. D. Siccema (boeg), 2 C. P. H. Teenstra, 3. H. B. van Rhijn, 4. P. E. M. Teenstra (slag), J. C. Fisher (stuurman). Een buitengewoon mooi gelijke start. De eerste 500 M. liggen alle vijf de booten onge veer gelijk. Dan komt er teekening. Laga loopt met een nijdige spurt iets uit. Triton tracht bij te houden, maar zakt evenals Nereus iets af. Duivels wat roeien die Delftenaren! Allen gelijk één van beweeg, één van ge dacht! De slag Rösingh werkt prachtig. Re gelmatig komen de spurts en telkens wint Laga terrein. Maar nu toont ook Nereus haar kunnen. Slag Kuijpers zet er blijkbaar iets meer op. Nereus loopt van Triton weg en ligt op de 1500 M. al goede tweede. Triton cn Njord bleven achter. 't Veld is nu op de 1000 M. geheel uit elkaar. Aegir is zóó ver achter geraakt, dat de motor-voigbooten de Groningers moeten voorbij gaan nm de eerste ploegen te kunnen volgen. De Delftenaren roeien rustig, zeker van de overwinning, door, nu en dan spur tend als antwoord op de wanhopige pogin gen van Kuipers en zijn ploeg om Laga nog te benaderen. Er onder donderend gejuich gaan de Delftenaren als eerste over de streep. Twee de is Nereus, zoo gezien op zoowat twee lengten; derde Triton; 4 Njord; 5 Aegir. Tijd van Laga 10 min. 54 3/5 sec. Het volgende nummer was dat der ovemaadsche twee. 1. Triton: 1. L. van Zwijndrecht (boeg). E. Verschuyl (stuurman). 2. Nereus: 1. W. Kok (boeg), 2. L. R. L. M. Schreinemacher (slag), J. G. Massée (stuurman). Een beetje langzame start. Maar een heel aardige en tot op de helft van de baan on geveer ook wel spannende strijd. Daarna liep Nereus uit en vergrootte den voor sprong geleidelijk om met een paar lengten te winnen. Tijd 8 min, 21 4/5 sec. Tijd van Triton 8.23 2/5. Ook oud-leden van den Studentenroeibond kwamen in de baan: Minerva vier. 1. Maasplocg La Tri Ne: 1. A. Loeff (boeg), 2. dr. S. Blaisse, 3. dr. C. P. Gunning, 4. dr. J. de Jong (slag), dr. L. S. Sie (stuur man). Nereus IT: 1. Ir. A. Mijnlief (boeg). 2. dr. K. C. van Berckel, 3. dr. A. A. J. H. Marres, 4 mr. A. J. Guépin (slag), J. G, Massée (stuurman). De race werd gewonnen door de Maas- ploeg in 8min. 3/5 sec. Tweede was Nereus I. Jonge achten. Het laatste nummer! Aan de start: 1. Laga: 1, L. G. van den Berg (boeg), 2. J. C. van Hombracht, 3, E. H. Kok Dykema, 4. M. van der Lee, 5. H. W. Tondu, 6. F. Joseph, 7. L. Schepers, 8 L. H. de Laive (slag), L. H. Gaai (stuurman). 2. Njord: 1. P. J. Buyze fboeg), 2. Th. Deelén, 3. M. E. Diens, 4. F. Brown, 5. Ph. Kucnen, 6 F. Groening van Zooien, 7. A. J. Gelderman, 8. E. A. F. van Bylandt (slag), J. Docve (stuurman). 3. Nereus: 1. P. Maasland (boeg), 2. M. P. van Putten, 3. C. P, Eecen, 4. R. Hommema, 5. F. G. Insinger, 6. A. G. Fennema, 7. J. A. Vcrbunt, 8. C. N. Knapper (slag), H. Bienfait (stuurman). Vinnige start. Nereus en Laga ijn even snel weg, Njord blijft in den atrijd om de lei ding iets achter. Langzaam traar v. Ver wint Laga terrein. Voet voor voet schiet zij naar voren. Wat Nereus ook doet, 'net is vergeefs. De Delftenaren zijn te sterk Met een schit terende spurt gaat Laga het eerst over de lijn, gevolgd door Nereus, cn ai* derJe Njord. Tijd van Laga 6 min. 20 4'5 sec HAARLEMSCHE JACHTCLUB. De Haarlemsche Jachtclub heeft voor 2 en 3 Juni a.s. internationale serie-zeilwedstrij den uitgeschreven in 12 voetsjolien, en na tionale, serie-wedstrijden voor 45 M2, klasse 6 meter Jachten, volgens de nieuwe formule, en schcldejollen. Het programma van Zaterdag 2 Juni is als volgt: Eén wedstrijd 6 M. jachten: één wed strijd scheldejollen: één wedstrijd 45 M2 klasse: één wedstrijd 12-voetsjollen en één Int. Groepswedstrijd 12-voetsjollen. Op Zondag 3 Juni zullen worden gezeild: twee wedstrijden 6 M. Jachten: twee wed strijden Scheldejollen: twee wedstrijden 45 M2. klasse; één wcSstrijd 12-voetsjollcn en één Int. Groepswedstrijd 12-voetsjollen. De wedstrijden zullen worden gehouden op het Noordep-Buitcnspaarne te Haarlem. Aangezien de Burnham Yacht Club 2 en 3 Jpni niet kan komen zijn de Internationale wedstrijden afgelast. De wedstrijden in 12- voetsjollen op 2 en 3 Juni wo den dus Na tionaal terwijl verder Nationale seriewedstrij den in de vrijbuiterklasse zullen worden ge houden. Onder voorbehoud dat de B. Y. C. kan komen, worden de Internationale groepswed strijden op 19, 20 en 21 Mei gehouden, De daaraan Verbonden andere wedstrijden krij gen dan een onderling karakter, vermoede lijk zullen het zijn onderlinge wedstrijden in 12-voets)ollen A. voor alle leden, B. alleen vor juniores. C. v./ )r dames en onderlinge Scheldejollen. JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN „DE HOOP." De roeivereeniging „De Hunze" heeft be sloten deel te nemen in de roei wedstrijden van „De Hoop" in de afdeclingen oude vier, oude twee en tweeriemsgieken. TURNCLUB „NOORD-HOLLANDS ZUIDER KWARTIER" UITVOERING TE AMSTEL- VEEN. Omtrent de a.s. gymnastiekuitvoering te Amstelveen op 2en Pinksterdag a.s., valt nog te vermelden, dat hiervoor van de zijde der burgerij te N.-Amslel, zoowel als van omlig gende gemeenten veel be'amgstelling bestaat. Zeer zeker is hieraan de herinnering aan de uitvoeringen van vorige jaren niet vreemd. Wanneer wij de vorige uitvoeringen nog eens de revue laten passeoren. dan cinstatecron wij, dat het peil dier uitvoeringen steeds steigertd was. Na de beide eerste uitvoerin gen, resp. te Amstelveen en Aalsmeer in 1919 en 1923. kwam in 1921 de uitvoering op hel concoursterrein te Hoofddorp, waarop de gToote vooruitgang bij de beide vorige te bespeuren was. De uitvoering van het vorig jaar te Uit hoorn ligt bij velen nog versch in het geheu gen en ook daar bleek, dat de turnkring de leuze „Excelsior" nastreeft. Naar wij hopen, moge dit jaar te Amstel veen blijken, dat ook het 5e jaar van zon beslaan de turnkring rog steeds in kracht toeneemt. Zooa's wij reeds vroeger mededeeldon, hebben een aantal bekende personen uit N.- Amslel hun naam aan deze uitvoering ver bonden als bewijs van sympathie met het werk van den Kring en heeft zioli volgend Eere-ComJté voor deze uitvoering gevormd: de heenen A. Colijn, Burgemeester; IJ. Berg kamp en R. Pool Jz., wethouders; Dr. Ool- gaardt Snijder, Dr. Wesenhngeu,. H. Schaap, gemeente-secretaris; .1. Barrevoets, J. Doorn houwer en J. Twerda, schoolhoofden; W. Fermie Wzn., H. J. Houtman, G. Versloot. Te 1.15 nam. vindt de ontvangst van Bonds- en Verenigingsbesturen en Eere-Co- mifé op hel Raadhuis plaats, terwijl op het zelfde tijdstip de optocht afmarcheert langs 'de volgende route. Vanaf opstellingspunt op de Ouderkerk eriaan via spoor overgang, Dorpsstraat, Amstelveemsche weg tot voor bij de Katten'aan, alwaar gekeerd wordt om langs den Amistelveenscihen weg terug naar liet terrein te marcheeren. Een giroote comsuimptietent op het terrein zal de gelegenheid bieden tot een prettig zitje tijdens het gebruiken van een verfrisscben- ■den drank, van vruchten of andere versna peringen. Voor den aan den optocht verbonden marschwedstrijd en voor den estafeltewed- stri'd werden door ©enige ingezetenen van Amstelveen reeds medailles toegezegd. Het belooft op 2en Pinksterdag te Amstel veen een dag te worden, gewijd aan de gymnastiek. We hopen van harte, dat het Krinphestunr met deze uitvoering succes mo ge hebben, dol het vee! belangstelling moge genieten en. dat het tengevolge van deze uitvoering die belangstelling moge behouden! Antw. Wendt u tot de administratie van het Brongebouw om inlichtingen. KAMPIOENSCHAP DISTRICT HAAR- T.EM EN OMSTREKEN VAN DEN NE- DERLANDSCHEN R. K. DAMBOND. Voor bovenstaand kampioenschap zijn de volgende partijen uitgespeeld Tb. KokJ. v. Musscher 11 H. Rump—A. F. Hoogvelt 2—0 H. Rump—J. v. Wees l— N. v. d. Berg—J. v. Wees 0—2 De heeren J. Stevens en P. Veen hebben zich uit de competitie teruggetrokken, waar door de stand als volgt is geworden R.-K Kampioenschap DAMMEN Haarlem en Cmslr 2/2 0 W. Stuifbergen D. Rump 2 2 /0 W. Hopstaken J. v. Wees 1 12/0 N. v. d. 8erg H. Rump 0/1/ 0 J. W. v. Musscher A. F. Hoogvelt 0 0/0 0 0/2 1/1 £0/1 2/2 Th. A. Kok Het eerste cijfer gaaft aan den Istan en het andere dan 2den wadsirlj d. SAMENWERKING TUSSCHEN SCHOOL EN HUIS. Een inwoner van Weesp verscheen Woens dag voor den politierechter te Amsterdam, mr. Servatius, wegens beieediging van een onderwijzer eener jongensschool te Weesp. De onderwijzer een jongmensch van 22- jarigen leeftijd had beklaagde's zoontje ver na het verstrijken van den ochtendschooltijd laten overblijven en beklaagde was toen op hooge beenen naar school geloopen en had den onderwijzer uitgescholden. Daarover had deze zich bij de politie beklaagd. Mr. S., tot den onderwijzer Had u meer last van bekl.'s zoontje De onderwijzer Dat niet. Ik hield bekl.'s zoontje op school, omdat hij koppig was ge weest. Bekl. 't Was niet de eerste keer, dat hij mijn jongetje school gehouden heeft. Maar vóór mijnheer de onderwijzer op de school was, heeft mijn zoontje nog nooit straf gehad en op zijn tegenwoordige school zijn de onder wijzers ook tevreden over hem. Mijn zoontje heeft krullend haar en nu kreeg hij van me neer de onderwijzer de boodschap mee, dat hij zijn haar moest laten knippen. Ik wensch. echter verschoond te blijven van meneer's be- leedigingen. Ook had ik onder meer verno men, dat bij miin zoontje met een stok met gummi op het hoofd geslagen had. En toen 't nu op 26 Maart over éér.en geworden was, dat mijn zoontje nog niet thuis was, ben ik naar school gegaan. Ik schelde aan en vroeg den onderwijzer, die mij opendeed, of hij die en die was. Hij antwoordde bevestigend en vroeg „wat wou je „Ik wou mijn zoontje hebben," zei ik, maar de onderwijzer beweer de „Dat gaat zóó niet." Mr. S. De onderwijzer moest zelf ook op school blijven. Bekl. Ja, maar die onderwijzer lijkt mij er een beetje idee in te hebben. Mr. S. Een bekend verschijnsel is het, dat de ouders geen kwaad zien van hun kin deren. U had zie'» n dit geval moeten wen den tot het hoofd van de school. Bekl. Mijn vrouw is al een paar keeren bij het hoofd der school geweest, maar dat scheen niet te helpen. De onderwijzer t De jongen was ontzet tend verwaarloosd. Geen 2%-cent orde zat er in hem. De jongen had lange haren en het ongedierte liep over de bank. Mr. S. Had de jongen zelf ongedierte De onderwijzer Dat niet. Mr. S. U hoort wat getuige zegt. Bekl. Wat die meneer praat over onge dierte, is onzin. Dat mijn kind geen onge dierte heeft, daarvoor zorgt mijn vrouw wel. Mr. S. Hij zegt ook niet, dat uw kind on gedierte had, maar dat er over ongedierte ge klaagd werd en dan is 't een maatregel van zindelijkheid, dat de kinderen geen lange haren hebben. Bekl. Volgens mij heeft de schoolmees ter daar niets over te zeggen. Mr. S. Daar gaat 't niet over. 't Gaat er nu over, dat u hem uitgescholden hebt. U hebt hem ook nog achteruitgeduwd, zoodat hij met zijn hand door een ruit ging en ver wond is. Bekl.Meneer is bang. Hij is achteruit gelopen en kwam met zijn hand in een ruit terecht. Maar ik heb hem heelemaal niet aan geraakt. Het O.M., mr. Van Hcinsbergen, eischte wegens eenvoudige beieediging f 10 boete of 10 dagen hechtenis, straf die mr. Servatius, vonnis wijzende, oplegde. DE KOMMIES J. H, N. TOT TWEE JAREN VEROORDEELD. De rechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag den kommies J. H. N., te Nieuw-, schoonebeck wegens de mishandeling (den dood tengevolge hebbende) van J. Wilpshaar. te Vliegenhuis, tot twee jaren gevangenis-:, straf. De eisch was vier iaar. ZESTIEN VERVALSCHTE KWITANTIES. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, stonden Dinsdag terecht een 26- jarige schrijver bij de Gem. Electriciteits- werken te Amsteram, en een 26-jarige lood gieter ter zake van vr'schheid in geschrifte. De schrijver had een 16-tal kwitantie-formu lieren ingevuld ter terugvordering van het op voorschot te veel gestorte door hen die een tijdelijke aanfluiting op het electrisch net hadden gehad. Deze valscl^elijk opge maakte kwitanties zou de loodgieter met verschillende namen hebben onderteekend en er daarna het geld op hebben geïnd. De loodgieter ontkende evenwel alle schuld, en zeide, dat de schrijver hem valsch beschul digde. Hij beweerde zelfs den schrijver nooit te hebben gezien. Zelfs toen getuigen ver klaarden, dat zij het tweetal wel samen had den zien biljarten en dat zij den senrijver bij den loodgieter thuis op bezoek hadden aangetroffen, zeide de loodgieter, dat zij zich vergisten en dat hij den ander niet kende. Twee schriftkundigen hadden door verge lijking uitgemaakt, dat bekl. de kwitanties had onderteekend, doch hij bleef in zijn ont- kentenis volharden. De schrijver bekende en vertelde, dat hij 2/3 genoot van de opbrengst, de ander had K gckzlegen. Het heel bedrag van alle bij elkaar opgetelde vervalschtc kwitanties was ruim 12.000, waarvan dus de schrijver ruim 9000 had genoten. Om de uitbetaling van die kwitanties mogelijk te maken, had bekl. ook nog fictieve rekeningen moeten inschui ven, opdat met het voorschot kon worden afgerekend. Het O.M., waargenomen door mr. Van Lier, wees op den ernst van het feit, dat zich over een groot tijdsverloop uitstrekt. Bekl. kwam er toe, omdat hij te groote verteringen maakte met ecu andere vrouw, dan zijn wet tige. Spr. vorderde tegen den_ schrijver één jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Ook de schuld van den loodgieter was door het onderzoek der schriftkundigen en door de getuigenverklaringen voldoende be- w-ezen, waarom spr. tegen dezen bekl, één jaar gevangenisstraf eischte. De verdediger van den eersten bekl. mr. F. Buys, wees op de merkwaarige wijze, waarop over die voorschotten tijdelijke aan sluiting door G. E. W. wordt boekgehouden. Alles kwam zoowat op dezen bekl. neer. De voorschotten werden door hem inge boekt, terwijl hij ook de rekening moest op maken van het geleverde, waarbij zelfs de prijs door hem werd bepaald. Een controleur parafeerde, doch een groot deel van bekl.'s werk geschiedde zonder contröle. Zoo'n post vertrouwde men toe aan een lossen klerk met 1500 per jaar. De uitbetaling van de gelden geschiedde vervolgens door 'n loket, waarboven matglas was, zoodat de uitbetaler slechts de hand van den ontvanger zien kon, wat pl. wel wat al te machinaal eenvoudig noemde. Vervolgens vond pl. het onbegrijpelijk, dat men bekl.'s misdrijf niet merkte. Meer dan een jaar kon de jon*e man zijn gang gaan zonder dat men het in de gaten kreeg en dat geschiedde nog heel toevallig, omdat men een wijziging in de boekhouding invoerde. Pl. vond de»verleiding, waarin men 'n jong mensch mot dat loon bracht, zeer firoot. Bekl- had een onberispelijk verleden, doch is in de verleiding gebracht door dc zegging schap, die hij had over groote bedragen. Ten slotte vroeg pl. een voorwaardelijke veroordeeling subs, een veel mildere straf, dan de officier in zijn strengen eisch vor- derde. Mr. Savelberg trad als verdediger op van den loodgieter. Uitspraak 17 Mei. GEESTELIKJE VETMOEIDHEID OP SCHOOL. P. v. Aalten schrijft over geestelijke ver moeidheid op school in het Tijdschrift voor buitengewoon onderwijs „Een punt van belang met het oog op de vermoeidheid is het onderwijs in de middag uren. De onderzoekingen van Schiller, Wag ner e.a. hebben duidelijk aangetoond, dat de middagpauze niet toereikend is, om de in spanning van de morgenuren te annuleeren. Zou men dit willen, dan zouden de huise lijke omstandigheden daartoe mee moeten werken. Eigenlijk is toch volkomen rust al leen te verkrijgen door slaap en zouden de kinderen een behoorlijken tijd moeten ge bruiken voor hun middagmaal en daarna nog een uur bedrust moeten hebben, om in den namiddag nog behoorlijk van het onder wijs te profiteeren. De middagschooltijd zou dan niet om half twee of twee uur, maar tegen half vier moeten beginnen. Hiervoor zou echter een revolutie m. i. eerst de mo gelijkheid scheppen. We zullen dus met het gegeven moeten rekenen, dat de kinderen 's middags op school komen met nog res- teerende vermeoidheid, dus als gevolg hier van met minder werkcapaciteit. De gewone school gaat over 't algemeen mank aan veel te lange schooltijden, vooral de mulo-school met zijn huiswerk. De Weensche leeraar Burgerstein, die rekenproeven nam met 11- tot 13-jarige kin deren, heeft nauwkeurig onderzoek gedaan naar de afnemende accuratesse van het werk, en komt daarbij tot de gewichtige slotsom dat 12-jarige kinderen niet 40 min. lang ken nen bezig zijn aan eenvoudig rekenwerk zonder dat vermoeidheidsverschijnselen op treden, zelfs al zijn ze begonnen onder de meest gunstige omstandigheden. Dat geeft te denken Over 't algemeen is bij de achterlij ke scho len ook hier beter rekening gehouden met de aanwezige geestkracht. Het groote voor deel van beperkten voorraad, hoe betreu renswaardig op zichzelf, is dit, dat men van het aanwezige niets verknoeit, dat men volle 100 pet. van de waarde geniet. Er wordt niet met den boel „gesmeten". Deze vergelijking gaat volkomen op, dunkt me, voor de zwak zinnige scholen. Daar is beperkt intellect gepaard meest met beperkt arbeidsvermogen. Maar dat leert ons, die daarmee te werken hebben, ook oordeelkundig partij trekken van het aanwezige, opdat we 100 pet. voor deel hebben. Laten we dat voordeel ons niet laten ontgaan. Niet alleen Montessori is het geweest, die tot de ontdekking kwam dat wat voor de misdeelden goed was ge bleken, ook ten voordeele van de normalen kon strekken. In heel veel opzichten kan het buitengewoon onderwijs het gewone ter lee ring zijn." Vr. Waar kan ik mij opgeven om ©en hond in te zenden op die hondenbenlooinstel- lihg te Haarlem?.' NEDERLAND—INDIë DRAADLOOS. Het niet overkomen van het openingstelegram. Toen het radio-telegram, dat Zaterdag 5 Mei ter gelegenheid vin de officieele open stelling der draadlooze verbinding Indië Nederland door den Indischen landvoogd aan de Koningin gezonden zou worden, niet werd opgevangen, hebben wij ons zoowel naar het zendsta'ion te Kootwijk als naar het ontvangstation te Sambeek begeven om naar de oorzaken van het niet-ontvangen van be doeld telegram te informeeren, aldus de Tel. In de eerste plaats werd ons door den te Sambeek aanwezigen ingenieur der telegrafie, dr. M. Koomans, medegedeeld dat in tegen stelling met de berichten in de pers we! dege lijk draadlooze gemeenschao met Indië ver kregen is. „Of dan op 't laatste oogenblik misschien een storing was ingetreden, vroe gen wij. Doch ook dat bleek niet het geval geweest te zijn. Integendeel, er waren zelfs de noodige voorbereidingen getroffen om het ontvangen van het telegram naar wensch te doen slagen. En inderdaad, het succes had volkomen kunnen zijn indien dr. de Groot in Indië inplaats van met „de groote boog" met de machine had gewerkt. Alle pogingen te Sambeek aangewend om rlen boog te nemen faalden. Toen Sambeek het negatief resultaat aan dr. de Groot meldde en hem tevens verzocht het officieele telegram aan de Koningin op de machine te geven werd hieraan eerst Zondagavond 11.15 gevolg gegeven. Op genoemd tijdstip evenwel belette de zon, die in Indië opkwam, het verdere seinen. Hoezeer men er ook op Sambeek en te Koot wijk naar verlangd had, dat dr. de Groot met zijn grooten boog succes mocht hebben, werd het toch ten zeerste betreurd dat dr. de Groot, toen hem het negatieve resultaat van het sei nen met den boog was medegedeeld, het telegram niet onmiddellijk op de machine heeft gegeven. Vooral Zondagavond, aldus onze zegsman, was de machine zeer goed neembaar. Van 69 uur Zaterdagavond werd van Indië niets gehoord. De lichtstoringen waren sterk en namen steeds toe. Toen om 9 uur de machine kwam was 't geluid zwakker dan normaal en wegens de buitengewoon sterk» luchtstoringen niet te nemen. Alhoewel met moeite zou, volgens de mededeelingen van onzen zegsman, dit ge luid in het begin van den avond te nemen ge weest zijn, uit welke mededeeling wij dus de conclusie trokken, dat, indien dr. de Groot toen het telegram geseind had, dit waarschijn lijk zou zijn opgevangen. Om 9.40 was Indië verdwenen. Er moest dus nu gewacht worden tot Zon dagavond. Om 7 uur kwam Indië direct op de machine. Inplaats van het gelegenheidstele gram werd toen geseind dat dr. de Groot op den boog overging. Het resultaat^ dat weder om negatief was, werd direct aan dr. de Groot medegedeeld, welke mededeeling vergezeld ging van 't dringend verzoek om op de ma chine te komen. Om 9.55 kwam de machine, die direct goed neembaar was. Wel waren de luchtstoringen sterk, doch het geluid ging er goed bovenuit. Inplaats van het telegram echter kwamen wederom andere mededeelingen. Om 11 uur werd de machine zwakker. Eindelijk, na herhaald verzoek van Sambeek, begon Indië om 11.15 het telegram op de machine over te seinen met het hierboven omschreven resultaat. Ten slotte deelde onze zegsman nog mede dat het telegram Zondagavond zeker zou zijn ontvangen, indien dr. de Groot dadelijk op de machine was gegaan. KRACHT UIT DE BRON TE ROME. Dr. Alph. Ariëns schrijft de volgende „Her innering" in het „Centrum." 25 jaar geleden trokken twee Enschede- sche wevers, Engels en Winkels, met een na- tionalen pelgrimstocht naar Rome. De kern, de besturenvergadering der Ar beidersvereniging had hen gekozen. Op de vraag: „van wie het meest voor dc arbeiders beweging te verwachten was,» waren bei der namen, bij geheime sstemming uit de stembus gekomen. De een (Eng^ was secretaris van de Kern, de ander mede-oprich ter en leider der Stands-en Vakorganisatie. Weliswaar vertoonden zich enkele lange gezichten, toen bekend werd, waarom die stemming gehouden was, dat het te doen was om een reis naar Rome, waarvoor een arbeidersvriend f300.gegeven had. „Engels kwam pas kijken en anderen had den al jarenlang de hitte en den last van den dag gedragen 1" Maar alles kwam in de rij, toen de advi seur de reden van de reis uiteenzette geen belooning maar geldbelegging. De grootst mogelijke winst moest gemaakt worden. Men moest dus uitzien naar mannen, die van God een hoofd en hart gekregen hadden, waar door ze in staat waren, dat mooie van zoo'n reis in zich op te nemen, maar wier verleden en karakter tevens een waarborg was, dat zt hun meerderen rijkdom aan de arbeidersb' weging zouden geven. Toen was alles in orde. Onder gejuich gingen ze heen en in triomf kwamen ze terug. En de uitkomst heeft be wezen, dat de arbeiders goed gezien hebben De een ging naar den Haag, de ander werd de beproefde sociale wethouder van Enschedé. Sindsdien zijn 25 jaren verstreken. En trekt wéér een Nationale Bedevaart naar Ro me. Maar een Bedevaart, waarbij niet enkei een paar werklieden zijn aangesloten, maar die louter uit werklieden bestaat, die door de; Federatie onzer werkliedenverenigingen op touw is gezet, door haar voorzitter geleid wordt en bij monde van dezen straks haar kinderlijke gevoelens van gehoorzaam heid, eerbied en liefde aan de voeten van ons aller Heiligen Vader zal neerleggen. Wat zal de man juichen, die Rome en den Paus en de Roomsche arbeidersbeweging: zoo hartstochtelijk liefhad en eenmaal was het niet te Sneek het mooie woord sprak „Ik wenschte aan Nederland te ge ven een school van werklieden met rots vast geloof en kennis De school is er, groote Doctor Ze zal, na Sint Pieter en den Paus, ook u te Rome niet vergeten, maar dankbaar knielen en bidden bij uw stoffelijk overschot. Maar naast dit feit van alles overheerschen- de beteekenis het opgaan narr Rome van de Nederlandsche werklieden, van de Fede ratie in haar geheel, verdient een bijzondere herdenking, dat er ook weer twee Enschede- sche mannen bij zijn, omdat deze beiden staan op de schouders van het tweetal, dat vóór 25 jaren naar Rome trok, omdat hun heer gaan naar Rome aan die eerste reize te dankrn is. „Wij zijn er gelukkig in geslaagd,'' zoo schreef mij de wethouder Winkels „oir.' saam met den geestelijken adviseur bij ceiige arbeidersvrienden de noodige middelen voor de twee uitverkorenen. (Nijkamp en Men- sing) te vinden., en ik heb mij daar bijzonder druk voor gemaakt, omdat ik zelf ondervon den heb hoe krachtige nawerking zoo'n reis naar Rome heeft in alle omstandigheden des levens, Moge de goede God hun aan de voe ten van den H. Vader de kracht en sterkte geven, om hunne moeilijke taak, vooral in dezen tijd, met succes te volbrengen." SCHEEPJE GEZONKEN. Omstreeks half twaalf Donderdagavond is in den Steiger te Rotterdam, ter hoogte van de sluis, door onbekende oorzaak gezonken het met zevenduizend steenen beladen aak scheepje ..De Hoop", pit Schipluiden. De schipper A. de B. en zijn 19-iarige_ knecht W. A. B. S.. die in het achteronder sliepen, kon den zich nog juist bijtijds in onderkleeding redden langs een zich in de nabijheid bevin dende ladder. Het scheepje, waarvan de lui ken enz. reeds geborgen ziin, levert geen be letsel od voor de scheepvaart. Er is een roode vlag geplaatst, terwijl des nacht» een roodc lantaarn de plek aanwijst. AANVARING TE DELFT. Een schipper ernstig gewond. Tn de Provinciale Vaart nabij d» haven van de Oliefabriek is Vrijdagmorgen een zolder schuit van den expediteur van Buren alhier aangevaren en omgeslagen. Door den schok sloeg het 15-jarige knechtje overboord. Hij werd in bewustcloozen toestand opgehaald. De schipper J. K. kreeg bij het ongeluk den inhoud van een fust zwavelzuur over zijn li chaam, waardoor hij ernstige brandwonden oplieo aan het achterhoofd en zijn handen, terwijl zijn kleeren totaal waren verbrand. Door den verbandmeester van de Oliefa briek werd de schipper verbonden en deze kon later naar huis worden vervoerd. Bij het knechtje slaagde men er in de levens geesten door middel van een zuurstofappa raat weer op te wekken. Van den deklast der schuit ging een_ groot gedeelte verloren. Het gezonken schip ligt aan den kant in het kanaal cn vormt geen belemmering voor de scheepvaart. WAGENS GEKANTELD. Van den trein, die te 8 uur 32 Donderdag avond uit het station Delftsche poort te Rot terdam naar Maassluis vertrok, zijn door on bekende oorzaak twoc passagiersrijtuigen omgekanteld. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, met uitzondering van twee dames, die eenig letsel kregen. Nadat ze ver honden waren, konden zij echter met de an dere reizigers overstappen in het voorste ge deelte van den trein en haar reis vervolgen Onder de te Rotterdam geïsoleerde per sonen in bet voormalige armhuis aan den Schiedamschedijk heeft men weder een ziek tegeval geconstateerd. De patiënt, een 12- iarig jongetje, is evenals de drie ander in het Ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Zijn toestand geelt voorloopig geen reden tpt bezorgdheid, die van de vroeger C genomenen is vooruitgaande. JEUGDIG DIEFJE. De arbeider F. uit de Noorderbeekdwars- straat te 's-Hage hing Woensdag zijn vest neer op een bouwwerk in de Bloemfontein straat. Toen hij terugkwam bemerkte hij dat zijn zilveren horloge er uit verdwenen was. Andere arbeiders hadden echter een kleinen jongen in de buurt zien scharrelen. Dc poli tie zocht den jongen een 9-iarig ventje uit de Snijderstraat op en het bleek, zoowaar dat hij het horloge nog in zijn zak had. DE MEIKEVERPLAAG IN LIMBURG. Men schrijft aan de N. K.: In verband met de thans heerschende mei- keverplaag zijn in verschillende gemeenten groepen van belanghebbenden gevormd die met behulp der schoolgaande jeugd er op uit trekken om de kevers te verzamelen, voor namelijk in Asselt. In een viertal dagen zijn daar ongeveer VA millioen kevers vernietigd. Ook Stevensweert, Bug^enum, enz. zijn begonnen. Het schoolpersoneel kan in dezen dan ook goed werk verrichten door 's morgens zoo vroeg mogelijk met de kinderen te beginnen. Ook werkloozen kunnen hierbij goed te werk worden gesteld, daar in groote boomen klimmen en schudden voor kinderen te ge vaarlijk en te zwaar is. De gemeente Swal- men heeft voor een zestal werklieden ge zorgd. De uit de groote boomen geschudde kevers worden opgevangen op dekkleeden en daar na zoo spoedig mogelijk verzameld. In Asselt schudde men uit *cn drietal canada's pLm. 60 liter kevers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11