STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. Propaganda-rede van Pater Borromaeus deGreeve Zaterdag 12 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14434 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN Van het Vaticaan. - P. Redactie N. H. O 1000 2000 3000 4000 5000 6000 7000 8000 10.000 15.000 20.000 30.000 50.000 339.— 409.— 484634.— 1034.— 1484.— 2534.- 5234.— 180.60 222.60 264.60 356.40 596.40 836.40 1316.40 2276.40 TABLETTEN Baden. Personalia Aanbesteding. De eerste Roomsche Voetbaldag VAN» J. J. WEBER ZOON Optipieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Vu abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 rejel? 60 cent per plaatsing; elke rege* meer 15 cent, bij voo»«itbetalin:' No. 5. Amice Ge herinnert U zeker nog wel die onge trouwde dame, die dat mooie huis bewoonde bij ons op de laan. Een aardige, elegante ver schijning, niet waar Het eenige wat mij aan haar hinderde, was dat ze Zoo om een man verlegen was. Ik weet dit toevallig, omdat zij mij meer dan eens haar nood klaagde, dat zij er geen aan den haak kon krijgen, dan die haar niet aanstond. Snap je dat nou was haar stereotype vraag, als het weer eens mis geweest was. Nu, ik snapte het wel, maar ik kon haar dit niet aan den neus hangen, dat men haar toiletten te duur vond en dat zr te veel in taxi's reed. Ook moest ik vóór me houden, dat men gehoord had, dat er hypotheek stond op haar huis. Ik beijverde mij dan telkens haar moed in te spreken met de opmerking, dat ze te goed was voor deze wereld, maar voor mijzelf was ik overtuigd, dat een huwelijk met haar een onbegonnen daad zou zijn. Ik dacht aan deze episode, amice, toen ik gepasseerde week de belangwekkende be schouwing van mr. Bomans in de N. Haar- lemsche Courant genieten mocht en mijn oog in 't bijzonder viel op de verzuchting aan het slot van zijn „Haarlem Woonstad, Knip dit uit", Hoofdstuk II, waar hij met diezelfde wanhoop in zijn stem als onze wederzijdsche vriendin den uitroep slaakt „Schoten en Spaamdam willen natuurlijk. Maar mij ont gaat langzamerhand waarom Bloemendaal \n Heemstede niet willen." Tegenover mr. Bomans behoef ik gelukkig geen kiekeboe te spelen. Hij is zelf de op rechtheid in persoon. En ik wil hem dus wel vertellen, dat de jongeling Heemstede slechts broederlijke gevoelens voor de Haarlemsche jongedame koestert. Van een mariage d'amour is alzoo geen sprake en zal geen sprake zijn, daar de jongeling vrijgezel wil blijven. Ook voor een mariage de raison, zoo zegt zijn voogd, zijn evenmin termen aanwezig, aan gezien onze jongeling zich vrij bewegen kan aan niets gebrek heeft en terwille van het lief gezichtje van freule Spaarnestad geen toekomst van beperkingen tegemoet wil gaan. De beeldspraak latende varen, wil ik, op het voetspoor van den heer Bomans, ook met een tabelletje voor den dag komen, dat echter ontleend is aan een geschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat tot titel heeft: „Belastingdruk 1922—23" en dat voor Haar lem en Heemstede de volgende vergelijkin gen oplevert Ik geef dit tabelletje zonder commentaar en zal ze ook niet vergelijken met de beide door mr. Bomans gepubliceerde, die er heel anders uitzien. Ik zal dus evenmin beproeven de oorzaken op te sporen van de groote ver schillen tusschen beide. Alleen wil ik er op wijzen, dat één belangrijke factor in mr. Bomans' betoog in 't gedrang gekomen is, nl dat Haarlem 100 opcenten op de Vermogens belasting en 140 opcenten op de Personeele Belasting heft en Heemstede.... nihil. Dit is toch geen kleinigheid, of wel En is het wel heelemaal juist, die algemeene klacht van den heer Bomans, dat hij „heel veel (onderwijs-) kosten ook voor buurtjes moet betalen" Valt ook Heemstede onder dezen versuikerden verzamelterm? In mijn derden brief, amice, meen ik het tegendeel te hebben aangetoond. Hoe het zij, de heer Bomans zal wel met mij wenschen, dat het annexatie-ontwerp spoedig in behandeling komt of ingetrokken wordt. De onzekerheid, waarin de betrokken gemeenten thans verkeeren, verlamt haar initiatief en sluit haar perspectieven af. Daar aan moet een einde komen. Als ik met den „grijzen moordenaar" naar Amsterdam wil reizen en het weer mij niet aanlokt om den afstand Blauwe Brug naar de Tempeliersstraat te voet af te leggen, dan bestijg ik onze gele tram, die er mij binnen 6 minuten brengt. Hiervoor betaal ik 15 cent, amice. Dit is, ik zeg dit met bescheiden vrij moedigheid, te veel. Er was een tijd, dat wij dit „een schijntje" noemden, maar de oorlog is voorbij en het is geen usance meer te overvragen. De afstand, dien de gele tram berijdt ik denk hier aan het geheele traject GroenendaalSchoten is niet grooter dan door vele diensten in de groote steden wor den bereden en welke slechts 10 cent kosten. Ook de frequentie van de ritten zal niet on derdoen voor die op de meeste trajecten el ders, zoodat ook hierin geen motief gevon den kan worden voor verhooging van het tarief.^ Zou de N. Z. H. T. M. dit in haar maat- schappelij ke ooren willen knoopen En wan neer zij toch bezig is dit request te overpein zen, zou zij dan tevens hare aandacht willen wijden aan de bevoorrechting van het tra ject SchotenDen Hout boven dat van Sta tionspleinHeemstede Immers op het eerstgenoemde traject rijden de trams van 6.55 's morgens tot 7.35 's avonds om de 7 of 8 minuten, terwijl het Heemsteedsche t-a- ject van 7 uur 's morgens tot 7.30 's avonds slechts om de tien minuten bereden wordt Zelfs op het traject VerwulftOverveen wordt op de drukke uren nog om de acht minuten gereden. Ik hoop, dat deze drukfout want dat zal het toch wel zijn in den reiswijzer voor den zomerdienst hersteld wordt. We voeleri ons dan weer normaal. Als steeds uw PEREGRINUS. P. S. In „Bosch en Vaart", een pasgeboren wicht, dat tegen „De Heemsteder" mammie zeggen moet, word ik door „Koningskrake ling" vereerd met het verzoek mijne bijdra gen voortaan niet aan een Haarlemsch blad, maar aan „De Heemsteder" te adresseeren. Zulks omdat ik op het oógenblik bezig zou zijn Sisyphusarbeid te verrichten oftewel boter aan de Haarlemsche galg te smeren ter zake van de annexatiekwestie. 't Is best mogelijk, dat ik die boter kwijt ben, maar dan zou het toch logisch zijn, wan neer ik in 't geheel geen brieven meer schreef, niet waar, want Heemsteders behoef ik toch niet meer te overtuigen Dit zou^ immers even goed Sisyphusarbeid zijn. „Prêcher les convertis" noemen de Franschen het snaaks. Maar is het wel Sisyphus-arbeid De Haar lemmers zullen toch wel niet zoo verstokt zijn als de Friezen uit den tijd van St, Boni- facius en die heeft het toch met de kaaskoppen klaargespeeld, al was het niet middels brie ven. Ik ril, als ik er aan denk wat er van ons Nederlanders terecht gekomen zou zijn, wanneer die goede heilige het systeem van Koningskrakeling had toegepast! We zaten nog in de Hoeksche en Kabeljauwsche twis ten. Is dit niet een beetje ondeugend van Peregrinus? De voor Haarlem gunstige ver gelijking in de tabellen van Mr. Bomans werd verkregeh door vergelijking van de inkom stenbelasting van Haarlem over 1923—24 met die van Heemstede en Bloemendaal. Daar van die laatste gemeenten het belastingper centage over 192324 nog niet bekend is, werd het oude cijfer 192223 aangenomen met een vermindering, die er waarschijnlijk wel niet komen zal. Dit is toch de eenige juiste vergelijking: immers de annexatie geldt voor de toekomst en dan moet men Haarlem eer dankbaar zijn dan het in een ongunstig daglicht stellen, wanneer het door hooge be lasting zijn schuld wegwerkt en bij de an nexatie een laag percentage aanbiedt. Haarlem a b Heemstede a b 11.— 69.— 1.— 51.— 7.20 33.— 28.50 134.— 114. 64.80 59.40 199.— 179- 100.80 95.40 269.— 247.— 138.60 132.30 Opcenten 100.000 S i D. 13934.- 140 100 4676.40 Legenda. De bovenste getallen stellen de zui vere inkomens voor, waarover de in de ko lommen voorkomende belastingbedragen be rekend zijn. a is Belasting voor genuwo.-.«. b is belasting voor gehuwden met 2 kin deren. Boven 5000.zijn alleen de cijfers sub gegeven, daar de kinderaftrek daar van weinig belang meer ls. -x). DE NED PELGRIMS TE ROME. Een audiëntie bij Z. H. den Paus. dnze Romeinsche correspondent seint: Kardinaal van Rossum droeg heden (Vrij dagmorgen) in de kapel van de Propaganda een H. Mis op voor de Nederlandsche pel grims, wiën Z. Em. de H. Communie uit reikte. Onder de H. Mis hield de Kardinaal een toespraak. Des middags had de audiëntie bij Z. H. den Paus plaats, waarbij tegenwoordig waren jhr. en mevrouw van Nispen. De Paus liet de aanwezigen tot den handkus toe. Z.H. sprak met den heer Henri Hermans en anderen, De heer Hermans sprak in het Duitsch uit naam van de 300 vertegenwoordigers der Stands organisaties. Mgr. Mutsaerts sprak Fransch. De Paus antwoordde in het Duitsch en zeide gelukkig te zijn, zijn dierbare Hollandsche zonen te zien. Z.H. prees den echt katholie ken, vromen geest der Nederlandsche ka tholieken, die een prachtig voorbeeld is en werkt als een apostolaat: de Gehoorzaamheid aan de Bisschoppen. Wie met de Bisschoppen is, is met den Paus en met Christus. Z.H. herhaalde daarop zijn toespraak in het Fransch en gaf zijn zegen. Daarop werd het Hollandsche lied „Aan U, o Koning der eeuwen" gezongen, waarop Z.H. opnieuw het woord nam en zeide, dat de komst der Hollandsche pelgrims hem zou bijblijven en dat zijn gedachten de beminde pelgrims op hun terugweg volgden. De Hol landers dankten met levendige toejuichingen. Het gezelschap zong het „Wien Neerlandsch bloed," en nam afscheid van den Gezant en diens echtgenoote. Daarna werd het graf van Mgr. Schaepman bezocht, waarop bloemen werden gestrooid en waarbij nog enkele toe spraken werden gehouden. De gemeentelijke concertzaal was gisteren avond goed bezet met een schare belangstel lenden, die kwamen luisteren naar het enthou siaste en overtuigende woord van den wel- sprekenden redenaaT pater Borromaeus de Greeve, die de Haarlemsche kiezers en kieze ressen zou aanvuren voor den a.s. verkiezings strijd. Op het podium, dat met eenig groen was versierd, hadden o. m. plaats genomen het be stuur van de 11.-K. Politieke Propagandaclub „Credo Pugno", die de vergadering had uit geschreven, het bestuur van de R.-K. Kiosver- ceniigtag, de boogede'gestrenge heeren Mir. J. N. J. E. Heerken-s Thijssen, lid der Eerste Kamer van de Sta'ten-Generaafl en A. B. Mi- chielsen, lid van de Tweede Kamer der Sta'ten- Generaal, verder de edelachtbare heeren W. J. B. van Liemt, J. H. Visser, leden van den Gemeenteraad van Haarlem, vele eexw. heeren geestelijken, waaronder de hoogeerw. heer ple baan L. A. A. M. Westen-wondt. De heer Th. G. C. Hooy leidde de vergade ring en begon met mede te doelen dat, dank zij den ijver der propagandisten, zich twee honderd personen hodden opgegeven als lid der Kiesvereeraiging (applaus). Dat ais een vrheu- gende mededeeling na de mededeeling in de- vorige vergadering dot zes-en leden hadden be dankt. Dain deelde de voorzatter mede, dat de heer Mr. J. B. Bomans verhinderd was, als voor zitter der Propagandaclub, deze vergadering te leiden, omdat hij te Alkmaar een lezing moet houden. Maar bovendien was het spr. ter oore gdkomen dat de heer Bomans vandaag jarig is en. op voorstel van het bestuur, werd onder applaus door de vergadering besloten den heer Bomans schriftelijk mot zijn verjaardag te fe- liciteeren, daaraan toevoegende den wensoh dat hij nog lange jaren voor het Roomsche politieke leven moge gespaard blijven. De voorzitter herinnert dan nog aan de zes te houden propagandavergaderiingen op Vrij dag 18 Mei a.s., wekte op tot deelneming aan den fietstocht op 19 Mei a..s en beval de col lecte, die aan het eind der vergadering zou worden gehouden, in aller belangstelling aan. Hierna leidde hij den spreker yarn den avond met een kort woord in. Pater Borromaeus de Greeve, met applaus begroet, zeide met verheugenis de taalk te hebben aanvaard! om hier een woord van propaganda te spreken voor de raadsverkie zing op 23 Mei. Het bestuur van gemeenten heeft waarde, ook wat zijn samenstelling betreft. Van hoe veel belang de kleur van een gemeenteraad is, bleek nog onlangs le Nijmegen bij de stemming over het subsidie voor de R.K. Universiteit. De gemeenteraden zijn van be lang ook naast een landsregeering. Er komen zooveel punten ter sprake, waar de kleur van een gemeenteraad een woordje meespreekt, Ditmaal zijn (te raadsverkiezingen van veel belang. Het is toch niet dood te zwijgen, dat de groepen van ontevredenen in onze R.K. Partij grootep zijn geworden. Door de ma laise en den slechten gang van zaken. Men roept om bezuiniging, terwijl toch onze re- geering alles deed oim te bezuinigen waar zij maar kon. Van dien anderen kant wijst men elke bezuiniging af. Vele bezuinigingen zijn hun goed;, behalve in den regel de eene die wordt voorgesteld. Het is trouweps al erg genoeg geworden. Er zijn gemeenten, waar zelfs reeds meerdere R. K. lijsten zijn inge diend. Zoo erg is het in Haarlem, Goddank, nog niet gesteld. Maar toch hebben de kranten ons genoeg gemeld van. het ge harrewar en de kibbelarijen in Haarlem en mag men ongeluksprofeten gelooven, dan zou de nawerking van dien wrevel zich doen gevoelen bij de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. Door hun wrevel zouden ver schillenden weigeren te stemmen of nog erger weigeren te stemmen op de eene Roomsche lijst. Daarom is een propaganda- vcTgaderiAg als deze zoo nuttig om te trach ten te redden wat nog te redden is, hen tot inkeer te brengen, die geleid worden door motieven, die niet de beste zijn. Maar al te dikwijls vergeet men bij de kibbelarijen dat ■men het algemeen belang achterzet voor de groepenibelamgen. Met genoegen kwam spr. om' hen tot een boter inzicht te brengen. Maar toch ook al- tl'd gaat spr. met genoegen uit, ondanks de velen, die hem verwijten dat priesters zich met de noli 1-iek bemoeien. Spr. ontvangt daar over zelfs anonieme brieven van Roomsch- Katiholieiken. Maar spr. zal zicih daardoor niet laten "weerhouden zicih met de politiek te bemoeien. Spr. is tonh zeker, óók Staats burger en heeft nog geen zin, op het voor beeld van Mgr. Gieplak, 15 jaar te gaan zitten (applaus). Of, denkende aan wat Mgr. Bud- ikiewicz oveiikwam, met een kogel in het hoofd, te moeien betreuren zich niet genoeg met de politiek te hebben bemoeid (applaus). Men wil niet dat de priesters zich bemoeien met dte politiek, maar de politiek bemoeit zich wel met hen. Spr. zou het dan hebben over het Hoogste Goed. Wat is er voor beter goed dan de vrede onder de volkeren? Jn den breede zette spr. uiteen welk een chaos wij op dit oogenblik beleven in het internationale politieke leven eh wees er op, dat spr. de voorkeur geeft aan een volkeren- rechtbank, waar het kruisbeeld aan den wand hangt en het evangelieboek op tafel ligt. Wij, katholieken, hebben in dezen een roeping. (Applaus). Dc katholieken zijn voor ontwapening, geleidelijk en gelijktijdig met andere landen, maar eerder willen wij uit de harten weg nemen de haat cn de afgunst, die bron zijn van alle onrecht. Wij, katholieken, moeten bekampen die partijen die den godsdienst uit de harten willen wegnemen. Spr. wees op nog meer geneugten van het Hoogste Goed. Het Hoogste Goed is de vrede in het fa milieleven. Spr. schilderde het gelukkig ge zin, waar de vrede heerscht en stelde daar tegenover de treurige toestanden in die ge zinnen, die leven naar de regelen van het heldendom, van de ongebondenheid. Sterk hekelde spr, de vrije liefde, die de ontbin ding an een gelukkige samenleving moet tengevolge hebben. Daarmede hangt samen onze opvatting van het huwelijk en het huwelijksleven. Spr. herinnerde aan de schitterende rede van Dr. Ausems op het congres over het Bevolkingsvraagstuk te Breda. De gelukkigste gezinnen zijn de groote gezinnen, wier moeders nog nimmer vroegen naar den 8-urigen arbeidsdag. (Applaus). Moeten we voor dien vrede niet op de bres staan? Nu de vurige Bomans maar in de verte dorst zinspelen op een wijziging in de huwelijkswetgeving, brak van alle kan ten het verzet los. Zult gij u nu nog laten leiden, aldus spr., met overwegingen, dat het 't zelfde is of men van den hond of van den kater gebeten wordt? Houdt hoog toch uw beginsel! roept spr. uit. Verzorgt uw erw ten en boonen en krenten, maar bovenal houdt hoog u beginsel! (Applaus). Spr. besprak dan den vrede in het sociale leven. Sociaal leven zonder godsdienst is de grond van de Ruine, met haar natuurlijke be- krijgen. Men heeft spr. voor „pope" geschol den, die zich niet met politiek bemoeien mag, maar spr. gaat trotsch op dien naam, als hij zijn Hefr en Koning, Diens Konink rijk mag helpen verdedigen. (Langdurig ap plaus.) Ik dank u, zegt spr. voor dat warme ap plaus, maar wat zijt gij dan toch kleine, protserige menschen, als gij, waar het om zulke dingen gaat, niet wilt stemmen op de Roomsche lijst, omdat gij een 30 meer be lasting betalen moet! Zeker, spr. gunt het niemand, spr. gunt allen een goed bestaan en voorspoed in zaken, maar vecht dat uit in eigen kring. Doch als het er op aankomt tenslotte, dan zegge men: ik sta onder het vaandel, waarboven het kruis schittert: ik stem Roomsch! Het hoogste goed is nog de rust en vrede in de menschenziel. Die tevredenheid kan ook zijn in de groote paleizen, waar de auto op stal staat, maar, dames en heeren in rijke toiletten, die tevre denheid kan ook heerschen op de derde ver dieping, waar de geraniums voor het venster staan met het vogelkooitje daartusschen, en waarachter het naaistertje werkt en werkt en een Marialiedje zingt. Nietzsche vond die tevredenheid in den üebermensch: de H. Augustinus in den vrede des harten. Ieder mensch heeft in zich het heimwee naar God. Pater van Ginneken heeft het zoo mooi gezegd in zijn rede over de persoonlijkheid. Als op het ideaal van de persoonlijkheidsculluur wijst pater van Gin neken op Jezus Christus zelf. Dat was mooi! Schatten worden uitgegeven om Tutankha men uit zijn graf te halen en diens schatten. Geen goud is er genoeg om uit onze jongelui te halen wat er in zit: hun persoonlijkheid. Men spreekt zoo dikwijls van records en van kampioenen in onzen tijd. Op gevaar af alle voetballers tegen zich te krijgen, zegt spr. dat een voetbalkampioen, die geen persoonlijkheid bezit een mispunt is. In Amerika is een nieuw record opgetee- kend. Iemand danste daar 75 uur achtereen. Wat 'n dwaasheid! In onzen tijd zouden onze vaders en moeders dat wel anders ge leerd hebbenl De taak van een gemeentebestuur is zorg te dragen ook voor de opvoeding onzer ieugd. De gemeente heeft wel degelijk rekening te houden met de persoonlijkheidscultuur. Zij heeft dat te doen vooral op zedelijkheids- gebied.Spr. denkt aan bioscoopvoorstellin gen, schouwburg en duizenden andere za ken. Daarom ook durft spr. allen op te roe pen voor het behoud van het hoogste goed door te stemmen op de Roomsche lijst. Om dat hoogste Goed gaat het op 23 Mei bij de raadsverkiezingen. Allen moeten stemmen. Geen vrouwtje blijve bij haar spinnewiel! Als ze niet loo- pen kan, zullen we ze dragen! Maar er moet niet alleen gestemd worden, er moet gestemd worden op de Roomsche lijst. Er zijn er, die vreezen dat dit door sommigen niet gebeuren zal. Het is mogelijk dat dit in Haarlem ook gebeurt. Al zijt gij hier in een bloemenstad, er zit wel eens een distel on der de bloemen. Spr. wekt op te stemmen op de Roomsche lijst. Laten allen toch bedenken dat het gaat om het Hoogste Goed. Onze vijanden gnuiven als de eenheid in onze R.-K. Partij verloren gaat. In Rotterdam leekenden personen op de lijst der R.-K. Volkspartij, louter met het doel om de een heid in de R.-K. Partij le fnuiken, niet om op die lijst te stemmen. Spr wijst op het gevaar van oneenigheid in 'de R.-K. Partij en smeekt te stemmen op de R.-K. lijst om die eenheid. Laten we niet vallen over kiezelsteenen, als we ber gen moeten bestijen! In een mooie peroratie herinnerde spr. aan het Eucharistisch Congres, dat hopelijk het volgend jaar te Amsterdam zal worden ge houden. En als we dan staan daar in het Stadion voor den Legaat van den Paus, allen tezamen zooals wij zijn katholieken, als 't kan met de H. Eucharistie in ons midden, zullen wij daar dan staan verdeeld in drie groepen? Neen, immers? We zullen daar zijn één, allen kinderen van denzelfden God, kinderen van dezelfde H. Moederkerk, laten we dan ook één zijn in het politieke leven! (Applaus). De heer HOOY vertolkte in eenige goed gekozen woorden den dank der vergadering en sprak den wensch uit, dat die dank nog beter zou uitkomen door den uitslag van de stemming op 23 Mei. Verder spoorde spr. aan te stemmen op No. 1 van de Roomsche lijst, No. 1 van lijst IA. Er zijn geen twee Roomsche lijsten in Haarlem, doch een hoofdlijst en een bijlijst IB. Met het zingen van „Roomsche Blijd schap" werd de goedgeslaagde vergadering gesloten. EEN EXCURSIE NAAR DE STADS- KWEEKERIJ. Donderdag was door de Vereenfging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen een excursie uitgeschreven naar de stadskweeke- rij aan de Kleverlaan. Hoewel het door den regen niet aanmoe digend was om te gaan tuinen, waren toch ruim 30 deelnemers present. Allereerst werd de afdeeling Bloemisterij bezichtigd, waar een 50 a 60 duizend planten gereed staan of nog moeten worden voortge- icweekt om straks de parken te sieren. In de kassen waren veel uitheemsche plan ten te zien, welke voor het onderwijs moeten dienen. Alle kassen waren sierlijk begroeid met diverse klimplanten. Hierna kwamen wij in den Centralen Schooltuin, speciaal ten dienste van het on derwijs. Onder het uitgebreide sortiment boo men, heesters en vaste planten, was al veel moois te zien. Buitengewoon bekoorlijk is de rotspartij met haar decoratieven achter- onovertroffen tegen Hoofd en Zenuw pijnen, Rheumathiek Griep, Ischias bij alle apoth. en drog. verkrijgbaar (Adv.) chaos en dan behoeft spr. het niet te heb ben over socialisatie en dergelijke fraaiighe den meer, waarvan Lloyd George zeide, dat het een nieuwe zondvloed is op economisch gebied. Voor spr. is het voldoende dat het socia lisme den godsdienst uit de harten weg neemt. Spr. citeerde verschillende uitspra ken van socialistische en communistische voormannen waaruit bleek, hoe de gods dienst door hen gehaat wordt. In het bijzon der wees spr. op het Sovjet-Rusland. Sovjet bladen prezen zich onlangs gelukkig dat Rus land niet alleen den tsaar van zijn troon had laten rollen, maar hem ook nog zijn hoofd had ontnomen. Zij betreurden dat de Duit- sche keizer alleen zijn troon had verloren, maar zijn hoofd had behouden. Nog verder moest men gaan, volgens die bladen, en nu ook aan de heiligen in den hemel hun kroon ontnemen, men diende ze uit den hemel te rukken en te trappen, te zenden naar kel ders en rommelzolders. In hevige veront waardiging hekelde spr. zulk een taal. Ik weet wel, zegt snr., dat dit het land is, waar Judas een standbeeld krijgt; het land waar heen de Paus heele treinen levensmiddelen zendt en toch bij verstek ter dood veroor deeld wordt, maar wie geeft de zekerheid dat het ook in andere landen niet zoo zal groering. Schitterend komt hier de kleur- schakeering en de groepeering van diverse planten tot haar recht, hetgeen (bij gunstig weer) een schilderachtige weerspiegeling in het vijverwater zal geven. Wij zeggen mets te veel als wij dit plekje betitelen met „een levend schilderij". Ten laatste een wandeling gemaakt door de afdeeling boomkweekerij met haar uit gebreide collectie boomen en heesters, waar bij ons tevens gewezen werd, dat vele soorten boomen voor straatbeplanting worden aange kweekt, als uitsluitend iepen. Na een woord van dank voor de verleende toestemming aan het adres van den directeur van den Hout en de plantsoenen en een opwekking om op de wekelijksche excursies in de maanden Juni, Juli en Augustus zooveel mogelijk tegenwoordig te zijn, werd nog be sloten om even de kas met bloeiende Lathyrus van oen heer H. Carlée aan de Leidschevaart te gaan bezichtigen. Dank aan den eigenaar van de kweekerij „Enchantress" voor zijn aangenaam rond geleide en zijn leerzame causerie In hét donchebadhuis aan den Kou'denhom gaan, als ongure elementen de overhand ziir in de afgeüoopen week 366 baden geno men; in dat aan den Schotersdngel 1085 en aan heit Leddscheplein 969 baden. „ST. RAPHAëL". Vrijdagavond hield de a-fd. Haarlem van bo- venge noemden Bond haair jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. de Rooij, meende, dat de opkomst misschien wei ©enigszins ge leden had door de politieke s-eTgudening in het Gem. Concertgebouw, waar Pater Borromaeus de Greeve sprak. Spr. merkt op dat zij, die Vrijdagavond niet konden komen, in verband daarmede ook a.s. Dinsdagavond op hun toegangsbewijs van Vrijdagavond zullen wor den toegelaten. De nieuwe tooroaeldub gaf twee tooneel- shukken, welke een groot sucoas oogstten. Ook het hoofdbestuurslid Koster oogstte veel bijval, hij het door hem bijzonder kern achtig gesproken woord. Do loterij, ten hale van de Steenfabriek- arbeiders, slaagde volkomen. In één woord, hel was een succesvolle avond en zij, die Dinsdag komen, kunnen ze ker zijn, een zeer gezelligen en genoegelijken avond door te brengen. DE WEG SANTPOORT—SPAARNDAM. De Minister van Waterstaat heeft, ten ver volge op de beantwoording van wagen van den heer Michielsen betreffende ihet onder hond van den weg langs den bdnnenberm van den Slaperdijk tusschen Santpoort en Spaam dam, mcdegedee'd, dat het hem bekend is, dat de oiniderwerpelijlke weg inderdaad in slechten tctestand verkeert. In de Memorie van Ant woord op het Voorioopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van heit IXde hoofdstuk der Slaaitsbegrooting voor het dienstjaar 1922 zijn omitrent de oorzaken daarvan reeds eeniige mededeelimgen gedaan. De weg heeft voor het doorgaand verkeer geen beteekenfe, doch is slechts van plaatselijk belang. Volgens art. 7 van het K. B. van 6 Febr. 1825 zou, na volkomen aflossing van het voor den aanleg van den weg opgenomen kapitaal, de weg met deszelfs haten en lasten vervallen aam hel Rijk. Daargelaten nog de vraag, of dit ook voor heit Rijlk de plicht zou medebrengen, om bij hieit itn vervulling gaan van de ovenge noemde voorwaarde den weg als zoodanig over te nemen, moet worden opgemerkt, dat van het bedoelde kapitaal een bedrag van on geveer f 12.000 nog niet is afgelost. De aam- dacht worde er voorts op gevestigd., da;t, zooals ook aan de Eerste Kamer is medegedeeld, de weg is geabandonneerd. Aangezien dus voor het Rijk een plicht tot overneming niet kan worden aangenomen, en de weg ock niet van algemeen Rijksbelang is le achten, wordt gemeend, dat tot diie overne ming door het Rijk riet moet worden overge gaan. DE VERLOTING VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT." Dc heer J. Th. E'Jligens, secretaris van „H. L.", schrijft ons: De trekking van onze loterij is j.l. Dinsdag gehouden en ieder, die een lot gekocht heeft vam „Herwonnen Levenskracht", wil natuurlijk gaarne weten of hij een prijs gewonnen heeft. De hoofdprijs, een huis ter waarde van f 6000. is gevallen in Pm-merend. Wie weet, valt het volgend jaar de hoofdprijs in Haarlem, wanit het geluk nadert Haarlem steeds dichter. De prijzen, die im Haarlem gevallen zijn, zijn nogal bevredigend. Allereerst viel een heeren- of damesrijwiel op tno. 10139. Dit is 'de gróótste prijs, die in Haarlem gevallen is. Voorts op de mummers 1C025 een zilveren horloge; 10056 een tafel kleed; 10078 een 'kiinderlepel en vork; 10179 een hangklok met gongslag; 37763 auto; 10193, 32602 heiden een tafelkleed; op 32572 een étuli miet 12 theelepels; op 32605 een por- Iret van Minister Aalberse: op 37749 een doos luxe zeep; op 37791 een si-ïnrenpijpje; op 37801 een lepel en vork; op 37855 een dominospel. Dc gelukkige winnaars zulllen natuurlijk rraame de prijzen im ontvangst komen nemen. Vooraf moeten, zij de loten inleveren bij hét secretariaat van „Herwonnen Levenskracht" Emostraat 1. Na verloop van enkele dagen zullen de prijzen door bemiddeling van het secretariaat tbuosbezorgd worden. De winnaars zullen voorzeker de beste propagandisten wor den en medewerkers vam „Herwonnen Levens kracht". Dit bewijs van damk zouden wij ten zeerste toejuichen. Trekkiingslijsten zijn van heden af verkrijg baar aan het secretariaat: Emostraat 1. Woensdag 23 Mei a.s. herdenkt dte heer P. C. v. d. Goes den dbg, dat hij vóór 25 jaar geleden werd aangesteld als beambte aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen. Hedenmiddag werd in het Wijkgebouw der Ned. Geref. Gemeente aanbesteed: het ver bouwen van het Wijkgebouw der Ned. Gere formeerde Gemeente aan de Ged. Oude Gracht 79, alhier. Ingeschreven werd (door: 1. Hoekcma, Haarlem, f 4864; 2. fa. Jansen en Krom, Santpoort, 5111; 3. Kronau en Co., A'd'am, f 5430; 4. J. Schellinkhout, Santpoort, f 5965 5. A. Bierboom, Haarlem, f\ 6489; 6. C. Rol, Haarlem, f 6600; 7. P. Cremers, Haaritem, 6775; 8. Kroon v. Diest, Haar lem, 6979; 9. Fa. Pieters, Santpoort, 768fi( 10. J. v. Gendt, Haartem, f 7800. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende het post kanfoor Haarlem en zijne bij- en hulppost- kanforen over de maand April 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankhoekjes ingelegd 152.970.54 Vi, en terugbetaald 230.311.71. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 77.341.1614. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 171, hieronder 107 formulieren ad 1 in spaar bankzegels van 5 cent, en 509 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 1 cent (School- sparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 8.650, en afgeschreven nominaal 13.400, derhalve minder in- dan afgeschreven 4.750. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- Ja, ziet u, u moet er niet kwaad' om worden, maar ze moesten in Haarlem toch eens wat doen voor de lichamelijke ontwik keling van onze Roomsche jeugd. U schijnt nog niet lang in Haarlem te wonen. Ikooh gunst, hoe kunt u diat zeg gen, ik ben er gewonnen en getogen. Maar dan kunt u toch weten.... Neen, maar ik wandel zoo Zondagsmid dags wel eens op met mijn vrouw en dan krijg ik telkens een kriebeling als ik dat en thousiasme zie voor voetbalwedstrijden, en dat zijn todh allemaal clubs, waar 'katholie ken en niet-katholieken zoo maar bijeen zijn. Die oudste jongen van mijn nicht is ook zoo'n voetbal lie fheberb en nu pas lid ge worden van.... vamja hoe die dub heet, weet iik niet, maar het is, zooals hy het noemde, een neutrale club, geloof ik. En nu. dacht ik zoo, ze moesten eens trachten een paar flinke Roomsche dubs op te rich ten, maar d'an een paar goede, waar de Roomsche jongens met pleizier lid van wor den» Beste vriend, wat „ze" moesten doen, Is gedaan, maar „ze" wachten nu nog, veelal tevergeefs, op dc hoogmoedige belangstelling van u en van de sportvrienden. Het Room scihe Sportpark in Heemstede kan een èe- langrijik centrum worden van sport, mits u en de uwen daaraan uw moreelen en finan- deelein steun geven. Zoo, dus dat is in orde? Er is een R.K. Sportpark. Nou prachtig hoor! en nu moe ten ze nog spieën pardten kapitaal heb ben? Maar men dient toch ook waar voor zijn geld te krijgen. U draait de zaak om: eerst de belang stelling en de steun, dan volgen de goede prestaties vanzelf. Maar ook zonder de vol doende belangstelling, welke tot nu toe ge toond werd, bloedt en groeit onze Roomsche Spoel be weging in Haarlem en omstreken. Wie zich daarvan wil overtuigen, verzuime niet Zondag een bedoek te brengen aan hei R.K. Sportpark aan de Molemverfslaan te Heemstede. Daar wordt de Eerste Roomsche Voetbal- dag gehouden met wedstrijden, die heel goed spel beloven. Van half twee tot half vier wordt een wedstrijd gespeeld tusschen het R.K. Haarlemiseh Elftal en de zeer goed be kend staande club Graaf Willem II uit dten Haag; van half vier tot half zes de eindstrijd om den Nieuwe Haarlemsahe Courant-beker tusschen S. D. O. uit Beverwijk en R. K. V. Z. uit Haarlem. Het is een mooie gelegenheid om nu eens met het Roomsche voetbal kennis le maken. Mogen de organisators op groote belang stelling rekenen? „Ze moestenl" Wat „ze moesten" is gedaan, maar „ze moesten" nu ook eens daadwerkelijk de Roomsche Sportbewegiw in Haarlem gaan steunen. Tot morgen dus? Barometerstand 748. OPGAYE Vooruit, boekjes bedroeg 4. Tot aankoop van Natio nale Schuld ten behoeve van inleggers wer den geen orders uitgevoerd. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELINGEN. Vrijdagavond veTgaderde de Reddingsbrigade voor Drenkelingen, onder toorzdl'teirschap van den heer A. J. Meijer ink, ter nadere bespreking van de herdenking van het a.s. 10-jarig be staan der vereeniging. De vergadering, die zeier druk bezocht was keurde de door het bestuur en commissie van advies gemaakte plannen goed. De wedstrij den voor het Zuider Bui ten-Span me en die te houden in Stoop's Bad werden besproken ei ondergingen eene leleine uitbreiding. De Gomidelvaart belooft reeds te zullen sla gen. Het plan is om motor-booten, zeilvaar- tuigen en roeiboolen (met plant- en bloem- versiering) te doen verzamelen op Zaterdag middag 30 Juni, om 1 uur, ter hoogte van de Roei- en ZeilvereenJging „het Spaaime". De firma Bus heeft 2 stoombooten welwi' lend ter beschikking van de Brigade gesteld daarop zullen genoodigden en leden en eer muziekkorps een plaats vinden en de booten zullen de vaartuigen steppen naar hot weid strijdterrein aan het Zuider Buiten-Spaame. Een jury zal de booten en vaartuigen be oordoelenmedailles en kunstvoorwerpen zul len voor de Gondelvaart uitgeloofd worden» Binnen enkele dagen zullen de programma's in de bladen bekend gemaakt worden. Staande de vergadering werden door de le den een aantel medailles cn kunstvoomvcr'pen toegezegd; nilbreiding van het aantal is even wel, gezien het groot aantal nationale- en on derlinge wedstrijden voor Brigadeleden en voor de Gondel vaart, beslist noodïg, terwijl de pen ningmeesier, de heer Kingma, Slacbthuisstraa 152, gaarne toezegging voor financdeelen Steur tegemoet ziet. De Reddingsbrigade staat nacht en dag ge reed hulp te ve-rleenen bij verdrinkings- en versfikkisngsgevaBen en heeft bewezen, in tal van gevallen, dat de organisatie recht heeft op waardeeniing van Haarlem's burgerij. Laten dc ingezetenen nu toonen het wenk der Bri gade op prijs to stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1