De Gouddelvers. Van Wet en Wetgeving. BUITENLAND Kerkel. Kunst - V. OVEM, Den - Vaandsls, Insignes, Wlaggen, Üedaïlles Derde Blad 12 Mei 1923 MEDISCHE PRAATJES. m Engeland en Rusland: een Britsche kanoneerboot heeft order geweld gebruiken bij nieuwe aanvallen op Engelsche treilers. Het Britsche antwoord aan Duitschland zal te voren aan Frankrijk en België ter inzage worden gegeven. Onder de Telegrammen: Nadere bijzonderheden over den moord op Worofski. De Engelsche arbeiderspartij wil het Britsch-Russische ge schil door arbitrage beslechten. De antwoorden van Engeland en Italië aan Duitschland zuilen vandaag verzonden worden. België zou het ten deele met Engeland en Italië eens zijn. BUITEML BERSGHTER, ÜARKTRiEliWS. RIGHTSZAKEN. FEUILLETON. 20- DE SPEELKAARTENBELASTING. De beschouwingen, die wij ons voorstel den te wijden aan de accijnsen, luidden wij voor enkele maanden in met eene bespre king der tabaksbelasting. Vandaag, op dit onderwerp doorgaande, zullen wij eene der andere belastingen, die onder de accijnsen valt, aan eene bespreking onderwerpen, en wel de speelkaartenbelasting. Deze belasting, ingevoerd op 1 Mei 1920 dus van nog vrij jongen datum wordt geheven van hier te lande ingevoerde en van hier te lande vervaardigde speelkaarten. De belasting be draagt 0.25 voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten en ƒ0.50 voor elk ander spel. Zooals wij daareven zagen, wordt de speel kaartenbelasting niet alleen geheven van hier te lande gefabriceerde, doch ook van de alhier ingevoerde speelkaarten. Van de in gevoerde speelkaarten wordt echter boven en behalve de speelkaartenbelasting nog een speciaal invoerrecht geheven en wel voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten 0.12 y2 en voor elk ander spel 0.25. Uiteraard wordt van de speelkaarten, die worden uitgevoerd, geen belasting geheven. Door dergelijken maatregel immers zoude de binnenlandsche industrie worden ge drukt ten voordeele van bui'enlandsche concurrenten. Die uitvce- moet' echer, om dan belastingvrij te zijn minstens 144 spellen tegelijk bedragen. Of de speelkaartenbelasting van een stok kaarten is voldaan, kan men op den stok zelve zien. Immers ten blijke dat de speel kaartenbelasting is voldaan, wordt op één der kaarten van eiken stok een Rijksstempel gezet. De stempeling geschiedt steeds op dezelfde kaart en wel op de beeldzijde van hartenaas. Verkoop en aflevering van speel kaarten door anderen dan de fabrikanten is verboden, tenzij na verkregen vergunning van den inspecteur der accijnsen. Deze ver gunning kan in verband met eene geconsta teerde o ertreiing ten allen tijde door den minister van Financiën worden ingetrok ken. Het is verboden in winkels en magazijnen, en herbergen en logementen, in koffiehuizen en sociëteiten andere kaarten voorhanden te hebben, dan die welke van het Rijksstem pel zijn voorzien. Men klaagt er wel eens over, dat een stok speelkaarten, vergeleken bij vóór enkele jaren zoo duur is. Maar dit is waarlijk geen wonder. Neem een stok van 52 kaarten, het meest gangbare type. Is deze van buiten- landsch fabrikaat dan komt daarop 0.50 speelkaartenbelasting plus 0.25 invoerrecht, totaal 0.75. Is zoo'n stok van binnenlandsch fabrikaat dan vervalt weliswaar het invoer recht en kan met 0.50 speelkaartenbelas ting worden volstaan, doch het is een alge meen bekend feit dat de binnenlandsche fabrikant bij zijne prijsbepaling rekening houdt met de buitenlandsche concurrentie, die door het invoerrecht gedeeltelijk wordt uitgeschakeld. Bovendien de wet op de speelkaartenbelasting legt aan den binnen- landschen fabrikant behalve de betaling der belasting nog verschillende plichten op, zoo o.a. dat de gebouwen en lokalen, waar kaar ten worden vervaardigd, door den minister van Financiën moeten worden goedgekeurd. En de onkosten, die de uitvoering der wet medebrengt, verhaalt de fabrikant uiter aard op de afnemers. De opbrengst der speelkaartenbelasting schijnt den wetgever wel wat te zijn tegen gevallen. Bij de invoering der wet werd de opbrengst geschat op 200.000 per jaar, doch dit bedrag heeft de belasting nimmer op gebracht. Over 1920 bedroeg de opbrengst 136.000 over 1921 slechts 75000. In over eenstemming met deze bescheiden cijfers is de opbrengst der speelkaartenbelasting bij de staatsbegrooting voor 1923 op 80.000 geraamd. Er schijnt tegenwoordig niet zoo veel gekaart te worden als vroeger en de^om- tandigheid, dat een stok kaarten zoo duur is, werkt het kaarten heusch niet in de hand. Wellicht tot groote voldoening van hen, die het kaartspel als zijnde althans gedeelte lijk een kansspel, uit den booze achten. WANDELENDE NIEREN. II. riïrt uitsluitend bij volwassenen en ouden van dagen treffen wij de r.g. wandelende niicr aan, dooh oofk op jeugdigen leeftijd zien wij ze wel eens. Wij hebben bij deze laatste dan te doen met een „aangeboren" aandoening. Den vonigen keer hebben wij roet elkander gezien, dat de nier buitengemeen diep iigé en er heel wat oefening voor noodig is om een nier af te tasten. Het spreekt dus van zelf, dat men verplicht is zich goed van de situatie op de hoogte te stellen en zich er van te overtuigen, vooral in min of meeir dubieuse gevallen, dal hetgeen wij onder onze vingers hebben, wemfcelijlk de nier is. Immens ellk ge zwel, dat ongeveer den vorm van de nier na bootst, kan ons op een dwaalspoor brengen. Zoo kan b.v. aan de linkerzijde een darm- gezwel ons misleiden. Terwijl aan de rechter zijde de lever met galblaas op den loer kan liggen. Typisch is daa ook de uitdruikiking, die ftn leek vaak bezigt, dat de dokter ook niet door een buikwand heen kan zien en zeer zeker van pas is bij het stellen van de diag nose van een „wandelende nier''. Is onze kemiis bij f gewone onderzoek niet toereikend en kunnen wij dus bij de betas-ling van den buikwand ons geen zuiver denkbeeld vormen aangaande den toestand in de buik holte, don staan ons gelukkig nog tal van hulpmiddelen ten dieroste. De Röntgenfoto is 't, die hier de eerste viool spoedtNeemt men evenwel zoo maar zonder meer een foto, dan lukt 't niet hierop een nier te onderscheiden. Wij dienen hiertoe een -kleine handgreep toe te passen, b.v. door een nauwe buis, katheter genaamd, welke ondoorgankelijk is voor de Röntgenstralen, te voeren naar de uitvoerbuis van de nier, die loopt van de nier naar de blaas. Een ander zeer geliefkoosd middel is het inspuiten van een voor de Röntgenstralen ondoonlaaitbare vloeistof als b.v. een 5Gol- langoloplossing. Op die wijze verkrijgt men op de foto een goed beeld van den toestand, waarin de nier zich bevindt. Het behoeft geen betoog, dat een en ander met de noodige omzichtigheid dlient te geschieden. Stelt u zich nu voor, dat wij zoovei- gekomen zijn, dat wij een wandelende nier hebben vaslgestield al of niet met behulp van de Röntgenfoto, dan is een volgende vraag, die op beantwoording wacht, deze: „Zijn de klachten van onze-(n) patientje) wel in overeenstemming en uitsluitend afhankelijk van deze afwijking?" Jaren her is men hierin zonder eentigen twijfel veel en veel te ver ge gaan, evenals wij een tijd gekend hebben waar in ieder, die buikpijn had, aan appendicitis of blmdedarmontstetóing leed en aanstonds op de operatietafel te land kwam. Al welen wij, dat dezelfde pijngewaarwordingen en dezelfde on aangename gevoelens bij den één een geheel andere uitwerking hebben dan bij dien ander zoo kunnen toch de wandelende nieren som tijds geen verschijnsel gevende een enkele keer, zich wel eens van een zeer onaangena me n kant keren kennen. Nu eens Ireden meer heftige pijnen op den voorgrond dan weer komt de urinelooziing meier in 't gedrang. Dit laatste is zeer begrijpelijk, daar het kan ge beuren, dat de uitvoerbuis van de nier naar de blaas naar beneden loopendie door het zak ken van de Drier een Ikuifk krijgt, zoodal de urine -niet behoorlijk kan afvloeien. Tenslotte wil ik u nog opmerkzaam maken op het feit, dat dn een groot deel der gevallen niiet alleen de nieren zakkendoch alle z.g.n. buikingewanden, hetgeen bij een vrouw veet en veel vaker plaats vindt dan bij den man, op zichzelf genomen zou dit nog niet zoo heel veel bezwaar met zdoh meebrengen, mits één of ander belangrijk OTgaan niet te zeer in de knel zou komen. Waarom, zoo hebben wij ons dan af te vragen, heeft men dan zoo vaak ernstig te kampen met dit euvel? Welnu, U i« het buik-vlies, dat zeer gevoelig is, zoodat zelfs een zeer kleine rekking in staat is die onaangenaamste gewaarwordingen in 't leven te roepen. Het kwaad is gelukkig in dergelijke gevallen meestal vrijwel gemak kelijk te bestrijden, want met het dragen van een doelmatige buikband verdwijnt wieldra alle misère als sneeuw voor de zon. MEDICUS. HET DUITSCHE AANBOD. De antwoorden van Enge land en Italië. Reuter verneemt dat het Britsche ant woord aan Duitschland bijkans gereed is. Vóór de aanbieding aan Duitschland zal de aota vermoedelijk aan Parijs en Brussel medegedeeld worden en zullen Engeland en Italië afschriften van hun nota's aan Duitsch- 'znd over en weer inzien. Men verwacht te Londen, dat de Engel sche nota aan Duitschland Zaterdag afge zonden zal worden en dat daarin openhartig zal worden gezegd op welke punten Duitsch land bij zijn aanbod te kort is geschoten., zoodat daardoor aan Duitschland de gelegen heid zal worden verschaft om in deze tekort komingen te voorzien en de deur voor ver dere onderhandelingen open blijft indien Duitschland een aanvullend aanbod doet, wat als voldoende bes'chouwd kan worden om verdere ernstige overwegingen door de geallieerden te rechtvaardigen. Moet Duitschland op de Fransch-Belgische nota antwoorden Theodor Wolff schrijft in het Berl. Tagebl. een opmerkelijk artikel over het Fransche bescheid op de Duitsche nota. Hij raadt de rijksregeering af daarop een officieel ant woord te geven, in de eerste plaats omdat Duitschland in geen geval het recht van Frankrijk en België om inzake de schade vergoeding uit naam der geallieerden te spreken, noch rechtstreeks, noch zijdelings mag erkennen. Daarbij komt dat het wèh- schelijk is den zet, waarop lord Curzon blijk baar zint, af te wachten. Intusschen moge de rijksregeering overwegen of ook Duitsch land geen goeden zet zou kunnen doen. Wolff heeft hierbij het oog op den gebrëk- kigen vorm, waarin de Duitsche nota waar borgen heeft aangeboden. Hij schrijft in dit verband Hier (te Berlijn) wordt thans veel gespro ken over „wenken en plannen van zeer mach tige buitenlandsche handelskringen," die de Duitsche industrie, banken en groote ekono- mische lichamen trachten te bewegen tot een garant-verklaring. Ofschoon de schr. het beter zou hebben gevonden als de of- ficieele nota een dergelijke verklaring had bevat, acht hij het een gelukkig denkbeeld en pleit ook zijnerzijds voor een aanvulling in dien zin van de bedoelde leemte in het aanbod. „Verder gaat hij voort zal het dien stig kunnen zijn, nuchter en zonder harts tocht het voor en het tegen van Duitschland's toetreding tot den Volkenbond te overwe gen. Natuurlijk zouden wij de zekerheid van volkomen gelijke rechten en van toekenning van een zetl in den Volkenbondsraad moe ten hebben. Onze gevoelens zullen zich zelfs dan nog verzetten tegen toetreding tot een Bond, die Opper-Silezië heeft verschacheid en het Fransche imperialisme in de kaart heeft gespeeld. De vraag is echter hoe ons po litiek verstand er over denkt. Vaststaat dat de Fransche regeering ons graag buiten den Bond houdt, en de tegen standers van Frankrijk's streven naar hege monie in alle landen verzekeren ons, dat Duitschland's toetreding het sein zou wezen tot nieuwe groepeeringen. In de Vereenigde Staten groeit met den invloed der Democra ten de neiging tot medewerking aan den Bond Ik zelf aldus Wolff heb mijn oprechte antipathie tegen den Bond nooit onder stoe len of banken gestoken, maar de vraag is of wij ons thans verre mogen houden van eenig terrein, waarop wij ons tegen de Fransche machtsbegeerte kunnen kanten. De heer Poincaré bewijst met zijn antwoord op onze nota, dat hij zich overal wil nestelen, waar hij tegen onzen zin is doorgedrongen. Hoe zou het zijn, als wij juist daar heengingen, waar hij ons niet hebben wil UIT HET BEZETTE GEBIED. Op 6 April zijn in de particuliere drukkerij van E. Marx te Mitlheim de platen voor het drukken van 20.000 markbiljetten, benevens de reeds gereed zijnde biljetten en de nog niet doorgesneden bedrukte volle vellen door de Fransche troepen in beslag genomen. Op het protest van de rijksbank is bijna alles, met uitzondering van 1 drukplaat en 41 afge drukte vellen teruggegeven. De Duitsche re geering had naar aanleiding van dit feit een protesit ingediend, waarin er op gewezen werd dat de biljetten door de rijksbank nog niet overgenomen, onderzocht en voor het ver keer goedgekeurd waren, zoodat het hier met- geldige biljetten betrof, waarvan het in om loop brengen gelijk zou staan met het in om loop brengen van valsch bankpapier. De re geering heeft verder de verwachting uitge sproken, dat ook de Fransche regeering dit optreden niet zou goedkeuren. Deze ver wachting is echter niet in vervulling gegaan, daar thans niet alleen biljetten van de geheel afgedrukte vellen, doch zelfs biljetten van nog niet geheel gereed zijnde vellen, na bijge werkt te zijn in omloop zijn gebracht. Deze laatste mogelijkheid was in de Duitsche nota niet ter sprake gebracht, aangezien men het buitengesloten achtte, dat inbreuk zou wor den gemaakt op de onschendbaarheid van het monopolie tot uitgifte van bankbiljetten en ook, dat de Fransche teorprn in zoo hoogë mate het internationale recht zouden overtre den. Thans is echter gebleken, dat getracht is deze biljetten in omloop te brengen, n.l. te Keulen en ook in andere steden van Duitschland, zelfs te Berlijn. Ook heeft het geval zich reeds vroeger te Duisburg voorge daan, dat een Belgisch officier met geweld het filiaal van de rijksbank aldaar heeft ge dwongen de niet-geldige biljetten tegen goede in te wisselen. In de Mannesmannfabriek hebben de werk lieden gestaakt omdat de directie weigert hun achterstallige bijlagen van 1 Maart af te beta len. Uit Mainz aan de „Echo de Paris" De Belgische krijgsraad heeft den Duitschen af gevaardigde Most tot 50.000.frs. boete ver oordeeld wegens het aannemen van een be- leedigende houding tegen de bezettingstroe pen. Officieel wordt gemeld, dat de verorde ning van de Rijnland-commissie inzake den pasdwang alleen voor het oude bezette ge bied geldt. Een overeenkomstige verorde ning van generaal Degoutte voor het nieuw- bezette gebied is nog niet verschenen. Wal: neer dit zal geschieden, is nog onbekend. Op de gemilitariseerde spoorlijn Wed- dau'Linterp is door een ontploffing een wissel vernield. Daar meer ontploffingen werden gevreesd trok de Fransche wacht Zich terug. De burgemeester van Anger- münd in welke gemeente de aanslag is ge pleegd, is als gijzelaar gevangen genomen. Het Fransche militaire gerechtshof te Dusseldorf heeft Dinsdag burgemeester Schifd te Essen, die in eerste instantie 2 jaar gevangenisstraf en 5 millioen mark boete had gekregen omdat hij had geweigerd re- auisitiebevelen na te komen, in hooger be roep tot l jaar en 10 millioen veroordeeld. De proteststaking tegen het vonnis in het proces Krupp is Donderdag te Essen begon nen. Om half elf sloten de scholen, om elf uur de fabrieken. Ook de winkels zijn dicht. De Fransche bezettingsoverheid eischt van de gemeente Essen 40 millioen boete, pinnen 8 dagen te betalen, omdat in de nabij heid aanslagen op de gemilitariseerde spoor- ljjn zijn gepleegd. Bij weigering zullen twee Wethouders der gemeente gevangen worden genomen. DE MOORD OP WOROFSKI. Te Parijs vraagt men zich inzake den moord IERSCHE FONDSEN IN STATEN. Het Opperste Gerechtshof vte New York heeft gelast, dat de twee millioen dollar aan lersche obligaties waarop de Iersche Vrij staat en ook de Valera aanspraak maken, verkocht zullen worden. De opbrengst zal worden omgezet in een Amerikaansche re- op Worofski in de eerste plaats at of de con- geeringsuitgifte hangende de beslissing over DE VER. I De Zweecfsphe spoorwegdirectie is vocr- Inemens terstond over te gaan tot de elec- trificatie van de dijn StockholmGothen- ferentie te Lausanne daardoor zal belemmerd worden. Dit schijnt niet liet geval. De be richten stemmen overeen, dat Conradi of Caroli, gelijk de naam opgegeven wordt, niet in verband stond met de fascistische ligue na tionale, die de Russische gedelegeerden uit Zwitserland wilde zetten, maar daarmee slechts wraak nam voor zijn vader en oom, die in Rusland door de bolsjewiki gemarteld zijn. De Humanité onderstelt, dat hij, dis in Rusland officier schijnt te zijn geweest, niei „witte" kringen in verband staat. Het blad spoort op dien grond het internationale pro letariaat aan zich tegen het internationale fascisme te wapenen en zoo noodig tot den aanval over te gaan. De Action Fran pais e troost zich over de overdreven doortastend heid van den dader met de gedachte aan de tsjeeka, die dezer dagen in Rusland meer dan 1000 menschen liet gevangen nemen, van wie er al 209 zouden zijn veroordeeld en terechtgesteld. Het algemeene gevoelen hier is, dat het vreemd is, dat, gezien de tallooze Russen, die wegens het bolsjewistische re gime aan lager wal zijn geraakt, vooral in Zwitserland, nu voor het eerst een bolsjewiek vermoord wordt. De meeste bladen geven een verklaring weer, door Ahrens afgelegd, volgens welke der Zwitsersche en geallieerde regeeringen een deel van de schuld treft, daar de eerste cle veiligheid der Russen onvoldoende be schermde en de andera hun positie ten op zichte van de conferentie niet hadden af gebakend. De moordenaar heeft verklaard, dat hij wraak heeft willen nemen op de bolsjewiki, die zijn vader en anderen zijner familieleden gedo d hetbm. Anderzijds wordt herinnerd aan het feit, dat de Nationale Liga van het kanton Waad waartoe de moordenaar zou behooren, eenige dagen geleden aan Wolowski aangezegd had, dat hij onmiddellijk het land moest verlaten. De Zwitsersche communistische partij heeft aan het sowjet-gezantschap te Berlijn getelegrafeerd om zich ter beschikking te stllen voor de verdediging van de belangen van de Russische delegatie en heeft een op roep gedaan aan de revolutionaire arbeiders Om te protesteeren tegen' den moord, waar voor de entente verantwoordelijk gesteld wordt. In den oprcep worden de arbeiders ook uitgenoodigd op straat te betoogen. ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND. Naar aanleiding van het besluit der regee ring om een oorlogsschip naar de Moerman- kust te zenden voor bescherming van de Britsche treilers heeft het bestuur der En gelsche parlementaire arbeiderspartij Donder dagavond een vergadering in het Lagerhuis gehouden, waarin besloten is uit naam van de partij een telegram aan de sowjet te zenden, verklarende, dat de mededeeling der regee ring, dat een kannonneerboot naar de Moer- mankust is gezonden met orders om geweld te gebruiken indien nieuwe treilers worden in beslag genomen ernstige ongerustheid ver oorzaakt. De parlementaire arbeiderspartij verzoekt de Sowjet-Russische regeering in vriend- schappeüiken geest zich van alle stappen te onthouden, welke de gebruikmaking van geweld en het uitbreken van een oorlog zou den kunnen verhaasten, totdat verdere onder handelingen over het ultimatum van de Britsche regeering hebben plaats gehad. Mc. Neill heeft nog-in het Lagerhuis ge zegd dat ten opzichte van de vraag van de drie-mijlgrens, de Engelsche opvatting steeds was geweest en nog was dat, tot tijd en wijle, dat hierin internationaal een wijziging zou Zijn gebracht, Engeland zich moet houden aan het algemeene gebruik n.l. de 3 mijl. De klacht in de nota aan Rusland daaromtrent in 't midden gebracht,was niet, dat dienaangaan de geen regeling was gemaakt, doch dat Rus land, terwijl er een regeling bestond op eigen gezag was opgetreden zonder daartoe het recht te hebben en wel op totaal verschil lende wijze van vroegere Russische regee ringen was opgetreden. Toen de Amerikaan sche regearing gepoogd had dergelijke aan spraken als Rusland te laten gelden, was de Engelsche op grond van het volkenrecht ook tot de verklaring overgegaan dat zij zulk een aanspraak niet kon goed keuren. DE BELGISCHE STAKING EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De voorzitter van de vakvereeniging van spoor- en postpersonee! in België heeft aan de bladen meegedeeld, dat de huidige be weging louter oeconomische doeleinden na streeft en heeft er bij het personeel van de verschillende diensten in het Roerbekken krachtig op aangedrongen het werk niet te staken, aangezien Duitschland uit den strijd van het staatspersoneel rechtstreeks, noch middellijk voordeel mag putten. DE AMERIKAANSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. het eigenaarschap. Deze 2 millioen dollar zijn een deel van de 10 millioen, welke de Iersche Republiek bezat, toen de Vrijstaat werd ingesteld. DE TREINOVERVAL IN CHINA. De memorie die op 9 dezer door den deken van het diplomatieke korps te Peking aan de Chineesche regeering is overhandigd, be helst, dat dit corps met ongeduld den uit slag afwacht van de maatregelen, genomen voor de onmiddellijke invrijheidstelling der gevangenen van den treinoverval. In de me morie wordt herhaald dat de Chineesche re geering verantwoordelijk wordt gesteld. De mededeeling besluit met verklaring, dat het diplomatieke korps besloten heeft, zware progressieve schadeloosstellingen te e/schen voor elke 24 uur vertraging in de bevrijding van gevangenen, welke progressie zal in gaan op 12 dezer, te middernacht. burg, waarvan de" kosten vermoedelijk 39 millioen zullen bedragen. De mkomsten van de Zweedsche telfc foon en telegraaf hebben in 1922 bruto op gebracht 26.000.000 kr. De telefoon bracht bracht 16 en de telegraaf 9 V2 millioen kr. op. Volgens een officieele statistiek is het indexcijfer voor levensmiddelen in April met 3 punten gedaald, zoodat het thans op 163 staat, d.i. 63 pet. meer dan in 1914. AMSTERDAM, 11 Mei. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 2.603; idem blauwe 22,30; idem eigenheimers 11.40; idem bravo s 1—- 1.50; idem roode star t.201.30, per H L.; Anna Pauwlowna zand aardappelen 240; winter Malta 1012; zomer idem 18.50 20, per 100 K.G. AMSTERDAM, 11 Mei eieren. (Veiling Prinsengracht). Aanvoer 200.000 stuks- Kip per.- hoogste prijs 6.60, middelprijs 5.75, laagste 4.35; eenden- 4.80. De vice-minister van buitenlandsche zaken heeft den Engelschen gezant het diepe leed wezen zijner regeering betuigd voor den spoorweg-aanslag te Lintsjeng en verklaard,. - dat de regeering haar uiterste best doftf om de mlsslc f 58™ddelbarc daders te vangen. Het bericht, dat China bereid zou zijn het geëischte losgeld, .hoe hoog ook, te betalen, wordt tegengesproken- ALKMAAR, 11 Mei. Kaas. Ter markt wa> ren 150 stapels, wegende 150.000 K.G. Fa» brickskaas kleine 49, commissie 55, mid delbare boerenkaas, kleine 50, com- Handel matig. De Amerikaansche Kamer van Koophan del nam een resolutie aan, Waarin het voorstel werd gesteund, dat de Ver. Staten zich bij 't permanente hof van internationale justitie Zouden aansluiten, en waarin voorts werd gepleit voor een vermeerdering der immi- gratiequota met 2 pet. Een andere resolutie beval de bijeenroeping aan van een algemeene economische conferentie van de naties der wereld teneinde tot den vrede in de econo mische vraagstukken te komen. De resolutie sprak ook afkeuring uit over den regeerings- eigendom der koopvaardijvloot. Vo'gens de laatste berichten, te Londen ontvangen uit China, wordt het waarschijnlijk dat onder de buitenlanders, die zich in de macht van de treinroovers bevinden nog zes Engelschen bevinden behalve de twee die reeds vermeld waren. Een van die zes is een juffrouw Fleeming. Er is nog geen nader nieuws omtrent den toestand van de gevan gene. De Britsche gezant te Peking heeft een onderhoud gehad met den Chineeschen mi nister van buitenlandsche zaken en heeft deze er op gewezen hóe ongewoon ernstig de zaak is. De Chineesche minister van buitenland sche zaken beloofde, dat alle mogelijke stap pen worden gedaan om de vrijlating der ge vangenen te verkrijgen. Nadat verschillende organisaties van mijn' werkers in Duitschland de voorgestelde loonsverhoogingen van 11 en 13 pet. onvol' doende hadden verklaard, heeft het rijksde- partement van den arbeid besloten deze ver hoogingen niet als bindend te beschouwen maar Zaterdagochtend nieuwe onderhande lingen te doen plaats vinden. Zaterdagmid dag zal een nieuw scheidsgerecht vermoede lijk een beslissing nemen. De verhooging der loonen zal ditmaal vermoedelijk wel een verhooging der koler.prijzen ten gevolge hebben. Een cycloon heeft in den omtrek van Rennes groote verwoesting aangerich in een tiental dorpen. De cycloon duurde slechts een half uur, doch was van ongekende hevig heid, zoodat de geteisterde streek er uitziet als het verwoeste gebied uit den oorlog. De oogst te velde is geheel vernield, de boomen ontworteld en de huizen van hun anken be roofd of geheel ingestort. Wonder boven wonder zijn de bewoners er meerendeels met den schrik afgekomen. Bij een hevig onweder is Woensdag avond de bliksem geslagen in de antenne van den Eiffeltoren te Parijs, waardoor het draadlooze station den dienst heeft moeten staken. Gisteren kon de draadlooze dienst weer de gebruikelijke oproepen van het station Eifel opvangen. In, verband met het schandaal van de medische bonboekjes is te Marseille een dok ter, hoogleeraar aan de medische school en tevens toegevoegd-burgemeester, in hechte nis genomen, waarmee het aantal aanhou dingen aldaar tot 44 is gestegen. Te Avignon is een gemeenteambtenaar wegens knoeierijen met bonboekjes tot een maand hechtenis veroordeeld. Een Amerikaan, procuratiehouder van een Amerikaansch bankiershuis te Parijs, ie op den boulevard Malesherbes, toen hij met twee Fransche vrienden na tafel huis waarts keerde, plotseling neergeschoten. Bij het onderzoek bleek, dat politieagenten, bij de achtervolging van een misdadiger, vier schoten hadden gelost, waarvan een toe vallig den ongelukkigen Amerikaan heeft geraakt, die zich op 150 M. afstands bevond van den inspecteur, die dit schot had afge vuurd. De commissie van financiën uit den Franschen Senaat heeft thans het mes in de begrooting van de posterijen, telegraaf en telefoon gezet en daarop alles bij elkaar on geveer 150 miljoen geschrapt, waarmee het totaal bedrag aan bezuinigingen door de commissie op verschillende begrootingen aangebracht tot 1100 miljoen gestegen is. LEEUWARDEN, 11 Mei. Boter. Aanvoer 9/3 en 18|/6 v. Fabrieks 1.10—1.57, notee ring v. commissie 1.60 per K.G. Kaas. Sleu telkaas ƒ0.43—0.64, Nagelkaas ƒ0.29—0.41, CKudsche 0.270.69, Edammer 0.31— l.lfh Aanvoer 42.418 K.G. LEEUWARDEN, 11 Mei. Vee. Aan» gevoerd 90 stieren, 150560, 470 vette koeien f 2\0—460, per K.G. 1—1.20, 1625 melk- en kalkoeien 190530, 115 vette kalveren 35~-88. 240 pinken 100—200, 496 nuchtere k'^iveren 815, 203 vette schapen f 30—55, 230 weideschapen 23 38, 2628 lammeren, f 17—22, 366 vette varkens 70165, per' K.G. ƒ.800,84, 65 magere varkens f 30Tfc>, 145 vette biggen 36—60; 411 kleine biggen 16—28, 20 paarden, 60 bokken. De melk-» en weidevee was flink, in kai/koeien ge drukt; goede soort vet vee ruim prijshou dend; in slieren iets beter; in nuchtere en vette kalveren vlugger; in varkens traag, routers en Londcnsche 78-80 ct.; in vette schapen iets beter; in lammeren vlugger. Eieren. Aanvoer 28.500 kippen- 5 7; 2500 eenden- 5.507. LEIDEN, 11 Mei. Vee. Aangevoer» 1045 runderen, 295 kalveren, 173 schapen, 789 varkens, 59 Stieren 145—325; 327 kalf- en melkkoeien 235540, 455 vare koeien 190315; 204 vette ossen 260 540, 80—116 ct.; 40 vette kalveren 85 160. 1.10—1.70; 255 nuchtere kalveren f 719; 173 vette schapen 1658, 80 90 ct.; 1174 lammeren 15—25; 216 magere varkens 3060; 573 biggen 1625; 12 bokken en tfeiten f 612 UTRECHT, 11 Mei. Kaas/Tér markt waren 175 wagens met 38,500 K.G. Prijzen le soort 37—50, 2e soort 45—47, rijksmerk 48 56. Handel matig. ZWOLLE, 11 Mei. Boter. Aangevoerd 120,V v., 15/6 v. en 320 stukken, samen 2710 K.G, Prijs 1/8 v. 3033, per K.G. 1,802. Vee. Aanvoer 776 runderen, 284 graskalve ren, 165 nuchtere kalveren, 85 schapen, 370 lammeren, 406 varkens en 1106 biggen. Men besteedde voor vette koeien 90118 ct., dito kalveren 135170 ct., dito varkens 8286 ct. per K.G. schapen 2570. De hadel in neurende en verschgekalfde koeien, alsook in vaarzen was redelijk; vet vee prijshoudend; stieren en kalveren iets minder. Caillaux, de gewezen minister-president die tengevolge van zijn veroordeeling wegens defaitisme nog steeds uit Parijs is verbannen, is op een wandeling met eenige vrienden te Toulouse Donderdagmiddag onverhoeds aan gevallen door een troep van wel zestig poli tieke tegenstanders, die hem met wandel stokken en gummiknuppels hebben toege takeld en zoodanig verwond dat zijn over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Daar bleek zijn toestand evenwel niet onrustbarend te zijn. Caillaux heeft een klacht tegen zijn aan randers ingediend. EEN GESCHIL TUSSCHEN PERS- BUREAUX. Het Persbureau M. S. Vaz Dias te Am sterdam heeft een aanklacht ingediend tegen het Hollandsch Nieuwsbureau te 's-Graven- hage wegens de volgende kwestie Met het Nieuwsbureau Trans Ocean te Berlijn is een overeenkomst gesloten, volgens welke het Persbureau Vaz Dias het uitslui tend recht heeft om in Nederland alle draad looze persberichten te verspreiden, welke Trans Ocean van het radio-telegrafisch sta tion Eilvesc verzendt. Genoemd station begint zijn radiogrammen met de mededeeling, dat ze bestemd zun voor alle stations, behalve in Nederland alleen voor het persbureau Vaz Dias, in Roemenië voor Rador en in Bulgarije voor Dvevnik. Nu heeft het HolJandsch Nieuwsbureau herhaaldelijk zulke telegrammen toch ver spreid. Heel duidelijk is dat geworden, toen een paar malen opzettelijk in beursberichten een verkeerd cijfer werd opgenomen en het Hollandsch Nieuwsbureau die berichten met de fout erin verspreidde. Laatstgenoemd bureau is evenwel van meening, dat de mededeeling „bestemd voor alle stations" haar het recht geeft die be richten op te vangen. In kort geding is de zaak Woensdag voor de Haagsche Rechtbank behandeld. Er werd gevorderd schadevergoed ng voor elke maal dat het Hollandsch Nieuwsbureau een voor het Persbureau Vaz Dias bestemd bericht naar inhoud of strekking aan derden bekend maakt, welke vergoeding per keer wordt ge steld op 25 of zooveel minder als de presi dent zal bepalen. Uitspraak Maandag a.s. „Die vent is een lasteraar, zeide de ma- foor, „smijt hem er uit, sherif! Wij hebben met hem afgedaan en verkiezen zijn geklets hier niet langer aan te hooren. De sherif antwoordde niet op het bevel, maar stak bedaagd een sigaar aan, toen van buiten plotseling een wilde jubelkreet werd gehoord. „Hallo, wat is dat? "vroeg de rechter ont zet. „Dat kan ik u zeggen," riep Kesos, triom fantelijk naar den ingang van de tent vlie gend. „Melangaju heeft den blanke, dien ik heb aangeklaagd, onder de uwen ontdekt; zijn naam moet u zelf maar uitvinden." Met die woorden sprong hij vlug naar buiten. „Die vent is de duivel in eigen persoon," zeide de majoor zonder zich echter op zijn stoel te verroeren ;terwijl de sherif met de overigen den Indiaan haastig volgden. De heuvel, waar de twee schoone ïndi- aanschen met de twee jongens en de vijf ponnies hadden halt gehouden, was aiet lou ter gekozen als rusplaats, maar als bijzonder geschikte uitkijk. Van die hoogte af konden zij het terrein overzien, zonder dat één vreemdeling, één beweging hun oog ontging, en zij keken met adelaarsblik. Daar trok plotseling onder al het gewoel der naar huis keerende mijnwer kers een man hun bijzondere aandacht. Wel konden zij, daar zijn gelaat van hen alge- wend was, zijn trekken niet bepaald on derscheiden, maar geheel het uiterlijk meen den zij te herkennen. Voor zekerheid vlogen de jongens den heuvel af, op verkenning. Een enkel teeken met hun hand was ge noeg om Melangaju, „de Wesp" zooals het opperhoofd haar noemde, op haar ponny te doen springen en in wilde vaart den heuvel af te rennen, galoppeerende door al het volk heen, lijnrecht den verdachte achterop, die met wat ontzag voor de hoeven van den draver omkeek. Een rukje aan den teugel, zoodat zij met haar paardje hem in den weg trad, en nu, met volle zekerheid van haar ontdekking, klonk haar triomfkreet boven alles uit. „Heb je hem?" riep het opperhoofd, zoo- dra hij uit de tent van den Alcalde gevlogen, de drukte aanzag. „Dat is hij!" juichte het meisje, „Zie hoe hij verbleekt. Daar heeft hij op zijn voor hoofd en wangen de teekens van mijn nagels." „Was hij zoo dicht bij u?" siste de Indiaan tusschen de tanden, terwijl hij een blik van doodelijken haat op den Amerikaan wierp. „Zie eens, hserif," wendde hij zich tot dezen, die vlak bij hem gebleven was: „is dat een van uw landslui of niet?" De verdachte, spoedig van den schrik be komen, herstelde zich met barsch te vragen wat dat alles te beteekenen had en haalde een revolver te voorschijn. De sherif was er echter den man niet naar om voor een wapen uit den weg te gaan. In tegendeel versterkte dit zijn meening ten gunste van den Indiaan. „Och, zeg, steek u dat pistool maar weer op zijn plaats," zeide hij dood-be- daard. „U hebt hier met geen aanrander të doen! Ik ben de sherif." „Wat heb ik met den sherif te maken?" zeide de lange, terwijl hij toch maar weer de revolver in zijn buitenzak stak. Dat zult ge dadelijk hooren. Hoe is uw naam?" „Smith." „Zeer wel, mr. Smith. Houdt ge verblijf in ,het Paradijs"? „Zooals u ziet." „Waar slaapt ge?" „Tn de tent van Dolkm." „Goed. De Indiaan hier heeft een aan klacht tegen u ingesteld ,dat u in zijn kamp hebt ingebroken en een ouden man van zijp stam met een mes gewond hebt." „De vent droomt. „Zoolang ik in Californië ben, heb ik geen enkel kamp van die roode schobbejakken onder mijn voeten gehad." „Je liegt, blanke!" riep het opperhoofd hem trotsch toe, en weer tastte de Amerikaan naar zijn wapen; tijdig trad echter de sherif tusschenbeidè en zeide op zeer strengen toon; „Op den open weg kan deze kwestie niet worden uitgemaakt. Gij beiden ver schijnt morgen in de tent van Majoor Ryoth." m i „Op getuigenis van een Indiaan?" lachte Smith honend. „Sedert wanneer dateert die wet?" „Ge zult wel niet weigeren u aan het oor deel eener jury te onderwerpen.' „Zeker niet," lachte de Amerikaan, maar natuurlijk slechts aan het oordeel van een jury bestaande uit blanken." „Het is goed, antwoordde de sherif, zonder van de honende opmerking nota te nemen. „Laat mij er maar voor zorgen dat u morgen om dezen tijd nog hier ter plaatse zijL „Ik zal mij aan uw rechtspraak niet ont trekken," lachtte Smith en baande zich lang zaam door de opgedrongen menigte weg. „Laten ze den moordenaar loopen?" riep het jonge meisje het opperhoofd verbaasd toe. De Indiaan drukte zijn tanden vast op el kaar cn keerde zich om, naar den heuvel waar zijn paarden stonden. ,,U maakt dat u morgen prompt hier zijt, „Kesos," zei hem de sherif, „en, als 't kan, breng de gewonde mee," „En gelooft u, dat uw modelrechter mij zelfs zal aanhooren?" „Hij kan het goedschiks niet weigeren," antwoordde de sherif. „Maar veel moet ge er niet van verwachten. Hadt u, al was het maar één blanke als getuige. Maar kom, ik voor mij hecht er zeer aan, dat die voor niets terugschrikkende rooverbende ten minste tot het bewustzijn komt, dat de In dianen krachtens de wet onder onze bescher ming staan. Dan zult ge voortaan minder last van ze hebben." „Ik zal komen!" zeide de hoofdman. Eenige oogenblikken later ging de troep in vollen ren, maar nu buiten stad en tenten om, weer naar de bergen. XI. EEN AVOND IN HET PARADIJS. De nieuw aangekomen Duitcshers waren is- tuschen in het kleine tentstadje gaan slen teren, zonder zich veel over de zooeven om- i schreven scene te bekommeren. Zij hadden er trouwens weinig aan, daar zij noch Spaansch noch Engelsch verstonden, en had den alleen plcizoer in de beide wilde meisjes; hoe vast zij te paard zaten, en hoe stout zij over de gevelde boomstammen en zelfs over j hier en -daar uitgegraven aardhoopen hol den. Hun hoofddoel was echter landslui te vin den, die terreinkennis hadden en hen om trent de manier van werken en vooral over de productie konden inlichten .Zij verlang)- den in één woord de meest directe beves- tiging van hun idealen. Eindelijk ging de zon onder.; van alle kan ten kwamen de goudzoekers van hun arbpid en verzamelden zich deels rondom de vuren voor hun eigen tenten, om hun avondbrood te nuttigen, deels gingen zij terstond naar de verschillende drink- en eettentcn. Van onze drie vrienden Lamberg, Binderhof en den raadsheer had tenminste één wel „naar huis" mogen gaan om den armen Huf- ner af te lossen, die zeker toch óók gaarne iets van het nieuwe mijnleven zou willen zien. Maar niemand die er aan dacht; de hcev Hufner zat daarboven hoog en droog, cn mor gen had hij al den tijd om een wandeling door de stad te maken, Lamberg en Binderhof gingen overigens samen, daar de raadsheer dezen laatste toch niet best kon aarden; en juist waren zij voor een der ook hier gevestigde speeltenten blij ven staan, toen zij zich hoorden aan spreken. „How d'you do allemaal," reide een man, die in een rood wollen hemd, een erg versle ten pet bijna geheel op het rechteroor, cn de beide handen in zijn vettige broekzakken ge stoken, dicht bij de tent stond. „Hallo," zeide Lamberg, „wien hebben we daar? een landsman? Waar vandaan ka meraad?." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5