GUILL. VELü GOLDEN KIP" .WASSENAAR F» J. P. v. d. Berg Geld weggooien! 01 (ELIEIÜIIEI pp Ü&-* I Gemengd Graan merk JANSWEG 17 HAARLEM Lancaster Rolgordijnen C. VAN ES, Groote Houtstraat 18 Ververij en Ctai. Wasscherq J. LOTTGERING PIJN BAHLMANN Co. M is een enorm succes. Pa Ja Fa MACHIELSE BINNENLAND? WÉ® V» Bakenessergracht 19, 21, 23 RITSE^A Co's Thee- en Koffiehandel dubbele rand met luchtband DOOR AFRIKA'S BINNENLAND. EEN TEEKENPLANK DER LOGE. 6INNENLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Pracht collectie. Prijzen f 1.75, 2.25, 2.75 enz. RECLAME HOED, fijn stroo f2.75 Ziel speciale etalage 96 Groote Houtstraat 96 Telefoon 2210 is het adres voor Vitrage, Tulle, Allo- vernets, Madras, Bagdadstores, Paneeltulle Het is klinkklare onzin om f 10.— f 15.-^ te besteden voor een houten tabakspijp. Wij leveren in den prijs van f 1,50 tot f 3.75 de beste pijp, die U maar kunt verlangen met volle garantie PUKNStZM „HET ANKER" Hoofdadres voor de „IDEALE TABAK" HET BESTE VAN HET BESTE, 50 en 60 cent per ons. jOm een geurige, zuivere kop Thee en Koffie te verkrijgen, moet men beginnen met Thee en Koffie ie koopen bij een ver trouwd adree. Men is DAN al leen verzekerd superieure kwa liteit te bekomen. Vakkennis is een hoofdvereiechte voor een goede melange. Bestel Uw Thee Kwaliteit SUMATRA &V01 Gr. Houfslr. 5a - Tel. 771 Verven en Stoómen van Zo- mergoederen en alle soorten gordijnen en Tapijten. Onze kleeding, reeds genoegzaam be- yév kend als degelijk, munt uit door jïf juisten pasvorm, terwijl ten opzichte van qualiteit, coupe en afwerking ónze prijzen laag zijn Éy Speciale maatateliers Rouwkleeding Jïjr NIEUWENDJJK AMSTERDAM Af DAMES en Koffie steeds bij en U zult volkomen tevreden zijn. GR. HOUTSTRAAT 139 TELEFOON 158 m Nijmeegsch en Provinciaal Dagblad ONZE SPECIALE AANBIEDING EGYPTISCHE IMPORT SIGARETTEN Garavopoulo - Panga- los - Anfoniou, afkomstig van do liquidatie Smithuyzen Op heden reeds UITVERKOCHT: Caravapoulo - Sais - Antoniou - Superieur. NOG VOORRADIG: PANGALOS in 4 merken ANTONIOU in 7 merken In prijzen van 1 tot 2xh cent per stuk HEEFT U REEDS GEPROBEERD?? WAAROM NIET?? HET IS TOCH 00K UW BELANG U bespaart van 150 tot 300 pCt. en U rookt dan tevens alombekende Egyptische Import merken. SIGARENMAGAZIJNEN Voor Haarlem: Groote Houtstraat 58. Tel. 3240 ==========3 De WEerw. heer J. Thijssen schrijft aan de Annalen der St. Josephscongregatie: Toen ik in het Vicariaat van den Boven- Nijl aankwam, was Mgr. Biermans op een vormreis, welke een paar maanden zou du ren. Ofschoon ik reeds wist, dat mijn eerste standplaats ergens in het Noorden van zijn v'cariaat zou zijn, moest ik toch in de 1'icfdstatie blijven, totdat mijn benoeming bekend werd. Na een week gewerd mij de benoeming per telegram, en den volgenden morgen zat ik wederom in het lokaaltje van Kampala naar het Victoria-meer. Ik moest zorgen niet te laat te komen, want deze ge legenheid wordt sl chts eens per week aan geboden. Aan de haven of liever aan de pier van Port-Bell werd mijn bagage door „gedien stige" zwartkielen weggesjouwd. Ik liet ze belast een voor een vóór mij uit marchee- ren wegens het gevaar, dat die langvingers met een of ander koffertje 't hazenpad zou den kiezen. Onder vervaarlijk geschreeuw hepen ze als opgejaagde eenden naar de boot. Ik moest soms meeschreeuwen, alsof mijn woorden vuisten hadden, en met mijn stok beteekenisvolle bewegingen maken om dien geprikten stoet in bedwang te hpuden. Alles echter liep gunstig, zoodat ik met ge rust hart er op kon rekenen, dat ik te Jinga de havenplaats in Oesoga geen lang oponthoud zou hebben met mijn bagage. Jinga is een plaats van beteekenis. Daar ft de resident der Oostelijke provincie v.'u het Oeganda-Protectoraat zijn verblijf, fi nede andere ambtenaren die met de zorg v or deze provincie zijn belast. De missie 1 t buiten de stad op een hoogen heuvel, t. 't prachtig 'uitzicht op het meer en de or liggende landstreek. Steeds hoort men het water bruischen van „the Ripon Falls", die daar hunnen weg banen over tallooze rotsen, om zich vervolgens in een reeks van water vallen in de diepte neer te storten. Het was juist volle maan, die dat reuzenmeer, vol eilandjes en krokodillen, in een tooverver- schijnsel veranderde, een reusachtig spinne- web, waarin hier en daar een zwarte punt de plaats aanduidde, waar de spin haar prooi bespiedde of wel reeds verschalkt had. De zomersche natuur, afgekoeld door de regens, was prachtig, aangenaam, zelfs verkwikkend, ik had echter geen tijd om te phantaseeren, bevrijdde mijn stoomfiets vit de goederen loods, zorgde dat mijn bagage per trein werd doorgestuurd over den Basoga-spóorwei en verder over het Chioga-meer, waar 'n stoom boot het verkeer onderhoudt tot op 60 K.M. afstand van Ngora, en na eenige proeftocht jes waagde ik de groote reis van 300 K M. ?iijn weg liep door woeste en onbewoonde streken, waar 't hooge gras, 't struikgewas en dc afwezigheid van menschen een ideale verblijfplaats biedt aan de vele dieren, die Oost-Afrika zoo dicht bevolken. Doch de wegen zijn uitstekend, zoodat bijna iedere blanke een stoomfiets of auto heeft, waar mede hij kan doordringen tot in de diepste schuilhoeken van het Protectoraat. Het ter rein is golvend, zoodat men na eiken heu vel een moeras ontmoet, dat beslagen is met bruggen en daarvoor moet men vooral in het regenseizoen op zijn hoede zijn en zijn oogen goed den kost geven, want sommige brug gen geven natuurlijk den strijd op tegen het natte element. Daar een groot gedeelte van het Boven- Nijl-Vicariaat de bronnen van den Nijl om helst, zijn dientengevolge groote moerassen en meren, ontstaan in hef binnenland, waar ze een reservoir vormen van al het regen water, dat van alle zijden in kleine rivier tjes daarheen stroomt, en vanwaar het we derom in breederc stroomen naar den Nijl wordt afgevoerd. Dus vinden we hier de groote Mpotologoma-rivier, die met hare takken diep in het binnenland doordringte gelijk ook het groote Chioga-meer, dat nu reeds jaren door middel van een paar stoom booten het binnenland in verbinding stelt met de wereld. Vooral de handelswereld profi teert hiervan, want duizende groote balen katoen en apennootjes worden daarover naar de buitenlandsche markten vervoerd en stellen dus het volk in Je gelegenheid om een weinig geld te verdienen voor belasting en wat kleeding. Van Jinga stoomde ik per fiets naar Igan- ga, een afstand van 45 K.M. en daar vond ik een tehuis in de missiestatie, die in 1900 door Father Kerstens z.g. gesticht en door Father Drontman tot hooger bloei is ge bracht. Den volgenden morgen hadden wij een weg voor ons van 95 K.M., door een streek voor 't grootst gedeelte ontvolkt door de slaapziekte. Eerst echter sloegen wij een zijweg in naar Buluba, waar de St. Joseph's Technische school is gevestigd, een steen- en pannenfabriek met houtzagerij, welke laatste reeds de bestellingen der verscheide ne missiestaties kan uitvoeren, alle mate riaal leveren voor het nieuwe seminarie, en bovendien nog bestellingen van het Gou vernement aanneemt. Alle mogelijke machi nerieën op dat gebied zijn daar opgesteld. De Broeders, die hier straks zullen komen helpen, zullen hier een uitgebreiden werk kring vinden om degelijk bouwmateriaal te leveren voor de nieuwe kerken en scholen, welke in den loop der jaren zullen worden opgericht; want bij duizenden slroomen hier de heidenen naar onze catechumenaten om in den schoot der Kerk te worden opgeno men. Ngora's nieuwe kerk betrekt ook het tim merwerk van de fabriek te Buluba, want de pastoor van Ngora Father J. Kiggen uit Weert heeft zelf in Europa de machines aangekocht en ze onbelast overgedragen aan het Vicariaat. Geachte lezers, ailen die hun bijdrage hebben geschonken voor den aan koop dezer machines, op welke manier ook, en zoodoende het grootsche plan, dat Fr. Kiggen gedurende zijne vacantie in Europa aandurfde, hebben bevorderd, hebben mede gewerkt tot het verwezenlijken van een plan, dat nu voortdurend onschatbare ver diensten zal afwerpen, ten voordeele van dit missiegebied. Een kerk, een huis, in Euro- peeschen trant gebouwd, maakt een groot- schen indruk op dé negers; want toen Fa ther Kiggen zijn nieuwe pastorie met de on misbare veranda, in Europeesche stijl klaar had, en de fundamenten legde voor een der gelijke kerk, begonnen hunne groezelige ge zichten op te helderen en fluisterden ze el kaar vol verbazing toe: „De Groote", zooals ze ons gewoonlijk noemen, „bouwt een tweede huis," alsof de andere vier ge bouwen, welke voor kerk en school dienst doen, en wegens stijl en omvang er gerust mogen zijn, ni(et telden. Die gebouwen ech ter kunnen den tand des tijds niet zoolang afweren, omdat de witte mieren, die een gebit hebben, waaraan de beste tandarts niets kan verbeteren en een ijver, welke spreekwoordelijk is, alleen gebouwen ont zien, welke uit gebakken steen en hard hout zijn opgetrokken. Buluba's fabrieken, die met- recht mogen gerangschikt worden onder de meest moderne fabrieken op dit gebied in Midden-Afrika, zullen dus éen keerpunt brengen in de architectuur van ons Vicariaat. Als nu de katholieke architecten van Neder land een schoon werk willen verrichten en' hunne talenten wijden aan de missieactie, dan zullen zij een schitterenden werkkring vinden in den kerkenbouw van Midden-Afri ka. Daarvoor behoeven zij slechts nieuwe afdrukken van plannen voor kerken en scholen af te staan, welke hunne geestesga ven hebben doen oprijzen in 't moederland; immers dezelfde kerk, welke in Holland ge bouwd wordt, kan zonder wijziging in deze binnenlanden worden opgericht, alleen zullen de goten wat ruimer moeten zijn wegens de tropische regens. Ook de klok in een sierlijk torentje wekt godsdienstige en eerbiedige gevoelens op in de neger-christenen. Van Buluba vertrokken wij denzelfden namiddag naar Dabanni, een der jongste missiestaties, maar welke reeds haar eerste offer heeft gebracht in den dood van haar eersten overste, mijn klasgenoot Father Mc. Cormick, die echter nog vol leven was, toen wij dien avond Dabanni bereikten. Op 20 K.M. alst'and van Dabanni had mijn motor, wegens inwendige ongesteldheid alle ben zine verbruikt welke ik had ingeslagen. Zoo stond daar mijn fiets zonder stoom, machteloos in een weg in een echte wilder nis. Talrijke hoefindrukken kon men vinden bij de waterplassen, welke de regens juist gevormd hadden; zwermen van parkieten stoven op langs den weg en schreeuwden ons klakkeloos achterna; karavanen van uittrek kende roofmieren brachten wij met onze mo tors in verwarring, maar wij werden niet lastig gevallen door wilde buffels of olifan ten, welke deze streek onveilig maken en motoren en berijders zonder moeite ver morzelen kunnen. Beraad was dus niet van langen duur. Ik liet mijn motor daar langs den weg staan en, zwaar met bagage geladen klom ik achterop den motor van mijn col lega. Father Mentink, die dus met zijn ouden „Triumph" over mijn nieuwen 4 H. P. Dou glas- tïiompheerde. Gelukkig hadden we een solide fietslamp, welke als geleide en gids uitstekend dienst deed te midden van de rotspunten, die hier en daar uit den grond opdoken. Toen wij weer op weg waren, dachten wij, dat wij een verkeerde richting hadden ingeslagen in dat onherbergzame oord. Doch dra ont dekten wij een licht in de verte; het kwam van een petroleum-lantaarn, merk „Dietz", toebehoorende aan eenige inboorlingen, die reeds in de verte onzen motor gehoord had den, en ofwel uit nieuwsgierigheid of wel uit behulpzaamheid ons tegemoet kwamen en ons vertelden, dat wij niet ver meer van de missiestatie verwijderd waren. Het was ech ter nog een uur afstand; maar de Voorzie nigheid waakte over ons en wij kwamen om negen uur in den avond op onze bestemming aan. Met open armen werden wij door Fa ther Mc. Cormick z.g. en zijn collega Father Mc. Vey ontvangen. Wij deden een uitge breid relaas van onzen tocht en gingen toen uitrusten van den vermoeienden dag, zon der dat het gehuil der hyena's ons in den slaap kwam storen. Twee dagen later moes ten wij onze reis voortzetten. Dus eerst per tram, dan per boot, vervolgens per stoom fiets en eindelijk nog zoo maar een stukje, dan ben je er! Ir. Faubel, die o. a. in Indië Gedeputeerd Grootmeester der Loge is geweest, heeft er zich o. m. op beroepen, (tot steun van de stelling, dat de vrijmetselarij „niets geheims" heeft noch tegen het Katholicisme is ge richt,) dat hij in Indië nooit iets zag of hoorde, wat maar in de verte leek op eenige actie „direct of indirect, tegen het katholicisme of de Roomsche Kerk." De heer Faubel schijnt er zijn oogen slecht den kost te hebben gegeven, schrijft thans de „Limb. Koer." Zullen we hem een enkel bewijs voorleg gen uit de vele En een, volgens zijn verlan gen, van jongeren datum In de bibliotheek van het Gr. O. Zal „het Indisch Mafonniek Tijdschrift" wel voor handen zijn. Hij neme jaargang 1918, sla de Augustus-aflevering op en deze leze de blad zijden 184 187 eens na. Daar zal hij het volgende vinde LOGE PRINS FREDERIK. O.'. VAN KOETA RADJA, 4 Mei 1918 W.\ K/. S.*. H.'. Z.\ V.-. Z.'. A.\ Z.\ W.\ B.*. Brs. In de laatste jaren neemt het aantal roomsche onderwijzers bij het openbaar la ger onderwijs in Nederlandsch-Indië buiten gewoon snel toe Deze toeneming (men mag in dit opzicht gerust spreken van een verroomsching van hej openbaar onderwijs in Ned.-Indië) is een dreigend gevaar, waaraan paal en perk moet worden gesteld. Het aangegeven gevaar kan onzes inziens 't best worden bestreden door de uit zending van vrijdenkende, beschaafde, niet- roomsche onderwijzers Hoe meer er komen, hoe beter Daarom verzoeken wij u br.*. deze zaak een onderwerp van bespreking in uw Werk plaats te doen uitmaken.... Noot der Redactie. Bovenstaande teekenplank is door de Loge PrinsHendrilc gezonden aan alle werkplaatsen in Nederland.Wij gelooven, dat de propa ganda moet beginnen aan de Kweekscholen vöor onderwijzers en dat men contact moet trachten te krijgen met een of meer leeraren aan ieder dier onderwijsinrichtingenHet streven moet zijn, de hand te leggen op de bibit der Kweekscholen, want wat de zgn. avondnormaallessen en de beruchte „stoom" cursussen leveren, zal misschien in vele geval len geen aanwinst blijken te zijn voor het onde wijscorps hier te lande Geen anti-godsdienstige zin in de Loge, niet waar Geen geheim Geen politiek Nieyts tegen de Katholieken Br.*. Faubel heeft van dit en dergelijke dingen nooit iets gemerkt. We gelooven hem gaarne op zijn woord. „Nietwaar, er is en blijft „niets geheims" in de Loge. NATIONALE VEREENIGING TEGEN DE WERKLOOSHEID. AMSTERDAM, 12 Mei. Heden is hier ter s tede een verga dering gehouden van de Na tionale Veireeniging tegen de Werkloosheid. Op deze bijeenkomst werd de vraag behan deld: Worden de indirecte vooirdeelen, die een gevolg zijn van de geldende regeling der werk- loosheidszorg door de uit die regeling voort vloeiende indirecte nadoelen oo'k overtroffen? Hiejop werden drie prae-adviezen uitge bracht, n.l. door prof. mr. W. A. Bonger, dr. Emiille Verviers en mej. dr. E, C. van Dorp. Prof. Bonger Stelt voorop, dat de ervaringen omtrent de maatschappelijke gevolgen van deze zorg niet groot zijn. Des te grooter echter zijn de ervaringen omtrent'de gevolgen van hel gemis aan wertkloosheidiszorg. Onder de indirecte gevolgen der werkloos heid (zonder weridoo sheidts z orgkomen al lereerst die, welke op z.g. sociaal-pathologisch terrein liggen, naar voren. Men kan ze onder scheiden in: 1. Misdaad, 2. Prostitutie, 3. Zelfmoord, 4. Alcoholisme. Spr. komt dan tot de conclusie, dalt ear in perioden, toen er geen of nauwelijks werlkloo- zenzorg bestond, de economische misdaad toe nam in tijden van werkloosheid. Bij de handeling van de werkiloosfaeddszorg beweert de prae-adviseur, dat, indien er in' de crisisjaren 1920 en '21 geen zorg van over heidswege was geweest, de economische crimi naliteit in de verste verte hel gunstig beeld niet zou vertoond hebben, dat zij nu geeft. Spr. bespreekt dan de vraag: Wellk maat schappelijk nadeel kan tegenover deze onmis kenbare voordeden staan? Tegenstanders van iedere bijzondere werküoosheid'szoirg noemen de arbeidsschuwheid. Bestaat deze echter als massaverschijnsel of alleeii theoretisch? Het komt hier op feiten aan. Spr. meent, wat betreft feiten voor Nederland, met zeker heid te 'kunnen zeggen., dat er slechts zeer weinig bekend zijn. Resumoerende komt Prof. Bonger tot de slotsom: Tc. Dat het gemis aan wCrkloosheid'szorg ïn de 19e eeuw zeer ernstige maatschappelijke gevolgen heeft gehad, die te zamen gevat kun nen worden als: moreele en physieke inzinking ten decle van blijvenden, aard; 2e. dat de Iwtstaando werkloosheidszorg nog van recen- len datum is en derhalve alle sociale gevolgen niet met zekerheid reeds kunnen vastgesteld worden, doch dat er nu reeds belangrijke, gunstige resultaten te bespeuren zijn; 3e. dat van het bestaan van hrbeidisschu-wheid als massaal verschijnsel geen bewijs geleverd is; dat, mocht zullks te eeniger tijd blijken, er geen reden is om aan te nemen, dat hiertegen geen maatregelen kunnen genomen worden zonder de werkloosheid zelf op te heffen; 4e. dait de maatschappelijke voordcelen die der (eventueeile en in dal geval te bestrijden) na doelen verre overtreffen. Dr. Em.iie Verviers zegt in zijn prac-advies, dat do volksmond zonder voorbehoud beves tigend antwoordt op de gestelde vraag. Bij dc behandeling ervan resumeert hij zeer in het algemeen de hoofdbezwaren tegen de geldende regeling en doet daarna eenige concrete en ccniige algemeene aanwijzingen voor betere re geling van het voornaamste onderdoe], n.l. de geldelijke regeling der gevolgen van werkloos heid. V. In z'n eerste hoofdbezwaar zegt de prae- lidviiseur, dat er in ons heele stelsel van so ciale politiek geen lijn of teekendmg zil. Hef is een lappendeken. Een parlement heeft er aan meegewerkt, dus is het daardoor reeds veroordeel 1. Wat het tweede hoofdbezwaar aangaat: Er zit niet voldoende eenheid in het geldende stelsel van werkloosheidszorg. Met tal van voorbeelden Jicht hij deze bewering loe. Als derde hoofdbezwaar mag gelden, dat de zwakke zijde van het Stelsel z'n zwakheid le wijlen heeft aan het feit, dat de finanoilecle gevolgen der weirfcfloosheid in dat stelsel over- heerschend zijn, Dr. Verviers geeft dan eenige algemeene en eenige concrete aanwijzingen voor de geldelijke regeling van Ide gevolgen der werkloosheid. De regeling wordt daarin kortweg verzeke ring genoemd. Van die aanwijzingen noemen wij: Vooreerst moet die verzekering dienstbaar ge-maakt worden aan de individueele bezitvor- ming en aan de algemeene kapitaalvorming. Hierdoor wordt een dubbel doel bereikt: ver mindering der wertklloo'sheid zelf en verzach ting van hare nadieelige gevolgen. Eindelijk moet de verzekering zooveel mo gelijk menschen kunnen omvatten en den strijd tegen de nadeelige gevolgen zoolang mogelijk (W.v.) kunnen voortzetten. Het element der staatsbedieeling moet ge leidelijk verdwijnen en zoolang het nog noodig is moet het opvoedkundig werken. Het verband tusschen dten onderscheiden ioonstandaard in de verschillende vakken en de grootte der werkloozenuitkeeringen moet zoo mogelijk verdwijnen. De medewerking der valkorganfisailie aan de verzekering dient behouden te blijven, maar hel monopolie dient opgeheven te worden. Mej. Ir. E. C. van Dorp laat in haar prae- advies de financieele gevolgen der werkloos heid geheel buiten beschouwing, zoowel voor staat en gemeenten als voor werfkJoozen. Zij paraphraseert de vraag dan als volgt: Heeft de geldende werkloozenzorg inderdaad het gevolg, zooals in de bedoeling ligt, de werkkracht, de zelfstandigheid, het moreel en daarmede de duurzame welvaart der arbei dende klasse te behouden, of liggen in haar ook factoren besloten, die al deze waardevolle goederen juist aantasten, en wel zoo sterk, dat de schaal naar den anderen kanit over slaat? Voorts meent zij de vraag op de juiste wijze le interprêleeren, wanneer daarbij de aandacht hoofdzakelijk bepaald wordt bij de werkloos heidsverzekering en den weukloozensteun. In verband met de eerste splitsing der vraag beschouwt zij het feit, dat door de verarming dier wereld de productie geheel in de war ge raakt is. Dc voorwaarden om te kunnen nr- heiden waren daardoor zeer ongunstig, zoodat vele arbeiders er zich niet mede konden ver- oenigen. Zij komt dam tot de conclusie dat, 'vanneer ieder het wenk aanvatte, dat hij kon doen, zonder zich af te vragen, hoeveel het opbrengt, er zelden werkloosheid zou behoe ven te zijn. Uit bovenstaande Mijikf, dat feitelijk de werkloosheid een loonkwestie is. Geen wonder dan ook, dat vakvereemigingen er op uit waren, om te zorgen dat er 'n norm bestond, waaronder men niet behoefde te wer ken. Een middel duis om de werkloosheid aan te kweokem, waardoor dleze verzekerilng al veroordeeld is. De regceringsbemoeiing bestond uit onder steuning van de verzekering en sleun aan iverkloozen. Deze bemoeiing heeft geen succes gehad, daar men de beide soorten niet scherp van eikander gescheiden heeft. Resumeerende komt zij tot de slotsom, dat de 'tegenwoordige regeling te kort schiet, omdat zij de begj/ppen verzekering en steun verwart en den Steun buiten noodzakelijkheid heeft uitgebreid, wat een demoraliseerende wenking uitoefent, maar bovenal doordat zij het gel dende loon als norm aanneemt en aldus de werkloosheid vergroot en de welvaartsjnoge- lijkheden verkleint. Hoewel niet binnen het bestek van dit prae- advies liggend, wemscht zij met een enkel woord aan te geven, waarop h,i. zulk een stelsel zou moeten berusten: le. Het zou zeer scherp moeten onderschei den tusschen verzekering en steun. 2e. De sleun moet uiteraard vallen bintnea het terrein van de armenwet. PROF. STRUYCKEN. Naar het „Hbld," verneemt, bevond staats raad prof. Struycken zich te Baden-Baden, toen hij zich, naar wij meldden, zoodanig ongesteld voelde, dat hij zich tot het onder gaan eener operatie naar Heidelberg moest begeven. Het blad meent te weten, dat de operatie j.l. Dinsdag heeft plaats gehad en dat de heer Struycken zich naar omstandig- Keden redelijk wel gevoelt, HET SCHOENENWETJE. De Commissie van Advies. De commissie welke den minister van ad vies zal dienen inzake het in werking ge treden Schoenenwetje zal, naar verluidt, be staan uit de hecren: H. Grevë, Hilversum, voorzitter, Jos. Klijberg, voorzitter vaii den R.-K. Bond van Schoenfabrikanten te Waal wijk, H. Mannaerts, voorzitter van de Ver- eeniging van filburgsche Schoenfabrikanten te Tilburg, De Jong van den Berg, 's-Bosch, F. Hessels secretaris Ned. Bond van Schoen makerspatroons en Schoenwinkeliers, J. Ver- hagaen, voorzitter van den R.-K. Bonn van Schoenwinkeliers en Schoenmakerspatroons- vereenigingen. Drukker, van de firma Druk ker en Polak. GESNAPT. Toen e caféhouder P. J. L. T„ wonende Goudschesingel te Rotterdam, zich Donder- agavond uit het café naar boven begaf, trof hij in de woonkamer voor het buffet een onbekenden man aan, die dadelijk op de vlucht ging. T. rende den indringer achterna, de trap af en volgde hem door de Alkemadestraat. De man werd in de Von delstraat door een burger gegepen en over geleverd aan de inmiddels ter plaatse ver schenen politie. Het was de schoenmaker E. v. .K., die kort geleden pa een straftijd van acht jaar uit e evangenis is ontslagen. Het heerschap heeft ruim twintig jaren achter de tralies doorgebracht. Stroohoeden vs -■>> t „."TT J.-A' CV* Wettig Gedeponeerd. VOEDERT UWE KIPPEN STEEDS GEMENGD GRAAN, DIT BEVORDERT IN HOOGE MATE DE EIER-PRODUCTIE Van dit vakkundig samengesteld gemengd graan geve men drie malen daags een handvol per kip en per keer. In zeer korten tijd zal U verbaasd staan over het groote aantal Eieren, dat U van Uwe hoenders raapt. Het is Uw belang om bij zoo weinig mogelijk onkosten een zoo groot mogelijk getal eieren te verkrijgen. Verkrijgbaar bij uwen winkelier in 5 Ko. zakjes f 0.90, 2A Ko, zakjes f0.50. VOOR ENGROS Grootste sorteeriag Laagste prijzen Maken en hangen geschiedt vakkundig, snel en billijk „CITY DE LUXE" (11 modellen) „De pijp voor den Gentleman" f 3.75 „JOHAN'S PATENT" pijp, met glazen nicotine réservoir, van i 2.— tot i 3.— „STAR" pijpen, de volmaakte droog'rooker i 1.50 „MORELL MACKENZIE" met nicotinefilter van i 1.50 tot i 3.75 „RIFLEF" met alluminium tubes (genre Dunhill) f 1.75 *OFFl£ er» The£* IAND'EA'v MIDDELKAMP* SIGARENFABRIEK KROMMENIE Bi H I L B I N K, Blauwburgwal 7, A'dam, Tel. C. 1405, heeft te koop op een der mooiste punten van Buurt IJ IJ, zaak in Huishoudelijke en Luxe artikelen, annex Electr. Ornamenten. Koopsom, alles inbegrepen 12.500. Huur zeer laag. Huurjaren. Ba H I L B I N K, Blauwburgwal 7, A'dam, Tel. C. 1405, heeft te koop in een der geasphalteerde hoofdstraten van Arnhem, gerenomeerde Boter-, Kaas- en Eierenzaak. Verdienste pl.m. 200 per week. Overt, toegest. Koopsom 8 mille. Inl. kosteloos. Zondags niet. Ba H I L B I N Ki Blauwburgwal 7, A'dam, Tel. C. 1405, heeft te koop op een van de mooiste Hollandsche Badplaatsen, zeer luxueus ingerichte Lunchroom, annex Woningbureau. Koopsom van deze prachtzaak met vergunning 12.500. verdwijnt .spoedig Aoker OU cl. bij Apoth.en Drogisten j Sa H I L B I N Ka Blauwburgwal 7, A'dam, Tel. C. 1405, heeft te koop te Haarlem, omgeving station, Café-Billard met ver gunning. Bieromzet 1922, 13000 Liter. Koopsom 8000. Brouwerij en Dis tillateur steunt. Royaal hoekhuis. Huurjaren. die niet onze kousen een proef na men blijven geregeld bij _ons koo pen. Onze kwaliteiten zijn met te overtreffen, de pasvorm is goed en de prijzen zijn laag. M AI SO N HETTY Gr. Houtstraat 126, Telefoon 1760 O*d«pont«r<i HèndoUlovt) Heeft in STAD en PROVIN CIE de grootste oplage (ruim 25000). Hoofdblad der Provincie. Grootste publicltelts- waarde. Laagste tarieven- Handelsannonces laag tarie;"' Vraagt proeinummers en prijs opgave. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9