VOOR DE KIEZERS! Maandag 14 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14435 Van het Vaticaan. PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De Kamers van Koophandel. STADSNIEUWS. 15 MEI Personalia. Haarlemsche Orkest Vereenigitig. Oplichting. leder die het goed geproefd heeft, eet Franken's Melkbrood Alle R.-K. Kiezers en Kiezeressen gaan immers a.s. Vrijdag naar een der Propaganda-vergaderingen? Iedere kiezer en kiezeres vindt a.s. Vrijdag in zijne of hare omgeving een lokaal, waar over de verkiezing gesproken wordt. De vergaderingen worden gehouden 's avonds 8 uur in de volgende lo kalen: R.-K. Sclool, Heerensingel; St. Agnes-Patronaat, Kleine Houtweg' St. Joseph-Oezellen-Vereeniging, Jansstraat; St. Bavo, Smedestraat; St. Bavo-Patronaat, Westergracht; St. Antonius-Patronaat, ingang Brouwerskade. Elf sprekers zullen in de massa-vergaderingen het woord voererf. Sprekers zijn de ZeerEerwaarde Heeren: pastoor J. P. Reijnenberg; Kapelaan A. J. Boks; Kapelaan H. J. M. Nieuwenhuizen; Rector J. P. J. Kok; Kapelaan H. A. C. M.Wennenen de heeren: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; Mr. J. B. Bomans; J. P. H. Castricum; Jos. A. de Lobeli M. L. A. Klein en Th. O. C. Hooy. Denkt er aan om mede te doen aan den grooten Propaganda-Fietstocht, welke Zaterdagmiddag, 19 Mei, gehouden wordt. Het propaganda-bureau van de a.s. verkiezing is gevestigd in St. Bavo, en is geopend Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Op den dag der verkiezing zijn de R.-K. informatie-bureaux gevestigd: 1. Directie-gebouw Bavo-dorp; 2. St. Canisius-Patronaat, Koningsteïnstraat 2; 3. R.-K. Jongensschool, Ged. Oude Gracht; 4. Weeshuis, Hagestraat; 5. School Nieuwe Gracht, ingang Parklaan; 6. St. Rosa-Patronaat, Nassaulaan; 7. S*. Antonius-Patronaat, Brouwerskade 8. St. Bavo-Patronaat, Leidschevaarti 9. St. Bavo, Smedestraat. Alle Dames én Heeren, die voor 15 Mei 25 jaar oud zijn en op 1 Febr. j.l. minstens één jaar en 6 weken in de gemeente wonen, zijn kiesgerech tigd voor den Raad. Zij, die geen oproepingskaart hebben ontvangen, kunnen die bekomen aan de afdeeling verkiezingen, Ged. Oude Gracht, hoek Raaks. En op den dag der verkiezing aan het stembureau, waar zij onder hooren. H. O. V. Geen Concert. Brandjes. Giften. Donateurs-avond van het Patronaat „St. Joannes den Dooper." Zangconcours. De District- of Jongsendag van den Haarlemschen Bond van R.-K. Jongenspatronaten. Bereiding van azijn, t Hinderwet. V k'rr Vr De Raadsverkiezingen WETOtó Barometerstand: 754', Voorul£, ,<YT Programma f Een aardige reclame. Hoe ver de reclamee al gedreven wordt, kan men in een annonce in oris blad van heden zien, waarbij de pianohandel firma Troupin en Micgielsc bij het koopen van een piano, een gratis reis paar JVeenen aan bied tl v Deze toegangskaarten zijn verkrijgbaar 50-jarig jubileum van den heer H. F. Hesseis. OPGAVE VAN»" J. J. WEBER 2UON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 *r Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac» tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag» en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij voovuubetaling, Onze Romeinsche correspondent seint ons d.t. 12 dezer: Vrijdagavond hebben de Hollandsche pel grims een bijeenkomst gehad in de „Anima waar Mgr. Mutsaerts, Mgr. Poels, de heeren Hermans en Smit spraken over de Kerk den °aus en het Christelijk leven. Een Consistorie. Onze Romeinsche correspondent seint: Er zal den 23sten Mei een geheim- en den 25sten Mei een openbaar Consistorie gehou den worden. De prelaten Sincero, Nasalli en Rocca zullen tot Kardinaal worden be noemd. In het voorloopig Tweede-Kamerverslag betreffende de suppletoire Arbeidsbegroo- ting zijn over de gereorganiseerde Kamers van Koophandel over de Kamers dus, zooals wij deze thans kennen enkele op merkingen gemaakt, welke op haar beurt ons wederom tot een opmerking nopen. „Sommige leden" aldus luidt het in genoemd voorloopig verslag „vestigden er de aandacht 'op, dat de nieuwe regeling van de Kamer van Koophandel op verschil lende plaatsen aanleiding geeft tot twijfel aan het nut van die inrichtingen." En iets verder klaagden deze leden, over „de eigenaardige, bijna onwelwillende hou ding, dje door de officieele en semi-officieele lichamen als de Departementen van alge- meen bestuur en de directie der Nederland- sche Spoorwegen tegenover de Kamer van Koophandel wordt aangenomen." Deze beide opmerkingen nu, of liever: deze opmerkingen en deze klacht, houden met elkander een zeer nauw verband: het eene is het gevolg van het andere, en dat andere beïnvloedt weer.... het eene. Wanneer de Kamers van Koophandel in den lande gelijk het vroeger, op enkele uitzonderingen na, altijd en overal geweest is niet genoeg medewerking krijgen van officieele en semi-officieele zijde, dap zullen zij onmogelijk kunnen beantwoorden aan de verwachtingen, welke men bij de reorganisa tie der Kamers van haar gekoesterd heeft, dan is het geen wonder wanneer „de nieuwe regeling van de Kamer van Koophandel op verschillende plaatsen aanleiding geeft tot twijfel aan het nut van die inrichtingen"; en wanneer de Kamers van Koophandel zich geen ruim arbeidsveld kunnen maken en niet met gezag en kracht kunnen arbei den dan zullen de officieele en semi-offi cieele lichamen he* nut en het mogelijke voordeel der Kamers niet ondervinden (en wellicht ook niet voldoende leeren inzien) om de zeer eenvoudige reden, dat de Ka mers zich niet zoo nuttig en zoo voordee- lig kunnen maken, als in het tegenoverge stelde geval geschieden zou. 't Is hier een kwestie van wisselwerking Naar onze overtuiging kunnen de Kamers van Koophandel op het gebied van handel en industrie prachtig werk leveren, indien zij van de zijde der autoriteiten de noodige medewerking genieten, doch die mede werking zullen de Kamers steeds minder waard worden tot nadeel van handel en industrie wanneer de autoriteiten de Kamers min of meer hooghartig veronacht zamen. Waar de Kamers van Koophandel offi cieele instellingen zijn, welke indien goed begrepen en goed geleid veel economisch nut kunnen afwerpen, is het een plicht der officieele en officieuse autoriteiten de Ka mers te erkennen e'n met de Kamers samen te werken, opdat het nut en het mogelijke voordeel, aan de werking dier Kamers ver bonden, ook inderdaad bereikt worde. Sociëteit „St. Bavo" Feestavond Spoor en Tram 8 uur Geel Zwart 8 uur Bouwvakbond 8 uur Kleermakers 8 uur Rechtskundig Bureau half 9half 10 uur. Gebouw Kruisweg 70 Kamer van Koop handel 7 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe tte» kelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marihuv^reeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingburcau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop. Gem. Concertzaal Concert H.O.V. 8 uur. Op een vergadering van de centrale com missie uit de organisaties van belanghebben den bij de fabricage en den verkoop van gedistilleerde en met gedistilleerd bereide dranken is tot een der ondervoorzitters ge kozen de heer Th. G. C. Hooij a'ihier. Tot 2en concertmeester bij de H.O.V. is aangesteld de heer Jan Bresser, thans violist bij het korps. Voor het te 's-Gravenhage gehouden machinisten-examen slaagde de heer J, Nug- ieren, alhier. HAARLEM. Bij de Amsterdamsche uitgeversfirma T. M. Meulenhoff is zoo juist verschenen^in de serie „De oorspronkelijke roman" een boekwerk„Werk der laatste jaren", dat een aantal proza-stukken van Lodewijk van Deyssel (K. J. L. Alberdingk Thijm) ge bundeld bevat. Het boek opent met een „Causerie over Haarlem" (toegewijd aan wijlen den burge meester van Haarlem, jhr. mr. W. B. Sand- berg). Wat van Deyssel schrijft, is natuurlijk al eens eer door ons vermeld, maar wij wil len er toch nog een enkel gedeelte aan ont- leenen. Zoo dit „Te Haarlem waait het zeer. De wind is bijna nimmer van de lucht af. Haar lem heeft een zeeklimaat. Echter een getem perd zeeklimaat. Tot het karakter van Haarlem, zoowel het architectonisch voorkomen als het wezen van de stad, behooren ook de vele in aantal zijnde, aanwezige Hofjes. Er zijn er meer dan het bevolkingscijfer van de stad zou kunnen doen vermoeden. Eenige vertoonen aan den straatkant het uiterlijk van een enkel groot huis, terwijl dan aan de achterzijde daarvan, aan een groot binnenplein, de hof- ieswoningen zich bevinden." En dan dit„De dames te Haarlem heb ben bet stemmige Hollandsche stadsvrou wenkarakter, stemmig gekleed, stemmig gaande en in alle opzichten stemmig zich gedragend In een stad als Haarlem kan men tenslotte hetzelfde hebben als te Amsterdam, oudheid kundige avonden, schouwburgavonden, mu ziekavonden, lezingavonden, vergadering- avonden en zoo verder. Het is er heel onder houdend. Het leven is er gezellig. Het is er aangenaam. Met het oog op het ongestadige weder wordt het concert der H.O.V. van 16 Mei tus. in de Gemeentelijke Canderttzaai giegeveni Dit zal dan het laatste concert zijn, dat in die zaal in zenm tegenwoordigen toestand gegeven wordt, daaT na 15 dezer onmiddelilij'k met de verbou wing begonnen wordt, <Kie noodzakelijk ge worden is door de plaatsing van het groote orgel, dat afkomstig is uit het Paleis voor Volksvlijt en wellk orgel door de heeren Sloop en Bunge is aangekocht en aan de gemeente Haarlem ten geschenke is aangeboden. Met het oog op de vacan'öe van den heer Gerharz zal dit oonoert gedirigeerd worden door den heer Willem Knikker. Voorts is door het bestuur voor de zoomenconcerten de entree prijs voor niet-Ieden gesteld op f 1.in de verwachting dat velen, die nog geen kennis gemaakt hebben met de concerten der H.O.V., daardoor gemakkelijker in de gelegenheid zui len gesteld worden. Een muziektent. Door het bestuur der H.O.V. is een uitneem- bare, verplaatsbare muziektent aangeschaft, die op 22 dezer waarschijnlijk voor 't eerst ge bruikt zal worden te Bloemenidaal, om daarin het eerste concert te geven, ingevolge over eenkomst met de gemeente Bloemendaai. De tent wordt geplaatst op het toekomstige sportterrein in Met B1 oemendaalsc-he Bosch, achter hef van ouds békende Paonidkoeken- huisje. Minder concerten voor ie H.O.V. Het bestuur van de H.O.V. brengt het volgen de ter kenniüs van de leden: Hieronder volgt de lijst van werkzaamheden voor het orkest gedurende de maand Mei. Het zal u daarbij opvallen, hoevele malen het orkest in den Hout moet spellen, waardoor wij verhinderd worden om door engagementen buiten de stad of door het geven van volks- en andere concerten in Haarlem onze finanitiën te versterken. Wij hebben ons daarom tot den Baad van Haarlem gewend otn ontheffing te vragen van een deel dezer verplichte concerten, teneinde langzamerhand te geraken tot den toestand, zooals diie nu reeds te Amsterdam, Den Haag en Utrecht is, waar door de betreffende or kesten geen gratis-concerten meer behoeven gegeven te worden en waar dus alleen legen entree gespeeld wordt. De gemeentebesturen van bovengenoemde gemeenten stellen zich op het standpunt, dat een goed orkest een groot belang voor een gemeente is. Met genoegen kunnen wij u berichten, dat de finantiëele resultaten van het afgeloopen winterseizoen niet ongunstig zijn en juist daarom is het te betreuren, dat wij door ons groot aantal verplichte concerten, ongeveer 40, verhinderd worden het orkest ook in dien zomer rendabel te maken. NIEUWE AUTO-GARAGR Een flinke mooie auto-garage, voor stal ling en reparatie, zoo practisch mogelijk in gericht, is Zaterdag aan den Kampersingel 42 geopend. Zij behoort in eigendom aan den heer A. Bos, die reeds lange jaren een smidse gevestigd heeft aan de Nieuwe Kruis straat. De nieuwe garage is keurig afgewerkt. Zij meet 45 bij 14 meter en bevat 3 brandvrije boxen, groot 7 bij 4meter. Deze boxen zijn voorzien van water- en luchtleiding en hebben ook waterafvoer. De keurig-grijze schildering van garage en boxen doet het bovenmate goed. De garage is ingericht voor vrije in- en uitrij. Er achter is een werkplaats gelegen, voorzien van alle noodige machinerieën. Hier bevinden zich ook luchtbuizen naar de garage en de boxen en hier bevinden zich een zestal tapkranen (er komen er nog meer), vanwaar een slang ge legd wordt naar automobiel, motorfiets of fiets, welker banden moeten opgepompt worden, de druk wordt geregeld en de ban den worden automatisch gevuld. Het mooi ste van deze installatie is echter wel, dat men tegelijkertijd banden kan oppompen met verschillende atmosferen druk. De band wordt ook niet verder gevuld, dan noodig is, zoodat voor het springen er van tijdens het oppompen geen vrees behoeft te bestaan. Werkelijk een zeer practische installatie! Zij is een vinding van den heer Bos, wiens ge nialiteit in deze wel een pluimpje verdient. Voorts wordt in deze zaak nog een nieuw soort voorruit in de auto's ingezet, n.l. een, welke tochtvrij is aan de scharnieren. Voor de garage is de benzinepomp opge slagen op een wijze, welke het mogelijk maakt, dat de auto's gemakkelijk kunnen keeren. We niogen den heer Bos wel geluk wen- schen met zijn nieuwe inrichting. Zjj is wer kelijk zoo volmaakt mogelijk ingericht Als veridlacht van oplichting van een rij wiel is op verzoek der Haarlemsche recher che to Amsterdam aangehouden do yisscher P, K., wonende aldaar. -><!Fyr«.y,s «46 22 Meó é.k. geeft de Haarl. Orkest Vereerd- ging een concert te Bloemenidaal, 23 en 27 Mei in „Artis" te Amsterdam en op 30 Mei e.k. te Alkmaar. Tengevolge van het zeer ongunstige weder is gisterenmiddag het concert in de stad's- tent in den Hout onder leiding van den heer W. Knikker, te geven door de Haarlemsche Grkestvereeniging, niet doorgegaan, Iri perceel Groote Houtstraat 152, bewoond door A. H. K., is Zaterdag tfoor nunlading van roet een schoorsteenbrandje ontstaan. De bewoners hebben het met eenige emmers water gebluscht. Zaterdag werd ooik nog brand gemeld in een perceel aam de Nieuwe Groenmarkt doch er bleek later slechts, een mat aan het smeulen te zijn geraakt, welike met een em mer water gedoofd werd. Zondag is in perceel Goudsmitspleintje 2 zwart, een begin van brand ontstaan, waar schijnlijk door het vallen van vonken vam een sigaar of lucifers. Toen de bewoner thuis kwam, ontdekte hij het brandje en bluscihte het met eenige' emmers water. Bij alle brandjes was de brandweer aan wezig, doch behoefde niet handelend1 op te treden- Ontvangen van Geestelijken 1.00, priesters 1.00. B. voor de Duitsche voor de Weensche Ter gelegenheid van dezen donateursavond hadden jongelieden van de St. Jozefsgezel- lenvereeniging van de parochie van St. Jan een paar tooneelstukjes ingestudeerd. „Het Spook" en „De Wonderdokter", De WelEerw. Heer Kapelaan Postma heet te allen hartelijk welkom en zette in korte trekken de beteekenis van de R. K. Jeugd- Onder dé auspiciën van het Nederlandsch Zangersverbond beeft in het prachtige park van het Slot te Zeist het eerste deel plaats gehad van het Groot Nationaal Zangcon cours, uitgeschreven door het Zei ster Man nenkoor, directeur Cornells GaleSloot, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van deze vereeniging. De volgende kopen behaalden dè achter Ihun naam vermelde prijzien: 4e afd. Mannen koren, 4e prijs, 207 p. Zang en Vriendschap Halfweg, 2e afd. Gem. koren, 2e prijs, 270 p. Zang en Vriendschap, Halfweg, 2e afd. vrouwenkoren, 3e prijs, 249 p. Zang en Vriendschap, Halfweg, le afd. Gem. koren le pr„ 823 p. Looft den Heere, IJmuiden, Eerewedlstrijd waaraan deelnamen de koren welke een len prijs behaalden: 154 p. Looft den Heere. IJmuiden. De definitieve uitslag van dezen wedstrijd wordt bekend aan het einde van den twee den Goncoursdag op tweeden Pinksterdag. Deden wij onlangs eene mededeeling aan gaande bovengenoemden district- of jon gensdag; thans kunnen wij de vastgestelde plannen dienaangaande mededeelen De regelingscommissie, bestaande uit den WelEerwaarde Heer H. J. M. Nieuwen huizen, kapelaan te Heemstede en de heeren E. J. Jonckbloedt, G. P. Helem, en H. Scholte, deze laatsten allen te Haar lem, heeft met het bestuur van den Haarlem schen Bond van R. K. Jongenspatronaten, hun directeuren en Commissieleden het vol gende programma vastgesteld. Maandag 2den Pinksterdag des namiddags kwart voor twee zullen alle jongelui, ver- eenigd in patronaten en St. Joseph. Gez. Vereenigingen, zich verzamelen in het ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat. Vandaaruit zal de stoet, opgesierd met vaandels en banieren, voorafgegaan door verschillende gymnastiekafdeelingen der pa tronaten en begeleid door het muziekcorps „St. Cecilia" uit Oud-Schoten, dir. de heer Chr. Huijboom vertrekken en de route ne men langs Smedestraat, Krocht, N. Groen markt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gier straat, Gr. Houtstraat, Houtplein, Dreef, Den Hout tot aan de Spanjaardslaan, H-t noui xot aan ae opanjaarasiaan, alwaar de organisatie uiteen, net xs zoon waar woora, r aldus de Eerw. spr, „Geeft ons de jeugd en «..«.tede met het ™uzxekgezel- de toekomst ligt voor ons, Na de kernachtige toespraak togen de spelers aan het werk. Zij speelden vrij goed en brachten vaak de lachspieren der aanwe zigen in beweging. Bij het einde van den avond sprak de Z.Eerw. Heer Pastoor Boogmans nog eenige woorden van waardeering voor het werk dat tot stand was gekomen. Toen Z. Eerw. eeni- gen tijd geleden gevraagd werd een patro- schap „St. Michaël", dir. de heer-Tellings, zich bij den stoet aansluit. Vervolgens gaat het langs den Binnenweg over de Kerklaan naar de R. K. Kerk te Berkenrode, aldaar zal een plechtig Lof worden gehouden, gecelebreerd door den ZeerEerw. Pastoor IJzermans, en waar bij tevens de HoogEerw. Heer L. Wester- woudt, Plebaan der Kathedrale Kerk te Haarlem een toespraak houdt. Na dit Lof te 4 uur, zullen op het ter- naat op te richten, had Z.Eerw. gezegd: Ga i j r> ir i- ,i je gang maar. ik heb grond gehuurd zet er rem tegenover de R, K. Ketk gymnastiekmt- maar een houten loods op, en ziet, door vrij willige bijdragen en giften is een flink ge bouw verrezen. En het mag er zijn. Niemand uwer had kunnen denken, dat door uwe giften en gaven zoo'n gebouw tot i ër°ePen' voeringen plaats hebben met medewerking der gymnasiekvereeniging „Ursus'b Deze oefeningen staan onder leiding van den heer Hooij en de leiders der verschil- bij de WelEerw. Patronaatsdirecteuren, de commissieleden en de patronaatsledeo Azijn werd in de laatste 100 jaar nooit an ders verkocht dan in vaten. Omdat dit in de huishouding een betrekkelijk ondergeschikt artikel is, heeft men hieraan bijna nooit aan dacht geschonken, zoodat azijn, gemaakt volgens de theorieën van ongeveer 100 jaar geleden nog steeds volgens deze zelfde me thode wordt gefabriceerd. Een stimulans om de bereiding van azijn te verbeteren be stond er niet, omdat de fabrikant het eigen lijke proces niet voldoende kende, en dus ook niet wist waar de fouten bij de fabricage schuilden. Eerst in het begin der 20e eeuw, toen de wetenschap zicht dienstbaar maakte aan verschillende installaties van fabrieken, bleek o.a. ook bij azijn hoe langer hoe meer, dat de fabricage van vroeger veel te wen- schen overliet. Wat toch was het geval? Onder opname van zuurstof verwerken de bacteriën de alcoholhoudende vloeistof, zoo als wijn, bier, moutwijn, tot azijn. Dit was wel reeds bij Pasteur bekend, doch men wist niet, dat er meerdere bacteriën bij de bereiding van azijn een rol speelden. De la tere wetenschap kon aantoonen, dat azijn verschillende soorten microben bevatte, waarvan enkele de eigenschap hebben den azijn te bederven, het zuurgehalte te ver nietigen, en een wansmaak aan den azijn te geven. Wanneer deze bacteriën eenigen tijd op den azijn inwerken, ontstaat een rottings proces, en worden deze bacteriën weder op hun beurt vernietigd door verschillende schimmels. Dit alles konden wij bij ons bezoek aan de N.V. Rozijnazijnfabriek „Het Anker," J. A. Haas en Zoon, Spaarnwouderstraat al hier, duidelijk zien. Er werden ons diverse woekeringen van bacteriën, voorkomende in den gewonen azijn, getoond, die, zooals be grijpelijk is, alles behalve smakelijk zijn. Een dergelijke azijn met diverse bacteriën, die steeds in gewonen azijn voorkomen, kan voor de gezondheid natuurlijk niet bevorder lijk zijn. De bacteriën vormen zich tot vel letjes, dikke geleiachtige massa's enz. Van belang is het derhalve dan ook te wetèn, dat de troebeling in azijn, die zich na ver loop van eenigen tijd steeds voordoet, geen bezinksel of zaksel is, doch een woekering van bacteriën, waaronder veel schadelijke kunnen voorkomen. Ook azijnaaltjes, leven de diertjes komen in gewonen azijn voor. Gelukkig heeft de wetenschap met het ont dekken van deze diverse bacteriën, ook ge zocht naar verbeterde fabricage, en ook ge vonden. Het is n.l. mogelijk gebleken, even als dit bij de zuivelbereiding, en in de groo te bierbrouwerijen gebeurt, azijn te fabricee- ren, die gemaakt wordt door één soort bac teriën, die speciaal in het laboratorium in een broedstoof (thermostaat) worden ge kweekt. De firma Haas Zaon heeft haar bedrijft zoodanig ingericht, dat zij haren azijn fabriceert volgens deze nkthode. Het be hoeft geen betoog, dat de bacteriën, die bij haar in laboratorium worden gekweekt, de meest uitgezochte soort zijn. Het komt dan ook niet voor, dat schadelijke bacteriën bij de bereiding van haren azijn hierin voorko men, zoodat haar product, genaamd Haas azijn, dan ook is het meest hygiënische, wat men zich denken kan. Deze azijn is vrij van azijnaaltjes, van schadelijke bacteriën, en is gemaakt, zooals hierboven reeds werd ge zegd, volgens de reincultuurmethode. Hierna wordt de azijn gepasteuriseerd, en gesteriliseerd, zoodat deze azijn, elkwe na tuurlijk uitsluitend op flesch kan worden ge leverd, verre te prefereeren is boven lossen azijn. De witte flesschen, waarin de lirma haar product in den handel brengt zijn bij hen, die prijs stellen op het beste, dan ook goed ingevoerd. Tenslotte kwamen wij nog tot de bevin ding, dat de firma Haas Zoon verschillen de soorten maakt, waarvan de Rozijnazijn, vervaardigd in groote fusten van 5 tot 14000 liter haar specialiteit is. Nadat men de ro zijnen heeft laten gisten, ook volgens de rein cultuurmethode wordt de verkregen rczijr.en- wijn aan een langzame azijngisting onder worpen, waardoor de azijn een bijzonder bouquet krijgt. Waar wij in het begin zeiden, dat azijn een ondergeschikt artikel in de huishouding js, is het wenschelijk, juist aan azijn meer aandacht te besteden, en is het begrijpelijk, dat, waar juist azijn bij de bereiding der spij zen in kleine hoeveelheden wordt gebruikt, het voor niemand een reden kan zijn uit zuinigheidsoogpunt den gesteriliseerden azijn niet te gebruiken. Ook al is gesterili seerde azijn bij de aanschaffing iets duurder, in het gebruik is hij veel voordeeliger, om dat men er nooit iets van behoeft weg te doen, en men bij de bereiding der spijzen iets minder behoeft te nemen dan gewonen azijn. Ter Inzage ïs nedergeJegd bet Ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Maat schappij tot detail verkoop van petroleum ,,dte Automaat" te Rottendam, om vergunning tot oprichting vam een ondergrondsche bem- zinebewaarplaate (maximum te bergen hoe veelheid benzine 2000 Liter) met aftapin richting \>p de open ruimte gelegen achter het perceel aan den Kampersingel No. 42. Ter inzage is nedergétagd bet ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van B. D. dé Vries, om vergunning tot oprichting van een k a l'kbl u>s sch er ij in het perceel aan de Gasthuisstraat no, 20. zoo hier en daar zijn nu in den omtrek al eenige raadsverkiezingen gehouden. Om den ufltslag behoeft door de Roomsdh- Katholieiken niet gejammerd te worden, maar er is tot nu toe toch ook weinig aanleiding can een juichkreet aan te heffen. Op zijm best hebben de R o om sch - K a t:h olie- ken, als regel, behouden, wat zij bezaten; op enkele plaatsen ging door een geringe stem- menverschuiviimg een katholieke zetel verloren; op nog andere veroverden de Katholieken door (Jpzelfde oorzaak geen nieuwen zetel, waarop zij toch gerekend hadden, doordat het aantal zetels in den nieuwen raad grooter zal zijn, dan in den ouden. Nu spelen persoonlijke sympathieën en anti pathieën bij raadsverkiezingen, vooral in klei ne plaatsen, een belangrijke rol. Meer*nog dam in groote gmeenten. Maar de gevolgen van het feit dat enkele kiezers de R.-K. lijst ne- geeren, mogen voor de groote gemeenten een voorbeeld zijn. Voor de groote plaatsen moe ten de verkiezingen meerendeels nog plaats hebben en daarom is het goed nog eens met nadruk daarop te wijzen. Een dissidente R.-K. lijis't of vrije lijst schijnt op sommige R.-K. kiezers toch eenige aan trekkingskracht uit te oefenen en hoewel dis sidente R.-K. lijsten het zelden ons zijn voor onze omgeving geen voorbeelden er van bekend tot een raadszetol brengen, is hun stem- menital juist voldoende om afbreuk aan da R.-K. Partij te doen. En wanneer deze kiezers dan den uTfsfag der stemming voor zich zien, wanneer zij ziea dat hun stemmen waardeloos zijn geworden, dat door hun toedoen een niet-katholiek, mis schien een socialist of communst, n den Raad kwam, kunnen zij dan met de hand op het hart tevreden zijn? Haat tegen de R.-K. was het niet, die benï dTeef op een dissidente lijst te stemmen; in» tegendeel velen verzekeren en wij wilileit ze op hun woord gelooven! dat het hun juist om 't voordeel der Pairtij te doen was, dat zij aan ontevredenen de gelegenheid wil den geven oip een andere R.-K. lijst te stem» men. Maar dan moet hun toch ook een R.-K, stem in den Raad meer waard zijn, dan ceffl niet-katboTiieke, die nu door hun toedoen, in den Raad zal worden gehoord. In Warmond stemden blijkbaar eenige ka» tbolieken op de vrije lijst. De gevolgen zijn, dat er een R.-K. zetel verloren gaat en dat waarschijnlijk een R.-K. wethouder de plaats zal moeten ruimen voor een niel-ikatholiek. Een gevolg niet zonder beteekenis voor een gemeente als Warmond. De verkiezingen, die tot nu toe plaats had» den, geven wel een beeld van de oneenfigheid in onze R.-K. kaezersgefederen. De groot» masisa blijft Room.sch stemmen, maar sommi gen kunnen de oneenigheden niet vergeten. Mogen zij echter inziien dat de afbreuk, die zij doen aan de groote zaak. hun een groote verantwoordelijkheid oplegt en mogen zij hel voorbeeld van de groote massa volgen, dik loyaal de R.-K. lijst stemt om de groote be» langen, die er mede gemoeid zijn stand zou komen, Daarna bedankte Kapelaan Postma nog- Voor den wedstrijd die na afloop der vrije- en ordeoefeningen zullen plaats heb maals en sloot deze bijeenkomst met den £en' zi* ?,an ook fraaie prijzen beschik" baar gesteld. De prijzen zullen na afloop in het patro naatsgebouw Heerenweg worden uitgereikt. Wij zagen nog een uitvoerig programma, Christelijken groet. dat dezer dagen is rondgezonden aan de ouders en voogden der patronaatsieden en. merkten hierin op, dat belangstellenden gaarne worden verwacht! De toegang tot het terrein is zeer miniem, n.l. 20 cent per persoon. Voor dé orgelbespeling in de Groote o! St. Bavokerk op Dinsdag 15 Mei, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Fantasia et Fuga c kl.t. J. S. Bach; 2. Choral: Was Gott thut, das ist wohlgethan" Alex Guilmant; 3. Méditation G. Dupont; 4. Pastorale César Franck; 5 Of- fertoire Th. Dubois; 6. Grand Choeur Th, Salomé, ■V--Hrgpf <5S,rr—'x- j^r Zaterdag vierde de heer H. F. Hessels, Al gemeen Procuratiehouder der Haarlemsche Bankvereeniging zijn 50-jarig ambtsjubileum. De huldiging van den jubilaris had, daar het bedrijf der bank op Zaterdagmorgen niet onderbroken kon worden, des middags plaats. In den loop van den morgen waren ver schillende bloemstukken van cliënten der bank en één van het personeel, alsmede massa's schriftelijke en telegrafische felici taties binnen gekomen. Om half drie werd de jubilaris door een der Directeuren en Onder-Directeuren per auto van zijn woning gehaald en aan den ingang van het bankgebouw, door een Com missie uit het personeel ontvangen en ge complimenteerd. Hij werd daarna naar de rijk versierde directie-kamer gebracht, waar de Directie, Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt Verricht naar waarnemingen in den mor» gen van 14 Mei. Hoogste barometerstand 763.0 m. M. tq Vestmanoer. Laagste barometerstand 743.9 m. M. ta Roest. Verwachting van den avond van 14 to( den avond van 15 Mei: Meest matige Zuid westelijke tot westelijken wind, zwaarbe» wolkt of betrokken, regenbuien, zelfde tem peratuur, 1' Commissarissen en het geheele personeel van het Hoofdkantoor en vele der Bijkantoren aanwezig waren om den jubilaris te huldigen. Het allereerst werd namens de Directie het woord gevoerd door den oudsten Direc teur. den heer Jhr. F. Teding van Berkhout, die hem als tolk van de directie van harte gelukwenschte met zijn gouden feest. Spr. zeide o.a.: Ik behoef gelukkig niet naar vleiende uitdrukkingen te zoeken om n de hulde te brengen, die gij verdient. Ik heb daarvoor slechts de nuchtere waarheid uit te spreken. Als ambtenaar van de Bank is het een schoone feestdag voor u en het is ook een feestdag voor de Haarlemsche Bankvereeniging en voor allen die aan haar verbonden zijn. Dit ligt nu niet voorname lijk in het aantal jaren, hoe belangrijk ook, dat gij bij de bank werkzaam zijt, maar in veel grootere mate in de wijze waarop gij door uwe bijzondere karakter-eigenschappen een band van vriendschap hebt weten te leggen, niet alleen met hen die, al naar hun positie bij de Bank, boven, naast of onder a staan, maar ook met die uitgebreide cliën- tèle der Bank,, die met U, als hoofd der Effecten-afdeeling meer in het bijzonder in aanraking komt. Ge zijt als jongeling van 13 jaar bi) de toen 9-jarige Haarlemsche Bankvereeniging,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1