MOEDERS BRONSTEE'S IIQEL1ELK A. J. LOERAKKER r Roomsch Kath. Kiezers van SCHOTEN Accountantskantoor W. ROODE^BÜBG. UIT DEN OMTREK. v Velseroord.t LEVENSDURF DE KLOVE BURGERLIJKE STAND- - Muziek in den Hout. Hondensport. I Collecte. "T? I Gouden echtpaar. LAATSTE NIEUWS. ZANDVOORT IJMUIDEN. i SCHOTEN. X Stemt Woensdag a.s., 16 Mei No. 1 van de Roomsche lijst! Stemt No. van Lijst 4 BEVERWIJK. VEL SEN. V UITGEEST.N HEEMSTEDE. 3917 5698 9613 10705 20690 elk j luuu," AMSTERDAMSCHE ËEURSi Lid van het Ned. Instituut van Accountants HAARLEM-AMSTERDAM-EINDHOVEN. Afd. Adviesbureau voor Belastingzaken onder leiding van G, STEGWEE, Oud Adj. Accountant der Dir. Bel. Haarlem, Nieuwe Gracht 3 - Te3. 934. Mr. H. SCHAAPVELD, Oud. Adj. Inspecteur der Dir. Bel. Amsterdam, Keizersgracht 232 - Tel. C. 2591. E W. TAFIE, Oud Inspecteur der Dir. Bel. Eindhoven, Pauwlaan 8 - Tel. 860. Teding van Berkhout de Clercq in betrek king gekomen en ik herinner mij hoe mijn vader, toen in 1832 de heer A. de Clercq en ik als mede behterende Vennooten optra den u met nog eenige andere leden van het uit een man of acht bestaande personeel als een veelbelovend kantoorbediende be schreef. Daarna prees spr. de goede eigenschappen van den jubilaris. Gewapend met een bijzonder scherp ge heugen, met een gepast optimisme, dat u o.a. in staat stelde het vaak tendentieuse yan financieele couranten-berichten te voor zien, gewapend bovenal met een onkreuk bare eerlijkheid, hebt ge van stonde aan het vertrouwen gewonnen van de geheele clien tèle der bank en daardoor in belangrijke ma te bijgedragen tot den bloei harer Effecten- afdeeling. Behalve door de behartiging der belangen van die afdeeling hebt ge steeds getoond, dat het welzijn der Haarlemsche Bankvereeniging in het algemeen u zeer ter harte ging. Ik wil hierbij niet onvermeld laten het goede voorbeeld dat ge als ambtenaar steeds ge geven hebt en dat ge in zoo groote mate hebt bijgedragen tot den goeden geest, dien wij, Directeuren, steeds bij ons personeel moch ten waarnemen. Ik breng U daarvoor, ook namens mijn mede-directeuren van harte dank en hulde. Daarna sprak de directeur een enkel woord tot het personeel, om ten slotte als volgt te eindigen: Ik heb u nog eenige mededeelingen te doen en wel in de eerste plaats een mededeeling waarover gij jubilaris en wij allen hier tegen woordig zich zeer zullen verheugen n.l. dat het H.M. de Koningin heeft behaagd uwe ver diensten te beloonen met uwe benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Wij wenschen u daarmede van harte geluk en hopen, dat deze welverdiende onderscheiding uw borst nog tal van jareta zal sieren. (Lang durig applaus). Thans heb ik nog een paar mededeelingen te doen. De Haarlemsche Bankvereeniging en bare Directeuren persoonlijk stellen er prijs op u ook een stoffelijk aandenken aan dezen dag aan te bieden. Uw bescheidenheid en een voud hebben het ons niet gemakkelijk ge- maaKt een keuze te doen en daarom hoop ik, dat hetgeen wij gekozen hebben u wel gevallig zal zijn. Voor de bank hebben wij gekozen, wat de pers noemt, de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Voor ons Directeuren hebben wij gekozen een sigarenkoker met, in bij dit feest pas send metaal met inscriptie. Ook dit werd met eenige waardeerende «woorden over handigd. Tenslotte stelde spr. de aanwezigen voor een driewerf hoezee uit te brengen, op onzen Gouden jubilaris. Daarna nam de heer Jhr. F. W. van oiyrum namens Commissarissen het woord en sprak ongeveer als volgt: Spreker zeide o.m. dat Commissarissen den jubilaris een getuigschrift wilden geven, maar waar het papier tegenwoordig slecht ij de inkt vergankelijk is, hadden Commis sarissen besloten hem een getuigschrift van metaal aan te bieden. Hij overhandigde den jubilaris daarna een gouden penning met de ■volgende inscriptie: „Commissarissen der Haarlemsche Bankvereeniging aan den alom 10 MP.rOC<UZ?'i.?houder H- F- Hessels 1©73—12 Mei—1923. Spreker eindigde met de woorden: „Wij hebben goed gezien door daarop te vermel den, dat gij alom geacht zijt getuige de u heden. verleende Koninklijke onderschei- dinif. 1 Vervolgens sprak de heer J. H. van Vliet, Under-Directeur namens het personeel het .volgende: „Waarde Jubilaris: Als gij den kring van inenschen, die hier bijeen zijn om U te hul- digen op den dag Uwer 50-jarige ambtsver vulling, rond ziet, dan zult Ge waarschijnlijk aenken, hoe weinig zijn er over gebleven van hen met wie ik 40 k 50 jaar geleden samen werkte. Inderdaad het is slechts een enkele geiJeven op een onafgebroken werk- t'J'1. van 50 jaren te kunnen terugzien. Deze !?.ren ZI>n voor U geweest een tijd, waar in gij door hard werken niet alleen getoond hebt den waren man op de juiste plaats in dc bank te rim maar waarin ge tekens vele vrienden gemaakt hebt Door Uw uitgebreide kennis van zaken <fe- pnard aan een ongelooflijk groot herinne ringsvermogen, steeds den juisten toon we tende te vinden, wist ge vele klanten aan de Haarlemsche Bankvereeniging te binden; c.oor Uw minzamen jovialen omgang met het personeel wist gij U daaronder allerwegen bemind te maken. Het personeel is dan ook ri :r bijeen om U te huldigen, om U blijk te geven, zoowel door mijn woord als aan stonds door een daad van zijn verknochtheid legens U. Het wenscht u te toonen, dat al trr.dt gij onder hen niet zoozeer op den voor- grond, het U heeft leeren waardeeren als een man die steeds het goede wilde, die bereid was naar een ieder te luisteren die Uw raad noodig had, die erin geslaagd is verschillenden terug te houden van noodlot tige speculaties. Uw eenvoud en hartelijkheid heeft altijd op ons allen een bijzonderen indruk ge- 'e ons a's met Uw persoon zal bijblijven. Om uitdrukking te geven aan onze gevoe- lens van hoogachting en vriendschap bieden wij U een ring aan, die, wanneer hij straks aan Uw vinger zijn plaats gevonden zal hebben, U blijvend aan dit oogenblik zal kunnen herinneren. Wij weten dat het bezit van een dergelijk kleinood een hartewensch van U was. Deze wensch is thans in vervulling gegaan. Verder bood spr. aan ene album, waarin dc namen voorkwamen van hen die bijge dragen hebben om dit stoffelijk huldeblijk aan te bieden. Zij zullen U, vooral later, wanneer gij eenmaal rust genomen zult heb ben, kunnen herinneren aan dezen mooièn feestdag. Ten slotte overhandigde de heer C, P. Straling, directeur van het bijkantoor te IJmuiden, den jubilaris namens de bijkanto ren een crapeaud. Zichtbaar geroerd nam de jubilaris het woord, om de directie, commissarissen en personeel te danken voor de gebrachte hulde. Des middags van 31$ tot 41$ uul had ten kantore der Bankvereeniging een zeer druk kezochter receptie plaats. Des avonds werd ter eere van den jubila ris door de directie een diner aangeboden in café Bnnkmann, waaraan directie, procura tiehouders, directeuren van bijkantoren en ifdeelinchefs aanzaten. Nog menige speech rerd daarbij afgestoken. virtrouwri: 14 Mei. G. J. M. Trip en A. J. M. Beccari. Geboren: 10 Mei. d. van A. v. <1. Horst Kruijenaar. d. van C. A. Geutskcns Schulpzand, 11 Mei. d. van M. P. Klabou v. d. Berg. d. van M. A. A. Bakker— Kammeijer. z. van C. StollenlxrrgGeer- lings. z. van A. Po'Uév. Tinteren. 12 M' i. z. van A. J. KosterDegenaars. 13 Mei. z. van P. Kookv. d. VVouwer, z. van M H. DraaismaSleffcns. Overleden: 9 Mei. H. Stolp, 72 jaar, Ko ninginneweg. 10 Mei H. L. Roozen, 60 jaar, M. v. Heemskerkstraat. K. IJkel, 82 jaar, Rippcrdapark. 11 Mei. H. v. Daal berg, 82 jaar, Kb Houtstraat. 12 Mei. M., ló innd., d. van A. j. Kolenbrander, Teding van Berkhoutslraal. H. A. F. Seignettc, 20 jaar, S!olbergstraat. 13 Mei. M. Ras-r- Winters, 66 j„ L. Annaslraat. A. Dokkum 20 jaar, Ripperdapark. R. C. W., 5 ut, z. van J. W, H, Bergtnann, .Wouwermaaslraat. Haarlemsche Ottkestvereeniging zou gaarne de beschikking hebben over de Zon dagmiddagen om die voor haar lka,s productief te maken met concerten elders, b.v. in Artiis in Amsterdam te geven. Terecht echter wordt er bezwaar tegen gemaakt dat de Zondagmid- dagconeerten zouden vervallen. Daarom over legt het bestuur van de H. O. V. met de be>- sluren van harmonie- en fanfaregezelschappen van liefhebbers, hier en in den omtrek, om de II. O. V. op dc Zondagmiddagen dat deze be kalen de concerlen kan ikrijgen in den Hout te vervangen. Zaterdagmiddag beeft wederom zoo'11 con- fcTenlie plaats gehad, doch een resultaat werd niet bereikt. Het bedrag aan vergoeding dat de H. O.' V. biedt komt den vervangen-den ge zelschappen Ie laag voor. Het woord is nu aan het bestuur der H. O. V. om dat bod even tueel le verb 0 ogen. Voor dé tentoonstelling van. Dutlsobe Her dershonden, welke op den tweedien Pinkster dag te Haarlem in het Brongebouw wordt ge houden door de Vereenigir.g van Fokkers en Liefhebbers van Duitscbe Herdershonden (V. D. H.) en waar wordt gekeurd door den heer Fr. Muller le Vohwinkel (Duilschland) zijn ingescheven totaal 91 Duitsche loerders, ver deeld over de volgende klassen: Hoofdklasse reuen 23, Jeugdklasse reuen 15, Puppyklasse reuen 8, Hoofdklasse teven 19, Jeugdklasse leven 13 en Puppyklasse teven 11 inschrij vingen. De keuring vangt aan 's morgens half tienv De na de predikaties in de kathedraal ge houden collecte door den Zeereerw. heer H. G. .Caarls voor zijif te Rotterdam te bouwen kerk heeft ongeveer 800 opgebracht, Vandaag was het de dag, dat het echtpaar C. van ScliieC. Schneider, wonende in de Bakkerstraat, voor 50 .jaar in den eolit .werd verhonden. Wars van alle openbare feeste lijkheid, is het gouden jubileum geheel in huiseljjken kring gevierd. NATIONAAL HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. Het comité voor 't Nationaal huldeblijk aan de Koningin zal, behalve de restauratie van het nieuwe koor 1e Delft, ook een per soonlijk geschenk aanbieden, bestaande uit Albums met afbeeldingen van onze typische landschappen, sledlen, dorpen en gebouwen, waartoe aan eenij 150-tal schilders opdracht zal worden verleend. INBRAAK TE BERGEN, BERGEN, (N.-H.) 14 Mei. Hedennacht is bij «dn goudsmid E. in de Oldenburgerlaan ingebroken. Door het uitzagen van een pa neel uit de voongeur, waren de dieven in den winkel gekomen. Gouden en zilveren voorwerpen voor een waarde van ongeveer f 4000, werden door hen mede genomen. Het geld in de toonbanklade ik door hen achtergelaten, zoodat vermoed wordt, dat de dieven in hun arbeid gestoord worden. Hedenmiddag wordt het parket hier ver wacht. De politie in Amsterdam, Haarlem en Alkmaar is gewaarschuwd. DE DUITSCHE PERS OVER HET ENGEL- SCHE ANTWOORD BERLIJN, 14 Mei. In parlementaire en di plomatieke kringen te Berlijn, heeft de En- gelsche nota verwondering gewekt, niet we gens de afwijzing, doch wegens den anders bij Engelsche nota's niet gebruikelijken scherpen toon. Er wordt in 't bijzonder op gewezen, dat ook lor Curzon als vele an dere geallieerden, de fout maakt,- het Duit sche prestatie-vermogen te overschatten, tengevolge waarvan de verzoeken om waar borgen in leeningen verkeerd worden uitge legd. Ook in sociaal-democr. kringen is men verrast door den toon der nota. Zij hechten evenwel meer aan 't feit dat door nieuwe Duitsche voorstellen nog onderhandelingen mogelijk zijn. De Rijksdag zal zich namelijk voor Pinkster, op grond van een af te leggen regeeringsverklaring, nog met deze zaak be zig houden, HET ONRECHTMATIG OPNEMEN VAN RADIO-TELEGRAMMEN, DEN HAAG, 14 Mei. De pres. van de Haag- sche Rechtbank heeft heden in kort geding uitspraak gedaan in de zaak betreffende de aanklacht van het Persbureau M. S, Vaz Dias tegen het Hollandsch Nieuwsbureau we gens onrechtmatig opvangen en publicccren van voor het Persbureau Vaz Dias bestemde radio-telegrammen en het Holl. Nieuwsbu reau veroordeeld deze handelingen te staken tot de gewone rechter over de al of niet rechtmatigheid hiervan zal hebben beslist en met veroordeling van het Hollandsch Nieuwsbureau tot betaling van 25 voor elk onrechtmatig opgevangen bericht, uitvoer baar bij voorraad. Badinrichting. Doot B. en W. is Op voorstel van den heer Bramson besloten, den gemeente-a rei lect op le dragen een, onttwerp te maken van eene badinrichting met eenvou dige douches. Warenwet. In verband met een toege zonden afschrift aan B. en W. van een von nis tegen een overtreder der Warenwet, heeft dit collego besloten, voortaan de namen van de overtreders en van het vonnis bekend te maken. Burg. Stand. Geboren: Ar ie, z. van P. paap en M. Hoogendijfk. Agatha Maria, d. van N. Heemskerk en W. H. M. van der Vegle. Ondertrouwd: P. J. Bersege en Ch. Lub. Overleden: A. va Duyn, 31 j. Dc vtsscherij. De aanvoer van vjsob was de vorige weck grooter dan de voorgaande. Er kwamen meer schepen binnen, ook weer een 12-tal Duilsche. De totale opbrengst, die de vorige week slechts 97.000 bedroeg, be liep nu ruim f 156.000. Blauwe Weck. Het Centraal Drankweer- Comité in de gemeente Velsen organiseerde Zaterdagmiddag een oplocht en meeting voor Plaatselijke Keuze. Tal van vereenigingen na men daaraan deel. Vanaf dc Kennemerlann alhier, ging hel IJmuiden door, begeleid door drie muziekkorpsen, daarna ging het naar Veiseroord, waar op het land hij het station, na muziek en zang, een drietal sprekers op traden, y Indien uw baby de natuurlijke voeding moe) missen, neemt dan Prijskaart wordt U op aanvraag gratis gezon den. N. V. Modelboerderij Bronstee, Heem- tsede. Telef. 28055 van 912 en 25 uur R. K. Iiiesvereeniging. Op de lieden Ie houden vergadering vpar alle R. K. kiesge rechtigden, in de Oude kerk, Tugelaslraat, waar ais spreker is genoodigd de WelEd. heer Hooi.j, uit Haarlem, worden inlichtin gen verstrekt voor degenen die Woensdag a.s. door uitstedigheid, ziekte of anderszins verhinderd zijn le stemmen. Huldeblijk H. M. de Koningin. Gister avond vergaderden in het lokaal Plug, Soendaplein alhier, de door den burgemees ter uitgenoodigde ingezetenen van Schoten met het doel om te komen tot de oprichting van een plaatselijk comité voor het hulde blijk aan H.M. de Koningin. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester Führop, den heer Bredius, dominéé Blauw, pastoor Wentzel, pastoor Pieterse, den heer A. Rijs, het bestuur der vereeniging Koniginnedag en twee afgevaar digden der Anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging „Nederland 'en Oranje", verder nog den heer De Haas van Dorsser. Er werd een voorloopig comité gekozen, waarin zitting zullen nemen de burgemees ter, de heer De. Haas van Dorsser, dominé Blauw, pastoor Pieterse en de heeren A. Rijs en E. de Graaff. Besloten werd om de circulaire, uitgege ven door het provinciaal comité, onder bij voeging van de namen der personen, welke in Schoten deel uit zullen maken van het plaatselijk comité, huis aan huis te versprei den. Over de wijze van inzameling der gelden Zal het voorloopig comité nog beraadslagen. Serenade. Door de Duitscbe Muziökkapelis Zaterdagavond aan het gouden echtpaar De niable, wonende in de Colemsoslraat van half 10 lol 10 uur een serenade gebracht, Gerechtelijke verkooping. Zaterdag had vanwege de fiscus een verkooping van inboe del plaats ten huize van hel gezin K. aan de Assumbuugstraat alhier. Veel animo tot •koopen was er niet. Verschillende artikelen werden door buren en kennissen gekocht en aan de familie K. teruggeschonken, terwijl een handkar met meubelen werd gedepo neerd ten belastingkantoxe. Het gelieel gaf een droevig aanzien'. Nog goed afgeloopen. Zaterdagmiddag ge raakte het zoontje van den kruidenier V. met z'n fiets onder de auto van Dr. Muys v. d. Moer. Het rijwiel werd verbrijzeld. De jon gen kwam er wonder boven wonder goed af. De schade zal door Dr.Muys v. d. Moer wor den vergoed. Een goed werk. Donderdag 24 Mei zullen de Bestuursraden uit de omliggende plaatsen Wijkeroog, Wijk aan Zee, Heemskerk en Be verwijk een vergadering beleggen om te ko men tot het houden van een propaganda- meeting, waar verschillende sprekers zullen optreden, om hen die de rijen der organisa tie verlaten hebben, duidelijk te maken dat zij op een dwaalspoor zijn. Een Nationaal Kegelconcours. Naar men ons uit betrouwbare bron vertelt, zal het na tionaal Ikegelconeoiirs, hetwelk gehouden wordt van 1 tot 16 Juli, plaats vinden in het K. S. A.-gebouw alhier, hetwelk zich zeer goed voor dit doel leent, aangezien het bestuur het noodige confort zal doen aan brengen, zoodat alles in de puntjes zal zijn. Een hijkantoor van het P. W. N. te Bever wijk. Naar de Directie van het P. W. N. me dedeelt, zal op 1 Juni e.k. in deze gemeente een bijkantoor van dat bedrijf wordien ge vestigd. Het uitgestrekte verzorgingsgebied van het P. W. N. is verdeeld in 3 afdeelingen: Noord, Midden en Zuid. De afdec'ing Midden, waaronder Beverwij'k en Wijk aan Zee en Duin ressorteeren, zal 3 districten tellen, waarvan de kantoren geves tigd zijn in Zaandam en Purmercnd, terwijl het derde thans in Beverwijk zal opgericht worden Tot dusver ressorteerden Beverwijk en om liggende gemeenten onder het district Zaan dam en sedert 15 Februari 1921 trad de heer J. van der Werff, onze havenmeester, als plaatselijk vertegenwoordiger van het bedrijf voor Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin op. Met ingang van 1 Juni ü.k. zullen de ge noemde gemeenten van het district Zaandam worden afgesplitst en met Uitgeest en Heemskerk, alsmede nog en.kelè in de naas te toekomst aan te sluiten gemeenten tot een nieuw district worden samengevoegd, waar van het kantoor met magazijn en opslag plaats in Beverwijk zal worden gevestigd. De Directie venvacht daarmede te bereiken, dat het publiek sneller en voor het bedrijf meer economisch bediend zal worden, dan zulks van uit het veraf gelegen Zaandam mogelijk bleek. Bovendien is in onze streken nog heel wat aan 1e sluiten, zoodat er nog veel acqui- silde-wcrk te verrichten valt, - e K t Verleening van eene bijdrage voor werk verruiming. B. en W. stellen den ge meenteraad voor: I. in beginsel uit te spreken, dat ten be hoeve van werkverruiming aan in de ge meente Velsen gevestigde ondernemingen uit de gemeentekasop daartoe gedane aan vraag subsidie wordt verleend, mits blijkc: a. dat door de Regeering, gehoord hare deskundige adviseurs, het desbetreffende object van werkverruiming van genoegzaam gewicht wordt geacht, om een bijdrage in het vooruitzicht te stellen; b. dat aanwezig is een element van ge meentebelang, zijnde het geven van arbeid aan een in verhouding tot de bijdrage staand genoegzaam- aantal ingezetenen; met dien verstande evenwel, dat elk ge val op zichzelf zal worden beschouwd, tel kens zullen worden vastgesteld de voorwaar den, onder welke het subsidie ir. te verlee- nen en steeds de financieele gevolgen zullen worden geregeld. II. aan de N. V. „de Plaatwellerij" te Velsen, ten behoeve van de uitvoering der levering van een turbineleiding voor bet wa- terkrachtwerk „Lamadjan" op Java, een sub sidie te verleenen tot een maximum-bedrag van 10t000 waarin door bet Rijk voor de helft wordt bijgedragen, en zulks onder de volgende voorwaarden: a. met het werk wordt aangevangen on geveer een maand na opdracht; ongeschool de werklieden uit andere gemeenten wor den daarvoor niet aangenomen; b. vanaf heden tot beëindiging van het werk: 1. geeft de driectie der N.V., anders dan wegens gebleken ongeschiktheid of wange drag geen ontslag aan hare werklieden, voor zoover die gehuwd of kostwinner zijn en in de gemeente Velsen hun gevestigde woon plaats hebben; 2e. vervangt zij hare uitwonende arbei ders zooveel mogelijk door ingezetenen de zer gemeente; 3e. stelt zij te werk, overal waar dit met de belangen van het bedrijf is overeen te brengen, in de plaats van ongehuwden, niet- kostwinners, gehuwden of kostwinners, ge huwden of kostwinners, welke alhier woon achtig zijn; c. het juiste bedrag van het subsidie wordt vastgesteld door B, en W„ nadat door den verificateur der gemeentefinanciën aan hen rapport is uitgebracht van het onder zoek der betrekkelijke bescheiden, berus tende bij de directie der N. V., d. de directie der N.V. verbindt zich, ge noemden ambtenaar bij zijn onderzoek be hulpzaam te zijn en hem de noodige gege vens te verschaffen of hem daarvan inzage te geven; e. de betaling van het subsidie zal ge schieden na beëindiging van het werk om wanneer aan bovenbedoelde voorwaarden ten genoege van B. en W. is voldaan. Raadsvergadering. In tepoedeischenüe ver gadering is de Raad dezer gemeente bijeen geroepen op heden des naimidags 7 uur dn het midden-speellokaal der openbare bewaar school te Velseroord (wegens verandering der raadzaal). De agenda vermeldt: Verleening van eene bijdrage voor werkverruiming. Het ligt in de bedoeling, onmiddellijk na opening over te gaan in een besloten zitting. Inenting. Er zal geflegenlhedd zijn tot kos- telooze inenting en wel te Velseroord op Vrij dag 18 Mei, te 4 uut, in de school; te IJmui den op denzelfden dag in school A, te 2 uur en te Santpoort op Dinsdag 22 Mei, in school F, te 2 uur. Gevonden voorwerpen. Een fietspomp; 23 geldswaardige bonnen Opr. Haarlemsche Courant; een huissleutel, een jongenspet, een witte haam, Diphteritliis. ïn het gezin van 5. aan de Kleis is een geval vam deze ziCkle geconsta teerd. Verkocht. Het neuzen orgel, dat ongeveer een .jaar in de zaal van den heer van Twuy- ver heeft gestaan is verkocht aan een eige naar van een auto-carousel in Noordbra bant. De vorige week is het reuzenlgevaarte per spoor verzonden., De Tabakswet. Tegen C. is verbaal opge maakt wegens het in voorraad nemen van sigaren etc., waarvoor geen belasting is be taald. Een en ander is in beslag genomen. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men Ververschingshuis Groenendaal, een sleutel; Bureau van politie Boekenrodestr. 9 een hondenpenning. Bureau van jiqlitie Raadhuis, een sierspeld. De stoomtram, Zondagmiddag geraakte de machine van de tram, die om 3 uur vann Hillegom kwam, op den wissel aan den Glip- perweg buiten de rails. De machine kwam dwars over den weg door-het hek van de buitenplaats Gliphoeve. Dit werd beschadigd. Van den voorsten wa gen derailleerden alleen de voorste wielen. Pas om 7 uur was het verkeer weer nor maal, Al dien tijd moesten de reizigers te voet den weg van den Glip tot Groenendaal afleggen. Daar het echter niet meer regende, was dit een aardige wandeling. Zoowel de machinist als de reizigers kwa men met den schrik vrij. Gemeentezaken B. en W. vragen mach tiging aan J. v. d. Leden, wonende te Scho ten, over het tijdvak, Januari 19231 Juli 1924 te verhuren de weilanden ten Westen van Vrijheidsdreef en vijver in Groenendaal, groot 4, 20, 10 H.A., tegen een huurprijs van 675 over 1923 en van 275 over het eer ste halfjaar 1924. B. en W. stellent voor, aan de weduwe van den heer J. H. Snijder, in leven gepen- sionneerd commies-chef ter secretarie^ dezer gemeente, te rekenen vanaf 1 Januari 1923, een jaarlijksche tegemoetkoming uit de ge meentekas te verleenen tot een bedrag van 50 's jaars. B. en W. stellen voor, in te willigen het verzoek van het bestuur der bijzondere la gere school voor Mulo, Kerklaan 56, om toe kenning van een vergoeding voor de kosten, wegens het aanschaffen van nieuwe school- meubelen en hulpmiddelen, op grond van art, 84 der L, O.-wet 1920. „Rerum-Novarumdag". Het weer was wel spelbreker voor eene groote betooging. Gelukkig klaarde om half 4 het weer wat op, en al was om 4 uur de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw nog vrijwel leeg, hét zonnetje lokte nog velen naar buiten, zoodat om half 5 wel circa 200 vrouwen en mannen aanwezig waren. Dank den concierge, was het podium rijk met planten en bloemen versierd. Nadat de Harmonie „St. Michaël," den feestmarsch ten gehoore had gebracht, opende den heer W. Groenland, voorz. van den R.K. Volksbond de feestyergadering met den Chr, groet, waarna hij eene korte inleiding uitsprak waarbij spr. dank zegde voor de opkomst, die gezien het slechte weer nog vrij goed was. Hij brengt in herinnering dat de opgekomenen weder aan hun „verplichtingen" hebben voldaan door mede de herdenking der uit vaardiging der Rerum-Novarum te vieren en, zei spr., al worden wij thans weder de Roomsche Socialisten genoemd, dezen eere- jtel willen wij gaarne aanvaarden daar wij lijn de volgelingen van Paus Leo XIII z.g. Spr. spoort de aanwezigen aan de propa ganda die van dezen avond zal uitgaan, naar buiten uit te dragen, opdat onze Roomsche organisatie van Roomsche mannen en vrou wen zóó groot zal worden dat alle andere bonden er naar zullen watertanden. Hierna werd door de aanwezigen staande het bondslied gezongen met begeleiding der Harmonie. Onder applaus betreedt de heer L. F. Guit, voorzitter van „St. Paulus" uit den Haag den katheder. Spr. begon aldus „Ieder jaar, als in een Israëlitisch huisge zin het Paaschfeest wordt gevierd, vraagt de jongste zoon de beteekenis daarvan en dan geeft de vader ieder jaar weder de uit legging van dit feest. Ook wij komen ieder jaar bij elkander, niet omdat 32 jaar geleden Paus Leo XIII Z.g. sprak, maar omdat hier aan het woord was het zichtbaar opperhoofd der Kerk. Dit was niet de eerste maal dat gesproken was, dat het niet opging, het eten aan den arbeider te onthouden daar reeds door alle eeuwen heen vanuit Rome gezegd was, dat er niet zulk een verschil mocht bestaan tusschen rijken en armen. De oplossing der geschilpunten nu is te vinden in de Rerum Novarum, niet alleen die van Maatschappelijken aard/ doch ook Oorspronkelijke roman d. H. B t. d. SANDÈ Prijs gebonden 4.50. franco p p. 4.75 Prijs gebrocheerd 3franco p.p. 3.25 Roman van denzellden popula!res> schrijver Prijs gebrocheerd ƒ2.25. franco p.p. 2.50 N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" n de diepere beteekenis, n.m. het teruggaan naar God. Voor de uitvaardiging der „Re- rtim Novarum" was de toestand gelijk aan dien van dén slaventijd, een gevolg der Fran- sche revolutie. Er was een groote groep van rijken, die, als de arbeiders versleten waren, hen wegwierpen als uitgeknepen citroenen. Spr. gaat dan na de daden der groote man nen als die van Freiherr von Kettler, Graaf Albert de Mun, Kardinaal Manning en meer dere, die al in woord en geschrift uiteenzet ten, dat de toestanden der arbeiders verbe tering behoefden hoe van 1884 tot 1891 ieder jaar te Rome een conferentie werd ge houden om te bespreken, hoe de toestanden der arbeiders verbeterd konden worden, en hoe Paus Leo XIII z.g. reeds in 1885 te ken nen gaf, een encycliek daarover uit te willen vaardigen. In 1891 werd over landen en zeeën het halt toegeroepen aan hen, die de arbeiders gebruikten, alleen om geld te verdienen. Niet direct was ieder van die noodzake lijkheid overtuigd en werden hooge geeste lijken, die gevolg gaven aan den oproep van Z.H., als socialisten gebrandmerkt. Al is dit heden niet veel beter, wij zullen blijven zeg gen, dat wij als Katholieke arbeiders op- eischen een toestand, zoo, dat wij kunnen geven aan vrouw en kinderen> waarop zij recht hebben, (applaus). Nu wil spr. er op wijzen dat de Rerum Novarum niet enkel is geschreven voor de werkgevers, maar ook voor de arbeiders, n.l. dat allen hun geloofsovertuiging naar buiten uitdragen, en allen georganiseerd zijn onder het kruis. Het is spr. een genoegen, te mogen constateeren dat Heemstede met Haarlem reeds R.K. georganiseerd waren en nog staan aan de spits der R.K. organisatie, (applaus). Maar na de uitvaardiging der encycliek kon met vernieuwden moed aan gepakt worden, en hier mag zeker gememo reerd worden dat Pastoors toen net land doorreisde en nu onze R.K. organisatie de sterkste van heel de wereld is. Wij hebben, zegt spr., de Rerum Nova rum begrepen, maar er zijn er zoovelen die deze niet begrepen hebben. Hoevele groote fabrikanten zijn er met, ook in ons land, die meenen dat de arbeider een noodzakelijk kwaad is. De grondgedachte der Rerum Novarum moet zijn de terugkeer tot God, ontzenu wing van den klassenstrijd en de liefde tot elkander. Liefde tot elkander, aangorden den strijd voor die liefde, Christus' kruis. Wij moeten een brug bouwen, steen voor steen, om te komen in het paleis waar schijnt het eeuwige licht. Een daverend applaus ontving spr. voor zijn heldere en leerzame rede. Onder een langdurig applaus betreedt dan de Zeereerw. Heer Pastoor van Leeu wen uit Hillegom den katheder. Het is, be gint Z. Eerw., een jubelmaand voor 2 par tijen, de rooie partij en van ons. Beiden vie ren de Mei, Beide houden optochten en ver gaderingen. Er zijn, zegt spr., ook maar 2 partijen die kunnen demonstreeren, Rood en Roomsch. Er wordt ons gezegd, dat wij nu al 32 jaar die R.N. herdenken, en nu maar eens moesten ophouden, doch dat nimmer 1 Nu nog meer dan vroeger zullen wij feestvieren, omdat, als wij geen goede R.K. Vakbeweging gehad hadden, wij weg geweest waren. Steeds zullen wij blijven herinneren aan 1918. Wij blijven de Rerum Novarum herden ken, en zij zal herdacht worden, lang nadat wij er niet meer zijn. Maar, vraagt Z. Eerw., hebt gij de R.in. gelezen en bestudeerd Zoo niet, dan moet gij „Rood" worden, niet als Troelstra, maar van schaamte. Spr. zou als een marktventer willen roepen „Koopt en leest de Rerum Novarum. Op Scheveningen, zegt Z. Eerw., staat een gedenknaald waarop aan eene zijde staa' God redde Nederland, maar aan de ander? zijde behoorde te staan 1918 God redde Nederland R.N. (geweldig applaus). Dat is het werk der Rerum Novarum, die vereeni gen gebood. Z. Eerw. bracht dan in herin nering hoe 100 jaar geleden Voltaire en at zijnen den strijd tegen den godsdienst aan bonden en velen zijn volgelingen werden. De gevolgen bleven niet uit. Pausen, Bis schoppen en priesters zagen dat er iets ge beuren moest, en eindelijk, in 18)1, ver scheen de Rerum Novarum, de brief di geen oproer kraait, maar ook geen hemel- bonnetje is, zooals men dat wel eens van socialistische zijde wil zeggen. Dat de Rerum Novarum groote beroe ring teweegbracht, schetste spr. met eenige citaten uit, ons vijandige, bladen, br zijn nog plaatsen, zegt Z. Eerw. maar over het algemeen is er leven in onze beweging. Wij zijn er van overtuigd dat wij onzen 15en Mei langer zullen vieren dan de S.D.A. Pers hun len Mei, gedachtig aan het woord van God „Wanneer de Heer de stad met bouwt, dan werken de arbeiders tevergeefs Bij onze tegenstanders is het eene stelsel gekomen na het andere, doch het is als de kinderen aan het strand, die een huis bou wen en dan verblijd zijn, maar dan komt de Goddelijke macht, de zee, die alles in el kander stort. - God moet leiding geven, eindigde z. Eerw., die is ons gegeven in de Rerum No varum en daarom blijft de Rerum Novarum voor ons de groote wegwijzer. Na deze rede, die gedurig door applaus onderbroken was, klonk een daverend ap plaus door de zaal. Na een kort woord van dank aan de Spre kers en medewerkers en een propagandis tisch woord tot de aanwezigen, werd „Room sche Blijdschap" gezongen en de vergade ring met gebed gesloten, en trokken de aan wezigen onder een vroolijken marsch naar buiten. Het Krnisverbond. De leden van het Kruisverbond „St. Jozef" worden nog herinnerd aan den propagandadag op 21 Mei ,s. (2den Pinksterdag) te Beverwijk, waar T432e NED. STAATSLorrRIT-\ Trekking van Maandag 14 MgL 5e Klasse le Lijst. V. Hooge prijzen: 'SlJ 1500. 6811. ƒ400. 3490 17048 18600 22009 elk 200. 908 2592 4815 6455 9271 9834 9925 11104 12254 16662 16889 19375 19899 20463 elk 100. Prijzen van 70c 89 330 432 487 576 663 987 1012 1326 1469 1634 1641 1692 .1772 1795 1796 1820 1946 2099 2427 2444 2536 2558 2993 3091 3638 369! 3783 3819 3897 4015 4077 4157 4175 4220 4224 4234 4294 4403 4453 4476 4941 4961 5141 5250 5534 5578 6004 6114 6140 6253 6350 6504 65 J0 6523 6654 6687 6846 6893 6959 7247 7574 7777 S036 8146 8232 8715 8879 8889 9064 9195 9458 9609 9727 9758 9833 9966 10124 10209 10684 11088 11353 11448 11571 11617 11854 12032 12473 12483 12667 12803 13072 13189 13423 13488 13573 13632 13726 14228 14229 14248 14254 14287 14457 14956 15060 15217 15232 15298 15501 15503 15528 15578 15586 15602 15636 15827 15889 15988 16083 16221 16405 16613 16749 16902 16929 16952 16991 17108 1.7263 17797 17856 17953 18036 18116 18132 18328 18516 18670 18798 19011 19221 19602 19637 19738 19818 19971 20003 20026 20090 20256 20399 20409 20555 20600 20671 20759 20844 20853 20924 20982 20984 21027 21033 21101 21127 21310 21355 21426 21514 21561 21743 21776 21798 21800 21945 22111 22167 23300 22.399 22443 22456 22552 22600 22635 22709 22833 22922 NIETEN. 119 125 159 195 272 275 352 373 519 545 589 591 621 631 659 667 835 886 966 1123 1145 1148 1187 1195 1208 1230 1314 1332 1342 1412 1415 1417 1514 1516 1557 1558 1586 1635 1652 1732 1831 1910 1913 1950 1978 2069 2174 2224 2245 2371 2382 2400 2442 2464 2468 2476 2533 2575 2605 2606 2615 2715 27*21 2742 3009 3056 3093 3106 3113 3155 3156 3244 3274 3289 3359 3402 3525 3548 3562 3667 3684 3692 3694 3731 3781 3795 3930 3941 3962 3981 4055 4095 4167 4174 4284 4290 4312 4343 4367 4378 4427 4445 4475 4521 4533 4621 4818 4823 4908 5005 5100 5112 5129 5137 5146 5172 5222 5227 5299 5392 5416 5436 5471 5533 5537 5560 5575 5626 5665 5717 5817 5929 5988 5995 6160 6174 6178 6214 6248 6264 6280 6296 6297 6301 6333 6375 6399 6472 6473 6511 6643 6689 6700 6896 6899 6900 69.36 6978 7035 7063 7153 7176 7407 7408 7441 7471 7708 7769 7798 7811 7857 8106 8142 8159 8183 8276 8300 8304 8311 8483 8598 8662 8673 8732 8740 8776 8867 8873 8900 9116 9163 9179 9198 9460 9523 9524 9537 9661 9S38 9950 10036 10069 10156 10157 10205 10244 10305 10342 10345 10387 10434 10480 10514 10646 10649 10707 10723 10756 10791 10802 10825 10870 10893- 10975 11364 11056 11069 11082 11131 1130.6 11338 11413 11414 11598 11602 J1603 11624 11632 11767 11796 11856 11932 11967 12005 12075 12156 12196 12255 12404 12471 12520 12549 12593 12704 12734 12755 12772 12933 12948 12964 13109 13164 13253 13443 13504 13516 13533 13534 13543 13576 13620 13678 13716 13740 13842 13901 13925 13959 14024 14052 14053 14124 14147 14214 14220 14278 14309 14405 14449 14450 14510 14525 14530 14555 14567 14575 14671 14716 14761 14764 14800 14839 148S5 14938 14983 15026 15118 15127 15150 15205 15273 15326 15356 15428 15453 15478 15482 15494 15544 15594 15599 15621 15715 15728 15771 15797 15810 15836 15901 15981 16002 16078 16118 16122 16196 16274 16309 16338 16364 16398 16428 16525 16597 16660 16693 16755 16798 16904 16932 16965 17023 17033 17278 17362 17374 17399 17439 17457 17469 17487 17582 17583 17602 17712 17716 17727 17760 17842 17905 17907 17920 17944 17945 17950 17995 17996 17999 18162 18258 18295 18382 18425 18506 18519 18586 18657 18673 18721 18722 18748 18825 18839 18882 18935 18975 19040 19108 19110 19147 19151 19193 19199 19231 19329 19335 19353 19399 19454 19526 19543 19570 19617 19663 19812 19859 19877 19880 19884 19914 19982 19991 20019 20053 20074 20099 20126 20178 20209 20220 20398 20483 20532 20537 20573 20604 20678 20681 20787; 20799 20922 21026 21044 21090 21140 21171 21175 21197 21253 21284 21362 21393 21512 21555 21636 21654 21695 21721 21783 21809 21841 21856 21889 21962 21979 22064 22084 22088 22089 22162 22250 22261 22264 22340 22372 22383 22394 22511 22522 22576 22701 22715 22742 22896 22900 22927 22959 22974 om 10 uur Hoogmis (St. Agathakerk) en 3 uur Groote Vergadering zal zijn. Tevens worden zij herinnerd aan dc op 6 Juni te houden bedevaart naar Heilo, waarvoor programma's verkrijgbaar zijn bij den secretaris. We rekenen op aller deel name. Vermist. Door den heer v. H. alhier is aangifte gedaan van het vermissen van eenig geld- en een stuk vleesch uit de keuken van zijn woning. Oplichting? H, S. te Amsterdam deed aangifte van vermoedelijke oplichting door den alhier wonende v. L De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 96K, 8 pet. Indiië 98 13'16. Culturen. Koloniale Bank 163, Indische Bank 116, Vorstenlanden 172. H. V. A. 450. Industrieele waarden. Jurgens 66. Oïiewaarden. Koninklijke 355, Consols 121, Orion 32. Tabakken. Deli Mij. 272, Bosooki 20, Dclï Batavia 316, Senembah 285. Rubbers. Amsterdam Riibber 150, De?I Batavia 80, Nederl. Rubber 70, Roiit. Tapa- noeli 30%. Scheepvaartwaarden. Holl Am. Lijn 108, Holl. Root 25, Kon. Holl. Lloyd 6%, Japan- lijn 87Paketvaart 107, Scheepvaart Unie 112, Marine 9%. Ameri'kannsche v.-anrden. Hide and Lea ther 63J4, Slee! 100. Smelting 61%, Anaconda 94%, Cigar 88K, Atchison Topeka 104%, Vo- tign Rails 32%, Southern Pacific 93, Union Pacific 138%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2