Sport en wedstrijden. Voor de huishouding. N. V. B. D. H. V. B. De Kampioenswedstrijd in Deventer. WIELRIJDER PAARDEN SP0TR. LEOLA'S ERFENIS DUIVENSPORT. KEGELSP0RT. ATHLETIEK. IOHN. P. ROCKEFELLER- VRAGENBU*. RECHTSZAKEN. STADSNIEUWS. ONZE GROOTE MEISJES. Onze kleine meisjes ja daarmee ging alles van een leien dakje, ze had den moeder's zorg noodig, maar ze waren ook moeder's prinsesjes. Ze gingen naar school en waren niet al te stoiit, maar nu, nu zijn het onze groote meisjes geworden en nu kunnen ze zichzelf heelemaal helpen. Mis hoor, lichamelijk kunnen ze zich zelf helpen, ze kunnen zich kleeden en het haar opmaken, maar overigens, wel nu begint pas onze heel groote zorg. Ze gaan naar Muio, H.B.S. of Gymnasium, ze gaan studeeren, d.w.z. dat er voortaan hoofdzakelijk aan haar verstandelijke ontwikkeling wordt ge arbeid. En al zijn er modelscho len, waar ook op karaktervor ming gelet wordt, het leerplan is voor alle takken van onderwijs zoo over laden, dat de verstandelijke ontwik keling hoofdzaak blijft. Dus dubbel drukt nu op de ouders de zorg, de ka rakters van hun groote kinderen te blijven vormen. Wat zijn er nog een ouders, die denken, dat ze klaar zijn, als ze de kinderen naar Roomsche scholen sturen. Maar luister dan eens goed naar de verhalen van uw meis jes, laat ze toch veel vertellen van haar schoolleven en u zult verbaasd zijn te hooren, dat er in dezelfde klas van uw meisje kinderen zitten, die slechte boeken lezen er wordt thuis niet opgelet. Meisjes, die leelijk bru taal zijn, zoo zijn ze thuis ook; vlin dertjes, die, als ze het even durven wagen, met te lage of te korte klee ding verschijnen: die jurk moet de moeder haar toegestaan hebben. Dat zijn dochtertjes van Roomsche ouders, van Roomsche ouders die te oppervlakkig zijn of te dom om te begrijpen, dat een kind van 13-14 jaar nog moet opgevoed worden die het te druk met zichzelf hebben om op de kinderen te letten. Die zijn nu immers groot. En met diezelfde kin deren gaan de uwe omlet dan op haar vriendinnetjes, zie toe, wat ze lezen, keur haar boeken eerst en als ge eenmaal iets hebt afgekeurd, eisch dan ook strikte gehoorzaamheid. Wek toch juist op dezen leeftijd ook haar godsdienstzin op en breng uw meis jes toch huiselijk en eenvoudig groot, en bovenal, laat ze toch wat huiselijke bezigheden aanleeren een goede moe der begint daarmee al vroeg, maar zorg, dat nu uw studeerende meisjes het niet afleeren. 't Is een heel goede afwisseling, als ze zelf haar kousen en handschoenen bijhouden, kleine ongelukken aan haar kleeding zelf herstellen. Is het niet veel beter, dat uw dochtertje eens thee zet en in schenkt, dan dat ge haar zelf altijd maar bedient. Zeg nu niet, daar heeft ze geen tijd voor, ze moet studeeren. Zeker, onze meisjes moeten leeren, maar ze moe ten ook berekend zijn voor haar latere taak van vrouw. En iedere vrouw moet vrouwelijke kundigheden aan- kweeken, ze zijn heusch niet alle aangeboren. Laat ze als ge zelf ver hinderd zijt, maar gerust eens een uurtje de zorg voor een jonger zusje of broertje op zich nemen, eens wat helpen, als de dienstbode uit moet. Laten wij het toch onder de oogen zien, dat een deel van de 'meisjes opvoeding verwaarloosd wordt door het studeeren Al wordt het studee rende meisje door haar meerdere ont wikkeling 'beter berekend voor haar latere taak, door diezelfde st die opleiding ontbreekt er iets aan haar als toekomstige moeder, ze leert niet zorgen voor anderen en niet offeren, en dat moeten alle moeders kunnen en dus alle meisjes leeren. De taak der tegenwoordige vrouw en moeder is geen lichte, laat dan ook de opleiding van onze jonge meisjes in alle opzichten ernstig genoeg zijn om karaktervolle vrouwen te vormen. Bereiding. De truffels in stukjes snijden en in de madera laten weeken. Het brood met een beetje water of melk laten weeken en fijnwrijven en daarna vermengen met de eieren, zout peper en nootmuskaat. Dit alles wordt door 't gehakt gemengd met de truf fels en daarna een groote of meerdere kleine ballen er van maken en deze even in paneermeel wentelen. De boter in een braadslee smelten en daarin het gehakt in den oven braden y2 uur per 500 gram vleesch. Het gehakt moet telkens met de boter bedropen worden en zoodra deze bruin is geworden, voegt men er af en toe een scheutje wa ter bij. Voor 't opdienen kan de jus nog afgemaakt worden met een scheut je madera. Het gehakt kan ook met een Maderasaus voorgediend worden. Getruffeerd gehakt is ook heel ge schikt öm aan een souper of lunch te geven. Pouding Sabayou. Vz fl. rijnwijn, 6 eieren, y2 citroen, 15 gr. gelatine, 100 gr. suiker, 100 gr. puddingbiscuits 3/i d.L. marasquin. Bereiding. De heele eieren met de suiker ongeveer 10 minuten flink kloppen, daarbij langzaam den wijn voegen en het sap van 7, citroen. De pan met de saus daarna zoolang in kokend water houden, terwijl er voort durend in de inassa geroerd wordt, tot ze afgekoeld is. Intusschen de biscuits met de marasquin bevochtigen en daarna laag om laag met de gereedge maakte massa in een vorm doen. De eerste en laatste laag moet uit pudding massa bestaan. In plaats van pudding biscuits kan men ook bitterkoekjes gebruiken. BereidingVan de kalfspoulet met 't water, zout en de verschillende krui den een zeer geurige bouillon trekken en deze daarna door een zeefje gieten. Daarna de gezeefde bouillon opnieuw met de crême-de-riz aan de kook bren gen en onder af en toe roeren, zachtjes door laten koken tot ze gaar is. Klop den eierdooier in de soepterrine met de room en een weinig nootmuskaat en giet er heel voorzichtig, steeds roe rende de kokende -soep bij. Desver- kiezende kan men er nog 1 lepel fijn gehakte peterselie aan toevoege». DISTRICT HAARLEM. Janiorcncompc title. Uitslagen 10 MeL Niet gespeeld wegens slecht weer. Uitslagen 13 Mei. Niet gespeeld wegens slecht weer. Programma 21 MeL Geen wedstrijden. DE ROOMSCHE VOETBALDAG UITGESTELD! De Roomsche Voetbaldag is, wegens ge- stadigen regen en onbespeelbaarheid van het terrein, uitgesteld. Eerst om 2 uur in den middag viel deze beslissing in 't kleedhuis van het doorgeregende Sportpark, zoodat velen nog een vergeefsche reis naar de Mo- lenwerfslaan maakten. Ook de Haagsche en Beverwijksche spelers konden onverrichter- zake huiswaarts keeren. Deze loop van zaken is wel een bittere teleurstelling voor de organisatoren van de zen dag! Doch houdt er den moed maar in! De dag moet doorgaan, hetzij 21 of 27 Mei. Heden zal definitief beslist worden, wan neer het gebeurt. Moge de belangstelling voor deze wedstrijden gaande blijven, opdat ondanks de aanvankelijke mislukking het succes toch nog groot is. DE UITSLAGEN. Deventer Go AheadWillem II 1) Haarlem Spartaan-A.S.S. (terr. E.D.O.) 1—2 Goor G.F.C.Herecles II 34 Enschede P.W.Vitesse II 61 1) Door Willem II gestaakt. De overige wedstrijden werden door het slechte weer niet gespeeld. Kampioenschap van Nederland. Be Quick (Gr.) 3 111 3—2 3 Go Ahead 4 112 2—6 3 R.C.H. 2 1—1 3—2 2 Willem II 11— 2—0 -- 1 1) Willem II twee verliespunten. Buitengewone Competitie „Nieuwe Indeeling". A.S.C. 4 2 1 1 5—6 5 Spartaan 3 2 1 6—4 4 D.H.C. 4 2—2 5—4 4 Hilversum 1 1 1—0 2 S.V.V. 1 1 1—1 1 'andvoort 3 3 2—5 WILLEM II STAAKT DEN STRIJD. DEVENTER, 13 Mei. De gisteren al hier gespeelde wedstrijd Go Ahead-Willem II heeft zich gekenmerkt door een gebeur tenis, zooals in de wedstrijden om het na tionale kampioenschap nog nimmer is voor gekomen. Achttien minuten voor het einde van den strijd deelde de aanvoerder der Zuidelijke kampioenen, de heer Mommers, den scheidsrechter mede, dat Willem II wegens het ongunstige weer niet verder wenschte te spelen, zoodat den scheidsrechter niet anders overbleef dan af te fluiten. Op dat oogenblik was de stand 53 ten gunste van Go Ahead. Welke gevolgen dit optreden van Willem II zal hebben, valt thans nog niet met zekerheid vast te stellen. Het weer was in derdaad niet fraai, doch voor voetbal was het o. i. toch niet ongeschikt. Het Go-Ahead terrein kan zeer veel water gemakkelijk absorbeeren en den regen, welke eenige uren voor den wed strijd was begonnen te vallen, achtte de heer Mutters geen bezwaar om den wed strijd te laten doorgaan. Tijdens de eerste helft begon het hemel water bij vlagen nog rijkelijker te vloeien, doch het spel werd er geen oogenblik voor onderbroken en er werd zelfs uitmuntend voetbal vertoond. Go Ahead zag kans een 31 achterstand nog vóór de rust in te halen en met 33 kwam de pauze. Juist tegen dien tijd verminderde de regen, doch doordat verschillende Willem li-spelers geen droge reservetrui hadden, om welke reden zij het verder spelen om gezondheidsredenen nadeelig achtten, dron gen zij er bij den scheiedsrechter op aan, den verderen strijd te staken. Door den Go Ahead-aanvoerder Haes werd dit verzoek van Willem II gesteund. De heer Mutters was echter van oordeel, dat niet voldoende aanleiding bestónd om den strijd te staken en liet derhalve op nieuw beginnen. De regen hield aan, doch werd in de tweede helft niet heviger. Go Ahead nam de leiding en vergrootte haar voorsprong tot 53 en toen niemand meer dacht aan het staken van den wed strijd, kwam 18 minuten voor het einde, de hierboven reeds vermelde mededeeling van Willem II aan den scheidsrechter. Indien het bestuur van den N. V. B. thans de reglementaire straf van twee verliespun ten op Willem II toepast, wordt Go Ahead hierdoor gedupeerd. Immers dan moest de wedstrijd opnieuw in zijn Geheel worden gespeeld en dan loopt Go Ahead dat van daag zoo goed als zeker zou hebben gewon nende kans te verliezen. Toch zal men bezwaarlijk een ander besluit kunnen nemen, wil men de andere candidaten, die nog geen kans hebben op het kampioen schap, niet dupeeren. In elk geval zullen wij in onzen stand voorloopig de reglementaire verliespunten voor Willem II berekenen, aldus schrijft de Tel. Het is wel jammer dat de wedstrijd op zoo incidenteele wijze een einde nam, want er werd door beide partijen uitstekend voet bal vertoond. De toeschouwers zullen er dan ook zeker geen spijt van hebben, den regen te hebben getrotseerd. Beide elftallen zijn volledig en na een ge lijk opgaand begin missen van Putten de Roetert door te hoog schieten de eerste goede kansen om Go Ahead de leiding te bezorgen. Na 10 minuten valt Willem II een hoekschop ten deel, welke goed door Engel wordt genomen en waaruit v. Son den Zui delijken de leiding geeft (01). Het spel blijft aantrekkelijk. Door een reeks van fraai op gezette aanvallen krijgt Go Ahead eenig overwicht en wanneer doelman Matthyssen, die ditmaal een weinig zekeren indruk wekte, een bal onvoldoende wegwerkt, heeft Haes Jr. weinig moeite om de partijen óp gelijken voet te brengen (1—1). Hoewel Go Ahead door zeer fraai spel het meest in het offensief blijft, neemt na 5 minuten toch wederom Willem II de lei ding door Gehring, die een door Nolté ge nomen hoekschop op fraaie wijze inkopt. (1-2). Nauwelijks een minuut later heeft Willem II opnieuw succes als Horsten een van de lat terugspringenden bal in het verlaten doel deponeert. (13). Go Ahead is niet ontmoedigd en spoedig verkleint Pijpenbroek door een welgericht schot den achterstand (23). Intusschen stortregent het, hetgeen voor de Deventena- ren geen beletsel is op waarlijk schitterende wijze wederom gelijk te maken. Na goed op brengen van rechts geeft Kolkman een hoogen voorzet, waaruit Roetert den bal in eens opvangt en geweldig hard in den hoek schiet. (33). Het Willem II-doel doorstaat nog vrij wat angstige oogenblikken, doch Go Ahead maakt van de kansen verder geen goed ge bruik en met gelijken stand komt de rust. Inmiddels is de regen veel minder gewor den, doch, zooals reeds gezegd, bestaat er bij Willem II weinig lust om den strijd te hervatten. Uit het voorgaande kent men reeds de beslissing van den heer Mutters. Bij Willem II wordt Jole, die geblesseerd is, door v, d. Ven vervangen. Slechts enkele minuten na de hervatting slaat van Assen een aanval der Zuidelijken af, hij brengt den bal tot het middenveld op en plaatst dan naar den vrij staanden Kolk man. Deze zet onmiddellijk fraai voor en Haes Jr. besluit deze overrompeling met een zuiver schot, dat doel treft. (43). No is de secondewijzer niet rond ge weest als Pijpenbroek Roetert in de gele genheid stelt een schot in te zenden waar door Go Ahead met 53 leidt. Naar onze meening was dit schot niet houdbaar. De Oostelijken blijven sterker en het Willem II-doel ontsnapt nog enkele malen aarv groote gevaren. Langzamerhand verslapt het spel. Eerst verlaat van Son het veld en even later, 18 minuten voor het einde, geeft Wil lem II den strijd op. Zooals* gezegd, was dit besluit zeer jam mer. In de eerste plaats omdat er werkelijk fraai gespeeld werd en in de tweede plaats omdat Go Ahead, dat een 31 achterstand op keurige wijze in een 53 voorsprong had omgezet, beter verdiende dan nog eens op nieuw een vrijwel gewonnen wedstrijd.... misschien te verliezen. (Tel.) DE HULDIGING VAN R. C. H. Het huldigingscomité van R. C. H. deelt ons de volgende bijzonderheden mede: Voor deze huldiging bestaat groote belang stelling; uit de eerste controleering der ver spreide inteekenlijsten bleek, dat reeds voor een flink bedrag is ingeteekend, waardoor het mogelijk is, dat de commissie haar hul digingsplannen zal kunnen uitvoeren. Als datum voor de huldiging is 27 Mei aangewe- enz, op welken dag de wedstrijd R. C. H. Willem 2 gespeeld wordt. Het comité wil de huldiging nog uitbrei den en heeft daartoe alle sportverenigingen uit Haarlem en Omstreken uitgenoodigd tot een bespreking op Woensdag 16 Mei, s avonds 8M1 uur in de bovenzaal van „De Korenbeurs", Spaarne. Vereenigingen, wie de uitnoodiging niet bereikt mocht hebben, worden dan toch gaarne verwacht. Bij de volgende adressen zijn inteeken lijsten ter teekening neergelegd: G. H. Oschatz, Verbindingsweg 10, Bloemendaal; J. v. d. Putten, Scheepenstr. 40, Schoten; D. v. Veen, Popelingstr, 7, Haarlem; Schreinders, v. Berensteinstr. 27, Haarlem; J. v. d. Berg, Teding v. Berkhoutstraat 17, Haarlem; Ouwerkerk, Nauwe Geldeloozepad 13, Haarlem; Max„ Donkere Spaarne 38, Haar lem; G. Scheffer, Kleine Houtstraat 44, Haar lem; Baart (filiaal Bloemhof) Gr. Houtstraat, Haarlem; L. Wegerif, Bosboom Toussaintstr. 24, Heemstede. Zij, die op eenigerlei wijze willen mede werken, k- -n zich wenden tot den secre taris den heer J. v, d. Putten. VAN DE STADION-WIELERBAAN. AMSTERDAM, 13 Mei. Na den regendag volgde een droge avond, zqodat de wieler wedstrijden op de Stadionbaan hedenavond konden doorgaan. Den geheelen avond heeft het aan val partijen niet ontbroken. Zoowel bij de ama teurswedstrijden als in de koppelwedstrijden is menige renner gevallen, hetgeen vooral bij de koppelwedstrijden zeer storend op het verloop werkte. In den wedstrijd achter motoren heeft Aerts uitgemunt. De resultaten der verschillende nummers waren: Wedstrijd voor amateurs in twee ritten en één beslissing, telkens over 4 K.M. 10 ron den. De eerste 5 aankomenden werden in de beslissing geplaatst. Ie rit: l.F. Wrechman, 2 J. Krabshuis, 3 S, van Poelgeest, 4 P. Bosse, 5 W. Vos. 2e rit: 1. J. Hyzelendoorn, 2 J. Willems, 3 E. Bremer, 4 H. van Duynen, 5 F. Emons. Beslissing over 4 K.M. (10 ronden): 1. J. Willems, 2 E. Bremer, 3 J. Hijzelendoorn. Intern. Koppelwedstrijd omer 40 K.M. (100 ronden) met 5 klassementen tusschen J. van IngelghemTh. Wynsdau, v. d, Boe J. Meeuwens, L. v. d. LindeJ. v. d. Donckt en L, v. d. BorghtH. Minne (Bel gië), P. AandewielE. A. Engelen, P. Straat—-P. K. Ikelaar en J. de CrastroS. J. Bekkering. Ie klassement: 1. van IngelghemWyns dau, 4 p.; F AandewielEngelen, 3 p.; 3 v. d. Boe—Meeuwsen, 2 p.; 4. StraatAnspach 1 p.. 2e klassement: 1. IngelghemWysdau, 4 p.; 2 AandewielEngelen, 3 p.; 3 de Crastro Bekkering, 2 p.; 4 de Vreng—Ikelaar, 1 p. Intusschen hadden zich door de vochtigheid der baan enkele valpartijen voorgedaan. Het derde klassement eindigde wederom met duikelingen van verschillende renners, zoodat afgebeld werd om de baan droog te branden. 3e klassement: 1. IngelghemWynsdau, 4 p. die tevens 50 punten kregen omdat zij een ronde uitgeloopen waren; 2 de Vreng Ikelaar, 3 p.; 3 Straat—Anspach, 2 p.; 4 v. d. Lindenv. d. Donckt, 1 p. Na de pauze werd -de koppelwedstrijd voortgezet. In een kalm tempo werd ver volgd. Het 4de klasement luidde: 1. Van IngelghemWynsdau, 8 p.; 2 Straat Anspach, 6 p.; 3 de BaeMeeuwens, 4 p.; 4 de VrengIkelaar, 2 p. De koppels Aan dewielEngelen en de CrastroBekkering werd veranderd in EngelenBekkering. De Belgen v. d. Minnenv. d. Borght gaven den strijd op. Twee ronden voor het einde kwam een der Belgen en Ikelaar in de laatste bocht te vallen, waardoor wederom werd afgebeld. Voor de twee laatste ronden werd weer af zonderlijk gestart. Een flinke eindspurt tus schen de 4 overgebleven renners gaf tot uitslag: 1. IngelhemWynsdau, 20 p.; 2. de Vreng, 12 p.; 3, Straat, 8 p.; 4. Engelen Bekkering, 4 p. Totaal uitslag: 1. J. v. IngelghemTh. Wynsdau met 90 punten; 2. F. de Vreng Ikelaar 48 p., waarvan 30 voor het uitloo- pen van een halve ronde. Wedstrijd met motorgangmaking over 30 K.M. (75 ronden) in twee ritten tusschen E. Aerts (Caudriller),4 W. Sawahll (Mein- hold), A. Lewanow (Hesslich) en C. Bleke- molen (Junggeburth.). Ie rit; Blekemolen gelukt het om de lei ding te nemen,, gevolgd door Aerts, Lewa now en op de laatste plaats Sawall. In de 8e ronde verwiselen Aerts en Lewanow van plaats. Nadat Sawall door zijn concurrenten is gepasseerd komt er eerst in de 21 ronden eenige wijziging. Aerts gaat Lewanow voor bij en vijf ronden later moet Blekemolen voor een aanval van Aerts zwichten, waar bij hij tevens moet loslaten, zoodat ook de overige drie renners hem voorbij gaan. Sa wall heeft daardoor zijn ronde van Bleke molen teruggenomen. Deze laatste schijnt 't tempo niet te kunnen volgen en in de 35e ronde gaat Aerts hem voorbij, welk voor beeld door Lewanow en Sawall gevolgd wordt. Voral de Belg rijdt geducht, zoodat deze ook spoedig onzen landgenoot een 2en ronden achterstand bezorgt. Bij een aanval van Lewanow raakt Blekemolen los, waar door hij buiten den strijd geraakt. Zonder verdere wisselvalligheden kwam het einde. 1, Aerts in 24 min. 20 sec.; 2 Lewanow (350 M.); 3. Sawall (800 M.); 4 Blekemolen (2600 M.). De tweede rit verliep als volgt: Na een kleine schermutseling zat er dadelijk een flinke gang in met de volgorde: Acrst, Blekemolen, Sawall, Lewanow. In de 7e ron de sloeg Aerts een aanval van onzen landge noot af. Enkele ronden later moet Bleke molen zelf zijn tweede plaats tegen Sawall verdedigen, hetgeen hem gelukt. Sawall raakt even los. Lewanow gaat hem voorbij en passeert in cjezelide rush Blekemolen. In deze volgorde kwam geen verandering, tot dat in de 50e ronde Blekemolen moest los laten en den strijd opgaf. De drié overige renners werden als volgt geplaatst: 1 Aerts in 26 min. 41 4/5 sec.; 2 Lewanow (100 M.b 3 Sawall (390 M.). De totaal-uitslag luidt derhalve: 1 Aerts 1 1= 2 punten; 2 Lewanow 2+2=4 p.j 3 Sawall 3+3=6 p. Eerst over half twaalf waren de wedstrij den geëindigd. Tel. PARIJS. Zondag werden alhier op dc wiinitorbaan wielerwedstrijden gehouden, wiellke tot uitslag hadden: Sprintwedstrijd: te rit; 1- Spencer; 2. Pou- lafa; 3. Peyrode; 2e rit: 1. Spencer; 2. Peyro de; 3. Michard3e rit: 1. Peyrode; 2. Michard; 3. Poulain; 4e. rit: 1. Spencer; 2. Poulain; 3. Michard. TotaaJ-nitskg: 1 .Spencer, 3 p.; 2. Peyrode, 6 p.; 3. Poulain, 7 p.; 4. Michard, 8 p. Een -koppelwedstrijd werd gewonnen door PeyrodePoulain vóór Michard Spencer. Wedstrijd met motorgangmaiking; le rit: 1. Limart; 2. Süter; 3. Grassin; 2e rit: 1. Li:mart; 2. Grassin; 3. Süter. PARIJS. De wegwedstrijd ParijsTours werd gewonnen door De Man; 2. Sneller; 3. Tiberghïen; 4. Goethais; 5. FeUissder. KORTEBAANDRAVERIJEN OP HOUTRUST. DEN HAAG. 13 Mei. Ook de derde „IJsheilige" heeft zich laten geldem Toen hedenmiddag de kortebaandraverijen op Houtrust een aanvang zouden nemen, viel een gure regen met' stroomen neer. Later op den dag werd het droog, doch ook toen nog kon de zon de koude niet verdrijven. Er was dan ook zeer weinig pu bliek, terwijl de opkomst der paarden te wenschen overliet, Het heerrijdersnummer moest zelfs geannuleerd worden. De sport was zeer gering. Alleen het tweede nummer was de moeite van het kijken waard, doordat Catherine Spier met den heer De Boer een goed course liep, en Breton met Harrold om de plaats vocht. Verder werd er over het algemeen treu rig werk vertoond. Daarbij waren de starts onbeholpen en duurden bijzonder lang. Ook overigens misten wij de vertegenwoordigers der Ned. Hard- en Renver. Beide heeren waren, naar ons gezegd werd, in Groningen. Van een hunner zou de aanwezigheid op Houtrust zeer gewenscht zijn geweest. De uitslagen luiden aldus: Aanmoedigingsprijs: Afst. max. 800 M. Voor paarden die geen len pr. gewonnen hebben, le pr. 200. Premies 75, 50 en 25. Deelnemers: Kapteln H. (800 M.), Mei bloem (750 M.), My Love (750 M.),' Lightning Swift .(,770 M.), Mars (750 M.), Lou Dillon (750 M.), Laura H (770 M.) en Leopld M (750 M.). le: Lou Dillon (Koot). 2e: Lightning Swift (Nieuwland). 3e: Laura H (J. v. Leeuwen). 4e: Kaptein H (Nieuwstad). Kapitein H stond gedraaid toen het schot viel; Tulpenprijs. Afst. max. 800 M. min 720 M. voor alle paarden. Deelnemers: Zorka (720 M.), Breton (780 M,), Catherine Spier (765 M.), Breton (780 M.) Harrold (740 M.), Emigré (785 M.), Maria V (720 M.) le: Catherine Spier (J. G. de Boer). 2e: Harrold (J. van Leeuwen). 3e: Breton (J. M. v. d. Berg). 4e: Maria V (Verdegaal). Rozenprijs. Afst. max. 800 M. voor paar den met hoogstens 2 eerste prijzen. Deelnemers: Lady O (750 M.), Laura H (700 M,), Maria V (790 M.), Kaptein H (730 M.), Mars (680 M.), Lightning Swift (700 M.), Lou Dillon (680 M.), My Love (680 M.), en Leopold M (680 M.) le: Laura H (J. van Leeuwen). 2e: My Love (Verwerd). 3e: Lady O (Willy -Memcke). 4e: Kaptein H (Niewstad). De eerst aankomende, Mars, had geen stap gedraafd en werd dan ook terecht, gedis kwalificeerd. (Tel.) COURSES TE GRONINGEN. De uitslagen van Zondag zijn: Jeugdprijs, prijzendraverij 4e klasse. Prij zen 300 gulden benevens verg. zilveren mecL voor den rijder 1Q0 en 50. le Malie B., eig. stal Palmi, (C. F. Ock- horst), 1620 M. in 2.42. 2e Minelte, eig. J. Span, (J. F. De Boer) 1610 M. in 2.42 3/5. 3e Kitty Romond, eig. en rijder P. Kramer 1620 M. in 2.59 1/5. N. g. Meleese (1575 M.) Kathive (1630 M.), Larikin (1675 M.) Laat ste twee ingehouden. Stadsparkprijs. Prijzen-dravcrij 2e en 3e klasse. Prijzen 400, benevens verguld zil veren med. voor den rijder aangeboden door vereen. „Stadspark," 100 en 50. le Karei de Groote, eig. en rijder J. A. Hulsbosch, 3200 M. in 3.57. 2e Luitenant, eig. J. Klarenbeek, (Com- mys) 2215 M. in 4.00 2/5. 3e Kamptoen B., eig. stal Palmi, (C. F. Ockhorst), 2275 M. in 4.02 1/5. N. g. Kitty Romond (2200 M.) en Kenneth (2215 M.) Grunoprijs, Handicap-draverij, le klasse Heerrijdersclub en gereden door werkende leden van die club. Prijzen 400, 100 en 50, benevens wisselbeker voor rijder win nend paard en kunstvoorwerpen der ge plaatste paarden, le Henriot, eig. K. G. v. d. Veen, (N. Was senaar) 2515 M. in 4.13 3/5. 2e Koh-Ï-Noor, eig. J. Mensinga, (R. Men- singa) 2440 M. in 4.17 2/5. 3e Kunstier, eig. D. Boon (Heerr. J. Stok) 2440 M. in 4.21 N. g. Peter Stanley (2440 M.,) (J. C. Bennink); Hansemann (2450 M.) (J. Meyer); Rising Tide 2480 M. (D. Schuyl; Quirinal 2490 M. (Prins); Dandelion 2430 M., (Jac. Lammens). 0-— Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelsclien auleur G.4RVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50. franco per post i.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem. Rennen. Paterwolderwegprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar' en ouder. Afstand 1600 M. Prijzen 400, benev ens verguld zilveren med. voor jockey en 50. le St. Mario eig. G. F. Krueger (Mew) 60 kgr. ijd 1,54 2/5 gew. met 3 lengten. 2e Aster Boy, eig. A. Rasse (Kuiper), 63 kgr. N. g. Pangbourne (Saguesyn) 57 kgr. Jeantine (Pex) 4854 9 kgr. Vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Hoornschedijkprijs. Verkoopsren Afstand 1350 M. Prijzen 400, benevens verguld zilveren med. voor jockey en 50. le Leutnant, eg. J. Kruithof (Kuiper), 6354 kgr. 1.34 1/5 vele lengten. 2e Rosma rijn, eig. W. Jochems 800 (Saguesyn, 58 kgr. N. g. Vera Maude (Mew) 62 kgr, Bestuursprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1800 M. Prijzen 400, benevens verguld zilv. med. en 50. le Last Not Least, eig. W. Jochems, (Saguesyn), 61 krg., gew. met 5 lengten. 2e Maimorgen, eig. H. v. d. Wal (Mew) 62 kgr. N.g. Madame Amour (Pex). Den geheelen morgen en middag regende het gestadig aan, zoodat met recht kan ge zegd worden, dat de wedstrijden in het wa ter Zijn gevallen. De nieuwe baan heeft schitterend deze waterproef doorstaan en bleef in uitstekende conditie. De belangstel ling was den tweeden dag, het weer in aan-' merking genomen, boven verwachting. DUIVEN. Vereeniging van Postduivenhouder* „De Luchtgids." Opgericht 28 Augustus 1892. Secretariaat Rozenhagenstraat 28. Wedvlucht Roozendaal. In concours 256 duiven. Afstand 95 K.M. In vrijheid gesteld 8.10 uur 's morgens. Wind: Zuid-West. 1. J. J. Vrugt 1156 meter p. minuut; 2. H. vna Oldemark 1149 m. p. m.; 3. J. P. Kruijer 1148 m. p. m.; 4. R. Heilo Jr. 1141 m. p. m.; 5. H. de Lugt 1136 m. p. m.; 6. J. J. Vrugt 1127 m. p. m.; 7. M. Burger 1126 m. p. m.; 8. F. J. Lourenburg 1117 m. p. m.; 9. Joh. van der Pol 1115,6 m. p. m.; 10 B. Gort 1115,2 m. p. m.; 11 A. Verdonschot 1111 m. p. m.; 12, M. Groeneveld 1108 m. p. m.; 13., Ch. Geisler 1107,2 m. p. m.; 14 Jac. Samson 1107,2 m. p. m.; 15., J. P. Kruijer 1106 m. p. m.; 16. A., J. Timmermans 1105 m. p. m.; 17 W. G. Hertog 1102 m. p. m.; 18 J. P. Kruijer 1100 m. p. m.; 19. H. van Oldemark 1098 m. p. m.; 20 A. Verdonschot 1097 m. p. m.; 21 Joh. van der Pol 1092 m. p. m.; 22. P. E. Boeree 1090 m. p. m.; 23. H. de Lukt 1089 m. p. m.; 24 Jac. Groeneveld 1087 m. p. m. 25 J. J. B. Kan 1084 m. p. m.; 26. Jac, Sam son 1083 m. p. m.; 27 Jac, Samson 1083 m. p. m.; 28 J. P. Kruijer 1082 m. p. m.; 29 R. Heiloo Jr. 1078 m. p. m. 30. J. Lansschuit 1075 m. p. m.; *31. J. J. B. Kan 1070 m. p. m. 32. M. Burger 1065 m. p. m.; 33. M. Burger 1065 m. p. m.; 34 Ch. Geisler 1064,8 m. p. m.; 35. A. Verdonschot 1064.5 m. p. m.; 36 H. van Oldemark 1059 m.; 37. R. Heiloo Jr. 1055 m.; 38. F. van den Berg, 1052 m.; 39. M. Groeneveld 1048 m.; 40. G. Zomerdijk 1046 m.; 41, Joh. van der Pol, 1044 m,; 42. L. Lasschuit, 1035 m.; 43. J. Lasschout, 1035 m.; 44. Jac. Samson, 1034 m.; 45. Jac. Sam son, 1034 m.; 46. J. Lasschuit, 1031 m.; 47. B. Gort, 1030 m.; 48. A. J. Timmermans, 1029 m.; 49. J. J. B. Kan, 1025 m.; 50. H. Vellinga, 1021 m.; 51. M- Groeneveld, 1020 m.; 52. M. Groeneveld, 1020 m.; 53. R. Heiloo Jr., 1017 m. DERBY-VLUCHTEN. Op Zondag 10 Juni a.s., zal vanaf Orleans een vlucht worden gehouden door de P.V. „de Luchtgids" van één-jarige vogels, welke verleden jaar als „derby-vogels" werden aan gewezen. Op Zondag 12 Augustus zal vanaf Charleroi een vlucht gehouden worden voor jonge duiven. Alleen die jonge duiven kunnen mede dingen, die voorzien zijn van een der vijf eerste ringnummers van de serie, aan de liefhebbers uitgereikt. Een mooi zilveren bekertje is voor dat doel als wisselprijs beschikbaar gesteld door den heer J. J. Vrugt.. Nieuwe leden worden gaarne aangenomen en kunnen alle gewenschte inlichtingen be komen bij den secretaris A. J. Kloek, Rozenhagenstraat 28. BENNEMER KEGELBOND. Dezer dagen hield Öe Kennemer Kegelbond een buitengewone algemeen© vergadering. Uit de ingekomen stukken en mededeelin- gen bleek, dat een nieuwe dub „Onder Ons" uit Beverwijk, zich bij den Bond had aange sloten en dat de club „Alle Negen" uit IJ- muiden, geen lid naar het Bondsbestuur zal afvaardigen. Aangenomen werd het Bestuursvoorstel: Het vormen van een garantiefonds in hon derd aandeden gesteld aan toonder f 25 per aandeel.met procentiale winst verdeel ing voor aandeelhouders. Voot het van 1 tot 16 Juli a.s. te houden Nationaal Kegelconcours, w<erd een uit 5 le den bestaande Regelingscommissie benoemd, bestaande uit de heeren De Vries te Wijker- oog, Baayenis te Santpoort, A. Post te Bever wijk, J. Kostelijk te Wijkeroog en F, van der Kolk te Beverwijk. De allereerste taak dezer Commissie zal zijn te ond erzoek en. welke plaa ts die meest geschikte zal zijn voor het te houden con cours, ZWEMMEN EN ATHLETIEK. In de projectie-zaal van de Hoogere Han delsschool aan de Zijlvest worden heden avond om 8 uur voor het Kennemer Insti tuut voordrachten, verduidelijkt door licht beelden, gehouden door den heer H. N. van Leeuwen over athletiek en K. H. v. Schagen over zwemmen. Alle Haarlemsche sportvereenigingen werden uitgenoodigd. De leden dier ver eenigingen hebben dus tot belde lezingen vrijen toegang. Heb het uitst-kendste aan te bieden dat iemand wenscben kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert Vr. Indien bij een Kamer-, Staten- of Ge meenteraadsverkiezing aan zekeren candidaat voorkeurstemmen worden gegeven, gaan dan die stemmen naar no. 1 van de lijst of zijn zij verloren wanneer niet de kiesidieeler be reikt wordt? 2. Hoeveel stemmen moet men hebben om met voorkeurstemmen een zetel te bereiken? Antw. 1. De voorkeurstemmen gelden voor het totaal aantal stemmen dat op de lijst wordt uitgebracht en hebben dus waar de voor het aantal zetels dat aan de lijst wordt toegekend. Wanneer de candidaat zoo- vcjel voorkeurstemmen haait dat hij meer dan de kiesdeeler haalt, ijaat het overschot dier stemmen naar no. 1 van de lijst, als die ze niet noodig heeft, naar no. 2, dan naar no. 3, enz. 2. Vijftig procent van den kiesdteeler. Vr. Welke is de kortste weg van Hille- gom naar Grootehroek Antw. Hillegom, Haarlem, Spaarndnm, Assendelft, Krommenie, Knollendam, Spij kerboor, De Rijp, Schermerhorn, Avenhorn, Grosthuizen. Scharwoude, Hoorn, Wesler- blokker, Westwoud. Ifoogkarspel, Groote broek. Afst. 71.2 K.M. Vr. Hoeveel belasting voor verdedig]ngs-, rijks- en inkomstenbelasting te samen moet ik betalen als ik ben aangeslagen voor f 2500? lik ben vrijgezel en woonachtig le Velseroord. Antw. Voor het belastingjaar 19221923 302.69. Vr. Bijna in alle kasten van ons huis be vinden zicih mieren. Wij probeerdeen reeds met peperstrooien, doch dit schijnt slechts een verhuizing en geen verdelging tengevolge le hebben. Kunt u ons ook een afdoend middel aan de hand doen? Antw. Het beste doet u met de nesten der mieren op te zoeken, door b.v. eenige plan ken weg te breken. Wanneer u het nest ge vonden hebt, begiet u het nest en do gangen met petroleum of kokend water, waardoor de mieren verdelgd worden. Kunt u deze methode niet toepassen, dan beveelt men aan een beschimmelde citroen te leggen op de plaatsen waar de mieren zich verloonen. Voor de reuk daarvan gaan de beestjes, zegt men, op de vluchjr Ook wordt aan bevolen Borax met suiker te mengen en te strooien op de plaatsen wr.ar de onge- wwischte gasten loopen of te voorschijn ko men. Vr. 1. Dezer dagen kreeg ik een invulhil- jet thuis van de inkomstenbelasting (rijks), belastingjaar 1 Mei '2330 April '24. Moet ik nu mijn inkomen opgeven, dat ik heb op 1 Mei '23, of datgene wat ik van 30 April 1 Mei '23 verdiend heb, dus van 't afge- loopen belastingjaar? 2. Op 17 September 1922 ben ik 25 jaar ge worden. Moet ik nu stemmen voor dien gc- menteraad'? Voor de Provinc. Staten heb ik 't niet behoeven te doen. Antw. 1. Op het aangiftebiljet kunt u de noodige inlichtingen vinden (pag. 2). Qok de wijze, waarop men bij het bepalen van het inkomen te werk dien! te gaan. Uit die toe- 'ichting zal u blijken dat u vermoedelijk hebl op te geven het inkomen dat u in het afge- loopen laar hebt genoten. 2. Indien u op de kiezerslijst voorkomt, zult u moeten stemmen voor den gemeente raad. Indien u 17 September 1922 .25 jaar bent geworden, behoort u op de kiezerslijst voor te komen. De raadsverkiezingen vinden plaats naar de nieuwe kiezerslijst, die 15 Mei wordt vastgesteld; de verkiezingen voor de Provinciale Staten vonden plaats naar de verleden jaar vastgestelde kiezerslijst. U kwaamt daarop natuurlijk niet voor. HET BRANDBLUSCHMIDDEL CORAX. Voor het kantongerecht te 's Hage is be handeld de zaak betreffende brandbiuschap- paraten „Corax". In verschillende plaatsen van het land wa ren deze apparaten in beslag genomen, terwijl de verdere verkoop er van werd ver boden. Dit verbod was gebaseerd op twee gronden le, dat het apparaat zijn zou een schijndoodpistool en 2e. dat het zou zijn een wapen in den zin der Vuurwapenwet. Na evenwel van verschillende, ook des- dunkige zijden inlichtingen te hebben ont vangen, is de minister tot de overtuiging ge komen, dat bedoelde apparaten niet als schijndoodpistolen kunnen worden aange merkt, zoodat alleen overbleef de vraag, of de „Corax" is een vuurwapen in den zin der vuurwapenwet. Omtrent deze vraag zou nu door den mi nister van Justitie een rechterlijke beslissing worden uitgelokt. Aan de firma Julius Rutten en Co. alhier, de importeur van het apparaat, was ten laste gelegd overtreding van art. 6 der Vuurwapen wet 1919, door aflevering van „Corax" apparaten. Nadat als eerste getuige een der afnemers was gehoord, verklaarde inspeceur Drenth, in het bijzonder belast met de handhaving van de Vuurwapenwet, die bij verschillende proeven aanwezig is geweest, dat het appa raat geheel onschadelij k is voor tegenstanders en dat het valt onder de Vuurwapenwet. Dr. Blomberg, die de scheikundige leiding heeft gehad en daarvan een rapport hadsop- gemaakt, verklaarde dat 't apparaat volmaakt onschadelijk was, maar dat de inhoud een uitstekend middel is voor het blusschen van brand. De ambtenaar van het O. M., mr. Hofdijk, requireerde daarna tot ontslag van alle rechtsvervolging, doch deelde mede, dat hij, ongeacht in welken zin de kantonrechter zou beslissen, in hooger beroep zou gaan, omdat het hier betreft het uitlokken van een prin- dpieele beslissing. De advocaat van de firma Rutten en Co., mr. H. A. Tels, bepleitte op juridische gron den eveneens ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter, mr. Varenkamp, die in verband met de berokkende schade dadelijk vonnis wees, ontsloeg daarop de firma Rut ten en Co. van alle rechtsvervolging. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. Tot binnenkind'sohe leden van <fe Holland se!)© Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem zijn benoemd: Mr. A. J. v. d. Broek, Seheveningen; Jhr. Mr. J. W. M. van Eysinga, Leiden; Dr. W. J. de Haas, Groningen; Ir. F. K. Th. van Iterson, Heerlen; Dr. B. J. Kou- wer, Utrecht; Dr. J JD. v. d. Waals. Amterdam. Tot 'bnitenlandsohe leden werden benoemd: J. J. Abel, te Baltimore; V. Bjerikness, te GhriSKanfia; W. H. Bragg, te Londen; C. A. Jon/nart, Parijs; M. von Laue, Berlijn; G. Mar coni, Londen; R. Irigmondl, te Gö Hingen. De bate uit het Pieter Langenlhuizcn Lam- bertnszoonfonds werd tocgdkend aan den heer Dr. Th. Weevers, te Groningen, voor een silu" èierois naaT Brazilië, ten doel hebbende een onderzoek sin te stellen aangaande de betee- keni's van Xanthinc-derivalen, meer in het bijzonder d© caffeine voor d« etofwissaïïing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7