ft Massa-Vergaderingen UITNOODIGING A. J. LOERAKKER J. G. VAN KESSEL M r,r a Dinsdag 15 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14436 op Vrijdag 18 Mei a.s, Aanvang 8 uur Roomsch Kath. Kiezers van SCHOTEN! Roomsch Kath. Kiezers van BLOEMENDAAL 5p$ PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De politieke propaganda. STADSNIEUWS. AGENDA 16 MEI Hinderwet. uitsluitend voor R K. kie zers en kiezeressen. In St. Bavo, Smedestraat Zusterschool, Heerensingel St. Agnes patronaat, KI Houtweg St. Bavo patronaat, Westergracht St. Antonius patronaat, ingang Brouwerskade St. Joseph-Gezelfen Jansstraat Propagand a=Fietstocht op Zaterdag 19 Mei a.s. Algeraeene Noord-HoIIandsche Maatschappij v. Levensverzekering. Gunning;. De vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. MeJ. Mr. van Dorp. Georganiseerd Overleg. Staking;. Vertraging in den treindienst Goed afgeloopen. Been gebroken. Voor de R.-K. Blinden Lathyrus keuring. Stemt Woensdag a.s 16 Mei No. 1 van de Roomsche lijst! Stemt No. 1 van Lijst 4 Stemt Donderdag a.s., 17 Mei No. 1 van de Roomsche lijst! Stemt No. 1 van Lijst 5 LANGS DEN WEG. Eettige klachten- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Uitbreiding zaak. P. B. N. A. Studieclub Haarlem en Omstreken. Oe abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij- voo\ uitbetaling. We beleven deze week gewichtige dagen: we zijn n.m. volop in de propaganda voor de gemeenteraadsverkiezingen. In Schoten zal morgen reeds de slag geleverd worden en Donderdag in Bloemendaal; in enkele klei nere plaatsen hebben de vorige week reeds de raadsverkiezingen plaats gehad; maar in Haarlem en in de meeste plaatsen in onze omgeving valt de beslissing de volgende week op 23 en 24 Mei. De Pinksterdagen leenen zich niet voor verkiezingswerk, zoo dat de propaganda vooral deze week haar warmste dagen heeft. Wij weten, dat onze ijverige, Roomsche propagandisten hard aan 't werk zijn en wij willen hun prijzenswaardigen en kostbaren arbeid gaarne in de komende dagen zooveel mogelijk steunen. Of dat dan noodig is? Helaas ja! Gemeenteraadsverkiezingen hebben een zeer speciaal karakter; men ziet heel vaak in de uitslagen sterke afwijkingen tusschen een stemming voor een gemeenteraad en voor de Provinciale Staten of Tweede Ka mer. Ten eerste een verschil in belangstel ling. Deze is bij een gemeenteraadsverkie zing gewoonlijk het grootst. Met het stadsbe stuur komt men bijna dagelijksch op de een of andere manier in aanraking: iedere voet stap, dien we buiten onze deur zetten; de steenen van de straat, ja de gevel van ons huis valt onder een of andere verordening. Door de bedrijven strekt de gemeente lijke bemoeiing zich tegenwoordig tot binnen onze woning uit; wij ontmoeten de gemeente overal, op de markt en in den winkel, in schouwburg of concertzaal, overal wordt iets verordend ten opzichte van verkoop of slui ting, of ziet ge 'n heffende hand in eenigerlei vorm belasting opstrijken. Is het wonder, dat de belangstelling voor een raadsverkiezing grooter is dan voor die van de Provinciale Staten of Tweede Kamer? Het is nu een maal een menschelijke hebbelijkheid om de r.aast liggende belangen het zwaarste af te wegen. En daarmee hebben wij rekening te houden. Een tweede reden voor deze grootere be langstelling is bij zeer vele kiezers het feit, dat de candidaten hun persoonlijk min of meer bekend zijn; zij stemmen dus niet al leen een partij maar ook een persoon. Dus, zou men geneigd zijn té zeggen, be hoeft de propaganda bij een raadsverkiezing' niet zoo stevig te zijn als bij andere verkie zingen, wanneer immers de belangstelling er reeds van zelf is? Het tegendeel is waarl Bij raadsverkiezingen spreekt minder dan bij andere het partijgevoel. Nog al te velen begrijpen niet. dat het tegenwoordig bij een gemeentelijke stembus evenzeer als bij een Kamerverkiezing om hoogere beginselen en om niet-materieele belangen gaat. Juist de persoonlijke bekendheid met plaatselijke candidaten doet soms voorkeur uitgaan naar personen van een andere politieke richting en afkeeren van de candidaten der eigen lijst. Daarbij komt, dat in onze Katholieke kringen bij sommigen wel belangstelling meer dan gewone zelfs in de politiek is te bespeuren, maar een belangstelling, die nog niet tot een gang naar de stembus doet be sluiten. Zoodat onze propagandisten juist bij deze raadsverkiezingen harder werk hebben dan ooit. Wij vragen vandaag voor hen een woord van waardeering, een bereidwillig oor ook, wanneer zij hun zwaarste werk, het huisbezoek, verrichten. Zij doen dit alles be langeloos, uit liefde voor hunne, voor onze partij, met opoffering vaak van hun weinigen vrijen tijd. van hun nachtrust zelfs. Dat wer ken van onze politieke ijveraars alleen reeds moet ons tot nadenken stemmen en ons, zooveel mogelijk, propagandist in eigen kring maken. Wij wenschen in de volgende dagen nog een enkel woord te zeggen over de onver mijdelijke politiek in onze gemeenteraden; over de noodzakelijkheid dus om daarheen mannen van onze eigen richting af te vaar digen; over onzen duren plicht om te stem men op No. 1 van de Roomsche 'ijst. Voor heden wilden wij dit woord over onze propaganda en onze propagandisten zeggen, omdat daaraan in onze kringen te weinig yordt gedacht. Sociëteit „St, Bavo" Bestuur Haar! Groen, tenveiling 8 uur Bestuur R.K. Kies- vereeniging 8 uur Onderling Samen zijn 8 uur Haarl. Winkeiiersvereeni- ging 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Trampersoneel 8 uur Bevol kingsbureau 810 uur Spaarbank voor Kath. Nederland 57'A uur. Hanzegebouw Jacobijnestraat 17 Klein a Capellakoor 8 uur Haarl. Ink#op- comb. 814 uur. R.K. Begrafenisvereeni- ging 814 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- f-- kelijk. R.K. Leeszaal'en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 1214, van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavcreeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop. Gem. Concertzaal Concert H.O.V. 8 Ter inzage nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van A. H. Vasen en A. A. Vasen, om vergunning tot uitbreiding van de wasscherij en drogerij met mangelinrichting in de perceelen aan de Brouwersvaart Nos. 5052, door verbouwen het bij- en verplaatsen van kracht- en andere werktuigen. Ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Haarlemsche Hötel- Maatschappij ,Lion d'Or", om vergunning tot oprichting van eene lift-inrichting tot het vervoeren van personen en goederen in het perceel aan den Kruisweg Nos. 3436, waar bij electrische beweegkracht zal worden aan gewend tot een maximum vermogen van 5 P.K. Sprekers: de Eerw. Heeren: Pastoor Reijnenberg, Rector Kok, Kap. Wennende Heeren Mr.Bo- mans, Mr. Heerkens-Thijssen. Th. Hooij, Jos. A. de Lobel, M. L. A. Klein en Castricum. Alle R.K. Dames en Heeren In het bezit van een rijwiel worden uitgenoodigd tot den grooten voorafgegaan door muziek Verzamelen 4% uur in het Bavo Dorp aan de Zomervaart Bovengenoemde Maatschappij, onder direc tie van de heeren R. Baas Azn., Johs. de Jomgih, Mr. A. R. Baas en H. G. de Jongh, den president-commissaris, den heer Jhr. Mr. hield Maandag 14 Mei jl. onder leiding van D. E. van Leanep, haar jaarlijkiscbe verga dering van aandeelhouders. Aan hot door directeuren uitgebrachte versteg orftleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal en de verzekerde rente steeg van 13.083.521.28 op ultimo December 1921 tot 13,782.133.85 op ultimo December 1922. mitsdien een netto vooruit gaing vain f 698.612.57. De rekening „Premiën «ni Koopsommen" wijst als saldo een bedlrag aan van 447.255.39J4 als termijn premie, vergele ken bij het eindcijfer op ultimo December 1921 een vooruitgang in premie-ontvangst van f 35.472.30. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop, de waargenomen sterf te en uitkeering Meef resp. 38,2 pet. en 31,6 pet. beneden die, welke berekend was. Met inbegrip der lijfrente werd in 1922 een bedlrag van 99.073.71 uitgekeerd. De premie-reserve, berekend door Dr. G. de Vries te Haarlem moest een verhooging ondergaan van f 161.610.34. Door deze verhooging komt de premie-re serve op de Balans voot met een bedrag van f 1.269.489.31, onder welk bedrag niet be grepen is de premie-reserve voor posten, wel ke bij andere Maatschappijen ia herverzeke ring werdten gegeven, en die voor rekening van de herverzekering komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar f 70.537.31)4 tegen een bedrag van 57.816.05 in 1921. De gemiddelde gekweekte rente ip 1922 bedroeg 5.46 pet., hetgeen aanmerkelijk hoo- ger is, dan de voor de reserve-berekening aangenomen rentevoet van 3)4 en 4 pet. De Effecten-waardeering hald als altijd plaats volgens den 31 Deoember-koers. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans- en Winst- en Ver- lies-rekening, welke door den acoountant, den heer G. Smits, waren gecontroleerd en ac- coord bevonden, de Directie déahargeerend voor het gevoerde beheer. Besloten werd: a. Op het hoofd „Reserve voor verschil lende doeleinden" over te brengen de reeds bestaande „Reserve voor exploitatiekosten ad 18.000 en uit de winst 'daaraan toe te voegen een bedrag van f 37.000. zoodat deze reserve thans bedraagt 95.000. b. De, „Reserve voor evemtueele Verliezen op Beleggingen" te verhoogen met 2300 zijnde de naar hoven afgeronde koerswinst op effecten, waardoor deze reserve wordt op gevoerd tot 34.000. c. De „Reserve, voor Uitkeerigen•, door bij. schrijving van f 9000 te brengen op f27.000. d. Het Ondersteuningsfonds voor beamb ten te doteeren met f 1500. Het saldo ad 16,756.48 zat worden ver deeld volgens stafmaire Bepalingen. Voor een overzicht over de bedrijfs-resul laten der 4 laatste jaren, verwijzen wij gaar ne naar de in dit blad voorkomende adver tentie. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het gedeeltelijk verbouwen van de gemeentelijke concertzaal aan de Lange Begijnestraat te Haarlem (Per ceel Ij; het verrichten van glas- en verf- werken voor de order perceel I genoemde verbouwing e. d. fPerceel III, waarvan ae openbare aanbesteding heeft plaats gehad op den 3en Mei j.l., door hen is gegund als volgt: Perceel I: aan P. Rings Jr. te Santpoort, gemeente Velsen voor de som van ƒ26 000. Perceel II: aan de firma P. H. van den Bos en Zn. te Heemstede voor de som van 3.175. Maandelijksch overzicht. In April is uitgegeven: Brood 5,90. Wekelijksche ondersteuning 498,50. Losse giften 400. Totaal 904,40, In hot Vrijheidboudsorgaan „de Vrijheid" typeert de bekende journalist D. Hans als volgt het liberale vrouwelijke Kamerlid mej. mr. C. van Dorp. „Een Kenau-Hasselaar s-tijpe. Ten voete uit. Kom maar op als je durft. Vechten? Vooruit maar. Durf je niet? ,D.an begin ik Gelaarsd en gespoord is ze, en van al lerlei wapentuig voorzien. Of, aan in Hasse- Iaars-stijl te blijven (het is geen bloot toeval dat deze politieke strijdster vlak bij Haar lem woont) ze heeft haar stapels steenen en haar po tten met olie bij de hand om er haar tegenstanders mee te bestoken. Ik bedoel met dit laatste niets onaange naams. Ik wil er alleen mee te kennen ge ven dat deze afgevaardigde volop een strijd- figuur is. En als zoodanig heeft zij dan ook ooi zich heen weten te scheppen: een strijd-atmoisfeer. Zij is in deze korte periode reeds het mid delpunt geweest van scherpe aanvallen, het voorwerp zelfs van veel vinnige vijandigheid, maar het maakt blijkbaar geen indruk op haar, zij slaat onvervaard terug en zij valt onvervaard aan. Ik herhaal: deze methode van optreden waarvoor men zeer zeker van huis uit moet zijn aangelegd is <},e ietwat ruwe, maar zuivere consequentie van de intrede der vrouw in betpolitick-parle- memtaire leven. Niet sentimenteel zijn. Zelfs niet zacht. Vechten. Aanva'ilen. Terugslaan Behalve door dezen stijl heeft mej. v. Dorp zich gekarakteriseerd door een bepaalde nu ance in de uitwerking er van. Een nuance van: grillige oorspronkelijk heid. Die derf indruk maakt van gezocht en geforceerd te zijn, en die meer dan eens wer kelijk een bespotting was van de liberale idee. Zij beeft in dit zittingjaar méér gespreken dan alle andere vrouwelijke afgevaardigden bij elkaar en daarbij, behalve dbor haar methode, de aandacht getrokken door haar merkwaardige in- en uitvallen. En zoo zie ik mej. van Dorp ais de scher pe militante politieke strijdvrouw, een vrouw, ongetwijfeld van groote bekwaamheid, maar vain merkwaardige oneven wichtigheid en zon der politieke lijn. Ik ben nieuwsgierig wat zij in de volgen de jaren nog zal prestoeren. Maar vechten zal ze Natuurlijk laten wij déze karakteristiek en de „zuivere consequentie", waaj-van in dit citaat gesproken wordt, voot rekening van den schrijver. Reeds geruimen tijd wordt te Haarlem ge tracht, een wijziging te verkrijgen van het georganiseerd overleg. Indertijd is een motie- Reinaldia aangenomen, waarin herziening en uitbreiding van het georganiseerd overleg gevraagd werd. Binnenkort zal een ontwerp-vêrordening den raad worden aangeboden, waarin wordt bepaald, dat 'het georganiseerd overleg ten aanzienvan de arbeids- en dienstvoorwaarden technische en administratieve aangelegenhe den, zal worden gep'eegd voor wat betreft: a. de arbeids- en dienstvoorwaarden door middel van een centrale commissie van over- leg; b. de technische aangelegenheden door middel Van een technisohe commissie; en e. de administratieve aangelegenheden door middel van «en alimiinistratieve com missie. In de toelichting hierbij wordt het volgen de opgemerkt: „In de lijn van de ontwikke ling van het georganiseerd overleg te dezer plaatse voor zoover het betreft de arbeid-s- en ddemstvooi waarden, schijnt ons te liggen het samentrekken van dat overleg in één Centrale Commissie voor ambtenaren en werklieden. De ervaring in dit opzicht opgedaan door het meermalen samen vergaderen dér beide commissies gaf aan d'e eene zijde de vo-ordee- Ien van één Centrale Commissie te zien, deed aan de andere zijde bezwaren daartegen aan het lioht komen. In de nieuwe regeling, zooals die in de ontwerp verordening is uitgewerkt, is ge tracht zooveel mogelijk aan die bezwaren tegemoet te komen, en die zoo niet geheel dan toch voor het grootste deel te ondervan gen. Het groote voordeel van één Centrale Commissie is wel, dat daar de algemeene belangen van het gebeele personeel (uitge zonderd de politie en het onderwijzend per soneel) op en vlotte en alzijdige wijze kun nen worden behandeld. De bezwaren konden met name worden ondervangen o.a. door wijziging van de samenstelling der commissie (beperking van bet aantal ledien)." Verder wordt omtrent de centrale commis sie bepaald, dat de aanwezigheid der direc teuren facultatief wordt gesteld; zij behou den de vrijheid zich geregeld te doen ver tegenwoordigen. Overigens hebben recht in deze commissie zitting te nemen vertegenwoordigers van lan delijke vereenigingien, welke personen op wie het ambtenaren- en werklieden-reglement van toepassing is, als leden aannemen, en welke vereenigimgen nog aan enkele voor waarden moeten voldoen. Een vereeniginig heeft recht om twee vertegenwoordigers ir de commissie aan te wijzen. In de vergaderingen der Centrale Commis sie zal niet hoofdelijk, maar organisaties-ge- wijze worden gestemd. De hoofden van tak ken van dienst nemen aan de stemmingen geen deel. Voorts wordt nog bepaald, dat de subcom missie voor personeelsaangelegenheden uit de Commissie van Overleg voor de Ambtenaren in haar tegenwoordiigen vorm, sneciaal voor ambtenaren-aangelegenheden, blijft voortbe staan als sub-commissie van de Centrale commissie. In de voorbereidende vergadering is ook het standpunt verdedigd om ook den Raad, door middel van enkele leden uit zijn mid den, aan d'e werkzaamheden van het georga niseerd overleg te doen deelnemen. In de memorie van toelichting wordt hierbij opge merkt, dat „het college van B. en W. zich na inzage van alle stukken niet zal kunnen vereenïgen met een deelnemen door Raads leden aan de werkzaamheden van het geor ganiseerd overleg en wel op vrijwel dezelfde gronden als iin de nota van den voorzitter daartegen zijn aangevoerd." Ter bevordering van het overleg ten aan zien van technische en administratieve aan gelegenheden adviseert de oommissie van voorbereiding tot instelling van 2 permanente commissies, een technische en een adminis tratieve. De eerste zal samengesteld zijn uit zooveel ambtenaren en werklieden als er organisaties in de centrale commissie vertegenwoordigd zijn en uit vier directeuren van teohnisohe diensten. De commissie zal verder worden gesplitst in sub-commissies voor de verschil lende bedrijven. Ails voorzitter der technische commissie treedt op een der leden-directeuren, door B. en W. aan te wijzen. De administratieve commissie zal uiteraard in baar samenstelling en werkwijze eenvoudi ger kunnen zijn. Elke in de Centrale Com missie vertegenwoordigde ambtenaren-organi satie wijst één lid in de administratieve com missie aan. Bij de draadvlechterij van Hilarius aan het Phoenixterrein is ter oorzake van een Ioon- kwestie een staking uitgebroken, welke 6 man 'omvat. Zondagmiddag om ongeveer 1 uur werd de sneltrein AmsterdamParijs, die anders te Leiden doorrijdt, tot stilstaan gbracht. Bij onderzoek bleek da de machine niet verder kon, en plotseling defect was geworden. Na ongeveer 15 minuten vertraging kon de reis met een reserve-locomotief van Leiden worden voortgezet. De locaaltrein van 1,10 kreeg ook 15 minuten vertraging. Gistermiddag omstreeks kwart voor 5 kwam een meisje de woning aan de Lange Heerenvest uitloopen en stak plotseling den weg over, waarbij zij door een motorrijder werd aangereden. Zij bekwam een wondje aan het linkeroog en een buil op het hoofd. Door een agent is zij voorloopig verbonden, terwijl een lid van. „Snelverband" haar la ter verder geholpen heeft. In de Palmstraat zijn gistermiddag te 4 uur een motorrijder en een wielrijder met elkaar in botsing gekomen, doordat - de wielrijder zijn vaart wilde inhouden en daarbij zijn stuur kwijtraakte. Hij kwam te vallen en brak zijn Imkeronderbeen. Na door leden van „Snelverband" geholpen te zijn, is hij naar zijn woning vervoerd. In het verslag van den Ëliteavond; door de Haarlemsche Blindenvrienden op Vrij dag f.1. gegeven, komt een mededeeling voor, welke niet juist is. Het is niet de bedoeling in Haarlem een werkhuis voor R. K. Blinden op te richten daarvoor zijn dezen te klein in getal maar de Haarlemsche afdeeling heeft het initiatief genomen om te komen tot de stichting van een „Vriendelijk Tehuis" voor de volwassen R. K. Blinden van ge heel Nederland en op deze plannen is de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat verkregen. Later, als die plannen vaster vorm hebben aangenomen, zal over dit werk, dat ongetwijfeld de sympathie wekt van geheel Roomsch Nederland, nader worden bericht. Van 7 tot 10 Juli zal in het oude gebouw van de sociëteit „Trou moet Blycken" een Lathyruskeuring worden georganiseerd, door de vaste keuringscommissie te Amsterdam en door de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Tuinbouw- en Plantkunde. Speciaal mag de aandacht gevestigd worden op de afdeeling binderij welke op de tentoonstel ling zijn zal .Er bestaat reeds veel belang stelling voor de tentoonstelling. O.m. zijn eenige medailles binnengekomen. o.a. uit Engeland. Ten slotte kunnen wij nog mede deelen dat voor liefhebbers op 2den Pinksterdag gele genheid bestaat Lathyrussen te bezichtigen bij de bloemisterij van Carlée aan de Leid- schevaart. De inschrijving voor de tentoonstelling is tot 27 Juni opengesteld. De IJsheiligen. De IJsheiligen, zooals de volksmond ben noemt, zijn de H.H. Pan era tius, Servatius en Bonifacius, wier feestdagen respectievelijk vallen op 12, 13 en 14 Mei. Nu is het om streeks half Mei bijna altijd koud, zoodat de op de drie heiligen toegepaste eerenaam wel verdiend schijnt Die drie dagen worden ook wel genoemd' de Panserbon-dagen. Dat woord Panserbon is samengesteld uit de eerste drie letters van ieder der drie heiligen. Ook dit jaar zijn we door hen weer duch tig getracteerd geworden. Storm, regen, ha gelslag 'hebben we gehad, meer dian we ei genlijk lustten. Zelfs was er ter afwisseling ook zoo mi en dan een beetje zonneschijn. Neen, de Meimaand is tot op boden nog geen feestelijke inzet van den zomer. Zij noodigt nog niet uit om te gaan genieten in de vrije natuur, om zich te gaan vermeien in dartele, speelsche lentevreugd. Zij stoot eerder af door haar kilte, door hare herfstnatuur. Hoe lang nog? Mochten vee kunnen zeggen: nog kort. Maar de ijsheiti,gen-periode zijn we doorgeworsteld. Laten we hopen, dat we spoedig met recht kunnen spreken van de lieve Mei. AFWIJKINGEN ARBEIDSWET IN VER BAND MET DE PINKSTERDAGEN. Slagerijen. Ingevolge beschikking van den Minister van Arbeid, Handel ep Nijverheid wordt' aan hoofden of bestuurders van slagerijen ver gunning verleend om in het tijdvak van 14 26 Mei als hieronder vermeld arbeid te la ten verrichten: Mannen (mannelijke personen van 18 jaar en ouder): 14, 15, 16 en 17 Mei: 1 dag 5 uren (gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 1 uur namiddag of tusschen 12)4 uur namiddag en 6 uur namiddag); 2 dagen 8 uren (gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 6 uur namid dag); 1 dag 9 uren (gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 6 uur namiddag). 18 en 19 Mei; 11 uren per dag (gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 9 uur namid,- dag). 20 Mei geen arbeid. 21 Mei 3 uren per dag (gelegen tusschen 8 uur voormiddag en 11 uur voormiddag). 22 Mei 9 u. per dag; 23 Mei 8 uren per dag; 24 Mei 8 uren per dag; 25 Mei 9 uren per dag, alle gelegen tusschen 7 uur voor middag en 6 uur namiddag. 26 Mei 11 uren per dag, gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 9 uur namiddag. Jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen, zelfde regeling als voor de man. nen met dit verschil, dat zij op Vrijl-ig 18 Mei, Zaterdag 19 Mei en Zaterdag 26 Mei niet 11, doch 10 uren per dag arbeid mogen verrichten. Een en ander onder voorwaarde, dat, in dien van bovenstaande vergunning wordt gebruik gemaakt, uit een naast dc arbeids lijst opgehangen geschrift op duidelijke vrijde van de regeling van arbeids- en rusttijden blijkt. Hoofden en bestuurders worden er aan 'herinnerd dat op dagen, waarop mzer dan 5)4 uur arbeid wordt verricht, na ten hoogste 4)4 uur arbeid een onafgebroken rusttijd van tenminste Yt uur moet worden gegeven en dat hoofden en bestuurders zeif aan geen beperking van arbeidstijden gebonden zijn, dus zelf zoolang mogen werken als zij ver kiezen. j Banketbakkerijen. Ingevolge beschikking van deu Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen vergunning verleend om in het tijdvak van 1419 Mei 1923 als hieronder vei-nel J ai- beid te laten verrichten: Mannen (mannelijke personen van 18 jaar en ouder): 14, 15 en 16 Mei 8)4 uur per dag (gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 8 uur namiddag.) 17 en 18 Mei 10 uur per dag (tusschen 7 uur voormiddag en 8 uur namiddag). 19 Mei 11 uur per dag, gelegen tusschen 7 uur voormiddag en 8 uur namiddag. Jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen, zelfde regeling als voor de man nen. met dit verschil dat zij op Maandag 14 Mei, Dinsdag 15 Mei en Woensdag 16 Mei niet 8)4 doch 8 uur per dag arbeid mogen verrichten en op Zaterdag 19 Mei, niet 11, doch 10 uur. Een en ander onder voorwaarde, dat, zoo lang van bovenstaande vergunning gebruik wordt gemaakt uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze van de regeling van arbeids- en rusttijden blijkt. Hoofden en bestuurders worden ar aan herinnerd, dat op dagen, waarop meer dan 5)4 uur arbeid wordt verricht, na ten hoog ste 4)4 uur arbeid een onafgebroken rusttijd van tenminste )4 uur moet worden gegeven en dat 'hoofden en bestuurders zelf aan geen beperking van arbeidstijden gebonden zijn, dus zelf zoolang mogen werken als zij ver kiezen. Broodbakkcrijen. Ingevolge beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen vergunning verleend om door hoofden en be stuurders en door.bakkersgezellen (manne lijke personen van 18 jaar en ouder) op Za terdag 19 Mei tusschen middernacht en 6 u. des voormiddags bakkersarbeid le laten ver richten en bovendien voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke vergunning, els bedoeld in art. 37, le lid der Arbeidswet 1919 is verleend op Vrijdag 18 Mei van 10 uur des namiddags af arbeid te laten verrichten, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens. I Op Maandag 21 Mei 1923 mag tusschen 9 I uur des namiddags en middernacht en op Dinsdag 22 Mei d.a.v. tusschen middernacht en 6 uiir voormiddags door één persoon ar beid worden verricht, bestaande in het sto ken van ovens, terwijl op Dinsdag 22 Mei tusschen 4 en 6 uur voormiddags of wan neer ingevolge het bepaalde bij art. 35, 2e lid sub e en f. der Arbeidswet 1919 om 5 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen tusschen 3 en 5 uur des voormiddags bakkersarbeid mag wor den verricht en bovendien voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een ver gunning als bedoeld in art. 37 le lid der Ar beidswet 1919 is verleend mag op dien dag gedurende 2 uren vóór het tijdstip, waar op alsdan de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens worden verricht. De werktijd van bakkersgezellen mag op Zaterdag 19 Mei 1923 met ten hoogste 2 uren worden verlengd, met dien verstande, dat in de week, waarin die dag valt, niet langer dan 50 uren arbeid mag worden verricht. Vorenstaande vergunning wordt slechts verleend onder voorwaarde, dat geen arbeid wordt verricht op 21 Mei 1923, (behalve dan J het toegestane ovenstoken) dat uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschriit op dui delijke wijze blijkt, hoe de werkuren over de verschillende dagen worden verdeeld. Hoofden of bestuurders van broodbakkc rijen worden er aan herinnerd, dat een bak kersgezel, die tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid ver richt, onmiddellijk vóór den aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tusschen die uren is gelegen, een onafgebroken rust tijd moet worden gegeven van 10 uur. Broodvervoer en broodverkoop. Zaterdag 19 Mei en Dinsdag 22 Mei 1923 mag deeg of brood dat na 8 uur des namid dags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, van 7)4 uur des voomiddags ei uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, vervoerd wor den, van 8 uur des voormiddags af worden verkocht of afgeleverd. Een aibonné klaagt weer eens hij is do eerste niet en zal ook de laatste niet zijn over de onwelriekende singels en grachten in Haarlem, Je wordt er weê van vindt hij van de reuk en vpn 't klagen. Met de lenite keeren de bloemen terug in Haarlem, maar even regelmatig keert in Haarlem ook <le stank der viezee singels terug. De stinken de singels ovenvalmen Haarlem bloemen stad. Hoe de bewoners hel er in die omge ving uithouden is onzen klachtensclirijver een raadsel. We gelooven het graag. Het eenige middel tegen deze Haarlemsche odeur (Haarlem krijgt er roem en faam door, even groot als door zijn Haarlemmerolie) is, we schreven 't reedis vroeger: de singels en grachten eenvoudig dempen en er mooie breede boulevards van maken. Schitterende werkverschaffing Wie maakt er een verkie zingsleus van voor de a.s. raadsverkiezingen? Een andere klager iis zeer verheugd over het feit dat geen kladder- en simeerwerk zal worden verricht op muren en schuttingen voor de a.s. raadsverkiezingen. Haarlem's uiterlijk zal er we] bij varen! meent hij. Maar nu nog een woord tot de ouders van kin- déren en de opvoeders van dé jeugd om de jeugdige snaiken eens goed in te prenten hun aansporingen tot hun geliefkoosde voetbal clubs achterwege te Jaten, evengoed als hun minachting voor de coincureeren'de clubs. H. F. C„ R. C. H. en Haarlem zullen er geen goal minder om maken of er op een schut ting staat: Hup! hup! of Weg! wegl Nog wat over kladden'. De Commissaris van politie is wel zoo vriendelijk geweest om toe te zeggen dat de politie oogluikend zon toestaan dat straten en pleinen met aanbevelingen voor d'e Raads verkiezingen zouden worden volgeklad. Geen der politieke partijen wenschte ook daarvan gebruik te maken, dan alleen d'e S. D. A. P. en de Communisten. En ze maken vooral d'e S. D. A. P. er ook gebruik van. In- tusschen is het bekladden van straten ert pleinen bij politie-verordiening verboden. Daarom staat de politie het kladden-werk „oogluikend" toe. Maar de politie luikt foch wel wat al te veel het oog. wanneer zij toe staat dat de straten voor R. K. kerken met aanbevelingen voor socialistische candidaten worden volgeklad. Zou de politie, wanneer zulks gebeurt, de luiken niet even van de oogen willen dioen en de verordening weer laten werken of laat zij de betrokken partij onder het on gebruik te oog brengen dat zulks niet behoorlijk 5® en den indruk van kwaad aardigheid wekt. Bovendien moet het voor den heer Reinalda niet prettig zijn, dat zijn naam aanhoudend betrapt, vertrapt en be smeurd' wordt door de menigte Katholieken (zij die ter kerke gaan) en wienis stem hij nooit, nooit 'krijgt Barometerstand 759. Vooruit. OPGAVE VANi X J. WEBER ZOON Opticiens >-• Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 15 Mei. Hoogste barometerstand 764,3 m. M. te Muenchen. Laagste barometerstand 713.0 m. M. to Roest. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Mei: Matige tot krachtigen zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, betrok ken, tot zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, regenbuien, zelfde temperatuur. Het bekende electro-technisch bureau Joh. G. Spruyt aan de Barbarossastraat 38, heeft zijn zaak uitgebreid met een afdeeling rij wielhandel en herstelplaafs en ziet er keurig verzorgd uit en is practisch ingericht. Er is een mooie collectie, zoowel in rijwielen als in onderdeden. Speciale merken zijn de „Grattan"-rijwielen en de „Hutchinson"-ban- den. Wij wenschen het nieuwe rijwielmagazija „Grattan" veel voorspoed. Vrijdag 18 Mei a.s., des avonds 8 uur, zal dr. A. J. Dijker uit Nijmegen in het gebouw „de Nijverheid", Jansstraat 85 een lezing houden, toegelicht met toestellen, instrumen ten enz., over het onderwerp „Bacteriolo gisch onderzoek van drinkwater." Verder zal op Zaterdag 19 Mei a.s. de» namiddags 3 uur een excursie gehouden wor den naar de buitenplaats „Elswout" te Overveen, I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1