M PARK-HOTEL i V Woensdag 16 Mei 1923 4Cste Jaargang No. 14437 Bezuiniging als verkiezingsleus. <u PST NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 17 MEI Altijd even smakelijk, is Franken's Melkbrood. Hooge Raad. Liefdadigheids-Concerten. Veertigjarige dienstvervulling. n Aanbesteding. De Electrificatie onzer Spoorwegen. Lathyruskeuring. De Gemeentelijke Concertzaal. PARKLAAN 94 - TELEF. 4331410 Onze gezellig ingerichte zalen komen steeds meer EN-VOGUE voor het geven van Uwe Intieme Feestdiners. Wij noodigen U gaarne tot een bezoek uit. De Bad- en Zweminrichting. Vaststelling rooilijnen. Huldiging N. Hazevoet. een goed besluit. Scholen met den Bijbel. Statuten. rr v- M prr De taaiste Loodjes. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Brandje. Aanrijding. jubileum. Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Wie in deze dagen de taak en de gedra gingen der overheid bespreekt en daarbij niet nalaat den bezuinigingeisch sterk naar voren te brengen, kan er reeds bij voorbaat verzekerd van zijn, dat hij een aandachtig en met volle instemming luisterend gehoor heeft. 't Is immers een algemeen menschelijke karaktertrek, dat men liefst zoo weinig mo gelijk belasting betaalt, dat men aan „het algemeen belang", zoolang men er niet su- bietelijk iets tastbaars en iets goeds en pret tigs voor terugkrijgt, liefst zoo weinig mo gelijk offert. En deze karaktertrek heeft zich den laat- sten tijd te stérker doen gelden, nu de eco nomische toestand verslechterde, nu het geld velen minder vlot toestroomde en nu alge meen het besef doordrong, dat er versobe ring komqn moet, dat we, indien we om zoo te zeggen, niet over den kop willen gaan, een „standje" lager moeten gaan leven. Wij achten het een gelukkig feit, dat dit besef, behalve dan misschien bij enkele niets-ontziende sociaal-demokraten zoo algemeen doorgedrongen is; en indien er, zij het soms ook bezwaarlijk en onprettig, hier of daar geld uitgespaard kan worden zon der dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt, dan willen wij de eersten zijn om daarop met klem van argumenten de aandacht te ves tigen. Wat wij echter uit den booze achten, is: dat men van zekere zijde de bezuinigings leus tot een verkiezingsleus thans ten dienste der Raadsverkiezingen maken wil. „Bezuinigen" zonder meer is geen positief program, volgens hetwelk men een gemeente kan besturen. In ieder vóórkomend geval moet thans de bezuinigingsvraag gesteld worden, door alle partijen zonder onderscheid, en al zullen de meeningen vaak verschillen over de vraag, wat en hoeveel er uitgespaard kan worden, zonder dat het algemeen belang te zeer geschaad wordt, daarover zijn alle ver standige menschen het eens, dat bezuini ging noodig is op alles, wat maar eenigszins gemist kan worden, op alles, wat niet strikt noodzakelijk is Natuurlijk steeds onder het beding dat „de wijsheid" niet de dupe van het geval wordt 'v Voegt men hier nu nog bij, dat het groote publiek over 't algemeen onmogelijk kan nagaan, wat en hoeveel er bezuinigd kan worden, dan is het duidelijk, waarom wij „bezuiniging" als leus voor de Raadsverkie zingenen absoluut verwerpelijk moeten vin den. Het is voornamelijk de Vrijheidsbond, wel ke den bezuinigingsapostel spelen wil. Ten einde raad! Dewijl de Vrijheidsbond geleidelijk al zijn aantrekkingskracht verloren heeft, en toch, o 700 gaarne, nog enkele stemmetjes haalt En dat.... terwijl de Vrijheidsbondsche raadsleden in de practijk absoluut niet méér notitie nemen van de bezuinigingsnoodzake lijkheid dan de vertegenwoordigers van ééni- ge andere behoudende partij, tenzij dan misschien, wanneer zij denken eenzijdig te kunnen bezuinigen ten koste van „den min deren man". Kan „bezuiniging" in het algemeen dus geen dóórslaand argument voor de Raads verkiezingen zijn, in den mond van den Vrijheidsbonder is het woord bovendien een bedriegelijke phrase, een unfair propaganda middel. De Vrijheidsbonder toch weet, dat hij den kiezer verlakt, wanneer hij zich als monopo list in bezuiniging vóórdoet. Hij weet, dat hij den kiezer verlakt. Maar.stemmetjes zijn kostbaar. Sociëteit „St. Bavo" Lichtbeeldenavond R.K. Vrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Be stuur Onderling Belang 8 uur Liefde- beurs 8 uur. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 Van 1 tot 2 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V, Hanzegebouw R. K. Jonge Vrouwenbond, Goep B. clubavond: zang, muziek en ver schillende spelen van half 89 uur Zangver. „Proza en Poëzie" 8 uur Smedenpatroons TA uur. Groote Kerk, Groote Markt Orgelbe speling door den heer George Robert 1%8'A uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- g- -kelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 —12%, van 2-5 en van 7-10 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boekjn van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. vaD 25 uur. Zater dags alleen van 9—12 uur. R.K. Arbe'dsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marth„v--ee"'ging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10-12, van 24 en van 89 uur Tel. 1671 Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop, KAMER VAN KOOPHANDEL. Onder voorzitterschap van den heer Ernst H. -Krelage vergaderde Dinsdagavond de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Afwezig de heeren Klein Schiphorst, We ber, Mensing, Enschedé en Miezerus. Na de notulen werden de ingekomen stuk ken behandeld. Ingekomen waren: Een schrijven van de Kamer van Koophan del te Eindhoven, bevattende een motie, in zake het geringe succes van het nut der Ka mers van Koophandel. De VOORZITTER meent, dat de Kamer een te korten levensduur heeft voor een oor deel. De heer HOOY onderschrijft dit, maar is het toch eens met de K. v. K. te Eindhoven, dat niet veel tastbare resultaten bereikt zijn hetgeen volgens spreker alleen zal ver anderen, als de Kamers meer bevoegdheid toegekend wordt. Het adres wordt voot kennisgeving aange nomen. Een schrijven van de Nederl. Spoorwegen, inzake de dienstregeling, ingaande 1 Juni 1923; bevattende diverse verbeteringen ver zocht door de Kamer te Haarlem. Voor kennisgeving aangenomen. Dito inzake het treinverkeer met de Haar lemmermeer en het treinverkeer Haarlem- Uitgeest De heer DEDDENS zegt, dat het wensche- lijk zou zijn, indien de laatste trein van Haar lem naar Hoofddorp eenige minuten later zou vertrekken. Dit zou zeer geriefelijk zijn voor de reizigers uit de richting Rotterdam, die thans 7 kwartier moeten wachten. In dien geest zal nog geadresseerd worden, waarna het adres voor kennisgeving aange nomen wordt. Een schrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, inzake de publi catie van den financiëelen toestand der Ka mers, vergezeld van een schrijven van de Kamer van Koophandel te Veendam, inzake hetzelfde onderwerp. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Bureau van Uitvin ders te 's-Gravenhage met het verzoek tot het verleenen van een subsidie. De Commissie voor de Nijverheid advi seert, geen subsidie te verleenen. Aldus besloten. Een schrijven van de Vereeniging Bureau voor Handelsinlichtingen inzake een jaarlijk- sche subsidie. Het bureau adviseert deze niet te verlee nen. Aldus besloten. Een schrijven van de Vereeniging van Ree- ders en Visschersvaartuigen, inzake de be dragen, die gestort moeten worden ingevolge art. 19, eerste lid der Handelsregisterwet. Het Bureau stelt voor, adhaesie te betui gen aan het verzoek van deze Vereeniging om den Minister in overweging te geven over hetzelfde kapitaal niet 2 maai inschrijvings gelden te laten betalen. Aldus besloten. Een schrijven van het Centraal Industrieel Verbond inzake de kosten van het statistiek- recht. Het Bureau stelt voor het adres in handen te stellen van de Commissie voor den Bin nen- en Buitenlandschen Handel. Goedgekeurd. Een schrijven van den Secretaris der Ne- derlandsche Banketbakkersvereeniging, af- deeling Haarlem c.s., inzake winkelsluiting te Haarlem. Het Bureau heeft dit adres overgedragen aan de commissie voor het winkelbedrijf, welke commissie adviseert het door belang hebbenden aan den raad gezonden adres aan B. en W. op te vragen, om dat nader te on derzoeken, waarna rapport uitgebracht kan worden, alvorens de gemeenteraad er een beslissing over neemt. In dezen geest wordt besloten. Ingekomen was een schrijven van den mi nister, dat de verhooging van den accijns 6'A millioen gulden opgebracht had. De mi nister deelde mede, dat hij weinig verwacht te van maatregelen door de Kamer bedoeld tegen geheime disteleerderijen en er slechts theoretische waarde aan hechtte. De heer HOOY meent, dat men het hier wel bij kan laten. Aldus wordt besloten.' Goedgekeurd wordt een verzonden adres' aan den Minister van O. K. en W„ inzake een regeling hoogere handelsscholen in ont- werp-wet op het M. O. Goedgekeurd wordt een voorstel, met an dere Kamers een gemeenschappelijk adres te zenden aan den Miister van Buitenlandsche Zaken betreffende invoerrechten op kaas in het buitenland. Ontworpen was een concept adres inzake buurtverkeer, inhoudende het verzoek om de stad Haarlem als centrum te nemen voor buurtverkeer en op de lijnen Haarlem-Lei den en HaarlemHoofddorp en verder buurtverkeerkaarten in te voeren. Het adres werd goedgekeurd. Ingekomen was een adres van midden- standsvereenigingen uit de Haarlemmermeer inzake een beter telefoonverkeer. Dit adres wordt in handen der betreffende commissie gesteld. Behandeld werd dan een conceptadres van de Commissie voor het Winkelbedrijf, inzake den verkoop met cadaux, dat inhoudt een verzoek tot den Minister tot naleving van art. 1 der loterijwet en ar. 328bis van het Wetboek van Strafrecht. De heer WEYRURG, voorzitter der commissie,, zete uiteen, dat de kwestie zeer moeilijk is, omdat men onderscheiden tnoet cadeaux geven en reclame. De heer VAN HARDENBROEK meent, dat van een adres-verzending niets kan ko men. Spr. meent, dat het de domheid van het publiek is, welke de zaak in de hand werkt, omdat «het niet begrijpt, dat het toch de cadeaux betaalt .Spr. meent, dat hier een schoone taak is weggelegd voor de pers, die er geregeld over moet schrijven en er op moet hameren, om aldus het pu bliek voor te lichten. Ook meent spr., dat de pers geen advertenties, waarin het ge ven van cadeaux bij te koopen artikelen aangekondigd wordt, moet koopen. De heer VAN LIEMT meent, dat in deze de vorige spr. wel wat te veel van de pers vordert. Voorts is spr. van oordeel, dat geen adres verzonden moet worden omdat dit z.i. niet op den weg der Kamer ligt. De heer v, d. BURG protesteert tegen de houding van den heer Weyburg, die in een commissie-vergadering zich geheel met een voorstel vereenigt en nu zich in een open bare vergadering tegen hetzelfde voorstel kant. De heer HOOY huivert voor wettelijke maatregelen en zou liever zien, dat belang hebbenden zelf den eersten stap onderna men. De heer VAN LIEMT zegt nog eens, dat hij wel is tegen het cadeau-systeem, maar wil toch geen wettelijke maatregelen. De heer TEN BOOM vindt het wel goed, indien iets in deze gedaan wordt, vooral, omdat minister Aalberse in het kabinet zit, die de wet op de oneerlijke concurrentie ingediend heeft. Wel is het euvel groot en is niet veel succes te verwachten, maar toch meent spr., dat iets gedaan moet wor den. De heer WEYBURG protesteert tegen het gesprokene van den heer v. d. Burg. Hier kan een bespreking gehouden worden en deze kan naar buiten blijken, bijv, door mid del der pers. Maar spr. meent, dat stappen in de betreffende kwestie op den weg der vakvereenigingen liggen. Er is zooveel varia tie in het cadeaux geven en daarin moet wel onderscheid gemaakt worden. Gepaste reclame kan toch niet afgekeurd worden. Hij kent niet voldoende de letter der wet, om te weten, in hoeverre de zending van een adres resultaat kan hebben. De heer v. d. BURG wil aanhouding van dit punt. Hij heeft het niet voldoende kun nen onderzoeken. Dit voorstel wordt aangenomen met 13 7 stemmen. Het conceptadres aan den Minister van Waterstaat inzake de levering van rijwie len door den Staat aan particulieren, be vatte het verzoek deze leveringen te staken. Het adres wordt goedgekeurd. Het concept-adres aan den Raad, inzake de levering van water te Haarlem, bevatte het verzoek, om voor de klein-industrie het afsluiten van speciale contracten mogelijk te maken. Ook tot verzending van dit adres wordt besloten. Het concept-adres van de Commissie's van Verkeer en Vervoer en Binnen- en Buitenlandsche Handel, inzake haven- en kadegelden, wordt op verzoek van deze commissie's aangehouden. De heer v. d, BURG zou willen, dat het Bureau de zaak bij B. en W. aanhangig maakte, de bruggen op Zondag wat langer open te laten voor een beter verkeer van pleizierbooten e.d. Spr. wijst er nog op, dat de sluizen te Spaarndam geopend zijn. Hierover werd eenige discussie gevoerd, waarbij de VOORZITTER opmerkte, dat de zaak niet zoo eenvoudig zal zijn, als zij lijkt, omdat hieraan vastzit het langer in dienst houden van personeel, het betalen van over- geld, enz. De heer DEDDENS is er tegen, omdat hij voor Zondagsrust is. De heer VAN LIEMT zegt, dat uit zuinig, heidsoogpunt brugwachters ontslagen zijn. Door inwilliging van het Voorstel v. d. Burg zouder er weer jneer aangesteld nioeten worden, overuren moeten worden uitbe taald, enz. De heer v d. BURG meent, dat de heer van Liemt de zaak te zwaar opvat. Het ko men van pleizierbooten in de stad geeft een gedeelte harer bewoners voordeel. De heer MEYER is het hiermede eens en meent dat de heer v. d. Burg met een be scheiden voorstel moet komen. Tegen een dergelijk voorstel is volgens spr. geen be zwaar. Voorgelezen wordt, op welke uren de bruggen 's Zondags geopend zijn. De heer v. d. BURG zou willen, dat in de maanden Juni, Juli en Augustus, behalve de uren, waarop de bruggen geopend zijn, ook nog tusschen 12 en 2 uur geopend zullen zijn. Besloten wordt aan B. en W. voor te stel len, het daarheen te leiden, dat de bruggen op Zondag ook nog van 1 tot 2 uur geopend zullen zijn. Hiertegen verklaren zich de heeren Ded- dens en Ter Boom. Na de ^rondvraag gaat de Raad in geheime zitting. De Hooge Raad heeft vernietigd een von nis van den kantonrechter te Haarlem, waarbij P, M. te Velsen wegens het als on- I dernemer van een openbaar middel van ver- i voer een persoon beneden 18 jaren in dienst hebben als voerman was veroordeeld tot 4. De zaak werd verwezen naar de recht bank te Haarlem. f Ten bate van de „Ruhrkinderhilfe" zal op Woensdag 23 Mei a.s. in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam en op Vrijdag 25 Mei a.s. in de Groote Kerk te Haarlem een liefdadigheidsconcert worden gegeven door Dr. Max Burkhardt s „Son- derchor" (gemengd koor), uit Berlijn. Öp het programma staan volks- en reli- gieuse liederen vermeld van Silcher, Röntgen, Schumann, Brahms, Max Reger e.a. Den 28sten Mei a.s. herdenkt de heer P. Hartoch, den dag dat hij vóór veertig jaren bij de heeren Gebr. Preijde, firma Joh. Roosekrans en Zonen, bloem- en zaadhan delaren te Heemstede, in dienst trad. Maandag j.l. werd door den heer W. Robbers, architect alhier, te Roelofarends- veen aanbesteed het verbouwen en uitbrei den der R.-K. Jongensschool met annexe te Roelofarendsveen, Laagste inschrijver was de heer G. Kuipers te Hoogwoud voor de som van 37.320, Zooals bekend is, zal vermoedelijk, binnen afzienbaren tijd, het spoorwegtraject Am sterdamHaarlemDen HaagRotterdam, geheel geëlectrificeerd zijn. Men is reeds begonnen met het traject Den HaagLeiden. Als er één grootbedrijf is, dat m aanmer king komt voor m'oderniseering, dan is dit het spoorwegbedrijf. Sinds jaren zijn dan ook plannen beraamd om ons spoorwegnet te electrificeeren. De groote stoot hiertoe werd gegeven door de buitengewoon hooge kolen- prijzen gedurende den oorlog en de moei lijkheden waarmede wij toen te kampen hadden om voldoende kolen te verkrijgen ter handhaving van een reeds sterk inge krompen treinenloop. De nadeelen der stoomlocomotieven zijn voldoende bekend. Denken we vooreerst aan den last dien de reizigers steeds onder vinden van de groote hoeveelheden steen- koolasch, welke door den geweldigen, gefor- ceerden trek der lpcomotiefschoorsteenen worden uitgestooten en die een groote on zindelijkheid in de treinen te weeg brengen. Ook de kolendampatmosfeer onder de per ronoverkappingen is een zeer bekend en onaangenaam euvel. Dan zijn er echter nog technische bezwa ren die niet zoo direct in het oog springen, zooals b.v. het inwerken der rookzuren op de ijzeren en betonnen perronoverkappingen, het hinderlijke en tijdroovende keeren der locomotieven op de draaischijven, het be- zwaar der groote kolenparken enz. Verder is de lengte der trajecten gebonden aan do te bergen waterhoeveelheid, hetgeen vooral bij sneltreinen zeer storend kan werken. In Amerika waar de trajecten, welke zon der te stoppen worden doorloopen, in den regel vele malen grooter zijn dan bij ons, heeft men dit laatste bezwaar ondervangen door .toepassing van het ingenieuze systeem Ramsbottom. Dit bestaat hierin, dat op be paalde afstanden tusschen de rails zeer lange en smalle waterbakken worden geplaatst, waarin de machinist tijdens den rit een pijp kan laten zakken, waardoor het water wordt opgezogen. Toch werd hierdoor slechts één der vele bezwaren ondervangen, verbonden aan het gebruik der stoomlocomotieven. Het was dan ook goed gezien van onze regecring, toen ze eenige jaren geleden een Staatscommissie benoemde tot het bestu- deeren van de mogelijkheid der electrifi catie onzer spoorwegen. Deze commissie waartoe o.a. onze tegenwoordige minister van Waterstaat, prof. ir. Van Swaay, be hoorde bracht onlangs haar rapport uit en daaraan wijdt dr. ir. Louis G. Stokvis in het jongste nummer van „Sterkstroom eenige belangrijke beschouwingen. Een van de onderwerpen, die in de Staats commissie tot levendige discussie aanleiding hebben gegeven, was de kwestie van het toe te passen systeem, n.l. of bij eventueele electrificatie gelijkstroom of wisselstroom zou worden gebruikt. Ten slotte werd tot het eerste besloten en wel op grond dat: „een gedeelte of de geheele electrische inrichting der treinen op den duur door de Nederland- sche industrie zal kunnen worden vervaar digd en dat deze mogelijkheid bij het ge lijkstroomsysteem het grootst is." Dat electrificatie een voordeeliger exploi tatie mogelijk zal maken, toont Dr. ir. Stok vis aan de hand van eenige gegevens over de bestaande electrische lijn Rotterdam Den HaagScheveningen aan. Deze lijn met een zeer duren aanleg van 19 millioen gulden op een traject van 34 K.M. kan nog steeds dividenden uitkeeren! Van 1910 tot 1921 nam het verkeer met 242 toe, niettegenstaande de concurrentie der parallel-loopende spoorlijn. Hare exploitatie kosten bleken slechts gemiddeld 107 cent per treinkilometer te bedragen, tegen 203 cent van die der stoomlijnen. Deze laatste die haar vervoer aan reizigers zagen dalen van 80 millioen in 1916 tot 54 millioen in 1920, werken nu met verlies, ofschoon het gemiddelde te betalen bedrag per reiziger in diezelfde jaren steeg van 40 op 120 cent! Het vervoer op de electrische lijn is nog steeds stijgende; het kleine Rotterdamsche station Hofplein heeft op het oogenblik 50 der capaciteit van het groote Centraalsta tion te Amsterdam. Een zeer groot voordeel van de electri ficatie zal o.a. gelegen zijn in de kwestie van het personeel. De bediening van een electrischen trein kan door één man geschie den, terwijl voor een locomotief minstens twee man noodig zijn. Het besturen der elec trische treinen is zeer gemakkelijk, wat behalve besparing aan personeel de hand having van den treinenloop kan verzekeren bij eventueeele staking. Het buitenland is ons in deze reeds voor gegaan met deze electrificatie. Italië, dat geen kolen bezit, heeft reeds spoedig zijn spoorwegen in het Noorden geëlectrificeerd; de krachtinstallaties ontvangen haar ener gie van watervallen. Zwitserland electrifi- ceerde grootendeels gedurende den oorlog, toeh de Duitsche kolen zoo schrikbarend duur en schaarsch waren. Amerika, Frankrijk en Engeland bezitten reeds duizenden kilometers electrisch spoor; deze landen hebben het gelijkstroomsysteem toegepast. Bij de electrificatie van onze spoorwegen kan het dus van groot nut zijn het systeem in deze landen te bestudeeren en uit de rijke ervaring te putten aldaar bij de electrificatiewerken opgedaan. Omtrent de begin Juli te houden Lahyrus- keuring kunnen we nog vermelden, wat ge vraagd wordt voor liefhebbers en voor vak lieden. Gevraagd worden: Voor liefhebbers: ade mooiste collectie Lathyrus; b. Twaalf der beste variëteiten; c. Het mooiste fantasiestukje van Lathy- rusbloemen; groen naar verkiezing; d. Bloemenmand van Lathyrus, groen naar verkiezing; e. Bouquet van Lathyrus, groen naar verkiezing; f. Vaas opgevuld met Lahyrus, groen naar verkiezing; g. De mooiste inzending in pot gekweek te Lathyrus. Voor vaklieden: a. Mooiste collectie Lathyrus; b. Twaalf der beste variëteiten; c. Zes der beste variëteiten; d. De mooiste collectie in pot gekweekte Lathyrus; e. De mooiste aanwinst voor 1923. Binderij: (groote afdeeling): a. Spiegelversiering van Lathyrus groen naar verkiezing; b. Tafelversiering van Lathyrus voor 6 personen, groen naar verkiezing. c. Grafkrans van Lathyrus, groen naar verkiezing; d. Bloemenmand van Lathyrus, groen naar verkiezing; e. Fantasiestukje van Lathyrus, groen naar verkiezing; f. Vaas van Lathyrus, groen naar verkiezing. De inschrijvingen moeten plaats hebben vóór 27 Juni bij den secretaris, den heer J. F. Bekker, Wagenweg 76. In het najaar zal door de afdeeling een on derlinge tentoonstelling voor de leden geor ganiseerd worden van najaarsgewassen. Gisterenavond is in de Gemeentelijke Concertzaal het laatste concert gegeven. Vandaag werd met de ontruiming der zaal begonnen in verband met de verbouwing, die moet plaats hebben voor dc plaatsing van bet orgel van het Paleis voor Volks vlijt. j Vanmorgen werd met het uitdragen der stoelen uit de concertzaal begonnen. Ze werden opgeslagen in de Groote Kerk. Dit maakte op de Roomsch-Katholieken een pijnlijken indruk, omdat zij in de veronder stelling werden gebracht, dat deze zitplaat sen in de Groote Kerk zouden dienen, om meerdere zitruimte te maken voor de preeken tegen de katholieken, waarvan hedenavond de eerste gehouden wordt. Men verzocht ons echter mede te deelen, dat door B. en W. reeds maanden geleden, is onderhandeld over hét opbergen der stoelen uit de Gemeentelijke Concertzaal in de Groote kerk en dat daarvoor toen toe- i stemming is verleend. Ze zijn duS niet in dc kerk aanwezig om bij preeken e worden ge bruikt. Gisteren is, ondanks het gure weer, de bad- en zweminrichting aan de Houtvaart geopend. Er is echter begrijpelijkerwijze door niemand gebruik van gemaakt. Het water was slechts 50 graden. Afgekondigd is de verordening tot vast stelling van de achterrooilijnen voor een drietal bouwblokken aan den Schoterweg, de Johannes de Breukstraat en de Zocher- straat c.a. De Stadsschouwburg was gisteravond bii de wederopvoering van Archibald Laafs' nu wel heel populair „Z.b.b.h.h." door het Schouwtooneel maar matig bezet. Er werd weer veel succes geoogst, waarin Ko van Dijk in zijn uitstekend getroffen creatie van Frank Houwing, natuurlijk het grootste aandeel had. Ook de anderen typeerden hun nu volkomen ingespeelde rollen prach'ig. De avond was gewijd aan de huldiging van den bureaulist, den Heer N. Hazevoet, ter gelegenheid van de 12)4 jarige vervul ling zijner functie. Voor de pauze betraden de Heeren Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk en B. W. Decanter met de spelers en den Heer van Gasteren, den Directeur van den Stads schouwburg, en den jubilaris het volop in bloemen prijkende tooneel. Namens de commissie, welke zich voor deze huldiging gevormd had, voerde de Heer Decanter (in plaats van Jhr. van Riemsdijk, wiens stem minder gedisponeerd was) het woord en wees er op, dat, al zijn de verdien sten van den jubilaris niet zoo gemakkelijk alle naar voren te brengen, de waardeering voor zijn werk voldoende bewezen wordt door het groot getal van degenen, die aan deze huldiging bijdroegen. Wanneer in de artisten-wereld een graad honoris causa verleend kon worden, dan zou Hazevoet daarmee vereerd worden, om zijn verdiensten jegens het tooneel, vond spr. Jhr. v. Riemsdijk bood Hazevoet na de rede van den heer Decanter, die om hare geestigheid veel bijval oogstte, een album en een portefeuille met inhofld aan, waarvoor jubilaris' verloofde bij de installatie van hun woning een zeker onvergetelijk gedenkstuk aan dezen dag zal weten aan te schaffen. Hierna voerde Ko van Dijk namens zijn Directeur, den Heer van der Horst, die tot zijn spijt op dezen avond niet aanwezig zijn kon, hét woord en bood Hazevoet een prach- ligen krans aan. Zoo ook de Heer v. Gasteren, die zijn „ouden vriend Hazeyoet" op hartelijken toon gelukwenschte, zijn verdiensten memo reerde, en hem minstens nóg 12)4 Jaar toe" wenschte. Met een kort woord dankte dan de heer Hazevoet de verschillentle heeren en het pu bliek, waarna hij in den foyer nog door de bezoekers persoonlijk gecomplimenteerd werd* De groote hartelijkheid van deze huldi ging zal den jubilaris nog lang in het geheu gen blijven. VERPLEGING VAN TRAMPERSO NEEL. In samenwerking met de directie der N.Z.H.T.M., E.S.M. en E.N.E.T., is door het personeel dier Maatschappijen een paar jaren geleden een zieken- en ondersteunings fonds opgericht, waarvan thans zeer vele le den van dat personeel lid zijn, tegen betaling van een matige contributie. Wij vernemen, dat het bestuur van het zieken- en onder steuningsfonds met de besturen van de Haarlemsche ziekeninrichtingen overeen gekomen is, dat de verpleging van zijn leden per dag 3 zal bedragen, van welk bedrag dan 30% ten laste komt van het betrokken lid. Een mooie maatregel, waardoor voor komen wordt, dat voor opneming van een lid van het gezin in een ziekenhuis de finan- cieele steun van gemeente- of Burg. Armbe stuur moet worden ingeroepen. J. J. v. LOGHEM. t Hier ter stede is in den ouderdom van 72 jaar overleden de heer J. J* van Lochem, di- recteur der grond-exploitatiemaatschappij „Haarlemmerhoutpark". Van jaren her was het de gewoonte dat de leerlingen, die begin Mei voor het eerst de Rijkskweekschool voor Onderwijzers be- zochten eerst „ontgroend" moeten worden door de leerlingen van het hoogste studiejaar alvorens zij als „normale" leerlingen werden erkend. Dit jaar is dat gebruik afgeschaft. BRINKMAN EN BRINKMANN. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak Brinkman contra Brinkmann en den heer Brinkman in de Tempelierstraat het recht verleend tot het voeren van den be twisten naam. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen, werd o.m. voorlezing gedaan van het volgen de Koninklijk besluit: Ongegrond werd verklaard een beroep van den raad der gemeente Haarlem tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Ho - land, waarbij met vernietiging van een be sluit van dien raad, is beslist, dat de door e Vereeniging tot stichting en in stand houding Van scholen met den Bijbel gevraagde mede werking moet worden verleend tot_ het aan brengen van een verandering in de inricnting der schoolgebouwen van de vereeniging, ge legen Bakenesser«'racht 81 en Anthoniestraat 12A, strekkende tot vervanging van de be- j staande gasverlichting door electrische ver-, lichting. De „Staatscourant" bevat de statuten van Het wordt nu toch zoo langzamerhand tijd dat het oude vuur voor de raadsverkiezingen ook de groote massa gaat bezielen. Over acht dagen is het pleit beslecht en het lot van Haarlem bezegeld. Zoo schoon heeft Pater Borromeus het ons Vrijdagavond duidelijk gemaakt dat alle oneenigheid moet wijken bij den strijd om het „Hoogste Goed." We willen daarom alle kiezeressen en kie zers van Haarlem aansporen vooral niet te verzuimen Vrijdagavond een der massarver- gaderingen te bezoeken, die in verschillende deelen der stad worden gehouden, en waar onze beste sprekers uit Haarlem zich zullen doen hooren. Dat moet er het vuur inbrengen en hel en thousiasme. We zijn aan onze eer verplicht te zorgen dat de Roomsch-Katholieken goed uit den strijd komen. Laten allen den Vrijdagavond vrij houden om een mooie rede te hooren, die zal bij dragen tot het succes van de stembus op Woensdag 23 Mei. Barometerstand: 751. Achteruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 16 Mei. Hoogste barometerstand 764.1 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 748,5 m. M, te Aberdeen. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Mei: Meest matige zuidweste lijke tot Westelijken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt en buiïg, later opklarend en iets zachter. het Instituut Oranje-Na ssau voor Christelijk Onderwijs te Haarlem, alhier. Gistermiddag ongeveer half 3 is in perceel Dirvenvoordestraat, bewoond dioor de familie T., een klieim brandje ontstaan, doordat de houten vloer onder den brandenden haard aan -het smeulen was geraakt. Door dte brand weer is het vuur met een emmer water ge- Musoht. Gistermiddag stak in de Saenredamstxaat een 7-jarig jongetje plotseling de straat over en kwam toen in aanraking met een passee- renden motorrijder. Hij kwam te vallen en bekwam wondjes aan hoofd en knie. Door 'n agenlt van politie is 't ventje naar 't ziekenhuis van prlBtie is het ventje naaT het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" gebracht, waar bleek, dat het slechts eenige schrammen opgeloo- pen had. Heden was de heer H. die Lugt, bouwkun dige bij den dienst van Openbare Werken. 20 jaren in dienst der gemeente. Bij zijn komst op het bureau vond die ju bilaris op zijn lessenaar een aardige bloemen- attemtie en werd hij door zijn collega's op spontane wijze gehuldigd. De heer Lobel. inspecteur bij den dienst, sprak tot den jubilaris waardeerende woor den, waarin tot uiting kwam de goede col legiale verhouding, waarvan deze hulde het bewijs gaf. Zeer getroffen bracht de heer de Lugt dank aan zijn collega's voor de door hem zeer op [rijs gestelde blijken van sympathie. Terug te bekomen bij: P. J. Goedemans, Graaf Wi'lemstraat 21. armband; G. Henzen, Na-ssaustraat 41, sohapewbel; v. Klaveren, Kloppersingel 133, gummi bal; D.*de Bruijn, Julianastraat 30, witte ceintuur; Bergman, Antoniestraat 85, koralen collier. Smit, Kou- denhom 11 (nodwoniing) bruine ceintuur; A. Diephuysen, lórden-straat 62, fleschje eau de cologne; Kennel Fauna, Parkloan, zwarte kat. gebracht door J. Semé, W. Geldeloozc- pad, 29 rood; A. Blok, Bloemfontijnstraat 7, witte muts; C. Kl'oos, Oostvest (woonschip 375), nummerplaat; De Bock, Vekerstraat 16 rood, bruine damesportcmonnaie; Tak, Wagenweg 1 rood, blauwe pet; J. Nederstigt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1