TUBERCULOSE. J Ingezonden Mededeelingen. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. CRICKET. Jubiieum. VAN HET KANTONGERECHT. Jaarvergadering „St. Raphael." 60 CENT PER REGEL. Faillissementen. Beëedigd. BILJARTEN. tEVENSDURI^ - DE KLOVE Foto-film en Oostersche kunst. BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OMTREK. AERDENHOUT. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Het SchadevergoedingsvraaRstuk. De verwoesting van de Hotsprings. De overval op een trein. De Duitsche voorstellen. BINNENLANDSCN NIEUWS. Eerste Kamer. - f Medegdèeld door DE SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL BERLIJN. 0.67 Bankpapier 0.57 1.55 PARIJS 17.— 17.20 Baakpapier 16.90 17 30 BRUSSEL 1460 14.85 Bankpapier 14.50 14.95 WEENIN Bankpapier LONDEN 11 81 11 85 Bankpapier 11.78 11.89 STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS. BAZEL NEW-YORK. 2.55 2.56H AMSTERDAMSCHE BEURS. SPORT EN SPEL LAWN-TENNIS. - BOKSEN. VOETBAL ZWEMMEN. Klasse SCHERMEN. •EMENGD NIEUWS. KONIJNEN - EENDEN. PAKHUIS V. Marumslraal 06 rood, fascih met autoge- reeiFchap; G. Huiberts, Gierstraat 71, zil- yerbon. Heden jubileerde de heer H. H. Wesseling, voorman van de perforeerkamer, onderafdee- ling van de binderij der zaak van de fa. Joh. Enschedé en Zonen. Hij was 25 jaar hieraan verbonden en werd daarmede op kantoor der firma door mr. Joh. Enschedé gecompli menteerd. die hem tevens een enveloppe overhandigde. De collega's van den jubilaris hadden zich ook niet onbetuigd gelaten. Zoo ontving hij van het geheele binderij-personeel een en veloppe met inhoud, van het mannenperso- neel der perforeerkamer een sierlijke gouden horlogeketting, van de meisjes der afdeeling een fraaie bloemenmand en een kistje siga ren en van de meisjes der binderij ook een heel mooie bloemenmand. Al deze geschenken werden overhandigd onder het uitspreken van hartelijke geluk- wenschen. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaris in huiselijken kring door. (Zifting van heden.) Valsche naam. Doo-pen op verboden grond, schoon meestal nauw verwant met strooperij, is zoo erg niet, maar een valsche naam opgeven het wet tig gezag misleiden is een ernstige over treding. Daar wordt in zaken voor het kan tongerecht altijd streng op gewezen, wat van daag L. H. en B. de J. ondervonden, die te Zandvoort op 9 Maant onbevoegd een-jacht veld hadden betreden en een vafechen naam hadden opgegeven. De eisch tegen ieder lniidde f 15 of 15 d. en f 25 of 25 d. De kanton rechter veroordeelde hen voor beide feiten tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. Waterstaat contra Justitie. Een eigenaardige kwestie deed zich daarna voor. De directeur van de Vèsseherij-hat te IJmniden is op Dinsdag 3 April, des avonds 9 uur, tegen een partijtje vaten gereden, dat opgeslagen was op een terrein aan de Ka naalstraat te IJmniden, het behoort aan den Rijkswaterstaat, maar wordt o.a. gebruikt door de Alkmaar Packet. De botsing, die met een kleine verwonding afliiep, werd eigenlijk veroorzaakt,' doordat bij de vaten geen licht was geplaatst. Daarom stond de beer H. D. S., agent van de Alkmaar Packet, nu terecht, beschuldigd, dat bij voor de verlichting van die vaten, op zijn last op den openbaren weg geplaatst, niet gezorgd had. De vraag was nn, of het terrein, waarop de vaten steeds en al 5 jaar zoo, opgeslagen werden, a!» open-baren weg moet worden beschouwd. Beklaagde Be kende dit, maar uit verschillende verklaringen van getuigen, die er al meermalen geregeld allerlei memschen zagen loopen en wandelen, weilke geen boodschappen hadden bij de Pac ket, nam het O. M. aan, dat er wel van een ..open-baren weg" gesproken moet worden. Dus ■werd beklaagde schuldig verklaard, maar omdat de toestand allang zoo is, zonder dat er aaaraeiiking op gemaakt is, volstond de ambtenaar met te eischen f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Beklaagde merkte daarna op, dat de Wa terstaat aan wien dit terrein toebehoort niet wil hebben, dat er licht wordt aange bracht. Er bestaat bezwaar tegen in verband met de scheepvaarl. Een ambtenaar van den Waterstaat en de waarnemend havenmeester in IJmnidien bevestigde dit. Hoe moet ilk dat nu aanleggen? was de begrijpelijke vraag van bekl. Dan moet u de vaten daar niet opstaan, vond de kantonrechter, die schriftelijk von nis zal wijzen. Heemskerk en r. Swaay moeiten dat zaakje nu maar eens oplossen I Gisterenavond hield de afd. Haarlem van SI. Raphael haar vervolg-jaarvergadering. Was de zaal de vorige maal in verband met de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging, waar pater Borromens de Greeve sprak, niet ten volle bezet, thans was dit anders. De voorzitter der afdeeling,- de heer P. de Rooij, opende te half acht de vergadering met den Christel i jken groet en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder het hoofdbestuurslid, den heer Ko-ster. In zijn openingswoord maande de voorzitter vooral aan tot beter vergadertngbezoek en deed hiertoe een beroep op de vrouwen, om mede werking. Daarna bracht spreker den strijd in de steenindustrie ter sprake en verzocht "den strijd van den steenfabriekarbedders- bo-nd te steunen door het koop-en van loten. Tussohcn de pauze zou de verloting plaats hebben. Een tafel met fraaie kunstvoorwer pen lok le de aanwezigen wel tot het koopen ,van een of meer loten. Vervolgens bracht spreker de tooneeldnb „St Genesius" naar vo-ren, welke dien avond -eenige stukjes ten beste zou geven. Deze club bslaat uit leden van de afdeeling, onder leiding van den heer v. Schie. Met een woord van aansporing tot aansluiting bij de tooneel- en propagan-daclub beëindigde de yoorzitler zijn openingsrode. Nadal bet bondslied door de aanwezigen was gezongen kreeg de heer Koster het woord. Spreker hield een korte, doch kemaahtige rede, waarin hij de tegenwoordige toestan den van achteruitgang der werknemers schetste. Hij deed zien hoe men tegenwoor dig in werkgeverskringen bij het aankondi gen van versleoh leringen rich algemeen ver schuilt achter bet motto: „Wij zijn er nood gedwongen toe overgegaan." 8-urendag heet een dwaasheid enz. Spreker stippelde dan den weg, dien de R. K. vakorganisatie be wandelt, om de belangen harer leden te be hartigen, niet door macht en geweld, maar langs den weg, aangegeven door de Ency cliek „Rerum Novarum," waarbij de bestem ming op aarde niet uit het oog wordt ver loren. Spreker bespreekt dan de geweldige concurrentie, die de spoor- en tramwegen ondervinden van de autobussen, welke niet gebonden zijn aan verkeersregeling en dienst regeling. Van den strijd in de steenfabrieken gaf spreker een uife-enzet'ing. Daar stellen de steen fabrikanten verlagingen voor van 2540 pet. van de toch al niet uitblinkende loonen. Nadat de heer Koster nogmaals bet doel van de R. K. rak organisatie had uiteen-gezet, deed hij een beroep op allen, opdat gezorgd kan word-en. dat die sakorganisatie groot blijve en men niet terugkeert tot de tijden van ellende en zelen bederf. Een daverend applaus gaf de verzekering, dat de woorden van den heer Koster weer klank hadden gevonden in de harten der aanwezigen. De voorzitter bedankte den heer Rosier met eemige welgekozen woorden. Daarna had de opvoering plaats van hef eerste stuk door de tooneeldub. Tusschen de pauze had de verloting ten bate der .steenfabriekarbeider* plaats, welke een. goed verloop had. De niet afgehaalde prijzen wer den direct bij opbod verkocht en gingen grif van de hand. 1 Tot slot werd opgevoerd het komische nummertje „Joost Uvlenspiegel.Speciaal de hierin spelende buiskncht deed de aanwe zigen meerdere malen in lachen uitbarsten. De tooncelclub „St. Gene-sius" deed vcr- Alle soorten van T. B. C., zooals long-, gewrichts-, buik-, beendertuberculose etc. ongeacht in welk stadium of de ziekte verkeert, kunnen vlug, goed koop en afdoende genezen worden door een nieuwe, zeer eenvoudige be handeling, welke het volgen van een Sanatoriumbehandeling geheel overbo- dig maakt. In enkele jaren werden reeds meer dan 10.000 personen daarmede met groot succes behandeld zoowel in binnen- als buitenland en het aantal dankbetuigingen van genezen personen is legio. Allen die belang stellen in deze behandeling zullen wij gaarne gra tis inlichtingen verstrekken, mits men ons slechts onderstaand coupon inzendt. Knip de coupon heden nit en zend ze ons omgaand in. Uw aanvrage wordt terstond behandeld. JACKSON INVICTA Co. Ltd,,' Kei zersgracht 52, Amsterdam. - Coupon No. 553. Gelieve mij gratis inlichtingen ie verschaffen betreffende de nieuwste manier van T. B. C.-bestrijding. (Adv.) kelijk goed werk na zooki kort bestaan. On der goede leiding zullen de leden van „St. Rapihaël" nog vele malen van hun eigen tooneeldub kunnen genieten. Na sluiting der vergadering door den voor zitter gingen allen voldaan huiswaarts, In staat van faillissement wenden ver klaard: 1. P. Spronk, caféhouder, wonende te Aals meer. in „de Drie Kolommen." R. C. Jhr. Mr. R. de Marees van S wind even. Curator Mr. J. H. Monnik. 2. Joh. Franken, cloetriden. wonende le Haariem, Ficler Kiesstraat 40. R. C. J-hr. Mr. R. de Marees van S wind eren. Curator Mr. B. v. d. Burg. 3. J. Bakker, zakkenihnndelaar. wonende le Zaandam, Oostzijde 229, B. C. Jhr. Mr. R. de Ma-rees van Swinderen. Curator Mr. G. W. C. Plicsler. Opgeheven- werden de faillissementen van 1. H. B. P. den Nieuweraboer, schoenma ker, wonende le Haarlem, Regulierstraat 39 rood, uitgesproken bij vonnis dezer Reöht- bank d.d. 3 April 1923. 2. Mcj, M. K anger, wed. C. Koümer. win kel in sajet, wol enz. wonen-de te Zaandam, Hoogen-dijk 80, uitgesproken bij vonnis de zer Rechtbank d.d. 1 Mei 1923. 3. J. van Zoeten, behanger en stoffeerder, wonende te Haarlem, Maarten v. Heems kerkstraat 60 rood, uitgespro-ken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 1 Mei 1923. Vernietigd werd het faillissement van J. Jacobs, koopman, wonende te Haarlem, Emmaslraat 24, uitgesproken bij vonnis de zer Rechtbank d.-d. 17 April 1923, Beëediigd werd de heer Mr. J. Moolenburgh als Kantonr echter-plaatsvervanger te Haar lem. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTR. De prijsuitreiking. Gisteravond had in lokaal Monopole aan den Kruisweg, de uitreiking van de prijzen plaats van de gehouden competitie 1922—'23. Hieraan werd vooraf een looping the loop gehouden, waaraan alle leden van den bond konden deelnemen. Een kleine 50 deelne mers gaven zich op voor dezen wedstrijd, terwijl de spelers in 4 klassen werden ver deeld. De looping the loop was voor de meeste deelnemers een nieuwtje, en het bestuur van den bond heeft goed gedaan dezen wedstrijd te organiseeren. De wedstrijd nam te half 8 een aanvang en werd precies te 10 uur geëindigd. Daarna nam het bestuur plaats achter de groene ta fel, waarop een keur van prijzen was uitge stald. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter, dat met genoegen kan worden geconstateerd dat de gehouden competitie in alle opzichten is geslaagd. Hij liet dan ook de clubs even de revue passeeren. waaruit bleek dat Korenbeurs en Door Eendracht Sterk in verschillende afdeelingen steeds de concurrenten woren geweest om den cere-titel, en sprak den wensch uit, dat het volgend jaar met frisschen moed zal worden gestreden om de eer. Ook de voorzitter van Door Eendracht Sterk sprak waardeerende woorden in het belang van den bond, terwijl eveneens de af gevaardigde van Korenbeurs blijk gaf een goed redenaar te zijn, en de club Vrienden kring werd door hem aangestipt als een club waarin het vereenigingsleven vooral naar voren komt. Daarna werden de prijzen als volgt uitge- geikt: Klasse A: le prijs Korenbeurs, Bosch beker (wisselprijs) benevens een verguld-zil veren medaille; 2de prijs: Door Eendracht Sterk, zilveren medaille; 3de prijs: Oud-Mee- renstein, niet toegekend; 4e prijs: Vrienden kring, zilveren medaille. Klasse B.: le pr.: Door Eendracht Sterk, Monopole-beker (wisselprijs), benevens een verguld zilveren medaille; 2e pr. Korenbeurs, zilv. medaille; 3e prijs: Oud-Meerenstein (niet toegekend); 4c pr., Door Oefening Sterk zilv. med.; 5e pr.: Vriendenkring, zilv. med.; 6e pr. Vereeniging 1921, niet toegekend. Klasse C. le pr.: Door Eendacht Sterk, zilv. lauwerkrans, benevens verg. zilv. med.; 2e pr. Korenbeurs, zilv. med.; 3e pr. Oud- meerenstein (niet toegekend); 4e pr. Door Oefening Sterk, zilv. med.; 5e pr. Vrienden kring, zilv. med.; 6e pr. Vereeniging 1921, niet toegekend. Klasse C. le pr. Door Eendracht Sterk, zilv. lauwerkrans benevens verg. zilv. med.; 2e pr. Door Oefening Sterk, zilv. med.; 3e pr. Korenbeurs, zilv. med.; 4e pr. Vrienden kring, zilv. med.; 5e pr. Oud-Meerenstein (niet toegekend). Klasse D. le prijs: Door Eendracht Sterk, zilv. lauwerkrans (wisselprijs) benevens ver guld zilv. med.; 2e pr. Vriendenkring, zilv. med.; 3e prijs Door Oefenig Sterk, zilveren med.; 4e pr.: Vereeniging 1921 (niet toege kend); 5e pr. Oud-Meerenstein (niet toege kend). De personeele prijzen werden als volgt ge wonnen: Klasse A. Beginserie: R. Lunenburg, Vriendenkring, met 30 caramboles; Klasse B: B. van den Berg, Vriendenkring, met 20 ca ramboles; Klasse C: H. de Wijs, Korenbeurs, hoogste serie, met 23 caramboles; Klasse D; B. Wijtkamp, D. E. S., hoogste serie met 20 caramboles. De tusschenronde in klasse A. Hier werd de beker, welke het eigendom wordt van de vereeniging, gewonnen doof de club Vriendenkring. De looping the loop. De prijzen hiervoor beschikbaar gesteld, werden gewonnen als volgt: Klase A; Minus, Door Eendracht Sterk; i - i Oorspronkelijke roman d. H. B. r. d. SANDE Prijs gebonden 4.50, franco p p.^'4.75 Prijs gebrocheerd ƒ3.'ranco p.p. f 3.25 Roman van denzel.'Jen popula:ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25, franco p.p. ƒ2.50 N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Klasse B: v. d. Weeg, Door Eendracht Sterk; Klasse C: H. de Wijs, Korenbeurs; Klasse D: Vooges, Door Eendracht Sterk. Om het Kampioenchap van Haarlem en Omstreken. Het programma van heden luidt als volgt: Woensdagmiddag: N.N., (v. d. Hoef, Mee- renboer. Woensdagavond: J. Metz, G. Metz, W. Kobus, v. d. Hoef. Het pand I.eupen op den hoek van de Ciroote Houtstraat en de GastHuiSvest is ge halveerd en in een der helften wordt heden avond een nieuwe zaalk geopend: de foto-film- trust en salon voor Oostersche kuist. Het is iets nieuws voor Haariem, zooweü de foto-film als de handel in Oostersche kunst. Wie voortaan trouwt of een gouden brui loft viert, zal voor zoover hij wenscht niet meer tevreden behoeven te zijn met een foto van het plechtig oogen- blik, waarop hij met zijn bruid de trappen van het stadhuis afdaalt of vóór de deur van zijn woning luistert naar de serenade die hem gebracht wordt op zijn gouden huwe lijksfeest, maar hij laat daar, moderner kan het niet, een film van maken. De foto-film trust levert zoon film k f 3 per meter, en, verzekert men, één meter is voldoende. Thuis voor je vrienden en kennissen later voor je kinderen, en nog later voor je klein kinderen, projecteer je die film op doek, zoo als je nu de tooverlantaarn vertoont en over 50 jaar zien de kleinkinderen hun groot ouders het stadhuis afdalen, alsof zij zelf op den huwelijksdag tegenwoordig waren. Ook bestaat het plan om in den winkel des avonds een aantal filmpjes af te draaien als reclame voor firma's hier in de stad. Die foto-filmtrust zal Haarlem, indien het opneemt, niet weinig moderniseeren. Behalve foto-film-trust is er ook een salon voor Oostersche kunst. We zagen fijne stuk jes van Jnpamsehe, Ghineesohe, Bombay'sche, Ned. Indische en Egyptische kunst. Gebruiks voorwerpen, zooals theepotten, theebladen en luxe voorwerpen, zooals vazen, houtsnijwerk, fraaie Wajang-artikelen. We bewonderden fraai geschoren pluche, in fijnere en goed- koopere kwaliteit, fijn van (kleur en leven dig van lijn en schildering, praohtstukjes voor hal of salon, inderdaad, prachtig en kunstig bewerkt eloisonné in de meest varia ble en smaakvolle kleuren en kleurschakee- ringen, mooi en kunstig ivoor-snijwerk, dui zenden en meer voorwerpen, die alle niet zijn op te noemen en in prijzen voor elke beurs bereikbaar. De winkel zal het o.i wel doen! Ondertrouwd: 16 Mei. J. G. H. v. Looij en II. A. Wijtkamp. M. A. J. Kemps en S. II. Duijff. K. Mebus en J. v. Wort. G. v. Bruggen en C. Spreeuw. W. J. Wig- gers en J. C. ten Bosch. II. Post ma en Y. Watzema. G. J. A. ter Heerdlt en C. M. Middeldorp. Getrouwd: 16 Mm. H. L. Buifs en A. M. v. Vliet. W. Smit en. M. T. A, Goossems. A. Meinema en P. v. d. Mark. W. J. P. C. DweelaaTd en M. Halderman. P. Groot en E. P. Kottman. H. Boersma en' A. M. L. 4Croon. C. Ossen en J. C. E. Hekihuijsen. - H. P. H. Waleveld en M. W. v. d. Laan de Vries. P. G. v. Maaren en K. Silvi-s. P. Eelman en J. v. Wolferen. Geboren: 12 Mei. z. va:n E. M. Heuermann Miezenfceek. 13 Mei. d. van E. Ameflink Hutten. d. van G. A. BlesgraafKu-nis. 15 Mei. t. van E. M. Keijzer-Saarloos. <1. van G. G. v. EgmondTennissen. 16 Mei. x. van J. C. SondorpVermeer. d. van J. M. GerritsMulder. d. van M. A. C. Walker—Robijn. 15 Mei. d. van M. v. d. Berg--de Geest. Overleden: 15 Mei. J. P. Hardesmeets Bi-tteT, 35 j., Sophiastraat. A. M. de Rooij Jonker, 71 j., Turfmarkt. P. M. v. d. Vlies, 21 j„ Katnperiaam. t 16 Mei, A. M. A. Stokman, 22 j., Busk en Iluetstraat. Lucas Evenhuis f Na langdurig lijden is te Aerdenhout in den leeftijd van 40 jaar overleden de heer Lucas Evenhuis, commies der Posterijen en Telegrafie, beheerder van het bijpostkantoor te Aerdenhout. Raadsvergadering Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede op Donder dag 17 Mei 1923, des avonds 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Afwijking bouwplan Land- en Spaarn- zicht. 3. Vergoeding schoolmeubelen Bijzondere School aan de Kerklaan, 4. Tegemoetkoming pensioen aan Wed. J H. Snijder. 5. Verhuur weilanden Groenendaal. 6. Verbreeding Witte Brug in de Kerk laan. 7. Aanvaarding schenking gedenktceken van Linnaeus. 8. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer dienst 1923/1924. 9. Benoeming leden Hoofdstembureau. 10. Aankoop van grond aan de Adriaan Pauwlaan met beschikbaarstelling terrein voor den bouw van scholen en verkoop overig gedeelte behalve de wegen. 11. Vaststelling comptabiliteitsbesluiten. 12. Ontheffingen hoofdelijke omslag. U.K. Kiesvereeniging. Deze houdt a.s. Vrij dag een propaganda-vergadering, waarin de bekende redenaar, de heer B. A. de Wolf, komt spreken. Niemand verzuime de gelegen heid, dezen eminenten, vurigen strijder voor de Roomsohe zaak te gaan hooren. Laten ook (we zouden haast willen schrijven vooral) de ontevredenen naar hem gaan luisteren. Hij komt voor allen, naar de vergadering a.s. Vrijdag. BERLIJN, 16 Mei. De Centrumfracties van Rijksdag en Pruisischen Landdag hebben gis teren in een gemeenschappelijke vergadering eenstemmig de opvatting verkondigd, dat de draad der onderhandelingen over de herstel- quaestie niet meer mag worden afgebroken en dat dus een nieuws 'gepreciseerd aanbod, ook wat de kwestje der waarborgen betreft, moet worden gedaan. Eenstemmig was men van meening, dat geen andere dan de tegen woordige regeering voor deze tank is aange wezen. Over de bijkans totale verwoesting van de badplaat*. Hotsprings in Arkansas wordt nog draadloos gemeld dat de overstrooming door een. wolkbreuk werd* veroorzaakt en het water van drie zijden aanstroomde. De hel denmoed van tal van vrijwilligers was oor zaak dat vele bewoners, die reeds door het water waren meegesleept, nog werden gered. De overstrooming kwam eerst en werd1 ge volgd door den brand, die pas ophield, toen de geheele (handelswijk in puin lag. De gevangenen met den dood bedreigd. SJANGHAI, 16 Mei. Indien de buitenland- sche diplomatieke vertegenwoordigers in Chi na niet vóór hedenavond garandeeren dat China de voorwaarden der bandieten voor het vrijlaten der gevangenen zal vervullen, zullen deze allen ter dood worden gebracht, naar pater William Demfers, die met het hoofd der bandieten heeft onderhandeld, aan den Amerikaam'schen consul in Lintsjeng heeft medegedeeld. BERLIJN, 16 Mei. Gisteren vonden te Ber lijn voorloopige besprekingen plaat* tusschen de bevoegde ministers voor de heden te hou den besprekingen van den Rijkskanselier met de vertegenwoordigers der partijen nit den Rijksdag. De bladen gelooven, dat de regeering niet voor Pinksteren haar standpunt zal uiteen zetten. MILITAIR ONDERWIJS. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 27 Juli 1890 tot wijziging van het Militair Onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den of ficiersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken, zooals die wet laatste lijk is gewijzigd bij de wet van 27 October 1922. Daaiin wordt opgemerkt, dat het inge diende wetsontwerp eene tijdelijke voorzie ning in afwachting van de algeheele herzie ning van de wet op het Militair Onderwijs beoogt. Deze tijdelijke voorziening heeft ten doel de toelating tot de Koninklijke Militaire A ademie te vereenvoudigen door voortaan hen toe te laten, van wie op grond van elders verkregen getuigschriften mag worden ver wacht, dat zij de opleiding tot officier met vrucht zullen kunnen volgen. Hierbij eene uitzondering te maken voor hen, die in het bezit zijn van het getuigschrift A, zou de vereenvoudiging ten deele weder om ongedaan maken. Voor den enkelen aspirant, die zich mocht aanmelden in het tijdvak 19211922 slechts twee jongelieden, waarvan een ge plaatst werd en een zich vóór de keuring Terugtrok zou toch weer een afzonderlijke commissie van toelating moeten worden aan gewezen. Intusschen bestaat bij de regeering het voornemen om bij de algeheele herziening van de wet het door verschillende leden naar voren gebrachte bezwaar nader onder de oogen te-zien. R. K. KIESVEREENIGING RIJKSKIES KRING 's-GRAVENHAGE. Naar de „Resb." verneemt, houdt de R. K- Kiesvereeniging Rijkskieskringg 's-Graven- hage een algemeene vergadering op 23 Mei in „Veritas", ter behandeling van de agenda voor de Bondsvergadering op 2 Juni te Utrecht. Naar men zich herinnert, stelt mr. A. baron van Wijnbergen zich op verzoek weer candidaat als voorzitter van den Bond. Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging Rijks kieskring 's-Gravenhage zal aan de alge meene vergadering voorstellen, een ander candidaat voor het voorzitterschap van den Algemeenen Bond te stellen. De „Rsb." verneemt, dat het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage mr. J. A. Veraart benoemd heeft tot bestuurslid van den Alg. Bond van Rijks kieskringorganisaties. KONING HAAKON. Het gemeentebestuur van %-Gravenhage zal ter gelegenheid van de komst van Koning Haakon van Noorwegen op 5 Juni a. s. een galafeestuitvoering in het gebouw voor K. en W. aldaar geven met medewerking van het residentie-orkest, onder leiding van dr. Peter van Anrooy. DE D-TREINEN VAN BERLIJN. Volgens het definitief ontwerp-Zomer- dienstregeling der spoorwegen, welke 1 Juni wordt ingevoerd, zal de ochtend D-trein uit Berlijn niet meer te Oldenzaal stoppen en van Bentheim zonder oponthoud door rijden tot Apeldoorn, terwijl de avond-D-trein in dezelfde richting te Oldenzaal slechts 3 minuten zal stoppen. Deze regeling kan al leen tot uitvoering komen, als de plannen, om de visitaties van reizigers en goederen dezer treinen door de Nederlandsche douane niet langer te Oldenzaal, maar te Bentheim te doen pteats hebben, verwezenlijkt worden. En omtrent dit laatste zijn, zegt het Hbld., voor zoover bekend, nog geen positieve voorstellen aan de regeeringen van beide landen gedaan, dus in geen geval nog geen be slissingen genomen. INNING VAN BELASTINGSCHULD. Daar verscheidene ontvangers van belas tingen in den laatsten tijd aan het bestuur eener veilingsvereeniging acten van betee- kening doen toekomen met het bevel de on der hen berustende gelden van een belasting schuldigen tuinder aan hem, ontvanger, af te dragen, had de secretaris van het Centraal Bureau voor Veilingen, mr. L. Niemöller, zich tot oen Minister van Financiën gewend met de opmerking dat deze wijze van handelen fnuikend is voor het veilingwezen. De be trokkenen toch bedanken voor hun lidmaat schap en gaan uit de hand verkoopen. Gaar ne wordt in het adres erkend dat de belas tingschuldige moet betalen, maar door dit geld te innen door middel van de veilingen wordt het doel niet bereikt en de veilingen, die zoo ncodig zijn om den goeden' naam van onze producten in buitenland zoo hoog moge lijk op te voeren en waarbij zij gesteund wor den door het Ministerie van Landbouw, in hun ontwikkeling ten zeerste belemmerd. Vertrouwd wordt daarom dat de Minister van Financiën aan die handelwijze der ont vangers een einde zal maken. Van dien be windsman is echter nu de mededeeling ont vangen, datg hij geen termen kon vinden om aan het verzoek te voldoen. Inmiddels hebben sommige ontvangers met de Vei lingverenigingen een overeenkomst getrof fen, waarbij deze zich verbinden wekelijks een gedeelte van de veilingopbrengst te zul len inhouden, totdat de geheele schuld is be taald. LATERE KOERS 0.5711, a 1 De Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 6 pet. Nederland 96%, 6 pet. Indië 99%. Culturen. Koloniale Bamlk 171, Indische Bank 120, Vorstenlanden 180, H. V. A. 461. Industriede waarden. Juogems 66. Olie waarden. Koninklijke 380, Console 124%, Orion 31. Tabakken. Detfd Mij. 279, Besoeki 21, Deli Batavia 319, Senembah 292. Rubbers. Amsterdam Rubber 153, Deli Batavia 82, Nederl. Rubber 73, Rott. Tapa- noef-i 30. Scheep vaart waarden. HoH. Am. Lijn 109, Holt. Boot 25%. Kon. Ho*ll. Lloyd 7%, Japan lijn 87, Scheepvaart Unie 116, Marine 9. Amerikaanse he waarden. Hide and Lea- ter 63, Smelting 60%, Anaconda 96, C-igar 88%, Atchison Topeka 106%, Voling Raiills 33%, Southern Pacific 93, Union Pacific 141. NEDERLAND—ITALIË. Na het bekend worden van het verïoek der Italianen om den wedstrijd Ned.-Italië op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 29, 30 en 31 Mei te spelen, heeft het bestuur van den N. L. T. B. zich onmiddellijk tot den Italiaanschen Lawntennisbond gewend om deze data veranderd te krijgen en den wed strijd aan het einde der week te spelen. Van het bestuur van den Italiaanschen L. T. B. is nu bericht ingekomen, dat de Italianen daarmede accoord gaan, zoodat de wedstrijd nu definitief is vastgesteld op Vrijdag 1, Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni te Noordwijk aan Zee. Voor de Italianen komen waarschijnlijk uit Balhi en Colombo, de twee spelers die ook op de wereldkampioenschappen te Parijs voor Italië uitkomen. Voor Nederland zal gekozen worden uit Van Lennep, Dlemer Kool en Van der Feen. De verrichtingen te Parijs zullen daarbij uit den aard der zaak als maatstaf gelden. Op den eersten dag van den drtedaagschen wedstrijd zullen twee enkelspelen gespeeld worden, op den tweeden dag het dubbel spel en op den derden dag de twee andere enkelspelen. Een en ander volgens de stren ge voorschriften van het Davis-Cup regle ment. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. In overleg met de senaten der verschillen* de universiteiten zijn de interacademiale wedstrijden nader vastgesteld op 25 tot 27 Mei te Noordwijk aan Zee. HET CAMBRIDGE-TEAM VASTGESTELD. De Amsterdamsche Lawntennisbond heeft het team vastgesteld, dat naar Cambridge zal gaan, aldus: 1. G. Leembruggen, 2. W. C. G. Roldanus, 3. M. Wétzelaar, 4. H. G. Eilers, 5. J. Nielsen, 6. W. de Wilde, Reserve, J. W. Brusse. NEDERLANDERS TE BERLIJN. BERLIJN, 15 Mei. De Duitsche—Holland- sche boksavond plaatste Jansma (Amster dam) tegen Rudi Wagener (Duisburg) en Steenhorst (Rotterdam) tegen Wiégert (Ber lijn) in den ring. Jansma moet in de vijfde ronde den strijd opgeven. Hij beweerde, dat de Duitscher een hard voorwerp in zijn handschoen had gehad om hardere klappen te kunnen uitdeelen. *»3e zaak wordt door den Duitschen boksbond onderzocht. De strijd tusschen Steenhorst en Wiegert,, een der mooiste dien wij in den laatsten tijd gezien hebben, eindigde onbeslist. Beide Hollanders werden warm toegejuicht. Naujoks, de kampioen lichtgewicht van Duitschland verdedigde zijn titel met succes tegen Runge, die hem had uitgedaagd. In de 16e ronde werd Runge knock out geslagen. BE-QUICK—R. C. H. Met de Pinksterdagen zal alleen de reeds vastgestelde wedstrijd Be-QuickR.C.H. ge speeld worden. De thuiswedstrijd tegen Be-Quick zal dus nader worden vastgesteld. In dat verband verzoekt het bestuur van R.C.H. onsmede te deelen dat de entree-bil jetten die bij den voorverkoop voor den wedstrijd van j.l. Zondag gekocht zijn slechts geldig zijn tot de volgende ontmoeting tegen Be-Quick en dus geen recht van toegang ge ven voor den wedstrijd tegen Willem II op 27 Mei a,s. DE NIEUW E COMPETITIE-IïpEELING. De algemeene vergadering van D. F. C. stemde voor het N.V.B.-plan inzake de com petitie-indeeling en indien mogelijk met her stel van degradatie- en promotiewedstrijden. HET V.O.C.-ELFTAL. Het elftal, waarmede V.O.C. in de compe titie van den Nederlandschen Cricketbond zal uitkomen is als volgt samengesteld: East, Chambers, Van Groenwaldt, Ruycbaver, C. en G. Spenger, Lehman, Van der Wolf, Ingelse, De Bruyn en Van Everdingen. HET OOSTEN. In het seizoen 1923 zullen in het Oosten de volgende nationale zwemwedstrijden gehou den worden: 3 Juni te Apeldoorn, 17 Juni te Zutphen, 7 en 8 Juli te Deventer, 15 Juli te Almelo, 15 Juli te Apeldoorn, 22 Juli te Arn hem, 5 Augustus te Nijmegen, 12 Augustus te Zwolle, in welke wedstrijden ver- 432e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 16 Mei. Se Klasse 3e Lijst, tiooge prijzen: 6535 5000. 5634 14731 20775 elk /000 121 5312 17249 tik ƒ401 9512 14692 21375 elk '200. 4355 .5489 6374 8836 12306 12522 13735 16046 16648 17569 20616 22861 tik ƒ100. Prijzen van J 327 339 522 593 733 807 1078 1171 1227 1235 1462 1723 1824 1974 2450 2531 2623 2836 2849 2853 2969 2977 2989 3010 3036 3198 3230 3557 4047 4115 4199 4496 4635 4640 4805 4974 5195 5225 5414 5456 5716 5966 6238 6627 6720 6812 7177 7654 8634 8691 8712 9006 9022 9285 9413 9515 9597 9616 9920 9981 10015 10481 10625 10800 10921 10941 11375 '11402 11407 11419 11444 11477 11492 11655 11750 11820 12J37 12182 12372 12395 12482 12571 12604 12621 12750 12819 13034 13139 13261 13349 13440 13512 13566 13721 13849 13969 13974 13976 13993 14019 14267 14445 14477 14780 14863 14903 14939 14945 15089 15329 15720 15792 15853 15871 16094 16133 16145 16166 16170 16195 1636S 16399 16410 16667 16686 16949 17059 17353 17382 17549 17637 17655 17769 17837 17838 17858 17883 17938 18176 18300 18532 18562 18665 18707 18716 18738 18781 18790 18865 18896 18958 19047 19244 19362 19644 19733 19757 19871 19921 19985 20375 20422 20486 20650 20785 20846 20975 21176 21233 21314 21526 21723 21811 21901 22048 22142 22143 22364 22574 22794 22814 22825 22947 NIETEN: 16 28 77 84 157 194 292 311 421 469 470 603 632 635 694 753 756 819 871 888 973 1063 1093 1126 1247 1290 1322 1416 1467 1524 1531 1534 1610 1684 1696 1708 1725 1798 1853 1912 1914 1918 1984 1990 2006 2081 2094 2M9 2160 2214 2232 2249 2344 2441 2455 2465 2519 2561 2617 2641 2750 2776 2824 2991 3094 3123 3183 3203 3207 3239 3246 3248 3277 3293 3313 3319 3331 3334 3415 3458 3579 3582 3648 3651 3683 3735 3750 3756 3782 3826 3915 3956 4054 4107 4131 4149 4210 4226 4270 4271 4276 4322 4410 4425 4506 4511 4576 4666 4711 4788 4857 4858 4915 4919 4937 4956 5055 5183 5439 5480 5487 5501 5573 5804 5830 5880 5994 6012 6030 6060 6128 6181 6232 6266 6308 6391 6398 6410 6484 6693 6793 6834 6850 6858 6865 6905 6915 6952 6960 7025 7191 7209 7212 7237 7377 7415 7476 7510 7545 7577 7646 7649 7663 7684 7716 7724 7740 7748 7862 7914 7947 795.3 7975 8003 8081. 8082 8125 8127 8214 8282 8296 8367 8384 8550 8597 8614 8661 8702 8748 8787 8868 8912 8971 8975 9030 9087 9124 9129 9223 9231 9281 9348 9378 93S6 9402 9407 9429 9467 -9534 9547 9695 9702 9728 9735 9759 9760 9804 9910 9919 9934 10047 10048 10076 10077 10081 10106 10171 10184 10201 10228 10284 10257 10271 10329 10380 10388 10465 10562 10657 10718 10767 10804 10829 10839 10883 10971 11085 11114 11125 11194 11231 11242 11261 11267 11285 11314 11411 11568 11601 11618 11710 11776 11915 11921 11944 11949 11962 11968 12013 12023 J2052 12112 12160 12162 12253 12301 12311 12324 12364 12389 12413 12432 12461 12501 12510 12528 12544 12580 12610 12622 12689 12702 12779 12790 12825 12868 12885 12986 12988 13005 13025 13075 13140 13155 13177 13192 13290 13338 13465 13513 13542 13551 13591 13596 13560 13685 13777 13793 13955 14528 14125 14150 14206 14217 14257 14288 14538 14566 14594 14602 14658 14719 14794 14811 14915 14940 15058 15087 15106 15169 15226 15284 15306 15439 15479 15506 15548 15699 15750 15756 15775 15778 15784 15802 15823 15859 15931 15959 15962 16032 16055 16278 16302 16387 16426 16504 16551 16552 16687 16713 16769 16846 16873 16942 17049 17128 17152 17187 17250 17289 17364 17418 17492 17590 17689 17690 17715 17746 17818 17893 17906 17933 17966 17993 18052 18053 18073 18082 18142 18152 18169 18205 18273 18419 18457 18467 18470 18478 18566 18724 18730 18775 18841 18858 18922 18925 19015 19018 19019 19068 19087 19141 19530 19532 19535 19575 1957S 19584 19599 19631 19700 19769 19824 19833 19862 19918 19937 20042 20054 20065 20177 20272 20308 20313 20356 20376 20491 20512 20529 20534 20564 20571 20578 20598 20611 20613 20667 20772 20776 20789 20796 20889 20895 20911 20918 20959 21185 21452 21489 21565 21788 21813 21828 21927 21935 21950 21966 21988 21989 22077 22120 22172 22346 22418 22433 22459 22550 22613 22698 22722 22736 22806 22846 22SS9 5e 2e Lijst: 1654? m.z 6543; 22248 met ƒ70 m.7. 22248; 22916 m.7.. 22910. schillende kampioenschappen Van den Ncd. Zwembond en den Oostelijken Zwembond verzwommen worden. DE GROOTE SCHERMWEEK TE 's-GRAVENHAGE. Voor de internationale wedstrijden op flo ret, degen en sabel, georganiseerd door den Kon. Ned. Amateur-Schermbond, ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan, welke van 25 tot en met 30 Juni a.s. in de zalen van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap worden gehouden, is een eere-comité gevormd, waar van Z.K.H. Prins Hendrik voorzitter fs. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de beroemde Fransche amateur Lucien Gau* din zijn medewerking heeft toegezegd voor den gala-avond, welke Zaterdag 30 Juni zal worden gehouden en waaraan verder door de beste binnen- en buitenlandsche amateurs en professeurs zal worden medegewerkt. f ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisterenmiddag, omstreeks vier uur, heeft te Babberich een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Drie chauffeurs van de firma D. de Rijk te Arnhem, waren belast met de onder deden te halen van een gedemonteerde auto, die te Babberich stond. Op den terugweg raakte de chauffeur B. Vonk, doordat hij over een steen reed, zijn stuur kwijt en reed tegen een boom. De achter in den wagen zittende Th. Sterk, uit Arnhem, werd zwaar gewond opgenomen. De chauffeur J. van Noort, die naast Vonk zat, liep eenige beenkwetsuren op, terwijl laatsgenoemde met den schrik vrij kwam. Per auto werden de gewonden naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd, alwaar eerste hulp werd verleend. Na verbonden te zijn, werden zij eveens per auto naar hel ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De toe stand van Sterk was gisterenavond 10 uur vrij redelijk. Van Noort behoefde geen ver pleging meer en kon, nagenoeg hersteld huiswaarts keeren. Jonge eenden kuikens, 20 ct. Slacht- konijnen 70 ct. per pond. Soepkippen 80 ct. per pond. DELFTSTRAAT 13. KANTOOR of WINKELHUIS met of zonder woning te huur gevraagd. Br onder No, 8511 Bur. va» dit blad,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2