UIT DE PERS BUITENLAND BINNENLAND. De Gouddelvers Tweede Blad 16 Mei 1923 Het Russische antwoord op de Britsche nota; de indruk in Engeland. -- Ontslagaanvrage van den Engelschen Minister van Binnenlandsche Za ken. De politieke toestand in Duitschland. Het proces-Krupp komt Vrijdag in hooger beroep. Enver pasja nog in leven? Onder de Telegrammen: Het Japansche antwoord op de Duitsche nota Mac Neill legt in het Lagerhuis een verklaring af over het Russisch- Engelsch geschil. De staking in België; een rumoerige Kamerzitting. Ue rransche Kamer neemt de wet op den Zomertijd aan. De badplaats Hotsprings (Arkansas) door brand en overstrooming verwoest; talrijke dooden en gewonden. de BRITSCHE NOTA AAN SOVJET RUSLAND. VAN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. GEM. BUITENL BERICHTEN. BINNEHLAMDSCH NIEUWS. FEUILLETON. PARTIJPROGRAM. „Hei Centrum" schrijft: Nu op de aanstaande jaarvergadering van ten Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskies- Kringorganisaties weder de samenstelling van het kathoKek Staatsprogram in behandeling komt en een-uitspraak wordt gevraagd over de wijze en den aard dier samenstelling, lijkt het niet van belang ontbloot nog eens in herinnering te brengen, hoe bij het redi- geeren zijner bekende „Proeve" dr. Schaep- man omtrent het opstellen van een partij program zijn meening formuleerde: De doctor schreef: „Een partijprogram wel te onderschei den van een regeeringsprogram, waarin de aankondiging van daden de uitspraak van beginselen moet bevestigen eischt een kortheid, die slechts door de klaarheid wordt overtroffen, een juistheid en scherpte van uitdrukking, die de algemeenheid uit sluit en de vrijheid van beweging ongerept laat. Het moet de beginselen teruggeven als regelen van handeling, maar de wijze van toepassing slechts daar beschrijven, waar het beginsel een bepaalde wijze van handeling onvermijdelijk en onafwijsbaar vordert. „Het gebied der staatkunde is eigenlijk het gebied der daad en de daad is in vele, in de meeste opzichten gewrocht van het oogenblik. Eeuwige beginselen heeten dan ook daarom eeuwig, omdat zij in en op alle oogenblikken toepasselijk zijn. Zij geven aan de daad het gehalte en de kern, dat haar een oogenschijnlijk gelijke, in de werking niet alleen, maar ook voor het oog van den toe schouwer onderscheidt. Dit neemt niet weg, liever, dit is juist de oorzaak, dat het be schrijven van de toepassing der beginselen in de meeste gevallen niet alleen onmogelijk is, maar zelfs een bespottelijke poging zou behooren te heeten. „Hiermede hangt een andere omstandig heid nauw tezamen. Over het geheel wordt een program, waar het teekent, waar het ophoudt de uitspraak van algemeene waar heden te zijn, alleen geschreven voor toe standen, die met den gewonen loop der ge schiedenis niet in botsing komen, of daar van in snelheid en heftigheid van beweging niet tot onordelijkheid toe verschillen. Op zulke buitengewone tijdstippen behouden de grondbeginselen volle kracht en toonen haar telfs, maar de gewone levensregelen gelden niet langer als levensvoorwaarden. Tegen een gewone crisis moet een program bestand zijn; in tijden van beroering is het genoeg als de beginselen behouden blijven en het recht wordt gehandhaafd.... „Een program voor katholiek Nederland moet ten doel hebben vereeniging, niet scheiding. Het moet de eenheid mogelijk maken op vasten, breeden grondslag. In de vaste omlijning der beginselen, in de scherpe afsluiting tegen de Revolutie, moet het toch voor de eigen meening vrijheid en ruimte van beweging laten. Het moet geen onder werping opleggen, maar kracht versterken, 'iet boeit geen polsen aan elkaar, maar legt de handen ineen". Het is nu juist veertig jaren geleden, dat de doctor deze regelen schreef. Ze zijn echt Schaepmansiaansch, zoowel wat den diepen inhoud der gedachten, als de fraaie wijze van zeggen aangaat. En ze hebben daarom, ondanks den afstand van den lijd en de onder velerlei opzicht sterk gewijzigde verhoudingen in Staats en partij leven, van hare frischheid niets verloren 'noch van hare beteekenis voor het heden iets ingeboet. JOURNALISTIEKE KWAKZALVERIJ. Wijvlezen in de „Volkskrant": Wij hebben onze lezers op de hoogte ge houden van hetgeen zich aan de overzijde op het terrein der reclame- en sensatie- journalistiek afspeelt. De directeur van de Telegraaf, de heer Holdert, heeft, het Nieuws van den Dag ge kocht en dit in zijn Courant-editie opgeno men. Wat er met de werkers aan het Nieuws moest gebeuren, baarde geen zorg: zij kon den opstappen op slag. Ook met een intellectueel werker maken de mannen van het groot-kapitaal even weinig omslag als met een handarbeider: de straat is groot en het geweten is ruim. De heer Willem Broekhuys, een geldmag naat van de jongste creatie, heeft idee gehad om op zijn beurt Telegraaf en Courant te koopen: de kranten met hun lezers zijn im mers koopwaar als al het overige. In hoeverre, onderhandelingen zijn gevoerd en waarop ze zijn afgestuit', is niet volkomen duidelijk, vermits de heeren Broekhuys en Holdert elkaar verdachtmakingen niet spa ren en elkander voor leugenaars uitmaken. Hoe het zij, de heer Broekhuys gaat bin nenkort een groot dagblad uitgeven, dat als felle concurrent, op de eerste plaats wel van Telegraaf-Courant-Nieuws van den Dag, is bedoeld. Op de manier die hem eigen is, maakt de heer Broekhuys voor zijn nieuwe onderne ming reclame. Last van gewetensbezwaren heeft hij daar- bij(niet en fijngevoeligheid is niet precies zijn grootste deugd. Zoo adverteert hij, volkomen te begrijpen, dat het verschijnen van zijn dagblad voor de I elegraaf-directie niet prettig is, „te meer, waar wij de beste Telegraaf-krachten reeds contractueel aan ons blad hebben verbon den". De heer Broekhuys haalt met zijn geld de beste krachten weg en die beste krachten laten zich door een hooger bod weghalen. Ze kunnen het eigenlijk gerust doen, want ze hebben nooit voor een ideaal en voor een beginsel gestreden. Idealen en beginselen kan de heer Broek huys met z'n geld niet koopen, al het overige wel, en dat doet hij. Voor onze Nederlandsche pers en journa listiek is hetgeen zich in den laatsten tijd afspeelt, weinig verheffend. Had de combinatie Telegraaf-Courant in ons land reeds een journalistiek inheemsch gemaakt, die in reclame-zucht -en sensatie- just haar kracht zocht, met de opkomst van de „Dag" onder directie van een man als Broekhuys en onder reda,ctioneele leiding van mannen, die aan de Telegraaf het klap pen met deze zweep hebben geleerd, zal het nog veel erger worden. Er dreigt een volksvergiftiging op groote schaal, tenzij het volk zelf zich wijzer toont en zich afwendt van deze journalistieke kwakzalverij, die, het op de beurzen der lezers gemunt hebbend, veel grooter schade aan hart en geest en karakter zal aan richten. Volgens de Engelsche bladen wordt in tiet Russische antwoord op de Britsche nota gezegd, dat teneinde een overdrijving der bestaande moeilijkheden te vermijden, de Russische regeering de noodige stappen heeft genomen om alle Britsche treilers vrij te laten, die vier mijl van de kust zijn aange houden. In de nota wordt er aan toegevoegd, dat de meeste quaesties tusschen de sovjet- regeering en Britannië zoo onbelangrijk zijn in vergelijking met de mogelijke gevolgen van een verbreking der betrekkingen, dat met goeden wil aan weerszijden men zonder groote moeilijkheden en in zeer korten tijd tot een bevredigende regeling kan komen door een conferentie van bevoegde vertegenwoor digers van beide staten. De sovjetregeering stelt daarom aan de Britsche regeering voor een conferentie te aanvaarden om eens voor al en in den uitgebreidsten zin de betrek kingen tusschen de sovjetregeering en Britan nië te regelen. Volgens een telegram van Ransomc in de Manchester Guardian is de nota van de Sovjetregeering, hoezeer verzoenend bedoeld, toch gesteld in een stijl, die geen verzwak king van de positie der regeering in Rusland zelf tengevolge kan hebben. Men zou te Moskou namelijk overtuigd zijn, dat te Lon den tot een breuk besloten is. Terwijl de bladen van de oppositie den toon der nota bevredigend achten en den inhoud als zoo danig beschouwen, dat een breuk uitgeslo ten moet zijn, bewijst de toon der conser vatieve pers, dat maar al te veel kans bestaat, dat de genoemde Russische overtuiging juist is. De Daily Telegraph is nog net onbevoor oordeeld genoeg om verandering van toon in het Russische antwoord te bespeuren, maar klaarblijkelijk wil zij van geen conferentie weten. Veel feller nog laat de Times zich uit, die, ten opzichte van Duitschland ge zonder, op het stuk van Rusland na Nort- cliffe's regime nauwelijks veranderd is. Te onderstellen, dat de Russische nota door vrees ingegeven is en eruit af te leiden, dat dit heilzame teekenen zijn voor de juistheid van de Britsche houding leidt tot niets. De ontevredenheid van het blad geeft voldoende aan, dat de nota in werkelijkheid niet iets wezenlijks prijs geeft. Het lijkt haast of de meerderheid der conservatieven Curzon, die geen harden stoot noodig heeft, tot een breuk wil drijven. Wat er aan handel bestaat, be weert men, behoeft daardoor niet aangetast te worden. Volgens de Daily News is de Sowjet-Rus- sische nota van antwoord zoo opgesteld, dat de verantwoordelijkheid voor een breuk op Engeland wordt gelegd, terwijl een regeling, mits Engeland die wil, gemakkelijk wordt gemaakt. De Manchester Guardian zegt, dat de nota van Curzon aan de Sowjet-regeering Enge land op het randje van een oorlog heeft ge bracht en zelfs als Rusland in deze aangele genheid uitdagend is opgetreden, moet men niet vergeten, dat Engeland gedurende twee jaar een politiek van speldenprikken heeft ge volgd. Als Curzon geen breuk heeft gewild, waarom gaf hij dan aan zijn nota den vorm van een ultimatum, een vorm, die zeer licht in de toekomst een breuk tengevolge kan hebben Hoewel Rusland niet formeel kon toegeven en co'rjniet toegaf aan de gebiedende eischen van Curzon, heeft Moskou zij ft ant woord zoo ingericht, dat duidelijk zal moeten blijken of de opvatting, dat Curzon aanstuurt op het afbreken van de diplomatieke en com- mercieele betrekkingen, juist is of niet. Door het Russische antwoord te verwerpen zou Curzon kostbare handelsbetrekkingen ver nietigen en zou hij Rusiana terugwerpen in een economisch isolement, zonder daarmede in eenig opzicht zijn zin te krijgen wat be treft het staken van de anti-Engelsche pro paganda op de Indische grenzen of het be veiligen der Engelsche treilers op de Moer man kust of het beschermen der geestelijk heid in Rusland. Krassin is Maandagavond te Londen aangekomen. Hij had het laatste stuk van de reis met een boot van de Zeeland en den daarop aansluitenden trein afgelegd, omdat het weer niet geschikt was voor een vlieg tocht. ONTSLAGAANVRAGE VAN DEN EN GELSCHEN MIMISTER VAN BINNEN LANDSCHE ZAKEN. Naar verluidt, heeft Bridgeman, de mi nister van binnenlandsche zaken tengevolge van de beslissing, welke het Hcogerhuis in de zaak van Art O'Brien heeft genomen (hierop neerkomende, dat de in Engeland op verdenking van samenspanning in hechtenis genomen en naar Ierland gedeporteerde Ieren, op onwettige wijze zijn weggevoerd), zijn ontslag ingediend, hetwelk echter de re geering niet heeft willen verleenen. De Britsche en Italiaan- sche nota's. De „Etoilc Beige" meldt naar aanleiding van de Eritsche en Italiaansche nota's dat de ministerraad er met voldoening kennis van heeft genomen, daar zij aantocnen dat men aan de zijde der geallieerden eensgezind is om zich tegen de onbillijke Duitsche voor stellen te verzetten. De aanslagen op tremen. Tengevolge van de herhaalde aanslagen op de door Fransch-Belgische autoriteiten in het bezette gebied geëxploiteerde spoorlij nen worden er steeds strengere maatregelen door de bezettingsautoriteiten genomen. Het beste bewijs dat de preventieve maatregelen effect beginnen te hebben, is dat de bevolking meer en meer van de Fransch-Belgische trei nen gebruik beginnen te maken ondanks de dreigementen van de regeering te Berlijn, De Franschen hebben opnieuw een aantal groote fabrieken o.a. de Rheinische Stahl- Stahlwerke, de Phoenix a.g. für Bergbau und hüttenbetriebe en de Rheinische Metall und Maschinenfabrik aangezegd dat zij binnen korten termijn de achterstallige kolenbelas- ting moeten betalen. Van de Rheinische Metallwaren und Ma schinenfabrik worden berekend tegen een dollarkoers van 21000 eenige honderden millioenen geëisent. Bij niet-betaling van de kcrlenbelasting dreigen de Franschen met nieuwe arrestaties van bedrijfsleiders. De Franschen hebben nu ook de houtsta pels in het Maingebied, zoowel bij houthan delaren als bij fabrieken in beslag genomen. Naar aanleiding van de herhaalde aansla gen, dier er gepleegd zijn op de door de Franschen en de Belgen in het bezette ge bied beheerde spoorwegen, heeft de be zettende overheid steeds strengere maat regelen toegepast. Flet beste bewijs, dat die preventieve strafmaatregelen uitwerking be ginnen te hebben, is, dat de bevolking van het bezette gebied, ondanks de bedreigingen van de regeering te Berlijn meer en meer ge bruikt maakt van de onder Fransche en Belgisch beheer staande treinen. De Höchster kleurstoffenfabrieken zijn gisterennacht door de Franschen bezet. Van ochtend om drie uur hebben de Franschen te Limburg, dat in de neutrale zone ligt, het post-en telegraafkantoor en het spoorweg station bezet. DE POLITIEKE TOESTAND EN DUITSCHLAND. Na de zitting van den Rijksdag hebben Maandag alle groepen vergaderd ter be spreking van den politiek®" toestand. Rijks minister Oeser woonde 4r zitting van de groep der democraten b$ In deze zitting die tot in de late avonduö Uuurde, zijn de nota's van de regeeringea te Londen en Rome alsmede de voortzetting van het lijde lijk verzet besproken. Beslissingen werden niet getroffen. Wel bleek dat alle afgevaar digden eensgezind waren en men besloot dit den rijkskanselier mede te deelen. In de groep der Duitsche Volkspartij Zijn voornamelijk vraagstukken, van binnenland sche politiek besproken, aangezien de tot de partij behoorende ministers afwezig wa ren. Het debat over de jongste antwoordnota werd daarom uitgesteld. De sociaal-democra tische groep besprak het aanstaande internati onaal socialistisch congres dat op tweeden Pinksterdag te Hamburg begint. De groep besloot er 6 mannelijke en 2 vrouwelijke leden heen te sturen. Bij de bespreking over den politieken toestand bleken alle aanwe zigen overtuigd van de noodzakelijkheid om (je begonnen onderhandelingen in elk geval voort te zetten en wel door het kabinet-Cuno. Heden, Woensdag, zal de derde lezing 0n de agenda van den Rijksdag prijken. Bij die gelegenheid zullen vermoedelijk alle partijen hun standpunt ten opzichte van den tegenwoordigen politieken toestand uit el kaar zetten. De woordvoerder der sociaal democraten zal nogmaals op het verpanden der goudwaarden ten gunste van de betalingen voor het herstel aandringen. Het staat met vast of de regeering van de gelegenheid ge bruik zal maken om een verklaring af te leggen. De rijkskanselier zal vandaag de afge vaardigden uit het bezette Rijnland ontvan gen. Een kabinetszitting is gisteren niet ge houden. De besprekingen over de Engelsche en Italiaansche antwoorden zullen eerst heden door de rijksregeering worden gehou den. DE FRANSCHEN BEZETTEN DE BA- DENSCHE ANILINE-FABRIEK. Gisterenochtend zijn de gebouwen der Badensche Aniline- en Sodafabneken te Ludwighafen door Fransche troepen bezet. De fabrieken zijn geheel stopgezet en de aroeiders en Beambten mogen voorloopig de gebouwen niet verlaten. Niemand wordt tot de fabrieken toegelaten. HET PROCES-KRUPP. Het hooger beroep van het vonnis in het proces-Krupp, 't welk Vrijdag a.s. te Dussel- dorf in behandeling komt, zal volgens de Vossische Ztg. buiten tegenwoordigheid van de veroordeelden plaats vinden. Het gerechtshof zal bestaan uit 7 offi cieren. Als vertegenwoordiger van het O. M. Zal de, hoogste justitieele autoriteit van het bezettingsleger Albert optreden. Dr. Grimm zal het hooger beroep, dat op leemten van de procedure in eerste instantie berust, toelichten. ENVER PASJA NOG IN LEVEN? Volgens berichten uit Konstantinopel loo- pen daar geruchten, dat Enver Pasja niet ge storven is, doch integendeel opnieuw doende is om verschillende Indische stammen op te wekken tot een oorlog tegen Rusland. Zoo moet hij op het oogenblik met Afghanistan onderhandelen over een verdrag JAPAN EN RUSLAND. Joffe, de Russische gezant in het Verre Oosten, zal spoedig uit Japan naar China vertrekken. Klaarblijkelijk is dit een aanwij zing, dat de pogingen van burggraaf Goto of Joffe in contact te brengen met de Japansche regeering, hebben gefaald. MEXICO EN DE VER. STATEN. Bij de opening van de alhier gehouden con ferentie van Amerikaansche en Mexicaansche gedelegeerden, die de moeilijkheden tusschen de beide landen uit den weg moeten trachten te ruimen, betoonden zich de autoriteiten, het publiek en de pers allen optimistisch wat betreft de verwachting, dat de erkenning van de regeering van Obregon door de Ame rikaansche regeering spoedig zal volgen. Alexandris, de Grieksche minister van buitenlandsche zaken, heeft tot den verte genwoordiger van Havas verklaard, dat Grie kenland, nu Turkije voortgaat, schadever goeding van Griekenland te eischen, het lo gisch en loyaal heeft geoordeeld om rechts- streeks met zijn tegenstander tot opheldering te geraken. Venizelos verklaarde denzclfden vertegen woordiger dat hij Donderdag de besprekingen met Ismet Pasja zal voortzetten. Hij sprak het gerucht over een afzonderlijken vrede met Turkije tegen. Rumbold, Alexandris, Venizelos, generaal Pellé en Ismet-pasja hebben een bespreking over de Grieksch-Turksche aangelegenheden gehad. UIT RUSLAND. De N. E. P. in Rusland wordt uit den aard der zaak beschouwd als een teeken, dat het communistische stelsel van nationalisatie door middel van wettelijke regeling van par ticuliere ondernemingen op een mislukking is uitgeloopen. De jongste berichten uit Moscou wijzen er echter op, dat men zoowel in kringen der communisten als die van den handel verontrust is door de belangrijke vermindering van het aantal particuliere zaken, gedurende de laatste paar maanden. Verscheidene honderden handelszaken heb ben alleen in Moskou het bedrijf geheel stop gezet. Zoowel de communist Kiselev als de heer Sinelobow, een der' vertegenwoordigers van den particulieren handel in de Commissie van de Beurs te Moskou, schrijven het groot aantal faillissementen toe aan den vernieti genden invloed van den belastingdruk. De Volkscommissaris der Binnenlandsche Ont vangsten heeft verklaard, dat ofschoon de belasting thans 52 bedraagt van het natio naal inkomen tegen 16 vóór den oorlog, het veel moeilijker is om deze 12 te innen op het sedert de revolutie sterk gedeprecieerde inkomen', dan het hoogere percentage vóór den oorlog. Volgens Kiselev beginnen de belastingont vangsten in Moskou een vermindering aan te toonen, voornamelijk tengevolge van den ver minderden omzet der particuliere handels zaken. Tenzij alles in het werk wordt gesteld, om den groei van de Russische markten te bevorderen, welker taak het is, om land bouwproducten van den boer te koopen en den laatsten van industrieele producten te voorzien, voorziet Kiselev een, volkomen economische ineenstorting. De heer Sinelobow vestigt er de aandacht op, dat in sommige gevallen de bedragen, die van particuliere instellingen worden ge heven, het maatschappelijk kapitaal van de maatschappij overtreffen. Zoo wordt er b.v. een belasting geheven op den omzet van handelsvennootschappen, zonder rekening te houden met de winsten, die gemaakt of verliezen, die geleden worden. De belasting op het inkomen en het bezit wordt niet al leen geheven van de winsten der maat schappij, maar ook van de inkomsten der aandeelhouders. Het blijkt dus, dat de politiek der Sovjet regeering, om de openbare uitgaven zooveel mogelijk te bestrijden door het heffen van belastingen, al even doodend op den onder nemingslust werkt, als te voren de politiek van nationalisatie en inbeslagneming. De mogelijkheid om de uitgaven met de in komsten in overeenstemming te brengen wordt daardoor afgesneden. BESCHERMING VAN KINDEREN IN DE VEREENIGDE STATEN. De persdienst van het internationaal bu reau van den Arbeid meldt ons Het Congres der Vereenigde Staten heeft den laatsten tijd herhaalde malen de moge lijkheid behandeld van een herziening van de Grondwet ten behoeve van de kinderen. Het belang van dit vraagstuk blijkt uit een artikel in de „Informations Sodales," het weekblad van het Internationaal Bureau van den Arbeid. In 1920 waren in de Vereenigde Staten van de 12.502.582 in loondienst werkende personen 1.661.858 of 8.5 pet. kinderen tusschen 10 en 15 jaar. Ofschoon dit aantal een vermindering beteekent van 46.7 pet. in vergelijking met 1910, is deze verminde ring voor het grootste deel één illusie, aan gezien zij gedeeltelijk ontstaat door de ver andering van den datum der telling. In 1910 had de telling op 15 April plaatsvin 1920 op 1 Januari, in een periode, waarin vrij groote werkeloosheid heerscht, voornamelijk in den landbouw. Het gebrek aan uniformiteit in de arbeids voorwaarden, vooral in die van kinderen in de verschillende staten, gaf reeds in 1906 aanleiding tot pogingen om kinderarbeid on der de controle van een bondswetgëving te doen vallen. In 1916 en 1919 werden bonds- wetten aangenomen, waardoor getracht werd deze controle in toepassing te brengen het Hooge Gerechtshof verklaarde deze wetten echter in strijd met de Grondwet. De mo gelijkheid van een herziening van de Grond wet, waardoor het Congres onmiddellijke en directe macht krijgt om wetten aan te ne men betreffende de kinderbescherming, wordt daarom op het oogenblik weer in de Ver eenigde Staten behandeld. De tegenwoordige wetgeving voor den kin derarbeid berust in de verschillénde staten op de volgende principes Verbod van kinderarbeid in de industrie onder den leeftijd van 14 jaar. In alle staten, behalve 3, is de minimum leeftijd 14 jaar of ouder er worden echter vele uitzonderingen toegestaan. Arbeidsduur. 31 Staten en het district Columbië hebben het principe van den acht- urendag voor kinderen aangenomen, door dit toe te passen in ten minste een industrie en voor bepaalde leeftijden. Verbod van nachtarbeid. In 34 staten en het district Columbië is nachtarbeid voor kinderen tot 16 jaar verboden. Medisch onderzoek vóór het in dienst tre den. In 30 staten en het district Columbië is een medisch onderzoek verplichtend voor kinderen, voor dat zij een beroep aanvaarden. Straathandel. Betreffende den straathandel gelden bijzondere bepalingen in 14 staten en het district Columbië gelden bijzondere bepalingen en wordt hiervoor toestemming vereischt. EEN OVEREENKOMST TUSSCHEN DE CHINEESCHE REGEERING EN DE ROOVERS. De Chineesche regeering deelt mee, dat zij een overeenkomst hcèft getroffen met de roovers, dat de helft der gevangenen on middellijk zal worden vrijgelaten en de overi gen als de voorwaarden ten uitvoer gelegd zijn. Naar aanleiding van een uit de lucht ge grepen bewering van Radek, dat de moord aanslag 8p Worofsky te Lausanne zou zijn toe te schrijven aan de politieke houding van Engeland, heeft de onder-minister van bui tenlandsche zaken MacNeill in het Lager huis gezegd, dat hij den moord beschouwde als een afschuwelijk misdrijf. De geheele Engelsche pers heeft de daad onmiddellij k veroordeeld als een zinnelooze daad van ge weld, waardoor een Sowjet-ambtenaar uit den weg is geruimd, die altijd beschouwd werd als een verstandig en gematigd man, in dien geest invloed op zijn regeering uit oefenende. In een conferentie van den Amerikaan- schen minister van arbeid, Davis, met amb tenaren van den immigratiedienst, is het binnenstroomen van goedkoope buitenland sche arbeidskrachten met name uit Mexico en China besproken. Nagegaan werd op welke wijze de Mexicaansche grens beter kan worden afgesloten, terwijl tevens de berechten worden besproken, volgens welke Europeesche immigranten gemakkelijk toe gang tot het land vinden via Cuba. Op grond van verslagen en mededee- lingen van ruim 3000 bankiers, wisselagen ten,effectenmakelaars, handels-en industriee le ondernemingen heeft het officieele Deen- sche bureau van statistiek een overzicht sa mengesteld van de buitenlandsche schulden van Denemarken. Deze schuld bedroeg o>» 31 December 1922 volgens deze becijferin gen en gegevens ongeveer 1100 millioen krt>- nen tegen 825 millioen einde 1921. De brutoschuld beliep bijna 1500 millioen tegen 1400 in het vorige jaar, waartegenover thans een te goed staat van 380 millioen tegen 575 millioen einde 1921. De schuld omvat o. a. staatsobligaties in buitenlandsche handen ter waarde van 480 millioen (stijging 5.000.000 kr.), gemeente obligaties 255 millioen (stijging 40.000.000 kr.), pandbrieven 25.000.000 (onveranderd), obligaties van de Deensche arediet- en hy potheekbanken en aandeelen in Deen sche maatschappijen 1^5.000.000 (stijging 61.000.000 kr.) en handelsschulden 510.000.000 kr. (daling 30 millioen). De Amerikaansche -bankier Frank Vanderlip heeft op een vergadering van de Swedenborgian Convention een merkwaar dig voorstel gedaan. Hij stelde voor dat de controle op de international^ politiek van het land zou worden genomen uit hqnden der Senaat. In plaats daarvoor zou de leiding, of althans de coutroleering van het buiten- landsch beleid der Unie moeten worden ge legd in handen van een raad voor de bui tenlandsche aangelegenheden, bestaande uit vijf-en-twintig leden, uit het geheele land te kiezen. Volgens Vanderlip komt bij het thans in zwang zijnde stelsel de ware opinie van het volk zelfs niet in de verste verte tot uiting. Een president van de V. St. zeide Van derlip was nog nooit gekozen wegens zijn kennis van de buitenlandsche aangelegen-' heden. De zelfde kritiek kan worden geoe fend op den Senaat. Men weet, dat te New-York (stad) en ook in een aantal andere plaatsen van de Unie de aannemers en architecten den arbeid op vele bouwwerken, waarmede zij bezig waren, hebben doen stopzetten. Dit heeft enkel al te New-York en te Brook lyn reeds geleid tot stilstand op werken, waarmee in totaal een bedrag van 57.000.0C gemoeid was. Het maken van een begin met nieuwe werken wordt voorloopig vermeden of althans beperkt tot het uiterst noodzake lijke. Het zijn niet enkel de hooge loonen in de bouwvakken die dit hebben teweegge bracht, doch vooral ook het insluipsel, dat de arbeiders flinke toeslagen vragen boven de vakbondloonen. In de Horticultural-Hall te Londen is Maandag een internationale postzegelten toonstelling geopend, waarvoor verschil lende verzamelaars bijdragen hebben inge zonden. De in de postzegelwereld beroemdste exemplaren zijn aanwezig, zooals de 1 c, Britsch-Guyana van 1856, waarvan de waar de op 20.000 pond wordt geschat, en de bekende zegels van Mauritius. Bonar Law, die eenige dagen te Aix-les- Bains heeft vertoefd, zou vermoedelijk gis teren naar Londen terugkeeren. ZE WETEN 'T ALLEMAAL Criticaster schrijft in de „Resb,": Broekhuys heeft met z'n plannen voor een krant de tongen los gemaakt, 't Merkwaar digste" daarbij is, dat eigenlijk iedereen ver stand van de krant heeft. Wel, iedereen leest er een en dus.... weet hij ook hoe 't moet. Alleen de menschen, die een krant uitgeven, hebben er eigenlijk niet de minste notie van, hoe zoo'n ding in mekaar moet zitten, ook al zijn ze in het vak vergrijsd. Leg in deze dagen je oor te luisteren en je weet precies, hoe je het aan moet pakken, om een krant op te richten en te laten flo- reeren. Ik heb dat trouw gedaan en weet er nu ook een en ander van. Ik kreeg raad van oude heeren en kleine kinderen, van krui deniers en menschen van de breede bijl, van arbeiders en middenstanders, van dames vas de groote wereld en juffrouwen die het goed meenden, van menschen die overal hun eigenbelang zoeken en anderen, die zich steeds wegcijferen, van petieterige mensch- jes en mannen met karakter. Gelukkig, dal de voorlichting alzijdig was, want, al moest ik vroeger met den mond vol tanden staan tegenover die wijsheid van al die bevoegden, thans was ik gewapend en kon van me af spreken. Een krant moet vooral veel hoofdartike len geven, daar valt nog eens wat uit t. leeren, zei de gewichtdoener. Ja, antwoord de ik, en dan kan de moderne haastmensch weer luchtigen: hoofdartikelenwia heeft daar nu tijd voor! Een krant moet in onzen tijd de demo cratie vooruithelpen, zei de arbeider. En ik stelde hem tegenover den zakenman, die zoowaar bij Mussolini zwoer. Een krant moet vooral zachtzinnig zijn en altijd zoete koek laten slikken, zei de be deesde en ik voerde hem Pater Gielen tege moet die eens den geweldigen krantenheros Louis Veuillot naar voren haalde, den be schermer der christelijke liefde door scher pen strijd voor de waarheid. Een krant moet niets dan nieuwtjes ge ven, zei de neutrale, en ik verwees hem naar den man van de zware hoofdartikelen. Een krant moet niet aan politiek doen, zei de politieke streber, en ik noemde hem den klager, die uitbazuinde dat die kranten tegenwoordig de menschen niet meer po litiek ontwikkelden. Een krant moetduizend en een dingen doen ejf precies dezelfde duizend en een dingen niet doen. Dat heb ik er nu wel van begrepen. Het beroerdste van 't geval is maar, dat die domme krantenuitgevers en die stomme journalisten, die dag-in dag-uit, van 't eene jaar in 't andere met die kranten bezig zijn; die er congressen op na houden en vakbijeenkomsten, waar over de krant ge sproken en beraadslaagd wordt; die dagelijks onderling overleggen en bij geleerden om ad vies gaan, dat zoowaar die menschen zich verbeelden ook iets te weten van de wijze waarop een krant in mekaar gedraaid moet worden. Het loopt toch de spuigaten uitl De critici weten het immers toch altijd beter. SCHADELOOSSTELLENG VOOR DE „TC8ANTIA." De Belijnsche beictrftgev-w van het Hbld. meldt: De huishoudelijke commissie van den Rijks dag heeft zich gisteren bezig gtiiouden met de schadeloosstelling voor het Nederlandsche stoomschip „Tubantia," dat gedarende den oorlog in den grond is geboord. Een over eenkomst zal worden voorgesteld, waarbij Nederland zal worden schadeloos gesteld door een groep Duitsche readers. Als con tra-prestatie vopr de groep neem/ het Rijk op zich de levering van twaalf schepen, waarvoor het Rijk 126 milliard papiermark heeft te betalen. Door deze overeenkomst behoeft het Duitsche Rijk niet in den we reldmarktprijs te betalen, doch slec'ftts iet binnenlandschen prijs in papiermarkl n. MINISTER RUYS IN GRONINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zette gisteren zijn auto-tocht is de provincie Groningen voort, Achtereenv 4- gens werden bezocht het gerestaureerde kerkgebouw te Aduard, het electrisch water gemaal te Lammerburen en de bedijking? werken van het waterschap Thomas van Seeratt. Daarna bezichtigde de Minister de boerderij „Groot-Huizen" onder Warffum, waar hem een noenmaal werd aangeboden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aa& de kerk te Stedum. Daarna keerde de Minister naar de resi dentie terug. 23. Deze zou het misschien wel anders heb ben gewild, want dan bleven de lui langer en werd er meer verteerd, maar zijn gasten verdrijven wilde hij natuurlijk niet, en hij ging daarom naar den Amerikaan. „Master, de heeren verkiezen niet te spe len; pak u dus uw kaarten maar weer in." „Wie wil niet spelen? riep Johnny in t Engelsch, die geen trek had, zich zijn -'inst te laten ontgaan. „Wie zegt u dat, Bockfeld? Zeker wil ik spelen." „Nu, die niet wil, die late het, zeide de Amerikaan, Johnny toeknikkend, „dan doen wij het. Hier, Sir, ligt drie en aas, en hier vijt en negen, waar zet u op? „Er zal hier in de tent niet gespeeld wor' den, Sir!", trad Fischer tusschen beiden. „Ik geloof dat u dit verstaat." „Is die tent van u?" vroeg de Amerikaan 'uit de hoogte. „Dat zijn uw zaken niet, Fischer, merkte Johnny op. „Houd je mond, Napoleonl" zeide Fischer kalm. „Wij zijn de meerderheid, je hebt dus niets te vertellen. Dit is geen tent van mij, maar van een man, die je zoo juist gezegd heeft dat hier niet gespeeld wordt. Stal dus maar met je lokvogeltjes in; wij buitenlanders zijn te verstandig om ons te laten vangen." „U bent de tolk voor vandaag, niet waar?" zeide de Amerikaan en mat hem van boven tot onder met een kwaadaardigen blik. „Jawel," zeide Fischer, „en als we hier be hoorlijk recht in de mijnen hadden, of een an der mensch tot rechter dan dien stijfkop van 'n majoor, dan zat je hier al in de ijzers in plaats van in je goud." „Zoo?" lachte de Amerikaan,' „meent u dat? Jammer dat u niet de Alcalde hier bent." --- „Inderdaad een geluk voor jullie boeven- tuig," zeide de Duitscher, „en nu asjeblieft de kaarten van tafel. We hebben de ruim te voor wel wat beters noodig. „Sir!" riep de Amerikaan, zich verbijtende van woede. „Weg met de kaarten, weg dat goud!" schreeuwden hem nu de Franschen en Duit- schers toe. Johnny deed nog een laatste poging, door op een bank te springen en te roepen: „Mes sieurs! Messieurs!" Maar lachend en schreeuwend werd hij er afgetrokken en de menschen drongen nu zoo eenparig om de tafel heen waarop de zak met goud lag dat de Amerikaan het toch maar raadzaam achtte zich te verwij deren, „Gentlemen, ik wil u niet langer in den weg zitten. Amuseert u voor zoo korten tijd als men u zal toestaan hier in Californië te blij ven. Dat zal wel de langste tijd geweest zijn." It „Probeer 't eens, ons er uit te krijgen! riep een van de Franschen die Engelsch ver stond en op hem wilde toevliegen. Maar de anderen hielden hem tegen. „Ljat dien schooier loopen; hij is boos dat wc hem wegjagen!" De kastelein, die er alle belang bij had dat in zijn teut geen wanordelijkheden voorkwa men, sprong tijdig tusschen beiden en ver zocht den Amerikaan zich geen verdere on aangenaamheden op den hals te willen halen. Mr. Smith was daar trouwens ook niet op gesteld, eri toen hij de baan vrij zag, nam hij zijn goud onder den arm en pakte zich weg. 'Hiermede was echter Johnny nog niet te vreden. „Messieurs," riep hij, sprong op de bank en draaide den hoed op zijn hoofd met een nij- digen ruk rond, dat de broche met den blauwen steen achteraan kwam te zitten; „We zijn hier in een vrij land, waar ieder doen kan wat hij wil cn waar hij pleizier in heelt!" „Jawel, Johnny, jawel Napoleon," lachten hem eenigen uit. „Messieurs," ging Johnny voort, u hebt dien heer weggejaagd, met wien ik spelen wilde; daar hebt u Bet recht niet toe. Deze tent is een wijnhuis, daar ben ik medeeige naar van, zoolang ik mijn vertering betaal, en wie aan mijn recht komt, komt aan mijn leven, en dat behoef ik mij niet te laten wel gevallen." „Bravo, Johnny, bravo!" riep en lachte men. - „Messieurs," schreeuwde echter het kleine kereltje, nog meer geprikkeld, „ik schud het stof hier van mijn voeten en zal nooit terug keeren naar een plaats waar men mij mis handeld heeft." Daarop werd het driekantje weer op het hoofd omgedraaid, Johnny sprong van de bank af en wilde zonder groeten de tent ver laten. v De kastelein en Fischer poogden hem te gen te houden, maar de man was buiten zichzelven van woede, rukte zich los en stormde naar buiten. Door dit intermezzo was het gezelschap geheel van streek geraakt en zelfs de raads heer was opgestaan. Alleen Erbe bleef, zon der zich aan den storm te storen, rustig op zijn plaats en was alleen zoo zenuwachtig dat hij de flesch van zijn buurmann aansprak en een vol glas als gewoonlijk in één teug ledigde. „Och,' mijnheer," fluisterde Korbel tot den raadsheer, en nam den waardigen man ver trouwelijk onder den arm, „ik zou u wel wat willen verzoeken." «Wat is er van uw verlangen," antwoordde deze, naar 't scheen in zijn schik en op zijn gemak nu het voorval van zooeven zoo goed was afgeloopen, „maar vertel u mij eeraf eens asjeblieft, wie is die heer daar in zijn mooie zwarte jas?Ik vind het zoo ko mischhier in de mijnen." „O, dat is een tenor uit Duitschland," lachte de griffier. „Hij schijnt verlengd ver lof gekregen te hebben, om eens onder de hand hier een paar duizend dollars op te graven." f „Een tenor?" Voor den duivel," zeide de raadsheer verwonderd, „die had ook wel thuis kunnen blijven. Tenoren verdienen bij ons een bom duiten. Wel zooveel als een minister." „Ach," zeide de griffier, „het zal wat zijn als t voor de heeren komt. Misschien de zeven-entwintigste in de koren. Kom, ik heb kiespijn en verlang naar mijn mandje, maar ik heb bij ongeluk in haast mijn beurs in de tqnl laten liggen. Zou u zoo vriendelijk wil lij zijn, mij tot morgenochtend een half ons te leenen, om mijn consumptie te kunnen betalen?" Een half ons?" zei de raadsheer, wien dat wel een beetje veel voorkwam, dat zijn acht dollars.'' „Ja, acht dollars maar," zeide de griffier, „ik zou niet graag heengaan zonder te be talen. Tot morgen-ochtend, als u zoo goed zoudt willen zijn." J-Ii»-.., ja,.-, jawel.... met genoe gen," antwoorde de raadsheer, te goedhartig om te kunnen weigeren. Hij tastte dus in zijn vestzak en gal de grilfier een, voorzichtigheidshalve in papier gewikkelden halven adelaar (een 5-dollar- stuk) en drie enkele zilveren dollars, welke de ander in zijn zak stak. „Vriendelijk dank. Morgen zie ik u immers wel, dan stel ik het u in dank weder te» hand." „Och, het heeft zoo'n haast niet," prevelde de raadsheer, terwijl de griffier zich door de gasten heen werkte naar het buffet, den kas telein een paar woorden toefluisterende en toen haastig de tent uitliep. Onwillekeurig had de raadsheer hem in 't oog gehouden, niet uit wantrouwen, maar uit nieuwsgierigheid om te zien hoe de jonge man met zijn geld zijn fatsoen ophield Maar hij zag niets wat daarop geleek. Had den kastelein het geld zóó stil in de hand gestopt? Maar anderen wemelden heen en weer tuschen hem en den kastelein; alleen de Duitschers hadden meerendeels hun plaat sen weer ingenomen. „Kom u hier. Edelachtbare," riep Fischer hem toe, „kom nog een poosje bij ons zitten." „Ik dank u voor vanavond," antwoordde de raadsheer, „u moet mij excuseeren schrikkelijke hoofdpijn.... vroeg nna» bed." „Te bed?.... gelukkig mensch, die nog een bed heeft," riep Fischer, „maar blijf lie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5