Massa-Vergadaringt U1TO00DIGING m a Mr s. I Donderdag 17 Mei 1923 A6st© Jaargang No. 14438 op Vrijdag 18 Mei a.s Aanvang 8 u&sr p 4 bPrr Uitslag Verkiezing voor den Gemeenteraad van Scf*o*en DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De S.D.A.P. en de raadsverkiezingen. uitsluitend voor R K. kie zers en kiezeressen. In St Bavo, l msdesiraat Zusterschool, Heerensingel St. Agnes patronaat K! Houtweg St. Bavo patronaat. Wastergracht St Anionics patronaat ingang Brouwersk»da St. Joscph &ozel en Jansstraat STADSNIEUWS. AGENDA 18 MEI Gezondheidscommissie. Bloemendag. a <-■ a n v. n Propagand a=Fietstocht op Zaterdag 19 Mei a.s. Van Cavalerie- naar ïnfanterie- kazerne. Lezing over zwemmen. De raadsverkiezing te Bloemendaal. Propaganda-Fietstocht. Programma Haarlemsche Orkest-Vereeniving. Personalia. a - vrr Ue uitslag van de Schotensche Raadsverkiezing J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Uitgebracht© stemmen: 5573; Ongeldig: 571Geldige stemmen 5002; Kiesdeeier: 333 46; 75 /f van den kiesdeeler: 250.08 Lijst 1. Lijst 2. Lijst 4. Lijst 5. S. D. A, P.; 1459 103 38 15 32 12 7 12 3 14 9 5 8 1722 (1844) Lijst 3. Vrijz.-Dem. Zoodat verkregen s Lijst 6. S Vrijz. Dem. 497 1 (2) Anfi-Rev. 293 1 (1) Vrijz. Dem. 327 1 Roomsch-Kalh. 1548 5 (4) Soc. Dem Arb. Partij 1722 5 (5) Christel. Hist. 615 2 (1) Het tusschen haakjes geplaatste cijfer geeft het aantal stemmen aan, dat werd yerkregen bii de verkiezingen voor de Provinciale Staten oo 11 April j.l. Het tusschen haakjes geplaatste cijfer geeft het aantal zetels aan dat de partij bezette in den in 1919 opge treden Raad. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 ?er Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advert en tien 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de Ie Pagina 75 ct„ op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vom uitbetaling Schreven we gisteren, dat de Vrijheids hond, het verbond der stervende liberalen, als laatste middel tot behoud van het poli tieke leven bij iedere verkiezing „bezuini- ging-door-dik-en-dun" als leuze aanheft, er is een andere partij, die er in onze dagen al niet minder ongelukkig aan toe is: n.m. de sociaal-democratische. De laatste verkiezin gen voor de Provinciale Staten hebben op nieuw aangetoond, wat reeds het vorig jaar bij de groote Kamerverkiezingen aan het licht begon te komen: rood is bij de stem bus geen troef meer! Troelstra's partij glijdt langzaam maar zeker naar beneden en hoop op herleving is er voor haar niet. Ze heeft haar besten tijd gehad en heelt toen teleur gesteld. Dat is vooral gebleken in de ge meentepolitiek. De oorlogsjaren dwongen tot ingrijpende overheidsbemoeiing. De meest verstokte con servatief moest de handen in den schoot leggen, wanneer Vader Staat of Moeder Ge meente verordende, hoeveel brood, boter en suiker hij mocht eten; hoeveel kolen hij mocht stoken enz. We gevoelden allen, dat ons nationaal be staan op het spel stond en lieten de over heidsorganen maar begaan. Tegelijkertijd vielen de jaren van de gouden oorlogswin sten, waarin de winnende hand van handel en industrie mild was. Dat was een gulden tijd voor onze roode heeren; loonsverhoo- gingen kwamen gemakkelijk tot stand; in de vergaderzalen van stad en land kon men iieerlijk huishouden op particulier terrein Maar men zag voorbij, dat er na dien ab- normalen tijd een andere zou komen en vergat zich daartegen te wapenen. Nu de malaise overal rondwaart, is bij het vrije Nederlandsche volk al heel spoedig het be sef ontwaakt, dat nood wel tijdelijk wetten kan breken, maar dat wij nadien toch on verbiddelijk met de scherven blijven zitten. Het socialistisch ideaal van vadertje staat en moedertje gemeente hebben wij eenige jaren noodgedwongen in practijk gezien en alle nuchterdenkenden hadden er genoeg van. Iedere werkman met gezonde hersens en kracht in de vuisten kunt ge nu nog hooren zeggen: dat is een goede toestand voor lui lakken: alles op bonnetjes halen en er zelf niets voor doen! Maar zulke gezonddenken- Jen en we tellen ze gelukkig nog met honderdduizenden in ons land begrijpen tevens, dat een land en een stad niet van gemeentelijke verordeningen kan leven; dat er gewerkt moet worden, dat handel en in dustrie moeten bloeien, dat er geld moet worden verdiend, wil de gemeenschap in het leven blijven. En het jongste verleden heeft maar al te duidelijk geleerd, dat te ver ge voerd overheidsbeheer de energie verslapt, de bureaucratie doet opwoekeren, het geld doet wegvloeien aan inproductieve uitgaven, waardoor de schuldenlasten stijgen en daar mee de bedragen op de belastingbiljetten. Overheidsbeheer als systeem is door het Nederlandsche volk gewogen en te licht be vonden. Het roode getij is daardoor aan het verloopen; overal is weer de roep om eigen, particulier initiatief, om vrijheid binnen rede lijke grenzen, omdat alleen door groote krachtsinspanning de hangende malaise over wonnen kan worden, De uitslag der raadsverkiezingen in Zaan dam hebben deze week wel overtuigend het bewijs geleverd, hoe het Nederlandsche volk de roode partij moe is. Zaandam was het socialistisch bolwerk. Daar wapperde de roode vlag van het regeerkasteel; daar troonde de socialist Terlaan als burgerva der; daar roerde Duys de groote trom. Maar de bevolking heeft ervaren, hoe een rood bewind in weinig jaren tijds een gemeente kapot kan socialiseeren. Duys nam tijdig de vlucht en borg het lijf, toen hij de catastrophe zag aankomen. Nu woont hij veilig in de re sidentie, terwijl de Zaandammers voor de lasten van zijn roode proefnemingen zitten Sprekersde Eerw. Heeren Pastoor Reijnenberg, Rector Kok. Kap. Wennen; de h'eeren Mr. Bo mans, Mr. Heerkens-Thijssen Th Hooij, Jos. A. de Lobel, M. L. A Klein en Castricum. Waar had de roode partij meer gelegenheid om zich een getrouwe schare te scheppen, om een vast bolwerk te maken, om een proeftuin van socialistische gemeentepolitiek aan te leggen, dan in Zaandam? Naar Zaan dam had de S. D. A. P. moeten kunnen wij zen en zeggen: ziedaar ons voorbeeld; zie daar onze woorden in de practijk. Maar in Zaandam heeft de roode gemeen tepolitiek fiasco geslagen; de bevolking keert haar den rug toe! Nu staat de S. D. A. P. bij deze raads verkiezingen met leege handen, gelijk zij stond bij de Statenstembus en op den jong- sten 1 Meidag. Leuzen als „Ontwapening" en „socialisatie" trekken niet meer. En men weet niets anders. De matte verkiezingslec- tuur, welke ons gedurende de laatste dagen door de roode propagandisten werd thuis bezorgd, is van die armoede het beste be wijs. En dan spraken wij nog maar enkel over louter stoffelijke dingen, over den tijdelijken voorspoed, welken wij van de S. D. A. P. niet hebben te verhopen. En hoeveel malen eischt de practische po litiek niet, dat wij op de stoelen van het bewind vertegenwoordigers hebben, die hoogere beginselen weten te eerbiedigen. En dan is er van de materialistische S. D. A. P. in het geheel niets te verwachten. Rood is, Goddank! niet meer troef. De invloed van de roode partij is aan het tanen. Mogen de raadsverkiezingen van dit jaar daarvan overal opnieuw het overtuigen de bewijs leveren! Sociëteit „Sf, Bavo" R.K. Kiesvereeni- ging 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur Bevol kingsbureau van 8 tot 10 uur. Hanzegehouw Zangvereeniging „Ceci lia" 8 uur. St. Josephgezellenvereen. Jansstraat R. K. Kiesvereeniging 8 uur. St. Bavopatronaat Westergracht R.K. Kiesvereeniging 8 uur. St. Antoniuspatronaat Ingang Brouwers kade R.K. Kiesvereeniging. School Heerensingel R.K. Kiesvereeni ging 8 uur. Patronaat „St. Agnes" KL Houtweg R.K. Kiesvereeniging 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- kelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12M. van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbe'dsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marth-v reeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Hedenmiddag vergadert ten stadhuize de Gezondheidscommissie, waarin verslag over hel; jaar 1922 wordt uitgebracht. Wij ontleenen aan dit verslag het volgende: Dank zij de medewerking van verschillen de gemeentelijke takken van dienst, kon over het algemeen spoedig aan de klachten tege moet gekomen worden, zonder dat hiervoor een vergadering van de Commissie noodig was. Op te merken valt, dat in het afgeloopen jaar van de z.g. klachtenbussen, welke op J verschillende plaatsen van de stad zijn ge- j plaatst, zeer weinig gebruik werd gemaakt, i doch dat vele .malen de klagers mondeling hunne bezwaren aan het Secretariaat kwa men mededeelen. Hoewel aan dergelijke klachten zooveel mogelijk direct tegemoet werd gekomen, doordat de betrokken tak van dienst direct telefonisch van een en ander op de hoogte werd gebracht, verdient het toch aanbeveling dat men zich in het algemeen schriftelijk tot de Commissie bliift v/enden. Ongeteekende klachten kwamen in het af geloopen jaar niet voor. Met dankbaarheid mag melding gemaakt worden van de zeer gewaardeerde adviezen die de Gezondheidscommissie ook in het af geloopen iaar mocht ontvangen van verschil lende Directeuren van takken van dienst, alsmede van d enComrnissaris van Politie. Met groot leedwezen wordt in het verslag gememoreerd het overlijden van den heer L. W. Havelaar. In de vergadering der Commis sie van 29 Juni herdacht de voorzitter het geen de overledene met zijn groote kunde cn toewijding en vriendelijke hulpvaardig heid in het algemeen, en voor de Commissie in het biizonder heeft gedaan. Over den gezondheidstoestand wordt het volgende opgemerkt: De gezondheidstoestand was in het afge loopen jaar in het algemeen vrij gunstig. In 1922 kwamen 116 gevallen van besmettelijke ziekten ter openbare kennis, tegen 153 in het iaar te voren. Het aantal diohtericgevallen wijst in het afgeloopen iaar eene niet onbelangrijke ver mindering aan. Van besmettelijke ziekten werden in de laatste tien iaren. wat inwoners van Haarlem betreft, aangegeven in 1913 tot 1922, resp. 206. 139. 62. 67. 91. 240, 216, 165, 153 en 116 gevallen. Het sterftecijfer is iets hooger dan in 1921, zooals uit onderstaanden staat blijkt. Per 1000 inwoners stierven, zonder de leven loos aangegevenen. in 1913 tot 1922, resp, 13.18. 13.04. 13.55 14 34, 16.21. 19.66, 15.38, 13.56. 10.65 en 10 74. In 192? zijn 6 gevallen van febris typhoidea voorgekomen, eenzelfde aantal als het vo rige jaar. Het aantal aangegeven gevallen van diph- terie over hef afgeloopen jaar bedraagt 32 minder dan in het jaar te voren, er heeft dus een vermindering plaats gehad van on geveer 29 pet., hetgeen niet onbelangrijk is. Het aantal aangegeven gevallen van rood vonk bedroeg in 1922 34, tegen 39 in 1921. In 1922 kwamen 2 gevallen van nekkramp voor. Omtrent de malaria wordt hef volgende opgemerkt' In de eerste helft van het jaar werd eene vermeerdering van gevallen waargenomen, welke later eenige uitbreiding aannam. Hef valf dan ook oenigszins op, dat in den nazomer zich de meeste gevallen voordeden. Ook dit jaar had, evenals het vorige jaar ontmugging van de verschillende stallen plaats. Het is zeer te betreuren, dat het Rijk de campagne tegen de muggen niet kan voortzetten, daar toch zeer vele vrouwelijke anooheliden werden vernietigd Het is nu zaak, dat de inwoners en vooral zij, die koeien, paarden en varkensstallen bezitten er op gewezen worden, thans zelf mede te werken in den strijd teg endeze ziekte en hunne woningen door aanbrenging van gaas zooveel mogelijk tegen muggen te bescher men. Het sterftecijfer der tuberculose is in ver gelijking met het jaar te voren aan tubercu lose overledenen in 1921 aan I.ongtuberculo- se 91, aan Hcrsentuberculose 26 aan anderen vorm van tuberculose 19, in 1922 resp. 81, 21. en 16. Men verzoekt ons opname van het vol- gende: De afd. Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafische v?Vken in Nederland zal op Zondag 27 Mèi e.k. hier ter stede een bloemendag houden, waarvan de opbrengst zal strekken tot in standhouding en uitbreiding van het eigen sanatorium „Eerbeek" waarin verpleegd wor den alle aantuberculose lijdende typogra fen. Door B. en W. is daartoe bereids toe stemming verleend. Na jarenlangen moeizamen arbeid is het deze vereeniging gelukt een eigen, hoewel £2 Pt KI a 17. Alle R.K. Dames en Heeren in het bezit van ee rijwiel worden uifgenoodigd tot den grooten voorafgegaan door muziek Verzamelen 4VZ uur in het Bavo Dorp aan de Zomervaart. nog zeer bescheiden sanatorium te stichten. Het behoeft nauwelijks gezegd dat het in standhouden daarvan veel geld behoeft en waar het in de bedoeling ligt om van dit be scheiden sanatorium een naar de eischen des tijds ingericht flink sanatorium te maken, laat het zich begrijpen, dat daarvoor veel geld noodig is. Daarom doet de afdeehnu een ernstig doch dringend beroep op de stadgenooten om van onze verkoopsters een bloempie te koopen. Loopt ze niet voorbij en geeft vooral zoo ruim mogelijk. In het vak van de bewerkers van courant en boek, welke u zoo dikwijls zoovele aange name uren bezorgen, komt de gevreesde tu berculose nog zoo veel voor, dat de afdec- ling vol vertrouwen dit beroep op uwe gave meent te mogen doen. Ten slotte nog een enkel woord. Er zijn zoo vele jonge dames, die z'ch gaarne be schikbaar willen stellen om het bloempje onzer vereeniging te verkoopen, doch niet weten, waar zij zich daartoe moeten aan melden. Wij willen haar mededeelen, dat zij dit kunnen doen aan de onderstaande adres sen: C. C. van den Bergh, Assendelverstraat 48; H. van Delden, Potgieterstraat 26; J. C. Roelofs, Ter Haarstraat 11: G. Rijksen, Kam pervest 49 rood; J. A. Wagner, Papetoren- vest 54. Het garnizoen is gisteren overgeplaatst van de Cavaleriekazerne naar de Infanterie-ka- zerne. Garnizoenscommandant is majoor Mar- chant. Voor een groot aan lal belangstellenden on der wie de heer Warnier, inspecteur van den gemeen teliiken dien st voor de lichame lijke opvoeding, hie'd de heer K. H. van Schaften uit Amsterdam, een lezing over zwemmen in de projectiezaal van de Han delsschool De redenaar werd ingeleid door den voorzitter van het Ken-nemer Instituut voor lichamelijke opvoeding, dr. IV. E. Meren-s. Deze zelf een groot voorstander van het zwemmen dankte den heer Van Er.hagen voor zon bcreidwilTiftih-eid. om in Haar'em een lezing Ie honden over zwem men en achtte dit van groot belang voor de zwemsport in Haarlem, daar de hecT Van Schaften een var deaenen is geweest die den Npr'erlandschen Zwembond in andere hanen hebben geleid. De Ned. Zwembond tocb was vroeger een organisatie, die steeds bet ooft gevestigd hield op het wedstriidwezen, om daardoor te trachten de zwemsport meer in gang te doen vinden. Thans echter wil de zwembond ziïn doel bereiken door het vor men van zwemonderwiizers, te trachten het zwemonderwirs op de schoten verplichtend te krijgen, enz., zoodat ten s'-ofte ieder door drongen wondt van het nut en aenol van hef zwemmen. De heer Van Schaften wees er hij den aan vang van ziin rede op dal Haarlem er trolsoh op kan 7':n, dat het aan de spits staat van de plaatsen in Nederland waar al zoo heel veel voor de zwemsport wondt gedaan. Dit iaar wordt aan niet minder dan 20 scholen in Haarlem zwemonderwös gegeven aan leer- 'in-er-n uit de 5e, Re cn 7 klass. voorwaar a' een flinke slem in de aoede richting. Sn-reker achtte het van groot belang, dal ieder Nederlander kan zwemmen, daar het Srootsle deel van de bevolking zün arbeid op of aan hel water heeft cn een statistisch overzicht heeft uitgewezen dat zoo velen den dood door verdrinking vinden. Het zwemmen staat lünrecht tegenover verdrin ken en daarom wees de sorciker er op, d-at de practische waarde van het zwemmen vooromge«fe1d moet worden, daarnaast komt de hvgiënische waarde, dus de invloed op ademha'in'g en bloedsomloop. Door middel van een keurige collectie tan 'aarnplaatsfes behandelde de heer Van Scha ften een en ander van de zwemkunst. Aller eerst hoe in der. ouden Romeinsciben tod hef zwemmen een belangrijke plaats in de opvoe ding innam, vervolgens werd besproken het aanieeren van den schoolslag en van de ver schillende zwemslagen werd het voor en het tegen nagegaan. Ook wees spreker er op, van welk groot belang bij wedstrijden het starten is. Aan het slot van zijn rede uitte spreker den wenschdat deze lezing zal bijdragen tol het verder propageeren van de zoo nuttige zwemsport. Dr. Merens dankte den heer Van Sc.hagen voor zijn leerzame lezing en sloot zich aan bij den wensch, dat binnen afzienbaren tijd de ieus van den Nederlandschen Zwembond bewaarheid zal worden: „Ieder Nederlander moet kunnen zwemmen." ;De verkiezingsdiensl van de Haarlemsche dagbladen is gevestigd in hotel „Van Ouds het Raadhuis,te Ovcrveen, waar vanavond zoo spoedig mogelijk de uitslag der raads verkiezing te Bloemendaal zal bekend ge maakt worden. Zaterdag 19 Mei a.s. 's namiddags i'A uur verzamelen de deelnemers in het „St. Bavo- norp" aan de Zomervaart De tie volgen rouite is als volgt: Emostrnat, Damfafesrthaa't, Kruisfoc.htsfraa-t Sfachithufes'traaf, Dubbele Buurt, Schatkwii- 'ersfraat, Heeren singel, Fabriciussfraat, A L. Dyserindkstraat, Teylerplein. Nagtzaamistraat, Nnglzaamplein, Amsterdamschevaant, Spaarn- wouefcrstraat, L. Vr. Gracht, Kampervest, KI. Houtweg, Badhuisstraat, Voorhelmplein. Bak- '•orstrant, Z. B. Spaarne, Linschotcnstraat, Kamperstrnat, Sebneevoo-rtstraad, Voorhelm- «traai, Knclagestrsaif, KI. Houtweg, Baan, Ju- 'iiaoastraat, Sto'bergstraat, Koninginneweg. V'ifsonsplei.n, Leiifcches-traat. Gasthuislaan, Rrouwersplein, Voorzorgr'Taat, Clerccrstraat Txu'ciischeplein, Leidscbevaart, Zi'lweg, Coraro- Kerbstraait, Brouwersikade. Hoofmanstraat. DuvenvooirdeslTBaf, Gatnerikoike-rstkade (noond- zi'de), Pieter Kiessfraat, Kinderhuis-singel Srbotersirgd, Ositadestraat, Wouwerman- s'lraat, Versprondkweg, Tefterodesftrant, K!e rerpaitk, Velserstirnaf. Saenredamslraait. M. v. Heemskerk straat, Grebberstrant, Berkbeiide- sfraat, Frans Halsstraat, Kennemersfiraal cchoterweg, Kenremerpfpin, Jansweg, Pauk- 'aan, Zijhoizen, Nieuwe Gracht, Hooimank'. Parklaan. Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, N GroenmnitVt, Zii'wtraat, Zijlvest, Wilhelmina- sh-aat, Wilsonsplein, Raamvest, Groote Hout straat, Groote Markt. REGLEMENT FIETSTOCHT. fUitlkricmen s.v.p.) 1. Lamoen thuis laten. 2. Aaneengesloten rijden. 3. Bij hakt houden zooveel mogelijk aan- sfutiten. 4. Gehoorzamen aan orde commissarissen met geel wit lint. 5. Geen aanstoot gevende liederen zingen. 6. Deelname uitsluitend voot R. K. boven V IR iaar. 7. Na ontbinding van den stoet op de droote Markt in groepjes door de Smede- ■-Iraat naar de SI. Bnvo-sociëteit, ingang Mo- 'innesteeg. voor nfeiffe van borden, Vlaggen enz Orgelbespeling im de Groole of Si Bavo- ker.k, te Haarlem, op Donderdag 17 Mei, des avonds van 7y, 8Yi uur door den heer teorge Robert. 1. a. Chora'bearbeitung„Vater unser im WmTnetoeirb"; b. Fuga C gr f. D. Buxtehude Mfi35—17071. 2 Fantasie C. kl. t, .T. S. Bach. 3. Concert A gr t: Largo, Allegro, Menuet, v-ga. G. F. Handel. 4 Deux Melodfes, A. Guitmant. 5. Fantaisie C. maj, César F ra nek. Namiddagconcen' op Maandag 21 Mei. te VA uur. in Den Hout, onder leidign van Wil- '-■rr Knikker t. The Libertv Bet marsoh .1. E Sou sa. 2 Ouverture ,.T/e* Dragous de Viliars", A. "•'i'ilart. 3. Manola W'-'zcr. E. Waldteufei. 4. La Feria. F. Lnromhe 5. Ouve-ture Tutti in M-"-hem. C. Pordott'. R Cava Herin RusWrana, F. Masmcm. 7. Ballet dell Opera Giocondr V fbiefld. Door den gemeenteraad van Am is hencemd tot onderwitzeres aan de Pe lozzischool, mcj. W. A. Voorthuijz-cn, allo De uitslag van de gisteren gehouden raads verkiezing in Schoten is voor de Roomsch- Katholieken geen tegenvaller geworden. Toen de officieuse uitslag gisteravond bekend word, ging er een juichtoon op: Schoten is rechts! Een mooie belooning voor het harde wer ken der Schotensche rechtsche propagandis ten en een mooie beiloonang ook voor het goede weitk, dat de rechtsche raadsleden in den Schotenschen Raad doen Dat w-erk mag gezieD en gehoord worden en de rechtsche raadsleden in Scholen kunnen stuik voor stuk een vergelijking met de vertegenwoordigers der linksche partijen glansrijk doorstaan. Namen noemen cn vergelijkingen maken, behoeft niet. De namen en vergelijkingen vloeien vanzelf naar de lippen. Van de twee zetels, d&e Schoten in den nieu wen gemeenteraad meer zal teWen, hebben de Rooni'f.ch -Ka Iholïdken er één veroverd en de Christel. Hist, ook één. Dat de Katholieken bij de zetelverdeling geboft hebben, blijkt uit 'n vergelijking van hef stemm-encijfer der R.-K. met dat der S.D A.P. De Katholieken behaal den 1548 stemmen, de S.D.A.P. 1722. Toch kregen beide partijen 5 raadszetels. De S.D. AP. kreeg echter bij eerste verdeeling 5 zc- tefls en hield een overschot van 57 stemmen, wellk overschot niet voor een zesde zetel in aanmerking kwam. De Roomsch-Katholieken kregen bij de eerste verdeeling 4 zetels en hielden nog 21R stemmen over, waarop hun precies de laatste te vergeven raadszetel ten deel viel. Vergeleken bij de stemming voor de Prov. Staten gingen de R.-K. nog 13 stemmen ach teruit; de S.D.A.P. echter 122 stemmen; de Christ. Hist wonnen, in vergelijking met de verkiezing voor de Prov. Staten bij hun toen al zeer goed cijfer nog 52 stemmen. De Anti- Revok gingen iets achteruit. De meeste winst echter behaalden de Vrijz. Dem.. wier lijsten Boxs en Prnschen tezamen haalden 824 stem men, tegen 5R3 st. bij de Prov. Statenverkie zingen De verspreide partijen der Statenver kiezingen hebben dus blijkbaar hun liefde verdeeld tusschen Boss en Pruschen, die ook nog wel wat S.D.A.P.-siemmen verkregen zul len hebben. Zoo heeft de ruzie in de partij een stemmenvoordeel gebracht, dat echter niet in het aantal zetels tot uiting komt. Opmerkelijk is weer het groot aantal on geldige stemmen. Er waren veel stemmen blanco uitgebracht. De stembusuiils'lag in Schoten wekt ook be moediging voor de Techtsche partijen in Haar lem. De wind waait rechfsch. Dat feit is on miskenbaar Moge Haarlem daarvan ook pro- fileeren! Barometerstand: 758. OPGAVE VAN: Vooruit. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol Tnstituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 17 Mei. Hoogste barometerstand 768.3 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 748.0 m. M. te Kinn. Verwachting van den avond van 17 tot Jen avond van 18 Mei: Meest mafirfe, later afnemende westelijke 4ot zuidwestelijken wind, aanvankelijk zwaar bewolkt en nog kans op enkele regenbuitjes, later opklarend, iets zachter. Yrijz.-Dem, Fruscben, J. F, H. Heidstra, H. Vromans geb. Rit, W. Mentjox, C. H. Eerde, van E. Ooms, P. Hoogland, R. Aalst, van H. W. Totaal 330 48 50 29 5 12 16 7 497 563; Anti-Revolution. Jansen, Willem Fredcrik Diepersloot. Pieter Gerardus Graaff, de Everardus Venema Wietse Slot, Jan Graaff, de Jacob Blom, Dirk Totaal 241 11 14 7 13 5 2 293 '312) Roomsch-Katb, Loerakker, A. J, Wolff, Ch. C. Schie, van J. J. Lmans, M. Cobelens, N. Opbreek, J. G. Kolk. van J. J. Sormani, A. R. E. Weber geb. Strik, H, Visser, J. M. Totaal 1432 35 22 8 20 8 8 6 2 7 1548 (1561) Bies, Chr, Klein, H. J; Weber, geb. oroeneveld H. Waterberg, R. H, Visée, J. H. Krijnders, J. A. Vos, de H, Riemsdijk, van H. Wardenburg, B. D. G. Cats, J. Fèbre, le W. F, Corbeel, J. P, Andréa, D. Totaal Koxs, Peter Wezel, Pieter Schutte, Hermanus Leonardus Cats, Wilhelm Pieter Totaal 254 18 13 42 327 (563) Christel.-Hist. Algra, Homme Antonisse, Gustaaf Adolf Waag, v. d. Lodewijk Hesteren, van W. G. Brandenburg, Johannes Hendrik Lucke, J. Zwart, P. Biencfelt, J. M, Totaal 428 151 11 3 4 9 3 6 Stemmen I Zetels (Lijst Pruschen) (Lijst Boxs) 615 564)1 Gekozen: Vrijz.-Dem J F. H. Pruschen; P. Boxs (aftr.) Anti-Rev.: W. F. Jansen (aftr.) Roomsch-Kath A. J. Loerakker (aftr.), Chr. C. Wolff (afir J. J van Schie (aftr M. Emans (aftr.); N. Cobelens S. D. A. P.: C. Bies (aftr.); H. J. Kleit (aftr.); H. Weber-Groeneveld (aftr.); R. We terberg; J H, Visée. Christ.-Hist.: H Algra (aftr.); G. A. An fonissc (aftr.). De aftredende raad telt 13 leden; de nier we 15 leden. De twee meerdere zetels vie len ten deel: 1 aan de Roomsch-Katholieke' en 1 aan de Christelijk-Historischen In den aftredenden Raad bezetten de Chr Historischen weliswaar 2 zetels, doch dez< waren hun ten deel gevallen doordat toen de heer v. d. Dussen (S. D. A. P.) als r iadsli<- bedankte, de lijst der S. D. A. P. was uit geput. Hun aantal zetels daalde daardoor op 4, welk aantal nu weer op 5 is teruggebracht Eerste plaatsvervangers der verschillende partijen zijn bij: De Vrijz.-Dem. (lijst Pruschen) H. Heidstra en mevr. W. J. Vromans geb. Rit; De anti-Revolutionairen, P. G. Diepersloot en E. de Graaff; De Vrijz. Dem. (lijst Boxs), P. Wezel en H. L. Schutte; De Roomsch-Kath. J. G. Opbroek en J. J van Kolk; De S.D.A.P., J. A. Krijnders cn H. de Vos; De Christ Hist. L. v. d. Waag en W, G van Hesteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1