STADSNIEUWS i r^aik- i 1 De Gemeenieraadsve-Sdesdsageii m (•- 1 JQ .të v\ Hoe Haarlem „Luilak" viert! atosi wuschl mm* Gevonden voorwerpen. Diamanten huwelijksfeest. Het opnemen van gas- en eiectrici- teitsinefers. DE PROPAG AND A-FIETSTOCHT. De Blauwe Week. TQQNEEL Nog Altijd Compagnons. De Luilakmarkt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LAATSTE NIEUWS. Hoe Haarlem diilak" viert! Op niet minder dan vijf plaatsen zijn gis teravond propagandavergaderingen gehou den, die alle succesvol verloopen zijn. Mogen zij bijdragen tot een prachtigen stembus uitslag a.s. Woensdag. Wij laten hieronder een verslag volgen van de verschillende vergaderingen, In „Sint Bavo." In de sociëteit „St. Bavo" sprak mr. J. B. Bomans. Nadat de voorzitter, de heer J. H. van Oosten, op de gebruikelijke wijze de verga dering geopend had, sprak deze een kort woord tot aansporing van propagandavoe- ring, opdat a.s. Woensdag de overwinning behaald worde. Tijdens de mededeelingen vulde de zaal zich met nieuwe belangstellenden en kwamen onder luid applaus ter vergadering pastoor Reijnenberg en mr. J. N. J. H. Heerkens Thijssen, Rede Mr. Bomans. De eerste spreker, mr. J. B. Bomans, zeide, dat hij eerst alleen hier zou spreken, omdat hij verder moet bespreken de daden van het gemeentebestuur. Allereerst werd dan gelegenheid tot vragen stellen geopend, doch niemand nam die gelegenheid aan. Spr. wees er dan op, dat op een luttel aantal stemmen na in Alkmaar een R.-K. meer afgevaardigd zou zijn en de raad rcchtsch zou zijn geweest. Nergens zijn de Katholieken er zoo mooi afgekomen en zijn de liberalen er zoo mooi uitgesmeten als in Teteringen. Als we dus opgaan in den geest van (v.) Tetering(en), komen we er. Spr. prijst het, dat de heer v. Tetcring, openlijk van zijn wrevel heeft doen blijken, doch vooral diens liefde voor de Katholieke zaak, De groote zaken, welke naar voren moeten gebracht worden, moeten door een krach tig college van B. en W. behandeld worden. We hebben een krachtig college. Dat er kennen ook de Iinksche bladen in Haarlem. Die kracht zit vooral in de homogeniteit. Spr. hoopt, dat het college behouden blijv?. Spr. verwijst naar het gepubliceerde b»- lastingstaatje in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van Vrijdagavond, waaruit blijkt, dat Haarlem in zijn belastingstelsel tot de laagste gaat behooren. Er zijn hier nog op centen op de personeele- en vermogensbe lasting, maar op een enkele uitzondering na zijn die ook in de andere plaatsen. We hebben gekregen een gezonden finan- cieëlen toestand en krachtige gemeentebe drijven. Spr. vraagt geen woord van dank, doch hoopt, dat men het niet tegenoverge steld voorstelt. Spr. wil het nog hebben over conflicten in en buiten den raad. Botsing met de A. R. omtrent optocht op Zondag. Coalitie betee- kent niet één partij, doch dat wc de groote beginselen gezamenlijk op één grondslag uitwerken. Het conflict met Velsen inzake de gas levering was ernstig, doch Haarlem moest zoo optreden. Conflicten met het gemeente-personeel deden zich niet voor in de laatste 6 jaren, Spr. vraagt, een stad van beteekenis op te noemen, waar dit ook zoo is. De wethouders wilden enkele agenten min der, de burgemeester meende, ze noodig te hebben. Spr wil opmerken, dat deze conflicten zeer gering zijn. Er zijn wel eens relletjes geweest, en daar bij werd nog een onschuldig burger gedood, maar wanneer een troepje Kromme Elle boogsteger», zoo wil spr. ze noemen, herrie maakt, moet dat niet het gemeentebestuur geweten worden. Ernstige kwesties met andere gemeenten deden zich verder niet voor. In den raad is wel gestreden, doch altijd met eerbiediging van elkanders beginselen. Met mrs. Bruch en Slingenberg heeft spr. een paar maal kwestie gehad, doch overi gens heeft men altijd een compromis ge vonden. Dat men altijd met den communist over hoop ligt, siert ons eigenlijk wel. Als hij het met ons eens was, zou er reden zijn te ge- looven. dat het den verkeerden kant uitgaat. Wat subsidies betreft, spr. is niet erg voor subsidie-verleening. De Katholieken over vragen echter niet. Spr. noemt subsidies voor Katholieken: voor bijzondere bewaar scholen, de Mariastichting voor de verple ging van tuberculosen, Martha-vereeniging, St. Elisabeth's Vereeniging, St. Josephsge- sticht, Herwonnen Levenskracht, R.-K. Lees zaal, Patronaten, Josephsgezellen en Huis huid- en Industrieschool (de laatste inge volge de wet op het Nijverheidsonderwijs). Spr. licht de noodzakelijkheid van enkele subsidies toe. Wat het zou kunnen worden als we zelf niet voor onze subsidies zorgen, moge blijken uit een gezegde van Kingma bij de gemeeniebegrooting toen hij zeide van de bladzijde met kath. subsidies; sla die maar over. Spr. bespreekt nog enkele moeilijkheden, voortgevloeid uit de L. O.-wet 1920. Er zijn nog menschen; die zeggen, dat hier niets gebeurt. Er zijn vergelijkingen getroffen met Rot terdam. Daar werd veel gedaan zegt men. Maar.... De Boulevard Zimmerman kostte millioenen. Het stadhuis daar kostte TA millioen, het aangelegde park 25 millioen. Zooiets hadden we ook kunnen doen, maar den belasting druk der laatste jaren overdenkend, zal men We hadden een nieuw politiebureau kun nen bouwen en een vleugel aan het stad huis, Dit is uit zuinigheidsoogpunt uitgesteld lot betere lijden. Het is echter niet fair, cenerzijds B. cji V/. dc hoogc belastingen te verwijten, anderzijds te «eggen, dat hier geen nieuwbouw ondernomen is. Thans 7'in wq aan betere tijden gekomen. Wc kunnen dat zeggen, omdat dc belastin gen Jager geworden zijn. Maar spr. belooft niets. Hij moet eerst eens aanzien de nieuwe' begrenzing en de stabiliteit der aanslagen. Gaat dat eqnlge jaren goed, dan geeft hij graag geld voor nieuwbouw. Het zou spr. spijten, als dit college niet bestendigd wordt, oir, te laten zien, dat ook dit aan stadsuitbreiding en verfraaiing der stad kan werken. 23 Mei wordt over bet college beslist. Spr. heeft niet voor eigen parochie staan spreken op de 5 avonden, hier door hem gesproken; No. 1 komt er toch. De levensdraad der wet houders hangt niet alleen af van de wissel valligheid van het kiezersvolk, maar pok van dc wisselvalligheid in dc fracties en in den raad. Zouden andere wethouders beter zijn? Mogelijk, maar spr. wil bekennen, dat het hem 2 jaar van krachtige inspanning heeft gekost, de interne machine van werkzaam heden in het stadsbestuur te leeren kennen en te welen waar bezuinigd kon worden. Het duurt lang, om te weten, waar er wat bezuinigd kan worden. Ook daarom is het goed, een bestaand col lege te continuecren. Spr. vindt het jammer dat van protestantsche zijde een hetze tegen ons wordt gevoerd, maar het is beter, dat men een hetze tegen ons voert, omdat we machtig worden, dan dat we niet uitgroeien. Maar spr. meent, dat we met recht kunnen blijven eischen, zoolang we niet gelijkgerech tigd zijn. Zoo is er bij de 18 directeuren en hoofden van takken van dienst en 16 on der-directeuren niet één Katholiek. Zoo lang dat niet verandert blijven we ons deel ook daar opeischen. Spr. herinnert aan de drukbezochte confe- rentie's voor niet-Katholieken, wat bewijst, dat er hunkerende menschen zijn, die uit weetgierigheid naar een Katholieke kerk komen. Het is ongepast ons dat in de Groote Kerk op de Groote Markt te verwijten. Het is dwaasheid, te spreken, dat Rome de macht wil, maar het is even dwaas te spreken van 't protestantsche Nederland. Men kan evenmin spreken van een Roomsch Ne derland als van een Protestantsch Neder land, Geestelijk zijn we aan Rome verbon den. Dat is voor ons het centrum. Spr. pro testeert er tegen, dat men in de Groote Kerk gezegd heeft, dat we geen goede vaderlan ders zijn. Met hou en trou zijn we verknocht er aan, en willen we dienen ons protestant sche Vorstenhuis. 1918 heeft het bewezen. Spr. komt dan aan het eind van zijn rede en wijst er op, dat dc Katholieken in tegen stelling met de S.D.A.P. niet materialistisch zijn. We zijn geschapen om God te dienen op aarde en aldus in den hemel te komen. Dat moeten we bij al onze handelingen overden ken, ook in het stprphokje. Indien de Katho lieke wethouders.en raadsleden hun principe gehandhaafd hebber., dan vraagt spr. de handteekening van goedkeuring van de kie zers, door katholiek te stemmen. Iq een krachtige peroratie wekt spr. ten slotte op tot stemming op de R.K. lijst. Donderend applaus loonde spr. De voorzitter brengt een woord van dank aan mr. Bomans voor zijn krachtige propa ganda en voor zijn gedocumenteerde verde diging van de daden van Haarlem's gemeen tebestuur. Rede Mr. Heerkens Thijssen. Hierna nam mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs sen het woord. Spr. wil naar voren brengen, wat de R.K. Propagandaclub voor Haarlem beteckcnt en in dezen verkiezingstijd weer gedaan beeft. In rake trekken typeert spr. dit werk, zoo ondankbaar voor de propagandisten en brengt een warm woord van hulde aan de propagandisten voor hun arbeid. Spr, wijst er dan op, dat het noodzakelijk is, dc kiezers er op te blijven wijzen, dal kiesrecht ook kiesplicht is. Bij de jongste Statenverkiezingen zijn van dc ruim 40.000 kiezers er 5772 weggebleven en nog ruim 3000 hebben ongeldig gestemd. Wie willekeurig weg blijft, loopt de kans, met den kantonrechter in «aanraking te ko men. Maar naast dit strenge recht staat de moreele plicht. Wie zich niet aan den moree- len plicht houdt, werkt direct de verkiezing van den tegenstander in de hand. Spr. legt dit nader uit, Spr. wees dan op de samenwerking in hot college van B. en W. Niemand kan beter de werkkracht van een wethouder beoordeelen dan de burgemeester of een der andere wet houders. Spr. wil de andere wethouders be spreken. Er is in 't geheel niet te klagen over de samenwerking der niet-Katholieke wethou ders, ook waar het betreft specifiek Katho lieke zaken. Aan hen brengt spr. daq ook gaarne een eëresaluut. We hadden het in de laatste 4 jaar "niet beter kunnen treffen. Spr. brengt het werk van den bekwamen mr. Slingenberg naar voren, die voor wo ningbouw hqd te zorgen en den woningnood moest bekampen. Spr. wijst op den woning bouw b.v. aan de Zoqiervaart, waar een heel stadskwartier verrees. In de toekomst hoopt de wethouder aan de uitbreiding en verfraaiing der stad te kunnen denken. Van mr. Bruch kan spr. ook niets dan goeds zeggen en spr. roemt zijn kennis in onderwijszaken. Met groote sympathie komt hij op ook 'oor de Katholieke scholen. La- weggewerkt. Zijn beleid is Haarlem altijd ten goede gewecsl. Het beleid van Haarlem heeft ook niet geleden onder zijn Kamerlidmaat schap. Integendeel in die kwaliteit heeft hij vele voordeden voor Maarlem weten te ver krijgen cn nadeden weten te voorkomen. Spr. roemt hem. als iemand, die zich met hart en ziel aan Haarlem's belangen wijdt en wijst er op, dat bij in staat is, nog zoo veel goeds te doen. Spr, wil over den vierden wethouder niet spreken, maar laat het aan de kiezers over, oi ze hem willen nemen, zooals hij is, met zijn fouten en gebreken maar ook met zijn liefde voor de stad Haarlem, waarin hij 28 jaar woont cn waaraan hij 21 jaar zijn krach ten heeft trachten te wijden. Ook dezen spreker viel donderend applaus ten deel. De voorzitter bracht hem dank voor zijn rede en verder voor zijn werken voor Haar lem's belangen. Roomsch Haarlem za[ Woensdag laten zien dat het prijs stelt op liet behoud van zijn twee Roomsche wethou ders. (Applaus). Rede pastoor Reijnenberg. Onder luid applaus kwam pastoor J. P. Reijnenberg dan voor het spreekgestoelte. Deze spr. herinnerde aliereerst aan de heerlijke rede van pater Borromeus, die uiteengezet bad, hoe het ook bij de gemeen- wetligd. Bij gunstige finantieele positie der gemeente diende het verplicht lager onder wijs kosteloos te zijn. De wethouder van Openb. Werken ver dient lof voor zijn bemoeiingen bij woning bouw en uitvoering van belangrijke opeh- I bare werken. Ook hier zou nog meer ge presteerd zijn, indien de gemeente-financiën beter waren geweest. Inzake de werkloosheidsvoorziening, wel ke kwestie aan critiek onderhevig was, ver- ge te men niet, dat de gemeente afhankelijk is van het Rijk. Spr. ging na de geschiedenis aan het O.N. Vaartje en Pijlslaan en wees er op dat verzorging van werklooze arbeiders een algemeen belang is. Ook de gemeentebedrijven werden door den betrokken weihouder in goede banen geleid. De geheel» gemeentepolitiek stond echter in het teeken van bezuiniging, en zoo is ook de critiek op den wethouder van financiën het grootst geweest. Spr. gaat verschillend klachten na. Uitvoerig ook ging spr. de ver schillende belastingen na, hierbij in het hebt stellende, wat de arbeiders-raadsleden in dezen hebben gedaan om den druk zoo licht mogelijk te maken, hierbij ook de middcn- standsbelangen in het oog houdende. Is het gewenscht verandering in dit college -V» Ook dit jaar was de „Luilak" weer een groot succes en trok veel bezoek, Eenige foto's geven een overzicht van de wording van „Luilak" en de drukte, 3. en W gelijk moeten geven, dergelijke groote werken niet uitgevoerd te hebben. Toch is ook hier wat gedaan: oprichting geneeskundige dienst en van den dienst lichamelijke oefening, stichting nieuw bad huis bouw 2e H B. S„ de M. T. S. Mepige onderwijsuitgave is vermeerderd, Haarlem is met zijn tijd meegegaan. Hadden we nog meer kunnen doen? ten we aan wethouders houden, wat we heb ben besluit spr. En dan inr. Bomans! Spr. heeft groote be wondering voor diens beleid en nooit ge aarzeld, aan die bewondering uiting te geven, als dit noodig was. Er zijn zware heffingen geweest, doch hij is het ook altijd geweest, die niet direct noodigc uitgaven bestrijdt Hij heeft het cijfer van evei^edige heffing y V 31 te Tilburg bouwen ïe Driehuis (Velsen) een is men begonnen met het metselwerk. teraadsverkiezingen om bet hoogste goed gaat. Spr. herinnerde voorts aan het tijdperk der kruistochten en hoe dit tijdperk toch een roemloos einde gehad heeft, hoe n.l. de be vrijding van het H. Land niet gelukt is. Een der oorzaken daarvan is de verdeeldheid ge weest. Spr, schetste een treffende episode uit den Kruistochtentijd, hoe n.l. door onderlin ge verdeeldheid een krachtig bolwerk voor de katholieken verloren ging de stad Pto- lemaïs. t Maar die geschiedenis herhaalt zich thans. Toen verdeelde legerscharen, nu hebben we hoogere en lagere standen, hebben we het klassenverschil. Doch we hebben allen tegen één gemeenschappelijken vijand tc strijden. We hebben te verdedigen onze groote begin selen. Verdeeldheid is den Christenen altijd noodlottig geweest. In den verkiezingsstrijd moeten we ons niet laten verblinden. Wanneer we door eigen verdeeldheid onzen invloed in den raad verliezen, zullen we over 4 jaar de handen ineenslaan en krachtig samen gaan werken. Maar moeten wc dan 4 jaar wachtenLaten wc het toch nu doen! roept spr. uit. In een buitengewoon fraaie peroratie schetste spr. ten slotte, hoe het ieders plicht is, Katholiek te stemmen. Ook deze spr. verwierf een luid applaus en een hartelijk dankwoord van den voor- zzitter die voor het sluiten der vergadering tot propaganda op a.s, Woensdag aanspoorde. Het was hier een enthousiaste vergadering. In het St. Bavo-patronaat. Hier werd de vergadering gpleid door den heer F. Keesen, die na een aansporende in leiding tot dc kiezers, het woord verleende aan den WelEerw. heer Kapelaan Boxs, Er is, volgens dezen spreker, ook een godsdienstige grondslag in de politiek. Da' nader uiteenzettende, wees spr. op oen plicht van alle katholieken om te stemmen en goed te stemmen: op de Roomsche lijst. In de Groote Kerk is gezegd dat wij ultra- montaan zijn en geen goede Nederlanders. Spr. wijst dat Verwijt af. Wij erkennen zeer zeker de rechten van den Paus en eerbiedi gen ze bovenal, doch spr. bewijst tevens dat wij goede Nederlanders zijn. Dan betoogt spr. dat wij op het voorbeeld der eerste christenen ons geloof moeten uitleven, ook aan de stembus, ondanks verschillende klei ne bezwaren. Met talrijke voorbeelden wijst spr. aan, hoe ons land gcregeend zou worden indien socialisten 'of liberalen de overhand zouden krijgen. Do katholieken uouden evengoed so cialist kunnen zijn, zegt men. Maar dat is niet waar; o.m. omdat het socialisme de Godsóntkenning huldigt. Hij zet uiteen, waartoe de leuze: „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" heenvoert. O.m. wijst spr. ook op Oostenrijk, waar ook eens i\et socia lisme heerschte en nu een R. K. priester de chaos moet redderen. Vooral wijst spr. er op, dat een christelijk bestuur zoo noodig is, met het oog op a zedengevaren, die alom dreigend den kop opheffen. Ten slotte spoort spr. aan te stem men op Mr. Bomans. Hij is een waardig ver tegenwoordiger. Dan trad naar voren: de beer Castricum, die gaarne een steentje wil bijdragen om het succes van onze R. K. Staatspartij grooter te maken. Na gewezen te hebben op het groote be lang van de stembus a.s. Woensdag, wees hij er op, dat wij geen aansporing zouden be hoeven als wij volmaakt waren en het Hoog ste Goed boven alles stelden, maar menschen als wij zijn, hechten wij ook aan het stoite- lijke en houden daarmede rekening. Volgens den H. Thomas van Aquino is een zekere mate van welstand noodig. Toch moeten "'I niet vergeten, dat niet allen rijk kunnen Z)ln- Vooral in stoffelijke zaken loopen de r.iee- ningen over het beleid van lands- en stads- regéering zeer uiteen. Spr. wil trachten een inzicht te geven in het gemeentebeleid van Haarlem, Niet ten onrechte mocht Mr. Bo mans zeggen: waaneer alle groepen, intellec- tueelen, middenstanders en arbeiders klagen, dan hebben wij zeker goed geregeerd. Spr. zal niet spreken als arbeiders-afgevaardigde, zooals ten onrechte soms van hem wordt be weerd, maar als afgevaardigde van het heele Roomsche volk van Haarlem. Het is zeker gewenscht iq het algemeen belang dat ook vertegenwoordigers uit de arbeiders zich in de openbare lichamen doen hopren, hoezeer ook juist is dat in vele gevallen intellectueelen evengoed de belan gen van arbeiders en middenstanders kun nen behartigen. Spr. behandelt dan wat het rechtsche col lege van B. en W. heeft gedaan in de afge- loopen vier jaar, en citeert „Haarlem Voor uit" dat er op aandringt dat wij dit college van B. en W. moeten behouden. Dan verder gaande getuigt spr. dat de wethouder van onderwijs veel gepresteerd heeft, een groote kennis en wilskracht bezit èn openbaar èn bijzonder onderwijs goed behartigd heeft. Spr. prijst zijn optreden voor het subsidie der R. K. leeszaal, de in stelling van den tandartsendienst, het ge* neeskundig onderzoek op de scholen. De schoolgeldregeling had voor lager on derwijs gunstiger kunnen zijn, maar de ge- raeentefinanciën maken deze regeling ge- van B. en W, te brengen? vraagt spr. Hij antwoordt, dat het zeer gewenscht is, dit college te behouden. Spr. opent een gunstig perspectief inzake de belastingen, indien de Raad rechtsch wordt, en dit college aanblijft. Spr. becritiseert scherp het strooibiljes der S. D. A. P„ waarin alle andere partijen schul dig gesteld worden aan den chaos, die er vol gens haar heerscht. Aan het siot wekte spr. op te stemmen op no. 1 van lijst IA, de R. K. lijst! Krachtig applaus viel de beide sprekers meermalen ten deel. Na een slotwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. ST. AGNES-PATRONAAT. In den tijd dat dit zaaltje nog bioscoop was, heeft het nooit zooveel publiek gezien, als dezen avond, al had het ook nog beter gevuld kunnen zijn. Was van dit laatste de zoo vlakbije luilakmarkt de schuld? Al vroeg waren de voorste rijen bezet, zoowel door het mannelijk als door het vrou welijk element onzer Kiesvereeniging. En al duurde het wat lang, eer de bijeenkomst geooend werd, je hoorde gezellig gepraat politiseerende ernstige mannen, huismoe ders, die 't over 'n uitverkoop hadden, eenige kirrende jonge paartjes. De stemming hoefde niet gewekt te worden in het kleine zaaltje met het knusse tooneeltje, waar de coulissen achter de sprekers even omrolden. Tegen half negen opende de heer Chr. Dellekamp de vergadering, die omtrent dc opkomst dezelfde opmerking maakte, als wij daareven, maar hoopte dat de aanwezigen zooveel propagandistische kracht uit deze bijeenkomst zouden meedragen, dat zij de af wezigen toch evenzeer zouden wapm maken voor onze zaak. Na enkele korte mededeelingen en een aansporing tot deelname aan den propaganda- fictstocht, gaf spr. in het kort nog een ver klaring van dc wijze waarop het stembiljet moet worden ingevuld, Spr. gaf dan het woord aan den heer Th. G. C. Hooij die eerst eenige staaltjes aanhaalde uit zijn ondervinding als voor zitter van een slembureau waarmede hij de noodzakelijkheid zoowel van voorlichting als .van propaganda bewees. Eveneens betoogde spr. aan de hand van een frappant voorbeeld uit Oud-Karspel hoe ieders stem van doorslaggevend belang kan zijn. Hierna wijdde spr. zijn rede aan een be schouwing omtrent de in den laatsten tijd in enze kicsvereenigingen gerezen meenings- verschillei). Spr. wees op de groote moeilijk heid dat in tegenstelling met de andere partijen onze partij alle economische groepen omvat waardoor in tijden van de pressie als thans, vanzelf de meeningen wel eens moeten botsen binre onze Kiesver- eenigingen. Als tweede reden van dc moeilijkheden in onze Kiesvereenigingen noemt spr. de groote uitbreiding van het Kiesrecht en de wijziging in de wijze van stemming, waaraan onze Kies-organisaties zich niet hebben aange past al wordt sinds eenigen tijd hiervan ernstige studie gemaakt door de commissie Barge die dit jaar haar rapport zal uitbren gen. Spr. noemt het verkeerd daarop nu vooruit te loopen om meer of minder ernstige grie ven en spoort allen aan mede te werken aan het behoud van een rechtschen gemeenteraad. Op ernstige wijze vraagt spr. werkelijke christelijke solidariteit niet alleen ia woord, maar in krachtige daad. Na hartelijk applaus dankt de voorzitter den heer Hooij voer zijn heldere zakelijke rede waarna hij kapelaan Wennen inleidde die met warm applaus ontvangen werd. De Eerw. spr. verdedigt het volkomene recht van de geestelijkheid om zich met de Ïiolitiek te bemoeien en hekelt daarna de akschheid van de Roomsche kiezers, die niet willen inzien, dat zij daardoor aan Chris tus' zaak zooveel schade doen. Tegenover de critiek stelt spr. de ver diensten van> onze regeeringsorganen, spe ciaal van on?e Katholieke bewindslieden. Maar het is nog niet eens genoeg, vindt spr., dat een Katholiek alleen maar goed stemt, maar hij moet propagandist zijn, om Zijn beginsel zóó te doen zegevieren. Kiezer zijn is mogen en moeten meeregeeren, we 1 moeten, waar het gaat om God's zaak. Vooral ook in den Gemeenteraad moeten wij één zijn tegenover de anderen en één zijn met de andere rechtsche partijen, ons recht op een rechtsch bestuur moeten wij met onze krachtige eendracht verdedi gen. Moge het voorbeeld van Haarlem, waar de eenheid bewaard bleef, doorwerken over het geheele land. Na nogmaals tot propaganda te hebben aangespoord, sluit spreker met een enthousi ast gedichtje onder luid applaus zijn rede. De heer Chr. Teilekamp dankt ook ka pelaan Wennen voor zijn prachtige rede, en het publiek voor de belangstelling waarna hij de vergadering sluit op gebruikelijke wijze. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor de propaganda. School Heerensingel. Hier fungeerde als voorzitter de heer P. de Rooy. Ongeveer kwart over acht opende de voor zitter deze bijeenkomst met den Christelijken groet en heette dc aanwezigen hartelijk wel kom, in 'f bijzonder den We. Eerw. Heer R:ctor J o': cn het Raadslid den Heer M. Ai Klem. Het doel van deze bijeenkomst is, om de kiezers op de hcogte te stellen hoe men moet stemmen. Na deze inleiding kwam Rector Kok aan het woord en zeide dat 23 Méi de kogel door de kerk moet.Dan gaan dc Kath. Lezers hun stem uit brengen, op de katroleke lijst, door één hokje rood te maken op een zwarten car.didaat, Mr. Bomans No 1 van lijst la in Haarlem moet dan daardoor een flink aantal zetels veroveren voor de katholieke partij en •wel minstens 10. Dat is-onze katholieke plicht, dien wij hebben te vervullen. Doen wij dit allen, dan zullen wij 11 R. IC Candidaten in den Raad brengen. Verder spoorde spr. de aanwezigen aan op zeer gemoedelijke wijze op welke manier men de beste propagandaboten kan zijn, om een overwinning re behalen. Laten wij, katholieken als één man met hart en ziel onze stem uitbrengen op den canaidaat Mr. Bomans. Dan zal voorzeker een heerlijke eenheid schitteren, als een licbfc- traal het zal zijn een heerlijke overwinning der Katholieke Partij (Applaus). Zoo moet het, en zoo zullen wij a.s. Woensdag op trekt ken voor het behoud van het Hoogste Goed. De heer M. L. A. Klein was de tweede spreker. Hij hield een rede over het anti- socialisme in den Gemeenteraad van Haar lem. De verschillende punten zooa's de Begroo ting, subsidies, slechten van den nieuwen Stadsschouwburg, straat-Colportage en meer dere kwesties waarin de HeergKlein een duidelijk inzicht gaf, werden behandeld. Met verbazing hebben de aanwezigen ver nomen, hoe het socialisme staat tegenover de Katholieken. Spr. spoorde dc aanwezigen aan te stemmen en tevens propagandist te zijn, want wij, Katholieken en vooral de vrouwen hebben het recht, om ook een vrou welijk candidaat in den Gemeenteraad te brengen. Alle hens moeten aan het dek. Dan komt ook no. 10 in den Raad. Tot slot van deze rede besprak spr. liet aanstellen van politie-mannen, in o; s politie-corps. Hij meent dat met de aanstelling van Roomsch-kathoüeken bij de politie, de Roomsch-katholle ken worden achtergesteld. Verder besprak de heer Klein nog eenige andere kwesties. O.a. hoe de S.D.A.P.'ers staan tegenover de katholieken. Laten wij dan zooals Z.H. de Paus het zeide, tot de pelgrims uit Holland, laten wij dan in ons kleine Holland, gehoorzamen aan wenschen van onze geestelij Ice Overheid, dan zijn wij groot in daden. Toont die groote daden, alduss spr. a.s. Woeqsdag, door één te zijn. Dan zal de Roomsche .eenheid haar stralen er ruim af werpen tot heil van Kerk en Maatschappij. De voorzitter dankte, namens de verga dering de beide sprekers, en verder dankte hij voor de goede opkomst, en zeide er van overtuigd te zijn, dat deze bijeenkomst, die zeer geanimeerd is geweest bij zal dragen tot het Roomsch succes op a.s. V/oensdag. Hij sloot de vergadering met den Chr. groet. Alle aanwezigen gingen dan ook vol daan naar huis, met de gedachte voorzeker Wij zullen medewerken, om de Katholieke partij te doen zegevieren. ST. ANTONÏUS-PATRONAAT. Onder voorzitterschap van Dr. Kuenen, had in dit patronaat ook een bijeenkomst plaats. De voorzitter gaf verschillende uit leggingen en aanwijzingen hoe gestemd moet v/orden en behandelde gevallen welke zich kunnen voordoen. Dan kwam aan het woord, kapelaan Nieuwenhuizen van Heemstede, Deze zette uiteen waar het om gaat bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Het gaat toch niet direct om de personen welke gekozen moe ten worden, doch in de allereerste plaats om het principe. Met een aardige fabel uit een schoolboekje geeft Z. Eerw. een pakkend voorbeeld. Hij bespreekt het recht, doch cok tevens den plicht van een priester om zich met de politiek te bemoeien. Wekt verder alle aanwezigen op propaganda te maken onder de familieleden en kennissen. Met een dankbaar applaus eindigt Z. uerw.zijn rede. De heer de Lobel, hierna het woord ver krijgende, bespreekt dc vroegere liberale gemeentepolitiek, zet uiteen liet standpunt van het vroegere iiberaiismc en dc reactie welke er op volgde vanwege de socialisten cn Katholieken. Komende san de gemeente politiek van de Katholieken, zegt spr. dat deze geheel in tegenstelling is met de poli tiek van het liberalisme en socialisme. Ons doel is het bevorderen van het algemeen be lang, de belangen van alle standen. Niet zoo als het liberalisme, alles overlaten aan het particulier initiatief en ook niet zooals liet socialisme het wenschtalles in gemeente- beheer. Het doel van de socialistische po litiek is het brengen van een socialistische toekomststaat. Spreker zet in de hem eigen humoristische bewoordingen het doel en de daarbij ge bruikte middelen uiteen van het socialisme, die noodwendig tot een drang leidon. Aan het einde van zijn rede dringt spreker met klem aan no. 1 van de Roomsche lijst te stemmen. Niet alleen om ons katholieke overtuigingen, doch omdat wij goede Neder landers willen zijn. Met een dankwoord aan de sprekers sloot daarop Dr. Kuenen deze bijeenkomst, die goed geslaagd mocht heeten. Terug te bekomen bij: .1. A. Lepper, By zantium straat 58, wille blouse» H. Schreu- der, Du venvoordcslraal 76, haarlint; Mepal- da v. Schouwenburg, Raaimsiiigel 42 (niet voor Woensdag a.s. thuis) grijs zeemleer heer-ent)arodschoen; Balk, Gen. de Wetstraat 42, zwsrt-britin hondje; A. v. d. Mey, Delftslraat 35, jongensjas: Kenn-cl Fauna, Park la;ur witte kat, gebracht door Koper, Ged, Schalkburgergracht 71; Politiebureau, Het echtpaar R. Rijker.s en D. Mylanus, Raamgracht 11a, hoopt 31 Mei a.s. den dag tc herdenken, waarop het vóór 60 jaar in liet huwelijk trad. Het zal den oudjes zeker niet aan belang stelling ontbreken. Naar wij vernemen zullen in dc periode 15 Mei15 Augustus dc gas- en electrici- leitsmeters slechts opgenomen worden in den lijd tussehen 15 Juni en 15 Jul:. Men heeft dezen maatregel getroffen om dat het licht verbruik in die maanden niet groot is en om tevens het personeel m staat tc stellen de jaarlijksche vacanlie te kunnen nemen zonder stagnatie in den'dienst te brengen. Tweemaal tussehen 15 Juni en 15 Juli èn 15 Augustus en 15 September zal de inetcr dus over twee maanden worden opge nomen. De animo voor den propaganda-fielstocht, die hedenmiddaf half vijf vanuit het Bavo- dorp zal vertrekken, is, naar wij vernemen, zeer groot. Toch niet zoo groot of nog meer deelnemers zijn welkom. Hoe grooter de stoet, hoe grooter het succes. Minstens 11000 stemmen moet de R.-K. lijst a.s. Woensdag halen. Wie deelneemt aan den fietstocht, helpt daartoe een handje mede! Vanwege de „Blauwe Week" wordt van middag een optocht gehouden. 5 uur ver trekt hij van de Groote Markt naar het Scheterkwartier en vervolgens laags den Kloppersingel naar den KtnderhuissingeL Maandag 21 en Dinsdag 22 Mei, geeft de N.V, Het Schouw toon eel, Directie; Adr. v. d. Horst en Jan Musch een tweetal opvoe ringen van het bekende blijspel „Nog altijd Compagnons", dat nu ruim een maand achtereen voor volle zalen in Amsterdam is opgevoerd. In dit stuk speelt Jan Musch de rol van Bram Potasch. Verder treden er o.a. in op: Mevrouw Wilh. v. d. Horst-v. d. Lugt Mel- sert, Coba Blankenstein, Co Balfoort, Ezer- man, Pierre Mols, Sam de Vries, P. Perin, P. Balledux e.a. Vermoedelijk zuilen dit de laatste opvoe ringen in dit speelseizoen zijn. De traditioneelc Luilakmarkt is dan weef gehouden. Zij was druk bezocht èn door handelaars en door bezoekeis. Of dc koop lust echter gelijken tred hield met het be zoek, durven we niet beweren. De planten en bloemen waren vrij duur. Plantjes, die voor den oorlog 12/, cent of 3 stuivers deden, moesten nu 35 k 45 cent opbrengen. Is dat nu niet wat erg veel? Desondank: heerschte er den gehcelen avond en van morgen vroeg groote 'levendigheid, welke v/el bewees, dat Haarlem niet zijn Luilak markt wil missen. Medegedeeld door het Kon Ned. Metecrol Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 19 Mei. Hoogste barometerstand 765.8 m. M. tc Toulouse. Laagste barometerstand 752,3. m. M. tc Lerwick. Verwachting van den avond van 19 tol den avond van 20 Mei. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke lijk regenbuien, later opklarend, iets zachter. ONLUSTEN IN BRAZILIË. RIO JANEIRO. 18 Mei. Honderd Br.v.ili- aaivschè rebellen werden gister gedood en vtvsu gewond, bij de vlucht voor de regec- ringstroepen in Rio-Grande. HET BANDIETENWEZEN IN CHINA. SJANGHAI, 18 Mei. De Amerikaansche en Brjtscho gevangen-en -di:- zich in -handen der Glijnccsche bandieten bevinden zullen Dins- dag a.s. worden doodgeschoten, indien vol gens een ultimatum van de bandieten, dal lieden uit da tocrgversterkrngeft door een Pranschman werd overgebracht, de Ghinee- soh-e troepen niet worden teruggetrokken. PEKING, 18 Mei. Dr. J. G. Schuurman, de gezant van de Ver. Slaton in China, heeft dc Chineesche regeerinssautori teilen meege deeld, dat zij onmiddellijk tot drastische maatregelen moeten overgaan om de gevan genen uit -d'e handen der bandieten ie be vrijden. SHANGHAI, 18 Mei. Volgens een hier ont vangen bericht, vielen de Ghineesohe ban dieten gisteravond Tawenkow aan, een stad 20 mijl ten N. van Linohen-g. Zij namen een aantal gevangenen- mode. t Smedcstfaa-ï, zwarte muls,. Tij wiel; J. v. Wil gen, Teylerplein 21, portemonnaie; v. Doik- kum, No-bolstraat 10, damesportemonnaie; L. lüees, O. Indische kade 26, rijwiel; Dujardin, S-a-raceuen-straat 13, zwart kindersohoentje; Piek, Damialensliraat 14. turn schoentjes; D. v. Heinsbergen, Jan Steen straat 2, grijs da- m-eslaschje; K, Shekel, Alb, Thymsiraat 35, zakjes. ;j DE MOORD OP VOROFSKL MOSKOU, 18 Mei. De Russische regeer'ng heeft een nota door den votkscommissnri: van buitenland sche zaken geteakend, waarin Zwitserland verantwoordelijk wordt gesteld voor den jongsten aanslag op Vorofski, den vertegenwoordiger der Sovjet-regeering. Hij beschuldigt de Zw-ilsersche regcering .van onvoldoende bewaking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 15