Een vooruitstrevend zakenman iTnIïnlanbscm nieuws. UIT DEN ONTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. HILIFGOM. VELSEN. IJMUIDEN. lisse. HEEMSKERK. HAARLEMMERLIEDE. AERDENHOUT. ZANDVOORT. IJMUIDEN. VELSEN. ALS GEDURENDE DEN OORLOG. KORTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. ZE TELDE ALLEEN DE SCHRIKKEL JAREN. ELCK WAT WILS INGEZONDEN. zorgt, dat de aandacht van het publiek op zijn zaak gevestigd blijft. Op de plaats waar thans Uw advertentie staat, zou, bij onderbreking van Uw reclame, allicht een ander de aandacht trekken. - De bureaux van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan No. 49, Haarlem. HEEMSTEDE. Verg. R.K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield de R.K. Kiesvereeniging een openbare vergadering, waar als spreker optrad de heer de Wolf. De groote zaal van het R.K.Vereenigings- gebouw was vrijwel geheel bezet, zoodat zeker een 400 personen aanwezig waren, waaronder vele vrouwen. Om precies 8 uur opende dc Voorz. de vergadering met den Chr. groet, waarna hij het woord gaf aan den spreker. Spr. begon met de meening te verkon digen dat het in den hüidigen tijd niet zoo gemakkelijk is, het ieder naar den zin te ma ken. De N.K.P. kwam, omdat zij meende dat de tegenwoordige regeering te veel deed aan sociale wetgeving, en de belangen der middenstanders en fabrikanten verwaarloos de. Acht weken later wordt dc R.K. Volks partij gesticht, daar door de arbeiders steen en been geklaagd wordt dat niet genoeg voor hen gedaan worclt. Thans bij de gemeente raadsverkiezing worden groepen van onte vredenen gevormd, die met aparte lijsten trachten hun zin door te drijven. Nu, zegt spr., is er een oud spreekwoord dat zegt „Vrijheid, blijheid", doch dit spreekwoord is niet principieel Roomsch, omdat wij elke daad moeten kunnen toetsen aan ons katholiek beginsel. Spr. stelt 2 vragen ten le dienen zij het algemeen belang, en ten 2e Wat wordt met vrije lijsten bereikt. De lc vraag is direct met neen te beant woorden, omdat zij slechts een groep ver tegenwoordigen. De 2e vraag zegt spr. is te toetsen aan de praktijk. Voor de verkiezing der Prov. Staten werden door de N.K.P. vrije lijsten ingeleverd, waartegen met alle macht gewaarschuwd is. Niet alleen door Baron v. Wijnbergen, maar ook door de Bisschop pen, die zeiden dat de eenheid bewaard meest blijven. De optimisten dachten veel zetels te ver overen, doch er kwam er niet één. De 2 ze tels te Tilburg waren van de partij Arts. Ook de R.K. Volkspartij bereikte niets. Alleen hebben ze bereikt dat onze tegenpar tij, c'ie zoo bevreesd is voor onze groote een heid, en zoo bevreesd is voor onze kracht, nu kan zeggen dat er aan te tornen valt. In onze kracht, die is als een cementen muur, komen barstjes door de hamerslagen onzer ontevredenen. Kunnen wij ons, vraagt spr. de weelde van zulke dingen permitteeren Spelen wij niet een zeer gevaarlijk spel? Nu ja, wordt gezegd, het zijn maar ge meenteraadsverkiezingen Doch de dingen beginnen in het klein. De jongeren denken er zoo gemakkelijk over. O, zegt spr. het gaat zoo prachtig. Bij de vorige 2e Kamer verkiezing 3 zetels gewonnen, doch spr. wil even herinneren dat die 3 zetels gewonnen zijn door handige verbinding der lijsten, 't Gaat bestMin. Ruys als vice-president, en een R.K. Voorz. der 2e Kamer, we kun nen dus rustig op eigen gelegenheid actie voeren Doch, roept spr., in de 2e Kamer zijn slechts 33 Roomschen tegen 67 niet -Room- schen, die als het puntje bij het paaltje komt, wel eens extra anti-Roomsch zijn, wat wij gezien hebben aan de actie tegen de R.K. Universiteit. We lezen, zegt spr., niets dan over Room schen bloei, ontwikkeling en kracht, maar we behoeven niet zoo ver terug te gaan om te zien wat het zeggen wil onder de plak van an dersdenkenden te zitten, en gaat dan even 25 jaar terug toen er moed noodig was om te zeggen „ik ben R. K.'\ Toen was het R. K. op je naamkaartje een reden om je buiten de deur te zetten, zoodat het voor zaken of betrekkingen vaak gevaarlijk was R. K. te heeten en was het naar een uitzondering als men in zijn collega .n een gemeentebetrekking een Katholiek vond, omdat het heette gevaarlijk te zijn •ls men zich als katholiek uitte. Hoe hij zelf door een liberaal burgemeester aangezegd verd op te houden te strijden tegen den •uilhandel, wat spr. weigerde, omdat hij et zooveel recht had propaganda te maken oor een goede zaak als een socialistisch nderwijzer voor eene slechte zaak. Voor 25 jaar waren de Universiteiten voor ns gesloten, terwijl hcoge arnbten aan niet- atholieken werden gegeven. Dit is nu niet teer noodig, zegt spr., omdat wij een goede ositie hebben ingenomen in ons Protes- .intsch Nederland. Die eenheid, roept spr., is overgetapt in ns bloed, uit de eenheid der Roomsche Cerk, heeft de groote Dr. Schaepman en kolkman ons verkondigd. Moeten wij, raagt spr., met die eenheid spelen Om iet gevaar hiervan aan te toonen haalt spr. voorbeelden aan uit IJsselstein, waar door den tweestrijd de Roomsche meerderheid in eene minderheid veranderde, en alle ambten aan R. Katholieken werden ontnomen. Moeten wij dan, roept spr., eerst geknakt wjrden vooraleer men voelt dat eenheid noo dig is, dan wil spr. een voorbeeld geven aan onze Roomsche Staten, waar de Godsdienst, dank zij de verdeeldheid, aan banden wordt gelegd. Spr. stelt dan de vraag, of men in Heem stede de weelde van eene verdeeldheid kan veroorloven, wat hij betwijfelt. Spr. wil alleen bespreken het algemeen belang. De tegenpartij ziet graag dat gij verdeeld zijt omdat dan vele stemmen zullen verloren gaan voor de R. K. partij. Gij speelt in de kaart der tegenpartij. De S.D.A.P. komt met een eigen lijst binnensluipen. De R. K. partij is de eenige partij die hen kan bestrijden, dat moet ons doel zijn, maar dan één, zooals onze Kerk één is. Gij zijt lidmaat van die Kerk, maar niet alleen van een zegepralende, ook van een iijdende en strijdende. Stellen wij ons op dit standpunt, dan is het doel dezer vergadering voor de toekomst van veel nut. Wij leven in een anderen tijd als vroeger. Tien jaar voor den oorlog ging het leven zonder groote sprongen nu ligt voor ons een tijd vol nieuwe sociale en eco nomische toestanden. Wat hebben ons de oorlogsjaren niet veel geleerd. Wat is gewor den van de trotsche midden-Europeesche landen, wat van Rusland. De Tsaar ver moord, het volk overgeleverd aan een troep joden, die met een kleine minderheid een groote meerderheid beheerschen. Die min derheid vertrapt ook de R. K. Kerk. Wij voeren steeds een strijd tegen onze vijanden. Paus Pius IX veroordeelde de liberalen en haar stelsels, Paus Leo XIII gaf in zijn Rerum Novarum de grondwet Hoewel stelsels onzer tegenstanders ver gingen, de Encycliek blijft leven. Dit oude staatsstuk is het eenige wat is aasgewezen dat oplossing der sociale geschillen. Leo XIII leerde ons ook de strijdende Kerk, waardoor wij hebben rekening te hou den met alle standen, met als grondgedachte de liefde tot elkander. Wanneer wij dit beginsel verloochenen, schiet nog alleen over de zucht naar geld, wat ins niet kan bevredigen. De Fransche revolutie vernielde de gilden, zn toen kwam alleen de zucht naar boven, meer te verdienen, ten koste van gezins leven, van vrouw en kinderen, maar ook van iiet zieleleven door te langep arbeidsduur. Moeten wij, vraagt Spr. naar het socialis me Ook dat kan ons met bevredigen, omdat Zij wel een goed figuur slaan als zij voor een massa volk staan, maar alles beloven. Stelsel op stelsel volgt, bij de S. D. A. P. en Troelstra moest zelf erkennen dat van de leer van Marse niet veel overgebleven is. Daartegenover zegt Spr. stellen wij de eer onzer Kerk, die reeds 19 eeuwen oud is egen de leer der S. D. A. P'ers slechts 75 jaar. Dit lidmaatschap Uwer kerk, legt U ech ter verplichtingen op. Wij hebben een voor beeld te stellen. Zie, roept spr. hoe de cursus sen voor niet-Katholieken bezocht worden, hoe steeds onze kerken bezocht worden door andersdenkenden, omdat zij zoeken. Door ons voorbeeld moeten wij hen trekken. Aan onze daden moeten zij zien de Roomsche kracht. De S. D. A. P'ers, zegt Spr. gaan er zoo groot op, dat zij zulk eene strijd te voeren heb ben tegen Maatschappij en Kapitaal, maar dan brengt Spr. in herinnering den strijd dien de kerk gevoerd heeft in al die eeuwen, en nog voert. Zij kan dat omdat zij van Godde- lijken oorsprong is, en gebaseerd is op de een heid. Die eenheid te bewaren, is onze plicht, zonder die eenheid kunt gij uw Roomsch zijn, niet uiten. Welnu eindigde spr. die eenheid behoort ook hier te zijn. Hebben wij dit begrepen, welnu, trek dan als één man op. Wij zijn soldaten van Christus toont dit door Uw lidmaatschap der strijdende kerk, dan ligt de belooning voor U gereed, want gij zijt ook leden van de zegepralende kerk. Tijdens de rede was het enorm stil, behalve dan dat de gloedvol uitgesproken rede zoo nu en dan door applaus onderbroken werd. Er was gelegenheid tot debat, waarvoor zich 5 personen aanmeldden. De Heer J. M. v. d. Eem meende, 8 jaar terug tc moeten gaan, om aan te toonen dat de eenheid in de R. K. kiesvereeniging reeds lang verbroken was door de middenstanders die toen een arbeider uit den raad hielden, waardoor een zetel verloren ging. Ook was hij niet tevreden met de achter uitzetting van J. v. d. Erf, de wien 3e plaats toekwam. Spr. wilde dan nog aantooncn dat het geen overdreven luxe was, meer arbeiders in den raad te brengen, omdat de voorstellen bij den Raad geen succes hadden. De Heer J. v. Wees meent dat het bestuur der kiesvereeniging de desidenten zijn, dat het „Wacht je voor den hond" bij hen voorzit en kan niet begrijpen dat de Heer de Wolf de zaak hier kan verdedigen, of hij moet al heel slecht ingelicht zijn. De Heer Groenland meent dat de ontevrede nen al genoeg offers gebracht hebben. Ze heb ben altijd offers gebracht, maar zijn nu door het bestuur gedreven in eene richting die hij zelf eigenlijk niet goed acht. Spr. zet dan in den breede uiteen de actie die gevoerd is om tot eenheid te geraken, maar het bestuur alle toenadering heeft gewei gerd. Is ook tegen een overmacht van Arbeiders in den Raad, maar meent ook recht te hebben op eene eerlijke behandeling. Spr. besluit dan met de woorden v. d. voorz. op eene vorige vergadering, dat macht geen recht is. De Heer Zegwaard had in den breede de geheele actie op papier gezet, maar den Heer de Wolf meende dat eene lezing geen debat was. De Heer de Wolf de sprekers beantwoor dend, betreurt dat de debaters niet op zijn stelsel zijn ingegaan, waardoor hij vertrouwt dat allen het "met de eenheid" eens zijn. Spr. verwijst dan tenslotte, als het bestuur gefoudeerd heeft," naar de mogelijkheid om dat bestuur aan den dijk te zetten, en als het reglement niet deugt, ook dit te wijzigen. Na dan nog een opwekkend woord om al len de Roomsche partij te steunen, sloot de Voorz. de Verg. met den Chr. groet. II. Een gouden jubileum, A.s. Dinsdag her denkt Zuster Sophia haar gouden jubileum als Zuster. Zuster Sophia was vele jaren werkzaam in het Moederhuis te Rotterdam (Coolsingel) en is thans 8 jaar in het St. An- toniusgesticht alhier. Het zai de Eerw. Zus ter dien dag niet aan belangstelling ontbre ken, temeer daar zij hier als naaizuster is werkzaam geweest, dus veel heelt bijgedra gen aan de opvoeding en ontwikkeling der jonge meisjes. De jubilaresse geniet nog eene uitstckenJe gezondheid. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: G. Reemer, Schoterwcg 62 rood, Haarlem, een schipperspet; C. M. Blader groen, Bloomendaalscheweg 53, Bloemendaal. een jongens-rijwiel; J. de Jong, Bredenvde- laan 5 Bloemendaal, een armbandhorloge; C. Schuift, Kruilelaan t Bloemendaal, oen kiin- dercape; II, de Bocver, Middentuindorplaan 16 O ver veen, een rozenkrans; Blankwater, Tetterode-weg 25 Overveen, een dameshand- schoen; Politiepost Aerdenhout, een beugel van een auto-kap; D. Hoefgcest, Schulpweg 9 Aerdenhout, een portemonnoie; Zwiersen. Rollanrtspad 17 Overveen, een broche; aan het bureau van politie te Overveen, een glacé handschoen, een portemor.naie, een groen wollen handschoen, een ceintuur, een R. K. kerkboekje, een foto-meter. Komen aanfloepen bij: Langendonk, Kle verlaan 33 Bloemendaal, een jonge Duilsche herdershond; Lange veld. Boschlaan 29 Biloe- mendard, een gele herdershond met penning Y3n de gemeente Heemslede. Melkprijs. De melkprijs is door alle melkslijters met één cent per liter verlaagd. Hij bedraagt thans 13 5 14 c, pér liter De laagste prijs wordt genomen door de niet hij de centrale aangesloten slijters. Onderwijs. Weinig animo? Voor enkele dagen maakten wc melding van het goede voorbeeld van het kerkbestuur van St. Mar- tinus om alle kosten te dekken voor zijn on derwijzers verbonden aan den tweejarigen cursus voor R.K. Onderwijzers en Onderwij zeressen ten einde het Diploma B. of dc nieuwe godsdienstakte te behalen. Deze aansporing heeft weinig resultaat gehad. Van de meer dan 30 leden der D. V. afd. Haar lem en Omstreken hebben zich slechts 6 le den hiervoor opgegeven. Toch is deze gerifige deelname zeer goed te verklaren en te ver dedigen. Behalve Hillegom (St. Martinus) heeft voor zooverre ons bekend nog geen enkel kerkbestuur dezelfde toezegging ge daan, vermoedelijk omdat de kosten zeer be duidend zullen zijn. Voor de betrokken on derwijskrachten zijn de bezwaren ook niet licht. Moeten de kosten zelf betaald worden dan valt dit niet mee want ofschoon in uit zicht was gesteld dat dc geslaagden voor het Diploma ccn vergoeding zouden ontvangen op de laatste Aig Verg. der D.V. werd be duid, dat dit niet zou geschieden en dat de onderwijzers dit nu maar eens voor de goede zaak over moesten hebben. Men kan echter ook in dezen het onredelijke vergen en dit wordt o. i. gedaan. De onderwijzers moeten reeds zelf hun pensioen betalen en een her- classificatie blijft dreigen. Vele onderwijzers, vooral de gezinshoofden met veel kinderen zuchten nog onder de gedwongen schulden van vóór 1920. Dc studies voor diploma B. worden gelijk gesteld met die voor dc hoofdakte -en vraagt naast reis- en verblijfkosten twee jaar ar beid. En dat om Godswil is toch wel wat heel jerg, terwijl dc hoofdakte 300 terstond geeft. Daarbij de oudere onderwijzers hebben meest naast hun gezin zorgen, les te geven, avondscholen, enz. terwijl de jongeren stu- dccrcn voor hoofd- of taaiakte. Tenzij dan ook een flinke bcl.ooning in uitzicht gesteld wordt, zien wij het geheele Diploma mis lukken. Voor zoover het de afd. Hillegom en Omstreken betreft is de cursus dan ook voor onbepaalden lijd uitgesteld. R.K, Kiesvereeniging. In verband met de Stemming voor den Gemeenteraad is aan de R.K. kiezers een schrijven gericht, waaraan wij het volgende ontleencn: Denkt er wel aan, dat uw rechten u ook plichten opleg gen, zijt katholiek en stemt principiëel; blijft uw kath. kiesvereeniging, uw eigen organi satie getrouw en stemt organisatorisch, dat is op nr. 1 van de kath. lijst. Betreurd wordt, dat ook in onze partij verdeeldheid is, waar door de éénheid en saamhoorigheid worden verzwakt. Het bestuur heelt alles gedaan om te voorkomen, dat er verdeeldheid kwam; nu ondanks dat pogen toch verdeeldheid ge komen is geeft het u den raad: zijt kalm, ver standig en standvastig, stemt nr. 1 van lijst 2 en door dat te doen kunnen wij met gerust heid den 24sten Mei tegemoet gaan. Het bestuur noemt elke afwijking verraad plegen. Immers, in Uw R.K. Kiesvereeniging hebt gij in volle vrijheid 'Vastgesteld de rang orde der candidatcn, met de overbreng om op den dag der verkiezing uw stem uit tc brengen op nr. 1 van de katholieke lUst. Ten slotte wekt de circulaire op, vroeg te stem men. zoo mogelijk vóór den middag. Zij, die döor lichaamsgebreken niet kunnen komen, cn wenschen gehaald te worden, laten dit daags voor de stemming aan een der be stuursleden weten en er zal gezorgd worden dat zij gehaald worden. De circulaire zit zoo degelijk en goed ver zorgd in elkaar, dat de wenken o.i. ook voor andere gemeenten, waar nog gestemd moet worden, nut hébben. Veilingen. --- Gisteravond hadden in hotel Sistermans ten overstaan van den alhier ge- vestigden Notaris A. Goldenberg de volgen de veilingen bij opbod plaats; lo voor den heer H. Kruijdenberg Sr. I. Een Burgerwoonhuis met schuurtje en Erf te Hillegom aan dc Mariastraat nr. 42 groot 2 A. 10 c.A. Hoogste bieder de beer P. J. de Mooy voor 4500 (te Hillegom). II. Zes arbeiderswoningen met schuurtjes en Erven tc Hillegom aan de Krachtstraat met vrijen uitgang naar de Meerstraat samen groot 10 A. 10 c.A. Hoogste bieder dc heer P. J. de Mooy te Hillegom voor 7500. 2c krachtens art. 1225 ten verzoeke van Mej. Vink geboren M. H. de Wit te Bcnnebroek, het woon- en koffiehuis, genaamd „Het Roo- de Hert" te Hillegom aan dc Hoofdstraat, met steenen schuur en half pad. Hoogste, bicder de heer P. J. de Mooy te Hillegom voor 16200. Toeslag over ééne week. Ongeval. Op de Papierfabriek had een ongeval plaats. De arbeider E. M„ wonen-de te Velseroord. geraakte niet een hand tus- sehen een machine, waardoor hem vier vin gers werden afgekoeld. Waarschuwing. De politie waarschuwt de ouders voor een man, die hier rondgaat en met mooie voorwendsels meisjes tracht mee te lokken in het boseh. Gevonden voorwerpen. Een bril in étni. een mantel-ceintuur bruin, een paar kussen- sloopcn, een heerenrijwiel. gevonden -roarweerpen. Eén halskelfïng met medaillon, een groene ceintuur, een fiets" pomp, een lorgnet in étui, een riem van een padvinder, een rafiné jongensjasje, een wil hondje met bruine vlekken, een beursje met inhoud, een klein nikkelen s'eutellje. gen bruin lederen étui met inhoud, een armband, een jongensjasje. Getrouwd; J. J. Sleenvoordén en J. Schra- ma. A. Mooleuaar en C. C. van Nieuy- koop. Geboren: Anna Mnrjon. <1. van -T. J. Lam boo en H. Schoort. Maria Johanna, <1 van A. Th. van der Aart en M. van der Aar. Jacobus, z. van J. Vaneveld en C Oudshoorn. Geradina. dochter van A v Am erom en G. van der Gronden. Ma;gtildo Maria. d. van C. J. Schenkels en C. J. M de Groot. Christina G-erardioa. d. var W. F. Daudev en W. Knik. Maria, d. sar A Vaneveld en M. J. Sj.-irdin. Bernar- di'na Johanna d. van A. Warmerdam en A Calis Sophia Emrrenlia. d van A. van Schié en G. G. Oostdam. Johanna, d. van T. Keyzer en R. Rooda. Geboren; Cornelia, d. van Adr. Stengs en Ca Hi Brakenhoff. Cornells. z. van Nic. dn Mank en E G. Mantjes. Adrianus, z. van A. L. Lieshout en IT Beentjes. Anna Maria, d van A. v. Lieshout cn W. Caslri- cum. Gerard us Wilhelmus Johannes, z. van Joh. Vendel er. M. Duijkcrsloot. Dirk. z. van H. Posima cn Corn, van Zaanen. Ondertrouwd: Jac. L. Thcissling en A. M. v. Egmond. Ger v. d. Winden cn Joh Schoen. Hendr. Schoorman en Ma. Hoo- gewevf Nic. Vendel en Corn. Sohuijt. L. H. P. Versteeg en Willi. Quint. G. Knijper en Anl. Pb., Pirnvnno Getrouwd- O. A. de Wit en M H. Hooge- land. W. J. Weerels cn Oath Mienljes. Pelr Ballus cn Joh M. de Ruiiter. Ovcerioien: Corn, de Ruijter. 69 jaar. Woensdag i.l.- hield het Volksjaarfeest „Wilhelmina" Kring Spaarnwoude, een le denvergadering ten huize van den heer J. B. Wempe aldaar. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer W. P. v. d. Peet er zijn leedwezen over uit, dat steeds de vergaderingen zeer slecht bezocht ware Dit jaar, vervolgde spr.. zal er een natio naal feest worden gevierd voor de geheele Gemeente, ter eere van H.M. onze Geëer biedigde Koningin Wilhelmina. in verband met haar regeeringsjubiieum. Dit is op initiatief van Burgemeester Simons van Haarlemmerliede in elkaar ge zet, en de uitslag daarvan is, na eenige ge houden vergaderingen, schitterend. Een uit voerend Comité is gekozen, nadat daarvoor een eere-comité was benoemd, en dit zal zich verder belasten met de uit te voeren feesten, dus zal dit jaar niet door ons. maar door het comité een feest worden aange boden. Toch hoopte spr. dat alle leden trouw de contributie zullen voldoen, opdat de band onderling blijft bestaan en een volgend jaar een rovaal feest kan gegeven jvorden. De voorzitter vroeg, of de twee aanwezige comité-leden, soms ook bijzonderheden kon den mededeelen omtrent de feestviering. Hieraan werd door de heeren C. A. Ne- lis en C. Stokman voldaan voor zoover het hun mogelijk was, maar, zeiden zij het grootste belang zal zijn, dat er door heel de Gemeente en Zwanenburg dames rondgaan met inteekenlijsten, daar alles grootendeels afhangt van de opbrengst. Deze uiteenzetting%werd door den voorz. dankbaar aanvaard, Verschillende discussies werden gevoerd over één punt hoe zal dit feest gevierd worden, en hoe kunnen wij hierin mede werken. De voorz. vroeg op voorstel van een paar heeren, of de vergadering er mede accoord kon gaan, om een paar prijzen beschikbaar tc stellen voor het feest-comité. Dit werd aangenomen niet algemeene stemmen. Tevens werd besloten om geenn aparte dag, maar gezamenlijk met het feestcomité feest te vieren. Bij ontstaan van 2 vacature's wegens ver trek naar elders, werden met bijna algemeene stemmen gekozen de heeren C. Stokman en J. A. N. Dijkzeul. Van de rondvraag maakten enkelen gebruik waarna de voorz. nog een bijzonder woord van dank bracht aan de twee vertrokken be stuursleden, de heem Molenaar en Teenstra. Vooral den heer Teenstra, deze heeft zich als 2e secr. altijd vol ijver en liefde betoond voor deze vereenigïng, heeft zich in deze weinige jaren dan ook zeer verdienstelijk gemaakt, in het vereenigingsleven, en is zijn'vertrek vooral voor deze vereeniging een zwaar verlies. Op voorstel van den héér G. Molenaar werd besloten hem een schriftelijke hulde betuiging met een passend cadeau thuis te bezorgen. Daarna sloot de voorz. de ver gadering. Een verzoek. Op initiatief van oen'ge in gezetenen van Aerdenhout, is een verzoek schrift aan den Directeur-Genen aa l der Pos te rijen en Telegrafie gezonden, om te vragen dat mevrouw EvenhuisNuehoer, weduwe* van den overleden beheerder, miet het beheer van het Bijpostkanloor aldaar belast blijft. Burr/. Stand. Gehuwd; A. van den Berg en M. A. Th. Jansen. S. Ade'aar en S. V ijevano. G. H. van der E ijken en S.' C. Schweinisbergen. Wel autobussen. Ondanks tegenspraak moet het nu zeker zijn, dat de Ned. Spoor wegen autobussen zul'en laten rijden. Men verzekerde om-s met stelligheid, dat de firma Beynes, te Haarlem, er 11 in de maak heeft. Wij spraken iemand, die r al een heeft ge zien. O. a. zal er een dienst van Haarlem op Urn ui den komen. Vcrhonping. Gisteren word alhier ten overs taanvan notaris Do-niker verkocht een dectrisehe limme-rfabrieik met houitloods, aan de Juii.nnastraat. Het hoogste bod werd ge daan door den heer H. Oudshoorn, te Bever wijk, voor f 1100. Burg. Stand. Géboren: z. van E. Glastra van Loonde Haan. d. van A. Bart IIoog'and. z. van A. W. Schelvisv. d. Mev. z, van P. C. van NoordWoerlee. Ondertrouwd; H. B. Bisschop en A. M. Demm'crs. W. A. Haveir en E. F. Polle mail s. Getrouw: H. Doeis en H. van Schoor. N. P. Half en A. M. van Zutplien-, M. van Straten cn F. Smakman. D. L. Kostelijk en M. Dobbeliste'n. H. Reehorst cn M. H. de Graaf. J. van Hoven en P. Broek. K. v. d. Belt én A. 't Hart. Ch. Schrijver cn A. de Smit. J. van Veen en J. van Dijk. Overleden: H. Jonker, 1 j., z. van P. Jon ker en C. Smit. J. van Br eem er, 5 j., d. van J. van Breemen en N. Visser. Uit het door de Franschen bezette Duit- sche gebied worden hier te lande brieven ont vangen, gecensureerd als gedurende den oor log. („Hbld.") DE BEZETTING VAN HET ROERGE BIED. De Ned. Consul-generaal naar de Ruhr. Naar het „Hbld." uit Berlijn verneemt, zal de consul-generaal der Nederlanden te Berlijn, tevens hoofd der handels-afdeeling afdeeling bij de Nederlandsche legatie, de heer J. Wolff, Dinsdag a.s. in opdracht der naar de Ruhr vertrekken om zich uit eigen aanschouwing een voorstelling te vormen van den toestand, in het bijzonder om de talrijke moeilijkheden, die uit de be zetting voor den Nederlandschen handel ont staan, te bestudeeren en de mogelijkheid ze te ondervangen, onder de oogen te zien. KONINKLIJKE DEELNEMING, Men seint ons uit den Haag: In opdracht van H. M. de Koningin, heeft d,e Minister van Oorlog, de heer van Dijk, H. M'-'s deelneming betuigd aan den vader van den dienstplichtigen stukrijder G. Nue- denberg. die dezer dagen tengevolge van een te 's-Gravenhage plaats hebbend ongeval is overleden. EEN GESCHENK VAN H. M. DE KONINGIN Men seint cr.s uit den Haag: Ter gelegenheid van het bezoek van den Koning van Zweden, beeft II. M. de Konin gin aan den Koning en de Koningin van Zweden een geschenk aangeboden, in den vorm eener iuinbeplanting van een der Ko ninklijke paleizen in Zweden. Hiervoor is de keuze gevallen op het kasteel van Solli- den, gelegen op het eiland Oland. De uitvoe ring van dit plan is door dc Koningin opge dragen aan een commissie, bestaande uit de heeren J. G. Ballego tc Leiden en J. H. van Straaten van Nes tc Boskoop, die zich daartoe naar Zweden zullen begeven. Jammer, zegt getuige en wrijft harfsfoch tel ijk haar neus. De verdere behandeling van déze zaak ging nu van 'n leien dakje en ten slotte werd tegen dén oneerlijken bakker 8 maanden ge vangenisstraf geëischt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vrijdagavond, omstreeks 8 uur, is een ernstfg auto-ongeluk te Amsterdam gebeurd. Een particuliere auto uit Utrecht afkomstig, kwam van het Westeinde de brug nabij de Stadhouderskade oprijden. Een man, die waarschijnlijk geen acht sloeg op de naderen de auto stak de brug over en de bestuurder van de auto, die het ongeluk zag aankomen, remde uit alle macht. Door de gladheid slipte de auto, die over den man heenreed Het slachtoffer werd doodelijk gekwetst naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis vervoerd, waar het spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. De politie heeft pro- ces-verbaai opgemaakt, doch bij het voor- Ioopig onderzoek is nog niet komen vast te staan of het ongeluk aan schuld of nalatig heid van den bestuurder is te wijten. VAN JE VRINDEN MOET JE 'T HEB BEN. Twee vrienden te Amsterdam, die samen waren uitgeweest, bleven op hun kamer nog wat praten over de pret, die ze dien avond hadden gehad. Toen een hunner even de kamer verliet nam de ander 100 weg. Een paar avonden later stal hij ƒ300. Natuurlijk bleef het vermoeden op den dager niet uit en deze een 21-jarig teekenaar werd door een rechercheur aangehouden en naar het politie-bureau gebracht. KETTINGBRIEVEN. Uit Aalten (Geld.) wordt gemeld, dat de bewoners der naburige grensplaatsen in de laatste dagen worden lastig gevallen met de toezending van zoogenaamde kettingbrieven. De ontvanger wordt verplicht den brief, dien hij ontvangt negenmaal over te schrijven bin nen 24 uur en dan verder door te zenden. Indien hij hieraan voldoet, valt hem een groot geluk binnen enkele dagen ten deel. Verschil lenden nemen deze voorzegging voor goede munt aan. INBREKERS EN SMOKKELAARS. Men meldt uit Kerkrade aan de Msb. Dat het in het Duitsche grensgebied ge stolen vee, onmiddellijk naar Holland ge smokkeld wordt, werd door talrijke behande lingen voor de rechtbank te Aken bewezen. In den nacht van 13 op 14 Maart j.l. stalen twee mijnwerkers uit Rohlscheid bij den land bouwer C. C. wonende op een hoeve nabij de Nederlandsche grens met den Hollander Br. varkens ter waarde van 900.000 mark uit den stal. Met behulp van een broer van een der bekl. en een eelctricien uit Rohlscheid wer den de varkens naar den café-houder O. te Kerkrade vervoerd. O. werd reeds door de rechtbank te Maastricht, wegens heling ver oordeeld. Br. droeg tijdens het' plegen van den diefstal een revolver. De twee mijnwerkers uit Rohlscheid, wer den ieder wegens diefstal en verboden uit voer tot 1 jaar en tot 500.000 mark boete veroordeeld. De beide anderen werden ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 500.000 mark boete. DE ONVEILIGHEID IN HET GOOI. Opnieuw is te Laren ingebroken en wel bij den heer Fockens, rijksontvanger. Blijkbaar zijn er beroepsinbrekers aan het werk slechts ƒ21 kon worden buitgemaakt. Een bakkersknecht staat fe Roterdam te recht wegens verduistering van gelden, die hij voor zijn baas had geind van de klan ten. Verschillende leden der clientèle zijn als getuige gedagvaard. Enkele huismoeders, de één kennelijk zoo weggeloopen van achter het fornuis, nog steeds in zorg of de aard appels nou toch wel op tijd klaar zullen ko men. en of Lientje. voor deze gelegenheid speciaal van school thuisgehouden, wel den ken zou om de melk en het koffiewater, de ander voor het plechtige van de rechtszitting in Zondagsöh feestgewaad, zijn gedagvaard en als de deurwaarder plechtstatig de namen ger getuigen opleest, verschijnt voor de groe ne tafel ook een eerzame -burgerjuffrouw, -die van louter aandoening gedurig met den rug van haar hand onder haar neus strijkt. Uw leeftijd ?vraagt de president. Getuige zwijgt. Uw leeftijd'?! klinkt hel thans wat na druk kei ijker. Getuige glimlacht verlegen- «n wrijft langs haar neus. Hoe oud is tt? Acht en twintig, lispelt getuige. In het binnenst 'van den president woedt een harde strijd lusschen de hoffe'tjltihei-d van den geboren gentleman en den achterdocht! welke zijn beroep nu eenmaal meebrengt. Eindelijk na eenige aarzeling: Zeg u nog een-s hoe oud u is? Acht cn twintig, wordt er gefluisterd. Weet u dat zeker? Getuige zwijgt, wrijft in gedachten haar neus. Nu?! dringt dg president aan en dan ge streng: De getuigen moeten hier de waarheid zeggen, anders.... een gebaar naar het trapje, dat naar het huis van bewaring leidt, vult de zin aan. O.... ch.... acht en vijftig bedoel ik. zegt getuige dan, glimlachend, neuswrijven-d en oen kleur krijgend. Aha! ja het is voor vele dames nu een maal onaangenaam hier haar leeftijd op 1e moeten geven; maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. NOOIT VERLEGEN. Graaf Jaubert was altijd met een spoedig antwoord klaar, en of zijne kwinkslagen vriend of vijand troffen., zulks was hem totaal onverschillig. Gebeurde het soms dat hij er inliep, dan had hij er bizonder goed den slag van om zich er oogenblikkelijk weer uit te redden. Bij zekere gelegenheid, dat hij niet zeer tevreden over Maarschalk Soult was, maakte hij een aantal puntdichten op hem. De Maar schalk wien dit ter oore was gekomen, was daar niet gesticht over, en op eene der recep tiën van Louis Philippe, juist toen de Graaf naar hem toetrad om hem te begroeten, keer de hij dezen, in het bijzijn van wel dertig hee ren, den rug toe. „Mijnheer de Maarschalk," zeide Graaf .aubert, met de grootste bedaardheid, „ik heb gehoord dat ge mij niet als een uwer vrienden beschouwt. Tot mijn genoegen zie ik, dat er geen grond voor dat gerucht is." „Hoe zoo, mijnheer „Omdat het uwe gewoonte niet is," ant woordde de Graaf, „den vijand uw rug toe te keeren." 't Is misschien onnoodig te zeggen dat de Maarschalk terstond Graaf Jaubert de hand toestak. EEN HELDENDICHTER IN ANGST, De Deensche dichter Oelenschlaeger, die de stoute Noordsche reuzen heeft bezongen, was zelf alles behalve een held. Eens toen hij met twee schilders, de gebroeders Riepenhau- sen te Rome, 'n uitstapje naar Tivoli maakte, besloten zij, wetende hoe bang hij was, eene grap met hem te hebben. Zij maakten hem wijs dat zij in den toon van het weder en eene gele zwavelachtige tint van de lucht, de voor teekenen van eene aardbeving zagen. „Maar wat dan in zulk een geval te doen vroeg de heldendichter, met bevende stem. „Ja, wat zou er aan te doen zijn „zeide een der broeders „niets anders dan zijn lot maar af te wachten Gelukkig wie klimmen kan, want in een hoogen boom zit men het veiligst. Oelenschlaeger zweeg, in zich zeiven ge- keerdt Eensklaps bewoog een zijner begeleiders met zijne knie de tafel, zoodat de flesschen wankelden en de wijn uit de glazen overliep. Ontsteld sprong Oelenschlaeger op en snel de het huis uit. De anderen zagen uit het ven ster hoe de zwaarlijvige, onhmdige man zich met handen en voeten om den stam van een hoogen boom klemde en naar boven begon te klauteren. Met ontzaglijk veel moeite ge lukte het hem den top te bereiken. Daar zat nu, hoog en droog de dichter, die den moed I van zoo menigenNoordiandschen held had be zongen, in doodsangst de kramptrekkingen der aarde af te wachten. Er gebeurde wel is waar niets, maar niet dan met moeite en na vele geruststellende verzekeringen, was hij te bewegen den boom weer uit te klimmen en naar Rome terug te gaan. EEN MODELGASTVROUW. Doorgaans is het eene misplaatste veront schuldiging, wanneer eene gastvrouw haar gasten verzoekt het eenvoudig maar voor lief te nemen. Maar als een dame een vergeet- achtigen echtgenoot heeft, die, zonder haar te waarschuwen, twaalf gasten meebrengt om aan e»n familiedisch van drie of vier personen te zitten, zou het bovenmensche- lijk zijn, het stilzwijgen te bewaren. De vraag is dan slechts wat te zeggen en hoe het te zeggen. Jaren geleden heeft me vrouw Tucker, de vrouw van den rechter Tucker, van Williamsburg, dit vraagstuk opgelost. Zij was de dochter of de nicht van Sir Peyton Skipworth, en gevierd wegens haar schoonheid, haar vernuft, haar onge dwongenheid en bevalligheid van manieren. Eens werd zoowel haar goede luim als haar tact op eene zware proef gesteld, toen de rechter op een dag, dat het hof zitting had gehouden, het gewone tiental advocaten me debracht, zonder dat er de minste toebereid selen gemaakt waren om hen te ontvangen; want de rechter had geheel vergeten zijn vrouw te herinneren, dat het een zittingsdag was, en zij had er zelve ook niet aan gedacht. Het diner werd met elegantie opgedischt en mevrouw Tucker was zeer boeiend. Toen zij van tafel opstond om de gasten aan den wijn te laten, zeide zij „Heeren, vandaag hebt gij bij den rechter Tucker gedineerd, belooft mij, dat gij morgen allen bij mij komt dineeren." Dit was haar eenige verontschul diging waarop de heeren verklaarden, dat zulk een vrouw onwaardeerbaar was. De rechter gaf toen uitlegging van de zaak, en den volgenden dag was er een fijn diner. DE TOETS DER PRAKTIJK. De Fransche schilder Millet was van oor deel, dat schilderijen voor iedereen gemaakt moesten worden en dat het groote publiek éven goed over zulke dingen oordeelen kon als een kring van uitgezochte kunstkenners. Eens weidde hij te Barbizon in een gesprek met een vriend over zijn geliefde stelling uit, toen een jonge kloeke boer het atelier bin nenkwam. Op den ezel stond 's kunstenaars schilderij „Ruth en Boas". Zoodra de boer dit stuk zag Ruth met de korenaren onder haar arm en Boas aan haar zijde begon hij hartelijk te lachen. „Waarom lacht gij vroeg Millet. „Om uw schilderij, mijnheer Millet." „Mijn schilderij Hoe dat „Ach, het is zoo grappig Gij hebt het zoo goed getroffen 1" „Wat?" „Wel, gij hebt zoogoed dien veldwachter voorgesteld, die dat meisje gevangen neemt omdat zij een bos knoflook gestolen hieft," Dit oordeel bracht Millet wel eenigs- zins tot andere gedachten. DE SCHOONMOEDER VAN DEN TURK. Dc schoonmoeder van een Turk viel in het water van den Bosporus. Toen de man van 't ongeval even later hoorde, sprong hij in 't water en zwom dadelijk tegen den stroom op. De helpers aan den wal schreeuwden, dat het menisch natuurlijk stroomafwaarts was gedreven. Ach, riep de Tink, juffie -kent m'n schoonmoeder niet, ze is zoo obstinaat, dat ze natuurlijk tegen stroom op is gedreven. OP Z'N PLAATS GEZET. De gasten op een partijl je werden voort durend lastig gevallen door een jongmensch, dat blijkbaar erg met zichzelf was ingenomen en luide verkondigde, dat hij van 'n adelijk« familie afstamde. Dat verveelde een gemoede lijken ouden heer. Zeg, jongmensch, wat versta jij ondet adellijke familie? Familie, die nooit werkte voor haar brood, meneer. O, zei de oude, dat noemen wij hier bede laars. KRAS. „Zeg, weet je nou wat 't toppunt van ver strooidheid is?" „Toen George gisterenavond van zijn hu. weEJksreis thuiskomende, den koetsier om helsde en zijn vrouw een rijksdaalcr fooi gaf." Velseroord, 18 Mei 192.1 Mijnheer de Redacteur. Verzoeke een klein plaatsje in uw blad naar aanleiding der a.s. Gemeenteraadsverkiezin gen te Vel sen. Dezer dagen kreeg ik bezoek van een paar propagandisten itler R.K. Volkspartij, oni mij te bewegen fe stemmen, op de lijst Zuurbier en alhoewel ik juist niet tevreden met de samenstelling deT officieele R.K. lijst ben, betreur ik hot, dat daarom nu juist ver deeldheid moet wezen. En als nu een eandi- daat van de R.K. Volkspartij het zou redden om gekozen te worden, dan was dat niet zoo erg, doch ik heb do overtuiging dat de stemmen op de lijsten van de R. V. P. ab soluut verloren zijn voor do R.K: Staats partij, en dat is jammer, want dan zal daar ook door verkregen worden een tömk-schc raad voor vier jaar, wijl hij nu bij kantje af rechts kon worden, en wat het ergste is, do kans beloopt dat de weinige stemmen op de Volkspartij uitgebracht, vervallen aan de S. D. A. P.. Laat dus niet uw stem ver loren zijn, doch stemt op 23 Mei op de lijst der officieele R.K. Staatspartij, lijst 3 en met uw aller medewerking kunnen wij hel brengen tot zes zetels. Laat du-s uw stem niet verloren zijn; als gij slejpit op die der Volkspartij is zij onherroepelijk verloren. Hebt gij bezwaar op no. 1 van lijst 3 uw stem uit te brengen, welnu steurt dan op wien gij wilt, als het maar óp lijst 3 is en uw stem is niet verloren voor de R.K. Staatspartij. EEN ARBEIDER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 16