Aankomende Meisjes gevraagd A mmm 21 mi Roomsche solidariteit TUINMEUBELEN VAN BUCHEM - HAARLEM in den schoot' dier Moderkerk", op ons rust ue zware verplich ting om aan' uitbreiding: van 't Godsrijk op aarde naar beste krachten mee te werken: door ons woord, door ons gebed, door ons voorbeeld. Door dit laatste niet het minst; voor de meester. is dit het voornaamste middel om een Roomsch apos tolaat uft te oefenen. Nu aller oogen weer zijn ge richt op de Katholieke Kerk en haar volgelingen, nu moet er meer dan ooit van ons gezegd kunnen worden, wat de Romei nen van de eerste Christenen zeiden: „Ziet, hoe zij elkander liefhebben!" Christus' zending was de wereld redden door liefde; de uitstorting van den H. Geest is de hoogste liefde Gods: de liefde is het funda ment van de Katholieke leer. Door eendrachtige liefde tot en onder elkander zullen wij, Katholieken, ons hebben te on derscheiden; door ccn apostoli sche liefde van verdraagzaam heid en gebed ook tegenover onze dwalende landgcuooten Zulk een apostolaat eischt ech ter offers; kost vaak veel meer moeite dan het directe missie werk en geloofsprediking; liet vraagt liet offer van oiis zelf, in ootmoed en zelfverlooche ning. Maar daarom juist is het zoo krachtig en onweerstaan baar. Bidden wij dan op dezen Pink sterdag den li. Geest om Zijn alvermogende gaven, om Zijn raad en sterkte, om Zijn liefde. Ve'ni, Sanctie Spiritus! PINKSTEREN STADSNIEUWS. AGENDA 20 ME De St. Vincentius-Bibliotheek Is geopend AGENDA 22 MES Nationaal huldeblijk voor H. M. de Koningin. Verkoop rijwielen. Gebruik water. goedkoop, is Franken's Melkbrood Erg lekker, 't hoogst in prijs en toch Baden. De melkprijs. Verkiezing: voor de leden van den Gemeenteraad. Statuten. Fietsendief gesnapt. Vereen, tot bestrijding der Tuberculose. Buurtverkeer. Kerkconcert. Tpjrr- Reclame-week. De asfalteering van den Wagenweg. Personalia. Het werk bij de Amsterdamsche Poort, Aubade. Franken's Bakkerij. De Kathedraal van Haarlem. *rr >u De lieve Lente Zangwedstrijd. Telefonische aansluiting Controleurs Plantenziektekundige Dienst. Advertenties LEEG HUIS TE KOOP, gelegen Leidsche- kwartier, zeer goed onderhou den. Koopsom f3800.Hypo theek voorhanden. Te bevr. Schoterweg 142 rd. en Kruisweg 56rd. TE KOOP H. A. Hoddenbach Go. LEEG HUIS TE KOOP, in een der drukste straten van het Schoterkwar tier, goed onderhouden. Koop som f 4700.Hyp. voorhanden. Te bevr. Schoterweg 142 rd, en Kruisweg 56rd. VÊREËNÏSGNG f KONtNGJNNEDAGë Zangers(essen), die wensch^U mede te werken aan een j AUBADE op 31 Augustus a.s., worden uit-s genoodigd naam en adres, zoo-< mede zangstem -*■ vóór 24 Mei a.s. schriftelijk in te zenden aan deri secretaris, den heer Ed. A. VAN BILDERBEEK, Pieter Kiesstr, 29rood. HET BESTUUR. (f. Stoomwasscherij PEEPERKORN, Bleekers- vaartweg 39, Heemstede. VOOR UW TUIN ZIJN ONZE SOLIDE SPEKSTRAAT 3-5 Wal Waren de Apostelen Voor 't Heilig Pinksterfeest, Nog zwak en onbegrijpelijk, In hunnen aaxdschen geest. Zij kwamen te Jeruzalem, Vol angst en vrees tezaam, En noemden dan in sliltc nog Hun 's Meesters dieiVren Naam. Maar ioen de geest der waarheid, Op hen was neergedaald, Torn werden de Apostelen Zoo traden zij fier de wereld in, Doorkruisten stad en tand, Verkondigden daar Jezus' leer, Met 't kruisbeeld in de hand. Zij vreesden geen vervolging meer, Noch smaad, r.och 'marteldood, Zij predikten de lielde Gods, Aan heidenen en jood. Diezelfde Geest deT Liefde, Door velen vaak miskend, Blijft nog de ware Trooster', lu rampspoed en c'iend'. (Ingezonden.) Kom .vragen wij op dezen dag, Zijn bijsland in den strijd. Dien niemand toe honlbercn kan, In dezen droeven lijd. Gedenkt vandaag in uw gebed, Ook onze Missiehelden, Die ginder in de wildernis, liet Roomsch Geloof vermelden. En wordt voor hen zoo nu en dan Een offertje gevraagd, Schenkt het dan met liefdé steeds Omdat het God behaagt. Op dezen Pinksterdag, Maar vraagt vooral den H. Geest, Dat Ilij ook het Licht des Geloof; Den heidenen sclhemken mag. Opdat liet Godsrijk hier op aaxd, Zich uitbreide, immer verder, En het eenmaal worden mag: Eén schaapstal en één Herder. Tuin Melkinrichting v/h. Van Bruggen den Hout Strijkconcert. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma tinee en Avondconcert. Sociëteit „St. Bavo" Vertrek propaganda- tocht van alle Patronaatsléden 2 uur. Den Kont Concert H.O.V. half 3. Stadsschouwburg Wilsonsplein Het Schouwtooneel „Nog altijd compagnons 8 uur. Brongebouw Den Hout Tentoonstel ling Duitsche herdershonden. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 en dc fa. Begemann 8 Sneltjes Jansstraat 27, tot Ion Pinksterdag, 's avonds 8 uur, daarna door de fa. C. G. Lóomeyer Zn. Barteljorisstraat 11 en de Park-Apotheek. Klevcrparkweg" 13. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. 3 Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7149 uur. Generaal de Ia Reyslraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. Noord n-ijkcrh out. Sint Bovo Gesticht, F. DE VROEGE Voor degenen die de teekenen des tijds verstaan is het klaar en duidelijk dat er in de groote massa's van het volk een geestesomwenteüng plaats heeft van een werkelijk niet te onderschat ten omvang en -vaarde. Steeds meer blijkt, dat men zich hoe langer zoo meer gaat afwenden van een stelsel, dat dreigde gehecle volken mede te sleuren en dat zijn grootste triomfen vierde in de jaren toen het liberalisme onbeperkt heerschte in den staat en zijn toppunt bereikte toen dat overheerschende liberalisme ging af takelen en geleidelijk ineen stortte, a.l. het socialisme. Wij zien nog een belangrijk volks deel zich vast houden aan de marxis tische ideeën met als doe! de stichting van den -, (laten wij het noemen) bolsje- vvistischen staat naar het gematigde ocialisme in ons land verpersoon lijkt door de S. D. A. P. verliest al meer het vertrouwen, dat eens breede volkslagen in haar stelden, is niet in staat om de beloften waarmee, het volk werd gepaaid, in te lossen en ziet al meer en meer dat volk van zich af- keeren. Wij vergissen ons echter zeer. wan neer wij meer.cn, dat na dc ineenstor ting van het politieke liberalisme en met een aftakelend socialisme, het volk zich als van zelf zou richten naar het Christendom, dat toch en hiervan zijn wij immers overtuigd alleen iri staat is de verwoestingen van het liberalisme en socialisme te herstellen en de geordende maatschappij te vesti gt1 e.ti te besturen. V/ij moeten nooit vergeten, dat die groote lagen van het volk, die eerst medewerkten aan de vernietiging van de liberale heerschappij en nu teleur gesteld zich van het socialisme afkee- ren, missen hef: geloof aan God, verre staan van den Godsdienst, die immers het zuurdeesem van de Chr. maat schappij moet zijn. Dat zij voor altes nog haken naar aardsch geluk, naar voorspoed en een welvaart die hen ten volle brengt de genoegens en hen ont last van de zorgen en plichten des levens Zij blijven zoeken naar dit alles en daarom is het niet te verwonderen, wanneer allengs een groot deel van de economisch zwakkeren gaat afzakken naar het bolsjewisme en anderdeels men zijn heil zoekt in de diverse be langengroepen, die wel niet den naam, maar overigens alles gemeen hehben met het oude liberalisme en dc klassen strijd des re scherper naar voren zal ko men.' En de gevolgen zullen nog ramp zaliger zijn dan ooit te voren. En daarom is het in dezen tijd zoo noodig dat zij, die geroepen zijn, de maatschappij in Christus te herstellen, ook al het mogelijke doen niet alleen in woord maar vooral met de daad om aan de wereld te toonen dat alleen de doorvoering van onze Chr. beginselen redding kan brengen., Noodig is een apostolaat, een voor beeld van Roomsch willen, om de zoekenden naar ons te doen toekomen. Op Godsdienstig gebied Zeker, dit op de eerste plaats. Maar ook op maatschappelijk gebied, door ons echte Roomsche solidarisme. Zij zullen van ons moeten kunnen zeggen, wat eens de heidenen zeiden van de eerste Christenen Ziet hoe zij elkan der liefhebben. Solidarisme een mooi, een prachtig woord, mits het in praktijk wordt gebracht. Wat is hef mooi en juist wanneer vrij Zeggen op onze vergaderingen, onze meetings, dat wij niet willen de bande- looze vrijheid van het liberalisme met als gevolg onderdrukking der zwakke ren, dat wij niet willen de dictatuur van het proletariaat, dat wij met wen- schen clen klassenstrijd, maar verbroe dering der klassen door onze Chr. soli dariteit. En werkelijk zijn er schitterende daden van Chr. Solidarisme gesteld, maar leggen wij gerust den vinger op de wondeplck hoevele malen ont brak het aan goede wil aan het bren gen van een offer, om in alle opzichten aan de massa onze Chr. broederschap te toonen En hoevele malen hebben wij daardoor de dwalenden en zoeken den afgehouden om tot ons te komen? Geenszins willen wij ontkennen dat toepassing van solidariteit altijd ge makkelijk valt, solidarisme immers komt eigenlijk nergens anders op neer dan op het brengen van offers, offers van toewijding, van prijs geven van eigen meening, het reiken van de broe derhand aan degenen die vaak op een laveren trap van ontwikkeling staan of in de maatschappij een geringere plaats innemen, offers van steun voor al aan de economisch zwakkeren, waar tegen het ingeboren egoisme zich vaak verzet. Maar vreemd is het dat waar toch uiteindelijk het Chr. solidarisme, dat alleen de grondslag kan zijn voor een goede maatschappij, voor allen betee- kent het behoud van vrede en orde, dus ook van algemeene welvaart, deze offers zoo moeilijk schijnen te vallen. Plaats daartegenover de 'groote offers die dezelfde Kath. brengen voor hun Kerk, voor zoovele stichtingen, voor charitatieve doeleinden, dan is het eigenaardig dat zoovelen afzijdig blij ven, waar het gaat om het maatschap pelijk welzijn en het herstel der Chr. samenleving, volgens de Chr. beginse len. En de oorzaak is niet anders te zoe ken dan in hef feit, dat, al is het politie ke liberalisme ten grave gedaald, het economisch liberalisme eenerzijds en de geest van ontevredenheid ander zijds, nog zoo welig tieren in de harten van zooveel overigens goede Katholie ken. Zoo zelfs dat steeds onze eenheid op politiek en sociaal gebied jammer lijk dreigt verloren te gaan Zt'i die met de leiding belast zijn mogen overwegen de groote verant woordelijkheid die op hen rust om de verschillende klassen der Maatschappij niet van elkaar te vervreemden, maar tot elkaar te brengen. En zonder het brengen van offers zal dit met gaan. Vooral in dezen tijd van economische malaise is het noodig de middelen te overwegen om dit ie bevorderen en mag die malaise niet altijd het argu ment zijn, waarmee een te laag ar beidsloon wordt goedgepraat, moet ook door den loontrekkende beseft worden, dat hun ijver en minder- eischendzijn dure plicht is. Ook in de organisaties van vakge- rooten onderling, zoowel van arbei ders als van werkgevers, boeren en middenstanders is een toepassing van echt Chr. solidarisme noodzakelijk, waardoor het diepe onderscheid naar voren moet komen tusschen onze Roomsche vakorganisaties en de soci alistische arbeidersverenigingen zoo wel als de neutrale (practisch liberale) patroonsorganisaties. Hoevelen van de Kath. bleven tot nu toe nog op een afstand, alleen omdat zij zich onafhankelijk voelen en zeggen geen behoefte aan de organisatie te hebben Juist voor hen is het echter een solidaristische plicht toe te treden en daardoor hen, die meer behoefte aan die organisatie hebben, te steunen. Niet alleen door hun lidmaatschap, maar vooral door hune daadwerkelijke medewerking. Over onze vertegenwoordigende li chamen willen wij niet langer spre ken, maar hoevele malen gaven de verslagen van onze gemeenteraden b.v. er van blijk, hoe weinig besef zoovele Roomsche leden van deze Colleges nog hebben van een echt Chr. soli dariteitsgevoel. Hoe moeilijk valt het nog vaak om zelfs daar, waar wij in de meerderheid zijn, daden te stellen, die er op gericht ziin de economisch Zwakkeren tc steunen, de groote ge zinnen te ontlasten e. d. Moge het besef, dat wij Kath., in dezen geweldigen tijd de baanbrekers moeten zijn voor het herstel der Chr. maatschappij, op de grondslagen van rechtvaardigheid en naastenliefde,, toch meer en meer doordringen. Het oog der wereld is op ons gericht, de menschheid hunkert naar den vrede, welken zij tevergeefs in het liberalisme of socialisme heeft gezocht. Laten daarom alle Katholieken aan hen too nen dat alleen in Christus de ware vre de is te vinden, laten wij dat toonen door ons voorbeeld en door het bren gen van de offers, welke nu eenmaal ter wille van de onderlinge verbroede ring door elk individu zullen moeten worden gebracht en zonder welke door voering onzer beginselen niet moge lijk is. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig bu reau van half 9half 10 Rederijkers 8 uur Propagandabureau 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Transportar beiders 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- kelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheck Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 —1214, van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boelc.n van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot balf 9. Telefoon 2981 Mnrfh v -ep-'ging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 u"r Tel. 1671 Hanzegebouw Reddingsbrigade half 9 R.K. Schilderspatroons 8 uur Zangver. „Kunst na Arbeid 8 uur. Wij berichtten reedis do sannens telling van hel Plaatselijk Comité, dat zich len doel stelt gelden hijeen le brengen tot deelname in het Nationaal Huldeblijk, dal aan H. M. de Ko ningin hij gelegenheid van haar Zilveren Re geer jubileum zal worden aangeboden. Bestolen word aan ai te ingezetenen een cir culaire toe te zenden, waarin dooJ, vorm en bestemming van 't Huldeblijk natter zullen worden omschreven. Wij komen hierop nog temp. Voor een ricli'tig huisbezoek ter aanbieding der Inteeiker,(lijfcten. werd de stad in zeven hoofdwijken verdeeld en deze weder onder verdeeld in (kleinere stadsgedeelten. Daarbij wijst de K_üer er op, dat het aan tal tiasschenJlggcndc plaatsen aan deze lijnen zoö /groot is',"".dat" de vrees, dat dc opbrengst van he t bum (verkeer nipt zou meevallen, on gegrond geacht ikan worden. De Kamer verzoekt uwe Directie zoo spoe dig mogelijk le willen, overgaan tot het in stellen van buurlverikieeiitroincn op dc lijnen HaarlemLeiden en Haarlem—Aalsmeer, aan gezien zij van oordeel is dat Haarlem zeer zeker als centrum van industrie en handel beschouwd mag worden: ■Kit? De Kamer van Koophandel verzond het vol gende adres aan den Minister van Waterstaat: De Kamer van Koophandel hoeft Ikenmiis genomen van het d.d. 8 Februari 1923 aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid ver zonden adres van het Hool'dhc. tuur van den Bond vau Rijwiel- en MotorhandeClauen, in zake het besluit van het Hoofdbestuur van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, op advies vun do Commissie van Overleg, tot het ver st rékken van Tijwiclen aan ambtenaren op gemakkelijke belalingsconditiëi». De Kamer is van oordeel, dat de overheid zich in het algemeen heeft te onthouden als tusschen persoon op te treden. In zoo ruim mogelijke male dient volgens hare meaning vrijheid gelaten te worden aan het particulier initiatief. In hét bovenstaande geval, waarbij aan de vast aangestelde ambtenaren do ge legenheid wordt geboden, voor particulier ge bruik rijwielen te betrekken, op gemakkelijke afbctaüingscondities, mcenlt de Kamer er (na drukkelijk op te moeten wijzen, dat deze vorm van bcmlidöeliimg niet alleen gebed onnoodig is, maar een precedent schept, waarvan dc consequenties niet overzien kunnen worden. De Kamer verzoekt uwe Excellentie wel le willen bevorderen dat de bemoeiingen van het Hoofdbestuur vn. te dien opzichte worden geslaakt, waardoor de tusschenhandel wordt gevrijwaard voor dezen vorm van oneerlijke concurrentie. Aan den Gemeenteraad van Haarlem werd door de Kamer van Koophandel het volgen de, adres,verzonden: De op 15 November 1922 door Uwen Raad aangenomen verordening, regelende de voor waarden voor dc levering van duinwater door de gemeente Haarlem, wijkt van die van 1 December 1920 no. 8 o.m. daarin aj, dat de prijs van het water per M3 verhoogd is. Blij kens door de Kamer ontvangen inlichtingen is het in eerstgenoemde verordening neerge legde tarief thans meer in overeenstemming met den kostprijs en omvat huur en onder houd van één dienstleiding en één water meter. Het is de Kamer niettegenstaande dc pogingen harerzijds niet mogen geluk ken een tabel samen te stellen bevattende een overzicht van de prijzen van het water hier ter stede en elders. Zij meent dienten gevolge tegen het vastgelegde cenheidstarief vooralsnog niet te mogen opkomen. Wel veroorlooft zij zich een lans te bre ken voor de industrieën, die meer dan het normale verbruik aan water hebben, inge volge meergenoemde artikel 3 kunnen B. en W. met gebruikers bijzondere overeenkom sten aangaan, indien per etmaal meer dan 10 M3 water gebruikt wordt. De Kamer geeft Uwen Raad in welwillende overweging het fixeeren van een verbruik ad 10 M3 uit de verordening te lichten en geheel cn al aan de prudentie van B. en W. over te laten cf en zoo ja welke industrieën in aanmerking komen voor een uitzonderingstarief. Zij meent dat daarmede de belangen van velen gediend zullen werden en ziet t. g. t. Uwe beslissing met belangstelling tegemoet. TEGEN RIIEUM.mnS&r. HOOFD- EN ZENUWPIJNEN, INFLUENZA en dergelijken werkt Togal onovertroffen. Door de verrassende goede resultaten met Togal'verkregen, heeft dit preparaat zich een algemeene bekendheid verworven. Togal is n^ar do nieuwste begrippen samengesteld, en daar het sterk het urinezuur afscheidt, gaat het direct naar de bron der pijnen. Geen schadelijke nawerking. Een uitstekend hulp middel legen verkoudheden, hoofdpijn, rheu- ntathiek, jicht, ischias, spit, influenza en aller lei pijnen. Dc directe pijnstillende werking van Togal maakt het tot een waardevol mid del tegen slapeloosheid. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Imip. A. J. AMEYE, Prinsengracht 1113, A'clam. (Adv.) In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in do afgeloopen week 285 baden geno men; in dat aan den Schotersingel 1025. Do Haarlem sche melkhandel lieefl aan de veehouders bericht, hun cisch, één cent per Idler meer te belalcn voor de melik, niet in te willigen. De voorzin er van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van leden van den Raad der gemeente Haarlem maakt bekend, dat het besluit, bedoeld bij artikel 97 der Kieswet tol vaststelling van den uitvlag voor bovengenoemde verkiezing, van heden af, voor een ieder ter inzage is gelegd Ier secre- larie der gemeente (5e afdoeling). De „Staatscourant" bevat de statuten van dc Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", alhier. Uit de gang van een perceel aan de Jans straat werd een rijwiel ontvreemd. De eige naar der fiets zag de fiets gisterenmiddag in de Ridderstraat in het bezit van een man, die na overbrenging naar het politicbureau G- IJ. bleek tc heelen. .Dc zwijntjesjager is in verzekerde bewaring gesteld. Naar de heer Th. Limperg ons bericht, is bij de vereeniging tot bestrijding der tuberculose binnengekomen een gift van 13,16, van de kinderen der school aan de Nassaulaan. Dit bedrag zal worden bestemd voor de uitzending van kinderen naar buiten. Dc Kamer van Koophandel hoeft de voil- genclc adressen verzonden aan de Directie der Nederland.sche Spoorwegen: De Khmer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft mat ge noegen kennis genomen van dc sedert 1 April 1.1, in werking getreden laiiofsvcriaginig hij do spoorwegen, door invoering van hel buurtver keer op verschillende baanvakken. Voor zoover het district der Kamer vn. he- tnefit, bestaat de gelegenheid om zoowel in do richting HaarlemAmsterdam, als in de rich tingen. HaarlemBeverwijk, Haa'rfcsnZond- voort en. AalsmeerAmsterdam, van deze buurtvcrikccrbiljelten gebruik te maken. Het is de Kamer cch'ler niet duidelijk, welke motie- ren oorzaak zijn geweest om op do lijnen HaarlemAalsmeer en HaarlemLeiden doze gnerpkoope vervoergèitegenlioid niet in te voe ten. Zoowel do gehecle Haarlemmermeer, met haar landbouwende bevolking, als dc streek tusschen Haarlem cn Leiden, het bloembollen land bij uitnemendheid, zouden bij den in voer van bovengenoemd speciaal vervoer go- baat ziin,. Het concertbureau A. Vcrnout deelt ons mede, dat Vrijdag 25 Mei in de Groote Kerk alhier een liefdadigheids-concert gegeven zal worden door Dr. Burkhardt's Gemengd Koor, Doordat het batig saldo geheel is voor dc .Ruhrkinderhilfe" zullen alle personen ge heel belangeloos aan dit concert medewer ken. PROF. DIEPENHORST BEDANKT ALS STATENLID. Wij vernemen, dal prof. rar. P. A. Diepen horst, lid der Eerste Kamer, heeft bedankt voor het (lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord-Holland, Het wetsontwerp, regelende bétevenredig kiesrecht voor de samenstelling der Eerste Kamer door d-e Staten der Provinciën, bevat de hepaling. dat een zittend Statenlid niet voor de Eerste Kamer verkiesbaar is. Het aanhan gige wetsontwerp, dat binnenkort aan de Eer ste Kamer zal worden aangeboden, bevat geen overgangsbepaling voor de thans zetelende Statenleden, zoodat de mogelijkheid bestaat, dal gekozenen voor de Eerste Kamer, zetelen de in de Staten, niet lot het lidmaatschap van den Senaat zouden worden toegelaten. Ten einde die moeilijkheid te ontgaan, hieeft prof. Diepenhorst als •Statenlid bedankt. Een voor beeld, dalt vrij zéker door andere Statenleden, thans lid der Eerste Kamer, zal worden ge volgd.. Op den tweeden Dinsdag van Juli zullen de Provinciale Staten over het gehecle land bij eenkomen tot 'het samenstellen van do colte ges van Gedeputeerden. Dan zullen ook de camdidallenlijsiten voor de Eerste Kamerverkie zing moeten worden ingediend. Die verkiezing znl echter plaats hebben in een zitting, te hou den op het eind van Juli of in bét begin van Augustus. Daar op die candiidatenlijsten do namen zul len voorkomen van veie Eerste Kamerleden, thans ook leden dier Staten, zullen die waar schijnlijk binnenkort eveneens voor hun Sta tenlid maatschap bedanken. Van 29 Mei tot 4 Juni zal door de banket- hakkers te Haarlem een reclame-weck wor den' gehouden voor Union-artikelen, ter ge legenheid van de tot stand1 koming der uit breiding van do Union-dhocoladefabrickcm te Scholen. Hieraan zal tevens een w-edstrijd verbonden zijn voor het publick, waarvoor een 14-tal prijzen beschikbaar zijn gesteld. De bedoeling is, te raden naar het aantal van een in do etalages tentoongestelde hoe- veefheid chocolad'e-reepen. De werkzaamheden voor de asfalteermg van den Wagenweg (schiet enfiink op. Het grootste gedeelte van den weg is reeds van eer» beionnen ondervlocr voorzien. Dinsdag a.s. zal ©en begin gemaakt worden met het leggen der asphalttogels tusschen Plein en Jordenssiraat, welk. gedeelte daar haar vol tooiing nadert. Op Dinsdag 22 Mei a.s. herdenkt de heer D. Farber den dag, waarop hij yóór 25 i'tt.tc; 'ibwsr jaar alls telerzetter hij de firma Joh. ,En- schdé en Zonen in dienst trad op de afcl. particuliere zetterij. In verhand met de werkzaamheden nabij de Amsterdamsche Poort, was het noodzake lijk do Oude Brug met ©en aangrenzend ge deelte van den Oude Weg, ceriige dagen ge ledon, voor liet rijverkeer te sluiten. Met ingang van Dinsdag 22 Mei a.s. zal gemelde brug echter voor het gehecle ver keer worden afgesloten. EXAMENS H. B. S. De eindexamens der openbare hoogere- burgerscholen met vijfjarigen cursus en inge volge art. 45tredecies der Middelbaar-onder wijswet aangewezen bijzondere hoogere- burgerscholen met vijfjarigen- en vierjarigen cursus, alsmede die voor de Cadettenschool en de Adspirantenschool voor de marine, zullen werden afgenomen op de daarbij voor elke school aangegeven dagen. Aangewezen zijn de volgende deskundigen, met wier medewerking bedoelde examens zulten worden afgenomen Bij de eindexamens der 1ste Gem. H. B.S. met 5-jarigen cursus (Zijlvest) te Haar lem 20, 21, 22, 25, 25, 26, 28, 29, 30 Jum 2de Gem. H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem (Prinsenbolwerk) 2, 3, 5, 6, Juh; Christelijk Lyceum te Haarlem (Zijlvest) 9, 10 juli Gem. Lyceum te Zaandam 11, 12, 13, 14 Juli deskundigen": ir. W. Massink, oud-directeur cener H.B.S. met 5-jarigen cursus te Leiden dr. J. P. Wibaut, lector aan de universiteit van Amsterdam te Am sterdam dr. H. C. Rutgers, te Driebergen (voor de eerstgenoemde school) mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschcol te Rotterdam (voor de drie laatstgenoemde scholen) dr. J. Heinsius, mede-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal, te Leiden mr. J. A. F. van Aspere- rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage. In de commissie voor Alkmaar, Helder, Hoorn en Enkhuizen is o.m. benoemd C. Heyman, oud-leeraar eener H. B. S. met 5-ja rigen cursus te Haarlem. In een advertentie in dit nummer worden zangeressen en zangers uitgenoodigd zich aan te sluiten bij een aubade, welke op 31 Augustus a.s. op de Groote Markt zal gege ven worden. De leiding is opgedragen aan den heer Karei H. Kerkhoff, terwijl als num mers gekozen zijn dc volksliederen: „Wilt heden nu treden" van Valerius, Nederland en de zee van Brandts Buys en „Jubelcan tate" van J. R. van der Glas. Bereids hebben de leden van een tiental mannen- ep gemengde koren hun toezegging gedaan, maar ook is cr nog gelegenheid voor andere zangers (éssen) zich voor medewer king aan te meiden- Voor dezen is besloten, dat zij zich voor de instudeering .der liederen tijdelijk kunnen aansluiten bij een of andere zangvereeniging tenzij de wenschelijkheid blijkt, dat zij geza menlijk repeteeren. Aanmelding moet geschieden vóór 24 Mei a.s. bij den 2en secretaris van „Koninginne dag", den heer Ed. A. van Bilderbeek. T Juni zal Firankenfs luxe brood- en ban ketbakkerij 25 jaar beslaan. Verschenen is: De Kathedraal van Haar lem, (de nieuwe „Sint Bavo"), beschreven door Th. M, P. Bekkers pr. en C. N. J. Meysing pr., met een inleiding van plebaan L. Westerwoudt, een omslagteekening van Henri Bijvoet en negentig afbeeldingen. Het is een fraai boekwerk. We volstaan voor- loopig met deze aankondiging doch komen er nader op terug. Pinksteren en nog geen zomer! Wat zeg ik: cr zijn menschen, die ccii ex tra voorraad brandstoffen hebben ingeslagen om ienminste met de Pinksteren „lekker warm" te zitten! Is me dat zomer? Wat 'n zuchten zullen er deze wsflek ge slaakt zijn, met een blik naar den hemel, waar altoos door maar grauwe wolkenban ken voortdrijven, zoo nu en dan eens op lossend in een wolkbreuk. ^e.K Pinksteren opent immers „het sei zoen Jn Zandvoort heeft men het reeds 15 Alef geopend, „ofucieel" tenminste, maar de bad gasten blijven stilletjes weg. Het is hun nog te lcoud. En een „seizoen" zonder badgasten is maar „apekool Tot nu toe hebben onze badplaatsen nog met veel pleizrer gehad van den zomer. Een paar mooie dagen, maar één zwaluw maakt geen zomer, evenmin maken een paar goede dagen een goed seizoen. Wij hooren al ver gelijkingen maken tusschen dezen zomer cn vroegere mislukte zomers. Maar daarvoor is nee. nu nog wel wat te vroeg. let zal er anders dezen zomer niet kwaad uitzien als we wat goed weer treffen. Het buitenland schijnt niet zóó erg meer te trekken als b.v. verleden jaar het geval was. De moeilijkheden die den pleizierreizi- gers in vele andere landen in den weg wor den gelegd jokken niet aan, om veelvuldig buitenlandsche reisjes te ondernemen. Onze badplaatsen zullen het daardoor niet slech ter hebben. Daar komt nog bij dat de pen- sionprijzen in verschillende badplaatsen, ook in Zandvoort zijn herzien en verlaagd. Op dagjesmenschen is ook wel meer tc rekenen, nu de E. S. Aj. de tarieven ver laagd heeft in vergelijking met verleden jaar, £.1 is het nog niet veel en al moet een ritje van Haarlem naar Zandvoort "voor 30, 35 cent bespottelijk duur genoemd vëorden, ver geleken bij tram- en spoortarieven in bui tenland cn zelfs in Nederland. Gelukkig is cr concurrentie gekomen in den vorm van een aantal autobussen, welk aantal ongetwijfeld grooter moet worden als de belioefte daaraan doet gevoelen. Als de concurrentie gevoelig wordt, zal ook de E. S. M.-directie wel met tariefsverlaging moe ten volgen. Men rekent in Zandvoort op een druk be zoek. Maar alles hangt natuurlijk af van het v/eer. Mooi, zonnig weer is voor een druk bezoek een onmisbare factor. Mogen de Pinksterdagen ons eindelijk bren gen den zomer en de lente, waarnaar al zoo lang tevergeefs verlangd wordt. Aan' Hem Inltertnatiomailen Zangbvcdstrijd „Amstel's Werkman", te Amsterdam, nemen in d© hoogste afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren o. a. deel: Gemengd koor Polyhymnia, Haarlem, directeur W. Hespe; Haarlem's Ge mengd (koor Zangkunst, directeur Nico Hoo- gcrwerf. Het fanfarekorps „Eensgezindheid", to Halfweg Ml op dén' 2en Piniksiterdag deel nemen, aan het Nationaal Concours van do vereemgimg „Geniemuzielk", te Utrecht. Zij vomit uit ia de atVIecliug' Uitmuntendheid en 'reeft als verplicht nummer „Mireille", Ouver ture G,hr. Gounod par. G. Fxancot. De fanfarekorpsen „Crescendo" en „Kunst kring" vari Spaarndam nemen eveneens deel •tan dit concours. Beide 'komen uit in de 2c afdeefing m©t als verplicht nummer „Jeanne ie Navarre", fantasie F. Mourque. 'ir. de heer R. van 't Hof, zal deelnemen aan •et Groote Nationale Muziekconcours, uitge schreven door het fanfarekorps „Nieuw Le ven", fe Loosdrecht, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Het „Wbld. v. BI. Clt." deelt mede, dat de inspecteur, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst, heeft bericht, dat het Departement van Financiën dc noodige gel den heeft toegestaan, om telefoonaanslui tingen te verstrekken aan de in de streek gevestigde controleurs van den Planten- ziektenkundigen Dienst. Zooals men zich herinnert, hadden ver scheiden conTVoleurs reeds zelf aansluitin gen genomen, omdat het Departement de gelden toestond. Die controleurs betaalden daardoor hun aansluiting eigenlijk dubbel. Eéndags-lcuikens, Patrijs, Witte Leg horns, Barnevelders en Red Islands Reds. Adres: ZOMERVAART 2. Dames- en Heerenkleermakers Ged, Raamgracht 29 - Haarlem. Afd. Abonnementen. Minstens één costuum. Condities: 10.- vooruitbetaling met 2.50 per* week of 12.50 per maand. EEN WAAR SIERAAD. Vraagt U eens prijs van ons WITGELAKT RECLAME TUINAMEUBLEMENT 'T WORDT BESLIST UW KEUZE. GROOTE SORTEERING brengen wij In TUINGIETERS, Planten kuipen, Bloemstokkon, TUINMATTEN, LIG STOELEN, Vliegenkasten, Vliegenmeppers, Raamhorren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2