Wenscht gij een krachtig college van B. en W. in Haarlem? III GEOPEND lil MICHELIN BADEN, GEYSERS, enz. 'Mm B. A. JANSSEN, Wagenweg 76 Begrafenis van H. J. Geyl Jcz. SCH1ETEN. ?S' Nieuwe showroom. Aanbesteding. Daar eSe BESTE Bij wielbanden, n.l. bii alle Rijwielhandelaren verkrijgbaar is, komen andere merken niei meer in aanmerking. ROEIEN. VERK00PIN8EN» Uitbreiding zaak. HONDENSPORT. LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. OVERVEEN. SPAARNDAM. V ZAANDAM» VELSEROORD. HILLEGOM. VIJFHUIZEN. KROMMENIE. KUNST EN KENNIS. ZANDVOORT. TELEFOON 2854 de modernste Showroom op hei gebied van Badkamers compleet te bezichtigen, waarvan een in werking. Ook voorhanden de nieuwste WASCHTAFELS op hygiënisch gebied. Komt U vooral eens zien, het loont de moeite PRIJZEM BILLIJK TM Beleeid aanbevelend, Hedenmiddag 12 uur weid op de aige- 'uleene begraafplaats het stoffelijk overschot van den hier ter stede in den ouderdom van 77 jaar overleden heer H. J. Geyl Jczn., in net mausoleum bijgezet. Hoezeer de heer Geyl algemeen geacht was in r'.ze stad en vooral in de laatste jaren bekend als voor zitter van dc Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs, •velke functie hij jaren lang bekleedde, bleek wel uit de overgrootc belangstelling aan zijn graf. Tevens dekten vele bloemen rijn baar. Ook was hij veie iaren hd van de Kamer van Koophandel. Wij merkten onder de aanwezigen op den heer A. de Clerco, oud-voorzitter der 'Kamer van Koophandel, de heer Dufour, oud-lid der Kamer, de heeren Schreuder en Hulswit, oud-bestuursleden der Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs, de heer F. H. Smit, voorzit ter der Haarlemsche Handelsverceniging, 'A, G. Boes, schoolopziener, leeraren, leer lingen en oud-leerlingen der ambachtsschool en M. T. S., een depuatie van de vereeni ging van leerlingen der M. T S. en vele an deren. Het woord werd gevoerd door den heer J. W. van Zanten namens de vereeniging van Kooplieden cn Industrieëlen, die. den overle dene huldigde als den man, die ecu halve eeuw het vereenigingsleven in Haarlem heeft beheerscht. In de jaren '70 werd hij lid der aannemersfirma Martens en Zoon, welke zaak al spoedig door hem gedreven werd. Hij was de oprichter der vereeniging van Kooplieden en Industrieëlen, van een Ongevallenverzekering voor de Werklie den, 12 jaar voordat de Rijksverzekering be gon en de stichter van het eigen gebouw. Met dankbaarheid, aldus spr., zal men het .werk van den heer Geyl gedenken. Tweede spreker was de heer Fr. de Her der uit Zwolle, die sprak namens den Nedcr- landschen Aannemersb. Voor deze verceni- BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT. Bovengenoemde afdeeling heeft, onder lei ding van haar ijverigen commandant, den eersten luitenant C. Eldermans, afgeloopen winterseizoen flink geoefend en zeer mooie resultaten bereikt. Op buks werd in twee, cp pistool in een afdeeling geschoten. Gedu rende het geheele seizoen werd een compe titiewedstrijd gehouden waarbij o.a. de be palingen waren gemaakt, dat de schutters minstens vijf oefeningen moesten meemaken, van de eerste drie series de twee hoogsten moesten laten noteeren voorwat betreft de buks en van de eerste twee series de hoogste voorwat betreft pistool. Het vendel Vogelen zang schoot in dezen Wedstrijd afzonder lijk. Tot slot van het seizoen werd een eind- wedstrijd gehouden bestaande uit: perso- neele, eere-, vrije- en vaste baan. De uitkomsten zijn als volgt: Competitiewedstrijd buks: max. 1000 p. Afd, Bloemendaal: I klas. 1. A. J. Hekker 953 p.; 2. N. v. Keulen 947 p.; 3. A. F. Bos 939 p.; 4. W. G. Hoogestein 939 p.; 5. J. Lindeman 933 p.; 6. C. Lindeman 918 p.; 7. F. Bersee 900 p. II klas. 1. P. Krook 918 p.; 2. Th.sStachel- hausen 882 p.; 3. A. Schipper 868 p.; 4. C. Elderipans 848 p.; 5. C. F. Visse 834 p.; 6. W. Faase 821 p. Afd. Vogelenzang: I klas. 1. IT. J. v. Ton geren 897 p.; 2. P. J. Roeien 870 p.; 3. G. Mooykind 861 p.; 4. A. v. d. Ploeg 823 p.; 5. J. v. d. Berg 733 p.; 6. P. v. d. Berg 731 p. II klas 1. A. Th. v. d. Hulst 731 p.; 2. A. Kerkvliet 721 p.; 3. J. v. Grieken 709 p.; 4. Th. Mooyekind 676 p.; 5. J. Rolvers 574 p.: 6. G. Roeien 543 p.; 7. G. Kromhout 537 p.; 8. L. Bakker 522 p. Pistool (1 klas beide afdeelingen); 1. C. Eldermans 221 p.; 2. A. F. Bos 217 p.; 3. P. Krook 216 p.; 4. N. v. Keulen 216 ging heeft den Geyl veel gedaan-cn veel heeft j p.; 5. G. Mooyekind 214 p.; 6. C. Lindeman de Bond aan hem te danken. Hij was tal van jaren lid van het hoofdbestuur, oprichter der Risicovereeniging in den N.A.B. en hem komt het vaderschap toe van de arbitrage-commis sie in den Bond, waartoe de eerste stoot uit Haarlem is gegaan. Namens den Bond bracht spr. een woord van dank en eerbiedige hulde ïan de nagedachtenis van den overledene. De heer Ir. A. G. de Konin'S. 2e voor- litter der vereeniging voor Ambacahts- en M. T. S.-vakondërwijs. Deze bracht hulde van den heer Geyl voor wat hij 30 jaar lang In het belang van het vakonderwijs in Haar lem heeft gedaan. De heer Geyl heeft de yoldocnirtg gehad tijdens zijn leven zijn vele verdiensten erkend en gewaardeerd te ri..i. Hij behoorde, aldus spr., tot dc beste en meest verdienstelijke burgers van Huar- Dc heer S. Reinierse van Overveen her dacht de verdiensten van den heer Geyl als oprichter der afd. Haarlem van den N.A.B. als voorzitter en eerelid dier afdeeling en bracht den besten dank van de leden voor wat de heer Geyl in hun belang heeft gedaan. De heer R. W. v, Wieringen, plaatsvervan gend directeur van de Centrale Werkgevers- Risico-bank te Amsterdam huldigde den heer Geyl als den oprichter der Bank. als een man met heideren blik op personen en zaken. De heer Iz. G. Hofstede directeur der M. T. S. bracht een woord van dank aan nage dachtenis van den heer Geyl voor wat hij deed in het belang der M. T. S. Het is niet zeker dat Haarlem zijn M. T, S. zou hebben gehad als niet zulk een man zijn schouders onder dat werk had geplaatst zcide spr. o. m. De heer L. Zwikker, sprak namens den di recteur der Ambachtsschool, die verhinderd was aanwezig te zijn en uitte dankbare woorden van waardeering voor wat de heer Geyl voor de Ambachtsschool gedaan heeft. Rij was de grootste strijder voor het vakon derwijs in Haarlem. Na deze vele van diepe waardeering getui gende woorden werd het stoffelijk overschot bijgezet. Dc oudste zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Ten slotte brengen ook wij gaarne een woord van hulde on waardecring voor wat de heer Gevl voor Haarlem deed, vooral oor zijn werk voor de Ambachtsschool en M..T S Zijn verdiensten werden erkend door zijn be noeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. WEL NOODIG. s Hot stoomgemaal te Spaamdam. heeft ecni- Re dagen en nachten gewerkt om Haarlem tc bevrijden van het vuile stinkende water. De Haarlemsche Auto-Cen.lrale aan het Stationsplein 111315 liceft een nieuwe showroom doen bouwen, welke een aanzien lijke verfraaiing voor Haar garage is. Zij is 110 M2 groot en ziet er werkelijk ikcuriirg De verschillende auto's komen op hun voor dceligst uit. Er is ook nog een aardig ziljc, om op zijn gemak dc auto's te bekijken, j Verschillende Ford- cn Lincoln-auto's zijn er thans in geëxposeerd. Een mooie wagen is ook de Sedan met 4 portieren. Deze nieu weiwelsche wagen, welke niet bijster hoog in prijs is, Heeft het comfort van de duurste .«ulo's. Het is een lust voor de oogen, ai die ^schitterend-glanzende wagens te zien pron ;ken, waarlusschcn heden ontelbare bloem Vulklkcn, bij de opening ontvangen, prijken Wtv. Anderhamlsch Is aanbesteed door den meer J. Geijlvoet de verbouwing van perceel Dpclslraat 37 en gegund aan den heer P. OUcüni, Franklïnstraat 70, Heemstede. FIGEE—HAARLEM, 'n de Zaterdaggehouden gewone Alg. Ver gadering van aandeelhouders der Haarl. Ma chinefabriek voorheen Gebr. Figee, werden dc balans en winst- en verliesrekening ever 1922 goedgekeurd en het dividend op 85 per aandeel vastgesteld. De aftredende commissaris, dc heer C. G. "«tticr Kraane, werd herkozen. 204 p.; 7 P. Roeien 187 p.; 8. A. Schippers 185 p.; 9. C. F. Visse 181 p.; 10. H. J. v. Tongeren 168 p.; 11. W. Faase 155 p.; 12. F, Bersee 136 p. Personeel le klas: 1, N. Hoogestein 98 p.; 2. J. Lindeman 97 p. (98); 3. H. J. v. Tongeren 97 p. (98); 4. C. j. Lindeman 97 p. (84): 5. A. J. Hekker 96 p. (97); 6- T- v. Keulen (88); J. N. v. Keulen 95 p.; 8. P. Langendonk 90 p. (18); 9. F. Ber- seé 90 p. (17); 10. G. Mooyekind 89 p.; 11. J. .v Buggenum 74 p. II klas. 1. C. Eldermans 93 p.; 2. A. Schipper 92 p.; 3. Th. Stachelhausen 91 p.; 4. C. Visse 89 p. (19); 5. P. Krook 89 p. (18); 6. W. Meerdink 84 p.; 7. P. Roeien 79 p.; 8. A. Kerkvliet 73 p.; 9. W. Faase 69 p.; 10. Th. Mooyekind 41 p, Eerebaan I klas: 1. J. Lindeman 99 p.; 2. A. J. Hekker 98 p.; 3. N. v. Keulen 96 p.; 4. F. Bersee 95 p.; 5 W. Hoogestein 94 p. (94); 6. H. J. v. Ton geren 94 p. (90); 7. C. Lindeman 89 p.; 8. P. Langendonk 83 p. II klas. 1. C. Visse 98 p.; 2. C. Eldermans 93 p.; 3. Th. Stachelhausen 92 p.; 4. C. W. Meerdink 89 p.; 5. P. Roeien 87 p. (16); 6. P. Krook 87 p. (16.15); 7. A. Schipper 87 p. (15); 8. W. Faase 79 p. Vrije baan Ie klas: A. A. J. Hekker 199 p. (98*); 2. J. v. Bug genum 199 p. (92); 3. J. Lindeman 197 p.; 4. W. Hoogestein 195 p. (96', 95'); 5. P. Langen donk 195 p. (96l, 952); 6. C. Lindeman 195 p. (951); 7. N. v. Keulen 194 p. (97); 8. F. Bersee 194 p. (96); 9. IT. J. v. Tongeren 192 p.; 10. G. Mooyekind 183 p.; 11. J. v. Keulen 180 p. II klas: 1. C. Visse 197 p.; 2. Th. Stachel hausen 195 p.; 3. C. Elderraans 191 p.; 4. C. W. Meerdink 190 p.; 5. W. Faase 186 p.; 6. P. Krook 184 p.; 7. P. Roeien 183 p.; 8. A. Schipper 181 p.; 9. Th. Mooyekind 177 p. Vaste baan Ie k'ias: 1. J. Lindeman 293 p.; 2. P. Langendonk 292 p.; 3. N. v. Keulen 291 p.; 4. A. J. Hekker 289 p.; 5. C. Lindeman 285 p.; 6. H. J. v, Tongeren 293 p. (93); J. W. Hoogestein 293 p. (92); 8. F. Bersée 276 p. He klas: 1. Th. Stachelhausen 277 p.; 2. G. Visse 273 p.; 3. C. Eldermans 267 p.; 4. W. Faase 266 p.; 5. Th. Mooyekind 226 p. HAARLEMSCHE SCHIETBOND, A.s. Woensdagavond te TA uur bestuurs vergadering. Bespreking Nationale Wed strijd. Dringende opkomst gewenscht. Even als altijd zullen dc heeren wel zorgen op tijd aanwezig te zijn, want er is heel wat af te handelen. KON. VER. VAN NED. SCHUTTERS. SCHERP. prijs, Clan's, van N. J. Kloes te Haarlem, alle zeer goed. Zeer goed waren nog Siegfried van C. Bak ker te Laren; Dux, van P. F. Fleurbaaij te Amsterdam; Wotan, van K. F. Pleuegr, Am sterdam; Bodo, van H, G. de Vries te Ber gen op Zoom. Jeugdklasse Reuen: 1ste prijs, Erich, van W. Legel, Rotterdam; 2de pr. Bendix, van J. H. Sommer te Zaandam; 3de prijs, Frigrid, van IC. LI. Tusenius te IJmuiden; 4de prijs, Azor, van IT. Kruijder te Bennebroek. Puppyklassc Reuen: 1ste prijs, Donald, van Th. O. Kersenboom, Rotterdam, Hoofdklasse teven: 1ste prijs, Alwina D. J. Zitman, Amsterdam; 2e pr. Enna, van K. Bugtel te Heerlen; 3e pr. Alona van C. Wolf, Rotterdam; 4e pr. Hertha van D. de Graaf, Schoten, Zeer goed waren nog Alma van J, Duijts te Haarlem; Lia van Mr. S. Naayen te Rotterdam; Ada van G. J. Nei- dig, Amsterdam. Jeugdklasse teven: le pr. Aida van A. L. C. van Lith, te Amsterdam; 2e pr. Cilia van J. Savonije te Amsterdam; 3c pr. ITerre van J. Doornbosch te Haarlem; 4e pr. Alissa van G. Banda te Amsterdam. Puppyklasse teven: le pr. Bökie van J. A. Prins, Limmen; 2e pr. Arna van H. Bur gers te Zaandam; Delsa van Th. O. Kersen boom Rotterdam; 4e pr. Wilekta van P. J. Hertog, Amsterdam. Als speciale prijs viel een ets voor den besten reu ten deel aan Athos van C. Brou wer tc Zaandam; een ets voor de beste teef aan Bökie van J. A. Prins te Limmen; een bronzen medaille voor de beste in Haarlem gefokte teef aan Alma van J. D. Duijts te Haarlem. Verschillenden anderen honden werd eveneens een speciale prijs toegekend. WEDSTRIJDEN TE Luik, BRUSSEL 20 Mei. Heden hadden tc Luik ter gelegenheid van het jubileum van de Union Nautique Luik roei wedstrijden plaats. Er stond een sterke wind. De uitsla gen luiden t Oude vier Union Nautique Brussel 2. Sport Gent. Double scull-juniores Sport Nautique Luik 2. Cercles Regates Brussel. Oude Acht le serie 1. Frankrijk 2 België (3 lengten) 2e serie 1. Zwitserland 2. Italië (3 lengten). Oude skiff 1. Roman (Luik) 2, Club Desmet (Luik). Oude Acht 1. Union Nautique Luik2. Club Nautique Gent. De heer B.A. Jansen heeft zijn zaak in ver- lichtings- en sanitaire artikelen, gevestigd aan den Wagenweg 76, een bijzonder groote uitbreiding dien ondergaan. De voorheen kleine winkel is doorgetrokken met het voormalige woonhuis en vormt nu een diepe ruimte, terwijl op zij groote etalage-ruiten zijn aangebracht. In deze nieuw veschikbaar verkregen ruimte zijn geëxposeerd geheel compleet geïnstalleerde badkamers. Ver scheidene fraaie installaties vallen te be wonderen. Een groot aantal geysers en ver der clectrische lampen zijn mede geëtaleerd. De uitbreiding dezer zaak is werkelijk een prachtige verbetering geworden, welke in de toekomst steeds metr hare doelmatigheid zal bewijzen. Buitengewone Bestuursvergadering op Zaterdag 26 Mei a.s. des namiddags te 2ka uur, in het gebouw van de Utrechtsche Bur gerwacht, Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht. Bespreking Nationale Schietwedstrijd. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD. Dc Konink. Erkende Schictvereeniging ,,Jan van Glijmes" te Bergen-op-Zoom, houdt een Nationalen Schietwedstrijd voor Schietvereenigingen, Burgerwachten, Vtijw. Landstorm en Weerbaarheidskorpsen op buks en rijkscylindergeweer op 27 Mei, 2. 3, 9, 10, 16, 17, 21, 23, 24 28 en 30 Juni en 1 Juli 1923. De wedstrijd wordt gehou den op de nieuw ingerichte schietbaan in den tuin van den heer Jos. Dercks, Potter straat 50. Programma's kunnen worden aan gevraagd bij den secretaris den heer L. Roksnccr, Engelschestraat 14, Berg-op- Zoom. 2. De Wassenaarsche Politie-Schietver- eeniging houdt op het landgoed „Raaphorst" van H. M. de Koningin te Wassenaar een Nationalen Schietwedstrijd op buks en marga- geweer op 26, 27 en 28 Juli, 2, 3, 4, 9, 10, 11, 16, 17 en 18 Augustus 1923. De wedstrijd is open voor schietvereenigingen, burger wachten, politic- en militaire afdeelingen. Gunstige kansen. Prachtige prijzen. Correspondentie adres: P. J. v. d. Krogt, Wassenaar. •XUtóKi- i Veiling te Wassenaar op 18 Mei, onder di rectie van Holland's Bloembollenhuis. Dw. Bronze Queen 0,12; Dw. Bar de le Tonnaye 0,21; Dw, Tak van Poortvliet 0,24; Dw. Wm. Pitt 0,90; Dw. Dream 0,21; Dw. Nora Ware 0,16; Dw. l'Europe 0,33; Dw. Phillip de Comminet 0,16; Dw. Petrus Hondius 0,53; Dw. Rev. Ew'oank 0,11; Dw. Psyche 0,18; Dw. Mr. Farnc, Sanders 0,40; Dw. mad. Krelage 0,40; D.T. Lady Palmerston f 0,12; D.T. Couronne d'Or 0,27; D.T. Titiaan 0,30; D.T. La Grandessc 0,18; D.T. Schoonoord 0,33; E. N. Bic, Victoria 0,46. Alles ver regel. Gewas vrij goed. EEN NIEUWE SCHIPPERSSCHQOL. AMSTERDAM, 22 Mei. De Minister van O., K. en W. heeft, naar wij vernemen aan den Onderwijzersbond voor de Binnenvaart opdracht gegeven, plannen te ontwerpen en een kostenbegrooting te maken voor den bouw van een nieuwe Schippersschool te Amsterdam. In deze nieuwe school zal, in dien zij tot stand komt, het L. O. dat thans van gemeentewege wordt gegeven, zoowel als het onderwijs (vak- en Lager-) dat door den onderwijsbond wordt onderwezen, wor den gecentraliseerd. Het ligt in de bedoeling de nieuwe school in exploitatie te geven aan den Onderwijsbond. De thans bestaande Schippersschool, welke is ondergebracht aan de De Ruyterkade, is sinds vele jaren voor het zich steeds uitbreidende onderwijs aan schippers en schipperskinderen absoluut onvoldoende. OPSTAND IN, ALBANIë. BERLIJN, 22 Mei. „Polilika" meldt pil Prizzend, dal een gedeeile der Katholieke stammen in Noord-Albanië logen de regec ring in opstand zijn gekomen. nuatiès tc vermenigvuldigen en verspreiden, want er is beslrijdingsmaleriaal genoeg. Ten opzichte van ide schand aalcol po ria ge, liet luidkeels venten op Zondag, het Kinder- süppjetieloon, het spelen van Allerzielen in den Stadsschouwburg, het snbsadieeren van R.K. instellingen, de benoeming van gemeen telijke functionarissen, de Zondagsrust, enz., enz., blijkt a fel eerde', dat de S. .A. P'ers lijnrecht tegenover de Katholieken staan en een Roorosch-Kathchek, hoe vooruitstrevend hij ook overigens is* nimmer een socialist kan en mag stemmen. Belicht men deze zaken, dan stemt iedere Roomsche vrouw en man op no. 1 van de Roomsche lijst. Hoogachtend, i' M. L'. A. KLEIN! De Vereeniging van Fokkers cn Liefheb bers van Duitsche Herdershonden (V. D. IT.) hield Tweede Pinksterdag in het Bronge bouw te Haarlem een internation: le ten toonstelling van Duitsche herdershonden. Een negentig exemplaren, waaronder en kele zeer mooie, waren ingezonden. Het weder werkte niet mede en zoo was er in den morgen betrekkelijk weinig belangstel ling. In den namiddag werd het beter. Ais keurmeester fungeerde de heer Fr. Müller van Vohwinkel bij Düsseldorff. De prijzen vielen ten deel als volgt (1ste prijs 10, 2de prijs 7.50; 3de prijs 5; 4de prijs 5.) Hoofdklasse Reuen: 1ste prijs, Athos van C. S. Brouwer te Wormerveer; 2de prijs, Deca, van G. J, Wielders, Schoten; 3de prijs, Armandelo, van C. Bellaard, Rotterdam; 4de Geachte Redactie. Onderge-teckendc verzoekt beleefd opname van liet navolgende, waarvoor bij voorbaat zijn donk. In de vcrkiezings'ëcluur komt o.m. een la ge insunlalie voot aan het adres van onder- gvteekenïte, overgenomen uit liet socialistisch orgaan „De Volksstem", van 19 Oct. 191,S. „Het voorstel-K'Iein werd) verworpen mot slechts drie stemmen vóór. Naar gemeen te-werklieden ons vertelden, was de be trokken machine-bankwerker een speciale persoonlijke vriend van Klein en een te genstander van Mr. Romans." „Om dezen spechten persoonlijken vriend ie helpen, deed Klein het voorstel denman van dc 3e naar cte 5e klasse tc hevelen cn dus zijn loon met 1.20 per week te verhoogen." Ondlergeteekende protesteert hierbij tegen ueze lage socialistische verdachtmaking. Hij kende dien machine-bankwerker niet en kent hem nog niet. Hel personeel, verbonden aan het Waterleidingbedrijf, was hij het andere gemeente-personeel achtergesteld* en bedoeld voorstel was een poging omallen gelijkelijk recht te doen wedervaren. Laten dé socialisten zich.maar herinneren hoe zij b.v. aan den Keuringsdienst een per soonlijken spccialen kennis van een hunner collega's benoemden en hij het Levensmidde len bureau hun vrienden aan de baantjes wis ten te helpen. Hun anti-pap Isme liep de spui gaten uit. toen zij niet wilden stemmen op een Israëliet, die luistert naar den Room- schcn naam van Benedictus. Laten de Katholieken zich wachten insl- Gouden Professie/eest. Heden vierde dc eerwaarde zuster Sophie in hot klooster aan de Kerklaan haar gouden Professiefeesl. In inUennen kring werd dit heuglijk feit kerke- l-x en ook niet zonder feestvertoon gevierd. Van vete zijden mocht de goede zuster blij ken van waardeering ontvangen. Diestal. Door H. F, v. L. alhier is aan gifte gedaan van diefstal van geld uit een weegautomaat. Verduistering. - F. J. K. deed aangifte van verduistering van een rijwiel. Als ver dacht daarvon is opgespoord A. J. S. alhier, die het rijwiel bleek te hebben heleend. Verloren voorwerpen. Terug te beko men bij Guepin, Oraniepleiil 14, twee kin derarmbandjes; B. Rafsma, Franklinstraat 69, een Duitsche herdershond; E. van Veen, Zijlstraat 61, Haarlem, een leeuwhondje; A. van Nassau, Molenwerfslaan 52, een Lips- sleutel; M. v. d. Velden, Bleekersvaartweg 23, een medaillon met portret; Bureau van politic, Boekenrodestraat 9, een kinderpor- temonnaie. Statuten, De „Staatscourant" bevei de statuten van het Ziekenhuis voor Beverwijk en Omstreken, alhier. Picpagandameeting voor dc drankbestrijding, Tweeden Pinksterdag was voor Beverwijk een dag van prpaganda tegen het drankmis bruik. s Morgens omt 10 uur werd in de parochie kerk St. Agatha een H. Mis opgedragen tot het welslag envan dien dag. Onder deze IT. jMis een pakkende predicatie van den Zeer- Eerw. pater Deodatus Vergeer O. F. M. over het onderwerp: „De vijand van het zedelijk en godsdienstig leven." Des namiddags om 2 uur begon de meeting in het K. S. A.-gebouw, waar als sprekers optraden de ZeerEerw. pater Van Dijk O. S. A. met het onderwerp „De vijand van het kind" en de heer Kamerbeek uit LIaarlem, met het onderwerp: „De vijand van het Ge zinsleven." Hoe duidelijk toonde pater v. Dijk aan, dat de drank is voor het kind een vergif voor geheel z n verdere leven en voor het nage slacht, en wat wordt er door de meesten on der ons toch weinig acht op gegeven, Wat is zulk een rede dan toch leerzaam voor velen onzer, en het kan dan ook piet anders, dat zii, die rede gehoord hebben, het voornemen gemaakt hebben, om mede dat groote kwaad te bestrijden. Ook de heer Kamerbeek was zeer pakkend in z'n rede. Hij heeft het scherm doen op gaan, dat bedekt de ellende, die heerscht in de Maatschappij; vooral noemde spr. hier DuifschlandOostenrijk. Spr. kon hier toe standen noemen uit eigen ervaring. Hoe treffend heeft spr. den ouderplicht doen zien, het grootsche en liefderijke werk daaraan verbonden, en hoe zulk een werk kan verpest worden door den drank. Dat spr. de harten van velen had geraakt bewees de stilte in zaal, en bij velen welde een traan van gevoel uit het oog. In het slot van zijn rede wees spr. nog even op. de a.s. verkiezingen en toonde aan, dat het een gewichtige zaak is, de Roomsche eenheid te bewaren. Deze meeting mag geslaagd heeten n de Noord-Hollandsche propaganda-commissie mag met trotsch op dezen dag terugzien. De meeting werd opgeluisterd door de meisjes gymnastieclub, onder leiding van n:cj. S. Hoelman. Mej. Sam uit Amsterdam dankte ailer. die medegewerkt hadden tot het Welslagen van dezen dag, in 't bijzonder de sprekers, den wensch hierbij uitsprekend, dat dc dar.k voor de sprekers zou uitkomen door den groei van het ledental van Kruisverbond en Mariaver- eeniging van de Afd Beverwijk Hierna sluiting met den Chr groet Paard in dc sloot. Maandagmiddag ge raakte het paard van de firma v. D. in een sloot bij het weiland in den polder bij cafa „de Klomp." Met vereende krachten wist men het dier uit z'n benauwde positie te red den. Honderdjarig jubileum. Den 27 Mei a.s. herdenkt dc amilie Dames het honderdjarig bestaan van de bloemkweekerij aan de IToutvaart no. 12. Deze zaak, waarvan thans de heer H. Dames Wz. eigenaar is, verheugt zich in een bloeienden toestand. Het voorne men bestaat bij de Houtvaartbewoners dien dag feestelijk te herdenken. „r- Bekroond. Beide fanfarecorpsen alhier, „Crescendo en „Kunstkring" hebben op het concours te Utrecht een 2en prijs behaald. Zaterdagavond gaf „Crescendo" weer een concert op de Kolk. Zeldzaam. A.s. Zondag wordt hier ten raadhuize een huwelijk gesloten en daarna heefi de kerkelijke inzegening plaats. Dit is waarschijnlijk op Zondag nog niet voorge komen. weer een weinig opklaarde brachten spoor en tram eenige bezoekers, en zag men ook eeni- ge fietsers, die gewaagd hadden een slipper tje te maken. De beide Pinksterdagen zijn voor Zandvoort voor eenieder die er belang bij heeft een reuzen tegenvaller geweest. Politie. Door den burgemeester zijn, op voordracht van den commissaris van politie, tot tijdelijk agent van politie benoemd dc heeren A. B. Elfrink te Losser, D. J. Huis e Hillegom en T. Korver te Halfweg. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. van den Berg en M. A. Th. Jansen. S. Ade laar en S. Vijevar.s. G. H. van der Eijken en S. C. Schweinsbergen. Verkiezings aches. A.s. Donderdag is het ook voor Zandvoort de beslissende dag. Zal de gemeente een linksche of rechtsche meerderheid krijgen? Dit is moeielijk te zeg gen, doch v/el kunnen wij zeggen, dat wordt er goed gestemd ook de uitslag goed zal zijn. Verschillende partijen hebben de candidaten reeds per courant, circulaire's enz. aanbe volen. De beide laatste lagen echter staat nog heel wat te wachten. Avond aan avond vergadering. Dinsdag vergadering van onze R.-K. Kiesvereeniging. In deze vergadering, weleke ten acht uur precies begint, zal een zeer bekend spreker het woord voeren. Alle Katholieken vrouwen en mannen worden dan ook verwacht. Het is den katholieken een ernstigen plicht dezen redenaar te hooren. Zilveren Pastoorsjubileum. Zondag is het zilveren jubileum van den Zeereerw. heer .1. Zwart mét grootschen luister kerke lijk en officieel herdacht. In de ochtenduren naderden tallooze paro chianen lot intentie e van den geliefden jubi laris ter IT. Tafel. Om 10 uur droeg dc ju- hiloerende herder een plechtige H. Mis van dankzegging op. Ais presbyter-assistens fun geerde heirbij een neef van den jubilaris father P. Zwart, als diaken cn sub-diakeh de kapelaans der parochie, de. Welecvw. heeren J. B. M, Timp en J. LI. Niekel en als cere- moniarius de Zeereerw. pater Heggélman uit het. Carmelietenklooster le Aalsmeèr. Het zangkoor voerde op tc loven wijze uit dc Missa in honnrain S. Trmitalie van Hun. Cuypers, het Veni Creator van Oremus en het Tantum Ergo van Marinius, terwijl na de II. Mis werd gezongen een vierstemmig Laudato Dominion van P. J. Karskens. or ganist der kerk, opgedragen aan dien Zeer eerw. jubilaris. Tegen 1 uur verzamelden zich in het ge bouw van den R.K. Volksbond de fine fleur van het Katholiek vereenigingsleven van Zaandam, zelafricon en feestcommissie, door wie de jubilaris, in gezelschap van kerkbe stuur, parochie-geestelijken en den Zeereerw. dekenvan Formerend met luid gejuich werd ontvangen. Dan nam kapelaan Nikel het woord. In een kortelijkp cn treffende rede herinnerde spr. er aan, wat pastoor Zwart voor Zaandam was geweest en nog is, hoe hij door zijn onvermoeide zorgen de parochie van Zaan dam heeft groot gemjia.kt. Daarvoor bracht spr. namens de parochie dank. Daarna nam de ZeerEerw. heer A. Hollen- berg, deken van Purmcrend het woord. Spr. begon met je zeggen, dat hij hier sprak im mens het hoogste gzag in de Kerk, Z H. den Paus. ZijnÈerw. kon namelijk mededee- len, dat liet Z H. hrêft behaagd pastoor Zwart le begiftigen met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice als erkenning zijner verdiensten. Onder uitbundig applaus hechtte deken Kollenberg het eereteeken op de borst van den ontroerden jubilaris. Vervolgens las kapelaan Timp een korlc- lijk en waardeerend schrijven voor van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, waarin de bisschop zijn jubileerenden priester gelukw schte cn zijn dank en hogachling betuigde. Ten slotte sprak de vooTziter dor K. S. A. wethouder Van Velzen, namens alle vereeni- gingen in de parochie een rede van dank cn gelukwienschc uil. Zeer ontroerd door deze spontane en groot sche hukte, dankte pastoor Zwart met en kele woorden, oen beroep doende op dc blij vende hulp en toewijding der parochianen, opdat hij zou kunnen doei», wat hij moest doen. Ta! half vier was er daarop gelegenheid den jubilaris geluk 1e wensehen, waarvan een buitengewoon druk gebruik werd ge- maak t. Dos avonds celebreerde pastor Zwart een plechtig Lol' met Te Deum, na het welk het zangkoor nogmaals de priestercantaten van Simonis ten gehoore bracht. Tijdens het Lof hield de jubilaris een korte toespraak waarin hij dank bracht aan God on do allereerste plaats en vervolgens aan zijn parochianen voor Iiun geestelijke en stoffelijke gaven en hen opwekte hun geloof dat uit dit feest zoo duidelijk 'sprak, met vernieuwden1 ijver te trachten le behouden en te verlevendigen. Katholiek Zaandam heeft ziin' jubileeren den herder met reoht een onvergetelijk en feestdag bereid, die dei* eerbiedwardigen pas toor in zijn levensavond een blijde, dankbare herinnering zal zijn. Omfeval. Op de werken van het Hood- ovenbedrijf is Zaterdag de arbeider J. van T. alhier van een steiger gevallen. Hij kwam met het hoold op een ijzeren staaf terecht en liep daardoor aan het hoofd verwondingen op. Bovendien bekwam hij een ernstige becn- kneuzing. Hij werd per brancard naar zijn woning in de Trompstraat vervoerd. De verkiezingen. Zaterdag was het bier een drukte van belang. Wagens en auto's met reclame's voor de verkiezingen reden rond, en optochten werden gehouden, i 4. Buri). Stand. Geboren: z. van .1. L'. van! DeudekomSchollen. d. van M. de Rooy— Aangbsnbrug. z. van H. van der Beek B re inner. z. van E. V i nikBakker. z. van N. M. van Roodèvan der Wolff. d. van J. M. Boot-Warmerdam. d. van M. •M. AssendelftApswoude, d. v. C. Raams- veldSél horst. Ondertrouwd: L. M. Roo den burg en M. Bouma. C. Langevcld en C. Leegwater. i J. G. van Waveren en E. J. E. G. LI. Bor- cherdlt. W. Buikstra en LI. J. Hopman. i J. Wassenaar en G. A. v. d. Reep. E. Warmerdam en A. M. van Leeuwen. Getrouwd: J. van der Zwau en J. Kilink'en- berg. G. Wilhelmus en C. W. Aiders. M. G. Horsman cn M. Biesheuvel. M. J. de Vreugd en M. A. Methorst. J. van Klaveren en J. Noppen. Overleden: M. de Gelder, m., 69 j. Personalia. Met ingang van I Juni a.s. is de heer H. C. D. van de Krake, Ic Mid-, delburg, overgeplaatst naar Hillegom als blettó be dc Rijksbelastingen. Bij'zondcre Vrijwillige Landstorm. Dl afdeeling Vijfhuizen van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield Donderdagavond onder leiding van den heer Sikma een extra schiet wedstrijd om prijzen op het terrein van den heer Gehrels. De uitslag was als volgt: le prijs G. Rip, klokje; 2e prijs J, C. Oost- wouder, horloge; 3c prijs M. v, d. Boogaard garnitüur; 4e prijs G. van Huis, portemon, naie; 5e prijs N. J. van Bentum, ketting; 6c prijs G. A. Gehrels, manchetknoopen| 7e prijs J. J. Willemse, ketting; 8e prijs W. Kuilboer, ketting; 9e prijs J. Roodenburg, ketting; 10e prijs A. Hulsbosch, ketting; Ha prijs S. Clay, sigaren; 12e prijs J. Lammerse, sigaren: 13e prijs J. Schonhagc, sigaren; !4s prijs H. Mesman, sigaren; 15e prijs P. M, Strijbis, sigaren. 1 De secrcaris der Plaatselijke Commissie,' de heer J. C. Tanis reikte de prijzen aan de winnaars uit, nadat alle deelnemers eerst hunne hanteekening hadden geplaatst in het H. M. de Koningin aan te bicden gedenk-' boek. Muziek. 't I.s nog wel verre van zomei^ weer. Toch besloot het muziekkorps „Ondier-; Hng Genoegen", directeur de hoer G. Schaar,; zijn eerste volksconcert te geven op 27 Mei a.s., namiddags 4 uur, dn dc tent op 't Oranje- plein. Laten wc hopen dat moeder natuur' meewerkt. DE KOMEET D'ARREST. Volgens sterrekundigen zal dezen zomer de komeet d'Arrest welke 72 jaar geleden werd ontdekt, weer verschijnen. Sinds haar ontdekking is zij verschillende malen waargenomen, maar in 1920 passeerde zij zoo dicht langs Jupiter, dat de baan der komeet om de aantrekkingskracht van de groote planeet gewijzigd werd. Deze week zal de komeet ongeveer 90 millioen mijl van de aarde zijn verwijderd, maar zij zal in de richting van het sterrebeeld Hercules naar de Noorderkroon, tot op on geveer 800.000 mijl de aarde naderen. Voor waarnemers kan er nog aan worden toegevoegd, aldus de „Daily Chron.", waar aan dit bericht ontleend is, dat Hercules steeds boven den horizont blijft en ongeveer twee uren voor middernacht bijna in het Oosten te' zien is. STUDIEFONDS PASTEUR. In een Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering is opgericht de Nederlandsche Ver eeniging Studiefonds Pasteur. Deze Vereeniging heeft ten doel aan Ne derlanders, die onderzoekingen wensehen te doen op het gebied van zuivere of toege paste wetenschap, een toelage te verschaffen om één of meer jaren te studeeren aan het instituut Pasteur, hetzij te Parijs, hetzij el- ders. NEDERLANDSCHE SPREKERS TE i ANTWERPEN. Dit jaar wordt, in Augustus, te Antwerpen naast dc andere Vlaarnsche Wetenschappe lijke Congressen, voor de eerste maal een Congres voor oeconomische en financieels Wetenschappen gehouden. Als sprekers, uit Nederland, zijn reeds ingeschreven prof. dr. H. Blink, te Wageningen, met een lezing over „De oeconomische geografie en haar beteekenis voor gezonde ontwikkeling der staatkunde en van het oeconomische leven" mej. mr. E. C. van Dorp, privaat-docente te Utrecht met een beoordeeling van de oecono- mie van prof. Cassel, uiteengezet in zijn boek „Theoretische Sozialoekonomie" prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, te Rotterdam, die spre-' ken zal over de ontwikkeling van het bank wezen in Nederland tijdens en na den oorlog en de positie van Nederland in de financieelc wereldhuishouding prof. dr. Anton van Gijn, met een lezing over de Roerbezetting en het herstel van Europa terwijl prof. mr. S. A. Veraart, uit Delft, handelen zal over „De oeconomische vraagstukken der publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie. i'N. R. Crt.) r-Tf»— Bloempjesdag. Dc gehouden bloempjes- dag ten behoeve van het T. B. C.-fonds voor alle gezindterj heeft opgebracht de som van 460. Dat dit bedrag niet hooger is, is geens zins-te wijten aan de ijverige verkoopstertjes. Integendeel. Deze hebben hun beste klachten ingespannen om het resultaat zoo goed moge lijk te doen zijn, doch het ongunstige weer speelde ook hierin een groote rol. Ware vcor Zandvoort bij een gunstige weergesteldheid de beide Pinksterdagen, juist je dagen, dit jaar is hiervan' geen sprake. Alleen in den namiddag van de2den Pinksterdag toen I-sr 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2