Brieven uit DuitscMand. De Gouddelvers. BUITENLAND Tweede Blad 22 Mei 1923 SEM. SUITEKL. BESiiSHim LEVENSDURF DE KL0VF De ziekte van Bonar Law: een der geneesheeren vreest, dat Law kanker heelt. Nieuwe uitzettingen uit het Roergebied. Cassatie aangevraagd in het Krupp-proces. De staking in België nadert het einde. Onder de Telegrammen: Bonar Law heeft zijn ontslag ingediend; het is door den Koning aanvaard. Curzon wordt als zijn opvolger genoemd. Een telegram van Poincaré. Het Soc. congres in Hamburg. Nota-wisse ling tusschen Rusland en Zwitserland over den moord op Vorofski. FEUILLETON. BERLIJN, 16 Mei 1923. Verleden week vond in de St. Hedwigkerk eene indrukwekkende plechtigheid plaats. De Prelaat Mgr. J- Deitmer werd door den hoogbejaarden Vorst-Bisschop van Breslau (tot Wij-Bisschop gewijd. Voor het katholieke Berlijn een heugelijke en blijde gebeurtenis. Hoewel de Katholieke bevolking dezer stad rog niet 1 /8 uitmaakt van het inwonersaan tal, overtreft ze toch met haar 500.000 zie len menig belangrijk diocees. Vele duizenden waren opgekomen met hunne banieren: studenten, arbeiders, mid denstanders, mannen en vrouwen uit alle klassen en standen. Het was een blij verras send gezicht, in de stad van de lawaaiende fel roode optochten, al deze Katholieken sa men te zien. Het kerkgebouw kon allen niet bevatten. Om de koepelkerk hadden ze zich opgesteld en alleen de vaandeldragers met enkele af gevaardigden der Vereenigingen gingen den stoet deT Bischoppen en Geestelijken vooraf de kerk binnen. Zegenend schreed de eer biedwaardige figuur van den grijzen Vorsi-Bis schop onder het baldakijn voort. Het was op den openbaren weg! De Katholieken kniel den neer, de groote menigte belangstellenden en nieuwsgierigen zag rustig toe. Wel was een groote politiemacht aanwezig, ook en vooral met het oog op de 1 Mel-be tooging en in Lustgarten, dus in de onmiddellijke na bijheid, maar niet één wanklank is waarge nomen. De plechtigheid in de kerk was luisterrijk. Bij het binnentreden werd den Bisschop toe gezongen: „Ecce saccrdos magnus" van A. Brucker door het sublieme gemengde zang koor met orgel en bazuinen. Het gelieele orkest van de StaaUopera verleende zijne medewerking. De „Missa in G due," opius 18 van Karl Pembauer voor soli, koor en orkest, weTd op waarlijk ver heffende wijze uitgevoerd. Men meene met, dat deze muzikale schittering het prolane naderde. Integendeel, alles ademde diepen eerbied. De lust bekruipt me, om de plech tigheid der Wijding zelve te beschrijven. Het zou me evenwel te ver voeren; moet ik me Immers beperken tot de meer speciaal Ber- ïijnsche of Duitsohe bijkomstigheden van een Plechtigheid, die overal ter wereld haar zelf de indrukwekkend karakter heeft. De Katho lieken van Berlijn zien zidh geëerd in hun nen liooggeachten Prelaat Mgr. Deitmer en verheugen zich, een Bisschop in hun midden Ie hebben. Het yas voor mij een eer, deze Plechtigheid in de diplomatenloge te mogen bijwonen, temeer daar zelfs toegangskaarten tot de kerk maar aan betrekkelijk weinigen konden worden verstrekt door dè beperkte ruimte. Ik dank deze eer aan de guile, de hartelijke goedheid der weldoende lezers mijner bescheiden brieven. Ik schreef eens over de „GTauen Schwestem van Berlijn en, met Kerstmis ziek te bed liggend, mocht ik van de Eerw. Moeder Overste een- brief ont vangen, vol dank jegens mijn weldoende Landgenooten. Bij mijn eerste bezoek was zij niet aanwe zig, zoodat ik persoonlijk met baar nog niet had kunnen kennismaken. Dit gesohiedde eerst, toen ik haar op hare herhaalde uit- noodiging, den 30sten April kon bezoeken. Ik bevond mij met meerdere dames en heeren in de wachtkamer, nadat ik mijn kaartje had afgegeven. Geen 5 minuten had ik gewacht, toen de Overste zelf verscheen, mijn haam riep cn met beide handen mijne hand vatte. Ik was er waarlijk verlegen onder, ten aanschouw© van al die vreemden het voorwerp te zijn van zoo ontroerende uiting van dankbaar heid. Ik kon diiten dank slechts aannemen voor U! Wat zou een brief van mij hebben kunnen uil werken, als er niet zooveel warme harten klopten in het lieve Holland! Ik werd geleid naar de kamer van den Nuntius, die bij af wisseling in Munchen en Berlijn vertoeft. En woorden van groote erkentelijkheid jegens het edelmoedige Holland mocht ik hooien. Hoevele rampzaligen konden door uwe mil- dadigheid geholpen worden. Gij hebt voeding gebracht en warmte in de sombere woningen der arme zieken, die gehoord hebben van hunne Hollandsche weldoeners. En dit vooral is een zonnestraal in het duister van hun droevig bestaan. Wat de zusters met uw gul den weten te doen, heb ilk kunnen zien, toen ik in gezelschap van' zoo'n kinderlijk hartelijk zustertje een ge.zin bezocht, waar sic moeder en twee kinderen, volkomen uitgeput door ontbering, te samen op één matras lagen uit gestrekt onder wat oude k'leeren. Ge moet zoo'n zustertje zien in zulk een omgeving! Een engell Ze spijzigt, helpt en bemoedigt de zieken niet alleen, ze gaat ook aan het werk als een ijverig schoonmaak stertje. Ach, het is een zegen deze zusters door zijne gaven te kunnen helpen en door haar die arme ongelukkiger!. Nobele geveirs! ge weet het, God laat zich in edelmoedigheid niet overtreffen. Wat gij doet aan deze armen is een vreugde voor Zijn hort, dat voor u een Bron zal zijn van rijkste zegeningen. Behoef ik te zeggen, dat de zor gen der Zusters nog steeds groot zijn? Mag ik hiör, tot uw gemak, nog even meededen haar adres: Convent der Graucn Schwestem von der big. Elisabeth, Nsleiderwailtetrasse, Berlin C 19. Ik danlk, zooals ïk zei de, mijn plaats in de kerk aan Uwe gulle hartelijkheid. De? kaarten waren reeds vóór enkelef welken alle uitge reikt. Ik had er niet om gevraagd, zdfs niet op gezinspeeld, maar de Eerw. Moeder infor meerde, of iik van een toegangskaart gebruik kon maken, blij als ze was, iets te kunnen doen. Het spijt me, dat ik over de Plechtigheid niet uitvoeriger kan schrijven, maar als bij komstigheid wil ik over iets typisch Duitsch nog wat zeggen. Ik moest er om lachen heit was nog op strak tl Daar stonden ze allien opgesteld, mannen, vrouwen en kinde ren. Ook lieve bruidjes met kransen op de lokken en in witte jurkjes. Maar één groeip bruidjes maak be toch op den Hollander een vreemden indruk. Wat vindt u wel van meis jes van 40 tot 55 jaar in korte, witte jurkjes, met witte kousjes en schoentjes aan, krans jes op de spaarzame «haren en met alle a'lu- retjes van oen twaalfjarig strooisitertje? H. Ii. UIT HET BEZETTE GEBIED. De arbeiders van de Dortmunder Union te Dortmund zijn Zaterdag tot staking over gegaan, nadat het bestuur van de fabrieken geweigerd had de eischen van de arbeiders in te willigen. Evenals Vrijdag bevonden zich ook toen groote troepen menschen voor de directiegebouwen om te beloogcn. Ook onder het personeel van andere ijzeronder nemingen in het gebied van Dortmund neemt het drijven van de radicale elemen ten tot aansluiting aan wilde stakingen toe. .Daarbij wordt hoegenaamd geen rekening gehouden met wettelijke voorschrilten en vakvereenigingen en de beweging draagt on getwijfeld een politiek karakter. Te Shelle en Kray, twee plaatsen in de buurt van Essen is het gisteren tot levens middelen-relletjes gekomen. Een menschen- massa wilde in beide plaatsen op de markt en aan de havens met geweld een verlaging van de prijzen der levensmiddelen doorzet- ten. Vanwege het feit, dat het station in, den nacht van 14 Mei beschoten is, is de stad Lennep beboet met 50 millioen mark. De burgemeester is in hechtenis genomen. Zaterdag hebben de Fransche wachtpos ten bij de Frederiksbrug.een regelrecht vuur geopend op de voorbijgangers en ook op een vollen-tramwagen. Twee personen zijn zwaar gewond naar het hospitaal gebracht. Wegens verlenging of begunstiging van de staking in het bezette gebied, door uitbe taling van gelden, die als ondersteuning van stakers moeten worden beschouwd, zijn door de Fransche militaire rechtbank ver oordeeld: een spoorwegambtenaar tot 6 maanden gevangenisstraf en 3 millioen boete, een ander tot 6 maanden gevan genisstraf en 4 millioen boete, een kapper tot 8 maanden gevangenisstraf en 5 millioen boete, een spoorwegarbeider tot 2 maanden gevangenisstraf en 2 millioen boete. Een baanwachter te Godsenheim is, op grond van de sabotage-verordening, door de Fransche militaire rechtbank veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf omdat, doordat hij de boomen niet had gesloten, een vracht auto tegen een reizigerstrein is gebotst, die door Fransch spoorwegpersoneel werd be stuurd, waardoor verscheidene personen zijn gedood. Farwich, de eerste burgemeester van Aken, is wegens het niet nakomen van een bevel tot requisitie van de bezettings-over- heid, veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf en 1 millioen boete. Dr. Klinkhardt, een advocaat die tal van personen tijdens de Roer-bezetting heeft verdedigd, is door de politierechtbank te Werden veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf en 1 millioen mark boete. De aan klacht berustte op een mondelinge uitlating tegen een Fransch rechterlijk ambtenaar. Dr. K. heeft onmiddellijk appèl aangetee- kend. Een bom, in de buurt van het station Steel op de rails gelegd, ontplofte, toen een goe derentrein langs kwam. De locomotief werd beschadigd. Het verkeer is niet gestremd. Vrijdag zijn er 16 kolentreinen naar België en Frankrijk afgezonden. De economische malaise in het Roer-ge bied veroorzaakt een sociale gisting, die ge vaarlijk dreigt te worden. De buitengewone stijging van de prijzen maakt het leven voor de mijnwerkers onmogelijk. Er worden tal van incidenten tusschen de mijnwerkers en de politie gemeld. De werkloozen beklagen zich over den onvoldoenden steun en nemen een dreigende houding aan. De Rijnland-commissie deelt mede, dat de door haar uitgevaardigde verordening nopens het verkeer over de Rijnbrug, in tegenstel ling met andersluidende geruchten, vol komen wordt gehandhaafd. Van den door haar genoemden datum af is alle verkeer over de Rijnbrug tusschen Ludwigshafen en Mannheim aan alle personen van den linkcr- Rijnoever komend, die geen bijzondere ver gunning bezitten, verboden. Om daden van sabotage bij dc spoorwegen tc onderdrukken, heeft de Belgische hooge commissaris het verkeer bij nacht mex alle voetuigen in het geheele door de Belgen bezette gebied verboden. De hooge commissie te Kobler.tz heeft op nieuw 902 uitzettingen van Duitsche ambte naren uitgesproken. De krijgsraad tc Hattingen heeft 90 inwo ners van Bochum veroordeeld tot tezamen 13 jaar, 4 maanden en 23 dagen gevangenis straf en 76 millioen mark boete. 7 wee arbei ders, die eèn Fransch officier hadden aange vallen, werden bij verstek ter dood veroor deeld. Zaterdagochtend om 11 uur is een vrij groote afdeeling aanhangers van Smeet bin nengedrongen in dc stedelijke electriciteits- fabricken te Trier. Zij verdreven het perso neel eruit, cn drongen toen de kantoren bin nen, waar zij den directeur onder bedreiging met 'n revolver er uit joegen. Politie tc paard en te voet, die aan kwam snellen, joeg de invallers er weer uit. Alle spoorwegambtenaren, die ook na her haalde sommatie geweigerd hebben in dienst te treden onder Fransch beheer zijn Vrijdag uitgezet zonder dat hun gelegenheid werd ge geven iets van hun have of goed mee le ne men. CASSATIE AANGEVRAAGD IN DE ZAAK KRUPP. In de zaak Krupp is bij het Fransche hof van Cassatie tc Parijs cassatie aangevraagd van de uitspraak van het revisie-gerecht van Dusseldorp. BONAR LAW ERNSTIG ZIEK. Bonar Law is Zaterdagmiddag geheel on verwacht uit Parijs tc Londen teruggekeerd in gezelschap van den Londenschen specialist Sir Thomas Hordcr. Naar verluidt heeft Hordcr op zijn terugkeer aangedrongen daar hij kanker b:j Bonar Law meende vast te stellen en thans te Londen specialisten daarover wilde raadplegen. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat Bonar Law in het geheel geen bezoek aan Doxv- ningstreet heeft gebracht doch zien terug getrokken heeft ten huize van ccn zijner vrienden, v/iens adres echter niet is bekend gemaakt. Bonar Law kwam onx 5 uur op het Victoria-station aan waar hij zich een kort oogenblik met zijn zoon onderhield, en daar na terstond in een automobiel stapte. Het plan tot bezoek van een buitenlaxujsche bad plaats schijnt op aandringen van Sir Thomas Holder tc zijn opgegeven. De indruk te Londen is algemeen, dat zijn gezondheidstoestand slechter is dan aanvan kelijk gedacht werd. Bonar Law herkende blijkbaar zijn vrienden niet, die hem aan het station verwelkomden. In verband met den verontrustenden aard van de ziekte wordt de verwachting uitgesproken dat de premier niet lang meer zal aanblijven. Eenige kringen zeggen zelfs, dat de toestand van dexi pre mier diens spoedig aftreden noodzakelijk zal maken. Er verluidt, dat dc premier zi;n ambtswoning niet zal betrekken, daar hij voorloopig niet in een officieel ambt terug keert, Van den uitslag der medische beraad slagingen zal afhangen welke stappen Bonar Law zal nemen. Latere berichten meldden, dat Bonar Law is afgetreden. Zie verder onder de telegram- DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De politieke commissie heeft Zaterdagoch tend onder voorzitterschap van Rumbold ver scheidene kwesties van ondergeschikt belang afgedaan, die naar een subcommissie 'vin deskundigen verwezen waren. Zoo werd de definitieve redactie aangenomen van artikel 26 over de afschaffing der capitulaties. In za ke de scholen, godsdienstige instellingen, stichtingen bleven de Turken bij hun stand punt, hieronder alleen de instellingen van Frankrijk, Engeland en Italië te begrijpen- Verder drongen de geallieerden bij Ismet pasja aan op amnestie van de Grieken, die Konstantinopel verlaten hadden bij het na deren van het leger van Moestafa Kemal. De opmerkingen der geallieerden zullen naar Angora overgebracht worden. De commissie bracht haar arbeid ten einde met uitzondering van eenige kwesties die voorbehouden werden als de kwestie van'het eiland Gastellorizzo, die in particuliere be sprekingen verder behandeld zal worden. In officieele kringen te Londen heerscht een meer optimistische stemming ten opzich te van dc conferentie te Lausar.ne. Naar ver luidt zijn Ismet pasia en Venizelos weer be reid dc onderhandelingen te heropenen, en schijnt ook de opperbevelhebber in Thracié bereid met de Grieksche regeering samen te werken. EEN NOTA VAN SOWJET-RUSLAND AAN ZWITSERLAND. In een nota, dien hij tot den Bondsraad heeft gericht, verklaart Tjitsjerin, dat de sowjet-regeering dc Zwitsersche regeering verantwoordelijk stelt voor de houding van de Zwitsersche autoriteiten, welke houding het plegen van een moord op Worovvski heeft mogelijk gemaakt. Hij voegt er aan toe, dat de noodige con clusies eruit zullen worden getrokken. Dc nota zegt, dat de Zwitsersche autoritei ten, toen zij de Russische delegatie zonder bescherming lieten, een atmosfeer, die gun- sti<5 voor een moord was, éesc^apen hebben. De"houding van de Zwitsersche autoriteiten moet wórden gekwalificeerd als achteloos heid die het plegen van een moord op 'n di plomatiek vertegenwoordiger van een ander land heeft begunstigd. De sowjet-regeering noopt, dat Zwitser land een uiterst gestreng onderzoek zal ge- DE AMERIKAANSCHE BEZETTINGS- KOSTEN. In Amerikaanschc kringen verluidt, dat er hoe langer hoe meer oppositie komt, voor al in Frankrijk, tegen het streven der Ver- eenigdc Staten om door directe onderhan delingen met Duitschland dc betalingen der kosten der Rijnbezetting te 'verkrijgen. Frankrijk, en naar het schijnt ook andere bondgenooten stellen zich op het stand punt, dat alle bezittingen van Duitschland een gezamenlijk onderpand vormen voor de vorderingen der geallieerden en' dat door een directe betaling aan de Vereenigde Sta ten de belangen der andere staten zouden worden geschaad. Bovendien is voor elke onttrekking van Duitsch staatsbezit aan de algemeene hypo theek, te Versailles daarop gelegd de toe stemming noodig van de Commissie van her stel, d. w. z. van de hoofdgeallieerden ea mag Duitschland niet eens zonder deze toe stemming over zulk een onttrekking onder handelen, zooals gebleken is bij de bespre king inzake dc Zwitsersche verzekerings maatschappijen. Het verzet richt zich inmiddels niet alleen tegen deze formeele inbreuk op het alge meene pandrecht, doch heeft nog een dic- perci#ondergrond, n.l. da' vreest, dat het vraagstuk der schade, ergocding cr nog ingewikkelder door zal worden 'en de kans, om van Duitschland schadevergoeding le er langen nog zal verminderen, als het een af zonderlijke overeenkomst met de V. St. treft. Ten slotte komt cr nog bij, dat ver schillende geallieerden nog steeds hopen, dat Amerika ten langen leste toch zal afzien van deze vordering alsook de andere schuld- eischcrs ter zake der schadevergoeding nieuwe concessies doen. DE STAKING IN BELGIË. De Belgische industrieelen hebben een mo tie aangenomen, waarbij zij zich aansluiten bij de Kamermotie. De metaalfabrieken te Schooten hebben het werk moeten staken vanwege het onder breken van het spoorwegverkeer. Hetzelfde is het geval voor verscheidene fabrieken in Henegouwen. De schade van allerlei aard, door de sta king veroorzaakt, wordt reeds op 700 mil lioen frank geschat. Het Engelschc stoomschip Wilfried, dat in de haven van Duinkerken aankwam, kreeg instructie naar Duinkerken te gaan, de sche pen Sierra Leona en Dorothea, met steen kool geladen, bevinden zich in de haven van Austruwcel. Ongeveer 47 stakers op de 450 van het Zuidstation hebben het werk hervat. Te Luik heeft men verscheidene treinen laten vervallen. Het luchtverkeer vanuit Brussel, zoowel naar Parijs als Nederland is zeer druk. Za terdag in den voormiddag zijn 25 personen per vliegtuig naar, Nederland gegaan, en groote hoeveelheden goederen. Op de markten worden inmiddels verschil lende waren schaarsch en duurder. De boter is fsr. 1.50 per K.G. gestegen, de groenten 50 pCt., de visch ook. De trein uit Parijs is Zaterdag te Mons opgehouden. Hij is niettemin door kunnen gaan. Na met groote vertraging te Brussel aangekomen te zijn, is hij om 4 uur, in plaats van half drie verder gegaan. Voor de treinen uit Nederland zijn geen bepaalde uren van aankomst meer. In het centrum komt gebrek aan meel. Er zijn reeds tal van telegrammen gewisseld tusschen de groote coöperaties in Henegou wen en het nationaal syndicaat van spoor wegarbeiders, waarbij daaraan gevraagd wordt, aan het spoorwegpersoneel toe te staan, in die streek te werken, DE SCHULD VAN" ENGELAND AAN DE VER. STATEN. Mellon heeft meegedeeld, dat Engeland 30% millioen dollar heeft terugbetaald van de schuld, vorrtvloeiend uit den zilveraan- kcop van Amerikaansche munt in 1918 tot een bedrag van 120 millioen, volgens de wet-Pittman. De eerste termijn van 18 mil lioen is betaald op 4 April, de rest op 15 Mei. POLEN EN DANTZIG. De Kamer van afgevaardigden te 7ar- schau heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd, de mogelijke gewettigde maatregelen te nemen om een eind te maken aan de minachting van de rechten van Polen in de vrije stad Dantzig, en om te komen tot een beslissende en volkomen verwezenlij king van de rechten van den Poolschen staat cn de Poolsche burgers, zooals die gewaar borgd zijn bij art. 104 van het verdrag van Versailles. ZUID-SLAVIE EN ITALIË. Zuid-Slavië en Italië zijn overeengekomen hun gedachtenwisseling over de uitvoering van het verdrag van Sancta Marguerita te hervatten. De Italiaansche regeering heeft reeds aan de regeering van Belgrado voor gesteld, gedelegeerden van beide staten op 25 Mei te Rome te doen bijeenkomen. De Zuid-Slavische regeering heeft dit voorstel aanvaard. De Zuid-Slavische gedelegeerden en deskundigen zullen dezer dagen naar Rome reizen. UIT ITALIË. Mussolini heeft geweigerd, de wijzigingen goed te keuren,die de reederijen vroegen met betrekking tot hun statuten, voor zoover die hun verhouding tot den staat regelen. Zij vroegen in het bijzonder, naar hun goed vinden promoties onder hun personeel te doen plaats hebben. De parlementaire commissie voor de fi nanciën heeft aan de regeering een voor loopig gebruik maken van de begrooting den rechter zal dagen. 1 STAKING IN SPANJE. Deonderhandelingen om een einde te ma ken aan de staking in het transportbedrijf in Barcelona zijn mislukt. De staking, omvat bijna alle havenarbeiders' en alle arbeiders in het industriecle transportbedrijf.?Het per soneel van den spoorweg, de tram, de taxi's en de huurrijtuigen staakt niet. Wegens ge brek aan grondstoffen zijn sommige bedrij ven stop gezet. Dc straten zijn vol afval en vuil. ROEMENIE EN SOWJET-RUSLAND. De Russisch-Roemcensche onderhande lingen, die sinds enkelen tijd te Boekarest werden gevoerd, zijn afgebroken, omdat de Roemeensche regeering "weigert Sowjet-Rus- land de jure te erkennen. De Roemeensche regeering acht het oogenblik hiertoe nog niet gekomen en'wil bovendien eerst de overige staten van de kleine entente raadplegen. De Russichc delegatie heeft Boekarest reeds ver laten. UIT BRAZILIË. D.d. 18 Mei wordt uit Buenos Ayres aan de Liberté gemeld, dat te Braziliaansche revolutionairen door de regeeringstroepen zijn verslagen in een gevecht, dat de Poso gele verd is. Meer dan 100 personen zijn gedood en er zijn tal van gewonden. DE RIJKSAMBTENAREN IN DUITSCHLAND. Dc onderhandelingen, die sinds enkele da gen tusschen de vertegenwoordigers der rijks- regccring en de leiders der vakorganisaties van rijksambtenaren in Duitschland werden gevoerd, zijn afgebroken zonder een resul taat te hebben opgeleverd. De rijksregeering zal nu zelf de loonen bepalen. Deze zullen ongeveer 70 procent hooger zijn dan de loo nen der maand Februari. EEN VERLATEN EILAND. Uit Glasgow is Donderdag het stoomschip Hebrides vertrokken om een Britsch eiland hulp te verschaffen, waarvan men sedert Augustus j.l. niets meer gehoord heeft. Het eiland heet St. Kilda en is niet meer dan een rots uitstekende uit het Noorden van den Atlantischen Oaeaan, nog een heel eind voor bij de verst afgelegen Hebriden. Van de 80 menschen, die er wonen weet men niet, hoe zij het make#, maar men vermoedt, dat zij dringend behoefte hebben aan leeftocht en geneesmiddelen. Vele maanden achtereen is St. Kilda in een wade van mist verborgen geweest. Zelfs als een schip in de winterstor men het eiland had kunnen bereiken, zou een landing op de rotsachtige kust niet mogelijk geweest zijn. Nu is het jaargetijde aangebro ken, waarin de mist pleegt weg te trekken. Meer dan eens heeft men een voorjaarsexpe ditie naar St. Kilda moeten uitrusten, die de bewoners op den rand van hongersnood aan trof. Dikwijls hebben de eilanders bij vorige gelegenheden een brief in een flesch gesloten en deze aan een vlot bevestigd, om zoodoende de beschaafde wereld te waarschuwen, dat zij hulp noodig hadden. Dit voorjaar heeft men op die manier nog geen bericht gekregen, maar het kan wel, dat de flesch een verkeerde richting heeft gekregen. De bewoners van St. Kilda komen meeren- deels aan den kost met het spinnen van wol van de vachten van hun eigen schapen. Zij ruilen deze producten in voor levensmiddelen. De Britsche admiraliteit heeft eenige jaren geleden een draadlooze installatie op het ei land opgericht, maar geen van de bewoners wilde de bediening ervan leeren. Zij vonden zoo iets zondig en zweren nog altijd bij de ,,flesschepost". Het stoomscheepje, dat naar St. Kilda onderweg is hoopte daar Zondag aan te komen en Maandag zou voor de eilan ders voor het eerst een bioscoop-voorstelling gegeven worden, met behulp van een toestel, dat het aan boord heeft. Bij de aankomst van het schip zouden dc bewoners ook voor het eerst vernemen, dat er een algemeene ver kiezing in Engeland is geweest en hoe die af- geloopea is. Meestemmen kunnen zij nooit. Door het Oostenrijksche postbestuur wordt een interessante serie weldadigheids zegels uitgegeven, die tegen het vijfvoudige van de op de zegels gedrukte waarde verkocht zullen worden. De zegels vertoónen afbeel dingen van de voornaamste steden van het land, n.l. 100 kronen (Bregens), 120 kronen (Salzburg), 160 kronen (Eisenstadt), 130 kronen (Linz), 400 kronen (Graz), 600 kro nen (Melk) en 1000 kronen (Weenen). De geheele uitgifte bestaat uit 190,000 complete series en van 250 series op Japansch papier. Uit Rome wordt aan Duitsche bladen gemeld, dat in een officieuss Italiaansche mededecling de pogingen om generaal Ca- dorna te rehabiliteren, betreurd worden, aangezien de naam van Cadorna verbonden is aan twee zware nederlagen van het Ita liaansche leger, en aangezien een beweging ten gunste van den generaal zeker een tegen beweging zou uitlokken. Door de Italiaansche regeering wor den afzonderlijke postzegels in waarden van 10, 30, 50 centesimi, 1 en 2 lire uit gegeven om de verheffing van het fascisme te vieren. De teekening is gemaakt door den schilder Cambellotti en stelt het fascistische zinnebeeld voor, zooals men het ziet op het beeldhouwwerk van de tot ons gekomen Ro- meinsche monumenten. De Izwestia wijst op de noodzakelijk heid voor Rusland er een civiele luchtvloot op na te houden. Een dergelijke vloot is, volgens het blad, een voorwaarde oro in oor logstijd over een militaire luchtvloot te kun nen beschikken. Het zou namelijk veel te kostbaar worden, wanneer de staat in vredes tijd een uitgebreide luchtvloot gereed moest houden, waarmee alleen in oorlogstijd iets zou zijn te beginnen. De regeering en de bur gers moeten op groote schaal de burgerlijke luchtvloot bevorderen, omdat die een grond slag vormt voor een militaire luchtvloot, wanneer die noodig mocht zijn. En dit zou, volgens het blad, zeer wel mogelijk zijn, om dat in vredestijd voor het burgerlijk leven in zulk een mate van de vliegtuigen gebruik kan worden gemaakt, dat de vorming en ex ploitatie van een luchtvloot rendabel meet worden geacht. Van 15 tot 24 Juni a.s. zal te Bordeaux tijdens de jaarbeurs een internationale post- zegeltentoonsteliing piaats hebben. De ten toonstelling zal door den minister van pos terijen worden geopend. De collecte van de Fransche regeering zal daar ook te zien zijn, Een te New-York ontvangen telegram uit Mexico(stad) vermeldt, dat daar de tweede aanslag binnen 14 dagen tijd op Ame" rikaansch bezit heeft plaats gevonden. Eü werd geen ernstige schade toegebracht. De eerste bom was den vierden Mei ge gooid op het binnenplein van het Ameri kaansche gezantschap. De tweede werd Vrij dag geworpen en ontplofte in het huis, waar het Amerikaansche consulaat is gevestigd. Er braken een' paar ruiten en er werd wat meubilair vernield. Er hebben geen arres taties plaatsgevonden. Voor het Roode Kruis Congres dai op 30 Juni te Gothenburg begint zijn reeds 5200 inschrijvingen ontvangen. De opening zal plaats hebben door Prins Karei. Een groot aantal vraagstukken zal worden behandeld waaronder ook de kwestie hoe men het Roode Kruis het beste zal laten be antwoorden aan zijn taak op sociaal gebied. Volgens een mededeeling van de di rectie der Zweedsche staatsspoorwegen zal er met de electrificatie van de spoorlijn van Stockholm naar Gothenburg worden be gonnen zoodra de daartoe noodige toestem ming is ontvangen. Men hoopt het werk voor 1 October 1925 te kunnen afmaken. Er zullen bijzondere maatregelen worden genomen om zwak-stroom-storingen te voor komen. De vertegenwoordigers uit Tsjecho-FlSfr wakije Polen, Estland, Georgië, Letland, Li- tauen en'de Oekraine, die 't internationaal so cialistisch congres zullen bijwonen, hebben te Berlijn een voorafgaande bespreking ge houden onder voorzzitterschap van den Tsjechischen afgevaardigde Nemetsj. De aanwezigen bleken het in elk opzicht eens te zijn. Besloten werd o.a. dat de partijen dezer verscheiden landen een informatiedienst in het leven zouden roepen met het doel de socialistische pers van inlichtingen te voor zien. Het ontwerp-zomertijd, door de Ka. mer aangenomen en bij den senaat inge diend, zal door den heer R. G. Levy, voor stander der hervorming, als rapporteur wor den toegelicht. Men hoopt in overeenstem ming daarmee de klokken in den nacht van 26 op 27 Mei een uur vooruit te kunne» zetten. De begrafem's van de Freydnet he^L, Zaterdag plaats gehad. Poincaré heeft ees lijkrede gehouden. Naar Belga uit Carpentras meldt, is de vuurwerkfabriek te Montreux door een ontploffing vernield. Er zouden tal van ge wonden zijn. In een mededeeling over begrafenisver zekering te Weenen meldt de „Verzekerings bode" „Tot velerlei bemoeiingen van het gemeen tebestuur in Weenen behoort onder andere ook de regeling van teraardebestellingen, die het op zich neemt, naar gelang van gewensch- te weelde volgens verschillende klassen inge deeld. De stedel'ijke Levens- en Rentever zekeringsinstelling, indertijd door burge meester Lueger opgericht, heeft in verband daarmede 'n begrafenisverzekering ingevoerd die na het overlijden niet alleen een uitkee— ring in geld waarborgt, maar ook een begra fenis naar verhouding van de betaalde pre- miën, naar klasse zoo en zooveel, vanwege de stedelijke begrafenisonderneming. De Weener bevolking heeft een zekere voorliefde, zegt de „Oesterr. Revue", voor een „mooi lijk", zoodat deze onderneming een groote uitgebreidheid verkregen heeft, de stad zelve heeft er vrijwel een strop aan, omdat voor den oorlog een voorname begrafenis eerste klasse enkele duizenden kronen kostte en nu meerdere millioenen. Reeds ontstonden daarover processen en in eerste instantie werden de gemeentelijke ondernemingen veroordeeld tot betaling en levering; ook in hooger beroep is thans deze beslissing gehandhaafd. De uitkeering in natura wordt op deze wijze een zeef on- voordeelig zaakje." Bij Schweig in Mittelfranken is Vrij. dagavond eén Fransch vliegtuig geland we gens een motor-defect. De bestuurder is door de plaatselijke politie in hechtenis genomen. De passagier, een Tsjecho-Slowak, werd vrij gelaten. Het vliegtuig is zeer beschadigd. Wolff meldt uit Frankfort a. d. M., dat bi) de ontlading van granaten, in een munitie fabriek in de buurt van Frankfort, een hevige ontploffing heeft plaats gehad, waardoor 5 personen doodelijk gewond zijn. Oorspronkelijke roman d. H. B. d. SANDE Prijs gebonden f 4.50, franco pp. 4.35 Prijs gebrocheerd 3.franco p.g. 3.25 Roman van denzellden popula;ren schrijver. Prijs gebrocheerd ƒ2.25, franco p.p. 2.50 N.V. DRUKKERIJ .DE SP AARNEST AD'*. „Oho," zei een ander, „en de honderden die er werk door krijgen „Alles, zooals ik nu ben," zeide Smith, over deze opmerkingen heenglijdende, „is te wijten aan den vorigen brand, die, wat ik positief weet, aangestoken is. Ik ken zelfs den brandstichter." „U ker.t hem?" nepen de omstanders, „en u hebt hem niet aangegeven, met ge maakt dat men hem eveneens xn de vlam men wierp „Ja, doe dat maar eens aan een die op een uur afstand in de bergen op vrije voeten is," lachte Smith luidkeels, wetende dat Siftly vlak achter zijn stoel stond, en de sherif naast hem. „Als hij mij niet eens toevallig tegen het lijf loopt, is hij veilig genoeg, want nie mand dan ik heeft de bewijzen tegen hem in handen, en dat is zijn eigen goud, 't welk hij bij zijn vlucht in den steek moest laten. „Dat hadt u echter zeifle een ander aan degenen moeten afstaan die door den brand schade hebben geleden." „Als ik gek ware geweest," lachte Smith. „Ik zelf Stond met hem in verrekening en zoolang die niet vereffend is, beschouw ik het als mijn eigendom." De sherif sloeg een vragenden blik naar Siftly. Deze schudde echter van neen en wenkte hem even met hem buiten de tent te gaan. „Maar hoe heet dan die schoelje, die brand stichter riep een lange Kentuckyer. „Zijn naam moet men toch minstens bekend ma ken en den kerel vogelvrij verklaren." „Naam," zeide Smith, wien de beweging van Siftly en den sherif niet ontgaan was. „Wie let op een naam. Als u me nu zegt dat u Brandon heet, moet ik het ook gelooven.'^ „Maar uw naam is Smith, niet waar zeide de Kentuckyer, wien het cynisme van den speler ergerde. „Ik ben zoo vrij," antwoordde Smith la chend, terwijl hij de kaarten tusschen zijn vingers liet glijden. „Maar nu, mijnheeren, hoop ik dat iemand het goud van mij zal komen halen dat hij vanavond winnen wil. Het is al over achten en de nachten zijn maar heel kort." Eenigen zette zich aan zijn tafeltje en het duurde niet lang of aller ge dachten bepaalden zich tot het spel. „Nu?" zeide de sherif tot Siftly, terwijl hij in her dt ister poogde h:m in het gelaat te zien, hetgeen echter door hoed en baard te meer verhinderd werd. „Mijn persoonsbe schrijving klopte toch volkomen en nu schijnt u ineens tot andere gedachten geko men te zijn. Was dat niet de bedoelde Smith?" „Neen," zeide Siftly kalm, „het spijt me dat ik u moeite veroorzaakt heb ik h3d beter gedaan den naam eerst goed aan te zien. Maar u zult het toch met voor niet gedaan hebben; als u...." „Ik dank u," zeide Hale, de hand des vreemd slings afwijzende „het i> mijn plicht een eerlijk man te helpen en boosdoeners te ontdekken en te ontmasiteren. Voor hetgeen ik doe word ik van andere zijde betaald. Maar is die Smith u bekend? Siftly aarzelde een oogenblik, doch zeide eindelijk 1 „Ja, van de States. In San Francisco neb ik hem eenmaal ontmoet. „Uw naam is "Nu, goeden nacht, Mr. Siftly. Indien u dien man eens nauwkeuriger hebt opgeno men en misschien van meening verandert, ben ik weder tot uw dienst." „Goeden nacht, Sir," zeide de speler, met bijzonder op zijn gemak nog eens naar den sherif omziende. Maar hij eindigde met spot achtig de schouders op te halen en verdween in de naastbij zijnde drinktent om den ïn- wendigen mensch te versterken. Het was over elven toen hij voor de tweede maal Kenton's tent binnentrad. Hij vond daar onder anderen Smith, zijn vroegeren kameraad, maar deed alsof hij hem niet Zag, en ging met Boyles, die hero wachtte, naar het buffet, waarna hij aan Smith's tafeltje plaats nam en daar nu eens op deze dan weer op gene kaart kleine bedragen inzette, zan der echter op den loop van 't spel bijzonder acht te slaan- Het werd al laat, de meeste mijnwerkers waren naar hun tenten gegaan alleen de hardnekkigste spelers zwierven nog langs de tafels, met wanhopige pogingen nog iets van hun verloren geld in te winnen. Eindelijk gave i ook dezen het op alleen Siftly poin teerde nog door, altijd met kleine bedragen, en toen de laatsten de tent verlaten hadden, stond hij eveneens op. Smith had intusschen met sluikschen blik op zijn ouden kameraad zijn geld bijeen ge nomen en kwam naar buiten, waar hij een leege straat in duister vond, maar toch ook op eenigen afstand Siftly, die hem stond te wachten. „Goeden avond, Siftly." „Loop de straat mee dóór, tot we de tenten voorbij zijn. Wat wij te spreken hebben, heeft niemand te weten." „Ik heb goud bij me," antwoordde de speler aarzelend. „Wij beiden zijn mans genoeg, het te ver dedigen, wanneer een derde er trek in mocht hebben. Overigens, de helft komt mij toe," zeide Siftly. 'Smith fronsde de wenkbrauwen, maar her stelde zich en zeide lachend „Je schijnt onze zaken Zoo maar globaal te willen afmaken. Mij goeij in alle geval beter, dan dat er de sherif bij te pas komt." De straat uit en tusschen een paar tenten doorloopend, bereikten zij ua éen paar hon derd schreden gaans een weg die opgegraven en bij nacht dus vrij gevaar! jk is. Daar wierp Siftly zijn poncho af en ging op een aard- hoogte zitten, terwijl zijn kameraad den tame, lijk zwaren zak dollars en goud op den grond legde en er naast bleef staan. „Je zult misschien niet gelooven, dat ik blij ben je te zien." „Neen," antwoordde Siftly. Dat kon ik denken, cn toch is het zoo. „Daarom heb jij je zoo gehaast om van mij weg te komen, hè „Het was dom van mij, antwoordde Smith kalm „Want ik moest óf Californië verlaten, öf er op rekenen dat ik je hier of daar wel weer zou tegenkomen. De gelegenheid was toen te verleidelijk ?n te duivelik kon nooit in mijn leven een gelegenheid laten voorbijgaan." „En toch wou je me vandaag bu den sherit verraden en als brandstichter aanklagen. „Zeker, eer dan mijzelf bij den kraag te laten pakken. Wat hadt jij, de justi-te in te lichten, wat hebben wij beiden er aan om in den muil van den leeuw te loopeftï „En waarom ben je dan zoo blij mij te ont moeten, als ik vragen mag?" „Omdat ik nu een uilskuiken tot croupier heb, een met wien niets is te beginnen, ter wijl- een paar lui zooals wij hier kolossale zaken zouden kunnen maken. „Geloof je dan, dat ik, na hetgeen voorge vallen is, weer je compagnon zou willen wor den „Wat zou je beters kunnen doen zeide Smith.„Je weet zeer goed dat je in mijn plaats precies hetzelfde zoudt gedaan hebben ik hoef je maar alleen Brown tc herinneren daarom hebben we elkaar niets te verwijten De scl-a ie, die jij bijna geleden zoudt hebben; ben ik nu ia staat weer goed te maken en niets anders staat in den weg." Na een oogenblik nadenkens vroeg Siftly eindelijk „En waarom heb je Californië niet werkelijk verlaten „Omdat ik mij van Californië gouden ber. gen voorstel. Het is voor onze zaak een kapi taal land ;,wie daarvan geen gebruik maakt, is een gek." „Je weet dat Brown doodgeschoten is?" „Brown? Onze dikkert?" „Een Franschman betrapte hem toen hij valsch speelde en joeg hem een kogel door het lijf-" „Nu, waard was hij het, want hij was te stom om voor den duivel te dansen. En voor ons des te beter, nu zijn wij hem meteen kwijt. Apropos, Siftly, ik heb voor jou nog wat nieuws je vriend de advocaat, uit_Sar Francisco is hier." „Hetson „Vandaag aangekomen, met zijn vrouw, en wie denk je dat bij hem is „Wat kan ik weten, en wat kan me trou wens die Hetson schelen „Manuela met den oude." „Die Spaansche? Verduiveld! Maar ww komen die in de mijnen uitvoeren „Vioolspelen wil ze niet, dat weet ik al,v. zeide Smith. „Ze is, geloof ik, meegekomen als een soort van gezelschapsjuffer. Is die Hetson te gebruiken?" dV W3 .1' ■SLïê it':.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5