1 m iilÉlIitlIiS Brieven uit Rome. S£? Woensdag 23 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14441 "J DIT NUMMIER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD M De propaganda-fietstocht van jongstleden Zaterdag. STADSNIEUWS. GENOA 24 MEI DROEVIG ONGELIJK. Personalia. Groot Nationaal Muziekconcours te Santpoort. Tegen de verkiezing. R.-K. Ver. ter Bescherming van Meisjes. Collectieve overeenkomst in het Stucadoorsbedrijf. De auto met muziek die de optocht voorafging. Gem. Duinwaterleiding, Geen concert in den Hout. Groot Circus Carl Hagenbeek. P. B. N. A. Studieclub Haarlem en O. DE R.-K. DISTRICTS JONGENS DAG. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nationaal Muziekconcours. ..y Ons nieuwe College van Gedeputeerde Staten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Giften. Verkiezing van één lid van dc ?ro-» vinciale Staten van Noord-Holland. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenüën 35 cents per regel, Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op do le Pagina 75 ct., op andere redac» tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag, en aanbod-advertentiën 14 regel» 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, DE NEDERLANDSCHE BEDEVAART TE ROME. De Nederlandsche nationale bedevaart be hoort tot het verleden. Reeds zijn de leden der Federatie der R.-K. Wgrkliedenvereeni- gingen die de reis medemaakten in het va derland wedergekeerd, gesterkt en verlicht door het gezaghebbend woord des Pausen en den Apostolischen Zegen, onderpand van de hemelsche gunsten, en hebben zich opnieuw aan den dagelijkschen en door God en den Paus gezegenden arbeid begeven. Een groep andere pelgrims is voor een andere reis nog eenige dagen achtergeble ven en zal wanneer deze regels verschijnen ook wel den weg naar het vaderland hebben ingeslagen. Voor allen zijn het echt heerlijke en onver getelijke dagen geweest, vol van innerlijken troost en sterkend voor den strijd des levens winstgevend voor ziel en lichaam, vooral nut tig voor de federatie der werkliedcnvereeni- gingen die den tocht georganiseerd bad. Wat waren onze Roomschc menschen kin derlijk verheugd en blij den droom van alle katholieken der wereld voor hen eindelijk verwezenlijkt te zien en te Rome te komen, daar ontvangen te worden door den Nedcr- landschen Kardinaal, den gezant van Neder land bij den H. Stoel, en eindelijk op het Va- ticaan ter audiëntie te gaan, den Paus te zien, zijn zegenende hand te kussen, zijn ge zaghebbend woord te aanhooren! Is elke reis tegelijk een genot en een opof fering, een genot van hetgeen men te zien krijgt, geest en hart verrijkend, en een opof fering van het gewone doen en laten, van de kleine gewoonten van het dagelijkschc leven, een reis per groep voegt hierbij een bizon der genot maar ook bizonderc opofferingen en moeilijkheden die te verdragen maar niet weg te nemen zijn. Onze Roomschc menschen droegen dit al les met de grootste onderwerping, waren on derdanig aan de leiden van den tocht en schikten zich gaarne naar hetgeen in het al gemeen welzijn vastgesteld werd. Ze genoten dan ook volop van het schoone, vaar te ne men in Italië en van het ziel en geest verhef fende dat Rome te genieten biedt. Bij dit al les voegden zich de groote godsdienstige feestelijkheden der Zaligverklaring, welke de pelgrims konden bijwonen, daar voor hen af zonderlijke plaatsen voorbehouden waren, van waar ze den H. Vader, vergezeld van het H. College der Kardinalen, van Zijne hof houding, en van al den luister aan het Ro- meinsche Pontifikaat verbonden, konden waarnemen. De leiders der bedevaart hebben niets achterwege gelaten wat den deelnemers aan genaam kon zijn en om hen alle voldoening 'e schenken. Henri Hermans, Mgr. Mutsaers, Pastoor Offermans van Lierop, en het gehee- le bestuur der Federatie, waren, na vooruit alles zoo goed mogelijk geregeld te hebben, in de dagen van het verblijf te Rome onver moeid in de weer om allen ten dienste te zijn. Jhr. Van Nispen tot Sevenacr en zijke echtgenoote, hebben zeker de harten van alle Nederlanders gewonnen, waarvan zeer zeker de uiting was de spontane ovatie die beiden na de Pauselijke audiëntie op liet St. Daraasusbinnenplein hadden in ontvangst te nemen. Zijne Eminentie, Kardinaal van Ros- sum, die steeds geheel en al in beslag ge nomen wordt door zijne bezigheden aan de Congregatie der Propaganda, deelde aan de pelgrims mede het beste wat hij had, droeg voor hen het H. Sacrificie der Mis op, sprak tot hen zijn opwekkend woord en deelde persoonlijk hen de H. Communie uit. Maar het hoogtepunt van zalig genot werd bereikt door de audiëntie van den H. Va der. Zelden zagen we 'n pracht-audiëntic als deze. Gedurende de laatste weken hadden de gebeurtenissen en de feesten der Zalig verklaringen den H. Vader geheel in beslag genomen. Bedevaarten van Franschen en Spanjaarden, Bisschoppen en Kardinalen wa ren ter dier gelegenheid naar Rome gekomen en verzochten den H. Vader te spreken en door Hem ontvangen te worden. Afgezien dus van de dagelijkschc beslommeringen en bezigheden die het bestuur der Katholieke Kerk voor den H. Vader medebrengt, was de tijd van den Paus op bizondere wijze inge nomen. De Nederlandsche pelgrims zouden al zeer tevreden geweest zijn den H. Vader te zien en Zijn zegen te ontvangen. Maar de Paus heeft meer willen doen. In de Sala Ducale, de Hcrtogszaal van het Vaticaan, stonden de Nederlandsche Pelgrims op vijf lange rijen geschaard en de H. Vader ge troostte zich de moeite de rijen langs te gaan en één voor één zijn hand te laten kussen, terwijl Z. H. voor menigeen die hem in het bizonder werd voorgesteld, gelijk het geval was met de drie Pauselijke oud-zouaven, nog eenige woorden van bizondere welwillend heid over had, Dan plaats nemend op den Pauselijken troon, hoorde Z. H. met welwil lendheid de redevoering aan van den Voor zitter der Federatie, den heer Henri Her mans, die in naam van allen en van dc hon derddertig duizend leden der werkliedenbon den de gevoelens van hulde, onderdanige gehoorzaamheid en kinderlijke liefde ver tolkte. Na Henri Hermans was het de beurt van Mgr. Mutsaers, die sprak in naam van hen die aan de bedevaart deelnamen zonder le den der Federatie te zijn. En dan sprak de Paus. Langzaam en gezaghebbend klonk zijn woord, gericht aan zijn lieve kinderen, zonen van het dierbare en beminde Nederland. De Paus verheugt zich steeds zijne kinderen om zich heen te zien, verheugt zich heden bi zonder de kinderen tc zien van het verre Nederland, die hij weet uit te munten door oprechten godsdienstzin, door geest van ge loof, door gehoorzaamheid aan Paus en Bis schoppen, van wie bekend is dat overal, waar ze komen, ze voorbeelden geven van waarachtig godsdienstig leven, van geest en opoffering die een apostolaat uitoefenen door het' goede voorbeeld. De Paus kent hun geest van opoffering, hun kracht van organi satie, hunne onderdanigheid aan dc Bis schoppelijke voorschriften. Onthoud het wel, zei de Paus, die met de Bisschoppen is, is met den Paus, die met den Paus is, is met Christus. In het huis des Vaders, der Ka tholieke Kerk, zei de Paus, zijn vele wonin gen. Een der rijkste wordt ingenomen door het dierbaar Nederland. Even wil men ap plaudisseren, maar de Paus gaat voort en sprak nog meer over „das geliebtc und lie- bc Holland". Daar Mgr. Mutsaers in 't Fransen gespre ken had, herhaalde de H. Vader ook in die taal Zijne redevoering en had indrukwekken de uitdrukkingen van voorliefde voor ons klein maar groot vaderland, welks groote gaven en goede boedanigheden de H Vader welwillend dee l uitkomen. Plechtig gaf Z.H. daarna den Apostolischen Zegen. Eenige krachtig: s>ommen zetten alsdan het „Aar. 17, o Konin' der Eeuwen'' ir, en de Paus bleef aan den voet Van den troon staan om het gezang tc aanhooren. Nog nooit, zei mij Mgr Dr. Poels, die naast mij stond, heb ik dit prachtig lied mooier en forscher booren zingen dan hier m do tegenwoordig heid van den Plaatsbekleedcr van Christus. De H. Vader scheen blijkbaar getroffen door het gezang der pelgrims en nam opnieuw het woord om hen te verzekeren dat Hij zeer goed wist dat de harten der Nederlanders hier te Rome bij den H. Vader bleven, maar dat de pelgrims ook moesten weten dat hel hart van den Vader meeging naar hun dier baar vaderland, aan hetwelk de pelgrims ge toond hadden goede burgers en tevens goede katholieken te kunnen zijn. Spoedig waren wc de groote trappen van het Vaticaan afgedaald en bevonden ons op het binnenplein van Paus Damasus, waar de Pauselijke fotograaf gereed stond om de pel grims tc kieken. Jhr. Van Nispen nam met echtgenoote en dc Hollandsche Monsignori ■plaats in het midden en nabij hen plaatsten zich Henri Hermans, Van der Bilt en het be stuur der Federatie. Toen Felicl gereed was, klonk tot afscheid een luid applaus ter eere van Jhr. en Mevrouw van Nispen tot Seve- naer en een heerlijk Wien Neerlandsch Bloed weerklonk statig tusschen de binnenmuren van het Vaticaansche paleis. Alsdan klonk de kreet „Naar Schaepraan" cn het Vaticaan verlatend, begaf men zich naar het kerkhof der Teutonen waar dc groote strijder den jongsten dag verbeidt. Onderweg voorzagen allen zonder uitzonde ring zich van rozen en bloemen en spoedig was het graf van den onsterfelijken emanci pator van het Katholieke Nederlandsche volk in een rozentuin veranderd. Met gloed en vuur, met aandoening en ontroering, sprak hier nogmaals Henri Hermans over den groo te aan wien wij verschuldigd zijn alles wat we hebben verkregen en alles wat we zijn. Deken van Waarden, van Almelo sprak nog eenige woorden aan zijn oud-professor en roemde diens onderworpene gehoorzaamheid aan Paus, Kerk en Bisschoppen. Het was in middels half drie geworden toen we ons naar huis begaven. Het was een dag van zalig zielsgenot, van onbeschrijfelijke geestdrift, van echte Room schc Hollandsche vreugde. C1V1S ROMANUS. ociëtcit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Bestuur "ost en Telegraaf half 9 Hoofdbestuur Volksbond half 8. "roote Kerk, -Groote Markt Orgelbe speling door den heer George Robert iVi—S'A uur, fanzegebouw R- K. Jongevrouwcnbond half 8 Zangvereeniging „Proza" 8 u. Gec. Kerkkoren 8 u. Gierstraat Ver- eeniging 8 J-s uur. Sint Elisabeth's Veresniging Jansstr. 49 Van 1 tot 2 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe tte Lelijk. R.K. Leeszaal cu uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 123-2, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boek.n van half 39 uur. R- K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorin, van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van hall 8 tot half 9. Telefoon 2901. Marthavcreeniging Blocmhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012 van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Vanmorgen omstreeks Iialf 8 heeft te Spaarndam een treurig ongeluk plaats ge had. De 28-jarige S. v. Veen en de 27-jarige P. de Vries, 'beiden wonende te Spaarndam en respectievelijk varensgezel en scheepsbou wer van beroep, waren van morgen in. een bootje op dé Mooie Nel tusschen de Macihi- nebrug- en Penningsveer aan het visschen gegaan. Zij waren nl. sedert eenigen tijd werkloos cn waren sindsdien zgn. broodvis- scliers, d.w.z. jnensciliien, die met liet vis sollen in hun onderhoud pogen le voorzien. Er stond van morgen een stevige wind, welke op zeker oogenhlik de golven in bet bootje dreven, waardoo-r dit onmiddellijk dieper zonk. Door dien golfslag werd De Vries uit 't bootje geslagen; v. Veen kon, door zich met alle macht aan den rand van bet bootje vast te klemmen,in de boot blijven. Daar het .werkvolk zich juist naar het werk begaf, was er veel passage en onmiddellijk werden pogingen tot reddiing van bekten in het werk gesteld. Een schuitje werd uit de Rietpol gehaald en een drietal visschers roei de naar de beide anderen loc. Door den barden tegenwind was het echter zeer moei lijk her: te bereiken. Eindelijk gelukte het, bet verongelukte tootje te naderen, waarna v. Veen kon gereid worden. Vanaf den kant bad men inmiddels ge tracht, met een reddingsbaak De Vries te be reiken, doch dit-gelukte nief. Juist, toen mem dacht, dat hij den baak zou grijpen, zonk de ongelukkige. Hij was een zeer goed zwemmer, doc.h vermoedelijk is hij door kramp of de koude bevangen geworden. De postbode H. Ivoeiëman, die juist per fiets van Haarlem kwam, sprong onmiddel lijk te water, doch bet mocht hem helaas niet gelukken, den ongelukkige te redden. De Vries vvas ongehuwd. Nader vernemen we nog, dat het bootje omgeslagen is. Van Veen heeft zich aan het omgekantelde bootje vast kunnen houden. Hij is gered door zekeren J. Jukes. De Vries is naar den wal gezwommen;, doch is onge veer 15 of 20 meter vanaf dén wal gezonken, vermoedelijk doordat hij te zwaar gekleed was, o.m. droeg hij 3 jassen, 2 bovenbroe ken en eien paar zware waterlaarzen. Hij w-as 'db kostwinner zijner moeder. Het lijk is Tja een half uur dreggen opgehaald. Het is naar de ouderlijke woning vervoerd. Voor bet examen. „Ziekenverpleging" van dsn Ned. Bond roer Ziekenverpleging slaag den onderstaande zusters: C. L. WcéneTj C. B. Mac Bean, T. Pos'tma, A. 0. H. v. d. Ven M. C. Rombout. Maandagochtend 11 uur warert de afge vaardigden van Harmonie- en Fanfarecorp sen in de kegelbaan van het Slations-koffie. huis alhier 'bijeengekomen om deel te immen aan de loting voor het muziekconcours, het welk Zondag 29 Juli, 5 Aug. cn 12 Aug. op die. prachtige buitenplaats „Spaarnberg" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Fanfarecorps „Wilhelunina" zal worden ge houden. De voorzitter van het uitvoerend comité, dé heer dr. A. de Groot opende met een kort woord de bijeenkomst. Spr. zeide dat het hem een genoegen dead, dat er 48 ver- eemigingen hadden ingeschreven, waarvan tot hun spijt 15 vereenigingen werdén geweigerd wegéns het over tijd inschrijven. De voorzitter van het fanfarekorps, de heer Van der Eijnde, gaf aan de afgevaardigden een uitvoerige 'toelichting hoe de Zondagen van het muziekconcours zouiden worden. Hierna werd begonnen met d'o loting. Zondag 29 Juli 3c afd. B Fanfare: 1. Haarlemsche Tram- fanfare, Haarlem. 2. WUtenburghs Fanfare, Amsterdam. 3. Haarlem sch Politiecorps, Haarlem. 3e afd. Fanfare A: 1. „Zuidcrwoude," Zlij der wou rie. 2. Concordia, Abbekerk. 2e afd. Fanfare: 1. Kunstkring, Spaarn dam. 2. Cbr. de Wet, Groot Schermer. 3. Olympia's Fanfare, Monnikendam. 4. Nieu wer Amstels Fanfare, Nieuwer-Amstel- 5. De Larensebc Harmonie, Laren (N.-Holland). 6. Crescendo. Spaarndam. le aid. Harmonie: 1. Excelsior, Amster dam, 2. Laurens Janszoon Cosier, Haarlem. Afd. Uitmuntendheid' Fanfare: 1. Eensge zindheid, Halfweg. 2. Excelsior, Oostzaan. 3. Excelsior, Beemstcr. Zondag 5 Aug. 3e aid. B. Fanfare: 1. Kunst na Arbeid, Grootebroek. 2. Klein maar Dapper, Den Haag. 3e afd. A: 1Greseiendo, Watergang. 2. Hel Nieuwe Zuiden, Amsterdam. 3. Eensgezind heid:, Heilo. 4. St. Jans Fanfare F. O. G., Ze venhoven. 3e afd'. A. Harmonie: 1. Utile Dulci, Haar lem. 2. Excelsior. Alkmaar. 3. Soli Deo Gloria, Velsen. 4. Excelsior, Haarlem. 5. St. Caecilia, Alkmaar. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: 1 Broek in Waterland. 2. Wimïubst, Den Helder. Afd. Uitmuntendheid' Harmonie: 1. Zand- voort's Muziekkapel, Zandvoort. Eere al'd. Harmonie: 1. Ons Genoegen, Wormerverr. 2. Kon. Papierfabriek „De Een dracht", Velsen. Zondag 12 Augustus. 3e afd. B. Harmonie: 1. Muziek vereen"- 'ging „Hét Noorden", Amsterdam. 2. St. Ja cobus, Haarirnimerliede. 3. Euphomia, Bloe- menldanl. 3e afd. A. Harmonie: 1. St. Caecilia, Scho ten, 2. St. Caecilia, Velsen. 3, D. W. V., Sloten (Amsterdam). 4. St. Caecilia, Aker sloot. 5. Winkels Harmonie, Winkel. 2c afd. Harmonie: 1. Brandweer Muziek korps, Amsterdam. 2. Hillegenische Harmo- nicikapel, Hilleigom. 3. Forzando, Amsterdam. 4. Sarpbaii. Amsterdam. le afd. Fanfare: 1. Hou en Trou, Burger dam. Eere-afdeeüng Fanfare: 1. Concordia, Ooist zaan. 2. Waierlaridsclh Fanfarekorps, Nieu- wendam. 3. Harmonie. Assenldtelfï. De heer De Groot deelde nog mede, dal Cr 2 medailles van het Kon. Huis waren ontvangen. Tevens werd aan de afgevaardigden ver zocht om mede te deden aan hun korpsen dat 'do prachtige buitenplaats „Spaarnberg" niet besebaldlwd' mag worden. Na nog eenige besprekingen van huishou- ttelriken aard' werd' dc bijeenkomst om 1 uur gesloten. Tegen twee personen is proces-verbaal op gemaakt ter za.ke dat zij zonder vergunning biljetten met carieaturen tegen die verkiezing plakten aan een perceel aan de Leid sell e Vaart Centrale Vereeniging Bisdom Haarlem. Te Haarlem heeft de jaarvergadering plaats gehad van de R.-K. Centr. Ver. ter bescherming van meisjes in 't bisdom Haar- lepi onder presidium van mevr. Droog Deckers. Een verkort verslag werd uitgebracht over de werkzaamheden in den loop van 1922 door de verschillende afdeelingen verricht. Deze zijn 9 in getal n.l. Amsterdam, Haar lem, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Alkmaar, Castricum en Vlissingen. In 't diocees Haarlem zijn 94 correspondent schappen opgericht en 12 tehuizen, waar aan meisjes onderdak kan verleend worden, welke gevestigd zijn: te Amsterdam, Plan tage Parklaan 8; Haarlem, Tempelicrstraat 36 en Bloemhofstraat 1; Leiden: Noordeinde 54; 's-Gravenhage, Zwarte Weg 9, N. Haven straat 74 en le v. a. Boschstraat 2; Delft, Nieuwe Langendijk 22; Rotterdam, Rechte gelegenheid gesteld! om de verschil'emte bac teriën door de microscoop te bezien. Zater dagmiddag werd door genoemde club het landgoed „Elswout" te O ver veen bezichtigd. De leden werden zeer welwillend: ontvangen door den heer Uiterwijk, boschbaas aldaar, die ben onder zijne leiding een paar aange name uren 'liet doorbrengen in liet landgoed, hetwelk zeer rijk is aan natuurschoon. Daar de hoofdbesturen der organisaties in het 'Slucadtoorsbedrijf met de patroonsbonden niet tot overeenstemming zijn kunnen komen voor hel afsluiten van een landelijk collectief contract, is door de gezellemorganisaties le Utrecht voor onbepaalden tijd met de pa troons een plaatselijk contract afgesloten. De 45-urige werkweek blijft gehandhaafd. Even eens blijven de tarieven op bet oude peil. Al leen is het uurloon van 94 cent verminderd 'TP "w-. Rottckade 97; Alkmaar, Parkstraat 10; Castricum, Rijksstraatweg hoek Burgemees- termooystraat en te Vlissingen. Wanneer men de werkzaamheden der verschillende afdeelingen van 't afgeloopen tijdperk naslaat, ziet men eerst hoeveel go.eds er wederom verricht is. Het „Stads- onderzoek" breidt zich steeds meer uit en vraagt van haar, die zich daarvoor geheel geven, vaak veel opoffering en moeite. Ook aan de Duitsche meisjes worden veei zor gen besteed. Den Haag en Haarlem stelden daarvoor eene Duitsche leidster aan, die de meisjes bezoekt en bezig houdt. Van de in- lichtingen-bureaux is een druk gebruik ge maakt. Ook 't Stationswerk breidt zich, vooral door den toevloed van Duitsch per soneel, steeds meer uit. Het Doorgangshuis te Leiden nam 13 patiënten meer op dan in 1922 terwijl in Den Haag 252 meisjes ver pleegd werden. Uit de gedachtenwisselingen, die de pun ten der agenda voorts opleverden, mogen vele heilzame vruchten voor 't nieuwe ver- •enigingsjaar verwacht worden, zoodat met frisschen moed en kracht gearbeid kan wor den aan 't schoone doel der vereeniging n.l. de bescherming vooral van 't gevallen meisje. In 'n advertentie in 't No. van gisteren is bericht, dat ingevolge Raadsbesl. v. 9 Mei 1923, restitutie kan worden verleend van gel den, betaald na 1 Juli 1913 voor dienstlei dingen, welke ineens zijn afgekocht. Dc aanvrage daartoe dient tc geschieden aan het bureau der Gem. Duinwaterleiding vóór 1 October 1923, hetzij persoonlijk, hetzij door middel van volmacht aan derden, onder overlegging van dc bewijsstukken, dat de aanvrager zoowel op het oogenblik, waarop de dienstleiding werd afgekocht, als op 31 December 1922, eigenaar van het perceel was. Geen restitutie heeft plaats, zoo de aan vragen betreffen een tweede of volgende dienstleiding in één en hetzelfde perceel, of een dienstleiding, welke na 31 December 1922 niet meer gebruikt werd. Wegens de concerten in Artis te Amster dam, zal het concert van Woensdagavond 23 op Donderdagavond 24 Mei en het concert van Zondag 27 op Zaterdagmiddag 26 Mei a.s. gegeven worden door dc Haarlemsche Orkestvereeniging, in de stadstent in den Hout. Wij vernemen dat het groot circus Cart Hagenbeek, welke verleden weck van Ham burg rechtstreeks per extra-trein in Neder land aankwam, thans te Nijmegen, in eenige dagen 'te Haarlem kan worden verwacht. Zijn verblijf in ons land zal ongeveer van 4 maanden zijn en alleen eenige plaatsen zul len bezocht worden; na die eerste helft van Juli zal het circus Karl Hagenbeek voor 6 weken in het Circusgebouw to Schoveningen vertoeven. Het circus zal hier te Haarlem Dinsdag 5 Juni per extra trein van Amersfoort aanko men en de eerste voorstelling op het terrein Kinderhuissdngei zal dan Woensdag 6 Juni plaats hebben'. Naar hetgeen wij nu al vernamen, komt bet ciircns Curl Hagenbeek met een mooie massa paurdemdross-uur. Meer dan 50 roofdieren: leeuwen, tijgers, ijsberen, bruine beren, enz.; zulten gedresseerd voorgesteld worden door dte beroemde lemmers. Verder worden voor gevoerd olifanten; en kameelen. Het program ma vermeiclt verder buitengewone geheele nieuwe en ongeziene eerste rang variété at tractie-nummers. Voor de leden der P. B. N. A. Studieclub err den Bond van Technici, werd' door den heer Dr. A. .1. Dijker uit Nijmegen Vrijdag avond een lozing gehouden in het gebouw ..de Nijverheid" aan de Jansstraat over het Bacteriologisch onderzoek van drinkwater. In zijn inleiding gaf spreker een duidelijk overzicht van de Bacteriologie cn werden de velschillende soorten en vormen behandeld. Ook de voortteling, het nemen van mon sters en het verdere onderzoek in bet Labo ratorium werd uitvoerig besproken. Het ge heel werd met duidelijke schetsen en ver schillende instrumenten toegelicht. Na afloop der lezing werden allen in de tot 91 cent, doch Hemelvaartsdag welke dc vorige week door de patroons niet was be taald, wordt alsnog aan de gezellen uitbe taald, Vervolg. Brugoefer.ingen van 6 leden van Llrsus was een prachtig nummer. Ook de instruc teur gaf eenige nummers. Ze verwierven een welverdiend applaus. Verspringen; le prijs C. Huis van O. L. Vr. patronaat, 3.85 M„ 2e pr. Jac. Duiven voorde van Bavo patronaat 3.50 M.; 3e pr. A. Wijsman van Bavo patronaat 3.45 M. Hoogspringen; le pr. Kooy van hst St. Bavo patronaat 1.40 M.; 2e pr. Paap van St. Franciscus van Sales patronaat 1.25 M. 3e en 4e pr. Bcijnsdorp St. Joseph-patro- naat cn Thomassen van St. Fransiscus van Sales, ieder 1,20 M. Hierna vervolgde de HoogEerw. heer Plebaan zijn rede, en behandelde het 3e punt: de dankbaarheid. Z.Eerw. zeide, dat, al heeft de priester den dank niet noodig, toch is het een groo te troost in zijn moeilijk werk. De priester is altijd welwillend, en daar het zijn roeping is, is het zijn liefste werk. O.L.H. vroeg aan Petrus: „hebt gij mij lief," cn toen hij bevestigend antwoordde, zeide O.L.H.: Weid mijne lammeren, weid mijne schapen. Daarom werpen de priesters het zaad op eene jeugdigen bodem, waar het welig op kan groeien, en gelijk Petrus eerst om de lammeren moest denken, zoo denken ook de priesters het meest aan de jeugd. Daarom is voor hen de dankbaarheid niet noodig, maar het is een sieraad voor de jeugd. De dankbaarheid is de band die haar en den priester te zamen bindt, maar niet uit dwang, doch uit vrije overtuiging. Als dan de samenwerking tusschen den priester en de jongens zoo is, laten de va ders en de moeders, de jongens gerust naar het patronaat sturen. Een gevoel van gerustheid moet ook bij de ouders zijn, als ze hun kinderen zien weggaan, naar de patronaten, waar ze ge sterkt worden, om den strijd des levens troost moet het ook voor hen zijn, tc we ten dat hun kinderen gedurig zoo dicht staan bij den priester, in den gevaarlijken tijd, als zij plaats moeten nemen in fabriek, werkplaats of kantoor. Voor hen is het patronaat „Knapenburg" waarheen de ou ders hen dan gaarne zullen zenden. Als zoo onze knapen worden gebracht tot eerbied, vertrouwen en dankbaarheid, dan zullen onze patronaten met het kruis van Christus in top de hoop der toekomst zijn. Het applaus na deze heerlijke, pittige re de groeide aan tot een ware ovatie. Pater Frankenmolen, voorzitter van den Patronatcnbond, dankte Z.Eerw. voor zijn geestdriftige rede, en sprak den wensch uit, dat de jongens deze rede zullen ont houden en vaak overwegen, wat voor den HoogEerw. heer Plebaan het grootste ge noegen zal zijn. Verder dankte Z.Eerw. allen, die hadden medegewerkt tot het slagen van den mid dag. Nadat de bezoekers heengegaan waren, werden door dc jongens van het patronaat nog eenige gymnastische oefeningen ge houden, o.a. een wedstrijd in het touw trekken om prijzen, oefeningen op de springtafel, stokoefeningen van de club van het Schotensche patronaat en vrije oefe ningen van het St. Bavo-patronaat. Na afloop daarvan werden door den Hoogeerw. heer Plebaam Westerwoudt de feesten gesloten. Tijdens dc gymnas tiekoefeningen voerde het muziekcorps verschillende nummers uit. De Roomschc jeugd van Haarlem en Omstreken heeft, ook al kan het niet zoo tot zijn recht ko men ais op een open terrein, op grootschc wijze haar jongensdag gevierd. Op de Kamer van Koophandel te Haar lem (Kruisweg 70) liggen ter inzage, enkele exemplaren van eene opgave van goederen, welke zich bevinden op het gocderenstation Köln-Gereon, met bestemming voor Neder land. Op het te Gouda gehouden NationaaJl Mu ziekconcours behaalde „Voorwaarts-'' te Haar lem in de Harmonie, 3e afdeeldng, met 234 punten «en Jen prijs, Begin Juli zullen dc nieuw gekozen leden van de Provinciale Staten van Noordhol-, land bijeen komen om hun college van Ge deputeerde Staten samen te stellen. Jjat college van Gedeputeerde Staten heeft ongeveer dezeifdc functie in het be stuur der Provincie als het college van Burgemeester en Wethouders in het bestuur; der gemeente, maar zijn invloed is practisch veel grooter omdat de Staten maar eenige maien per jaar bijeenkomen en dus aan het college van Gedeputeerde Staten de dagc- lijkscne leiding moet worden overgelaten. Gedeputeerde Staten ook bereiden de voor steilen die aan de goedkeuring der Staten moeten worden onderworpen. Uit deze enkele feiten olijkt van hoeveel belang voor den gang der zaken in de Pro vincie de samenstelling is van het Gedepu teerdencollege. En zoo is het niet te verwonderen dat onze verkiezingsleus: de Staten van Noord- holland moeten Rechts worden, tevens be duidde een andere politieke samenstelling van het college van Gedeputeerden als ni; het geval is. Wij zijn er niet in geslaagd de Staten tc doen omzwaaien naar Rechts, hoezeer wij ook een goed eind in de goede richting ge boerd hebben, maar de uitslag der verkie zingen houdt toch wel in, aat er aan de recntsche partijen meer invloed in het col- lega van Gcdep. Staten dient te worden ge geven dan tot nu toe. Moesten we het van cie vrijgevigheid der linkschc partijen heb ben, wij zouden er aan Iwijieien of onze billijke wensch in vervulling zou gaan, doch thans maken de drie communisten, die op de helft zitten, dat de verhouding in de Sta ten is 37 links tegen 37 rechts en drie zich waarschijnlijk onthoudende communisten op de wip. Er zal dus, dunkt ons, een compromis moeten worden gevonden en wel op dozen grondslag dat er drie rechtsche en drie linkschc leden van Gedeputeerde Staten; komen. De kleine linkschc meerderheid in de Staten vindt dan ook in het college van Ge deputeerden haar uitdrukking in het feit, dat wij den voorzitter, den commissaris der Ko ningin, tot de linkschc groepen mogen re kenen. 1 hans bestaat het Gedeputeerden college uit twee sociaal-democraten, de heeren Ger hard en Michels; één Vrijzinnig-Democraat, de heer Ketelaar (die zich niet meer herkies baar stelt); één Vrijheidsbonder, de heer. Hubrecht Die bedankte voor een herbenoe- ning tot Statenlid); een Christ.-Hist, de heer Jhr. rar. van Lennep, en één Katholiek, de heer Hendrix. Dat de twee grootste partijen, de S. D. A. P. en de Roomsch Katholieken, met ieder 19 Statenzetels, ieder twee leden in het college van Gedeputeerden hebben, komt ons billijk voor. Voor de linkerpartijen zou dan nog één lid kunnen aangewezen worden uit dc Vrijz. Oem. Partij of den Vrijheidsbond; voor de rechtsche partijen zal weer de Christ.-! Hist. Vcrtegcwoordiger, de heer Jhr. mr, v. Lennep gekozen worden, die getoond heeft een bekwaam bewindsman tc zijn, temeer daar hun aantal zetels in de nieuwe Staten aanzienlijk grooter is geworden dan hét in de oude Staten was. Wij zouden dan in het college van Gedep. Staten gekozen krijgen: twee S. D. A. P'ers, twee Roomsch-Katholieken, één Christ. Hist, man, en een Vrijz, Dem, of Vrijheids-! bonder. Wat ons een goede en naar distributieve rechtvaardigheid verdeeld college van Gc dep. Staten toeschijnt. Intusschen kunnen onderhandelingen tus-, schen de politieke partijen nog wel verras singen brengen. SlilstanS, Barometerstand 7R2. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticieus - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol, Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 23 Mei. Hoogste barometerstand 766.1 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 751.0 m. M. foj Valdersund. Verwachting van den avond van 23 tof den avond van 24 Mei: Zwakke tot matigen Zuidwestelijke tof Westelijken wind, zwaarbewolkt of betrok ken later opklarend, aanvankelijk nog eeni ge regen, zelfde temperatuur. Van N. N„ uit Lósse; Voor de D. Pr. Voor de O. Pr. 'f 2.50 f 2.50 Dc Voorzitter van het Centraal Stembureau voor bovengenoemde verkiezing maalkt belkend dat de voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stembureau, tot benoeming van één lid dier Staten (vacature-Mr. P. A. Diepenhorst), zal worden gehouden op Vrijdag 25 Mei 1923, des voormiddags ten 10J£ ure, ten Raadhuize.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1