$&8eld«3elTe6cH!mx& s Gebr. VAN GEMERT Adverfentiën, NIEUW OVERTREKKEN VAN STOELEN f 2,00 A. A. Sprengers. t Verloï Drankwet. Gevonden voorwerpen. Examens. Programma. Boekbinders Studieclub. Uederl. Handels- en Landbouwbank. Dienstplicht. Vervroegde opkomst in Juli. English Association. Union Chocoladefabrieken. De Melkprijs. TQ0MEEI. Nog Altijd Compagnons! Personalia. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT1ËN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Jubileum. Schaken. Faillissementen. De Raadsverkiezingen. Jubileum. BURGERLIJKE STAND. De stemplicht. VAN HET KANTONGERECHT. VISSCHEN. BILJARTEN. i LAATSTE NIEBWS. UIT DEN QSUTREKi HEEMSTEDE. Gouden kloosterjubileuin. VELSEN. UMUIDEN. AMSTERDAMSGHE BEURS. 2èt) m PRIMA LEER KAAR KEUZE JANSSTRAAT 1 Hoek N. Grachï bij de Jansbrug Zondag is hier ter stede -de ihéeT A. A. Sprengcr in den ouderdom van 84 jaar over leden. lie heer Sprenger ens indertijd gymnas- tiekcnderwijzeT aan de Hanrlemsèhe Rijks- lk week school voor Onderwijzers en legde in 18S9 zijn betrekking aan deze se,hooi neer. Bij vele Haarlemmers ral de overledene voor al bekend zijn door de oprichting van de zwemschool aan da Houivaort, waarvan hij oen groot aantal jaren de directie heeft ge- voord. Op Donderdag 24 Mei a.s. te 12 hut zal «ie begrafenis plaats hebben op de Begraaf plaats aan den Schoterweg. Ingekomen is een verzoekschrift van P. v. Calcar, om verlof tot het verkoopen van al- Eohclhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In de beneden-koffiekamer van het perceel Aan de Tempeliersstraat no. 56. Terug te bekomen bij: J. Rijs, M. v. Heemskerkstraat 59, boek; Wijkhuizen, L. Veerstraat 25, broche; v. d. Laarschot, O. I. Vaart <1, gummi bal; P. Mol, Damiatestraat 7, grijze ceintuur; A. Wensing, Jan Steenstraat 8, grijze ceintuur; Henne- tnan, Velserstraat 35, hond (dob. pincher); C. Zandhoek, Allar.straat 74, haarkam; E. Boven, Zocherstraat 9, bruine h.-handschoen; Stekelenburg, KI. Houtstraat 97, bruine da- mcsiiandschoen; Diermans, de Genestetstraat 10, bruine kinderhandschoen; G. U. de Korte, Ten Katestraal 20, zwarte hond; T. Brouwer, Witte Heerenstraat 12, insignespeld; Kennel Fauna, Parklaan: kat, grijs met wit, gebracht door Bioemcndaal, Raamvesl 3, zwarte kat, gebr. door W. Reekman, Celebesstraat 8; een hond cn een zw, witte kat. Boerman, M. v. Heemskerkstraat, lorgnet; Wed. Douma, Gr. Heiligland 73, bruine kinderporte.non- naie; C. G. Schijf, H. van Alphenstraat 36, bruine kinderportemonnaic; J. Posthumes Juiianapark 6, Schoten, damesring; L. Bon net, Coiensostrnat 62, gladde ring; P. J. de Vries, Koudenhorn 72, rijwiel; J. Wester, Smedestraat 25, rijwielpomp; Vermeer, Burg wal 55b, rozenkrans in étui; L. de Koning, Burgwal 55, Sigarenkoker; Lemaitre, le Hoo- genwoerddwarsstraat 11, schoen; T. H. Cor net, Tyboutstraat 6 rood, kinderschoen; Wed. lilvis, 2e Zuid Polderstraat 32, paar gymn.- schocnen; W. Heere, N. Kerkaplein 4, bood- schappentaschje; C. de Vos, Grebberstraat 18, bruin taschje; Breuker, Burgwal 55g, ijs muts; W, Sleutel, Harmenjansstraat 82, arm bandhorloge; Duivenbode, Kamperstraat 9, Armbandhorloge; Petersen, Damaststraat 19, bal: H. y. d. Aardweg, Linschotenstraat 87, R. K. Kerkboek; J. Doc.zie ,Gen. Botha- straat 34, broche; A. Vierwind, Kokstecg 14 rood, blauwe manlelceintuur; Politiebureau Smedestraat, groene ceintuur; M. v. Delder, Kenaustraat 8 H, grijze deken; J. Koks Oranjestraat 90, dop vanauto, en lakentje; S. Addicks, Binnenweg, Heemstede, schrijf- etui; E. Huis, Hooimarkt 2, hondcnhalsband met penning; A. Hofman, Begijnhof 4a rood, hond (dob. pincher); G. W. De Droog, Roze- marijnsteeg 14, grijze handschoenen; J, Klin kenberg N. Schoolsteeg 17, regenjas; J. Stad, Burgwal 55 F., ijzeren kettir.g; E. Scneuver, Papentorer.vcst 61, kussen, j. N. Roskam, Burgwal 53rood, koffer; K. Jansen, Begijnhof 8, paar bruine kousen; S. Spanjaard, Romo- lenstraat 37, mufs (rood-blauw),W. Lakocrt Zoetestraat 26, damesportemennaie; J. v. d. Hoef, Roosveldstraat 2, kinderportemonnaic; J. Lubbers, Heerensingel, 67rood, zwarte por- temonnaic; H. Hesseling, J. F. Helmerstrnat 1, rozenkrans; Dooycs, Nic. Beetsstraat 10 rood, Haarlemmerliede, gladde ring; De Vos, Anthor.iesleeg 19zwart, rozenkrans, rok- speld; Edel, Wilhelminastraat 62, sigarenko ker met abonnement; G. K. Willemse, Tul- penstraat 23 rood, voetbalschoenen; J. Hen driks, Schermerstraat 9, zwart taschje met rozenkrans; J. C. Bakker, Kennemerplein 14 rood. zwart taschje; J. Uittendaal, Rozen straat 51rood, bruine taschje; W, Lindsê, K. Boogaardstraat 48a rood (na 6 uur), zwart taschje; G. A. Drayer, Bilderdijkstraat 23 rd., witte duif, De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bepaald, dal de examens in de Framche, Hoogd-rattsche en Engcteche falenwaarvoor de programma's zijn vastge steld bij Koninklijk besluit van 14 October 1884 (Staatsblad no. 216), on de examens in de Itnliaansche taal en ktterikunde, waarvoor «ie programma's zijn vastgesteld bij Komntkilij- Ice be-lui ben van 2 Februari 1864 (Staatsblad no. 8) on van 11 October 1369 (Staatsblad no. 7561. dit jaar rullen worden afgenomen in JiadcT aan te wijzen gemeenten. In de commi-ssiën, welke de bedoelde exa- mens zuilen afnemen, zijn o. m. benoemd: tot lid de- commissie voor de Fraasche en Italiaanse!» talen: R. Borggrrve, leeraar aan de H.B.S. met 3-jarigen cursus met dnaran, vert on dm hocgere handelsschool met 2-jari gen cursus te Haarlem; lot hd der commissie voor de Hoogduiteche faal en letterkunde (acte M.O.B.): j. Heem stra, leeraar aan een gemeentelijke H.B.S. te Haarlem, en tot plaatsvervangend lid A. Thijs leeraar aan het Christel Ijk lyceum to Haar lem; tot ledcD in de commissie voor de Engel- eclte taal: C. B. A. Proper, lecraair aan d hocgcre haivde'-school te Haarlem en F. P. v. d. Voorde, leeraar aan een gemeentelijke H.B.S. met 5-jarigen cursus te Haarlem. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We ttenschappen heeft voorts bepaald, dat de com missie, belast met het oxaminecten van hen die in 1923 een acte san bekwaamheid wen- feefven te verkrijgen tod het geven van middel baar onderwijs in de NederJaiidschc taal cn letterkunde (K Vil), de geschiedenis (K VIII) de aanMjkrikun-de (K IX), de Staatshuishoud kunde en dc statistiek (K X) en de Staatsin richting (K XI), zitting zal houden te Am ster oa:n, terwijl lot leden in de sub-commissie voor Ned. Taal en teticjtkunde o. m. is be noemd dr. F. A. Stoelt, hoogieeraar ann dc universiteit van Amsterdam, tc Lolden en tot lid in de sub-commicrie voor aardrijkskunde o.m. dr. W. van Bemmelcn, lector aan de Vwve.rsètnt van Amsterdam, te Haarlem. Aan de hieronder volgende eindexamens zijn o.m. de volgende deskundigen verbanden: Iele Gem. H. B. S. mei 5-jarigen cursus (Zijlvest) te Haarlem 20, 21, 22. 25, 26, 27, 28,' 29, 30 Juni; 2de Gem. H. B. S. met 5- jarigen cursus te Haarlem (Priosenbolwerk) 2, 3, 6 Juli; Christelijk Lyceum te Haar lem (Zijlvest) 9, 10 Ju:ti; jr. W. Massink, oud- «Jirectcur «ener H.B.S. met 5-jarigc.n cursus, te Leiden; dr. J. P. Wibaul, Jcctor aan de universiteit van Amsterdam, te Amsterdam; dr. H. C. Rutgers, te Driebergen, voor de eerst genoemde school: mr. F. de Vries, hoogleer- aar aan de Handelsschool te Rotterdam (voor de drie laatstgenoemde scholen); dr. J. Heinsius, mede-redacteur van het Woordenbeek der Nederland se hc taal, te Lai- elen; mir. J. A. F. van Asperen, rechter i.n de arrondiseuients-eechlbank, te s Gravjnhaqe; Chr. H. B. S., Jonkerfransstraat, Rotterdam; Gem. If. B. S., Dordrecht; Adspirantcnschool «oor de Marine, te DordrechtChristelijke H. B. S., te Dordrecht; R. H. B. S., te Goritv rhem; dr. J. 'Brinkman, Gereformeerd predi kant. te Haarlem: R. H. B. S., te Alkmaar: Mevr. dir. J. vair den Bergh Vin Eyri-aga Elias, letterkundige, Santpoort. voor het Concert in Den Hout, te geven door dte Haar!. OrkmtTcrecnigirg, op Donderdag 24 Mei, te 8 uur. Het bevat de volgende num mers: 1. Marche LoirraSne L. O arme. 2. Ouverture „Le Secrèt de la Reine", A. Thomas. 3. „Wein, Weib und Gesang", walzer Joh. Slrauss. 4. Suite de l'opera „Fauaft"', Oh. Gounod. 5. „RiibbcIrmarSclh", Nico Gerhsjz. 6. „RakOezy"-ouverture, KóIct Béla. 7. „Sylvia'', bai-let, L. Déïbes. van de Orgelbespeling in de GrOote of Sb Bavokcr.k le Haarlem, op Dond-crdag 24 Mek 's avonds van 7 H8)4 uur, door den heer George Robort: 1. Dho rail vorspiel; „Nun Ikomm' der Heiden Heiland"', J. S. Bach. 2. Tweede Sonate Grave, Adagio, Allegro maestoso c vivace, Frgn, F. Mendelssohn Bairtholdy. 3. Cantabile, César Fraïiók. 4. a. Choral, b. BeTceuse, L. Vierne. 5. Prélude, Thèmo, Variations et Final, A. Guilniani. Men schrijft ons- Bovengenoemde club zal Zaterdag 26 \lei a.s, de Amstentamsche Grafische School be zoeken, waar oen Tentoonstelling wordt ge itouden van het gom aak'te wetrk dier leerlin gen. De. heer Phitippo zad de excursie leiden. Ook niet-Jeden, die daaraan vensehen deel te nemen, moeten uiterlijk Zaterdagmiddag 3 uua- in de bal van het Station aanwezig zijn of zich vóór Vrijdagavond vervoegen bij J. H. Persoon, Javas'traa/t 58, Schoten. Verschenen is het verslag over het (acht ste) boekjaar 1922, uitgebracht in de Algem Verg. van Aandeelhouders, gehouden den 18 Mei, der N .V. Ned. Handels- en Landbouw bank te Haarlem. Wij ontleenen er het volgende aan: Ons vorig jaarverslag, aldus zegt de direc tie, mochten wij uitbrengen op 2 Mei 1922, den dag waarop wij ons eigen kantoorge bouw in Haarlem in gebruik namen, en gaar ne verklaren wij, dat dit een beduidende verbetering gaf; ons cliëntental breiddfc zich sindsdien steeds uit, en ware deze verplaat sing niet met meerdere exploitatiekosten gepaard gegaan, onze winst zoude over het verschenen boekjaar, ondanks den gedrukten toestand in menig bedrijf, hooger geweest zijn dan het voorafgaande boekjaar. Mede is het netto-winstsaldo lager dan in 1921, doordat ons bijkantoor in niet onbe langrijke mate de gevolgen van de langdu rige malaise trof. Wij mochten echter aan het eind van het aar verbetering bespeuren, terwijl de eerste maanden van het ingetreden boekjaar doen verwachten, dat de toestand zich in gunsti- gen zin gaat wijzigen. Bij de tegenwoordige tijdsomstandigheden meenden wij het bijkantoor te Nieuwolda te moeten opheffen, zoodat de vennootschap thans alleente Haarlem en Siddeburen geves tigd is. Zoowel hoofd- als bijkantoor, bank gebouwen met brand- en inbraakvrije kluis een safe-inrichting, beide eigendom der Ven nootschap voldoen in alle opzichten aan de ciscben, die het publiek in den tegenwoordi- gen tijd aan het bankbedrijf stellen mag. In de algemeene vergadering van aandeel houders is de verlies- en winstrekening en balans over het boekjaar 1922 goedgekeurd. Voorts is het dividend vastgesteld op 5 pCt., betaalbaar van 28 Mei a.s. af. Tot commissarissen der Vennootschap zijn herkozen de heeren B. M. Barlagen te Nieuwolda en H. G. Horn, te s'-Gravenhage. De Burgemeester van Haarlem brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. 1. Voor totaal 200 dienslpiichligen van de lichting 1923, die zijn toegewezen aan de 2e ploeg der Infanterie, bestaat gelegenheid om reds in het tijdvak van 1620 Juli 1923 in wf-rke! ijken diienst te komen, ten einde de ze oefening te volbrengen bij een der detache menten, bestemd voor de schoten voor vcr- lofsöfficienen te Amersfoort er. te Breda. De eerste oefening van deze dienstplichtigen wordt niet onderbroken, zoodat deze, ba hou den s onvoorziene omstandigheden, 29 December 1923 eindigt, 2. Voor deze vervroegde opkomst kunnen ook in aanmerking komen personen van de lichting, die in verband met uit sic', van eer ste oefening, verstreken vrijstelling of om een andere reden te gelijk met bedoelde 2e ploeg in November zouden moeten opko men. 3. Voor hen, die de oefeningen bij den vrijwilligen landstorm volgen en uitzicht hebben, dat rij vóór 16 Juli 1923 liet bewijs van voorgeoefenrlhoid zuilen verwerven, be staat de bedoelde gelegenheid echter niet. 4. Zij, die voor deze vervroegde opkomst in oanmerking wen.when te komen, moeten vóór 27 Mai a.s. him verlangen daartoe ken baar maken bij den burgemeester der ge meente, voor welke zij hebben gelool. Zij bc- hooren daarbij op te geven hun geslachts- naam en voornamen, den datum van ge boorte, de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, bun lutings nummer, het korps, waaraan zij zjjn fcege- wezen of waarbij zij zijn ingelijfd, alsmede in welk garnizoen (Amersfoort of Breda) zij deze oefening bef liefst zouden volbrengen. 'Ook is het wertschelijk, dat de belangheb bende opgeeft om welke reden hij liever in Juli dan in November zou opkomen. 5. Mocht de gegadigde in aanmerking ko men voor deze vervroegde opkomst, dan is hel niet zeker, dat rekening zal kunnen worden gehouden met zijn keuze van garni zoen. 6. Zij, die voor opkomst in het tijdvak san 1620 Juli 1923 worden bestemd, ontvan gen hiervan nadere mededceling. Woensdag 30 Mei a.s.. des avonds 8 uur, ral Mrs. Mae. Grath (Mrs. Rosila Forbes) in Hotel „Lion d'Or", ingang Kenaustraat, voor de leden van de afd. Has riem van de English Association in Hoèiand. een extra-lening hou den over het onderwerp: „Een rei« door een onbekend deel van Ambiê'\ Dinsdag 29 Mei a.s.. des morgens 11 uur, zullen de nieuwe fabrieksgebouwen der l'n.ion- ohocoladefabrielkeii feestelijk geopend wór den. Er zal 'n rondgang gemaakt worden door dr nieuwe en oude fabriek, terwijl ter opluis tering der feestelijkheden een strijkje aanwe" zig zal zijn. Vanavond wordt door den Haarlcmschen Melkhandel en de veehouders een gecombi neerde vergadering gehouden ter bespreking van den melkprijs. Wegens het zeer groote succes, dat de vorige opvoeringen hebben gehad zal de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, a.s. Vrijdag 25 Mei nog een verioonintf van het blijspel Nog Al tijd Compagnons, Potasch en Perlemoer ii de Autobranche, geven, met Jan Musch ii de rol van Bram Potasch. Aan dc universiteit van Parijs is bevor derd tot doctor in de Staatswetenschappei na verdediging van een proefschrift, getiteld ,.La politique financicre des Pavs-Bas pen dant la guerre", mr. W. J. C. A. Nijgh, tot voor kort leeraar aan een H. B. S. te Haarlem en thans secretaris van den finan- cieelen adviseur van den Volkenbond bij Albaneesche regeering. De promotie, aanvankelijk was bepaald op 8 Juni, had gisteren plaats wegens de noodzakelijk heid van een vervroegd vertrek naar Alba nië. Zaterdag 9 Juni a.s. hoopt de heer A. J. Nijhoff, lettergieter, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar als zoodanig bij de firma Joh. Enschedé en Zonen alhier in dienst trad. Den 2den Pinksterdag vond te Leiden de reeds aangekondigde ontmoeting plaats tus- schen de R.-K. schaakclubs uit Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Zoeterwoude (bij Leiden), welke wedstrijden een buitenge woon interessant en spannend verloop heb ben gehad. Aangezien de clubs uit Amsterdam en Rotterdam elk met 11 spelers uitkwamen, terwijl den Haag en Zoeterwoude ieder met spelers verschenen, werd besloten deze clubs als boven omschreven tegen elkaar te laten uitkomen in de eerste ronde, waar door de loting verviel. De uitslag in deze ronde luidde: AmsterdamRotterdam 5)4- 5)4; den HaagZoeterwoude 3-4. Door de zen gelijken uitslag moesten Amsterdam en Rotterdam loten welke vereeniging in de overwinnaarsgroep zou moeten spelen en welke in de verlxezersgroep. Rotterdam lootte het best en speelde .dus tegen Zoe terwoude in de winnersgroep. De uitslag in deze ronde luidde; AmsterdamDen Haag 6)43)4, er waren n.I. intusschcn nog eeni- ge spelers uit den Haag verschenen, terwijl Rotterdam tegen Zoeterwoude met 3)42)4 won en 1 partij uit dezen wedstrijd nog moet worden beslist. Van deze partij hangt dus tevens af, welke vereeniging in het bezit van den wisselbeker zal komen. Tevens werd besloten nog in dit jaar we derom tegen elkaar uit te komen, doch dan volgens een nog nader vast te stellen com petitie-systeem, waardoor het zeer onaan gename loten kan worden vermeden, terwijl nog de hoop werd uitgesproken, dat inmid dels hier te lande meerdere R.-K. Schaak clubs zouden worden gevormd, welke als dan bij een volgende ontmoeting allen zou den kunnen medespelen. In staat van faillissement werden ver klaard: 1. de H. V. fa. Gebrs. Tromp en hare be- heerende vennooten J, N. G. M. en M. Tromp, wonende te Beverwijk, resp. Mee- rcnstcinstraat' 22 en Koningstraat 156. Curator Mr. P, Donker. 2. N. B. Bos, laatst gewoond hebbende te Overveen, thans wonende in Amerika. Curator Mr. P. Donker. 3. A. Westmijze, wonende te Purmerend, Hoogstraat 234. Curator: Mr. P. Tjeenk Willink. 4. M. Edel, werkman, wonende te Haar lemmermeer, Koekoekslaan, Curator: Mr. C. Blankevoort. 5. J. Diepenbroek, violist, wonende te Ilpendam. Curator: Mr. L. AH Cohen. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Jhr, Mr. R, de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. H. Kuipers Azn., wonende te Nieuw- Vennep. gemeente Haarlemmermeer, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 3 April 1923. 2. A. van Lint, sigarenmaker, wonende te Beverwijk, Heemskerkerweg 44, uitgespro ken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 1 Mei 1923. Vandaag worden in onze stad de gemeen teraadsverkiezingen gehouden. Er heerscht hiervoor wel meer belangstelling dan voer de Kamer- of Statenverkiezingen, maar het is toch niet het enthousiasme, dat onder het oude kiesstelsel heerschte. Enkele reclame-v/agens niet aanbevelingen van ver* schillende candidaten trokken door de stad. Strooibilletten werden rondgedeeld cn aan de stembureaux waren natuurlijk de propagandisten van verschillende partijen aanwezig met aanbeveling hunnci candida ten Van katholieke zijde werden de kiezers, die daarvoor in de termen vielen, per auto, waarop de geel-witie vlag wapperde, afge haald. Met enthousiasme kweten de Roomsche propagandisten zich van hun taak. De infor- matiebureaux waren gevestigd in het Direc tiegebouw Bavodorp; St. Canisius-Patronaat, Koningsteinstraat 2; de R. K. Jongensschool, Ged. Oude Gracht; het Weeshuis^ Hagestr.; School Nieuwe Gracht, ingang Parklaan; het St. Rosapatronaat, Nassaulaan; het St. An- toniuspatronaat, Brouwerskade; het St. Ba- vo-Patronaat, Leidschevaart; de St. Bavo Smedestraat. Iets vertellen over den uitslag der verkie zing is zeer moeilijk. Ook o! er goed ge stemd wordt, is niet na te gaan. Natuurlijk zullen er meer stemmen worden uitgebracht dan bij de Statenverkiezing, omdat nu vol gens een kersversche kiezerslijst wordt ge stemd. Als aardigheid vermelden wij nog, dat he denmorgen aan het stembureau aan de Parklaan zich een kiezeres aanmeldde Van 92 jaar, mevr. Frederiks van den Kruisweg, die met jeugdig vuur haar burgerplicht kwam verrichten. Onder de gewone blijken van belangstel ling herdacht heden de heer P. C. v. d. Goes den dag, dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als beamabte aan de C. W, 3 der Nederlandsche Spoorwegen. Ondertrouwd; 23 Mei, C, L. Leen en A. Zweers. C. Tonnessen en J. Dammers. H. W. Booms en W. Warmer. Getrouwd: 23 Mei, G. .1. van Twuijver en G. .1. Jongbloed. A. H. Boudewijn en J. P. Huisman. J. Adriaans en J. D. Venema. A. H. Koopman cn A. Sinnema. P. Kreuning en G. Rouwenhorst. Geboren: 19 Mei. z. van G. M. D. F, Buijs-Volmary. 20 Mei, d. van C. A. H. C. van 't Vlie-Maquiné. 22 Mei, z, van J. Miedema-Nijssen. 23 Mei, z. van H. W. Vooges-Duits. Overleden: 21 Mei, G. Kerkhoff, 81 j., Rip- perdapark. 22 Mei, C. Haven, 75 j.f Burg wal. A. Snip-Vaartjes, 82 j., Brouwers- plein. Naar we vernemen, zal binnenkort in Haarlem begonnen worden met «fe vervolging van de kiezers en kiezeressen, die bij de jongste Statenverkiezingen niet aan de stem ming hebben deelgenomen. Er zijn er onge veer 1500, van wie rriet bekend is, dal zij een geldige reden tot wegblijven hadden. Binnen kort zullen zij worden aangeschreven cm nadere inlichtingen omtrent hun nlet-ver- sdhijnen aan «Se stembus op te geven, (Zitting van hedon.) Film. Op een dag als vandaag kan men voor an dere dan plaatselijke politieke zaken geen be langstelling verwachten. Vandaar, dat ook voor het Kantongerecht geen belangrijke dingen te beleven waren. Meerendeels men- schen, „meer te beklagen dan te laken". Een man uit Velsen staat voor de vijfde maal terecht wegens openbare dronkenschap Hij wordt veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar Veenhuizen. Een zestiger heeft in al z'n onschuld in den besloten tijd gevischt, Hij deed het om den tijd te verdrijven. Nou, zei de ambtenaar, die met zulke ménschen goed overweg kan, k zal je voor dezen keer nog eens een klei ne boete geven. En met 50 cent kwam het mannetje er af. Een volgende was een 63-jarige Velsenaar, die negotie had verkocht zonder vergunning. Ik heb hem 5 jaar gehad meneer, maar ik ben 'm kwijt geraakt". „Zorg dan," zei de ambtenaar) „dat je boel in orde komt, dan zal ik het nog goed met je maken. Twee gulden!" Toch nog 'n hoop voor zoo'n nego- tiemannetje Een andere man uit het Velsensche had z'n kippen in 'n ander z'n tuin laten ioopen, Waarom hebt u dit feit gepleegd, vroeg de kantonrechter, die warempel bij deze ijzig- formeele vraag z'n lachen nog kon houden. En de man maakte een beetje smoesjes, maar moest met 3 zijn verzuim boeten. DE HENGELSPORT IN GEVAAR. Men schrijft ons: Het zal menig hengelaar reeds bekend zijn dat van hoogenhand besluiten zijn genomen en misschien nog zullen worden genomen er op gebaseerd om de zoö geliefde, hengelsport uit te roeien. Daartegen wordt thans stelling genomen. Er is een Comité van Verweer gevormd, ge vestigd te 'x-Grawênihage, dat middelen zal berannen om de aloude rechten onaangetast te laten. Men is blijkbaar tot ihet nemen der beslui ten gekomen naar aanleiding van ingekomen verzooken cn adviezen van de zijde der be roep svisschers. Met alle hun tien dismste staaifde middelen trachten zij de bewering ingang te doen vin den dat de her.geSaars oorzaak zijn van den minder gunst igen visc.hr ijk dom onzer wate ren. Men kan zulks van hen verwachten, dooh het comité wenaoht dat dergelijke ingeko men verzoeken maar niet zonder meer wor den onderschreven door hen «Me geroepen zijn onze rogeering van advies te dienen. Naar aanleiding van dezen feiten zal de zer dagen hier ter stede een vergadering worden belegd, waar ieder hengelaar toe gang heeft. Als sprekers zulten optreden de lieren Th. Rile!, A. C. N. v. Essen, beiden Den Haag, en ,A C. Enkelens, Leiden, met het onder werp: Onze bedreigde bengelreohten. 432e NED. STAATSLOTERIJ. tTrelikin* van Woensdag 23 Mei OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Voor deze wedstrijden is enorme -belang stelling. Dit vindt zijn oorzaak in het meer dan fraaie spel der deelnemers. Zoo heeft o.m. de lieer Calcar Sr., die als no. 1 op ondvrstaa-Tiden stand prijkt, met een moyen ne van 16 gespeeld. Zijn zoon volgt hem op aïs goede tweede, met 10.74 gemiddelde, ter wijl hij - de hoogste aerie van 93 tot lieden op zijn naam bracht. De volgende prijzen, zijn ingekomen: Wissclbeker, de heer Bosch, Kehaubil- jartfabriek, alhier; Moyenne-beker: de Kon. Ned. Bierbrouwerij; Hoogste serie-prijs de heer Dirk sen, Kmonadefabriek, alhier; Hoog ste eindserie: Storm's limonadsfabriek. De volgende spelers komen heden legen elkander uit: Des middags: N, N., v. d. Hoef, Jongkind. Des avonds: P. CaJcar, Kofous, G. Metz, Jongkind, N. N. De stand op hedlen is als volgt: gesp. veri. put. beurt. gem. Calcar Sr. 6 0 1500 92 10.— Calcnir Jr. 4 1071 100 10.74 N. N. 2 0 500 49 10.30 Kobus 1 3 921 90 10.20 J. Metz 2 1030 122 8.40 G. Metz 2 f» 1014 131 7.75 Meereboer 2 5 1415 190 7.40 Jager 4 2 1417 202 7.01 v. d. Hoef 5 5' 858 143 6.— Jongkind 5 4 749 135 5.20 LEVENLOOS OPGEHAALD. VEENENDAAL 23 Mei. De ouders D. mis ten reeds geruimen tijd hun 3-jarig kind. Heden werd het levenloos uit de Grift op gehaald. NEDERLANDSCHE ADVOCATEN NAAR HET ROERGEBIED. Mr. D. v. Houten en mr. F. Donker Curtius, advocaten bij den Hoogen Raad der Neder landen, zijn van Duitsche zijde aangezocht, zich te belasten met de verdediging van een deel der Duitschcrs, die in het Roergebied voor dc hransche krijgsraden zullen te recht staan. Beiden hebben die opdracht aanvaard. EEN AANSLAG. LEIDEN, 23 Mei. J. B„ vroeger commen saal der familie Evers te Noordwijkerhout, heeft toen het gezin 's avonds met gasten bijeen zat, een schot gelost op E., toen deze zich op een gerucht buiten begaf. E.'s mouw schroeide en hij vluchtte naar binnen. Een tweede schot hagel werd door een raam gelost, raakte een naaimachine, vernielde snuisterijen en kwam in het behang van de huiskamer, waar niemand zat. Een gast, die de politie wilde halen, kreeg een schot langs het been. De politie kwam op het gerucht en arresteerde B., die zeven patronen op zijn geweer had, zes voor de familie en een voor hem, verklaarde hij. Duitsche en 5 Hollandsche trawlers aan de markt, met alle mooie besommingen, n.I. de Hollandsche van 2315 tot 4655 en de Duitsche van 2993 tot 8534. De Duitsche trawler met 8534 besomde, dus in Duitsch geld ruim 170 millloen mark. In het St. Anlomus-geslieiht, zoo heerlijk- rustig liggemt achter oen der huizenrijen auu de Kerklann. is gisteren, zooals wij rood's met entkcle woord-en meldden, op buitengewoon hartelijke wijze het gouden p-rofêssiefeesl van de Eerw. Zuster Sophia van de orde der Franciscanessen uit Rotterdam, thans Benne- brook (St. Lucia-gesticht), gevierd. Hoewelj hoofdzaak kerkelijk herdacht) mocht zij ook van. buiten veie bewijzen van belangstelling ontvangen. Geen. wonder, want -de altijd- vriend-elijke beminnelijke zuster Sophia weet zich overal vrienden te verwerven. Lange jaren heeft zij in bet moederhuis doorge bracht, waarna zij moeder-overste werd van -het St. Maria-gesticht le Rotterdam, welke eervolle taak zij verscheidene jaren bekleed de. In 1915 kwam zij ill liet St. Antomus- gcslicht te Heemstede, waar zij lot op beden de zorg over do linnenkamer heeft, nog ge regeld naai werkzaamheden verricht, enz. Zij is thans 75 jaar, is altijd gezond en nog zeer flink in haren ouderdom. Om kwart over 7 gistermorgen begonnen de kerkelijke plechtigheden, welke oen bij- zonder luisterrijk karakter dnoog-en. Na het zingen van den „Veni Crator", droeg de Zeer «erw. heer pa-stoor H. A. V. IJzerman-s een plechtig gezongen- H. Mis op tot intentie van de ^gouden bruid van Christus''. Na tie H. Mis vonden de plcohtiglieden van het kerke lijk gouden jubileum plaats, welke besloten werden met den machtigen lofzang „Te Deum". Deze plechtigheden, waarbij o.m. verscheidene zusters uit naburige kloosters aanwezig waren, maakten op allen, die er bij tegenwoordig waren, een diepen indruk. De ontroering was algemeen. Vorder werd liet feest meeT in -den iloos- tenkring herdacht. Dit nam echter niet weg, dat vele prachtige bloemstukken en verschei dene attenties van buiten dc kloostermuren, dc jubilaresse bereikten, terwijl ook vcr- scheidenien haar mondeling kwanten gehrk- wensdlien. Met een plechtig dank lof, weder door pas toor IJzemians gecelebreerd, werd het feest besloten. Niet gemakkelijk zal dit gouden jubilé bij hen, die het meemaakten en zeker niet bij de jubilaTesse zelf, vervagen. Verleening van cene bijdrage voor werk verruiming. B. cn W, stellen dón gean-oente- leraad voor: I. in beginsel uit te spreken, dat ten be hoeve van werkverruiming aan in de ge meente Velsen gevestigde ondernemingen uit de gemeentekas op daartoe gedane aan vraag subsidie wondt verleend, m-ils blijke: a. dat door -de Regeering, gehoord liare deskundige adviseurs, het desbetreffende ob ject van werkverruiming van genoegzaam gewicht wordt geaoht o-m eene bijdrage in het vooruitzicht Ie stellen; b. dat aanwezig is een element van ge meente-belang, zijnde het gewen van arbeid aan een in verhouding tot de bijdrage staand ge noegzaam aantal ingezetenen; met dien verstande ovenwei, dat elk geval op zichzelf worde beschouwd, telkens zul len worden vastgesteld de voorwaarden, on der welke het subsidie is te verleenen en steeds de financieelc gevolgen zullen wonden geregeld. II. aan de N. V. „de Plnalwellerij" te Vel sen, ten behoeve van de uitvoering der leve ring van een turbineleiding voor het water- krachtwet-k „Lamadjan" op Java, een subsi die te verleenen tot een maximu-m-bedrag van 10.000, waarin door het Rijk voor de helft wordt bijgedragen en zulks onder na dere voorwaarden. Gemeentezaken. B. en W, bieden ter vast stelling aen een verordening, als bedoeld bij art. 7, le lid, 2o. der Drankwet. B. cn W. bieden ter vaststelling aaneen aanvulling van d-e algemeene politie-verorde- ning. B. en W. bieden, ter vaststelling aaneen wijziging der verordening, regelende de voor- waardén voor de levering van water door het waterleidingbedrijf der gem, Velsen. R- «m W. bieden fer raststeK-mg aan een wijziging der algemeene en plaatselijke voor schriften voor dén aanleg van dienst- en binnenleidingen voor water. Do visscherij. Gisteren waren er 4 De Beurs opende heden: onveranderd. Staatsfondsen. 5 pet, Nederland 1919 96 5/16, 6 pot. Jndaë 100. Culturen. Koloniale Bank 140, Indische Bank 119, Vorstenlanden 180, H. V. A. 469)4. Industrieele waarden. Jurgens 66. Oliewaarden. Koninklijke 381, Conols 120K, Orion 32 Tabakken. Deli Mij. 275, Deli Batavia 420, Seotembah 295. Rubbers. Amsterdam Rubfcfetr' 161J4!, Deli Batavia 84)4, Nedsrl. Rubber 79. Rott Taoa- noeli 32. Scheepvaartwaarden. Ho®, Am. Lijn 111-14, Hall. Baat '25, Kon. Holt. Uoyd 6)4 Japan-lijn 85, Palkelvaó.rt 111, Sbeepvaart Unie 126, Marine 9)4. Amerikaans-che waaiden. Hide and Lea ther 5134, Steel 98, Smelting 56, Anaconda 93, Cigar 88, Atchison Topeka 104)4, Voting Rail-s 31, So-u'thern Pacific 92, Union Pacific 139)4. Heden overleed onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mevrouw dc Wed. T. C. B. TEN HAGEN, geboren BARBARA THERESIA MARGARETHA REUSER, voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten der Stervenden, in den ouderdom van 89 jaar. Uit aller naam: C. A. J. TEN HAGEN. Pr. Excc.-Test. 's-Gravenhage, 22 Mei 1923 Statenlaan 48. De Uitvaartdiensten zullen ge houden worsen in de Kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum, v. Beveringkstraat, op Zaterdag 26 Mei, t'en 8 en 8.30 ure de stil le H.H. Missen cn ten 10 ure de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis vanuit de Kerk naar de R.K. Begraaf plaats, Kerfchoflaan. Op verlangen van de overledene geen bloemen. Se Klasse fie Lijs' Hoost: prijzen: I5<j64 1000. 8962 9323 9394 13174 14806 15857 16090 elk L1S73 14283 elk ƒ200. 4010 7060 7306 7311 9568 11135 11548 19653 19854 elk 100. Prijzen van f 70: 44 245 252 273 309 493 842 878 940 1163 1192 1473 1518 1533| 1566 1648 1760 1836 2030 2215 2517. 2629 2697 2789 2825 3037 3067 3069 3223 3263 3434 3475 3532 3642 3676 3813 3816 3924 4084 4113 4272 4349 4651 4950 5023 5031 5051 5099 5361 5418 5462 5636 5645 5674 5851 6036' 6058 6084 6196 6227 6295 6395 6458 6642 6721 6901 6961 7119 7129 7163: 7181 7403 7481 7521) 7650 7690 7887, 7902 7958 8024 8047 ~v£077 8086 8234 8422 8629 8677 8880 *918 8936 8944 8984 8997 9110 9336 9408 9510 96171 9665 9859 9872 9915 10298 10300 10531! 10GS2 10701 10823 10857 10894 10948 10992 11043 11064 11178 11321 11331 11467 11364 1157.3 11748 11890 11914 1)930 12079 12145 12163 12264 12512 12547 12609 12394 12922 12953 12959 13012 13328 13^60' 13571 13594 13514 13616 13854 13911) 13935 14393 14443 14701 14751 14823 15002 15114 15250 15579 15663 15683 15765 15768 15832 15855 15956 16093 16172 16247 16311 16611 17012 17046 17053 17094 17109 17139 17179 17340 17536 17680 17866 17900 17958 17963 18208 18324 18329 18415 18583 18596 18936 19006 19014 19056 19065 19135 19333 19415 19493 19651 19662 19676 19728 1984S: 19932 19970 20020 20032 20121 20260 20693 20705 20S60 20941 20985 20987 21035 21170 21205 21229 21576 21593 21734 21867 22026 22068 22200 22215 22275 22382 22434 22457 22838 22843 22949 NIETEN ét 30 41 60 63 135 228 299 ,3-15 370 488 628 682 691 713 724 754 793 814 821 9411 944 964 1017 1023 1118 1122 1205' 1214 1240 1248 1261 1276 1343 1378, 1401 1402 1421 1423 1555 1582 1773 1828 1858 1906 1911 1935 1957 19S3 2004 2028 2049 2068 2131 2138 2150 2156 2263 2290 2323 2334 3336 2339) 2354 2402 2425 2434 2449 2466 2503' 2540 2564 2565 2608 2672 2677 2685 2693 2724 2754 2823 2863 2917 2923 2948 2962 2983 3017 3029 3046 3083- 3224 32.37 3245 3379 3514 3515 3593 3608 3609 3686 3712 3722 3725 37SO 3835 3980 3982 4028 4076 4116 4169 4191 4192 4243 4250 4280 4331 4384 4398 4528 4607 4620 4565 4674 4708 4714 4757 4769 4771 4814 4847 4940 4966 4978 5006 5016 5030 5032 5063 5076 5101 5105 5113 5126 5182 5246 5300 5324 5381 5389 5411 5502 5518 5530 5539 5715 5771 5823. 5896 5924 5934 5946 5986 5989 6023 6027 6080 6111 61S6 6312 6314 6475 6477 6489 6527 6678 6745 6758 6759 6806 6814 6906 6912 6917 6969 6984 7093 7108 7133 7135 7136 7238 7241 7262 7380 7470 7489 7540 7619 764? 7643 7648 7729 7732 7801 7870 7985 8022 8052 8065 8079 8157 8182 8203 8211 8274 8286 8334 8362 8363 8429 8523 8606 S636 8657 8664 8683 8725 8841 8857 8890 8895 8942 9021 9056 9091 9131 9175 91S0 9314 9332 9376 9449 9471 9476 9539 9548 9570 9594 9628 9646 9669 9717 9740 9756 9775 9779 9876 9895 9923 9926 9928 9947 10008 10033 10050 10052 10088 10091 10145 10158 10172 10188 10221 10350 10394 10436 10451 10454 10464 10484 10510 10551 10618 10650 10706 10773 10780 10324 108-U 10871 10890 10910 11029 11081 11113 11126 11139 11222 11227 11252 11254 11265 11276 11319 11323 11354 11422 11460 11547 11594 11664 11675 11700 11791 11822 11832 11844 11848 IJ 899 11951 11956 12049 12068 12134 12161 12172 12203 12230 12232 12266 12337 12367 12411 12412 12453 12468 12485 12502 12509 12564 12584 12607 12682 12687 12726 12735 12741) 127S0 12793 12796 12833 12864 12879 12884 12895 12899 12904 12939 32949 12966 13030 13035 J30S5 13089 13090 13182 13211 13233 13264 13303 13348 13427 13446 13561' 13600 13643 13669 J3682 13753 13895 13908 13962 13988 14004 14021 14094 14126 14182 14190 14191 14320 14348 14383 14451 14453 14474 14491 14512 14564 14581 14635 14639 14684 14713 14732 14739 14744 14746 14791 14837 14842 14855 14S58 14912 14557 14978 14990 15007 15028 15042 15070 15092 15099 15125 15140 15153 15184 15201 15221 15244 15255 15345 15376 15455 15476 15488 15567 15639 15660 15747 15762 15769 15779 15824 15870 15881 15893 15946 15951 15955 15995 16008 16138 16141 16151 16180 16219 16244 16264 16304 16316 16382 16396 16469 16529 16559 16581 16602 16619 16627 16643 16655 16681 16682 16741 16756 16757 16765 16917. 16925 16944 16977 16984 17013 17104 17143 17225 17238 17356 17410 17479 17533 17560 17565 17587 17633 17733 17761 17771 17S0G 17854 17860 17896 17908 17914 17931 17959 17974 17988 1S012 18060 18083 1S087 JS099 18146 18165 18229 18263 18264 18320 1 8327, 18347 1S371 1S423 IS474 18494 1S538 18542 18547 18579 18593 18660 18684 18697 18720 1S743 18778 18S20 18845 18863 15898 18912 18949. 19009 19048 19062 19152 19176 19233 19261, 19274 19313 .19334 1939.1 19421 19429 19435 19440 19453 19464 19474 19475 19506 19549| 19569 19579 19808 19865 19923 19926 1996ö!j 20031 20057 20066 20087 20116 20131 I 20133 20180 20184 20197 30202 20213 20229 20236 20245 20279 20314 20319 20381 20390 20392 20397 20403 20420 20453 20495 20521 20523 20582 20622 20626 20640 20655 20677- 20691 20722 20740 20797 20817 20856 20880 20881 20914 20961 20979 20986 20989 21016 21097 21100 21107 21124 21138 21190 21232 21241 21245 21261 21317 21342 21358 21403 21405 21499 21520 21522 21546 .&603 21632 21646 21648 21656 21661 21683 21697, 21722 21736 21763 21791 21830 21871 21894 21978 21990 22017 22019 22028 22052 22060 22065 22074 22078 22128 22160 22185 22247i 22254 22256 22308 22319 22334 22376 2239 22496 22530 22545 22606 22642 22678 22637, 22770 22788 22823 22834 22844 22912 22920 22993 23000 ;,t (te- 5e Klasse 5e Lijst:,3655 m.z. 4633;'13420 m.z,> 13490. "■9*4 aa&SrosSi Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van onzen geliefden Broeder, Zwager en Oom THEODORUS JACOBUS MATHOT in den ouderdom van 23 Jaar. Uit aller naam: Familie HEKKER-Mathot. Haarlem, 23 Mei 1923, I mtsji

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2