BUITENLAND De Gouddelvers. Tweede Blad 23 Mei 1^23 GEM. SUfTEML, BERIOHTEf!. feuilleton. Het aftreden van IJonar Law. Het Britsch-Rnssisch geschil. Maar schalk Fcch over zifn reis naar het Oosten. Een nieuwe proclamatie van de Valera. Smeets over het Britsche rijk: Zuid-Afrika is tegen een toekomstige» Europcescfee» oorlóg. Onder de Telegrammen: Baldwin tot premier benoemd; Robert florne wordt kanselier van de schatkist. De seperatistische actie te Trier. Krassin heefi antwoord ontvangen uit Moskou. De toestand te Lau sanne wordt weer ernstig geacht. Turken en Grieken; nieuwe oor logsgeruchten. BINNENLANDSS» PHEUWS. DE BEVOLKING IN NEDERLAND KERK EN SCHOOL HET AFTREDEN VAN BONAR LAW. Koning George, die eenige dagen in het kamp van Aldershot door heeft gebracht, heeft de cavalerie-parade, welke gisteren zou plaats hebben, afgelast en is even over elven naar Londen vertrokken. Hij is voortdurend in verbinding geweest met hen, wier advies hij in de eerste plaats wilde inroepen in de buitengewone omstandigheden, die het on mogelijk maakten den premier nog voor diens aftreden te spreken. Zijn gezondheidstoe stand maakte het Bonar Law natuurlijk on mogelijk persoonlijk zijn verzoek om ont slag in te dienen. Lord Curzon, die gedurende de afwezigheid van Bonar Law ais plaatsver vangend Dremier optrad, en Stanley Baldwin, de kanselier van de schatkist, die in zijn plaats als leider van het Lagerhuis fungeerde, zijn beiden naar Londen teruggekeerd. Gisterenmorgen werd' bekend gemaakt, dat Law een goeden nacht had doorgebracht en dat z:jn toestand onveranderd is. Ver dere bulletins zullen voorloopig niet meer worden verstrekt. De lofuitingen aan den scheidenden pre mier gebracht, zijn zoowel wat aantal als wzt inhoud betreft buitengewoon en vaak roe rend. Belangrijk is het telegram van Poincaré vooral als men bedenkt, dat Bonar Law ten sterkste heeft geweigerd diens politiek te vol gen wat betreft de invordering der schade vergoeding door de bezetting van het Roer gebied. Niettegenstaande dit erkent de Fran- sche permier terecht, dat Bonar Law een der grootste krachten was voor het voortbestaan der Entente. Hij zegt Gij hebt er met al uw kracht naar gestreefd het verbond, dat nood zakelijk is voor de rust van de wereld te hand haven. De Daily Express zegt De man, die zulk een oprechte sympathie kan winnen van dezen kant, bewijst, dat zijn welomschreven' politiek doei is erkend. De hulde is gracieus en de woorden zijn eerlijk gemeend. Ook de politieke tegenstanders van den premier be treuren de noodzakelijkheid, die'tot zijn af treden heeft geleid. Tal van leden der op positie, vooral ook leden der arbeiderspartij, betreuren het verlies van dezen edelmoedigen rechtvaardigen en. grooten man in het Lager huis. Ierland heeft, evenals alle Dominions, zijn sympathie met en bewondering voor den gewezen premier uitgedrukt. In een brief aan zijn kiezers te Glasgow die hem een telegram van leedwezen zonden, zegt Bonar Law, dat zijn besluit om af te treden ten slotte nog plotseling is genomen. Toen hij vertrok, had hij hoop, dat herstel ■in zooverre mogelijk was, dat zijn aftreden niet noodzakelijk zou zijri geworden, maar hij had voortdurend pijn geleden cn was in derdaad erger teruggekomen, dan hij was vertrokken. Na de uitspraak zijner genees- heeren bleef hem geen keus over. Hij hoopte echter, dat er geen bezwaar zou bestaan, dat hij bet mandaat voor Midden-Glasgow verder behield, tenminste voor den duur van het tegenwoordige parlement, al was het dan ook onwaarschijnlijk, dat hij gedurende deze Zitting in het Kuis zou kunnen verschijnen. Bonar Law, de zoo dramatisch plotseling Zondag afgetreden Britsche eerste-minis- ter, had, evenals zijn vrorgere politieke mede werker wijlen Joseph Chamberlain een ge slaagde loopbaan als zakenman achter den rug, vóór hij op 42-jarigen leeftij i in 1900 in het parlement kwam. Elf jaar later werd hij verkozen tot leider van de unionistische partij in het Lagerhuis. Zijn gezondheidstoestand noopte hem in Maart 1921 als minister en leider van zijn partij zich in het particuliere leven terug te trekken, maar de loop der ge beurtenissen dreef hem verleden jaar herfst in de politiek terug toen de conservatieve deelgenooten aan de regeeringscoalitie mee- rendeels niet meer van Lloyd George's leiding aan het hoofd van de regeering wilden weten, en, aangezien de conservatieve ministers hun premier niet wilden afvallen, een gezagheb bend man zochten, om de coalitie op te zeg den. De man die Lloyd Georgz's regeering tn de bijeenkomst in de Carlton Club deed tuimelen, had zichzelf met die daad als eerste- minister aangewezen. Niet van harte nam Bonar Law de teugels van het bewind in handen. Diep getroffen door het verlies van twee zoons in den oorlog, nog altijd wankel van gezondheid, aanvaardde hij het eerste- ministerschap alleen voor een overgangstijd, met het vaste besluit het daarna aan een ander lid van zijn partij over te dragen. De alge- meene verkiezing die in November j.l. noodig werd, om de nieuwe regeering in het zadel te bevestigen, liep in zijn voordeel en met een voldoend sterke meerderheid kon hij het nieuwe parlement openen. De moeilijkheden in de binr.en- en buitenlandsche politiek welke hij gehoopt had te kunnen mijden, werden hem nochtans niet bespaard. De po litieke bezweringsformule „rust en kalmte", welke Law bij zijn terugkomst in de politiek als program had opgesteld, bewees slechts hoezeer hij de behoefte van zijn eigen gestel vereenzelvigde met het temperament van de menschen, die den politieken strijd aan een zittende regeering opdringen, en hoezeer hij in dit opzicht mistastte. Alle partijen zien Bonar Law met leedwe zen gaan, omdat men groote achting had voor Zijne politieke onkrenkbaarheia, zijn zeld zame oprechtheid die hem wars maakte van fraaie woorden zonder inhoud, van ijdele be loften, van het zich tooien met telkens andere opportunistische plunje. Zijn conservatieve re geering heeft ook eerlijk medegewerkt aan de uitvoering van het tractaat met Ierland. Van al de verschrikkelijke dingen, die zwartgal lige schrijvers kort na haar verschijning had- denverwacht, is niets gekomen. Dubbele sym pathie is stellig verzekerd aan den man/die zoo lang mogelijk zijn ambt heeft vervuld, tot een naar het schijnt zeer ernstige ziekte hem al ten halve gesloopt had. Voor de conservatieve partij is het aftre den van Bonar Law een zwaar verlies. De partij is nog altijd zoo niet gesplitst, dan toch scheidbaar in den rechtervleugel van de die hards, het centrum, dat de hoofdmacht voor Law vormde, en den linkervleugel van de ge wezen coalitie-gezinde conservatieve minis ters, onder leiding van Austen Chamberlain. De figuur van Bonar Law werkte met haar gezag als een cement. Bonar Law is in 1858 geboren, in de Ca nadeesche provincie Nieuw-Brunswijk en is de eerste staatsman uit de koloniën geweest, die Britsch eerste minister is geweest. HET BRITSCH-RUSSISCH GESCHIL. De diplomatieke medewerker van de Dai ly Herald gelooft, dat het heden de kritieke dag is in de kwestie met Sowjet-Rusland. Dan loept het ultimatum van Curzon af en de vlcottoebereidselen, die thans worden ge troffen, duiden op heel wat meer dan een af breken der diplomatieke betrekkingen. Vier l'chte kruisers worden in gereedheid ge bracht en een daarvan vertrekt reeds Vrijdag naar de Moerman-kust en een ander naar Go thenburg in de Oostzee. Zeven mijnvegers zijn ook in dienst gesteld voor het vertrek naar de Noord-Russische wateren. Alle sche pen in de Middellandsche Zee hebben bevel gekregen zich op een afstand van eenige uren stoomens van Malta te concer.treeren. Vijf torpedojagers gaan Vrijdag naar de Darda nelles het vlaggeschio Iron Duke volgt Zaterdag. Drie afdeelingen torpedo-jagers zijn Zaterdag uit Engelsche havens naar Malta vertrokken en een vierde vertrok gisteren. Dit alles maakt het duidelijk, dat de regeering haar maatregelen treft, om binnen enkele dagen, nadat het tot een breuk zou zijn gekomen, voldoende vlootmateriaal ter beschikking te hebben bij alle Russische zeefronten Witte Zee, Oostzee en Zwarte Zee. Het antwoord van Moskou aan Krassin wordt heden verwacht. Volgens de voorloo- pige uit Moskou ontvangen inlichtingen zal de Sowj et-re geering, hoewel zij teleur ge steld is, dat Engeland ondanks de zeer tege moetkomende houding van Krassin aan het ultimatum blijft vasthouden, toch zoover mo gelijk aan Engeland tegemoetkomen, ten einde de verantwoordelijkheid voor den breuk geheel op de regeering van Curzon te kun nen schuiven. DE VER. STATEN EN ENGELAND. De onderteekening van de schuldregelrr met Engeland schijnt spoedig te verwachtend Iemand, die door zijn positie in staat was een verklaring af te leggen omtrent de opvatting die in de kringen van het Amerikaansche dept. van de schatkist worden gekoesterd, heeft verklaard dat er in de jongste Britsche voorstellen niets is, dat niet door de Ver. Staten kan worden aanvaard. UIT HET BEZETTE GEBIED. Naar aanleiding van tal van daden van sa botage, die den laatsten tijd gepleegd zijn op spoorlijnen, die onder beheer van de bezet- tingsautoriteiten staan, en die dienen tot kolenvervoer naar Frankrijk en België, hebben die autoriteiten het verkeer van 9 uur 's avonds tot vijf uur 's morgens stop gezet. Dit geldt voor alle mogelijke voertuigen en te Krefeld en Urdingen voor alle verkeer in het algemeen. Een nieuw aangekomen bataljon Fran- sche alpenjagers is ondergebracht' in drie volksscholen van Gelsenkirchen, zoodat het volksonderwijs geheel gestoord is. Uit Ludwigshafen De bezettingsautor'- teiten hebben weder 120 families van spoor wegheden uitgezet en in verschillende meu belzaken meubelen in beslag genomen om huizen in te richten, waaruit de bewoners verdreven zijn. Uit Mainz aan de Echo de Paris Verscheidene duizenden tonnen kleurstof fen, in beslag genomen in de Badensche anilinefabriek te Ludwigshafen, zijn naar Frankrijk verzonden. MAARSCHALK FOCH REIS. OVER ZIJN Jules Sauerwei: van de „Matin" heeft een onderhoud gehad met maarschalk Foch bij diens terugkeer uit Polen en Tsjecho- Slowakije. Polen noemde de maarschalk een sterk land, in vollen groei, in volle organi satie. Iedere zaak komt er op haar plaats en zelfs veel sneller dan men had mogen hopen. H et heeft thans 28 miilioen inwoners en zal er over een kwarteeuw 40 miilioen heb ben. De ambtenaren en de officieren had den verschillende soorten di cipline doorge maakt, de Russische, de Duitsche en de Oostenrijksche. Foch had de officieren van dichtbij gezien. Zij volgen gemeenschappe lijke aanvuliingscursussen en na eenige maanden zijn het mannen in staat om een homogeen leger te commandeeren. De technische organisatie maakt zeer groote vorderingen. Foch heeft dienaan gaande eenige adviezen verstrekt, hoewel men die, volgens hem, nauwelijks noodig had. Dc Polen zijn naar zijn oordeel prach tige soldaten, met alle militaire deugden. Polen vormt een machtig bastion, maar - zoo voegde de maarschalk even later er aan toe een bastion, dat geen cmstigen aan val te duchten heeft. De „Matin"-man zinspeelde op het bol- sjewieksche en het Duitsche gevaar. Maar schalk Foch meende dat Rusland, veron dersteld het wilde Polen aanvallen voor men eenige jaren verder is, niet zoo erg te duch ten is. En wat Duitschland betrof, vroeg Foch of de journalist zich werkelijk ver beeldde, dat het een oorlog zou durven ondernemen, tegen een bondgenoot van Frankrijk, Er zou nog lieel wat tijd verloo- pen eer Duitschland daartoe komt, of wel Frankrijk moest het zelf gewild heb-en. Ook in Tsjechó-Slowakije had de maar schalk een sterk leger gevonden, bewonde renswaardig in de hand gehouden door Mit- telhauser, den Franschcn generaal, die er het bevel over voert. Het is, zcide Foch, een ander ras, met wellicht minder schitterende eigen schappen dan de Polen, maar met diepgaande technische kennis. Niet geheel ten onrechte maakt men zich naar het oordeel van Foch in Tsjecho-Slowakije ongerust over wat er gebeurt in Hongerija. Niet dat men een be vooroordeeld wantrouwen tegen de Honga ren moet hebben, maar het is toch noodig hen nog eenige jaren goed in het oog te houden. De revanche-gevoelens gisten er het ware overdreven van een werkelijk gevaar te spre ken, maar er is een voorzichtige en tunke politiek noodig. Ten slotte bracht Sauerwei n het gesprek op de militaire ententes tusschen Frankrijk en de buren van Duitschland. De maarschalk zeider er alleen van, dat men uit tec.mtscn oogpunt de reeds bestaande regelingen had bestudeerd en schikkingen had getroffen om ze tot in de onderdeelen tc vervolmaken* DE OUAESTIF- VAN DE HONGAAR- SCHE SCHADEVERGOEDING EN DE EISCHEN DER KLEINE ENTENTE. De „N. Fr, Presse" verneemt uit Parijs, dat de commissie van herstel, wier beslissing inzake dc Hongaarscbe schadevergoeding den 15en dezer verwacht werd, de zaak op voorstel van den Engclschen afgevaardigde in de commissie tot 23 dezer aangeaoua.cn heeft. Het besluit schijnt genomen te zijn, daar er omtrent de te nemen beslissing geen eenstemmigheid bestond. Van welingelichte zijde 'verneemt 't blad verder, dat Frankrijk, Engeland, Italië en de Kleine Entente m beginsel geneigd zouden zijn het verkrijgen van buitenlandsche leeningen voor Honga rije te vergemakkelijken, over de voorwaar den waarop die leeningen opgenomen zouden worden kon men het echter niet eens worden. De bezwaren waren niet van financieei-tech- nischen aard, maar gelegen in voorwaarden, tot naleving waarvan Hongarije zich bi) voor baat moest verbinden. Engeland bekijkt het vraagstuk, naar de ,.N. Fr. Pr." verneemt, hoofdzakelijk van den financieelen kant. Het zou geen bezwaar tegen een spoedige afdoening gehad nebben, mits het op de instemming van zijn oondge- nocten had kunnen rekenen, welke net eenter niet kon verwerven. De kleine Entente heeft zekere politieke bezwaren geopperd en in de eerste plaats waarborgen geëischt, dat Hongarije het lee- ningsgeld niet voor bewapeningsdoeleinden zou gebruiken. Verder verlangt zij met name ten bate van Zuid-Slavië vastzetting van een deel der op te nemen gelden voor schadeloos stelling. In dit opzicht schijnt Italië met haar in te stemmen, terwijl het anderzijds in de Engelsche opvatting deelt, dat de ieeni.jg niet door politieke voorwaarden bemoeilijkt moet worden. Frankrijk staat op hetzelfde stand punt als de kleine Entente en wenscht, dat de besteding van het leeningsgeld gecontrol- leerd zou worden. De Engelsche gedelegeerde verdedigde ztjn voorstel tot verdaging van de beslissing met de opmerking, dat het gewenscht was, dat de geallieerden voor de defintieve beslissing de zaak nog eens op den keper zouden be schouwen. IERLAND. De Valera heeft een nieuwe mededeeling openbaar gemaakt in verband met zijn on langs voorgestelden grondslag voor vredeson derhandelingen. Hij herhaalt dat vrede door overleg een nationale noodzakelijkheid is. Het is onmogelijk dat het tegenwoordige eenzij dige bestond voortduurt. De republikeinen kunnen niet onbepaald lijdelijk blüven tege- over de voortdurende aanvallen derVrijstaters. De Valera meent dat de regeering geen vrede verlangt,maar verkiezingen wil in een oorlogs toestand, zoodat den republikeinen de vrij heid van het woord en van vergadering kan worden onthouden. De Valera beweerde ten slotte, dat geen tien percent van de Vrijstaters in vrije ver kiezingen zouden gekozen worden. SMUTS OVER HET BRITSCHE RIJK Uit Kaapstad meldt Reuter, dat Smuts m het parlement de kritiek van Hertzog en Ma- lan beantwoord heeft ten aanzien van den status der dominions en den Europeescnen toestand. Hij verklaarde, dat zijn opvatting van het Britsche rijk is, dat het een groep van vrije staten vormt, samengehouden dcor hun gemeenschappelijke aanhankelijkheid op voet van gelijkheid en vrijheid en werkendeop den grondslag van onderling overleg. In verband met de mogelijkheid van een nieuwe Europèesche ramp drong hij erop aan, dat de positie van het Britsche rijk zou worden vastgesteld. Zuid-Afrika wenschte r.iet deel te nemen aan een toekomstigen Europeeschen oorlog en Zuid-Afrika moest zijn invloed aanwenden, niet langer als een ondergeschikte kolonie, maar als een der staten van het grootste gcmeer.ebest. Die invloed moest zijn ia ds richting van we reldvrede. GRUWELEN AAN DE MEXICA ANSCH- AMERIKAANSCHE GRENS. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat nabij Laredo uit de Rio Grande (de grensrivier) 32 lijken zijn opgehaald. In Mexico gelooft men, dat het de lijken zijn van Italianen en andere buitenlanders, die vermoord zijn bij pogingen om clandestien de Ver. Staten binnen te komen. De laatste weken is te Berlijn een pro ces gevoerd, dat teekenend is voor de cor ruptie, welke sinds de revolutie onder een deel van het ambtenaren- en beambtencorps tiert. Een zekere Wojak, in 1919 nog een arm volkszanger, die sindsdien echter „za ken" is gaan doen, was in 1922 in het bezit van een weelderig ingerichte woning, hield er auto's en renoaarden op na en was eige naar van voorraden koopwaar tot een bedrag van miiliarden. En a! dezen rijkdom had hij bijeengegaard ten koste van 't rijk, doordat hij met behulp van omgekocht rijkspersoneel van allerlei rang legervoorraden voer een spotprijs opkocht of zelfs ten geschenke ontving, die hij dan met reusachtige winsten j verkocht. Hoe veelomvattend zijn „zaken" en hoe groot zijn winst was, blijkt wel hier uit. dat hij bij het begin van het proces vrij willig 4-50 miilioen heeft terugbetaald. Het O.M. heeft nu tegen Wojak wegens bedrog, schriftvervalsching en afpersing en diefstal vier jaar en drie maanden geëischt, verder 50 miilioen M. boete, verlies van burger rechten gedurende vijf jaar. Tegen zijn mede plichtigen werden gevangenisstraffen tot zes maanden geëischt. De soc.-dem. afgevaardigde mr. Rosen- feld heeft Wojak verdedigd. Hij zette in den breede uiteen, dat reeds tijdens den oor'og op groote schaal het stelsel van omkooping werd toegepast, en dat de staat niets daar tegen vermocht. In de groote staatsbedrij ven te Spandau hebben schandelijke toe standen geheerscht een ieder heeft zich daar toegeëigend wat hij maar grijpen en vangen kon en dc opgelegde voorraden wer den door de ratten en muizen oogevreten. Het bestaan van zulke toestanden achtte pleiter een argument ten voordcele van be klaagde, d'e deze toestanden niet heeft doen ontstaan. Door de terugbetaling van de 450 miilioen heeft Wojak de schade betaald cn de rijksfiscus heeft zich daarbij neergelegd. Het vonnis zou na de feestdagen worden uit gesproken. De rentmeesters, opzichters en andere geëmployeerden bij de groote landgoederen in Tsjecho-Slowakije, die thans overeen komstig de wet tot herziening der grond- verdeeüng. zullen worden gesplitst, zullen zich tot het Internationaal Arbeidsbureau wenden, met het verzoek hun belangen te willen behartigen, die door de nieuwe maat regelen gevaar loopen. Algemeen wordt ech ter aangenomen, dat het verzoek zal worden afgewezen, daar de Volkenbond zelf, waarvan het Arbeidsbureau een integreerend deel uitmaakt, zich tot driemaal heeft uitgesproken over de herziening der grondverdeeling, en verklaard heeft, dat deze een interne aange legenheid van Tsjecho-Slowakije is, waarin de bond zich niet wenschte te mengen. Op de Hongaarsche wijnmarkt heerscht een zoo groote stagnatie, dat zij voor de wijn- productie van het gebied van Tokaj nood lottig dreigt te worden. De geheele oogst van 1922 en een deel van die van 1921 liggen nog onverkocht in de kelders. Zij vertegen woordigen een waarde van 6 tot 7 milliard kronen. De uitvoer naar alle buurstaten is bemoeilijkt, zoodat men thans een nieuw systeem toepast, waarbij de wijn watervrij wordt gemaakt, waardoor de exoort voor- deeliger wordt. Per dag worden 700 hecto liter volgens dit systeem behandeld. Er zal een wet irarden uitgevaardigd ter bescher ming der wijnproductie, waarbij de aanleg van wijngaarden slechts zal worden geoor loofd voörzoover deze moeten voorzien in eigen behoefte. Een der beroemdste restaurants van de wereld, het vermaarde DeJmonico's, aan de Fifth Avenue te New-York, heeft den strijd om het bestaan onder de huidige Amerikaansche .„droogte" opgegeven. Het restaurant is gesloten, na bijna een eeuw te hebben bestaan. Wij hebben indertijd gemeld, dat in New York (stad) de aannemers den arbeid op tal van groote bouwwerken hadden stop gezet, omdat zij de exorbitante looneischen der vakbondarbeiders niet meer konden of wil den betalen. Thans hebben van hun kant tal van bouwvakarbeiders het werk gestaakt. De stakers zijn werklieden aan een dozijn van de nieuwe, in aanbouw zijnde New- Yorksche torenhuizen. Deze arbeiders ont vangen 10 voor een achturendag, doch willen er nog een paar dollars daags bij heb ben, terwijl dan de nieuwe, verbeterde loonen nog contractueel moeten worden vastgelegd voor een duur van twee jaar. Feitelijk ont vangen deze arbeiders de verlangde loons- verhooging reeds in den vorm van een bijslag. De aannemers willen dien bijslag wel betalen, omdat zij onder de huidige arbeiders- schaarschte zulks wel moeten doch zij willen Zich niet contractueel tot die betaling ver plichten voor den duur van twee jaar. De betrokken metselaars zijn nu gaan staken. Kort tevoren hadden de huisschilders aan gedrongen op loonsverhoogingen met succes. De omstandigheden in de bouwvakken te New-York zijn door hooge looneti en dure materiaalprijzen van dien aard ge worden, dat er steeds meer stagnatie komt in het bouwbedrijf. Te Comoiègne heeft Zondag ter gele genheid van de jaarlij ksche viering van het lelietje van dalen een middeleeuwsch feest plaats gehad, waarvan het hoofdnummer een partij schaak was. De partij werd gespeeld op een schaakbord van reusachtige afmetin gen, waarbij levende menschen, vijftiende eeuwers zooals Rabelais ze beschreven heeft, als figuren dienst deden. De partij, die door twee bekende schaakmeesters gespeeld is, duurde een uur. NEDERLANDSCHE SLAGERSVAKTENTOONSTELLING. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is Zondag de Nederlandsche Siagersvakten- toonstelling geopend. Onder de genoodigden waren de burgemeester en eenige bestuurs leden van de Jaarbeurs. De heer Th. Cuiper uit den Haag, leider der Vakschool, zette in zijn openingswoord uiteen dat het doel dezer tentoonstelling was om in breeden kring aan het streven en het werk der vakschool bekendheid te geven. Voorts wil men deze tentoonstelling dienst baar maken aan de ontwikkeling van het bedrijf. Vervolgens voerde de heer Nije uit Rot terdam het woord namens de exposanten en ten slotte de heer H. C. Dille uit Amsterdam, oud-voorzitter van den Nederl. Slagershond. Daarna bezichtigden de aanwezigen de tentoonstelling, die in de voorbal, de groote en kleine toonzaal is ondergebracht. Er zijn 38 stands waar allerlei vleeschwaren en slagerswerktuigen te zien zijn. De tentoonstelling, die tot Donderdag duurt, trok reeds vele belangstellenden. R. K. JONGE WERKGEVERSVEREENI- GING. Woorden van Z- H. den Paus. De heer Henri Heigmeijer, penningmeester der R.K. Jonge Werkgeversvereniging werd door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen en, naar we in „De i ijd" lezen, vroeg de heer Heigmeijer aan Z.H. den Paus een bijzonderen zegen voor deze vereeniging, die nu zes levensjaren telt, met goedkeuring van het Doorluchtig Nederlaudsch Episcopaat werd opgericht en reeds vier honderd leden rijk is. De heer Heigmeijer legde aan den H. Vader het doel der vereniging uit en vroeg voor deze en al hare leden den Apostoiischen zegen. De H. Vader antwoordde ongeveer aldus „Niet alleen geven Wij gaarne den ge- vraagden zegen aan de Nederlandsche R.K. Jonga Werkgeversvereniging, maar Wij geven dezen uit geheel Ons hart, daar Wij verzekerd zijn, dat uw werk en de vereniging, waar u Ons over spreekt, niet alleen goed, maar nuttig, heilzaam en waarlijk oroviden- tieel is. In den tegenwoordigen tijd is het van het grootste nut en belang, dat de jonge werkgevers zich volmaken in de studie der vraagstukken van socialen en economischen aard, waarvan de k'nnis hun later van zeer groot nut zal zijn. We hebben dus woorden van lof voor uw initiatief, moedigen het aan en hopen, dat uwe vereeniging steeds zal toe nemen in aantal leden. We zegenen uwe ver eeniging, a! hare leden en in het bijzonder het bestuur, door u zoo goed vertegenwoordigd." DE WIJZIGING DER PENSIOENWET Tegemoetkoming aaa bezwaren. Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake het Wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet '22. De opmerking dat bij de voorbereiding van het ontwerp zoo goed als geen rekening is gehouden met de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenaars zaken, moet worden afgewezen. Uitvoerig wordt in de Memorie het tegendeel hiervan betoogd. Dat het logisch zou zijn hen, die geen we duwe en weezen nalaten, in de gelegenheid te stellen een ander persoon am te wijzen, die na zijn dood in het genot wordt gesteld van pensioen, kan allrrminst worden toegegeven. Een dergelijk systeem zour onvrbiddelijk leiden tot verhooging van de door de publiek rechtelijke lichamen te betalen premie. In zake de niet gesubsidieerde bijzondere lagere scholen is deregeering na hernieuwd overweging bereid de gevraagde voorziening te treffen. De beslissing van den Pensioenraad, dat zij met wie een burgerrechtelijke arbeidsover eenkomst is gesloten, niet vallen onder de bepalingen van de Pensioenwet, acht de mi nister juist. De leemte waarop enkele leden wezen ten aanzien vnn de ontbrekende gelegenheid het vefhaal van een deel der inkoopsom op de ambtenaren is juist en bij wijziging wordt hierin dan ook voorzien. Het ligt in de bedoeling de beslissingen van den Pensioenraad periodiek per maand te doen publicseren. Voor pensioen kunnen alleen ingekocht worden de jaren, waarin de ambtenaren, voordat zij in het pensioenfonds deelgerech- tigd werden, overigens in gelijke situatie waren als waarin zij thans zijn. Art. I m waarbij was geregeld het pensioen aan een ongehuwde inwonende zuster wordt door de regeeriltg teruggenomen. Het met art. 142 in verband staande art. 147 wordt in dien zin aangevuld, dat het be drag van het uitgekeerde pensioen niet k3n dalen beneden het bedrag, hetwelk de be trokkene krachtens de pensioenregeling, welke voor 1 Juli 1922 voor haar van kracht was, aan pensioen zou hebben ontvagen.i In art. 3 lid I zijn alsnog aan de Pensioen wet onttrokken de ambtenaren in Suriname en Curacao die een eigen pensioenregeling hebben. In art. 66 is een wijziging gberacht, waar door de vrijwillige pensioenverhooging zich tot het ouderdomspensioen beperkt. KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM ROERMOND. Onder zeer groote deelname is op lsten en 2den Pinksterdag te. Sittard de 20ste Katho liekendag gehouden in het bisdom Roer mond. DE SPOORWEGSTAKING IN BELGIE. Op het station Roosendaal werd Maandag middag bekend gemaakt dat van 3 uur af het reizigersverkeer tusschen Roosendaal en België weder normaal zou zijn. Uit Maastricht wordt gemeld, dat het reizigersverkeer over Visé gedurende de Pinksterdagen een regelmatig verloop had. In het Waalsche gebied bleef de toestand stationnair. De reizigerstreinen vertrokken uit de stations te Luik op tijd. De aanko mende treinen echter hadden groote ver traging. De gewone Pinksterdrukte bleef uit. VERHOOGING BEGROOTING VA? BINNENLANDSCHE ZAKEN. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kame- betreffende wijziging van Hoofdstuk V de" Staatsbegrooting voor 1923 is het volgend: ontleend Binnenlandsch bestuur. De vraag, in hoeverre vliegende winkelt als zoodanig zouden zijn te betrekken in ge meentelijke belastingheffing, maakt een pun' van overleg uit tusschen de Departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, in verband met de voorgeno men herziening der forensenbelasting. Landbouw. In de opheffing van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel kan be zwaarlijk een aanleiding gevonden worden om over te gaan tot instelling van een Land bouwraad, waarin bovendien zeer moeilijk: vertegenwoordiging van alle landbouwbelan gen zou te verkrijgen zijn in verband met d; sterke verschillen. De Minister kan niet toegeven, dat de toe stand van den land-en tuinbouw zoodanig is, dat van een crisistoestand moet worden gesproken, al erkent hij dat vele tuinbouwbe drijven en ook vele land- en tuinbouwers i;i moeilijke omstandigheden verkeeren. D Minister vreest, dat men niet zal kunnen ge raken tot een garantieregeling bi; uitvoer va. tuinbouwproducten. Tegen het geven van bijslag bij export va" tuinbouwproducten naar valutazwakke lan den bestaat bij hem bezwaar. De liquidatie van de Vereen. GroentenCe trale heeft voor 's Rijks kas per saldo ee t bate opgeleverd van ruim fl.000.000, wel c bedrag niet kan worden uitgekeerd aan dc tuinbouwers, die voor een betrekkelijk gerin deel tot dc vorming van de geldmiddelen dc.' Centrale hebben meegewerkt. Naar het maandschrift van het Centra 1 Bureau voor de Statistiek meedeelt, telde t rijksbevolking oo 1 Maart j.1.7,104, (X zielen tegen 6,956,368 een jaar te vore gevende een toeneming met 147,698 zielen of 2,12 pereent. In de groote steden woonden oo 1 Maart 1,745,661 menschen tegen 1,707,01 ten vorigen jare. Hier bedroeg dus de toene ming 33,651 zielen of 2,26 percent. Dat hc' toenemingspercentage in de steden hooge was dan in het rijk wijst op verder voortgezet te bevolkingsconcentratie, en dat voor beide bevolkingen de toenemingspercentages d: cijfers betreffende het „natuurlijk" bevolking accres in 1922 overtroffen bewijst, dat om land in het laatste jaar meer menschen uit het buitenland en de koloniën ontving, da:i het daaraan afstond. VAN HET HOF. Wegens het overlijden van Hertog Pat! van Mecklenburg, den halfbroer van Prin Hendrik, is met ingang van Zaterdag hof rouw voorgeschreven en wel drie weken zwa re, twee weken halve en één week lichte rouv. HET BEZOEK VAN KONING HAAKON. De „Heemskerck" ter begroeting. Naar de Tel. verneemt, zal, ter begroeting van den koning van Noorwegen, die te Am sterdam 5 Juni half twaalf met het kustpant- serschip „Eidsvold" aankomt, de „Heems kerck" komen te liggen. Deze oorlogsbo dem krijgt ligplaats bij den kop van de Han dels kade. De „Eidsvold" zal bij het binnenkomen tc IJmuiden omstreeks 9 uur 's morgens tot d: territoriale drie-mijlsgrens tegemoet gevaren worden door twee Z.booten onzer marine, die tot Amsterdam het schip zullen begeleiden. Te Amsterdam zal, naar reeds bericht ie. het Noorsche oo: 1 agsschip gemeerd worden aan den steiger van Ès en van Ommeren op dc De Ruijterkade. 't Is echter de bedoeling, dat het schip tevoren eenigen tijd in het IJ stil ligt, waarna koning Haakon met een marine- sloep de „Eidsvold" verlaten zal, om zich naar steiger A. te begeven, waar de Koningin haar gast zal begroeten in het, op dezen stei ger in te richten paviljoen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de sa- luten deeb te IJmuiden en te Amsterdam wor den gegeven en wel in dien zin, dat de „Eids vold" te IJmuiden de Hollandsche vlag zal salueeren, waarna de „Heemskerck" den Koninklijken Standaard zal begroeten, die op het Noorsche oorlogsschip woont. ACHTERSTELLING Men schrijft aan de Msb.: Voor de derde maal zijn dezer dagen be noemd de deskundigen bij hel afnemen de» eindexamens der Hoogerc Burgerscholen. Van de 140 benoemde deskundigen zijn er 14 katholiek; zijnde een tiende gedeelte. Wij, katholieken, schijnen toch altijd nog een tekort in de wetenschap te bezittenj dat wil zeggen, natuurlijk gezien door den' bril van het Departement van Onderwijs. Reeds twintig jaar lang doen wij nu ons best een evenwichtig deel te krijgen in dc bezetting der ambtenaarsbetrekkingen. Hoe ver we nog van die vervulling onzer wen- schen af zijn wordt door deze benoeming we! gedemonstreerd. De vorige jaren had men tenminste nog den takt in Limburg en Brabant hoofdzakelijk katholieken te be noemen; dit jaar blijven we onder de helft. Dit feit geeft aanleiding om eens te vragen of de vacature aan de R.H.B.S. fc Bergen op Zoom een katholieke stad, nu Vervuld zal worden met een katholiek benoemde? Het zal wel langzamerhand tijd worden dat in het katholieke Brabant voor dc openbare ambten katholieken worden aan gewezen. Terwij! hij daar zoo, op vermoeden dat er misschien goud uitgehaald en nog meer to vinden was, met den voet den plek omwoelde, scheen het hem toe dat daar iets blonk. Snel bukte hij zich en kreeg het benedeneind van een schop in handen. „Daar heb je 't degelijk goud er in Amerikaan z'n gereedschap gelaten om terug te komen In den stelligen waan dat hier goud gevon den was, geraakte hij in den grootsten twee strijd. Hij was hier begonnen te graven, dus hij zou mogen voortzetten. Maar mocht hij dat doen met het werktuig van een ander? Het eerste was zijn recht, het andere mijn recht. De wet moest hij eerbiedigen, daar was hij raadsheer voor. Waar een werktuig wordt neergelegd, is dit een teeken van mijnrecht. Overwegende dat hij, raadsheer, zulks niet had gedaan, maar de plaats had geabandonneerd, had hij geen recht van ver haal. Met die conclusie legde hij de schop weer xooals hij die gevonden had, met wat aarde er over heen en ging wrevelig den heuvel af, het dal wwr in- om f' zien hoe de assessor met het werk stond. Deze, aan zulken arbeid niet gewoon, had reeds blaren in zijn handen gekregen en was zeer blij op zijn horloge te zien dat het etenstijd was. Samen naar huis wandelende, vertelde de raadsheer hem natuurlijk met diepen spijt, dat hij zich den vorigen dag voor niets had afgesloofd op dien steenharden grond daar boven, en nu een ander hem het werk uit dc handen had genomen, die er misschien wel al 'n paar duizend dollars had uitgehaald. Het nam niet weg dat het middagmaal hun uitstekend smaakte. En uit begrip dat na zwaar werk en flink eten rust zeer heil zaam voor het lichaam is, bleven ze een uurtje zitten keuvelen, toen graaf Beckdorf, met houweel cn schop op den schouder voor bijgaande, de tent binnenkwam. „U hier, Edel Achtbare Vertel eens, hoe is 't u nog gegaan bij dien Tomkins. Heeft hij naar uw zin uw goed gewassciien „Zwarte dief geen stuk van mijn eigen goed drie dollar moeten betalen voor ze ven hemden van een ander vol gaten en lappen." „DrommelsGebloed Bloed aan uw pijpekop „Pijpekop hm, ja zeg eens, als ik 'n gat gegraven heb, mag dan 'n ander er werk van maken „Neen zoolang u niet klaar bent, in geen geval. Alleen als uw gereedschap er vandaan is, heeft ieder ander het recht zijn geluk te beproeven. Is u zoo iets gebeurd „Hm ja had boven op den berg kolossaal gat gegraven ving bot begon 'n eind verder had m'n vuurslag verge ten ging weer zoeken en vond daar heb je 'm." „Maar daar is óók bloed aan „Zwijnerij," bromde de raadsheer, „be grijp niet dacht eerst aan dorens had g®~ blesseerd maar niets stuk snap niet „Maar...." „Misschien een uit zijn neus gebloed.-' „Wii ik u eens wat zeggen," zei graaf Beckdorf, „daar is meer gebeurd dan een neusbloeding. We gaan dadelijk bij den shc- rif aangifte, doen." „Onzin," bromde de ander, vreemd op ziende, want het kwam hem toch voor dat hij, raadsheer bij het gerechtshof van zijn land, er toch wel de lucht van zou hebben gekregen, indien.... Maar daar viel hem toch ook in, dat hij in het platgetrapte mos een paar donkere vlekken had bemerkt. Hij vond dus goed, mee te gaan naar den sherif. Hale was gelukkig juist thuis en oogen- blikkelijk bereid een onderzoek in loco in te stellen. Weinige minuten later gingen de vier mannen want ook de assessor moest mee als getuige den weg op naar de ber gen. Ter plaatse gekomc*, liet de sherif zich vóór alles de plek wijzen waar de tondeldoos gelegen had. Eén blik was genoeg om hem te overtuigen dat daar een bloedige worste ling had plaats gehad. Dadelijk ging hij naar het dicht gegooide gat. woelde de daar weer ingestoken schop weer op en begon de aarde uil te delven. Hij behoefde niet lang te graven. Op nau welijks een voet diepte vond hij het slacht offer van de misdaad. Met hulp van graaf Beckdorf werd het lijk dat bleek van een Amerikaan te zijn-uit het enge graf ge tild en ook het houweel en de blikken pan, een soort van zeef, die naast hem lagen, er uit genomen. Nu begon de lijkschouwing Aan het hoofd werd een schotwond bevonden en aan het lichaam nog drie steken, van een breed mes of een sabel. Van goud of andere waarde geen spoor. Alles geplunderd. Overigens vond men in de nabijheid sporen van een paard. Men maakte op, dat de verslagen» zich op het mosbed ter ruste had^gelegd, toen door den moordenaar wefd ontdekt en aan het hoofd door een schot getroffen. Maar niet terstond doodeiijk het vertrapte mos deed denken aan een worsteling, een strijd op leven cn dood. De toegebrachte steken hadden het slachtoffer afgemaakt en de moordenaar kon niet beter vinden dan het juist gegraven gat, om daar den verslage- ne met gereedschap en al in den grond te stoppen, met wat aarde er over heen. Hij mocht er op rekenen dat het graf niet zoo spoedig zou worden ontdekt, want daar op die hoogte, de ongeschiktste plek in de ber gen, zou wel niemand zoo dwaas zijn be halve onze onnoozele raadsheer om goud te zoeken. De sherif keel; daarom wel wat bedenke'ijk, maar graaf Beckdorf bood aan. nog wel tien plaatsen te kunnen aanwijzen waar de raadsheer uit gebrek aan kennis het zelfde had gedaan. „Dan is de vent niet recht snik," bromde de sherif, wat gelukkig noch door den raadsheer noch door den assessor gehoord werd. Hij wilde dat het lijk den berg af naar de stad zou gedragen worden, om te zien of iemand het misschien herkende. Maar dc raadsheer, noch de assessor wilden daar een handje aan helpen, en daar het werk voor de andere twee te zwaar was, schoot niets anders over dan het lijk voor het oogen- blik ter plaatse te laten. Dc sherif zou er wat jonge mannen op afsturen, in de hoop dat de een of ander het herkenneii zou. Deden zich geen vrienden of bekenden voor, dan zou hij wel zorgen voor een ruimer graf dan waarin de moordenaar het lijk sgestopt had. Maar iaat ons nu voortmaken," dus besloot hij „want de moord kan eerst gisteren zijn gepleegd hoe spoediger we dus pogen den dader op te sporen, hoe beter." XVII. HETSON EN SIFTLY. Woedend waren dc Amerikanen, dat men 't gewaagd had aan een burger der Vereenigde Staten dc hand te slaan. Binnen een uur werd door eenige jonge mannen het lijk van de bergen afgehaald en ter schou wing gelegd. Zekere James Cook herkende reeds met den eersten oogopslag den versla- gene. Johns heette hij. Omstreeks veertien dagen geleden had hij met hem op Carl tons Flat, een andere mijnplaats, gewerkt. Hij Schetste hem als een besten, braven kerel, die met hard werken en lang sparen een klein kapitaaltje had bijeengegaard. Vech ten, aanvallen daar was hij de man niet toe, hij moest dus aangevallen zijn. Maar wie was de moordenaar De verdenking viel op de Mexicanen en besloten werd nog den zelfden avond een vergadering te houden, ter beraadslaging wat men doen moest om goed en bloed van de burgers tegen dusda nige aanvallen te beschermen. Die vergadering werd gehouden in Ken ton's tent. Briars presideerde een wild zang een razende Roel, die direct bij hst openen er maar één raad op wist alle vreemdelingen tc ontwapenen en uit de mij nen te jagen. Op een tafel springende stak hij een gloeiende speech af, die vuur spuwde op Engclschen, franschen, Duitschers en Mexicanen lui, die hier maar waren geko men om de mijnen te plunderen en met den buit naar hun land terug te keeren lui, die bovendien in dit land, 't welk hun bescher ming verleent, te lijf gaan met dolk en pistool. „Hun moorden riep hij is onze straf dat wij niet allang zijn opgestaan om hen van Californischen bodem weg te vegen. Onze voorouders hebben hun bloed vergoten voor onze vrijheid en wij, jongens, zooals we hier staan, zijn elk oogenblik bereid, ook óns bloed voor het land. ook óns blosd voor de vlag..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5