Donderdag 24 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14442 Van het Vaticaan. Dïff NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD it De uitslag van Haarlem. De groote partijen veelal nadeel. in het STADSNIEUWS. AGENDA 25 MEI W erkioozen-agitatie. In overspannen toestand. Vrijwillige Burgerwacht. Een sport-etalage. ,:~i-u'EÏ ÉIH Personalia. Accijnzen. DE RAADSVERKIEZING. Bijeenkomst in „St. Bavo." J. J. Opticiens Koningstraat.-' WEBER ZOON VoonJl 10 Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Pe aDonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. i Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op do le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertenticn 14 regel# 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij voovaiibetaling, Gezien den uitslag der verkiezingen in andere groote plaatsen, waar de stemming gisteren gelijktijdig met Haarlem plaats vond, hebben wij alle reden om tevreden te zijn. In de groote steden als Amsterdam en Rot terdam is een betreurenswaardige opschui ving naar de uiterst linksche partijen, com munisten en sociaal-democraten, waar te nemen. In Rotterdam deed zelfs een lid van de rapaljepartij zijn intrede in den nieuwen Raad! In Leiden brokkelde de flinke recht- sche meerderheid.af en staat de nieuwe raad bijna op het doode punt. Dus hebben wij in Haarlem niet te klagen. De nieuwe raad zal o5 in plaats van 33 leden tellen. Is bij de tegenwoordige samenstelling de verhouding 19 links tegen 13 rechts plus de heer v. d. Kamp, die in geen partijverband, doch het dichtst bij rechts staat, de uitslag van giste- awn heeft daarvan gemaakt 18 links, 15 rechts en twee neutralen. Bezien wij de cijfers nader, dan is er nog meer reden tot verblijding. Het verlies immers is geheel ten koste gegaan van de sociaal-democraten, die, ondanks de uitbreiding van het aantal zetels van 33 tot 35, bij de eerste verdeeling gisteren van 13 op 10 terugliepen en hun elf den zetel slechts aan een overschot dankten. Ook de vrijzinnig-democraten hebben on danks het voordeel, dat zij op de Haarlem- sche lijst een zoo bekwaam man als mr. Slingenberg nummer 1 kunnen plaatsen weinig reden om te juichen. Hun reeds klein stemmencijfer van 2066, bij de jongste Statenverkiezingen behaald, liep gisteren zelfs nog terug op 1967. Alleen de commu- nistèn hebben, waarschijnlijk onder den in vloed der werkloosheidsontevredenheid, een kleinen aanwas van stemmen te boeken. Zoo dat wij, over het geheel genomen, kunnen zeggen, dat deze raadsverkiezing beteekent een zich hoe langer hoe meer afwenden der bevolking van de roode politiek. Beschouwen wij den uitslag der gisteren gehouden raadszitting als een terugslag op het gevoerde beleid van het gemeentebestuur in de afgeloopen vierjarige periode, dan meenen wij te kunnen vaststellen een ver sterkt vertrouwen der burgerij in het dage- lijksch bestuur. Immers de rechtsche partijen, die door drie wethouders in het college van B. en W. vertegenwoordigd worden, hand haafden. wat de katholieken en anti-revolu- tionaren betreft, hun zetels, terwijl de christelijk-historischen van één op drie voor uitgingen. Hetzelfde zien wij bij de andere partijen, die in den regel het beleid van B. cn W. steunden. Hoe immers was het mo gelijk geweest, dat in een overwegend link- schen Raad een zoo sterk rechtsch college van B. en W. stand hield, wanneer in dien Raad zelf geen elementen hadden gezeten, die het beleid Van het dagelijksch bestuur bij voortduring steunden. Welnu, de partij van den heer Loosjes en de heer v. d. Kamp zagen wij bij stemmingen over voorstellen van het dagelijksch bestuur dan ook meestal met de christelijke partijen samengaan. De Haarlemsche burgerij heeft daarop thans haar zegel gedrukt: de vrijheiedsbond, die bijna overal in het land achteruitgaat, steeg gisteren in Haarlem van 3 op 4, terwijl de lijst.v, d. Kamp zóóveel stemmen behaalde, dat deze middenstandscandidaat met nog één collega den nieuwen raad binnenstapt. Wij meenen dus te mogen vaststellen, dat de Haarlemsche kiezers gisteren in over- groote meerderheid de politiek van het tegenwoordig bewind hebben goedgekeurd; de uitslag van de stembus beteekent: er moet in dezelfde voorzichtige richting van bezuiniging en belastingverlaging worden doorgegaan! Over de toekomstige Wethoudersverkie zing willen wij thans nog geen speculaties ten beste geven. Maar, bij de onderhandelin gen, welke de verschillende partijen daar over zeker zullen voeren, mogen zij dit wel goed in het oog houden, dat de gisteren ge vallen uitslag een goedkeuring is van het beleid van dit sterke rechtsche college van B- en W. En dit stemt tot voldoeningl De Roomsch Katholieke zetels in onzen Raad hebben elk 1009.67 stemmen achter 7-ich. Een groot overschot ging verloren. Hadden wij een 70 stemmen méér behaald en daardoor den tienden zetel, dan nóg zou per zetel 916 Roomsche kiezers getuigd moeten hebben. De methode der grootste overschotten werkt vaak heel onbillijk en veelal in het nadeel der groote partijen, die eerst recht zouden krijgen door de methode der groot ste gemiddelden (stelsel d'Hondt.) Stemmen Zetels Per zetel R. K. C. H. Vrijen V. B. S.D.A.F. V. D. A. R. Comm. 9087 3122 1901 3444 10372 1967 2465 1088 9 3 2 4 11 2 3 1 1009.67 1040.67 950.50 861.— 943— 983.50 821.67 1088.— Het is te .neer spijtig wijl de Kamerver kiczingen 1922 toonden dat waar toen 9400 stemmen werden uitgebracht het luttel halfhonderd Roomsche kiezers dat wij tekort kwamen voor den tienden zetel dub bel en dwars in Haarlem aanwezig is doch nu afwezig was bij de stembus. Mogen zij nog eens wijs worden. Zij zijn de schuld dat de R.K. Fractie in kracht gedaald is nu toch het aantal Raadsleden vermeerderd is. Zij hadden.... onoverkomelijke bezwaren. Zij meenden door wat reden ook, ditmaal de Roomsche lijst niet te kunnen stemmen, zfij meenden niet te kunnen? Zij kunnen het niet meenen! Volgendjaar beter! B. HET GEHEIME CONSISTORIE. Men seint ons uit Rome: De Paus heeft in het geheime consistorie, waarin twee nieuwe Kardinalen zijn be noemd, een toespraak gehouden. Z. H. ver heugde zich over de ontwikkeling van den eucharistischen cultus in de katholieke wereld over de veelvuldige H. Communies en over de gelukkige samenwerking van leeken en priesters onder leiding der bis schoppen. Hij maakte gewag van de sombere en dreigende wolken, die den horizon in het Europeesche en Aziatische naburige Oosten nog verduisteren. Hij bevestigde de onvervreemdbare rechten der katholieken op de heilige plaatsen. Hij besprak ernstige on heilen, waaronder Europa lijdt en sprak zijn leedwezen en bedroefdheid uit over het feit, dat zoovele van zijn zonen verdeeld en geschokt worden door verschillende uitleg gingen van de verdragen en onderscheidene schatting van de rechten en lasten, daaruit voortvloeiende. Wij behoeven niet te zeggen, verklaart de Paus, met welk een smart wij de ontwikkeling volgen van deze droevige gebeurtenissen en het eindeloos voortduren van dezen treurigen toestand. Z. H drukte Zijn tevredenheid uit over de Katholieken in Ierland, Engeland, Frank rijk en Duitschland, wier echt christelijke levenswandel veel vergoedt van wat door de afscheiding van vier eeuwen geleden ver loren ging. Sprekende over Rusland zei de Paus, dat hij het betreurde, dat, terwijl zijn lasthebbers onder de uitgehongerde Russen steun ver deden, die door vertegenwoordigers van de geheele wereld is gezonden, men vertegen woordigers van den katholieken godsdienst tot wreede gevangenisstraf veroordeelt en een van hen doodt. Ten slotte zeide hij, dat deze feiten het ondernomen werk van weldadig heid niet zullen doen stilstaan, dat zal aan- toonen, hoezeer hij den vrede met heel de wereld verlangt om alle katholieke rechten te handhaven. DIOCESAAN EUCHARISTISCH CONGRES TE ROME. Men bericht ons uit Rome: Te beginnen met 4 Juni zal te Rome een diocesaan Eucharistisch Congres gehouden worden. Mgr. Palica, plaatsvervanger van Kard. Pompili, Vicarius van Z. H. voor het bisdom Rome zal voorzitter zijn. De verga deringen worden gehouden in de Redempto risten-kerk van den H. Joachim, jubilé-ge- schenk aan Leo XIII. De volgende onder werpen worden behandeld: De liturgische deelname der geloovigen aan de H. Mis, de werkkracht der H. Mis in het sociale leven, de waarden van de H. Mis in de werken van den Zaligen Kard. Bellarminus. Een algemeene Communie der kinderen van Rome zal plaats hebben in de kerk van het H. Hart, terwijl op den laatsten dag een algemeene Communie zal plaats hebben in alle parochieën van de Eeuwige Stad, ter wijl in den namiddag een groote Eucharisti sche volksbetooging georganiseerd wordt. De H. Vader heeft Zijn zegen geschon ken aan het Congres en Zich verheugd over het voornemen der organisatoren. Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor 8 uur Bond van Technici 8 Bestuur Studieclub 8 uur Liefdewerk Catechismus 8 uur Re derijkers 8 uur Bevolkingsbureau 8 10 uur Metaalbewerkers 8 uur. Hanzegebouw Zangvereeniging „Cecilia" 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- kelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur, behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleen van boek-.i van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen' Jaco- bijncstraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Nog altijd Compagnons 8 uur. Een twintigtal werkloozen zijn gisteren middag het stadhuis binnengedrongen! Zij begaven zich dooi den hoofdingang naar boven en kwamen in de hal. Daar vroegen zij den burgemeester te spreken, doch deze was in het stembureau en kon de demonstranten niet te woord staan, Zij wei gerden evenwel te vertrekken, ook toen hun dit bij herhaling door bode en politie gelast werd. Een 5-tal agenten van politie hebben Zandvoort en Schoten, de indringers toen met geweld naar buiten* gedreven, waarna het incident zonder ver dere gevolgen eindigde. Tegen een der demonstranten, P. K., is proces-verbaal opgemaakt. In de Warmoesstraat heeft een politie agent hedenmorgen half 6 een 18-jarig jong- mensch in nachtgewaad aangetroffen, met een bloedende wonde aan het hoofd. Ver moedelijk is de jongeman in overspannen toestand, uit het raam der eerste verdieping, van een perceel in die straat gesprongen, Dr. Ruysch heeft behalve een verwonding boven het rechteroog en aan den rechter schouder, hersenschudding geconstateerd. Per rijwielbrancard is de getroffene naar het. Diaconessenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk. In de Kroon heelt de vereeniging de Vrij- willige Burgerwacht gisterenavond een al gemeene vergadering gehouden, die goed be zocht was. De voorzitter. Jhr. O. van Len- nep, leidde de> vergadering, waarin 'door den secretaris, den heer F. H. Smit, het jaarver slag werd Uitgebracht, dat keurig was sa mengesteld. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Haarlemsche Reddingsbrigade zaf op Za terdag 7 Juli a;s., een gondelvaart gehouden worden. Ter voorbereiding dezer gondelvaari zijn benoemd tol commissieleden de heeren A. van Amstei en Th. H. Peltenburg. De vaartui gen zullen in a. Motorbooten, b. Zcilvaartui- gen en c. Roeibooten worden gegroepeerd. Voor deze verschillende grpepen worden me dailles en kunstvoorwerpen als prijzen be schikbaar gesteld. Het plan bestaat, gezamen lijk te vertrekken vanaf het bootentouis der Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", nabij de Spoorbrug. De dames zwemolub „Zignea" zal ter gelegenheid van liet 10-jarig bestaan op 10 Juni a.s. w.edsi rijden houden in Stoop's Bad. Met een enkel woord hebben wij al gemeld, dat dp „Nieuwe Haarlemsche Courant"-voet- bal-bë'ker in een der étalages van „De Faam" in de Lange Veerstraat, is tentoongesteld. De Faam'' heeft haar 'welwillendheid, ofc-op deze wijze de belangstelling voor den Roomsehen Voetbaldsg van a.s. Zondag te bevorderen, zoo ver uitgebreid, dal zij een speciale sporl- él^J'age heeft uitgereikt, die tevens de gelegen- De zaak van de firma J. J. WEBER ZOON, Opticiens, aan de Koningstraat, bestaat morgen, 25 Mei, 85 jaar. Het ledental bedraagt ruim 60, Onder dankzegging en applaus werd het goedge keurd. De heer Ritsema deed als penningmeester rekening en verantwoording der gelden. Ook het financieel verslag werd goedge keurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Seveke en W. G. Cramer. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Notaris R. C. A. v. Cranenburgh. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen te Haarlem, Tj. Popma, thans tijdelijk adjunct-accountant aldaar. Bij Kon. besluit van 11 Mei is met in gang van dien datum benoemd tot plaats vervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heer A. W. baron van Harden- broek van Ammerstol. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Juni 1923, afgescheiden van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Haarlem, buitengemeenten, en gevoegd bij het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Haarlem, de werkzaamheden betreffende de accijnzen voor de gemeenten Bloemen daal, Spaarndam, Haarlemmerliede cn Spaarnwoude, Heemstede, Bennebroek, heid biedt een blik te slaan in de welvoor ziene sorteering sportkleeding, welke „Do Faam" bezit. Kunstvaardige handen hebben den wisselbeiker tentoongesteld te midden van allerlei sportartikelen, wat een symbool mag zijn van de veelzijdigheid in sportbeoefening, die de Roomsche sport bevorderen wil. Als toepasselijk décor gebruikte de étalemh een goal,net, waarin het felle, gele affiche voor bezoeik aan den Roomschen Voetbaldag pleit. Een jongensfiguur in sporlcosluv.m, die een voet hal in de hand boven den beker houdt, vestigt er de aandacht nog meer op, dat het ditmaal vooral om den voetbal-beker te doen is. Moge deze fraaie étalage bijdragen tot een groot bezoek aan het R. K. Sportpark a-s. Zondag. De heer F. KEESEN, het nieuwe R.-K. lid van den Haarlemschcn Gemeenteraad. Er was gisteravond in de stad groote belangstelling voor den uitslag der verkiezing voor den Gemeenteraad. Een zware regenbui hield de menschen in den vooravond n^nIn\T tefien nege? uur Roeide de menschenmenigte voor de dagbladbureaus mLkt N,aSSr aan' Waar de uitsla« met groote' duidelijke letters bekend werd ge- rcnkiikil0nl uur een fir°°te groep belangstellenden. Wij geven hierboven een Kijkje op den gevel van ons bureau, waar de uitslag werd bekend gem=vak* TRAMVERKEER. Gedurende de maand April 1923 werden op de lijn Leiden-Katwijk-Noordijk 242.515 rei zigers vervoerd ('244.970) met een totaal be drag van f 44.902.74 (f 48.967.46X-); Leiden Heemstede 82.650 (78.756) niet en totaal bdirag van 23.562.79 22.335.04); Heem- stede-Haarlem-Overvcen 475.580 (513.470) met een totaal bedrag van f 48.720.32 51.424)81)Haarlem-Alkmaar 33.613' (41.216) met een totaa! bedrag van f 7932.51 (f 10.298.00); Amstërdam-Zandvoort 329:783 (2570.99) met een totaal 'bedrag van 102.637.42 (f 105.222.95); Ceintuur Bloe men,daal 193.735 (212.048) met een totaal be drag van f 19.353.50 f 20.417.00); Haarlem -Oveween 12.863 (14.778) met een totaal be drag van 1275.25 f 1441.05). De tusschen haakjes geplaatste cijfers dui den het vervoer en de inkomsten over de '"-land April 1922 aan. !£/r Des avonds waren in „St. Bavo" de propa gandisten reeds vroeg bijeen en langzamer hand kwamen er ook anderen bij, zoodat zaal 1 en 2 om 10 uur geheel gevuld waren. Rondom de bestuurstafel zat hef bestuur der propagandaclub, mr. Bomans, het nieuw gekozen raadslid, de heer F. Keesen, vetder de heer Michielsen, pastoor Reijnenberg, kapelaan Boks en pater Lips. Hét is een ouderwetsch enthousiaste avond geworden, waarbij het donderend applaus bijna niet van de lucht was. Piano spel en zang vroolijkten nog den avond op. De heer Brinkman opende den avond en deelde allereerst den uitslag mede. Spr. zeide, dat de Katholieken wel op hetzelfde aantal gebleven zijn, 'doch een 50 stemmen meer en we hadden 10 zetels gehad. Over het aantal uitgebrachte stemmen op de Katholieke lijst kunnen we tevreden zijn. Hoe men den uitslag ook vindt, over het werk der propagandisten valt alleszins te roemen. Vandaag hebben we over een 100- tal propagandisten kunnen beschikken. Daarvoor hulde aan hen! aldus spr. Spr. wenscht den voorzitter der propagan daclub van harte geluk met zijn herkiezing als raadslid en uit den wensch, dat hij ook als wethouder van financiën herkozen zal worden. Spr. hoopt tenslotte, dat eenmaal nog de Katholieke fractie versterkt in den raad moge terugkeeren. Nadat „Roomsche Blijdschap" gezongen was, nam de heer Brinkman opnieuw het woord. Spr. feliciteerde allereerst den heer Heerkens Thijssen, die inmiddels ter verga dering gekomen was, met zijn herkiezing als raadslid. Spr. zeide dat de heer Heerkens Thijssen reeds lange jaren Roomsch Haar lem op waardige wijze vertegenwoordigde in den raad en hij uitte den wensch, dat 'dit nog jaren het geval zou mogen zijn. Ook het nieuw gekozen raadslid, den heer Keesen, wenschte spr. van harte geluk. Dan deelde hij mede. dat de propaganda club in het najaar 20 jaar bestaat en spr. hoopt, dat mr. Bomans tot dan in ieder ge val voorzitlpr zal blijven. Dan zal hij 10 jaar voorzilter der propagandaclub zijn. Spr. brengt hulde aan mr. Bomans, die er mede voor gezorgd heeft, dat Haarlem's Katholie ken een vertegenwoordiging in den raad hebben in evenredigheid naar hun aantal. Luid applaus volgde op dit inleidings woord. Dan nam mr. Bomans het woord. Het stuit pr. tegen de borst, altijd zoo geroemd te worden als voorzitter van de propaganda club, terwijl hij er zoo weinig voor doet. Spr. heeft met vreugde gezien in dezen tijd van malaise, dat er dezen dag geen ge brek geweest is aan werkers. Helaas zijn zij gewoonlijk van één stand, en ook thans, dqcli dien stand brengt spr. hulde. Het is in hoofdzaak geweest het corps arbeiders, dat de werkers vandaag geleverd heeft. Doeh ook den weinigen middenstanders-werkers brengt spr, hulde. Spr. heeft tegenstrijdige gevoelens. De propagandisten hebben veel gedaan en toch alles voor niets. De propaganda heeft 471 menschen meer naar de stembus gebracht dan anders misschien het geval ware ge weest, doch voor niets. We hebben geen winst. Een 70 stemmen meer en we hadden den lOen zetel gehad. Had dit niet gekund? Spreker zegt, dat de ar beiders wel goed opgekomen zijn. Het is jammer, dat door de laksheid van een aan tal kiezers, wel met den vinger aan te wijzen, de 10e zetel verloren is. Die zetel zou juist onze ruggegraat geweest zijn, onze kracht in den raad. Die zou ons zoo goed als onafhankelijk van de tegenstanders heb ben gemaakt. Wat het wethouderschap betreft, spr. zou liever gezien hebben, door eigen macht ver kozen te zijn, dan met behulp van de tegen standers. En toch zal dit moeten. Doch er is nog wat anders, dat verblijdt. We hebben onzen lOen zetel niet verkregen, maar juist daardoor hebben de anti-rev. hun derden zetel behouden. Daarvoor zijn we dankbaar en spreken we gaarne onze vreugde uit. De raad is van 33 op 35 gekomen. Wie heeft die 2 zetels gekregen? De S. D. A. P. heeft er 2 verloren. Spr. wijst er op, dat de groote kracht der S. D. A. P. verdwenen is. Spr, meent, dat zij nooit meer dezelfde constellatie van voorheen zal krijgen. Daarentegen ziet spr, in de Katholieken een opkomende macht, mits we maar onze offi cieren, de priesters, volgen, mits we steunen onze Roomsche pers, mits we altijd een drachtig zijn. Spr. zegt, dat we het waarachtig welzijn willen van ieder Haarlem's burger. En als men dan in de Groote Kerk wijst op het gevaar van Rome, dan blijven wij er nog bij, dat we het welzijn van iederen burger wil len. Meer is te duchten het gevaar van het communisme dan het gevaar van Rome. Piet Tideman krijgt ons niet klein, wij krijgen nog eens Piet Tideman klein. Spr. noemt de aanvallen van Piet Tideman klein gedoe. In 1913 schreef Piet Tideman van „Roomsche phraseur", van „den man, die de vaderlandsche vlag wilde neerhalen en er de geel-witte voor in de plaats stellen". Vroeger waren we de quantité négligeabie, thans niet meer. Spr wil nu een wensch uiten en wel, dat mr. Heerkens Thijssen in September op nieuw geprolongeerd zal worden als wet houder. Sprekers laatste woord wil dit zijn: Wat er ook gebeure, behoudt uw idealen, hoe men ook van onze geestelijke leiders moge spreken, zooals men nu doet, dat voor gesteld wordt alsof wij door de heele stad roèpen: „Het hoogste Góed, het hoogste Goed." Zooiets gaat spr, door het hart. De geestelijke leider be hoeft niet te spreken van m.aterieele zaken, hij spreekt alleen naar het hart van den katholiek, als hij wijst op ons doel, steeds nader te komen tot God, ,om eenmaal met Hem verheerlijkt te worden. Als het donderend applaus eenigszins be daard is, neemt mr. Heerkens Thijssen het woord.' Spr. herinnert allereerst aan zijn rede van l.lj Vrijdag, waarin hij gezegd had, dat Jjij reeds 21 jaar het vertrouwen van Haarlem's Katholieken genoot en het aan den kiezers overliet, of zij hem nog langer hun vertrou wen wilden schenken. Spr. dankt thans voor het hernieuwd blijk van vertrouwen, hem geschonken en voorts dankt spr. mr.' Bomans voor den wensch, dat spr. gecontinueerd zal wórden als Wethouder. Spr. wenscht ditzelfde aan mr. Bomans. Spr. prijst de prettige samen werking in het college van B. en W. en hoopt, dat allereerst mr. Bomans en ver der het geheele college behouden blijve. Het wethouderschap van Haarlem komt je niet aangewaaid. Als je er een klein beetje in wegwijs bent geworden, is het zaak, niet den draad van wethoudersleven door te snijden. Spr. roemt de propagandaclub, haar één heid in werken, haar voortdurenden arbeid Barometerstand 770. OPGAVE VANt Medegedeeld door het Kon Ncd. Meteoroi. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 24 Mei. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Mei: In het Noorden matige tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind in het Zuiden zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen re gen, kans op nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. onder voorzitterschap van mr. Bomans. Spr, brengt hulde aan de propagandaclub en aan de bezielende kracht van den heer Brink man. Hem vooral ook brengt spr. warmen dank. Onze katholieke kracht is nog niet tot voldoende uiting gekomen. We hadden onzen lOen zetel kunnen krijgen, als alle Katholieken toch maar hun plicht begrepen, te stemmen op de Katholieke lijst. Onze partij brengt bijeen menschen van verschil lende denkwijzen op materieel gebied. Van buitenaf wordt wel eens splitsing aanbevo len. Maar daar begrijpt men niet, dat we het groote Kotholieke belang boven alle kleine materieele zaken stellen. Helaas hapert het daaraan nog wel eens. Spr. zegt, dat zij, die in verkiezingstijd niet de kleine verdeeldheden over het hootd zien, die in hun plicht aan de stembus le kort komen, niet goed Katholiek zijn in het opzicht van de verkiezing tenminste. Spr, uit den wensch, dat men de eenheid meer bewaart. Een dracht maakt kleine dingen groot, door tweedracht zijn kleine zaken uiteengevallen. Dat moet ons altijd voor oogen staan. Spr, hoopt, dat de nieuwe vertegenwoor- diging geen 4 jaar duurt. We zitten reeds lang op grensuitbreiding te wachten. Er zijn symptonen, dat dit proces zijn einde nadert en Haarlem vee! grooter wordt. Dan moet er ook een nieuwe gemeenteraad komen en spr. wenscht, dat dan allen hun plicht zullen doen tot heil der gemeente Haarlem, Ook op deze rede volgde hartelijk applaus, Na een korte pauze nam pastoor Reijnen berg het woord. Bij het woord propagandist denkt men, aldus spr., alleerst aan de man nen, doch onder het corps propagandisten zijn ook verscheidene verdienstelijke vrouwen. Spr-. meent wel te kunnen zeggen, dat de Roomsche vrouwen in geen enkel opzicht, waar het de Katholieke zaak be treft, voor de mannen behoeven te wijken en in het volbrengen van Hun stemplicht menig man ten voorbeeld kan zijn. Spr. hoopt, dat de Roomsche vrouwen nooit zul len versagen en spoort allen tot krachtige eenheid en samenwerking aan. Spr. spoort de vrouwen aan, den katholieken ijver in zich zelf altijd te bewaren en hij anderen aan te kweeken. De volgende spreker was het nieuw ge kozen raadslid, de heer F, Keesen. Spr, brengt eveneens dank aan de propagarfdisten en betreurt het mede, dat de 10e zetel niet Dr. G. ADRIAN, die als derde candidaat van den Vrijheidsbond, tot raadslid van Haarlem werd gekozen. behaald is. Spr. voelt zich klein, maar hoopt de voetstappen van hen, die reeds zoolang in de politiek zijn, te volgen, om een goed raadslid te zijn. Namens de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", werd de katholieke fractie dan nog geluk gewenscht. Deze spr, bracht hulde aan de beide katholieke wet houders, spoorde ook tot eenheid aan, en wenschte de gekozen katholieke en anti revolutionaire raadsleden geluk met hun ver kiezing. We hebben gestreden voor Godes eer, aldus besloot spr., mogen de gekozen raads leden dan ook Gods eer voorop stellen, op dat ook de christelijke beginselen steeds meer mogen inwerken in de gemeentepoli tiek. Mr. Bomans zeide dan nog, dat hij in ieder geval als voorzitter der propagandaclub zal aanblijven, tot de aangekondigde festivitei ten voorbij zijn. De heer Brinkman sprak dan nog een kort slotwoord, waarin hij nog eens tot eenheid aanspoorde, waarna met den Christelijken groet de enthousiaste bijeenkomst besloten werd, Mcj, F. A. M. Peeters, voorzitster van den R.-K. Vrouwenbond, woonde een gedeelte der vergadering bij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1