De Gouddelvers. UITEN LAN D Tweede Büad 24 Mei 1923 HEGÜTSZfcKE Nadere berichten omtrent den nieuwen EngeSschen premier. Ge ruchten over het heengaan van Curzon worden tegengesproken. Het Grieksch-Turksche conflict op de Conferentie van Lausanne. Bloedige botsing te Dortmund. De Ver. Staten en de Chineesche treinroovers. Onder de Telegrammen: Een toespraak van Z. H. den Paus voor het geheime Consistorie. Sir Robert Horne bedankt voor den post van kanselier van de schatkist. Het Russische antwoord aan Engeland; het is zeer welwillend en komt aan de meeste eischen tegemoet. De stakingsbeweging in België leeft opnieuw op; er zullen nog vier lichtingen worden opgeroepen. De zomertijd in Frankrijjt ook door den Senaat aangenomen. TOST EN KENNIS. ONTHULLING GEDENKSTEEN VOOR J. J. L. TEN KATE. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. SE&Ï, EUITEML. BERECHTSHi FEUILLETON. De sherif drukte den nieuwen Alcalde XVII. Zondagmiddag tegen half zes. Een druilerige achternamiddag, met een hemel, welke niet weet of hij „lachen of huilen moet." Uit de lucht zijgt geruischloos een fijne motregen neer, af en toe echter flitst het gouden licht van de zinkende zon onder de wolken door en werpt hei-gele glanzen over boomen en huizen. Ik ben met mijn zoontje op weg naar het Lof in de Kathedrale Kerk op het vVaterloo- plein. We blijken meer dan een half uur te vroeg te zijn, en gaan daarom een kijkje nemen op het plein, dat als op alle dagen levendig druk is. Op twee, drie plaatsen zijn er jon gens aan 'i voetballen, zonder zich iets aan te trekken van het natte gras en de spaar zaam vallende regendruppels. Mijn zoontje voelt er het meeste voor om aan een der zijlijnen te gaan staan, waar drommen toe schouwers met belangstelling de verrichtin gen van twee elftallen op bloote voeten vol gen. Een oogenblik neig ik er toe hem maar te volgen, doch dan wordt mijn aandacht ge trokken door een groepje aan een der zij kanten van hel plein. Ik zie eenige meisjes in 't wit op een rij geschaard, wat muzikanten en eenige man nen en vrouwen, die bijna allen hoeden (.ragen met rood lint en witte letters: het Leger des Heils is er bezig. Ik voeg me in den kleinen kring van toeschouwers, welke zich gaat vormen om deze „predikers". De meisjes in 't wit blijken onder aanvoering te staan van een vrouwe lijk Heilsieger-cfficier. Daartegenover heb ben zich de muzikanten geschaard: twee trombonisten, een trommelslager en nog zoo wat. In.'t midden slaan twee mannen, die blijkbaar de leiding hebben; de een bloots hoofds, doch in een regenjas, ik schat hem de intellectueel in deze beweging; de ander, dien ik zijn ooliike snuit een plaats achter het buffet van een of ander verc-enigingslokaal zou geven, houdt in de eene hand de tam- fcourijn geheven en heeft in de andere hand het liederenboek vast, op den punt van den neus houdt hij een lorgnet gebalanceerd, zoodat hij gemakkelijk er door naar zijn boek en over heen naar het publiek zien kan. De „intellectueel" kijkt naar de lucht. Het heeft opgehouden te regenen, hij gooit zijn regenjas uit en legt hem bij zich op het grts. Hij begint met in 't Nederlandsch de be langstellenden welkom te heeten, en spreekt eenige algemeenheden over de verhouding van de menschen tot God. Daarna vertaalt de man met de lorgnet deze rede in het Maleisch. Boekjes worden rondgedeeld en het lied wordt genoemd, dat nu gezongen moet worden. Eerst wordt elk vers in het Maleisch voorgelezen, dan zingt er een voor, het refrein wordt door het meisjeskoor en tfe anderen meegezongen, terwijl de trom bones, de trom en tambourijn voor het accompaga-nement zorgen. Dan volgt een toespraak van een In- landsch „luitenant", die op bevattelijke wijze zijn „soedara's" (broeders) onderhoudt over het goed cn het kwaad, over den rijke, die met zijn geld den hemel niet kan koopen, en over den arme, die door goed te leven zich wel het eeuwige geluk kan verwerven. Zoo als een Katholiek het ook zou kunnen zeg- gën. Daarna kondigt de gelorgnelteerde tam boerijn-man een zang-solo aan van kapitein mevrouw.... den naam versta ik niet. De dame heft op de melodie van het bekende negro-sor.g „The Swanec-river" een maleisch lied aan, waarin Jezus wordt geloofd als weldoener van alle menschen. Dat gezang, met liooge uithalen, van een zuiver, doch mager stemmetje daar op het open plein, onder den wijden, schemerenden hemel, on derbroken nu en dan door het luidruchtig aanmoedigings-gejoel langs de voebalvelden vlak bij, is van onbeschrijveiijke schamelig- heid. Het refrein door de anderen meege zongen en immer weer begeleid met tam- bourijngcrinkel, zou het geheel tot een lach wekkende vertooning maken, indien niet de ernst van alle zangers waarlijk duidelijk was. Ik zie den kring van belangstellenden rond; eenige jonge menschen. blijkbaar Hol landers nog pas kort in Indië, die met het tekst-boekje in de hand een poging doen om de malêische woorden na te zingen; eenige opgeschoten jongens die met de fiets in de hand uit nieuwsgierigheid zijn komen kijken; een zestigtal Inlanders op wier onbewege lijke gezichten ik niet zien kan, hoe deze prediking van de leer van „Toean Jezus" opgenomen wordt. !n het midden van het groepje gaat nu de lorgnetman zelf een rede houden, wederom in het Maleisch, wat hij vlot, doch met een kenbaar Rctterdamsch accent- spreekt. Het gehcele geval lijkt een cnnoozele poging om de leer van Christus te prediken. Maar toch. De gedachte dringt zich aan me op: dit Heilsleger-gedoe is een naïef Christendom, misschien een belachelijk Christendom, zoo men wil, doch in ieder geval, het is een moe dig Christendom. Een moedig Christendom, zooals het on vermoeid elke week straat in straat uit, huis in huis uit zijn „Strijdkreet" de men schen in handen tracht te duwen, zooals het met onbeholpen hulpmiddelen op de pleinen aan dc onverschillige massa zijn geloofs belijdenis tracht aan te zingen. Het kan zijn, dat al die moed, al die on vermoeidheid weinig uithaalt. En ik weet ook wel, dat de bekeering van Indië tot het Christendom niet zal worden tot stand ge bracht door het Heilsleger. Maar toch.... 1 Eenige weken later. In het Bondsgebouw van den Katholieken zitten onder de lamp van de greote leestafel de leden van den Studiekring tesamen, een twintigtal getrouwen, en bespreekt het werkprogram voor de komende weken. Onze leider, Pastoor van Rijckevorsel, deelt mede, dat hem gevraagd is in dezen Vastentijd een korte liturgie-cursus te or- ganiseeren en deze toegankelijk te stellen voor andersdenkenden. Het voorstel vindt al- gemeene instemming. Eenige dagen later verschijnt in de dag bladen de aankondiging van „een korte, openbare leergang over de Katholieke litur gie" op vier achtereenvolgende Vrijdag avonden in de maand Maart, met de mede- deeling dat „ieder belangstellende op die avonden zonder meer toegang zal hebben tot de Bondszaal." En we wachten af. Hoe zal het gaan met dit eerste experiment? Te Batavia, waar lezingen bijna immer voor schraal gevulde zalen gegeven moeten wor den? Op den eersten Vrijdag daaropvolgend zijn we reeds vroeg in de bondszaal aan wezig. Tegen het aanvangsuur is de zaal geheel vol. We constateeren de aanwezigheid van vele andersdenkenden; enkele, die we weten katholiseerend te zijn, anderen, die ik ken als Vrijmetselaars; op de voorste rij een paar Joden. Er moeten stoelen worden bijgebracht. Ik ga Pastoor Rijckevorsel halen en tevens waarschuwen, dat hij voor een stampvolle zaal zal komen te spreken. Als hij binnen is, opent de K. S. B. voor zitter de bijeenkomst met den Christelijken groet; ik zie, dat er velen niet antwoorden, dat zijn de „vreemdelingen". In het inlei dingswoord spreekt de voorzitter over „de bedrijvigheid van de wereld, welke rusteloos is", hoe juist deze rusteloosheid in de harten van de menschen het verlangen doet gebo ren worden om een oogenblik tot rust, tot bezinning te komen, hoe de Katholieke Kerk met haar fijnen speurzin dié behoefte van het menschelijk hart onmiddellijk gepeild heeft, en het groote retraite-werk begon. Dat dezelfde gedachte ook voorgezeten heeft bij het organiseeren van dezen korten openbaren liturgie-cursus, opdat de menschen „de oogen zouden opslaan, en zien dat daar staat alleen Jezus". Dan krijgt Pastoor van Rijckevorsel het woord. Hij begint een schets te geven van de geêchiedcnis, en de ontwikkeling van de H. Mis-liturgie. Hij spreekt zooals hij gewoonlijk doet: vlug, soms al te vlug, zonder een poging om mooi te spreken, doch helder be- toogend, met af en toe een kwinkslag, waar we het niet verwachten. Hij spreekt langer dan is afgesproken, het wordt laat. Doch de aandacht blijft stil gespannen. Hij eindigt met een verontschuldiging, dat dezen avond geen gelegenheid kan gegeven worden tot stellen van vragen om nadere opheldering. In de koele avondlucht rijden we huis waars het hart nog vol van het welslagen van dezen eersten cursus-avond. Met spanning zien we den volgenden Vrijdag tegemoet. Zal de belangstelling voortduren, of zul len velen weer genoeg hebben gehoord van die „Roomsche gebruiken?" We hebben de zaal zooveel mogelijk ver ruimd, de groote leestafel is weggehaald om plaats te geven aan meerdere stoelen en een klein tafeltje waarop handboeken over Litur gie, H, Mis-verklaringen te koop worden gesteld. De zaal loopt nog voller dan den eersten keer. Enkelen moeten een plaatsje zoeken op de vensterbanken. Het wordt warm in de zaal. Buiten over het plein hangt het roerloos duister van den Indischen tropen-avond. Ook nu volgen de talrijke aanwezigen met stille aandacht de uiteenzettingen van Pastoor van Rijckevor sel. Wie van ons nog bevreesd zijn geweest, dat er enkelen zouden komen met den opzet om deze Katholieke propaganda-avonden, in de war te sturen, worden nu volkomen gerustgesteld. Evenzoo gaat het op den derden en vierden cursusavond, wan neer een beschrijving wordt gegeven van de Lilurgie van de Goede weck, welke aan staande is. Op den laatsten avond wijst de Bondsvoor zitter er op, dat velen gaarne meer hadden gehoord van de liturgische gebruiken in de Katholieke Kerk. Wat de andersdenkenden er nu van gezien hadden, was als „de blik van een voorbijganger, die langs de open deur van een Katholieke kerk gevoerd wordt, naar binnen werpën kan. Die ziet dan aan het einde van dc groote ruimte eenige kaarsen branden, eenige personen zich be wegen, en is voorbij." Hij spreekt de hoop uit, dat de aankondiging van een vervolg cursus dezen welkom zal zijn. Zoo is ons eerste begin. De poging is bescheiden ik weet het. Ne derland heeft al zooveel meer gedaan, met zijne talrijke cursussen voor andersdenken den. Doch men kan daar bedenken, dat op ge heel Java een zestigtal priesters zijn, en te Batavia een zevental, overkropt met werk zaamheden, dat we hier veel meer priesters moesten hebben. Er alt hier nog zoo ontzaglijk veel te doen. En we moeten meer doen dan alle ande ren, die nu nog zooveel talrijker zijn. V M« VALSCHE BELASTINGAANGIFTE DOOR EEN GEMEENTEONTVANGER. De Rechtbank te Maastricht veroordeelde Dinsdag den gemeenteontvanger te Heer, J. H. G. tot een maand gevangenisstraf ter zake van te lage aangifte voor de belastin gen. De man had met den architect D. uit Maastricht een overeenkomst aangegaan, dat hij 3/5 van de winst van dien architect moest hebben, ter vergoeding dat door zijn bemoeiingen de architect een 50-tal huizen mocht bouwen voor de gemeente Heer. Dit 3/5 gedeelte van de v/inst was hem door den architect D. uitbetaald, maar door den ont vanger niet als buitengewone inkomsten in de belastingen aangegeven, zoodat die aan gifte ruim 5000 te laag was. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is Socialen Bond, van waaruit men het uit- j Dinsdagmiddag een gedenksteen onthuld zicht heelt over datzelfde Waterlooplem, I voor den dichter J. J. L. ten Kate. NA HET HEENGAAN VAN BONAR LAW. Dc nieuwe eerste-ministei\ Toen Baldwin Dinsdag, van Buckingham Palace komende, voor Downing Street No. 11 uit zijn auto stapte, werd hij omringd door een nieuwsgierige menigte, die hem met vragen bestormde. Hij antwoordde glimla chend „Er zal heel spoedig een officieele mededeeling van Buckingham Palace ko men". Waarop men hem bleef vragen, of die zou behelzen dat hij den post va.n eerste minister had aangenomen. Baldwin glim lachte, knikte en ging het huis binnen. Voor het paleis haden verschillende menschen hem al hun gelukwenschen aange boden, zoodra hij buiten kwam. Lachend zei- de hij „Ik heb uwe gebeden meer noodig dan uwe gelukwenschen". De Londensche corr. van de NR. Ct. seint nog omtrent den nieuwen premier Baldwin de nieuwe eerste-mmister, een blikfabrikant en minnaar, zegt men, van de varkensteelt en van eerste edities is voor cle meesten een onbekende grootheid. Op zijn credit staat de regeling van de schulden met Amerika, ofschoon Lloyd George daar veel op af te dingen heeft en ofschoon Baldwin zelf het goede effect in Amerika indertijd dreigde te verzwakken door een onvoorzich tige uitlating over het Congres. Verder heb ben wij van hem een budget dat een compro mis was en niets schitterends bood. Uit het coalitie-tijdperk weten wij dat Baldwin over tuigd beschermer is en als patroon van de Safequarding of Industries Act optrad. Een hoogst bekwaam man ongetwijfeld, maar die zijn snelle promotie toch vooral aan de omstandigheden dankt. Ware de con servatieve partij niet onesnig, Baldwin zou geen kans gehad hebben. DM hij de can- didaat der die-hards was, stemt met al te optimistisch, al moeten wij aannemen dat de functie haar invloed zal oefenen op den man die haar vervult. Voor Curzon is het een klap. De arbeiders partij publiceerde vóór de beslissing een ver klaring dat, zoo er een pair benoemd werd, zij alles zou doen om een zoo spoedig moge lijke ontbinding van het Lagerhuis te lor- ceercn. Dat maakt de Daily Telegraph woe dend, maar er is toch veel voor het standpu.it te zeggen. Het ware te dwaas dat het hoold der regeering nooit voor de aanvallen der officieele oppositie te bereiken zou zijn. Of Curzon nu zal aanblijven staat nog met vast. De Da'ily Telegraph spreekt van zijn zwakke gezondheid, vergetend dat zij daarmede een nieuw argument tegen zijn premierschap aan voert. Zij houdt rekening met de mogelijk heid van een nieuwen minister van buiten- landsche zaken. De 'die-hards hebben sinds Curzon's steun aan de Parliament Act van 1911 een broertje aan hem dood, al won hij hun instemming met het ultimatum aan Bus- land. Dat Curzon voor het overige zeer be vooroordeeld staat tegenover verschillende buifenlandsche vraagstukken blijkt nu weer uit de verklaring van den kaptein van pen treiler James Johnson, die ontkent dat hij en zijn bemanning door de Sowjet-rcgeenng gevangen gehouden en tot dwangarbeid ver oordeeld is, gelijk Curzon onzder zijn grie ven in het ultimatum opsomde. Gaat Curzon heen, dan blijven wij dus met Baldwin en een massa twecde-rangslieden zitten. De oppo sitie-bladen voorspellen zulk kabinet een kort en rumoerig leven. Wel wordt veel gesproken over een ver zoening met de vroegere ministers. Cham berlain is teruggekeerd en men fluistert dat Horne bereid zou zijn, financiën te acceptee- teeren. De gewezen coalitie-ministers zullen zich voor deelnemimg aan de re geering zeker niet laten vinden, wanneer zij geen waarborg krijgen, dat de Die-hard- invloeden tot een minimum beperkt worden. Lloyd George heeft zich in elk ge val Dinsdag definitief vrij verklaard. Bonar Law had hij niet willen lastig vallen, maar nu moesten de nationale liberalen onverho len tot de oppositie overgaan. Dit kabinet een heel ander dan' dat waarover de verkie zing liep. Verplichtingen hadden zij niet ver- geteneen hel ander dan waarover de verkie zing liep. Verplichtingen hadden zij niet te genover Baldwin, v.eeieer moesten zij niet vergeten dat de regeering steunt op slechts zes millioen van zes tien millioen uitgebrach te stemmen. Van het afgetreden kabinet zegt hij dat nog nooit een regeering zooveel fou ten in zoo korten tijd tezaam gedrongen heeft Lloyd George verwacht nu het beste van de hereeniging der liberalen. Hij wil niets van de capaciteiten der arbeiderspartij om te re- geeren zeggen, maar het is duidelijk dat hij het niet zonder liberale partij kan doen. Voorzoover wij zien kunnen staat ons een roerige politieke periode te wachten. Geruchten over aftreden van Corzon. Ten aanzien van de samenstelling van de nieuwe regeering voorziet de Times de mo gelijkheid, dat Lord Curzon den last van zijn ambt op jongere schouders zou willen leg- I gen. Het blad acht het mogelijk dat aan Lord Rober Cecil de post zal worden aangeboden. De Daily Chronicle schrijft het passeeren van Curzon toe aan de vendetta der conser vatieve extremisten dagteekenende van twaalf jaar geleden toen Curzon's invloed verant woordelijk was voor de aanneming van de parlementswet tot hervorming van het Hoo- gerhuis. Een bedenkelijk feit is, zegt het blad, dat de diehard-extremisten ontegenzeggelijk heb ben bewezen dat zij in de partij en de regee ring de overmacht hebben. De bladen van gisteren toonen deels meer belangstelling voor de toekomstige partij- oriënteering dan voor de persoonlijkheid van den nieuwen premier. D- pers is in twee groepen verdeeld, de eene pleit voor verzoe ning in de conservatieve partij waaruit uitge breide ministerieele veranderingen zouden voortvloeien door toelating van vroegere coa- litionisten tot de regeering, de tweede raadt aan, zoo min mogelijk verandering in de re geering te brengen en aldus te vermijden dat de continuiteit in belangrijke ministerieele werkzaamheden verbroken wordt. De Daily Telegraph en de Times dringen aan op verzoening van de conservatieven met de vroegere coalitie-ministers. De Daily Express, de Daily Mail en de Daily News achten Baldwin de beste keuze, de Westminster Gazette noemt Baldwin's premierschap meer een openbaring van het onvermogen van zijn partij dan een getuigenis van den indruk welken hij reeds in het open bare leven gemaakt heeft. Een later ontvangen telegram zegt dat Cur zon aanblijft. PERSSTEMMEN. Dat Baldwin's optreden aanleiding zal geven tot een wijziging in de buitenlandsche politiek van Engeland, gelooft men niet. Op zijn hoogst zou van Baldwin als zakenman een nuchterder oDvatting ten aanzien van de Russische politiek mogen worden ver wacht. 'v De Morning Post is over de keuze vrij te vreden, maar wijst er op, dat thans de recon structie van het kabinet nog moet komen. Het blad hoopt, dat deze de opleving der industrie en het vinden van arbeid voor de werkloozen zal meebrengen. Tenslotte prijst de Post Curzon, dat hij zich heeft laten over tuigen, dat het land een premier noodig had, die in het Lagerhuis kan optreden.. De Daily Herald zegt, dat Baldwin in hoofdzaak steun geniet van de zakenwereld en de groote industrie, zoodat deze twee nog meer, dan thans invloed zullen hebben op den gang van zaken. Baldwin zal iets goeds kunnen doen, als hij de zakenwereld weet te overtuigen, dat het grootste probleem dat om oplossing vraagt is de verbetering van de levensvoorwaarden van de massa. Ver moedelijk, zegt de Herald, is Baldwin beter dan Curzon in staat dit te doen. De Financial Times is buitengewoon in genomen met Baldwin's benoeming, die door de zakenlieden met instemming wordt be groet, aangezien zoowel de binncnlandsche als de internationale toestand een premier eischt met een gezond zakenverstand en een uit de eerste hand verkregen inzicht in de belangen der nijverheid. Baldwin heeft veel meer inzicht in de nooden der nijverheid dan Bonar Law had, zoowel wat betreft de voor waarden van productie als van de verdeeling van goederen. Zoowel de Daily News als de Westminster Gazette leggen nadruk op Baldwin's streven tót hereeniging der conservatieve partij, waarvan Birkenhead echter zou zijn uitge sloten. Het eerstgenoemde blad gelooft niet, dat Curzon er bijster veel voor gevoelt, om onder Baldwin's leiding te dienen, zoodat zijn ontslag niet uitgesloten is te achten, in welk geval Chamberlain een goede kans zou hebben op zijn portefeuille, evenals Horne vermoedelijk die van financiën krijgt. Zoo wel de Herald als de Westminster Gazette gelooven echter aan een aanblijven van Cur zon. De Manchester Guardian zegt, dat de be noeming van Baldwin de beste keuze is uit een zeer beperkte groep. Weliswaar is Bald win protectionist van beginsel, maar hij is voorloopig gebonden aan de belofte van Bonar Law van niet tot bescherming over te zullen gaan. Wat de buitenlandsche poli tiek betreft, staat Baldwin met een blanco verleden, hij is juist de man voor een onbe- neveld oordeel. Het eenige wat in dit opzicht te vreezen is, zou zijn de invloed der tradities uit de oude diplomatieke school en de ar chieven van buitenlandsche zaken. Men zal tegenover de buitenlandsche vraagstukken dienen te staan met denzelfden geest, waar mede hij een zakenprobleem zou aanvatten, n.l. onbevooroordeeld, wel onderlegd en met doorzicht. In dit opzicht geeft dus de be noeming van een zakenman goede hoop, vooral omdat hij bij de behandeling van het j Russische vraagstuk zich gematigd toonde, l wat gunstig afstak bij de houding der meer j bevoegd heetende deskundigen. Het nieuwe kabinet. Gisteren is Baldwin begonnen met de vorming van zijn nieuwe kabinet. Het op treden van 'n nieuwen premier brengt auto matisch mede, dat alle ministers hun porte feuille ter beschikking van den nieuwen pre mier stellen, maar het feit, dat Baldwin zon der lang beraad het premierschap aannam wordt beschouwd, als Smwijzing, dat hij op de medewerking zijner collega's in het kabi net van Bonar Law meent te mogen rekenen, zoodat hij geen groote moeilijkheden zal ondervinden met de samenstelling van zijn ministerie. Daar het Parlement niet bijeen is, bestaat er geen reden voor hem om overhaast te werk tegaan, maar niettemin verwacht men, dat de bekendmaking van de samenstelling van het nieuwe ministerie niet lang op zich zal laten wachten. De ontvangst, die Baldwin van de zijde der pers heeft is zeer bemoedigend. Algemeen erkent men, dat hij bij de aanvaarding van zijn post zich wel bewust is van de moeilijk heden en zwarigheden, die hem wachten. De Times zegt: zijn tevoorschijn treden uit de gelederen der partij is bijzonder snel in zijn werk gegaan, e /enals zijn optreden op merkelijk vrij is van alle reclame voor zich zelf. Den eenigen keer, dat hij zich op diplo matiek terrein heeft bewogen, heeft met gunstigen uitslag zijn karakter op proef ge steld, n.l. toen hij de Amerikaansche schulden ging regelen hetgeen tevens het grootst en verst strekkende feit is geweest van het be wind van Bonar Law. Dit heeft hij gedaan weten te krijgen, niettegenstaande hem aller lei moeilijkheden zoowei in binnenland als in buitenland in den weg stonden. Zijn vrien den kennen hem als 'n man van eenvoudige opvatting en onkreukbare eerlijkheid, die naar men zegt de voorkeur geeft aan het bui tenleven boven dat in Westminster en die liever zeldzame edities van groote schrijvers bestudeert, dan blauwboeken. Hartstocht voor den post of bij voor het parlementairis me heeft hij in het geheel niet, wat de Times een even zeldzaam ais aantrekkelijk gebrek noemt Niettemin is hij er in geslaagd in enkele maanden een invloed op het Huis te verkrijgen die alleen wordt geëvenaard door dien van zijn voorgangers. De Daily Mail zegt, dat de verantwoorde lijkheid 'die Baldwin op zich neemt, zeer zwaar is, maar hij heeft een gezond verstand, zooals blijkt uit de woorden die hij gisteren tot verslaggevers heeft gesproken, dat hij eerder hun voorbede, dan hun gelukwen schen noodig had. Dit is een uitstekend be gin. Hij is iemand van ongeveer hetzelfde type als Bonar Law een man met een zaken opleiding, die overal wordt gerespecteerd om zijn oprechtheid, eenvoud en hoffelijkheid, zonder eenige voorliefde voor frasen, hoewel hij een goed debater is. Daar het land thans noodig heeft, dat de lijn in het bestuur wordt voortgezet en dat er'kalm, rustig en akelijk wordt geregeerd, is Baldwin een goed opvolger voor Bonar Law. Terwijl de conferentie feitelijk weer on derbroken is, daar de geallieerden de open bare behandeling van de hangende vraagstuk ken niet aandurven, wordt ernstig gepoogd om door onderlinge gedachtenwisseling een Grieksch-Turksch conflict te voorkomen, seint de corr. van het „Hbl". De basis, waarop thans een uitweg wordt gezocht is de aanbieding van Karagatsj met de spoorweg verbinding met Adrianopel aan dc Turken in ruil voor het afzien van de Grieksche schadevergoeding. Terwijl de Grieksche legatie nog zeer pes simistisch is, zijn de Turken weer hoopvoller en verwachten, dat de vrede binnen een maand geteekend zal zijn. UIT HET BEZETTE GEBIED. Op het spoorwegtraject Gelsenkirchen- Bismarck-Buhr wordt op het oogenblik een zeer sterke controle geoefend, ten deele door de Belgen, ten deele door de Franschen. Alle op dit traject rijdende Duitsche kolentreinen worden aangehouden en gecontroleerd, zoo dat soms vertragingen van 2 uur ontstaan. In de laatste dagen worden, naar de bladen mel den, ook weer de voor Nederland bestemde kolentreinen door de Franschen en Belgen aangehouden. Maandag en Dinsdag zijn twee van deze treinen, dis het opschrift droegen „contractkolen voor Nederland", in beslag genomen en het personeel is gearresteerd. Terwijl het personeel gisteren weer werd vrijgelaten, werden alle kolenwagens op de gemilitariseerde spoorlijn gereden. De Fran schen beweren, dat het hier slechts een voor wendsel geldt om kolen naar het onbezette gebied te krijgen. Bloedige botsing te Dortmund. In Dortmund zijn Dinsdagavond bloedige botsingen ontstaan tusschen politie en de- monstr,«#ende arbeiders. De communisten hadden Een groote demonstratie op touw ge zet, die zich tegen de politie keerde. Er werd zelfs uit de menigte geschoten. De politie opende daarop eveneens het vuur, waardoor een groot aantal demonstranten ernstig ge wond werd, o.a. een Fransch soldaat, die zich onder de menigte bevond. In den laten avond ontstond .opnieuw een botsing met de politie, die tengevolge van de dreigende houding der demonstranten voor het station gedwongen was van de blanke wapens en revolvers gebruik te maken. Aan de zijde dar demonstranten moet een doode gevallen zijn. Er werden ver schillende arrestaties verricht. Tegen 11 uur was de rust hersteld. Rumoer in een communis tische vergadering. Uit Essen In den loop van de jaarlij k- sche vergadering van de communisten wer den twee verdachte personen uitgezet, waar» bij een hunner een aanvaller met een revol verschot doodde. Het tweetal werd halfdood geslagen. DE COMMUNISTEN IN THURINGEN. Naar het Saksische voorbeeld, bestaat er ook in Thüringen een strooming om te ko men tot socialistisch-communistiscne samen werking op regeeringsgebied. Nadat de communisten in den Landdag verklaard hadden, dat zij niet voor de be grooting konden stemmen, indien de re geering niet de noodige door hen gewenschte waarborgen gaf, hebben de soc. dem. onder handelingen met hen geojaend eter een toe treding van de soc. tot de regeering. Als grondslag dient een reeks door de soc. op stelde beginselpunten. Van bijzondere be- teekenis is, dat daarbij de vorming van repU' blikeinsche zelfverdedigingsorganisaties is voorzien als bescherming tegen de de repu bliek bedreigende binnenlandsche gevaren, welke organisaties steeds tot taak zulien hebben de betoogingen en de vergaderingen en tevens het bezit der arbeiders te bescher men. Op den voorgrond staat daarbij de on voorwaardelijke erkenning van de rijks- en landsconstitutie. DE VER. STATEN EN DE CHINEE. SCHE TREINROOVERS. President Harding stelde gisteren, in over leg met het kabinet vast, dat de Amerikaan sche regeering zich bij haar pogingen om de invrijheidsstelling te verkrijgen van de Amerikanen en andere vreemdelingen, die roovers in de provincie Sjantoeng gevangen houden, moet laten leiden door de adviezen van den Amerikaanschen gezant te Peking en van het consulaat. Slechts als laatste hulpmiddel zal, zoo werd op het Witte Huis verklaard, de Ame rikaansche regeering deelnemen aan directe onderhandelingen met de bandieten, of over gaan tot een actie, om de regeering te Peking haar verantwoordelijkheid in deze quaestie te doen beseffen. ENGELAND EN RUSLAND. In weerwil van de officieele tegenspraaK der Admiraliteit houdt de Daily Herald de bewering vol omtrent maritieme bewegin gen „Ik herhaal met kennis van zaken, zegt de diplomatieke medewerker van het blad, dat de voorbereiding ver gevorderd is voor de onmiddellijke uitzending van lichte krui sers naar de Russische wateren, zoodra de handelsovereenkomst zou worden opgezegd." In verband hiermede wijst het blad nog op het manifest van den Russischen monar- chistischen raad te Parijs, waarin de val van het sowjet-stelsel als onmiddellijk te ver wachten wordt voorgesteld en waarin ge sproken wordt v^i de invoering van een dictatuur tot hersfll der orde. Wrangel zou de leiding der tegen-revolutionairen heb ben neergelegd ten behoeve van grootvorst Nikolaas, terwijl men reeds het Amerikaan sche Roode Kruis heeft gepolst aangaande de verstrekking van medicijnen. De Ameri kanen zouden echter den waarborg hebben verlangd, dat deze niet zouden dienen om een nieuwen veldtocht mogelijk te maken. DE STAKING TE BARCELONA. In de staking van de vervoermiddelen is geen wijziging gekomen. Dé arbeid in de haven ligt gedeeltelijk stil. Er zijn schoten gelost op twee personen, behoorende tot hei z.g. roode syndicaat. De eene is gedood, de andere, zwaar gekwetst. Voor de rechtbank te Nice is gisteren een proces, waarbij brieven van tsaar Alexan der II een rol spelen, begonnen. Verleden jaar Februari is te Nice prinses Joeriefeki, de morganatische vrouw van Alexander II, gestorven. Kort voor haar dood had zij aan Markoff, een Russischen letter kundige, opgedragen, om, met behulp van een lijvige correspondentie van den tsaar, een relaas van diens politiek en de rol van de groote Europeesche mogendheden bij het uitbreken van den oorlog van '70 samen te stellen. Toen Markof's werk op het punt stond te verschijnen, stierf prinses Joeriefski en haar beide dochters wilden van de publi catie niets weten. Markof is daarop een proces begonnen en 'eischt van de erfgenamen van de prinses 250.000 frank schadevergoeding Zaterdag is te Kopenhagen in den ou derdom van 74 jaar overleden graaf Mogens Friis van Friisenborg in Jutland. Graaf Friis behoorde tot een der oudste adellijke Deen- sche geslachten en was tevens een groot grond bezitter. Van 1880 tot 1918 had hij zitting in het Landsting, terwijl hij jarenlang leidei was van de vrij-conservatievc partij. Vroege! was hij gedurende eenigen tijd verbonden aar de Deensche legatie te Londen, waar hij eer intiem vriend werd van den lateren koning Eduard VII. Hij wordt opgevolgd in zijn ti tels enz. door zijn neef en schoonzoon Fre- derik Friis. Het Deensche ministerie van buiten landsche zaken heeft van den consul var Nicaragua tc Kopenhagen de mededseling ontvangen, dat zijn regeering 200,000 hec taren land ter beschikking heeft gesteld voor Deensche landverhuizers uit het boerenbe drijf. Elk gezin kan 50 H.A. in het eerste en nog eens 50 H.A. in het tweede jaar verkrijgen terwijl tevens voor vijf jaar vrijstelling van belasting wordt verleend. Naar men verneemt, zouden 368 personen, waarvan 150 mannen, in verband met dit aanbod in Juni naar Nicaragua vertrekken, De Amerikaansche minister van oorlog, Weeks, heeft dezer dagen in een rede fa Los Angelos, in een tafelrede de bekend- klinkende woorden gesproken, dat het Ame rikaansche leger den oorlog niet wenscht uit te lokken maar dat het heel goed beseft, v/at het te doen heeft om oorlogen te voorko- Het kan met den oeconomischen staa van zaken in cle Unie toch nog niet zoo-slecht gesteld zijn. Wij lezen ten minste dat men in Engeland in de drie maanden Juni, Juli en Augustus niet minder dan 500,000 Amerikaan sche toeristen verwacht. De meesten van dez» toeristen bezoeken niet enkel Engeland maai ook het vasteland van Europa. Svelha, de minister-presidentv van Tsje- jocho-Siowakije, die langen flfd wegens onge steldheid afwezig is geweest, heeft gisteren de uitoefening van zijn ambt hervat. hartelijk de hand en ging toen de straat op, j naar zijn tent Juist kwam op dir'oogenblik de begrafe nisstoet, die den vermoorden Johns had ter- aardebesteld van het graf terug en de tent langs. Hale, de sherif, trad naar voren en op Hetson toe. „Mr. Hetson, ik acht mij gelukkig dat gij u de benoeming hebt laten welgevallen. Ge makkelijk is de taak voorzeker niet, want het volkje dat hier in de bergen rondzwerft, is niet van het rustigste. Maar wanneer wij hand aan hand gaan, steeds het cog op wet en recht, dan zullen wij het kwade keeren en het goede beschermen en handhaven. Onze hoop is op u, en vertrouw gij op mijn hulp tc allen tijde. Ik ben de sherif, mijn naam is Hale 1" „Mr. Haie," antwoordde Hetson met de taal van zijn hert, „de mij toegedachte eer heeft mij eigenlijk zeer verrast Maar in Godes naam Ik neem dc benoeming aan en geef u der verzekering dat ik van ganscher harte zal trachten mij uw vertrouwen waar dig te toonen. Gij zult wel zoo goed zijn van de benoeming kennis te geven aan het Coun ty Court en zoodra die het heeft bekrachtigd begint onze taak 1" XVIII. SIFTLY AAN 'T WERK. Had Hetson zelf zijn benoeming aange nomen tegen wil en dank, blijde gezichten vond hij niet toen hij, in zijn tent terugge komen, aan de vrouwen vertelde welke eer hem te beurt was gevallen, dank zijn ouden vriend Siftly. Manuela had mevrouw Hetson met tranen in de oogen de plotselinge verschijning van dien ellendigen speler medegedeeld, en, Hetson, nu met beiden in gesprek gekomen was diep ontroerd bij het vernemen van al het leed hetwelk het meisje en de geldelijke ramp die haar vader door dien man was toegebracht. Hij, met zijn goedaardig ka rakter, schreef het gedrag toe aan verkeerde gezelschappen in het Westen, waarin Siftly een tijdlang was verdwaald, en stelde de vrouwen gerust, onder stellige toezegging en ernstig voornemen nochtans, hem in 't oog te zullen houden. Intusschen waren al die woelgeesten, die in de vergadering van den vorigen avond zoo druk hadden huis gehouden, heden ijve rig aan het weik gegaan, in vertrouwen dat met den nieuwen Alcalde alles zich ten beste zou keeren. Ook Briars was weer in zijn claim, die 'n twintig schreden van de Chi neesche compagnie gelegen was. Geen rustiger volkje dan die Chineezen. Zij werken met kennis en volharding, en bemoeien zich met niemand. Trouwens wie verstaat hun taal Sifüy, op den wandel om terrein te ver kennen, had hun werken gadegeslagen en meer dan dathij zag, hoe een van hen ze waren met hun twaalven een bakvol goud onder zijn jak wegdroeg. „Wel, maak jelui zaken Geen antwoord. Rustig gingen zij voort, met hun mesjes het goud uit de wanden te halen. Hij uitte een vloed van verwenschingen, maar keek op, toen, als echo van dien vloek, een bekende stem tot hem doordrong, „Hé, Briars, ben jij 't Doe jij je morgen gebed En nu volgde weder een reeks van ver wenschingen, waarmee, indien ze van in vloed hadden kunnen zijn, al de claims, al de mijnen, ja geheel Californië hadden moe ten vergaan. In de kwade luim dat hij reeds twee dagen aan 't graven was geweest, met een resultaat waarvoor hij nog geen glas bran dy had kunnen betalen, werd Briars al woe dender toen Siftly hem beduidde en bleef volhouden dat hij de kunst niet verstond. Het liep zelfs zoover, dat hij uit zijn kuil opklom en zijn vriend tot vechten uitdaagde'. Maar Siftly zette hem pal, door te zeggen, dat ze, indien hij slechts zijn raad wilde vol gen, zonder moeite ineens een partij goud zouden kunnen krijgen. „Luister, wildzang," zeide hij, „het eerste middel om de vreemdelingen te verjagen is, dat wij ze dadelijk gaan kortwieken. Je kent den geest van de vergadering van gisteravond en beseft dat ik Hetson, nu hij door mijn toedoen gekozen is, om mijn vinger kan wik kelen. Het County Court heeft zijn benoe ming nog wel te bevestigen, maar wij be ginnen alvast. En kijk nu eens hoe ik dat aanleg daar beneden werken Chineezen, in twee partijen. Die moeten door ons tot het besef gebracht worden dat die grond niet hun maar ons toekomt." „Vervloekt volk," sloot Briars aan. „Lag het aan mij, dan kregen ze geen voet gronds. Maar de helft van niemendal wat ze hier uithalen." „Zou je dat denken Klompen goud zag ik ze uilhalen „En dat moeten we zoo aanzien „Wie zegt dat lachte Siftly. „Laten wij elkaar nu eens goed verstaan. Zij zijn met hun twaalven, maar elkeen is laf voor twee. Jij neemt zes en ik neem zes. Aangenomen Top zeide Briars met een handslag. De Chineezen hadden al dien tijd rustig doorgewerkt, terwijl een hunner of ze ook lont hadden geroken? een bak goud uit het gezicht zette. Maar Siftly, om die rust een beetje te storen, pakte een groote klomp aarde op, smeet die een Chinees op den rug en riep „V/eg met jelui Begrepen? Of ik zal 't jelui beter aan het verstand brengen Een luid geschreeuw van den getroffene en als wilde ganzen renden en gilden de arme Chjneezen dooreen. ïn een oogwenk waren de beide vrienden bij hen in de groeve. De hoofdman, krach tiger dan men hem zou aanzien, pakte echter terstond Siftly aan en deed hem tuimelen, zoodat hij bij het verliezen van zijn even wicht in een gat van omstreeks acht voet diepte neerkwam. Nu was het de beurt aan den chinees, Briars toe te schreeuwen dat hij moest maken dat hij wegkwam. Maar intus schen was Siftly weder uit de diepte verre zen en hij pakte, terwijl Briars de overigen links en rechts op de vlucht sloeg, den hoofd man bij zijn haarvlecht, trok zijn mes. „Niet vermoorden, SiftlyOm Gods wil „Maak je niet ongerust, ik wil hem alleen maar kappen riep Siftly, en nadat hij den armen Chinees had afgeranseld zoodat hij bedwelmd nederviel, sneed hij zijn grootsten trots, zijn haarvlecht af en slingerde die hem in 't gelaat. Andere Amerikanen en eenige Franschen waren inmiddels toegeschoten, maar hun vertelde Siftly, dat die kaalkopoen hem en Briars hadden aangevallen en hij zwoer dat hij eiken Chinees die hem in den weg zou treden, een kogel door het hoofd zou jagen. Daarop daalde hij met zijn handlanger in de groeve neder en terwijl zij van daar den buit binnenhaalden, zeide Siftly lachend „Zie je, Briars, nu heb ik je geleerd, hoa men goud vindt De Chineezen hadden hun rechtmatig ei gendom naar het scheen opgegeven. Niet ver van hun claim werkten Mexicanen en spoedig ging onder hen het gerucht van mond tót mond, dat de Amerikanen waren be gonnen de vreemdelingen te verdrijven. Toevalligerwijze was gelijktijdig de lang gedreigde Amerikaansche collector (ontvan ger) in „het Paradijs" aangekomen, om de belastingen van vreemdelingen te innen. Terstond legden alle Mexicanen het werk neer, kwamen in hun kamp bijeen en zonden bereden manschappen links en rechts in de bergen, zonder echter verdere demonstratie te bedoelen. Ook de Franschen, door de komst van den collector verontrust, trokken zich bijeen. Hetson, de nieuwe Alcalde, vernam van dit alles niets, daar hij den geheelen namid dag in zijn tent aan het v/erk was geweest met den collector, voordat deze in de mijnen Zou gaan. Maar daar 't hem ietwat vreemd voorkwam dat de collector met mondelinge instructies van de Regeering te San Fran cisco was gekomen, waarbij blijkbaar niet met de plaatselijke toestanden rekening wat gehouden, en ook wijl hij opmerkte dat d« collector zooveel mogelijk op den sherif wild» laten aankomen, liet hij den sherif ontbie den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5