Vrijdag 25 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14443 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN f. M m DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 26 MEI De waarde van een stem. De uitslag der Raadsverkiezingen te Haarlem. De Melkprijs. Huldeblijk van den bollenbaindel aan Jhr.^Mr. J. C. Everwijn. Vrijwillige Burgerwacht. Het brood dat het meest gegeten wordt, is Franken's Melkbrood. liiiiilN T00NEEL - - r Personalia. Ongeval. Weer een werkloozenrelletje. Brand. Nieuwe zaken. De huldiging van „Alberdingk Thijm". De werken aan de Amsterdamsche Poort. DE ROOMSCHE VOETBALDAG. De aubade te Amsterdam. Verkiezing Prov. Staten. De huldiging van R. C. H. Programma. ■4.sösfc. Op een trein geschoten. •rv Herhalingsoefeningen. t Tentoonstelling Moderne Kunst. Bloemendal*. De laatste Raadsverkiezingen J. J. Opticiens Koningstraat WEBER 10 ZOON - Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Haarlemsche Handelsvereniging. Zij, die niet stemden. Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal f 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, Adverlentiën 35 cents per regek Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 et., op andere redac tiepagina's 60 et. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 rejeli 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling (No. 6^ Amice! Ik heb u altijd wel gezegd, dat Heem stede „niet de minste onder de dorpen" was. Ik heb ontdekt, dat wij nu bijna twee honderd jaar geleden den beroemden Lin naeus gedurende een drietal jaren in ons midden hebben gehad. In de buitenplaats „De Hartekamp" was hij de gast van den toenmaligen eigenaar, den Amsterdamschen burgemeester Clifford en schreef er een boek, dat, naar men zegt, beroemd is. Het blijkt mij verder, dat nu zestien jaar geleden een stuk of wat genootschappen, die ver stand van planten hebben, zich dit feit her- jnerden en, met de bedoeling den grooten man te eeren en de „De Hartekamp"erbij, een borstbeeld van hem lieten maken, dat zij met de gracelijke toestemming van den thans verscheiden eigenaar lieten plaatsen op de plek, waar dat beroemde boek het licht zag. „De Hartekamp" is sedert in andere handen overgegaan en met de zorg aan genootschappen eigen, is men te rade ge gaan het voortbestaan van dit monument „door nadrukkelijke bepalingen te bescher men" en heeft men, hoe kon het anders, de goede gedachte gehad het borstbeeld met het voetstuk, waarop het rust ten geschenke aan te bieden aan onze gemeente. De gemeente zal dit geschenk aanvaar den en de schenksters haren dank betuigen voor de attentie. Natuurlijk. We hebben dus nu, behalve de naald bij het Manpad, de naald van Coster en de Bank van Loots, ook nog de buste van Linnaeus. We mogen daar trotsch op zijn, amice! Eén vraag wil ik echter stellen. Wanneer bet de bedoeling is de herinnering aan Lin- Aaeus voor het nageslacht levendig te hou den, dan zal dat borstbeeld zichtbaar moe ten zijn. Nu is „De Hartekamp" privaat do mein en, al mag eens deze of gene van de eigenaresse vergunning krijgen de plaats te bezichtigen, voor het groote publiek blijft het een afgesloten terrein en het doel wordt op die plaats dus niet bereikt. Ge zult mij misschien tegenwerpen, amice, lat de piëteit gebood het borstbeeld ih „De Hartekamp'1 te plaatsen, omdat het daar en liet elders was, dat de groote Zweed aan lijn „Hortus Cliffortianus" heeft gewerkt. Ik ben het met u eens en voor dat pieuze gevoel heb ik allen eerbied, maar heeft die piëteit niet meer effect en is de nagedach tenis Van Linnaeus niet meer gebaat, wan neer zijn beeld van uit de omheining, waar achter het is opgesloten, wordt te voor- ichijn gehaald en een plaats krijgt, zichtbaar voor allen? Welke plaats ik hem dan zou willen ge ven? Wel, waar anders dan in ons mooie Groenendaal, waar Linnaeus in de 3 jaren, die hij te Heemstede heeft doorgebracht, zeker meer dans eens geweest zal zijn. Ik heb een idee. In het komende jaar wordt in dat Groenendaal eeh groote bloe mententoonstelling gehouden op de groote weide bij de vijvers. Zou die tentoonstelling nu niet gecombineerd kunnen worden met het leggen van den grondslag daar ter plaatse van een botanisehen tuin! Een tuin, die niet groot behoeft te zijn, maar wel se lect en waarin het borstbeeld van den groo ten onderzoeker een plaats zou kunnen krij gen, zooals hij zelf niet beter wenschen zou? Het vraagstuk van de kosten zou in over leg met de genootschappen, welke het borst beeld geschonken hebben, onder de oogen moeten worden gezien Een offer mag de gemeente voor dat doel wel brengen, aan gezien deze nieuwe „Hortus Cliffortianus" een aantrekkelijkheid te meer zal zijn. Meld mij eens, hoe ge er over denkt. Maar laten de Haarlemmers er niet de lucht van krijgen. De annexatieplannen. enfin, ge begrijpt me. Die gelooven haasten niet, dacht ik nog dezer dagen, toen ik op infcrmatie uitging naar den staat van zaken bij onze kiesver eeniging. Ik had een stille hoop, dat, nu de tijd als heelmeester zijn diensten had kun nen vervullen om de wond te sluiten, die misverstand bij zoo menigeen geslagen had, de vrede op het punt stond te worden ge sloten en het gevaar van de afzonderlijke Roomsche lijst zou worden afgewend. De vergadering van Vrijdagavond heeft mij anders geleerd. Op die vergadering moet, ben ik wel ingelicht, de heer Groenland hebben verklaard, dat het thans te laat is om terug te treden. Hetgeen wil zeggen, dat hij en de zijnen bleven stemmen op de dissi denten-lijst. Het oorverdoovend applaus uit de volbezette zaal bewees, dat dit een praat je was en dus zullen we het de volgende week beleven, dat de Katholieken van Heemstede den vijand slag zullen leveren met gebroken gelederen. Dit is droevig, amice. Hef is te droeviger omdat die verklaring van den heer Groen land was voorafgegaan door een schitteren de rede van den heer De Wolff, waarin de ze, met verwijzing naar talrijke voorbeelden uit den jongsten tijd, de noodlottige gevol gen schetste van verbreking van de een heid. Te droeviger ook, omdat het optreden der separatisten flagrant in strijd is met het Reglement der Kiesvereeniging, waarvan ook zij lid waren, toen zij het ongelukkige besluit namen, cnook nog zijn. Als steeds Uw PEREGRINUS. P.S. De zetter, heeft in mijn laatsten brief een paar regels ingeslikt. Deze gulzigheid had tengevolge, dat ik de trams van Schoten naar den Hout om de 7 S. 8 minuten liet loo- pen, hetgeen in origineli luidde: gedurende het grootste gedeelte van den dag om de 5 minuten en overigens om de 7 a 8 minuten De Hemel moge het hem vergeven. (Door plaatsgebrek is deze brief eenige dagen blijven liggen. Redactie). Sociëteit „St. Bavo" Kinderkoor half 3 Bestuur Kiesvereeniging Overveen half 8 Gewone zittingen Spaar bank voor Kath. Nederland van 5half 8. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma- tinée en Avondconcert.. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 —1214, van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boek.a van half 39 uur. R, K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorna., van half 11 tot half 12, des nam. van 3' tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Te Heemstede kwam de Awtd-IRev. Partij anderhalve slem le kort bij de raadsverkie zing om drie kwart van den kiesdteeler te halen en daardoor voot het eerst een -raads zetel te bezetten. Deze zetel viel nu ten deel aan de Roomsoh-Katholieke lijst. Gisterenmiddag is de officieele uitslag be ltend geworden van dc gemeenteraadsverkie zing in Haarlem. Deze komt overeen met dien van den verkiezingsdien st der drie dag- Waden le Haarlem. Er is slechts een afwij king van een enkele slem op eenige lijstto- lalen l>e officieele kiesdeeier verschilde één 7 even de slem met dien van den verkiezings- dionst. De veehouders hebben er in toegestemd, vonrtnopig de melk aan den Haarlemschen Melkhandel te leveren tegen den prijs, de vorige maand overeengekomen. De verkoopprijs blijft dan ook op 16 cent bepaald. Namens de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het Hollandse!: Bloem bol !enk weekers-Ge nootshnp en den Bond van BIoembollenhan del a ren is aan Jhr. Mr. Ever- wijn, den inmiddels afgetreden Nederland- schen Gezant tc Washington, een huldeblijk aangeboden als erkemnning van bewezen diensten in verband met het invoerverbod van bloembollen in Amerirka. De aanbieding 'van het huldeblijk, beslaan de uit een stoel, heeft plaats gevonden op Vrijdag 18 Mei j.5.' De heer E. H. Krelage dankte in het bijzonder den heer Ever wijn voor de vele moeiten en opofferringen ge troost tijdlems de conferentie, terwijl de heer Arenlhorst, namens den Bond van Blneim- bollen.hantielaren, in herinnering bracht de gastvrijheid,, genoten op de dagen, vooraf gaande aan de „Hearing" loen de Holland- sche afgevaardigden in Washington zicli Voorbereidden voor dc conferentie. Mr. Everwijn sprak zijn dank uit voor het het bewijs van erkentelijkheid door de Ver eenigingen uit de bollenstreek, waarop de Commissie, bestaande uit de heeren E. H. Krelage, H. J. Voors, S. Schone veld, W. van der Laan, H. Arentshorst en Mr. Toulon van der Koog, werden uitgenoodigd deel te nemen aan de luncih. Aan tafel werden de verschillende momenten herdacht en vooral, dat, dank zij de activiteit van al degenen, die van Hollandscbe zijde hiertoe medewerkten, het gevaar voor onmiddellijke sluiting is af gewend. Omtrent de vergadering der Vrijwillige Burgerwacht valt, aan de hand van een ons voor het vorig nummer te laat, toegezonden communique, nog het volgende te melden: De voorzitter, tevens commandant, Jhr. O. v. Lennep herinnerde in zijn openings rede er aan dat dit de 5e Algemeene Verga dering was en dat de Burgerwacht, trots vele moeilijkheden en decepties stand had ge houden. Voor het eerst had voor 't jaar 1923 de Gemeenteraad het subsidie geweigerd, doch het bestuur heelt daarin geen aanlei ding kunnen vinden bet instituut op te hef fen en is er dan ook in geslaagd langs an deren weg de noodige gelden te verzamelen, dank zij de steun van een commissie uit de burgerij, die bij de goedgezinde ingezetenen weerklank heeft gevonden, terwij! verder 1 Oh. Rist, A „in de zitting van de Tweede Kamer van 7 „December 1922 zich als volgt uitliet: „Zoo „als de toestand nu is en worden kan, acht „de Regeering zich niet verantwoord als ze „niet beschikt over door het particulier ini- „tiatief gestichte Burgerwachten. Vooral in „groote gemeenten kunnen ze goede dien sten bewijzen, als het noodig is' „Blijft dus stand houden en benut Uwe „mooie organisatie tevens tot bevordering „van burgerzin en tot het naar voren bren- „gen van de nationale gedachte, die, ten „spijt van alle pogingen der vaderlandloozen, „gelukkig steeds blijft ovcrheerschen. Uw „devies zij: Veel geven en weinig vragen". Nadat de notulen waren goedgekeurd, werd door den secretaris voorlezing gedaan van het jaarverslag waaruit bleek dat de Burger wacht gedurende het jaar 1922 voort was ge gaan met zich te oefenen, terwijl aan tal van schietwedstrijden werd deelgenomen, waarbij door Haarlem vele eerste prijzen werden be haald. Deelgenomen werd aan een afstands- ril per rijwiel door den Bond v. Lichamelijke Oefening uitgeschreven, de Rijwielbrigade maakte onder haar Commandant volledig gewapend en uitgerust een tocht door dc Meer naar Amsterdam en terug. Recruten werden geoefend in de Stadsdoelen, terwijl 7 leden volledig werden opgeleid in gebruik en behandeling van den mitrailleur, waar mede ettelijke malen te Overveen, ook bij donker, werd geschoten. Het aantal gewa pende leden bedroeg 683 man, (zonder die van Schoten). De heer A, DE BOER, tweede gekozene op de lijst-v, d. Kamp. VOORDRACHTENAVOND JAN MUSCH. Matige belangstelling was er maar, nu 't seizoer. eenmaal uit is, gisteravond in den Stadsschouwburg, voor Musch' voordrach- tcnavond, maar het weinige publiek heeft zich natuurlijk, zijn gang niet behoeven te be klagen, en het enthousiasme van de aanwe zigen was den kunstenaar belooning genoeg. 't Is niet meercritisch-objectief, dat je op 'n avond als dezen luistert naar een man van zoo vermaarde en genoeg gekende ta lenten als onzen Musch, maar rustig kun je je aan een werkelijk genieten van het gebo- dene overgeven, waarvan een journalist gretig eens gebruik maakt. Het eerst hoorden we de „verleidingscëne uit „Adam in Ballingschap," dramatisch en in 't algemeen een der betere fragmenten uit Vondel's dramatiek, in alle opzichten door Musch schitterend weergegeven. Dan luidde voor ons de bronzen galm der „Gewijde Klok," dan flitste 't „Schrijverke" over 't spetterend water, dan wipten en stoeiden de jonge vogeltjes uit 't „Meezen- nestje" in de plastische wedergave van Ge- zelle's fijne werk. Dan droomde de kunste naar voor ons Saïdjah's teere mijmering: „Ik weet niet, waar ik sterven zal." En dan, voor de pauze nog, Musch' prach tige Adam-creatie in den machtigen smart kreet om den Paradijsvloek „En Satan pijptdie altijd weer een geweldigen indruk blijft maken, hoe dikwijls ook weer gehoord. Na de pauze waren de voordrachten in luchtiger toon gestemd. Nooit hebben wc Jan Prins' „dc Bruid" zoo frisch gevonden als bij deze voordracht, Hooft's Deuntje" gaf gelegenheid tot geestige nabootsing van een huiselijken twist, cn het kluchtige „Boerke Naas" van Gezelle vond veel bijval. Nog reciteerde Musch een paar stukjes van dc Schoolmeester en Piet Paaltjes, om ten slotte eenige Liefdesverklaringen te pa rodieeren, waarvan die van den verlegen en den modernen jor-*~'!ni? als caricaturen, en dc banaliteiten van den m-burgerlijken Jan sen en den als ie wat tipsy was zoo vrien- delijk-sentimenteelen Bodéga-gérant in haar verrassende realiteit, h-""-"<k getrof fen waren. Musch' unieke veelzijdigheid in zij» voor drachtskunst heeft ons den heelen avond kostelijk laten genieten en het enthousiaste applaus, dat haast geen einde nam, was een welverdiende hulde. Ontzei stadgenoote mej. Micn CoeJicrgh heeft aan de universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg het candSdaatsexatnen im de plant- en dietrfkunde (I) afgelegd. Ter aansmffing van het bericht over de proinotiiie van mr. W. J. C. A. Nyffh, to>t voor kort leeraar aan een H. B. S, hier ter slede, tot doctor in de staa'tswetonschajipen aan de Sorboivne, zij nog gemeld, dat ze ge schiedde in tegenwoordigheid der professoren ook het Rijksgarantiefonds en de Bond fi- nanciëelen steun verleend hebben. Wel een bewijs dat ook de landsregeering het tijdstip tot opheffen der Burgerwacht nog allerminst gekomen acht en zeker ook niet die van Haarlem. De voorzitter besloot zijn rede met aanhaling van het navolgende uit het Jaar verslag 1922 van den Bond: Telken jare trekken alle roode elementen, „broederlijk vereenigd, op tegen de subsidie- verleening aan de Burgerwachten. Ook dit „dit jaar bleek opnieuw hun haat cn vrees „voor dit instituut. Al gaan zij alle niet zoo- „ver als de communisten, die liever vandaag „dan morgen de geheele politie zouden zien „verdwijnen, uit hun grooten afkeer voor dit „preventieve machtsmiddel der Regeering „spreekt toch duidelijk hun kwaad geweten. „Zoolang dit het geval is zullen alle welden- „kende en ordelievende staatsburgers ge heel de meening van Z. E. den Minister van „Binnenlandsche Zaken onderschrijven, die Doch amps A. Af talion, d ie hem o. a. huldigden wegens het feit, dat hij de eerste Nederlander is, die in de rechts geleerde faculteit dor Universiteit van Parijs den doctorsgraad verwierf en de in zijn proef schrift vervatte kostbare gegeveps. Tot hoofdagent van politie is benoemd de agent van politie G .van Zon. Gistermiddag 12 uur is de 53-jarige G. v. M. wonende Damstraat, nabij do Raaiks- brug aangereden door een motorrijdier, on danks het feit, dat deze langzaam reel, reehls hield en signalen gaf. Van M. kwam te vallen cn brak zijn linkerbeen. Hij werd bij den •landarts H. binnengedragen, waar door een lid van E. H. B. O. bet eerste verband werd gelegd. Por brancard is van M. naar liet St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Omstreeks half 5 gistermiddag liep een agent van politie in de Koningstraat met een beschonken arrestant, dien hij naar het bu reau van politie wilde overbrengen. Hij werd hierin echter belemmerd door 'n troep wenk- loozen, die bewerkten, dat hij zijn arrestant moesit loslaten. In verband hiermede zijn eenige personen aangehouden cn aan het bu reau van politie gebracht, waaronder een, die bekend heeft, den agent een klap in het aangezich t gcgenen te hebben. Ongeveer .terzelfder tijd tTacbtlten werkloo zen weer het stadhuis binnen te dringen," het geen hun is belet, waarna hun gelast werd. door te loopen, omdat zij zich op de Groote Markt verzamelden. Toen zij aan dit bevel niet voldeden, iis door de politie van de sabel gebruik gemaakt, waarbij een enkele klappen opliep. Nadat de werk!oozen uiteen gedreven waren, heeft de politie nog eenigen tijd ge patrouilleerd, doch er is niets bijzonders meer voorgevallen. De commissaris vpn politie was bij het relletje aanwezig. Gisteravond omstreeks half 11 is brand ontstaan op een zolderkamer vain perceel Tetteródcstraat 4. De bewoner van het per ceel was aan het uitzoeken van films en hield een stuk er van voor een brandende petro leumlamp, waardoor de film in brand vloog. Ook eenig beddegoed verbrandde. Met een tiental emmers water heeft de bewoner het vuur gebluscht.' Do brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Zoo hier cn daar riet men wcct nieuwe bollenschuren verrijzen in de bollenstreek. Te Hillegom, Lisse, Sasscnheim cn Voorhout, wellicht op andere plaatsen ook, zagen wij nieuwe schuren optrekken, meldt het „Kweë- kersbhtd." Dat is een verschijnsel van het weder opleven van kweekersgeest, het uitbrei den van dc bollcnkramcn, die wederom naar meerdere bergruimte, vragen. Zoo zat dan dc Rederijkerskamer „Alber dingk Thijm" Maandag gehuldigd worden en wel, zooals het programma vermeldt, om dat zij in 2 jaar 4 maal op concours is ge weest en ook 4 maal gelauwerd is. Zij be haalde 4 eerste prijzen en 13 eere-prijzen Bovendien wil men haar ook huldigen om haar belangelooze uitvoeringen voor wel dadige doeleinden e.a. En ten slotte om haar spel zelf, dat, zooals men wel weet, af is. De Rederijkerskamer zal dien avond haar successtuk „Frederik de Groote" opvoeren. Daarbij zal de huldiging plaats vinden. Na de pauze zal de klucht „De Aanhou der Wint" worden gegeven. De avond zal met muziek worden opgeluisterd. Met de voorbereidende werkzaamheden aan de Amsterdamsche Poort is men thans zoover gevorderd, dat de noodbrug, welke geslagen zou worden, voor de passage ge reed is. Er moeten een drietal afdammingen gemaakt worden, waarvan thans twee ge reed zijn. Eerst als zij alle klaar zijn, kan met de eigenlijke werkzaamheden aange vangen worden. Ook vandaag herinneren wij onze lezers aar. den Roomschen Voetbaldag, die a.s. Zondag op het R. K. Sportpark aan de Mo- lenwerfslaan gehouden wordt. Men herinnert zich, dat alle schoone plan nen op 13 Mei verregenden. Thans laat het weer zich beter aanzien. Wij hopen voor het welslagen van beide wedstrijden, den oefen wedstrijd van het R. K. Haarl. Districtselftal en de finale van de N. H. Ct.-beker. vurig, dat de weersomstandigheden gunstig zullen zijn en dat ditmaal nu eens alles mag mede werken, om dezen dag tot een succes te ma ken. De regclingscommissie zal voor voldoende zitgelegeheid zorg dragen. Men verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat de voor 13 Mei verzonden uitnoodigingen geldig blij ven. Met het oog op de kosten kunnen geen nieuwe uitnoodigingen worden verzonden. Vertrouwd wordt evenwel, dat de genoodig- aen zooveel mogelijk aan de invitatie gevolg zullen geven. De hoofd-redacteur der Nieuwe Haarlem- sche Courant.de heer L. M. Weterings, zal den beker uitreiken: zijn 4-jarig zoontje doet den aftrap in den bekerwedstrijd. De wed strijd tegen Graaf Willem II begint om half 2, de bekerwedstrijd om half 4. Ter aanvulling van de mededeelingen op de affiches deelen wij mede, dat voor jon gens beneden 17 jaar de entreeprijs 10 cent bedraagt. Men schrijft ons: Het resultaat der vergadering, uifgesch're- ven door een commissie uit het Amster damsche Aubade-Comité, en gehouden in Zang en Vriendschap alhier, bestaat hierin, dat van de vijftien aangeschreven vereeni- gingen er zes vertegenwoordigers hadden gezonden. Door de uiteenzetting van het comité, waardoor de deelneming voor een ieder mogelijk kon worden geacht, gaf de Christ. Oratorium-Vereeniging zich defini tief als medewerkend op, terwijl de dames en heeren aanwezigen van de vereenigingen Doopsgez. Zangkoor, Proza en Poëzie, Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria, Haar- lemsch Zanggenot ieder voor zich na de toe lichting zelf zeer gaarne zouden medewer ken en beloofden hunne vereenigingen er toe te zullen bewegen om alle mede te werken. Zoodat resumeerende: behalve dc R.-K, kerkzangers het wel zoo goed als zeker is. dat het grootste aantal Christelijke Haar- lemsche zangers zullen medewerken om de aubade te Amsterdam op 6 September zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Door het Centraal Stembureau is heden morgen tot lid der Prov. Staten van Noord- Holland verkozen verklaard in de vacature mr. P. A. Diepenhorst, de heer W. J. Bos senbroek (A. R.) Voor dc huldiging van R. C. H. op a.s. Zondag is thans het volgend plan opge steld: Het comité met vertegenwoordigers van sportvereenigingen zal zich Zondagmiddag te een uur opstellen op de Paul Krugerkadq, vanwaar te kwart over een vertrokken wordt met het Muziekkorps „Harmonie- Crescendo" voorop langs: Paul Kruger- straat, Gen. Cronjéstraat, Julianapark, Schotcrweg, Overtonstraat en Middenweg naar het R. C. H.-terrein, waar te kwart voor twee de kampioensclub gehuldigd zal worden. Na de huldiging door het comité zullen de aangesloten vereenigingen in de gelegen heid worden gesteld R. C. H. te complimen teeren. Te twee uur vangt dan de wedstrijd R. C. H.Be Quick aan. Het programma voor het namiddagconeert in Den Hout op Zaterdag 26 Mei, om half 3, luidt: 1. Cadettenmarsrih, J. P. Souza. 2. Ouver ture „Fra D.iavolo", D. F. E. Auber. 3. „7J\- geunerlicbe", walzer, F. I/diair. 4. Fantasia rtekl'opera .,11 Pegliacci," R. Leoncavallo. 5. Ouverture „Piqué Dame", Fr. von Suppé. 6. Polnisohe Nalltonailtanz, Scharwenika. 7. Fan tasia ddl'opera „Butterfly",. G. Puccini, Mevr. hUltUA v. BAH1S.EK, het nieuwe Christ. Hist, lid van den Haarlemschen gemeenteraad. 't Dn or den Stationschef is aangifte gedaan, dat nabfj de halte Lcidschestraat op een pas- scerenden trein is geschoten, -v -i«U— -- De Burgemeester van Haarlem vestigt de aandacht van do verlofgangers, die dat jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, op onderstaande bepalingen. A. Overnachten buiten de kazerne. 1. Aan dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen moeten opkomen, kan als gunst worden toegestaan buiten de kazerne te overnachten. 2. De vergunning wordt sleohts verleend indien de vaste of tijdelijke woning van den dienstplichtige in of nabij de garnizoens plaats is gelegen en de vergunning geen aan leiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstandten, dat daardoor eten nadeelige in vloed wordt geoefend op den goeden gang van den' dienst en van de oefeningen, o.a. ten gevolge van builen deze opgedane ver moeienis. 3. De vergunning tan worden herroepen: a. wanmteer Wijkt, dat de goede gang van den dienst sdhade lijdt door het overnachten huiten de kazerne: b. indien den dienstplichtige straf is opge legd, tijdens den duur dezer straf; c. indien andere redenen dan die, vermeld onder a en b, of het belang van den dienst het noodig maken. 4. Aan den dienstplichtige, wien: de vergun ning is verleend, wordt in de kazerne geen logies verstrekt dan wanneer diens chef het om een der onder 3 vermelde redenen of uit anderen hoofde noodig oordeelt. 5. De dienstplichtigen, die de vergunning .wenschen, moeten hun verzoek daartoe bij ge frankeerden brief richten aan den korps commandant. Het verzoek moet worden gedaan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst of, voor zoover dit niet meer kan geschieden, zoo spoedig mogelijk. Later ingediende verzoeken zullen sleohts bij hooge uitzondering voor inwilliging in aanmerking komen. De vergunning ïeidt niet tot vrijstelling van eenigen dienst. B. Voorzien in eiqen voeding. Vrijstelling va,n de soldaten'-menage. owdter toekenning van vergoeding wegens gemis van levensmiddelen, kan worden verleend aan: a. gehuwde Soldij'geniefende militairen, voot zoover zü in hun woonplaats verblijven: b. andere militairen', om voor ben gewich tige redenen; c. militairen:, die op advies van een officier van gezondheid eten bijzonder dieet moeten volgen; i d. Israëlielische militairen. e. militairen, die aannemelijk maken, dal rij vegetariër zijn. Het verzoek om vrij stelling van deelne ming aan de menage moet schriftelijk bij ge- frankeerden brief worden gericht aan den korpseommandant. In de verzoekschriften moeten de verlof gangers hun adres duidelijk en volledig ver- nicMen. Men schrijft ons; Deze tentoonstelling van meesterwerken dor, moderne kunst in het Tevlersmuseum ten bate der noodlijdende schilders wordt Zondag a.s. gesloten en is dien dag voor ver minderden prijs toegankelijk. Men verzuime deze eenige gelegenheid toch niet om deze stukken uit particuliere Haarlemsche verza melingen te kunnen bewonderen. Men verzoekt ons er aan te herinneren, d: i Zondag as. vanwege de afriee'ing Haar lem van de Vereeniging tot bevordering der Gezondheid in de Grafische vakken in Ne derland alhier eten bloemendag zal worden gehouden, waarvan de. opbrengst zal strek ken tot insfantdlhoudimg en uitbreiding van het eigen sanatorium „Eerbeek". Woensdag en Donderdag hebben dé meeste en ook zoo ongeveer de laatst* raadsverkiezingen plaats gehad. De eindindruk is ongeveer gelijk aan dien. welke de eerste verkiezingen gaven; de Roomsch-Kalholieken hebben geen re den om uitbundig verheugd te zijn, maar nog veel minder reden otn te klagen. Bijna overal behielden zij het aantal zetels dat zij bezetten, op sommige plaatsen gingen zij zelfs vooruit. Opmerkelijk is, dat de R.K, Volkspartij het zoo goed als overal moei! afleggen en alleen maar afbreuk deed aan de R.K. lijst. Dissidente R. K. lijsten hebben in onze omgeving echter wel succes gehad. Zoo in Beverwijk, waar de lijst ^üyking twee zetels behaalde; in Heemstede, waar de lijst-Zneg» waart twee zetels veroverde; in Hillegom waar de lijst-Murks twee zetels bekwam enz. Verlies voor de R.K. in 't algemeen be- teekende dit dus niet, maar wel verlies voor de R.K. partij; want als de eenheid aan 't wankelen wordt gebracht is dat te duur gekocht met een zetel. Indien er in Heemstede één R.K. lijst ware geweest, zou de R.K. lijst zes zetels hebben behaald. Nu kregen zij er, met de lijst-Zegwaart mede 7, doordat aan beide lijsten vanwege het overschot nog een extra-zetel werd toegekend. Intuschen hebben deze verkiezingen wel een beeld gegeven van de beroeringen in de R.K. Partij zelf. (Kostten zij te Haarlem aan de R.K. niet 'n zetel?) en moeten wij zoo spoedig mogelijk maatregelen iref- fent dat het uit raakt met dat geharrewar in onze gelederen. Een voor allen bevredigen de oplossing moet worden gevonden. Barometerstand 762. OPGAYE Stilstand VAN; Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den more gen van 25 Mei. Hoogste barometerstand 774.0 m. M. té Seydisfjord. Laagste barometerstand 753.7 m. M. té Skudesnaes. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Mei: Matige, in het Noorden tijdelijk wellicht krachtige, Zuidwestelijke tot Noordweste lijke wind, meest zwaarbewolkt, later waarschijnlijk regen of hagelbuien en kou der. Gisteravond werd de algemeene vergade-f ring gehouden van de Haarlemsche Handels- vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental vrijwel ge lijk gebleven was. In het verslag werd gecon stateerd, dat het jaar 1922 een noodjaar ge weest was. Het vereenigingsleven was bloeiend. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een. nadeclig saldo was vaa 378,45. De aftredende bestuursleden, de heeren F, Funke, B. W. Lasschuit en H. v. Putten, wer den herkozen en in de plaats van den heer V/. Dyserinck, die bedankt had, werd gelco- zen de heer P, de Grauw. Voortdurend komen ter gemeente-secre tarie berichten en briefjes binnen van per sonen die om een of anderen reden niet aan de stemming deelnamen en daarvoor een geldige reden wenschen op te geven. Dat is goed, maar vele van deze briefjes zijn geadresseerd aan den beer C. Maar schalk, burgemeester. Het gevolg is dat de burgemeester al deze briefjes toegezonden krijgt en wanneer hij thuis is, deze zelfs na gezonden worden aan zijn particuliere wo ning. Dat is nutteloos werk. Straks gaat de burgemeester met verlof en dan zouden de ze briefjes zelfs op gezonden moeten wer den. Het verzoek is nu, dat al degenen, die een dergelijk briefje inzenden, zulks een voudig adresseerde aan: de Gemeente-secre tarie, afdeeling V. In de verschillende kieskringen stelden hedenmorgen in een openbare zitting de hoofdstemhureaux offieiëei den uitslag vast der gemeenteraadsverkiezingen. N. T.nsones, Lefdscheplein 28, muriefowefe; M. v. fwyver, Kotksteeg 19, grijze ceintuur; •1- H. v. d Mey, Jan Steenistxaat 25, dames horloge: B. J. J. Vcrkes, Hofitifkstraat 22, grijze dn meshand schoenE. Walhreeht, Hout markt 9, haarkam in étui; Gerocentereinigirg, zwarte hond; Stegemnn. Scheepmaikersdijik 53, regenjas; Al. v. Huizen, BurgavaJ 14, «rriis katje; J. Pardoen, Eikenstraat 10, Schoten, knijptang, schroevendraaier, enz.; ,1. Schoone- veld, Bercikhcydestraal 31, gordijn; H. J. van Weven, Oranjebootnstraat 82irnod, honden- penciing; D. v. Tongeren. K nit zingerst ra at 29, rijwieüporap; A. Bierenbrood spot, Plein 2, br, porteinonnaie; Geldorf, Brouwersstraat 11, zw. klmderportamoivnaiePolitiebureau, Smedetstr., wit terderschoenitje; J. Detfckcr, Linscbolenh straat 87rood, zwart taschje; H. Stoetcr, Scho- teirweg lCGjood, rieten tasoh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1