DE lOds SIGAAR Uitslag van de Gemeenteraadsverkiezingen te Heemstede TSe sfarnrdte 1 Uvirnen onder ft et merk *r~'" J. v. RlfiTEN, Hoofdstr. 73 De zaak Weber 85 Jaar oud. De drie verdedigingssporten> Honkbal. Voor den' Politierechter. BILJARTEN. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. UIT DER OMTREK KROMMENIE. "V BEVERWIJK. VELSEROORD. A HALFWEG. ZANDVOORT. GEMEENTERAADSVERKIEZING. VELSEN. ZAANDAM. Uitgebracht 4826 stemmen; Kiesdeeler: 311^; Ongeldig 156 stemmen; Geldig 4670 stemmen 75°|0 van den Kiesdeeler: 233,5 i Vrijheidsbond r AMSTERDAMSCHE BEURS. Verkrijgbaar te Hillegom Sigaren- en Cigarattenmagazijil VIRIBUS AUDAX cndaag bestaat de zaak van de firma J. J. Weber en Zn. aan de Koningstraat 85 jaar. Het is een mooi jubilé geworden. Van alle zijden ontving de heer Weber blijken van be langstelling, in een mate, zooals hij, naar hij ons verzekerde, nooit verwacht had. Uit Duitschland, Engeland, Frankrijk en Amerika zelfs kwamen gelukwenschen in, o.tn. van de bekende fabrieken van Zeiss, Busch en Goertz. Zij schreven dat zij niet ieder jubi lé konden gedenken, maar dat het hun toch een groot genoegen was, den heer Weber te feliciteeren. Het zakendoen met zijn firma was hun altijd een groot genoegen geweest en zij hoopten, dat dit steeds zoo zou voort duren. Van een Breslaner firma ontving de heer Weber een gouden lorgnet ter groote van een gulden, waarop gegraveerd: „J. J, We ber en Zn." en het cijfer 85 en aan de andere zijde 13881923. Van een Engelsche firma ontvingen de heer Weber en zijn zoon ieder een gouden vulpen. Voorts kreeg hij vele bloemstukken. Van morgen ontving hij er reeds een 25. En het bleef maar doorstroomen. De Koningstraat- vereeniging stuurde ook een prachtig bloem stuk, eveneens 'n collega van den heer We ber n.l. de firma Federmann, Vanmiddag zou het bestuur van den Ned Bond van Opticiëns, waarvan de heer Weber bestuurslid is, hem komen feliciteeren, WOELIGE WERKLOOZEN. Ook vandaag roerden het bekende grofp- je werklóozen weer, vooral in het centrum van de stad. De politie hield een oog in 't zeil. De leiding vatt de boks-, worstel- en schermdemonstraties van het Kennemer In stituut (morgen 8 uur in de schermzaal Bras- sine) is in handen van de heeren Groot, Polak en Brassine. Verschillende Nederland- sche schermkampioenen verleenen medewer king. Belangstellenden in de oprichting van een Haarlemsche Honkbalclub kunnen zich aan melden morgen om half drie op het sport terrein van het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal. De sport'leiderscursus van hef Ken nemer Instituut demonstreert dan tevens het spel onder eigen leiding met medewerking van den voorzitter van den Nederl. Honk- balbond. Dievende dienstboden. Dó '20-jarige dienstbode A. P., die volgens Ambtelijke rapporten wel een beetje geraffi neerd is, heeft tussöhen November 19*22 en Mei 1923 verschillende bedragen van het huishoudgeld ten nadeele Tan dien beer .1. de B. ontvreemd, tolt oeii bedrag van f 150. Zij hoeft het geld teruggegeven, zoodat haar pa troon geen schade heef t geleden. Hij isook heel tevreden over haar. In Juni zou ze trou wen Het O. XL, dat ef op wees, hoe beklaagde aanvankelijk alles ontkende, meende, dat 1 maand gev. straf moest worden gevraagd. De politierechter acht de raak te belangrijk, om terstond uitspraak te doen en zal a s. Maandag schriftelijk vonnis wijzen. De 21-jarige dienstbode C. J. t. B. heeft ten nadeele van haar mevrouw damesonder goed ontvreemd. Zij is snoeplustig, en hon.lt veel vain uitgaan, terwijl zo herhaaldelijk van dienst veranderd. Zij is edhter voor de ver leiding bezweken. Het O.M. vordert 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, onder bediing dat re zich stelt onder patronaat der St. Martha-vereenngrng. De politierechter wees conform deren eJsoh rmmis. Valscbbeid in geschrifte I leegde de 52-jarige vrouw C. D.Sp., te Beverwijk, dde een postwissel, welke door verkeerde voorletter onjuist geadresseerd was, vals. heiijk OTuterteeikenrte. Het ging mier een bedrag van f 28.80. De vrouw verkocht allerlei snoesjes, om hoar houding goed te praten, maar re kon toch moeilijk alle schuild ontkennen. Het O.M. nam in aanmerking, dat het hier een huisvrouw en moeder van 3 kinderen betreft vorderde 6 maanden voorwaardelijk, met bepaling, dat binnen 2 maanden bdt geld den rechthebbende moet zijn terugbe- Hef vonnis luidde 2 maanden voorwaarde lijk, binnen 3 maanden terugbetalen en een proeftijd ran 2 jaar. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Donderdag zijn de wedstrijden voortgezet met den volgenden uitslag: punt beurt sör. vrtgez. G. Metz 260 32 41 7.80 Mecreboer 217 32 34 8.70 Kobus 250 25 47 10.— N. N. e 214 25 58 8.56 Hedenmiddag; .1. Metzv. d. Hoef. Hedenavond: J. Metz, Calcar Sr. Jager en N. N, Geboren: 24 Mel. z. v. M. Jacobs-i-Gast, —- 25 Mei. d. van M. A. HersevoortHen zen. Overleden: 23 Mei. F. van Kakerkcn, 75 jaar, Aelberisbergstraaf. 24 Mei. P. van ZwedenKok, 81 j., Rozenpricelstr. M. .1. van Koperen—Roemer, 71 j., Jansweg. M., 2 mnd., d van A. A. Prins, Kamperlaan. 25 Mei. D. van Leeren, 7 j., Koningstraat. BURGEROORLOG IN BULGARIJE. WEENEN, 25 Mei. Volgens berichten uit Boekarest en Belgrado dreigt er in Bulgarije e i burgeroorlog te zullen uitbreken. De Regcering kan ondanks haar krachtig optreden den Macedonischen opstand niet onderdrukken. De oppositiepartijen verbonden zich met de Macedeoniers om de Regeering ten val te brengen. De Rcgeering heeft maatregelen genomen tol het doen van massa arrestaties en zij heeft daarbij de gewapende boerengarden te hulp geroepen. POINCARé BLIJFT. PARIJS, 25 Mei. Poincaré heeft zijn ont slagaanvrage ingetrokken. EEN BOMAANSLAG. WEENEN, 25 Mei. Naar uit Warschau ■wordt geseind is in de Universiteit een bom ontploft. Prof. Oreck is aan beide voeten ernstig gewond. De dader is onbekend. In de stad hcerscht groote opwinding. MAN DOODGEBLEVEN. ZWOLLE, 25 Mei. Gisteravond werd een man uit Rotterdam in een café op de Deven- terstraat te Zwolle plotseling onwel. De on middellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Per politiebrancard is het lijk vervoerd naar het Sophia-ziekenhuis. De indentiteit kan tot op heden nog niet worden vastgesteld. Prachtzaak. Op een der mooisïe plaat sen in de hoofdstraat onzer gemeente, te genover de bioscoop „Centraal," waar voor heen een sombere schutting een stuk bouw terrein afsloot, is thans een prachtzaak ver rezen van den heer J, van Ewijk handelaar in auto's, motoren en rijwielen. De keurige winkel, ruim voorzien van fietsen en onderdeelen, trekt vooral 's avonds aller aandacht De ruime werkplaats daarachter biedt vooral aan de bezoekers van de kermis op Zaterdag 26 en Zondag 27 Mei a.s, een goede gelegenheid tot ber ging van rijwielen, auto's enz. Waar we echter bijzonder op moeten wij zen is het groote, nieuwmodische autoline- reservoir voor aan de straat. Dat vooral verdient de aandacht van de vele auto- en motorrijders, die weinig of in 't geheel niet meer voorraad hebben van 't onmisbare vocht. We wenschen den heer van Ewijk veel succes met zijn nieuwe onderneming! Burgerlijke Stand. Gehuwd: K. Ham van Wormerveer en N. Kaayk. Overleden: Neeltje Besse 51 jaar, onge huwd. Personalia. Aan de heeren J. Jak Lz. G. Boon en P. r. Gelderen Jz.t leerlingen van den Sergeant-Instructeur Werp van Beverwijk is 't bewijs van voorgeoefend heid uitgereikt, zoodat ze nu slechts zes weken in werkelijken dienst behoeven door te brengen. Kermis. Tol dusver heeft de kermfe, op één incidentje na, cch kalm verloop gehad. Ten zeerste ook verheugen we ons er over, dal '1 R.-K. Verenigingsgebouw door zoo- velen is bezocht en geen wonder. Natuurlijk zijn er gelegenheden te over, om ziel» te ver maken en waarschijnlijk is de luidruchtigheid op de meeste plaatsen grooter. Daarom zijn juist degenen, dlie meer op kalme, bezadigde wijze willen genieten, ia zoo'm grooten gelale komen luisteren naar 't duo NielcnPalm boom en den pianist P. N. Joosen. We twij felen er niet aan of a.s. Zondag zal 'I weer storm loopen in 't Vereenjgingsgcbouw. Woeiivilag j.i. woonden we de uitvoering bij van de R.-K. Tooneel vereeniging „St Bonifa- elus, een uitvoering die, hielaas, te weinig bezocht was, v.n.L het eerste stuk werd sell il terend gespoeld en bracht danig de lach spieren in beweging. Vooral aan den heer W. de Graaf Si., die de hoofdrol vervulde, komt een woord van hukte toe. U'nf jammer. De dineetje <tex gasfabrie ken heeft alle moeite gedaan, om de nieuwe '.«afeten voor Aseendelft te leggen door de lan derijen, gelegen achter de huizen van helt Vlieteend. Een der eigenaren weigerde echter mede te weitken, zoodat 't geboete Weiver en 't Vliesend opengebroken moeten worden en dat met zoo'n druk, overdruk autoverkeer. Tweede omgang. Het fanfarekorps „On derling Genoegen'' hooft bij zijn tweeden om gang door 1 dorp f 77,6114 gecollecteerd en 135 .loten verkocht Het spTeelkt vanzelf, dat de commissie ten bate van het Vereenigings- gebouw dankbaar gestemd is jegens bovenge noemd korps. Een woord van bartel ijken dank is a lie",zins verdiend. A Boomsche Dranbveetlanddag 'te Bevermijl. Hieromtrent meldt men ons neg: Op uitnemend geslaagde wijze hebben 2em Pinksterdag de Pxopagandacommissies in N.- Holland van Mariabond en Kruisvehbond te Beverwijk een grootschen Propagandadag voor de Roomsohe Drank weer gehouden. De dag werd ingezet met een H. Mis, opgedragen door den HoogEerw. Heer De ken van Beverwijk. Onder deze Hoogmis hield de Zeereerw. Pater Deodatus Vergeer 0. F, M. een treffende predikatie, waarin de gewij<l« spreker op overtuigende wijze aan toon/de, hoe het werk der Roomsohe drank bestrijding is «en werk van waarachtige Katholiciteit, van naastenliefde, een aposto laat, een offeren van zichzelf ter een- van God en tot heil van do onsterfelijke zielen. Na deze plechtigheid, die op de geloovigen, die het groote kerkgebouw vulden, diepen indruk had gemaakt, werd gepauzeerd, waaT- na te ruim twee uut in het gebouw der K. S. A. een groote meeling plaats had. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en leverde bij het binnentreden door de smaak volle palm- en bloemver staring een vroo- 1 ijken aanblik op. Onder de tadrljke aanwezigen merkten wij nog op den HoogEerw. Heer Deen ran Be verwijk, den Regent der Bissch. Kkeekschool en vele autoriteiten en Eerw. Heeren Geeste lijken. Nadat de voorzitter van het Beverwijksoh Kruis verbond de bijenkomst had gopend was het woord aan den heer Jan Heilig Jr., die als voorzitter van de N.-Holl. Propag, Com- mïssTe van bet BJbSèSaa'n KriiSVérEbncI aanwezigen hartelijk welkom heette en de, hoop uitsprak, dat Noord-Hon and, en meer speciaal Beverwijk, veel vruchten van dezen Landdag zou oogsten. Hierop kreeg de ZeerEerw. Pater W. van Dijk O.S.A. gelegenheid zijn rede uit te spTC- ken met het onderwerp „De vijand van het kind." Het was spreker zeer aangenaam, over liet kind het woord te mogen voeren; immers kinderen zijn de engelen der aarde. Voor een kind moet men den grootsten eer bied hebben. Spr. toont aan, hoe in het hei- densch Rome geen eerbied was voor de kin deren, en slaaft dit dooT uitspraken van ver schillende wijsgeeren. Wij danken Christus, dat Hij het kind in bescherming nam. Hij leerde ons het kind opvoeden. De ouders behoeden het kind voor velerlei kwaad, zij meten het kind ook behoeden vor een van zijn ergste vijanden: het alcholisme. Alcohol is voor een kind hersenvergif. Spr. bewijst aan de hand' van verschillende uitspraken van doktoren en schoolartsen de schade, die een kind lijdt door alcoholgebruik. Er moet een absoluut alcoholverbod bestaan voor kinderen tot minstens 14-jarigen leeftijd. On noemelijk is het lijden der kinderen door alcoholgebruik der ouders. Ongelukkig is 't nageslacht van den drinkr. Zoolang kinde ren jong zijn, moeten ouders geen drank in huis hebben, noch alcohol drinken. We moe ten den kinderen leeren, hoe verderfelijk al cohol is en daarbij moeten wij de hulp van het onderwijs hebben, liefst door aanschou welijk onderricht. De ouders m-oeten de kin deren gelei den onder de veilige schut se der onthouding. Na deze met veel enthousiasme uitgespro ken rede. waarvoor de spreker een hartelijk applaus inoogstte, voerde de gymnastiekclub van het Beverwijksch Meisjespatronaat eeni- ge keurige gymnastische reien uit, die veel bijvul van het publiek kregen. Vervolgens was het oord aan den heer Ka merbeek, uit Haarlem, die het oTiderwcrp behandelde „Dc vijand ven liet gziinsieven." Spreker behandelde eerst het groote gezin: do maatschappij, waarvoor drankbestrijding meer noodig is dan ooit. Wij moeten volhar den. God is met oms, wie zal tegen ons zijn. De wereld behoort aan het Katholicisme en wij, Katholieken, behooren onze beste krach ten aan tie maatschappij te geven. Zij heeft noodig mensohen van karakter, met een Roomsche ziel, mensohen van tucht en zelf opoffering en dit kunnen wij aankeeken door mede het liefdewrk der Roomsche Drankbe strijding te beoefenen. Wij moeten goede, overtuigende Roomsohe drankbestrijders kweeken 5n het huisgezin. Laat dc jugd opgroeien zonder alcohol te zien of te krijgen. Drank is in het gezin niet noo- Spr. doet een beroep op alle moeders, op dat zij een voorbeeld stellen. Het ouderschap la een voortdurend offeren. Wij veriichclcn den levensweg onzer kindren, als we den alcohol prikkel ver van hen hebben gehouden. Herhaaldelijk werd deze rede door hand- van de aanwezigen onderbroken. Ten slotte werd nog een hartelijk danlk- ooord gesproken door Mcj. A. Sam, presi dente der N.-Holl. Propag. Commissie van den Mariabond; die de aanwezigen opwekte, nn metterdaad te toonen, dt het gehoorde niet! op een steenrots was gevallen en niet alleen' de sprekers door applaus te danken, doch door het gehoorde in practijk te bren gen: zich aan te sluiten bij de plaatselijke afdelingen van Marin-Ver. of Kruisverband. Hierna werd de schitterend geslaagde ver gadering gesloten en trokken de aanezigen, cöe van alle kanten uit Noord-Holland wa ren! opgekomen, weer naar hum haardsteden. Botsing. «-= Op Se# krtiispunl Willehrord- straaj--Tromp stlraat, had Dondcrdagndd'dag weer eens een botsing plaats, thans tusschen een van TJmnlden komenden motorrijder en dc niteuwe autobus van den beor Ho-geland, die van Vo.iscn kwam. De motorfiets werd zwaar beschadigd. De reiziger, die er op zat, kwarn^er gelukkig goed af. Plechtigheid. In de kapel van Set Xa- veriuskloostteT alhier had j.i. Dinsdag oen stille maar indrukwekkende plechtigheid plaats. Drie novicen mochten het geluk smaken de kleine professie te doen in de Congrega tie van de H. Ursula, terwijl tevens 'n postulante haar In/tTede in het noviciaat deed. Het kapelletje was smaakvol versierd en welkte onwillekeurig op lot devotie. scThek'crs, op 19, 20 en 21 Mèï op KeFIand- goed Den Bosch te Leuvenheim. Op dit concours behaalde Excelsior uit Zaandam in den concertwedstrijd, eere-afd. fanfare een len prijs met 101 punten. Door de samenwerking van de S.D.A.P. en Anti-Rev. bestond de raadsmeerderbeid uit zes leden, n.l. 2 S.D.A.P., 3 Anti-Rev. en 1 vrij Raadslid, die het college steunde. De minderheid bestond uit 2 R.K. raadsleden, 1 Lib., 1 cand. van Gemeente Belang en 1 van een vrije groep kiezers. Gisteren verkreeg de lijst-Zwaan 341 stemmen, de R.K. Kiesvereeniging 349, Vrije volksgroep 77, S.D.A.P. 395, Liberale groep 53, A.-R. lijst 262 stemmen, Gemeentebe lang 622 stemmen, Vrijheidsbond 470 stem men. De nieuwe raad zal bestaan uit de heeren: C. A. C. Gunters, D. Driehuizen en G. Voort- huizen (Vrijheidsbond); T. Molenaar, aftr-, N. Paat en Jb. v. d. Werff Wzn. aftr., (Ge meentebelang); M. Koning, aftr., (A. R. lijst); J. Bramson, aftr., en A. v. d. Bos (S.D.A.P.); J. Siegers aftr. en L. M. Geers (R.K. partij); F. Zwaan aftr., en P. Schaap (Vrije groep). Volgens de tegenwoordige samenwerking tuschen Anti-Rev. en S.D.A.P. een bereke ning makend, is de raadsverhouding van 6 tot 5 meerderheid, veranderd in een 7 tot 5 minderheid, De Raad is dus om. De partij van den heer Zwaan won een zetel, de Liberale groep verloor haar zetel, dc A.-R. lijst verloor twee zetels, Gemeen tebelang won twee zetels en de Vrijheids bond verkrijgt drie nieuwe zetels. -Niet her kozen werden de heeren J. v. d. Schinkel R.-K., A. C. F. Buckmann L..A. v. 4 Plas A.-R., en J. Groen C.-H. Muziekconcours. De muziekvereeniging De Eendracht te Leuvenheim bij Brummen heeft haar 20-jarig bestaan herdacht met het houden van een groot federatief 'mu ziekconcours, met wedstrijden om de wis- Ï)E RAADSVERKIEZINGEN. Als wij nog het een en ander willen op merken over den uitslag der raadsverkiezin gen, wallen we beginnen hiermede, dat deze voor ons geen verrassing is geweest. Het was te voorzien, dat er een rechtsclie meerderheid zou komen en met 129 is deze wel weer stevig. Dat de winst voornamelijk van de Chr. Historisehen zou komen, was ook te voorzien, want het is in deze dagen al christelijk-lhislorisch, wat de klok slaat. Zij rekenden er zelfs op, 'dat ze van 2 op 4 zetels zouden komen en dat ze er nn 5 heb ben en dus 3 zetels wonnen, is een bof. Met een overschot ram 95 stemmen kregen de Chr. Historisehen den 5en zetel toegewezen. Ware de R.K. Volkspartij niet met een eigen lijst uitgekomen, dan hadden de R.-Katho lieken 6 zetels behaald. Ook als de lijst van Burgerplicht met die van den Vrijheidsbond was verbonden geweest, haid' dc Chr. Hist. Unie haar 5en zetel niet gekregen, wijl de Vrijheidsbond dan 2 zetels had verworven. Do Vrijheidis bonders hebben zichzelf den strop omgedaan. Burgerplicht te Santpoort, ofschoon een nfdeeling van den Vrijheids bond, kwam met een eigen lijst en verbond die met dc Vrijz. Democraten. Deze laalsten kregen met hun 824 stemmen zelfs 2 zetels en hadden dus de 127 'stemmen van Burger plicht niet noodig. Maar wel hadden die 127 den Vrijheidsbond" oen tweeden zetel' bezorgd. Wat ons opviel, was dat er slecht gestemd is. Uitgebracht werden 10.955 stemmen van de 13134 kiezers. Bij de Kamerverkiezingen verleden jaar kwamen er 11986 op of ruim 1000 meer. Het aantal geldige stemmen be droog toen 11542 en thans 10262, dus thans 1300 minder. Kwam verleden jaar ruim 91 procent van do kiezers op. thans maar ruim 83 procent. Dit treft 1e meer, waar er vanwege do malaise in het vlssohe- rijbedrijf veel meer menschen binnen zijn. Er zuilen dan ook wel heel wat wegblijvers zijn, die geen geldige reden kunnen opgeven. Voor een groot doel zal de oorzaak wel hierin schuilen, dat er bij de Kamerverkie- zingen moer keus is. Dc Federatie van. Me taal-, Bouwvak - cn Transportarbeiders in on7.e gemeente hadden een strooibiljet ver- spreiid met de opwekking om niet of blanco te stemmen. Van de partijen, die aan do raadsverkie zingen deelnamen, geven we hier oen staatje over den uitslag van vier verkiezingen. 1919 1922 1923 1923 Raad Kamer Staten Raad Geldige stemmen 4492 11542 9670 10262 1314 2807 354 '1104 1286 2884 2680 952 2459 158 158 S. D. A. P. A.-R. Partij R.K. Staatspartij R. K. Volkspartij Chr. Sociale Partij 70 156 Burgerpl. Santpoort Vrijz. Dem. Bond 457 668 505 Chr. Hist Unie 455 1596 1526 Vrijheidsbond 359 712 448 Hieruit zien we, dat dc S. D. A. stemmen cijfer sinds verleden jaar weinig vooruitging, al ging ze bij de Statenverkie zing vergeleken een paar honderd stemmen 2898 961 2482 179 209 127 824 2050 332 P. in i vooruit. De Anf. Revolutlonnairen bleven gelijk met de Statenverkiezing en dus bij verleden jaar heel wat ten achter. Persoon lijke en Kerkelijke invloeden zullen hieraan niet vreemd zijn. De Vrijz. Democraten haalden aardig op en kregen zelfs 156 stemmen meer dan bij de Kamerverkiezing verleden jaar. De Chr. Historisehen wonnen sedert verleden jaar nog 450 stemmen. De Vrijheidsbond is sedert de Statenverkiezing wel bijkans 100 stemmen vooruitgegaan, maar maakt toch een pover figuur. In procenten uitgedrukt, waren dc cijfers voor de verschillende partijen als volgt; (hierbij nemen we dan niet de Statenverkie zingen van 1923, maar de Kamerverkiezing van 1918): 1918 1919 1922 1923 Kamer Raad Kamer Raad S. D. A. P. 26 29.2 24.4 28.4 Ant. Rev. Partij 10 7.8 11.2 9.4 R.-K Staatspartij 26.7 24.5 25 24.3 R.-K. Volkspartij 1,7 Chr, Sociale Partij 1.3 1.5 1.3 2.0 Burgerpl. Santpoort 1.2 Vrijz. Dem. Bond 9 10.2 5.8 8.0 Chr. His. Unie 5.5 10.2 13.9 20.0 Vrijheidsbond 10 8.0 6.3 5.2 We zien bij de S. D. A. P. dus een stijging procentsgewijze sinds verleden jaar, maar een teruggang nog bij de raadsverkiezingen van 1919. Zou men de stemmen van de R.-K. Staatspartij rekenen, dan is er bij de vorige raadsverkiezingen een stijging van 1.5 pro cent, maar bij 1918 nog een teruggang van 0.7 procent. Bij de Ant. Rev. is opmerkelijk de terug gang bij de raadsverkiezingen na een K_mer- verkiezing. De Chr, Historisehen zien hun procentscijfer in 5 jaar hijkans verviervou digen. De Prot. Chr. partijen (dus ook de Chr. Sociale Partij) kwamen van 26.5 op 31.4 procent. En nu nog iets over personen. Uit den raad verdwijnen de beste Vrijz. Dem. leden F, C. J. Netscher en A. Peek. In hun plaats keeren twee oud-lgden van den raad terug, n.l. de heeren B. G. Schui tenmaker en P. Bosman. Van de S. D. A. P. zijn niet'herkozen de heeren S. Baarda en W. Davidson. Als nieuwe leden zullen voor de S. D. A. P. zit ting nemen de heeren P. F. C. Roelse, boek handelaar te IJmuiden en vroeger officieel verslaggever der raadsvergaderingen; P. Schaar, voorzitter der afd. Velseroord van de S. D. A. P. en W. F. Visser te Wijkeroog, vroeger o,a. lid van het Sfemcomité. De R.-K. fractie ziet den heer C. Diepen- daal niet terugkeeren. Haar twee nieuwe leden zijn de heeren C. P. J. Maas, bekend voorman in het R.-K. vereenigingsleven te Velseroord en J. Zwanenburg, een R.-K. middenstander te IJmuiden. De Chr. Hist. Unie krijgt er 3 nieuwe leden bij en wel de heeren A. ten Broeke, architect en onderling der Chr. Geref. Kerk te IJmui den; H. Groeneveld, voorzitter der vereeni- ging van Macliinepersoneel bij den Rijks waterstaat cn bestuurslid der Ondercommis sie van school E te Velsen en C. v. d. Steen, de gesalarieerde bestuurder van den Chr. Bond van Fabrieks-, Haven- en Transport arbeiders te IJmuiden, die met voorkeur stemmen werd gekozen. De heer L. Poortenaar keert niet in den raad terug, zoodat de heer Tusenius voortaan daarin alleen den Vrijheidsbond zal ver tegenwoordigen. Met te wijzen op een eigenaardige speling in de cijfers besluiten we dit overzicht. De R.-Kath. Staatspartij verkreeg 5 zetels met 2482 stemmen, de Chr. Hist. Unie even veel met 2050 stemmen. Een verschil dus van 432 stemmen. De lijstkiesdeeler werd daar door voor de R.-K. Staatspartij 496, dus boven den algemeenen kiesdeeler, die voor de Chr. Htst. Unie 410 of 78 onder dien deeler. Da Beurs opencfe heiden f vast. Sitaatsfcmdsen. 5 -pet. Nederland '1919, 96 15/16, 6 pet. Indië 99 1/16. Culturen. Koloniale Bank 169K, Indi sche Barik 119. Indu stricclc waarden. Juigen's 66. OKcwanrden. KonMcSjike 384 34', Con sols 124, Orion 32. Tabakken. Deli Mij. 274, Deli Batavia 316, Seneimbah 2845. Rubbers. Amsterdam Rubber 15534, Del» Batavia 81, Nederl. Rubber 77, Rott. Tapa- norti 32. Scheepvaartwaarden. 1 Hoffl. Am. Lijn 111, Holl. Boot 2434, Kon. Holl. Lloyd 634, Japamlijm 83 31Pafketvaart 11134, Scheep vaart Uinie 117. AmerJkaanische waarden. Hide and Lea ther 5134, Steel 101, Smelting 583», Anacon da 9234, Cigair 8534, Atchison. Topetka 95 Voting Rails 3334, Southern Pacific 92, Union Pacific 13934. Zoodat verkregen: 2 3 4 Roomsch-Kath. Anti-Rer. Christ.-Hist, Dissidente R.-K, i Droog, Dr. E. A. M, Tromp, C. Breed, C. W. ran der Erf, J. W, de Boer, W. M. Jonckbloedt, C. A. M. Peeperkorn, P. H. M, Elderlng, N. H. Nijman, N. J. 947 13 15 33 342 5 1 10 1 de Bruin, T. Kwak, C. L. Muller. K. 1 Boelhouwcr, J, Verschoor, T. 163 20 •24 15 10 van de Poll, Jhr. A. Moolenaar, J. van Steenbergen, J P. d<> Winter geb. van der Stijlen M. de Haan, R, B. Hoekendijk, J. A. Koen. C. G. Keune, J- J. ▼an Zijl. H. van Gulik, H. J. 399 74 30 10 7 56 4 5 5 6 Zegwaart, P. Hoekstra geb Zethof, J. A. Hilterman, F, J, 516 12 2 Totaal 1367 Totaal 232 Totaal 596 Totaal 530 5 a 5 b 6 7 Lijst de Wilde» Liberalen. S. D. A. P. ran Unen, H. M. da Voogt geb. de Vogel, R, C. A. de Breuk, J. Lz. van der Walle, J. Roos, C. J. Adrian, T. Ph. ran der Plaats, Mr, J. D, 685 119 25 11 9 8 20 de Wilde, L. Waller, H. A. Vring, J. Philippo, W. A. Jansen. W. Houtkooper, W. Boomsma, T. G. 233 62 81 27 15 4 19 van Hardenbroek v. Ammerstol A. H. Baron Waldkötter. geb. Benner, A. F. van der Pol, J. 201 21 '4 Jorritsma, R, Chapon, *4. Veen. G. Gerhard, F. Mooij, J. Blokker geb. de Meij, A. M. Snijders J, OViegmink, G. ven Peliecom, M. C. 340 12 4 9 2 11 3 Totaal 877 Totaal 441 Totaal 246 Totaal 381 Stemmen Zetels de Roomsch-Katholiekcn de Anti-Revolutionairen de Christ-Hist. Partij de Dissidente R. Kath. de Vrijheidsbond de Lijst dc Wilde de Liberalen de S. D. A. P. Het tusschen haakjes geplaatste cijfer geeft het aantal zetels aan, dat de partij be zette in den in 1919 opgetreden Raad. Gekozen zijn: Dr. E. A- M. Droog, C. Tromp, C W. Breed, J, W. v, d. Erf, W. M. 1367 5 (6) 232 0 (0) 596 2 (2) 530 2 (0) 877 3 (1) 441 1 (4) 246 1 (0) 381 1 (0) de Boer (allen R. K. en aftr.); Jhr. A. v. d. Poll, J. Moolenaar (beiden Christ. Hist en aftr.): P. Zegwaart, J. A. Hoekstra geb. Zet- hof (beide dissident-R.-Katholiek); H. M. van Unen (aftr.), R. C. A. de Voogt geb. de Vo gel, J. de Breuk Lzn. (allen Vrijheidsbond); L. de Wilde (lijst de Wilde); A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol (liberalen); R. Jorritsma (S. D. A. P) De Anti-Rev. Partij kwam anderhalve stem te kort om 75 pCt. van den kiesdeeler te halen en verkeeg dus geen zetel. In den Raad keeren niet meer terug de heeren Preyde (R. K.) en Tates (van de lijst de Wilde), die zich niet meer beschikbaar stelden, en de heeren Waller en Vring van de lijst-de Wilde, die niet meer herkozen wer den. Nieuwe raadsleden zullen zijn: de heer Zegwaart en mevr. Hoekstra-Zethof van de dissidente R. K. Lijst. Mevr. de Voogt-de Vogel en de heer de Breuk van den Vrij heidsbond: baron van Hardenbroek van Am- merstal van de liberalen en de heer Jorritsme (S. D. A. P.) Vier leden verdijnen dus uit den Raad; zes nieuwe leden doen hun intrede. De Roomsch-Katholieken. die 6 zetels had den in den ouden Raad, bezetten er nu 7, in dien men daarbij ook rekent de gekozenen op de lijst-Zegwaart; de liberalen verkregen één zetel en de S. D A P. één zetel. In den ouden Raad -varen zij niet vertegenwoordigd De Vrijheidsbond en de groep-de Wilde, 'ie gezamenlijk optrokken, verkregen 4 ze- 'els wi-r'sn de lljsf-de Wilde 1 zetel kreeé en de Vrijheidsbond, vanwege het voordeelig overschot, 3 zetels Totaal dus 4. in den ouden Raad was de verhouding 8 -echts, 5 links; in den nieuwen Raad zal de verhoud'nti rite 9 rechts en 6 links Voor het eerst zullen dames in den Raad lebben en wel twee. VVETTIG OlDEPONtE.RO >v,'.VKY*.toraTO; ri 432e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 25 MeL t 5e Klasse <»e Lijst. fiooge orijzent 1767J 1000. 968 8951 22597 elk ƒ400. 4411 4625 10904 13860 14502 elk ƒ200. 1487 1728 1857 12718 J3369 1501U 15813 elk 100. Prijzen van f 70: 141 269 285 348 415 465 1233 1898 2128 2286 2525 2534 2770 2963 3012 3342 3439 3531 3832 3S60 3919 3951 4435 4471 4784 4885 4949 5120 5145 5166 5515 5719 5795 5937 5987 6070 6302 6456 7174 7621 7656 7822 8403 8410 8692 8747 8883 8891 9202 9234 9241 9404 9462 9813 9960 9964 9976 10092 10316 10318 10818 11012 11425 11456 11476 11543 11641 11842 12059 12221 12357 12455 12787 12973 13018 13024 13061 13126 13297 13396 13574 13881 13979 14036 14262 14404 1454S 14600 14668 14674 14722 14981 15093 15108 15279 15650 15803 16018 16086 16249 16294 16323 16326 16647 16665 16785 17054 17207 17218 17343 17497 17681 17795 17894 18250 18718 18732 18891 19177 19189 19245 19790 19801 19878 19938 19988 20105 20142 20332 20386 20456 20610 20657 20828 20841 20903 21211 21296 21402 21598 21700 21701 21815 22140 22313 22558 22619 22683 22931 187 191 486 502 727 758 1001 1225 1239 1987 2011 2352 2404 2863 2968 3488 3715 4176 5255 6071 6319 6505 6801 7444 9685 11359 11659 11670 11768 11827 13137 13376 14151 14179 14572 14612 15486 15900 15942 16715 16940 17461 18388 18471 18539 18829 18976 20204 21096 21161 21427 21471 21510 22117 22771 22790 22961 NIETEN: 219 259 264 503 676 S07 958 960 1005 1259 1281 1313 1364 1436 1454 1484 1527 1789 1881 1942 1944 2230 2279 2315 2386 2674 2707 2719 2748 1083 1394 1552 1964 2527 2760 3209 3507 3778 4045 4345 4734 5053 5541 5714 6315 6739 6852 7189 7566 7756 8181 8697 9108 9419 9802 752 1219 1406 1623 2075 2595 2814 3211 3533 3786 4109 4377 4785 5064 5542 57.38 6439 6742 6897 7260 7644 7757 8520 8703 9117 9535 9817 2920 2966 2970 3052 3310 3318 3393 3476 3621 3677 3688 3728 3903 3911 3949 3990 4173 4229 4251 4328 4423 4477 4681 4695 4888 4901 4973 5008 5287 5354 5358 5495 5585 5612 5661 5677 6126 6136 6225 6230 6538 6583 65S9 6605 6809 6818 6819 6847 7006 7018 7021 7084 7312 7372 7423 7446 7682 7703 7706 7723 7912 8010 8023 8098 8621 8649 8689 8693 8785 8992 9017 9096 9290 9301 9374 9399 9714 9771 9776 9797 9875 9912 99S5 9990 10025 10066 10141 10199 10200 10210 10269 10309 10505 10516 10539 10561 10644 10651 10834 10868 10935 10965 11060 11127 11290 11397 11517 11548 11742 11743 11761 11774 11831 11852 12003 12007 12090 12118 12131 12228 12567 12573 12630 12657 12658 12703 12709 12742 12794 12795 12836 12843 12860 12S97 12927 12930 12947 13048 130S6 13132 13173 1323S 13372 13433 13445 13479 13618 13630 13640 13655 13662 13723 13856 13864 13920 13945 13953 14009 14072 14093 14145 14152 14183 14194 14388 14416 14433 14459 14461 14464 14535 14551 14552 14560 14622 14632 14711 14787 14793 14826 14854 14867 15061 15068 15098 15145 15192 15195 15269 15358 15371 15385 15427 15507 15556 15633 15674 15677 15695 15791 15798 15799 15847 15885 15895 15897 16026 16036 16077 16097 16113 16130 16239 16303 16372 16486 16498 16508 16535 16557 16577 16726 16734 16860 16926 16960 17039 17121 17123 17255 17326 17334 17425 17470 17471 17501 17539 17570 17607 17706 17788 17800 17829 17934 17948 17964 17985 18056 18103 18114 18171 18180 18226 18235 18237 18302 18418 18420 18552 18584 18599 18678 18713 1S739 18780 18804 18974 19063 19144 19251 19258 19260 19336 19355 19392 19469 19484 19502 19568 19583 19675 19721 19722 19759 19931 19999 20060 20069 20147 20222 20231 20239 20362 20367 20388 20448 20484 20516 20620 20675 20805 20835 20836 20S74 20902 20940 20956 20977 20995 21017 21037 21356 21388 21437 21502 21532 21543 21559 21597 21601 21619 21631 21637 21678 21785 21832 21875 21888 21909 21961 21974 22029 22070 22082 22180 22197 22214 22222 22245 22266 22283 22316 22378 22385 22471 22475 22481 22526 22548 22607 22632 22653 22754 22860 22945 22953 22960 22987 515 714 722 1166 1323 1336 1621 1693 1865 2002 2341 2412 2524 2568 2598 2670 3025 3027 3381 3792 3882 4018 4035 4228 4379 4442 4570 5130 5149 5283 5453 5484 5528 5663 6072 6363 6474 6598 6600 6840 7017 7077 7277 7417 7927 8174 8235 8251 8406 8446 8451 8484 8575 8613 8828 9054 9149 9289 9316 9317 9709 9719 9774 9835 9959 10016 10099 10212 10293 10711 10S55 10934 11179 11287 11510 11546 11609 11636 11858 11989 12220 12302 12612 12681 12783 13051 13154 13193 13357 13449 13538 13933 13960 14058 14536 14763 14968 15064 15402 15409 15448 15997 16075 16169 16204 16232 16261 16282 16466 16523 1652S 16555 16712 16754 16799 16843 17021 17161 17274 17394 17502 176S2 17957 18111 18138 18143 18243 18441 18458 18727 18761 18777 18928 18938 19145 19156 19649 20063 20281 20352 20791 20896 21073 21368 21409 21429 21446 21473 21525 2I5S6 21938 21939 22187 22232 22361 22396 22839 22908 22914 5e Klasse 7e Lijst: 9152 ni.z. met 70; m.z. 10872; 22580 ni.z. 22480: 22857 met m.?. 22859 niet ƒ200; 957 ontbreekt,,- 809 2706 3566 4783 5494 6258 7853 9123 9921 10506 11633 12591 13151 14212 14935 15922 16451 17298 18379 19654 20123 20794 21545 22556 832 2364 4959 9638 12019 15324 17708 20660 22404 "i 794 1258 1426 1678 216 6 2640 2829 3238 3587 3898 4134 4382 4883 5278 5565 6117 6490 6794 7001 7269 7655 7794 8608 8756 9118 9627 9857 10068 10359 10827 11257 11756 12022 12627 12745 12915 13172 13522 13802 14015 14297 14483 14687 14907 15206 15508 15795 15928 16160 16532 16883 17396 17591 17941. 18155 18362 18693 19069 19389 19630 20043 20255 20527 20875 21316 21558 21660 21958 22194 22305 22504 22783 1616 2467 3338 4281 5371 6393 7143 8271 8718 9551 10067 11119 11682 12737 13536 14909 16053 16367 16781 17445 18213 18900 20064 21401 21670 22500 10873 20(4 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2