UIT EN LAND De Gouddelvers. Tweede Blad 25 M c BRIEVEN UIT FRANKRIJK. 1*23 De vorming van hei nieuwe Engelsche kabinet; de meeste oud-mi bis ters zuilen gehandhaafd blijven; Lord Robert Cemil zou minister zonder portefeuille worden. Het antwoord van Moskou aan Engeland; Engcl- sche persstemmen. Onder de Telegrammen: Poncaré heeft zijn ontslag ingediend, omdat de Senaat zich als Hooggerechtshof in de zaak van den coramunistischen afgevaardigde Cachin incompetent heeft verklaard. Millerand heeft het ontslag niet aanvaard en zet zijn voorgenomen reis naar den Efzas door; te Parijs beschouwt men het geval als een zuiver juridische kwestie. Minister Hermes heeft een nieuw betalingsplan voor Duitschland opge steld op de bass vdn betaling van 50 milliard goudmark in 35 jaar. Toenemende communistische agitatie in DuitschJand. De staking in België neemt weer dreigender karakter aan; minister Neujean weigert het syndicaat van spoorwegarbeiders te ontvangen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Qm. 6USTEHL. BERICHTEN. UIT DE PERS. 7 FEUILLETON. r HET TABAKSMONOPOLIE VAN DEN STAAT. Bijna zijn wij de gelukkige jaren vergeten dat men voor drie koperen centen in Hol land een uitstekende sigaar kon koopen en het jongere geslacht, dat pas begint de vreugde van het nicotiaansche kruid te leeren kennen, vindt het zélfs erg gewoon min stens een dubbeltje voor een rookrolletje te moeten neertellen. Ik heb al eens in een mij ner brieven den lof gezongen van onze Hol- landsche sigaren, die door geurigheid en fa- bricaat verre de Fransche overtreffen en zelfs na jaren van verblijf in den vreemde je naar de Hollandsche rookertjes doen ver langen, je in de groote verleiding brengen bij een bezoek aan het vaderland een zekere hoeveelheid mee over de grens te smokkelen. Laat ik ditmaal eens iets vertellen van het tabaksmonopolie van den Franschen Staat, de oorzaak van dit hemelsbreede verschil. Er zal uit blijken dat niet alleen het product zelf voor het onze moet onder doen. maar dat ook het doel financieel de schatkist te bevoordeelen door eigen exploitatie, niet beter wordt bereikt dan door een een voudige tabaksbelasting Was dit wel het geval, men zou genoegen kunnen nemen met een instelling, die weliswaar de afnemers slechts matig bevredigt, maar in ieder geval aan de belastingbetalers ten goede komt. Zeker, het tabaksmonopplie, dat een der oudste in Frankrijk is, en dateert van 1674, is een van de weinige, dat op zichzelf belang rijke baten oplevert, maar niet in verhouding tot de moeiten en dc onaangenaamheden, er door veroorzaakt. Het meest karakteristie ke van deze staatsonderneming is wel dit, dat de ondernemer zoo weinig mogelijk blijk geeft van practischen zin en gelijk onlangs door een bevoegd persoon in de Kamer werd verklaard, zelfs den werkelijken in koopsprijs van de tabak, door hem verkocht, niet kent. De prijzen worden periodiek vast gesteld, meestal eens in de 3 jaren en in de fabrieken berekend na aftrek van de nood zakelijk gemaakte uitgaven. Is het dan won der dat de opbrengst blijft beneden het mo gelijke? en toont de Staat zich hier niet opnieuw een slecht boekhoudend koop man Een tweede verschijnsel van beteekenis is, dat de tabaksproductie zelf door belem merende maatregelen niet aan de vereischten en behoeften voldoet. De tabakscultuur n.l. is niet vrij men mag geen tabak planten zonder een officieele machtiging men mag geen voet grond meer bebouwen dan in die machtiging is vermeld en zelfs geen andere soorten zaaien dan die door de Rijksadministratie worden toe gestaan en waarvoor de zaden worden ver strekt Een onbegrijpelijke maatregel, waarFrank- rijk jaarlijks in het buitenland groote inkoo- pen van tabak doet tegen zeer hooge prijzen. In plaats van de tabakscultuur in het eigen land te bevorderen, wordt deze belem merd, terwijl zij gemakkelijk in staat zou zijn tot hoogere productie te worden op gevoerd. Uit verschillende gegevens mij ver strekt, blijkt dat Oostenrijk-Hongarije voor den oorlog driemaal zooveel tabak verbouwde als Frankrijk en dat nog wel in een zeer klein gedeelte van dat land. De Staat Kentucky alléén produceerde 9 maal zooveel als geheel Frankrijk Virginië het dubbele en meerdere Staten van kleineren omvang naar verhou ding. Hef zou vervolgens interessant zijn te zien aan de hand van officieele cijfers, hoe gering de financieele opbrengst van de Fran sche Regie is in verhouding tot die in andere landen. Bepalen wij er ons .toe, om niet te uitvoerig te worden, mede te deelen dat de kosten in Engeland 15 maal minder zijn dan in Frankrijk, terwijl de opbrengst er driemaal zoo groot is. Eerlijkheidshalve dient hierbij opgemerkt dat in Engeland de baten zijn te danken aan vrijheid van handel en fabricatie en dus uit de belasting worden verkregen. Het volmaakte van een monopolie wordt er duidelijk door aangetoond. België ont vangt 120 millioen uit de vrije tabaksindus trie en al weet ik niet waf in Holland thans de veel bestreden belasting opbrengt, dit is zeker, dat minstens een 25000 werklieden een bestaan vinden in de tabaksindustrie, wat bij een monopolie niet het geval zou zijn. Duitschland telde voor den oorlog 136000 arbeiders, terwijl in Frankrijk slechts een 20000 arbeiders voor de sigaren en tabaks industrie worden benut. In Amerika even eens brengt de tabaksbelasting bevredigende resultaten op, ongeveer een 300 millioen dollars per jaar. Het is dan ook niet misplaatst, indien wij de resultaten in Frankrijk en elders beschou wen, te verklaren, dat een tabaksmonopolie heeft bewezen een weinig practisch staats bedrijf te zijn, omdat de afnemers klagen over het product, de handel wordt belem merd en de staat zelf er niet dé noodige vruchten, hier althans, van weet te plukken. Een financieel monopolie heeft slechts reden van bestaan indien het veel geld op brengt en geen grootere belangen schaadt. Waar dit niet het geval is, vraagt men zich af, waarom Frankrijk van geen afschaffen wil weten, om desnoods tot een belasting der afgewerkte producten over te gaan. De reden is niet ver te zoeken. Vooreerst een geboren verlangen bij den Franschman de traditie getrouw te blijven Vervolgens de vrees het corps ambtenaren te moeten ontslaan, bij de regie betrokken. Men vergeet daarbij dat deze allen gemak kelijk in de vrije industrie een werkkring zullen vinden. En wat zekér niet het minste gewicht in de schaal legt, is, dat de regeering ongaarne afstand doet van haar beschik'ing over de tabaksbureaux, de sigarenwinkels, die bij wijze van gunst of belooning aan be paalde personen ter exploitatie worden ge geven. Het houden van een dergelijk debiet is een zeer winstgevend baantje voor den gelukkigen bezitter en 't geven van een politiek fortuintje voor de regeering die zich hierdoor vele vrienden weet te maken. Het recht als verkooper op te treden, verplicht niet, zelf als winkelier werkzaam te zijn. Zij .die deze regeeringsgunst ontvangen, zoeken veelal een zetbaas, meest een café houder, die hun belangen dient. Een degelijk argument is hierin zeker niet gelegen. Alleen de overtuiging dat de staat, zelfstandig als industrieel optredend, beter resultaat voor de staat weet te bereiken, zou in dezen mo gen gelden. Waar dit niet het geval kan zijn, dient het tabaksmonopolie van den Staat zoo spoedig mogelijk voor de vrije industrie plaats te maken. En bovendien, afgezien van de oeconomische zijden van het vraagstuk, ook de kwaliteit in de verzorging der Fran sche sigaren doet naar het particulier initia tief en de vrije concurrentie verlangen. Ze ker, men gewent aan de Fransche sigaren, zelfs de zuiverheid der Fransche tabak wil ik niet bestrijden, maar welk een verschil tus- schen de eene sigaar en de andere, beide van eehzelfde merk Hoe moet men er niet op let ten in welken winkel men zijn sigaren koopt, al zijn prijzen en merken overal gelijk hoe is vaak de duurdere sigaar minder van kwali teit dan de goedkoope. Waarom Het eenige antwoord is dit. De staat is een slechte koopman, omdat hij geen mede dingers heeft te vreezen, weet dat allen bij hem terecht moeten komen. De staat trouwens kan niet die liefde c n belangstelling hebben voor zijn product, ge lijk de geboren handelsman en de vakkun dige industrieel die bezitten. Wij weten nog maar al te goed uit de dis- tributiejaren, wat het zeggen wil, de staat als leverancier. Niemand die er naar terug verlangt. Zelfs zij di van staatsexploitatie een soort geloofs belijdenis hebben gemaakt, krabbelen lang zamerhand terug. Men moge dus in Nederland al klagen over een tabakswet, over een belasting, die in dub belen sin het sigarénverbruik aan „bandjes" heeft gelegd, men vergete niet, dat dit alles heilig is bij een tabaksmonopolie van staats wege. Wie hieromtrent nog illusies mocht koes teren, kan niet beter doen dan deze, om ;n den stijl van mijn onderwerp te blijven, jn rook te doen opgaan. Parijs, 16 Mei 1923. Mr. P. v S. HET NIEUWE ENGELSCHE KABINET- Uit de bezoeken die Stanley Baldwin Woensdag ontvangen heeft, maakt men op, dat de voornaamste portefeuilles onveran derd blijven. Het heet dat Robert Cecil deel van. het kabinet zal uitmaken als kanselier van het hertogdom Lancaster Politieke krin gen schrijven verder aan Baldwin het voor nemen toe om aan Austen Chamberlain, .die uit Frankrijk op weg is naar Londen, den post van Lord Privy Seal met het onderlei derschap van het Lagerhuis aan t; bieden. De Westminster Gazette vraagt zich af of de weigering van Sir Robert Horne om in het ministerie zitting te nemen, alleen is toe te schrijven aan commercieele motieven. (Hij heeft eenige zwaar bezoldigde commissaria ten In elk geval worden door de weige ring van Horne de moeilijkheden der samen stelling van het kabinet nog grooter, aange zien er onder de voormannen der regeerings- partij niemand is te vinden d'e van he' hout 'S waar men kanseliers der schatkist van snijdt. Alleen a's Chamberlain kon worden overreed een streep te halen door 't gebeur de zou het probleem zijn opgelost. De Daily News verneemt, dat aan Lord Robert Cecil een zetel in he' kabinet maar zonder portefeuille zou worden aangeboden zoodat hij zich uitsluitend zou kunnen wij den aan vraagstukken betrekking hebbend op of samenhangend met den Volkenbond waarin hij dan tevens Engeland zou kunnen vertegenwoordigen. HET ANTWOORD VAN MOSKOU AAN ENGELAND Gisteren is in een telegram reeds de voor naamste inhoud medegedeeld van het Sow- jet-Russische antwoord op de laatste Engel- sche nota Hier volgt een uitvoeriger uittrek sel eruit Sowjet-Rusland verklaart zich bereid om in afwachting dat een regeling van het vis- scherij-vraagstuk zoo spoedig mogelijk op een internationale conferentie tot stand zal komen, met de Engelsche regeering een con ventie te sluiten, waarbij aan Engelsche on derdanen het recht van visschen buiten de 3-mijls-zone wordt toegestaan en schade vergoeding voor de opgesomde gevallen te betalen. Ten tweede verklaart de Sowjet- Russische regeering zich bereid, schide te vergoeden voor de terechtstelling van Davi son en voor de arrestatie van de journaliste mevrouw Harding, waarbij zij echter het voorbehoud maakt, dat deze bereidwilligheid in geen geval beteekent, dat de Russische regeering erkent, dat er eenige onrechtma tigheid was in de maatregelen, welke het te gen deze spionnen heeft genomen, omdat hun misdrijf vaststaat en door een wettig ge voerd proces is aangetoond, en de maatrege len tegen hen genomen zijn voordat de En- geisch-Russische handelsovereenkomst ge sloten is, tengevolge waarvan deze aanspra ken in geen geval beschouwd worden als een voorwaarde voor het handhaven der han delsovereenkomst. Ten derde verklaarde de Russische re geering zich bereid, de twee brieven, onder teekend-door Weinstein, terug te nemen. Ten vierde wist de Russische regeering de be schuldiging van Engeland, als zou zij de voorwaarden van de Engelsch-Russische handelsovereenkomst met betrekking tot de propaganda in het Oosten niet zijn nageko men af daarbij opmerkende, dat deze kwes tie geregeld kan worden door besprekingen tot in bijzonderheden door bijzondere ge delegeerden van beide regeeringen. De Rus sische regeering is bereid, nogmaals haar ver plichtingen, ia de overeenkomst vastgesteld, te erkennen en te bevestigen door een bij zondere verklaring, mits Engeland een ge lijke verklaring aflegt. Voorts verklaart de Russische regeering zich bereid alle klachten nauwkeurig te onderzoeken cn de noodige maatregelen te treffen, natuurllijk echter op den basis van wederkeerigheid. Indien de Engelsche regeering bereid is de geschil punten gemeenschappelijk te overwegen, dan zal Rusland terstond den volkscommis saris voor buitenlandsche zaken Tjitsjerin afvaardigen om de afgevaardigden der En gelsche regeering te ontmoeten. De Daily Chronicle zegt dat de toon en de inhoud van de nota de reden weg neemt om een afbreken van de betrekkingen te ver wachten. De Westminster Gazette acht de nota een teeken van een duidelijke verandering in de Engelsch-Russische betrekkingen. De Daily News zegt dat de nota voorgoed het gevaar van een breuk tusschen Engeland en Rusland terzijdestelt. Europa en de wereld zullen herademen. De Times echter noemt de nota verdacht De Morningpost noemt het Russische antwoord een diplomatieke onbeschoftheid, aangezien de voorstellen er op zijn berekend om het ministerie van buitenlandsche zaken te verstrikken in onderhandelingen, die de erkenning der Sowjet-regeering als wettige regeering zouden meebrengen en waardoor zij de eenige kans zou krijgen om haar be staan nog te rekken. Britsche onderdanen bezaten reeds het recht, dat Krassin thans met breed gebaar als welwillendheid aanbiedt, n.l om buiten de drie-mijlsgrens te visschen. Bo vendien beperkt hij dit recht tot den duur der onderhandelingen. De Sowjet-regeering is evenwel niet bij machte iuist aan te wijzen waar haar zeegebied ophoudt. Her blad meent verder, dat het on aannemelijk is, dat aan het aanbod tot schade loosstelling der visschers eenige voorwaarde wordt verbonden De onbeschaamde ver ontschuldigingen voor het vermoorden 'en gevangenzetten van Engelsche onderdanen kunnen evenmin worden aanvaard. De Daily Herald zegt daarentegen, dat de Russische nota reeds dadelijk Baldwin de gelegenheid biedt zijn staatsmansbeleid te toonen en te laten zien of hij werkelijk vrij is van kleingeestige vooroordeelen en of hij een voldoend breeden blik heeft om het vraag stuk van zakelijk standpunt te bekijken. Hij heeft te beslissen of een weloverwogen, af breken der betrekkingen wenscheüjk is en of het aangaat tegenover een regeering, die al haar best doet om dé vriendschap téflaten voortbestaan, opzettelijk een beleedf'gcnde houding aan te nemen. Het zelfbedwang en het gezond verstand der Russische nota is een nieuwe klank in de diolomatieke cor respondentie. Als socialisten laten de Sowjet- regeerders de uitdaging van Curzon voor wat zij is, en als men de nota goed beschouwt, blijkt er uit, dat Rusland den Europeeschen vrede belangrijker acht dan de waardigheid van eigen land. De Manchester Guardian geiooft niet, dat er een antwoord op de nota zal v/orden ge geven, alvorens het kabinet geheel is samen gesteld, maar het zwaartepunt in de Engelsche regeering is verschoven, zoodat het aanblij ven van 011de ministers niet noodzakelijk een bestendiging der oude politieke opvat tingen behoeft te beteekenen. De nota toont opnieuw aan, dat de Sowjet-regeering zich wel bewust is van de gevaren, die uit een breuk zouden voortvloeien en tevens, dat zij bereid is zich zeer tegemoetkomende te too- nan om die gevaren te vermijden. De eenige punten van belang, die r.og overblijven, zijn de kwestie der propaganda en die van de ter ritoriale grenzen, welk laatste vraagstuk nu eenmaal zeer ingewikkeld is, gelijk iedereen zal toegeven. Zonder toegang te hebben tot de geheime archieven der beide regeeringen is het ondoenlijk afdoend bewijsmateriaal ten aanzien der propaganda te verkrijgen, of een werkelijk oordeel te vellen over de waarde der wederzijdsche getuigenissen. Alle landen voeren propaganda en als een beperking daarin noodig wordt geacht, moet Engeland zijn meening dienaangaande in een conferen tie uiteen zetten. Ook de geuigenissen met betrekking tot de vage beweringen van het leveren van wapens en voorschotten aan stam men van de Indische grenzen worden het best door een bespreking op de juiste waarde ge bracht. Rusland heeft negentiende afgelegd van den weg, die leidt naar een regeling en dus zou Engeland het overblijvende tiende kunnen gaan. UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Dortmund blijft de toestand ernstig. Woensdagavond viel een communistisch honderdscjhap onder gebruik van vuurwa pens de wacht van de mijn Scharnhorst aan. Deze schoot terug en verwondde twee aan vallers. Bij de botsingen in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn 5060 menschen zwaar gewond. De stakingsbeweging is thans eek naar het district Bochum overgeslagen. Daar wordt in de mijnen President I en II, Hoch- strasse' en Heinrich Gustaf gestaakt. Terwijl men in burgerlijke kringen den toestand donker inziet, zijn de vakbonden van oordeel dat de communistische onlusten wel te bedwingen zijn. Daartoe is echter noodig de arbeiders met hoogere loonen tegemoet te komen en hen zoo van deelne ming aan de beweging af te houden. Ook in de fabrieken van den Bochumer Verein wordt vandaag gestaakt. De Franschen hebben vandaag de stations Essen-West in Mülheim-West bezet. Het personeel, dat in staking is gegaan, heeft aan zegging gekregen, dat het zal worden uitge zet, tenzij het binnen 24 uur het werk her vat. De hoofdbesturen der mijnwer kersbon den hebben een manifest tot hun leden ge richt om hen te waarschuwen tegen deel neming aan de communistische onlusten. De hoofdbesturen zeggen dat de strijd voor baan op twee fronten moet worden uitge vochten tegen het Duitsche mijnkapitaal en tegen de onverantwoordelijke communis tische warhoofden die de vakbonden willen vernielen Blijkens de gisteren uit het Roergebied ontvangen berichten heeft de oproerige com munistische beweging zich in den loop van den nacht en dén ochtend uitgebreid. Be halve de metaalbewerkers zijn ook de ar beiders in tal van andere bedrijven in staking gegaan. De mijnwerkers hebben' echter be sloten aan de opwekking tot algemcene sta king geen gevolg te geven. DE BRITSCHE EMPIRE-DAY. Gisteren is op de gebruikelijke wijze door het geheele Britsche rijk Empire-Day ge vierd. De Bond van Veteranen, en de ver tegenwoordigers der Dominions en kroon kolonies behoorden tot de velen, die heden morgen kransen neerlegden aan den voet van de Cenotaaf en op het graf van den Onbe kenden soldaat. Woorden van den Koning en de Koningin zijn op gramofoonplaten op genomen, vooral voor gebruik in de scholen, zoodat de stemmen van H. H. M. M. te Londen alleen reeds in 700 scholen weer klonken ter gelegenheid van de viering. De woorden van den Koning luiden Op dezen dag vereenigen zich al mijn volken in alle dee len der aarde om hun eenheid te vieren en de banden te versterken, die hen samenbinden. Ieder dier vele volken heeft zijn eigen leven te leven en zijn eigen werk te doen, doch niet temin zijn zij allen leden van een groot gezin, die elkanders vreugden en smarten deelen. Men heeft u geleerd hoe het rijk is opgebouwd door dappere en verstandige mannen en vrouwen van het verleden. Slechts door moed, wijsheid cn onbaat zuchtigheid kan het rijk voortbestaan. Het is een groote erfenis, die uwe vaderen en voor vaderen hebben nagelaten, terwijl de toe komstige welvaart en de goede naam van het rijk onder Gods bestier in uwe handen zijn gelegd. Denkt niet aan het Rijk als iets dat.ver van u afstaat. Iedereen telt mee en wat gij nu leert en doet zal erover beslissen in hoeverre gij iu staat zult zijn uw rol waardig «te vervullen als gij groot geworden zijt. Verwerft kennis, gedraagt u eerlijk en vnen delijk, denkt aan anderen voor aan u zeh 'e d-nk<>n, en voor a'les weest rechtvaar dig. Zoodoende zult gij u zelf geschikt maken om op uw beurt deze gemeenschap van vrije volken weder aan uwe kinderen na te laten als een werktuig voor rechtvaardigheid, vrede en goeden wil, geëerbiedigd en geacht door de menschheid. Ook de eerste-ministers der Dominions hebben soortgelijke uitlatingen gepubliceerd EEN ENGELSCHE DREADNOUGHT TE KRISTÏANIA De Engelsche dreadnougt Thunderer is de haven van Kristiar.ia binnengeloopen. DE DRANKBESTRIJDING IN AMERI- KAANSCHE TERRITORIALE WATE REN. De ambtenaren, belast met het opstellen der drankverbodsbepalingen overeenkom stig de beslissing van het Opperste Gerechts hof, hebben aan minister Mellon de moele lijkheden uitgelegd, die zij daarbij onder vinden na eerst vergeefsche pogingen te hebben gedaan om de beslissingen van het Hof in overeenstemming te brengen met de wetgeving van andere landen. Het blijkt dat deze ambtenaren de hoop hebben moeten opgeven om de bewuste be palingen zoodanig te redigeeren, dat een conflict met de buitenlandsche bepalingen ten aanzien van de drankrantsoenen voor de bemanningen der buitenlandsche schepen kan worden vermeden van de treinbandisten bij Lintsjeng, de MeXi- caansche senora Verea, is thans in vrijheid gesteld. Ter beslechting van het Grieksch-Turk- sche geschil is een vergelijk ontworpen, dat neerkomt op afstand van Karagatsj aan Tur kije. Naar verluidt is deze oplossing voor gelegd aan de Grieksche en Turksche delegatie die er hun regeeringen over zul len raadplegen. Er is een lichte ontspanning in den toestand merkbaar. MUSSOLINI EN HET FASCISME. De correspondent van de Times te Rome meldt eenige bijzonderheden over de moei lijkheden, waarmee Mussolini te kampen heeft in'de rangen van het fascisme zelf. Van revolutionair te werk gaand partij- aanvoerder is hij minister-president van een constitutioneel geregeerden staat geworden. In de rangen van het fascisme zijn echter nog tal van personen, die zich uitsluitend fascist en in het geheel niet constitutioneel gevoelen en op de oude wijze te werk willen blijven gaan. Zoo heeft Padovani, de chef der fascisten te Napels, geweigerd gevolg te ge ven aan het bevel van den door Mussolini voorgezeten grooten fascisten-raad, waarjpij gelast werd, dat de fascistische militaire or ganisaties zich moeten oplossen in de natio nale militie. Padovani is nu wel officieel uit de partij gezet, maar te Napels blijft hij zeer veel aanhangers behouden. Moeilijkheden van denzelfden aard doen zich in tal van plaatsen voor. Mussolini zou dus nog wel eens last kun nen krijgen van fascisten, die al te zeer aan de oude methoden van Mussolini willen vast houden. VERKIEZINGSICNOEIERIJEN IN HONGARIJE. Volgens een bericht uit Boedapest aan de Frankfurter Zeitung hebben de oppositie partijen merkwaardige practijken aan het licht gebracht, die toegepast worden met het oog op de komende verkiezingen in het alge meen. Ongeveer I30.C00 a 140.000 personen, die op de kiezerslijst stonden bij de vorige verkiezingen, zijn er onder allerlei onbetee- kenende en wettelijk niet in aanmerking komende gronden van af gevoerd. De oppo sitie heeft nu een klacht wegens documen- ten-vervalsching ingediend. De Daily Express gaat iets nieuws be ginnen op journalistiek gebied. Van van avond af zal zij boven op een gebouw aan Trafalgar Square bulletins openbaar maken in den vorm van lichtseinen en zoodoende alle belangrijk nieuws, naar mate het in komt verspreiden. Trafalgar Square is met een eigen telefoonlijn met haar bureau ver bonden, waarlangs het nieuws dadelijk wordt overgebracht. Tot de installatie behooren 1500 electrische lampen, en elke regel van een licht-bulletin zal een lichtkracht van 25.000 kaarsen hebben. De letters van het bulletin zijn vijf voet hoog en elke regel is 45 voet lang. Elk uur zullen er zes bulletins verschijnen, tot de laatste schouwburgbe zoeker naar huis is. Gisteren is meegedeeld, dat de Senaat het wetsontwerp tot invoering van den zo mertijd heeft aangenomen. Zaterdag zal nu de nieuwe tijd ingaan. Een poos geleden is er te Parijs een schatrijke vrouw overleden. Markiezin Ar- conati-Visconti, die kunsten en wetenschap pen steunde en om haar liefdadigheid ge roemd werd. Na den dood van mevrouw Arconati werd al spoedig bekend, dat zij ook aan de universiteit te Parijs, de noodlijdende universiteit, een groot legaat had vermaakt en de Figaro weet thans te melden, dat het le gaat niet minder dan twaalf millioen frank bedraagt. De eigenares van een boerderij te Val- puiseaUx, dicht bij Etampes, had een boeren arbeider ontslagen, die overbodig werd nu de zoon van de boerin binnenkort zijn mili tairen diensttijd voltooid zou hebben. De arbeider heeft hiervoor wraak genomen door zijn meesteres met geweerschoten dood te schieten. Daarna heeft hij het wapen op zich zelf gericht, maar daar het schot hem niet doodelijk trof heeft de man zich nog naar een plas gesleept en zich daarin geworpen. Buren, door de schoten gewekt, hebben den man uit het water gehaald. Hij overleed na korten tijd in het ziekenhuis. - Wegens den dood van den minister president Otto B. Halvorses. die na een ziekte van enkele weken op 62-jarigen leef tijd is overleden, hebben alle leden van het Noorsche kabinet hun ontslag ingediend. .Deze ontslagaanvraag is slechts een formule Men verwacht, dat minister Mellon de j kwestie_ want het staat we! vast dat alie - In het Oostelijke gedeelte van net graai* schap Kent heerscht een vreeselijke rupsen- plaag, waarvan de boomgaarden binnen een omtrek van 20 K.M. van Deal gevoelig te lijden hebben. In vijf of zes dorpen is het grootste gedeelte van de boomgaarden kaal gevreten. Men telt de rupsen bij millioenen en de boeren en vruchtenkweekers gelooven dat de dieren op de een of andere nog onver klaarde manier dezen winter over het Kanaal heen in Engeland zijn ingevoerd. De vrucht- boomen die vooral worden aangetast, zijn pruime- en appelboomen. Waarschijnlijk zal dc staking der met selaars te Stockholm, die uitbrak juist toen er in het bouwvak ongekende levendigheid heerschte, spoedig eindigen, daar de ver tegenwoordigers van beide partijen zich be reid hebben verklaard hun lastgevers te advi- seeren tot het aannemen van de voorstellen der scheidslieden. Sir Lawrence Weaver en Clough Willi ams-Ellis, die beiden lid zijn van de commis sie tot voorbereiding van de groote Britsche Rijkstentoonstelling, die het volgend jaar te Wembley zal plaats hebben, bevinden zich thans te Gotenburg om aldaar studies/ te maken in verband met de organisatie de* tentoonstelling. De Berlijnsche politie heeft een troep van ongeveer honderd opgeschoten jongens en meisjes uit het park van het kasteel Rheinsberg verdreven, welke daar, onder het voorgeven van politieke verdachten te zoeken, de wandelaars hun papieren afnamen en van voorwerpen van waarde beroofden, In een officieel rapport van de Tsjecho- Slowaksche regeering wordt medegedeeld, dat het aantal katholieken in Tsjecho-Slo- wakije zeer sterk aan het toenemen is. 4 De trans-Europa Union, welke maat schappij vliegdiensten voor geheel Zuid Europa organiseert, is gisteren met een dienst op alle lijnen van Munchen uit begonnen. Met 1 Juni, na de invoering van de nieu* we spoorwegtarieven, zal 't reizen in Duitsch land per K.M. in de 4e klasse 33 in plaats van 16, in de 3e klasse 50 in plaats van 24, in de 2e klasse 100 in plaats van 48 en in de eer ste klasse 200 in plaats van 48 en in de eerst® klasse 200 in plaats van 96 mark kosten. kwestie na overweging aan president Har ding zal voor leggen. Men meent, dat aan Mellon de raad is gegeven, de in werking stelling der bepalingen uit te stellen. Driehonderd dollar de som zou vol doende zijn, om hem en zijn dochter van Californië weg te helpen en hoe lang zou hij niet moeten werken voordat hij zooveel goud met houweel en schop of breektang bijeenbracht." „Twee uur per avond herhaalde de Spanjaard aarzelend. „Twee uur slechts en zij mag ze zelf naar haar convenientie bepalen. En het geheel op één kaart, Senor., met één omslag kunt u de driehonderd dollar in den zak hebben en ik moet een tweede even hooge som tegen dezelfde vooreaarde zet- 'en." „Nu. het zij zoo," fluisterde eindelijk de Spanjaard „Voortreffelijk welke kaart daar 'igt de tien een mooie kaart „Ik hou ze De kaarten vielen, niemand anders speel de, en alles keek in spanning op de omge worpen kaarten. „De tien 1" riepen zes, acht stemmen tege lijk. v „Voor mij," zeide met'n soort van spijtig heid in zijn toon de speler. De Spanjaard antwoordde niethij had de hand onder zijn jas krampachtig gebald en zijn vlcesch tot bloedens geknepen. Toen voelde hij een lichte hand op zijn schouder en zag het kalme bleeke gelaat van Hetson. „Don Alfonso, uw dochter Wacht u. Zij maakte zich om u al zeer bezorgd." De Spanjaard aarzelde en stond een oogen blik als wezenloos.Maar werktuigelijk wendde hij zich van de tafel af om de uitnoodiging te gehoorzamen. „Hallo, Hetson." riep Siftly, jii bent zoo'n zeldzame gast. Kom hier, beproef eens je ge luk." Hetson wierp hem voor antwoord een bestraffenden blik toe en wenkte Don Alfonso hem te volgen. „Maar dat staat je niet mooi," riep Siftly hem toe, „mij mijn besten klant weg te nemen, Senor, niet nog één kaart? Acht weken of niets Wil je niet, mij óók goed.Als je maar denkt op morgenavond niet vergeten „Wat bedoelde die man met die acht we ken vroeg Hetson toen hij met Don Alonso buiten gekomen was. „Hij heeft valsch gespeeld." „En heb ik u niet voor die spelers gewaar schuwd Hebt ge mij, hebt ge uw dochter niet beloofd, ze te zullen mijden?" zeide de Amerikaan. „Ik weet het, ik weet het," steunde de oude man, „maar ik kon niet anders. Het noodlot wilde het moest zoo." DE TREINBANDIETEN BIJ LINT SJENG. Blijkens berichten uit de sterkte van de trein-bandieten bij Lintsjeng zijn de bedrei gingen met den dood niet uitgevoerd. De buitenlandsche gevangenen in de handen der treinbandieten verkeeren in goeden welstand, uitgezonderd de Italiaansche advocaat, die ziek is geweest. Het blijkt, dat de Chineesche regeering besloten heeft, wapengeweld te gebruiken tegen de treinroovers bij Lintsjeng. De aanvallen van bandieten op de treinen in China heeft reeds geleid tot een drastische beperking van den treinenloop. Het aantal verbindingen wordt ingekrompen en de trei nen zullen voortaan enkel bij daglicht loo- pen. De duur van de treinreizen en de toe neming der daaraan verbonden reiskosten veroorzaken den buitenlanders grooten last en veel nadeel. Ook de laatste der vrouwelijke gevangenen ministers herbenoemd worden, zoodra de nieuwe eerste minister is gekozen. Dat zal vermoedelijk Maandag, na de begrafenis van Halvorses, geschieden. Voor den politierechter in Bow-street (Londen) hebben Woensdag Art O'Brien en drie andere van de opnieuw in hechtenis ge nomen gedeporteerde Ieren terechtgestaan op de aanklacht van revolutionaire samen spanning. Bij een van de beklaagden, zekeren Mc. Grath, bleek een stuk gevonden te zijn, dat uitvoerige voorschriften bevatte voer de ver vaardiging van loijten en ontplofbare stoffen. Bij een anderen, zekeren Galvin, vond men een briefje van Richard Dunn, een van de terechtgestelde moordenaars van veldmaar schalk Wilson. Voorts kwam bi; de behan deling van de zaak ter sprake, dat O'Brien bij zijn eerste inhechtenisneming op 11 Mei een door de Valera geteekend stuk bij zich had, waarbij hij in 1919 was benoemd tot vertegenwoordiger te Londen van de Ier- sche republiek. In een ander stuk, zoo deelde het O. M. mede werd echter twijfel geop perd aan de betrouwbaarheid (in republi- keinsche oogen) van de Valera zelf, een me- dedeeling die in de rechtzaal met gelach werd ontvangen. DE STRIJD TEGEN ONS. Het Centrum schrijft: Het feit, dat voortdurend in ons 'and een soort van „Hetze" tegen de Katholieken gaande is, houdt op zich-zelf reeds een krachtige aansporing voor de onzen in, om eensgezind te blijven en scheiding en scheu ring te vermijden. Men behoeft zich van die „Hetze" niet al tc veel aan te trekken en nog minder moet men er zich door laten verlokken tot een luidruchtig of in louter felheden verloopend verweer. De beste houding is een kalme en waar dige houding, welke de actie intusschen niet uitsluit. Maar men denke er vooral aan, onze posi tie stevig te houden, en dus niet te laten verzwakken door strijd of verwijdering in de eigen gelederen. Wat men ons het meest benijdt is de één heid, en wij geven alleen dan vat op ons, wanneer wij die eenheid niet als een kost baar kleinood bewaren. Zij is de waarborg van onze sterkte. En door haar bij alle geoorloofde en zelfs noodzakelijke critiek streng te hand haven, zullen wij het meest afdoende ant woord geven op de aanvallen, op de agitatie waarvan onze partij, ons geloof en onze kerk voortdurend doelwit zijn. Daarom, eischt reeds de zelfverdediging gebiedend, dat wij eensgezind blijven ter bescherming van datgene, wat ons allen gemeen is. Dr. Windthorst, de vermaarde leider der Duitsche Centrumpartij, liet eens, toen de partij een moeilijk oogenblik doorleefde, aan den vooravond eener verkiezing, deze waar schuwing hooren: „Als wij in dezen strijd ten onder gaan, richt dan een gedenksteen op voor den Centrumsburcht en schrijf daarop de woorden: „door den vijand nooit over wonnen maar door dc vrienden verlaten." Het bleek, dat de „vrienden" er gelukkig niet aan dachten, den burcht te verlaten." En zoo bleef hij ongeschokt en onvermees- terd staan, tot groote teleurstelling zijner belagers en tot vreugde van allen, die op zijne tinnen de katholieke zaak kloekmoedig verdedigden. PRIJSPOLITIEK. Onder bovenstaand opschrift schrijft de „Volkskrant": In den laatsten tijd vertoefden wij meer malen in België. Zooals ook vóór den oorlog, konden wij in dit land ook thans constateer ren, dat de kleinhandelprijzen er aanmerke lijk lager zijn dan bij ons. Waaraan is dit toe te schrijven? Sommige oorzaken liggen voor de hands de vrachten vooral, maar ook de loonen zijn in België lager dan in Nederland. Maar dit verklaart niet alles. Belgische vrienden ook goed met Ne- derlandscbe toestanden vertrouwd gaven de volgende opheldering. In Nederland, zeiden zij, streeft de win kelier naar zoo hoog mogelijke prijzen bij geringen omzet. In België is 't andersom. Hier wordt genoegen genoemen met een zeer kleine winst per eenheid, maar de omzet is over het algemeen veel grooter. Dit eischt van den winkelier meer inspan ning, harder werk. Onze winkelier, verklaar den de Belgen, is in den regel een geheel ander type dan zijn Hollandsche collega. Hij zit overdag maar zelden op een kantoor, maar werkt met of zonder personeel in den winkel, waar zijn streven is, om het publiek zoo goedkoop mogelijk aan goede waar te helpen en zoodoende eenmaal verworven klanten ook te behouden. „Em om wat hebt ge gespeeld „Om mijn ziel 1" brulde de Spanjaard., sloeg zijn saraap om, zoodat zijn gelaat tot tot de oogen bedekt was en schreed stil en somber naast zijn geleider voort. XIX. HET WEDERZIEN. Een lichte nevel lag den volgenden morgen over berg en dal, die echter, met het opgaan der zon, als verkwikkende dauw nederviel en aan de lucht een opwekkende frisch- heid verleende. En toen de zon weldra ge heel door het waas was heengebroken en met haar stralen het geboomte had getint, ver diende het landschap volkomen zijn naam „Paradijs", met de verzuchting er bij dat in die goddelijke natuur helaas zooveel men- schelijke onnaturen tierden. Hetson, de nieuwe Alcalde, had een druk ken dag voor de borst. Reeds zeer vroeg wil de hij naar den sherif gaan, cm te beraadsla gen over den gespannen toestand. Hij moest dus zijn plan om Manuela's vader eens goed onderhanden te nemen, voor 't oogenblik la ten vaten, trouwens de Spanjaard was nog in diepen slaap en zijn vrouw verzocht hij zelfs, hem niet bij het ontbijt te wachten. Nu, zij begreep dat voor zijn zwaarmoedig heid geen middel zoo heilzaam was als drukte van werkzaamheden, onder het besef van zijn functie en verantwoordelijkheid. Alleen Ma- nuela was in droeve stemming, wijl de innig gehate Siftly haar stille schuilplaats had ont dekt en haar zwakken vader misschien wel weder in verleiding zou brengen. Teneinde haar op te beuren wekte mevrouw Hetson haar op, zoo vlug mogelijk samen te ontbij ten, net noodige gereed te zetten voor de heeren „die nu toch in den steek lieten" en met haar beidjes op stap te gaan. „Een schooner morgén hebben wij nog niet gehad zoolang we in de bergen zijn. Het is buiten verrukkelijk en inderdaad zonde bij zulk weer in de tent te blijven suffen." „Maar die oproerige geest in de stad," zei de Manuela bezorgd. „Wees niet bevreesd onder de Amerika nen zijn vrouwen steeds veilig ieder, zelfs de ruwste zou ze nog beschermen. Ik heb er al zoo lang naar verlangd, een van de heuvels hier in de buurt te beklimmen om van daar ons „Paradijs" te overzien." Op een der heuveltoppen had een ruiter halt gehouden. Afgestegen van zijn paard, leunde hij met den rechterarm in het zadel en verlustigde zich in den vriendelijken aan blik van het landschap. Het was een jonge man, die, naar zijn kleeding te oordeelen, niet tot de Amerikanen behoorde. Een kwartier ongeveer had hij daar gestaan, toen het paard dat intusschen in het welige gras zijn hon ger volkomen kon stillen, plotseling den kop ophief en hinnikte, Niet ver van daar werd het gehinnik beantwoord en de vreemdeling, omziende, bemerkte een ouden man, ïnAme- rikaansche kleederdracht, met een ouden in- gedeukten bruinen vilthoed op, die met zijn paard stapvoets het smalle bergpad opreed. Toen deze den vreemdeling bemerkte, hield hij eveneens halt, groette, steeg uit het zadel en liet het paard zijn vrijen loop. Twee genieten meer dan een. De oude Amerikaan, wien de streek bekend was, ge noot dubbel toen hij den vreemdeling het landschap hoorde bewonderen, maakte hem op verschillende bijzonderheden opmerk zaam en bleek landbouwer te zijn. Meer dan al het goud, hetwelk thans zoo veel wilde avonturiers uit alle deelen der wereld trok, zou, naar zijn stellige overtui ging, de grond voor landbouw blijvende welvaart stichten. „Pit land," zeide hij, „gaat een groote toekomst tegemoet en zal eens in onze banier de schitterendste ster en van het geheele land de grootste concurrent zijn. Zij die daar zoeken naar goud, sloven zich af met in den blinde te tasten enkelen slagen, maar de meesten worden verslagen. Daaren tegen zij, die nu nog voor 'n eenvoudig dag loon, den grond zaakkundig bewerken, kun nen zeker zijn van een goede, een duurzame go.ede toekomst. Zie hoe de houthandelaren reeds hun blokhuizen aan de oevers der ri vieren opslaan, hoe daar reeds molens in aanbouw zijn, eer een jaar is verioopen, ;s hier de landbouw in vollen bloei." „Ik geloof niet dat ik daarvan getuige zal zijn," zeide de jonge man met een glimlach. „Ik ben hitr gekomen om dit merkwaardige land zoo terloops te leeren kennen, onder wijl zien of ik óók wat goud kan graven* maar hier voor goed blijven, neen." „U bent Engelschman "Ja" „U hebt iets weg van een zeeman. „Daar kondt u wel gelijk mee hebben. Ik ben meer gewoon met schepen om te gaan dan met paarden, al zit ik tamelijk vast in het zadel. Het arme dier heeft zich van morgen aan een tak van een omgevallen boom den voorpoot bezeerd, en dat komt mij nu weinig gelegen, daar ik nog een tamelijk verren rit heb te doen. Ik moet naar San Francisco. Misschien zal ik spoedig wel weer scheep gaan." „Bevalt u dan Californië niet? Mij dunkt voor een alleenstaand man is het een prach tig land." „Hebt u geen familie vroeg de Engelsch man. „Ik had familie," zeide de oude man met een diepen zucht „twee jongens zoo ferm als ze maar wezen kunnen. In den jongsten Mexicaanschen oorlog zijn ze echter beiden op één dag gesneuveld, en mijn oude haar trof de dubbele slag te zwaar zij werd zie kelijk tot ook zij stierf." De Engelschman had den ouden man met diep jneegevoel gadegeslagen. „Het is mij alsof ik u meer heb ontmoet,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5