TSTE NIEUWS BINNENLAND. BÏNNENUNDSCH NIEUWS. UH onze Oost. MARKTÜSEUWS. BEKEERINGEN. DE TOESTAND VAN PROF. STRUYCKEN. te VAN ONZE flftAADLOGZE TELEFOON i •3 A sgs In Holland daarentegen, zoo meenden de Belgen te hebben opgemerkt, wordt hoogere winst genomen en is bijgevolg ook de om zet kleiner. Wij beschikken niet over gegevens om de waarheid hiervan te kunnen controleeren. Wat ons echter opviel in België was, dat be paalde artikelen, die de Belgen moeten koo- pen, waar ook onze winkelier ze koopt, daar tegen aanmerkelijk lagere prijzen ver krijgbaar worden gesteld. Maar nog iets anders trok onze aandacht. Niet slechts bij den winkelier, maar ook bij t koopend publiek is in België verschil met Nederland. Wij zagen deftige dames per auto inkoo- pen gaan doen. Voor een slagerswinkel werd ons b.v. een rijke dame aangewezen, die daar vleesch aan de toonbank kocht en het mee nam. Dit ziet men hier niet. In onze steden moet alles aan huis worden bezorgd. Dit maakt natuurlijk de waren aanmerkelijk duurder en de duurdere prijzen moeten ook worden betaald door de arbeidersvrouw, die zelve meeneemt, wat zij koopt. Het aan huis bezorgen wordt niet extra in rekening gebracht, maar met de kosten hiervan zijn de prijzen verhoogd. En zoo wordt het al langer hoe meer gebruik, om de goederen dan maar thuis te laten bezorgen. Ook dit heetf de duurte bevorderd. Wij meenden hierop even de aandacht te moeten vestigen. Bij het zoeken naar midde len tot behoud of verhooging van welvaarts peil liggen hier aanwijzingen, welke van nut kunnen zijn. De prijspolitiek is van niet minder belang ■*jn het loonvraagstuk. Scherp tégen allerlei hatelijk en fanatiek gedoe steekt het bezadigde, rustige werken onzer apostolische priesters af; die rustig de oude waarheid voordragen in nieuwen vorm voor ons hedendaagsch niet-katholiek volk. Een dier apostelen is de Jezuïet pater F. Hendrichs, wier.s conferenties over hef Katholicisme („Dé gouden keten der waar heid te Rotterdam cn in Den Haag ge geven zeer druk werden bezocht. Om die conferenties te volmaken, werd voor een bepaalde groep andersdenkenden, die „meer wilden weten van het Katholicisme," te Rotterdam een vervolgcursus gegeven, waarin de catechismus systematisch werd uitgelegd. In de „Tijd" lezen we daarover; „Deze laatste cursus werd bezocht door 58 protestanten en 23 vergezellende katho lieken. Van deze 81 personen bleven er absoluut weg of kwamen hoogstens vier keer: 14 pro testanten cn 2 katholieken. Totaal bleven er dus over 44 protestan ten en 21 kathoKeken. Deze 63 kwamen allen zeer trouw en bleven nooit tenzij om geldige reden en dan met kennisgeving weg. Deze niet-ka- tholieken volgden dus 6 keer den voorbe- reidings-cursus in de Boschjes-kerk en daarna 21 keer den vervolgcursus in een zaal; telkens ongeveer VA uur. Van de 44 niet-Roomschen werden er 25 katholiek; 6 hunner zijn reeds eerder ge doopt de 19 overigen ontvingen Pinkster- Zaterdag, het H. Doopsel. Ér blijven dus van de 44 trouw opgeko men niet-katholieken nog 19 bezoekers over, die nog niet tot de Kath. Kerk over gaan. Bij deze 19 moet er nog één gevoegd worden, die wel over wil gaan, maar tot zijn groote spijt nog een jaar moet wachten aleer hij kan. Van deze 20 resteerende nu zullen er 5 zeker overgaan tot de Katholieke Kerk; 7 denken nog na en komen op een volgenden cursus terug; 4 lieten zich niet over hun plan uit en 4 zagen van overgaan af. Van de 25 bekeerlingen van dit jaar zijn er 12 mannen en 13 vrouwen. Voorwaar een interessante en moedgevende statistiek: als wij bidden en werken kunnen de getallen log grooter worden." Omtrent den toestand van prof. Struycken, die in het buitenland een operatie heeft ondergaan, luiden de jongste te 's-Graven- hage ontvangen berichten veel minder gun stig. (N. Crt.) NEDERLAND'S DEELNEMING AAN OOSTENRIJK'S RECONSTRUCTIE. Bij den aanvang der Tweede Kamerzitting van Donderdag, is na een korte beraadsla ging, zonder stemming, aangenomen het ge wijzigde ontwerp .toetreding van Nederland tot een der protocollen betreffende den economischen en financieelen wederopbouw van Oostenrijk." HET 500-JARIG BESTAAN VAN HILVERSUM. Het volgende jaar, in Maart, zal Hilversum 500 jaren als gemeente hebben bestaan. Ten einde dit merkwaardige feit zoo luis terrijk mogelijk te kunnen herdenken, heeft het bestuur oer Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer zich in verbinding gesteld met het gemeentebestuur en dit gevraagd, of het in beginsel bereid was, in samenwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, plannen te beramen voor een waardige her denking van de stichting van Hilversum. Burgemeester en Wethouders hebben zich tot deze samenwerking bereid verklaard, zoodat spoedig met de voorbereidingen voor de herdenking een begin zal worden ge maakt. Dr. SCHEURER. Het Tweede Kamerlid dr. Scheurer was Donderdag na langdurige afwezigheid wegens ziekte, voor het eerst weer in de vergade ring der Kamer aanwezig. DE ZUIDERZEEBEGROQTING. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds 1923, drin gen vele leden er bij den Minister op aan, zich niet te laten afhouden van de volvoe ring van het groote plan tot drooglegging van de Zuiderzee, doch integendeel dat met kracht door te zetten. Zij meenen, dat de toekomst buiten twijfel zal uitwijzen, dat de uitvoering van het plan in zijn geheel uit een economisch oogpunt verre de voorkeur ver dient boven drooglegging op kleinere schaal. EEN STAATSCOMMISSIE VOOR HET REI ZIGERS- EN GOEDERENVERKEER. Bij K.B. Js ingesteld «en staatscommissie tot orckterzodk van de vraag of en in hoe verre maatregelen genomen zijn om te lx?vor deren, dat land- en water'vegen, en spooT en intercommunale tramwegen op de meest economische wijze aan reizigers- en goede renverkeer worden dienstbaar gemankt. In deze commissie zijn benoemd lot voor zitter Mr. J. J. H. Palijn, gezant tic Den Haag; tot leden de Kamerleden: Bongaerts en Van Braambeek, F. H. Fenfener van Vlissingen, directeur Sleen,kolen Haadelsver. te Ulrecht; J. A. Kalff, directeur Staats- en Hollntidsche- Spooirwegmaatechappij te Utrecht G. A. Pos tweede voorzitter Alg. Ned. Wielrijdersbond 1c Blaricum, Mr. H. v. d. Vegte, Md Ged. Sta ten van Overijsel te ZwoSte, tot lid secretaris de heer A. J. v. d. Broek, hoofd-ingendeur rijkswaterstaat met verlof, te Bussom. EEN EGYPTISCHE PRINS TE SCHEVENINGEN. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Mahomed-Ali-Hassan uit Cairo met familie en gevolg van af 1 Juli a.s. zijn intrek nemen in het Palace-hótel te Scheveningen. INTERPRETATIE PENSIOENWET VOOR GEESTELIJKEN EN RELIGIEUZEN. Het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage acht het vana belang R.-K. Geestelijken cn Reli gieuzen op de hoogte te brengen met eene van gezaghebbende zijde afkomstige inter pretatie van aritkel 156 der pensioenwet. Geestelijken en Religieuzen worden door dat artikel niet verplicht de inkoopsom over voorgaande jaren voor weduwen- en weezen- pensioen te betalen. Dat artikel verplicht daartoe slechts hen, die indertijd voor dat pensioen bedankt hebben. Geestelijken en Religieuzen echter konden niet bedanken, omdat de wet op hen niet van toepassing was. Daaruit volgt, dat artikel 156 voor hen niet geldt. De inkoopsom over voorgaande jaren is dus voor hen niet verschuldigd en ook niet op hen te vehalaen. ZUIDERZEERAAD, Benoemd tot resp. lid en ondervoorzitter en lid van den Zuiderzeeraad de heeren H. Colijn, oud-minister van oorlog, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Noord-Holland. VACANTIES. De heer Rutgers, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vra gen gesteld: Is de minister bereid mede tedeelen, welke stappen doror hem gedaan zijn bij de bestu ren van Bijzondere gymnasia en hoogere bur gerscholen inzake den duur der vacanties? Op welke wettelijke gronden steunden deze stappen? DE SPOORWEGSTAKING IN INDIÊ. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat bij de Staatsspoor de beperkte dienstregeling, wegens de verminderde getalsterkte van het personeel met 1 Juni zal worden ingevoerd. De wijziging betreft één trein op de Ooster- lijnen en een 14-tal op dc Westerlijnen. Het snelverkeer blijft onveranderd. De militaire bezetting van de spoorlijnen blijft voorloopig gehandhaafd. Het bedrijfs- hoofd van de Staatsspoor zal binnenkort op een dienstreis door Java gaan, in hoe verre het mogelijk is zonder stakers het be drijf voort te zetten. Zoo mogelijk zullen de stakers niet opnieuw worden aangenomen. VERLOOFDE..., SCHOOLKINDEREN. Men schrijft aan -bet Bat. Nbl. waarover men eenis zou -kunnen lachen, als het niet zoo (liep-treurig was. Verloofd N.N. met P.P....: De advertentie trok mijn bijzondere aan dacht omdat de verloofde bijna geen ander kon zijn dan, een vrouwelijke leerlinge mijner klasse. Toen ik dan den volgenden mo-rgen school kwam, zocht ilk' het eerst naar de draagster van den naam uit dc advertentie; zij bleek afwezig, was den vorigen avond tot in den nacht aan het fuiven geweest. Toen de klas op haar plaats zat en ?k mijn oogen richtte op de ledige plaats kwam er niet al leen een lachje op veler gezicht, maar ver schenen op verschillende banken papiertjes; dc uitgesneden advertentie. Den volgenden morgen Ikwam de bruid in feesi'.lkleeding op school cn nam zonder meer plaats. Ik nvag natuurlijk niet vrrdier uit de school klappen, hoe leuk hel ook zou wezen. De volgende maand gaaf ze trouwen, maar ze wil op school blijven om de „verklaring." Een getrouwde vtouw op de banken der la gere school 1 Het is het derde geval aan dezelfde school; den tweerten keer, neen, oo'k daaromtrent mag ilk «iet uit die school klappen. Echter wordt het geen tijd, dat, evenals door de gemeente Semarang is bepaald, ook in de voorschriften op het gouvern.-onderwijs een liepaling wordt opgenomen die het hoofd althans het recht geeft tot verwijdering van verloofde meisjes en van gehuwde vrouwen over te gaan? mn POINCARÉ WIL AFTREDEN. LONDEN, 24 Mei. Poincaré is afgetre den. PARIJS, 24 Mei. Millerand heeft het ont slag van Poincaré geweigerd. PARIJS, 24 Mei. Na het groote succes, dat Poincaré in dc Kamer bij de behandeling der Roerkwestie heeft behaald, beschouwt men in politieke kringen de beslissing van den Senaat als Hooggerechtshof niet als een afkeuring der politiek van het kabinet, doch uitsluitend als een juridische kwestie welke slechts een bewijs van voorkeur van den Senaat is voor de behandeling der commu nistische agitatie door het Assizenhof. Daar het kabinet in functie blijft, wijzigt Millerand het program zijner reis naar Fran- che Comté en Elzas-Lotharingen niet. Hij vertrekt morgen op het vastgestelde tijd stip. HET PROCES TEGEN DE FRANSCHE COMMUNISTEN. PARIJS, 24 Mei. Het Opperste gerechts hof heeft zich, met ongeveer 30 stemmen meerderheid, onbevoegd verklaard ten aan zien van de zaak Cachin c.s., waarop Poin caré een kabinetsraad bijeenriep, na afloop waarvan Poincaré en zijn medewerkers zich naar het Elysée begaven.Poincaré verklaarde aan journalisten, dat hij bij den president van de republiek het aftreden van het kabinet ging indienen, omdat hij de stemming in den Senaat uitlegde als een votum van wantrou wen tegen het kabinet, waaraan het alsdan onmogelijk wordt gemaakt, tegen commu nistische drijverijen op te treden. PARIJS, 24 Mei. De zaak van den afge vaardigde Cachin en 18 communisten, be schuldigd van aanslag op de veiligheid van den staat, het Duitschc rijksdaglid Hoellein en 14 anarchisten, beschuldigd van oprui ing van militairen om deze van hun plicht af te brengen en van anarchistische propagan da, heeft vandaag voor den Senaat gediend, die als Opperste gerechtshof is samenge steld. Cachin woonde de zitting bij in de tri bune voor de kamerleden. In zijn requisitoir stelde Lescouvé vast, dat de daden der Fransche communisten ge pleegd zijn volgens richtlijnen van de derde internationale van Moskou en dat alle daden, die ten laste van de communistische partij komen, tusschen het verdrag van Versailles en de Roer-bezetting, niets anders zijn dan het uitvoeren van bevelen uit Moskou en Berlijn. Hij concludeerde tot het zenden van Cachin, Monmousseau en een aantal com munisten voor een commissie van inlichtin gen. UIT DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 24 Mei. Bij de behandeling van de credieten voor de Roeractie in de Kamer heeft Poincaré hulde gebracht aan Louis Dubois, den gewezen voorzitter van de com missie van herstel. Hij toonde aan, hoe Frank rijk in een geest van tegemoetkomendheid den Londenschen staat van betalingen heeft aanvaard, hoe Duitschland daarop geenerlei teeken van erkentelijkheid gaf en in het minst niet trachtte zijn begrooting te her vormen, de mogelijheid van internationale leeningen verhinderde door zijn financieele wanorde en de ongehoorde uitgaven welke het net name voor openbare werken beschik baar stelde. Onder de toejuichingen van alle banken, met uitzondering van de uiterste linkerzijde, verklaarde Poincaré, dat Frank rijk geen moratorium van drie jaar kan in willigen, daar het wist, dat de vorming van legerscharen en de geheime munitieaanmaak in Duitschland steeds toenamen en dat na het verstrijken van dien termijn de gealli eerden op een nog veel grooteren onwil zou den stuiten. Hij legde er den nadruk op, dat de bezetting van de Roer het in gebreke blij ven van Duitschland had aangetoond, daar het bleek zich te kunnen onthouden van de steenkool, welke het tevoren geweigerd had uit te leveren. Wij zouden, zei Poincaré, liever gewenscht hebben, dat deze handeling door de geallieerden gezamenlijk zou zijn ondernomen. Hij bracht krachtigen dank aan de Belgische en Italiaansche bondge- nooten en prees de welwillende, hoffelijke houding van Bonar Law, dien hij een volledig herstel toewenschte. Tevens begroette hij hartelijk het aan het bewind komen van Bald win, die deel uitmaakt van het kabinet, dat Frankrijk zooveel bewijzen toonde van zijn vriendschap, maar, zoo voegde hij er aan toe, ondanks de bewijzen van verschillende hof felijkheid bracht Engeland ons het isolement. Engeland gaf Duitschland aanleiding te ge- looven, dat er onder de geallieerden zooal geen scheuring, dan toch een zwakke plek bestond. Duitschland speculeerde vanzelf sprekend op deze natuurlijk slechts denk beeldige zwakheid. Als Engeland zich bij de overige bondgenootcn aangesloten had, zouden de fabrikanten, ambtenaren en werk lieden geen weerstand hebben durven bie den. Nu Engeland afzijdig bleef, heeft Duitschland de beweging durven organi- seeren, welke het met een euphemisme, waar niemand invliegt, lijdelijk verzet noemt. Het is een leugen te zeggen, dat de bevolking ons haar medewerking weigerde. Als Berlijn geen bevel daartegen had gegeven, zou deze ver wezenlijkt zijn. De gebeurtenis te Essen heeft bewezen, dat wij niet mochten ver trouwen op de goede trouw van de direc teuren. Frankrijk moest maatregelen nemen om zich van steenkool en cokes te voorzien. Het is thans zeker er van, dat het, welke hou ding Duitschland, ook aanneemt, 10.000 ton daags ontvangt. Wij hebben nog eenigen tijd een beroep te doen op het buitenland, maar van het oogenblik af is onze cvoorzïening al verscheidene duizenden tonnen hooger dan het verbruik in 1921 was. Voor de cokes verbetert de toestand met den dag. Wij zijn voldoende voorzien om onze behoeften te dekken en hebben dus niet de minste haast. Wij kunnen rustig afwachten, tot de Duit- schers tot rede komen. Poincaré herinnerde daarop aan de bedrei gingen van de Duitsche regeering om de spoorwegarbeiders te dwingen het werk neer te leggen. Niettemin zijn 4000 andere Duit sche werklieden in dienst van het Fransch- Belgisch spoorwegbeheer getreden. Hij bracht den dank van het land over aan de Fransche spoorwegmannen aan de Roer, dank zij wien het spoorwegbeheer steeds méér oplevert Het toenemen van de ontvangsten toont aan, dat de Duitschers zelf hun regeering in het ongelijk stellen. Er zijn thans 47.000 K.M. in exploitatie, welke voor Frankrijk niet on voordeelig is, daar de uitgaven beneden de inkomsten blijven, die zich in ^tijgende lijn bewegen. Men kan den Franschen spoorweg- mannen niet genoeg dankbaar zijn, wier aan tal "slechts 20.000 bedraagt, terwijl de Duit schers hier 180.000 man hadden, en evenmin onzen soldaten en officieren, dank zij wie wij rustig het oogenblik kunnen afwachten, dat onvermijdelijk moet aanbreken, waarop Duitschland het hoofd in den schoot moet leggen, en zoo het Duitschland belieft dit oogenblik uit te stellen, zullen wij het door nieuwe dwangmaatregelen daartoe weten te dwingen. (Levendige toejuichingen). Poincaré toonde vervolgens aan, dat de genomen maatregelen niet alleen de Fransche belan gen dienen, maar ook die der bondgenooten en onzijdigen, met name van Nederland en Zwitserland. Bovendien heeft Frankrijk on der uiterst bevredigende omstandigheden be slag gelegd op belangrijke voorraden chemi sche producten en kleurstoffen. Poincaré vervolgde: Duitschland kan zijn weerstand niet langer volhouden zonder een ware ramp toegemoet te gaan. Hij verwacht echter in ieder geval een spoedige opleving van Duitéchland, daar het over groote werk kracht en voortbrengingskracht beschikt, Onze aanwezigheid aan de Roer zal het cr toe brengen zich te buigen. Wij zullen de Roer ontruimen naarmate het betaalt. Poincaré teekende' verzet aan tegen het aanwijzen van bedoelingen van verovering en amnestie aan Frankrijk. Frankrijk heeft op het oogenblik van de overwinning er niet over gedacht zijn grenzen uit te breiden of vreemde volken te annexeeren. Het zal nim mer eenig territoriaal oordeel eischen tegen den wil van de bevolking. Wij hebben de Roer niet bezet om er ons blijvend te ves tigen, maar zooals Duitschland van 1870 tot '73 een deel van ons land bezette om beta ling te erlangen. Poincaré besloot met te Verzekeren, dat Frankrijk vedelievend is en geen oorlog wenscht. Zijn redevoering werd levendig toegejuicht. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 24 Mei, Alexandris heeft, overeenkonisig de instructies van zijn re geering, aan generaal Pellé laten weten, dat Griekenland de onmiddellijke bijeenroeping van het financieele comité wenscht, op zijn laatst op Zaterdag a.s. Pellé zal daarover met zijn collega's spreken en hoopt vanavond te kunnen antwoorden. De Grieksche delegatie verzekert, dat zij in het geheel niet is geraadpleegd over een compromis-voorstel nopens een mogelijke af stand van grondgebied in de streek van Karagatsj. LAUSANNE, 24 Mei. De hoofden der ge allieerde delegaties hebben besloten tot nader order het financieele comité niet bijeen te roepen om het Grieksch-Turksche geschil te bespreken, maar zij zullen Alexandris en Ismet pasja uitnoodigen, Zaterdagochtend met hen te komen confereeren. GRIEKENLAND EN TURKIJE. ATHENE, 24 Mei. Plasteras heeft gezegd: Wij zullen tot Zondag wachten op een rege ling van de schadeloosstelling, en niet lan ger. ATHENE, 24 Mei. Kolonel Gonatas, de leider van de revolutie, heeft verklaard: Giekenland heeft den geallieerden 26 Mei gesteld als laatste termijn voor de oplossing van de kwestie van de schadevergoeding. Als de conferentie zich uitspreekt voor het be talen van een schadeloosstelling aan Turkije zal de Grieksche delegatie uit I.auaanne ver trekken en de Grieksche regeering haar vrij heid van handelen hernemen. EEN NIEUW DUITSCH BETALINGSPLAN. 50 milliard goudmark in 35 jaar. BERLIJN 24 Mei. Naar van bevoegde zij de wordt medegedeeld, heeft minister Her mes vanmiddag een nieuwe plan ter regeling van de hersteikwestie aan zijn medeminis ters ter bestudeering voorgelegd. Hermes gaat hierbij uit van een bedrag van 50 milliard goudmarit, dat over een pe riode van 35 jaar betaald zal worden. Voor de eerste 5 jaar verlangt hij echter een mora torium. Na afloop van dezen termijn z.al Duitschland een bedrag van 5 milljard be talen en vervolgens jaarlijks een milliard plus interest. Na 10 jaar zullen de jaarlijksche be talingen stijgen tot l'A milliard plus inte rest, zoodat na afloop van 35 jaar Duitsch land in totaal 50 milliard met inbegrip van interest zal hebben betaald. Opnieuw wordt voorgesteld eventueel hoogere betalingen door een commissie van deskundigen te doen vaststellen, waarbij Her mes ge enbezwaar schijnt te maken tegen de Commissie van herstel, mits daarin En- gelsclie, Italiaansche, Japansche en Ameri- kaansche vertegenwoordigers zitting zullen hebben- Van een internationale leening is ditmaal geen sprake. Wel worden eenige waarbor gen aangeboden in den vorm van een tabaks en alcohol-monopolie, HET NIEUWE DUITSCHE AANBOD. BERLIJN, 24 Mei. Vanmiddag hebben de verschillende organen der Rijksregeering, wier oordeel in verband met het vraagstuk der schadeloosstelling van belang is, een bijeenkomst gehouden, waarin verschiller.de rapporten zijn uitgebracht in zake het aan de entente te geven antwoord. Van parle mentaire zijde wordt op de regeering een zekere pressie uitgeoefend om dit antwoord ten spoedigste te verzenden en het zoo in te richten, dat de kwestie eindelijk eens voor goed kan worden opgelost. In den boezem van de regeering echter bestaan nog zekere verschillen van meenig of de juiste tijd reeds gekomen is en over de strekking, die het ant woord zal moeten hebben. Het is derhalve uitgesloten, dat het ant woord voor de volgende week verschijnt. Ook zijn er zekere moeilijkheden met de ver schillende Duitsche staten ten opzichte der waarborgen, die zij eventueel tegenover en ten behoeve van het rijk op zich zouden heb ben te nemen. Zoo is* er bijv. een voorstel van Beieren ge komen aangaande een soort hypotheek op de opbrengst van invoerrechten van de staats spoorwegen en strikte monopolies. De organisaties op industrieel gebied zijn ook bezig zich te roeren, aangezien zij een groot deel der kosten van een en ander zul len hebben te dragen. Er is een bijeenkomst gehouden van de ver schillende leiders van den Duitschen nijver- heidsbond, waarin deze kwestie ter sprake zou worden gebracht. Zooals bekend is, heeft deze bond zich reeds vroeger bereid verklaard een actie der regeering te zullen ondersteunen mits er uitzicht bestond, dat het vraagstuk dan ook voor goed zou kun nen worden geregeld en mits daaraan geen inbreuk op de vrijheid zou kunnen worden verbonden. Vermoedelijk zou men het dus moeten zoeken in een verhooging der pro ductie. Een der groote moeilijkheden is en vermoedelijk zal de nijverheidsbond daar over veel hebben te zeggen hoe de lasten zullen moeten worden verdeeld tuschen nij verheid, geldwezen, handel, landbouw en bet staatsbezit aan onroerende goederen. Deze regeling zal uiteraard veel voeten in de aarde hebben, vooral nu het schijnt dat het denkbeeld van een groote leening zal moe ten worden opgegeven. Er bestaat immers geenerlei aanwijzing, dat in de houding der entente dienaangaande een werkelijke ver andering is gekomen. Tenslotte koestert men in regeeringskringen de hoop, dat de Engelsche regeeringsverklaring, die men Maandag verwacht, eenig nader licht op den toestand zal werpen. UIT HET BEZETTE GEBIED. ESSEN, 24 Mei. De Rheinische-Westfali- sche Zeitung meldt: De Belgen hebben ge weigerd, de passen van leeraren, geestelij ken en pleegzusters af te stempelen, zoodat gisterenmiddag een groot transport kinderen niet naar Augburg kon vertrekken. DUSSELDORF, 24 Mei. De arbeiders bij de electriciteitsfabrieken hebben het werk gestaakt, tengevolge waarvan de tram niet meer rijdt. De kranten zijn niet verschenen. KEULEN, 24 Mei. De Franschen hebben vandaag het tramverkeer van Dusseldorf naar Benrath stopgezet, waardoor het ver keer tusschen Keulen en Dusseldorf aan zienlijk verzwaard wordt, daar Reissholz, het eindstation van het baanvak in Duitsch beheer, van Dusseldorf alleen te voet te bereiken is. DUISBURG, 24 Mei. Naar de Duisburger Volkszeitung uit Angermund meldt, is de brug bij het station gisteren door een ont ploffing zwaar beschadigd. Hef spoorwegver keer moest tijdelijk gestaakt worden. GELSENKIRCHEN, 24 Mei. Vannacht zijn nog twee' zwaar gewonden van de onlusten van gisteren gestorven waardoor het aantal dooden tot 7 is gestegen. DORTMUND, 24 Mei. De mijn Hardenberg heeft zich bij dc staking aangesloten. Van de 30 zwaargewonden zijn er tot dusver 2 over leden. DORTMUND, 24 Mei. De toestand is veel kalmer geworden. Naar het schijnt zijn de werkgevers en de arbeiders tot wederzijdsche concessies bereid. GELSENKIRCHEN, 24 Mei. Hedenmiddag om 4 uur leverde de stad weder een nor malen aanblik op. DE STAKING IN BELGI2. Minister Neujean weigert 'Let onderhoud. BRUSSEL, 24 Mei. Heden is de toestand met betrekking tot de spoorwegstaking met belangrijk gewijzigd. In antwoord op het te legram, waarin het Nationaal Syndikaat den minister van spoorwegen om een onderhoud verzocht, heeft deze doen weten, dat het onderhoud niet kon plaats hebben. DE RECONSTRUCTIE VAN HET EN GELSCHE KABINET. LONDEN, 24 Mei. De vergadering van mi nisters uit liet kabinet Bonar Law heeft he den plaats gehad onder voorzitterschap van BaRusland's tweede antwoordnota vormde het voornaamste onderwerp der besprekin gen. De Russische nota wordt in officieele kringen verzoenend geacht, maar men vindt dat zij geen wezenlijke voldoening geett. Het kanselierschap van de schatkist is thans de eenige overblijvende vacante post in het ministerie. De mogelijkheid wordt uitgesproken, dat dc premier dit tevens %al waarnemen, totdat de begrooting goedgekeurd is, wanneer, naar gehoopt wordt, Horne alsnog bereid zal blijken, dezen post aan te nemen. LONDEN, 24 Mei. Men verwacht, dat Baldwin morgen, als de Koning uit het kamp van Aldershot hierheen terugkeert, hem da lijst van zijn ministerie zal overleggen. Maandag heeft in de Carlton-club de ver gadering der conservatieve partij plaats, waar in formeel zal worden voorgesteld, Baldwin tot partijleider te benoemen. Curzon zal deze vergadering presideeren. MUSSOLINI EN BONAR LAW. LONDEN, 24 Mei. Mussolini, de Italiaan sche premier, heeft Bonar Law een telegram gezonden, waarin hij zegt, zeer te betreuren, dat Bonar Law wegens zijn gezondheidstoe stand thans niet actief kan deelnemen aan de staatszaken. Hij herinnert aan de hartelijke betrekkingen, die hij met Law onderhield, en uit zijn wensch voor een spoedig hersteL ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND, LONDEN, 24 Mei. Men verneemt dat de laatste nota ïiit Moskou, als antwoord op de nota van Curzon aan Krassin, hedenmid dag is besproken in een bijeenkomst van mi nisters, die lid waren van het kabinet van Bonar Law en thans opnieuw een porte feuille willen aanvaarden. Baldwin zelf was voorzitter. Aanwezig waren lord Curzon, lord Cave, lord Derby, de hertog van De vonshire, Barlow, Hoare, Bridgeman en Amery. Binnen eenige dagen zal een nieu we nota van Engeland aan Krassin worden overhandigd. Officieele mededeelingen om trent de houding der Engelsche regeering zijn niet te verwachten, voor Krassin daar van officieel in kennis is gesteld. De opvattingpn der bladen loopen sterk uiteen. Belangrijk is inmiddels de meening van de Daily Telegraph, die zegt dat men, tusschen de regels doorlezend, uit de Rus sische medcdeeling ongetwijfeld den indruk krijgt, dat Moskou zeer ver is gegaan in dc richting van toegeven aan de Engelsche eischen. Algemeen is de indruk, dat de krachtige vertoogen van de eerste Engel sche nota geheel gerechtvaardigd zijn ge bleken en dat, hoewel het Russische ant woord niet geheel bevredigend is, het toch verzekeringen bevat die gesteld dat zij door Rusland naar letter cn geest worden toegepast vrijwel aan de Engelsche eischen beantwoorden. Na de opgedane er varing is men hier echter meer geneigd, te letten op daden dan op mooie woorden, als het de bolsjewisten geldt en totdat de blij ken dier daden zijn gegeven, beschouwen de bladen de beloften van goede bedoelin gen, in de Moskousche nota vervat, met een zekere argwaan. Inmiddels bestaat er bij de Engelsche regecring geenszins het voorne men, het Rusland lastig te maken door de handelsovereenkomst op te zeggen, integen deel, zooals Mac Neill in het Lagerhuis heeft gezegd, wenscht Engeland juist de volkomen naleving daarvan. AMSTERDAM, 23 Mei. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 294 vette kalveren le qual. 1.10—L20, 2e 0.90—1 per K.G. 101 nuchtere kalveren ƒ1625; 516 vette varkens Hollandsche le qual. ƒ1.021.04, 2e en 3e 0.981, Overz. en Geld. le 0.94 per K.G. DEVENTER, 22 Mei. Vee. Op de heden gehouden markt bestond de aanvoer uit 108 runderen en 30 kalveren. Tengevolge van den Israël, feestdag was er weinig handel. Drachtige koeien van 250 a 425, guste- koeien van 175275, drachtige vaarzen van 250350, drachtige pinken van 150 225, guste pinken van 150175, graskal veren van 6070, nuchtere kalveren van 814, stieren van ƒ0.850.95 per K.G. en vette koeien van 0.801 per K.G. slacht- gewicht. DEVENTER, 22 Mei. Eieren. (Coöp. Eierveiling.) Aanvoer 72.000 stuks. Prijzen van ƒ4.75—5.85. SCHIEDAM, 23 Mei. Moutwijn. (Off. not. medegedeeld door H. J. Jansen namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs) 19 per H.L. ad 46% zondet fust en zonder belasting. Melassespiritus ad 100% per H.L. ƒ28, ruwe graanspiritus per H.L. ad 50% 12 zonder belasting. Spoeling per ke tel ƒ1.10. WOERDEN, 23 Mei. Kaas. Ter markt waren 459 partijen, le soort 4852, 2t soort 4246, rijksmerk 4253. Handel vlug. AMSTERDAM, 24 Mei. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonta 3.504.50 id. blauwe 33.25 id. ei genheimers ƒ1.50; id. bravo's 1.80-2) id. roode star 1.502 id. blauwe eigen heimers 1.50 Anna Paulowna zand- 2.40 3, alles p. H.L.zomer Malta- 1516 ,per 100 K.G. AMSTERDAM, 24 Mei. Boter. (Centrale Botermijn). Prijzen hoogste 1.56, midden. ƒ1.44, laagste ƒ1.30. DELFT, 24 Mei. Boter. Ter markt waren 195/8 en 5/16 te zamen 3950 K.G. Prijs 1.80 —2 per K.G. GOUDA, 24 Mei. Kaas. Aangevoerd 213 partijen, le soort 5053, 2e soort 4649, rijksmerk 4654, zware 56. Handel vlug. HOORN, 24 Mei. Kaas. Aangevoerd 15 stapels fabriekskaas ƒ51 18 st. boerenkaas 54 6 st. fabriekscommissie 58.50 22 st, boerencommissie 60 totaal 61 stapels, wegende 54.145 K.G. Handel vlug. ROOSENDAAL, 23 Mei. Boter. Op de mijn waren de prijzen heden als volgt hqogste 1.65, middel- 1.58, laagste 1.51. GOUDA, 24 MeS. Kaas. Aangevoerd 213 par tijen, handel vlug le 'kwal. f 5053, 2e kwal. f 4649, zwaardere rijlksm. f 56; met rijks- inerlk f 4654. Boter. Red. aanvoer, hoindd sfodht Goebotc* 80—85; Weiboter 70—75. Eieren groote aanvoer, handel matig f 5—i 5.50 per 100 sluis. Veemaïlkt Vette vatikens red. aanvoer, ban-, del dug 4043 et. per half Kg.; magere var kens red. aanvoer, handel matig 5060 ct, per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel matig f '2533 per sitiik; volte scha pen red. aanvoer, handel red. f 3050; lam- meren groote aanvoer, handel red. f 1924; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel vlug 10—24. „Hier in de mijnen" merkte de oude man glimlachend op, „bekommert zich zelden de een om den ander. Zeker hebben wij elkaar meer gezien en wel den geheelen tijd hierover aan de Macalome, waar we geen tweehonderd pas van elkaar aan de zelfde beek aan 't graven waren „Nu herinner ik 't mij," zeide de vreem deling „en gaat u nu hier uw geluk beproe ven „Neen," zeide de Amerikaan, „ik blijf aan Macalome. Ik ben slechts hief gekomen om nog het een en ander te halen wat ik hier had staan. Gaat u mee de stad in V' „Ik weet niet hoe ik doen zal. Aanvanke lijk had ik geen plan mij hier op te houden, maar om dat malheur met mijn paard hang ik daarvan af, want ik ben een slecht looper." „Als alle matrozen," lachte de oude man „maar laat uw paard hier niet te lang rusten, want dan worat het stijf. Ik wil u nóg een raad geven vervolgde hij, na den Engelsch- man een oogenblik sympathiek te hebben gadegeslagenlaat u niet in met dat volk daar beneden. De Amerikanen zijn den Engelschen verre van gunstig gezind. Er gaat een gerucht namelijk, dat van Australië een aantal gedeporteerde misdadigers door uw Regeering hierheen gebracht is." „Heeft men hier dan alreeds een Engelsch- man bemoeilijkt „Dat zou ik nu niet bepaald kunnen zeg gen. Maar men is nu eenmaal op al wat vreem deling is, erg gebetenhet n?oet al, naar ik vernam, tot feitelijkheden gekomen zijn." „Ik merk daar inderdaad in het kamp een eigenaardige onrust," zeide de vreemdeling. „Iets militairs." „Dat zijn Mexicanen. En hier overal langs den bergrug vindt ge Indianen bij massa's." „Ik heb ook werkelijk een paar troepen vkn veertig a vijftig man ontmoet," zeide de Engelschman. „Zoo Hm Dan schijnt er toch iets aan de hand te zijn. Als ik daar beneden kom, zal ik er wel meer van weten. Nu, good bye, als u dan nog uw paard wat wilt laten rusten." Met deze woorden steeg de oude man we der in het zall, groette den vreemdeling nog maals beleefd en reed het tamelijk steile berg pad af. De Engelschman tuigde zijn paard af en voerde het zijwaarts naar een plek waar volop water en welig gras te vinden was. Daar wiesch hij de wond uit en liet het dier volle vrijheid om uit te rusten en zich te verster ken. Hijzelf zette zich neder onder een dicht bessenboschje en gaf daar, onder de beko ring van het prachtig panorama aan zijn voet, zijn gedachten den vrijen loop. Een half uurtje mocht hij misschien zoo gelegen hebben, toen hij plotseling door het geboomte heen twee vrouwegestalten zag, die naar de open plek wandelden en daar uit de hoogte een kijkje namen op het be koorlijk geheel van stad en omgeving. Hoo- rende dat zij Spaansch spraken, waarvan hij slechtj een enkel woord verstond, lette Jiij 1 er minder op en bleef rustig liggen. „O, zie, Manuela, wat verrukkelijk ge zicht zooveel dagen zijn we reeds hier en die ondeugende Hetson heeft ons nog geen enkele maal hierheen gebracht 1" „Hoe rustig ligt daar dat kleine tentstadje en hoeveel onrust in de gemoederen zeide Manuela. „Maar wat is dat fluisterde zij plotseling met schrik. „waar, wat ziet ge dan vroeg Jenny. „Zie, geen twintig pas van ons en weer. Goede God, het «ijn Indianen, en wij heb ben ons zoo ver van huis gewaagd." „Wij zullen teruggaan," fluisterde Jenny, op hare beurt verschrikt. „Hetson weet niet eens welken kant we zijn opgegaan." „Het is te laat," antwoordde de Spaansche, zij hebben ons reeds gezien en komen hier heen." Jenny was doodsbleek geworden en hield zich krampachtig aan Manuela's arm vast. Inderdaad doken de bruine gedaanten van alle kanten als uit den grond op, kwamen in de onmiddellijke nabijheid der vrouwen, maar hun vriendelijk „Walle Walle" stelde volkomen gerust, dat zij niets kwaads in zin hadden. Eeinige oogenblikken later was de geheele schaar spoorloos in de bosschen verdwenen. De beide dames herademden. Toch zeide eindelijk Jenny „Laat ons liever van hier gaan, want hoe goedaardig zich deze zonen der wildernis ge dragen, zou 't kunnen zijn dat een tweede troep niet zoo zachtmoedig was." „Daar komen nog meer," fluisterde ManU' ela. „O, waren we maar hier vandaan." „Dat is maar 'n paard," zeide Jenny ge ruststellend, „het schijnt te grazen dan zijn er dus blanken in de nabijheid. Ha, daar is al zijn meester. Goddanknu b,ehoeven we niets meer te vreezen. De Indianen zijn bang voor vuurwapenen." De jonge Engelschman was, toen hij daar beneden de Indianen zag voorbijtrekken, een weinig bezorgd geworden voor zijn paard men had hem namelijk verteld dat zij niet zelden paarden en muilezels roofden om zich aan hun vleesch te verlustigen. Maar nu ze eenmaal voorbij waren, meende hij dat zijn dier genoegzaam was opgeknapt en wilde hij het nu dan ook maar weer optuigen om er mee naar stad te gaan. Om het te bereiken, moest hij langs de beide dames. In Manuela, die het gelaat naar hem toe had gewend, viel hem terstond haar Spaansche afkomst op en haar ongekunstelde verrukkelijke schoon heid, zoodat hij niet kon nalaten haar uiterst beleefd te groeten. Maar op hetzelfde oogen blik viel ook zijn blik op de andere dame. Ver schrikt bleef hij staan en hij zag hoe zij ver bleekte en steun zocht bij haar vriendin. „Jenny 1" riep hij, zijn oogen nauwelijks geloovende. Jenny l" riep hij nogmaals, de armen uitstrekkende naar de vrouw, die op 't punt was van in onmacht te vallen. t „Om Gods wil, Jenny, wat gebeurt je?" riep Manuela, terwijl zij haar ondersteunde en met bevende hand haar bleeke wangen streelde. „O, niets, het is al voorbij, hijgde de jonge vrouw, die zich oprichtte en al haar krachten verzamelde. „Jenny 1" zeide de vreemdeling met zach te, diepbewogen stem, terwijl hij haar hand vatte „hier, zóó moeten we elkaar weder zien De vrouw sprak geen woord, maar had Manuela's hand zacht losgelaten. En haar hand ook van den vreemdeling zacht terug trekkend, was 't alsof zij een weg zocht om te vluchten, om aan die vreeselijke ontmoeting te ontkomen. Maar onwillekeurig rustte haar blik weder op den vreemdeling, op die edele, maar diep bedroefde gelaatstrekken en al de gevoelens die zij tot dusver met onwaar deerbare kracht had onderdrukt, al haar her innering aan hetgeen zij eens had gehoopt en wat zij daarna geleden en gedragen had, dat alles borst uit in één woord. „Charles riep zij, haar hart omklem mend alsof het op't punt was te bersten „Charles 1" cn tegelijk weenend en lachend wierp zij zich aan zijn borst. Eenige oogen blikken bleven zij aldus staan. Zijn gelaat was doodsbleek geworden, maar hij bewoog Zich niet, zijn lippen rustten op het hoofd van de innig aangebedene. Eindelijk richtte zij zich langzaam op „Mr. Golway," zeide zij met vaste, doch blijkbaar diepbewogen stem, „het zou beter zijn geweest voor ons beiden, indien ge ons dit wederzien hadt gespaard. O, waarom zijt ga ons gevolgd?" „Gevolgd riep nu de jonge man in diep- sten weemoed, „gevolgd Toen ik in C: was aangekomen, ontving ik van uw ouders het bericht dat gij met uw echtgenoot naar Australië waart gegaan. In Chili beviel het mij niet langer, en toen daar de roep was door gedrongen en alles, gelijk trouwens de ge heele wereld opgewonden was van de schat ten in dit bijna fabelachtig Californië, greep die opwinding ook mij aan, al was 't maar om mij aan mijn verslagenheid te onttrekken. Niet had ik kunnen vermoeden, u hier te ontmoeten." „Dat kon ik ook denken, fluisterde Jen ny tot zichzelve, »o, had Hetson maar mijn raad gevolgd 1" „Meen niet, Mrs. Hetson," zeide de jonge man, „dat ik u ooit weder in den weg zal tre den. Het eerste schip het beste dat Califor nië verlaat, is mijn. Ik zal de laatste zijn, die uw vrede, uw rust zóu verstoren. Maar houd mij ten goede dat ik toch het toeval zegen, hetwelk ons nog eens tot elkander bracht. Ik schik mij in het onvermijdelijke, maar ik neem toch de overtuiging met mij mee, dat gij, hoe gelukkig ge u ook moogt gevoelen, mij toch niet geheel vergeten zijt, en gij mij in de toekomst, zij 't dan niet uw liefde, dan toch uw achting, uw vriendschap zult blijven toedragen. De zee was steeds mijn element, ik had eens anders begeerd, maar God heeft het anders beschikt,ik zal van nu af weer aan.de zee toebehooren./' -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6