,afayette GROOTE UITVERKOOP 1 j Lafayette I O r o o t e Houtstraat, tioek Nieuwstraat g AANVANG MORGEN (ZATERDAG) 's OCHTENDS IQ UUR. N.V. „De TIJDGEEST" UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. KERK EN SCHOOL. |L nog té ontvangen ZOMERARTIKELEti, als: Blouses, Casagues, Japonnon, Man" Teleurgesteld door het zeer slechte voorjaarsweder, zullen wij al onza voorradige en nog té ontvangen ZOWERAni iRsatuv 9tB|S; Korte Mantels, Rokken, Kinderjurken, enz. IMTVERKOOPEN tegen abnormaal LAGE PRIJZEN INGEZONDEN. KUNST EN KENNIS. Donderdag 2é Mei 1923 ORDE EN ARBEID. Gemeenteraad. Donderdagmiddag verga derde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den Burgemeester. B. en W. deelen mede, dat de door de Haarlemsche Orkest Vereeniging te geven openluchtconcerten in deze gemeente zullen plaats hebben op 2 Juni, 16 Juni en 14 Juli e.k. telkens des namiddegs van 2>» tot 4 uur op het speelterrein in het Bloemen- daalsche bosch achter het zgn. Pannekoe- kenhuisje. Naar aanleiding van een verzoek van W. Dijkstra, stellen B. en W. voor, om aan hem te berichten, dat het indertijd in de bedoeling van den Raad heeft gelegen, om gedurende den loop van dit contract aan derden grond, welke 1 K.M. of minder van het eindpunt van dien weg en het begin van den Boulevard naar Zandvoort is gele gen, slechts te verhuren op voorwaarde, dat daar niet op mag geplaatst worden een lo- caliteit voor den verkoop van alcoholhou- denden drank anderen dan sterken drank, of eene voor vefkoop van alcoholvrijen drank. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, in aansluiting met hun indertijd gegeven advies alsnog een cre- diet van 500 te verleenen voor het ma ken van rioolputten in Tuindorp. Na eenige discussie, waarbij de wensche- lijkheid van het aanbrengen van nog een goede septie-tank betoogd wordt werd het voorstel aangenomen, met alleen de s*em .van den heer De Roo tegen. B. en W. stellen voor, een subsidie van 25 te verleenen aan de vereeniging Kunst voor het Volk, als bijdrage in de kosten eener tentoonstelling van massa-woning- bouw, waar o.a. de door de architecten Mulder van Asdonk en Gulden Geld maker gestichte complexen „Tuindorp" en „Blocmendaal Noord" (achter Bosch en Duin en in het Bloemendaalsche bosch) in effigie geëxposeerd zullen worden. Goedgekeurd. B. en W. berichten, naar aanleiding van het adres van eenige inwoners betreffende de verontreiniging der wegen enz. door pa pier, dat art, 10b der Politieverordening strafbaar stelt „ieder die papier op stra ten, wegen of paden werpt": dat de politie hare aandacht aan deze zaak reeds wijdt; dat extra-krachten extra-geld kosten en ten slotte, dat de chauffeur van den vuilnisauto zijn wagen wanneer de motor werkt, niet mag verlaten, zoodat de oplossing van deze aangelegenheid niet in die richting moet ge zocht worden. Op voorstel van den heer DE ROO wordt in de verordening nog ingelascht „sinaasap pelen- en bananenschillen", waarna het voorstel goedgekeurd wordt. B. en W. stellèn voor, aan W. Blankevoort Dzn. te berichten, dat hem geen vergunning gegeven wordt om na 15 Juni a.s. met den zandtrein te rijden, doch dat men bereid is hem toe te staan ook na dien datum de spoorrails in de wegen te hebben tegen een recognitie van 10 per maand per 100 M2 of gedeelte daarvan. Het rijden van een trein door de gemeente gedurende de zomermaan den achten B. en W. niet in het belang van Blocmendaal. De heer DE ROO stelt voor den datum te wijzigen op 1 Juli, om 25 September weer te kunnen beginnen. De heer NOORMAN wil alleen de maand Augustus en half September de baan geslo ten hebben, met het oog op de toenemende werkloosheid. De hear HÖOGENBIRK wil B. en W vrijheid geven, te overleggen met den aan nemer, om ten minste dit werk af te maken. De lieer LAAN is er tegen om de aanne mers maar steeds vergunning te blijven' ver leenen. Spr. wil het voordeel ook wat door de gemeente laten gen iel cn. De heer HOGENBIRK merkt op, dat de ge meente niet het recht heeft, de Mij. voor te schrijven, waar zij het zand vandaan moet halen. Worden de bezwaren te groot gemaakt, dan konden de bewoners nog wel eens meer last krijgen van het zamdrijden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. B. en W. krijgen het recht naar omstandigheden met de Slii. te onderhande len. B. en W. stellen voor niet in te gaan op het adTes der Gezondheidscommissie, om de perceefcn Bloemendaalscheweg 207 en 209 on bewoonbaar te verklaren, daar thans de mim- jer voor huisvesting gekschikle woningen ge leidelijk door de bewoners verlaten worden tn onbewoonbaarver,klaring tot spoedige ont ruiming noopt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Daar het toegeslanen crediet voor de weirk- Wirschaffing (groot f 10.000) weder uitgeput is reeds is 12800 daaraam uitgegeven verzoeken B. en W. het crediet. te verhoogen tot f 15.000. Wethouder VAN NEDERHASSELT zet uit een, dat verwacht wa«, dat we geen wcririoo- zen meer zouden hebben. Echter zijn door het stopzetten van het werk van Blaiikevoart »r weer nieuwe weridoozen bijgekomen. liet plan bestaat 1 Juni definitief er mede te ein digen. Dc heer HOGENBIRK meentdat het cre diet zuinig beheerd moet worden. Spr. zou het crediet wat meer willen verhoogen. De heer NOORMAN merkt op, dat het geld gebruikt wordt voor werkverschaffing. Bij het uilgeven er van kan niets geen aandrang uit geoefend worden. Deze ispr. zon ook het bedrag willen verhoogd zien en wel bijv. tot 20.000. Het voorstel van B. en W. wordt aarngeno- jncn. B. en W. stellen voor, aan H. Baekx van Wereld ontheffing te verleenen van art. 7 der Bouwverordening voor uitbouw van een erker aan perceel Noor der Stationsweg No. 13. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, afwijzend te oe schikken op het verzoek van H. Boeking om ontheffing van art. 7 der Bouwverordening voor den verbouw van oen tuinhuis aah de HarlenUisllaab, daar anders het landelijk ka rakter dreigt verloren te gaan en het terrein volgebouwd wordt, hetgeen verschillende be zwaren (brandgevaar, hygiëne enz.)- met zich brengt. Het voorstel wordt met 3 stemmen voor terworpen. B. en W. geven in overweging, afwijzend te beschikken op het verzoek van H. J. Groeneveld Jr., om een woning te mogen bouwen aan den nieuw aan te leggen weg op „Boekenrood'e'', omdat in de eerste plaats deze weg niet voor het publiek verkeer Is opengesteld en ten tweede omdat ofschoon indertijd een bouwvergunning verleend was op voorwaarde, dat het huis niet in gebruik zoumogen worden genomen vóór de weg in orde gebracht was dit laatste toch heeft plaats gehad en sindsdien nog niets verder aan den weg gedaan is. Besloten wordt adressant veTgunnitig te verleenen als de weg in orde is. B. en W. stellen voor, aan D. van Kam pen geen ontheffing te verleenen van art. 7 der Bouwverordening voor den bouw van 2 onder- en bovenwoningen aan den K Inhei m- weg, daaT het niet alleen verboden is om onder- en bovenwoningen te slichten, maar bovendien de vrije ruimte achter de te bou wen woningen 3.60 Meter iis in plaats van 8 Meter, gelijk is voorgeschreven, terwijl even- *>ns de inde-eling onvoldoende is. Goedgekeurd. De wijziging der verordening tot heffing Iran recognitiën wordt goedgekeurd. Het voorstel omtrent heffing van school geld wordt tot de volgende vergadering aan gehouden. Vastgesteld worden de suppl. begrooting 1920, besluit tot af- en overschrijving dienst 1922 en besluit tot betaling uit „Onvoorzien" 1922. Besloten wordt tot verkoop van een per ceel grond, groot 589,633 M2, aan de Noord zijde der Rollandslaan, voor 6 per M2, verder van een perceel grond, groot 11 Are, aan de Aerdenhoutslaan, aan J. Peepcrkorn, voor J 3 per M2. Tot overname van de huistelefoon wordt besloten. B en W stellen voor, afwijzend te be schikken op de reclame van H. Rapkes te gen zijn aanslag in het vergunningsrecht en wel op grond dat de verhooging van dien aanslag, vergeleken bij dien over het vorig jaar, verband houdt met: a de verbouwing va het perceel en betere omgeving; b. de dit jaar in werkingtreding van de verhoogde ver gunningsrechten. Goedgekeurd. A Op grond van het feit, dat uit de aan den schatter der dranklokalen overgelegde ver klaringen van leveranciers, gebleken is, dat de omzet van A. W. van den Brink, Rampen laan 125, in 1922 eerder grooter dan lciner is dan in 1921, stellen B. en W. voor. afwij zend te beschikken op hel verzoek om ver mindering van de geschatte huurwaarde. Goedgekeurd. B. en W. geven in overweging, het schrij ven van den advocaat der Erven van der Vliet in zake het ongedaan maken van den koop der Zeewegterreinen in handen der Grondcommissie (vroeger Zeewegcommissie) te stellen om advies; waarbij dc Burgemees ter van meening was, dat dit advies niet noodig was. De VOORZITTER meent, dal de kans uiterst gering is, dat Ged. Staten het besluit zullen goedkeuren en spr. meent daarom, dat het voorstel an de Erven v. d. Vliet als de reddingsplank aangenomen moet worden. Dan is de zaak weer gezond. Wordt dit niet gedaan en keuren Ged. St. het besluit niet goed, dan geeft dit maar weer gewrijf. e. d. Doch dit kunnen we nief, als het niet in eigen beheer is. De heer DE ROO zou het eerst nog eens een jaartje willen aanzien. Het gasbedrijf is nog te jong, dan dat men nu reeds over zcu moeten gaan tot het nemen in eigen beheer. Het voorstel, het gasbedrijf met ingang van 1 Januari 1924 in eigen beheer te ne men, wordt met 74 stemmen verworpen. Tegen de heeren Hogenbirk, De Roo, Born- water, Laan, De Waal Maleiijt, Teding van Berkhout en Verdega&l. Medegedeeld wordt nog, dat de verbouw der gebouwen 4000 zal vorderen. Bij de rondvraag vraagt de heer DE ROO in verband met het drukke verkeer op de Julianalaan, het tweede voetpad (oorspron kelijk fietspad) ook weer als fietspad in orde te brengen. Dit zal overwogen worden. De heeren SCHULZ en LAAN merken op, dat destijds over de brandstoffenlevezing door Krul onaangename discussies voor h-.-m zijn gevoerd. Thans is hun gebleken, 'ïat Krul geheel te goeder trouw heeft gehan- d Da heeren NOORMAN en dr. BORNWA- TER sluiten zich hierbij aan. Daarna gaat de raad in geheime zitting. Tuinbouw en Plantkunde. Erkend dient te worden, dat het bestuur van de afdeeling Bloemend a alVeisen van Tuinbouw- en Plantkunde aangename afwisseling weet le brengen op de bijeenkomsten' van de afdee ling. Als de moeiten van 't bestuur dan ook naar waarde werden beloond, dan moesten er geen leege stoelen meer te bespeuren zijn op de bijeenkom sten De z.g.n. „Toegift san den voorzitter" was alleen al een gang naar „Rusthoek* waard. Deze toegift bestond uit een paar series, lantaarnplaatjes met verkla ring van Dr. Posthuma Meyes. De eerste serie was van het Italiaansche Alpenmeer Lago di Garda en omgeving. De prachtige HET EERVOL ONTSLAG VAN PROF. SPRONCK. Naar het Utr. Dbl. meedeelt is de oorzaak van bovengenoemd ontslag te zoeken in het niet nakomen der regeering van beloften, prof. Spronck bij zijn benoeming tot direc teur van het Rijks-serologisch Instituut en buitengewoon hoogleeraar in de serologie in 1919 gedaan. „Van zijn kant" schrijft het blad „moest prof. Spronck geen kleine offers brengen. Hij had een schitterend Patholo gisch Instituut (nabij de rijksklinieken), met een serologische afdeeling. waar hij zich ge makkelijk bewegen kon. Toen hij van ambt verwisselde, moest hij dit laboratorium op geven en kon hij alleen blijven werken in zijn instituut, verbonden aan zijn huis in de Maliebaan, dat inmiddels door het rijk was gekocht en lot het rijksinstituut was gewor den, waarvan Prof. Spronck tot directeur werd benoemd. Prof.' Spronck heeft dan ook alleen zijn benoeming aanvaard, nadat het departement van arbeid had toegezegd, hem zoo spoedig mogelijk een nieuw instituut te geven met een goed laboratorium. Van de belofte, dat prof Spronck een nieuw instituut zou krijgen, is niets geko men. Al vóór 1919 achtte prof. Spronck een nieuw instituut noodzakelijk. Het insti tuut naast zijn woning was klein, verdeeld over verschillende etages, noopte dus tot veel trappenkümmen en gaf tot eindelooze tobberij aanleiding. Hij had omgezien naar een geschikte buitenplaats, waar woonhuis, instituut, stallen en wei in één complex te F vestigen. En hij verlel! hoe hij na den - wapenstilstand met 30 collega's naar Stettin a/d. Oder is gegaan om krijgsgevangenen uit Oost-Duitschland naar hun vaderland terug te brengen. De overtocht zou geschieden met het groote Amerikaansche transportschip de „Orizaba", die buiten de haven gebleven was en waarheen het kleine wachtscheepje n de officieren hen brengen zou Dit scheepje werd dadelijk een speelbal der gol ven en het duurde niet lang of alle leden van de commissie lagen ergens op het schip over le geven. Aan boord van de stevige „Orizaba", waartegen de golven stuk sloe gen, was ieder spoedig zijn narigheid ver geten en een flinke maaltijd zorgde ervoor, dat de leege magen weldra weer gevuld waren, terwijl een bioscoop verpoozing bracht met tooneelen uit de Far-West. De overtocht over de Oostzee geschiedde in breede booten die stevig lagen en geen der passagiers werd zeeziek. Eenigen echter had den plaats genomen op een kleinen kruiser, die het groote schip konvooieerde en dezen hadden het weer flink te verantwoorden. Bonnette raadt aan om bij onstuimige zee dadelijk wanneer men aan boord is: le. de raampjes in de hut open te zetten en zoo mogelijk open te houden en dan te gaan liggen met het hoofd laag; 2e. met te eten of te drinken behalve een paar slokken thee, limonade of mineraalwater; 3e. zich geheel over te geven aan de bewegingen van het sctiip De raad van Clerc luidt: vrij lang vóór het aan boord gaan een lichten maaltijd gebruiken; bij stampen van het schip diep inademen als de boot omhoog en uitademen, wanneer het schip omlaag gaat ndeien raden aan een lap flanel stevig om den buik te wikkelen en er desnoods nog een paar vel watten onder te leggen. Dit middel wordt in Amerika veel toegepast en berust op hei feit. dat zoo het darmkanaal tot rust komt. In zijn artikel vroeg Bonnette de scheeps dokters hun oordeel eens over het onderwerp Immers, de heer Verdegaal heeft, alvorens de officieele candidateniijst is ingediend, even als de overige Candida ten, met zijn ondertee- ker.iing moeien bekrachtigen, dat hij genoe gen nam met zijn plaats op de lijst en de verschillende plaatsen waren in goed overleg, allereerst doordat de werklieden genegen wa ren zich een offer te getroosten, vervolgens dooir bemiddeling van Kapelaan Schmidt en Pastoor Verbeek, geregeld. Gemakkelijk was le begrijpen, dat er enke len zouden zijn, die zich ook zelfs van deze goede regeling niets zoudien aantrekken en net zouden doen alsof er geen regeling of overeenstemming ve-r,liregen wat, maatr zoo een, ik zou het bijna kunnen noemen geor ganiseerde miskenning van de goede trouw en eerlijke bedoelingen van de katholieke werk lieden, van Kapelaan Schmidt en Pastoor Ver beek en eindelijk van alle aanwezigen op de bewuste spoedvergadering te Overveen, had memand kunnen verwachten en eerlijk gezegd het spijt mij niet het minst, doJt zulk een wei nig eervol werk nu juist door mijn plaats- genooten is verricht. Mijnheer de Redacteur! Ik meen te mogen veronderstellen er eenfgfczins aatnspriiak op te mogen maken, dat ik me zoo bescheid,-n en zoo juist mogelijk heb uitgedrukt en dat de geheele zaak nu inderdaad door de voor keurstemmers van den beeT Verdegaal in z:jn juiste gedaarJte zal worden ingezien. Als deze poging van mij mislukt, doe ik, meen ik, verstandiger er verder maar van af te zien om mijn plaategenooten van hun ongelijk te overtuigen. Doch ik ben met goede hoop en verwachting vervuld. Hot trof mij, dat in de beide stukjes duidelijk naar voren kwam, dat althans ook door hen gevoeld wordt, dat den heer Bijvoet onrecht is aan gedaan. Eén stapje verder en we zijn er Met oprechten dank voor de plaatsing, N. NUYENS, Vogelenzang. De heer VAN KESSEL zegt nog steeds voorstander te zijn van den aankoop der gronden. Spr. is niet bekeerd door de ver kiezingsactie Otto c. s., ook niet door het monsteradres, gezonden aan Ged. Saten. Daarin is met cijfers gegoocheld. Als Ged. Staten wisten, hoe men in dit adres aan de sympathiebetuigingen gekomen is, zouden zij het zeker niet op de thans schijnbare waarde stellen. Mochten er in den raad bekeerd worden, dan hoopt spr,' dat, zoo de gemeente geen eigenaar van de gronden wordt, zij er ten minste op de een of andere wijze medezeg- gingscHap in de exploitatie van krijge. De heer SCHULZ kan de mecning van den voorzitter niet deelen. Spr ziet in Je actie Otto c. s een verkiezingsmanoeuvre. In het verweerschrift wordt met cijfers gegoocheld, met millioenen Dat Ged. Staten zich door cijfer-gegoochel zal laten misleiden kan spr. niet indenken. De wijze van sympathiebetui ging-verzameling kan men, objectief oordee- lcnd, niet goedkeuren Het aantal niet groot in verband met de 5000 kiezers, die hier zijn en allen een circulaire thuis gekre gen hebben Spr. zou een tegenactie willen instellen, om de buitengewoon onaangename wijze van actievoering. Spr kan er zich wel mee vereenigen, dc grondcommissie opnieuw te hooren, maar niet, om op het voorstel der Erven v. d. Vliet in te gaan. De heer HOGENBIRK heeft zich buiten de gevoerde actie gehouden, omdat hij als raadslid meende, het genomen besluit uit te moeten vóeren. Spr vindt het aanbod an de Erven v. d. Vliet loyaal, dat zij zonder eenige beperking, de gemeente in staat 'stellen, het besluit ongedaan te maken. Spr. wil daarom hulde brengen aan de verkoopers. Hii meent, dal dankbaar dit aanbod aanvaard moet worden. Spr meent, dat, wanneer de koop niet ge handhaafd wordt, er een deputatie naar de Erven v d, Vliet moet gaan, om dat mede te deelen en om tevens de onderhandelingen voort te zetten om te trachten te komen tot een vergelijk waarbij de gemeente minder risico zou hebben. De VOORZITTER heeft de handteekenin- gen gezien en daarover verbaasd gestaan. Spr. meent, dat, als de aankoop door zou gaan, niet gemakkelijk een leening te sluiten is, om den koop uit te voeren. Dit leidt spr. uit de handteekeningen af. De heer LAAN zegt, dat de commissie voor den aankoop altijd tegengewerkt is door den burgemeester. Dat heeft haar al tijd onaangenaam gestemd. De voorzitter heeft thans den raad niet te beïnfluenceeren, de raad weet zelf wel, wat hij doet. Als met speldeprikken heeft de burgemeester tegen gewerkt. Spr. is niet bang voor dien aan koop en het verwondert spr., dat de burge meester van een gemeente als Bloemendaal daar geen heil in ziet, Spr, protesteert er tegen, dat de grondcommissie beschouwd wordt als een zoogenaamde commissie. Als Ged. Staten het besluit niet goedkeuren, dan is alles gedaan natuurlijk. De VOORZITTER zegt, allen grond te heb ben, niet voor aankoop te zijn. Men had den grond moeten taxeeren naar de waarde van den grond vóór de weg aangelegd was. Spr. heeft nooit beleedigend willen optreden te genover dc commissie. Dr BORNWATER zou de zaak willen ren- voyeeren naar de grondcommissie. Ook hij vindt de handeling van de Erven v. d. Vliet een beau geste. Zij zullen de deur zeker niet willen dicht gooien. Spr. meent, dat het beste is, de zaak naar de grondcommissie te ren- voyeeren en vooral thans geen besluit te ne men. De heer SCHULZ wil er nog even tegen protesteeren, als zou Bloemendaal voor deze zaak geen bedrag van 1 millioen kunnen leenen. De heer HOGENBIRK zegt, dat de meer derheid van den raad z.i. er wel voor is, het besluit in te trekken, als men weet, dat een achterdeurtje open is. Het verzoek der Erven v. d. Vliet wordt in handen van de grondcommissie gesteld. In 1922 is aan het gasbedrijf te Haarlem betaald voor incassokosten en administratie pl.m. 9000, benevens 5 pet. van de kosten van uitbreiding als salaris voor den direc teur daarvan - voor toezicht 625. Zoo het gasbedrijf door de gemeente zelf ter hand wordt genomen en gecombineerd zou worden met het waterleidingbedrijf, zou dit een voordeel voor de gemeente opleve ren van 96256000 of 3625. Voorgsteld wordt, het in eigen beheer te nemen. De heer DE ROO verklaarde zich hier tegen. De heer HOGENBIRK vreesde o.m. dat bij overname ongunstige resultaten zouden be reikt worden. De heer SCHULZ is voor overname. De heer VAN KESSEL is er ook voor. Er is aan bet gasbedrijf gevraagd of de gasprijs verlaagd kon worden. Dit is ontkend, doch volgens de uitkomsten bleek het wel gekund te hebben. Als we het bedrijf in eigen be heer hebben, kunnen we er zelf beter over oordeelen en er naar handelen. De heer SCHULZ zou een flinke reserve willen vormen voor uitbreiding, herstelling landschappen met hun Italmansehen planten groei, waaronder de typische cv pres sen cn citToeuboomen vooral opvielen, deden het verlangen uilgaan naar dat met natuurschoon en heerlijk klimaat gezegend oord. De twee de serie bestond uil een reeks plaatjes, welke men zou kunnen noemen: de moordpartijen van Kagan, d'en bloeddorstige. ïs ne we. zei, die van s morgens tot 's avonds onafge broken op jacht is, niet om ziöh te voeden maar om te moorden, sledhts nu en dan een teugje bloed gebruikend van een zijner veel vuldige slachtoffers, door wien niets ge spaard wordt, zoomin de vlugge eekhoorn, als de longen van zijn eigen soorlgenooten, (ten hoommarter, maar die 's avonds ge straft wordt voor zijn moordpartijen. Dan verschijnt nl. dc groote, gehoornde Uhu, de bosohuil en 'I is met den schelm gedaan. Dc vertooning dezer plaatjes liet de voor zitter vergezeld gaan van 't voorlezen van een hoofdstuk uit een der werken van Long. (Heeft deze Long plagiaat gepleegd? Reeds een 14—15 jaren terug lazen we een soort gelijk opste.l in de Groene Amsterdammer, ge schreven door wijlen F., Heijmans en getiteld: Kagax. de moorddadige?) Een luid applaus van de vergadering en een woord van danik voor de stshoone voor, dracht, van den viee-vonrzilter. den heer J. C. Laan, beloonden den voorzitter voot zijn moeiten. De wen.soh van den heer Laan, dat de kas 't nog eens eenmaal toe zal laten, een excursie te maken na a r het schoone Gardn-meer, zal voorloopig wel lot de vro me wensdhen hliiven behooren. Een ander interessant nummer van de agenda was de voordracht van den secre taris. den heer van Buren, over sapstijgimg hij planten, den groei bij electrisch licht en de begrafenis der planten. lammer genoeg kunnen we bier niet uitvoerig op terugkomen en volstaan we hier met de vermelding, dat' volgens de nieuwere onderzoekingen de sap- stijging te weeg gebracht wordt dooT klop pingen der cellen (spr vergeleek ze bij t kloppen van 't hart en de slagaderen), dal de groei der planten door de inwerking van electrisch licht bevorderd wordt. Hel licht trouwens spee't een voorname rol, ook bij de levensverrichtingen van dieren: dc stof wisseling, de bloedsomloop enz. worden er dooT bevorderd. Ook in de geneeskunde wordt de lichibestraling toegepast (Finsen en de lnpushehandeling!) Met de begrafenis der planten bedoelde spr. bet verrollen der planten deelen en bet veranderen in humus onder de inwerking van bacteriën, waarvan de bodem als 't wa re doortrokken is. Voor de puntenlii.vt waren ingezonden: Primula Obconica's, door Mei. Goossens, 7 punten: Typhia. door Mevr. Vermeulen, 1" punten; Iris latifolia. door A. E. Bos, 9 pun ten: Tuiipa Persica, A. F. Bos. 7 punten: Txioides. A F. Bos, 7 punten: Fransieeo. Stomphorst, 7 punten. Omtrent de onderlinge ten loon stelling werd medegedeeld, dal deze gehouden zat worden op 22. 23 en 24 Juni in hotel Vreeburg Het reglement voor de tentoonstelling werd door de vergadering goedgekeurd. Aangezien a!!es precies op naam moei slaan, bood de heer L. A. Springer zijn dien sten aan voor het juist benamen van strui ken of heesters, als inzenders daarmee on- hekend zijn. Verder werd medegedeeld, dat de excur sie zal gehouden worden on 10 Juli mei Raam en Soestdiik als doel. Bezocht zullen worden de buitenplaats Canton, de hortus botanicus. de kweekeni Burhankia van Homsve'd en het paleis le Soestdijk. De vragenblW bevatte: Gevraagd een goede onderbeplanting in een bosch van 20-jarigè dennen, bier en daar reeds uitgedund. De heer Springer, die hierop 't antwoord gaf, deelde mede, dal hierop geen positief antwoord le geven is, aangezien de bodem- ge, steldiheid en de afstand var de hoornen on derling van grooten invloed zijn. Toch noem de hii een heel ritsje namen van gewassen- die voor ondorbeplanling in aanmerking kunnen komen', maar de irurns en de olias warrelden ons zoo om 't hoofd, dat we ons aan een opsomming niet wagen. Met een „lot weerziens op de tentoonstel ling", sloot de voorzitter de vergadering. Burq. Stand. Geboren: d. van A. Handgraaf de Wid. d. van B, M. L. FurakcDeler- mnnn. z. van A. M. CordosAlberts. z. van A. M. van MarisKrijnen. z. van M. H HiiübenisRcüntjes. z. van G. G- vrn der Wiiden—de Wit. Ondertrouwd: J. J. van Staveren en A. M 4 Ruiters. Ph. A. A, Stoegh en G. S. M n. Wiegman. J. W. van Alken en G. ,T. M M. Krui. Getrouwd: N. Nieuwenhm's en T. de Groot Ovor'<"ten: A. A^BrSuniog, 73 j. J. P Fliazer, 55 j. uit te spreken. Hij ontving hierop vele brieven waaruit ik nog het volgende mede deel Dr. Mathieu, oud-scheepsdokter, ver telt van een keer. toen zij de Roode Zee uitkwamen tijdens de. wisseling der moes- vereenigen zou zijn. Hij dacht aan de bui- sons en hij b;jna zccziek geworden was. Hij tenplaats Oostbroek, de regeering nam het had cenige minuten lang stelselmatig diep denkbeeld over, maar de koop stuitte af op ;n. en uitgeademd; toen verdween lang- het feit, dat in de koopsom ook de boomen zamerhand zijn ongesteldheid. Mathieu geeft waren inbegrepen tot een bedrag van twee no(, den raad de patiënten bij den arm te ton, met welke boomen natuurliik niets uit ncmcn en zc met groote stappen over het te richten viel. dek te laten loopen, terwijl zij zooveel moge- Later heeft de regeering getracht kanton |„k binnen twee of drie planken van den te koopen in Baarn. Hier was de gelegen- vloer bijjven Hun aandacht wordt dan vast heid prachtig, ofschoon vanwege de facul- ,5ehoudeni doordat zij hun voeten binnen een telt en curatoren bezwaar werd gemaakt te- bepcrkte ruimte moeten neerzetten, waar gen de verlegging van het instituut naar door z~ nie{ 0D de zee kunnen Ietten. buiten. De regeering kon het koopen tegen Bovendien maakt dat snelle loopen dat zij een redelijken prijs, kocht het ook rnder- di gaan 3de!ricn. wat na verloop van een daad, maar kreeg het met opgeleverd, roo- kwartier gunstige resultaten geeft. Mathieu dat zij voor de keuze stond: een proces of niet eens met degenen, die aanraden een schadeloosstelling. Zij koos het laatste. ,c vaslen Integendeel, zegt hij. eet flink en En Canton ging verloren voor dc serologie wandej in de frissche lucht, dan zult gij hei Inmiddels verliep de tijd Lr kwam sprake onaangename gevoel te boven komen, van het buiten van wijlen den heer r atijn bestaan tegenwoordig wel eenige ge- in Zeist, en ten slotte na alle miscre deelde neesn,idde!en (in hoofdzaak kalmeerende de regeering aan prof. Spronck mee, dat middelen) tegen de zeeziekte die meer ot men zou wachten tot in Utrecht een rijks- minder reSultaten geven. Wie een zeereis gebouw vrij kwam. Daarmee was voor den wil ondernemen, kan hierover zijn dokter raadplegen POLITIEKE VRIJBUITERIJ. hoogleeraar de .maat vol Wie de kaart van Utrecht kent, weet, dat het in afzienbaren tijd ondenkbaar is, dat er een rijksgebouw vrij komt, dat in te richten zou zijn voor een serologisch instituut. Prof. Spronck was het moe. Van de be lofte der regeering kwam niet. Hij werkte in een instituut, dat al jarenlang onvoldoende en dus ongeschikt was. Van verbetering zag hij niets komen Hij moest op zijn hoogen leeftijd iederen dag naar de Oostbroeksche- Mijnbeer de Redacteur, laan, waar hij niet per auto mocht inrijden, waar hij 's winters door modder en sneeuw Naar aanleiding van de ingezonden stukjes moest baggeren. Voor jonge mcnschcn he- in uw b'.ad van Woensdag 23 dezer, met de teekent dat weinig, voor oudere wordt dat min of moer ondu'idVdijke oindertedtoening: op den duur ondragelijk Bovendien was aan „De voonkeurstemmers enz." en „Twee voor de stallen een onvoldoend laboratorium keurslemmers", verzoek ik u beleefd alsnog verbonden, waar het werken eveneens op plaatsing voor het volgende: duizend bezwaren stuitte Gaarne zou ik hebben gezien, dat de hee- Prof. Spronck deelde de regeering eeni- ren en (()f) dames inzendwrs(slers) nu eens gen tijd geleden mede, dat hij een verzoek tot ontslag zou indienen, wanneer de toe stand niet werd verbeterd. Het departement zag dit blijkbaar voor een dreigement aan zonder meer en bleef een definitieve op lossing uitstellen. Er zit natuurlijk veel aan vast, o.a. de kwestie of het serologisch in- niet zich hadden schuil gehouden onder een niets-zeggende en daarom naets-beleekenende onderleakening, aangezien het toch altijd ge- wenso.M mag worden geacht, dal degenen, die eikaar bekampen, ook clkaaT kunnen zien. Doch dat daargelaten, evenals r.og een paar stitu'ut Iegelijk verbonden zal worden met m die stukjes voorkomende gcmiapige msmu- i l'., I .i .„i A,n dat le Rotterdam en de vraag waar ge vestigd, maar prof. Spronck had den indruk, dat men heel waf meer haast met een oplos sing zou maken, als dc zaak een politiek of sociaal tintje had en niet louter een weten schappelijke kwestie was. aties en daarom ligt het n;et in mijn bedoe ling om in den breede daarop in te gaan. Wat toch is de zaak? Ik meende in mijn eerste stukje toch wel zoo duidelijk le zijn geweest, dat elk mensch, die in slaat is om te lezen, de bedoeling er Zijn bittere grieven legen dezen gang van van begreep, zaken hebben er prof. Spronck ten slotte dc ha.nd echter van de twee bedoelde toe gebracht zich op 65-jarigen leeftijd los st-jkje-s meen ik tot de conclusie te moeten te maken van de banden met het rijk. Dat het universitair onderwijs in hem een man van buitengemeene, zeldzame verdiensten verliest, behoeven wij hier niet uiteen te zetten. Er volgt alleen uit, dat de regecring overwegende redepen moest hebben om de zen man los te laten en dat het van alge meen belang is te 'hooren of zij haar hou- tl!(tor ding in deze kan verdedigen op deugdelij- ken grond. komen: Een van beiden: Of de situatie wordt docr de voorlkeurstemmers van den heer Vórdegaal begrepen, of het wordt niet begrepen. Als onverhoopt het eerste hel geval is, dan houdt alles op en is het dunkt mij vcrslan- verdere moeite af ie zien. ZEEZIEKTE, In de „Presse Médicale" schrijft een lezer: „Dikwijls geeft u ons den raad om ons in onze koloniën te gaan vestigen, maar u hebt nog nooit een raad gegeven op welke wijze de afschuwelijke zeeziekte is te vermijden." r, Naar aanleiding hiervan wijdt de officier voldoende achten, doch wij, Katholieken, wij van gezondheid bij de Franschc Marine, zen dit met minachting van de hand. Ik wil echter gaarne zoo lang mogelijk goe de trouw veronderstellen en daarom aanne men, dat de situatie inderdaad niet begrepen wordt. Maar dan rust op mij de plicht zoo mo gelijk nog duidelijker voor mijn plaatsgenoo- ten tc schrijven. Welnu, het slapt voor mij vast, dat lief overgroote deel, zoo niet alle voorkeurstem mens het beginsel gaarne onderschrijven, dat wij niet alleen katholiek moeten zijn in. huis en in de kerk. Onze tegenstanders zouden dit meer dan P. Bonnette, een artikel aan de zeeziekte. Terecht zegt hij: de zeeziekte is zóó onaan genaam, dat zeer velen door haar ervan weerhouden worden een zeereis te onder nemen De scheepsdokters hebben van aller lei ertegen beproefd, doch een afdoend mid del ertegen moet nog gevonden worden. De oorzaak van de ziekte ligt in de bewegingen van het schip. Bonnette is het eens met dr. Clerc, waar deze schrijft, dat dc zee ziekte zal ophouden te bestaan, wanneer de bouw der schepen volmaakt is geworden. Clerc beweert, dat wanneer men voor den overtocht van Marseille naar Algiers groote Oceaanstoomers zou gebruiken, niemand bij het oversteken van de Middellandsche Zee ziek zou worden, of wanneer men op een van de groote veerbooten, die de baai van New-York overvaren, van Havre naar Trou- ville kon gaan, daar ook niemand zeeziek zou zijn. Volgens Clerc is behalve de af metingen ook dc vorm van het schip van belang. Het is algemeen bekend, dat haast nooit iemand zeeziek wordt op een van de dikbuikige, logge booten van de Atlantic Transport Line, waarmee duizenden koeien en paarden van Amerika naai Engeland wor den vervoerd. Bonette zegt uit persoonlijke ondervin ding het oordeel van Clerc, die tien jaar als scheepsdokter gevaren heeft, te kunnen be- Neen, wij willen Katholiek zijn op alle ter rein en daarvoor uitkomen, doch dit brengt eten ook logisch mede, dc verplichting om ocik katholiek te zijn op politiek terrein. Nu moet men mij niet verkeerd verstaan, ik bedoel namelijk dat oo!k op politiek ter rein onze daden aein ons katholiek-zijn moe ten kunnen worden getoetst en daarom vol gens onze moraal verdedigbaar zijn. Welnu, ik aarzel geen o ogenblik- om te zeg gen, dat hetgeen door de vooTkeuTslemmers van den heer Verdegaal is gedaan Kathol- lielk gesproken er niet door kan. Door onze tegenstanders is vaak beweerd, dat de Jezuiien de stelling zouden verkondi gen, dat hel doel de middelen heiligt, d.w. z. dat alle middeJen geoorloofd zijn om een voorgesteld doel te bereiken. Maar zoo is het nu eenmaal niet en nog altijd zijn die laste raars in gebreke gebleven, om hetgeen ze be weerden, te bewijzen, ondanks het feil, dal hiermede een ruiet onaanzienlijke som gelds is te verdienen. Dat kan natuurlijk niet. Maar bij deze gelegenheid, d.w. z. hij de verkiezing van den heer Verdegaal, door mid del van voorkeurstemmen, Is deze stelregel, door raijn plaatsgenooten, die den heer Ver degaal hebben gestemd (ik zeg het ronduit) inderdaad toegepast Trekking van 959 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Trijs van f 1500 9301 1000 1926 17979 *00 1309 2495 1513217591 20231 2-763 200 315Ó 6269 S021 13818 17473 100 171 691 3013 3762 4082 8498 10081 10840 15091 16015 16709 17030 19604 20543 20696 Lrijzèil van f 90.— leigen geld). 145 2649 4483 7305 9912 12397 14242 16102 18791 78 51 4631 7491 99 12410 60 16293 18S98 89 2803 4717 7529 10011 23 14305 I63s7 18942 322 44 5046 758410127 25 13 16517 96 514 3092 5138 7868 49 57 14427 67 19103 606 3169 99 8125 10479 71 14662 16749 45 740 3274 5213 8242 10533 76 14855 16812 49 90 3362 27 8304 37 12670 15004 65 19251 1157 3494 5307 20 10788 84 15189 90 76 1227 3539 5543 34 10895 12781 98 17014 19603 1367 3661 87 8441 10974 12912 15226 17171 54 78 3831 5657 85 U081 47 15321 17211 19729 1587 3953 96 8545 11145 52 88 17447 49 99 65 5780 8858 53 13171 15450 17646 19s!7 1774 4000 5919 69 94 13425 15538 86 2.047 1807 2 6087 8951 11287 13577 15S27 17702 94 54 30 98 90721134O 81 59 17848 20160 1964 35 6302 9248 62 13545 98 17911 84 93 4212 6-i j8 9355 75 60 15729 18033 20243 2176 16 6591 9525 11549 13775 96 60 81 2231 49 6823 9604 50 13851 15807 18112 83 73 50 6925 9784 62 68 37 18380 20533 2437 53 7024 9812 12211 14073 43 18466 20649 2629 4305 7151 21 12311 14130 15953 70 208=i2 36 63 54 72 29 99 16033 18739 20903 35 Later aflosbaar. 22 1966 4533 7112 9481 12028 14500 16641 19088 118 2031 65 23 88 75 7 9j 98 32 33 87 68 91 12123 131680219153 51 2109 97 72 9585 38 14628 J i9211 54 16 4741 74 9640 61 14795 16S9Ü 46 72 34 42 7254 91 831480917101 59 87 2201 4840 55 9763 12201 15 29 94 90 6 58 7300 88 15 46 53 19399 99 47 94 24 9809 60 14902 74 19402 278 51 93 25 38 83 -H 82 73 313 67 4903 46 54 12335 91 89 SS 15 2324 32 7412 58 5315031 17215 89 43 53 88 20 64 65 83 31 19505 44 75 5064 30 10015 76 15102 32 8 57 2414 5108 58 20 12517 60 17 74 29 45 99 10115 31 31 66 43 407 2503 80 7615 45 49 46 17342 61 28 77 95 32 73 55 81 17420 63 36 97 5228 54 75 12653 82 38 12611 58 2729 30 75 10207 57 15218 1752U 15 76 2801 48 7701 5d 12718 20 34 70 509 41 65 24 10344 83 59 44 77 26 78 71 48 5412602 65 79 94 67 96 88 49104C8 10 9o 17624 li»*./ 607 2904 5433 67 44 24 15301 52 42 28 22 34 7807 70 84 12 1770/ 76 67 3007 71 18 9912S04 30 15 93 81 37 72 42 10582 10 45 5413825 725 95 5519 45 10604 44 3188 41 49 30 61 3212 5612 52 69 97 90 39 7904 10726 827 3318 56 8040 83 37 74 5701 8115 10820 49 85 14 72 51 8218 60 94 63 3513 68 15 95 '75 918 80 98 85 25 77 74 32 21 95 77 tii 41 97 17819 93 4b 15431 43 19923 59 38 72 42 98 76 78 89 32 13021 15502 17914 99 47 69 3d 67 20000 52 52 90 8815603 18008 10 53 81 10962 13105 48 16 43 60 8311 73 74 77 35 4J 86 28 11002 13255 15779 70 b2 97 36 39 /6 97 84 72 1005 3618 5805 8482 42 96 15832 85 84 47 33 5922 8528 51 13324 56 92 20194 54 45 42 8645 85 13457 9g 18103 20211 73 3717 47 55 11132 74 99 7 23 78 61 75 69 86 75 15903 16 82 83 3802 6024 77 11255 13529 61 24 2030a 1119 7 53 85 89 42 72 28 19 40 8 6105 8777 11323 b2 79 56 24 78 56 28 78 25 93 93 18204 3ö 91 3902 31 7911446 13610 16021 13 46 98 27 37 8822 62 79 70 58 59 1223 31 41 95 74 93 76 75 39 6! 46 8901 11511 13708 85 78 20435 42 4045 6215 4 22 1380216103 18342 36 41 91 11 50 2C515 67 98 34 18487 18 73 13938 35 18511 19 77 b2 77 3o S3 S3 65 91 51 94 94 76 16211 70 20643 49 1104114012 17 78 78 67 48 58 27 18646 20777 52 89 67 17 96 90 96 33 1338 4119 6308 34 1424 30 37 42 31 57 53 9028 43 81 6408 39 71 4221 16 1526 27 22 32 74 75 1622 4321 6761 40 45 94 43 4406 6803 88 48 31 57 82 95 11749 84 53 18706 86 81 6598 910311834 14103 59 7 20812 96 6639 38 43 51 16349 21 75 63 47 65 54 99 209U2 64 54 14204 71 18829 10 69 64 38 80 35 46 90 71 60 16408 54 50 1711 91 93 9274 74 86 32 18932 53 51 4510 96 9310 81 14303 38 75 1806 13 6914 61 11912 25 79 19002 25 24 31 9441 43 74 97 12 57 27 36 52 59 77 16515 18 90 76 7016 64 81 89 30 46 1927 83 61 78 8914455 60 59 54 85 63 8012002 7816623 66 1 maal 49St m.j. 49Sfl. 4977 m.s. 1971. 49«« m.~ 49ST 6300 en 18873 ontbreken. 8020 m.z. 8912. 10832 enz. nu 20832 enz. DE STAKING IN DE TEXTIEINDUSTRIE, De fabrikanten vereeniging te Almelo heelt geweigerd een conferentie te houden met den burgemeester en een commissie uit de stakers. Tel,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7