Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. flora® Zaterdag 2© Mei 1923 465t© Jaargang No. 14444 De voorkeurstem. Van het Vaticaan Ingezonden Medetteelingen BEHANCof STADSNIEUWS. AGENDA 27 IÜE9 AGENDA 28 Ml LEOLA'S ERFENIS MUZIEK. Mgr. Th. J. A. Bosman t c 75 cents per regel. De St. Vincentius-Bibliotheek Is geopend Voor de arme kerken. v De bloemenvelden te Parijs. mm-f - Propaganda-vergadering. Lezingen van Mevr. J. C. Op 't Eijnde-Stolp. DE VOETBALDAG. Gunning. CONCERT IN DE GROOTE KERK. Bioscoop-voorstelling Schouwburg Jansweg. LANGS DEN WEG. Tuinbouw en Plantkunde. Tegen onderwijsverslechiering. 55-jarig Huwelijksfeest. Makelaarsvereniging. Personalia. De tentoonstelling in Tcyler's Museum. Gemeentezaken. Statuten. H.H. Wijdingen. Geen terrorisme s v, p. J. j. WEBER Si ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. •in abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Adverienfiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vocn uitbetaling, Twee weken geleden is er tusschen ver schillende bladen een polemiek gevoerd over een geval, waarbij eenige met voor keurstemmen gekozen Statenleden in Lim burg door den R.-K. Kiezersbond in Limburg werden afgewezen. In het reglement van dien Kiezersbond is de bepaling opgenomen, dat alle candidaten vóór de verkiezing (hier voor de Provinciale Staten) zich verbinden, een verkiezing met vookeurstemmen niet te zullen aanvaarden, tenzij met. toestemming van de vergadering van den R.-K. Kiezersbond. Deze toestemming heeft de vergadering aan de drie met voorkeurstemmen gekoze nen geweigerd. De Katholieke bladen in het Zuiden keur den dit besluit goed, terwijl De Tijd schreef, de voorkeurstem niet te willen missen als zijnde de veiligheidsklep, die de ontlasting van den onder te hooge spanning staanden ontevredenheidsketel mogelijk maakt. Ofschoon de kwestie der al of niet recht matigheid der voorkeurstemmen steeds onze belangstelling heeft en, naar wij weten, ook velen onzer lezers interesseert, zijn wij op dit geval niet ingegaan, omdat wij 't, tijdens en onmHdelIijk voor de Gemeenteraadsver kiezingen in onze omgeving, voorzichtiger vonden, daarover te zwijgen. Nu echter de raadsverkiezingen achter den rug zijn, wil len wij, mede naar aanleiding van de ver kiezingen der laatste dagen, nog wel een enkel woord over het uitbrengen van voor keurstemmen zeggen. In beginsel achten ook wij het verkeerd om, gelijk elders wel schijnt te geschieden, candidaten voor de verkiezing zich schrif telijk te laten verbinden een verkiezing door voorkeurstemmen niet te zullen aan vaarden. Het stelsel is nu eenmaal door de wet aanvaard en het gaat o.i. niet aan om door particuliere dwangmaatregelen wette lijke voorschriften te verijdelen. Practisch echter kunnen wij het zeer goed billijken, dat een R.-K. Kiesvereeniging het uitbrengen van voorkeurstemmen zooveel mogelijk tracht tegen te gaan.-De discipline in een partij vordert, dat een eenmaal vast- gest."We volgorde door allen gehandhaafd wordt. Doet men dat niet, dan komt men tot allerlei ongewcnschte toestanden, zooals wij al meermalen hebben betoogd. In bovenbe doelde polemiek somde „Het Huisgezin" de bezwaren tegen de voorkeurstem zeer juist als volgt op: De voorkeurstem heeft deze fout in zich, dat zij geen uitzondering blijft, om goede redenen door dezen of genen uitgebracht, maar, eenmaal toegelaten, een stelsel wordt. Zij is dan geen veiligheidsklep meer, maar een wapen. Geen uitzondering meer, maar algemeene toepassing. Vooral bij gemeenteraadsverkiezingen kan ze verkeerd werken. De kiesvereeniging heeft met algemeene medewerking de candidatënlijst vastgesteld. Vermoedelijk staan uitstekende candida ten, aftredende leden met een mooien staat van dienst, bovenaan of mee bovenaan. Nieuwe candidaten, ook zeer geschikte, nemen een lagere plaats in. De eene kiezer heeft voorkeur voor dezen, de andere voor dien. Merkt men, dat met voorkeurstemmen zal worden gewerkt, dan wordt het als hét ware een epidemie. Ieder gaat ijveren voor zijn candidaat. De candidaten met een lager rangnum mer vinden den meeslen steun, er wordt althans het hardst voor gewerkt. Zij staan het minst zeker; zij moeten er dus, willen ze het halen, met voorkeurstem men komen. De hooger geplaatste candidaten, de, laten we zeggen, algemeen gewilden, rakén in het gedrang, kunnen er althans in raken. Op deze en dergelijke gronden hebben ook wij het uitbrengen van voorkeurstemmen altijd bestreden. Doch men verlieze daarbij één ding niet uit het oog en dat is het verschil in politieke organisatie boven en beneden den Moerdijk. In het Zuiden tellen de kiesvereenigingen haar leden met duizen den en neemt aan de samenstelling der groslijsten ook inderdaad het grootste deel der kiezers deel. Gebeurt dit, dan eischt een zuivere, democratische opvatting, dat ieder zich bij de volgorde, waaraan hij zelf kan meewerken, neerlegt. Bij ons ephter gaat het echter meestal niet zoo. Wanneer slechts 20 pet. der Roomsche kiezers lid van de Kiesvereeniging zijn en van die 20 pet. maakt slechts een vijfde deel gebruik van zijn recht om te stemmen over de groslijst, zoodat de samenstelling van de officieele candidatën lijst der partij slechts door vier of vijf procent van alle Roomsche kiezers geschiedt, dan is het al heel mooi, wanneer men alle Katholieke stemgerechtigden er toe krijgt om op de Roomsche lijst te stemmen. Van hen ook nog te eischen, dat zij zich precies aan de volgorde houden, is wel wat veel gevergd. Het middel, om de ongewenschte voor keurstemmen met succes te bestrijden, ligt dus voor de hand: de politieke organisatie dient aldus te worden uitgebouwd, het samenstellen en het stemmen over de gros lijst aldus te worden ingericht, dat met reden kan gezegd worden: de officieele can didatënlijst geeft de meening van het overgroote deel der partij weer. Is dat het geval, dan zien wij Wel kans het uitbrengen van voorkeurstemmen als een eucvel uit te roeien, HET CONSISTORIE. Mep seint ons uit Rome, d.d. 25 Mei: Dezen morgen had met de gebruikelijke plechtigheden het openbaar consistorie plaats, waarin de Kardinalen, benoemd in een vorig Consistorie, Locatelli en Reig Y Casa nova, en de nieuw-benoemden van het Con sistorie van Woensdag, Nasalli-Rocca en Sin- cero den Kardinaalshoed ontvingen. De groote zaal der Zaligverklaring was ge heel gevuld met genoodigden, diplomaten, ridders van Malta, van het H. Graf, toen de Paus, 'voorafgegaan door het College der Kardinalen en Zijne hofhouding, gezeten op den Pauselijken draagstoel de zaal binnen kwam. De Pauselijke zangkapel zong het „Tu es Petrus" en gezeten op den troon, ont ving de Paus de hulde der aanwezige leden van het H. College. Door verschillende Kar dinalen werden de nieuwe leden van het H. College de zaal binnengeleid en gebracht tot den H. Tafel, die hen den rooden hoed op zette onder de gebruikelijke' gebeden. Onder wijl bracht de zangkapel verschillende mu ziekstukken ten gehoore. De H. Vader was gekleed met 'de groote Pauselijke gewaden, evenals de Kardinalen en andere dignitaris sen der Kerk. Na de plechtigheid had een ge heim Consistorie plaats in een andere zaal, waarin de Paus den mond opende en sloot aan de nieuwe Kardinalen, waarna het „Te Deum" in de Sixtijnsche kapel gezongen werd. De plechtigheid, een der voornaamste van het Pontificaat, werd door duizenden bij gewoond. Onder de aanwezigen bemerkte men Z.Em. Kard. van Rossum en Jhr. Van Nispen tot Sevenaer, Donderdag in den namiddag zette de Paus den rooden Kardinaalshoed op aan de nieuwe Kardinalen Nasalli-Rocca en Sincero en hield een toerpraaki waarin de Paus den lof der nieuwe Kardinalen uitsprak, nadat Kard. Na salli-Rocca ook in naam van Kard, Sincero hulde en dank gebracht had aan den H. Vader. Roomsche R. K. Sportpark, Heemstede. Voelbaldag, half 2. Stadsschouwburg. Het Hofstad-tooneel, Overschotje, 8 uur. Schouwburg Jausweg. Bioscoop, 8 uur. Jeugdmatinee, half 3. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma tinee en Avondconcert; Tin Van Bruggen, Den Hout. Concert. Rusthoek, Bloemsudaal. Concert. Hut- R.K. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f I.óU. franco per pust 1.60. Verkrijgbaar hij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ ..DE SPAARNESTAD/ Nassaulaan 49, Haarlem, Sociëteit „St, Bavo", Smedestraat. dïging Alberdingk Thijm", half 8. Bevolkingsbureau van 810 uur. Hanzegebouw. R. K, Jonge Vrouwenbond declamatie en tooneel, van half 8 tot 9 uur. „Zangkunst", 8 uur. Schouwburg Jansweg. Bioscoop, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe- gï "keiijk. Uitleen van boek van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur. n.m van 2—5 uur. Zater dags alleen van 9—12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. vat» 3 tot 4 en van balf 8 tot half 9 Telefoon 2981 De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door Marfhavereemging. Van Rijn's Apotheek, Kleine Houtweg 15, en de firma C. G. Loomeijer, Zijlweg 88, Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12'a, van 2--5 en van 7—10 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Groenmarkt 22, Woensdag van TA9 uur. Donderdag 31 Mei a.s. zal in de „Groene Tuin," Warmoerstraat, van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur de tentoonstelling van ker kelijke paramenten gehouden worden, welke door de dames der Sacraments-Vereeniging vervaardigd zijn ten behoeve van de arme kerken. Wij vertrouwen, dat vele katholie ken op. Sacramentsdag a.s. de gelegenheid zullen benutten om een blijk van belangstel ling te geven van het zoo te waardeeren werk dezer verceniging. „Bloembollencultuur" ontleent het volgen de aan een Fransch vakblad: „Het is zonder eenigen twijfel, dat een demonstratie als deze in hooge mate door den particulieren lief hebber zal zijn geapprecieerd. Om dil te be reiken kon men niet beier gekozen hebben dan den prachiigen Tufierieëutuitb <He bet hartje van. Parijs, gedurende ^-eenige weken de illusie heeft geboden van de sprookjes achtige, omgeving van de stad Haarlem, die zoo beioemd is door haar bloemenpracht om dezen tijd." Ook de kleurencombinaties worden zeer ge roemd. Bij de Hyacinten bewonderde men het harmonieeren van E. B. Perle Brillante met E. R. Gertrude; het contrast van Queen of the Pinks met Queen of the Blues; Yellow Hammer met Queen of the Whites comple teerden de reeks teere 'kleuren, die de goed gekozen variëteiten vertoonden. EEN 80-JARIGE GROENTEZAAK. Op 28 Mei zal het 80 jaren geleden zijn, dat de zaak in groenten, aardappelen en fruit van den heer G. Wijkhuizen, Heerensingel 93, is opgericht. Deze zaak werd in 1843 opgericht door wijlen den heer Johannes Wijkhuizen in de Koningstraat no. 1, welke daar 55 jaar ge vestigd bleef, en nu door den zoon sedert 25 jaar op den Heerensingel wordt voortgezet. Als bijzonderheid geldt, dat in de eerste jaren het rondbrengen van groenten bestond door het aan een juk dragen van manden, waarin de koopwaar aan de klanten werd bezorgd. Eerst 25 jaar later dus in 1868, kwa men de eerste handwagens in gebruik. De oprichter was de eerste, die dit soort wagens in Haarlem invoerde. Het is voor den tegenwoordigen eigenaar wel een voldoening, dat hij zooveel jaren het vertrouwen van zijn clientèle heeft ge- ncten. Het f al hem dien dag met aan belangstel ling ontbreken. BESMETTELIJKE ziekten. Gedurende de week van 13 tot en met 19 Mei kwamen in de navolgende gemeenten besmettelijke ziekten voor: Bloemendaal 1 van roodvonk; Haarlem 3 van roodvonk en 1 «an diphtheritis; Haarlemmermeer 2 var diphtheritis; Zaandam 1 van roodvonk en 2 van diphtheritis. H. O. V. IN ARTIS TE AMSTERDAM. Het eerste concert in dit seizoen, dat we- gens ongunstig weer in de zaal werd gege- ven, was voor het Haarlem s Orkest een schitterend succes, en voor het bestuur van Artis een bewijs, dat ons Orkest bij de Ar- tisleden meer en meer in aanzien stijgt; ge zien de groove opkomst der minnaars van goede muziek. Met een openingsprogra uina, bevattende o.m.: Marsch uit „Tannhauser Balletmuziek „Faust", Butterfly, Carmen, Gioconda, Lohengrin, gespeeld door een vcl- ledig bezet orkest, maar niet te vergeten, onder de boeiende leiding van Nico Gerharz, steelt- men het hart van de Amsterdam- sche concertbezoekers, die zich ook dit eer ste concert wederom niet onbetuigd lieten, om uiting te geven aan hunne gevoelens, door uitbundige ovaties aan directeur en or kest, welke laatste meermalen door opsiaan deeien moest in hel applaus. Na het slotnummer „Ouverture dreunde de zaal van den enormen bijval, ge schonken aan de Haarlemsche Orkest-/er- eeniging, die meer dan andere provincie-or kesten in de gelegenheid is, de eer in tie hoofdstad op te houden. Naar men ons mededeelt, zal op Woensdag 30 Mei in het gebouw „St. Bavo", 'savonds 8 uur, een groote propaganda-vergadering plaats hebben voor alle R.K. werklieden. Niet alleen georganiseerden, dóch ook de ongeor ganiseerden worden verzocht deze propagan da-vergadering, waar twee sprekers zuLen1 op treden, te komen hijwonen. Ook is er gelegenheid voor de vrouwen der werklieden om deze vergadering bij te wonen. De sprelkers zullen aantoonen wal we vak organisatie reeds deed, maar vooral wat ze heden beteekerll en in de toekomst moet be- teekenen. De besturen verwachten dat de belangstel ling voor deze vergadering zoo groot zal zijn, dal geen enkele plaats onbezet b.ijfL HAARLEMSCHEi BRANDVERZEKERING- MAATSCHAPPIJ VAN 1846. Van bovenstaande maatschappij is de reke ning over hot laatste boekjaar verschenen. Zij sluit in activa en passiva met een bedrag van f 1.185.9I2.95J4. De gecombineerde wiratrt- en verisesiridkeniifg 1922 van de Haarlemsche Bratedycraelkcring- Mij. van 1846 en de Brandverzekering „Hol land" van 1859 (beide garandeeren zonder voorbehoud elkanders verpachtingen) sluit :in debet en cred'iet meil een bedrag van 1.637.741,20. De Algemeene vergadering besloot, aan Mr. W. Cnoop Koopmans, die met 1 Januari j.I. uitvoering heeft wenschen ie geven aan zijn reeds vroeger kenbaar gemaakte voornemen om 'te bedanken als directeur, als zoodanig eervol ontslag te veriecnen onder damlkbetei. ging voor de vele en gewichtige diensten aan de Maatschappij bewezen, en herbenoemde Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho-gelanden lot Commissaris. Het dividend werd bepaald op 20 pet. Mevr. J. C. Op 't Eijnde—Stoup, schoolarts alhier, zal over het onderwerp: „Het nut van baden en zwemmen' voor onze kinderen eenige spreekbeurten houden, die als volgt verdeeld zijn. Voor de scholen 1, 2, 9, 10, 11, 12, 17 en 18 op Dinsdag 29 Mei; voor de scholen 3, 4, 5, 6, 7, 8, 19 en zO op Vrijdag 1 Juni; voor de scholen 15, 16, 21, 23, 27, 28, ol en de scholen voor Ulo op Maandag 4 Juni; voor de scholen 13,14, 22, 24, 25, 26, 29, 30 en de scholen 1 en 2 voor B. L. O. op Woensdag 6 Juni. Alle spreekbeurten worden s avonds .e 8 uur gehouden in de bovenzaal van „D1 Kroon." Een laatste herinnering aan den Room- schen Voetbaldag, welke morgen door het District Haarlem e.o. van den D. H. V. B. en de Commissie voor den Nieuwe Haarlem sche Courant-beker, georganiseerd is op het R.-K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede. Het weer laat zich uitstekend aanzien. Een laatste beroep doen wij op de Katholieken van Haarlem en omstreken, om uitstekend mede te werken tot het welslagen van dezen Roomschen Sportdag. Moge het succes zoo groot zijn, dat daardoor de teleurstelling van tweè weken terug, ruimschoots vergoed wordt. De Harmonie der Haarlemsche St. Jozefs- Gezellenverecniging „Utile Dulci" zal de wedstrijden met muziek opluisteren, van 3 uur af. Het was 't bestuur der Harmonie niet i.eer mogelijk alle leden te bereiken. Zij worden verzocht, deze mededeeling te be schouwen al-s een aanzegging, om tegen 3 uur op het Sportpark aanwezig te zijn. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat het verbouwen en uitbreiden van het schoolgebouw aan de Schoterstraat No. 2, door hen is gegund aan A. van Hoften te Schoten en het verrichten der verfwerken aan dit gebouw aan J. P. Faurc, alhier. Dr. Burkhardt's Gemend Koor uit Berlijn. Het was voor hen, ffie zich op het tekstboek moesten verlaten, een tegenvaller, dat dit koor een géheal gewijzigd programma uitvoerde. Slediibs can vijftal der geannonceerde 'koor werken werden gezongen, een veertiental werd niet- Uitgevoerd en'daarvoor in de plaats kwa men er zes andere. Hel nazoeken in het tekstboek was dus een moeizaam werk en dit was wel de grootste teleurstelling. De cotnccrigever had -bat pro gramma verder aangevuld met An drielal orgelwerken, die door den organist Dri Böhme werden uitgevoerd. Aan technischevaardigheid ontbreekt hel den organist niet, maar heit bespelen van ons groote orgei door iemand, die nauwelijks den tijd heeft om de registratie zelfs bij name te leeren kennen, is een ondankbare, ja onmo gelijke taak. In het concert van Bach maakte de organist een naar ons gevoelen le overdadig gebruik van de tongwerken en was hel con trast in de opvolgende regiisteeetrungen zóó danig, dat er niet één geheel ontstond, maar een kaleidoscoop van kleuren. Een ander maal was het gebruik -der mixturen, die niet door mildere 'registers gedekt werden, van dien aard. 'dat het zelfs pijnlijk was. er naar te luisteren. Wij geilooven echter, dat door een vollediger kennis van ons orgel de stukken van Bach in een geheel ander licht waren komen te staan. Maar toch bedierf de orga nist weer alles met de voordracht eener „Fan tasie" -van hem zelf, een zóó ellendig product, als wij op dit orgel nog niet hebben hooren uitroeren. Om met zóóiiets voor den dag te durven komen, daartoe behoort óf moed óf 'n rog jjrooter 'kwantum onbeschaamdheidIk raad den organist aan, deze „Ersaibs"-muziek niet meer te spelen, in. eik geval niet onder zijn eigen naam. Dit 'stuk was de tweede teleur stel'in g. Het koor, dal uit goed stemmate-naai be staat, had nog al veel te kampen met het bewaren van den diapason. Zoo zakte men bij de meeste koorwerken, een ander maal, zooals bij het fro'sch gezongen „Kindeiwie- gen", rees men. Soms lag de schuld bij den jirigent, waar hij den toon niet voldoende arngaf, ais bij „Schuitter Tod", zooda't de linfccmo-opzel der eerste drie s! roten hinder lijk valsch' klonk; de laatste strofe, waar deze opzet vierstemmig was, was echter heel mooi <n de polyphoniie was hier prachtig verzorgd. Ook „Taiibleiin, weiss", in de mooie zetting van C'eocg Schumann klomik, op heit geforceerde slot na, bijzonder goed. Het was heel jammer, dat „WaW-esnacht" van Birahms niet op toon bloot; het was goed verzorgd, maar het tweede deel zakte steeds meer, zoodat heel de frisehheid verdwenen was. Het andere Med van Brahms is beduidend minder van beioekenis. Er was nog het koraal „Ete fes'le Buig Waar wij leeSijlke attaques moesten noteeren bij sopraan, tenor en bas. Bij de mooi© zet ting van Praeitoriu's „Es 1st ete Reis entspruai- gen" werd weer twijfelachtig de toon aange geven, met als onvermijdelijk gevolg een zak ken en zakken, dat aile frisehheid aasi het overigens goed gezongen werkje ontnam. Het drietal teleurstellingen was compleet. Dat hét koor als zoodanig ook tot mooie d u-ven in staat is, toomde het door hei ko raal „Wemn ich eternal solt scheiden", de mooie melodie van Hans Leo Hassler, die dtoor Baeli zoo vele maten is bewerkt en nn deze gestalte voor de laatste maal in de Ma't- Ihaus-Passion wordt gehoord. Daar was niet slechts groote saamhoorigheid in den koor zang, daar was ook een groote innigheid in dit zingen, en bovenal de tweede strofe 'klonk „verfclart". Er was slechts een kleine groep menschen, dte naar dit concert kwam luisteren en tl'ie z'.ch in de groote ruimte even weinig thuis voelde als in hel tekstboek, waarin ze vruch teloos poogde het gezongene te volgen. G. J. K. Vrijdagavond weid in boveiigenoemden schouwburg een Snvilatic-voorsleüling gege ven voor genoodigden eu leden der Kon. Let ter!. Verceniging J. J. Cremer. Als hoofdnummer werd vertoond „De A ijf Frawkforters". Volgens het aanplakbiljet was 'deze film door eene bekende bioscooponder- Jaemlmg in Amsterdam vertoond en had da gen achtereen een voile zaal getrokken. Wij achten deze keuze zeer gelukkig. Voor ben, 'clse hel stuk als tooneelstuk kennen, is liet ongetwijfeld een genot he! nog cen's „ver filmd le zien. De tekst tusschen de projecties vult de ver looning aan bij die gedeelten, waar zonder toelichting de verwikkeling minder gemakkelijk zou zijn te vo gen. Het décor, geheel in den slijl van den tijd', als mede de kleederdrachl,maken „De ijl" Frankfortera" lot een nummer, dat men met genoegen kan gaan zien. „Tramweeën" viel blijkbaar erg in den smaak -bij hel publiek. Het eeisle nummer was ietwat wazig, hetgeen volgens den heer Smits niet zou zijn voorgekomen, wanneer de zaal verwarmd was geweest. De lieer Smits stelt zich voor in den schouwburg Jansweg geregeld bioscoop- voorste'vingen te geven. Gevangen. 's Avonds in de Groote Houtstraat nabij het Vervulft. Er zijn niet veel wandelaars, maar genoeg voor een drietal aardige bakvischjes om giohelsnid en Jonkjes links en rechts vver- piend, Haarlem's hoofdstraat af te kuieren. Kots een gilletje. Een der drie blijft staan. Wordt vastgehouden aan haar voet. Het dunne' hakje van haar hooge schoen tje zit onwrikbaar vastgeklemd tusschen twee spijlen van een ijzeren straatrooster, zooals er nog vele de kelders onzer winkels in-de hoofdstraat afsluiten. Ze kan niet voor en niet achteruit. Haar twee vriendinnen, van den eersten schrik be komen, vatten krom van 't lachen. Ze zuilen helpen.' Sjorren links, en sjorren rechts, maar schreien tranen van vreugde, 't Helpt niet. Het heele rooster komt met d'en schoen mede. De belangstelling wordt enorm. De vreugdetranen vormen een pias. Maar als 't gelach van de gevangene in zenuwachtigheid dreigt om le gieren, komt raad. Natuurlijk van de herren der schepping. Gedienstigen gespen den schoen los van den voet en dan is het roostor spoedig zijn buit kwijt. Het gewone leven herneeimt zijn loop. TABLETTEN onovertroffen tegen Hoofd- en Zenuw pijnen, Rheumat, Oriep, Ischt»», bij alle apoth. en drog. verkrijgbaar. ladv De afd. Haarlem van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde vergadert Woens dag a.s. in de tuinzaa! van Café Brinkmann. De agenda vermeldt o.m. bespreking na jaarstentoonstelling, mededeeling omtrent de versiering Koningstraat, uitreiking van gel den voor de op de onderlinge tentoonstel ling behaalde punten en onderlinge tentoon stelling. Aan den Minister van Onderwijs werd het volgende telegram verzonden: Vereeniging van Leeraren en Leeraressen aan Gemeentelijke Inrichtingen van Gymna siaal- en Middelbaar Onderwijs te Haarlem, heeft met groote belangstelling kennis geno men van de opdracht aan Onderwijsraad en Inspectie tot indiening van een rapport over wenschelijkheid aan gemeentes enz., meer dere vrijheid te laten o.a. in zake leerlingen aantal per klasse en lesuren; verzoekt Uwe Excellentie in afwachting van dit rapport alle dreigende ingrijpende beperking der gemeentelijke vrijheid in dezen thans voorloopig uit te stellen. Donderdag j.I. herdacht hel echtpaar A. Copini en J. J. E. Vogelsang, wonende Paul Krugerstraat 30, den dag waarop het voor 55 jaar in het huwelijk trad. Hoewel het feest in intiemen kring werd gevierd, kwa men toch vele blijken van belangstelling binnen. Eenige buren hadden Ier eere van 'het heuglijke feit de vlag uitgestoken. De Maketenrsvereenigiing hield Donderdag 24 Mei, in de groote zaal van Hold Lion d'Or een vergadering, welke werd geleid dooi den heer A. F. Groen, als voorloopig voor zitter. De opkomst van de heeren Makelaars uit 'het arrondissement Haarlem was groot. Hoofdzakelijk werd de avond in beslag ge nomen door hel onderwerp: Vaststelling der Statuien. Na bespreking werden verschillende wijzigingen aangebracht en ten slotte hechtte de vergadering met algemeene stemmen ha re goedkeu ring er aan. Daarop werden tot bestuursleden gekozen de herren A. F. Groen, H N. VendelA. J. Stoel, A. van Rigteren, D.' Koel, L. Th. Sw'aa'.f en G. Hospes,' met den heer A. E. Groen als voorzitter, terwijl de verdere functies onderling zullen worden verdeeld. Onder dankzegging voor de f'inkc opkomsl, sloot de voorzitter tegen 12 uur de verga dering. LICHTDEMONSTRATIE. Tegen den gevel van het elecbro-mechajfcch bureau Energie'*, Gasthuisvest 45a, wordt des avonds van 8 tot half 11 een lichldemonstia- tie gegeven melt gekleurde Philipslampen. Deze illuminatie geeft een schitterend effect. Zij heeft van de week veel belangstelling gelrok ken. Tot eereleden van de onlangs te Engeland opgerichte Iriis-vereenigteg Irish Society zijn o.a. benoemd de heeren J. M. C. Hoog en Ernst H. Kre'.age, te Haarlem. Bij Koninklijk besluit is de ingenieur van den Rijkswaterstaat, P. J. Van Voorst Va der Jr., te Haarlem, bevorderd tot hoofdin genieur van den Rijkswaterstaat. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juni 1923 benoemd tot surnumerair der re gistratie en domeinen D, Bakker, alhier. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor diploma A van het machinisten-examen de heeren J. E. Vonkenberg, alhier en M. J. Boeren te Schoten. Door den heer burgemeester zijn be noemd met ingang van 1 Juni de heer A. Berentsen tot inspecteur van politie 2e klas. volontair bij de politie te Velp (G.) en tot agent van politie met ingang van 15 Juni a.s., C. de Voogd en M. Drenth. De tentoonstelling van het Kunstverbond in het Tcyler's Museum gehouden, wordt Zondag a.s. om vier uur gesloten. Dien dag is de toegangsprijs 0.25. Leden van de ver eeniging „Kunst zij ons Doel" kunnen op vertoon van diploma Zaterdag en Zondag de tentoonstelling kosteloos bezoeken. B. en AA', stellen voor, achlerrooiSijnen vast te stellen voor het bouwblok, ingeslo ten door de Amsterdamsche A'aarl, Ateart- straat, 2e Zuidpolderstraat en Poortstraat. B. en' AA*, stellen voor. r an F. H. Meijer voor 8000 aan te koopen perceel Kam- perlaan 3. De „Staatscourant" bevat de statuten van de afd. Haarlem van den Nederlandschen A an nemer? bond en van hef HaarlemsCh In stituut voor Lichamelijke Opvoeding, beide alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Rozijnazijnfabriek „Het Anker" J. A. Haas Zn, en van Gerard A. van Der Steur's Kleedermakerij, beiden alhier. Zooals na de codificatie der Kerkelijke wetten ook in ons Bisdom gewoonte gewor den is, werden, in plaats van op 15 Augustus, dezen morgen, den Quatertemper-Zaterdag na Pinksteren, in onze Kathedraal de H.H. Wijdingen van Priesterschap en Subdiaco naat toegediend. Z.D.H. mgr. Callicr diende onder eene stille H. Miss, geassisteerd door de Zeer- Eerw. Hooggel heeren J. P. Verhaar en W. Nolet, professoren van het Groot Seminarie te Warmond, de Wijding van het Priester schap toe aan de volgende E. E. H. H.: H. Bakker; H. J. Bangert; A- R- M. v. Beij- nen; A. H. P. Cleophas; G. W. van Diest; G. J. W, van Dijk; W. C. van Gastele; L. S. Gudde; W. J. V. Hessing; H. W. Hase- laar; J. H. D. Hofstede; J. J. Hogervorst; J. H. van Kleef; B. W. Kloes; H. J. Kuijper; Th. W. M. V. d. Lugt; G. B. N. Luken; P. Het AV. A. C„ afkorting van: werkloos zen/-agitatie-comité, doet weer eens van zich spreken. Bij voorkeur schijnen die heer'en voor hun' agitatie de dagen uit te. kiezen, die een raads vergadering voorafgaan, ongetwijfeld om den 'heer Peper stof voor een interpellatie te le veren. Tot Iweemaal toe hebben zij nu getraoht het Stadhuis binnen t© dringen. Éénmaal ge lukte het hun binnen te komen, maar werden zij weer door de politie uitgedreven; de twee de maal gelukte het hun niet, en trad de politie handelend op door ze op de Groole Markt uiteen tc- sabelen. De indruk wordt gewekt dat bet al leen om agitatie le doen is. Hoe anders te verklaren het feit, dat zij een agent van po litie, dl;e zijn plicht doet met een dronken man op te brengen als dit n'oodig is, moles- tecren en in 't gezicht slaan? Nog daargelaten dat iedereen wei weel, dat 'het een kleine communistische groep is, verspelen zij door zulk optreden de sjmrpn- thie van ieder weldenkend mensch Niemand kan het recht opvorderen, dat geduldig wordt toegelaten dat een kleine troep een soort terreur gaal uitoefenen. Zelfs te Rusland wordt dit niet gedoogd. Dat is maar al, te goed bekend. En wij gelooven niet. oui met den heer Bomans te spreken, (dat een groep bourgeois in een communistiscben heilstaat, zou mogen, doen wat AV. A. C.-leden hier presteeren. Zulk een op Ire den moet noodwendig lei den tot maatregelen, die wij allen en de agitators zelf niet hel minst, betreuren. AVij hopen dan ook dat het gezond ver stand weer spoedig bij de heeren komt bo vendrijven. Barometerstand: 759. .Vooruit OPGAVE VANt Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroI, Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 26 Mei 1923. Hoogste Barometerstand: 770.6 m. M. Vestmanoer. Laagste Barometerstand: 754.0 m. M„ Muenchen. Verwachting, van den avond van 26 tot den avond van 27 Mei 1923: Zwakke tot matigen, noordelijken tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt, aanvankelijk nog re gen- of hagelbuien, later iets zachter. J. Maas; G. J. Morsch; P. L. J. M. Schret- len; H. L. J. M. Sondaal; C. G. van Trigt; H. J. A. M. v. d. Ven; A. M. A. Vollaerts; E. S. Wolff; J. F. M. Zegers en J. P. v Son. En de H. Priesterwijding aan de volgende WelEerw. Heeren; G. P. Bakker; A. Boekei; P. N. Borsboom; P. C. Bottelier; L. J, Bres- scr; H. J. van Deursen; J. A. C. Groen; M. M. H. Haring; A. H. Harst; P. J. Hoogervorst; J. P. van Houten; A. J. Raaffels; A. A. van Rijn; P. A. A. Verhoekx; F. P. M. van de Vliet en aan den WelEerw. Pater F. Wil- Iemse S.J. Gedurende den geheelen morgen was er van de zijde der geloovigen veel belangstel ling. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenes. Even vóór het afdrukken van ons blad vernemen wij, dat, tot ons groot leedwezen, hedennacht te Amsterdam is overleden, de hooggeachte president-commissaris der N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", Mgr. Th. J. A. Bosman, deken van Amsterdam en rector van het Bagijnhof aldaar, proost van het Ka thedrale Kapittel te Haarlem. Mgr. Bosman was de eerste plebaan der nieuwe Kathedraal „Sint Bavo" en heeft zich als zoodanig, alsook als rector van het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" onder de Haarlemmers warme vrienden verworven. A'oor het Bijzonder Onderwijs heeft Mgr. Bosman zich zeer groote verdiensten ver worven als bisschoppelijk inspecteur der Bij zondere scholen. Te Amsterdam vond hij naast vele zorgen van een groot' Dekenaat, nog gelegenheid om de oude traditie van zijn voorgangers op het Bagijnhof voort te zetten door de devotie van het H, Mirakel warm te bevorderen. Nog levendig ligt in ieders herinnering zijn optreden in het vorig jaar als organisator en voorzitter van het Eerste Eucharistisch Congres, hetwelk onder zijn leiding zulk een groot succes werd. Met het oog op het afdrukken, van onze courant, meenen wij voor heden met deze' korte herinneringen te kunnen volstaan en smeeken van den Goeden God af, dat reeds thans Mgr. in den Hemel de belooning moge hebben ontvangen voor het vele en vrucht-1 bare werk, dat deze waardige Priester iD Gods Wijngaard verrichtte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1