mnrn Maandag 28 Mei 1923 MGR. TH. J. A. BOSMAN, f 46ste Jaargang No. 14445 KT HUMMER BESTMT UIT 8 EUDZMDEK. EERSTE BLEU In msmoriam Mgr. TH. J. A. BOSMAN. Mgr. TH. J. A, BQSBSAN, f STADSNIEUWS. 29 MEI Verzet. Waarschuwing. Oplichting en verduistering. Programma Een picknick zonder Franken s Melkbrood is geen succes. Opgepast! R.-K. KAMERCENTRALE HAARLEM. De leiding van den heer Baron van Wijnbergen. De Bondsvoorzitters-vacature. De Rijksstraatweg te Schoten J. J. WEBER ZOON Opticiens «-7 - Fabrikanten Koninsstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Haarl. R.-K. Ver. Vac. Kol. !De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per weck 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij \ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [.Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE -zrv ps?. Met diepe ontsteltenis ontvingen wij Za terdag de ons zoo overvallende tijding, dat onze hoogvereerde deken Bosman, sinds de oprichting onzer vennootschap president van den Raad van Commissarissen, door God tot een beter leven is opgeroepen. Weinig konden wij vermoeden, dat het V,lichte ongeval" dat onzen op zijn hooge ja ren nog zoo vol-ijverigen voorzitter belette, de jongste vergadering van den Raad van Commissarissen bij te wonen, binnen weinige dagen tot het einde zijner levensdagen zou .voeren. Te laat dikwijls worden de verdiensten van mannen als Deken Bosman door ons ten volle erkend. En nu wij dan, staande aan de doodsbaar van dezen diepbetreurden vriend en bevorderaar der katholieke pers, ons afvragen of wij niet tegen den geest van den overledene handelden door van zijn groote verdiensten voor onze onderneming te gewagen, nu wil ook de gedachte ons niet loslaten, of wij niet al te als-van-zelf- snrekend hebben aangenomen hetgeen deken Bosman in zestien lange, soms moeilijke ja ren van zijn voorzitterschap voor onze ka tholieke courant en onze onderneming ge daan heeft. Zonder de verdiensten van vroegere vrien den der katholieke pers in deze te kort te willea doen, mogen wij mgr. Bosman wel haast den stichter noemen van ons katholie ke dagblad in zijn tegenwoordiaen vorm. En wij, het voorj-echt hebben gehad zestien jaren lang met deken Bosman sa men te werken voor Haarlem's Roomsche dagblad, wij weten meer dan anderen met hoe verdurende, nooit verflauwende belang stelling hii als onze voorzitten langen tijd ook als Censor der courant en van geheel onze Roomsche pers-onderneming, voor hun weizijn heeft geüverd. De stil!" 'aerkamer in het gesticht St. Joannes de Deo zou kunnen getuigen van een gei...Ie reeks besprekingen, waarvoor Mgr. Bosr, „n zich steeds en altijd gaf met heel den ijver voor de Roomsche pers, die hem kenmerkte. Wij weten, ook ten dcele uit ondervin ding dat de verdiensten van den zoo be treurden overledene zich allerminst beperk ten tot zijn hulp en ijver voor de Roomsche pers, dat deze er integendeel slechts een klein gedeelte van uitmaakten, maar met groote dankbaarheid en waardeering herin neren wij ons, dat toen Mgr. Bosman, door het vertrouwen van zijn Bissch:p tot hoo- g<r ambt geroepen, Haarlem verlaten moest, zijn nieuwe drukke en verantwoordelijke werkkring hem dwong, van haast alle Haar- lemsche functies af te zien ten deze slechts gelukkig weinig "overredingskracht noodig was om hem te doen terug komen op zijn besluit om ook het voorzitterschap van den Raad van Commissarissen onzer onderne ming toch allerminst een sinecure en dik wijls een met veel onaangename beslomme ringen gepaard gaande taak neer te leg gen. Wij zijn deken Bosman véél verschuldigd: hij is een der vrienden geweest, zonder wie onze katholieke zaak niet zijn zou wat ze thans onder Gods zegen geworden is. Gelukkig, wij Roomsche menschen in dien we al moeten vreezen verdienstelijke mannen bij hun leven misschien niet genoeg te waardeeren wij weten dat ook na den dood van die ons dierbaar zijn, er nog veel voor hen te doen valt. En wij zullen dan ook deken Bosman in dat opzicht niet vergeten. Dit korte woord volsta. Wij weten te spreken mede en namens den Raad van Commissarissen en van allen die aan onze onderneming verbonden zijn, wanneer wij hier besluiten met ons laatste woord van weemoedige hulde aan den man die zóóveel voor ons gedaan heeft, dien we daarvoor belaas op zijn sterfbed niet meer hebben kunnen danken, maar dien God mede op onze gebeden het overvloedige loon Bi? contract belangrijke korting.' Advertentiën 35 cents per regek' Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct„ op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regela 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling- moge schenken ook voor het vele, dat hij voor de katholieke pers in Haarlem en om geving heeft gedacn. Mgr. Bosman ruste in vrede. F. H. M. VAN DE GR1ENDT. Wegens den vrijen Zaterdagmiddag en het ten gevolge daarvan vroegtijdig verschijnen van ons blad op den laatsten dag der week, konden wij slechts in een deel onzer vorige oplage melding maken van het vrij plotseling afsterven van Mgr. Th. Bosman, deken van Amsterdam. Dit overlijden kwam voor de buitenwereld wel onverwacht. De gezond heidstoestand van dezen verdienstelijken priester was den laatsten tijd al wel wankel; bovendien overkwam hem in het begin der vorige week een ongeval, doordat hij, zijn pastorie aan het Bagijnhof willende ver laten, van een negen treden hooge trap viel me het hoofd op den steeoen vloer. De gevolgen van dezen val lieten zich aan vankelijk niet onrustbarend aanzien en een paar dagen later presideerde Mgr, nog een pastoorsvergadering. Op zijn verzoek werd dan ook geen melding gemaakt noch van zijn acheruitgaande gezondheid, noch van het ongeval. Deze kleine trekken teekenen al reeds den persoon van den ontslapene: den een- voudigen priester, wars van alle uiterlijk ver toon. Want zóó hebben wij allen, die met Mgr. Bosman in aanraking kwamen en dat zijn er vele duizenden geweest, hem leeren kennen: eenvoud was zijn voornaamste ken merk. Als plebaan van de kathedrale kerk en eerste pastoor van de nieuwe parochie aan de Leidsche Vaart te Haarlem; als rector van het St. Joan de Deo-gesticht; als deken en pastoor te Amsterdam; als presi dent van de vereeniging tot bevordering van het R.-K. Onderwijs, als bisschoppelijk in specteur van de R.-K. scholen in ons bisdom, in zooveel andere functies, heeft de over ledene zich steeds doen kennen als een man met een edel hart en een helderzienden blik, bij wien echter de eenvoud en bescheiden heid boven alles gingen. Als echt priester waren allen voor hem gelijk; uiterlijken schijn en grootheid schuwde hij; hij zocht slechts de verheerlijking van Gods naam overal, waar zijn hoofd of hart of hand daar toe gelegenheid vond. Bij de benoeming van Mgr. Bosman tot Deken van Amsterdam, schreef ons blad indertijd als volgt tot afscheid uit Haarlem: Het Katholieke Haarlem zal deze benoe ming met gemengde gevoelens begroeten. Ongetwijfeld zal er groote blijdschap zijn ter wille van den persoon van rector Bos man, wien een zoo'n hooge onderscheiding is te beurt gevallen. Maar deze vreugde is niet onverdeeld, ze wordt beschaduwd door het spijtige gevoel, dat een man van aanzien in de beteekenis van Kanunnik Bosman de bisschopsstad gaat verlaten. Kanunnik Bosman was zoo innig verbonden samengegroeid als het ware met ons Haarlem, het terrein zijner onvermoeide en. groote werkzaamheid op weihaas elk ter rein. Kanunnik Bosman was hier ter stede Ad viseur der afdeeling Haarlem der Diocesane Vereeniging van R. K. bijzondere Onderwij zers, adviseur der R. K. Kiesvereeniging, mo derator van Geloof en Wetenschap, bisschop pelijk inspecteur van het Onderwijs, eere- voorziter der Schoolvereeniging Haarlem, president-Commissaris der N. V. Drukkerij De Spaarnestad én bisschoppelijk afgevaar digde der eeuwigdurende aanbidding en van het Liefdewerk der Arme Kerken. De opsomming alleen reeds van al deze functies, wijst voldoende uit, hoe ver en hoe diep de wortelen van Kanunnik Bosnian's werkzaamheid zjch uistrekten in den bodem van het Katholieke Haarlem. Toch geeft deze opsomming nog slechts een zwak beeld van de werkzaamheid. Om haar in de volle waarde te schetsen zou ge releveerd moeten worden met welk een ijver toewijding en nauwgezetheid Kanunnik Bos man al deze functies jarenlang heeft uitge oefend. Ons blad kan dit met kennis der zaak ge tuigen, daar de functie van president-Com missaris der N. V. Drukkerij de Spaarnestad, hechte ban|den had gevlochten tusschen den meuwbenoemden deken van Amsterdam en de „Nieuwe Haarlemsche Courant", banden, die het verklaarbaar maken, dat vooral on zerzijds de benoeming van Kanunnik Bos man met gemengde gevoelens wordt be groet. Een bijzonderen indruk zal de benoeming zeker niet nalaten te maken op onze Haar lemsche Onderwijzers, die rector Bosman hoogelijk waardeerden. De verdiensten van den benoemde voor het Bijzonder Onderwijs in het geheele dio cees Haarlem zijn dan ook bijzonder groot. Als Bisschoppelijk Inspecteur van het Ka tholiek Onderwijs en als Adviseur der Dio- secane vereeniging van R.-K. Bijzondere on derwijzers heeft hij een groot aandeel ge had, ecnerzijds in den prachtigen opbloei van het R.-K. Onderwijs in dit diocees en anderzijds in de veel geprezen Bisschoppelij ke Salarisregeling voor de R.-K. Onderwij zers. Wanneer men de eerbiedwaardige lijst van functies, belangrijke, veel arbeid vereischen- de functies, nog eens overziet, v/clke wij reeds gaven, zal men verbaasd staan over de werkkracht van den nieuwbenoemden deken, als wij in herinnering brengen, dat hij bovendien nog voorzitter is van de Re traitehuizen in het Bisdom Haarlem, voor zitter van den St. Bavo-bond en president der Liturgische vereeniging, alle tijd- en arbeidroovende functies van groote betee kenis. Inderdaad, de stad Haarlem gaat in Ka nunnik Bosman een man van bijzondere werkkracht en bekwaamheden verliezen, wiens plaats niet zoo gemakkelijk op gelijk waardige wijze bezet zal kunnen worden. Niettemin verheugen wij ons oprecht over de hooge onderscheiding welke Kanunnik Bosman is te beurt gevallen; en namens het Katholieke Haarlem betuigen we hem dank voor t vele, da hij hier verrichtte en wen- schen hem in de wereldstad Amserdam, waar het gedachtenleven uiteraard meer gist en bruist dan in ons meer vreedzame en lan delijke Haarlem, een vruchtbare en heilzame werkzaamheid toe. Omtrent zijn optreden als deken van de hoofdstad, schrijft de Amsterdamsche corres pondent van „de Maasbode" als volgt over den overledene: En nu scharen Amsterdams Katholieken zich in den geest om het sterfbed van den beminden doode, die binnenkort gedurende een zestal jaren hun zorgzame en liefdevolle geestelijke hoeder zou zijn geweest, om een innig gebed voor zijn zielerust te storten als ;,<jen posthumen dank jegens een, tegenover wien Katholiek Amsterdam zeer zeker groote verplichtingen heeft. Want in de annalen der Katholieke geschiedenis van Amsterdam zal de vermelding van Mgr. Bosrr.an's dekenaat inderdaad bladzijden van ongemeen rijken inhoud kunnen vullen. Op dit oogenblik laat de invloed, dien Mgr. Bosman gedurende de latere jaren op het Katholiek geestelijk en maatschappelijk leven der hoofdstad heeft uitgeoefend, zich nog bezwaarlijk in vollen omvang overzien. Maar wie het ook slechts van nabij heeft medegeleefd weet hoe Mon seigneurs bijzondere zorgen onmiddellijk na zijn opvolging van Mgr. Jansen z.g, uitgingen naar het hooge doel der verdediging van het geloofsleven der Amsterdamsche Katholie ken. De bewogen omstandigheden, als gevolg van de lichamelijke zóówel als geestelijke nooddruft der massa en het sombere oorlogs jaar van 1917, waaronder Mgr. Bosman als deken van Amsterdam de pastorie van den stillen Bagi;nhof betrok en een waarlijk providentieele blik met betrekking tot de komende nooden der zoo zwaar geschokte samenleving, hebben ongetwijfeld Mgr.'s streven in deze richting geleid. En welke heerlijke middelen heeft Mgr. Bosman daar toe niet weten te vinden? Danken wij aan zijn godvruchtige inventie niet onvergetelijke plechtigheden, welker bijwoning velen zon der aarzeling onder de ontroerendste oogen- blikken van hun geheele leven zullen rang schikken? We behoeven slechts te herinneren aan 't herstel door Mgr. BosMan der luisterrijke openbare Sacramentsprocessie op den Bagijn hof, waarbij de middeleeuwen in het hart der woelige wereldstad Amsterdam te her leven schenen. En in ieders dankbare herin nering moet zonder twijfel ook nog leven die grootsche acte der toewijding van Katho liek Amsterdam aan den Christus Koning, Wiens vorstelijke beeltenis op initiatief van den overledene de eereplaats kreeg op het liefste plekje van den hof, om er sedert een toevlucht te vormen voor zoovele beproef den. De kracht van den stoet, welken Mgr. Bosman daarmede gegeven heeft aan de heerlijke devotie der toewijding van de huis gezinnen ook aan het Allerheiligst Hart van Jesus liet zich gemakkelijk afmeten naar het groote aantal intronisaties, dat onmiddellijk daarop in de Katholieke Amsterdamsche families plaats vond. Nu aan zijn sterfbed voelen we ons ten slotte doorstroomen van een innige dank baarheid jegeg^ God, dat Mgr. Bosman nog de vreugde heeft mogon smaken van het schitterend welslagen van het onder zijn voorzitterschap gehouden eerste Eucharis tisch Congres te Amsterdam, dat toch zulk een heerlijke bekroning vormde voor zijn ar beid vooral. We hebben hiermee het leven van Mgr. Bosman gedurende de jaren, dat hij zich door bet vertrouwen van zijn Bisschop aan 't hoofd der Amsterdamsche geestelijkheid zag geplaatst, vooral als priester geschetst. Maar ook als mensch bewaren wc aan hem de herinnering aan een groot en nobel karak ter. Met hoeveel tact en rechtvaardigheidszin Mgr. Bosman wist te staan boven de partijen in het zoo gecompliceerd Roomsch vereeni- gingsleven der hoofdstad, weten slechts zij, dje het voorrecht hadden met hem in nau were aanraking te komen. Moeilijkheden van persoonlijken aard hebben Mgr. Bosman nim mer weerhouden zijn belangstelling te toonen op ieder terrein van ons vereenigingsleven, om eventueel door zijn invloed te kunnen verhinderen, dat de zaak om de personen lijden zou. Nu na zijn dood achten we ons evenmin gerechtigd het stille geheim te schenden, waarin Mgr. Bosman weldeed. Maar 't is van algemeene bekendheid, dat zijn goede hart en milddadige inborst velen weieens te gemakkelijk den bedelgang naar de pastorie van den Bagijnhof deden gaan. Het gebed van Amsterdams eersten priester, van den wachter der heilige stede, waar het zoo onophoudelijk en zoo vurig werd op- gestierd voor de Katholieken der hoofdstad, is nu door den dood onderbroken, waardoor het ook alleen onderbroken kon worden. Verdubbelden wij in deze dagen ons gebed voor de zielerust van Mgr. Bosman als een geringen dank tegenover groote verplichtin gen. Dat hij ruste in vrede. Mgr. Theodorus Johannes Antonius Bos man werd geboren te Rotterdam 18 October 1852. Hij werd priester gewijd 7 Oct. 1877. Na zijn priesterwijding werd hij allereerst benoemd tot assistent te Heilo op 30 October 1877, daarna achtereenvolgens tot kapelaan te Den Haag (H. Willibrordus) op 23 Februari 1878; tot kapelaan te Rotterdam (H. Lauren- tius) op 14 Mei 1883; tot pastoor te Hem en Veenhuizen op 23 Januari 1894; tot plebaan der Kathedrale Kerk te Haarlem op 8 Mei 1898. Sinds 8 Augustus 1904 was hij rector van Joannes de Deo. In 1901 werd hij kanunnik van het Kathedraal Kapittel. Op 30 Juni 1917 werd hij benoemd tot rector van het Bagijnhof (alg. Hulpkerk) en tot Deken van het dekenaat Amsterdam. Mgr. Bosman werd Proost van het Kathedraal Kapittel op 13 Augustus 1917. Op 14 October 1919 be noemde Z, H, de Paus hem tot Geheim- Kamerheer. Mgr. Bosman was pres. der Ver. tot be vordering van R. K. Bijz. Onderwijs, pres. van het Liefdewerk der Retraiten en presi dent der Liturgische Vereeniging, Biss. afgev. der Ver. Eeuwigd. Aanbidding en Liefdewerk der arme kerken; curator in temp. der semi- nariën, administrateur van het Theodorus- fonds, commissaris der Ond. Brand. Mij. St. Donatus, voorzitter der H. Kindsheid en lid van het Dioc. Missie-comité. De plechtige uitvaartdiensten vinden Woensdagmorgen plaats in de St. Cathari- na-kerk, Singel, Amsterdam, terwijl de be grafenis plaats vindt op het R.K. kerkhof „St. Barbara," te Schoten, waarschijnlijk omstreeks half 1. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig Bu reau van half 9half 10 Grafische Bond 8 uur Veehouders half 8 Gecomb. besturen Overheidspersoneel half 8 Coop. Haarl. Groentenveiling half 8. Hanzegebcuw Reddingsbrigade half 9 zangvereeniging „Kunst na Arbeid" 8 uur Bestuur zangvereeniging „Caecilia," kwart over acht -Gem. Kerkkoren half 9. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe rt,- Lelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 1234, van 25 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boek.a van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Blocmhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Vrijdagmorgen omstreeks half 11 zaten tv.-ee mannen in liet raamkozijn van een perceel op den hoek Drappenierstraat Ged. Raamgracht. Een agent gelastte hun, zich daaruit te verwijderen. Een hunner ge hoorzaamde, de ander weigerde. De agent wilde hem toen met geweld verwijderen, doch de man gaf den agent een stomp in het gezicht en koos daarna het hazenpad. Later is hij opgespoord. Het bleek te zijn M. v. K„ los werkman. Proces-verbaal is tegen hem ongemaakt. Dc Commissaris van politie te Schiedam waarschuwt, geen handelsrelaties aan te knoopen met H. J. L. Paddenburg, zich noe mende grossier in koloniale waren, was- en poetsartikelen, enz., wonende Groote Markt te Schiedam, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den commissaris voornoemd, hoofdbureau Lange Nieuwstraat 21. Door de recherche is aangehouden de 22- jarige reiziger P. v. d. W. wonende te Haar lem, verdacht van verduistering van gelden en oplichting ten nadeelc van zijn patroon J. V. voor het concert in den Hout op Dinsdag 29 Mei 1923 des avond om 8 uur: 1. Marche militaire, Fr. Schubert. 2. Ouverture „Egmont," L. v. Beethoven. 3. Balletmusik aus „Rosamunde," Fr. schubert. 4. Notturno und Hochzeitsmarsch aus „Sommernachtsraum," F. Mendelhsohn 5. Ouverture „La Princesse jaune," C. M. Saëns. 6. Balleto deH'opera „La Gioconda," A. Ponchielli. 7. Fantasia dell' opera „La Bohème," G. Puccini. Uit het bevolkingsbureau aan de Gcd. Oude Gracht is een rijwiel gestolen. Zaterdagmiddag vergaderde dn Sint Bavo de R.K. Kamercentrale Haarlem. De heer Reinders van Bussurn opende de vergadering met den christclijken groet en lieelle daarna welkom den nieuwgcko7.cn voorzit Ier der Kamercentrale, den heer Mr. J. N. J. E. Heer/kens Thijsgcn. Hij installeerde hem met eenige hartelijke woorden, waarbij hij tevens «tank bracht aan den afgetreden voorzitter, den lieer Mr. J. B. Bomans, en diens werk als voorzitter der Centrale met waar-doering besprak. Deze inleiding werd door den heer Mr. Heerken-s Thijssen beant woord. Hij stelde in het licht hoe ootk nu weer gebleken is, dat aanvallen op de R.K. Staatspartij doodioopen. G-eluige daarvan is de uitslag van Kamer-, Staten- en Raadsver kiezingen. Dat geeft spr. moed ook voot de toe-komst en doet hem zijn nieuwe taak met moed aanvaarden. De notulen d'er vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van den waarn. secretaris, den heer J. J. Brink man n. gewaagde van blo-ei dier Kamercentra le. Hem werd daarvoor dank gebracht. De heer Brinkman werd door de vergade ring bevestigd in zijn functie, van w. n. secre taris totaal in de vacature zal zijn voorzien. Het financieeljaarverslag wees een batig saldo aan van ruim f 400. De contributie wend bepaald op 5 cent per lid. De kas- eommissie bracht een gunstig verslag uil. In de kascommissie voor het volgend jaar wer den benoemd de heeren Post uit Haarlem mermeer en Dr. Koot uit Haarlem ;ats plaatsvervangers de heeren Verkade, uit IJmuiden, en Klein uit Haarlem. Tot be stuursleden werden benoemd de heeren J. J. Brinkman te Haarlem, J. F. Luycx te Weesp (vac. Mevr. Gestel v. d. Berg) en G. J. Ver- kalde, IJinulden>, (vac. Th. Koning). Tot afgevaardigden naar de algemeene ver" gadmng van den Algemeenen Bond van R.K. Kiosk,ringorganisalies le Utrecht, werden be noemd de voorzitters der Provinciale Kies- vefeemgingen en ais plaatsvervangers de se cretarissen. Aan de orde was daarna de bespreking van de agenda voor de algemeene Bondsvergade ring. Bij het voorstel om met de R.K. Journa- listenvereeniging tot de vorming van een contact-commissie tusschen de R.K. Journa listen en de R. K. Staatspartij, te komen lichtte de voorzitter de vergadering toe, dat de practijk heeft uitgemaakt dat nauwer contact wel gewenscht is, omdat er nog zoo- velen grasduinen in de Roomsche Pers en ter voorkoming van voorbarige en ouge- wenschle berichten. De heer Aleven wensoht zich van stem ming te onthouden omdat hij in een andere vereeniging, waar de practijk aan het woord is. zijn stem zal moeten bepalen. Hij neemt nota van de toelichting van dten voorzitter. Bij de bespreking van de bondsvoorzitters- vacalure, sprak de heer Jansen (Bussram) den wen,sch uit, in de vacature te benoemen den heer Mr. van Schaik. De heer Klein (Haarlem) onderschreef de ze wenxöhetijkheidDe heer v. Wijnbergen ls ongetwijfeld een hoogstaande figuur en bezit alle capaciteiten van een goed voorzitter, maar -hij is een te markante persoonlijkheid en heeft richtingen van zich vervreemd. Mr. v. Schaik zou voorzeker een voorzitter zijn, die de moeilijkheden onder d-e oogen zal we ten te zien De Voorzitter stelt in het licht de vele en goede capaciteiten van den bondsvoorzitter. Zeker heeft hij ook velen tegen zich ingeno men. Of dit een reden is hem te vervangen is een andere vraag en zal een andere voor zitter het beter doen? De heer Loerakker wensoht als minder heid van het bestuur iels te zeggen. Deze kwestie moe1 met omzichtigheid behandeld worden. Spr. heeft ook wel eenige goede ei genschappen in den voorzitter kunnen ont dekken, maar markant vindt spr. hem heele- maal niet, zelfs vindt hij hem slap na wat er vcrledlen jaar is gebeurd. Spr. herinnert aan hef .optreden van baron v. Wijnbergen inzake liet „Politiek Recht", toen hij sur. en de andere ijveraars voor „Politiek Recht" ongenadig de ooren 'heeft gewasschen. Ach teraf heeft spr. gevonden dat dit juist was. Maar daartegenover vindt -spr. de houding van baron v. Wijnbergen in de kwestie van vprlcl'en jaar zeer zwak en onzeker. Boven dien laakt sur. het in baron v. Wijnbergen dat hii tijdig en ontijdig de vrijgestelden der organisaties aanvalt. Deze vrijgestelden Ikunnen daar wet tegen, maar het doet ont zettend veel kwaad aan «le organisaties. In breedte kringen in dien lande vindt -de ziens wijze van den heer v. Wijnbergen geien sym pathie. Zoo dikwijls heeft baron v. Wijnber gen gezegd dal het voorzitterschap voor hem een offer is. Laten we hem in de ge legenheid stellen dien last van zich af te zetten. De heer Luycx wil den heer van Wijn bergen behouden. Het zou wat anders zijn indien hij bedankt had zonder meer. De heer v. Wijnbergen heeft te veel verdiensten om zoo maar aan den dijk le worden gezet. Laten we hem herkiezen en aren hoe het in ■de eerste vier volgende jaren loopt. De lieer Rams wil geen afbreuk doen aan de capaciteiten van baron v. Wijnbergen, maar meent dat wij een voorzitter moeten hebben, die meer met alle kringen moet kun nen omspringen. De heer Aleven sluit zich aan bij de con clusie van den heer Luycx. De waand'eering van den heer v. Wijnbergen wiensoht spr. uil te drukken in een herkiezing tot voorzitter. Natuurlijk maakt ieder, die zulk een plaats heeft, fouten. Maar -de algemeene waardee ring die zoowel voor- en tegenstanders heb ben voor den heer v. Wijnbergen, maakt het voor Hilversum niet noodig van voorzitter te wisselen. De heer Jansen «vil ook hef belang der pairtij zien, behalve id'at van den heer v. Wijn bergen. Baron v. Wijnbergen heeft ontegen zeggelijk liet vertrouwen in broede kringen verloren. Daarom is er aanleiding een an dere candidatuur te steunen. De lieer van Schaik heeft, meent ispr., liet vertrouwen nog in geen enkelen kring verforen. De heer Ileerikens Thijssen meent dat de zaak kirsch is besproken. Verschillende stemmen zijn gehoord en de afgevaardigden Eenige bewoners va/n den Rijksstraatweg te Scholen verzoeken een in -hot oog loopend plaatsje, om te kunnen wijzen op den h.i. meer dan slechten toestand, waarin die Rijks straatweg op meerdere gedeelten verkeert. Zoo o.a. de Oostzijde van den weg voor de woningen 154 tot en met 168, er-en voor de liighal. Daar is de toestand- zoo. dat bij nat wedler de weg veel meer weg heeft van 'n modderpoel dan van 'n weg. Inzenders we ten niet, of de slechte iigging der stoom- tramrails er oorzaak ran is, of soms eeni niet goede rioleering, of dat mogelijk de substantie van den weg zelf niet deugt, maar de toestand is in ieder geval onhoudbaar, dus klagen zij. Het behoeft natuurlijk geen beloog, zoo gaan zij verder, dat zij van deze modder- en plassen-isolatie niet alleen grootten last on dervinden, maar het beteekent ook voor de «Jaar wonende neringdoenden tamelijke schade, d>aar eventueele kooplustigen zich wel' eerst zullen bedenken, alvorens den over tocht te wagen. Kan dat nu niet. eens heel spoedig veran derd worden? We zitten er al zoo lang mee. Barometerstand 765. Stilstand. OPGAYE VANi Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 28 Mei. Hoogste barometerstand 773.5 m. M. ta Thorshavn. Laagste barometerstand 753.5 m, M. te Haparanda. i Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Mei: Zwakke tot matigen Noordoostelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar- bewolkt, waarschijnlijk nog eenige regen, zelfde temperatuur. zulten wel weten welke conclusies er uit t-a trekken zijn. De heer Bomans zou het betreuren indien die afgevaardigden uit de debatten de con clusie trokken dat de heer van Wijnbergen moet afgesteiy-d worden. Spr. stelt de ver diensten ran den heer v. Wijnbergen in het licht, maar bovendien, 7,ogt itiij, staat op de agenda dat op verzoek van het Bondsbe- stuur de huidige Bondsvoorzitter zdöh weder om herkiesbaar stelt. Spr. vindt niet goed dat het in dezen vorm wondt voorgedragen, maar een niet herkiezing zou een klap in 't gtezüht van het bonidsbestuur worden, dat beslaat uit vertrouwensmannen uit alle dec- len des lands. Ook meent Spr. dat een man, die zoo lange jaren aan het hoofd een-er par tij stond, niet weggestemd moet worden. Wat anders is het als zulk een man zelf ontslag neemt. De reorganisatie slaat voor de deur, want dat zal wel 'het resultaat van de com- missie-Bcrge zijn. Het verkiezen van een an deren voorzifter in deze omstandigheden! voor één jaar is le weinig mogelijke winst in vergelijking met de afbreuk, die aan het prestige der partij wordt toegebracht. De heer Loerakker vindt het best dat de stemmen die hier gehoord zijn, weerklank vinden in de bondsvergadering, maar daar uit behoeft niet de conclusie getrokken le worden dal de heer v. Wijnbergen moet af gestemd worden. Voor liet bondsbestuur zal het een aansporing zijn een volgende maat voorzichtiger te zijn. De conclusie uit deze besprekingen is dal er in dc centrale Haar lem verschillende stroomingen zijn. De lieer Michielsen, afgevaardigde, zoU toch wel gaarne een duidelijker uitspraak der vergadering wenschen. Wat moeten de afgevaardigden nu doen? Besloten wordt dat niet verzwegen zal-j worden in Utrecht hoe over den heer v. Wijnbergen wordt gedacht, maar «fat verder,, naar bevind van zaken zal worden gehand deld. De overige punten van de agenda der Bondsvergadering gaven geen aanleiding tot uitvoerige bespreking. De vergadering veree- nigde zicli met voorstellen en adviezen. De heeren Dr. Th. Koot. Haarlem, A Jj v. Beetk, Hilversum en P. C. Waardijk, Vel-! sen, werden benoemd in een commissie ter1, bestudeering van het rapport-Barge Door een der aanwezigen werd een motie ingediend betreffende de Vlootwet. Deze werd in handen gesteld van 'het bestuur om praeadvies. Bij de rondvraag laakte een d«?r aanwezi gen het dat de Kamerfractie geen antwoord geeft op moties die haar worden toegezonden^ De opbrengst der bijzondere collecte op] Zondag 27 Mei in de St. Anloróudkeric lie-,' droeg ruim 760. Met enlkdle nog te ontvaiw gen giften van weldoeners, dtie toevallig ver-j bindend waren de St. Antomiiuskerk te lie,-:oe- ken, zal zeker de f 800 overschreden zijn. Een warm woord van harteJijfcien dank aam den Z.Eerw. Pater ReynenbeTg en can dflf milde gevers, twensebtt hot Bestuur !iier brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1