I i - Dinsdag 29 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14446 In plaats van brood. S3 m NUffiülEft BESTAAT UIT 8 BLADZIJDES!. EERSTE BLAB STADSNIEUWS. 3D MEI R.-K. VROUWENBOND. DE VREDES-ACTIE DER ROOMSCHE VROUWEN. WIJ GAAN BIDDEN! HULDIGING „ALBERDINGK THIJM". Personalia. Haarlemsche Zeilvereen'.ging. Bloempjesverkoop. Tentoonstelling. Inlichtingen op een adres. Provinciale Staten van Noord- i Holland. LANGS DEN WEG. De Haarlemsche Orkestvereeniging J. J. WEBER ZOON V Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Pc abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën 35 cents per regeU Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op dej le Pagina 75 et., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag-j en aanbod-advertentiën 14 regel* 60 cent per plaatsing! elke regel meer 15 cent, bij voovttltbetalingt Onder het opschrift „Uniformen voor het roode leger" bevatte „De Tribune" dezer dagen een verslagje van een procedure tusschen den bankier Scheel te Reval (Est land] en een Haagsch handelshuis, waarin voor de Haagsche Rechtbank werd gepleit: Bedoeld handelshuis had, volgens de dag vaarding, aldus het vcrslagje van de Russische regeering opdracht gekregen te zorgen voor de leverantie van 200.000 uni formen tegen 33 per stuk. De uniformen zouden worden betaald wanneer deze in Rusland aan den wal werden afgeleverd. Op telegrafisch verzoek van de Haagsche firma werd haar nu door den bankier Scheel een voorschot van zes millioen gulden ver strekt. Toen echter de uniformen in Rusland aan kwamen, bleken dat oude uniformen te zijn, afkomstig van de slagvelden, op grond waar van de partij dan ook door de Bolsjewiki werd geweigerd.,.. Vérder interesseert het Rcchtbank-ver- slagje ons niet, doch wat in de aangehaalde regelen vervat is, verdient onze aandacht dubbel en dwars. Hel is ons allen bekend, dat de Russische Sovjetregeering ondanks den geweldigen nood, waarin liet arme Russische volk ver keert enomkomt al maar vóórtgaat, reusachtige sommen te besteden aan hét roode leger, doch waar algemeenheden veelal niet sterk tot het volk spreken, is het van belang, dat we hier officieel een van nabij te controleeren feit vinden vastgelegd. Ten koste van een onnoembaar bedrag in rochels, ten koste van maar liefst zes millioen, zes honderdduizend gulden! venscht de Sovjetregeering, die het volk van Rusland in ellende ziet wegsterven, een deel van het 100de leger in 'n nieuw pakje te steken. Opdat de roode soldaten o! consequen tie van Antimiütairistische communisten! kranig geunifornid voor de roode staats- en legerhoofden zullen kunnen paradeeren en als 't straks wenschelijk schijnt ten oorlog trekken tot „moord op den evcn- mensch." Ten koste van zes millioen, zes honderd duizend gulden. En als de leverancier van de „apenpak- jes" voor de zekerheid (bolsjewieken zijn zulke rare lui!) een voorschot van zes mil lioen gulden verlangt, dan krijgt hij dat slordige sommetje per keerende post via een Estlandscben bankier toegezonden! 't Is een bagatelletje voor de Sovjetregee ring. Hoeveel ellende had met dit geld in Rus land gelenigd, hoeveel dood en verderf had door middel van dit geld van Russische bur gers afgewend kunnen en moeten worden! De meest direkte, de meest urgente be langen echter van het Russische volk offert de Sovjetregeering meedoogenloos op aan de nastreving van een reeds lang onzinnig- gebleken ideaal, aan een wreedaardige proef neming, waarbij de arme Rus het slachtoffer moet zijn en waarbij de overheerschers al leen dank zij juist hun militair-sterke po sitie zich een zoo goed mogelijk leventje verzekerd kunnen houden. 't Valt zwaar, het te zeggen, en toch.... is het geen onbegonnen werk, een aldus ge regeerd volk door middel van buitenland- sche giften te ondersteunen en voor algi- heel verval te behoeden? is het geen dwaasheid, aan déze zijde met veel opoffe ring te geven, wat de Sovjetregeering aan de andere zijde van het Russische volk weer afneemt? O zeker! De Sovjethoofden zijn heel an dere menschen dan dié, welke wij met onze giften willen bereiken en we mogen die arme, door hun slechte regeering dubbel ongeluk kige, Russische burgers niet aan hun ellen dig lot overlaten. Maar wèl mag en moet worden vastgelegd, dat de onverantwoordelijke Sovjettroep, welke den armen Russen soldatenuniformen geeft.... in plaats van brood, het voor ons, Nederlanders, wèl moeilijk maakt, onze lief dadigheid ten opzichte van Rusland niet uit verstandelijke overweging hoe pijnlijk het ons ook zijn moge geheel stop te zetten. Sociëicit „Sl. Bavo" Propaganda-avond Vakbeweging 8 uur Bevolkingsbureau van 810 Kinderkoor 4 uur Be stuur „Ceel-Zwart" 8 uur Eerbied in Gods Huis 8 uur Spaarbank voor Ka tholiek Nederland van 5half 8. Café „Brinkmann" Groote Markt Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde 8'A uur. Stadsschouwburg Paddy 8 uur. „Hanzegebouw" Klein a Capcllckoor 8 uur Haarl. Ink. Comb. half 9 Cur sus Economie half 9. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- <1- kelijk R.K. Leeszaal e* uittecnbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12)4, van 2--5 en van 710 uur^ behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleen van boeV... van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraaf 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbe'd'-^curs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam van o tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Blocmhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Hóóg, heel hóóg, boven het gebabbel in volkerenbond en welken bond ook, zal uit gaan onze Gebeds-actie voor den vrede, vrouwen. Hebben niet alle vrouwenharten jarenlang al verlangd, om samen te bidden voor den vrede? 0, zeker allen hebben we gesmeekt om vrede! maar samen?.... En toch „waar twee of drie in Mijn naam samen zijn. daar ben Ik in hun midden." „Ik" de Almachtige God, ben in hun mid den! Als we dan samen bidden, vrouwen, laten we er dan in het diepst onzer ziel van door drongen zijn, laten we dit eene vasthouden met hart en hoofd: de almachtige, barm hartige God is bij ons, héél dicht bij ons!. Hij hoort dan het aanzwellend, het altijd vereenigd voor Hem uit te storten, van dat gebed, dat we jaren al verlangd hebben zóó vereenigd voor Hem uit teslorfen, van dat gebed, zco lang reeds in ons hart geborgen, dat we daar hebben voelen groeien tot een kreet om erbarming, omdat onze dorst naar het hoogste goed, vrede, vrede! altijd brandender, onleschbaarder wordt!. Nu zal dat gebed, dat luide samenbidden dooi tienmaal tienduizenden, worden als het machtig ruiscben der zeeën, als het „geweld van vele wateren" om den God des Vrcdcs, die zóó dicht bij ons is; om God, die ons ziet, ons hoort, om God, die de tranen ge teld heeft der vrouwen, der moeders vooraf, om den vrede geschreid. God, Gij weet het, Gij alléén, hoe alles in ons smacht naar vrede; „wij strekken de handen naar U uit," mijn God, omdat heel de aarde naar U dorst als een waterloos land." Nietwaar, de oproep tot onze Gcbeds-actie had in geen mooicren tijd kunnen komen: een Novene van H. Sacramentsdag af tot het feest van het H. Hart! maar dan leven we immers toch allen reeds in den geest van den Eucharistischen God; cn hoe heerlijk en ge makkelijk zal het ons dan zijn, vóór den Jezeus onzer Tabernakelen ons smeekgebed, gloeiend van liefde neer te leggen. Onder bescherming van de Koningin des Vredes. die met haar Goddelijken Zoon óók in ons midden is, zullen alle Roomsche vrou wen gaan bidden, zóó, als ze nog nooit ge beden hebben; cn God zal ons verhooren, ik voel het, al was het alleen maar, omdat we het Hem zoo lastig maken; want we zullen niet ophouden met'bidden. Als een aanrollende donder zal het geroep om vrede van heel Roomsch Nederland tot God op stijgen. Van heel Roomsch Nederland, want vaders zullen met moeders mee gaan bidden, en broers met zusters, en jonge mannen met hunne toekomstige bruiden! en vrome moe ders zullen de handjes barer kleine kinde ren samenvouwen en zeggen: „oogjes dicht doen, meebidden, kindje." We gaan samen bidden! O, vrouwen, be grijpt dit nu toch goed. we gaan „worstelen met den Heer", laat geen enkele Roomsche vrouw in Haarlem ook niet, die geen lid zijn van den Vrouwenbond nu thuis blij ven, en zich verontschuldigen! In elk raen- schenhart heeft God het gebed neergelegd, draagt het nu allen naar buiten naar God, spreekt met Hem, over den vrede. Nietwaar, 31 Mei zal ons 's avonds te half 8 allen in de Kathedraal vereenigd vinden, om, neergeknield voor het Allerheiligste, onze Novene te beginnen. Gij kent de Novene? Dagelijks een Rozenhoedje bidden met het heele gezin; de H. Mis hooren, indien het u mogelijk rè, en zoo dikwijls als ge kunt ter Communie gaan; zeker bij 't begin en het einde. Komt nu allen! Weest niet bang, dat ge geen plaats zult hebben. „De Bavo" is zoo groot; cn wie onverhoopt geen plaats mocht vinden, voege dan nog graag een Gode aangename verster ving bij haar gebed, door te blijven staan. Misschien sluit de HoogEerw. Heer Plebaan onze Novene ook wel in zijn kerk, maar dat durf ik niet te zeggen, wij wachten maar af. F. A. M. PEETERS, pres. R. K. Vrouwenbond, afd. Haarlem. Bloemendaal. H. Drievuldighcids-Zondag. Zoo is het dan gisteravond de huliligings- avond van „Albcrdingk Thijm" geworden. Waar voor deze Roomsch-Kath. toonecl- vereeniging gehuldigd moest worden? Voor die het nog niet weten mochten, zullen we het programmaboekje laten spreken. „De Rederijkerskamer „Albcrdingk Thijm moet worden gehuldigd," aldus het pro gramma, omdat zij in 2 jaar 4 maal op con cours is geweest cn viermaal gelauwerd is. 4 Eerste prijzen, 13 Eerc-prijzen behaalde zij te Eindhoven, Maastricht, Leiden en Nij megen. Bovendien om hare belanglooze uitvoe ringen voor weldadige doeleinden, bonds- jaarfcesten. Vereenigingen en patronaten hebben altijd hare welwillende medewer king verkregen. Maar vooral om haar Roomsch spel, het welk op hoog peil staat, ter aanmoediging voor andere clubs en blijk geeft, dat er veel te bereiken is,, al is 't juist geen gemengd tooneel." Voor de huldiging bad zich het volgende eere-comité gevormd: Mgr M. P. J. Möllraann, Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem, Voorzitter; Mgr. G H F Stoffels, Deken van Haarlem; de Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, Plebaan; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Lid der 1ste Kamer van de Staten Generaal; Mr, J. B. Bomans, lid der 2de Kamer van de Staten Generaal; Mej. F. A. M. Peeters, pres. R.K. Vrouwenbond, afd. Haarlem; J. N. Her.scn, voorzitter.van „De Hanze J- Ph. H. Castricum. voorz. Ned. R.K. Volks bond cn de Zeer Ecrw. heer J. P. J. Kok, Rector, Gcestel. Adviseur van voornoemde Het uitvoerend comité bestond uit de hceren F. Duin, W. Molenkamp en A. Hu- De groote zaal van „St. Bavo, welke keurig versierd was met vaandels, planten en vlaggen, was geheel bezet met belang stellenden. Onder hen waren bijna alle le den van 't. eere-comité, voorts nog de hee- hoofdbestuur van den R.K. Volksbond als zoodanig en verder vertegenwoordigers van vereenigingen, deelnemende aan de huloi- fi"0ok zeer vele E.E.H.H. geestelijken woon den de huldiging bij. De tropheeën van „Albcrdingk lnijm waren in de zaal tentoongesteld. Jonge dames boden bloempje* te koop aan, welke grif'van de hand gingen cn waar van de opbrengst „Albcrdingk Tnijm ten De eindstrijd om den Nieuwe Haarlemsche Conrantheker op Zondag j.l. in het R.-K, -Sportpark te Heemstede. De aftrap door den drie-jarigen Leo Wcterings. goede komt. Piano- en viool-muziek (de piano-begeleiding was van den heer Jan Nibbering) brachten reeds vroeg in den avond dc stemming: er in cn precies half 8, dat wil zeggen tegen 8 uur. opende dc voor zitter van het uitvoerend comité, dc heer F. Duin, met een aardig speechje, waarin hij allen welkom heette cn zijn vreugde uit sprak over dc zoo groote belangstelling, welke, naar spr. meende, wel de belangstel ling van Haarlem's Katholieken voor het Roomsche tooneel deden kennen, den avond. „Albertingk Thijm" voerde hierna haar successtuk „Frederik de Groote" op en oogstte hiermede weer nieuwe lauweren. Waar het stuk reeds meermalen gerecen seerd is, meenen we er ons ditmaal gerce- delijk van ontslagen té mogen achten. Dan kwam de eigenlijke huldiging. De h eer Duin betrad het tooneel, waarop alle spelers zich verzameld hadden en sprak dan allereerst den heer Gerard Nielen toe. Spr. schetste in het kort, wat de heer Nie len tot op heden geweest is voor het Room sche tooneel, hoe hij als auteur en acteur de klacht geweest is voor het Roomsche tooneel. Spr. bracht hem daarvoor warmen dank en huldigde hem namens Haarlem's Ka.tho- iieken met een prachtigen lauwerkrans, welken hij hem onder donderend applaus omhing. Dan wendde spr. zich tot den heer J. I. van Dijk en huldigde hem voor diens wer ken voor „Albcrdingk Thijm." Spr. 'wees er op, hoe Jan IcaS van Dijk bijna altijd den eereprijs voor den besten speler wegsleept, waarmede, aldus spr, zijn praestatie voor het tooneel wel afdoende bewezen is. Ten slotte bracht spr. hem nog dank voor wat hij voor de reciteer-afdeeling van de R.K. voetbalvereeniging „S.D.S." doet en schonk hem namens deze vereeniging. een lauwer krans in de rood-wittc klöüreö, welke de kleuren van ..S.D.S.'! zijn. Nog eens keerde spr. zich dan tot dén heer Nielen, om nu in hem dc geheele too- neelvereèniging 'te huldigen. Spr. zëide, dat aan deze huldiging geheel Roomsch Haarlem spontaan had willen deel nemen. En dat is geen wonder voor wie „A. T." kent. 'Zij heeft bewezen, dat het bisschoppelijk verbod wel is na te leven. Zij geeft altijd beste stukken voor alleen mannenrollen. Zij heeft de Roomsche be ginselen steeds hoog gehouden. Dat haar spel hoogstaand is, bewijzen wel de vele lauweren, door haar behaald. Haarlem heeft haar willep huldigen en spr. brengt dank aan dc Haarlemsche winkeliers, die thans bewezen hebben, een warm hart te hebben voor „A. T." „A. T." heeft bewezen, reden van bestaan te hebben. Het huldigingscomité heeft niet beter we ten te doen dan den grondslag te leggen voor een vaandelfonds. Spr. overhandigt den heer Nielen een enveloppe met een bedrag van 375, door Haarlem's Katholieken bij eengebracht. Namens „St. Geresius," de too neel afd. der St. Josephsgezellenvereeniging overhandigde spr. ten slotte een fraaiw bouqet bloemen. De heer Nielen dankte in hartelijke be woordingen. Spr, zeide, paf te staan over deze huldiging welke hier bijeengebracht heeft alle standen van Roomsche Haar lem. Het is eèn bewijs, dat men meevoelt met het Roomsche tooneel. Spr. hoopt, dat die belangstelling groeie, opdat het Roomsche tooneel meer bloeie en grooter worde. Daarnaar moet getracht worden en spr. wenscht, dat het nog eenmaal zoo ver komc, dat de menschen kunnen zeggen; „Ik ga naar „Albcrdingk Thijm," daar heb ik net zooveel plezier als in den schouwburg." De heer Jan Icas van Dijk dankte even eens in hartelijke woorden en zeide nog, dat 1 Juli een uitvoering gegeven wordt ten bate van het „St. Franciscus' Liefdewerk," het missiewerk v.an Haarlem. Spr. hoopt, dat er dan vele menschen zullen zijn, want dan is „Albertingk Thijm" tevreden, omdat zij liever veor een volle, dan een leege zaal speelt; dan is ook pater Van Eekcren te vreden, omdat hij dan geld binnen krijgt, om zijn jongens te kleeden. De verschillende redevoeringen werden met donderend applaus begroet, hetwelk na de rede van den heer Duin tot een machtige ovatie werd. Het werd een grootsche ma nifestatie, een welverdiende hulde aan „Al- berdingk Thijm." Hierna volgde eenige pauze, waarna, na dat het „Huldigingslied" gezongen was, op gevoerd werd een klucht in één beiu.. „De Aanhouder Wint." Ook dit oogstte veel suc ces. Na het huldigingslied sprak nog even dc heer Nielen. Hij bracht een woord van dank aan den. souffleur den heer A. van Dijk, en deelde verder onder levendige bijvals betuigingen mede, dat met algemeene stem men besloten was, den lieer F. Duin Sr. tot eerelid van „Alberdingk Thijm" te bt> noemen. De heer Duin dankte getroffen. Met piano- en viool-muzick werd verder de avond gevuld. Het slotwoord werd gesproken door den heer J. P. H. Castricum, voorzitter van den R.K. Volksbond, die het geheele comité hartelijk dank bracht voor de moeite, welke het zich getroost had, „Alberdingk Thijm ondcrafd. van den R.K. Volksbond te huldi gen. Bij het begin van den avond bad de heer Duin nog een brief van Mgr. M. P. J. Möll-, mnnn voorgelezen, waarin deze bericht van verhindering meldde. In dat schrijven bracht Mgr. nog een woord van hulde aan „A. T." waar hij n.l. schreef: „In den geest doe ik echter zeer gaarne mede aan de huldiging der R.K. Rederijkerskamer J. A. r-.ioerdingk Thijm, die zeer duidelijk getoond heeft, dat een stipt naleven van het Doorluchtig Epis copaat vol.t-ekt geen schade behoeft te De Heer N. COBELENS, hot nieuw gekozen R.-K. raadslid voor Schoten (Doordat niet eerder een portret in ons bezit was, kon deze foto eerst heden ge plaatst worden). doen aan de voortreffelijkheid harer werk zaamheden." Vermelden we ten slotte nog, dat „A. T." nog een gecalligrafeérd album overhandigd werd, dat de namen bevatte, van het 25-tal vereenigingen, dat met zijn leden aan de huldiging deelnam. Benoemd is tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid A. H. baron van Hardenbroek van- Ammcrstol te Hertnstede, Benoemd is met ingang van 1 Juni tot adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen en accijnzen te Haarlem, Tj, Popma, thans tijdelijk adjunct-accoun tant aldaar. Naar vernomen wordt zal de luitenant kolonel A. van Lieshout, commandant van het 18de regiment, gepensioneerd worden en worden vervangen door den tot luit-kolonel bevorderd worden den majoor van het 10de reg. inf. L. C. A. Marchand. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zijn o.m. tot gecommitteerden, belast met de af neming van examens aan met rijkssteun ge subsidieerde zeevaartscholen, benoemd: dr, W. v. Bemmelen, lector aan de universiteit te Amsterdam, wonende te Haarlem, G. Boon, oud-gezagvoerder, te Bloemendaal, J. W. Drijver, oud-gezagvoerder, te Haarlem, en E. Crone, directeur der Vereeniging tot bevordering van watersport, te Aerdenhout '«.Rgw®, iil *151 De captain van S. D, O. met den pes veroverden N. H. Cri.-bekcr, in het midden der enthousiaste Beverwijkers, %l liet het weer zich des morgens niet gunstig aa iz,eii en de regen goot van den hemel, doch om ongeveer half elf klaarde het op en wertl door de gezamenlijke zeilers besloten den wedstrijd toch maar te doen doorgaan. Ondanks het weer was de opkomst nog niet slecht te noemen en namen 35 booten aan den wedstrijd deel. Met geheel afwisselenden wind is er gezeld; zoo nu en dan stevige bries en soms volkomen wind stilte. Om 12.50 gingen de eerste bootjes door de start. Wegens te weinig wind werd er besloten inplaats van drie slechts een ronde te doen zeilen. Na loting was er besloten de uitgeloofde wisselprijzen in de gemengde vaartuigen de lauwertak en in de jollen het scheepje te laten verzeilen. Deze prijzen alsmede vele andere zijn in Haarlem gebleven: de lauwer tak is door den heer Schmidt en het scheepje door den heer Brongersma gewonnen. Om ongeveer 4 uur kwam de laatste zeiler binnen en werden daarna de prijzen uitge deeld. De startprijs werd gewonnen door den heer G. Kaayk. Kleine sloepen A, No. 65, Annie van den heer Beekhoven, 1ste prijs; A No. 30, Robbe does, van den heer G. Kaayk, 2de prijs. Kleine Gondels. No. 17. Drie gezusters van den heer A. M. Mol, 1ste prijs; A No. 15, Aagje, van den heer H. P. de Boer, 2de prijs. Gemengde Vaartuigen. No, 17, Animo, van den heer H. Sthmidt, 1ste prijs. Kleine sloepen B. No. 66, Vali, van den heer W. Huslage, 1ste prijs; No. 29, Idia, van den heer G. Verdonk, 2de prijs. Groote gondels. No. 3, Klaas, van den heer J. de Boer, 1ste prijs; No. '4, Dirkje, van den heer K. de Boer, 2de prijs. Tjotters. No. 7, Waterrat, van den heer S. Bremes, 1ste prijs; No. 2, Ambulant, van den heer A. Honig, 2de prijs. Groote Sloepen. No. 25, Wodan, van den heer C. Koeman, 1ste prijs; No. L I, Ardy, van den heer F. Theunisse, 2de prijs; A No. 18. Anna Maria, van den heer W. Teeling, 3de prijs. Jollen. No. 18, Buizers, van den heer Brangersma, 1ste prijs; No. 30, De Steur, van den heer L. van De Steur, 2de prijs. Gem. Midzwaardklasse. W. No. 1, Cherie, van den heer Van Kaar, 1ste prijs. Z. V. V. Klasse 5, Barrel, van den heer C. Kraayer, 1ste prijs; Z. 3, Maria Jeannette, van den heer A. van Zanen, 2de prijs. Deze prijs ging bijna nog voor onzen kranigen jongsten zeiler verloren doordat de motorboot Martha, eigenaar van den heer Bos, voor de startlijn zulke golven maakte, dat de jol geheel teruggeslagen werd, bijna tegen de boei aan. De Zondag gehouden bloempjesverkoop ten bate der Vereeniging tot Gezondheid in de Grafische vakken heeft de som van 586.89 opgebracht. J In den kunsthandel F. H. Smit wordt een tentoonstelling gehouden van schilderijen en pastels door Jac. Zon. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft inlichtingen verstrekt op een adres van mevr. C. M. van Gelder, teekenonderwijzeres te Haarlem, houdende verzoek om toekenning van wachtgeld we gens gedeeltelijke opheffing harer betrekking. Met betrekking tot aanspraak op pensioen van vakonderwijzers, die aan bijzondere scho len werkzaam zijn, bevatte art. 122 van de iager-onderwijswet 1920, zooals die luidde vóór de daarin bij de Pensioenwet 1922 aan gebrachte wijzigingen, een speciale regeling. Dit artikel en die speciale regeling zouden, naar het oordeel van den minister, overbodig zijn geweest, wanneer het de bedoeling van den wetgever ware geweest, de vakonder wijzers ook te begrijpen onder den algemee- nen term „onderwijzers" in het destijds vi- geerend art. 110. Ten aanzien van het wachtgeld is voor vak onderwijzers aan bijzondere scholen een der gelijke speciale regeling niet gemaakt. Op grond hiervan meent de minister dat zij daarop geen aanspraak hebben en dat de wet gever hen ten opzichte van het wachtgeld niet op anderen voet heeft willen behandelen dan de vakonderwijzers aan de openbare scholen, bedoeld in art. 53 der lageronder- wijswet. Dit zou bovendien in strijd zijn met het beginsel van gelijkstelling van het open baar met het bijzonder onderwijs dat aan de wet ten grondslag ligt. Door de benoeming van den heer C. No- let, in de Rijp, tot notaris te Arnhem ont staat een vacature in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Zijn opvolger is de heer C. Rood, te Bovenkarspel, zoowel voor het nog loopende tijdvak als voor de nieuwe zit tingsperiode. De vacature betrof de R. K. lijst voor den kieskring Hoorn. De heer Roode is van 1917 tot 1919 lid der Staten-Generaal voor het oude kiesdis trict Enkhuizen. Bet plagerijtje. Op den Ikaïmen Zondagmiddag heerschle er in de toch gewoonlijk stille zijstraat groote rust, vervelende rust, zou men kunnen zeg. gen. Geen sterveling viel er te bespeuren bui len een jongen van een jaar of 15, 16, niet groo-t van gestalte, diie in de dubfoele-deur- opening van een grooten stal lialf stond te soezen. Opeens draaft een groepje jongens en meisjes de straat in en de rust is verdwenen. Zij honden van een plagerijtje en moeten nu een lijdend voorwerp hebben. Wie anders dan de jongen in den stal wordt de dune? En ze beginnen voor hem heen te draaien en roe pen hem plagerige woordjes toe. En hel manneke schijsit er niet tegen te kunnen. Hij velgeel, dat hij jong is, dat hij ook graag plaagt. En hij moppert tegen de kinderen, hij, die zelf miiot veel ouder is dan de plager* zelf. Is het wonder, dat het mapperen hem «iet heupl? En hij kijkt hoe langer hoe zuurder. En plots stormt hij naar binnen, komt met een bezem weer naar buiten renmen en gooi I den stoffer naar de uiteenstuivende kinder schaar. Doch de bezem blijft tusschen zijn beenen haken cn hij valt zélf op den modde- rigen grond. Luid gejubel bij de kinderschaar, welke verheugd om den gevallen „held heen- springt. Deze krabbelt zoo spoedig mogelijk overeind en vexdwijt met zijn wapen in den stal. De kinderen trekken vroolijik af. De rast keert weet terug in de stille straat. De H.O.V. heeft een meervoudig verzoek bij den Haarlemsche Gemeenteraad inge diend. In een Memorie van Toelichting deelt het bestuur van de H.O.V. mede dat gebleken is, dat hoewel het winterseizoen een batig saldo (per 1 Februari) van ƒ7000 ople vert, dit saldo niet voldoende zal blijken om met de te verwachten onkosten in de zomermaanden de uitgaven te dekken. In de verwachting dat aan het einde van September wederom een deficit van 300Q de kas zal bedreigen meent het reeds- thans daarvoor maatregelen te moeten ne men omdat het voorziet dat het niet moge lijk zal blijken andermaal een beroep te doen op de burgerij van Haarlem en O. zooals dit in den nazomer van 1922 het ge val is geweest daar de tijdsomstandigheden dat niet gewenscht maken en het bovendien geen goed zou doen aan de vereeniging. Niettemin zal het toch voor een deel de burgerij van Haarlem moeten zijn, en onder hen in de eerste olaats de bezoekers der concerten, die van hun belangstelling ook op geldelijke wijze, zullen moeten laten blijken voor de instandhouding van het or kest. Dit kan alleen geschieden wanneer de concertbezoekers ook in de gelegenheid ge steld worden voor de gehoorde muziek te betalen. Voorts zet het bestuur uit een dat het voor elk orkest nood zakelijk is om ter verkrijging van bij- verdiensten ook buiten de eigen stad te gaan spelen. Het H.O.V. bad het vorig jaar de gelegenheid dit te doen in Amsterdam en zal er vermoedelijk dezen zomer weder- om toe kunnen overgaan, mits de daartos benoodigde Zondagmiddagen beschikbaai Het is nu op deze 2 punten, le het schep pen der mogelijkheid om een gedeelte der gratis zomervolksconcerten tegen entrée te geven, en 2e de beschikking te hebben over de Zondagmiddagen, ten einde c^eze buiten de gemeente productief te maken, dat het bestuur een wijziging in de overeenkomst met het gemeentebestuur dringend ge wenscht acht. Verder is overgelegd een be grooting van 1 Februari 1923 tot 1 Oct. 1923 tot een totaal bedrag van 27.700. Daarbij wordt opgemerkt, dat wanneer liet orkest in de zomermaanden geen geleenheid geboden wordt om productieve concerten te geven in en buiten Haarlem het nadeelig saldo op het einde van September ruim 5000 beloopen zou. De opbrengst der Ar- tisconcerten, die het vorig jaar gegeven konden worden was netta 2000. Kunnen dus weer deze concerten worden gegeven, dan zal het vermoedelijk deicit zijn circa 3000. Het bestuur heeft bij de toelichting een concept-overeenkomst gevoegd, waarvan de 2e alinea van art. 2 luidt: Een der wekelijksche concerten (tusschen 1 Mei en 1 September) wordt bij voorkeur op Woensdagavond gratis in den Hout gege ven. Het tweede dezer wekelijksche concer ten wordt des Zaterdagsmiddags of des Zon dagsavonds gegeven in de gemeentelijke con certzaal of elders tegen een entreeprijs van 25 cent. Gelijk uit het Raadsstuk is gebleken heb ben B. en W., die zich daarbij hielden aan het advies van de commissie van toezicht op de H. O. V., deze alinea in het concept dat zij den Raad ter vaststelling aanbieden niet overgenomen. B. en W. wenschen dus blijkbaar op dit ge deelte van het verzoek niet in te gaan. Wij kunnen ons dat indenken. Wel wordt aangevoerd dat in andere plaatsen tegen over het door de gemeente beschik baar gestelde subsidie geen tegenpresta tie in muziekuitvoeringen door de gesub sidieerde gezelschappen wordt verlangd, maar dat is nog geen reden om zulks ook in Haarlem niet te doen. Het lijkt ons een gezonde opvatting dat voor een gemeente-^ lijke subsidie eenige openbare muziekuitvoe ringen worden gegeven. Over het aantal en den tijd, waarop *e moeten gegeven worden, valt dan te praten, ten einde daarmede een zoo voordeelig mogelijke positie voor het muziekgezelschap te scheppen. Maar wat ons vooral verheugt, is de mil dere geest, die B. en W. bezielt tegenover H. O. V. dan eenigen jaren geleden, toen om het het bestaan der H. O. V. zoowat moest wor den gevochten. Thans is die stemming geheel veranderd. Zelfs zijn zij bereid, contractueel vast t« leggen, dat aan de H. O. V, een jaarlijksche subsidie van 3000,zal worden gege ven. Wie had dat eenige jaren terug kun nen denken? Dat typeert wel den veel beteren gang van zaken bij de H. O. V. Waarvoor aan het huidige bestuur en vooral aan den huidigen voorzitter oen op- recht woord van hulde toekomt. -».i Barometerstand: 766. Vooraft OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Kon Ned, Meteorol. Instituut te De Bildt. I Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 29 Mei. Hoogste barometerstand 773.1 m. M. te Stornoway. Laagste barometerstand 757.4 m. M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Mei: Matige tot zwakken Oostelijke ïot Noorde lijken wind, aanvankelijk opklarend, later weer toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen", zelfde temperatuur. k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1